Kad apdarīti iekavētie pagājušā gada darbi un sastādīti 2024.gada plāni, laiks atskatīties uz žurnāla “iTiesības” 2023.gada lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 12:45, 22. Jan. 2024
Lai cik ļoti darba devējs gribētu tikt vaļā no kāda darbinieka, atbrīvošanai ir jābūt tiesiskam pamatam un jāievēro Darba likumā noteiktā procedūra. Ja darbinieks būs neapmierināts ar atlaišanu, viņš var izvirzīt prasību tiesā. Tiesvedība parasti nav ne ātra, ne patīkama. Ja tiesa atzīst, ka darba tiesiskās attiecības ir izbeigtas prettiesiski, tiek skatīts jautājums par atlīdzības par darba piespiedu kavējuma laiku piedziņu.
Darba tiesības 06:00, 7. Okt. 2024
Vai atsauce uz Darba likuma 148.pantu attiecināma arī uz darbinieku, piemēram, izpilddirektoru, kurš bieži ceļo un tādēļ birojā vairāk nav, nekā ir, kā arī piedalās sapulcēs, kas notiek brīvdienās, bet neieņem valdes locekļa amatu?
Darba tiesības 06:00, 15. Okt. 2024
Atbalstot grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”, Ministru kabinets 2024.gada 8.oktobra sēdē lēma pilnveidot regulējumu ēnu ekonomikas mazināšanai būvniecības nozarē, lai efektīvāk kontrolētu darbinieku darba laiku un uzskaiti arī mazākos būvniecības objektos, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 16:34, 8. Okt. 2024
Darbiniekam noslēgts darba līgums (normāls darba laiks ar darba laika uzskaiti), tiek veikts arī papildu darbs, noslēdzot autoratlīdzības līgumu, kurā noteikts konkrēts autordarbs, izpildes termiņš un samaksa. Vai jāuzskaita autordarbam veltītais laiks, ja tas tiek veikts uz autorlīguma pamata? Autordarbs var tikt veikts gan darba dienā, gan arī ārpus darba laika, piemēram, sestdienā.
Darba tiesības 06:00, 5. Okt. 2023
Vai darba devējs darba līgumā var paredzēt, ka darbiniekam garantē darbu 15 stundas mēnesī, vienlaikus minot, ka šo darbu būs jāveic piecas dienas pēc darba devēja iepriekšēja pieprasījuma, katrā no šīm dienām darbiniekam liekot strādāt trīs stundas, mēnesī kopā – 60 stundas. Vai šādas prasības darba līgumā ir samērīgas? Vai pastāv kādi ierobežojumi, kas nošķirtu darba līgumu ar stundu likmi un maiņu grafiku no parastā darba līguma ar normālo darba laiku? Darbiniekam pirmajā gadījumā ir ļoti grūti plānot savu privātu dzīvi, kā arī savienot darbu ar citiem blakus darbiem.
Darba tiesības 06:00, 10. Mar. 2023
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības 06:00, 29. Jūl. 2024
No 2024.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (likums par IIN), kas cita starpā paredz, ka turpmāk ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliks darba devēja apmaksāto mācību maksu darbiniekam par tā studijām augstākās izglītības iestādē. Tas, kā juridiski darba devējam ir jānoformē darbinieka mācību maksas apmaksa un vai šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 96.panta noteikumi un slēdzama vienošanās, tiks iztirzāts šajā publikācijā.
Vai darba devējam ir jākompensē darbinieka ceļa izdevumi un ceļā pavadītais laiks gadījumā, ja darbiniekam tiek noteikta cita darba vieta? Šāda situācija ir analizēta Senāta 2022.gada 22.jūnija spriedumā lietā SKA-34/2022 par darba un atpūtas laiku civildienesta ierēdnim, kura darba vieta pārcelta rotācijas kārtībā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 4. Sep. 2023
Darbiniekam nepieciešami dokumenti, kas pierādītu viņa darba stāžu līdz 1996.gadam. Vai un kur šādu informāciju iespējams iegūt, ja darbiniekam nav saglabājušās darba grāmatiņas?
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2024
Darbiniekam ir divas oficiālas darbavietas. Vai darbiniekam ir tiesības saņemt apmaksātu atpūtas dienu par asins nodošanu pie katra darba devēja vai tikai pie viena? Vai katram darba devējam ir pienākums darbiniekam piešķirt un apmaksāt šo atpūtas dienu?
Darba tiesības 06:00, 16. Jūl. 2024
Visiem uzņēmuma darbiniekiem noteikts vienāds darba laiks, tomēr viens darbinieks vēlas darbu sākt 30 minūtes agrāk, lai izvairītos no sastrēgumiem. Vai šādā gadījumā ir jāveic grozījumi darba līgumā, iekšējās darba kārtības noteikumos vai pietiek ar mutisku vienošanos? Vai darba devējs var noteikt, ka darbiniekam pusdienu pārtraukums ir 1 stundu, atkāpjoties no Darba likumā minētās pusstundas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 4. Jūn. 2024
Darbiniekam darba līgumā noteikts summētais darba laiks, un veicamais darbs nav to darbu kategorijā, kam nav iepriekš paredzams darba laiks. Vai darba līgumā ir jāparedz darba laiks – stundas nedēļā?
Darba tiesības 06:00, 15. Dec. 2022
Vadošie darbinieki reizēm ir pakļauti lielākai slodzei un darbu apjomam – reizēm tie ir plānoti darbi, bet var gadīties arī kas neplānots, ko nepieciešams steidzami atrisināt, neskatoties uz to, ka darba diena jau galā vai varbūt pat ir brīvdiena. Vai šādi darbi izriet no vadītāja darba pienākumiem un jau ir iekļauti darba samaksā?
Darba tiesības 06:00, 28. Nov. 2022
Darba likumā noteikts, ka darba devējs nedrīkst nodarbināt darbinieku ar summēto darba laiku ilgāk par 56 stundām nedēļā. Rodas jautājums – kas ir nedēļa? No pirmdienas līdz svētdienai vai jebkurš cits 7 dienu intervāls, piemēram, no otrdienas līdz pirmdienai?
Darba tiesības 06:00, 16. Apr. 2024
Kad īsti vasarīgs laiks mijas ar drēgnumu un lietu, laiks iekārtoties ērtāk un apskatīt žurnāla “iTiesības” marta lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 11:31, 11. Apr. 2024
Gada sākums katrā darbavietā parasti ir laiks, kad ikviens darbinieks sāk plānot, kā pavadīt savu atvaļinājumu. Tomēr saistībā ar to praksē bieži vien rodas neskaidrības. Apskatām pamatlietas par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanas kārtību.
Darba tiesības 06:00, 18. Mar. 2024
Kopš pandēmijas krīzes sākuma uzsākta aktīva jautājuma risināšana par attālinātā darba vienota regulējuma pieņemšanu. Kādas izmaiņas ir apspriestas Eiropas līmenī saistībā ar attālinātā darba pieaugošo tendenci? Kas turpmāk būs jāņem vērā darba devējiem, kuri nodarbina darbiniekus, kas veic darba pienākumus attālināti?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 26. Feb. 2024
Kā darba līgumā norādīt darbinieka darba laiku, ja, nosakot summēto darba laiku, nav iespējams norādīt konstantu nolīgto dienas vai nedēļas darba stundu skaitu, jo darba laika sākums un beigas var būt atšķirīgas? Vai šādā gadījumā ir pietiekami darba laiku norādīt darba kārtības noteikumos un darba grafikos? Atbildes uz šiem jautājumiem nesen publicētā spriedumā sniedza Senāts.
Tiesvedības 06:00, 12. Sep. 2022
Senāts 2023.gadā izskatījis virkni spriedumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās, ko noteikti vērts izlasīt!
Tiesvedības 06:00, 29. Jan. 2024
Kur un kā jānorāda uzņēmuma darba laiks, un vai tam jābūt konkrēti noteiktam? Vai šajā laikā uzņēmumam jābūt sasniedzamam, ja pārbaudei ierodas uzraugošā iestāde?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 26. Jūl. 2022
Darbiniekam ir summētais darba laiks un viņš strādā diennakti, bet pēc tam ir trīs brīvdienas. Kādas ir tiesības darba devējam noteikt to, ka darbiniekam ir jāapmeklē kursi visās viņa plānotajās brīvdienās (no plkst. 9.00 līdz 17.00)?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Jan. 2024
Pagājušā gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-165/2023, kurā uzmanība tika pievērsta jautājumiem, kas skar darbinieku nosūtīšanu darbā uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Spriedums risina virkni darba tiesību jautājumu, kas saistīti ar naudas summām, kas pienākas nosūtītajam darbiniekam. Kā būtiskākie minami piemērojamā minimālā darba algas likme, samaksa par svētku dienām, komandējuma dienas naudas izmaksa, kā arī ceļā uz darbu pavadītā laika atzīšana par darba laiku, kam arī pievērsta uzmanība šajā rakstā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 15. Jan. 2024
Vai darbiniekam var uzteikt darba līgumu situācijā, kad tas zaudējis darba devēja uzticību rīcības ārpus darba laika dēļ? Šādu, bez šaubām, netipisku situāciju vērtējis Senāts lietā SKC-138/2023. Izskatām Senāta atziņas!
