Lai nodrošinātu valdes locekļa tiesības izmantot ar bērna piedzimšanu un aprūpi saistītos atvaļinājumus, ir sagatavoti grozījumi Komerclikumā, kas nodoti publiskajai apspriešanai.
Likumdošana 09:48, 25. Jan. 2024
Prasības pret kapitālsabiedrības valdes locekli vienmēr bijis aktuāls temats. Senāts šajā jomā devis jaunu pienesumu, pieņemot spriedumu lietā par zaudējumu jeb atrautās peļņas piedziņu. Analizējam galvenās spriedumā paustās atziņas!
Tiesvedības 06:00, 12. Jan. 2024
2024.gada 14.novembrī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Komerclikumā, kuri paredz kārtību, kādā valdes locekļi turpmāk varēs izmantot tiesības uz grūtniecības, dzemdību un bērna kopšanas atvaļinājumiem, bērna aprūpētāja atvaļinājumu, atvaļinājumiem bērna tēvam, citai personai un adoptētājam, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 10:14, 15. Nov. 2024
Uzņēmuma ilggadējs darbinieks kļūst par valdes locekli, ar kuru noslēgts pilnvarojuma līgums par atlīdzību. Darbiniekam paliek neizmantots atvaļinājuma uzkrājums, kas radies līdz brīdim, kad darbiniekam bija spēkā darba līgums. Kas notiek ar neizmantoto atvaļinājumu?
Darba tiesības 06:00, 26. Sep. 2023
Vai darba devējs vai valde/padome drīkst noteikt aizliegumus uzņēmuma stratēģiski svarīgiem darbiniekiem – valdes locekļiem – ārpus darba nodarboties ar ekstrēmām aktivitātēm, kuru rezultātā tie var gūt smagu traumu? Šāds aizliegums tiek pamatots, ka tad, ja valdes loceklis veiks pārgalvīgas darbības un gūs traumu, viņam iestāsies darbnespēja, kas būtiski ietekmēs uzņēmuma darbību.
Darba tiesības 06:00, 2. Jūl. 2024
Komercsabiedrību valdes locekļiem turpmāk būs tiesības uz atvaļinājumiem, kas saistīti ar bērnu aprūpi, – grūtniecības, dzemdību un bērnu kopšanas atvaļinājumiem, atvaļinājumiem bērna tēvam, citai personai un adoptētājam, to nosaka Ministru kabineta 2024.gada 11.jūnijā apstiprinātie grozījumi Komerclikumā, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 16:04, 11. Jūn. 2024
Vai drīkst komandējumā norīkot sabiedrības dibinātāju, kurš nav valdes loceklis, un nav darba attiecībās? Darba samaksu viņš par šo laiku nesaņems, bet tiks izmaksāta dienas nauda un segti pārējie ar komandējumu saistītie izdevumi. Otrs variants būtu nemaksāt dienas naudu, bet tikai segt citus ar komandējumu saistītos izdevumus. Kā pamatot dalībnieka došanos komandējumā, ja viņam par to nemaksā un – kā to norādīt rīkojumā?
Komercdarbība 06:00, 22. Jūn. 2023
Sabiedrībā ir pieņemts valdes lēmums par valdes locekļu savstarpējo pilnvarojumu, nosakot kārtība, kādā valdes locekļi aizvieto viens otru un veic personas, kas atrodas atvaļinājumā, pienākumus. Valdes loceklis ir devies atvaļinājumā. Vai valdes loceklis atvaļinājuma laikā drīkst parakstīt līgumus, piedalīties valdes sēdēs un veikt citus pienākumus?
Klausies
Komercdarbība
18:20, 9. Feb. 2024
Kopš 2015.gada 1.janvāra, kad spēkā stājās izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), paredzot valdes locekļu personisko finansiālo atbildību par juridiskas personas nodokļu parādiem, administratīvās tiesas arvien biežāk izskata lietas, kurās valdes locekļi apstrīd Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumus par uzlikto pienākumu samaksāt valsts budžetā juridisko personu nokavētos nodokļu maksājumus. Šoreiz par Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023.gada 26.oktobra un Administratīvās apgabaltiesas 2021.gada 30.aprīļa spriedumiem lietā SKA-175/2023, kuros vērtēts likuma par NN 60.panta 1.daļas 3.punkts.
Tiesvedības 06:00, 24. Jan. 2024
Atcelts apelācijas instances tiesas lēmums lietā, kurā vairākām personām izvirzītas apsūdzības saistībā ar starp kapitālsabiedrībām noslēgtā sabiedrisko attiecību pakalpojumu līgumu izpildi. Lieta nosūtīta jaunai izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 11:58, 13. Nov. 2024
Ņemot vērā, ka ikdienā papīra dokumentus arvien biežāk aizstāj elektroniski sagatavoti un parakstīti dokumenti, sniedzot prasību vai paskaidrojumu tiesai/šķīrējtiesai, rodas jautājums – vai dokumenta versija skenētā veidā der kā pierādījums tiesā? Vai skenēts dokuments tiek pieņemts kā pierādījums?
Tiesvedības 06:00, 29. Okt. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:22, 4. Nov. 2024
Par kavētajiem nodokļu maksājumiem atbildīgs ir valdes loceklis neatkarīgi no tā, vai viņš parāda piedziņas uzsākšanas brīdī ir vai nav bijis sabiedrības valdē. Kuram un kādā veidā būtu jāpaziņo par parāda piedziņas procesa uzsākšanu – uzņēmumam vai bijušajam valdes loceklim? Vai iespējams uzņēmumu informēt par nodokļu parādu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS)? Šos jautājumus vērtējis Senāts.
Tiesvedības 10:15, 15. Dec. 2023
Vai atsauce uz Darba likuma 148.pantu attiecināma arī uz darbinieku, piemēram, izpilddirektoru, kurš bieži ceļo un tādēļ birojā vairāk nav, nekā ir, kā arī piedalās sapulcēs, kas notiek brīvdienās, bet neieņem valdes locekļa amatu?
Darba tiesības 06:00, 15. Okt. 2024
Vai valdes loceklis var noslēgt līgumu ar sevi un noteikt tajā algas lielumu? Vai arī algu var noteikt tikai sabiedrības dalībnieki vai padome? Izskatām tiesas spriedumu!
Klausies
Tiesvedības
06:00, 27. Dec. 2022
Senāta Civillietu departaments šī gada 28.novembrī paplašinātā tiesas sastāvā izskatīja lietu SKC-273/2023 par sabiedrības likvidatora blakus sūdzību, par zemāku instanču tiesu lēmumiem izbeigt tiesvedību sabiedrības vārdā celtā prasībā pret bijušajiem sabiedrības valdes locekļiem par zaudējumu atlīdzības piedziņu.
Jaunākās tiesvedības 10:00, 30. Nov. 2023
Darba tiesisko attiecību laikā darba devējs bieži vien publicē dažādus darbinieku fotoattēlus, lai veicinātu uzņēmuma un darbinieku atpazīstamību. Kā rīkoties gadījumā, ja darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas, bet attēli joprojām tiek publicēti? Skaidrojam, vai darba devējam ir tādas tiesības un kā rīkoties darbiniekam, ja tas iebilst pret šādu darba devēja rīcību.
Darba tiesības 06:00, 8. Okt. 2024
Nodibinot līgumiskas saistības, darījuma partneris mēdz iekļaut līgumā punktu, kas nodrošina darījuma attiecību izpildi, proti, personas galvojumu par saistību izpildi. Mēdz gadīties, ka līgumos tiek iekļauts tāds termins kā “solidāra atbildība”, kas, līdzīgi kā galvojums, nosaka pienākumu personai uzņemties atbildību, ja pielīgtās saistības netiek pildītas. Ko nozīmē solidārā atbildība un kā tā atšķiras no galvojuma?
Lietvedība 06:00, 27. Sep. 2024
Mūsdienu digitālajā laikmetā personas datu aizsardzības incidenti notiek arvien biežāk, tādēļ uzņēmumiem ir ļoti svarīgi būt labi sagatavotiem un precīzi apzināties, kā rīkoties, ja šāds datu pārkāpums notiek. Ātras un efektīvas reakcijas nozīmi nevar pārvērtēt, jo nespēja laicīgi ziņot ietekmētajām pusēm un uzraudzības iestādēm var rezultēties nopietnās juridiskās, finansiālās un reputācijas sekās. Kā ziņot par datu aizsardzības pārkāpumiem?
Datu aizsardzība 06:00, 23. Sep. 2024
Vai pašvaldības kapitālsabiedrības valdes loceklis drīkst saņemt optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) iegādes izdevumu kompensāciju, ja tā ir paredzēta uzņēmuma darba kārtības noteikumos un tiek apmaksāta, pamatojoties uz arodārsta norādījumu obligātās veselības pārbaudes (OVP) kartē?
Komercdarbība 06:00, 24. Nov. 2022
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 11:37, 5. Sep. 2024
Rīgas Austrumu prokuratūras prokurors Rīgas pilsētas tiesai nosūtījis krimināllietu, kurā apsūdzētas divas personas par veiktām manipulācijām finanšu tirgos, radot smagas sekas, informē prokuratūra.
