Valsts policija nosūtīja prokuratūrai lietu pret kādu ārvalsts pilsoni, kurš, izmantojot piešķirtās pilnvaras, nelikumīgi atsavinājis uzņēmumam piederošās kapitāldaļas citos uzņēmumos par labu sev un legalizējis noziedzīgi iegūtos līdzekļus.
Aktualitātes 11:12, 20. Sep. 2024
Kā palielināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitālu un kas jāiekļauj pamatkapitāla palielināšanas noteikumos? Kas būtu jāizvērtē uzņēmumam, pieņemot lēmumu palielināt pamatkapitālu? Vai obligāti kopā ar pamatkapitāla palielināšanas noteikumiem jāiesniedz arī jauno dalībnieku pieteikumi daļu iegūšanai?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 2. Aug. 2024
2024.gada septembrī prokuratūra tiesai nodeva krimināllietu, kurā pirmo reizi Latvijas vēsturē tiesās personas par manipulācijām “Nasdaq Riga” biržā. Šī lieta pievērš uzmanību atsevišķiem normatīvā regulējuma aspektiem, kas varētu būt uzlabojami, lai mazinātu tirgus manipulāciju risku un atbalstītu Latvijas kapitāla tirgus attīstību.
Tiesvedības 06:00, 20. Nov. 2024
Lai uz 2 gadiem iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, 2024.gada 14.novembrī galīgajā lasījumā atbalstīti par steidzamiem atzītie grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 13:44, 14. Nov. 2024
Atcelts apelācijas instances tiesas lēmums lietā, kurā vairākām personām izvirzītas apsūdzības saistībā ar starp kapitālsabiedrībām noslēgtā sabiedrisko attiecību pakalpojumu līgumu izpildi. Lieta nosūtīta jaunai izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 11:58, 13. Nov. 2024
Viena un tā paša strīda vairākkārtēja izskatīšana starp tām pašām pusēm var radīt nenoteiktību un mazināt tiesisko stabilitāti. Šī iemesla dēļ Latvijas un Eiropas Savienības (ES) tiesību pamatprincips ir res judicata, kas nodrošina spēkā stājušos spriedumu negrozāmību un galīgumu. Vairāki ES normatīvie akti reglamentē tās dalībvalstu pienākumu automātiski atzīt citās dalībvalstīs pieņemtus un spēkā stājušos spriedumus civillietās, komerclietās, ģimenes un mantojuma lietās, tomēr administratīvajām lietām šāds visaptverošs mehānisms nepastāv.
Tiesvedības 06:00, 8. Nov. 2024
Sāk izskatīt lietu par likuma “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” 4.15panta 2.punkta b) apakšpunkta atbilstību Satversmes 96.pantam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 15:31, 15. Okt. 2024
Vai atsauce uz Darba likuma 148.pantu attiecināma arī uz darbinieku, piemēram, izpilddirektoru, kurš bieži ceļo un tādēļ birojā vairāk nav, nekā ir, kā arī piedalās sapulcēs, kas notiek brīvdienās, bet neieņem valdes locekļa amatu?
Darba tiesības 06:00, 15. Okt. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:54, 2. Okt. 2024
Nodibinot līgumiskas saistības, darījuma partneris mēdz iekļaut līgumā punktu, kas nodrošina darījuma attiecību izpildi, proti, personas galvojumu par saistību izpildi. Mēdz gadīties, ka līgumos tiek iekļauts tāds termins kā “solidāra atbildība”, kas, līdzīgi kā galvojums, nosaka pienākumu personai uzņemties atbildību, ja pielīgtās saistības netiek pildītas. Ko nozīmē solidārā atbildība un kā tā atšķiras no galvojuma?
Lietvedība 06:00, 27. Sep. 2024
Rīgas Austrumu prokuratūras prokurors Rīgas pilsētas tiesai nosūtījis krimināllietu, kurā apsūdzētas divas personas par veiktām manipulācijām finanšu tirgos, radot smagas sekas, informē prokuratūra.
Jaunākās tiesvedības 15:48, 16. Sep. 2024
Termins “balto apkaklīšu noziegumi” ir ne vien bieži dzirdams filmās un juristu sarunās, bet arī lietots biznesa dzīvē. Tomēr nereti, tiekoties ar klientiem un sadarbības partneriem, ir nācies saskarties ar to, ka izpratne par to, kas tas īsti ir un kā šajos jautājumos var palīdzēt juristi, nav pilnīga.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 11:37, 5. Sep. 2024
Satversmes tiesā (ST) ierosināta lieta par grozījumu Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā atbilstību Satversmes 91.panta pirmajam teikumam un 105.pantam, informē ST.
Jaunākās tiesvedības 11:58, 27. Aug. 2024
Viens no pēdējā laika progresīvākajiem Satversmes tiesas spriedumiem ir lieguma aizliegt audzēt dzīvniekus kažokādas ieguvei atzīšana par atbilstošu Satversmei. Lasot šo spriedumu, daļai lasītāju būs grūti valdīt asaras, tomēr tas parāda gan tiesnešu, gan visas sabiedrības morālo un ētisko vērtību maiņu, un ceram, ka tā ir neatgriezeniska. Analizējam spriedumu!
Tiesvedības 06:00, 26. Jūl. 2024
Lai gan īpašuma tiesību reforma uzsākta līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu, privatizācijas procesi ieilguši. Dzīvojamo māju privatizācijas pabeigšanai šobrīd nav noteikts gala termiņš. Šobrīd ir sagatavots Valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas pabeigšanas likumprojekts un ar to saistītie likumprojekti (Pabeigšanas likumi), lai šo procesu novestu līdz galam.
Komerctiesības 06:00, 21. Jūn. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:15, 4. Jūl. 2024
Uzsākot kopīgu biznesu vai ieguldot finansiālos līdzekļus jau esošā projektā, topošie biznesa partneri bieži vien ir optimisma pilni par savu izloloto biznesa ideju realizāciju un sadarbības attiecībām, kas balstās uz savstarpēju cieņu un uzticēšanos. Tomēr prakse rāda, ka biznesa plāni mēdz nerealizēties, kā iecerēts, un pat vissaticīgākajās partnerattiecībās var iestāties sasalums. Vai, gluži pretēji, uzsāktais projekts var izrādīties pārāk veiksmīgs, agrāk vai vēlāk noslēdzoties ar kāda biznesa partnera izstumšanu no sabiedrības. Viens no biežākajiem biznesa neizdošanās iemesliem ir tieši strīdi starp dalībniekiem.
Lietvedība 06:00, 8. Jūl. 2024
2024.gada 30.maijā Saeima steidzamības kārtā pieņēma grozījumus Komerclikumā (KL), kuri stājās spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas, tas ir, 2024.gada 5.jūnijā. Grozījumi saistīti ar 2022.gada 16.jūnijā pieņemtajiem grozījumiem KL, kuri stājās spēkā 2023.gada 1.jūlijā, skaidro Uzņēmumu reģistrs.
Aktualitātes 11:30, 10. Jūn. 2024
2024.gada 13.jūnijā tika izskatīta lieta, kurā vērtēja, no kādas summas ir tiesības par laiku līdz sprieduma izpildei (izsoles noslēguma dienai) saņemt procentus – no visas piedzītās summas vai no pamatparāda, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:48, 19. Jūn. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 09:00, 24. Mai. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:56, 3. Jūn. 2024
Grozījumi Komercķīlas likumā, ar kuriem tiks mainīta kārtība, kādā akcijas var ieķīlāt kā komercķīlu, stāsies spēkā 2024.gada 1.jūlijā. Galvenokārt grozījumi attieksies uz uzņēmumiem un personām, kas ieķīlās sev piederošas akcijas kā komercķīlu, vai komercķīlas ņēmējiem.
Komerctiesības 06:00, 24. Apr. 2024
Zemākās instances tiesas spriedums tika atcelts un lieta par mantinieču strīdu tika nosūtīta jaunai izskatīšanai, tā 2024.gada 11.aprīlī lēma Senāts. Senāts atzina, ka strīda izspriešanā bija piemērojamas normas, kas reglamentē kopīpašuma izbeigšanu, nevis mantojuma sadali.
Jaunākās tiesvedības 14:43, 16. Apr. 2024
Pirms kāda laika tika ieviests jauns pagaidu aizsardzības noregulējums, tā rezultātā visu civillietu kategorijās tika paredzēta iespēja piemērot pagaidu aizsardzības līdzekļus līdz galīgā nolēmuma pieņemšanai.
Komerctiesības 06:00, 27. Mar. 2024
Ja uzņēmumam nākas pieņemt lēmumu, piemēram, par valdes vai padomes locekļu maiņu, tam nepieciešams apstiprinājums – protokols, kas pierāda lēmuma gaitu un ir iesniedzams Uzņēmumu reģistrā. Tomēr praksē ir vēl vairākas situācijas, kurās protokola nozīme ir tikpat būtiska. Apskatām, kas ir protokols, kad tas jāsagatavo un kā jānoformē.
