Uzņēmumā ir darbinieks ar īpašām vajadzībām. Kā rīkoties, ja šādam darbiniekam darba pienākumu veikšanai nepieciešams transportlīdzeklis? Vai viņš var izmantot savu transportlīdzekli un darba devējs – kompensēt izdevumus? Vai arī darba devējam jāpielāgo uzņēmuma transportlīdzeklis?
Darba tiesības 06:00, 5. Nov. 2024
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2024
Sagatavoti grozījumi Konkurences likumā, lai arī tirgus dalībnieku amatpersonām noteiktu atbildību par konkurences tiesību pārkāpumiem, tas ir, par aizliegtas vienošanās pārkāpumiem, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 13:52, 14. Nov. 2024
Eiropas Savienības fondu investīcijas ir nozīmīgs instruments Latvijas tautsaimniecības attīstībā, kas uzlabo konkurētspēju, veicina izaugsmi un rada jaunas darbavietas, taču šo investīciju apguvē ir nepieciešams ievērot zināmus nosacījumus, lai piešķirtie līdzekļi tiktu izmantoti pārredzami, atbildīgi un likumīgi. Kādi nosacījumi jāievēro?
Publiskie iepirkumi 06:00, 18. Sep. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:00, 5. Jūl. 2024
Aizvien biežāk darba vietās tiek atklāts mobings. Tā īstenotāji mēdz padarīt neciešamu mobinga upura atrašanos darba vietā, kas var beigties dažādi. Kā var rīkoties darba devējs, lai laicīgi novērstu mobingu?
Darba tiesības 06:00, 24. Mai. 2024
Darba devējam radušās aizdomas, ka darbiniekam ir nepamatoti izsniegta slimības lapa. Vai darba devējs drīkst prasīt slimības lapas anulēšanu? Kādas ir darba devēja tiesības?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Jūn. 2024
Piektdienās darbiniekam darba diena ir nevis astoņas stundas, bet tikai četras, jo atlikušās stundas tiek noformētas kā atvaļinājums. Šādā veidā tiek iztērēta viena vai divas atvaļinājuma nedēļas. Vai darbinieku drīkst nosūtīt atvaļinājumā uz nepilnu dienu?
Klausies
Darba tiesības
09:00, 26. Mar. 2024
Kāda ir aizsargājamā darbinieka informācija uzņēmuma iekšienē? Piemēram, vai kopīgajās mapēs drīkst ievietot informāciju par katra darbinieka izmantoto un uzkrāto atvaļinājumu? Vai šie dati ir aizsargājami kā fiziskās personas dati?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Mar. 2023
Ziemassvētkos labprāt pasniedzam un saņemam dāvanas. Visbiežāk no tīras sirds apdāvinām tuviniekus un draugus, tomēr dāvanas kā uzmanības apliecinājums Ziemassvētku laikā tiek sūtītas arī sadarbības partneriem. Ir vispārzināms, ka par mantisku vērtību nodošanu valsts amatpersonām koruptīvos nolūkos ir paredzēta atbildība. Taču ne visi zina, ka līdzīgā veidā Krimināllikumā (KL) ir paredzēta atbildība par neatļauta labuma pieņemšanu un nodošanu arī privātu uzņēmumu un organizāciju darbiniekiem. Ko ņemt vērā, lai vienkārša Ziemassvētku veltes nodošana sadarbības partnerim neizvērstos par likuma pārkāpumu, skaidro zvērinātu advokātu biroja “TGS Baltic” vecākā juriste Arina Stivriņa un vecākais jurists Artis Kļaviņš.
Aktualitātes 06:00, 27. Dec. 2023
Senāts ar 2023.gada 31.oktobra spriedumu lietā SKA-4/2023 noraidījis piecu uzņēmumu kasācijas sūdzību par Konkurences padomes (KP) 2017.gada lēmumu, ar kuru KP konstatēja video, skaņu, gaismas iekārtu un skatuves aprīkojuma izplatītāju karteli. Ņemot vērā, ka KP lēmums ir stājies spēkā, uzņēmumiem par dalību aizliegtā vienošanās valsts budžetā jāiemaksā naudas sods vairāk nekā 322 tūkst. eiro apmērā.
Jaunākās tiesvedības 11:52, 13. Nov. 2023
Arvien svarīgāki kļūst dažādi informācijas ieguves un apstrādes rīki, kas ne tikai nodrošina iespēju uzzināt ko jaunu, bet arī ļauj apstrādāt un izmantot šo informāciju un datus nepieciešamajā veidā. Viens no šādiem rīkiem, kas arvien biežāk tiek pieminēts gan tiesību aktos, gan literatūrā un informācijas avotos, ir datizrace (data mining).
Komerctiesības 08:26, 27. Okt. 2023
Ikvienam uzņēmumam gribas, lai tā darbības "veiksmes atslēdziņas" nekļūtu zināmas konkurentiem. Izrādās, šādas informācijas turēšana slepenībā nav nekas jauns. Piemēram, stikla ražošanas paņēmieni sākotnēji bija cieši aizsargāts noslēpums – 13.gadsimtā Venēcijas stikla ražotājus pat izolēja Murāno salā un aizliedza viņiem doties prom no tās. Kādi ir līdzvērtīgi efektīvi, bet mūsdienām atbilstoši līdzekļi, kā uzņēmumam aizsargāt savu zinātību jeb know-how?
Komerctiesības 06:00, 28. Sep. 2022
Tirgus dalībnieka "lielums" tirgū var tikt mērīts pēc tā kopējās produkcijas apjomiem, peļņas, klientu skaita, pārdošanas jaudas utt. Tomēr konkurences tiesībās tieši uzņēmuma tirgus daļa ir būtisks tirgus varas noteikšanas līdzeklis.
Konkurences tiesības 06:00, 31. Aug. 2022
Ir dokumenti, kuru glabāšanas termiņš izriet no kāda speciālā likuma prasībām, piemēram, grāmatvedības dokumentu glabāšanas termiņš noteikts Grāmatvedības likumā. Tāpat speciālas prasības ir līgumu glabāšanai, dokumentu glabāšanai maksātnespējas gadījumā u. c. Šajā rakstā izskatīsim speciālās dokumentu glabāšanas prasības.
Lietvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Uzņēmums veic jaunu darbinieku atlasi, kuras laikā vairākiem kandidātiem tiek nosūtīts atteikums. Vai darba devējam ir pienākums paskaidrot atteikuma iemeslu potenciālajam kandidātam?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jūn. 2023
Darbinieks ir veicis pārkāpumu darba laikā un par to uzrakstījis paskaidrojumu. Cik ilgi darba devējam ir jāsaglabā darbinieka paskaidrojums personāla lietā par pārkāpumu? Vai ir nepieciešams to glabāt ilgāk par vienu gadu?
Klausies
Lietvedība
06:00, 30. Mai. 2023
Vēl nesen sankcijas šķita kaut kas pavisam teorētisks un tāls, bet tagad to ievērošana ir jaunā realitāte, jo jebkuram uzņēmumam Latvijā ir pienākums izpildīt starptautiskās un nacionālās sankcijas. Lai palīdzētu uzņēmumam izprast tā pienākumus sankciju jomā, aplūkosim normatīvo regulējumu un apkoposim praktiskos ieteikumus!
Komerctiesības 06:00, 13. Jūl. 2022
Kā rīkoties, ja darbinieks atsakās doties ikgadējā atvaļinājumā? Kādus līdzekļus var izmantot, lai motivētu darbinieku izmantot savu ikgadējo atvaļinājumu?
Darba tiesības 06:00, 11. Mai. 2023
2023.gada 5.aprīlī spēkā stājās apjomīgi grozījumi Autortiesību likumā. Izmaiņas attiecas gan uz darba attiecību ietvaros veikto darbu izmantošanu, gan datorprogrammu autoru tiesību ierobežošanu, gan autordarbu izmantošanu digitālajā vidē. Tāpat noteiktas autora tiesības rīkoties ar savu darbu un pieprasīt taisnīgu atlīdzību, darbu izmantotāju pienākums sniegt informāciju par darbu izmantošanas veidiem un gūtajiem ieņēmumiem un citas svarīgas izmaiņas. Izskatām tās!
Klausies
Lietvedība
06:00, 22. Mai. 2023
2022.gada 16.novembrī daļēji stājās spēkā regula 2022/2065 par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu (saukta arī par Digitālo pakalpojumu aktu). To var uzskatīt par Eiropas Komisijas centienu iegūt lielāku kontroli pār pakalpojumu sniegšanu tiešsaistes vidē, un tas lielākā vai mazākā mērā ietekmēs ikkatru personu, kas piedāvā vai pērk preces vai pakalpojumus internetā.
Komerctiesības 06:00, 17. Feb. 2023
Dažkārt dažādu apsvērumu dēļ līgums tiek faktiski parakstīts pēc tam, kad jau uzsākta tā izpilde. Nereti puses kā līguma parakstīšanas datumu norāda atpakaļejošu datumu, kas neatbilst faktiskajiem līguma parakstīšanas apstākļiem. Vai līgumu parakstīšana ar atpakaļejošu datumu ir pieļaujama, un šādi līgumi ir spēkā esoši? Kas notiek, ja starp pusēm rodas strīds par līguma spēkā stāšanās brīdi?
Klausies
Lietvedība
06:00, 23. Dec. 2022
Finanšu sektors visā pasaulē, tāpat arī Latvijā, attīstās ar inovatīviem risinājumiem, kas galvenokārt balstīti uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstību. Finanšu sektorā digitalizācijai ir bijusi tik nozīmīga loma, ka šobrīd gandrīz visas funkcijas un pakalpojumi balstīti uz digitāliem risinājumiem. Diemžēl digitālā transformācija rada ne tikai jaunas iespējas un ērtākus pakalpojumus klientiem, bet arī jaunus riskus.
