SIA "TOOTH FAIRYS TOOLS" viss notiek zibens ātrumā – vien novembra beigās viņi piedalījās kārtējā Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkla (LatBAN) investīciju sesijā, lai atrastu investoru lieliskai idejai, taču šobrīd jau ir aktīvi uzsākta ražošana, ir veiksmīgas iestrādnes eksportam uz dažādām valstīm un konkrētā nozare ar nepacietību gaida jauno produktu.
Ar Kristīni Belovu un Jevgeniju Roščinu gan tikos mirkli pirms ražošanas uzsākšanas. Viņi ir "TOOTH FAIRYS TOOLS" centrālie cilvēki – Kristīne ir zobu higiēniste, kurai radās lieliska ideja, kā uzlabot savu ikdienas darbu, savukārt Jevgēnijs ātri saprata, ka šī ir perspektīva ideja, tāpēc uzreiz bija gatavs ieguldīt gan laiku, gan zināšanas un naudu, lai palīdzētu to attīstīt. Tiekamies, lai runātu par biznesa tempu, par biznesa sadarbības uzsākšanu un citām aktuālām lietām.
Vispirms par ideju: šis ir jauns produkts (pieteikts patentēšanai) stomatoloģijas jomas speciālistiem, kas atvieglo un uzlabo ikdienas darbu. Ikdienā lietojamais siekalu atsūcējs tiek papildināts ar ievietojamu tajā vienreiz lietojamu ieliktni ar spoguli, kas ļauj speciālistam vienlaicīgi, nepārtraukti un visas manipulācijas laikā precīzi pārskatīt darbības zonu. Papildus tam spogulis ir kā papildus apgaismojuma sniedzējs attiecīga virzienā. Pateicoties šim jauninājumam, zobu higiēnistam vairs nav jāpārtrauc manipulācija, lai paņemtu spogulīti un apskatītu darbības zonu, kā arī papildus apgaismojums ļauj precīzi strādāt.
Bet pārējo lai stāsta Kristīne un Jevgenijs!
J.Roščins: Esmu šī projekta investors, inženieris un attīstītājs vienlaikus. Viss ir noticis strauji – novembra beigās startējām LatBAN ivestīciju sesijā, 3 investori ir iegādājušies uzņēmuma daļas. Tas viss notika 1 mēneša laikā, kamēr uzņēmums pat vēl nebija uzsācis ražošanu.
K.Belova: Viss no idejas līdz realizācijai ir noticis zibenīgi ātri.
Kāpēc ir uzņemts tik straujš temps? Pateicoties kam tas ir iespējams?
J.Roščins: Šādas idejas nav citur pasaulē. Ir līdzīgi varianti, bet tieši šāds – nav, tā ir inovācija. Esmu pateicīgs Kristīnei, ka viņa spēj ātri reaģēt, tāpēc īsā laikā esam veikuši testus, pārbaudījuši produktu un aptaujājuši speciālistus. Kristīne ir aptaujājusi 25 Rīgas klīnikas. Man ir samērā liela pieredze biznesā, esmu veiksmīgi investējis dažādos projektos, tagad savu pieredzi izmantoju šajā uzņēmumā. Janvārī esam uzsākuši ražošanu, uzreiz ar salīdzinoši lieliem apjomiem, jo neskatāmies uz Latvijas tirgu, mūs interesē visa Eiropa, Amerika, Krievija – mērķis ir globāls. Šī gada laikā plānojam sasniegt 28 miljonu eiro apgrozījumu. Latvijas mērogam šis ir kosmisks projekts. Tie nav tikai vārdi, tā ir realitāte. Uzņēmumā ir gatavi ieguldīt vairāki pieredzējuši investori, kas apliecina, ka esam uz pareizā ceļa un mums viss izdosies.
Kā atnāca produkta ideja?
