Ik rītu mēs paši sev uzdodam jautājumu: ko lai velk? Tad ātri pārdomājam dienas plānu – birojs, 2 tikšanās, pusdienas, jāaizved meita uz deju pulciņu, dēls – uz basketbola treniņu, atpakaļceļā jānopērk piens. Atslēgas vārdi te ir "birojs" un "2 tikšanās" – jāizskatās piedienīgi. Kā saģērbties atbilstoši biroja prasībām un mūsu dienas plānam?

Apģērba stils, izvēle, veids ir mūžam aktuāla tēma jebkurā saskarsmes kultūrā. Apģērbs veido iespaidu par mums kā personībām un konkrētās jomas profesionāļiem. Vizuālais tēls pasaka priekšā apkārtējiem par mūsu dvēseles stāvokli, vēlmēm, ambīcijām, raksturu, gaumi un pat tās dienas noskaņojumu. Tas liecina par dzīvesveidu, attieksmi pašiem pret sevi un apkārtējiem. Apģērbs demonstrē, kā mēs vēlamies sevi pozicionēt sabiedrībā konkrētajā brīdī, kādu izturēšanos gaidām pret mums. Bieži tieši apģērbam ir galvenā loma dažādās dzīves situācijās.

Jāsaka uzreiz – nav vienotu rakstītu vai nerakstītu noteikumu vai kāda īpaša biroja stila. Biroji ir ļoti dažādi, katrs ar savu darbības sfēru, specifiku un prasībām. Juristu, biznesa vadības konsultāciju, grāmatvedības pakalpojumu, politisko partiju, arhitektu un radošie biroji, tūrisma aģentūras, bankas, tulkošanas biroji, valsts iestādes un klientu apkalpošanas centri, loģistikas un transporta parki, privātprakses utt. Katram no tiem ir sava darbības specifika un savas prasības darbinieka vizuālajam tēlam.

Mūsdienās izšķir dažādus ģērbšanās un modes stilus ikdienas biroja gaitām, kā arī tikšanās reizēm ar klientiem. Populārākie no tiem ir uniformas, profesionālajā vidē sastopamais jeb business professional  stils, ikdienas neformālais stils jeb business casual un ikdienas neformālais stils, kurā tiek iekļautas modes tendences, jeb smart casual.

Uniformas

Uniforma ir strikti noteikts, reglamentēts ģērbšanās stils militārās, iekšlietu un tiesībsargājošās iestādēs, muitas un glābšanas struktūrās. Tas stingri jāievēro darbiniekiem atbilstoši to amata pakāpei. Formas tērps norāda uz piederību organizācijai, vienlaikus uzliekot arī pienākumus un atbildību gan par pašu formas tērpu, tā tīrību un gatavību valkāt pēc nepieciešamības, gan arī par veicamajiem darba uzdevumiem un noteikto rezultātu sasniegšanu. Formas tērps arī strikti nosaka matu sakārtojumu gan dāmām, gan kungiem, aksesuāru lietošanu, apavus, somas, kā drīkst un kā nedrīkst uzvesties formas tērpa valkāšanas laikā.

Uniformas valkā arī civilās iestādēs, organizācijās un uzņēmumos tās amatpersonas, kas primāri nodarbojas ar klientu apkalpošanu: aviosabiedrībās, bankās, pasta un kurjerpasta uzņēmumos, veikalos, dažāda veida tehniskā servisa centros, telekomunikāciju pakalpojumu sniegšanā u.tml. Arī šie tērpi ir stingri noteikti, un improvizācijas iespējas šeit nepastāv.

Formas tērps veido arī psihoemocionālo stāvokli gan pašam valkātājam, gan arī apkārtējiem. Piemēram, redzot goda sardzi pie Brīvības pieminekļa vai prezidenta pils, mēs izjūtam cieņu, respektu un lepnumu. To izstaro godasardzē stāvošie un formās tērptie vīri. Redzot ugunsdzēsēju formastērpā, izjūtam apbrīnu, cieņu un drošības sajūtu. Diemžēl formas tērps var negatīvi ietekmēt valkātāju (piemēram, atsevišķus apsardzes darbiniekus vai sabiedriskā transporta kontrolierus) – personai šķiet, ka formas tērps piešķir visatļautību, tiesības pazemot apkārtējos un izmantot brutālu spēku, paust agresīvu attieksmi. Šeit jāatceras, ka formas tērps šādu uzvedību aizliedz.