Datu aizsardzība 06:00, 14. Dec. 2022
Nereti darbinieki atbild uz vadības, klientu vai kolēģu telefona zvaniem, e-pastiem vai citu digitālu saziņu arī ārpus darba laika, tostarp atpūtas dienās, attaisnotas prombūtnes un atvaļinājuma laikā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Nov. 2022
Pirmo reizi ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības dēļ Latvijā izsludināta 2020.gada 12.martā. Kopš šī datuma vīruss ieņēmis būtisku lomu gan ikdienas dzīvē, gan tiesiskajā telpā. Kā ar tā radītajiem izaicinājumiem tika galā Latvijas tiesas? Aplūkosim vairākus būtiskus pandēmijas laika spriedumus!
Klausies
Tiesvedības
06:00, 4. Nov. 2022
Nereti nekustamo īpašumu Latvijā, tostarp no juridiskām personām, vēlas iegādāties ārzemnieki, kas šeit vai nu vēlas uzsākt dzīvot vai braukt atpūsties, vai arī sākt izmantot īpašumu uzņēmējdarbības veikšanai. Aplūkosim nosacījumus, kas jāņem vērā, lai ārzemnieks varētu iegādāties īpašumu Latvijā.
Lietvedība 06:00, 26. Okt. 2022
Šā gada 30. jūlijā Konkurences padome pieņēma lēmumu Nr. 22 t.s. "būvnieku karteļa" lietā, konstatējot desmit būvniecības uzņēmumu ilggadēju aizliegtu vienošanos par dalības nosacījumiem publiskajos un privātajos iepirkumos Latvijā. Par īstenoto konkurences tiesību pārkāpumu uzņēmumiem piemērots naudas sods kopumā 16 652 027,40 eiro apmērā.
Aktualitātes 12:48, 10. Aug. 2021
Cik ilgi uzņēmumam arhīvā jāglabā ar darbiniekiem noslēgtie līgumi un citi ar darba attiecībām saistīti dokumenti, līgumi ar sadarbības partneriem, dažādu projektu dokumenti?
Lietvedība 06:00, 21. Jūn. 2022
Nereti darba attiecību ietvaros darbinieks rada kādus autordarbus – izstrādā programmas, rada tekstus, veido dažādus dizaina produktus utt. Kā šādā gadījumā notiek autortiesību pāreja? Vai izstrādātie darbi pieder uzņēmumam vai tomēr autoram? Kādi punkti jāiekļauj līgumā, lai pēc darba attiecību beigām autors nevarētu izvirzīt pretenzijas?
Darba tiesības 06:00, 25. Mar. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:58, 1. Apr. 2022
No šā gada 1. marta atcelta Covid-19 sertifikātu izmantošana tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 10:31, 1. Mar. 2022
Tiks īstenota pakāpeniska drošības pasākumu mazināšana no šā gada 1. marta, t.sk. atceļot Covid-19 sertifikātu izmantošanu tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā. Svarīgi norādīt, ka prasība pēc Eiropas digitālā Covid-19 sertifikāta saglabājas ceļošanai, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 16:00, 28. Feb. 2022
Ņemot vērā joprojām sarežģīto situāciju veselības aprūpē un saslimstības izplatības pieaugumu, Ministru kabinets (MK) šā gada 15. februārī atbalstīja Veselības ministrijas piedāvāto trīs soļu plānu pakāpeniskai un atbildīgai drošības pasākumu mazināšanai, informē MK.
Covid-19 09:00, 16. Feb. 2022
Kriminālatbildību par noziedzīgiem nodarījumiem tradicionāli piemēro fiziskām personām, kas vainīgas noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā. Tomēr ir vairāki nodarījumi, kad fiziskas personas darbības saistītas ar juridiskas personas interesēm. Ja fiziska persona, piemēram, valdes loceklis, veicis noziedzīgu nodarījumu juridiskas personas labā vai interesēs vai arī nav bijis pietiekami uzraudzīts no juridiskās personas puses, šādi apstākļi var radīt juridiskas personas kriminālatbildību.
Komerctiesības 07:00, 30. Mar. 2021
Pērn vārdu "kartelis' medijos un uzņēmēju vidē dzirdējām bieži. Ir skaidrs, ka tas nav nekas labs, taču kā konstatēt, ka, iespējams, esat saskārušies ar karteli? Kā izvairīties no iesaistīšanās tajā?
Konkurences tiesības 06:00, 17. Jan. 2022
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Vai, pamatojoties uz rīkojumu, drīkst likvidēt atlaista darbinieka personīgās lietas dokumentāciju – darba līgumu, iesniegumus u.tml.? Darba algas aprēķinus glabāti likumā noteiktajā termiņā.
Lietvedība 06:00, 25. Nov. 2021
Pandēmija, kas bez žēlastības plosās gan Latvijā, gan pasaulē, nedrošības sajūta un nespēja paredzēt, kādā pasaulē pamodīsimies rīt. Kā uzņēmumam rīkoties šādos neskaidros laikos? Kā krīzes apstākļos uzlabot uzņēmuma konkurētspēju tirgū?
Komerctiesības 09:34, 15. Jan. 2021
Otrdien, 12. oktobrī, Ministru kabinets apstiprināja grozījumus noteikumos par valsts nodevu par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu un par personu apliecinošiem dokumentiem, lai sekmētu ārzemnieku iekļaušanos Latvijas digitālajā vidē un veicinātu ekonomikas, zinātnes, izglītības un kultūras sakaru attīstību Latvijā, piedāvājot ārzemniekiem elektroniskās identifikācijas līdzekli - ārzemnieka eID karti.
Likumdošana 16:15, 12. Okt. 2021
Lai samazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, valdība šodien apstiprināja izmaiņas rīkojumā par ārkārtējo situāciju, ieviešot stingrākus drošības pasākumus no 21. oktobra līdz 14. novembrim (ieskaitot).
Covid-19 08:06, 21. Okt. 2021
Šā gada 28. septembrī Ministru kabinets (MK) apstiprināja rudens drošības pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošus pakalpojumus un drošu darba vietu, informē MK.
Covid-19 10:00, 29. Sep. 2021
Ieraugot terminu "mazie iepirkumi", bieži rodas jautājums, kas tie ir un cik mazam iepirkumam jābūt, lai nepiemērotu Publisko iepirkumu likumu vai arī piemērotu to atvieglotā kārtībā. Lai atrastu pareizo atbildi un noskaidrotu, kāds regulējums jāpiemēro, pasūtītājam jāveic vairākas secīgas darbības.
Publiskie iepirkumi 07:00, 4. Aug. 2021
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 21. Jūn. 2021
2020. gadā Eiropas Savienības Tiesa (EST) pieņēma daudz nozīmīgu spriedumu darba tiesību jomā. Par tiem informēju arī iepriekšējos rakstos, savukārt šoreiz piedāvāju spriedumu apkopojuma noslēgumu un tiesas atziņas, ko vērtīgi zināt arī Latvijas juristiem un uzņēmumu vadītājiem.
Tiesvedības 07:00, 12. Mai. 2021
Ministru kabinets (MK) apstiprināja MK noteikumus Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” (MK noteikumi), kas nosaka arī vispārīgus darbības nosacījumus turpmāk uzņēmumos, t.sk. izstāžu un gadatirgu organizēšanai un tūrismam un ceļošanai, kā arī prasības pasažieru pārvadājumu pakalpojumiem, pašpārvadājumu pakalpojumu sniegšanai un izmantošanai, t.sk. tūrisma braucienu organizēšanai.
Covid-19 12:27, 10. Jūn. 2020
Līdz šim likumdošana noteica, ka personas darba gaitas dokumentus ir jāglabā 75 gadus, taču 2021. gada 4. martā stājās spēkā izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 690 “Noteikumi par personas darba vai dienesta gaitu un izglītību apliecinošiem dokumentiem, kuriem ir arhīviska vērtība, un to glabāšanas termiņiem”, kas paredz samazināt šo glabāšanas laiku. Kas mainās?
Lietvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Pieņemot nākotnes lēmumus, vērts pārlūkot iepriekš iegūtās atziņas. Šogad tas ir īpaši būtiski, jo aizvadītais gads bija negaidītiem pavērsieniem pilns un radīja daudz jaunu pārdomu. Esmu apkopojis, manuprāt, būtiskākās pērnā gada atziņas, kas noderētu šajā gadā, lai, iespējams, izvērtētāk pieņemtu turpmākos lēmumus.
Komerctiesības 07:00, 4. Jan. 2021
Epidemioloģiskā situācija Latvijā nedaudz stabilizējas, tomēr šobrīd vēl nav iespējams atcelt vai mīkstināt noteiktos drošības pasākumus. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka Covid-19 infekcija turpina izplatīties un situācija Latvijā, neskatoties uz dažu pēdējo dienu uzlabojumu, ir kritiska.
Covid-19 11:27, 22. Jan. 2021
Valdība 7. janvārī lēma veikt grozījumus Ministru kabineta rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, vēl līdz 25. janvārim pagarinot šobrīd spēkā esošos drošības pasākumus.
Covid-19 16:02, 8. Jan. 2021
Šā gada 24. novembrī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”, kas nosaka kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 12:01, 30. Nov. 2020
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Komerctiesības 07:00, 7. Dec. 2020
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, valdība lēma veikt grozījumus Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, no 21. decembra līdz 11. janvārim pastiprinot drošības pasākumus, informē MK.
Covid-19 10:12, 18. Dec. 2020
Lai palīdzētu plašākam tautsaimniecībā aktīvo iedzīvotāju lokam, Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas nosacījumus – samazināts atbalsta saņemšanai nepieciešamais ieņēmumu krituma slieksnis, savukārt patentmaksātājiem palielināts atbalsta apmērs.
Covid-19 11:34, 3. Dec. 2020
Jebkurās darba attiecībās vismaz reizi gadā, kad pienācis ikgadējā atvaļinājuma laiks, darbiniekam jāraksta iesniegums vadībai. Kādam jābūt pareizi uzrakstītam iesniegumam? Vai tas obligāti jāsagatavo papīra formā? Un vai vadītājam vienmēr jāreaģē uz iesniegumu?
