Persona, kas iepriekš ir strādājusi Apvienotajā Karalistē, vēlas saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā. Jānorāda, ka persona nav saņēmusi bezdarbnieka pabalstu Apvienotajā Karalistē un nav darba ņēmēja Latvijā. Vai personai ir tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā, ja darba attiecības iepriekš bijušas citā valstī?
Darba tiesības 06:00, 19. Nov. 2024
Bieži vien nākas redzēt, ka uz konkrētu amatu tiek izsludināts atkārtots konkurss. Vai tas nozīmē, ka iepriekšējā reizē netika atrasts piemērots kandidāts? Kā atlases procesā tiek vērtēti potenciālie darbinieki? Vai pastāv likuma normas, kurās noteiktas prasības par darba pieredzi?
Darba tiesības 06:00, 4. Nov. 2024
Lai veicinātu parādnieku legālu nodarbinātību, kas ilgtermiņā nodrošinātu arī parādu atgūšanu, šī gada 1.oktobrī stājušies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas maina ieturējumu apmēru no parādnieku darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:06, 1. Okt. 2024
Atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam (Atlīdzības likums) pašvaldību darbiniekiem ik gadu tiek piešķirts papildatvaļinājums līdz 10 dienām. Vai neizmantotais papildatvaļinājums jāatlīdzina naudā pašvaldības darbiniekam, izbeidzot darba attiecības?
Darba tiesības 06:00, 22. Okt. 2024
Atbalstot grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”, Ministru kabinets 2024.gada 8.oktobra sēdē lēma pilnveidot regulējumu ēnu ekonomikas mazināšanai būvniecības nozarē, lai efektīvāk kontrolētu darbinieku darba laiku un uzskaiti arī mazākos būvniecības objektos, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 16:34, 8. Okt. 2024
Vai atsauce uz Darba likuma 148.pantu attiecināma arī uz darbinieku, piemēram, izpilddirektoru, kurš bieži ceļo un tādēļ birojā vairāk nav, nekā ir, kā arī piedalās sapulcēs, kas notiek brīvdienās, bet neieņem valdes locekļa amatu?
Darba tiesības 06:00, 15. Okt. 2024
Kā rīkoties, ja darbinieks veselības stāvokļa dēļ vairs nevar turpināt strādāt nolīgto darbu? Kā šis fakts ir jāpaziņo darba devējam? Un kā rīkoties darba devējam, ja viņam ir aizdomas, ka darbinieks veselības stāvokļa dēļ nevar veikt nolīgto darbu, tomēr pats darbinieks tā neuzskata?
Darba tiesības 06:00, 9. Sep. 2024
Personai ārvalstī ar tiesas spriedumu piemērots sods – autovadītāja tiesību izmantošanas aizliegums uz noteiktu laiku. Vai šāds aizliegums ir saistošs arī Latvijā? Kā potenciālais darba devējs var zināt, vai darbiniekam / potenciālajam darbiniekam ir šāds sods?
Klausies
Civiltiesības
06:00, 5. Sep. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības 06:00, 16. Sep. 2024
Eiropas Savienības fondu investīcijas ir nozīmīgs instruments Latvijas tautsaimniecības attīstībā, kas uzlabo konkurētspēju, veicina izaugsmi un rada jaunas darbavietas, taču šo investīciju apguvē ir nepieciešams ievērot zināmus nosacījumus, lai piešķirtie līdzekļi tiktu izmantoti pārredzami, atbildīgi un likumīgi. Kādi nosacījumi jāievēro?
Publiskie iepirkumi 06:00, 18. Sep. 2024
Cik bieži var saņemt bezdarbnieka pabalstu? Vai tam ir kādi ierobežojumi?
Darba tiesības 06:00, 6. Aug. 2024
Praksē gadās situācijas, kad darbinieki, kas ieguvuši uzturēšanās atļauju pēc darba devēja izsaukuma, neierodas darbā, jo devušies nevis uz to valsti, kurā tika nolīgti, bet uz citu. Kas darba devējam būtu jāiekļauj darba līgumā, lai izsauktie darbinieki nelikumīgi nepamestu Latviju?
Darba tiesības 06:00, 30. Jūl. 2024
No 2024.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (likums par IIN), kas cita starpā paredz, ka turpmāk ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliks darba devēja apmaksāto mācību maksu darbiniekam par tā studijām augstākās izglītības iestādē. Tas, kā juridiski darba devējam ir jānoformē darbinieka mācību maksas apmaksa un vai šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 96.panta noteikumi un slēdzama vienošanās, tiks iztirzāts šajā publikācijā.
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības 06:00, 29. Jūl. 2024
Darbinieks 1.maijā nosūtīts strādāt uz Lietuvu. Latvijā šī ir svētku diena, bet Lietuvā – parasta darba diena. Savukārt, cits darbinieks nosūtīts strādāt uz Vāciju, lai 6 mēnešus strādātu kādā būvniecības objektā. Vai nosūtītajam darbiniekam ir jāstrādā, kad Vācijā ir svētki, jo Latvijā tādu nav, līdz ar to atpūsties ir iespējams tad, kad svētki ir Latvijā. Kā ar darba samaksu šādās situācijās?
Darba tiesības 06:00, 9. Jūl. 2024
Nereti starp darba devēju un darbinieku rodas no darba tiesiskajām attiecībām izrietošas vai ar tām saistītas domstarpības, kuru atrisināšana var būt sarežģīta un laikietilpīga. Pamatprincips paredz, ka radies strīds vispirms ir jāmēģina risināt savstarpēju pārrunu ceļā, tomēr ne vienmēr tas izdodas. Kādi ir darba strīdu veidi un vai darbinieks ir tiesīgs ikvienā gadījumā piesaistīt advokātu strīda atrisināšanai?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Jūl. 2024
Platformu darbinieki bieži vien darbojas kā pašnodarbinātie vai neatkarīgie līgumslēdzēji, lai gan praksē viņu darba apstākļi bieži vien līdzinās tradicionālajiem darbiniekiem, un tas nozīmē, ka šie darbinieki nesaņem līdzvērtīgas sociālās garantijas, salīdzinot ar "parastajiem" darbiniekiem. Lai risinātu šo problēmu, 2024.gada 30.maijā Eiropas Parlaments pieņēma jaunu direktīvu par darba nosacījumu uzlabošanu platformu darbā.
Darba tiesības 06:00, 15. Jūl. 2024
Šobrīd mazu bērnu vecāki, lai varētu strādāt reglamentētajā profesijā, reizēm ir nostādīti izvēles priekšā – kopt un rūpēties par saviem mazuļiem vai mēģināt atrast ceļus, kā “izgrozīties” un izpildīt ar profesiju saistītos kritērijus, bet tāpēc pilnvērtīgi neizmantot savas kā vecāka tiesības, atklāj Tiesībsarga birojs.
Aktualitātes 13:35, 4. Jūl. 2024
Saeima 2024.gada 20.jūnijā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, mainot likuma 594. un 599.pantu par ieturējumiem no parādnieka darba algas un līdzīgiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 13:23, 28. Jūn. 2024
Kā notiek termiņuzturēšanās atļaujas kartes anulēšana darba attiecību izbeigšanas gadījumā? Vai informācija par uzturēšanās atļaujas anulēšanu tiek nodota automātiski vai ir nepieciešams veikt kādas darbības?
Darba tiesības 09:00, 25. Jūn. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:56, 3. Jūn. 2024
Uzņēmums vēlas piesaistīt kvalificētus ārvalstu speciālistus no trešajām valstīm. Latvijā tiem nepieciešama uzturēšanās atļauja. Ar ko atšķiras Eiropas Savienības zilā karte no termiņuzturēšanās atļaujas?
Darba tiesības 06:00, 30. Mai. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
Arī tiem Krievijas pilsoņiem, kuri saņēmuši pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saskaņā ar tā saukto ārvalstnieku likumu, būs jākārto valsts valodas prasmes pārbaude. To paredz 2024.gada 20.jūnijā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā, informē Saeima.
Likumdošana 10:50, 21. Jūn. 2024
Saeimā ir iesniegts jaunā Imigrācijas likuma likumprojekts. Apskatām, kādas izmaiņas tas varētu ieviest un kādā stadijā šobrīd atrodas.
Darba tiesības 06:00, 10. Mai. 2024
Uzņēmumā darba drošības un aizsardzības instruktāžas veic ārpakalpojuma sniedzējs. Darba aizsardzības reģistrācijas žurnāls tiek parakstīts un glabāts elektroniski pakalpojuma nodrošinātajā sistēmā. Cik ilgi ir jāglabā šādi žurnāli? Vai nepieciešams elektroniski parakstītos žurnālus lejupielādēt un saglabāt arī uzņēmuma sistēmā vai pietiek, ka tie atrodas tikai pie pakalpojuma sniedzēja?