Jaunākās tiesvedības 15:48, 16. Sep. 2024
Slēdzot darījumus, ir savlaicīgi jāapzinās riski, un jau līgumā jāparedz nodrošinājums gadījumiem, kad ar līgumu noteiktās saistības no darījuma partnera puses netiks pildītas. Protams, veicot uzņēmējdarbību, ikviens vēlas ticēt sadarbības partnera vai klienta godaprātam, tomēr praksē ir piemēri, kad pat ilgstošs labas sadarbības partneris kādu apstākļu dēļ pēkšņi nespēj vai nevēlas pildīt uzņemtās saistības. Kā rīkoties, lai savlaicīgi nodrošinātos un atgūtu ar līgumu pielīgto uzdevumu izpildi vai naudas atmaksu?
Ikviena dzīvē var rasties situācijas, kurās vienlaikus nav iespējams būt vai arī trūkst zināšanas un prasmes kāda jautājuma risināšanai. Šādos gadījumos ieteicams pilnvarot kādu personu pārstāvībai. Ņemot vērā, ka pilnvaru veidi atšķiras, skaidrojam to atšķirības.
Lietvedība 06:00, 24. Jūl. 2024
Kā palielināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitālu un kas jāiekļauj pamatkapitāla palielināšanas noteikumos? Kas būtu jāizvērtē uzņēmumam, pieņemot lēmumu palielināt pamatkapitālu? Vai obligāti kopā ar pamatkapitāla palielināšanas noteikumiem jāiesniedz arī jauno dalībnieku pieteikumi daļu iegūšanai?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 2. Aug. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:00, 5. Jūl. 2024
Uzņēmuma debitoram ir uzsākts maksātnespējas process. Kādas ir kreditoru iespējas atgūt līdzekļus, ja parādniekam ir pasludināta maksātnespēja? Kā kreditoram pieteikt prasījumu?
Komerctiesības 06:00, 12. Jūl. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 09:00, 24. Mai. 2024
Uzņēmumu reģistrs (UR) piedāvā turpināt nodot informāciju Valsts ieņēmumu dienestam par gadījumiem ar potenciāliem nodokļu riskiem to efektīvai pārvaldībai, bet aicina atteikties no šo gadījumu ietekmes uz UR reģistrācijas procesiem.
Aktualitātes 14:21, 27. Mai. 2024
Izstrādājot datorprogrammas, katrai no iesaistītajām pusēm ir savas intereses. Pasūtītājs vēlas sev neierobežotas tiesības, lai datorprogrammu pilnvērtīgi varētu izmantot tālāk savā saimnieciskajā darbībā, savukārt programmatūras izstrādātājs ir ieinteresēts saglabāt autortiesības sev un izstrādāto produktu piedāvāt pēc iespējas plašākam lietotāju lokam. Kā līgumā sabalansēt abu pušu intereses?
Klausies
Lietvedība
06:00, 29. Mai. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:56, 3. Jūn. 2024
Kas ir alternatīvās personas statuss un kas to var saņemt? Kas jāņem vērā, pieņemot darbinieku ar šo statusu?
Darba tiesības 06:00, 3. Mai. 2024
Arī tiem Krievijas pilsoņiem, kuri saņēmuši pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saskaņā ar tā saukto ārvalstnieku likumu, būs jākārto valsts valodas prasmes pārbaude. To paredz 2024.gada 20.jūnijā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā, informē Saeima.
Likumdošana 10:50, 21. Jūn. 2024
Saeimā ir iesniegts jaunā Imigrācijas likuma likumprojekts. Apskatām, kādas izmaiņas tas varētu ieviest un kādā stadijā šobrīd atrodas.
Darba tiesības 06:00, 10. Mai. 2024
Iedomāsimies situāciju, ka uzņēmums ir iegādājies zemi jaunas ražotnes būvniecībai par izdevīgu cenu, kas tikai nedaudz pārsniedz zemes kadastra vērtību. Ražotnes būvniecības darbi jau ir uzsākti, kad pēkšņi tiek saņemta tiesas pavēste, jo zemes pārdevējam pa šo laiku pasludināta maksātnespēja un maksātnespējas administrators ir izvirzījis tiesā prasību pirkuma darījuma atzīšanai par spēkā neesošu. Vai šāda prasība var būt pamatota? Kā rīkoties uzņēmumam, lai pasargātu savus aktīvus?
Komerctiesības 06:00, 18. Apr. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Apr. 2024
Vai OCTA kļūs lētāka? Transfertcenu direktīva – ko tā nozīmēs Latvijai? Vai personas kods jāiekļauj e-parakstā? Cik droši glabāt dokumentus tikai elektroniski? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 5. Apr. 2024
Atcelts Administratīvās apgabaltiesas spriedums, ar kuru Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes lēmums atzīts par prettiesisku, atsakot reģistrēt pieteicējam uzturēšanās atļauju komercdarbības veikšanai. Lieta nodota jaunai izskatīšanai apelācijas instances tiesā, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 16:22, 29. Feb. 2024
Ja uzņēmumam nākas pieņemt lēmumu, piemēram, par valdes vai padomes locekļu maiņu, tam nepieciešams apstiprinājums – protokols, kas pierāda lēmuma gaitu un ir iesniedzams Uzņēmumu reģistrā. Tomēr praksē ir vēl vairākas situācijas, kurās protokola nozīme ir tikpat būtiska. Apskatām, kas ir protokols, kad tas jāsagatavo un kā jānoformē.
Lietvedība 06:00, 14. Mar. 2024
Kā tiks ierobežota skaidrā nauda? Vai jāmaksā partneru parādi? Kādā valodā jāsagatavo iekšējie dokumenti? Kopīpašums – kā pārdot? Kā noslēgt līgumu, ja darījuma partneris atrodas ASV? Kā pārcelt uzkrāto atvaļinājumu? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 10:00, 5. Mar. 2024
Senāts 2023.gada 28.novembrī pieņēma lēmumu lietā SKC-273/2023 par Uzņēmumu reģistra iecelta likvidatora tiesībām sabiedrības vārdā izvirzīt prasību pret bijušajiem valdes locekļiem par zaudējumu atlīdzības piedziņu. Apskatām, kādas ir likvidatora tiesības izvirzīt prasību pret bijušajiem valdes locekļiem piespiedu likvidācijas procesā.
Tiesvedības 06:00, 8. Mar. 2024
Lai personāla dokumentu aprites gaitā nerastos problēmas, jāpievērš uzmanība vairākiem aspektiem – dokumentu formātam, glabāšanas nosacījumiem, datu apstrādes drošībai un parakstu juridiskajam spēkam. Īpaši noteikumi jāievēro gadījumā, ja darba attiecības tiek slēgtas ar darbinieku, kurš atrodas ārvalstīs. Vērtēsim šos aspektus, sniedzot praktiskus ieteikumus, to alternatīvas un minimālās prasības.
Lietvedība 06:00, 23. Feb. 2024
Senāts 2023.gadā izskatījis virkni spriedumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās, ko noteikti vērts izlasīt!
Tiesvedības 06:00, 29. Jan. 2024
Kuram no valdes locekļiem ir jāparaksta gada pārskats, ja valde sastāv no trīs valdes locekļiem? Vai gada pārskats jāparaksta visiem vai jāpilnvaro tikai viens valdes loceklis? Vai valdes priekšsēdētājam arī ir jābūt pilnvarojumam?
Lietvedība 06:00, 23. Feb. 2023
Strīdi par biedrības tiesībām un nosacījumiem papildus pamatdarbībai veikt saimniecisko darbību tiesu praksē ir retums, tādēļ jebkurš spriedums par šo tematu ir ievērības vērts. Parasti šādi strīdi skar vai nu pienākumu maksāt nodokli, jo atklājas, ka biedrības dibināšanas atklāts vai slēpts mērķis ir peļņas vai kapitāla pieauguma gūšana to biedriem, vai nu pārkāpumus, kas ļauj Valsts ieņēmumu dienestam (VID) atņemt biedrībai sabiedriskā labuma organizācijas statusu.
Tiesvedības 06:00, 26. Jan. 2024
Ne vienmēr juridiskā vai fiziskā persona ir pietiekami kompetenta juridiskajā jomā, lai varētu sevi pilnvērtīgi un bez liekām emocijām pārstāvēt tiesā vai šķīrējtiesā. Tāpēc tiek izvēlēti pārstāvji – parasti uzņēmuma juridiskās nodaļas vadītājs, advokāts vai cita kompetenta persona, kura pārstāv prasītāju vai atbildētāju tiesā vai šķīrējtiesā.
Tiesvedības 06:00, 5. Jan. 2024
Vai izdrukas no tīmekļvietnes un ekrānšāviņi var tikt izmantoti kā pierādījumi tiesā? Senāts analizē elektronisko pierādījumu pieļaujamību tiesā.
Tiesvedības 06:00, 3. Jan. 2024
Latvijas Republikas Senāts ar 2023.gada 19.decembra spriedumu ir atstājis negrozītu iepriekšējās instances – Administratīvās apgabaltiesas – 2020. gada 13.maija spriedumu, tādējādi nostiprinot, ka Konkurences padome (KP) procesuālo darbību laikā ir tiesīga izņemt no elektroniskās informācijas nesējiem arī fizisko personu datus un personas pamattiesības uz privātās dzīves neaizskaramību ir ierobežojamas, ņemot vērā procesuālo darbību leģitīmo mērķi.