Lietvedība 07:00, 16. Nov. 2020
Lai samazinātu Covid-19 izplatīšanās risku, no 1. augusta visām personām, kuras ieradīsies Latvijā veikt darba pienākumus no valstīm ar augstu saslimšanas rādītāju, tai skaitā kultūras jomas darbiniekiem, būs obligāti jāveic Covid-19 analīzes. To paredz veiktie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".
Covid-19 16:00, 29. Jūl. 2020
Veicot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, MK š.g. 11. augusta sēdē lēma no 17. augusta mazināt atsevišķus noteiktos pulcēšanās ierobežojumus ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem un organizētiem pasākumiem, t.sk. kongresiem, konferencēm, dažādām svinībām, utt.
Covid-19 10:32, 21. Aug. 2020
Nav sliktu cilvēku – ir personības, kuru iezīmes neatbilst amatam, uzņēmuma kultūrai, vērtībām vai kolektīvam. Piemēram, ja darbinieks ir introverts, kam patīk tehniskas lietas, viņš klientu konsultanta amatā drīz vien izdegs. Tāpēc ir svarīgi atlasi balstīt uz personības iezīmēm, izveidojot atbilstošu profilu, kas atlasi padara precīzu un ātru, portālam "iBizness" skaidro biznesa psihologs Jānis Roze.
Komerctiesības 07:00, 25. Jūn. 2020
Laikā, kad uzņēmumus skar finanšu grūtības, tiek meklēti dažādi veidi, kā samazināt izdevumus. Viens no potenciālajiem risinājumiem ir telpu nomas maksas samazinājums. Vai par to ir vērts mēģināt vienoties un kā to darīt? Aplūkosim šo tēmu tirdzniecības centru kontekstā, bet, iespējams, daļa ieteikumu noderēs arī cita veida telpu nomniekiem.
Komerctiesības 07:00, 8. Jūl. 2020
Lai nodrošinātu pabalsta saņemšanas iespējas arī tām pašnodarbinātajām personām, kurām pēdējā laikā bijuši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veikti nodokļu nomaksas uzrēķini, tai skaitā nokavējuma naudas un soda naudas, un kuras uz iesnieguma iesniegšanas brīdi savas saistības ar VID ir nokārtojušas, valdība 28. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā.
Covid-19 11:30, 29. Apr. 2020
Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas ieviesti dažādi atbalsta mehānismi uzņēmējiem un darba devējiem Covid-19 seku mazināšanai un ierobežošanai, tomēr, kā atzinuši arī valdības pārstāvji, ne visi atbalsta mehānismi bijuši efektīvi un tikai laika gaitā atklājušies dažādi trūkumi regulējumā, kas traucē kvalificēties pabalstu un atvieglojumu saņemšanai visiem, ko skārusi krīze.
Komerctiesības 08:00, 8. Mai. 2020
Lai atbalstītu Covid-19 izraisītās krīzes skartās pašnodarbinātās personas, Kultūras ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes, Labklājības, Finanšu ministrijām un Valsts ieņēmumu dienestu izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu “Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātajām personām, kuras skar Covid–19 izplatība”, kas paredz kārtību, kādā pašnodarbinātie un mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji var pieteikties un saņemt dīkstāves pabalstu.
Covid-19 16:50, 1. Apr. 2020
Laikā, kad pasaulē sākusies jauna ekonomiskā krīze un prātojam, kādas varētu būt tās sekas, ir svarīgi ne tikai kritiski izvērtēt jau nodibinātās tiesiskās attiecības, bet arī, izmantojot jauniegūto pieredzi, pārdomāt, kā turpmāk rīkoties, lai pasargātu sevi no negatīvām finansiālajām sekām, ko var radīt apstākļu izmaiņas. Būvniecības līgumu kontekstā šādu drošību piedāvā būvniecības izmaksu indeksi.
Komerctiesības 07:00, 13. Mai. 2020
Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstādi un šādu datu brīvu apriti jeb Vispārīgo datu aizsardzības regulu (Regula) datu subjektiem ir vairākas tiesības attiecībā uz viņu datu apstrādi un aizsardzību. Viena no šādām tiesībām noteikta Regulas 15. pantā – datu subjekta piekļuves tiesības.
Datu aizsardzība 07:00, 22. Mai. 2020
Valdība 7. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā. Līdz ar valdības lēmuma stāšanos spēkā, dīkstāves pabalstam Valsts ieņēmumu dienestā varēs pieteikties arī autortiesību un blakustiesību īpašnieki, kuri saņem autoratlīdzības.
Covid-19 17:00, 7. Apr. 2020
Visas pasaules karstākā aktualitāte šobrīd ir Covid-19 vīrusa globālā epidēmija. Slēgtas valstu robežas, slēgta aviosatiksme un pasažieru pārvadājumi, noteikti iekšēji pārvietošanās aizliegumi – šādus globāla rakstura piesardzības mērus pasaule mūsdienās nav pieredzējusi. Kā tie visi ietekmēs uzņēmējdarbību, un ko valsts darīs, lai palīdzētu šai jomai?
Komerctiesības 08:00, 23. Mar. 2020
Sociālie tīkli piedāvā uzņēmumiem dažādas iespējas, kā iegūt jaunus klientus, reklamēt uzņēmuma preces, pakalpojumus un uzņēmuma tēlu, kā noskaidrot klientu viedokli un tā rezultātā uzlabot savus pakalpojumus, preces un rast jaunus uzņēmējdarbības virzienus. Šīs ir mūsdienīgas un bieži arī efektīvas iespējas, tomēr būtiski atcerēties, ka tās jāizmanto, ievērojot likumos noteiktos ierobežojumus.
Komerctiesības 07:00, 16. Mar. 2020
Nodokļi jāmaksā visiem. Šķiet, ka tas ir skaidrs, taču uzņēmējiem Latvijā attiecības ar nodokļu administrāciju jeb Valsts ieņēmumu dienestu ir pastāvīgā kustībā un dinamikā. Apsveicami, ka beidzamā gada laikā pieaug vēlme iedalīt nodokļu maksātājus pēc to uzvedības un nodokļu maksāšanas kultūras, veidojot arī katrai grupai atbilstošu uzraudzības veidu.
Nodokļi 07:00, 20. Dec. 2019
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija konceptuāli atbalstīja jauna likuma projektu, kura mērķis ir regulēt tiesiskās attiecības preču zīmju reģistrācijas, kā arī preču zīmju un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu lietošanas un aizsardzības jomā.
Likumdošana 12:40, 24. Okt. 2019
Saeima 14.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžetu, vidēja termiņa budžeta ietvara 2020., 2021. un 2022.gadam likumu, kā arī grozījumus 26 likumos, kas saistīti ar budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:13, 15. Nov. 2019
Praksē visbiežāk darba līgumu slēdz uz nenoteiktu laiku, taču iespējamas arī situācijas, kad darbinieks nepieciešams noteiktam laika periodam, tādēļ jāslēdz atbilstošs līgums. Pareiza līguma un tā darbības termiņa izvēle nereti darba devējiem rada problēmas.
Darba tiesības 07:00, 16. Okt. 2019
Ekonomiku digitalizēšana mainījusi pasauli un piedāvā virkni jaunu iespēju uzņēmējdarbībai. Tas rada jaunus izaicinājumus uzņēmējiem, pakalpojumu un preču pircējiem, kā arī valsts kontroles institūcijām.
Komerctiesības 07:00, 16. Sep. 2019
Kopš 2012.gada, kad sodu par neatļautu mūzikas atskaņošanu piemēroja mazam puķu veikaliņam, teju visi uzņēmēji jau iegaumējuši, ka par mūzikas atskaņošanu ir jāmaksā. Cik tas maksā, un kur jāveic maksājums? Kas ir publiska vieta, un kāpēc šādas atļaujas nepieciešamas? Noskaidrojam!
Intelektuālais īpašums 07:00, 21. Aug. 2019
Darbinieks regulāri kavē darbu – dažkārt 10 minūtes, citreiz pusstundu. Biežākā atruna – aizgulējos. Darba devējs vairākkārt izteicis mutisku aizrādījumu, pēc kura darbinieks dažas dienas ierodas darbā laikus, bet tad atkal kavē. Nesen darbinieks nokavēja arī rīta sapulci, kas traucēja pārējiem veiksmīgi realizēt dienas plānus. Citu iebildumu pret konkrēto darbinieku nav. Vai darba kavējumi ir pamats, lai darbinieku atlaistu? Kā darba devējam jārīkojas, kā jāformulē uzteikums utt.?
Darba tiesības 07:00, 27. Mai. 2019
Laikā, kad ne vien privātajās organizācijās brīvprātīgi, bet arī valsts institūcijās obligāti aizvien vairāk tiek izmantota informācijas sniegšana, vākšana un apkopošana elektroniskā formā, ir savādi saņemt “pagājušā gadsimta” domu gājienam raksturīgu reglamentējumu dokumentu glabāšanai, taču diemžēl tas ir obligāts visām organizācijām un tātad – jāievēro.
Lietvedība 07:00, 8. Apr. 2019
Vasara jau teju klāt, tādēļ uzņēmējiem kļūst aktuāls jautājums par darba līgumu slēgšanu uz noteiktu laiku, piemēram, tikai vasaras sezonai. Tomēr jāņem vērā būtiskas šādu līgumu nianses, kā arī likumdošanas ierobežojumi.
Darba tiesības 07:00, 16. Apr. 2019
Vispārzināms, ka valde kā galvenais uzņēmuma operatīvās vadības realizētājs atbild par uzņēmuma darbību tās plašākajā nozīmē. Praksē ir dažādi veidi, kā realizē uzņēmuma pārvaldi, deleģē uzdevumus un veido attiecības ar uzņēmuma klientiem un sadarbības un darījumu partneriem. Vai tie ir pietiekami efektīvi, un vai esošais modelis nerada risku gan uzņēmumam, gan valdes locekļiem personīgi? Kādas ir iespējamās sekas un pieejamie risinājumi?