Tiesvedības 07:00, 2. Jan. 2024
Valsts iestāde ar konkrētu darbinieku vairākas reizes gadā noslēdz darba līgumu uz noteiktu laiku. Parasti tas ir periods līdz 3 mēnešiem. Konkrētajam amatam pienākas papildatvaļinājums par darbu saistībā ar īpašu risku. Vai piešķirtais papildatvaļinājums jākompensē ikreiz, kad tiek izbeigtas uz noteiktu laiku noslēgtās darba attiecības, ja vienu reizi kalendārajā gadā tas jau kompensēts? Vai papildatvaļinājums ir piešķirams arī tad, ja darba līgums tiek pagarināts uz nenoteiktu laiku, lai arī jau divas reizes kalendārajā gadā, izbeidzot iepriekšējās darba attiecības, šis papildatvaļinājums ir kompensēts?
Darba tiesības 06:00, 12. Nov. 2024
Uzņēmumā ir darbinieks ar īpašām vajadzībām. Kā rīkoties, ja šādam darbiniekam darba pienākumu veikšanai nepieciešams transportlīdzeklis? Vai viņš var izmantot savu transportlīdzekli un darba devējs – kompensēt izdevumus? Vai arī darba devējam jāpielāgo uzņēmuma transportlīdzeklis?
Darba tiesības 06:00, 5. Nov. 2024
Laiks skrien vēja spārniem – klāt jau decembris, un prātu lēnām sāk nodarbināt dāvanu iegādes un svētku galda ēdienu jautājumi. Īstais laiks iepazīties ar “iTiesības” novembra lasītāko rakstu TOP 3.
Aktualitātes 15:45, 15. Dec. 2023
Kādi ir tie nosacījumi, ko var iekļaut koplīgumā? Piemēram, vai uzņēmums drīkst koplīgumā vienoties, ka ēdināšanas izdevumi tiek apmaksāti neatkarīgi no pirkuma izdarīšanas laika?
Darba tiesības 06:00, 24. Sep. 2024
Darbinieks strādā pašvaldības iestādē, viņam noteikts summētais darba laiks. Darba telpās ir izvietotas videonovērošanas kameras. Vadītājs regulāri pārskata videoarhīva ierakstus un pēc tam pārmet darbiniekiem privāto lietu kārtošanu darba laikā, draudot samazināt gada beigās paredzēto prēmiju vai pārcelt darbā uz citu nodaļu. Vai darbinieku drīkst pārcelt uz citu nodaļu, ja par to nav rakstiskas vienošanās un darba līgumā ir noteikta adrese, kurā veicami darba pienākumi? Papildus norādāms, ka amata aprakstā nekas nav minēts par pārcelšanas iespējām.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Sep. 2024
Vai drīkst patapināt personīgo auto, lai brauktu uz darbu? Kādu nodokļu nomaksa jāveic, patapinot auto?
Komercdarbība 06:00, 1. Okt. 2024
Vai darbiniekam ir tiesības katram savam darba devējam iesniegt pierādījumus, ka ārstniecības iestādē ir nodotas asinis, un saņemt atlīdzību un apmaksātu atpūtas dienu? Ko nozīmē “saņem atlīdzību”? Vai tas ir domāts par laiku, kamēr nodod asinis? Un ko nozīmē “apmaksāta atpūtas diena”? Tā ir diena, kad tiek nodotas asinis, vai vēl kāda cita brīvā diena?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Sep. 2024
Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas strādāt paralēli vairākās darbavietās ir dažādi, taču tas nenozīmē, ka tā vienmēr ir darbinieka “privātā darīšana”, kā viņš pavada savu brīvo laiku ārpus darba. Pirms uzņemties blakus darbus, darbiniekam dažkārt pat jāsaņem darba devēja piekrišana.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 30. Okt. 2023
Darbinieku nostrādātā darba laika uzskaite jau sen bijis darba devēja pienākums, taču praksē šim jautājumam darba devēji nereti pieiet formāli, darba laika uzskaites tabelēs atzīmējot darbinieku nostrādātās stundas pēc savas izpratnes. Šāda pieeja praksē var radīt dažādas strīdus situācijas.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 13. Nov. 2023
Ar grozījumiem likumā “Par valsts pensijām”, kas š.g. 27.augustā, pieņemti valdības sēdē, plānots precizēt apdrošināšanas stāža noteikšanas kārtību, sasaistot darbu un tam pielīdzinātos periodus bijušajās Padomju Savienības republikās ar iesaistes ilgumu Latvijas pensiju sistēmā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 13:01, 28. Aug. 2024
Lai precizētu apdrošināšanas stāža noteikšanas kārtību un pielīdzinātu darbu bijušajās Padomju savienības republikās ar ieguldījumu šī brīža pensiju sistēmā, Saeima 2024.gada 17.septembrī konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts pensijām”.
Likumdošana 16:51, 18. Sep. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības 06:00, 16. Sep. 2024
Darbinieks paziņo darba devējam, ka viņš meklēs citu darbu, bet neiedod rakstisku atlūgumu, jo pagaidām vēl nav atradis jaunu darbu. Uzskatām, ka faktiski šis ir darba ņēmēja uzteikums, tomēr Darba likumā (DL) ir noteikts, ka uzteikumam jābūt noformētam rakstveidā. Vai uz šādu situāciju ir attiecināms kāds DL 101.panta darba devēja uzteikuma pamats?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Aug. 2024
Katrā uzņēmumā papildus darba līgumam tiek izstrādāti arī dažādi iekšējās darba kārtības noteikumi. Tie darbiniekiem ir tikpat saistoši, kā darba līgums, un, tos pārkāpjot, iestājas sekas atbilstoši Darba likumam (DL) – sākot no rājiena, līdz pat, smagākos gadījumos, atbrīvošanai no darba. Vai ir kādas obligātas prasības, kas jāiekļauj šādos noteikumos? Ko var uzskatīt par iekšējās kārtības noteikumiem – kādu vienu dokumentu vai arī var skatīties plašāk?
Klausies
Darba tiesības
06:45, 20. Sep. 2023
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:00, 5. Jūl. 2024
Darbā, kurā nav iespējams paredzēt darba grafiku, uz nepilnu darba laiku tiek pieņemts darbinieks. Kāda informācija jānorāda darba līgumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 17. Aug. 2023
Vai apdrošināšanas stāžu veido tikai oficiāli nostrādātais laiks, par kuru ir veiktas sociālās iemaksas, vai arī periods, kurā audzināts bērns, proti, bērna kopšanas atvaļinājums?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jūn. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 09:00, 24. Mai. 2024
Izstrādājot datorprogrammas, katrai no iesaistītajām pusēm ir savas intereses. Pasūtītājs vēlas sev neierobežotas tiesības, lai datorprogrammu pilnvērtīgi varētu izmantot tālāk savā saimnieciskajā darbībā, savukārt programmatūras izstrādātājs ir ieinteresēts saglabāt autortiesības sev un izstrādāto produktu piedāvāt pēc iespējas plašākam lietotāju lokam. Kā līgumā sabalansēt abu pušu intereses?
Klausies
Lietvedība
06:00, 29. Mai. 2024
Ņemot vērā, ka nesen stājušās spēkā Darba likuma izmaiņas, kas tostarp ietekmē arī pārbaudes laika noteikšanu, atgādināsim, vai ir kādas situācijas, kad pārbaudes laiku var noteikt atkārtoti? Piemēram, vai tad, ja darbinieku paaugstina amatā, nosakot jaunus pienākumus, darba devējam ir iespēja pārbaudīt viņa spējas un atbilstību šī darba izpildei?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 5. Sep. 2022
Darba devējs ar darbinieku noslēdzis darba līgumu, kurā norādīts, ka darbiniekam pārbaudes laiks ir trīs mēneši, taču pēc diviem mēnešiem darba devējs izlemj, ka vēlas pagarināt pārbaudes laiku līdz pusgadam. Vai darba devējs ir tiesīgs pagarināt pārbaudes laiku?
Darba tiesības 06:00, 2. Apr. 2024
Kā iegādāties auto? Vai atvaļinājumu drīkst piešķirt uz nepilnu dienu? Informācijas iegūšana vai nodokļu kontrole? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumiem būtiskiem jautājumiem atradīsiet drukātā žurnāla “iFiT” maija numurā!
Aktualitātes 09:36, 10. Mai. 2024
Piektdienās darbiniekam darba diena ir nevis astoņas stundas, bet tikai četras, jo atlikušās stundas tiek noformētas kā atvaļinājums. Šādā veidā tiek iztērēta viena vai divas atvaļinājuma nedēļas. Vai darbinieku drīkst nosūtīt atvaļinājumā uz nepilnu dienu?
Klausies
Darba tiesības
09:00, 26. Mar. 2024
Fiziskas personas goda un cieņas aizsardzības iespēja, visticamāk, nav jaunums. Turpretim, saistībā ar juridiskām personām šajā jautājumā nereti rodas pārpratumi. Darba devēja kā juridiskas personas reputācijas aizsardzība daudziem uzņēmumiem rada neizpratni – ne vienmēr ir skaidrs, kādus pienākumus var uzlikt darbiniekiem tās aizsardzībai. Šajā rakstā tuvāk apskatīsim reputācijas jēdzienu un apzināsim ieteikumus darba devējiem, kas ļautu nodrošināties pret iespējamu reputācijas kaitējumu darbinieka rīcības rezultātā.