Jaunākās tiesvedības 15:30, 28. Dec. 2023
Sabiedrība “A” noslēgusi pilnvarojuma līgumu ar tās valdes locekli, savukārt valdes loceklis noslēdzis darba līgumu ar sabiedrības “A” meitas uzņēmumu “M” Gruzijā. Valdes loceklis pastāvīgi dzīvo Gruzijā un saņem darba algu kā meitas uzņēmuma direktors no uzņēmuma “M”. Sabiedrība “A” valdes locekli nosūtīta kā direktoru uz meitas uzņēmumu bez termiņa ierobežojuma. Vai sabiedrība “A” drīkst izdot rīkojumu un aprēķināt komandējuma naudu, kā arī atlīdzināt citus uzturēšanās izdevumus par šo laiku valdes loceklim?
Darba tiesības 06:00, 12. Dec. 2023
Par datorprogrammu nelegālu izmantošanu iestājas kriminālatbildība. Bet vai no kriminālatbildības var atbrīvot, ja lieta nav izskatīta saprātīgā termiņā, pamatojot to ar sabiedrības interesēm? Izskatām Senāta spriedumu!
Tiesvedības 06:00, 1. Dec. 2023
Aizvadīta Latvijas zvērinātu notāru kopsapulce (LZNP), kuras laikā ievēlēta jaunā Latvijas Zvērinātu notāru padome. Turpmākos trīs gadus LZNP vadīs zvērināts notārs no Rīgas Aigars Kaupe, savukārt viņa vietnieces pienākumus pildīs zvērināta notāre Rīgā Ilze Metuzāle.
Aktualitātes 11:39, 28. Nov. 2023
Senāts, izskatot prokurora Monvīda Zelča kasācijas protestu, nolēma atcelt Rīgas apgabaltiesas spriedumu daļā. Senāts lēmumā norāda uz vairākiem aspektiem, kurus apelācijas instances tiesa nav izvērtējusi, tāpēc lieta atceltajā daļā nosūtāma jaunai izskatīšanai.
Jaunākās tiesvedības 16:57, 7. Dec. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko novembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:02, 5. Dec. 2023
Vai datorprogrammas izmēģinājuma versijas turēšana datorā var tik izvērtēts kā autortiesību pārkāpums? Vai persona ir pārkāpusi autora tiesības, reproducējot datorprogrammu? Šos jautājumus Senāts analizēja spriedumā lietā SKK-61/2023.
Klausies
Tiesvedības
08:38, 13. Dec. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:50, 1. Nov. 2023
Uzņēmuma, kurš atbilst Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasībām, pienākums ir iecelt par likuma prasību ievērošanu uzņēmumā atbildīgu darbinieku (vai vairākus). Kādas prasības šādai personai noteiktas likumā, un kādi ir tās pienākumi? Atbildes uz šo un citiem jautājumiem apskatīsim rakstā.
Komerctiesības 06:00, 6. Nov. 2023
Kur pazūd degviela? Kā izvēlēties strīda risināšanas vietu? Ko darīt, ja pazudis dokuments? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 08:30, 2. Okt. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:24, 4. Okt. 2023
Senāts šī gada jūlijā izskatījis kādu lietu, kurā Uzņēmumu reģistrs (UR) no komercreģistra izslēdza sabiedrību, kura nebija norādījusi patieso labuma guvēju. Spriedumā ir divas vērtīgas atziņas – tas, ka nav norādīts patiesā labuma guvējs, automātiski nenozīmē, ka sabiedrība izslēdzama no komercreģistra. Un otra – Komerclikumā (KL) konstatētas nepilnības kreditoru interešu aizstāvībā, kas norāda uz nepieciešamību veikt grozījumus. Izskatām lietu!
Tiesvedības 06:00, 29. Sep. 2023
Vai sabiedrībai obligāti ir jānorāda juridiskā adrese un vai tajā ir jābūt sasniedzamai? Kādas sekas var iestāties, ja kapitālsabiedrība nav sasniedzama juridiskajā adresē?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 16. Aug. 2023
Eiropas valstu Uzņēmumu reģistri no š.g.1.augusta uzsāk informācijas apmaiņu par fiziskām personām, kuras atstādinātas no vadītāja amata. Informācijas apmaiņa notiek Eiropas Uzņēmumu reģistru informācijas apmaiņas sistēmā "BRIS" atbilstoši direktīvas 2019/1151, ar ko groza direktīvu 2017/1132 attiecībā uz digitālo rīku un procesu izmantošanu sabiedrību tiesībās prasībām.
Likumdošana 17:20, 7. Aug. 2023
Vispārīgā izpratnē dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Neskatoties uz šķietami vienkāršo juridisko skaidrojumu, pastāv dažas nianses, kuras ir vērts ņemt vērā, noslēdzot dāvinājuma līgumu.
Komerclikuma 195.pantā norādītajos apstākļos tiesa var izslēgt dalībnieku no sabiedrības. Senāts ir atzinis, ka dalībnieka rīcība kā sabiedrības valdes loceklim arī var būt par pamatu izslēgšanai. Vai šis pants attiecināms arī uz situāciju, kad dalībnieks vienlaikus ir nevis valdes loceklis, bet darbinieks sabiedrībā?
Tiesvedības 06:00, 18. Jūl. 2023
Vēlos saprast, uz kāda pamata var veikt atalgojuma izmaksu sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašniekam – valdes priekšsēdētājam un vienīgajam valdes loceklim. Saprotu, ka uz šo amatpersonu neattiecas Darba likuma normas, bet to reglamentē Komerclikums. Tātad SIA valdes priekšsēdētājs ar lēmumu nosaka sev pats savu atalgojumu, kas grāmatvedībā tiek aprēķināta kā darba samaksa ar visiem algai piemērojamajiem nodokļiem?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 27. Jūn. 2023
Faktoringa pakalpojumus Latvijā piedāvā teju katrs finanšu pakalpojumu sniedzējs, tomēr faktoringa līgums ir viens no tiem līgumu veidiem, kas Komerclikumā regulēts tiek visnotaļ minimāli. Iespējams, tieši nepietiekams regulējums ir iemesls tam, kāpēc faktorings kā pakalpojums bieži vien ir zināms tikai tiem komersantiem, kuri ar to jau ir saskārušies. Daudziem citiem “faktorings” var būt svešvārds.
Lietvedība 06:00, 24. Jūl. 2023
2023.gada 1.janvārī spēkā stājās Interešu pārstāvības atklātības likums. Par šāda likuma nepieciešamību tika runāts jau kopš 2008.gada, tematam periodiski zaudējot un atkal no jauna iegūstot savu aktualitāti. Par tā nepieciešamību ir norādījušas arī tādas organizācijas kā Pretkorupcijas starpvalstu grupa. Neskatoties uz ilgstošām diskusijām, kas saistītas ar Interešu pārstāvības atklātības likuma nepieciešamību, pašā likumā aizvien ir daudz neskaidrību.
Komerctiesības 06:00, 19. Jūl. 2023
Kā VID veicas ar PVN atmaksu? Ieguldījums vai krāpniecība? Kā atbrīvoties no papīra dokumentiem uzņēmumā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 15:30, 4. Jūl. 2023
Ir dokumenti, kuru glabāšanas termiņš izriet no kāda speciālā likuma prasībām, piemēram, grāmatvedības dokumentu glabāšanas termiņš noteikts Grāmatvedības likumā. Tāpat speciālas prasības ir līgumu glabāšanai, dokumentu glabāšanai maksātnespējas gadījumā u. c. Šajā rakstā izskatīsim speciālās dokumentu glabāšanas prasības.
Lietvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Dokumentus uzņēmuma vārdā var parakstīt gan valdes loceklis, gan arī kāda cita persona, kura ir pilnvarota darboties uzņēmuma vārdā savas kompetences ietvaros. Ja valdes locekļa pilnvaras var pārbaudīt komercreģistrā, tad citi gadījumi vairs nav tik vienkārši un var radīt riskus. Kā pārliecināties, vai persona, kura parakstījusi dokumentus, ir juridiskas personas paraksttiesīga persona?
Vai rēķina summa jānorāda ar vārdiem? Vai atvaļinājumu drīkst kompensēt ar naudu? Nomas un īres līgums – kāda atšķirība? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:44, 2. Mai. 2023
Šobrīd ir situācija, kad ne visus Eiropas Savienības valstu elektroniskos parakstus atpazīst Latvijas e-paraksta vai eIDAS sistēmas. Ja valdes loceklis ir no tādas valsts, kuras elektronisko parakstu neatpazīst Latvijas sistēma vai eIDAS, piemēram, no Dānijas, vai Latvijā tiks uzskatīts, ka dokuments ir apstiprināts ar derīgu elektronisko parakstu un tam ir juridiskais spēks?