Lietvedība 09:00, 7. Mai. 2024
Aprīlī pārliecinošu uzvaras gājienu piedzīvojusi publikācija par neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju! Bet par visu pēc kārtas – apskatām aprīļa lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 13:22, 10. Mai. 2024
Senāts 2024.gada 17.janvāra spriedumā lietā SKC-129/2024 analizēja, vai darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu situācijā, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas ar tiesas spriedumu.
Tiesvedības 06:00, 29. Apr. 2024
Kas ir alternatīvās personas statuss un kas to var saņemt? Kas jāņem vērā, pieņemot darbinieku ar šo statusu?
Darba tiesības 06:00, 3. Mai. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Apr. 2024
Katra uzņēmuma vai iestādes darbība neizbēgami atstāj iespaidu uz vidi un sabiedrību, tomēr pasūtītāji var rīkot ilgtspējīgus iepirkumus, piemēram, zaļos publiskos iepirkumus vai sociāli atbildīgus publiskos iepirkumus. Tam ir potenciāls samazināt iespējamo nelabvēlīgo ietekmi uz vidi, sociālo jomu un ekonomiku un panākt uzlabojumus sabiedrībai būtisku problēmu risināšanā. Kā iepirkumā integrēt vides un sociālos kritērijus, lai tas būtu ilgtspējīgs?
Publiskie iepirkumi 06:00, 5. Apr. 2024
Darbiniekam ir šāds darba režīms – 1 dienu strādā, 3 dienas brīvas. Vai drīkst ar darbinieku slēgt jaunu darba līgumu uz 1 dienu ik pēc 4 dienām?
Darba tiesības 06:00, 9. Apr. 2024
Pieņemts Mākslīgā intelekta akts, kas garantē gan drošību, gan pamattiesību ievērošanu un vienlaikus rosina inovāciju, informē Eiropas Parlaments.
Likumdošana 14:56, 14. Mar. 2024
Beidzot tā pa īstam jūtama pavasara saule. Vēl jau noteikti būs arī kāda sniega kārta, bet tagad, pavasarīgo sajūtu ieskautiem, laiks žurnāla “iTiesības” februāra lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 12:35, 8. Mar. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko februārī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:51, 4. Mar. 2024
Lai personāla dokumentu aprites gaitā nerastos problēmas, jāpievērš uzmanība vairākiem aspektiem – dokumentu formātam, glabāšanas nosacījumiem, datu apstrādes drošībai un parakstu juridiskajam spēkam. Īpaši noteikumi jāievēro gadījumā, ja darba attiecības tiek slēgtas ar darbinieku, kurš atrodas ārvalstīs. Vērtēsim šos aspektus, sniedzot praktiskus ieteikumus, to alternatīvas un minimālās prasības.
Lietvedība 06:00, 23. Feb. 2024
Kopš pandēmijas krīzes sākuma uzsākta aktīva jautājuma risināšana par attālinātā darba vienota regulējuma pieņemšanu. Kādas izmaiņas ir apspriestas Eiropas līmenī saistībā ar attālinātā darba pieaugošo tendenci? Kas turpmāk būs jāņem vērā darba devējiem, kuri nodarbina darbiniekus, kas veic darba pienākumus attālināti?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 26. Feb. 2024
Darbinieks vēlas doties trīs nedēļu ilgā atvaļinājumā no 2023.gada 4.decembra. Darbiniekam ir neizmantots uzkrātais atvaļinājums par periodu no 2022.gada 1.janvāra līdz 2023.gada 4.decembrim. Saskaņā ar Darba likuma 149.panta 3.daļu uzkrāto atvaļinājuma daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu. Ko tas nozīmē? Vai šajā gadījumā drīkst norādīt, ka atvaļinājums izmantots par periodu no 2022.gada 4.decembra līdz 2023.gada 3.septembrim?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 13. Feb. 2024
Turpmāk visiem darba tirgus dalībniekiem attiecībā uz ārvalstnieku nodarbināšanu tiks piemēroti vienoti noteikumi, kuros katrai nozarei būs vienots nepieciešamais finanšu līdzekļu apmērs, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:24, 5. Feb. 2024
Mūsu uzņēmuma celtnieki strādā Vācijā komandējuma ietvaros. Vācijā darba alga nevar būt mazāka par minimālo likmi 12 eiro/stundā. Vai mūsu uzņēmums drīkst izmaksāt komandējuma kompensāciju 50 eiro dienā, ja darbinieki algu saņem Latvijā?
Darba tiesības 06:00, 25. Jan. 2024
Pagājušā gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-165/2023, kurā uzmanība tika pievērsta jautājumiem, kas skar darbinieku nosūtīšanu darbā uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Spriedums risina virkni darba tiesību jautājumu, kas saistīti ar naudas summām, kas pienākas nosūtītajam darbiniekam. Kā būtiskākie minami piemērojamā minimālā darba algas likme, samaksa par svētku dienām, komandējuma dienas naudas izmaksa, kā arī ceļā uz darbu pavadītā laika atzīšana par darba laiku, kam arī pievērsta uzmanība šajā rakstā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 15. Jan. 2024
Vai darba devējs var iestrādāt darba līgumā punktu par obligātām virsstundām un norīkot darbam citā pilsētā bez darbinieka piekrišanas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2024
Ņemot vērā darbaspēka trūkumu tādās tautsaimniecībai būtiskās nozarēs kā apstrādes rūpniecība un būvniecība, Ministru kabinets (MK) 2023.gada 19.decembrī apstiprināja grozījumus Ielūgumu apstiprināšanas un uzaicinājumu noformēšanas kārtībā. Ar grozījumiem tiks atvieglotas prasības saimnieciskās darbības veicējiem, kuri plāno Latvijā nodarbināt ārzemju darbiniekus profesijās, kas Latvijā nav reglamentētas.
Likumdošana 06:00, 27. Dec. 2023
Vai darbiniekam var uzteikt darba līgumu situācijā, kad tas zaudējis darba devēja uzticību rīcības ārpus darba laika dēļ? Šādu, bez šaubām, netipisku situāciju vērtējis Senāts lietā SKC-138/2023. Izskatām Senāta atziņas!
Tiesvedības 07:00, 2. Jan. 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārrēķinātās minimālās pensijas (vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma, kuras maksā par tekošo mēnesi) un minimālās apdrošināšanas atlīdzības klienti saņems jau janvārī.
Aktualitātes 09:46, 12. Dec. 2023
Turpmāk darba devējam dotācijas apmērs bezdarbnieka praktiskās apmācības laikā nebūs sadrumstalots, bet būs 60% apmērā no minimālās darba algas.
Likumdošana 10:13, 6. Dec. 2023
Kāda šobrīd pasaulē ir situācija ar mākslīgā intelekta (MI) regulējumu un ko Eiropas Savienība (ES) plāno darīt šajā jomā? Vai MI vispār nepieciešams regulējums? Atbildi uz šiem jautājumiem mēģināsim rast rakstā.
Komerctiesības 06:00, 3. Nov. 2023
Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas strādāt paralēli vairākās darbavietās ir dažādi, taču tas nenozīmē, ka tā vienmēr ir darbinieka “privātā darīšana”, kā viņš pavada savu brīvo laiku ārpus darba. Pirms uzņemties blakus darbus, darbiniekam dažkārt pat jāsaņem darba devēja piekrišana.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 30. Okt. 2023
Ja uzņēmējs vēlas vienā valstī nodibinātā uzņēmuma īstenoto uzņēmējdarbību paplašināt vai pārcelt uz citu valsti, tas var kalpot par iemeslu uzņēmuma atrašanās valsts vai teritorijas maiņai.
Komerctiesības 06:00, 17. Nov. 2023
Visā Latvijā līdz 8. aprīlim turpina pieņemt darba devēju pieteikumus skolēnu nodarbinātības pasākuma īstenošanai 2022. gada vasarā. Darba devēju pieteikšanās tika uzsākta 7. martā, un līdz 4. aprīlim jau 237 darba devēji ir pieteikuši 4275 darba vietas skolēniem, informē Nodarbinātības valsts aģentūra.
Aktualitātes 09:55, 5. Apr. 2022
Reti kurš no darba tiesību praktizējošiem speciālistiem un interesentiem Latvijā atstāja bez ievērības Senāta Civillietu departamenta 2023.gada 27.jūnija lēmumu lietā SKC-131/2023. Ar ko interesants ir šis Senāta lēmums, un kāpēc ir būtiski nošķirt kolektīvo tiesību strīdu no kolektīvā interešu strīda?
Tiesvedības 06:00, 25. Sep. 2023
Likumā ir noteikti personāla dokumenti ar arhīvisko vērtību, proti, dokumenti, kuri jāglabā uzņēmuma arhīvā ilgstoši. Šādu dokumentu nav daudz, bet situācijās, kad darba devēja un darbinieka strīds nonāk līdz tiesai, var rasties nepieciešamība arī pēc citiem dokumentiem un pierādījumiem. Kādi dokumenti jāsaglabā un jāsaskaņo ar darbinieku? Vai tas noteikti jādara papīra formātā vai arī to iespējams darīt e-vidē?
