Saeima 2024.gada 20.jūnijā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, mainot likuma 594. un 599.pantu par ieturējumiem no parādnieka darba algas un līdzīgiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 13:23, 28. Jūn. 2024
Darbiniekam noteikts maiņu darbs, slīdošais grafiks. Vai darba devējs var kādu mēnesi darbiniekam neieplānot darba stundas, jo nevar nodrošināt visiem darbiniekiem darbu? Tātad konkrētajā mēnesī darbiniekam nebūtu nostrādāta neviena darba stunda un attiecīgi arī nepienāktos darba alga.
Darba tiesības 06:00, 20. Feb. 2025
Lēnām uz priekšu virzās pēdējā laika apjomīgākās izmaiņas Darba likumā. Tostarp paredzēts samazināt piemaksas par virsstundu darbu, ieviest četru dienu darba nedēļu, kā arī beidzot kā primāro algas izmaksas veidu noteikt bezskaidras naudas maksājumu. Tāpat gaidāmas arī citas būtiskas izmaiņas.
Darba tiesības 10:57, 7. Feb. 2025
Vai, mainoties minimālajai algai valstī, jāveic grozījumi darba līgumā, ja darbinieks saņem minimālo algu? Vai pārējiem darbiniekiem, kuri saņem vairāk par minimālo algu, arī nepieciešams veikt grozījumus darba līgumā, palielinot tiem algu par kādu konkrētu apmēru?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Mar. 2024
Minimālās algas palielināšana no 2025.gada 1.janvāra no 700 eiro uz 740 eiro ietekmēs vairākus maksātnespējas procesa aspektus – palielināsies iemaksājamais depozīts, kreditoriem novirzāmo līdzekļu apjoms fiziskās personas maksātnespējas procesā un no darbinieku prasījumu garantiju fonda izmaksājamā summa maksātnespējīgo uzņēmumu darbiniekiem, informē Maksātnespējas kontroles dienests.
Likumdošana 13:25, 10. Dec. 2024
Darba likuma 78.punkta 1.daļas 1.punktā noteikts, ka ir jāatmaksā summas, kas pārmaksātas darba devēja maldības dēļ, ja darbinieks par šo pārmaksājumu ir zinājis vai viņam atbilstoši apstākļiem vajadzējis to zināt vai ja pārmaksājums noticis tādu apstākļu dēļ, pie kuriem vainojams darbinieks. Kas tās ir par summām, kā pierādīt, ka darbinieks par to zina un ko darīt, ja darbinieks saka, ka par pārmaksu neko nav zinājis?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 25. Nov. 2024
Laiks skrien vēja spārniem – klāt jau decembris, un prātu lēnām sāk nodarbināt dāvanu iegādes un svētku galda ēdienu jautājumi. Īstais laiks iepazīties ar “iTiesības” novembra lasītāko rakstu TOP 3.
Aktualitātes 15:45, 15. Dec. 2023
Lai veicinātu parādnieku legālu nodarbinātību, kas ilgtermiņā nodrošinātu arī parādu atgūšanu, šī gada 1.oktobrī stājušies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas maina ieturējumu apmēru no parādnieku darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:06, 1. Okt. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības 06:00, 16. Sep. 2024
Vai darbiniekam ir tiesības katram savam darba devējam iesniegt pierādījumus, ka ārstniecības iestādē ir nodotas asinis, un saņemt atlīdzību un apmaksātu atpūtas dienu? Ko nozīmē “saņem atlīdzību”? Vai tas ir domāts par laiku, kamēr nodod asinis? Un ko nozīmē “apmaksāta atpūtas diena”? Tā ir diena, kad tiek nodotas asinis, vai vēl kāda cita brīvā diena?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Sep. 2024
Darbinieks piekrīt ieturējumu veikšanai. Varētu domāt, ka lielākā darba devēja problēma atrisināta, jo nav jāvelta cilvēkresursu, laika un finanšu līdzekļi, vēršoties tiesā. Pirmais svarīgais solis ir veiksmīgi pārvarēts, taču līdz galarezultātam vēl ir vairāki nosacījumi, kas darba devējam jāievēro.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Aug. 2024
Civilprocesa likumā sagatavoti grozījumi, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 12:20, 26. Okt. 2023
Vai uzņēmums drīkst piesaistīt jaunus darbiniekus, piedāvājot labākus darba apstākļus un bonusus salīdzinājumā ar tiem, kas pienākas esošajiem darbiniekiem?
Darba tiesības 06:00, 22. Aug. 2024
Darbiniekam ir divas oficiālas darbavietas. Vai darbiniekam ir tiesības saņemt apmaksātu atpūtas dienu par asins nodošanu pie katra darba devēja vai tikai pie viena? Vai katram darba devējam ir pienākums darbiniekam piešķirt un apmaksāt šo atpūtas dienu?
Darba tiesības 06:00, 16. Jūl. 2024
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības 06:00, 29. Jūl. 2024
Vai darba devējs var piešķirt darbiniekam apmaksātas brīvdienas saistībā ar tuvinieka nāvi? Kādi ir šādu brīvdienu apmaksas nosacījumi?
Darba tiesības 06:00, 11. Jūn. 2024
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, 2024.gada 20.jūnijā pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 16:19, 20. Jūn. 2024
Praksē bieži vien gan darba devējiem, gan darbiniekiem rodas neskaidrības, kā korekti piemērot tiesību normas saistībā ar ieturējumu veikšanu. Turklāt šie jautājumi vairākkārt ir vērtēti Senātā, kas apstiprina regulējuma piemērošanas neskaidrības. Kad ir atļauts veikt ieturējumus no darbinieka darba samaksas un kā to darīt?
Darba tiesības 06:00, 20. Mai. 2024
Darba likumā plānotas vairāki vērienīgi grozījumi, šobrīd norit aktīvas diskusijas par 4 dienu darba nedēļu, nepilna laika summēto darba laiku, uzteikums, ja darba līgums ir noslēgts uz noteiktu laiku bez termiņa un citām tēmām, “Izdevniecības iŽurnāli” rīkotajā konferencē “Darbinieku labumi” stāsta zvērināta advokāte Gita Oškāja.
Likumdošana 15:26, 24. Mai. 2024
Kad īsti vasarīgs laiks mijas ar drēgnumu un lietu, laiks iekārtoties ērtāk un apskatīt žurnāla “iTiesības” marta lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 11:31, 11. Apr. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 16:10, 29. Apr. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Apr. 2024
Latvijā darbiniekus var motivēt dažādos veidos – organizējot darba pasākumus, piešķirot veselības apdrošināšanu, darba automašīnu un telefonu, kā arī uzņēmuma akciju/daļu pirkuma tiesības. Visi darbiniekam piešķirtie labumi, ko var personificēt un kam nav likumā noteikta atbrīvojuma, ir apliekami ar nodokļiem. Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēta arī virkne labumu, ko darba devējs var nodrošināt bez papildu nodokļu sloga.
Darba tiesības 06:00, 4. Mar. 2024
Pagājušā gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-165/2023, kurā uzmanība tika pievērsta jautājumiem, kas skar darbinieku nosūtīšanu darbā uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Spriedums risina virkni darba tiesību jautājumu, kas saistīti ar naudas summām, kas pienākas nosūtītajam darbiniekam. Kā būtiskākie minami piemērojamā minimālā darba algas likme, samaksa par svētku dienām, komandējuma dienas naudas izmaksa, kā arī ceļā uz darbu pavadītā laika atzīšana par darba laiku, kam arī pievērsta uzmanība šajā rakstā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 15. Jan. 2024
Turpmāk visiem darba tirgus dalībniekiem attiecībā uz ārvalstnieku nodarbināšanu tiks piemēroti vienoti noteikumi, kuros katrai nozarei būs vienots nepieciešamais finanšu līdzekļu apmērs, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:24, 5. Feb. 2024
Strīdi par biedrības tiesībām un nosacījumiem papildus pamatdarbībai veikt saimniecisko darbību tiesu praksē ir retums, tādēļ jebkurš spriedums par šo tematu ir ievērības vērts. Parasti šādi strīdi skar vai nu pienākumu maksāt nodokli, jo atklājas, ka biedrības dibināšanas atklāts vai slēpts mērķis ir peļņas vai kapitāla pieauguma gūšana to biedriem, vai nu pārkāpumus, kas ļauj Valsts ieņēmumu dienestam (VID) atņemt biedrībai sabiedriskā labuma organizācijas statusu.
Tiesvedības 06:00, 26. Jan. 2024
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, Saeimas Juridiskā komisija š.g. 17.oktobrī virza grozījumus Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 14:58, 17. Okt. 2023
11.novembrī Darba likumā izsludināti grozījumi par minimālās mēnešalgas celšanu, no nākamā gada nosakot to 620 eiro apmērā, bet no 2024.gada – 700 eiro apmērā. Grozījumi stāsies spēkā 2022.gada 25.novembrī.