Lietvedība 06:00, 20. Apr. 2023
Civilprocesa likuma 1.pantā ir noteikts, ka katrai fiziskajai un juridiskajai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā jeb citiem vārdiem - ikviens, kurš aizskarts, drīkst vērsties tiesā. Bet kā ir darba tiesiskajās attiecībās? “Visi strīdi ved uz tiesu” vai tomēr strīdnieki var strīdu izšķirt citādāk?
Darba tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 28.aprīlī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts pieteikums par slimības pabalsta piešķiršanu. Senāts atzina par pamatotu apgabaltiesas secinājumu, ka pieteicējs nebija pakļauts slimības apdrošināšanai, kā arī slimības dēļ viņš nebija zaudējis ienākumus.
Jaunākās tiesvedības 11:00, 3. Mai. 2023
Maijā Senāts pieņēma aktuālu spriedumu par sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieku sapulces tiesībām atsaukt un ievēlēt valdes locekli, ja jautājums par valdes vēlēšanām nav iekļauts paziņojumā norādītajā darba kārtībā. Aplūkojam!
Tiesvedības 07:00, 11. Aug. 2021
Pilnveidota dividenžu sadales kārtība – turpmāk kapitālsabiedrības dalībnieki dividendes varēs sadalīt ne tikai ievērojot proporcionalitātes principu, bet arī vienojoties par to sadales kārtību.
Likumdošana 16:00, 11. Mai. 2023
Pēdējos pāris gados uzņēmējiem nācies pieņemt, ka ar nenoteiktību jārēķinās un tā ir daļa no standarta biznesa prakses un risku vadības. Daži no šādiem nenoteiktības faktoriem ir gan Eiropas zaļais kurss un tā tiesiskā regulējuma attīstība, gan arī pieaugošās uzraugu, investoru, klientu, darbinieku un citu sadarbības partneru prasības. Tāpēc vides, sociālie un pārvaldības jautājumi (environment, social, governance (ESG)) neizbēgami būs uzņēmumu dienas kārtības augšgalā. ESG ļauj uzņēmējam izprast ne tikai, kā uzņēmumā tiek reaģēts uz klimata pārmaiņām, bet arī,kā uzņēmumā tiek pārvaldīta un pārbaudīta tā darbība un piegādes ķēdes.
Komerctiesības 06:00, 28. Apr. 2023
Mūsdienās būt valdes loceklim ir ne tikai liela atbildība, bet arī augsts risks gan pašam valdes loceklim, gan arī juridiskai personai, ko viņš pārstāv, pamatojoties uz likumu. Tas ir risks arī kapitālsabiedrības dalībniekiem, kas nepienācīgas valdes uzraudzības vai kontroles rezultātā var ne tikai saskarties ar savu saimniecisko interešu apdraudējumu, bet pat zaudēt uzņēmumu.
Komerctiesības 07:00, 2. Nov. 2020
Vai uzņēmuma kapitāldaļu atsavinātajam ir jāparaksta dalībnieku reģistra nodalījums gadījumā, ja viņš savas daļas dāvina citam šī uzņēmuma dalībniekam? Vai dalībnieku reģistra nodalījumu var parakstīt tikai valdes priekšsēdētājs un daļu ieguvējs?
Komercdarbība 06:00, 7. Mar. 2023
Kāda ir aizsargājamā darbinieka informācija uzņēmuma iekšienē? Piemēram, vai kopīgajās mapēs drīkst ievietot informāciju par katra darbinieka izmantoto un uzkrāto atvaļinājumu? Vai šie dati ir aizsargājami kā fiziskās personas dati?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Mar. 2023
Dokumentu elektronizācija ir viens no šī brīža aktuālakajiem tematiem, bet pieredze rāda, ka jo vairāk darām, jo vairāk neskaidrību rodas. Daudzi uzņēmumi joprojām darbojas tikai ar papīra dokumentiem, bet notiek aktīvi mēģinājumi to mainīt – to jutām arī konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos 2023”, jo saņēmām tik daudz dalībnieku jautājumu kā nekad. Atbildes meklējām kopā ar ekspertiem.
Aktualitātes 11:15, 3. Mar. 2023
Vai zināji, ka grāmatvedības un lietvedības dokumentus drukāt un glabāt papīra formātā nav nepieciešams? Joprojām lielākajā daļā Latvijas uzņēmumu šo priekšrocību neizmanto, turoties pie vecajiem paradumiem un krājot papīru kaudzes. Mēs varam labāk! Ieviešot elektroniskos dokumentus, rūpēsimies ne tikai par dabu, bet arī par drošiem, juridiski korektiem darījumiem un, protams, savu komfortu. Ar kādiem šķēršļiem nākas saskarties katram uzņēmumam, pārejot no papīra uz elektroniskajiem dokumentiem? Un kā šo procesu iespējams atvieglot? Par šiem un citiem jautājumiem 28. februārī runāsim ikgadējā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos 2023”.
Aktualitātes 11:03, 10. Feb. 2023
Darba likuma (DL) 148.panta 1.daļā ir paredzēti gadījumi, kad, ievērojot attiecīgā darba vai nodarbošanās īpatnības, darba laika ilgums netiek mērīts vai iepriekš noteikts vai to var noteikt paši darbinieki. Šādos gadījumos nav jāveic darba laika uzskaite. Uz kuriem darbiniekiem un amatiem var attiecināt šo noteikumu? Kā organizēt darbu un aprēķināt algu šādiem darbiniekiem?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Feb. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko janvārī publicēto Senāta Civillietu departamenta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 20:00, 3. Feb. 2023
Pie lasītājiem jau devies jauns profesionālais žurnāls “iFiT”, kurā ik mēnesi tiks apskatīts plašs
tēmu loks, kas aktuāls katram uzņēmumam – nodokļi, grāmatvedība un finanšu
vadība, darba un komerctiesību, kā arī vadības tēmas.
Aktualitātes 16:28, 6. Jan. 2023
No 2023.gada 1.janvāra e-adreses lietošana uzņēmumiem, pārstāvniecībām, filiālēm, biedrībām, nodibinājumiem u.c. subjektiem būs obligāta, informē SIA "Sorainen ZAB".
Aktualitātes 08:55, 29. Dec. 2022
Pastāv vairākas pazīmes, kas var liecināt, ka uzņēmumi, kas ir atzīstami par vienu tirgus dalībnieku, piedāvājumus iepirkumā nav sagatavojuši neatkarīgi. Kā atpazīt šādus saistītus uzņēmumus un novērt riskus? Skaidro Konkurences padome.
Aktualitātes 10:56, 30. Nov. 2022
Tā kā saspringtā ekonomiskā un politiskā situācija neizbēgami ietekmē biznesa vidi, strīdu daudzums par sabiedrību ar ierobežotu atbildību un akciju sabiedrību dalībnieku sapulces lēmumiem arvien palielinās. Reaģējot uz pārmaiņām, tiek meklēti labākie risinājumi, bet dažkārt šādos procesos iesaistītajiem rodas domstarpības. Salīdzināsim dalībnieku strīdu risinājumu procesus Baltijas valstīs!
Klausies
Komerctiesības
06:00, 27. Okt. 2022
Strādāt ar e-dokumentiem ir ērti, ātri un lēti, taču reiz pienāk brīdis, kad to mūžs beidzas un šie dokumenti ir vai nu jānodod glabāšanā, vai arī jāiznīcina. Kā to darīt, kas jāņem vērā, un vai visās organizācijās viss jādara vienādi?
Lietvedība 06:00, 14. Nov. 2022
Lai gan Darba likumā noteikti konkrēti gadījumi, kad darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, tomēr likumā paredzēta iespēja izbeigt darba attiecības arī cita svarīga iemesla dēļ, kas neietilpst “klasiskajos” uzteikuma pamatos. To dēvē par uzteikumu izņēmuma gadījumā – noskaidrosim, ko tas nozīmē!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 14. Nov. 2022
Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 28. Jan. 2021
Apkoposim Eiropas Savienības Tiesas atziņas kādā šogad pieņemtā spriedumā, kurā tiesa analizējusi, vai ir tiesiski noteikt vecuma ierobežojumu arodbiedrības priekšsēdētāja kandidātiem!
Tiesvedības 06:00, 14. Okt. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 21:45, 30. Sep. 2022
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību vienīgais valdes loceklis, kurš ir arī īpašnieks un uzņēmuma vadītājs, strādā uz darba līguma pamata kā valdes loceklis ar normālo darba laiku. Uzņēmuma struktūrvienībā (veikalā), kas atrodas citā Latvijas pilsētā, kamēr nav darbinieka, pats valdes loceklis strādā arī kā pārdevējs. Attiecīgi palielinās darba laiks, par ko tiek aprēķināta piemaksa par virsstundām. Vai valdes loceklim drīkst apmaksāt viesnīcas izdevumus, ja viņš paliek šajā pilsētā arī nakšņot, neatgriežoties savā pamatdarba vietā / dzīvesvietā? Kā klasificēt šos izdevumus? Kādi dokumenti (rīkojums) noformējami?