K.Belova: Viss ģeniālais ir vienkāršs. Esmu zobu higiēniste, tā ir mana pamatnodarbošanās. Darba rutīnā sapratu, ka kaut kā pietrūkst. Kad mutes dobuma higiēnas manipulācijas laikā nepieciešams izmantot ultraskaņas skēleri, bet man ir tikai 2 rokas – vienā turu instrumentu, otra aizņemta turot skēleri, kas strādā ūdens pavadībā. Strādāju bez asistentiem, tāpēc brīdī, kad nepieciešams paskatīties tuvāk, manipulācija ir jāpārtrauc, man ir jānoliek malā instrumenti, lai paņemtu spogulīti un rūpīgāk apskatītu mutes dobuma daļas, kurām grūti tikt klāt. Tas ir jādara vairākkārt, tāpēc manipulācija ir nedaudz saraustīta. Sapratu, ka darbs būtu ievērojami ērtāks, ja spogulītis būtu piemontēts pie siekalu atsūcēja. Šī ideja nelika mieru, meklēju ko tādu citur pasaulē, taču neatradu. Tā radās ideja. Pastāstīju to Jevgenijam, iedevu viņam atsūcēju un otrā dienā biju aizkustināta, kad Jevgenijs pie manis atgriezās ar jau gatavu prototipu. Viņš ir burvis, kurš to visu realizēja. Tam, protams, sekoja izmēģinājumi, testi, līdz sapratām, ka darbs notiek ātrāk, ergonomiskāk un ērtāk. Mans lielākais ieguvums šobrīd ir daudzās labās atsauksmes no speciālistiem, kuriem jau esam iedevuši izmēģināt ierīci. Esmu pirmā, kas sajūt gandarījumu. Līdz peļņai un biznesa plānu realizācijai gan vēl kāds laiks ir ejams, bet es jau tagad esmu gandarīta.
Vai ražošana būs Latvijā?
J.Roščins: Jā, esam par to, lai atbalstītu Latvijas ekonomiku. Bet, atgriežoties pie iepriekš runātā, šis ir pirmais projekts, kurā redzu 100% atbalstu no klientiem. Kā jau minēju, jauno ierīci devām izmēģināt 25 klīnikām, viņi visi ir gatavi pirkt, gaida gatavo produktu. Mums nav nevienas sliktas atsauksmes. Iepriekšējos projektos vienmēr testētāju domas ir dalījušās. Šeit viss ir vienkārši – visiem vajag produktu.
K.Belova: Mums ir izdevies lielisks rezultāt – higiēnistu ieradumi ir dažādi, atsūcēju formas – dažādas, ražotāji – dažādi, bet mūsu izstrādātais prototips ir pielāgojams visiem – to var ielocīt pēc vajadzības. Nelielo priekšmetu izņem no iepakojuma, izmanto, izņem un izmet. Nav pat nepieciešama sterilizēšana un dezinfekcija, tāpēc speciālistus iepriecinām ar patiešām ērti lietojamu produktu.
Klausos jūs abus un ir sajūta, ka tā ir ideāla kombinācija – savas nozares eksperte un pieredzējis biznesa attīstītājs.
K.Belova: Jā, tā ir sanācis.
Biznesa sākumam tātad pilnīgi pietiek ar 2 cilvēkiem.
K.Belova: Kamēr nebija uzsākta ražošana, pietika, tagad esam piesaistījuši arī citus speciālistus.
J.Roščins: Noteikti radīsim jaunas darbavietas.
K.Belova: Es pēc būtības esmu darbaholiķe, es daudz strādāju. Es ar prieku būtu jau uzreiz katram pacientam sākusi izmantot jauno ierīci, taču līdz šim "automatizētā ražotne" bija Jevgenijs viens pats, tāpēc iespējas bija ierobežotas, nevarējām apmierināt pasūtījumus. Tagad situācija mainīsies.
J.Roščins: Automatizētajā līnijā plānojam ražot ap 1 miljonu ierīču dienā, lai varam tās sūtīt pa visu pasauli. Ražotne atrodas Rīgā, tā atbilst 7.medicīnas klasei, tāpēc atbilst kritērijiem, lai tajā varētu ražot medicīnas ierīces. Ja strādājam uz pasaules tirgu, gribam visu paveikt pat labāk nekā ir noteikts prasībās. Gribam visaugstāko līmeni.