Likumdošana 11:51, 11. Nov. 2022
2023.gada 19.jūlijā stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), kuru mērķis ir stingrāk kontrolēt būvkomersantu norēķinus ar apakšuzņēmējiem. Grozījumi paredz, ka, sākot no 2024.gada 1.jūlija, elektroniskās darba laika uzskaites sistēmā katrā būvlaukumā būs jāreģistrē un jāuzkrāj dati par iepriekšējā mēnesī samaksāto līguma summu vai tās daļu.
Nodokļi 06:00, 8. Sep. 2023
27.oktobrī Darba likumā pieņemti grozījumi, ar kuriem minimālā mēnešalga no nākamā gada noteikta 620 eiro apmērā, bet no 2024.gada – 700 eiro apmērā, informē Saeima.
Likumdošana 16:28, 27. Okt. 2022
Vasaras periodā, kad vairāki darbinieki vienlaicīgi dodas atvaļinājumā, mēdz gadīties ka darbiniekiem jāaizvieto pat divi vai vairāk kolēģi to prombūtnes laikā. Vai darbinieks drīkst vienlaicīgi aizvietot vairākus kolēģus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Aug. 2023
Droši vien nepārspīlēšu, ja apgalvošu, ka lielākā daļa portāla iTiesības.lv lasītāju katru dienu darbā vismaz divas stundas strādā ar datoru. Bet cik no jums ir veikuši obligāto veselības pārbaudi un cik daudziem ir konstatēts, ka darba pienākumu veikšanai nepieciešamas piemērotas brilles? Un, ja tas ir konstatēts, kurš maksā par brillēm – darbinieks vai darba devējs?
Darba tiesības 06:00, 17. Jūl. 2023
Mācību atvaļinājums nav pats populārākais Darba likumā (DL) noteiktais iespējamais atvaļinājuma veids, un darba devēji šo normu nelabprāt ievēro. Šeit rodas jautājums – kāpēc tā notiek? Mācību atvaļinājums pēc šī brīža DL redakcijas nav obligāti jāapmaksā, bet tā piešķiršana var būt brīva izvēle vai obligāta pie konkrētiem nosacījumiem. Apskatām, kas ir teikts DL.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Feb. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos (amatos) un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Klausies
Darba tiesības
07:10, 10. Jan. 2023
Ņemot vērā darba apjoma pieaugumu, uzņēmumam nepieciešami papildu darbinieki. Uzņēmums izvēlas meklēt jauno darbinieku, publicējot vakanci darba sludinājuma portālā. Vai, publicējot vakanci, obligāti ir jānorāda darba samaksa?
Darba tiesības 06:00, 24. Jan. 2023
Darbinieks darba vajadzībām izmanto savu privāto automašīnu. Vai pietiek ar atsauci darba līgumā, ka darbinieks izmanto savu auto? Vai tomēr labāk slēgt patapinājuma vai nomas līgumu?
Kādos gadījumos darbiniekam papildus ikmēneša darba algai var maksāt prēmiju vai piemaksu? Kādi ir šo darba samaksas "ekstru" piešķiršanas nosacījumi? Un kā piemaksas vai prēmijas var izmantot ikmēneša samaksas veidošanā, piemēram, nosakot tās atkarībā no darba rezultātiem vai izpildītiem uzdevumiem? Aplūkosim!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 14. Nov. 2022
Darba devējs taupības nolūkos vēlas noteikt, ka visi darbinieki divas dienas nedēļā strādā attālināti, lai šajās dienās nebūtu jāapsilda biroja telpas, jāslēdz gaismas utt. Vai darba devējs šādā gadījumā attālināto darbu var noteikt ar rīkojumu? Vai ir kādi izdevumi, kas darba devējam jākompensē, ja attālinātais darbs noteikts, piemēram, uz pieciem mēnešiem?
Darba tiesības 06:00, 8. Nov. 2022
Lai no nākamā gada noteiktu minimālo mēnešalgu 620 eiro apmērā, bet no 2024.gada – 700 eiro apmērā, Saeima ceturtdien, 13.oktobrī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Darba likumā (DL).
Likumdošana 16:38, 13. Okt. 2022
Saeima ceturtdien, 29.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Darba likumā, ar kuriem iecerēts noteikt minimālo mēnešalgu 620 eiro apmērā no nākamā gada, bet 700 eiro apmērā - no 2024.gada, vēsta Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 21:59, 29. Sep. 2022
Iepriekšējā raksta daļā noskaidrojām, kā noteikt, kurš no piedāvājumiem publiskajā iepirkumā ir saimnieciski izdevīgākais. Šoreiz aplūkosim, kādas kļūdas praksē visbiežāk rodas, nosakot saimnieciski izdevīgāko kritēriju, kā arī apkoposim praktiskus ieteikumus, kā tās nepieļaut.
Publiskie iepirkumi 06:00, 7. Sep. 2022
Saslimstība ar arodslimībām Latvijā ar katru gadu pieaug. To var skaidrot ar apstākli, ka palielinājusies gan nodarbināto, gan ārstu izpratne un informētība par darba izraisīto veselības traucējumu sekām, arodslimībām, to diagnostikas iespējām, kā arī apdrošināšanas atlīdzības iegūšanas iespējām no valsts, – par šiem jautājumiem arī "parunāsim".
Darba tiesības 06:00, 15. Aug. 2022
Uzņēmums ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, noslēdzis uzņēmuma līgumu par teritorijas uzraudzības pakalpojumiem. Līguma darbības periodā pakalpojuma sniedzējam iestājas darbnespēja. Vai pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas lapu A?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Aug. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Tiesvedības 06:00, 20. Jūn. 2022
Kā aprēķināt atlaišanas pabalstu saskaņā ar Darba likuma (DL) 112. pantu? Kurā brīdī darbiniekam tas pienākas - jānostrādā vismaz gads vai cits noteikts periods? Vai arī atlaišanas pabalsts pienākas jau pēc pārbaudes laika? Piemēram, darbinieks nostrādājis trīs mēnešus un divas nedēļas, tad tiek atlaists - vai jāmaksā atlaišanas pabalsts viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā? Tad sanāk, ka atlaišanas pabalsts jāmaksā vienas mēnešalgas apmērā gan tad, ja nostrādāti trīsarpus mēneši, gan tad, ja nostrādāti četri gadi un 11 mēneši?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 28. Jūn. 2022
Aplūkosim, kādi var būt atlaišanas iemesli, kā jānotiek šim procesam un par ko darbinieks jāinformē atlaišanas gadījumā!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Jūn. 2022
Latvijā attālināti regulāri strādā jau ap 20% darbinieku, daudzi izvēlas elastīgu darba laiku, darbinieki strādā ne vien no mājām tepat Latvijā, bet arī ārvalstīs, savukārt ārvalstu darbaspēks aizvien biežāk ierodas pie mums. Darba modeļi, kas vēl pirms pāris gadiem bija izņēmums, nu kļuvuši par ikdienu. Kā darba devējiem orientēties jaunajā realitātē? Atbildes meklējām žurnāla “iTiesības” organizētajā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2022”.
Aktualitātes 17:00, 18. Mar. 2022
Valsts īsteno dažādus pasākumus, lai novērstu izvairīšanos no nodokļu samaksas. Pamatā šie pasākumi paredzēti nozarēs, kurās saredzamas krāpnieciskas darbības ar mērķi samazināt valsts budžetā maksājamos nodokļus. Visbiežāk nesamaksātos nodokļus izmanto, lai uzņēmuma darbiniekiem izmaksātu algas "aploksnēs" vai norēķinātos ar sadarbības partneriem skaidrā naudā, neatspoguļojot darījumus grāmatvedībā, attiecīgi nesamaksājot par tiem nodokļus.
Komerctiesības 06:00, 11. Feb. 2022
Dažāda veida kredīti un aizdevumi, līzingi, overdrafti un kredītlīnijas mūsu dzīvē ienākušas uz palikšanu, tomēr arvien gadās situācijas, kad grūti orientēties dažādos jēdzienos – savukārt precīza finanšu instrumenta izvēle nodrošina izdevīgāko un piemērotāko līdzekļu piesaistes veidu. Šajā rakstā izskaidrosim galvenos kreditēšanas terminus un to atšķirības.