Darba tiesības 07:00, 10. Dec. 2020
2022.gada 23.jūnijā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pasludinājusi konkurences tiesību un tiesu prakses ziņā salīdzinoši strīdīgu spriedumu lietā "Naumenko un SIA "Rix Shipping" pret Latviju". Šajā lietā izskatīta situācija, kad juridiskā persona un tās īpašnieks uzskata, ka Konkurences padomes (KP) veiktā pārbaude un tās laikā izņemtā informācija veido tiesību uz privātās dzīves un korespondences neaizskaramību pārkāpumu.
Tiesvedības 06:00, 26. Aug. 2022
Šā gada pavasarī Senāts pieņēmis ilgi gaidītu spriedumu strīdā, kura sākums meklējams vienā no visvairāk apspriestajiem Latvijas banku un finanšu sistēmas notikumiem – AS "Parex Banka" pārņemšanā un restrukturizācijā. Spriedumā analizēti būtiski valdes un padomes locekļu atbildības jautājumi, vienlaikus izgaismojot aktuālas ar tiesu savstarpējo sadarbību saistītas problēmas.
Tiesvedības 06:00, 19. Aug. 2022
Uzsākot uzņēmējdarbību, ikviena juridiska persona ir pārliecināta par sava uzņēmuma mērķiem un attīstību. Taču nereti ekonomiskie un faktiskie apstākļi gan valstī, gan pašā uzņēmumā mainās tā, ka komersanta valde pieņem lēmumu uzsākt juridiskas personas maksātnespējas procesu. Kāda ir maksātnespējas procesa gaita?
Komerctiesības 06:00, 29. Jūl. 2022
Uzņēmums ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, noslēdzis uzņēmuma līgumu par teritorijas uzraudzības pakalpojumiem. Līguma darbības periodā pakalpojuma sniedzējam iestājas darbnespēja. Vai pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas lapu A?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Aug. 2022
Attālinātais darbs pašlaik ir daudzu darbinieku un darba devēju ikdiena, tādēļ būtisks kļuvis jautājums, kā darba devējam šādos apstākļos aizsargāt un uzraudzīt sava komercnoslēpuma neizpaušanas pienākumu? Meklēsim atbildi uz šo jautājumu!
Komerctiesības 06:00, 27. Jūl. 2022
Vēl nesen sankcijas šķita kaut kas pavisam teorētisks un tāls, bet tagad to ievērošana ir jaunā realitāte, jo jebkuram uzņēmumam Latvijā ir pienākums izpildīt starptautiskās un nacionālās sankcijas. Lai palīdzētu uzņēmumam izprast tā pienākumus sankciju jomā, aplūkosim normatīvo regulējumu un apkoposim praktiskos ieteikumus!
Komerctiesības 06:00, 13. Jūl. 2022
Efektīva un pārdomāta augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste ir aktuāla problēma, jo līdz šim trešo valstu pilsoņiem, kuru darba specifika ļauj veikt darba pienākumus attālināti, bija ierobežotas iespējas saņemt uzturēšanās tiesības Latvijā. Šobrīd speram soli uz priekšu, lai padarītu savu teritoriju pievilcīgu augsti kvalificētiem speciālistiem, ieviešot attālinātā darba jeb nomadu vīzas.
Darba tiesības 06:00, 23. Mai. 2022
Lai nodrošinātu, ka informācija par sankcionētiem subjektiem ir publiski pieejama ikvienam, Uzņēmumu reģistram (UR) plānots paredzēt pienākumu tā vestajos reģistros reģistrēt ziņas par to, ka konkrēta persona ir sankciju subjekts vai ar sankciju subjektu saistīta persona, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 12:35, 2. Mai. 2022
Vai Jānis Bērziņš kā privātpersona var iznomāt auto uzņēmumam, kurā pats ir valdes loceklis? Šādā gadījumā nomas līgumā kā abas puses parakstītos viena persona, proti, Jānis Bērziņš kā privātpersona, kas iznomā automašīnu uzņēmumam SIA ''OGA'', un Jānis Bērziņš kā SIA "OGA" valdes loceklis? Kāda ir kārtība un dokumentācija šādai darbībai?
Komercdarbība 07:00, 5. Dec. 2019
Pagājušā gada nogalē plašāk izskanēja spriedums par pierādīšanas pienākumu valdes locekļa kreditoru prasībā pret komercsabiedrību, ja valdes loceklis, būdams ar komercsabiedrību tieši saistīta persona, pienākumus pildījis bez atlīdzības. Ar ko šis stāsts interesants?
Tiesvedības 07:00, 26. Apr. 2021
Kā atvieglot ikdienas darba procesus, lai darbus paveiktu ātrāk, saglabājot vai pat uzlabojot kvalitāti? Žurnāls "iFinanses" 12. maijā aicina uz ikgadējo forumu “Praktiskie e-risinājumi uzņēmumu ikdienā”, kura laikā uzsvars tiks likts uz praktisko e-risinājumu ieviešanu uzņēmumu ikdienā, lai modernizētu un efektivizētu saimniecisko darbību.
Aktualitātes 13:01, 22. Apr. 2022
Latvija, apzinoties savas ar starptautiskiem līgumiem uzņemtās saistības, ir izveidojusi juridiskus mehānismus, lai atbalstītu Ukrainas civiliedzīvotājus, kuri bruņotā konflikta dēļ ir spiesti atstāt Ukrainas teritoriju un doties bēgļu gaitās. Šim mērķim pieņemts Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums (Likums), kurā skaidroti ukraiņu nodarbināšanas nosacījumi, kas jāņem vērā potenciālajiem darba devējiem Latvijā.
Darba tiesības 06:00, 22. Apr. 2022
Šī gada 5. martā stājās spēkā Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums ar mērķi sniegt atbalstu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ šā bruņotā konflikta norises laikā, kā arī ar mērķi sniegt vispārēju atbalstu Ukrainas sabiedrībai.
Darba tiesības 21:08, 9. Mar. 2022
Saeima šā gada 3. martā galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamu atzīto Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu, kura mērķis ir sniegt atbalstu, tostarp, nodarbināšanu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ, kā arī vispārēja atbalsta sniegšanai Ukrainas sabiedrībai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:30, 7. Mar. 2022
Valsts īsteno dažādus pasākumus, lai novērstu izvairīšanos no nodokļu samaksas. Pamatā šie pasākumi paredzēti nozarēs, kurās saredzamas krāpnieciskas darbības ar mērķi samazināt valsts budžetā maksājamos nodokļus. Visbiežāk nesamaksātos nodokļus izmanto, lai uzņēmuma darbiniekiem izmaksātu algas "aploksnēs" vai norēķinātos ar sadarbības partneriem skaidrā naudā, neatspoguļojot darījumus grāmatvedībā, attiecīgi nesamaksājot par tiem nodokļus.
Komerctiesības 06:00, 11. Feb. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 08:35, 3. Feb. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Uz šiem un citiem būtiskiem jautājumiem atbildes meklēsim konferencē “Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022” jau šonedēļ, 21. janvārī!
Aktualitātes 16:51, 14. Jan. 2022
Novembrī Latvijas tiesu praksē pieņemts pirmais spriedums par vakcināciju. Iespējams, tam sekos arī citi, tādēļ vērts aplūkot sīkāk tiesas secinājumus un lietas būtību.
Tiesvedības 06:00, 29. Dec. 2021
Vai ar valdes locekli vienlaikus var būt noslēgts darba līgums un pilnvarojuma līgums bez atlīdzības, lai kontrolējošo iestāžu pārbaužu laikā varētu uzrādīt pilnvarojuma līgumu, ja valdes loceklis sava atvaļinājuma laikā parakstījis līgumus, rīkojumus, izmantojis automašīnu vai piedalījies svarīgās sapulcēs un šajā laikā viņam nav aprēķināti ar nodokļiem apliekami ienākumi?
Komercdarbība 07:00, 13. Aug. 2019
Uzņēmumu reģistram (UR) ir noteikta papildu funkcija jeb pienākums iekļaut un aktualizēt ziņas Fizisko personu reģistrā, to paredz Fizisko personu reģistra likums (Likums), kas stājās spēkā šā gada 28. jūnijā.
Likumdošana 20:45, 10. Dec. 2021
Katrs ir dzirdējis par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) "melno sarakstu" jeb riska personu sarakstu. Vai pieļaujams, ka šajā sarakstā iekļūst katrs, kam ir nodokļu parādi? Vairs nē! Plašāk par šo jautājumu, analizējot konkrētu spriedumu, rakstīts žurnālā "iFinanses". Ieskatāmies!
Tiesvedības 06:00, 22. Dec. 2021
Datu ievākšana statistikas veidošanai nepieciešama gan uzņēmumam iekšējās darba kvalitātes, apjoma un daudzveidības pārskatāmībai un kontrolei, gan arī valsts mērogā, lai sabiedrība kopumā būtu informēta par ekonomiskajiem, sociālajiem un demogrāfiskajiem rādītajiem valstī, ko var izmantot gan pētniecībā, gan darbā.
Lietvedība 06:00, 1. Dec. 2021
Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru četri bijušie AS "Pasažieru vilciens" valdes locekļi atzīti par vainīgiem dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā, Senāts šā gada 4. novembrī ar spriedumu lietā SKK-56/2021 atstāja negrozītu.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 4. Nov. 2021
Visi zina, ka valdes sēdes jāprotokolē, taču cik daudzi to godīgi un katru reizi tiešām dara? Dažkārt tieši valdes sēžu protokoli var būtiski ietekmēt valdes locekļu atbildību, tādēļ atgādināšu, kā un kāpēc tie jāsagatavo.