Klausies
Darba tiesības
09:21, 5. Jūn. 2023
Darbinieks ir spiests kavēt darbu piespiedu kārtā, laikā, kad tā sniegtie pakalpojumi ir ļoti nepieciešami, piemēram, Covid-19 pandēmijas laikā, jo darba devējs noslēdzis ar darbinieku darba līgumu uz nenoteiktu laiku, lai arī tas neatbilst nevienam no Darba likuma 44.pantā paredzētajiem īslaicīga darba veidiem, tādā veidā liedzot saņemt piemaksu par darbu Covid-19 laikā. Vai darba devējs rīkojies prettiesiski? Vai darbiniekam ir tiesības uz piemaksām, ja darbs tiek kavēts piespiedu kārtā?
Darba tiesības 06:00, 15. Apr. 2024
Eiropas Savienības Tiesa 2023.gadā izskatīja virkni spriedumu, kuros gūtās atziņas par atvaļinājumu un atpūtas laiku ir vērts ņemt vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 25. Mar. 2024
Lai vienkāršotu un paātrinātu privātmāju kadastrālo uzmērīšanu un datu reģistrāciju kadastrā, 2024.gada 23.aprīlī Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK noteikumos Nr.116 “Būvju kadastrālās uzmērīšanas noteikumi”, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 16:25, 23. Apr. 2024
Darba devējs vēlas iegādāties veselības apdrošināšanas polises tikai tiem darbiniekiem, kuriem nav kaitīgu ieradumu. Vai darba devējs ir tiesīgs atteikties apmaksāt veselības apdrošināšanas polisi darbiniekiem, kuriem ir kaitīgi ieradumi?
Darba tiesības 09:00, 14. Mar. 2024
Beidzot tā pa īstam jūtama pavasara saule. Vēl jau noteikti būs arī kāda sniega kārta, bet tagad, pavasarīgo sajūtu ieskautiem, laiks žurnāla “iTiesības” februāra lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 12:35, 8. Mar. 2024
Darba likumā esošais darba tiesisko attiecību institūts – pārbaude jeb pārbaudes laiks – praksē bieži vien tiek piemērots nepareizi. Tāpēc ļoti svarīgi atcerēties, ka pareiza institūta piemērošana nesaistās tikai ar atbilstību normatīvajiem aktiem, bet arī ar likuma mērķa īstenošanu (likuma garu) un labas ticības principa ievērošanu.
Darba tiesības 06:00, 8. Feb. 2024
Darba likums paredz darbiniekam vairākas iespējas darba līguma uzteikšanai, taču katrai no tām piemērojami atšķirīgi nosacījumi. Vienīgais kopējais nosacījums ir darbinieka brīvas gribas izpaudums, kam jābūt izteiktam rakstveidā. Svarīgi atcerēties, ka emociju iespaidā izmesta frāze par darba pamešanu nav pamats izbeigt darba tiesiskās attiecības.
Darba tiesības 06:00, 5. Feb. 2024
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Aktualitātes 14:52, 6. Apr. 2023
Janvāri jau nomainījis februāris, pamazām tuvinot mūs pavasara saulītei. Tas nozīmē, ka laiks ielūkoties žurnāla “iTiesības” 2024.gada janvāra lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 14:50, 7. Feb. 2024
Ja darbinieka slimības laikā tiek izsniegts rīkojums par došanos ikgadējā atvaļinājumā no konkrēta datuma, kad darbiniekam plānots atgriezties pēc slimības darbā, bet slimības laiks pagarinās un darbinieks neatnāk. Konkrētajam darbiniekam ir uzkrājies ilgāk par gadu neizmantots atvaļinājums, tāpēc darba devējs uzskata par pienākumu šādu rīkojumu izdot. Vai šāds rīkojums ir saistošs darbiniekam, kurš rīkojuma laikā atrodas uz slimības lapas?Vai atvaļinājums automātiski pagarinās? Vai darba devējam jāizdod cits rīkojums?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2024
Darbinieks dodas ikgadējā apmaksātā atvaļinājumā. Pirms atvaļinājuma darbiniekam bijusi ilgstoša neattaisnota prombūtne. Kā šādā situācijā jāaprēķina samaksa par atvaļinājumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Feb. 2024
Darbinieks strādā astoņas stundas dienā, papildus viņam veidojas virsstundas, kas saistītas ar izsaukumu uz darbu neatliekamu darba pienākumu pildīšanai un mājas dežūrām jeb darbu gaidīšanas režīmā – aptuveni 10 dienas mēnesī 24 stundu režīmā brīvdienās (sestdiena, svētdiena un svētku dienas) un 15,5 stundas darba dienās ( t.i., pēc darba laika), kad jebkurā brīdī var būt jādodas uz darbu. Vai ceļš uz darbu un no darba izsaukuma reizē ietilpst virsstundu laikā, vai kā virsstundas skaitāmas tikai tās stundas, kad darbinieks atrodas tieši darba vietā, veicot konkrēto darbu?
Darba tiesības 06:00, 28. Feb. 2023
Laiks UIN deklarācijai? Kas ir virspeļņas nodoklis? Ko nesīs 2024.gads? Pakalpojums + Dāvana = Vienots pakalpojums? Ko jaunais gads nesīs uzņēmējiem? Ko teikt ārpakalpojuma grāmatvedim? Vai slimības laikā izdots rīkojums ir saistošs? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 9. Jan. 2024
Darba līgumā darbiniekam ir noteikta pusslodze – 4 stundas dienā. Vai darba devējs var norīkot darbinieku strādāt vairāk stundu? Vai šādā gadījumā darbiniekam veidojas virsstundas? Kā noformēt šādu papildu darbu - vai jāslēdz papildu vienošanās vai arī pietiek ar darba devēja izdotu rīkojumu?
Darba tiesības 06:00, 18. Jan. 2024
Kā ik gadu, arī 2022.gadā Eiropas Savienības Tiesā ir izskatīta virkne spriedumu un atziņu, kas jāņem vērā visiem uzņēmējiem. Piedāvāju, manuprāt, būtiskāko atziņu apkopojumu darba tiesību jomā, ko vērts iekļaut noteikti izlasāmo rakstu “čeklistē”.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 27. Feb. 2023
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz četru kalendāra nedēļu ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kuru var dalīt tikai ar darbinieka piekrišanu un izņēmuma gadījumos divas kalendārās nedēļas pārcelt uz nākamo gadu. Bet cik daudz atvaļinājumus drīkst uzkrāt? Vai atvaļinājumu uzkrāt vispār ir likumīgi? Un kā aprēķināt uzkrātā atvaļinājuma naudu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Mar. 2023
Darbiniekam tiek noteikts summētais darba laiks ar pārbaudes laiku trīs mēneši. Darba devējs uzsaka darba līgumu pārbaudes laikā, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 47.pantu. Darbiniekam paredzēts strādāt 9., 12. un 13.janvārī, brīvdienas – 10. un 11.janvāris. Ja darba devējs uzsaka darba tiesiskās attiecības 9.janvārī, kura būs darbinieka pēdējā darba diena – 11.janvāris, kas ir darbinieka brīvdiena? Vai, ņemot vērā DL 16.panta 5.punktu par termiņu noteikšanu, pēdējā darba diena drīkst būt darbinieka trešā ieplānotā darba diena?
Darba tiesības 06:00, 16. Feb. 2023
Darba likuma (DL) 149.panta 3.daļā ir teikts, ka neizmantoto atvaļinājumu drīkst pārcelt tikai uz vienu gadu. Kas notiek situācijā, kad darbinieks dodas bērnu kopšanas atvaļinājumā un viņam paliek neizmantots ikgadējais atvaļinājums? Piemēram, darbinieks uzņēmumā strādā divus gadus. Pirmajā darba gadā tika izmantotas divas atvaļinājuma nedēļas un pārējās divas – pārceltas uz nākamo gadu. Otrajā darba gadā darbinieks izmanto vēl divas atvaļinājuma nedēļās un paziņo, ka pēc diviem mēnešiem dosies bērnu kopšanas atvaļinājumā. Ņemot vērā, ka bērnu kopšanas atvaļinājums ir ilgāks par vienu gadu, kas notiek uz neizmantoto ikgadējo atvaļinājumu? Vai šī neizmantotā daļa obligāti ir jāizmanto līdz bērnu kopšanas atvaļinājumam?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 30. Nov. 2023
Darba likuma (DL) 148.panta 1.daļā ir paredzēti gadījumi, kad, ievērojot attiecīgā darba vai nodarbošanās īpatnības, darba laika ilgums netiek mērīts vai iepriekš noteikts vai to var noteikt paši darbinieki. Šādos gadījumos nav jāveic darba laika uzskaite. Uz kuriem darbiniekiem un amatiem var attiecināt šo noteikumu? Kā organizēt darbu un aprēķināt algu šādiem darbiniekiem?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Feb. 2023
Viss plūst un mainās, līdz ar to saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīgu pasākumu rezultātā var mainīties arī darba devēja personāla stratēģija un darba devējam nepieciešamo darbinieku amatu saraksts. Diemžēl tas var nozīmēt arī konkrētu amatu likvidāciju. Kā drīkst rīkoties darba devējs, ja nepieciešams likvidēt amatu, kad darbinieks atrodas grūtniecības un dzemdību vai bērna kopšanas atvaļinājumā?