Aktualitātes 07:00, 23. Feb. 2022
Darbinieku atstādināšanas jautājumi, šķiet, tieši beidzamajā laikā piedzīvojuši lielāko uzvaras gājienu un kļuvuši tik aktuāli kā nekad. Teju katrā vidējā un lielā uzņēmumā šobrīd ir kāds atstādināts darbinieks, tādēļ aplūkosim plašāk šī jēdziena būtību, izvērtējot to arī saistībā ar Covid-19 apstākļiem.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Feb. 2022
Publiskajā un mediju telpā, kad apspriesti jautājumi par darbaspēka piesaisti no trešajām valstīm, no darba devēju pārstāvju puses izskan viedoklis, ka ir ievērojama atšķirība starp augsti kvalificēta un mazkvalificēta ārvalstu darbaspēka piesaistes procesiem. Atsevišķu darba devēju ieskatā mazkvalificētā darbaspēka piesaistes process ir komplicētāks nekā augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste. Vai tā tiešām ir?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 4. Feb. 2022
Darba samaksas jautājums ir būtisks ikviena uzņēmuma ikdienā, jo tas veido ne tikai ievērojamu izdevumu pozīciju, bet nereti nosaka arī paša uzņēmuma konkurētspēju, piesaistot un noturot kvalificētākus un pieredzējušākus darbiniekus. Aplūkosim aktuālos samaksas noteikšanas un konfidencialitātes aspektus!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Jan. 2022
Jau kādu laiku globālās tendences liecina, ka darba tirgus paplašinājies ārpus vienas valsts robežām. Arī Latvijas darba devēji šobrīd lūkojas ārvalstīs ne tikai talantu vai vadītāju piesaistei, bet arī rutīnas darba veicēju meklējumos. Turpinoties Covid-19 krīzei un palielinoties attālinātā darba nozīmei, Latvijas uzņēmumiem arvien biežāk rodas jautājums, kā vislabāk pieņemt darbā ārvalstu darbiniekus, īpaši tad, ja tie strādā attālināti no savas mītnes valsts.
Darba tiesības 06:00, 5. Jan. 2022
Laikā, kad darba tirgū joprojām palielinās darbinieku deficīts, darba devēji gatavi izmantot dažādus instrumentus, lai savai organizācijai piesaistītu darbiniekus, tādēļ arvien biežāk dzirdam arī par darbinieku pārvilināšanu. Vai tā rīkoties ir atļauts? Kā tas notiek, un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Nov. 2021
Vai sadarbības partneri savā starpā noslēgtā līgumā var paredzēt līgumsodu par cilvēkresursu pārvilināšanu? Kādā apmērā iespējams noteikt šādu sodu?
Darba tiesības 07:00, 30. Sep. 2021
Palielinoties darbaspēka deficītam Latvijā, darba devēji arvien biežāk meklē alternatīvus risinājumus, līdz ar to pieaug darbaspēka ilgtermiņa nomas pakalpojumu pieprasījums. Noskaidrosim darbinieku nomas juridiskās nianses, kas jāņem vērā visām šajā procesā iesaistītajām pusēm!
Darba tiesības 07:00, 4. Okt. 2021
Par nodarbināto drošību un veselību darbā atbildīgs darba devējs. Normatīvajos aktos darba devējam noteikti dažādi pienākumi, lai garantētu drošu darba vidi darbiniekiem un izvairītos no nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām.
Darba tiesības 07:00, 29. Sep. 2021
Darbiniekam Latvijā noteiktā darba alga ir 900 eiro (bruto) mēnesī. Darbinieks uz četriem mēnešiem nosūtīts komandējumā uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Vai uz šo laika periodu darba līgumā noteikto darba algu maina uz algu, kāda ir salīdzināmam darbiniekam attiecīgajā ES dalībvalstī? Vai jāslēdz jauns darba līgums?
Darba tiesības 07:00, 24. Aug. 2021
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba tiesības 07:00, 22. Jūl. 2021
Darba līgumā pieļauta kļūda darba samaksas apmērā, ar cipariem nosakot vienu darba algas apmēru, bet ar vārdiem iekavās paredzēta cita summa. Kādai informācijai ir priekšroka, ja rodas domstarpības starp darba devēju un darbinieku? Vai prasība rakstīt ciparus ar vārdiem noteikta kādā likumā vai Ministru kabineta noteikumos?
Darba tiesības 07:00, 13. Jūl. 2021
No augusta stājas spēkā vairāki grozījumi Darba likumā, paredzot izmaiņas kārtībā, kā nosaka minimālo algu, sedz attālinātā darba izdevumus, nodarbina personas ar invaliditāti, kā arī citos jautājumos.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 2. Aug. 2021
Dāvanas un kukuļi – šie vārdi sabiedrībā ir samērā plaši zināmi. Kad runājam par katru no vārdiem atsevišķi, tiem var būt plaša un dažāda nozīme, piemēram, dzimšanas dienas dāvana, dabas dāvana, likteņa dāvana u.tml. vai maizes kukulis, ciemakukulis, Jānis Kukulis utt. Tomēr šo vārdu nozīme sašaurinās un kļūst konkrētāka, kad runājam par privātpersonas attiecībām ar amatpersonām un šo attiecību ietvaros pieņemtiem labvēlīgiem lēmumiem un risinājumiem.
Lietvedība 07:00, 9. Jūn. 2021
Jautājumi par darba samaksu ir ievērojami plašāki par klasisko vaicājumu "Cik maksā?", jo būtiski arī zināt, piemēram, kad un kā maksā atlīdzību un kā risināt problēmsituācijas.
Darba tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Bērniņa ienākšana ģimenē vecākiem ir satraucošs laiks. Nereti lielākās bažas rada tas, kā veiksmīgi apvienot jauno ģimenes dzīvi un karjeru. Analizēsim likumos noteiktās tiesības un pienākumus topošajiem un jaunajiem vecākiem!
Darba tiesības 07:00, 14. Apr. 2021
Jautājums par privāto dzīvi jau iepriekš aktualizējās saistībā ar īstenojamo datu aizsardzības reformu. Šajā pārmaiņu un ārkārtējās situācijas laikā, kad attālinātais darbs jeb darbs no mājām strauji palielinājies un mainījis mūsu ikdienas dzīvi, tas ir vēl aktuālāk, jo nošķirt darbu no privātās dzīves kļūst arvien grūtāk.
Klausies
Tiesvedības
07:00, 9. Apr. 2021
Saeima 19. maijā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar Covid-19 izplatību", nosakot, ka ārstniecības iestāde darbiniekiem darba trūkuma gadījumā varēs izmaksāt atlīdzību 75% apmērā no iepriekšējo sešu mēnešu vidējās darba algas, informē Saeimas preses dienests.
Covid-19 11:30, 21. Mai. 2020
Iepriekšējā numurā skaidrojām, kas ir individuāli darba strīdi un kā tos efektīvāk risināt, lai izvairītos no iespējamām tiesvedībām. Šoreiz aplūkosim kolektīvos darba strīdus un to risināšanu.
Darba tiesības 07:00, 15. Mar. 2021
Attālināta darba veikšanai darba devējs ir iegādājies nepieciešamās mēbeles un citu aprīkojumu, lai darbiniekam, veicot darbu mājās, būtu atbilstoši iekārtota darba vieta. Pēc kāda laika darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas. Kā šādā situācijā rīkoties darba devējam – vai iegādātā attālinātās darba vietas aprīkojuma izmaksas darbiniekam jāatlīdzina?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 4. Mar. 2021
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 29. Dec. 2020
Decembrī viss notiek nedaudz citādi – domājam, jūtamies un arī strādājam atšķirīgi, nekā ierasts. Ir jāsagādā dāvanas, jāplāno darba un atpūtas laiks, daudziem palielinās darba apjoms, daži plāno maksāt prēmijas vai piesaistīt papildu darbiniekus.
Komerctiesības 07:00, 16. Dec. 2020
Lai palīdzētu plašākam tautsaimniecībā aktīvo iedzīvotāju lokam, Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas nosacījumus – samazināts atbalsta saņemšanai nepieciešamais ieņēmumu krituma slieksnis, savukārt patentmaksātājiem palielināts atbalsta apmērs.
Covid-19 11:34, 3. Dec. 2020
Turpinām aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Darba tiesības 07:00, 27. Nov. 2020
“Balto apkaklīšu” noziegumi, kas ir angļu valodas jēdziena “white collar crime” tulkojums, ir noziegumi ekonomisko, finanšu, korporatīvās pārvaldes un korupcijas jomās. “Balto apkaklīšu” noziegumi no citiem noziegumiem atšķiras ar to, ka nav vardarbīgi, un vienmēr veikti, lai gūtu finansiālu labumu.
Tiesvedības 07:00, 25. Nov. 2020
Mūsdienās būt valdes loceklim ir ne tikai liela atbildība, bet arī augsts risks gan pašam valdes loceklim, gan arī juridiskai personai, ko viņš pārstāv, pamatojoties uz likumu. Tas ir risks arī kapitālsabiedrības dalībniekiem, kas nepienācīgas valdes uzraudzības vai kontroles rezultātā var ne tikai saskarties ar savu saimniecisko interešu apdraudējumu, bet pat zaudēt uzņēmumu.