Klausies
Lietvedība
07:00, 11. Jan. 2021
Darbinieka pilnvarošana darba vai citu saistītu jautājumu risināšanai var būt uzticības izrādīšana darbiniekam konkrētu jautājumu risināšanai, kā arī pilnvaru darbiniekam var izdot kā dokumentu, kurā ietvertas darbību un kompetences robežas.
Klausies
Lietvedība
06:00, 12. Nov. 2021
“Krājbankas lietas” stāsts publiskajā telpā izskanējis plaši, bet ko no tā varam mācīties un kādas atziņas tajā paustas par valdes locekļu atbildību?
Tiesvedības 07:00, 2. Dec. 2020
Kā noformējami sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieku reģistra grozījumi (jauns dalībnieku reģistra nodalījums), izbeidzot darba līgumu ar darbinieku? Vai ir jāsaņem notariāli apstiprināts paraksts no daļu atsavinātāja? Kā to pareizi noformēt?
Komercdarbība 09:59, 21. Okt. 2021
Kā jau noskaidrojām iepriekšējā šīs tēmas rakstā, kriptovalūta jeb virtuālā valūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu jeb e-naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā. Kā šīs virtuālās valūtas regulētas Latvijas kaimiņvalstīs?
Komerctiesības 06:00, 15. Okt. 2021
Uzņēmums plāno paplašināt darbību, piedāvājot arī darbiekārtošanas pakalpojumus. Vai tam jāsaņem kāda specifiska atļauja vai licence? Kā tas notiek?
Darba tiesības 07:00, 23. Sep. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 5. Okt. 2021
Laikā, kad Latvijas uzņēmēji aktīvi darbojas ārvalstīs, kā arī ārvalstu uzņēmēji īsteno darījumus šeit, aktuāls ir jautājums par atbildību. Kuras valsts tiesā jāvēršas, ja darījuma puse nav godprātīga? Kādi ir biežākie pārkāpumi, un kas noteikts likumos?
Tiesvedības 07:00, 6. Okt. 2021
Komercsabiedrības valdes locekļu – esošo un bijušo – atbildības jautājumi ir nemainīga aktualitāte gan civiltiesībās, gan arī krimināltiesībās un administratīvajās tiesībās. Kas aktuāls tiesu praksē?
Tiesvedības 07:00, 26. Okt. 2020
Covid-19 dēļ daudzi darbinieki un valdes locekļi darbu veic no mājām. Vai valdes locekļa vai darbinieka dzīvesvietu var uzskatīt par maršruta sākumpunktu, norādot automašīnas nobrauktos kilometrus maršruta lapās, ja darbs saistīts ar pārvietošanos un no dzīves vietas tiek braukts uz objektu, kas saistīts ar saimnieciskos darbību? Vai arī darbiniekiem speciāli jādodas uz darbavietu (biroju), lai dotos uz objektu no turienes?
Darba tiesības 07:00, 16. Sep. 2021
//= $article['Article']['score'] ?>
Pensionārs strādā
Mūsdienās pensionāri arvien biežāk izvēlas turpināt strādāt arī pēc atbilstošā pensijas vecuma sasniegšanas, lai gūtu papildu ienākumus un uzturētu sevi formā. Tādēļ noskaidrojam būtiskāko, kas jāzina darba devējam, kurš nodarbina pensionāru.
Darba tiesības 07:00, 30. Aug. 2021
Iespējamas situācijas, kad uzņēmuma vai iestādes vadītājs devies komandējumā, atrodas atvaļinājumā vai citu iemeslu dēļ nav darbā. Kā rīkoties iestādei vai uzņēmumam laika periodā, kamēr vadītājs ir prom? Kas ir tiesīgs vadītāja vietā parakstīt dokumentāciju, tostarp rīkojumus? Vai šādām darbībām nepieciešama speciāla pilnvara, un vai persona ar komercpilnvaru ir tiesīga tās īstenot?
Klausies
Lietvedība
07:00, 13. Sep. 2021
No 2021. gada 1. augusta stājas spēkā jauns regulējums attiecībā uz komercreģistra ierakstu izsludināšanu. Izsludināšana ir juridisks termins, kas nozīmē komercreģistrā (vai citā reģistrā) reģistrētās informācijas publiskošanu. Uzņēmumu reģistra eksperti apkopojuši būtiskāko informāciju par izmaiņām.
Likumdošana 08:33, 16. Aug. 2021
Kādos gadījumos par komercsabiedrības saimniecisko darbību atbildīgās personas tiek iekļautas riska personu sarakstā?
Tiesvedības 07:00, 21. Okt. 2020
Jaunais “iTiesības” numurs pie lasītājiem devies ar Augstākās tiesas priekšsēdētāja Aigara Strupiša citātu uz vāka. Šajā žurnālā lasiet par tādām aktuālām tēmām kā darbinieku vakcinācija, jaunajiem grozījumiem Darba likumā un Komerclikumā, kā arī daudzus citus noderīgus rakstus.
Aktualitātes 09:10, 4. Aug. 2021
Šī gada 9. septembrī darbu sāka vienotais tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portāls (TAP portāls) – elektroniska Ministru kabinetā (MK) izskatāmo dokumentu un datu aprites valsts informācijas sistēma, kas sabiedrībai sniegs plašākas iespējas sekot līdzi tiesību aktu izstrādei visos tās posmos, informē MK.
Aktualitātes 17:30, 15. Sep. 2021
Lai gan Komerclikums (KL) šā gada sākumā piedzīvoja grozījumus, ar ko paredzēja atļaut sabiedrības ar ierobežotu atbildību darbiniekiem, valdes un padomes locekļiem iegūt savā īpašumā tās daļas, likumā veikti jauni grozījumi. 2021. gada 8. jūlijā izsludināti par steidzamiem atzītie KL grozījumi, kuri stāsies spēkā 2021. gada 1. augustā.
Klausies
Komerctiesības
07:00, 23. Jūl. 2021
Vai pašvaldības kapitālsabiedrības valdes loceklim jāveic obligātā veselības pārbaude? Kādos normatīvajos aktos tas noteikts?
Darba tiesības 07:00, 26. Sep. 2019
Latvijas Republikas 29. aprīlī spriedumā krimināllietā pret toreizējo SIA “Būve 100” valdes locekli, apsūdzībā par kaitējuma radīšanu uzņēmumam, aplokšņu algu izmaksu un ieķīlāto lietu atsavināšanu, atcēla Zemgales apgabaltiesas lēmumu daļā par apsūdzētajam noteikto sodu.
Jaunākās tiesvedības 10:50, 30. Apr. 2021
Protokols ir viens no piņķerīgākajiem dokumentiem, kas ikdienā jāraksta, īpaši situācijās, kad šo pienākumu uzdod veikt cilvēkam, kas iepriekš to nav darījis, un nav izstrādāta protokola sagatave vai forma. Lūk, daži pamata ieteikumi, kas jāņem vērā protokolētājiem!
Lietvedība 07:00, 21. Jūn. 2021
Dāvanas un kukuļi – šie vārdi sabiedrībā ir samērā plaši zināmi. Kad runājam par katru no vārdiem atsevišķi, tiem var būt plaša un dažāda nozīme, piemēram, dzimšanas dienas dāvana, dabas dāvana, likteņa dāvana u.tml. vai maizes kukulis, ciemakukulis, Jānis Kukulis utt. Tomēr šo vārdu nozīme sašaurinās un kļūst konkrētāka, kad runājam par privātpersonas attiecībām ar amatpersonām un šo attiecību ietvaros pieņemtiem labvēlīgiem lēmumiem un risinājumiem.
Lietvedība 07:00, 9. Jūn. 2021
Kriminālatbildību par noziedzīgiem nodarījumiem tradicionāli piemēro fiziskām personām, kas vainīgas noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā. Tomēr ir vairāki nodarījumi, kad fiziskas personas darbības saistītas ar juridiskas personas interesēm. Ja fiziska persona, piemēram, valdes loceklis, veicis noziedzīgu nodarījumu juridiskas personas labā vai interesēs vai arī nav bijis pietiekami uzraudzīts no juridiskās personas puses, šādi apstākļi var radīt juridiskas personas kriminālatbildību.
Komerctiesības 07:00, 30. Mar. 2021
Praksē nereti rodas jautājums par tiesisko attiecību starp komercsabiedrību un tās valdes locekli noformēšanu, kā arī citas neskaidrības saistībā ar personas iecelšanu un nodarbināšanu SIA vai AS valdes locekļa vai valdes priekšsēdētāja amatā (tostarp arī par izmaksājamo atlīdzību un piemērojamiem nodokļiem). Šie jautājumi regulēti vairāku likumu kopumā – Komerclikumā (KL), Civillikumā (CL) un nodokļu likumos.