Tabu:

  • improvizācija un noteikumu pārkāpums nav pieļaujams pat ne vissīkākajās detaļās;
  • tetovējumi;
  • uniformas valkāšana brīvajā laikā un ārpus darba pienākumu pildīšanas;
  • necienīga izturēšanās pret apkārtējiem, kas īpaši nepieļaujami, valkājot formas tērpu.

Specapģērbs

Specapģērbs un formas tērpi nereti tiek savstarpēji jauki. Faktiski specapģērbs ir tērps konkrētu uzdevumu veikšanai un personas fiziskās drošības aizsardzībai, piemēram, ražošanā, būvniecībā vai noliktavu saimniecībās strādājošajiem ir jāvalkā aizsargķiveres, metinātājiem ir aizsargtērps, ārstiem jāvalkā vienreizējās lietošanas cimdi u.tml. Specapģērbs nav formas tērps vai biroja ikdienas tērps.

Business professional

Klasika. Laika pārbaudi izturējis stils, kurš joprojām ir populārs. Busiess professional raksturīga klasiska elegance, tēls izstaro uzticamību, pašpārliecinātību, profesionalitāti, eleganci un stabilitāti, arī ambīcijas, tajā pašā laikā ir ieturēts un formāls. Tam ir diezgan strikti noteiktas robežas un minimālas interpretācijas iespējas. Jo augstāks amats un vieta sabiedrībā, jo striktākas apģērba prasības.

Stils piemērots darbam augstākās vadības amatos, bankās, uzņēmumu un pārstāvniecību valdēs, valsts iestādēs, ministrijās, vēstniecībās, politikā, biroju vadītājiem, konsultāciju uzņēmumu darbiniekiem, amatiem, kuru tiešajos pienākumos ietilpst reprezentācijas funkcijas. Stils ir atbilstošs dalībai augsta līmeņa konferencēs un forumos.

Sievietēm komplektu veido no svārkiem, biksēm vai kostīmkleitas kombinācijā ar klasiska piegriezuma žaketi. Labāk izvēlēties svārkus vai kleitu, kuru garums aptuveni ap ceļgalu atbilstoši dāmas auguma proporcijām. Zīmuļsvārki ir atļauti, bet vienmēr jāpievērš uzmanība to garumam un jāatceras likums – kājas vienmēr jātur kopā, pat kāpjot ārā no auto. Apģērba toņi neitrāli, pieļaujami gan gaiši, gan tumšāki. Krāsas var kombinēt.

Make-up ir pat ieteicams – sakoptāka un veiksmīgāka koptēla radīšanai. Bet šeit jāatceras, ka dienas laikā lietojams grims ir elegants un neuzkrītošs, savukārt spilgto un izteiksmīgo grimu atstāj vakara pasākumiem.

Apavi vienmēr slēgti, vēlamas laiviņu tipa kurpes ar 5 cm augstu papēdi. Apavu krāsa ir tajā pašā tonī kā apģērbs vai tumšāka par tā apakšējo malu. Business professional stils ir strikts, līdz ar to sievietei jāatceras, ka neatkarīgi no laika apstākļiem pie kleitas un svārkiem ir jāvalkā zeķes vai zeķubikses maksimums 20 Den biezumā un vienmēr miesas krāsā.

Rotaslietas ir atļautas, bet šeit jāņem vērā "5 rotu likums": kopskaitā sievietei var būt maksimāli 5 rotas. Šajā skaitā ietilpst gredzeni, auskari, kaklarota, rokas pulkstenis, aproces vai rokassprādzes. Greznumlietām jābūt neitrālām, kā akcentam koptēlam un jābūt augstas kvalitātes, izgatavotām no dārgmetāla.

Tabu:

  • pārspīlēti spilgts make-up;
  • daudz dažādas bižutērijas vai plastmasas rotaslietas;
  • caurspīdīgas blūzītes, krekliņi uz lencītēm, blūzes ar dziļu dekoltē;
  • baltas, raibas vai krāsainas zeķes / zeķubikses;
  • citiem redzama apakšveļa vai tās fragmenti.