Komerctiesības 07:00, 2. Nov. 2020
Lai arī nakts darbā nodarbināto skaitam vērojama tendence samazināties, tomēr daudzās nozarēs tas būs aktuāls vienmēr, jo ir darbi, kurus nepieciešams veikt arī naktī.
Darba tiesības 07:00, 28. Okt. 2020
Turpinot rakstu sēriju par darba līgumā iekļaujamo informāciju, aplūkosim ziņas, kas līgumā jānorāda par darbinieka profesiju un darba samaksu.
Darba tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Reorganizācijas process ir saistošs ne tikai reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām, bet arī šo sabiedrību kreditoriem, debitoriem un darbiniekiem. Šoreiz detalizētāk apskatīsim, kādas ir trešo personu tiesības un pienākumi, kādi pienākumi reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām jāīsteno pret darbiniekiem un kādi būtiski nodokļu aspekti jāņem vērā.
Komerctiesības 07:00, 14. Okt. 2020
Nereti jaundibinātos uzņēmumos uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis ir viena un tā pati persona. Kamēr uzņēmums nav sācis nest peļņu, valdes loceklis bieži vien nesaņem atlīdzību, turklāt bez atlīdzības veic arī citus pienākumus. Vai šādos gadījumos obligāti slēdzams darba vai kāds cits civiltiesisks līgums? Vai šis līgums obligāti slēdzams rakstveidā? Kurā brīdī iestājas pienākums maksāt nodokļus?
Lietvedība 07:00, 23. Sep. 2020
Darbiniekam jāsamaksā atvaļinājuma kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu par laika periodu no 2014. gada 11. decembra līdz 2020. gada 24. jūlijam. Atvaļinājuma kompensācijai rēķināju vidējo izpeļņu par pēdējiem sešiem nostrādātajiem mēnešiem (no 2020. gada janvāra līdz jūnijam), bet vadība apgalvo, ka tā nav pareizi un vidējā izpeļņa jārēķina, ņemot vērā katram periodam citus sešus mēnešus. Piemēram, periodam no 2014. gada 11. decembra līdz 2015. gada 10. decembrim vidējā izpeļņa tiks rēķināta no 2015. gada jūnija līdz novembrim utt.
Darba tiesības 07:00, 15. Sep. 2020
Lai arī jau kādu laiku dzīvojam saskaņā ar Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām, joprojām rodas jautājumi par datu izmantošanas robežām – kādos gadījumos darba devējam jābūt īpaši piesardzīgam, izmantojot darbinieka datus? Vai darba devējs drīkst lasīt darbinieka e-pastus?
Darba tiesības 07:00, 28. Aug. 2020
Darba samaksa ir maksa par cilvēka spēju un prasmju izmantošanu noteiktā laika periodā. Jebkuras darba attiecības nonāk pie šiem jautājumiem. Cik lielu atalgojumu noteikt? Kāda ir vienlīdzīga darba samaksa? Kas ir atalgojuma politika un kā maksāt prēmijas? Skaidrojam būtiskāko!
Darba tiesības 07:00, 17. Jūl. 2020
Kā rīkoties, ja darbinieks, kurš strādā attālināti, savus darba pienākumus lielākoties izvēlas veikt naktī, taču darba devējs uzskata, ka loģiskāk būtu to darīt dienā, vienlaikus ar citiem kolēģiem, lai varētu notikt aktīvāka komunikācija par aktuāliem jautājumiem? Vai darba devējs drīkst noteikt, ka jāstrādā ir tieši no 8.00 līdz 17.00? Kā kontrolēt, vai darbinieks strādā konkrētajā laikā? Vai arī darbinieks pats var izvēlēties savu darba laiku, strādājot attālināti? Vai par šo laiku jāmaksā kā par nakts darbu?
Darba tiesības 07:00, 2. Jūl. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas ir dīkstāve?
Vārds “dīkstāve” beidzamajos mēnešos sarunās un publikācijās locīts visdažādākajos veidos. Laiks salikt pa plauktiņiem, kas tad īsti ir dīkstāve un kā tās gadījumā pareizi jārīkojas iesaistītajām pusēm!
Darba tiesības 07:00, 22. Jūn. 2020
Lai veicinātu efektīvāku tiesībaizsardzības iestāžu darbu, kā arī paātrinātu izmeklēšanas procesu, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā, Kriminālprocesa likumā un likumā par “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”.
Aktualitātes 14:49, 12. Jūn. 2020
Lai veicinātu efektīvāku tiesībaizsardzības iestāžu darbu, kā arī paātrinātu izmeklēšanas procesu, Saeimas Juridiskās komisijas deputāti lēma virzīt galīgajam lasījumam Saeimā grozījumus Krimināllikumā, Kriminālprocesa likumā un likumā par “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”. Grozījumi izstrādāti Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijā.
Likumdošana 13:35, 4. Jūn. 2020
Šobrīd valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ vairāki darba devēji sākuši vai apsver iespēju veikt darbinieku skaita samazināšanas procedūru savā uzņēmumā. Aplūkosim, kādi svarīgi aspekti jāņem vērā, ja darba devējs nolēmis veikt darbinieku skaita samazināšanu.
Darba tiesības 07:00, 11. Mai. 2020
Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar Covid-19 izplatību", kas paredz ieviest atvieglotākus nosacījumus nodarbinātības jomā, lai uzņēmumi vīrusa pandēmijas izraisītās ārkārtējās situācijas laikā varētu saglabāt savu darbību un esošās darbavietas.
Covid-19 16:56, 7. Mai. 2020
Latvijā izsludinātā ārkārtējā situācija, lai ierobežotu Covid-19 izplatību, tieši ietekmē darbiniekus un darba devējus, tādēļ tiek meklēti dažādi risinājumi, kā saglabāt darba tiesiskās attiecības. Viens no risinājumiem ir izmantot dažāda veida atvaļinājumus.
Darba tiesības 07:00, 6. Mai. 2020
Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, slēgtās robežas daudzviet Eiropā, ārvalstu viesu apsīkums – šie un citi faktori darba devējiem un darbiniekiem radījuši satraukumu par atalgojumu, darba organizāciju un citiem nodarbinātības jautājumiem. Piedāvājam ieskatu apkopojumā par aktuālajiem darba tiesību jautājumiem saistībā ar Covid-19.
Darba tiesības 07:00, 17. Apr. 2020
Atbalstot Covid-19 radītās krīzes ietekmētos darba devējus, daudzās nozarēs nodarbinātie jau šobrīd saņem valsts apmaksātu dīkstāves pabalstu, tomēr tikpat daudz ir arī neatbildētu jautājumu un neskaidrību par kvalificēšanos pabalstam, tā apmēru, atteikuma iemesliem u.c. dīkstāves aspektiem krīzes laikā. Piedāvājam ieskatu aktuālajā darba tiesību un dīkstāves pabalsta problemātikā Covid-19 laikā atbilstoši mūsu novērojumiem, sniedzot šajā jomā juridisko palīdzību klientiem.
Darba tiesības 07:00, 28. Apr. 2020
Lai gan lielākā daļa no mums pieraduši pie parastā jeb t.s. nine-to-five (no plkst. 9.00 līdz 17.00) darba laika, kas ir astoņas stundas dienā un 40 stundas nedēļā, ir vairākas profesijas, kam šāda darba laika īstenošana nav iespējama. Lielākā daļa šādu profesiju pārstāvju strādā maiņu darbu. Kā tieši izpaužas darbs maiņās, un kāds ir normatīvais regulējums, kas jāpārzin gan darba devējam, gan darba ņēmējam, piemērojot maiņu darba organizācijas tipu?
Darba tiesības 07:00, 23. Mar. 2020
Visas pasaules karstākā aktualitāte šobrīd ir Covid-19 vīrusa globālā epidēmija. Slēgtas valstu robežas, slēgta aviosatiksme un pasažieru pārvadājumi, noteikti iekšēji pārvietošanās aizliegumi – šādus globāla rakstura piesardzības mērus pasaule mūsdienās nav pieredzējusi. Kā tie visi ietekmēs uzņēmējdarbību, un ko valsts darīs, lai palīdzētu šai jomai?
Komerctiesības 08:00, 23. Mar. 2020
Ja darbinieks vēlas izmantot, piemēram, pirms četriem gadiem neizmantoto atvaļinājumu, atvaļinājuma naudu viņam izmaksā atbilstoši šā brīža vidējai izpeļņai. Cik taisnīgi tas ir pret darba ņēmēju? Vai drīkst būt arī citādi?
Darba tiesības 07:00, 9. Mar. 2020
Novērtējot darbinieku padarīto ar lielākiem vai mazākiem labumiem, jārēķinās ne tikai ar labumu izmaksām, bet arī jānoskaidro, kādi papildu izdevumi veidosies nodokļos un vai tie neradīs uzņēmumam nodokļu risku.