Klausies
Valdes locekļi
07:00, 9. Aug. 2019
Latvijas Republikas Senāts 6. maijā pieņēma lēmumu neierosināt kasācijas tiesvedību krimināllietā par medicīnas aprīkojuma iegādi Jelgavas slimnīcai. Līdz ar Senāta lēmumu stājas spēkā Zemgales apgabaltiesas 2020. gada 16. oktobra spriedums, ar kuru četri apsūdzētie atzīti par nevainīgiem un attaisnoti pret viņiem celtajās apsūdzībās.
Jaunākās tiesvedības 16:21, 6. Mai. 2021
2020. gadā Eiropas Savienības Tiesa (EST) pieņēma daudz nozīmīgu spriedumu darba tiesību jomā. Par tiem informēju arī iepriekšējos rakstos, savukārt šoreiz piedāvāju spriedumu apkopojuma noslēgumu un tiesas atziņas, ko vērtīgi zināt arī Latvijas juristiem un uzņēmumu vadītājiem.
Tiesvedības 07:00, 12. Mai. 2021
Līdz šī gada 1. septembrim kreditoriem liegts iesniegt maksātnespējas pieteikumus pret parādniekiem, savukārt uzņēmuma, kas ir parādnieks, valdei nav pienākuma iesniegt maksātnespējas pieteikumu pret savu uzņēmumu līdz 31. decembrim (ar atsevišķiem izņēmumiem). Šī moratorija mērķis ir novērst masveida maksātnespējas pasludināšanu uzņēmumiem, kam pandēmijas dēļ ir īslaicīgas finanšu grūtības. Tomēr ar laiku ierobežojumus atcels (vai nepagarinās), tādēļ izpratne par maksātnespējas procesa norisi ir svarīga un aktuāla daudziem uzņēmējiem, kas var kļūt gan par parādniekiem, gan kreditoriem.
Komerctiesības 07:00, 6. Apr. 2021
Tiesībsargs ir konstatējis Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 676 “Noteikumi par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai” neatbilstību Satversmei. Izskatot kāda uzņēmuma iesniegumu, secināts, ka noteikumos nav ievērots taisnīguma princips. Tiesībsargs aicina MK šo nepilnību novērst.
Covid-19 16:29, 22. Apr. 2021
Senāta Civillietu departamenta senatoru kolēģija 28. aprīlī atteica ierosināt kasācijas tiesvedību par Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināta administratora “KPMG Baltics” prasība pret bijušajiem "Latvijas Krājbankas" valdes locekļiem par 15 366 981,50 eiro solidāru piedziņu. Līdz ar to spēkā stājas Rīgas apgabaltiesas 2019. gada 18. aprīļa spriedums.
Jaunākās tiesvedības 12:15, 29. Apr. 2020
Ministru kabinets 25. februārī atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un nodarbinātos, informē FM.
Covid-19 14:44, 2. Mar. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti Finanšu ministrijas rosinātie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz vairākas izmaiņas aprēķināšanā, kā arī paredzēti grozījumi azartspēļu nodokļa aprēķināšanā ārkārtējās situācijas laikā.
Likumdošana 14:25, 5. Mar. 2021
Saeimas Ārlietu komisijas deputāti noslēdza darbu pie izmaiņām likumā, kas paredz Apvienotās Karalistes (AK) pilsoņiem pagarināt ieceļošanas un uzturēšanās termiņu Latvijā pēc AK izstāšanās no Eiropas Savienības jeb Brexit.
Aktualitātes 11:12, 8. Apr. 2021
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma izmaiņas likumā, kas Apvienotās Karalistes pilsoņiem pagarina ieceļošanas un uzturēšanās termiņu Latvijā pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības jeb Brexit.
Likumdošana 10:46, 16. Apr. 2021
Iepriekšējā numurā skaidrojām, kas ir individuāli darba strīdi un kā tos efektīvāk risināt, lai izvairītos no iespējamām tiesvedībām. Šoreiz aplūkosim kolektīvos darba strīdus un to risināšanu.
Darba tiesības 07:00, 15. Mar. 2021
Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija noslēdza darbu pie jauna Dzīvojamo telpu īres likuma projekta un nolēma to virzīt izskatīšanai Saeimā. Likuma projekts izstrādāts, lai precizētu un pilnveidotu līdzšinējo regulējumu, nodrošinātu līdzvērtīgu īrnieku un izīrētāju pienākumu un tiesību apjomu, kā arī risinātu citus jautājumus īres tiesību jomā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:10, 19. Feb. 2021
Beidzamos gadus progresīvos uzņēmumos pasaulē arvien biežāk darbiniekiem, lai viņus motivētu, piešķir dažādas opcijas un tiesības uz akcijām vai kapitāla daļām. Latvijā līdz šim iespēja darbiniekiem motivācijas nolūkā piešķirt dažādas opcijas vai kapitāla daļas bija samērā ierobežota, jo uzņēmējdarbībā visbiežāk izmantotajai juridiskajai formai, t.i., sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, nebija pieejami speciāli juridiski darbinieku motivācijas instrumenti. Jebkurš kapitāldaļu apsolījums vai piešķiršana esošajiem dalībniekiem bija jāveic līgumiski, kas jebkurā gadījumā radīja nodokļu sekas.
Darba tiesības 08:36, 22. Mar. 2021
Šis ir turpinājums rakstam, kurā aplūkojām varu, Saeimu un Ministru kabinetu (MK). Iepriekš veltīju uzmanību varas dalīšanai un valsts varai, kas piešķirta Saeimai. Savukārt šoreiz – vispārīgi par izpildu varu, ko īsteno MM, kā arī MK un Saeimas savstarpējo mijiedarbību.
Lietvedība 07:00, 26. Feb. 2021
Lai Valsts ieņēmumu dienests varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, papildināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumos noteikts, ka turpmāk dīkstāves pabalstu varēs saņemt arī uzņēmumu valdes locekļi, kā arī darbinieki, kuri jau saņem vecuma vai izdienas pensiju.
Covid-19 09:00, 15. Apr. 2020
Lai gan šķiet, ka darba attiecībās viss ir noregulēts un darba ikdiena ir salikta kā puzle, nav uzņēmuma, kurā nerastos kāds darba strīds. Vienmēr ir kāda tiesību normas nianse, kas var būt duāli interpretējama vai ne līdz galam saprotama, vai viedokļu sadursmes, kas var radīt domstarpības. Tādēļ svarīgi, jau pirms faktiski rodas konflikts, apzināties tā iespējamos cēloņus un risināšanas veidus, lai ietaupītu uzņēmuma resursus, izvairoties no ilgām un dārgām tiesvedībām.
Darba tiesības 07:00, 15. Feb. 2021
Apvienojot trīs zvērinātu advokātu – Armanda Rasas, Jāņa Ešenvalda un Egīla Radziņa – pieredzi, 2020. gada decembrī tika izveidots zvērinātu advokātu birojs “Rasa, Ešenvalds un Radziņš”. Turpinot attīstību, 2021. gada februārī zvērinātu advokātu birojs “Rasa, Ešenvalds un Radziņš” pievienojas “LEXTAL Legal” advokātu biroju grupai, kļūstot par vienu no desmit lielākajiem juridisko pakalpojumu sniedzējiem Baltijas reģionā ar apvienotu Baltijas komandu, kuras sastāvā ir vairāk nekā 60 profesionāļu.
Aktualitātes 11:07, 1. Feb. 2021
Uzņēmuma kapitāldaļas vienādā apjomā pieder diviem dalībniekiem. Viens no viņiem neiesaistās uzņēmuma darbībā, ignorē notiekošo, līdz ar to uzņēmuma darbība faktiski ir apstājusies, jo lēmumi netiek pieņemti. Kāds varētu būt risinājums šādā gadījumā? Neaktīvais dalībnieks savas daļas pārdot atsakās.
Komercdarbība 07:00, 12. Jan. 2021
Kapitālsabiedrības dibinātāji ir tiesīgi noteikt statūtos papildu noteikumus ar mērķi reducēt iespējamos kapitālsabiedrības reiderisma riskus un konsekventi palielināt kapitālsabiedrības lēmumu pieņemšanas drošību. Aplūkosim gadījumu, kurā statūtu dēļ kapitālsabiedrība novesta pie piespiedu likvidācijas!
Klausies
Komerctiesības
07:00, 28. Dec. 2020
Saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām” Valsts ieņēmumu dienestam ar noteiktiem nosacījumiem ir atļauts apturēt nodokļu maksātāja saimniecisko darbību. Piemēram, ja nodokļu maksātājs ir izvairījies no nodokļu vai nodevu maksāšanas. Līdz šim Valsts ieņēmumu dienests pārāk plaši interpretējis savas tiesības tik būtiski ierobežot komersanta darbību. Nozīmīgu skaidrojumu par to nesen sniedzis Latvijas Republikas Senāts.
Tiesvedības 07:00, 28. Dec. 2020
Uzņēmuma valdē ir trīs īpašnieki ar vienādām daļām. Viens no viņiem negatīvi ietekmē uzņēmuma tēlu un nerespektē citu viedokli. Vai iespējams viņu izslēgt no valdes vai kā citādi atsavināt viņa daļas?