Komerctiesības 07:00, 6. Feb. 2019
2019.gada 1.maijā spēkā stāsies vairākus gadus medijos, konferencēs, Saeimas zālēs un universitāšu gaiteņos apspriestais Trauksmes celšanas likums. Lai gan līdz šim brīdim vēl ir vairāki mēneši, atbildīgam darba devējam, kurš vēlas gan aizsargāt savu darbinieku intereses un tiesības, gan arī izvairīties no sodiem, likuma piemērošanai jāsāk gatavoties laicīgi, atgādina ZAB “SORAINEN”.
Likumdošana 11:15, 16. Jan. 2019
Amata aprakstu nereti uztver tikai kā formālus dokumentus bez pievienotās vērtības, tādēļ uzņēmumos tos nereti sagatavo atbilstoši gataviem šabloniem. Tam tā nevajadzētu būt, jo pareizi izstrādāts amata apraksts var palīdzēt atrisināt iespējamās darbinieku un darba devēju domstarpības.
Darba tiesības 07:00, 5. Dec. 2018
Saskaņā ar SIA “PricewaterhouseCoopers” un Pasaules Bankas grupas veidoto pārskatu Paying Taxes 2019 – valstu nodokļu administrācijas varētu darīt vairāk, lai, izmantojot tehnoloģiju radītās iespējas, mazinātu nodokļu saistību izpildes slogu uzņēmumiem.
Aktualitātes 12:05, 12. Dec. 2018
Vadot seminārus par personāla dokumentu pārvaldību, bieži saņemu jautājumus, kādi dokumenti nepieciešami, ja organizācijā atlasa vajadzīgo darbinieku konkursa kārtībā, kā arī kādus dokumentus prasīt personai, ar kuru dibina darba tiesiskās attiecības.
Darba tiesības 07:00, 3. Okt. 2018
Mūsdienās tehnoloģijas izmanto visās dzīves jomas, un arī uzņēmējdarbība nav izņēmums. Vēl pirms aptuveni 10 gadiem iespēja dibināt uzņēmumu 1 dienas laikā, neizejot no mājām, šķita kā ideja no fantastikas stāsta, bet šodien tā ir realitāte. Izvērtēsim, kādas ir priekšrocības, ierobežojumi un problēmas saistībā ar korporatīvo tiesību digitalizāciju Eiropas Savienībā (ES), aplūkojot uzņēmumu īpašnieku, to pārstāvju u.c. ieinteresēto pušu pozīcijas.
Komerctiesības 07:00, 3. Sep. 2018
Aprīļa vidū plašsaziņas līdzekļos parādījās informācija, ka sadarbības aizliegums ar t.s. čaulas kompānijām būs attiecināms ne tikai uz bankām, bet arī vismaz 20 000 uzņēmumu, tostarp arī nodokļu konsultantiem, advokātu birojiem, grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem u.c. Vai šī informācija ir patiesa? Kas paredzēts grozījumos?
Komerctiesības 07:00, 3. Mai. 2018
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Darba tiesības 21:36, 27. Mai. 2017
Nereti uzņēmumiem rodas jautājums, vai uz to darbību ir attiecināms Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (Likums) noteiktais pienākums sniegt ziņas par neparastiem vai aizdomīgiem darījumiem un ieviest kontroles sistēmu. Kādas prasības paredzētas Likumā, un kam tās jāievēro obligāti?
Komerctiesības 07:00, 5. Apr. 2018
Eiropas Savienības Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) un Rīcības programmas zivsaimniecības attīstībai (ZRP) pasākuma "Produktīvi ieguldījumi akvakultūrā" ietvaros akvakultūras uzņēmumu konkurētspējas un dzīvotspējas palielināšanai būs pieejams publiskais finansējums 10 milj. eiro apmērā, informēja Lauku atbalsta dienests (LAD).
Nauda 12:26, 14. Jūn. 2016
Gan juridiskās personas, gan privātpersonas, kas materiāli, tostarp finansiāli, vēlas palīdzēt sabiedriskā labuma organizācijai (SLO), budžeta iestādei vai valsts kapitālsabiedrībai, kura veic Kultūras ministrijas (KM) deleģētas valsts kultūras funkcijas, var to darīt, veicot ziedojumus. Praksē nereti ir situācijas, kad personas, kas vēlas ziedot, skaidri neapzinās, kāds līgums jāslēdz un vai vispār jāslēdz līgums, kā arī nezina, kādas nodokļu sekas uzņēmumam rada ziedojumi. Turklāt no 2018.gada stājās spēkā vērienīga nodokļu reforma, kas mainīja arī nodokļu piemērošanas kārtību ziedojumiem.
Nodokļi 08:00, 20. Feb. 2018
Atbilstoši nodokļu reformas ietvaros veiktajām izmaiņām no 01.01.2018. ir konceptuāli jauna uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksāšanas kārtība. Turpmāk UIN likme būs 20%, un tā būs jāmaksā tikai no peļņas daļas, kas tiks sadalīta vai izmaksāta dividendēs, vai arī izlietota mērķiem, kas nav tieši saistīti ar uzņēmējdarbības attīstību, savukārt reinvestētajai peļņai UIN vairs netiks piemērots.
Likumdošana 14:25, 1. Jan. 2018
Gandrīz divas trešdaļas jeb 64% Latvijas iedzīvotāju ikdienā apzināti cenšas izvēlēties mazo uzņēmumu piedāvātos pakalpojumus, liecina "Swedbank" Finanšu institūta veiktā aptauja.
BNS ziņas 12:02, 20. Feb. 2017
No 01.07.2020. Latvijā darbosies Fizisko personu reģistrs, kas aizstās pašreizējo Iedzīvotāju reģistru. Jaunais reģistrs taps uz pašreizējā reģistra bāzes, un tajā būs plašāks ierakstāmo subjektu loks. To paredz Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā 5.decembrī, galīgajā lasījumā atbalstītais Fizisko personu reģistra likumprojekts.
Likumdošana 22:15, 5. Dec. 2017
Ja uzņēmums vēlas paplašināties, viens no virzieniem ir eksports. Bet cik vienkārši vai sarežģīti ir uzsākt eksportu nelielam uzņēmumam? Kas ir būtiskākās tēmas, par ko jādomā šādā uzņēmumā, lai veiksmīgi uzsāktu biznesu ārpus Latvijas?
Uzņēmuma vadība 08:00, 3. Jan. 2017
Konkurences padome (KP) šogad ir izteikusi 3 brīdinājumus 10 personām un pieņēmusi 2 lēmumus, 13 uzņēmumiem kopumā piemērojot 451 627 EUR lielu naudas sodu, par darbību saskaņošanu publiskajos iepirkumos. Statistika apliecina, ka iepirkumu joma aizvien ir augsti pakļauta karteļu riskam un aizliegtas vienošanās ir viena no būtiskākajām konkurences problemātikām Latvijā.
Likumdošana 14:16, 4. Okt. 2017
Latvijas uzņēmumiem, kas vēlas startēt Ķīnas tirgū, ir jābūt atvērtiem kooperācijai, jāspēj izstrādāt savu piedāvājumu tieši Ķīnas tirgum un jāorientējas uz ekskluzīviem, nišas produktiem, secināts auditorkompānijas "KPMG Baltics" un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras veiktajā pētījumā par Latvijas un Ķīnas biznesa partnerības potenciālu "Latvija kā Ķīnas biznesa partneris".
BNS ziņas 13:13, 4. Nov. 2016
Latvijā uzņēmumu skaits, ko bankas var kreditēt, ir ļoti neliels, sacīja "Swedbank" valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Reinis Rubenis.
BNS ziņas 11:50, 7. Okt. 2016
Uzņēmuma struktūra ir allaž aktuāla tēma, jo no tās lielā mērā atkarīgi panākumi un attīstība. Tikai "pareizie" cilvēki "pareizajās" vietās nodrošina mērķu sasniegšanu.
Uzņēmuma vadība 08:00, 18. Okt. 2016
Latvijas Personāla vadīšanas asociācija savu augstāko novērtējumu personāla vadības jomā šogad piešķīrusi SIA "Rimi Latvia", līdz ar to "Rimi" vērtību ieviešanas projekts atzīts par labāko Latvijā. Balva tika pasniegta 28.septembrī, 6. ikgadējās personāla un darba tiesību konferences laikā.
Pieredze 08:00, 21. Okt. 2016
Zvejas un akvakultūras produktu apstrādei uzņēmumiem kopumā pieejams 8 miljonu eiro atbalsts, kuram var sākt pieteikties no pirmdienas, pavēstīja Lauku atbalsta dienesta (LAD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Kristīne Ilgaža.
Nauda 12:34, 1. Aug. 2016
Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V), turpinot darba vizīti Ķīnā, šodien piedalījās Latvijas un Ķīnas biznesa forumā "Discover Latvia", kas notika Ķīnas lielākajā ostas pilsētā Ningbo, tikās ar Ningbo pilsētas mēru Tangu Jinjunu, kā arī apmeklēja Latvijas nacionālo paviljonu Ningbo un Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Ķīnā biroju Ningbo.
BNS ziņas 15:34, 8. Sep. 2016
Jau 01.03.2017. stājās spēkā jaunais Publisko iepirkumu likums (PIL), ar kuru ieviesta Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2014/24/ES par publisko iepirkumu un ar ko atceļ Direktīvu 2004/18/EK (Direktīva).
Publiskie iepirkumi 09:22, 24. Apr. 2017
No 2020.gada Latvijā darbosies Fizisko personu reģistrs, kas aizstās pašreizējo Iedzīvotāju reģistru. Jaunais reģistrs taps uz pašreizējā reģistra bāzes un tajā būs plašāks ierakstāmo subjektu loks. To paredz Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā 16.05.2017. konceptuāli atbalstītais Fizisko personu reģistra likumprojekts.
Likumdošana 08:00, 18. Mai. 2017
Ak, tu birokrāts! Laikam neviens šādu komplimentu negribētu saņemt. Bet ir situācijas, uzņēmumi, projekti, nozares, kur tieši birokrātisks līderis var nodrošināt darbības nepārtrauktību, drošību un klientu uzticēšanos. Šoreiz parunāsim par to, vai līderība vienmēr ir pozitīva un atvērta. Izrādās, ka līderis var būt arī autokrātisks un birokrātisks, turklāt ir situācijas, kurās šāda pieeja ir efektīva. Kā jebkuram līderības stilam, arī šiem ir sava gaišā un ēnas puse.