Nodokļi 07:00, 2. Mar. 2020
Esam sabiedrība ar ierobežotu atbildību - būvniecības uzņēmums. Mūsu darba līgumos noteikts summētais darba laiks ar trīs mēnešu pārskata periodu (periods ietver oktobri, novembri, decembri). Beidzoties pārskata periodam, tiek aprēķinātas darbinieka virsstundas, faktiski nostrādātās stundas pārskata periodā salīdzinot ar normālā darba laika stundām. Par virsstundām, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 68. panta 1. daļu, maksā divkāršā apmērā. DL 68. panta 3. daļā iekļauta arī atsauce uz likuma 18. pantu par ģenerālvienošanos. No 3. novembra ģenerālvienošanās būvniecības nozarē paredz piemaksu par virsstundu darbu 50% apmērā. Kā pareizi veikt virsstundu uzskaiti un apmaksu, ja pārskata periodā (trīs mēneši) mainās samaksas nosacījumi par virsstundām?
Komercdarbība 07:00, 6. Feb. 2020
2019. gada 29. novembrī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" (MK noteikumi Nr. 969). Kādas izmaiņas ar tiem ieviestas?
Darba tiesības 07:00, 20. Jan. 2020
Ministru kabinetā izskatīti un atbalstīti grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz slima bērna kopšanai piešķirt vairāk apmaksātu darbnespējas dienu. Tāpat arī plānots pabalstu aprēķinam no vidējās iemaksu algas aprēķina perioda izslēgt pēdējos četrus mēnešus, norādīts likumprojekta anotācijā.
Likumdošana 14:58, 12. Nov. 2019
Saeima 14.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžetu, vidēja termiņa budžeta ietvara 2020., 2021. un 2022.gadam likumu, kā arī grozījumus 26 likumos, kas saistīti ar budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:13, 15. Nov. 2019
Latvijā jau gadiem ilgi izskan pārmetumi par ilgajiem tiesas procesiem starp nodokļu maksātājiem un Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Mierinām sevi ar domu, ka gan jau katrā valstī ir savas problēmas un grūtības. Vai tā tiešām ir? Salīdzināsim, kādas ir iespējas vienoties ar valstu ieņēmumu dienestiem Baltijas valstīs, kādas atšķirības novērojamas un vai tiešām problēmas ir tikai Latvijā?
Nodokļi 07:00, 21. Okt. 2019
Ņemot vērā Latvijas ekonomikas stabilo izaugsmi un bezdarba līmeņa samazināšanos iepriekšējos gados, uzņēmumiem arvien biežāk rodas grūtības piesaistīt un noturēt kvalificētus darbiniekus. Izaicinājums ir arī motivēt esošos darbiniekus izmantot darba laiku efektīvi, sasniegt noteiktos mērķus un ar atbildību iesaistīties uzņēmuma izaugsmē.
Darba tiesības 07:00, 4. Okt. 2019
Vasaras sākumā stājās spēkā Trauksmes celšanas likums. Teorētiski viss ir skaidrs, bet kā jaunās normas piemērot praktiski?
Komerctiesības 07:00, 30. Sep. 2019
Ņemot vērā, cik bieži rodas jautājumi par neizmantoto atvaļinājumu kompensēšanu un virsstundu apmaksu, secināms, ka šis ir laiks, kad cilvēki gatavi strādāt daudz, lai, iespējams, nopelnītu vairāk. Situācijas un nodomi mēdz būt dažādi, bet jebkurā gadījumā vērts pārzināt likumdošanas ietvaru, lai virsstundu darbs būtu abpusēji izdevīgs un saskaņots.
Darba tiesības 07:00, 8. Jūl. 2019
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Valdes locekļi 07:00, 5. Jūl. 2019
Attālinātais darbs jeb darbs no mājām kļūst arvien populārāks, ļaujot darbiniekam daudz brīvāk un nepiespiestāk plānot savu laiku un veiksmīgāk apvienot darbu ar ģimenes dzīvi. Lai gan liekas, ka "darbs no mājām" nozīmē, ka darbinieks organizē un plāno savu darbu, kā vien vēlas, ar nosacījumu, ka darbs ir izdarīts un darba līgumā paredzētās stundas nostrādātas, jāatceras, ka Darba likumā iekļautie darba laika nosacījumi tomēr netiek atcelti.
Darba tiesības 07:00, 14. Jūn. 2019
Izvērtējot situāciju, kāda bijusi Latvijā 2018.gadā, Valsts ieņēmumu dienests konstatējis, ka nedeklarētās darba algas īpatsvars komercsektorā pērn veidojis 19,3% un, salīdzinot ar 2017.gadu, tas ir samazinājies vien par 0,6%.
Aktualitātes 13:47, 13. Mai. 2019
Vasara ir laiks, kad nedaudz atpūšamies, darām ikdienas lietas un varam arī mierīgi paskatīties uz procesiem grāmatvedībā un uzņēmumā kopumā. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir aplūkot un analizēt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izpratnē nesakārtotas lietas, kas konstatētas, veicot nodokļu maksātāju nodokļu kontroles pasākumus pēdējo četru gadu laikā (no 2015. līdz 2018.gadam).
Nodokļi 07:00, 13. Mai. 2019
Lai gan varētu šķist, ka darba algas izmaksa ir viens no skaidrākajiem jautājumiem darba tiesisko attiecību kontekstā, tomēr pavisam nesen pieņemtais Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Senāta Civillietu departamenta spriedums aktualizējis jau iepriekš izskanējušo diskusiju par darba samaksas izmaksas veidiem. Rakstā aplūkotas gan konkrētā sprieduma atziņas, gan Darba likuma (DL) regulējums, kas attiecībā pret naudas aprites sistēmu mūsdienās diemžēl ir novecojis.
Tiesvedības 07:00, 8. Mar. 2019
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma (Likums) normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (Satversme). Jau no solidaritātes nodokļa (SN) ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par "bagātnieku nodokli". Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Nodokļi 07:00, 11. Mar. 2019
Uzteikuma gadījumā darba devējs ieinteresēts ne tikai ievērot likumā noteiktos pienākumus, bet arī aizsargāt savas tiesības. Latvijas normatīvajos aktos nav paredzētas darba devēja tiesības atturēt darbinieku no ierašanās darbā uzteikuma termiņa laikā. Anglo-sakšu tiesībās risinājums regulējuma trūkumam jau aptuveni 30 gadus ir tiesību institūts, ko dēvē par garden leave.
Darba tiesības 07:00, 25. Feb. 2019
Cik ilgi valdes loceklis (strādā uz darba līguma) drīkst atrasties bezalgas atvaļinājumā? Vai bezalgas atvaļinājuma laikā rodas kādi nodokļu riski? Uzņēmumā ir arī citi darbinieki, kas strādā uz darba līguma pamata.
Darba tiesības 07:41, 20. Mar. 2018
Persona var gūt ienākumus dažādos veidos, līdz ar to arī piemērojamie nodokļu maksāšanas režīmi var būt atšķirīgi – ne vienmēr fiziskā persona pakļauta tikai vienai nodokļu samaksas formai. Viens no variantiem – persona, kas veic patentmaksas maksājumus, izvēlas slēgt autora līgumu.
Lietvedība 07:00, 14. Jan. 2019
Vispārīgajā datu aizsardzības regulā (Regula) noteikts, ka jebkāda informācija, kas attiecināma uz identificētu vai identificējamu fizisko personu, ir personas dati. Ikviens no mums – gan fiziskā vai juridiskā persona, gan publiska iestāde vai aģentūra – savā ikdienas darbībā iegūst šādus fizisko personu datus un nosaka personas datu apstrādes tālākos nolūkus un līdzekļus, kļūstot par personas datu pārzini.
Datu aizsardzība 07:00, 10. Dec. 2018
Saeima 29.novembrī pirmajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus budžeta un finanšu vadības likumā, lai no nākamā gada garantētu finansējumu vairākiem iepriekš Saeimā pieņemtajiem lēmumiem, tostarp nodrošinātu lielākas pensijas un pabalstus, algu pieaugumu skolotājiem, kā arī izpildītu Satversmes tiesas spriedumu par atalgojumu tiesnešiem un prokuroriem, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:47, 30. Nov. 2018
Jaunais gads strādājošajiem, kā arī daļai pensionāru un personām ar invaliditāti var sākties ar skarbu atklāsmi, ka jāsamaksā nodokļu starpība par 2018.gadu, brīdina SIA “TILDE”.
Aktualitātes 12:15, 2. Jan. 2019
Viena no izplatītākajām problēmām darba vidē, ar kuru sastopas lielākā daļa strādājošo, ir smēķēšana. Jautājums ir aktuāls kā smēķētājiem, kuri vismaz pāris reizes darba dienas laikā vēlas “izskriet uzpīpēt”, tā arī nesmēķētājiem, kuri negrib nonākt smacīgā cigaretes dūmu mākonī. Kādas ir smēķētāju un nesmēķētāju tiesības darbavietā, un kādi – darba devēja pienākumi?