Vai drīkst saņemt autoratlīdzību, ja ir piešķirts bezdarbnieka statuss un tiek saņemts bezdarbnieka pabalsts?
Darba tiesības 06:00, 24. Aug. 2023
Kā aprēķināt darba samaksu darbiniekam, kas nosūtīts darbu veikt citā valstī? Vai komandējuma naudu var uzskatīt par darba samaksas daļu? Situāciju jo īpaši sarežģī apstāklis, ka nosūtītajam darbiniekam jāpiemēro gan Latvijas, gan konkrētās ārvalsts un starptautiskie normatīvie akti. Izskatīsim aktuālos jautājumus, kas saistās ar darbinieku nosūtīšanu, un apskatīsim arī kādu lietu, kas nonākusi tiesā.
Tiesvedības 06:00, 7. Sep. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments atstājis negrozītus divus Administratīvās apgabaltiesa spriedumus lietās Nr.SKA-105 un Nr.SKA-118, ar kuriem par pareizi izpildītiem atzīti Nodarbinātības valsts aģentūras noslēgtie līgumi par psihologu un psihoterapeitu individuālajām un grupu konsultācijām ilgstošajiem bezdarbniekiem.
Jaunākās tiesvedības 15:00, 29. Jūn. 2023
Senāta Civillietu departaments atcēlis lēmumu daļas jautājumā par tiesvedības izbeigšanu lietā Latvijas Aviācijas Arodbiedrības prasībā pret AS „Air Baltic Corporation” un AS „Aviation Crew Resources” un vērsis uzmanību, ka pirms prasības iesniegšanas tiesā ir būtiski nošķirt kolektīvo tiesību strīdu, kas risināms tiesā, un kolektīvo interešu strīdu, kas nav risināms tiesā.
Jaunākās tiesvedības 10:30, 28. Jūn. 2023
Apskatīsim kādu nesenu Senāta spriedumu par darba piespiedu kavējumu, ja tā laikā darbiniekam piešķirta invaliditāte.
Darba tiesības 06:00, 3. Jūl. 2023
Mūsdienu digitālajā laikmetā aizvien biežāk gribas atteikties no rakstveida dokumentiem un tos aizstāt ar ierakstu sistēmā, mazinot birokrātisko slogu un padarot procesu efektīvāku un patīkamāku. Pašapkalpošanās sistēmas jau kādu laiku ļauj atteikties no rakstveida rīkojumiem par atvaļinājumiem, komandējumiem, mācībām, novērtēšanu un citiem procesiem. Arī bonusu un dažādu piemaksu datus atbilstoši pašu veidotajiem algoritmiem var vienkārši ievadīt sistēmā, protams, ar nosacījumu, ka uzņēmumā ir gan tam pielāgota sistēma, gan skaidri saprotami tās noteikumi.
Klausies
Lietvedība
06:00, 21. Jūl. 2023
Jau kādu laiku globālās tendences liecina, ka darba tirgus paplašinājies ārpus vienas valsts robežām. Arī Latvijas darba devēji šobrīd lūkojas ārvalstīs ne tikai talantu vai vadītāju piesaistei, bet arī rutīnas darba veicēju meklējumos. Turpinoties Covid-19 krīzei un palielinoties attālinātā darba nozīmei, Latvijas uzņēmumiem arvien biežāk rodas jautājums, kā vislabāk pieņemt darbā ārvalstu darbiniekus, īpaši tad, ja tie strādā attālināti no savas mītnes valsts.
Darba tiesības 06:00, 5. Jan. 2022
Ministru kabineta sēdē apstiprināts rīkojuma projekta, kas paredz finansējuma piešķiršanu, lai turpinātu vienreizēja nodarbinātības vai pašnodarbinātības uzsākšanas pabalsta izmaksu Ukrainas civiliedzīvotājiem.
Aktualitātes 11:00, 25. Mai. 2023
Ņemot vērā, ka pēdējā laikā Konkurences padome ir saņēmusi vairākus jautājumus saistībā ar nozaru ģenerālvienošanām, Konkurences padome sniedz informatīvu skaidrojumu, kas ir nozaru ģenerālvienošanās un to vērtējumu konkurences tiesībās.
Aktualitātes 10:51, 22. Jūn. 2023
Uzņēmums veic jaunu darbinieku atlasi, kuras laikā vairākiem kandidātiem tiek nosūtīts atteikums. Vai darba devējam ir pienākums paskaidrot atteikuma iemeslu potenciālajam kandidātam?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jūn. 2023
Darbinieks strādā attālināti ārzemēs pēc paša iniciatīvas un darba devējs pieļauj šādu darba modeli. Vai darba devējam ir jākompensē attālinātā darba izdevumi šādā situācijā? Vai arī izdevumi (t.sk. apdrošināšana) jāsedz darbiniekam?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Jūn. 2023
Pēdējos pāris gados uzņēmējiem nācies pieņemt, ka ar nenoteiktību jārēķinās un tā ir daļa no standarta biznesa prakses un risku vadības. Daži no šādiem nenoteiktības faktoriem ir gan Eiropas zaļais kurss un tā tiesiskā regulējuma attīstība, gan arī pieaugošās uzraugu, investoru, klientu, darbinieku un citu sadarbības partneru prasības. Tāpēc vides, sociālie un pārvaldības jautājumi (environment, social, governance (ESG)) neizbēgami būs uzņēmumu dienas kārtības augšgalā. ESG ļauj uzņēmējam izprast ne tikai, kā uzņēmumā tiek reaģēts uz klimata pārmaiņām, bet arī,kā uzņēmumā tiek pārvaldīta un pārbaudīta tā darbība un piegādes ķēdes.
Komerctiesības 06:00, 28. Apr. 2023
Līgums par Eiropas Savienības (ES) funkcionēšanu nosaka, ka Eiropas Revīzijas palātai ir jāveic ES budžeta un nozaru politikas revīzija, kas nosedz ES izdevumu finanšu, atbilstības un lietderības aspektus. Galvenais mērķis ir sniegt ES nodokļu maksātajiem informāciju par to, vai ES un nacionālās iestādes, kā arī finansējuma gala saņēmēji novirza investīcijas tiem mērķiem un tādā apjomā, kā to paredzējuši likumdevēji ES un nacionālajā līmenī. Šī pārskatatbildība ir īpaši svarīga kopš Covid-19 pandēmijas, kad ES rīcībā ir ne tikai lielāki tradicionālie budžeta līdzekļi, bet arī finanšu tirgos aizņemtais finansējums.
Tiesvedības 06:00, 12. Mai. 2023
Tuvojoties vasaras brīvlaikam, atgādinām, ka vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērniem, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.
Aktualitātes 11:30, 9. Mai. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Aktualitātes 14:52, 6. Apr. 2023
Vai darba devējs darba līgumā var paredzēt, ka darbiniekam garantē darbu 15 stundas mēnesī, vienlaikus minot, ka šo darbu būs jāveic piecas dienas pēc darba devēja iepriekšēja pieprasījuma, katrā no šīm dienām darbiniekam liekot strādāt trīs stundas, mēnesī kopā – 60 stundas. Vai šādas prasības darba līgumā ir samērīgas? Vai pastāv kādi ierobežojumi, kas nošķirtu darba līgumu ar stundu likmi un maiņu grafiku no parastā darba līguma ar normālo darba laiku? Darbiniekam pirmajā gadījumā ir ļoti grūti plānot savu privātu dzīvi, kā arī savienot darbu ar citiem blakus darbiem.
Darba tiesības 06:00, 10. Mar. 2023
Kā ik gadu, arī 2022.gadā Eiropas Savienības Tiesā ir izskatīta virkne spriedumu un atziņu, kas jāņem vērā visiem uzņēmējiem. Piedāvāju, manuprāt, būtiskāko atziņu apkopojumu darba tiesību jomā, ko vērts iekļaut noteikti izlasāmo rakstu “čeklistē”.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 27. Feb. 2023
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz četru kalendāra nedēļu ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kuru var dalīt tikai ar darbinieka piekrišanu un izņēmuma gadījumos divas kalendārās nedēļas pārcelt uz nākamo gadu. Bet cik daudz atvaļinājumus drīkst uzkrāt? Vai atvaļinājumu uzkrāt vispār ir likumīgi? Un kā aprēķināt uzkrātā atvaļinājuma naudu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Mar. 2023
Viss plūst un mainās, līdz ar to saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīgu pasākumu rezultātā var mainīties arī darba devēja personāla stratēģija un darba devējam nepieciešamo darbinieku amatu saraksts. Diemžēl tas var nozīmēt arī konkrētu amatu likvidāciju. Kā drīkst rīkoties darba devējs, ja nepieciešams likvidēt amatu, kad darbinieks atrodas grūtniecības un dzemdību vai bērna kopšanas atvaļinājumā?