Darba tiesības 06:00, 13. Feb. 2023
Darbinieks un darba devējs var vienoties, ka darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu citā laikā atbilstoši nostrādāto virsstundu skaitam. Kādi nosacījumi jāievēro, aizstājot samaksu ar brīvdienām?
Klausies
Darba tiesības
09:09, 14. Dec. 2023
Atbilstoši Darba likumam darba laiks dienā pirms svētkiem ir jāsaīsina par vienu stundu. Taču ko darīt situācijās, kad darbiniekam ir noteikta nepilna darba diena, piemēram, sešas stundas? Vai tādā gadījumā darba laiks ir jāsaīsina uz piecām stundām?
Darba tiesības 06:00, 16. Nov. 2023
Kā cīnīties ar nemaksātājiem? Kad jāsagatavo grāmatvedības izziņa? Sociālais uzņēmums – bizness vai fanātisms? Vai aizdevumu var ieturēt no algas? Vai mājas lapā jānorāda e-pasta adrese? Nozagta nauda – saimnieciskās darbības izdevumi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 1. Dec. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos (amatos) un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Klausies
Darba tiesības
07:10, 10. Jan. 2023
Darbiniekam tiek mainīts plānotais darba grafiks, jo vairāki kolēģi ir saslimuši. Vai ir noteikts termiņš, kādā darba devējam ir jāiepazīstina darbinieks ar jauno darba grafiku, ko ietekmējuši neparedzami apstākļi?
Darba tiesības 06:00, 5. Jan. 2023
Darbinieks tiek pieņemts darbā, paredzot, ka darbs tiks veikts attālināti ar iespēju brīvi izvēlēties savu darba vietu (dzīvesvietā vai jebkur citur). Vienu vai divas reizes nedēļā tiek organizētas sapulces biroja telpās vai arī attālināti – tiešsaistes platformā "Zoom" vai citā interneta platformā. Kādi darba drošības noteikumi jāpiemēro darbiniekam, ņemot vērā, ka nav noteikta darba vieta, kurā veikt risku izvērtējumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Jan. 2023
2022.gadā publiski izskanēja ziņa, ka Beļģijas politiķis Kristofs De Beukelairs (Christophe De Beukelaer) kļuvis par pirmo Eiropas amatpersonu, kurš algu saņem kriptovalūtā. Šobrīd Latvijā nav iespējams noslēgt darba līgumu, kurā darba samaksa norādīta kriptovalūtā. Kāds tam ir iemesls un vai nākotnē kas varētu mainīties?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Nov. 2023
Oktobri jau nomainījis drēgnais novembris – īstais laiks ietuntuļoties siltākā džemperī, ar tasi siltas tējas un iepazīties ar “iTiesības” oktobra lasītāko rakstu TOP 3.
Aktualitātes 10:58, 3. Nov. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, kad darbinieka darba grafiks nav pilnībā vai lielākoties paredzams. Šāda darba laika organizācija varētu attiekties uz daudziem uzņēmumiem un darbiniekiem, kas vēlas efektīvāk izmantot darba laiku.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Jan. 2023
Likumā noteikts, ka, izbeidzot darba attiecības, darbiniekam piešķirams laiks jauna darba meklēšanai. Bet ko tas nozīmē praksē? Kādi aspekti jāņem vērā, un vai šāds laiks jāpiešķir obligāti?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Feb. 2022
Tiek noslēgts darba līgums ar jaunu darbinieku, kurš pirmajā darba dienā atver darbnespējas lapu A, pēc nedēļas – darbnespējas lapu B, par to nepaziņojot darba devējam. Šajā periodā darbiniecei vajadzēja apmeklēt mācības, kas nepieciešamas darba iemaņu apguvei, bez apmācībām darbu nav iespējams veikt. Vai darba devējam ir pienākums izmaksāt slimības pabalstu, ja darbiniekam nav vidējās izpeļņas? Vai drīkst atlaist darbinieku pārbaudes laikā, pamatojoties uz to, ka tam nav nepieciešamo zināšanu darba pienākumu veikšanai?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Dec. 2022
Pēdējo gadu laikā darba tirgū pieaudzis attālinātā darba modeļa pieprasījums, dodot iespēju darba devējiem algot darbiniekus no citām valstīm. Līdztekus aktualizējušies jautājumi, kas saistīt ar līgumu noformēšanu un nodokļu politikas aspektiem, veicot pārrobežu attālināto darbu.
Darba tiesības 06:00, 23. Okt. 2023
Nereti darbinieki atbild uz vadības, klientu vai kolēģu telefona zvaniem, e-pastiem vai citu digitālu saziņu arī ārpus darba laika, tostarp atpūtas dienās, attaisnotas prombūtnes un atvaļinājuma laikā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Nov. 2022
2022.gada 1.augustā stājušies spēkā grozījumi Darba likuma 148.pantā, paredzot vairākām darbinieku kategorijām tiesības prasīt darba devējam noteikt darba laika organizācijas pielāgojumu un tiesības veikt darbu attālināti. Kuriem darbiniekiem ir šādas tiesības? Un cik obligāti tās jāievēro darba devējiem?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 24. Okt. 2022
2023.gada 29.augustā stājās spēkā kārtējie nozīmīgie Maksātnespējas likuma (ML) grozījumi, kas ne vien ietekmēja atsevišķus, līdz šim ML jau esošus rīkus, bet arī ieviesa Latvijas maksātnespējas jomas regulējumā būtiskus jauninājumus.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2023
Visiem labi zināms, ka Darba likumā (DL) noteikts – pārbaudes laikā darba devējam un darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu trīs dienas iepriekš. Darba devējam, uzsakot darba līgumu pārbaudes laikā, nav pienākums norādīt šāda uzteikuma iemeslu. Šis aspekts nereti rada iespaidu, ka darba līgums pārbaudes laikā var tikt uzteikts jebkura iemesla dēļ, tomēr tā gluži nav. Atsevišķos gadījumos var pat iestāties darba devēja atbildība par prettiesisku darba līguma izbeigšanu pārbaudes laikā. Kādu darba devēja rīcību varētu uzskatīt par atšķirīgas attieksmes aizlieguma pārkāpumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 7. Aug. 2023
Uzņēmums maina biroju – tas turpmāk atradīsies pavisam citā vietā. Vairumam darbinieku tas varētu radīt problēmas nokļūt darbā. Kādā laika periodā darba devējam ir jāinformē darbinieki par darba vietas atrašanās vietas maiņu? Un ar kādām problēmām var nākties saskarties uzņēmumam, mainot biroja atrašanās vietu?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 8. Aug. 2023
Jau zināms, ka no 2022.gada 1.augusta Darba likumā ir spēkā apjomīgas izmaiņas. Viens no šo grozījumu aspektiem, t.i., aprūpētāja atvaļinājums, šķiet, radījis īpaši daudz diskusiju. Kam pienākas un ir tiesības saņemt šādu Darba likuma "īpašo piedāvājumu"?
Darba tiesības 06:00, 3. Okt. 2022
Vasaras periodā, kad vairāki darbinieki vienlaicīgi dodas atvaļinājumā, mēdz gadīties ka darbiniekiem jāaizvieto pat divi vai vairāk kolēģi to prombūtnes laikā. Vai darbinieks drīkst vienlaicīgi aizvietot vairākus kolēģus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Aug. 2023
Darbiniekam noteikts normālais darba laiks. Vasarā darbinieks vēlas doties divu nedēļu (14 kalendārās dienas) garā ikgadējā atvaļinājumā no 2023.gada 16.jūnija. Uzņēmuma vadība pieņem lēmumu, ka darbinieka atvaļinājums tiek pārcelts par divām svētku dienām, t.i. 23. un 24.jūniju. Rīkojumā tiek norādīts, ka darbinieka atvaļinājums sākas 16.jūnijā un beidzas 1.jūlijā. Vai rīkojumā ir norādīta korekta informācija?
Lietvedība 06:00, 4. Jūl. 2023
Darba devējs darbiniekiem nodrošina visus nepieciešamos darba apstākļus darba veikšanai klātienē. Ja darbinieks pēc savas iniciatīvas vēlas strādāt attālināti, vai darba devējs ir tiesīgs piemērot darba algas samazinājumu par dienu, kad darbs tiek veikts attālināti? Ja tas ir iespējams, kādi dokumenti darba devējam ir jāsagatavo, lai iepazīstinātu darbinieku un piemērotu darba algas samazinājumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 13. Jūl. 2023
Ir dokumenti, kuru glabāšanas termiņš izriet no kāda speciālā likuma prasībām, piemēram, grāmatvedības dokumentu glabāšanas termiņš noteikts Grāmatvedības likumā. Tāpat speciālas prasības ir līgumu glabāšanai, dokumentu glabāšanai maksātnespējas gadījumā u. c. Šajā rakstā izskatīsim speciālās dokumentu glabāšanas prasības.
Lietvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Saskaņā ar Darba likuma 47.panta 1.daļu pārbaudes laikā gan darba devējam, gan darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu trīs dienas iepriekš. Vai “trīs dienas iepriekš” nozīmē, ka, ja darbinieks uzsāk darbu 2023.gada 29.februārī un pārbaudes laiks beidzas 2023.gada 26.maijā, pēdējā diena pārbaudes laika ietvaros, kurā darba devējs var atbrīvot darbinieku no darba pienākumu pildīšanās ir 23.maijs?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Jūn. 2023
Lai novērstu interešu konflikta veidošanos risku un īstenotu labas pārvaldības principus publiskajā sektorā un valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās, Valsts kanceleja rosina ierobežot valsts amatpersonu iespējas ieņemt vairākus vadošus amatus kapitālsabiedrībās, brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās.
Likumdošana 16:05, 6. Jūl. 2023
Pasaulē ir daudz dažādu profesiju, kuras apgūst gadiem, citas – pat visu mūžu. Tomēr pastāv arī profesijas, kuras mijiedarbojas viena ar otru. Tā, piemēram, apgūstot jurista profesiju, ir iespējams nākotnē kļūt par šķīrējtiesnesi.
Tiesvedības 06:00, 7. Jūl. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:45, 3. Jūl. 2023
Darbiniekam – biroja vadītājam – ir izsniegta pilnvara parakstīt saņemto preču pavadzīmes, izņemt pasta sūtījumus u.tml. Ar darbinieku tiek pārtrauktas darba attiecības un pilnvara tiek anulēta. Cik ilgi jāsaglabā izsniegtā un anulētā pilnvara? Vai jāņem vērā Grāmatvedības likumā (GL) noteiktais glabāšanas termiņš dokumentiem, lai pierādītu, ka dokumentu parakstījusi tobrīd pilnvarotā persona?
Klausies
Lietvedība
06:00, 20. Jūn. 2023
Ņemot vērā, ka jaunajos Darba likuma (DL) grozījumos veiktas izmaiņas arī saistībā ar darba koplīgumu regulējumu, domājams, vairāk uzņēmumu varētu izvērtēt iespēju šādu koplīgumu noslēgt. Tādēļ atgādināsim, kas ir darba koplīgums, kāda ir tā būtība, specifika un nosacījumi.
Darba tiesības 06:00, 22. Aug. 2022
2022.gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). Viens no izmaiņu aspektiem saistīts ar darba līgumā iekļaujamo informāciju, veicot grozījumus un papildinājumus DL 40.pantā. Kāda informācija turpmāk jāparedz, sagatavojot un slēdzot darba līgumu?
Darba tiesības 06:00, 1. Aug. 2022
Aplūkosim, kāda ir arodbiedrības būtība, vai darba devējs darbiniekiem var aizliegt apvienoties arodbiedrībā, kādas ir arodbiedrības tiesības un kas darba devējam jāņem vērā, ja darbinieks ir arodbiedrības biedrs!
Darba tiesības 06:00, 25. Jūl. 2022
Darbiniekam darba līgumā ir noteikts normālais darba laiks ar summētā darba laika uzskaiti (ar pārskata periodu viens mēnesis). Darba līgumā puses vienojas, ka darba devējs ir tiesīgs piemērot virsstundas, ņemot vērā, ka ir nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu un darbiniekam ir vēlme saņemt lielāku algu. Darbinieks strādā pēc saskaņota nedēļas grafika. Vai darbiniekam ir tiesības saņemt samaksu par virsstundām slimības laikā, ja darba grafikā tās ir noteiktas?
Darba tiesības 06:00, 27. Apr. 2023
Komercsabiedrībām ir tiesības pašām veidot savu lietu nomenklatūru, tostarp, ar retiem izņēmumiem, arī noteikt dokumentu glabāšanas laiku. Jautājums par autoratlīdzības līgumiem. Uzņēmuma līgumiem atbilstoši Civillikuma prasībām nav noteikti obligātais glabāšanas laiks, bet kā ir ar autoratlīdzības līgumiem? Vai tie, tāpat kā darba līgumi, jāglabā nenoteiktu laiku, vai arī uzņēmuma vadītājam ir jāizvērtē to glabāšanas laiks?
Klausies
Lietvedība
06:00, 18. Mai. 2023
Ņemot vērā, ka pēdējā laikā Konkurences padome ir saņēmusi vairākus jautājumus saistībā ar nozaru ģenerālvienošanām, Konkurences padome sniedz informatīvu skaidrojumu, kas ir nozaru ģenerālvienošanās un to vērtējumu konkurences tiesībās.
Aktualitātes 10:51, 22. Jūn. 2023
Vai inflācijas radītie zaudējumi ir jāatlīdzina? Kādas izmaiņas ieviestas Autortiesību likumā? Kā digitalizēt grāmatvedības dokumentus? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:32, 1. Jūn. 2023
Darba vai pakalpojuma izpildi apliecina darbu pieņemšanas–nodošanas akts. Tomēr praksē novērojams, ka šo dokumentu uzņēmumi nereti uzskata par formalitāti vai atsakās parakstīt vispār. Kādos gadījumos akts ir obligāts un nepieciešams dokuments? Un kā rīkoties, ja otra puse atsakās to parakstīt?
Klausies
Lietvedība
06:00, 19. Mai. 2023
2023.gada 5.aprīlī spēkā stājās apjomīgi grozījumi Autortiesību likumā. Izmaiņas attiecas gan uz darba attiecību ietvaros veikto darbu izmantošanu, gan datorprogrammu autoru tiesību ierobežošanu, gan autordarbu izmantošanu digitālajā vidē. Tāpat noteiktas autora tiesības rīkoties ar savu darbu un pieprasīt taisnīgu atlīdzību, darbu izmantotāju pienākums sniegt informāciju par darbu izmantošanas veidiem un gūtajiem ieņēmumiem un citas svarīgas izmaiņas. Izskatām tās!
Klausies
Lietvedība
06:00, 22. Mai. 2023
Darba līgumā darbiniekam ir noteikta darba algas izmaksa vienreiz mēnesī. Bet darbinieks turpmāk vēlas saņemt algu divreiz mēnesī. Vai darbiniekam ir jāraksta iesniegums par darba algas izmaksu avansā? Vai tomēr pietiek, ka darbinieka lūgums mainīt nosacījumus, ir iesūtīts e-pastā?
Darba tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
Prakse rāda, ka nereti darba devēji neorientējas jēdzienos “dežūras gatavība” un “izsaukuma gatavība” un ne vienmēr zina, kā pareizāk rīkoties, lai, nodrošinot pakalpojumus klientiem, tiktu ievērotas darbinieku tiesības uz atpūtu, tiktu nodrošināta atbilstoša darba samaksa un neveidotos virsstundu darba risks.
Darba tiesības 06:00, 27. Mar. 2023
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Tiesvedības 06:00, 20. Jūn. 2022
Uzņēmumā, kurā ražošanas process ir nepārtraukts, darbinieki strādā maiņās. Darba grafiks ir ciklisks un zināms gadu uz priekšu. Ja darbinieks strādā pēc sadalīta grafika, kur viņam nedēļas darba dienas ir brīvdienas, tad var veidoties situācija, ka atvaļinājums sākas brīvdienā. Vai atvaļinājums var sākties svētku dienā, ja tā ir darba diena?
Darba tiesības 06:00, 4. Apr. 2023
Dažādi jautājumi par e-komerciju un patērētāju tiesībām digitālo pirkumu uzņēmumu dienaskārtībā kļūst arvien aktuālāki. Šobrīd aktuāls ir jautājums par direktīvu, kuras prasības kļūst piemērojamas jau šīs nedēļas beigās, proti, 28. maijā. Atgādināsim, kas gan pircējiem, gan pārdevējiem jāzina par dažādu piegādes risinājumu noformēšanu, pirkumu drošību un jaunajām digitālās vides prasībām!
Komerctiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Darbiniekam ir izsniegts uzteikums. Darbinieks slimības dēļ ir paņēmis darbnespējas lapu, uz telefona zvaniem neatbild un ar darba devēju nekontaktējas. Atbrīvošanas no darba gadījumā viņam darbnespējas lapu neapmaksās, kā arī, iespējams, tas var būt iemesls sūdzībai Valsts darba inspekcijā.
Vai ir likumīgs pamats darbinieku no darba atbrīvot trešajā dienā, vai tomēr jāgaida, kad darbinieks atgriezīsies darbā un beigsies uzteikuma termiņš? Jāpiebilst, ka darbinieks nav iesniedzis rakstisku iesniegumu ar lūgumu uzteikuma termiņā neieskaitīt pārejošas darbnespējas laiku.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Mar. 2023
IIN avansa maksājumi atgriežas! Kā pareizi strādāt ar debitoriem? Vai līgumus drīkst parakstīt ar atpakaļejošu datumu? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 16:01, 3. Mar. 2023
Turpinot rakstu sēriju par informāciju, kas jāiekļauj darba līgumā, šoreiz aplūkosim ziņas, kas darba līgumā iekļaujamas obligāti, kā arī ziņas, ko var iekļaut fakultatīvi, t.i., pusēm vienojoties.