Darba tiesības 07:00, 26. Okt. 2018
Kādas tiesības ir būvniekiem, kas nav noslēguši ģenerālvienošanos? Vai viņi drīkst nepildīt tās nosacījumus, piemēram, nemaksāt ģenerālvienošanās līgumā noteikto minimālo algu, bet turpināt ievērot Darba likuma (DL) prasības?
Darba tiesības 07:00, 6. Nov. 2018
15.oktobrī Ministru kabinets izskatīja Finanšu ministrijas sagatavotu Vispārējās valdības budžeta plāna projektu 2019.gadam. Latvija projektu iesniegs Eiropas Komisijai un Eirogrupai atzinuma sagatavošanai. Atšķirībā no citiem gadiem, kad šajā laikā valdībā ir sagatavots arī valsts budžets, šoreiz tiks iesniegts budžeta plāna projekts pie nemainīgas politikas, tas ir, tas ietvers prognozētos ieņēmumus un izdevumus, kas atbilst pēdējām makroekonomiskajām prognozēm un visiem lēmumiem, kas pieņemti līdz septembra beigām.
Aktualitātes 15:39, 17. Okt. 2018
2018.gada februārī publicēts SIA "Deloitte Latvia" veikts pētījums, kurā analizēta situācija 35 Eiropas, Tuvo Austrumu un Āfrikas reģiona valstīs saistībā ar izmaksām, kas rodas darba devējam, uzteicot darba līgumu. Šajā rakstā aplūkosim pētījuma rezultātus un noderīgākos secinājumus.
Aktualitātes 07:00, 8. Mai. 2018
Dažkārt gadās, ka darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Bet kādas ir svarīgākās juridiskās nianses, kas jāņem vērā, noslēdzot aizdevuma līgumu un izsniedzot aizdevumu darbiniekam? Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Darba tiesības 07:00, 18. Mai. 2018
Jau pavisam drīz, no 25.05.2018., visiem komersantiem, organizācijām, valsts un pašvaldību iestādēm būs jāievēro un jāpiemēro Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgā datu aizsardzības regula (Regula). Plašsaziņas līdzekļos daudz diskutēts, vai esam gatavi Regulas ieviešanai. Ir būtiski savlaikus noskaidrot, kuri Regulas punkti varētu būt lielākie "klupšanas akmeņi" mazajiem un vidējiem uzņēmējiem (MVU), kam jāpievērš lielākā uzmanība un ar ko vajadzētu sākt, lai ieviestu kārtību savā "datu plauktiņā".
Datu aizsardzība 10:54, 14. Mai. 2018
Vairāk nekā trešdaļa jeb 40% Latvijas iedzīvotāju augstākas vidējās algas un draudzīgākas nodokļu sistēmas dēļ būtu gatavi strādāt Igaunijā, secināts speciālistu darba portāla "cvmarket.lv" veiktajā aptaujā.
Ekonomika 12:07, 29. Jūn. 2016
Ir ne mazums uzņēmumu, kam jāturpina strādāt svētku dienās, līdz ar to darbiniekiem jāveic darba pienākumi arī šajā laikā. Darbs pirmssvētku un svētku dienās Darba likumā (DL) regulēts īpaši. Kādas prasības jāņem vērā, nodarbinot darbinieku šajā laikā, un kādi darba samaksas nosacījumi jāievēro?
Darba tiesības 08:00, 22. Mar. 2018
Vienā no Eiropas lielākajām nozares izstādēm - "Apfelwein Weltweit", kas ik gadu Frakfurtē, Vācijā, vienkopus pulcē ābolu vīna un sidra darītājus no visas pasaules, Latvijas vīna darītava "ABAVAS" saņēmusi 4 godalgas.
BNS ziņas 10:34, 30. Mar. 2017
Latvijas iedzīvotāju attieksme pret uzkrājumu veidošanu uzlabojas, taču pagaidām iedzīvotāju uzkrājumi vidēji neveido pat vienu mēnešalgu, atzina "Swedbank" Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.
Nauda 11:55, 20. Mar. 2017
Gada sākumā joprojām neizpratnē ir autoratlīdzību saņēmēji. Sākotnēji izskanēja informācija, kas lika saprast, ka katram autoram pašam būs jāmaksā 5% no autoratlīdzības nodokļos, taču šobrīd izskatās, ka ne visiem tas būs obligāts noteikums. Kārtība nav vienkārša, tāpēc mēģināsim visu "salikt pa plauktiņiem".
Nodokļi 08:00, 29. Jan. 2018
Kuriem uzņēmumiem un no kura brīža saskaņā ar jauno regulējumu datu aizsardzības jomā obligāti jāpiesaista datu speciālisti? Kādas prasības nosakāmas šiem kandidātiem?
Datu aizsardzība 10:00, 19. Jan. 2018
Pagājušajā gadā straujākais atalgojuma pieaugums bijis vidējos un lielos uzņēmumos, sasniedzot 6%, liecina interneta personāla atlases uzņēmuma "CV-Online Latvia" veiktā atalgojuma pētījuma rezultāti.
BNS ziņas 15:01, 23. Mar. 2017
Praksē samērā bieži ir situācijas, kad darba devējs veic ieturējumus no darbinieka darba samaksas. Šī gada jūnijā pieņemts svarīgs Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums, kurā analizētas darba devēja tiesības veikt šādus ieturējumus, izmantojot Darba likuma (DL) 78.pantā noteiktās atprasījuma tiesības.
Tiesvedības 11:48, 29. Dec. 2017
Algai līdzvērtīgu pensiju - 3/4 no līdzšinējā atalgojuma - vēlētos saņemt 80% Latvijas iedzīvotāju darbspējīgā vecumā, liecina "Swedbank" veiktā sabiedriskās domas aptauja.
BNS ziņas 15:53, 18. Jan. 2017
Saeimas Juridiskā komisija 31.oktobrī trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus Civilprocesa likumā, kas paredz vairākas būtiskas izmaiņas civillietu izskatīšanā, lai tiesvedības process būtu kvalitatīvāks, ātrāks un efektīvāks. Likuma grozījumi paredz plašākam personu lokam nodrošināt piekļuvi valsts nodrošinātai juridiskajai palīdzībai, paaugstināt prasības summas slieksni lietās, kuras tiek skatītas vienkāršotā procedūrā, kā arī ieviest izmaiņas spriedumu pasludināšanas kārtībā.
Likumdošana 15:56, 1. Nov. 2017
Lai gan par to rakstīts vairākkārt, nereti komersantiem joprojām nav saprotams, kā nošķirt darba līgumu no uzņēmuma līguma un kas jāņem vērā, lai to pareizi izdarītu. Līdz ar to ir noderīgi aplūkot Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta 10.03.2017. spriedumu lietā Nr.SKC-658/2017, kurā vērtēts jautājums par atšķirībām starp uzņēmuma un darba līgumu.
Tiesvedības 08:00, 28. Sep. 2017
Cesija ir prasījumu nodošana no agrākā kreditora uz jaunu kreditoru. Saskaņā ar Civillikuma (CL) regulējumu šāda prasījumu nodošana var notikt saskaņā ar likumu, spriedumu un tiesisko darījumu.
Lietvedība 08:00, 13. Sep. 2017
Noslēdzot revīziju par Saimnieciskā gada pārskatu, Valsts kontrole (VK) sniegusi atzinumu ar iebildēm. Trūkumi atklāti gan aktīvu un ieguldījumu uzskaitē pašvaldībās, gan normatīvo aktu regulējumā, gan arī valsts iestāžu darbībā, pildot to pamatfunkcijas.
Likumdošana 12:53, 3. Okt. 2017
Amatpersonas piemaksas apmērs nedrīkstēs pārsniegt 100% no mēnešalgas, paredz šodien valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības uzskaites sistēmu.
Likumdošana 12:07, 13. Okt. 2016
Jaunuzņēmumu darbības regulējumā vislielākās bažas ir par darbinieku sociālajām garantijām, šodien Saeimā notikušajā diskusijā ""Startup" jeb jaunuzņēmumi - panākumu atslēga Latvijas konkurētspējai Eiropā?" atzina eksperti.
BNS ziņas 12:24, 25. Okt. 2016
Nevalstiskajām organizācijām (NVO) nākamgad darbaspēka nodokļos būs jāsamaksā vairāk nekā darbinieki saņems atalgojumā, vēsta LTV raidījums "de facto".
Likumdošana 15:56, 14. Nov. 2016
Kamēr ekonomika attīstījās, viss bija vienkārši – lai uzlabotu darba rezultātus, vadītāji veiksmīgi tika galā, izmantojot īstermiņa motivatorus. Ekonomikai strauji augot, mērķi pārpildījās paši, trūka darbinieku, likumsakarīgi – algas pieauga. Retais šajā laikā domāja, cik atbilstošs ir darbinieks konkrētajam amatam, kā viņa sniegums ietekmē uzņēmuma kopējos rezultātus, vai organizācijas stuktūra un procesi ir pārdomāti un efektīvi.