Darba tiesības 06:00, 13. Feb. 2023
Darba likuma (DL) 148.panta 1.daļā ir paredzēti gadījumi, kad, ievērojot attiecīgā darba vai nodarbošanās īpatnības, darba laika ilgums netiek mērīts vai iepriekš noteikts vai to var noteikt paši darbinieki. Šādos gadījumos nav jāveic darba laika uzskaite. Uz kuriem darbiniekiem un amatiem var attiecināt šo noteikumu? Kā organizēt darbu un aprēķināt algu šādiem darbiniekiem?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Feb. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos (amatos) un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Klausies
Darba tiesības
07:10, 10. Jan. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, kad darbinieka darba grafiks nav pilnībā vai lielākoties paredzams. Šāda darba laika organizācija varētu attiekties uz daudziem uzņēmumiem un darbiniekiem, kas vēlas efektīvāk izmantot darba laiku.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Jan. 2023
Lai veicinātu bezdarbnieku mobilitāti uz darba vietām un došanos uz mācību iestādēm apgūt darba tirgū nepieciešamās prasmes, reģionālās mobilitātes atbalsts Nodarbinātības valsts aģentūras klientiem paaugstināts no septiņiem līdz 10 eiro dienā transporta izdevumu segšanai un no 150 līdz 200 eiro mēnesī dzīvojamās telpas īres izdevumu segšanai, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 12:08, 8. Dec. 2022
2023.gadā sociālajā jomā plānotas dažādas izmaiņas. Labklājības ministrija piebilst, ka šīs ir izmaiņas, par kurām var informēt, kamēr budžets nākamajam gadam vēl nav pieņemts.
Aktualitātes 14:55, 20. Dec. 2022
Cilvēka seja mūsdienās ir ne tikai vizuālā identitātes atšķirības zīme, bet arī “atslēga”, izmantojot dažādus tehnoloģiskos risinājumus. Dažādi cilvēka sejas atpazīšanas tehnoloģiju risinājumi ir balstīti uz biometrisko datu apstrādi. Kas ir biometriskie dati? Un kādos gadījumos sejas attēls kļūst par šādiem datiem, kam piemērojamas īpašas aizsardzības prasības?
Datu aizsardzība 06:00, 12. Dec. 2022
Darba likumā un citos darba tiesiskās attiecības regulējošos normatīvajos aktos paredzētas vairākas normas, kas nav grozāmas, darbiniekam un darba devējam vienojoties. Aplūkosim uz nepilngadīgu personu nodarbināšanu attiecināmus ierobežojumus, kas ir īpaši aktuāli vasaras mēnešos, kad nepieciešami darbinieki sezonas darbu veikšanai, savukārt nepilngadīgajiem skolēnu brīvdienās ir brīvais laiks un nereti aktuāls kļūst jautājums par vēlmi piepelnīties.
Darba tiesības 07:00, 31. Mai. 2021
Lai izzinātu aktuālo situāciju darba tirgū un tendences darba spēka piesaistē un noturēšanā, Nodarbinātības valsts aģentūra no 8.jūnija līdz 30.septembrim rīkoja darba devēju ekspresaptaujas, kas norisinājās četros posmos: “Darba devējiem nepieciešamās prasmes”, “Tehnoloģiju ietekme uz darbaspēku nepieciešamību”, “Trešo valstu pilsoņu piesaiste darba tirgum” un “Darbaspēka piesaiste”. Aptaujas NVA uzdevumā veica SIA “RAIT Custom Research Baltic”.
Aktualitātes 16:08, 26. Okt. 2022
Pēdējā laikā izskatīšanā nonākuši strīdi, kuros Senāts novērojis darbinieku arodbiedrību nepienācīgu tiesību izmantošanu, nodrošinot darbinieku interešu pārstāvību darba strīdos. Vienā no izskatāmām lietām Senātam izlemjamais tiesību jautājums bija saistīts ar Darba likumā noteikto pienākumu darba devējam pirms arodbiedrības biedra atlaišanas prasīt arodbiedrības piekrišanu uzteikumam un arodbiedrības lomu dialogā ar darba devēju minētās normas kontekstā, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 16:45, 4. Nov. 2022
Lai veicinātu brīvprātīgā darba pieejamību sabiedrībai, pilnveidotu brīvprātīgā darba kā nodarbinātības veida uzskaiti, kā arī radītu elastīgākus nosacījumus brīvprātīgā darba īstenošanai tā organizētājiem, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 2022.gada 21.septembrī, lēma Saeimā virzīt alternatīvus likuma grozījumus Brīvprātīgā darba likumā.
Likumdošana 09:00, 23. Sep. 2022
Apkoposim Eiropas Savienības Tiesas atziņas kādā šogad pieņemtā spriedumā, kurā tiesa analizējusi, vai ir tiesiski noteikt vecuma ierobežojumu arodbiedrības priekšsēdētāja kandidātiem!
Tiesvedības 06:00, 14. Okt. 2022
Vai, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un Krievijai noteiktās sankcijas, Latvijas darba devējiem vēl ir iespējams nodarbināt personas no Krievijas? Atbilde ir apstiprinoša, tomēr jāievēro daži papildu nosacījumi, kas paredzēti Imigrācijas likumā.
Darba tiesības 06:00, 12. Okt. 2022
Ņemot vērā, ka nesen stājušās spēkā Darba likuma izmaiņas, kas tostarp ietekmē arī pārbaudes laika noteikšanu, atgādināsim, vai ir kādas situācijas, kad pārbaudes laiku var noteikt atkārtoti? Piemēram, vai tad, ja darbinieku paaugstina amatā, nosakot jaunus pienākumus, darba devējam ir iespēja pārbaudīt viņa spējas un atbilstību šī darba izpildei?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 5. Sep. 2022
Aplūkosim kādu Eiropas Savienības Tiesas spriedumu un noskaidrosim, vai darba devējam ir obligāts pienākums darbinieks, kam iestājusies invaliditāte, kuras dēļ viņš vairs nevar pildīt līdzšinējo darbu, pārcelt citā amatā tajā pašā uzņēmumā!
Tiesvedības 06:00, 8. Sep. 2022
Saslimstība ar arodslimībām Latvijā ar katru gadu pieaug. To var skaidrot ar apstākli, ka palielinājusies gan nodarbināto, gan ārstu izpratne un informētība par darba izraisīto veselības traucējumu sekām, arodslimībām, to diagnostikas iespējām, kā arī apdrošināšanas atlīdzības iegūšanas iespējām no valsts, – par šiem jautājumiem arī "parunāsim".
Darba tiesības 06:00, 15. Aug. 2022
2022.gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). Viens no izmaiņu aspektiem saistīts ar darba līgumā iekļaujamo informāciju, veicot grozījumus un papildinājumus DL 40.pantā. Kāda informācija turpmāk jāparedz, sagatavojot un slēdzot darba līgumu?
Darba tiesības 06:00, 1. Aug. 2022
2022. gada 29. jūnijā spēkā stāsies grozījumi Imigrācijas likumā, kas paredz iespēju trešo valstu pilsoņiem saņemt tā saucamo "Digital Nomad" (jeb latviski "digitālais klejotājs") vīzu. Šo vīzu būs iespēja saņemt tām personām, kuras ir nodarbinātas pie ārzemēs reģistrēta darba devēja vai kuras ir ārzemēs reģistrētas pašnodarbinātas personas un veic savus darba pienākumus attālināti, piemēram, sniedz konsultācijas, tulkošanas pakalpojumus, pakalpojumus informācijas tehnoloģiju jomā, u.c.
Aktualitātes 09:59, 28. Jūn. 2022
Vai sociālajos tīklos publicēts vakances paziņojums ir darba sludinājums? Un vai tajā obligāti jānorāda arī piedāvātā darba alga?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 11. Jūl. 2022
Teju katrs darba devējs nodarbina arī cilvēkus, kam ir bērni. Lai nepieļautu kādus darba tiesību normu pārkāpumus pret šiem darbiniekiem, ir svarīgi zināt strādājošiem vecākiem nodrošināmo tiesību ietvaru. Apkoposim visu svarīgo!
Darba tiesības 06:00, 4. Jūl. 2022
Aplūkosim, kādi var būt atlaišanas iemesli, kā jānotiek šim procesam un par ko darbinieks jāinformē atlaišanas gadījumā!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Jūn. 2022
Saeima ceturtdien, 2. jūnijā, trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Imigrācijas likumā, kas paredz ieviest attālinātā darba vīzas, lai veicinātu augstas kvalifikācijas personu ieceļošanu Latvijā, ziņo Saeima.