Lietvedība 06:00, 14. Mar. 2024
Tiesāšanās bieži vien ir ilgs, dārgs un riskants process, jo īpaši fiziskām personām un vidējiem vai maziem uzņēmumiem. Finansiālie apsvērumi ir viens no noteicošajiem aspektiem tiesvedības uzsākšanai, tikai pēc tam ir tādas kategorijas kā taisnīgums, tiesību aizsardzība, piekļuve tiesai un tamlīdzīgi. Šo problēmu daudzās valstīs risina ar trešo personu finansējuma palīdzību, kas Latvijas praksē tiek izmantota reti.
Komerctiesības 06:00, 13. Mar. 2024
Vai OCTA kļūs lētāka? Transfertcenu direktīva – ko tā nozīmēs Latvijai? Vai personas kods jāiekļauj e-parakstā? Cik droši glabāt dokumentus tikai elektroniski? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 5. Apr. 2024
Beidzot tā pa īstam jūtama pavasara saule. Vēl jau noteikti būs arī kāda sniega kārta, bet tagad, pavasarīgo sajūtu ieskautiem, laiks žurnāla “iTiesības” februāra lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 12:35, 8. Mar. 2024
Valmieras novada pašvaldības noslēgtais līgums, kas noslēgts uz sarunas procedūras pamata, atzīts par nelikumīgi noslēgtu. Ņemot vērā sabiedrības intereses, tiesa noteikusi, ka esošais līguma termiņš nevar pārsniegt 2025.gada 1.janvāri, informē Administratīvā rajona tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:32, 19. Feb. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Aktualitātes 13:07, 23. Feb. 2024
Sabiedrībā ir pieņemts valdes lēmums par valdes locekļu savstarpējo pilnvarojumu, nosakot kārtība, kādā valdes locekļi aizvieto viens otru un veic personas, kas atrodas atvaļinājumā, pienākumus. Valdes loceklis ir devies atvaļinājumā. Vai valdes loceklis atvaļinājuma laikā drīkst parakstīt līgumus, piedalīties valdes sēdēs un veikt citus pienākumus?
Klausies
Komercdarbība
18:20, 9. Feb. 2024
Kopš 2015.gada 1.janvāra, kad spēkā stājās izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), paredzot valdes locekļu personisko finansiālo atbildību par juridiskas personas nodokļu parādiem, administratīvās tiesas arvien biežāk izskata lietas, kurās valdes locekļi apstrīd Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumus par uzlikto pienākumu samaksāt valsts budžetā juridisko personu nokavētos nodokļu maksājumus. Šoreiz par Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023.gada 26.oktobra un Administratīvās apgabaltiesas 2021.gada 30.aprīļa spriedumiem lietā SKA-175/2023, kuros vērtēts likuma par NN 60.panta 1.daļas 3.punkts.
Tiesvedības 06:00, 24. Jan. 2024
Pagājušā gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-165/2023, kurā uzmanība tika pievērsta jautājumiem, kas skar darbinieku nosūtīšanu darbā uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Spriedums risina virkni darba tiesību jautājumu, kas saistīti ar naudas summām, kas pienākas nosūtītajam darbiniekam. Kā būtiskākie minami piemērojamā minimālā darba algas likme, samaksa par svētku dienām, komandējuma dienas naudas izmaksa, kā arī ceļā uz darbu pavadītā laika atzīšana par darba laiku, kam arī pievērsta uzmanība šajā rakstā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 15. Jan. 2024
Uzņēmumi ikdienā bieži vien sastopas ar nepieciešamību gatavot dokumentus svešvalodā. Tā kā uzņēmumi uztur sadarbību ar ārvalstu pakalpojumu sniedzējiem un piesaista darba spēku no ārvalstīm, kā arī nereti uzņēmuma pārvaldes institūciju pārstāvji labāk pārzina, piemēram, angļu valodu, rodas jautājums, kuriem uzņēmuma iekšējiem dokumentiem obligāti jābūt latviešu valodā, bet kuri var tikt sagatavoti svešvalodā, neieguldot resursus tulkojuma nodrošināšanā?
Vai uzņēmuma kapitāldaļu atsavinātajam ir jāparaksta dalībnieku reģistra nodalījums gadījumā, ja viņš savas daļas dāvina citam šī uzņēmuma dalībniekam? Vai dalībnieku reģistra nodalījumu var parakstīt tikai valdes priekšsēdētājs un daļu ieguvējs?
Komercdarbība 06:00, 7. Mar. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments šī gada 4.janvārī, kopsēdē izskatot administratīvo lietu SKA-10/2024, apturēja tiesvedību lietā par grāmatvedības ārpakalpojuma sniedzējam attiecināmiem pienākumiem atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (NIL likums) noteiktajam, ja pakalpojumi tiek sniegti tikai ar ārštata grāmatvedi saistītām kapitālsabiedrībām. Senāts vērsās Eiropas Savienības Tiesā (EST) ar prejudiciālajiem jautājumiem par Eiropas Savienības (ES) tiesību normu interpretāciju. Tiesvedība lietā apturēta līdz brīdim, kad EST pieņems nolēmumu sakarā ar šiem jautājumiem.
Jaunākās tiesvedības 13:28, 5. Jan. 2024
Lai veiktu sadarbību ar piegādātājiem, nepieciešams noslēgt piegādes līgumu, tomēr tā forma un saturs mēdz būt ļoti dažādi. Nepieciešams apzināties katras konkrētās situācijas apstākļus un riskus un piegādes līgumos iekļaut vajadzīgos aspektus.
Klausies
Lietvedība
06:00, 11. Dec. 2023
Latvijas Republikas Saeima 2022.gada 16.jūnijā pieņēma grozījumus Komerclikumā (KL), kas stājās spēkā 2023.gada 1.jūlijā. Minētie grozījumi tostarp paredz, ka akciju sabiedrībām (AS) informācija par akcionāriem jāatklāj viena gada laikā, tas ir, līdz 2024.gada 30.jūnijam.
Likumdošana 16:22, 8. Jan. 2024
Ja uzņēmējs vēlas vienā valstī nodibinātā uzņēmuma īstenoto uzņēmējdarbību paplašināt vai pārcelt uz citu valsti, tas var kalpot par iemeslu uzņēmuma atrašanās valsts vai teritorijas maiņai.
Komerctiesības 06:00, 17. Nov. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 2023.gada 14.novembrī atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atstāts spēkā Uzņēmumu reģistra izdarītais ieraksts par izmaiņām dalībnieku reģistrā sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) valdes vietā.
Jaunākās tiesvedības 11:05, 15. Nov. 2023
Senāta Civillietu departaments, izskatot lietu kasācijas kārtībā, šī gada 29.novembrī atcēla Kurzemes apgabaltiesas spriedumu, ar kuru tā izsprieda akciju sabiedrību (AS) „Rīgas namu apsaimniekotājs” prasību pret sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) „Rīgas namu pārvaldnieks” par pienākumu nodot ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu saistītas lietas un saistības.
Jaunākās tiesvedības 10:02, 6. Dec. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:50, 1. Nov. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:24, 4. Okt. 2023
Nesamērīgi un godīgai darījumu praksei neatbilstoši procenti uzskatāmi par prettiesiskiem atbilstoši Civillikuma (CL) 1764.pantam, kā arī šie procenti ir atzīstami par spēkā neesošiem. Savukārt, ja aizdevums izsniegts, apzināti izmantojot aizdevuma ņēmēja smago materiālo stāvokli, un kura nosacījumi ir aizņēmējam pārmērīgi apgrūtinoši, atbilstoši Krimināllikuma 201.pantam ir augļošana, par kuru ir paredzēta kriminālatbildība. Kas ir nesamērīgi procenti?
Komerctiesības 06:00, 18. Sep. 2023
Ņemot vērā pieņemtos grozījumus Publiskā iepirkuma likumā (PIL), kas paredz gan jaunus pretendentu izslēgšanas nosacījumus, gan pagarina līdzšinējo izslēgšanas termiņu, gan piešķiet pasūtītājam lielāku diskrēciju pieņemt lēmumu, balstoties uz pārliecinošām norādēm, par pretendentu izslēgšanu no tālākas dalības konkrētajā iepirkumā, kā arī pasūtītājiem pamanot pārkāpuma pazīmes ir jākonsultējas ar Konkurences padomi (KP). Šobrīd būtiski ir pieaudzis KP saņemto pasūtītāju ziņojumu skaits par pārkāpuma pazīmēm aizliegtās vienošanās iepirkumos.
Komerctiesības 06:00, 15. Sep. 2023
Pirmo reizi 15 gadu laikā Komerclikums (KL), kas attiecas uz pārrobežu reorganizācijas kārtību, piedzīvojis vērienīgas pārmaiņas. Izskatīsim, kas mainījies reorganizācijas procesā, kā arī, ņemot vērā, ka lielākais reorganizāciju skaits saistīts tieši ar mūsu kaimiņvalsts Igaunijas komersantiem, salīdzināsim likumā noteiktās reorganizācijas prasības Latvijā un Igaunijā.