Uzņēmuma vadība 08:00, 25. Okt. 2016
Šī gada 16.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem pārņemtas vairāku Eiropas Savienības (ES) direktīvu prasības, tiesu prakses un doktrīnas atziņas, kā arī darba devēju un darbinieku intereses pārstāvošo organizāciju priekšlikumi. Ar grozījumiem ietekmētam tādas jomas kā darba koplīgums, darba samaksa, darbinieka tiesības un pienākumi, darba līguma izbeigšana, darbinieku pāreja un atpūtas laiks.
Darba tiesības 08:00, 4. Sep. 2017
Darba koplīgumu nozīme darba tiesiskajās attiecībās nav pietiekami novērtēta mazajos un vidējos uzņēmumos. Tie vairāk raksturīgi lielajiem uzņēmumiem. Iespējams, tā pamatā ir nepietiekamas ziņas un izpratne par darba koplīgumu būtību un nozīmi sociālajā dialogā.
Darba tiesības 08:00, 1. Aug. 2017
3 lielākie uzņēmumi Baltijā pēc apgrozījuma rādītājiem ir Lietuvas pārstāvji, liecina starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja "Coface" Baltijas uzņēmumu "Top 50" reitings. Kā pozitīvu tendenci Baltijas valstīs "Coface" iezīmē mājsaimniecību patēriņa kāpumu un darba tirgus uzlabojumus.
BNS ziņas 14:11, 22. Aug. 2016
Kad drīkst izmantot brīvo dienu, ja donors nodod asinis? Vai darba devējs drīkst atteikt, ja viņam ir nepieciešams, lai darbinieks šajā laikā ir darbā?
Darba tiesības 08:00, 6. Jūl. 2017
SIA valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim, savukārt atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu (Komerclikuma (KL) 221.panta astotā daļa).
Valdes locekļi 08:00, 3. Jūl. 2017
AS "Citadele banka" ir viena no retajām bankām, kas maziem un vidējiem uzņēmumiem izsniedz mikrokredītus jeb Atbalsta kredītus bez ķīlas. Uzņēmēji šāda veida aizņēmumus izmanto visdažādākajiem mērķiem - remontam, izejvielu iepirkšanai, apgrozāmiem līdzekļiem un lielākiem attīstības mērķiem, piemēram, jauna veikala iekārtošanai. Maijā "Citadele" Atbalsta kredītam ir samazinājusi procentu likmi līdz 12% gadā.
Likumdošana 10:25, 5. Jūn. 2017
Atalgojums mazumtirdzniecībā ar katru gadu pieaug, taču kāpums varētu būt straujāks, ja to nebremzētu lielais ēnu ekonomikas īpatsvars ekonomikā un zemā produktivitāte valstī kopumā, norāda Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis.
BNS ziņas 14:09, 16. Aug. 2016
Patlaban atbalstāmāka ir nevis minimālās darba algas, bet gan ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums paaugstināšana, pavēstīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Likumdošana 10:54, 4. Aug. 2016
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Darba tiesības 21:36, 27. Mai. 2017
Vilnis Lovniks ir daudzus gadus strādājis banku sektorā, pirms tam ieguvis maģistra grādu finanšu jomā. Visas šīs zināšanas viņš licis lietā, izveidojot SIA "Simpility" – uzņēmumu, kurš nodrošina pārdomātus, ērtus un kvalitatīvus pakalpojumus visiem interesentiem. SIA "Simpility" piedāvā faktoringa jeb rēķinu pārdošanas un kreditēšanas pakalpojumus juridiskām personām, tādējādi palīdzot uzņēmumiem ātrāk augt.
Likumdošana 10:14, 5. Jūn. 2017
Uzņēmumus "baro" to pārdošanas nodaļas, tāpēc motivēt šo nodaļu darbiniekus ir īpaši svarīgi, jo no viņiem ir atkarīgs, cik "biezu sviesta kārtu varēs likt uz maizes" visi pārējie darbinieki un vadība. Likumsakarīgi, ka pārdošanas vadītāji un izcilākie pārdevēji ir vieni no labāk atalgotajiem darbiniekiem uzņēmumos. Cik viņi nopelna?
Uzņēmuma vadība 08:00, 18. Jūl. 2016
Vaicā uzņēmējs: ko darīt, ja klienti sagaida arvien lielākas atlaides, katru nākamo reizi izdarot pirkumus? Kā pareizi pozicionēt atlaides, lai pircēji tās nesāk uztvert kā kaut ko pašsaprotamu? Kā pareizi reaģēt pārdevējam, ja klients nemitīgi sagaida atlaidi?
Jautā uzņēmējs 08:00, 30. Mar. 2017
Latvijas Republikas Satversmes 106.pantā noteiktas ikvienas personas tiesības izvēlēties savu nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savai kvalifikācijai un spējām, tādējādi nodrošinot juridisku pamatu citiem darba tiesiskās attiecības regulējošajiem normatīvajiem aktiem un būtībā arī darba līgumam kā tādam. Atgādināšu svarīgāko, kas jāievēro, slēdzot darba līgumu.
Darba tiesības 08:00, 31. Mar. 2017
Latvijā šogad 1.ceturksnī mēneša vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa bija 827 EUR, kas ir par 5,3% jeb 41 EUR vairāk nekā 2015.gada attiecīgajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Ekonomika 10:13, 31. Mai. 2016
Finanšu ministrijas (FM) priekšlikums nodokļu reformas kontekstā celt akcīzes nodokli radīs vairākus nozari graujošus riskus, sacīja degvielas tirgotāja AS "Virši-A" valdes loceklis Jānis Priedītis.
BNS ziņas 11:06, 15. Mar. 2017
Minimālās algas saņēmēju skaits gada laikā nav mainījies - to saņem 35 tūkstoši strādājošo, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati (CSP).
Ekonomika 12:09, 26. Apr. 2016
Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju savu pensijas vecuma laiku vēlētos aizvadīt, nododoties iemīļotajiem hobijiem un ceļojot. Protams, lai pelnīto atpūtas laiku aizvadītu laiskās nodarbēs, nepieciešama arī stabila finansiālā situācija, ko rada pietiekami liela pensija vai citi uzkrājumi. Tomēr DNB bankas īstenotā aptauja atklāj, ka ievērojama daļa sabiedrības nepaļaujas, ka vecumdienās varētu būt pietiekami aprūpēti no valsts puses, tajā pašā laikā tikai neliela daļa seko līdzi savam personīgajam pensijas uzkrājumam.
BNS ziņas 13:17, 28. Feb. 2017
Šodien stājas spēkā jaunais Publisko iepirkumu likums, kas paredz virkni izmaiņu iepirkumu procedūrās, kā arī Eiropas Savienības prasību ieviešanu iepirkumu organizēšanā.
Likumdošana 13:56, 1. Mar. 2017
23.02.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Darba likumā (DL), paredzot būtiskas izmaiņas virsstundu piemaksu, darbinieku atstādināšanas, blakus darba, uzteikuma un citu darba tiesību jautājumu regulējumā.
Likumdošana 10:42, 24. Feb. 2017
Latvijas Zinātņu akadēmijas ēkā, kurā savu mājvietu ir atradusi arī Latvijas Zinātnes padome, dienas vidū valda tāds klusums, ka noteikti varētu dzirdēt, kā zemē nokrīt adata. Varbūt tas tāpēc, ka zinātnieku idejas nerodas skaļi un iedvesmai nepieciešams klusums? Arī zinātnisko pētījumu vadīšana un atbalsta akcijas nenotiek skaļi. Bet varbūt šajā jomā tiešām ir tukšais laiks? Varbūt uzņēmējiem ir iespēja to piepildīt? Apciemojam Latvijas Zinātnes padomes un vienlaikus arī Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnisko sekretāru Arni Kokoreviču.
Pieredze 08:00, 6. Mai. 2016
28.02.2017. Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē prezentēts Finanšu ministrijas (FM) piedāvātais nodokļu politikas reformas plāns, paredzot samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) līdz 20%, atcelt solidaritātes nodokli (SN) un saglabāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN).
Likumdošana 12:02, 1. Mar. 2017
Gandrīz piektā daļa jeb 19,8% Latvijas iedzīvotāju ņem patēriņa vai ātro kredītu, lai segtu ikmēneša izdevumus, liecina preču un pakalpojumu cenu salīdzināšanas portāla "Gudriem.lv" veiktās aptaujas rezultāti.
Nauda 11:35, 1. Mar. 2017
Nodokļu politika ir kā vitamīni ekonomikai, nevis rokasbremze, šodien Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē, prezentējot nodokļu politikas reformu plānu, sacīja finanšu ministre Dana Reziniece-Ozola (ZZS).