Likumdošana 15:24, 2. Jūn. 2022
Efektīva un pārdomāta augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste ir aktuāla problēma, jo līdz šim trešo valstu pilsoņiem, kuru darba specifika ļauj veikt darba pienākumus attālināti, bija ierobežotas iespējas saņemt uzturēšanās tiesības Latvijā. Šobrīd speram soli uz priekšu, lai padarītu savu teritoriju pievilcīgu augsti kvalificētiem speciālistiem, ieviešot attālinātā darba jeb nomadu vīzas.
Darba tiesības 06:00, 23. Mai. 2022
Lai veicinātu augstas kvalifikācijas personu ieceļošanu Latvijā, atbalstīti grozījumi Imigrācijas likumā, paredzot ieviest attālinātā darba vīzas, informē Saeima.
Likumdošana 09:13, 25. Mai. 2022
Kas jāņem vērā, slēdzot darba līgumu ar ukraiņu ieceļotāju? Vai darba līgumam jānodrošina tulkojums (notariāls tulkojums), vai ir pietiekami, ka to iztulko un izskaidro mutiski? Uz kāda dokumenta pamata darba līgumā norāda dzīvesvietas adresi – vai sanāk, ka tad, lai noformētu darba līgumu, ukraiņu ieceļotājam jābūt deklarētam Latvijā? Vai līguma slēgšanai ir pietiekami uzrādīt personu apliecinošos dokumentus, vai arī tie jākopē un jāglabā personas lietā (piemēram, vīzas vai uzturēšanās atļaujas kopija)?
Darba tiesības 06:00, 12. Mai. 2022
Aplūkosim Eiropas Savienības Tiesas (EST) atziņas spriedumā, kurā tiesa meklēja atbildes uz jautājumu, vai kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu darbiniekam pienākas neatkarīgi no tā, uz kāda pamata izbeigtas darba attiecības!
Klausies
Tiesvedības
06:00, 1. Apr. 2022
Latvija, apzinoties savas ar starptautiskiem līgumiem uzņemtās saistības, ir izveidojusi juridiskus mehānismus, lai atbalstītu Ukrainas civiliedzīvotājus, kuri bruņotā konflikta dēļ ir spiesti atstāt Ukrainas teritoriju un doties bēgļu gaitās. Šim mērķim pieņemts Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums (Likums), kurā skaidroti ukraiņu nodarbināšanas nosacījumi, kas jāņem vērā potenciālajiem darba devējiem Latvijā.
Darba tiesības 06:00, 22. Apr. 2022
Veicot grozījumus Imigrācijas likumā, līdz 2023. gada 30. jūnijam apturēta pirmreizējo termiņuzturēšanās atļauju izsniegšana Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas pilsoņiem, informē Saeima.
Likumdošana 17:58, 20. Apr. 2022
Atbilstoši Darba likumam (DL) darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus un ja darbnespēja ir nepārtraukta. Vai to iespējams darīt uzreiz pēc sešiem slimošanas mēnešiem? Vai arī šādā gadījumā jāsagaida Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas rezultāti un apstiprinājums? Kā darbiniekam jāpaziņo par šādu uzteikumu? Analizējam un atbildam uz šiem lasītāja jautājumiem!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Apr. 2022
Uzņēmums uz darba līguma pamata vēlas algot darbinieku (informācijas tehnoloģiju speciālistu – programmētāju) no Polijas (darbinieks jau ir atrasts) attālinātam darbam. Kā to pareizi darīt? Vai obligāti jāreģistrē vakance Nodarbinātības valsts aģentūrā? Kādi dokumenti jāsagatavo darba devējam? Kādi dokumenti jānoformē darbiniekam? Kādi nodokļi jāmaksā darba devējam, algojot darbinieku no ārvalstīm?
Darba tiesības 06:00, 8. Mar. 2022
Vai darba devējs no darbinieka var atprasīt par darbinieka apmācībām samaksātos līdzekļus, ja darba tiesiskās attiecības izbeigtas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 7. Mar. 2022
Saprotams, ka darbaspēka kustība notiek dažādos virzienos. Arī komandējumos Latvijā strādājošie dodas arvien biežāk, tādēļ rodas jautājumi par šo tēmu. Numura tēmas ietvaros sniedzam atbildi arī uz kādu lasītāja jautājumu, kura autors vēlas gūt skaidrāku priekšstatu par komandējumu, darba braucienu un darbinieka nosūtīšanu, kā arī dienas naudas kompensēšanu.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Mar. 2022
Šī gada 5. martā stājās spēkā Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums ar mērķi sniegt atbalstu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ šā bruņotā konflikta norises laikā, kā arī ar mērķi sniegt vispārēju atbalstu Ukrainas sabiedrībai.
Darba tiesības 21:08, 9. Mar. 2022
Saeima šā gada 3. martā galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamu atzīto Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu, kura mērķis ir sniegt atbalstu, tostarp, nodarbināšanu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ, kā arī vispārēja atbalsta sniegšanai Ukrainas sabiedrībai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:30, 7. Mar. 2022
Iecerēts ieviest attālinātā darba vīzas, lai veicinātu augstas kvalifikācijas personu ieceļošanu Latvijā, to paredz Saeimas šā gada 3. martā konceptuāli atbalstītie grozījumi Imigrācijas likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:30, 3. Mar. 2022
Piesaistot ārvalstu darbaspēku, uzņēmumiem jāsaprot, vai ārvalstniekam, kuru grib piesaistīt un nodarbināt Latvijā, būs jākārto tiesības uz nodarbinātību un termiņuzturēšanās atļauja, vai tomēr tas nav nepieciešams.
Darba tiesības 06:00, 14. Feb. 2022
Iecerēts ieviest attālinātā darba vīzas, lai veicinātu augstas kvalifikācijas personu ieceļošanu Latvijā, to paredz Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas šā gada 15. februārī konceptuāli atbalstītie grozījumi Imigrācijas likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 17:00, 15. Feb. 2022
Topošajām māmiņām Darba likumā piešķirta juridiskā labvēlība un drošības garantija šajā dzīves būtiskajā brīdī, taču tas nenozīmē, ka visi darba devēji rīkojas labticīgi un atbilstoši Latvijas Republikas un starptautiskajām tiesību normām, turklāt dažkārt tie mēdz rīkoties pat negodprātīgi.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 7. Feb. 2022
Publiskajā un mediju telpā, kad apspriesti jautājumi par darbaspēka piesaisti no trešajām valstīm, no darba devēju pārstāvju puses izskan viedoklis, ka ir ievērojama atšķirība starp augsti kvalificēta un mazkvalificēta ārvalstu darbaspēka piesaistes procesiem. Atsevišķu darba devēju ieskatā mazkvalificētā darbaspēka piesaistes process ir komplicētāks nekā augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste. Vai tā tiešām ir?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 4. Feb. 2022
Darba samaksas jautājums ir būtisks ikviena uzņēmuma ikdienā, jo tas veido ne tikai ievērojamu izdevumu pozīciju, bet nereti nosaka arī paša uzņēmuma konkurētspēju, piesaistot un noturot kvalificētākus un pieredzējušākus darbiniekus. Aplūkosim aktuālos samaksas noteikšanas un konfidencialitātes aspektus!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Jan. 2022
Beidzamā laikā aktuāls kļuvis jautājums, vai noteiktos apstākļos darbinieks ir tiesīgs atteikties informēt darba devēju par sertifikāta esamību, kā arī atteikties uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu, piemēram, aizbildinoties ar personas datu aizsardzības interesēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 27. Dec. 2021
Lai risinātu nodarbināto nabadzības problēmu un nodrošinātu adekvātus ienākumus arī minimālās algas saņēmējiem, šā gada 6. decembrī Briselē Eiropas Savienības (ES) Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padome apstiprināja vēsturisku vienošanos par Eiropas Komisijas priekšlikumu direktīvai par adekvātu minimālo algu ES.
Likumdošana 15:30, 6. Dec. 2021
Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotie skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumi 2020. gadā norisināsies divus mēnešus – no 1. jūlija līdz 31. augustam. Iepriekš pieņemtais lēmums pasākumus nerīkot atcelts, ņemot vērā Covid-19 situācijas stabilizēšanos.
Aktualitātes 16:00, 29. Mai. 2020
Lai gan diskriminācijas aizliegums nostiprināts starptautiskos līgumos, Eiropas Savienības, konstitucionālā un nacionālā ranga tiesību aktos, praksē ir gadījumi, kad pret darbiniekiem vai darba meklētājiem kādā no darba tiesisko attiecību posmiem var būt vērsta darba devēja diskriminācija darba meklētāja vai darbinieka vecuma dēļ.