Savukārt vīrieša koptēlam ir jāizstaro vitalitāte, spēks, gudrība, ātrums, uzticamība, mērķtiecība un pašpārliecinātība. Tas ir labas kvalitātes un atbilstoša izmēra uzvalks zilā, pelēkā vai melnā krāsā. Uzvalka audums var būt ar rūtotu vai svītrotu rakstu atbilstoši modes tendencēm. Zem žaketes obligāts ir klasiska stila uzvalka krekls gaišos toņos, vēlams bez raksta, ja ir rakstains uzvalks. Un vienmēr, vienmēr, vienmēr jāvalkā kaklasaite. Pie uzvalka allaž nēsājamas šņorējamas ādas kurpes tajā pašā vai tumšākā krāsā nekā uzvalks.

Rokas pulkstenis ir kā vīrieša otrā seja. Tam jābūt kvalitatīvam, arī dārgam, ar redzamu ciparnīcu un visiem saskatāmiem cipariem. Pulkstenim ir dabīgās ādas vai metāliska siksniņa. Sportiska stila pulkstenis pie uzvalka ir aizliegts.

Matiem vienmēr jābūt apgrieztiem, tīriem un labi koptiem. Tas pats attiecas uz vīrieša rokām.

Tabu:

  • mugursoma;
  • sporta pulkstenis;
  • dūnu vai sportiska stila virsjaka pie uzvalka;
  • baltas vai raibas, krāsainas zeķes;
  • sandales vai sportiska stila apavi pie uzvalka.

Business casual

Demokrātisks un populārs stils mūsdienās, jo īpaši mazo un vidējo uzņēmumu vidū, kā arī izteikts rietumu pasaulē. Koptēls rada demokrātisku, nepiespiestu un brīvu iespaidu, tajā pašā laikā paužot izpratni par veicamajiem darba pienākumiem, atbildību, eleganci un izpratni par vidi, kurā persona atrodas. Tas rada uzticamību un vēlmi rosīties. Ir svarīgi radīt atbilstošu koptēlu, bet nav tik ļoti būtiska katra niansīte vai detaļa, kā tas ir business professional.

Business casual stila apģērbi piemēroti radošos uzņēmumos, apvienoto biznesa pakalpojumu centros, grāmatvedības, juridisko un biroja pakalpojumu uzņēmumos, izdevniecībās, izglītības iestādēs, servisa centros, loģistikas pakalpojumu uzņēmumos, tāpat piemērots, dodoties komandējumos vai apmeklējot seminārus un mazāk formāla rakstura konferences. Bieži vien šo stilu uzņēmumi pieļauj piektdienās.

Sievietēm šim stilam raksturīga kustība un demokrātiskums, līdz ar to var valkāt gan svārkus, gan bikses, gan kleitas. Atļautas ir arī ¾ bikses. Galvenais – jāievēro princips, ka koptēlam ir jāizskatās vienlaikus demokrātiskam un elegantam. Var valkāt gan žaketi, gan arī to aizstāt ar smalka adījuma džemperi vai jaku. Pastāv variācijas un improvizācijas iespējas audumu un krāsu izvēlē. Drīkst nēsāt arī trikotāžas izstrādājumus.

Business casual atļauj sievietēm izvēlēties zeķes vai zeķubikses arī melnā, pelēkā vai tumši zilā krāsā, pieskaņojot tās apģērbam, bet joprojām aizliedz plikas kājas kurpēs. Kurpes vēlams ar slēgtiem purngaliem, papēžu augstums nepārsniedz 7 cm.

Rotaslietas var nēsāt, tajā skaitā atļauta arī labas kvalitātes bižutērija. Matu sakārtojumā pieļaujams gan elegants mezgls, gan izlaisti mati.

Tabu:

  • pārspīlēti spilgts make-up;
  • caurspīdīgas blūzītes, krekliņi uz lencītēm,
  • blūzes ar dziļu dekoltē;
  • citiem redzama apakšveļa vai tās fragmenti;
  • izpūruši mati.

Savukārt vīriešiem šis stils paredz bikses kombinācijā ar kreklu, žaketi vai džemperi, bet ne uzvalku. Mainās apģērba audumu izvēle, drīkst būt arī trikotāžas džemperis vai jaka. Business casual atļauj vīrietim valkāt arī džinsa auduma bikses kombinācijā ar klasika piegriezuma kreklu un žaketi (piemēram, tvīda). Šorti, t-krekli vai sportiska stila apģērbs ir aizliegts. Nav obligātas prasības nēsāt kaklasaiti.

