Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V), turpinot darba vizīti Ķīnā, šodien piedalījās Latvijas un Ķīnas biznesa forumā "Discover Latvia", kas notika Ķīnas lielākajā ostas pilsētā Ningbo, tikās ar Ningbo pilsētas mēru Tangu Jinjunu, kā arī apmeklēja Latvijas nacionālo paviljonu Ningbo un Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Ķīnā biroju Ningbo.
Ningbo ir Ķīnas lielākā ostas pilsēta ar pasaulē lielāko kravu pārkraušanas jaudu 900 miljonu tonnu apmērā. Pilsētā ir attīstīta tekstila rūpniecība un mašīnbūve, kā arī naftas pārstrādes, enerģētikas un metālapstrādes uzņēmumi. Pēdējos gados Ningbo strauji attīstās un pēc izaugsmes rādītājiem ir viena no piecām Ķīnas bagātākajām pilsētām.
Latvijas un Ķīnas biznesa forumā "Discover Latvia" Ningbo piedalījās 20 Latvijas uzņēmumu pārstāvji no transporta un loģistikas, pārtikas apstrādes, kosmētikas, tekstila un dizaina, kā arī citām jomām.
"Latvijas uzņēmumi var piedāvāt Ķīnas tirgum dažādus nišas produktus, kā arī eko un dabas preces. Apliecinot Latvijas ražotāju produktu augsto kvalitāti, foruma ietvaros tika parakstīts pirkuma līgums par zivju pārstrādes uzņēmuma "Gamma-A" produkcijas piegādi, kura tiks piedāvāta Ķīnas iedzīvotājiem Latvijas paviljonā arī 2017.gadā," sacīja Ašeradens.
Tikšanās laikā ar Ningbo pilsētas mēru tika pārrunāta līdzšinējā Latvijas un Ningbo ekonomiskā sadarbība. Pērn Tūrisma attīstības valsts aģentūra un Ningbo pilsēta parakstīja vienošanos par ciešāku sadarbību tūrisma jomā. Savukārt šogad tika atklāts Latvijas nacionālais paviljons ar pastāvīgu ekspozīciju Ningbo Starptautiskajā konferenču un izstāžu centrā.
"Liels gandarījums mums ir par Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Ķīnā biroja atvēršanu Ningbo, kuras galvenais uzdevums būs turpmākās ekonomiskās sadarbības stiprināšana," tikšanās laikā uzsvēra Ašeradens. Ministrs arī norādīja, ka vizītē Ningbo devušies arī virkne Latvijas uzņēmēju, kas gatavi attīstīt sadarbību ar Ningbo pilsētas uzņēmējiem transporta un loģistikas, pārtikas, biznesa konsultāciju, kosmētikas, tekstila un dizaina nozarēs.
Vizītes laikā ekonomikas ministrs apmeklēja arī Latvijas nacionālo paviljonu Ningbo. Paviljonā tiek rīkoti dažādi abu valstu sadarbību veicinoši pasākumi profesionāliem iepircējiem, un faktiski tas darbojas kā tikšanās vieta, kur konkrētais ražotājs pats var vienoties par sadarbības nosacījumiem ar Ķīnas pusi.
Ningbo paviljons darbojas kā viens no atbalsta punktiem ražotājiem no Latvijas, caur kuru salīdzinoši vienkārši var ievest produkciju nelielos daudzumos, testēt patērētāju atsauksmes un profesionālo pircēju atsauksmes. Papildu Ningbo paviljona noliktavas atrodas brīvās tirdzniecības zonā, tāpēc Latvijas preces nebūs jāatmuito līdz pārdošanas brīdim. Ningbo paviljonā pamatā tiek izstādītas Latvijas pārtikas preces, piemēram, "Cido" ražojumi, "Rāmkalnu" sukādes, "NellaUllas" šokolāde, "Gammas-A", "Kolumbijas" un "Piejūras" zivju produkti, "Food Union" produkcija, "Dobeles dzirnavnieka" produkti, "Kiin" medus, "Abavas" vīni u.c.
Ministrs arī apmeklēja nesen atvērto Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Ķīnā biroju Ningbo. Šā gada jūnijā parakstītais līgums ar Jiangbei municipalitāti paredz pārstāvniecības biroja atvēršanu Ningbo un bezmaksas biroja telpu izmantošanu izstāžu, tikšanos u.c. pasākumu rīkošanai Latvijas-Ķīnas ekonomiskās sadarbības veicināšanai divus gadus. Līdz ar to Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra organizēs delegāciju un uzņēmēju vizītes uz Ningbo un uz Jiangbei municipalitāti, kā arī augsta līmeņa biznesa un kultūras pasākumus.
Latvijas ārējai ekonomiskajai pārstāvniecībai Ķīnā kopumā atvērti biroji trīs pilsētās - Pekinā kopš 2012.gada, Šanhajā kopš 2015.gada un Ningbo kopš šā gada jūnija.
Ašeradens no 3.septembra līdz 11.septembrim atrodas darba vizītē Ķīnā, kuras laikā pārrunā Latvijas un Ķīnas ekonomiskās sadarbības paplašināšanas iespējas ar augsta līmeņa Ķīnas amatpersonām, kā arī piedalās Latvijas dienās Ķīnā un Latvijas un Ķīnas biznesa forumā.
Ķīna ir 13.lielākais Latvijas ārējās tirdzniecības partneris, un divpusējā tirdzniecība pakāpeniski pieaug. Ar katru gadu pieaug arī Ķīnas investīciju apjoms Latvijā. Šobrīd Ķīna ierindojas 46.vietā Latvijas lielāko investoru vidū. Pēc investīcijām Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā Ķīna ierindojas 43.vietā ar 178 aktīviem uzņēmumiem.
Šogad norisinās vairāki Latvijas un Ķīnas sadarbības pasākumi. Šā gada rudenī Rīgā plānots "16+1" formāta valstu vadītāju samits, kura laikā notiks arī Latvijas un Ķīnas biznesa forums un uzņēmēju divpusējas tikšanās. Ķīnas iniciatīvas "16+1" mērķis ir aktivizēt sadarbību ar 11 Eiropas Savienības dalībvalstīm un piecām Balkānu valstīm investīciju, transporta, finanšu, zinātnes, izglītības un kultūras jomās.
Savukārt šā gada otrajā pusē Ķīnā plānota arī Latvijas un Ķīnas apvienotās komitejas sēde, kuras laikā arī plānots pārrunāt jautājumus divpusējās ekonomiskās sadarbības tālākai attīstīšanai un padziļināšanai.