Likumdošana 12:02, 28. Feb. 2017
Reti kurš cilvēks aizdomājas, ka dzīves kvalitāte ir atkarīga no radošā potenciāla. Radošums vajadzīgs ne tikai mākslā, kā to tradicionāli uzskatām, tas nepieciešams it visur - biznesā, attiecībās, sadzīvē, jebkurā profesijā. Bez radošuma nenotiek virzība uz priekšu, un tur, kur trūkst virzības uz priekšu, izbeidzas attīstība.
Uzņēmuma vadība 09:00, 21. Feb. 2017
Latvijā sieviešu darba samaksa vidēji ir par 15,2% mazāka nekā vīriešu saņemtā darba alga, bet Eiropas Savienībā (ES) šī starpība ir vidēji 16,1%, liecina ES statistikas departamenta "Eurostat" pirmdien publicētie jaunākie dati, kas apkopoti par 2014.gadu.
Ekonomika 11:09, 8. Mar. 2016
Pasaules atgriešanās pie noturīgas ekonomiskās izaugsmes liek augt dzīves dārdzībai arī Latvijā. Pagājušais bija pirmais gads, kad pēc ilgstošas lejupslīdes pasaule piedzīvoja vērā ņemamu izejvielu sadārdzināšanos, skarot plašu preču grupu, kurā ietilpst gan kurināmā resursi, gan lauksaimniecības produkti, gan metāli.
Ekonomika 09:00, 20. Feb. 2017
Šobrīd Latvijā ir daudz informatīvā "trokšņa" par Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumu (JU likums). Likums ir tapis ātri un konkrētai uzņēmumu grupai. Lai labāk izprastu JU likuma būtību, ir jāsaprot, kāpēc jaunuzņēmumiem (JU) ir nepieciešams citāds nodokļu režīms un kādu labumu tas dos valstij.
Komerctiesības 08:00, 12. Jan. 2017
SIA "TOOTH FAIRYS TOOLS" viss notiek zibens ātrumā – vien novembra beigās viņi piedalījās kārtējā Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkla (LatBAN) investīciju sesijā, lai atrastu investoru lieliskai idejai, taču šobrīd jau ir aktīvi uzsākta ražošana, ir veiksmīgas iestrādnes eksportam uz dažādām valstīm un konkrētā nozare ar nepacietību gaida jauno produktu.
Pieredze 08:00, 27. Jan. 2017
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām, kas ir komercnoslēpums un kādēļ nepieciešama tā aizsardzība, kā arī iepazināmies ar vispārīgiem komercnoslēpuma saglabāšanas pasākumiem. Šajā publikācijā turpināsim konkrētāk par pasākumiem, kas komercnoslēpuma aizsardzībai veicami, uzsākot vai izbeidzot darba attiecības, kā arī to laikā.
Komerctiesības 08:00, 2. Feb. 2017
Lielākā daļa aptaujāto Latvijas iedzīvotāju nav informēti par faktu, ko darba devējs drīkst izpaust par esošo vai bijušo darbinieku, kā arī darba attiecībām, piemēram, algas apmēru, darba pienākumus vai atlaišanas iemeslus, liecina darba portāla cvmarket.lv veiktā aptauja.
BNS ziņas 12:45, 1. Dec. 2016
Saeima ceturtdien, 15.decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma jaunu Publisko iepirkumu likumu (PIL). Jaunajā iepirkumu kārtībā paredzētas vairākas izmaiņas un jauninājumi, kā arī iepirkumu organizēšanā plānots ieviest Eiropas Savienības (ES) prasības.
Likumdošana 13:23, 15. Dec. 2016
Vidējās mēnešalgas kāpuma temps šogad turpina palēnināties. Vidējā bruto alga trešajā ceturksnī pieauga par 2.2% gada griezumā, kas ir krietni lēnāk nekā šī gada pirmajā pusē, kad algas pieauga par 4.6%. Vidējā bruto alga gada griezumā jūlijā samazinājās par 1.2%, bet augustā un septembrī tā vidēji auga par 4%. Kopumā šogad redzam lielas svārstības mēnešu datos, kas liecina par nenoteiktību. Vidējā neto alga trešajā ceturksnī bija par 1.7% lielākā nekā pirms gada, bet cenu kāpuma iespaidā strādājošo pirktspēja pieauga nedaudz lēnāk, proti, par 1.5%.
Ekonomika 15:32, 30. Nov. 2016
Finanšu ministrija (FM) izstrādājusi grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, paredzot mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) likmi noteikt 15%, un sākot ar 2017.gadu 70,4% no MUN ieņēmumiem novirzīt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) kontā, informēja FM.
Likumdošana 14:42, 12. Dec. 2016
Nākamajā gadā Latvijā starp Baltijas valstīm prognozēts mazākais jaunu darbavietu skaita pieaugums, liecina interneta personāla atlases uzņēmuma "CV-Online Latvia" novembrī veiktā aptauja Baltijas valstīs par plāniem un tendencēm darba tirgū nākamajā gadā.
Ekonomika 14:06, 13. Dec. 2016
Jau gandrīz 10 gadus interesējos par pasaules veiksmīgu cilvēku paradumiem un īpašībām. Man ne tik daudz interesē, kas viņi ir, bet gan – ko viņi dara, lai par tādiem kļūtu.
Uzņēmuma vadība 09:00, 20. Dec. 2016
2017.gada sākums ir atnācis ar īpaši daudz izmaiņām nodokļu piemērošanā un dažādos nodokļu normatīvajos aktos. Valsts kanceleja sadarbībā ar Finanšu ministriju apkopojusi būtiskākos jaunos tiesību aktus un to grozījumus nodokļu jomā, kas stājās spēkā 01.01.2017.
Likumdošana 09:00, 2. Jan. 2017
Daudziem no mums ir nopietnas finansiālas problēmas, kuras nespējam atrisināt. Pat tad, ja viena no problēmām tiek atrisināta, uzrodas arvien jaunas. Bieži vien tās tiek risinātas, izmantojot tādus pakalpojumus kā ātrie kredīti, bet tie ilgtermiņā situāciju padara tikai ļaunāku. Tā arī finansiālā neatkarība nekad netiek sasniegta. Ja arī jums šī situācija ir pazīstama un vēlaties kaut ko mainīt, izmantojiet piecu soļu programmu, kas aizvedīs jūs līdz finansiālajai neatkarībai.
BNS ziņas 14:36, 12. Dec. 2016
Uzņēmējs jautā: agrāk sava uzņēmuma piedāvāto produktu nereti reklamēju ar baneru palīdzību dažādos interneta portālos, taču pēdējā laikā ir sajūta, ka efektivitāte krītas. Vai baneri joprojām ir modē? Kā ar tiem sasniegt iespējami augstāko efektivitāti? Un kāds vizuāli ir labs baneris?
Jautā uzņēmējs 08:00, 4. Jan. 2017
Publiskajā telpā regulāri parādās izteikumi un sūdzības par valsts un pašvaldību ierēdņiem. Daudzos gadījumos viņiem tiek pārmesta neprofesionalitāte, augstprātība, izpratnes un pieklājības trūkums. Plašsaziņas līdzekļos redzamas un dzirdamas pārsvarā augstākās amatpersonas, taču ierēdņu lielāko vairumu veido viņu padotie, kurus sastapt var vienīgi klātienē. Devāmies uz vairākām iestādēm, lai novērtētu, kādu servisu piedāvā nodokļu maksātāju algotņi.
Pieredze 08:00, 2. Dec. 2016
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz no nākamā gada 1.janvāra noteikt minimālo sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu līmeni, mazinās godprātīgo uzņēmumu, kas maksā nodokļus, konkurētspēju, atzina picēriju tīkla "Pica Lulū" īpašnieka "Later LTD" direktore Sandra Gorbunova.
BNS ziņas 14:35, 16. Nov. 2016
Latvijā 36% mikrouzņēmēju nav informēti par nākamgad gaidāmajām nodokļu izmaiņām, pavēstīja "Swedbank" Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons, atsaucoties uz institūta veiktās aptaujas datiem.
BNS ziņas 12:07, 8. Nov. 2016
Latvijas uzņēmumiem ir jādomā par produktivitātes celšanu un jāturpina attīstīties eksporta tirgos, jārēķinās ar izmaiņām darbaspēka tirgū un likumdošanā – šo un citas atziņas pauda "iBizness" rīkotās konferences "Finanšu prognozes 2017" dalībnieki, atbildot uz jautājumu: vai ir sagaidāms Latvijas ekonomikas izaugsmes paātrinājums.
Ekonomika 09:00, 28. Nov. 2016
Latvijā uzņēmumu skaits, ko bankas var kreditēt, ir ļoti neliels, sacīja "Swedbank" valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Reinis Rubenis.
BNS ziņas 11:50, 7. Okt. 2016