Stājas spēkā Darba likuma grozījumi. Kas mainās darba līgumos?
2022-08-01
Antons Zagdajs, SIA "KPMG Law ZAB", vecākais jurists
2022.gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). Viens no izmaiņu aspektiem saistīts ar darba līgumā iekļaujamo informāciju, veicot grozījumus un papildinājumus DL 40.pantā. Kāda informācija turpmāk jāparedz, sagatavojot un slēdzot darba līgumu?
Grozījumi DL izstrādāti pēc Labklājības ministrijas (LM) iniciatīvas, un to mērķi ir papildināt darba tiesisko regulējumu. Pirmkārt, DL grozījumi pieņemti, lai ieviestu prasības, kas noteiktas direktīvā 2019/1152 par pārredzamiem un paredzamiem darba apstākļiem Eiropas Savienībā un direktīvā 2019/1158 par darba un privātās dzīves līdzsvaru vecākiem un aprūpētājiem. Ar grozījumiem novērstas atsevišķas Latvija nacionālā regulējuma neatbilstības Eiropas Savienības (ES) prasībām. Plānots, ka ar direktīvu pārņemšanu saistītās DL izmaiņas nodrošinās, ka darbinieki ir vairāk informēti par nodarbinātības apstākļiem un nosacījumiem, kas tiem būs piemērojami darba attiecību laikā.
Otrkārt, iemesls veikt grozījumus ir Latvijas pienākums precizēt DL 14.1pantu par darbinieku nosūtīšanu saistībā ar Eiropas Komisijas (EK) 2021.gada 15.jūlija formālo paziņojumu pārkāpuma procedūras lietā 2018/2236. EK ieskatā Latvijas likumdevējs bija "pārcenties", paredzot darba devējam, kurš nosūta darbiniekus veikt darbu Latvijā, pienākumu noteikt pārstāvi, kurš pilnvarots pārstāvēt darba devēju ne tikai administratīvajās iestādēs, bet arī Latvijas tiesā.
Treškārt, DL grozījumi pieņemti, lai nodrošinātu Satversmes tiesas 2020.gada 12.novembra lēmuma lietā 2019-33-01 izpildi. Šajā spriedumā tiesa noteica, ka DL 155.panta 1.daļa, ciktāl tā neparedz aizsardzību un atbalstu bērna mātes partnerei saistībā ar bērna piedzimšanu, atzīta par neatbilstošu Latvijas Republikas Satversmes 110.panta pirmajam teikumam un pasludināta par spēkā neesošu no 2022.gada 1.jūnija.
Iespēja brīvi noteikt darba vietu
Veicot izmaiņas, jaunā redakcijā izteikts DL 40.panta 2.daļas 4.punkts, paredzot, ka darba līgumā norāda darba vietu (ja darba pienākumu veikšana nav paredzēta kādā noteiktā darba vietā, norāda, ka darbinieku var nodarbināt dažādās vietās) vai to, ka darbinieks var brīvi noteikt savu darba vietu.
Nu jau vēsturiskajā DL redakcijā bija noteikts pienākums darba līgumā skaidri identificēt darba vietu. Manuprāt, likumdevēja mērķis, grozot DL 40.panta 2.daļas 4.punktu, bija piešķirt darba attiecībām lielāku elastību un atbilstību aktuāliem izaicinājumiem darba tiesību jomā. Proti, ņemot vērā attālinātā darba iespējas, kas strauji attīstījās un kļuva par nepieciešamību Covid-19 un pēcpandēmijas laikā, kā arī profesiju spektra un nodarbinātības veidu attīstību, piesaiste konkrētai fiziskai darba vietai ne vienmēr ir nepieciešama un praktiski izpildāma.
Persona, kas iepriekš ir strādājusi Apvienotajā Karalistē, vēlas saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā. Jānorāda, ka persona nav saņēmusi bezdarbnieka pabalstu Apvienotajā Karalistē un nav darba ņēmēja Latvijā. Vai personai ir tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā, ja darba attiecības iepriekš bijušas citā valstī?
Darba tiesības
06:00, 19. Nov. 2024
Iepriekš apskatījām, kas ir piespiedu kavējums un kādos gadījumos darba devējam pēc darbinieka atjaunošanas darbā ar tiesas spriedumu tas ir jākompensē. Šoreiz apskatām, kā aprēķināt atlīdzību par darba piespiedu kavējuma laiku.
Darba tiesības
06:00, 11. Nov. 2024
Bieži vien nākas redzēt, ka uz konkrētu amatu tiek izsludināts atkārtots konkurss. Vai tas nozīmē, ka iepriekšējā reizē netika atrasts piemērots kandidāts? Kā atlases procesā tiek vērtēti potenciālie darbinieki? Vai pastāv likuma normas, kurās noteiktas prasības par darba pieredzi?