Darba tiesības 06:00, 29. Nov. 2021
Lai gan šī gada 1. augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (DL), jau septembrī sagatavotas jaunas izmaiņas, kas, visticamāk, stāsies spēkā nākamgad. Saprotams, ka līdz galīgajam lasījumam ceļš vēl ir tāls, līdz ar to tā laikā noteikti gaidāmas izmaiņas, taču vispārīgu priekšstatu par grozījumiem iespējams gūt jau šobrīd.
Darba tiesības 06:00, 24. Nov. 2021
Pēc ārkārtējās situācijas beigām paredzēts sniegt finansiālu atbalstu darba devējiem jaunu darbinieku pieņemšanai darbā no bezdarbnieku vidus. Algas subsīdijas atbalsta pasākuma ietvaros darba devējs trīs mēnešus saņems subsīdiju darba algai 50% apmērā no darbiniekam noteiktās mēneša darba algas, bet ne vairāk kā 430 eiro mēnesī.
Aktualitātes 16:01, 22. Jūn. 2020
Laikā, kad darba tirgū joprojām palielinās darbinieku deficīts, darba devēji gatavi izmantot dažādus instrumentus, lai savai organizācijai piesaistītu darbiniekus, tādēļ arvien biežāk dzirdam arī par darbinieku pārvilināšanu. Vai tā rīkoties ir atļauts? Kā tas notiek, un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Nov. 2021
Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar Covid-19 izplatību", kas paredz ieviest atvieglotākus nosacījumus nodarbinātības jomā, lai uzņēmumi vīrusa pandēmijas izraisītās ārkārtējās situācijas laikā varētu saglabāt savu darbību un esošās darbavietas.
Covid-19 16:56, 7. Mai. 2020
Uzņēmums plāno paplašināt darbību, piedāvājot arī darbiekārtošanas pakalpojumus. Vai tam jāsaņem kāda specifiska atļauja vai licence? Kā tas notiek?
Darba tiesības 07:00, 23. Sep. 2021
Bērna gaidīšana sievietei ir laime. Kas var būt brīnišķīgāks par jauna cilvēka radīšanu! Tomēr vai tā ir laime arī grūtnieces darba devējam? Darbinieces grūtniecība nozīmē ne tikai to, ka jāmeklē darbinieks, kas aizvieto darbinieci grūtniecības, dzemdību un bērna kopšanas atvaļinājuma laikā, bet jāievēro arī daudzas citas nianses, kas saistītas ar darba devēja un darbinieces – grūtnieces tiesiskajām attiecībām.
Darba tiesības 07:00, 24. Sep. 2021
Šā gada 28. septembrī Ministru kabinets (MK) apstiprināja rudens drošības pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošus pakalpojumus un drošu darba vietu, informē MK.
Covid-19 10:00, 29. Sep. 2021
Palielinoties darbaspēka deficītam Latvijā, darba devēji arvien biežāk meklē alternatīvus risinājumus, līdz ar to pieaug darbaspēka ilgtermiņa nomas pakalpojumu pieprasījums. Noskaidrosim darbinieku nomas juridiskās nianses, kas jāņem vērā visām šajā procesā iesaistītajām pusēm!
Darba tiesības 07:00, 4. Okt. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 5. Okt. 2021
Labklājības ministrija (LM) ir sagatavojusi informatīvu materiālu darba devējiem, kurā skaidrotas būtiskākās izmaiņas, kas šobrīd jāievēro, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus un ārkārtējo situāciju. Kā organizēt darbu? Vai darba devējs var prasīt uzrādīt darbiniekam vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu? Kuriem darbiniekiem ir obligāti jāvakcinējas? Kurš maksās par darbinieku testiem? Atbildes uz šiem un citiem būstiskiem jautājumiem sniedz LM.
Covid-19 12:00, 12. Okt. 2021
Covid-19 pandēmijas un ārkārtējās situācijas laikā uz amatpersonām attiecināmi nedaudz atšķirīgi noteikumi kā uz citiem strādājošajiem. Noteiktas nianses jāņem vērā gan attālinātā darba noteikšanā, gan dīkstāvē un vakcinācijā. Būtiskākais apkopots Labklājības ministrijas informatīvajā materiālā.
Covid-19 14:00, 12. Okt. 2021
Uzņēmuma pārejas gadījumā tā ieguvējs pārņem ne tikai uzņēmuma nodevēja mantu, bet arī visas citas saistības, tostarp tiesības un pienākumus, kas izriet no uzņēmuma pārejas brīdī spēkā esošajām darba tiesiskajām attiecībām. Līdz ar to uzņēmuma ieguvējs iegūst arī jaunus darbiniekus un ir atbildīgs par viņu interešu aizsardzību un ievērošanu.
Darba tiesības 07:00, 15. Sep. 2021
Darbinieks uz 10 mēnešiem nosūtīts uz vienu būvobjektu, savukārt pēc tam uz deviņiem mēnešiem nosūtīts uz citu būvobjektu tajā pašā valstī, bet cita pakalpojuma līguma ietveros. Vai šādā gadījumā laiku abos projektos nesummē kopā, bet ņem vērā katru nosūtījumu atsevišķi, tādējādi rezultātā darbiniekam neveidojas ilgtermiņa nosūtīšana (virs 12 mēnešiem)?
Darba tiesības 07:00, 31. Aug. 2021
Kādā mūsu uzņēmuma nodaļā strādā vairākas pensionāres, kuras, diemžēl, nav gatavas apgūt mūsdienu tehnoloģijas, tomēr konkrētajā jomā bez speciālo programmu izmantošanas strādāt paliek arvien grūtāk. Cilvēcīgi – negribas aizvietot pensionāres, kas uzņēmumā nostrādājušas jau ilgu laiku. Kā juridiski pareizi šādā situācijā atbrīvot no darba pensionāres?
Darba tiesības 07:00, 26. Aug. 2021
Darbiniekam Latvijā noteiktā darba alga ir 900 eiro (bruto) mēnesī. Darbinieks uz četriem mēnešiem nosūtīts komandējumā uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Vai uz šo laika periodu darba līgumā noteikto darba algu maina uz algu, kāda ir salīdzināmam darbiniekam attiecīgajā ES dalībvalstī? Vai jāslēdz jauns darba līgums?
Darba tiesības 07:00, 24. Aug. 2021
Kam pievērst uzmanību, ja darbinieks strādā attālināti no citas valsts? Saprotams, ka precīza atbilde uz šo jautājumu atkarīga no tā, kurā valstī darbinieks atrodas un kas noteikts konkrētās valsts likumdošanā, taču apkoposim būtiskāko, kas jāņem vērā!
Klausies
Darba tiesības
07:00, 9. Aug. 2021
Saeimas Juridiskā komisija galīgajā lasījumā atbalstīja jauna likumprojektu "Likums par fiziskās personas atbrīvošanu no pārādsaistībām", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:42, 1. Jūn. 2021
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 21. Jūn. 2021
Saeima 17. martā galīgajā lasījumā pieņēma jauno Dzīvojamo telpu īres likumu, kas stājās spēkā 1. maijā. Kādas ir būtiskākās problēmas šajā jomā, un kas mainīsies īrniekiem un izīrētājiem?
Komerctiesības 07:00, 3. Mai. 2021
Vai sociālajos tīkos drīkst iegūt informāciju par topošo darbinieku, ņemot vērā, ka tur var būt pieejama arī privāta informācija? Vai tas nav datu aizsardzības prasību pārkāpums?
Darba tiesības 07:00, 3. Mai. 2021
2020. gadā Eiropas Savienības Tiesa (EST) pieņēma daudz nozīmīgu spriedumu darba tiesību jomā. Par tiem informēju arī iepriekšējos rakstos, savukārt šoreiz piedāvāju spriedumu apkopojuma noslēgumu un tiesas atziņas, ko vērtīgi zināt arī Latvijas juristiem un uzņēmumu vadītājiem.
Tiesvedības 07:00, 12. Mai. 2021
Jautājums par privāto dzīvi jau iepriekš aktualizējās saistībā ar īstenojamo datu aizsardzības reformu. Šajā pārmaiņu un ārkārtējās situācijas laikā, kad attālinātais darbs jeb darbs no mājām strauji palielinājies un mainījis mūsu ikdienas dzīvi, tas ir vēl aktuālāk, jo nošķirt darbu no privātās dzīves kļūst arvien grūtāk.
Klausies
Tiesvedības
07:00, 9. Apr. 2021
Lai gan pirmajā brīdī virsrakstā minētais jautājums var šķist retorisks, pandēmijas apstākļos darbinieku bažas par pārlieku viņu veselībai veltītu darba devēju uzmanību kļuvušas pavisam reālas. Šobrīd darba līgumā vai uzņēmuma politikā iekļauts darbinieka pienākums rūpēties par savu veselību vairs nav ne retums, ne pārsteigums.