Komerctiesības 06:00, 27. Sep. 2023
Vai sabiedrībai obligāti ir jānorāda juridiskā adrese un vai tajā ir jābūt sasniedzamai? Kādas sekas var iestāties, ja kapitālsabiedrība nav sasniedzama juridiskajā adresē?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 16. Aug. 2023
Ar regulu 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu, kas stājās spēkā 2022.gada 14.decembrī, paredzēti jauni noteikumi un procedūras iekšējo tirgu izkropļojošu ārvalstu subsīdiju izmeklēšanai un novēršanai. Savukārt pasūtītājiem un piegādātājiem, kā arī jomas profesionāļiem, jābūt informētiem par regulas esamību un tajā noteiktajiem pienākumiem, lai regulas prasības tiktu ievērotas un netiktu pieļauti pārkāpumi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 22. Sep. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 30.augustā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesa spriedumu, ar kuru noraidīts pieteicējas – „Conexus Baltic Grid” – pieteikums par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmumu par uzņēmumam kā vienotajam dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoram noteiktajām neatkarības prasībām pēc dabasgāzes pārvades sistēmas nodalīšanas no ražošanas un piegādes darbībām.
Jaunākās tiesvedības 09:00, 1. Sep. 2023
Civillikums (CL) nenosaka pienākumu visos gadījumos sniegt darījumu saistību izpildes nodrošinājumus, piemēram, saņemta aizdevuma atmaksas nodrošinājumam vai darījuma partnerim veicamā maksājuma samaksas nodrošinājumam. Tomēr parasti kreditors (aizdevējs/pārdevējs) vienojas ar debitoru (aizņēmēju/pircēju) par tam pieņemamu saistību izpildes nodrošinājumu. Apskatīsim biežāk izmantojamos iekšzemes nodrošinājuma veidus – galvojums, banku garantijas, komercķīlas, hipotēkas –, un biežāk izmantojamos pārrobežu darījumu nodrošinājumus.
Komerctiesības 06:00, 30. Aug. 2023
Vasaras periodā, kad vairāki darbinieki vienlaicīgi dodas atvaļinājumā, mēdz gadīties ka darbiniekiem jāaizvieto pat divi vai vairāk kolēģi to prombūtnes laikā. Vai darbinieks drīkst vienlaicīgi aizvietot vairākus kolēģus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Aug. 2023
Lai aktivizētu Latvijas kapitāla tirgu, atvieglojot iespējas veikt vērtspapīrošanas darījumus un radītu tiesiskus priekšnoteikumus šo darījumu veicināšanai, 15.jūlijā spēkā stājās Vērtspapīrošanas likums.
Likumdošana 12:15, 1. Aug. 2023
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks labprātīgi atsakās no savām daļām (daļas pāriet sabiedrībai ar ierobežotu atbildību) vai dāvina tās. Vai šādā situācijā ir jāatlīdzina dalībnieka ieguldījums?
Komercdarbība 06:00, 25. Jūl. 2023
Kas ir nemateriālie ieguldījumi? Kā celt prasību tiesā, ja nav ziņu par atbildētāja identitāti? Kā novērtēt un uzlabot uzņēmuma digitālo briedumu? CMR konvencija – kas tā ir un kad tiek pielietota? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 10:00, 31. Jūl. 2023
Uzņēmumu reģistrs (UR) atvēris jaunas 15 datu kopas Latvijas Atvērto datu portālā. Tādējādi šobrīd kopumā atvērto datu veidā Latvijas Atvērto datu portālā UR atvēris 25 datu kopas, tostarp Eiropas Komisijas definētās augstvērtīgās datu kopas.
Aktualitātes 09:00, 13. Jūl. 2023
Aizdevumu vispārēji definē Civillikums (CL). Pēc savas būtības CL izpratnē tas ir reāllīgums un tā juridisko spēku nosaka fakts, vai aizdevums ir reāli dots. Īpaša vienošanās par to nav nepieciešama, un CL sniedz atsevišķus noteikumus, kā rīkoties, ja tāds darījums faktiski ir noticis, bet puses nav vēlējušās vai aizmirsušas vienoties par aizdevuma nosacījumiem.
Lietvedība 06:00, 14. Jūl. 2023
Ministru kabinets apstiprinājis grozījumus Kooperatīvo sabiedrību likumā. To mērķis ir mazināt administratīvo slogu kooperatīvo sabiedrību kopsapulču organizēšanā, stiprinot kooperatīvo sabiedrību biedru tiesības un veicinot biedru dalību kopsapulcē, paredzot vairākas iespējas, kā var piedalīties un balsot biedru kopsapulcē.
Likumdošana 17:00, 13. Jūl. 2023
2023.gada 1.jūlijā tiek uzsākta akciju sabiedrību (AS) reforma, kuras mērķis ir nodrošināt akciju sabiedrību caurspīdīgumu un drošu uzņēmējdarbības vidi, radot pieeju informācijai par akciju sabiedrību īpašniekiem, vēsta Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 08:00, 13. Jūl. 2023
Šī gada 1.jūlijā stājas spēkā izmaiņas Komerclikumā un saistītajos likumos, kas paredz modernizēt un padarīt caurskatāmāku akciju sabiedrību darbību, radot pieeju informācijai par akciju sabiedrību īpašniekiem, kā arī mazinot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas riskus, vēsta Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:00, 28. Jūn. 2023
Ieviešot Eiropas Savienības Tiesas spriedumu, nav pamata mainīt līdzšinējo pieeju, nodrošinot ziņu par patiesajiem labuma guvējiem pieejamību ikvienam sabiedrības loceklim, secinājuši Tieslietu ministrijas un Uzņēmumu reģistra eksperti.
Likumdošana 10:00, 14. Jūn. 2023
Ir dokumenti, kuru glabāšanas termiņš izriet no kāda speciālā likuma prasībām, piemēram, grāmatvedības dokumentu glabāšanas termiņš noteikts Grāmatvedības likumā. Tāpat speciālas prasības ir līgumu glabāšanai, dokumentu glabāšanai maksātnespējas gadījumā u. c. Šajā rakstā izskatīsim speciālās dokumentu glabāšanas prasības.
Lietvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
No 2023.gada 1.jūnija spēkā stājušās Komerclikuma (KL) izmaiņas, kas paredz būtiskas izmaiņas komercsabiedrību nacionālajā un pārrobežu reorganizācijas kārtībā.
Likumdošana 14:30, 27. Jūn. 2023
Publisko iepirkumu likuma (PIL) regulējumu nepiemēro iepirkumiem, kuru paredzamā līgumcena ir mazāka par tajā noteiktajām līgumcenu robežvērtībām. Vai tas nozīmē, ka likumdevējs atļauj pasūtītājiem brīvi rīkoties, pērkot preces, pakalpojumus vai būvdarbus par mazām summām un kādēļ?
Raksta līdzautore: Sabīne Stirniņa, jurista palīdze
Komerctiesības 06:00, 14. Jūn. 2023
Beidzot ir izsludināta pieteikšanās uzņēmumu digitālās transformācijas sekmēšanas atbalsta programmām, un uzņēmēji var ķerties klāt savu ieceru īstenošanai. Viena būtiska nianse gan ir jāpatur prātā, un tā ir pakalpojumu sniedzēju izvēle, proti, iepirkuma procedūra, kuras rezultātā uzņēmums izvēlas pakalpojumu sniedzēju, kas ieviesīs digitālos risinājumus uzņēmumā.
Publiskie iepirkumi 06:00, 21. Jūn. 2023
Konkurences padome nule īstenotās pārrunu procedūras ietvaros novērsa konkurences neitralitātes neatbilstības Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes darbībās, kas iepirkumos par aizsargājamo kultūras pieminekļu uzmērīšanu un apsekošanu piemēroja pārmērīgas kvalifikācijas prasības pretendentu atlasei.
Aktualitātes 11:00, 25. Mai. 2023
2022.gada 28.decembrī Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2022 par negodīgas konkurences aizlieguma pārkāpuma rezultātā radītu zaudējumu piedziņu. Prasītāja lietā uzskatīja, ka tās darbinieks organizēja tirgus cenai neatbilstošu pakalpojumu sniegšanu saistītai personai, tādējādi pārkāpjot negodīgas konkurences aizliegumu un nodarot prasītājai zaudējumus. Atbildētāji lietā bija prasītājas darbinieks un sabiedrība, kuras kapitāla daļu turētāja un valdes locekle bija prasītāja darbinieka māsa. Izskatām Senāta atziņas!
Tiesvedības 06:00, 19. Apr. 2023
Tieslietu ministrija (TM) sadarbībā ar Uzņēmumu reģistru veica izvērtējumu par patieso labuma guvēju reģistra pieejamības ikvienai personai tiesisko regulējumu, ņemot vērā Eiropas Savienības Tiesas (EST) sprieduma atziņas. TM eksperti, izvērtējot EST spriedumā norādīto un Latvijas nacionālo regulējumu, secinājuši, ka nav pamata mainīt līdzšinējo pieeju, nodrošinot ziņu par patiesajiem labuma guvējiem pieejamību ikvienam sabiedrības loceklim bez nepieciešamības pierādīt tā leģitīmo interesi.
Aktualitātes 14:35, 11. Apr. 2023
2021.gada pavasarī Eiropas Komisija pieņēma priekšlikumu par jaunu direktīvu, lai ieviestu instrumentus, kas palīdzēs nodrošināt vienlīdzīgu samaksu sievietēm un vīriešiem. Dokumentā norādīts, ka Eiropas Savienībā sieviešu un vīriešu darba algas vidējā atšķirība saglabājas 14% apmērā.
