Valdība sēdē atbalstīja Pārresoru koordinācijas centra (PKC) izstrādātos noteikumus, paredzot, ka minimālā dividendēs izmaksājamā peļņas daļa valsts uzņēmumiem ir 50% no attiecīgās kompānijas tīrās peļņas.

Kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība) sēdē gan norādīja, ka piedāvājums nav optimāls, jo paredz arī kultūras nozares kapitālsabiedrībām tādu pašu regulējumu kā pārējām. Ministres ieskatā attiecīgo kapitālsabiedrību mērķis ir sabiedriskais labums, nevis peļņas gūšana.

Savukārt Ministru prezidente Laimdota Straujuma ("Vienotība") pauda, ka, piemērojot atšķirīgu regulējumu kultūras nozarei, varētu tiks pārkāpti noteikumi par valsts atbalstu.

Valdība uzdeva līdz nākamā gada 1.septembrim meklēt risinājumu, kā kultūras nozares uzņēmumi varētu nemaksāt dividendes.

PKC noteikumu projekta anotācijā uzsvērts, ka tiesiskajam regulējumam būs tieša pozitīva ietekme uz tautsaimniecību, jo tas ir vērsts uz prognozējamāku dividendēs izmaksājamās peļņas daļas noteikšanu un atbilstību kapitālsabiedrību vidējā termiņa darbības stratēģijās noteiktajiem mērķiem. Ilgtermiņā tiks veicināta lielāka valsts ieguldītā kapitāla atdeve, līdz ar to arī palielināti valsts budžeta ieņēmumi.

Noteikts, ka minimālā dividendēs izmaksājamā peļņas daļa kapitālsabiedrībām ir 50% no attiecīgās kapitālsabiedrības tīrās peļņas. Tāpat, lai izbeigtu līdzšinējo praksi, ka Ministru kabinetam katru gadu ir jāpieņem lēmumi par atšķirīgu dividendēs izmaksājamo minimālo peļņas daļu, noteikumu projekts paredz, ka atsevišķos gadījumos - pēc valsts kapitāla daļu turētāja pamatota priekšlikuma - Ministru kabinets var dot atļauju kapitālsabiedrības stratēģijā noteikt no tiesību aktiem atšķirīgu prognozējamo peļņas daļu, kas izmaksājama dividendēs. Tādējādi tiks nodrošināts, ka atsevišķos gadījumos atšķirīgs dividendēs izmaksājamā peļņas daļas apmērs (procentos) būs jau iekļauts stratēģijā.

Vienlaikus likumā par vidēja termiņa budžeta ietvaru jau noteikta minimālā dividendēs izmaksājamā peļņas daļa par 2015., 2016. un 2017.gadu. Tādējādi paredzēts, ka valsts izšķirošajā ietekmē esošām kapitālsabiedrībām (tajā skaitā netiešā izšķirošajā ietekmē esošām kapitālsabiedrībām) dividendēs izmaksājamo peļņas daļu nosaka 50% apmērā, bet kapitālsabiedrībām, kurās visas kapitāla daļas tieši vai pastarpināti pieder valstij, 2016.gadā (par 2015.gada pārskata gadu) nosaka 90% apmērā, 2017.gadā (par 2016.gada pārskata gadu) - 75% apmērā un 2018.gadā (par 2017.gada pārskata gadu) - 70% apmērā no attiecīgās kapitālsabiedrības tīrās peļņas.

BNS_logo.jpg