Darba tiesības 07:00, 13. Nov. 2020
Uzņēmumā samazina darbinieku skaitu, izmaksājot atlaišanas kompensācijas. Uzņēmumā ir darbiniece, kuras līgums ir spēkā no 2010. gada, tātad 12 gadus, bet četrus no tiem viņa ir bijusi bērnu kopšanas atvaļinājumā (divas reizes). Vai pabalsta aprēķinā jāņem vērā gads, no kura ir spēkā līgums, vai reāli nostrādātais laiks (pēc nostrādātā laika sanāk tikai astoņi, nevis 12 gadi, līdz ar to mainās maksājamās kompensācijas apmērs)? Ja skaita samazināšanas gadījumā jāizvēlas starp divām darbiniecēm – minētajai darbiniecei līgums ir spēkā 12 gadus, bet otrai – 11 gadus (viņa ir strādājusi bez ilgstošām prombūtnēm, arī viņai ir divi bērni), vai iespējams norādīt, ka uzņēmums izvēlas saglabāt darbā otro darbinieci, jo viņas reāli nostrādātais laiks ir ilgāks?
Darba tiesības 06:00, 29. Mar. 2022
Dalība dažādos pasākumos – semināros, konferencēs, kādās izstādēs, komandu saliedēšanas u.c. pasākumos – ir mūsu darba ikdienas sastāvdaļa. Šoreiz uz tiem palūkosimies no personas datu aizsardzības viedokļa – kādus datus par dalībniekiem drīkst ievākt un uzglabāt? Kas jāievēro, ja pasākuma laikā tiek fotografēts vai filmēts? Vai šādas fotogrāfijas drīkst izvietot sociālajos tīklos vai citos publicitātes materiālos bez dalībnieku piekrišanas?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 30. Jan. 2023
Kurā brīdī sākas darba laiks, un kurā brīdī par to jāmaksā? Piemēram, uzņēmuma, kas nodarbojas ar klientu apkalpošanu, darba līgumā paredzēts, ka darba laiks sākas plkst. 8.00, bet darbiniekiem noteikts ierasties darbā 10–15 minūtes agrāk, lai paspētu sagatavoties darbam, padzert kafiju, apspriesties ar kolēģiem.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Jan. 2023
Lai nodrošinātu tiesisko noteiktību un stabilitāti, likumdevējs paredzējis, ka persona savas tiesības var izlietot noteiktu laikaposmu. Tā tas ir arī darba attiecībās, kur pastāvošos termiņus var iedalīt divos veidos – noilguma un prekluzīvie termiņi.
Darba tiesības 06:00, 14. Mar. 2022
Veicot darba pienākumus uzņēmumā, darbinieks saņēma pilnvaru, kas deva tiesības uzņēmuma vārdā elektroniski parakstīt un iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam visas nepieciešamās deklarācijas. Pārtraucot darba attiecības, pilnvara netika anulēta. Vai darbinieks pats var anulēt pilnvaru, ja uzņēmums to nav izdarījis?
Civiltiesības 06:00, 12. Jan. 2023
Ir situācijas, kad darba attiecības nākas izbeigt ar darbiniekiem, kuru loma uzņēmumā ir bijusi nozīmīga un kuru pāriešana pie konkurenta varētu radīt uzņēmumam negatīvas sekas. Lai uzņēmums pasargātu sevi no šādām situācijām, likumā paredzēts ar darbinieku slēgt vienošanos par konkurences ierobežojumu. Kādos gadījumos var slēgt šādu vienošanos? Cik lielai jābūt atlīdzībai, un ar kādām sekām jārēķinās darba devējam?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2023
Darba tiesiskās attiecības iepriekšējos divos pandēmijas gados bijušas pakļautas jauniem noteikumiem un radīja virkni izaicinājumu gan darba devējiem, gan darbiniekiem. Šajā rakstā aplūkoti atsevišķi jautājumi, kas šobrīd varētu būt aktuāli uzņēmējiem, jo Covid-19 pandēmijas ietekme sāk samazināties un spēkā jau stājušies vai plānoti grozījumi, kas var ietekmēt darba tiesiskās attiecības turpmāk. Rakstā sniegts apkopojums par aktuālajiem jautājumiem, kas darba devējiem jāņem vērā, lai savlaikus sagatavotos plānotajiem grozījumiem tiesību normu regulējumā.
Aktualitātes 09:47, 16. Mar. 2022
Lai pilnveidotu darba tiesisko attiecību regulējumu, pārņemot Eiropas Savienības direktīvu prasības, plānots veikt grozījumus Darba likumā (DL), tostarp nosakot darbinieka tiesības prasīt darba devējam noteikt darba laika organizācijas pielāgojumu, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 09:06, 21. Mar. 2022
Kura ir pēdējā darba diena darbiniekam, kurš strādā maiņās un uzteicis darbu pārbaudes laikā? Uzņēmumā noteikts summētais darba laiks ar maiņu grafiku. Darbinieks uzteicis darba līgumu pārbaudes laikā 2022. gada 10. janvārī. Atbilstoši grafikam plānotās darba dienas ir 10., 11. un 13. janvāris. Kura ir pēdējā darba diena - 12. vai 13. janvāris? Vai tad, ja darbinieks uzteic darba attiecības un nestrādā termiņā noteiktās trīs dienas, darba devējam ir pienākums tās kompensēt? Ja darba devējs darba ņēmējam uzteicis darbu pārbaudes laikā, vai jākompensē atbilstoši grafikam plānotās darba dienas, ja darbinieks nestrādā?
Darba tiesības 06:00, 15. Feb. 2022
Darba tirgus beidzamo pāris gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Attālinātais darbs, elastīgs darba laiks, darbs no ārvalstīm un darbinieku rezidences jautājums, darbinieku atstādināšana vakcinācijas sertifikāta trūkuma dēļ – šī ir tikai daļa no jautājumiem, kas ir ienākuši mūsu uzņēmumu darba kārtībā. Vai Darba likums tiek līdzi šīm izmaiņām? Kādi ir aktuālie darba strīdi? Atbildes noskaidrosim žurnāla “iTiesības” organizētajā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2022”, kas norisināsies 18. martā.
Aktualitātes 14:49, 4. Feb. 2022
Lai pārrunātu aktuālās un tuvākajā nākotnē plānotās izmaiņas nodokļu un grāmatvedības jomā, aicinām uz ikgadējo konferenci “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2023”, kuru žurnāls "iFinanses" organizē sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Konference norisināsies attālināti.
Aktualitātes 13:10, 20. Jan. 2023
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks. Maiņas iekrīt gan darba dienās, gan sestdienās un svētdienās. Kā pareizi būtu jāraksta iesniegums par tēva atvaļinājumu? Vai iesniegumā par tēva atvaļinājuma piešķiršanu jānorāda plānotās maiņas darba dienas (kopā saskaitot 10) neatkarīgi no kalendāro dienu skaita?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 30. Nov. 2022
Šis nu gan bijis neparasts gads! Tā vien gribas iesaukties, apdomājot būtiskākās atziņas, kas šogad gūtas. Daudzas no tām noteikti vērts paņemt līdzi nākamajā un arī daudzos citos gados. Kādi ir būtiskākie šī gada tiesību jomas “pieturpunkti”, un ko esam iemācījušies, tajos piestājot?
Komerctiesības 06:00, 30. Dec. 2022
Pirmsskolas pedagogs, kam noteikts normālais darba laiks, strādā 12 stundas katru nedēļas dienu (60 stundas nedēļā), no kurām 30 stundas ir tarificētās, bet pārējās 30 – promesoša pedagoga aizvietošana. Vai ir pārkāpts Darba likums?
Darba tiesības 06:00, 13. Dec. 2022
Darbinieks atrodas komandējumā sestdienā/svētdienā. Vai tas nozīmē, ka saskaņā ar Darba likuma noteikumiem viņš par šīm dienām saņems komandējuma naudu un arī brīvu dienu kādā citā nedēļas dienā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Dec. 2022
Kā noteikt mākslas darba vērtību? Kādu līgumu slēgt ar mākslas darba autoru, ja tā darbs tiek pārdots izsolē? Kam pieder autortiesības? Un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā, pārdodot mākslas darbu?
Komerctiesības 06:00, 6. Dec. 2022
Darba likuma (DL) 151. pantā noteikts, ka darbiniekam var piešķirt ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu, piemēram, trīs darba dienas. Ja darbinieki strādā summēto darba laiku (darbs iespējams jebkurā nedēļas dienā vai arī maiņās pa 24 stundām), kas ir šīs trīs darba dienas – kalendārās darba dienas vai jebkura nedēļas diena?
Darba tiesības 06:00, 8. Feb. 2022
Darbiniekam nolīgts normālais darba laiks un noteikta mēnešalga – laika alga. Vai alga jāizmaksā atbilstoši Darba likuma 69.panta 1.daļai, t.i., divas reizes mēnesī, vai pēc tā paša panta 2.daļas – vienu reizi mēnesī?