Darba tiesības 06:00, 17. Apr. 2023
Satversmes tiesas 1.kolēģija šī gada 6.aprīlī ierosināja lietu “Par 2022.gada 22.septembra likuma “Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā” 2. un 3.panta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1.pantam, 105.panta pirmajam un trešajam teikumam un Līguma par Eiropas Savienības darbību 49.pantam”, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 16:29, 12. Apr. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko martā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:21, 5. Apr. 2023
Kādā veidā iespējams izslēgt sabiedrības dalībnieku no dalībnieku reģistra nodalījuma un konsekventi – arī no dalības pašā sabiedrībā?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 23. Mar. 2023
Kuram no valdes locekļiem ir jāparaksta gada pārskats, ja valde sastāv no trīs valdes locekļiem? Vai gada pārskats jāparaksta visiem vai jāpilnvaro tikai viens valdes loceklis? Vai valdes priekšsēdētājam arī ir jābūt pilnvarojumam?
Lietvedība 06:00, 23. Feb. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko janvārī publicēto Senāta Administratīvo lietu departamenta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 20:00, 3. Feb. 2023
Vai likumā ir noteikts garantijas termiņš izpildītiem programmēšanas darbiem, piemēram, izstrādātai mājaslapai? Kādā likumā tas norādīts? Vai pakalpojuma sniedzējs var atteikties no garantijas sniegšanas klientam?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 8. Feb. 2023
Finanšu sektors visā pasaulē, tāpat arī Latvijā, attīstās ar inovatīviem risinājumiem, kas galvenokārt balstīti uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstību. Finanšu sektorā digitalizācijai ir bijusi tik nozīmīga loma, ka šobrīd gandrīz visas funkcijas un pakalpojumi balstīti uz digitāliem risinājumiem. Diemžēl digitālā transformācija rada ne tikai jaunas iespējas un ērtākus pakalpojumus klientiem, bet arī jaunus riskus.
Datu aizsardzība 06:00, 14. Dec. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:57, 6. Jan. 2023
Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā norādīts, ka pircējam ir aizliegts piemērot netaisnīgus un nepamatoti garus termiņus norēķiniem par piegādātajām lauksaimniecības un pārtikas precēm vai nepārtikas precēm. Šāds aizliegums ir spēkā arī gadījumos, kad norēķinu veikšanai tiek izmantotas piegādes ķēdes finansēšanas platformas vai jebkādi citi finanšu plūsmas risinājumi, informē Konkurences padome.
Aktualitātes 12:58, 16. Dec. 2022
Vai pašvaldības kapitālsabiedrības valdes loceklis drīkst saņemt optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) iegādes izdevumu kompensāciju, ja tā ir paredzēta uzņēmuma darba kārtības noteikumos un tiek apmaksāta, pamatojoties uz arodārsta norādījumu obligātās veselības pārbaudes (OVP) kartē?
Komercdarbība 06:00, 24. Nov. 2022
Strādāt ar e-dokumentiem ir ērti, ātri un lēti, taču reiz pienāk brīdis, kad to mūžs beidzas un šie dokumenti ir vai nu jānodod glabāšanā, vai arī jāiznīcina. Kā to darīt, kas jāņem vērā, un vai visās organizācijās viss jādara vienādi?
Lietvedība 06:00, 14. Nov. 2022
Lai uzņēmumu kapitāldaļu pirkuma tiesības kā darbinieku motivējošu faktoru izmantotu plašākā apjomā, plānots, ka arī sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) darbinieki varētu savā īpašumā iegūt uzņēmuma daļas. To paredz Saeimā pirmajā lasījumā atbalstītie Komerclikuma grozījumi.
Likumdošana 16:06, 22. Jūn. 2020
Pirmo reizi ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības dēļ Latvijā izsludināta 2020.gada 12.martā. Kopš šī datuma vīruss ieņēmis būtisku lomu gan ikdienas dzīvē, gan tiesiskajā telpā. Kā ar tā radītajiem izaicinājumiem tika galā Latvijas tiesas? Aplūkosim vairākus būtiskus pandēmijas laika spriedumus!
Klausies
Tiesvedības
06:00, 4. Nov. 2022
Tā kā saspringtā ekonomiskā un politiskā situācija neizbēgami ietekmē biznesa vidi, strīdu daudzums par sabiedrību ar ierobežotu atbildību un akciju sabiedrību dalībnieku sapulces lēmumiem arvien palielinās. Reaģējot uz pārmaiņām, tiek meklēti labākie risinājumi, bet dažkārt šādos procesos iesaistītajiem rodas domstarpības. Salīdzināsim dalībnieku strīdu risinājumu procesus Baltijas valstīs!
Klausies
Komerctiesības
06:00, 27. Okt. 2022
Nereti nekustamo īpašumu Latvijā, tostarp no juridiskām personām, vēlas iegādāties ārzemnieki, kas šeit vai nu vēlas uzsākt dzīvot vai braukt atpūsties, vai arī sākt izmantot īpašumu uzņēmējdarbības veikšanai. Aplūkosim nosacījumus, kas jāņem vērā, lai ārzemnieks varētu iegādāties īpašumu Latvijā.
Lietvedība 06:00, 26. Okt. 2022
Lai uzņēmumu kapitāldaļu pirkuma tiesības kā darbinieku motivējošu faktoru izmantotu plašākā apjomā, plānots, ka arī sabiedrības ar ierobežotu atbildību darbinieki varētu savā īpašumā iegūt uzņēmuma daļas. To paredz sagatavotie grozījumi Komerclikumā.
Likumdošana 15:52, 27. Mai. 2020
Ikdienā ikviens sastopas ar neparedzamām situācijām, un mūsdienu mainīgajos ekonomiskajos apstākļos iespējamas situācijas, kad neizpildītu saistību gadījumā kāda no līgumslēdzēju pusēm kļūst par parādnieku. Parasti godprātīgi līguma slēdzēji cenšas šādu situāciju atrisināt sarunu ceļā, vienojoties ar kreditoru, taču ir situācijas, kad parādnieks izvēlas klusēt un gaidīt, cerot, ka situācija atrisināsies pati no sevis.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 9. Sep. 2022
No 2023.gada 1.jūlija spēkā stāsies grozījumi Komerclikumā, paredzot ieviest jaunu akciju reģistrācijas un uzskaites kārtību, kā arī veikt būtiskas izmaiņas citos komerctiesību institūtos. Iepazīsimies ar izmaiņām un noskaidrosim, kas jāņem vērā, sagatavojoties to spēkā stāšanās laikam!
Komerctiesības 06:00, 17. Aug. 2022
Uzņēmums ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, noslēdzis uzņēmuma līgumu par teritorijas uzraudzības pakalpojumiem. Līguma darbības periodā pakalpojuma sniedzējam iestājas darbnespēja. Vai pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas lapu A?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Aug. 2022
Vēl nesen sankcijas šķita kaut kas pavisam teorētisks un tāls, bet tagad to ievērošana ir jaunā realitāte, jo jebkuram uzņēmumam Latvijā ir pienākums izpildīt starptautiskās un nacionālās sankcijas. Lai palīdzētu uzņēmumam izprast tā pienākumus sankciju jomā, aplūkosim normatīvo regulējumu un apkoposim praktiskos ieteikumus!
Komerctiesības 06:00, 13. Jūl. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 10:59, 8. Aug. 2022
Uzsākot uzņēmējdarbību, ikviena juridiska persona ir pārliecināta par sava uzņēmuma mērķiem un attīstību. Taču nereti ekonomiskie un faktiskie apstākļi gan valstī, gan pašā uzņēmumā mainās tā, ka komersanta valde pieņem lēmumu uzsākt juridiskas personas maksātnespējas procesu. Kāda ir maksātnespējas procesa gaita?
Komerctiesības 06:00, 29. Jūl. 2022
Kas ir konkurences neitralitāte, uz ko attiecināms tās nodrošināšanas pienākums? Skaidrojam!
Konkurences tiesības 06:00, 15. Jūn. 2022
Ir pamats uzskatīt, ka par prasības nodrošinājumu dzirdējuši daudzi, kas jebkad saskārušies ar tiesvedību civillietā, taču nu jau aptuveni gadu Civilprocesa likumā (CPL) ieviests vēl viens procesuāls līdzeklis, ar ko personas var aizsargāt savas tiesības vēl pirms sprieduma saņemšanas, – pagaidu aizsardzība. Ar ko šie līdzekļi viens no otra atšķiras?
Tiesvedības 06:00, 27. Mai. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:53, 3. Jūn. 2022
Eiropas Savienības (ES) sankcijas pret Krieviju nu ietver arī publisko iepirkumu jomu. Neskaitot dažus izņēmumus, publiskajos iepirkumos piederība Krievijai faktiski kļuvusi par obligātu noteikumu izslēgšanai. Vai publisko iepirkumu pasūtītājiem un piegādātājiem nu jāalgo izmeklētāji, un ko darīt, ja esošajā līgumā paredzēts izmantot, piemēram, tērauda izstrādājumus no Krievijas?