Uzņēmuma vadība 09:00, 22. Mar. 2017
Eksportspējas novērtējums ir sarežģīts un daudzaptverošs termins. Tas ietver daudz un dažādus faktorus, taču precīzi attaino savu būtību – novērtē, vai esam spējīgi eksportēt. Un ar vārdu "spējīgi" vajadzētu saprast ne tikai savu vēlmi un gribēšanu eksportēt, bet arī konkrēti izmērāmas kvalitātes.
Uzņēmuma vadība 09:00, 28. Feb. 2017
Laikā, kad ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā samazinās tiešo ārvalstu investīciju plūsma, var rasties jautājums, kāpēc tā, ja jau uzņēmējdarbības vide reģionā uzlabojas? Neskaitāmus gadus dzīvojot ASV, kur ikdienā tiekos un sadarbojos ar dažādiem politikas, tiesībsargājošo iestāžu un biznesa vides pārstāvjiem, vairākkārt personīgi ir nācies dzirdēt par gadījumiem, kad, mēģinot uzsākt uzņēmējdarbību Latvijā, viņi tiešā vai netiešā veidā aicināti dod kukuli gan no privātā, gan valsts sektora pārstāvjiem.
iFinanses 14:28, 13. Mar. 2017
Šodien stājas spēkā jaunais Publisko iepirkumu likums, kas paredz virkni izmaiņu iepirkumu procedūrās, kā arī Eiropas Savienības prasību ieviešanu iepirkumu organizēšanā.
Likumdošana 13:56, 1. Mar. 2017
Ministru kabineta sēdē 03.05.2016. atbalstīti grozījumi valsts atbalsta programmā, kuras ietvaros sīkie (mikro), mazie un vidējie komersanti, kā arī lauksaimnieciskās produkcijas ražotāji un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības var saņemt atbalstu apgrozāmo līdzekļu aizdevuma un investīciju aizdevuma veidā.
Nauda 15:16, 5. Mai. 2016
Jaunajā ražas sezonā AS "Rīgas Dzirnavnieks" auzu audzēšanas programmā piedalīsies 30 zemnieku saimniecības no dažādiem Latvijas reģioniem. Šogad uzņēmums dubultojis apsējamo teritoriju, sasniedzot 3200 ha.
BNS ziņas 13:01, 9. Feb. 2017
Lai veicinātu zināšanu pārnesi zivsaimniecībā un inovāciju ieviešanu ražošanā, valdība otrdien, 29.martā, apstiprināja grozījumus valsts un ES atbalsta piešķiršanas kārtībā pasākumā "Inovācija".
Likumdošana 02:33, 30. Mar. 2016
Jaunā gada pirmajos mēnešos ekonomisti (līdzīgi kā astrologi) steidz izteikt prognozes, kāds būs šis gads un ko tas varētu nest ekonomikai. Taču, atšķirībā no astrologiem, ekonomisti savās prognozēs un gaidās pamatojās uz vēsturiskiem datiem, likumsakarībām un pierādītām teorijām, ilggadējiem novērojumiem un politiskajām aktivitātēm, kas viss kopumā ietekmē ekonomiku.
Ekonomika 09:00, 13. Feb. 2017
Izrunājiet vārdu "līderis"! Kādas ir jūsu pirmās asociācijas? Ko šis cilvēks dara? Kāds viņš ir? Varbūt jūsu apziņā uzpeld kāds konkrēts tēls? Dzirdot šo jēdzienu varbūt kāds iztēlojas Vairu Vīķi - Freibergu, vēl kāds - Ričardu Brensonu, taču kādam tas, iespējams, ir Ādolfs Hitlers.
Uzņēmuma vadība 09:00, 31. Jan. 2017
Tiešo ārvalstu investīciju kritumam Latvijā pēdējos gados ir vairāki iemesli - ārvalstu investorus biedē ne tikai tādas ilgstoši neatrisinātas problēmas kā ēnu ekonomika, korupcija, maksātnespējas procesa ļaunprātīgas izmantošanas riski un Latvijas neparedzamā nodokļu vide, bet arī trūkumi būvniecības regulējumā, informēja ārvalstu investīciju eksperts Ģirts Greiškalns.
BNS ziņas 12:57, 30. Jan. 2017
Vācijas asociācija, kas veicina vācu valodas izmantošanu, ceturtdien paziņojusi, ka pārdevusi tās rīcībā esošās autobūves kompānijas "Volkswagen" akcijas, protestējot pret šī uzņēmuma lēmumu padarīt angļu valodu par savu oficiālo valodu.
BNS ziņas 13:55, 23. Dec. 2016
Krists Ēberliņš savas 300 bišu saimes izvietojis Dienvidkurzemē, kur iegūtajai "Ēberliņu dravas" biškopības produkcijai pastāvīgi pircēji gadu gaitā rasti ne tikai šajā reģionā, bet arī Rīgā. Cilvēkiem izlemjot, ka biškopība varētu būt joma, kas dotu iespēju dzīvot laukos, aizvadītajos gados konkurence esot saasinājusies, tomēr gados jaunajam, bet jau pieredzējušam biškopim izdodas gadu no gada sekmīgi attīstīt saimniecību un atrast savu vietu Latvijas provincē.
Pieredze 09:00, 23. Dec. 2016
Pasaules kontekstā būtiski notikumi, kā arī tehnoloģiju attīstība rada tiešu ietekmi uz dažādām tautsaimniecības un ekonomikas jomām, izņēmums nav arī tūrisma nozare. Dažādu faktoru ietekmē mūsdienu tūrisms ir ievērojami mainījies pieprasījuma un plānošanas ziņā, un tas noteikti jāņem vērā tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, apgalvo Jānis Kolomenskis, SIA "Latvia Tours" korporatīvo risinājumu speciālists.
Pieredze 09:00, 20. Jan. 2017
Otrdien, 13.12.2016., valdība atbalstīja grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.402 "Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība pasākumam "Produktīvi ieguldījumi akvakultūrā"", kuros noteikta atbalsta piešķiršanas kārtība Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) pasākumā "Produktīvi ieguldījumi akvakultūrā".
Likumdošana 11:36, 15. Dec. 2016
Valsts darba inspekcija (VDI) sākusi tematisko pārbaudi kokapstrādes un mēbeļu ražošanas nozares uzņēmumos par darba aizsardzības normatīvo aktu prasību ievērošanu, kuras mērķis ir nelaimes gadījumos darbā cietušo skaita mazināšana, pavēstīja VDI sadarbības un attīstības nodaļas vecākā eksperte ārējo sakaru jautājumos Dace Aleksāne.
Likumdošana 13:32, 4. Feb. 2016
Saeima ceturtdien, 15.decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma jaunu Publisko iepirkumu likumu (PIL). Jaunajā iepirkumu kārtībā paredzētas vairākas izmaiņas un jauninājumi, kā arī iepirkumu organizēšanā plānots ieviest Eiropas Savienības (ES) prasības.
Likumdošana 13:23, 15. Dec. 2016
Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja Sociālās uzņēmējdarbības likuma projektu, kura mērķis ir veicināt sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanu un sekmēt sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupu nodarbinātību, radot labvēlīgu sociālās uzņēmējdarbības vidi.
Likumdošana 13:05, 15. Dec. 2016
Ik rītu mēs paši sev uzdodam jautājumu: ko lai velk? Tad ātri pārdomājam dienas plānu – birojs, 2 tikšanās, pusdienas, jāaizved meita uz deju pulciņu, dēls – uz basketbola treniņu, atpakaļceļā jānopērk piens. Atslēgas vārdi te ir "birojs" un "2 tikšanās" – jāizskatās piedienīgi. Kā saģērbties atbilstoši biroja prasībām un mūsu dienas plānam?
Iedvesma 09:00, 25. Nov. 2016
Jau krietnu laiku modē ir veselīgums, ražotāji joprojām sacenšas par arvien vērtīgāku un veselīgāku produktu radīšanu. Tiesa, “veselīgumu” Latvijā ir grūti pārdot pircēju lojalitātes, kā arī maksātspējas un neizpratnes dēļ.
Uzņēmuma vadība 08:00, 6. Dec. 2016
Informācijai mūsdienās ir liels spēks – medijos izskanējušais var mainīt gan uzņēmumu, gan cilvēku likteņus, bet kā mediji un ziņas ietekmē notikumus biržās?
Nauda 09:00, 31. Okt. 2016
Mūsdienu globālā biznesa vide attīstās tik strauji, ka daudzas līdz šim tradicionāli lietotās biznesa attīstības pieejas ir zaudējušas vai zaudē efektivitāti. Tāpēc uzņēmumi pievērš aizvien lielāku vērību tādam ikdienas biznesa procesa attīstības un veicināšanas pasākumam kā inovācija.
Uzņēmuma vadība 08:00, 15. Nov. 2016
Valdība sēdē atbalstīja Pārresoru koordinācijas centra (PKC) izstrādātos noteikumus, paredzot, ka minimālā dividendēs izmaksājamā peļņas daļa valsts uzņēmumiem ir 50% no attiecīgās kompānijas tīrās peļņas.
Likumdošana 13:36, 23. Dec. 2015
Mikro un mazais bizness veido 94% no visiem Latvijas uzņēmumiem. Mazie uzņēmumiem būtiski ietekmē tautsaimniecību un nodarbinātību. Aicinām Latvijas iedzīvotājus un uzņēmējus atzīmēt Mazā biznesa dienu visā Latvijā 19.novembrī.
BNS ziņas 13:34, 14. Nov. 2016
Mikro un mazais bizness veido 49% no Latvijas tautsaimniecības un nodarbina 67% no visiem darbiniekiem Latvijā reģistrētajos uzņēmumos. Mikro un mazie uzņēmumi nodrošina 45% no Latvijas uzņēmumu kopējā apgrozījuma. Mazais bizness ir Latvijas ilgtspējas dzinējspēks, tādēļ arī šogad iniciatīva ‘’Atbalsti mazo biznesu!’’ ietvaros aicinām atzīmēt Mazā biznesa dienu visā Latvijā 19.novembrī.