Komercdarbība 07:00, 2. Apr. 2019
Pieņemot nākotnes lēmumus, vērts pārlūkot iepriekš iegūtās atziņas. Šogad tas ir īpaši būtiski, jo aizvadītais gads bija negaidītiem pavērsieniem pilns un radīja daudz jaunu pārdomu. Esmu apkopojis, manuprāt, būtiskākās pērnā gada atziņas, kas noderētu šajā gadā, lai, iespējams, izvērtētāk pieņemtu turpmākos lēmumus.
Komerctiesības 07:00, 4. Jan. 2021
38% aptaujāto* uzņēmumu joprojām elektroniski saņemtus un sagatavotus dokumentus izdrukā uz papīra, taču pandēmijas laiks situāciju nedaudz ir uzlabojis, palielinot izpratni par elektronisko dokumentu nozīmi mūsdienīgā uzņēmumā, secināts žurnāla “iFinanses” rīkotajā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos”, kas 3. decembrī notika tiešsaistē.
Aktualitātes 13:49, 4. Dec. 2020
Satversmes tiesa 2020. gada 17. decembrī pieņēma spriedumu lietā 2020-18-01 “Par Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 37. panta 4. daļas 2. punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 106. panta pirmajam teikumam”.
Jaunākās tiesvedības 17:35, 18. Dec. 2020
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Komerctiesības 07:00, 7. Dec. 2020
Saeima trešajā lasījumā atbalstīja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumu. Tā mērķis ir nodrošināt sabiedrisko mediju efektīvu un atklātu pārvaldību, neatkarību un atbildīgumu sabiedrības priekšā, kā arī veicināt to kvalitatīvu darbību.
Likumdošana 01:09, 20. Nov. 2020
Augstākās tiesas (Senāta) Administratīvo lietu departaments 19. oktobrī atstāja negrozītu Administratīvās rajona tiesas spriedumu, ar kuru noraidīts pieteikums par pienākuma uzlikšanu Latvijas Bankai sniegt Kredītu reģistrā iekļautās ziņas. Senāts atzina par pamatotu pirmās instances tiesas secināto, ka pieteicējam nav izsniedzama informācija no Kredītu reģistra par fizisko personu – bijušo administrējamās juridiskās personas valdes locekli.
Jaunākās tiesvedības 15:46, 20. Okt. 2020
Nereti jaundibinātos uzņēmumos uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis ir viena un tā pati persona. Kamēr uzņēmums nav sācis nest peļņu, valdes loceklis bieži vien nesaņem atlīdzību, turklāt bez atlīdzības veic arī citus pienākumus. Vai šādos gadījumos obligāti slēdzams darba vai kāds cits civiltiesisks līgums? Vai šis līgums obligāti slēdzams rakstveidā? Kurā brīdī iestājas pienākums maksāt nodokļus?
Lietvedība 07:00, 23. Sep. 2020
Dzīvokļu īpašnieku biedrība apsaimnieko savu biedru daudzdzīvokļu māju. Ar valdes locekļiem noslēgti pilnvarojuma līgumi Civillikuma izpratnē. Ieņēmumi no apsaimniekošanas pēdējo 12 mēnešu periodā ir 28 tūkst. eiro, līdz ar to plānots biedrību izslēgt no PVN maksātāju reģistra. Vienlaikus plānots no 2020.gada sākuma palielināt atlīdzību valdes locekļiem. Valdes locekļu atlīdzības un uz tām attiecināmos nodokļus paredzēts izmaksāt no izveidota mērķfonda (pieņemot attiecīgu lēmumu biedru kopsapulcē un rēķinos izveidojot atsevišķu pozīciju "Iemaksa mērķfondā"). Vai biedrībai ir tiesības veidot šādu mērķfondu? Vai valdes locekļu atlīdzības obligāti jāiekļauj apsaimniekošanas maksā, līdz ar to palielinot ar PVN apliekamos ieņēmumus?
Nodokļi 07:00, 12. Dec. 2019
Turpinot apskatīt Senāta spriedumus lietās par komersantam radīto zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem, svarīgi pievērst uzmanību 2016.gada 7.jūnija spriedumam lietā SKC‑7/2016. Šajā spriedumā Senāts atkāpās no līdzšinējā judikatūrā paustajām atziņām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinātās un valsts budžetā maksājamās summas (nokavējuma un soda naudas) nav uzskatāmas par komersanta zaudējumiem, un līdz ar to nav pamata tās piedzīt no maksātnespējīgo sabiedrību bijušajiem valdes locekļiem.
Valdes locekļi 07:00, 27. Nov. 2019
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Tiesvedības 14:02, 30. Okt. 2019
Kā rīkoties valdes loceklim, ja uzņēmumam ir pieteikta maksātnespēja, taču viņam nav finansiālu iespēju pieteikt maksātnespēju? Kādas ir sekas, ja netiek pieteikta maksātnespēja uzņēmumam, kuram ir nodokļu parādi? Kādi procesi un sankcijas gaidāmas?
Komercdarbība 07:00, 31. Mai. 2018
Likums nosaka juridisku personu pienākumu atklāt savu patieso labuma guvēju, iesniedzot Uzņēmumu reģistram noteiktu informāciju. Savukārt Uzņēmumu reģistrs, nesaņemot pietiekamu informāciju, var uz laiku atlikt pieteikto reģistrāciju. Apskatīsim praktiskos aspektus, kā sekmīgi iesniegt informāciju Uzņēmumu reģistrā un izvairīties no atbildības par paziņošanas pienākuma savlaicīgu neizpildi.
Komerctiesības 07:00, 25. Sep. 2020
Vai valdes loceklis drīkst akcionāriem lūgt, lai viņu atbrīvo no atbildības pirms potenciālā darījuma līguma noslēgšanas, ja konkrētais valdes loceklis nepiekrīt tā slēgšanai? Kā valdes loceklim rīkoties, ja viņš nepiekrīt kolēģiem un negrib viņu "nepareiza" lēmuma dēļ vēlāk segt radušos zaudējumus?
Komercdarbība 07:00, 10. Jan. 2019
Uzņēmuma darbības veids ir transportlīdzekļu vadītāju apmācība, uzņēmums ir reģistrēts Izglītības iestāžu reģistrā un saņēmis reģistrācijas apliecību. Vai, pamatojoties uz Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta 1. daļas 12. punktu, uzņēmums var nepiemērot pievienotās vērtības nodokli transportlīdzekļu vadītāju apmācības pakalpojumiem?
Nodokļi 07:00, 1. Okt. 2020
Saeima otrajā lasījumā pieņēma Dzīvojamo telpu īres likuma projektu, kas izstrādāts, lai precizētu un pilnveidotu līdzšinējo regulējumu, nodrošinātu līdzvērtīgu īrnieku un izīrētāju pienākumu un tiesību apjomu, kā arī risinātu citus jautājumus īres tiesību jomā.
Likumdošana 15:05, 24. Sep. 2020
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par dalībnieku aizsardzību reorganizācijas procesā. Lai reorganizācijas rezultātā netiktu aizskartas dalībnieku, akcionāru vai biedru (dalībnieku) tiesības, Komerclikumā paredzēti dažādi dalībnieku aizsardzības mehānismi.
Komerctiesības 07:00, 7. Sep. 2020
Asociācijas nodrošina uzņēmumiem iespēju komunicēt ar politikas veidotājiem un citu nozaru pārstāvjiem, veidot vienotu izpratni par nozares turpmāko attīstību, kā arī saglabāt vai uzlabot attiecīgās nozares pakalpojumu sniegšanas kvalitātes standartus. Bet vai šādas organizācijas ievēro konkurences pamatprincipus?
Komerctiesības 07:00, 21. Sep. 2020
Kādos gadījumos par komercsabiedrības saimniecisko darbību atbildīgās personas tiek iekļautas riska personu sarakstā?
Tiesvedības 07:00, 11. Sep. 2020
Biedrība vairs neveic nekādas funkcijas, tāpēc to plānots likvidēt. Visas saistības ir dzēstas, un biedrībai ir atlikuši tikai naudas līdzekļi kontā. Ko biedrība var darīt ar šiem naudas līdzekļiem? Kādā veidā biedri varētu sadalīt šos naudas līdzekļus savā starpā? Nepieciešamības gadījumā arī nomaksāt nodokļus, bet kādus un kādā apmērā?
Komercdarbība 07:00, 1. Sep. 2020
1. jūlijā piedzīvojām būtiskas izmaiņas administratīvās atbildības regulējumā, stājoties spēkā jaunajam Administratīvās atbildības likumam un zaudējot spēku tā priekštecim – Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksam.
Komerctiesības 07:00, 17. Aug. 2020
Ar valdes locekli noslēgts pilnvarojuma līgums. Valdes loceklim piešķirtas 20 apmaksātas brīvas dienas. Vai par šīm dienām valdes loceklim jārēķina vidējā izpeļņa (kā būtu jādara darba līguma gadījumā), vai arī jāsamaksā noteiktā mēnešalga? Kad tā jāizmaksā – pirms atvaļinājuma vai algas izmaksas dienā? Darba līguma gadījumā atvaļinājuma nauda būtu izmaksājama pirms atvaļinājuma.
Darba tiesības 07:00, 1. Nov. 2018