Darba tiesības 07:00, 7. Apr. 2021
Uzņēmumi joprojām ir spiesti pielāgoties jauniem apstākļiem, ieviešot arvien jaunus risinājumus, lai regulētu jautājumus par darbinieku darba vietu un darba laiku. Attālinātā darba apstākļos aktuāls un bieži vien arī neskaidrs ir jautājums par pareizu darba laika uzskaiti. Sevišķi svarīgi tas ir, runājot par tā saukto dežūrlaiku. Izskatīsim tiesas atziņas par šo jautājumu!
Tiesvedības 07:00, 24. Feb. 2021
Mūsdienu biznesa vidē nepieciešama stabilitāte un konsekvence lēmumu pieņemšanas procesā, veidojot nodokļu politiku, tiesisku un drošu uzņēmējdarbības vidi, kā arī atbalstot tiesu sistēmas efektivitāti ilgtermiņā. Covid-19 vīrusa izplatība pasaulē radījusi izaicinājumu pilnu un smagu ikdienu visai sabiedrībai kopumā.
Komerctiesības 09:56, 1. Mar. 2021
Iepriekšējā numurā skaidrojām, kas ir individuāli darba strīdi un kā tos efektīvāk risināt, lai izvairītos no iespējamām tiesvedībām. Šoreiz aplūkosim kolektīvos darba strīdus un to risināšanu.
Darba tiesības 07:00, 15. Mar. 2021
Nu jau par vispārzināmu faktu uzskatāma tēze, ka Covid-19 ietekmējis katru Latvijas uzņēmumu. Ir uzņēmumi, kam šis bija fantastisks izrāviena, jaunu tehnoloģiju ieviešanas un attīstības periods, tomēr liela daļa darba devēju bija spiesti pieņemt lēmumu par darbinieku skaita samazināšanu.
Tiesvedības 07:00, 22. Mar. 2021
Šobrīd visus vai teju visus personāla vadības procesus iespējams nodrošināt elektroniskajā vidē, ja vien pieejamas trīs lietas – griba, rīki un prasmes. No darba devēja gribas atkarīgs, vai un kādu programmu, t.i., rīkus, izmantot dokumentu radīšanai, uzskaitei, apritei, parakstīšanai un saglabāšanai. Piedāvājumu un iespēju ir pietiekami daudz, līdz ar to tikai no gribas un prasmēm atkarīgs, ko no tā visa izmantosim un kā strādāsim.
Arvien biežākas ir dažādas vienošanās, kurās darbiniekiem pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās paredzēts konkurences ierobežojums. Tomēr ne visas vienošanās atzīstamas par likumīgām.
Darba tiesības 07:00, 27. Jan. 2021
Turpinām tēmu par pērnā gada nogalē pieņemtajiem Darba likuma grozījumiem, ar ko regulēti darbinieku nosūtīšanas jautājumi. Šoreiz aplūkosim Latvijas darba devēja pienākumus, norīkojot darbiniekus strādāt ārvalstīs, kā arī rīcību, ja darba devējs ir pagaidu darba aģentūra. Kā jau minēts, izmaiņas stājās spēkā 5. janvārī.
Darba tiesības 07:00, 20. Jan. 2021
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Likumdošana 18:53, 28. Dec. 2020
Ārkārtējā situācijā, lai ierobežotu vīrusa ievešanu, ir noteiktas stingrākas drošības prasības un Latvijā līdzīgi kā daudzās citās valstīs, no 15. janvāra ieceļošanai būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa rezultāts. Vienlaikus tiek atļauta kontrolēta un izsekojama pārvietošanās, tādējādi dodot iespēju ceļot tiem, kam tas nepieciešams tikai būtisku iemeslu dēļ vai darba pienākumu veikšanai, piemēram, komercpārvadātājiem.
Covid-19 12:36, 15. Jan. 2021
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 29. Dec. 2020
Pērnā gada nogalē pieņemti ilgi gaidītie grozījumi Darba likumā (DL), regulējot darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izmaiņas stājās spēkā 5. janvārī, tās ir vērienīgas un samērā sarežģītas, tādēļ apkopošu būtiskāko, šoreiz analizējot ārvalstu darba devēja pienākumus, norīkojot darbinieku darbam Latvijā, kā arī Latvijas uzņēmumu atbildību, saņemot ārvalstu uzņēmumu pakalpojumus.
Darba tiesības 07:00, 13. Jan. 2021
Turpinām rakstu sēriju par Eiropas Savienības Tiesas (EST) pērnā gada būtiskākajām atziņām darba tiesību jomā. Šajā rakstā par tiesas spriedumiem, kuros analizēta vienlīdzīga nodarbināšana un nepilns darba laiks.
Tiesvedības 07:00, 28. Feb. 2020
Lai nodrošinātu efektīvāku nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzību atbilstoši Eiropas Savienības tiesību normās ietvertajam regulējumam, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Darba likumā, informē Saaeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:41, 28. Dec. 2020
Stājas spēkā ilgi gaidītie grozījumi Darba likumā, kas galīgajā lasījumā pieņemti pērnā gada nogalē. Grozījumi tapuši, lai nodrošinātu efektīvāku nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzību atbilstoši Eiropas Savienības tiesību normās ietvertajam regulējumam.
Likumdošana 15:01, 5. Jan. 2021
Uzņēmēji profesiju klasifikatoram un tā kodu norādīšanai personāla dokumentos nereti velta vien virspusēju uzmanību, neiedziļinoties niansēs. Līdz ar to pamatoti var rasties jautājums, kādēļ ir būtiski zināt klasifikatora nozīmi un pielietojumu.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 6. Jan. 2021
Šajā laikā ir interesanti atcerēties kāda gudra vīra – Salamana mācītāja – teikto, ka nekā jauna nav zem saules, kas ir jau bijis, tas atkal būs, kas ir jau noticis, tas atkal notiks. Vai tiešām? Covid-19 krīze radījusi virkni izmaiņu, īpaši darbinieku un darba devēju attiecībās. Daudzi zaudējuši darbu, citi strādā attālināti, bet ir arī tādi, kuru darba apjoms ievērojami palielinājies. Kādi likumi šobrīd valda?
Darba tiesības 07:00, 4. Dec. 2020
Turpinām aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Darba tiesības 07:00, 27. Nov. 2020
“Balto apkaklīšu” noziegumi, kas ir angļu valodas jēdziena “white collar crime” tulkojums, ir noziegumi ekonomisko, finanšu, korporatīvās pārvaldes un korupcijas jomās. “Balto apkaklīšu” noziegumi no citiem noziegumiem atšķiras ar to, ka nav vardarbīgi, un vienmēr veikti, lai gūtu finansiālu labumu.
Tiesvedības 07:00, 25. Nov. 2020
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību vienīgais valdes loceklis, kurš ir arī īpašnieks un uzņēmuma vadītājs, strādā uz darba līguma pamata kā valdes loceklis ar normālo darba laiku. Uzņēmuma struktūrvienībā (veikalā), kas atrodas citā Latvijas pilsētā, kamēr nav darbinieka, pats valdes loceklis strādā arī kā pārdevējs. Attiecīgi palielinās darba laiks, par ko tiek aprēķināta piemaksa par virsstundām. Vai valdes loceklim drīkst apmaksāt viesnīcas izdevumus, ja viņš paliek šajā pilsētā arī nakšņot, neatgriežoties savā pamatdarba vietā / dzīvesvietā? Kā klasificēt šos izdevumus? Kādi dokumenti (rīkojums) noformējami?
Darba tiesības 07:00, 10. Dec. 2020
Lai palīdzētu plašākam tautsaimniecībā aktīvo iedzīvotāju lokam, Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas nosacījumus – samazināts atbalsta saņemšanai nepieciešamais ieņēmumu krituma slieksnis, savukārt patentmaksātājiem palielināts atbalsta apmērs.
Covid-19 11:34, 3. Dec. 2020
Lai vienkāršotu un paātrinātu atbalsta sniegšanu Covid-19 ierobežojošo pasākumu ietekmētiem uzņēmumiem, Ministru kabineta sēdē apstiprināti jauni nosacījumi atbalstam algu subsīdijai daļēji nodarbinātiem darbiniekiem un dīkstāves atbalsta sniegšanai uzņēmējiem un to darbiniekiem, kā arī pašnodarbinātajiem un patentmaksātājiem.
Covid-19 16:35, 26. Nov. 2020
Šā gada 24. novembrī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”, kas nosaka kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 12:01, 30. Nov. 2020
Lai arī nakts darbā nodarbināto skaitam vērojama tendence samazināties, tomēr daudzās nozarēs tas būs aktuāls vienmēr, jo ir darbi, kurus nepieciešams veikt arī naktī.
Darba tiesības 07:00, 28. Okt. 2020
Kā šobrīd rīkoties darba devējiem, ņemot vērā, ka Covid-19 turpina un, visticamāk, tuvākajā laikā arī turpinās mūs pārsteigt ar nepieciešamību pieņemt ātrus, bet gudrus lēmumus?