Kā sasniegsiet zobu higiēnistus citās pasaules valstīs?
K.Belova: Esmu Latvijas Zobu higiēnistu asociācijas valdes locekle, savukārt asociācija ietilpst arī pasaules zobu higiēnistu asociācijā, kura cieši sadarbojas ar visu valstu organizācijām. Ar viņu starpniecību informēsim speciālistus par jauno produktu. Mūsu produkts ir specifisks, mēs to nepiedāvājam "cilvēkam no ielas", tas ir speciālistiem un viņus izdosies uzrunāt.
Kāpēc izvēlējāties piesaistīt finansējumu šādi – ar LatBAN starpniecību?
J.Roščins: Pirms pāris gadiem uzsāku biznesu ar savām idejām, izgāju cauri visiem etapiem, mēģināju dažādus finansējuma piesaistes avotus, taču secināju, ka visefektīvākais veids, kā šobrīd Latvijas uzņēmēji var piesaistīt naudu, ir LatBAN piedāvātais. Tā nav tikai nauda, te var saņemt arī pieredzējušu cilvēku konsultācijas, kuri atbalsta, palīdz un ir ieinteresēti projekta veiksmē. Tas viss notiek bez liekas birokrātijas. Neviena banka 2 nedēļu laikā neiedos 200 000 EUR pavisam jaunam projektam. Visas bankas grib nodrošinājumu, ķīlas, savukārt biznesa eņģeļi ir gatavi riskēt. Šis ir labākais veids, kā ātri un efektīvi piesaistīt naudu un saņemt noderīgas konsultācijas.
K.Belova: Tas ir lielisks risinājums tādiem "zaļiem gurķiem" kā man, kuriem nav nekādas pieredzes un saprašanas par biznesa vidi. Mana tēma ir medicīna un zobārstniecība, bet naudas un biznesa jautājumus es labāk uzticu cilvēkiem, kuri šo jomu labāk zina.
Kristīne, kas jums šobrīd šķiet biedējošākais nupat iepazīt sāktajā biznesa vidē?
K.Belova: Es uzticos Jevgenijam. Bet, ja nopietni, man šeit viss ir jauns. Un droši vien taisnība, ka katram ir jādara tas, ko viņš labāk prot, atslābstot uz to, kas ir svešs un nesaprotams. Ja man būtu jādomā par biznesu, paralēli turpinot higiēnistes darbu, es neko nepaspētu un izkāptu jau pirmajā pieturā.
Vai straujajā attīstības posmā gadījies arī kur paklupt un aizķerties?
K.Belova: Aizķeršanās ir visu laiku, kaut kas ir jārisina nemitīgi. Katrā jaunā posmā rodas jaunas grūtības, bet tās ir veikli jāpārvar, lai ietu uz priekšu.
J.Roščins: Es kā biznesa vides cilvēks teikšu, ka viss iet ļoti labi. "Aizķeršanās" – tas nav īstais vārds biznesā. Uzņēmējdarbība nav vienkāršs ceļš – ir jāiet uz priekšu, jārisina dažādas situācijas, bet tās nav problēmas, tas ir normāls darba ritms. Problēmu mums nav. Slikts ir uzņēmējs, kurš neprot atrisināt ikdienas grūtības.
Arī drosmes, šķiet, jums netrūkst – izklausās tik vienkārši – ieplānot 28 miljonu eiro apgrozījumu jau šogad.