Darba tiesības
06:00, 4. Nov. 2024
Lai stiprinātu valsts valodas lietojumu darba tirgū, 2024.gada 19.septembrī galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi Darba likumā. Ar grozījumiem aizstāvētas darbinieku tiesības izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem, izvirzot nepamatotas prasības par svešvalodu zināšanām darba pienākumu veikšanai. Kas jāievēro darba devējiem un kas mainīsies darba tirgū? Kādās jomās svešvaloda nav obligāta, bet kādās darba devējs tomēr drīkstēs to prasīt arī turpmāk?
Darba tiesības
06:00, 28. Okt. 2024
Lai cik ļoti darba devējs gribētu tikt vaļā no kāda darbinieka, atbrīvošanai ir jābūt tiesiskam pamatam un jāievēro Darba likumā noteiktā procedūra. Ja darbinieks būs neapmierināts ar atlaišanu, viņš var izvirzīt prasību tiesā. Tiesvedība parasti nav ne ātra, ne patīkama. Ja tiesa atzīst, ka darba tiesiskās attiecības ir izbeigtas prettiesiski, tiek skatīts jautājums par atlīdzības par darba piespiedu kavējuma laiku piedziņu.
Darba tiesības
06:00, 7. Okt. 2024
Dibinot darba tiesiskās attiecības, darba devējs pārkāpis atšķirīgas attieksmes aizliegumu. Vai šādā gadījumā drīkst izvirzīt prasību tiesā? Kā to izdarīt?
Darba tiesības
06:00, 30. Sep. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības
06:00, 16. Sep. 2024
Kā rīkoties, ja darbinieks veselības stāvokļa dēļ vairs nevar turpināt strādāt nolīgto darbu? Kā šis fakts ir jāpaziņo darba devējam? Un kā rīkoties darba devējam, ja viņam ir aizdomas, ka darbinieks veselības stāvokļa dēļ nevar veikt nolīgto darbu, tomēr pats darbinieks tā neuzskata?
Darba tiesības
06:00, 9. Sep. 2024
Darbinieks piekrīt ieturējumu veikšanai. Varētu domāt, ka lielākā darba devēja problēma atrisināta, jo nav jāvelta cilvēkresursu, laika un finanšu līdzekļi, vēršoties tiesā. Pirmais svarīgais solis ir veiksmīgi pārvarēts, taču līdz galarezultātam vēl ir vairāki nosacījumi, kas darba devējam jāievēro.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Aug. 2024
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības
06:00, 29. Jūl. 2024
Nereti starp darba devēju un darbinieku rodas no darba tiesiskajām attiecībām izrietošas vai ar tām saistītas domstarpības, kuru atrisināšana var būt sarežģīta un laikietilpīga. Pamatprincips paredz, ka radies strīds vispirms ir jāmēģina risināt savstarpēju pārrunu ceļā, tomēr ne vienmēr tas izdodas. Kādi ir darba strīdu veidi un vai darbinieks ir tiesīgs ikvienā gadījumā piesaistīt advokātu strīda atrisināšanai?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Jūl. 2024
Platformu darbinieki bieži vien darbojas kā pašnodarbinātie vai neatkarīgie līgumslēdzēji, lai gan praksē viņu darba apstākļi bieži vien līdzinās tradicionālajiem darbiniekiem, un tas nozīmē, ka šie darbinieki nesaņem līdzvērtīgas sociālās garantijas, salīdzinot ar "parastajiem" darbiniekiem. Lai risinātu šo problēmu, 2024.gada 30.maijā Eiropas Parlaments pieņēma jaunu direktīvu par darba nosacījumu uzlabošanu platformu darbā.
Darba tiesības
06:00, 15. Jūl. 2024
Darba likums nosaka aizliegumu darba devējam uzteikt darba līgumu darbiniekam – arodbiedrības biedram – pirms arodbiedrības piekrišanas saņemšanas. Vai arodbiedrībai ir pienākums pamatot savus lēmumus? Un kāda ir arodbiedrības atbildība gadījumā, ja tās lēmuma dēļ darba devējam ir radušies zaudējumi?
Darba tiesības
06:00, 1. Jūl. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
Darba devējam radušās aizdomas, ka darbiniekam ir nepamatoti izsniegta slimības lapa. Vai darba devējs drīkst prasīt slimības lapas anulēšanu? Kādas ir darba devēja tiesības?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Jūn. 2024