Darba tiesības 06:00, 10. Nov. 2022
Dažkārt dažādu apsvērumu dēļ līgums tiek faktiski parakstīts pēc tam, kad jau uzsākta tā izpilde. Nereti puses kā līguma parakstīšanas datumu norāda atpakaļejošu datumu, kas neatbilst faktiskajiem līguma parakstīšanas apstākļiem. Vai līgumu parakstīšana ar atpakaļejošu datumu ir pieļaujama, un šādi līgumi ir spēkā esoši? Kas notiek, ja starp pusēm rodas strīds par līguma spēkā stāšanās brīdi?
Klausies
Lietvedība
06:00, 23. Dec. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko oktobrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:10, 5. Dec. 2022
Cilvēka veselība un dzīvība ir nenovērtējama. Tas nozīmē, ka darbs, ko cilvēki veic darba devēja labā, nedrīkst būt pamats zaudējumiem šiem cilvēkiem, tostarp nedrīkst radīt risku darbinieku drošībai un veselībai. Tādēļ normatīvajos aktos darba aizsardzības jomā noteikts, ka darba devējs ir atbildīgs par savā uzņēmumā nodarbināto drošību un veselību darbā. Kāda ir darba aizsardzības speciālista loma?
Darba tiesības 06:00, 19. Jan. 2022
Uzņēmumi joprojām ir spiesti pielāgoties jauniem apstākļiem, ieviešot arvien jaunus risinājumus, lai regulētu jautājumus par darbinieku darba vietu un darba laiku. Attālinātā darba apstākļos aktuāls un bieži vien arī neskaidrs ir jautājums par pareizu darba laika uzskaiti. Sevišķi svarīgi tas ir, runājot par tā saukto dežūrlaiku. Izskatīsim tiesas atziņas par šo jautājumu!
Tiesvedības 07:00, 24. Feb. 2021
Ņemot vērā, ka straujās Covid-19 izplatības dēļ daudzi cilvēki, kuriem beidzies vakcinācijas derīguma termiņš, slimības vai mājas karantīnas dēļ nevar veikt balstvakcināciju, Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" ir veikti grozījumi, lai līdz ārkārtējās situācijas beigām pagarinātu laiku, kad par pilnībā vakcinētu personu, tiek uzskatīta persona, kas pabeigusi primāro vakcināciju.
Covid-19 10:59, 12. Feb. 2022
Valsts iestādes darbinieks iepazīstināts ar rīkojumu par atstādināšanu no darba ar 2021. gada 15. decembri (Darba likuma (DL) 58. panta 1. un 3. daļa), neizmaksājot darba samaksu par atstādināšanas periodu. Kad darbiniekam jāizmaksā alga par nostrādāto laiku decembrī – pirms datuma, kad sākas atstādināšanas periods, vai algas izmaksas dienā?
Darba tiesības 06:00, 27. Dec. 2021
Strādāt ar e-dokumentiem ir ērti, ātri un lēti, taču reiz pienāk brīdis, kad to mūžs beidzas un šie dokumenti ir vai nu jānodod glabāšanā, vai arī jāiznīcina. Kā to darīt, kas jāņem vērā, un vai visās organizācijās viss jādara vienādi?
Lietvedība 06:00, 14. Nov. 2022
Ikkatrās darījuma attiecībās ir ierasts, ka jebkurai darbībai, kas tiek veikta, ir noteikti termiņi. Ar jēdzienu “termiņš” dažādās jomās saprot laika punktu, līdz kuram ir jāpabeidz kaut kā izpilde. Puses, slēdzot darījumus, atrunā konkrētus datumus gan līguma noslēgšanā un tā izpildē, gan pakalpojumu sniegšanā un to apmaksā. Termiņu ievērošana kļūst īpaši svarīga situācijās, kādas var veidoties, piemēram, ja nepieciešams vērsties tiesā, skaidro Rīgas Šķīrējtiesa.
Aktualitātes 10:38, 17. Nov. 2022
Darbiniekam, atgriežoties no komandējuma, aizkavējas lidmašīna, kā rezultātā viņš Latvijā atgriežas vēlāk - pēc pusnakts. Kā pareizi noformēt šādu aizkavēšanos un kā to apmaksāt? Vai darbiniekam ir jāierodas darbā arī tajā dienā, kad ielidoja, vai arī tā ir komandējuma diena? Vai par to jāmaksā komandējuma nauda?
Darba tiesības 06:00, 22. Nov. 2022
Gadu mija ir īstais laiks, kad atgādināt par laiku, termiņiem un nepieciešamību tos ievērot. Arī darba attiecībās neiztikt bez termiņiem – ir noteikts periods, kurā personas var realizēt savas tiesības darba attiecību ietvaros. Līdz ar to būtiski saprast, no kura brīža sākas termiņš, cik ilgs tas ir, kad tas beidzas, kādas sekas rodas, beidzoties noteiktajam termiņam, un vai nokavēto termiņu var atjaunot.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 8. Dec. 2021
Darbiniekam noteikts nepilns darba laiks – vidēji 20 stundas nedēļā. Darba devējs un darbinieks, ņemot vērā darba raksturu, vienojas piemērot summēto darba laiku, nosakot viena mēneša pārskata periodu. Darbinieka pamatalga ir 250 eiro. Vai darba līgumā norādītā informācija nepārkāpj Darba likumu (DL)?
Darba tiesības 06:00, 30. Nov. 2021
Aplūkosim kādu šī gada sākumā pieņemtu Eiropas Savienības Tiesas spriedumu, kurā vērtēts, kā darbinieka atvaļinājumā pavadītais laiks ietekmē virsstundu aprēķināšanu!
Tiesvedības 06:00, 4. Okt. 2022
Lai gan šī gada 1. augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (DL), jau septembrī sagatavotas jaunas izmaiņas, kas, visticamāk, stāsies spēkā nākamgad. Saprotams, ka līdz galīgajam lasījumam ceļš vēl ir tāls, līdz ar to tā laikā noteikti gaidāmas izmaiņas, taču vispārīgu priekšstatu par grozījumiem iespējams gūt jau šobrīd.
Darba tiesības 06:00, 24. Nov. 2021
Ik gadu tiesās top virkne spriedumu un atziņu, kas jāņem vērā visiem uzņēmējiem. Arī 2021. gads nav izņēmums, tādēļ piedāvāju, manuprāt, būtiskāko atziņu apkopojumu darba tiesību jomā, ko vērts iekļaut noteikti izlasāmo rakstu "čeklistē".
Tiesvedības 06:00, 10. Dec. 2021
Kā aprūpētāja atvaļinājuma izmantošana ietekmē vidējo izpeļņu? Vai tas vidējās izpeļņas kontekstā uztverams tāpat kā bezalgas atvaļinājums? Atbilstoši Darba likumam laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, neieskaita atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā. Tā kā aprūpētāja atvaļinājums ir tikai piecas dienas gadā, vai tas jāieskaita šajā laikā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 11. Okt. 2022
Nav organizāciju, kas varētu veiksmīgi strādāt, darbojoties ar tikai tās iekšienē tapušiem dokumentiem. Agrāk vai vēlāk pienāk brīdis, kad arī pilnībā iekšēji elektronizētas organizācijas no citām organizācijām vai privātpersonām kādu dokumentu saņem papīra formā. Kā rīkoties šādā situācijā?
Lietvedība 06:00, 7. Okt. 2022
Sākoties rudenim, nepieciešamos priekšdarbus epidemioloģiski drošas vides nodrošināšanai, tostarp skolas un studiju mācību gada uzsākšanai, veicis arī Ministru kabinets. Kādas prasības jāievēro šoruden?
Komerctiesības 06:00, 10. Okt. 2022
Darba likumā noteikts, ka summētā darba laika ietvaros aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Restorānā viesmīļi strādā trīs dienas nedēļā pa 10 stundām, kopsummā nepārkāpjot 56 stundas nedēļā. Vai šādā gadījumā darba līgumā drīkst noteikt summēto darba laiku? Vai arī jāuzskaita, ka astoņas stundas dienā ir normālais darba laiks, bet pārējās divas stundas ir virsstundas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 13. Sep. 2022
Aplūkosim kādu Eiropas Savienības Tiesas spriedumu un noskaidrosim, vai darba devējam ir obligāts pienākums darbinieks, kam iestājusies invaliditāte, kuras dēļ viņš vairs nevar pildīt līdzšinējo darbu, pārcelt citā amatā tajā pašā uzņēmumā!
Tiesvedības 06:00, 8. Sep. 2022
Savlaikus paredzot epidemioloģiskās situācijas sezonālo pasliktināšanos, Saeimā jau vasarā virzīja likumprojektu, kura viens no mērķiem bija noteikt tiesisku ietvaru darbinieku atstādināšanai no darba un darba attiecību pārtraukšanai ar darbiniekiem, kuri atteikušies vakcinēties. Tomēr atbalsta trūkuma un protestu pret obligātu vakcināciju dēļ likumprojekts dienasgaismu neieraudzīja. Bet kā ir tagad?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 25. Okt. 2021
Turpinot veidot uzņēmuma elektronizācijas "instrukciju", šoreiz aplūkosim trešo soli jeb pāreju uz iekšējo elektronisko apriti.