Publiskie iepirkumi 06:00, 11. Mai. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko nesen publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:28, 9. Mai. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
"Dzintara" stāsts
Vairumam, dzirdot vārdus “preču zīme”, tie asociējas ar tādiem jēdzieniem kā nosaukums vai logo, bet tikai retais nodomā, ka runa ir par mantu, kam var būt nozīmīga loma biznesa attīstībā. Piemērs, kas apliecina, ka preču zīme ir biznesam svarīgs aktīvs, ir Latvijas, iespējams, slavenākās preču zīmes “Dzintars” gadījums. Ko no tā varam secināt?
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Mai. 2022
Latvija, apzinoties savas ar starptautiskiem līgumiem uzņemtās saistības, ir izveidojusi juridiskus mehānismus, lai atbalstītu Ukrainas civiliedzīvotājus, kuri bruņotā konflikta dēļ ir spiesti atstāt Ukrainas teritoriju un doties bēgļu gaitās. Šim mērķim pieņemts Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums (Likums), kurā skaidroti ukraiņu nodarbināšanas nosacījumi, kas jāņem vērā potenciālajiem darba devējiem Latvijā.
Darba tiesības 06:00, 22. Apr. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienība (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Aktualitātes 11:41, 2. Mai. 2022
No vienas puses – daudziem uzņēmumiem uzlabojusies situācija ar pašu kapitālu, līdz ar to izveidojusies auglīga augsne jaunām investīcijām, no otras puses – saistībā ar Krievijas karu Ukrainā radusies augsta nenoteiktība energoresursu un citu izejvielu cenās, piegāžu ķēžu pārrāvumi, inflācija un ģeopolitiskā situācija kļuvusi neprognozējama. Kur un kā investēt šādos apstākļos? Kā mainās tautsaimniecība, ekonomika, noieta tirgi un katrs konkrētais uzņēmums? Ar ko rēķināties, investējot uzņēmumu nākotnē? Pārrunāsim žurnāla "iFinanses" organizētajā konferencē “Finanses un investīcijas 2022”, kura norisināsies 27. aprīlī.
Aktualitātes 13:32, 1. Apr. 2022
Senāta Administratīvo lietu departaments 4. aprīlī kopsēdē izskatīja lietu, kurā pārsūdzēts pasūtītājas – pašvaldībai piederošas kapitālsabiedrības (Siguldas slimnīcas) – iepirkuma komisijas lēmums iepirkumā par automašīnas iegādi, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 16:28, 6. Apr. 2022
Ikvienam ir pienākums veikt savu darījumu partneru izpēti un pārliecināties, vai attiecīgajai fiziskai vai juridiskai personai nav piemērotas starptautiskās vai nacionālās sankcijas, to paredz Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma 2. panta 2. daļa, informē Uzņēmumu reģistrs.
Aktualitātes 17:30, 3. Mar. 2022
Kolektīvā finansēšana ir samērā jauns finanšu instruments, kas beidzamajos gados piedzīvojis attīstību, taču vienlaikus izgaismojušās arī dažādas juridiskās nianses un neskaidrības vienota normatīvā regulējuma trūkuma dēļ. Lai situāciju mainītu un sakārtotu šo nozari, pagājušā gada nogalē pieņemta jauna regula, ar ko ieviestas vienotas prasības pūļa finansējuma pakalpojumu sniedzējiem visā Eiropas Savienībā, tostarp arī Latvijā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 16. Mar. 2022
Drīz būs apritējuši divi gadi, kopš Latvijā sadzīvojam ar Covid-19 pandēmijas apstākļiem, kas ietekmējuši mūsu paradumus gan ikdienas dzīvē, gan darba gaitās. Daudziem komersantiem arvien ierastāks kļuvis attālinātais darbs, proti, darbs ārpus komersanta galvenā biroja jeb mītnes vietas. No vienas puses, šāda situācija kādam var likties ērta un pieņemama, tomēr, no otras puses, tā rada arī riskus.
Lietvedība 06:00, 9. Feb. 2022
Uzņēmumu reģistrs (UR) ir paplašinājis datu apmaiņu ar Eiropas reģistru savstarpējās savienojamības sistēmu, kas paredz nodrošināt informācijas apmaiņu ar citu Eiropas Savienības valstu komercreģistriem birokrātiskā sloga mazināšanai un uzņēmējdarbības vides caurredzamības uzlabošanai pārrobežu gadījumos, informē UR.
Aktualitātes 16:30, 1. Mar. 2022
Būvdarbu kvalitāte var būtiski ietekmēt ikviena uzņēmuma vai privātpersonas dzīves kvalitāti, tādēļ noderīgi atgādināt, cik ilgs garantijas laiks jāpiešķir būvdarbiem, kā rīkoties, ja konstatēti defekti, un kas jāzina garantijas izpildes laikā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 12. Jan. 2022
Baltijas valstīs 2021. gadā kopumā ir reģistrēti 112 uzņēmumu iegādes un apvienošanās darījumi, kuru kopējā vērtība ir 2,3 miljardi eiro, pārsniedzot iepriekšējā gada rezultātu ar 76 darījumiem 1,2 miljardu eiro vērtībā, teikts advokātu biroju apvienības "Ellex" publicētajā pārskatā, kas tapis sadarbībā ar "Mergermarket".
Aktualitātes 17:05, 27. Jan. 2022
Nomnieks īrē telpas no iznomātāja. Jumta defekta dēļ, caur kuru telpā tek ūdens, sabojāta nomnieka datortehnika. Vai nomniekam ir tiesības prasīt iznomātājam atlīdzināt zaudējumus, kas radušies, nomājot telpas? Līgumā, kurš noslēgts starp nomnieku un iznomātāju, par zaudējumu atlīdzību nekas nav minēts. Uz kādu normatīvo aktu pamata nomniekam ir tiesības prasīt zaudējumu atlīdzināšanu, un kādā apmērā?
Civiltiesības 06:00, 18. Jan. 2022
Novembrī Latvijas tiesu praksē pieņemts pirmais spriedums par vakcināciju. Iespējams, tam sekos arī citi, tādēļ vērts aplūkot sīkāk tiesas secinājumus un lietas būtību.
Tiesvedības 06:00, 29. Dec. 2021
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Satversmes tiesa 2020. gada 17. decembrī pieņēma spriedumu lietā 2020-18-01 “Par Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 37. panta 4. daļas 2. punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 106. panta pirmajam teikumam”.
Jaunākās tiesvedības 17:35, 18. Dec. 2020
Laikā, kad darba tirgū joprojām palielinās darbinieku deficīts, darba devēji gatavi izmantot dažādus instrumentus, lai savai organizācijai piesaistītu darbiniekus, tādēļ arvien biežāk dzirdam arī par darbinieku pārvilināšanu. Vai tā rīkoties ir atļauts? Kā tas notiek, un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Nov. 2021
Šā gada 9. novembra grozījumi Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" nosaka epidemioloģiskās drošības prasības no 15. novembra, kad būs beidzies iepriekš noteiktais stingrais mājsēdes periods, informē MK.
Covid-19 10:00, 10. Nov. 2021
Kapitālsabiedrības dibinātāji ir tiesīgi noteikt statūtos papildu noteikumus ar mērķi reducēt iespējamos kapitālsabiedrības reiderisma riskus un konsekventi palielināt kapitālsabiedrības lēmumu pieņemšanas drošību. Aplūkosim gadījumu, kurā statūtu dēļ kapitālsabiedrība novesta pie piespiedu likvidācijas!
Klausies
Komerctiesības
07:00, 28. Dec. 2020
Maksas stāvvietas Rīgas u.c. Latvijas pašvaldību teritorijās vairs nav retums. Arī daudzi autovadītāji jau saņēmuši paziņojumu par naudas sodu, kas nepatīkami pārsteidz neilgi pēc stāvvietas izmantošanas. Tomēr gan tiesu praksē, gan arī ikdienā ir situācijas, kad paziņojumu par piemērotu sodu neapmaksātas stāvvietas izmantošanas dēļ autovadītājs saņem vairākus gadus pēc pārkāpuma konstatēšanas brīža.
Klausies
Komerctiesības
07:00, 23. Nov. 2021
Uzņēmuma darbs šobrīd pilnībā norit attālināti, uz vietas juridiskajā adresē esam ļoti reti, tāpēc arī korespondence tiek saņemta ar ievērojamu nokavēšanos. Līdz ar to radās jautājums, vai uzņēmumam būs sekas, ja tas kādu iemeslu dēļ nav sasniedzams savā juridiskajā adresē?
Komercdarbība 07:00, 16. Nov. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:30, 4. Nov. 2021
Kā noformējami sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieku reģistra grozījumi (jauns dalībnieku reģistra nodalījums), izbeidzot darba līgumu ar darbinieku? Vai ir jāsaņem notariāli apstiprināts paraksts no daļu atsavinātāja? Kā to pareizi noformēt?
Komercdarbība 09:59, 21. Okt. 2021
Kā jau noskaidrojām iepriekšējā šīs tēmas rakstā, kriptovalūta jeb virtuālā valūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu jeb e-naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā. Kā šīs virtuālās valūtas regulētas Latvijas kaimiņvalstīs?