J.Roščins: Es vienmēr cenšos raudzīties mērķtiecīgi. Man ir vienalga, kāda ir politiskā situācija, vai valsts atbalsta biznesu. Man ir savs projekts, sava vide, kurā atrodos, mans gaiss, kuru elpoju. Izmantojot šos resursus, ir jāsasniedz mērķis. Nesaprotu uzņēmējus, kas čīkst par nodokļiem, gaida lielāku valsts atbalstu. Ja esi uzņēmējs, tev jābūt saimniekam un jāspēj kontrolēt sevi. "Parastu" darbinieku "baro" citi, bet uzņēmējam ir jābūt saimniekam – jāspēj pabarot ne tikai sava ģimene, bet arī darbinieki un viņu ģimenes, tāpēc nevar atļauties čīkstēt. Nav nozīmes, kādi ir nodokļi. Ir tikai normāli, ka ir kaut kādi blakusefekti. Ja tie nešķiet pieņemami, ir jābrauc uz citu valsti un jāveido bizness tur. Bet es uzskatu, ka Latvijā vide ir ļoti laba. Cilvēki, kuri prot taisīt biznesu, te visu var paveikt. Ja nemāk, tad atrod, par ko sūdzēties, tādiem vienmēr saule nepareizi spīdēs. Es apzinos, ka mūsu mērķi ir samērā ambiciozi, tas ir maksimums, bet jebkurā gadījumā šis būs miljonu projekts. Mēs varam tikties pēc gada un varēsiet mani turēt pie vārda.
Sarunāts!
K.Belova: Es redzu, ka šī ierīce man un kolēģiem ir nepieciešama, tāpēc es zinu, ka Jevgenija minētajiem cipariem ir pamats, tas ir droši. Tas nebūs dārgi, nesadārdzinās pakalpojumu cenas, taču ievērojami paātrinās darbu. Man nav šaubu, ka speciālisti pirks šo ierīci, līdz ar to ticu, ka arī viss pārējais notiks pēc plāna.
Vai nesatraucaties, ka varētu būt grūtības atrast darbiniekus, kas pratīs ražot specifiskas medicīniskas ierīces?
J.Roščins: Darbiniekiem ir jāmaksā, viņus ir jābaro, par viņiem jāuzņemas atbildība. Mēs maksāsim normālas algas, jo apzinos, ka no tā ir atkarīga darbu kvalitāte. Mēs nevaram atļauties kaut vienu brāķi, tāpēc esmu maksimāli ieinteresēts atrast normālus darbiniekus, maksāt viņiem labas algas, lai visi ir laimīgi. Mēs neskatāmies uz nodokļu optimizāciju, mūsu projektam ir potenciāls, un man nav žēl ienākumos dalīties ar darbiniekiem, lai arī viņi justos labi.
Neticu, ka tik straujā biznesa tempā nepienāk brīži, kad trūkst enerģijas, kad "nolaižas rokas". Kā tad sevi uzmundrināt?
J.Roščins: Esmu uzņēmējs kopš 18 gadu vecuma. Pa šo laiku bijis daudz kritienu un dažādu emociju, bet tas jau ir izveidojies kā pieradums, kā biznesa ritms. Es nevaru pieļaut, ka man "nolaižas rokas". Man nav brīvdienu, es nelietoju alkoholu, nesmēķēju, man prieku un sava veida atkarību sagādā darbs. Tas ir sava veida fanātisms. Man tas patīk, man daudz vēl ir jāizdara, un man nav laika atpūsties.
Ir skaidrs, ka pirms jebkuras sadarbības investors ievāc informāciju par projektu, kurā plāno ieguldīt, un otrādi. Kā jūs viens otru pārbaudījāt pirms sākāt darboties kopā?
J.Roščins: Man šķiet, ka tas notiek sajūtu līmenī. Ir cilvēki, ar kuriem uzreiz ir skaidrs, ka būs iespējams sastrādāties, kaut ko kopā paveikt. Tīri enerģētiskā līmenī, kā ķīmija. Mums ar Kristīni uzreiz bija sajūta, ka kopā varēsim sasniegt biznesa mērķus.
K.Belova: Man jau pat nebija laika apdomāties.
J.Roščins: Nu jā, pirmajā reizē uzzināju par ideju, nākamajā dienā jau sāku ražot un parakstījām dokumentus.
Īstajā laikā un īstajā vietā.
K.Belova: Jā, laikam tieši tā. Kaut kas ļoti veiksmīgs citādi nemaz nevar sākties. Ja mēs taustītos, prātotu, svārstītos, tad būtu grūti un ilgi, bet te viss notika it kā pašsaprotami. Ir sajūta, ka citādi nevarēja būt.