BNS ziņas 15:09, 24. Okt. 2016
Kāda ir reālā situācija darba tirgū Latvijā? Cik daudz laika darbinieki pavada, patiešām strādājot, un cik daudz laika tiek veltīts privātām vajadzībām darba laikā? Cik būtisks darba ņēmējiem ir darba laiks, izvēloties savu darbavietu?
Uzņēmuma vadība 09:00, 21. Nov. 2016
Spēļošana jeb geimifikācija (no angļu valodas vārda "game" - spēle) ir spēles elementu izmantošana ne-spēļu situācijās, lai risinātu problēmas, pārvarētu izaicinājumus, uzlabotu ikdienas procesus, palielinātu klientu un darbinieku iesaisti un motivāciju.
Uzņēmuma vadība 09:00, 22. Nov. 2016
Ceturtdien, 27.10.2016., Saeima otrajā lasījumā atbalstīja jauno Publisko iepirkumu likumu (PIL), ar kuru paredzēts ieviest vairākas izmaiņas un jauninājumus salīdzinājumā ar pašreizējo regulējumu, kā arī iepirkumu organizēšanā nodrošināt Eiropas Savienības (ES) prasības.
Likumdošana 11:46, 31. Okt. 2016
Numeroloģija ir kā ķīmisks process, kā dažādu notikumu un reakciju ķēde, kurā viss ir saistīts. Skatoties numerologa acīm, pasaulē nejaušību ir maz, viss ir likumsakarīgs. Tomēr numeroloģija nav brīnumnūjiņa, bet veids, kā labāk izprast sevi, savu uzņēmumu un labāk izmantot dažādas situācijas savā labā.
Iedvesma 16:10, 3. Okt. 2016
Sezona no rudens līdz pat pavasara beigām tradicionāli ir bagāta ar dažādiem kongresiem, darījuma tikšanās reizēm, semināriem, konferencēm, pieņemšanām. Un, protams, decembris – ar ballēm, ballītēm, banketiem un pieņemšanām. Tiek saņemti un izsūtīti ielūgumi uz dažādiem pasākumiem un svinībām. Brokastis, pusdienas, vakariņas, banketi, furšetes un vēl, un vēl. Katrā no šiem sarīkojumiem ir jāatstāj labs iespaids par sevi un organizāciju.
Iedvesma 08:00, 7. Okt. 2016
Cik pareizi vai nepareizi ir vadītājam sociālajos tīklos draugu lokā iekļaut savus darbiniekus? Vai ir nozīmīgi nospraust šo robežu starp draudzību un vadītāja / padotā attiecībām interneta vidē un arī ikdienā?
Jautā uzņēmējs 08:00, 28. Sep. 2016
Latvijas mīlētāko zīmolu saraksta pirmajā vietā šogad ir ierindojies zīmols "Google", šodien tika paziņots kompāniju "DDB Consulting", "GfK Custom Research Baltic", "Kapitāls" un "PHD Latvia" kopīgi veidotajā "Mīlētāko zīmolu topa" apbalvošanas ceremonijā.
BNS ziņas 12:17, 23. Sep. 2016
Paralēli jau esošajam saldējuma eksportam Latvijā vadošais piena pārstrādes uzņēmums "Food Union" uzsācis regulāru piena produktu eksportu uz Ķīnu, tādējādi nostiprinot savas pozīcijas Šanhajas veikalu plauktos. "Food Union" ir pirmais piena pārstrādes uzņēmums Baltijā, kam izdevies ieiet Ķīnas tirgū ar savu piena produktu piedāvājumu.
Pieredze 08:00, 20. Sep. 2016
Uzņēmējam, kurš vēlas piesaistīt Eiropas finansējumu, jābruņojas ar pacietību, neatlaidību un jāspēj labi orientēties dažādu atbalsta nosacījumu niansēs. Atbalsta instrumentu ir daudz – lai izmantotu vienus, nepieciešams eksportēt, bet, lai citus – jārada “zaļie” produkti vai arī jāsamazina CO2 izmešu daudzums. Biznesa konsultāciju uzņēmuma “Motio” valdes locekle Santa Krūmiņa, kurai ir vairāk nekā 5 gadu pieredze, palīdzot uzņēmējiem piesaistīt finansējumu biznesa attīstībai, skaidro, ka nereti uzņēmējam ir sarežģīti saprast, kā jārīkojas, lai saņemtu atbalstu.
Nauda 12:13, 9. Nov. 2015
Jauniešu bezdarbs ir viena no izteiktākajām Latvijas strukturālās ekonomikas problēmām. Ik gadu liels skaits jaunu cilvēku kļūst par tā dēvētajiem karjeras bezdarbniekam. Uzņēmējdarbības veicināšana jauniešu vidū ir viens no šīs problēmas risinājumiem. Taču kā paši jaunieši raugās uz uzņēmējdarbību un vai redz sevī uzņēmēju potenciālu? Swedbank Finanšu institūta veiktā aptauja rāda, ka jauniešu vidū valda visai neviennozīmīgs uzskats par uzņēmējdarbību - vairāk nekā trešdaļa jeb 36% jauniešu vēlētos kļūt par uzņēmējiem, vēl trešdaļa gribētu, bet netic, ka tas varētu izdoties, turpretī trešdaļa nav domājuši, vai arī atzīst, ka tas viņus neinteresē. Jo tuvāk skolas absolvēšanai, jo attieksme pret iespējām uzsākt savu biznesu jauniešu vidū kļūst pozitīvāka. Kamēr šaubīgo īpatsvars paliek nemainīgs, tikmēr tuvojoties skolas absolvēšanai, samazinās skeptiķu skaits un pieaug potenciālo uzņēmēju īpatsvars.
BNS ziņas 14:01, 7. Sep. 2016
Valsts iestādēs nereti dzirdam par darbinieku rotāciju. Vai tādu vajadzētu veikt arī privātajos uzņēmumos? Kā un cik bieži to darīt? Kā rotāciju veikt iespējami "nesāpīgāk"?
Jautā uzņēmējs 08:00, 3. Aug. 2016
Teju katrā darba kolektīvā ir dvēsele – cilvēks, kas visiem ir draugs un būtībā diktē noskaņojumu uzņēmumā. Tomēr ir arī darbinieki, no kuriem labāk atbrīvoties, jo viņi uzņēmumam var izrādīties bīstami un nevēlami. Kā šādus darbiniekus atpazīt?
Uzņēmuma vadība 08:00, 15. Aug. 2016
Efektivitāte ir daudzslāņains un subjektīvs jēdziens. Tā ietver sevī daudz vairāk par finanšu rādītājiem un pieprasa pamatīgu iedziļināšanos, jo ikviena uzņēmuma situācija ir unikāla. Tikai katrs vadītājs pats vislabāk var izjust un noteikt, ko, kā un cik bieži mērīt, lai iegūtu rezultātu, kas visprecīzāk raksturos konkrēto uzņēmumu un objektīvi norādīs gan uz stiprajām pusēm, gan trūkumiem, ko nepieciešams novērst. Lai iegūtu pilnvērtīgu uzņēmuma efektivitātes novērtējumu, iesaku tajā iekļaut un rūpīgi apsvērt visus 10 turpinājumā minētos faktorus.
Uzņēmuma vadība 09:31, 5. Okt. 2015
Maikla Portera (Michael Porter) 5 spēku modelis ir svarīgs instruments stratēģijas veidošanā, un to māca gandrīz katrā biznesa skolā. Tas ir salīdzinoši vienkāršs, un vispārējais raksturs ļauj to izmantot visu nozaru ilgtermiņa konkurences intensitātes un ienesīguma prognozēšanai. Atkārtošana ir zināšanu māte, tāpēc piedāvāju 11 atziņas, kuras, manuprāt, ir jāzina ikvienam uzņēmējam.
Uzņēmuma vadība 08:00, 8. Aug. 2016
Arvien lielāku popularitāti žurnālu lasītāju vidū iegūst hobiju, padomu un ar veselības tēmu saistītie žurnāli - ceturtdaļa iedzīvotāju atzīst, ka pēdējo piecu gadu laikā tieši šādus izdevumus iegādājas biežāk. Tāpat arvien lielāku popularitāti iemantojuši arī izdevumi par zinātni un vēsturi, tā liecina Preses servisa un Narvesen sadarbībā ar pētījumu centra SKDS veiktais pētījums par iedzīvotāju mediju patēriņa ieradumiem.
BNS ziņas 15:38, 16. Aug. 2016
Lielākais vairums jeb 92% investoru, kas finansē kredītus savstarpējo aizdevumu platformās, nākamo sešu mēnešu laikā plāno palielināt savu investīciju portfeli, liecina savstarpējo aizdevumu platformas Mintos veiktais pētījums.
Nauda 14:19, 29. Jūn. 2016
Pārdošanas tēma ir kā dzīve – neizsmeļama un bezgalīga. Lai arī pamata atziņas gluži kā Bībelē visiem ir skaidras, tomēr rezultāti bieži vien ir citādāki, nekā gaidām.
Uzņēmuma vadība 08:00, 11. Jūl. 2016
Mūsdienās valstu robežas tiek pārvarētas arvien vienkāršāk – pateicoties avioreisiem, salīdzinoši ātri varam nokļūt, kur vien vēlamies. Arī darba tirgus ir atvērts, tāpēc nereti cilvēki uz laiku vai pavisam pārceļas dzīvot un strādāt kādā citā valstī. Tas saistās ar virkni sākotnējo neērtību un grūtību, ko risina relokācija.
Uzņēmuma vadība 08:00, 4. Jūl. 2016
Ir virkne pazīstamu ainiņu – darbdienas rītā aizejam uz biroju, bet viss neveicas tik labi, kā vajadzētu, jo domas ir pie ģimenes. Prātojam, vai bērnam skolas ieskaitē veicas labi, vai vecākiem veselība uzlabojas, vai šodien izdosies auto aizvest uz servisu utt. Tieši tāpat ir "otrā ierakumu pusē" – pārnākam no darba, bet domas joprojām kavējas pie jaunajiem projektiem, ģenerējam jaunas idejas, pārdomājam sadarbības partneru priekšlikumus.