Komerctiesības 06:00, 15. Okt. 2021
Covid-19 pandēmijas un ārkārtējās situācijas laikā uz amatpersonām attiecināmi nedaudz atšķirīgi noteikumi kā uz citiem strādājošajiem. Noteiktas nianses jāņem vērā gan attālinātā darba noteikšanā, gan dīkstāvē un vakcinācijā. Būtiskākais apkopots Labklājības ministrijas informatīvajā materiālā.
Covid-19 14:00, 12. Okt. 2021
Labklājības ministrija (LM) ir sagatavojusi informatīvu materiālu darba devējiem, kurā skaidrotas būtiskākās izmaiņas, kas šobrīd jāievēro, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus un ārkārtējo situāciju. Kā organizēt darbu? Vai darba devējs var prasīt uzrādīt darbiniekam vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu? Kuriem darbiniekiem ir obligāti jāvakcinējas? Kurš maksās par darbinieku testiem? Atbildes uz šiem un citiem būstiskiem jautājumiem sniedz LM.
Covid-19 12:00, 12. Okt. 2021
Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru četri bijušie AS "Pasažieru vilciens" valdes locekļi atzīti par vainīgiem dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā, Senāts šā gada 4. novembrī ar spriedumu lietā SKK-56/2021 atstāja negrozītu.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 4. Nov. 2021
Šā gada 7. oktobrī Satversmes tiesa pieņēma spriedumu lietā Nr. 2020-59-01 "Par Ceļu satiksmes likuma 7.1 panta trešās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105. panta pirmajam, otrajam un trešajam teikumam".
Jaunākās tiesvedības 10:00, 8. Okt. 2021
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personīgos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks neprasa atdot savu naudu? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Analizēsim lasītāja situāciju!
Valdes locekļi 07:00, 20. Sep. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 5. Okt. 2021
Šovasar stājās spēkā administratīvi teritoriālā reforma, un pašvaldību vēlēšanās jau piedalījāmies atbilstoši jaunajam teritoriālajam dalījuma principam. Ko šī reforma mainījusi uzņēmēju ikdienā? Vai turpmāk kaut kas jādara citādi, nekā bija ierasts?
Lietvedība 07:00, 1. Okt. 2021
Nesen medijos parādījās ziņa, ka Salvadora kļuvusi par pirmo pasaules valsti, kurā kriptovalūta bitcoin atzīta par likumīgu maksāšanas līdzekli. Pagaidām ir pāragri prognozēt, vai un kad arī Latvija varētu sekot šim piemēram, taču ir īstais brīdis aplūkot, ar kādiem likumiem šobrīd regulēta kriptovalūtu izmantošana mūsu valstī.
Komerctiesības 07:00, 8. Okt. 2021
//= $article['Article']['score'] ?>
Pensionārs strādā
Mūsdienās pensionāri arvien biežāk izvēlas turpināt strādāt arī pēc atbilstošā pensijas vecuma sasniegšanas, lai gūtu papildu ienākumus un uzturētu sevi formā. Tādēļ noskaidrojam būtiskāko, kas jāzina darba devējam, kurš nodarbina pensionāru.
Darba tiesības 07:00, 30. Aug. 2021
Kāds lasītājs redakcijai iesūtīja jautājumu: "Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību bija trīs īpašnieki, no kuriem viens nomira. Kā rīkoties? Vai jāgaida, kad īpašnieka mantinieks noformē mantojumu, vai arī jau iepriekš jāveic izmaiņas Uzņēmumu reģistrā?" Noskaidrojam!
Valdes locekļi 07:00, 23. Aug. 2021
Jau pavisam drīz klāt 1. septembris, kad kreditori atkal varēs iesniegt maksātnespējas pieteikumus pret parādniekiem. Tomēr maksātnespējas pieteikums nav vienīgais tiesību aizsardzības līdzeklis, ko kreditors var vērst pret parādnieku. Kreditors var arī celt prasību tiesā, izmantot saistību bezstrīdus piespiedu izpildi u.c. likumā noteiktās metodes. Īpaši aplūkosim tiesiskās aizsardzības procesu, kas ir svarīgs rīks, ar ko parādnieks var pārvarēt īslaicīgas finanšu grūtības un turpināt sekmīgu uzņēmējdarbību.
Komerctiesības 07:00, 13. Aug. 2021
Maijā Senāts pieņēma aktuālu spriedumu par sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieku sapulces tiesībām atsaukt un ievēlēt valdes locekli, ja jautājums par valdes vēlēšanām nav iekļauts paziņojumā norādītajā darba kārtībā. Aplūkojam!
Tiesvedības 07:00, 11. Aug. 2021
Slēdzot jebkuru komerclīgumu, būtiski veltīt uzmanību soda sankciju veidiem un aprēķina kārtībai, kā arī maksājuma kavēšanai vai parāda dzēšanai pēc termiņa. Kuru soda sankciju veidu labāk izvēlēties? Kurš no tiem labāk aizsargās pušu tiesības – līgumsods, nokavējuma procenti vai likumiskie nokavējuma procenti?
Tiesvedības 07:00, 10. Aug. 2021
Lai gan Komerclikums (KL) šā gada sākumā piedzīvoja grozījumus, ar ko paredzēja atļaut sabiedrības ar ierobežotu atbildību darbiniekiem, valdes un padomes locekļiem iegūt savā īpašumā tās daļas, likumā veikti jauni grozījumi. 2021. gada 8. jūlijā izsludināti par steidzamiem atzītie KL grozījumi, kuri stāsies spēkā 2021. gada 1. augustā.
Klausies
Komerctiesības
07:00, 23. Jūl. 2021
Vai, pieņemot darbā jaunu darbinieku, obligāti jāizveido amata apraksts? Vai noteikumi valsts pārvaldes iestādēs un uzņēmumos ir atšķirīgi? Vai uzņēmumā drīkst šādu dokumentu neveidot?
Darba tiesības 07:00, 20. Jūl. 2021
Tiesības atsaukties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma 18.2 panta 6. daļā ietverto apliecinājumu ir juridiskām personām, kuru “ķēdes” gala akciju sabiedrības akcijas ir kotētas Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstu biržās, aktuālajā skaidrojumā par patieso labuma guvēju reģistrāciju informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 10:58, 29. Jūl. 2021
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja un darbojas vispārējā nodokļu režīmā, ir viens kreditors, proti, uzņēmuma vienīgais īpašnieks, kas aizdevis tam naudu. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai viņš var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas nerada PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sekas? Vai jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Komercdarbība 07:00, 8. Jūl. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:38, 6. Jūl. 2021
3. jūnijā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut Igaunijā reģistrētai sabiedrībai OÜ “MM Grupp”, kas Latvijā pārstāv vairākus uzņēmumus, t.sk. SIA “Apollo Kino”, iegādāties citu Igaunijā reģistrētu sabiedrību OÜ “Forum Cinemas Latvia”, kas arī Latvijā darbojas filmu izplatīšanas un demonstrēšanas tirgos. KP secināja, ka apvienošanās rezultātā būtiski tiktu ierobežota konkurence šajos konkrētajos tirgos, tāpēc, lai novērstu iespējamos riskus konkurencei, apvienošanās atļauta ar saistošajiem noteikumiem, OÜ “MM Grupp” apņemoties tās īpašumā esošos kinoteātra “Citadele” aktīvus, t.i., darbiniekus un mantu u.c., nodot nesaistītas trešās personas kontrolē.
Aktualitātes 15:21, 17. Jūn. 2021
Dāvanas un kukuļi – šie vārdi sabiedrībā ir samērā plaši zināmi. Kad runājam par katru no vārdiem atsevišķi, tiem var būt plaša un dažāda nozīme, piemēram, dzimšanas dienas dāvana, dabas dāvana, likteņa dāvana u.tml. vai maizes kukulis, ciemakukulis, Jānis Kukulis utt. Tomēr šo vārdu nozīme sašaurinās un kļūst konkrētāka, kad runājam par privātpersonas attiecībām ar amatpersonām un šo attiecību ietvaros pieņemtiem labvēlīgiem lēmumiem un risinājumiem.
Lietvedība 07:00, 9. Jūn. 2021
Patieso labuma guvēju atklāšana nav jaunums, jo komercsabiedrībām šī prasība jāizpilda jau vairākus gadus. Taču kā tas darbojas praksē?
Komerctiesības 07:00, 17. Mai. 2021
Ar šo publikāciju sākam rakstu sēriju, kurā detalizētāk skaidrosim dažādus ar uzņēmuma pāreju saistītus jautājumus. Sākam visu no sākuma!
Komerctiesības 07:00, 2. Jūn. 2021
Latvijas Republikas Senāts 6. maijā pieņēma lēmumu neierosināt kasācijas tiesvedību krimināllietā par medicīnas aprīkojuma iegādi Jelgavas slimnīcai. Līdz ar Senāta lēmumu stājas spēkā Zemgales apgabaltiesas 2020. gada 16. oktobra spriedums, ar kuru četri apsūdzētie atzīti par nevainīgiem un attaisnoti pret viņiem celtajās apsūdzībās.