Darba tiesības 07:00, 6. Nov. 2020
No 2021. gada 1. janvāra tiks mainīta valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta (turpmāk – nodrošinājuma pabalsts) apmēra un tā pārskatīšanas kārtība. Turpmāk nodrošinājuma pabalsta apmērs tiks noteikts procentuālā apmērā no ienākumu mediānas. Savukārt šis pabalsts personām ar I un II invaliditātes grupu tiks diferencēts pēc nodarbinātības fakta.
Likumdošana 11:56, 5. Okt. 2020
Krievijas pilsonis, kuram ir ES zilā karte ar tiesībām uz nodarbinātību ar ierobežojumiem (tiesības strādāt pie noteikta darba devēja), proti, viņš strādā Latvijas uzņēmumā, plāno kļūt par cita Latvijas uzņēmuma īpašnieku. Viņš pats tur nestrādās, nesaņems par to atalgojumu. Līdz ar to šis cilvēks vienlaikus būs gan darbinieks Latvijas uzņēmumā, kurā jau šobrīd strādā ar ES zilo karti uz pilno slodzi, gan cita Latvijas uzņēmuma īpašnieks. No uzņēmuma, kuru plānots nopirkt, īpašnieks tikai saņems dividendes reizi gadā, nevis darba algu. Vai šī situācija kaut kādā veidā ietekmēs esošo ES zilo karti? Vai būs vajadzīga jauna ES zilā karte ar kaut kādām speciālām atzīmēm?
Komercdarbība 07:00, 8. Okt. 2020
Ikdienā aizvien biežāk nākas saskarties ar situācijām, kad uzņēmumi ne tikai pārvieto savu darbaspēku uz dažādām pasaules valstīm pārrobežu projektu īstenošanai, bet arī darbaspēka trūkuma novēršanai izvēlas piesaistīt darbiniekus no trešajām valstīm.
Darba tiesības 07:00, 2. Okt. 2020
Ekonomiskās situācijas stabilizēšanai Covid-19 krīzes laikā un pēc tās uzņēmēju atbalstam tika izstrādātas virkne valsts atbalsta programmas, sākot no dīkstāves pabalstiem darbiniekiem un nodokļu brīvdienām, kas deva atbalstu un atspēriena punktu uzņēmējiem krīzes laikā, līdz investīcijām apgrozāmajiem līdzekļiem un jaunu produktu izstrādei, kā arī starptautiskās konkurētspējas un eksporta veicināšanai.
Covid-19 11:30, 27. Aug. 2020
Ņemot vērā saslimšanas ar Covid-19 pieaugumu, iebraucot Latvijā no Igaunijas, cilvēkiem būs jāievēro pašizolācija. Prasība stājas spēkā no 12.septembra plkst. 00.00, informē Veselības ministrija.
Covid-19 15:08, 12. Sep. 2020
Vai darba devējam saskaņā ar Darba likumu ir tiesības potenciālajiem darbiniekiem uzdot izpildīt kādus uzdevumus, lai pārliecinātos par atbilstību ieņemamajam amatam? Nav runa par psiholoģisko novērtējumu, bet tieši profesionālajām kompetencēm. Vai darba devējs pēc tam šos darbus drīkst izmantot? Piemēram, kandidāts ir sagatavojis lielisku ideju kāda projekta reklāmai, tomēr darbā tiek pieņemts cits kandidāts. Vai pirmā kandidāta idejas vēlāk uzņēmums drīkst attīstīt un izmantot?
Darba tiesības 07:00, 27. Aug. 2020
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā uz Vāciju. Komandējums saistīts ar būvniecību. Darbiniekam tur jāpavada četri mēneši. Kura likumdošana jāievēro šajā laika periodā – Vācijas vai Latvijas? Piemēram, ja šajā periodā Latvijā ir svētku diena, bet Vācijā – darba diena.
Darba tiesības 07:00, 10. Aug. 2020
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par termiņiem, kas jāievēro reorganizācijas procesā iesaistītajām komercsabiedrībām sabiedrībām. Termiņu neievērošanas sekas var būt dažādas un lielākoties noved pie nevajadzīga reorganizācijas procesa pagarinājuma.
Komerctiesības 07:00, 3. Aug. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Domā, ko runā!
Eiropas Savienības Tiesā šī gada aprīlī pieņemts jauns spriedums, kas aktualizē, cik būtiski darba devējam ir nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret ikvienu darbinieku, kā arī piedomāt par saviem izteikumiem publiskajā telpā. Arī vārda brīvībai ir robežas.
Tiesvedības 07:00, 7. Aug. 2020
Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) aicina darba devējus pieteikties algu subsīdiju atbalstam. Tā ir iespēja darba devējiem nodarbināt NVA reģistrētos bezdarbniekus, saņemot subsīdiju darba algai pirmajos trīs nodarbinātības mēnešos. Atbalstam var pieteikties no 2020. gada 1. jūlija līdz 2020. gada 31. decembrim.
Likumdošana 11:34, 6. Jūl. 2020
Darba samaksa ir maksa par cilvēka spēju un prasmju izmantošanu noteiktā laika periodā. Jebkuras darba attiecības nonāk pie šiem jautājumiem. Cik lielu atalgojumu noteikt? Kāda ir vienlīdzīga darba samaksa? Kas ir atalgojuma politika un kā maksāt prēmijas? Skaidrojam būtiskāko!
Darba tiesības 07:00, 17. Jūl. 2020
Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze daudzās nozarēs apturējusi ierasto biznesa skrējienu. Plašie ierobežojumi, kas gan kopš aprīļa beigām jau atcelti vai nav vairs tik stingri, daudziem darba devējiem arvien neļauj visus darbiniekus nodrošināt ar darbu. Šādos apstākļos uzņēmēju vidū raisās jautājums – kā lietderīgi un efektīvi izmantot dīkstāves laiku?
Darba tiesības 07:00, 6. Jūl. 2020
Turpinot rakstu sēriju par interesantākajām Eiropas Savienības Tiesas 2019. gada atziņām darba tiesību jomā, šoreiz plašāk aplūkošu divus spriedumus. Vienā no tiem analizēta ģimenes un darba pienākumu saskaņošana, savukārt otrā spriedumā aplūkoti diskriminācijas aspekti.
Tiesvedības 07:00, 25. Mai. 2020
Ar darbinieku tika noslēgts līgums uz laiku – trīs mēnešiem. Darba attiecības beidzas. Taču pēc īsa laika tapis skaidrs, ka darbinieks nepieciešams vēl uz trīs mēnešiem. Cik bieži secīgi drīkst slēgt līgumus uz noteiktu laiku?
Darba tiesības 07:00, 22. Jūn. 2020
Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas ieviesti dažādi atbalsta mehānismi uzņēmējiem un darba devējiem Covid-19 seku mazināšanai un ierobežošanai, tomēr, kā atzinuši arī valdības pārstāvji, ne visi atbalsta mehānismi bijuši efektīvi un tikai laika gaitā atklājušies dažādi trūkumi regulējumā, kas traucē kvalificēties pabalstu un atvieglojumu saņemšanai visiem, ko skārusi krīze.
Komerctiesības 08:00, 8. Mai. 2020
Šobrīd valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ vairāki darba devēji sākuši vai apsver iespēju veikt darbinieku skaita samazināšanas procedūru savā uzņēmumā. Aplūkosim, kādi svarīgi aspekti jāņem vērā, ja darba devējs nolēmis veikt darbinieku skaita samazināšanu.
Darba tiesības 07:00, 11. Mai. 2020
Latvijā izsludinātā ārkārtējā situācija, lai ierobežotu Covid-19 izplatību, tieši ietekmē darbiniekus un darba devējus, tādēļ tiek meklēti dažādi risinājumi, kā saglabāt darba tiesiskās attiecības. Viens no risinājumiem ir izmantot dažāda veida atvaļinājumus.
Darba tiesības 07:00, 6. Mai. 2020
Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, slēgtās robežas daudzviet Eiropā, ārvalstu viesu apsīkums – šie un citi faktori darba devējiem un darbiniekiem radījuši satraukumu par atalgojumu, darba organizāciju un citiem nodarbinātības jautājumiem. Piedāvājam ieskatu apkopojumā par aktuālajiem darba tiesību jautājumiem saistībā ar Covid-19.
Darba tiesības 07:00, 17. Apr. 2020
Darbaspēka trūkuma aizpildīšanai darba devēji Latvijā arvien biežāk izvēlas piesaistīt darbaspēku no trešajām valstīm. Darba līgums ir visbiežāk izvēlētais pamats trešo valstu pilsoņu nodarbināšanai. Šajā rakstā ZAB "PricewaterhouseCoopers Legal" informē par pieciem faktoriem, kas jāņem vērā, slēdzot darba līgumu ar trešās valsts pilsoni.
Aktualitātes 07:00, 7. Apr. 2020