Uzņēmuma vadība 08:00, 27. Jūn. 2016
Indaram Aščukam, Latvijas Centrālā depozitārija valdes priekšsēdētājam, uz biroja galda sarindotas ģimenes fotogrāfijas. Bet interneta plašumos veikli var atrast informāciju ne tikai par viņa panākumiem ekonomikā, bet arī sportā. Pirms intervijas sākuma Indars vēl veikli kaut ko klikšķina internetā (pat neapsēdies biroja krēslā), tā radot īstenu vērtspapīru tirgus atmosfēru, kur nemitīgi ir jāseko dažādām aktualitātēm, "jādzīvo" tajās.
Pieredze 08:00, 2. Jūn. 2016
Dodoties uz biznesa tikšanos, allaž ceram, ka tā noritēs veiksmīgi un būs pozitīvs rezultāts. Bet kādu rezultātu īsti gaidām? Un vai pastāv biznesa tikšanos etiķete, kas visiem jāievēro?
Uzņēmuma vadība 08:00, 13. Jūn. 2016
Latviešu uzņēmējiem nereti tiek pārmesta pārmērīga piesardzība, bailes riskēt, spert drosmīgus soļus biznesā. Paskatīsimies uz riska tēmu no 5 dažādām pusēm! Iespējams, tas iedvesmos kādu patiesi drosmīgu soļu speršanai.
Pieredze 08:00, 27. Mai. 2016
Kā iesakāt vadītājam reaģēt uz darbinieku, kurš regulāri sūdzas, atstāsta vadītājam citu kolēģu teikto un domas? Vai priecāties un izmantot šo informāciju savā labā? Vai korektāk ir saglabāt savu neitrālo nostāju un neiejaukties šādās intrigās?
Jautā uzņēmējs 08:00, 21. Jūn. 2016
Satikt īstos cilvēkus vajadzīgajā brīdī – tā ne vienmēr ir tikai veiksme. Vajadzīgs arī neatlaidīgs darbs, skaidra mērķu apzināšanās un drosme. Biznesā bez jaunu kontaktu dibināšanas un esošo uzturēšanas neiztikt. Lai attīstītos, ir jāraugās arvien plašāk.
Uzņēmuma vadība 08:00, 21. Jūn. 2016
Virknē nozaru, īpaši tajās, kas saistītas ar mārketingu, klientu piesaisti, sabiedriskajām attiecībām vai projektu vadību, kontaktu veidošana un uzturēšana ir pašsaprotama. Mūsdienās tā arvien vairāk un vairāk saistās ar veiksmīgu komunikāciju ne tikai reālajā, bet arī interneta vidē. Nonākt potenciālo partneru, klientu vai nākamo darba devēju uzmanības lokā noteikti palīdzēs prasmīgi izveidots "LinkedIn" profils.
Uzņēmuma vadība 08:00, 16. Mai. 2016
Latvijas Zinātņu akadēmijas ēkā, kurā savu mājvietu ir atradusi arī Latvijas Zinātnes padome, dienas vidū valda tāds klusums, ka noteikti varētu dzirdēt, kā zemē nokrīt adata. Varbūt tas tāpēc, ka zinātnieku idejas nerodas skaļi un iedvesmai nepieciešams klusums? Arī zinātnisko pētījumu vadīšana un atbalsta akcijas nenotiek skaļi. Bet varbūt šajā jomā tiešām ir tukšais laiks? Varbūt uzņēmējiem ir iespēja to piepildīt? Apciemojam Latvijas Zinātnes padomes un vienlaikus arī Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnisko sekretāru Arni Kokoreviču.
Pieredze 08:00, 6. Mai. 2016
Uzņēmuma misija, vīzija, vērtības, mērķi – tās ir vienmēr aktuālas tēmas. Taču, laikam ritot, mainās paaudzes un darbinieku vērtības. Attīstoties ekonomikai, darbinieku motivācijas skalā darba samaksa jau sen vairs nav galvenais rādītājs. Tāpēc uzņēmumu vadītājiem ir jāsaprot, kādus mērķus definēt un ko darīt, lai šos mērķus sasniegtu.
Uzņēmuma vadība 09:00, 29. Mar. 2016
Dodoties darījumu vizītē, svarīgi ir atbildīgi pārstāvēt savu uzņēmumu vai organizāciju, radot pozitīvu iespaidu par savu darba vietu. Katra šķietami nenozīmīga detaļa var ietekmēt uzņēmumu kopumā. Mirklī, kad tiek pārstāvēta organizācija, konkrētā persona tiek uzskatīta un skatīta kā pats uzņēmums vai organizācija. Nevienu neinteresē privātas ambīcijas.
Uzņēmuma vadība 09:00, 18. Apr. 2016
Vai kandidātam, kurš nav izturējis atlasi, vajadzētu sūtīt atteikuma vēstuli? Kāpēc tas būtu jādara? Ko rakstīt šādā vēstulē?
Jautā uzņēmējs 09:00, 13. Apr. 2016
Kopīgi apmeklēts seminārs vai tīklošanas (networking) pasākums diezgan bieži ir iesākums daudz ciešākai sadarbībai gan biznesa, gan karjeras jomā. Taču, kā paturpināt komunikāciju vai kā pārvaldīt daudzos iegūtos kontaktus, vai arī kā uzrunāt cilvēku, kurš svarīgs Jūsu biznesam, bet jūs tam netiekat klāt? Lietišķo kontaktu veidošanas tīkls LinkedIn te var lieti noderēt.
Uzņēmuma vadība 08:22, 25. Feb. 2016
Labi darbinieki ir liela ikviena uzņēmuma vērtība. Veicas uzņēmumiem, kuros strādā labākie sava aroda pratēji. Viens no svarīgākajiem amatiem ir grāmatvedis – šī ir profesija, kura šobrīd mainās, tās pārstāvjiem ir jābūt erudītiem un jāspēj skatīties plaši, vienlaikus saglabājot pedantiskumu attiecībās ar skaitļiem.
Uzņēmuma vadība 08:14, 1. Feb. 2016
Tiekoties ar biznesa partneriem un klientiem, pasniedzam vizītkarti, bet kā to darīt pareizi? Kā saskaņā ar etiķeti nosūtīt vizītkarti neklātienē? Un vai visās valstīs vizītkaršu pasniegšanas kultūra ir vienāda?
Jautā uzņēmējs 08:11, 29. Jan. 2016
//= $article['Article']['score'] ?>
Komandiera nodoms
“Vai jūs pie prezidenta kunga?” pilnīgi nopietni jautā apsardzes vīrs melnā apģērbā, kas sagaida mūs ciemos pie “Latvijas Mobilā Telefona” (LMT) prezidenta Jura Bindes. Tā, pavisam nopietni, arī tieku pavadīta līdz ēkas augšējam stāvam, kur atrodas prezidenta kunga kabinets. Iespaids ir radīts vēl pirms tikšanās. Tas ir nekļūdīgs – Bindes kungs izraisa cieņu un bijību ar perfekto stāju un precīzi formulēto domu, kas bez pieslīpēšanas jau gatava publicēšanai žurnālā. Viņš joko inteliģenti un sīkumiem laiku netērē.
Pieredze 10:04, 15. Feb. 2016
Viņš ir aizņemts, tāpēc mūsu sarunas laiks ir stipri limitēts, taču uz jautājumiem atbild tā, it kā katru atbildi būtu iepriekš sagatavojis un simtkārt pārdomājis. Viņš lasa lekcijas studentiem un vada kursus uzņēmējiem, viņa viedoklis nereti atšķiras no klasiskā, tomēr tajā ieklausās un to alkst uzzināt. Viņš ir bijis gan ministrs, gan uz pavisam īsu brīdi pat cietumnieks. Viņš seko līdzi pasaules tendencēm, tāpēc runājot nereti valodā iesprūk kāds vārds angliski. Sociālantropologs Roberts Ķīlis.
Pieredze 08:34, 26. Jan. 2016
Šomēnes gribējām ciemoties kādā nelielā informācijas tehnoloģiju kompānijā. Lai tādu atrastu, ierakstīju interneta meklētājā vārdu virknējumu “neliela Latvijas IT kompānija”. Pirmā, ko pamanīju, bija “Zabbix”. Apmeklējuma laikā gan nāca smiekli, jo šī “nelielā” kompānija Latvijā nopelna vien mazāk par 1% apgrozījuma, tai ir meitas uzņēmumi Japānā un ASV, klienti 50 valstīs, visos pasaules kontinentos, izņemot Antarktīdu.
Pieredze 19:26, 18. Jan. 2016
Ikviena uzņēmēja peļņa ir atkarīga no tā, cik precīzi izdodas uzminēt patērētāju gaidas un vajadzības. Pasaules vadošie mārketinga eksperti (trendwatching.com) ir apkopojuši būtiskākos trendus, kas pasaka priekšā, kā šogad strādāt, kā savu produktu vai pakalpojumu pielāgot pieprasījumam. Izlasiet, pirms ķeraties pie jaunu produktu izstrādes un reklāmas kampaņu plānošanas!
Ekonomika 08:14, 7. Jan. 2016
Viens no perspektīvākajiem Latvijas un Eiropas uzņēmēju eksporta tirgiem šobrīd ir Āzijas reģions. Neraugoties uz savstarpējiem izaicinājumiem, arī ārvalstu un Āzijas uzņēmēji arvien biežāk tiecas pēc biznesa darījumiem Eiropas Savienībā. Lai arī pastāv abpusēja vēlme sadarboties, bieži vien izrādās, ka ārvalstu sadarbības partneru biznesa stils ir pārāk atšķirīgs no Rietumeiropā ierastā. Ārvalstu, it īpaši Āzijas, uzņēmējiem trūkst izpratnes par mums pazīstamajām uzņēmējdarbības metodēm, izmantoto terminoloģiju, tiesībām u.tml. Netrūkst arī negodprātīgu uzņēmēju.