Apavi ērti, eleganti. Var būt gan šņorējamas ādas kurpes, gan retos gadījumos karstajā sezonā pat pieļaujami mokasīni. Savukārt sandales un flip-flopi gan ir aizliegti. Kurpēs vienmēr jāvalkā zeķes.

Tabu:

  • džinsa auduma bikses kombinācijā ar uzvalka žaketi vai uzvalka bikses kombinācijā ar džinsa jaku;
  • mugursoma;
  • sporta pulkstenis;
  • plikas kājas apavos.

Smart casual

Smart casual ir viens no demokrātiskākajiem apģērba stiliem. Tas demonstrē valkātāja izpratni par savu atrašanās vietu, vidi, uzticētajiem uzdevumiem, pienākumiem un labu gaumi. Valkātājs izstaro pārliecību, stabilitāti, eleganci un profesionalitāti, tajā pašā laikā neesot ļoti formāls. Šis stils dažādās pasaules vietās, valstīs un gadalaikos ir atšķirīgs. To nav iespējams ielikt noteiktos rāmjos, bet ir iespējams to iemācīties izprast, ieviest ikdienā un izkopt savu individuālo smart casual stilu.

Smart casual labi piemērots ikdienas darbam apvienoto biznesa pakalpojumu centros, izglītības iestādēs, grāmatvedības birojos, loģistikas pakalpojumu uzņēmumos, dodoties komandējumos, apmeklējot informatīva un izglītojoša rakstura konferences vai seminārus, dodoties uz personāla kvalifikācijas celšanas kursiem, darbojoties radošajos birojos, privātpraksēs. Tāpat šis stils ir piemērots ofisu darbiniekiem, kuru amata pienākumi neprasa uzņēmuma oficiālu reprezentāciju. Stils pieļauj gan krāsu, gan formu improvizācijas iespējas.

Sievietēm tās ir eleganta un klasiska piegriezuma kleitas, svārki, blūze, elegantas bikses, smalka adījuma jaka vai džemperis, žakete. Apģērbu krāsas var pielāgot savam personīgajam tipam, bet izvairoties no pārlieku spilgtām (ultra zaļš, rozā, dzeltens) un agresīvām krāsām (spilgti, koši sarkanas). Apģērbam vēlams būt brīvam, krītošam, izvairoties no apspīlēta "otrās ādas" tipa apģērbiem.

Slēgtas klasiskas kurpes ir saskaņotas ar apģērba krāsu, un koptēlā tiek ieturēta tonalitāte. Papēžu augstums apaviem vēlams 4-7 cm, bet nedrīkstētu pārsniegt 7 cm. Pieļaujami ir apavi ar zemāku papēdi, bet noteikums – tiem jābūt darinātiem no ādas, jābūt klasiskiem. Baletkurpes, sportiska stila vai smagnēji apavi nav piemēroti. Zeķes vai zeķubikses – obligātas, vēlams miesas krāsā, bet var atļauties arī melnas, tumši zilas, pelēkas, ja tās harmonē ar koptēlu.

Matu sakārtojums brīvs, elegants. Atļauti izlaisti mati vai mezglā veidoti. Matiem jābūt koptiem, vienmēr tīriem. Šeit svarīgi nepārcensties ar greznu frizūru izvēli, tās jāatstāj vakara pasākumiem.

Rotas lietām jābūt kvalitatīvām, pieļaujamas gan dārgmetāla rotas, gan augstas kvalitātes bižutērija.

Vīriešiem komplekts veidojams līdzīgi kā business casual. Lielākā atšķirība, ka smart casual noraidoši izturas pret džinsa auduma un stila (piegriezuma) apģērbu. Vīrieša koptēlam jābūt ieturētākam. Audumam un piegriezumam jābūt kvalitatīvam, atbilstošam augumam.

Raksturīgas bikses, elegants krekls kombinācijā ar žaketi vai smalka adījuma džemperi. Izvēlēto apģērbu toņi – neitrāli, var tikt izmantotas gan tumšas, gan gaišas krāsas. Apavi vienmēr ādas un šņorējami. Var nenēsāt kaklasaiti.

Tabu:

  • džinsa auduma bikses kombinācijā ar uzvalka žaketi vai uzvalka bikses ar džinsa jaku;
  • mugursoma;
  • sporta pulkstenis;
  • šorti, t-krekli, flip-flopi, sandales.