Jaunākās tiesvedības 16:21, 6. Mai. 2021
Pagājušā gada nogalē plašāk izskanēja spriedums par pierādīšanas pienākumu valdes locekļa kreditoru prasībā pret komercsabiedrību, ja valdes loceklis, būdams ar komercsabiedrību tieši saistīta persona, pienākumus pildījis bez atlīdzības. Ar ko šis stāsts interesants?
Tiesvedības 07:00, 26. Apr. 2021
Beidzamos gadus progresīvos uzņēmumos pasaulē arvien biežāk darbiniekiem, lai viņus motivētu, piešķir dažādas opcijas un tiesības uz akcijām vai kapitāla daļām. Latvijā līdz šim iespēja darbiniekiem motivācijas nolūkā piešķirt dažādas opcijas vai kapitāla daļas bija samērā ierobežota, jo uzņēmējdarbībā visbiežāk izmantotajai juridiskajai formai, t.i., sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, nebija pieejami speciāli juridiski darbinieku motivācijas instrumenti. Jebkurš kapitāldaļu apsolījums vai piešķiršana esošajiem dalībniekiem bija jāveic līgumiski, kas jebkurā gadījumā radīja nodokļu sekas.
Darba tiesības 08:36, 22. Mar. 2021
Jebkurā organizācijā jādomā par lietu nomenklatūras jeb dokumentu sistēmas izveidi. Kā to labāk darīt? Kādos gadījumos nomenklatūra jāveido obligāti? Kādas pamatlietas jāņem vērā?
Lietvedība 07:00, 5. Mai. 2021
Kāda nozīme ir darījuma partnera reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā situācijā, kad Valsts ieņēmumu dienests apšauba veiktos darījumus un atsaka tiesības atskaitīt priekšnodokli par darījumiem ar šādu darījuma partneri?
Komerctiesības 07:00, 30. Apr. 2021
Kriminālatbildību par noziedzīgiem nodarījumiem tradicionāli piemēro fiziskām personām, kas vainīgas noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā. Tomēr ir vairāki nodarījumi, kad fiziskas personas darbības saistītas ar juridiskas personas interesēm. Ja fiziska persona, piemēram, valdes loceklis, veicis noziedzīgu nodarījumu juridiskas personas labā vai interesēs vai arī nav bijis pietiekami uzraudzīts no juridiskās personas puses, šādi apstākļi var radīt juridiskas personas kriminālatbildību.
Komerctiesības 07:00, 30. Mar. 2021
Ekonomiski saspringtā laikā uzņēmumus parasti rosina apvienot spēkus, lai vieglāk pārvarētu grūtības. Noteiktos gadījumos par to jāinformē Konkurences padome. Skaidrojam, kad tas jādara un kādi kritēriji to nosaka!
Komerctiesības 07:00, 30. Mar. 2021
2021. gada 18. februārī Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Latvijas Republikas Advokatūras likumā, kas stājās spēkā 2021. gada 16. martā. Likumā veikti būtiskākie grozījumi kopš tā spēkā stāšanās brīža, t.i., 1993. gada 21. maija. Kādas pārmaiņas tie rada?
Komerctiesības 07:00, 17. Mar. 2021
Tā kā kopš 2020. gada 31. janvāra Apvienotā Karaliste vairs nav Eiropas Savienības dalībvalsts un automātiskā informācijas apmaiņa ar Latviju vairs nenotiek, Latvijas nodokļu rezidentiem ir pienākums turpmāk katru gadu līdz 1. jūnijam iesniegt Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam gada ienākumu deklarāciju, norādot tajā Apvienotajā Karalistē saņemto darba algu. Nodokļi no šīs darba algas Latvijā nav jāmaksā. Deklarācija par 2020. gadu jāiesniedz līdz šī gada 1. jūlijam.
Aktualitātes 12:04, 31. Mar. 2021
Latvijas Republikas Senāts 18. martā, noraidot prokurora kasācijas protestu un abu apsūdzēto aizstāvju kasācijas sūdzības, atstāja negrozītu Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru bijušais Rīgas brīvostas pārvaldes pārvaldnieks un viņa vietnieks atzīti par vainīgiem dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā.
Jaunākās tiesvedības 14:01, 19. Mar. 2021
Uzņēmuma kapitāldaļas vienādā apjomā pieder diviem dalībniekiem. Viens no viņiem neiesaistās uzņēmuma darbībā, ignorē notiekošo, līdz ar to uzņēmuma darbība faktiski ir apstājusies, jo lēmumi netiek pieņemti. Kāds varētu būt risinājums šādā gadījumā? Neaktīvais dalībnieks savas daļas pārdot atsakās.
Komercdarbība 07:00, 12. Jan. 2021
Ar mirdzošiem burtiem uz vāka un vērtīgu saturu iekšpusē pie lasītājiem ir devies žurnāla “iTiesības” jaunākais numurs. Kā jau ierasts, tajā uzzināsiet aktuālu un noderīgu informāciju komerctiesību un darba tiesību jautājumos, kā arī jaunāko tiesu praksi, līgumu slēgšanas knifus un citu noderīgu informāciju. Ielūkojamies jaunā numura saturā!
Aktualitātes 17:11, 1. Mar. 2021
Jautājums par to, kam pieder mūsu valsts, šķiet, nekad nezaudē aktualitāti, jo cilvēki diskutē par varas dalīšanu un tautas varas pretstatu politiķu varai. Šajā un nākamajā rakstā veltīsim uzmanību nevis tradicionālajam tauta – Saeima pretnostatījumam, bet gan Saeimas un Ministru kabineta (MK) attiecībām, kas var būt īpaši aktuālas tiem, kas vēlas saprast, kura institūcija ir noteicošā un kuras darbībām jāseko, lai iespējami pilnīgāk plānotu savu saimniecisko, radošo vai cita veida darbību.
Komerctiesības 07:00, 17. Feb. 2021
Senāta Administratīvo lietu departaments 29. janvārī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts pieteicējas – bankas – pieteikums par Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) lēmuma atcelšanu. Ar minēto FKTK lēmumu konstatēts, ka par pieteicējas klienta maksājuma rīkojumu veikt maksājumu ir atbildīga pieteicēja saskaņā ar Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma 99. panta 9. daļu, un pieteicējai uzdots informēt FKTK par risinājumu minētā darījuma izpildē. Tāpat pieteicējai uzdots izvērtēt nepieciešamību veikt izmaiņas iekšējās kontroles sistēmā un procedūrā, nosakot tās rīcību gadījumos, kad nav iespējams izpildīt maksājumu pakalpojumu izmantotāja doto maksājuma rīkojumu. Pieteicējai uzlikta arī soda nauda.
Jaunākās tiesvedības 11:15, 4. Feb. 2021
Pērnā gada nogalē pieņemti ilgi gaidītie grozījumi Darba likumā (DL), regulējot darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izmaiņas stājās spēkā 5. janvārī, tās ir vērienīgas un samērā sarežģītas, tādēļ apkopošu būtiskāko, šoreiz analizējot ārvalstu darba devēja pienākumus, norīkojot darbinieku darbam Latvijā, kā arī Latvijas uzņēmumu atbildību, saņemot ārvalstu uzņēmumu pakalpojumus.
Darba tiesības 07:00, 13. Jan. 2021
Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 28. Jan. 2021
Covid-19 izplatības radītā krīze pasaulē un Latvijā ir būtiski satricinājusi uzņēmējdarbības vidi Latvijā, savukārt tirdzniecības ierobežojumi var radīt ilgtermiņa sekas konkurencei, informē Konkurences padome.
Covid-19 14:23, 8. Feb. 2021
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Komerctiesības 07:00, 7. Dec. 2020
Ministru kabinetā tika skatīti nozaru ministriju iesniegtie priekšlikumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma normu uzlabošanai. Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā Covid-19 infekcijas straujo izplatību, kā rezultātā likumā noteiktais regulējums būs aktuāls ilgāku laiku, nekā sākotnēji plānots, tāpēc lielāko daļu atbalsta pasākumu paredzēts pagarināt par pusgadu līdz 2021. gada 30. jūnijam. Tāpat arī nepieciešams likumu papildināt ar jauniem pasākumiem Covid-19 izplatības laikam, kā arī vienlaikus tiek izslēgtas aktualitāti zaudējušās normas.
Covid-19 15:43, 25. Nov. 2020
Publiskai akciju sabiedrībai nav iespējams noteikt patieso labuma guvēju, un Uzņēmumu reģistrs to arī akceptē. Taču bankas savās veidlapās šajos gadījumos kā patiesos labuma guvējus pieprasa norādīt valdes locekļus. Cik tas ir likumīgi?
Komercdarbība 07:00, 26. Nov. 2020
Šajā laikā ir interesanti atcerēties kāda gudra vīra – Salamana mācītāja – teikto, ka nekā jauna nav zem saules, kas ir jau bijis, tas atkal būs, kas ir jau noticis, tas atkal notiks. Vai tiešām? Covid-19 krīze radījusi virkni izmaiņu, īpaši darbinieku un darba devēju attiecībās. Daudzi zaudējuši darbu, citi strādā attālināti, bet ir arī tādi, kuru darba apjoms ievērojami palielinājies. Kādi likumi šobrīd valda?