Lietvedība 08:32, 6. Jan. 2016
Esam vieni no pirmajiem ciemiņiem jaunajā “Ziedot.lv” mājā Indrānu ielā, Rīgā. Šobrīd tur viss aktīvi notiek, lai nākamajā gadā tā būtu vieta, kur cilvēki kļūst veselāki un laimīgāki. Man šķiet, ka Rūta Dimanta, “Ziedot.lv” vadītāja, pie kuras turp dodamies ciemos, piestāv decembrim. Tāda laba un gādīga. Viņa nebaidās ļauties emocijām un raud prieka asaras, kad izdodas kādam palīdzēt. Rūta uzskata, ka Latvijā ir daudz labu uzņēmumu, kuros strādā cilvēki ar sirdīm, viņiem rūp labdarība.
Pieredze 08:15, 4. Dec. 2015
Tikai paviesojoties ārvalstīs, apjaušam, ka mūsu mūs restorāni savus apmeklētājus lutina servisa ziņā. Neapšaubāmi, tam par iemeslu ir sīvā konkurence ēdināšanas jomā, kas uzņēmējiem neļauj snaust uz lauriem, bet liek būt modriem un arvien uzlabot savu piedāvājumu ēdienu ziņā un izpildījumu servisa ziņā, lai ne tikai iegūtu jaunus klientus, bet iegūtu arī pastāvīgus apmeklētājus.
Pieredze 13:13, 3. Dec. 2015
Saeima ārkārtas sēdē otrdien pirmajā lasījuma atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu kultūras pasākumiem, ja šo pasākumu mērķis ir gūt peļņu, neieguldot to turpmāko pasākumu īstenošanā vai uzlabošanā.
Likumdošana 15:34, 3. Nov. 2015
Šoreiz uzņēmuma drošību vēlos aplūkot nedaudz specifiskā līmenī un aicināt padomāt par drošību no uzņēmuma biznesa infrastruktūras un informācijas pieejamības viedokļa. Tie ir aspekti, kam bieži vien tiek pievērsta vai nu pārāk maza uzmanība, vai arī tā tiek pievērsta tikai tad, kad uzņēmumā jau ir noticis kāds incidents, apturot biznesa darbību vismaz uz vairākām stundām.
Uzņēmuma vadība 08:32, 6. Nov. 2015
Nereti uzņēmuma biznesam nozīmīgu vadītāju piesaistei izmanto profesionālu personāla atlases kompāniju pakalpojumus. Lielākoties šādi speciālisti nav brīvi pieejami darba tirgū, līdz ar to nereti nākas uzrunāt citos uzņēmumos strādājošus profesionāļus. Piedāvājam vairākas pārdomu vērtas tēzes, kas atvieglos jaunu darbinieku piesaisti, nepārmaksājot viņiem.
Uzņēmuma vadība 14:48, 13. Nov. 2015
Biznesa ētika, korporatīvā sociālā atbildība, godīga vai negodīga komercprakse, reputācija, organizācijas kultūra, ētiska uzņēmējdarbība, ilgtspējīga uzņēmējdarbība – šīs ir tēmas, kuras šobrīd cenšas skaidrot uzņēmēji, sabiedrība, klienti, pētnieki un arī mediji visā pasaulē. Kur sākas ētika un godīgums? Vai uzņēmējdarbība vispār var būt ētiska? Un kas vispār ir ētika? Kā tā izpaužas un darbojas organizācijas ikdienā?
Uzņēmuma vadība 10:29, 24. Sep. 2015
Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas prezidente Eva Selga runā pārdomāti. Viņa konstruktīvi atbild uz uzdotajiem jautājumiem, neaizrunājas par politiku vai laika apstākļiem. Iespējams, tas tāpēc, ka jautājumi un atbildes ir Evas ikdiena, tiekoties ar esošajiem un potenciālajiem bankas darbiniekiem – šajā jomā ik dienu notiek praktiskie treniņi. Viņa ir arī Baltic International Bank Personāla vadības un administratīvās pārvaldes vadītāja. Darbinieku atlasē jautājumu un atbilžu pingpongs ir īpaši nozīmīgs, ir jāprot izdarīt secinājumus pat no nepateiktā, jāprot uzķert cilvēku personības iezīmes un tādējādi savā ziņā pat jāizlemj viņu tālākie likteņi.
Pieredze 10:55, 30. Okt. 2015
Vai Latvijā var nopelnīt ar intelektuālo īpašumu? Uzdevu šo jautājumu Latvijā populāriem intelektuālā darba veicējiem - mūziķim Guntaram Račam, rakstniekam Mārim Bērziņam un IT nozares pārstāvim, SIA "Tieto Latvia" valdes loceklim Mārim Ozoliņam.
Pieredze 11:16, 23. Okt. 2015
Darbinieku atlases principi pēdējos gados Latvijā ir mainījušies. Krietni jāpacenšas ir abām pusēm – kandidātiem, cenšoties pierādīt, ka viņi atbilst arvien augošajām uzņēmēju prasībām, bet potenciālajiem darba devējiem, iekārdinot, ka tieši pie viņiem cilvēks varēs vislabāk sevi realizēt un attīstīties.
Uzņēmuma vadība 16:39, 11. Nov. 2015
Zelts ir ļoti īpašs metāls, kas vienmēr atrodas uzmanības centrā. Vēsturiski zelts vienmēr ticis asociēts ar nezūdošu vērtību, tas bijis bagātības un stabilitātes simbols. 20.gadsimtā zelts dabiski tika “izspiests” no valūtu sistēmas, tomēr tas joprojām ir palicis neaizvietojams finanšu pasaules subjekts.
Nauda 08:59, 12. Nov. 2015
Eiropas Savienības (ES) līmenī jāaizsargā ne vien tradicionālās receptes un pārtikas produkti, bet arī reģionālas un vietējas nozīmes nelauksaimnieciski un amatnieku produkti, kuru izgatavošanas pamatā ir tradicionālas prasmes vai zināšanas, pieprasa Eiropas Parlaments (EP) otrdien pieņemtajā rezolūcijā.
Likumdošana 10:47, 7. Okt. 2015
Lai nodrošinātu darba ņēmēju, īpaši mikrouzņēmumos nodarbināto, sociālo aizsardzību, otrdien, 25. augustā, Ministru kabineta (MK) sēdē tika izskatīts priekšlikums noteikt minimālo obligāto valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu. Modelis paredz pakāpenisku minimālās obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas ieviešanu trīs gadu laikā, lai tas pilnībā darbotos jau no 2018. gada.
Likumdošana 13:54, 26. Aug. 2015
ASV biotehnoloģiju uzņēmums "Monsanto" ir atbalstījis Latvijas prasību par ģenētiski modificētās (ĢM) kukurūzas "MON810" audzēšanas aizliegumu Latvijā, pavēstīja Zemkopības ministrijas (ZM) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Kaspars Funts.
Likumdošana 13:27, 1. Sep. 2015
Lauku atbalsta dienestā (LAD) septembra beigās sākas pieteikšanās atbalsta saņemšanai Eiropas Savienības (ES) fondu programmā zvejas un akvakultūras produktu apstrādei, aģentūru BNS informēja Zemkopības ministrijā.
Nauda 13:26, 27. Aug. 2015
Biedrības “Latvijas biznesa eņģeļu tīkls” izpilddirektore, SIA “Active” direktore, Biznesa augstskolas Turība absolvente Ieva Melbārde, kura ikdienā strādā ar jaunajiem Latvijas uzņēmējiem, stāsta par valdošajām tendencēm uzņēmējdarbībā, kā arī iesaka, no kādām kļūdām izvairīties topošajiem biznesmeņiem.
Uzņēmuma vadība 12:12, 14. Sep. 2015
Vai mums Latvijā ir spēcīgi brendi jeb zīmoli? Protams, ir! “Laima”, “Staburadze”, “Dzintars”, “Stenders”, “Madaras” kosmētika, “Lāču” maize, saldējums “Pols” un citi. Bet kas īsti ir “zīmols”, kā pie tā tiek, kāpēc tas nepieciešams, un kāds no tā labums?
Uzņēmuma vadība 09:54, 31. Aug. 2015
E-pasts ir viens no kanāliem, ar kura palīdzību varam komunicēt ar esošajiem un potenciālajiem klientiem digitālajā vidē. Uzreiz jāatrunā, ka e-pasta mārketings nav nekādā veidā saistīts ar surogātvēstuļu izsūtīšanu. Realizējot e-pasta mārketinga kampaņas, jūs izsūtāt vēstules klientiem, kuri ir devuši piekrišanu saņemt šāda veida ziņas.
Uzņēmuma vadība 10:00, 27. Aug. 2015
Par spīti pašreizējiem finanšu riskiem pasaules otrā lielākā ekonomika ir perspektīvs tirgus Latvijas uzņēmumu produkcijai.
Ekonomika 10:19, 10. Aug. 2015
Lauku atbalsta dienestā (LAD) no 2015.gada 10.septembra līdz 9.oktobrim tiks pieņemti projektu iesniegumi Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda atbalsta saņemšanai Rīcības programmas zivsaimniecības attīstībai 2014.-2020.gadam pasākumā "Tirdzniecības pasākumi", pavēstīja Zemkopības ministrijā.
Nauda 12:33, 11. Aug. 2015
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera nupat atzīta par vienu no ietekmīgākajām Latvijas uzņēmēju organizācijām. Tās jaunievēlētais prezidents Aigars Rostovskis, kurš pats ir arī uzņēmējs (tostarp augstskolas “Turība” Attīstības padomes priekšsēdētājs), runājot par eksportu, ir pārliecināts, ka eksports, tāpat kā teju viss mūsu dzīvē, sākas cilvēku galvās un domāšanā. Mūsdienu interneta plašās iespējas ļauj eksportēt pat pavisam nelieliem mājražotājiem, piemēram, adītas vilnas zeķes cilvēki citās pasaules valstīs ir gatavi pirkt par labu naudu. Mums tikai ir jānostiprina sava pašapziņa un jāmāk pārdot.
Pieredze 16:07, 5. Mai. 2015