Darba tiesības 07:00, 4. Dec. 2020
“Krājbankas lietas” stāsts publiskajā telpā izskanējis plaši, bet ko no tā varam mācīties un kādas atziņas tajā paustas par valdes locekļu atbildību?
Tiesvedības 07:00, 2. Dec. 2020
Turpinām aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Darba tiesības 07:00, 27. Nov. 2020
Saeima trešajā lasījumā atbalstīja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumu. Tā mērķis ir nodrošināt sabiedrisko mediju efektīvu un atklātu pārvaldību, neatkarību un atbildīgumu sabiedrības priekšā, kā arī veicināt to kvalitatīvu darbību.
Likumdošana 01:09, 20. Nov. 2020
Noslēdzot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz aplūkosim pārrobežu reorganizācijas procesu un nodokļu aspektus.
Komerctiesības 07:00, 20. Nov. 2020
Lai palīdzētu plašākam tautsaimniecībā aktīvo iedzīvotāju lokam, Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas nosacījumus – samazināts atbalsta saņemšanai nepieciešamais ieņēmumu krituma slieksnis, savukārt patentmaksātājiem palielināts atbalsta apmērs.
Covid-19 11:34, 3. Dec. 2020
Reorganizācijas process ir saistošs ne tikai reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām, bet arī šo sabiedrību kreditoriem, debitoriem un darbiniekiem. Šoreiz detalizētāk apskatīsim, kādas ir trešo personu tiesības un pienākumi, kādi pienākumi reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām jāīsteno pret darbiniekiem un kādi būtiski nodokļu aspekti jāņem vērā.
Komerctiesības 07:00, 14. Okt. 2020
Šoreiz, turpinot reorganizācijas tēmu, plašāk par pārrobežu reorganizācijas aspektiem, tostarp apskatot atšķirības starp valsts mēroga un pārrobežu reorganizācijas procesu.
Komerctiesības 07:00, 30. Okt. 2020
SIA “A” vienīgais īpašnieks (fiziska persona) nolēma pārdot visas savas kapitāla daļas citai fiziskai personai pa 5000 eiro. SIA ir pilnībā apmaksāts pamatkapitāls 2800 eiro apmērā un nesadalītā peļņa par 2018. un 2019. gadu. Kapitāla daļu pirkuma līgumā norādīts datums, no kuras jaunajam īpašniekam ir tiesības uz dividendēm (piemēram, no līguma noslēgšanas datuma). Vai es saprotu pareizi, ka vecajam īpašniekam jāmaksā tikai kapitāla pieauguma nodoklis 20% apmērā no 2200 eiro?
Komercdarbība 07:00, 8. Sep. 2020
Krievijas pilsonis, kuram ir ES zilā karte ar tiesībām uz nodarbinātību ar ierobežojumiem (tiesības strādāt pie noteikta darba devēja), proti, viņš strādā Latvijas uzņēmumā, plāno kļūt par cita Latvijas uzņēmuma īpašnieku. Viņš pats tur nestrādās, nesaņems par to atalgojumu. Līdz ar to šis cilvēks vienlaikus būs gan darbinieks Latvijas uzņēmumā, kurā jau šobrīd strādā ar ES zilo karti uz pilno slodzi, gan cita Latvijas uzņēmuma īpašnieks. No uzņēmuma, kuru plānots nopirkt, īpašnieks tikai saņems dividendes reizi gadā, nevis darba algu. Vai šī situācija kaut kādā veidā ietekmēs esošo ES zilo karti? Vai būs vajadzīga jauna ES zilā karte ar kaut kādām speciālām atzīmēm?
Komercdarbība 07:00, 8. Okt. 2020
Likums nosaka juridisku personu pienākumu atklāt savu patieso labuma guvēju, iesniedzot Uzņēmumu reģistram noteiktu informāciju. Savukārt Uzņēmumu reģistrs, nesaņemot pietiekamu informāciju, var uz laiku atlikt pieteikto reģistrāciju. Apskatīsim praktiskos aspektus, kā sekmīgi iesniegt informāciju Uzņēmumu reģistrā un izvairīties no atbildības par paziņošanas pienākuma savlaicīgu neizpildi.
Komerctiesības 07:00, 25. Sep. 2020
Nereti jaundibinātos uzņēmumos uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis ir viena un tā pati persona. Kamēr uzņēmums nav sācis nest peļņu, valdes loceklis bieži vien nesaņem atlīdzību, turklāt bez atlīdzības veic arī citus pienākumus. Vai šādos gadījumos obligāti slēdzams darba vai kāds cits civiltiesisks līgums? Vai šis līgums obligāti slēdzams rakstveidā? Kurā brīdī iestājas pienākums maksāt nodokļus?
Lietvedība 07:00, 23. Sep. 2020
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par dalībnieku aizsardzību reorganizācijas procesā. Lai reorganizācijas rezultātā netiktu aizskartas dalībnieku, akcionāru vai biedru (dalībnieku) tiesības, Komerclikumā paredzēti dažādi dalībnieku aizsardzības mehānismi.
Komerctiesības 07:00, 7. Sep. 2020
Biedrība vairs neveic nekādas funkcijas, tāpēc to plānots likvidēt. Visas saistības ir dzēstas, un biedrībai ir atlikuši tikai naudas līdzekļi kontā. Ko biedrība var darīt ar šiem naudas līdzekļiem? Kādā veidā biedri varētu sadalīt šos naudas līdzekļus savā starpā? Nepieciešamības gadījumā arī nomaksāt nodokļus, bet kādus un kādā apmērā?
Komercdarbība 07:00, 1. Sep. 2020
2020. gada 16. jūlijā Eiropas Savienības Tiesa (EST) pasludināja spriedumu lietā C‑686/19 Soho Group. Šajā lietā prejudiciālos jautājumus EST bija uzdevis Latvijas Republikas Senāts, lūdzot skaidrot Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2008/48/EK par patēriņa kredītlīgumiem un ar ko atceļ Direktīvu 87/102/EEK 3. panta g) apakšpunktā norādītā jēdziena “kredīta kopējās izmaksas patērētājam” tvērumu. Konkrētāk, vai jēdziens “kredīta kopējās izmaksas patērētājam” ietver arī kredīta pagarināšanas izmaksas, ja kredīta pagarināšanas noteikumi ir daļa no kreditēšanas līguma noteikumiem un nosacījumiem, par kuriem vienojas kredīta devējs un kredīta ņēmējs. Prejudiciālais jautājums uzdots tiesvedībā starp Patērētāju tiesību aizsardzības centru un SIA “Soho Group”, informē Tieslietu ministrija.
Jaunākās tiesvedības 13:45, 21. Jūl. 2020
Pirms tiek uzsākta reorganizācija, iesaistītajām pusēm jāizvērtē, vai plānotie reorganizācijas soļi atbilst likumos paredzētajiem nosacījumiem. Komerclikumā definēti kapitālsabiedrību iespējamie reorganizācijas veidi no juridiskā skatpunkta, savukārt Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā noteikti trīs turpinājumā aplūkotie reorganizācijas veidi no nodokļu skatpunkta.
Komerctiesības 07:00, 13. Jūl. 2020
Daudzu pašvaldību prakse, aizņemoties valsts budžeta finansējumu pārlieku lielu, pašvaldības reālajai situācijai un vajadzībām neatbilstošu objektu būvniecībai, liecina par īstermiņa domāšanu un bezatbildīgu attieksmi pret saviem nākotnes izdevumiem. Valsts kontrole 15 pašvaldībās vērtēja šādu infrastruktūras projektu ekonomiskā pamatojuma esamību, kā arī to plānošanu un īstenošanu. Revīzijā atklājās visnotaļ bēdīga nākotnes aina. Lielākā daļa sporta un atpūtas objektu visdrīzāk nekad nevarēs sevi atpelnīt, un no pašvaldībām nepieciešamie uzturēšanas izdevumi ik gadu tikai pieaugs, informē Valsts kontrole.
Aktualitātes 14:22, 19. Sep. 2019
Saskaņā ar Komerclikumā (KL) noteikto lēmums par pamatkapitāla samazināšanu ir tikai un vienīgi SIA dalībnieku sapulces vai AS akcionāru sapulces kompetencē. KL 204.pantā paredzēts, ka SIA pamatkapitālu samazina, dzēšot daļas vai samazinot daļas nominālvērtību, savukārt KL 262.panta 1.daļā noteikts, ka AS pamatkapitālu samazina, dzēšot akcijas, ko iesnieguši akcionāri. Kas jāņem vērā par pamatkapitāla samazināšanu, dzēšot kapitāla daļas vai akcijas, ko iesnieguši akcionāri?
Komerctiesības 07:00, 28. Mar. 2018
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par termiņiem, kas jāievēro reorganizācijas procesā iesaistītajām komercsabiedrībām sabiedrībām. Termiņu neievērošanas sekas var būt dažādas un lielākoties noved pie nevajadzīga reorganizācijas procesa pagarinājuma.
Komerctiesības 07:00, 3. Aug. 2020