Lietvedība 06:02, 16. Sep. 2022
Palielinoties darbaspēka deficītam Latvijā, darba devēji arvien biežāk meklē alternatīvus risinājumus, līdz ar to pieaug darbaspēka ilgtermiņa nomas pakalpojumu pieprasījums. Noskaidrosim darbinieku nomas juridiskās nianses, kas jāņem vērā visām šajā procesā iesaistītajām pusēm!
Darba tiesības 07:00, 4. Okt. 2021
Bērna gaidīšana sievietei ir laime. Kas var būt brīnišķīgāks par jauna cilvēka radīšanu! Tomēr vai tā ir laime arī grūtnieces darba devējam? Darbinieces grūtniecība nozīmē ne tikai to, ka jāmeklē darbinieks, kas aizvieto darbinieci grūtniecības, dzemdību un bērna kopšanas atvaļinājuma laikā, bet jāievēro arī daudzas citas nianses, kas saistītas ar darba devēja un darbinieces – grūtnieces tiesiskajām attiecībām.
Darba tiesības 07:00, 24. Sep. 2021
Šī gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā. Ar tiem ieviestas nozīmīgas izmaiņas vairākos būtiskos darba tiesību institūtos, tostarp pārbaudes laika regulējumā, paredzot iespēju noteikt pārbaudes laiku, kas ir ilgāks par līdz šim likumā paredzētajiem trim mēnešiem.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 8. Aug. 2022
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā no Liepājas uz Rīgu, lai apmeklētu klientu. Lai paspētu novadīt prezentāciju, no Liepājas viņš izbrauc plkst. 6.00, bet atpakaļ atgriežas plkst. 21.00. Darbinieka standarta darba laiks ir no 8.00 līdz 17.00. Vai par šīm ceļā pavadītajām papildu stundām jāmaksā kā par virsstundām? Vai ceļš šajā gadījumā skaitās darbalaiks?
Darba tiesības 07:00, 2. Apr. 2020
Uzņēmums un darbinieks vēlas vienoties, ka darbinieks strādā septiņas dienas pēc kārtas no plkst. 8.00 līdz 20.00 ar divu stundu pārtraukumu darbā. Pēc tam darbiniekam ir septiņas brīvdienas. Vai iespējams likumīgi noteikt darbiniekam šādu darbu laiku, ja viņš to vēlas un darba devējs tam piekrīt?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Aug. 2022
Otrais elektronizācijas solis ir inventarizācija. Tas darbību skaita ziņā ir visapjomīgākais, un tā laikā jāveic trīs dažādi apakšsoļi. Katrā apakšsolī jāveic vairāki unikāli ar to saistīti uzdevumi, arī jāapkopo pieredze un izaicinājumi, jāpieņem daudzi lēmumi. Taču šos daudzos darbus var pilnīgi vai daļēji darīt paralēli, ja ir atbilstoši resursi, kas būtiski paātrina procesu.
Lietvedība 06:00, 12. Aug. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 10:59, 8. Aug. 2022
Uzņēmums ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, noslēdzis uzņēmuma līgumu par teritorijas uzraudzības pakalpojumiem. Līguma darbības periodā pakalpojuma sniedzējam iestājas darbnespēja. Vai pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas lapu A?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Aug. 2022
Reiz satikās darba devējs un darbinieks. Kā jau dzīvē ierasts, viņi nodibināja darba attiecības, taču šo attiecību pirmā posma jeb pārbaudes laika beigās viņu ceļi šķīrās. Tomēr ar to šis stāsts nebeidzās, jo darba attiecības tūlīt atkal nodibinātas un atsāktas ar jaunu pārbaudes laiku. Cik atbilstošs likumam ir šis stāsts? To kādā spriedumā noskaidrojis Senāts.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 22. Jūl. 2022
Kādos gadījumos darba devējs drīkst interesēties par darbinieka veselību? Vai pieļaujams darbiniecei vaicāt par grūtniecību? Vai drīkst darbinieku nosūtīt uz pārbaudi, ja darba devējam ir aizdomas, ka tieši veselības stāvoklis ietekmē darba izpildes kvalitāti? Meklējam atbildes!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 27. Jūn. 2022
Jau marta sākumā Saeimā pieņemti grozījumi Publisko iepirkumu likumā, paredzot nodrošināt, ka publiskajos iepirkumos var piedalīties tikai godprātīgi kandidāti un pretendenti. Izmaiņas stāsies spēkā no nākamā gada, bet ar jaunajiem pretendentu izslēgšanas pamatiem iepazīsimies jau tagad!
Publiskie iepirkumi 06:00, 29. Jūn. 2022
Uzņēmumā strādā darbinieks, kuram joprojām ir pārbaudes laiks. 2022. gada 20. maijā darbinieks lūdz no 2022. gada 1. jūlija piešķirt viņam bērnu kopšanas atvaļinājumu. Vai darba devējam ir tiesības pārtraukt darba attiecības ar konkrēto darbinieku, ņemot vērā, ka viņam vēl ir pārbaudes laiks? Vai arī apstāklis, ka saņemts iesniegums par bērnu kopšanas atvaļinājumu, rada darba devējam kādus aizliegumus?
Darba tiesības 06:00, 2. Jūn. 2022
Kā gadu desmitiem ierastos papīra dokumentus efektīvi aizstāt ar daudz ērtākiem un drošākiem elektroniskiem dokumentu un informācijas aprites procesiem, kā arī ar darbībām koplietošanas elektroniskajā vidē? Šos procesus apvienoti sauc par elektronizāciju – ar ko to sākt?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:53, 14. Jūl. 2022
Pēdējā laikā arī Latvijas iedzīvotāji kļūst par "gājputniem" un ziemu pārlaiž kādā siltākā pasaules vietā. Kā rīkoties darba devējam, ja darbinieks īslaicīgi pārceļas uz dzīvi citā laika zonā? Vai tas uzskatāms par "nakts darbu"? Noskaidrojam!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jūn. 2022
Cik ilgi uzņēmumam arhīvā jāglabā ar darbiniekiem noslēgtie līgumi un citi ar darba attiecībām saistīti dokumenti, līgumi ar sadarbības partneriem, dažādu projektu dokumenti?
Lietvedība 06:00, 21. Jūn. 2022
No augusta stājas spēkā vairāki grozījumi Darba likumā, paredzot izmaiņas kārtībā, kā nosaka minimālo algu, sedz attālinātā darba izdevumus, nodarbina personas ar invaliditāti, kā arī citos jautājumos.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 2. Aug. 2021
Aplūkosim, kādi var būt atlaišanas iemesli, kā jānotiek šim procesam un par ko darbinieks jāinformē atlaišanas gadījumā!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Jūn. 2022
Sagatavojot, parakstot un saglabājot saņemtos e-dokumentus, jāizveido un jāievēro kārtība organizācijā, lai noritētu veiksmīga dokumentu aprite. Kā pareizi sūtīt, saņemt un saglabāt e-dokumentus mapēs?
Lietvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko nesen publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:28, 9. Mai. 2022
Darbinieks ārkārtējās situācijas laikā atteicās vakcinēties, tādēļ uzņēmums uzteica darba līgumu, pamatojoties uz Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 7.3 panta 4. daļu. Šobrīd vakcinācijas sertifikāti vairs nav nepieciešami, un bijušais darbinieks norādījis, ka vēlas atkal strādāt savā darbavietā. Vai darbinieks var tiesiski vērsties pret uzņēmumu ar prasību par atjaunošanu darbā, jo vairs nav piemērojama atlaišanu pamatojošā norma? Ja uzņēmums nolemj atkal algot darbinieku, vai jāslēdz jauns līgums un jānosaka pārbaudes laiks?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Apr. 2022
Darbinieks pieņemts darbā, nosakot trīs mēnešu pārbaudes laiku. Pēc mēneša darba devējs uzteic darba līgumu, vienojoties, ka darba attiecības beidzas pēc trīs dienām (atbilstoši likumam uzteikums izsniegts trīs dienas iepriekš). Darbinieks pēc uzteikuma nostrādā vienu dienu un nākamajā dienā nav darbā, jo ir saslimis. Kā jārīkojas šajā situācijā – jāgaida, kad darbinieks izveseļojas, un tad nostrādā atlikušās dienas? Vai slimības laiks skaitās šajās trīs dienās? Vai darba attiecības iespējams izbeigt uzteikumā norādītajā datumā?
Darba tiesības 06:00, 31. Mar. 2022
Darbiniekam darba līgumā noteikts nepilnais darba laiks – divas stundas dienā, piecas darba dienas nedēļā, un darba alga 300 eiro. 2021. gada jūnijā ir 20 darba dienas, tātad darbinieks nostrādās 40 stundas un par to saņem 300 eiro. Bet, ja darbiniekam būs jāstrādā vairāk, piemēram, 45 stundas, vai šīs piecas stundas ir virsstundas, kas jāapmaksā dubultā? Valsts darba inspekcijas eksperti uzskata, ka tās neesot virsstundas, un atsaucas uz Darba likuma (DL) 136. panta 1. daļu, bet darba tiesību jurists uzskata, ka tās ir virsstundas. Kā tad īsti ir?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 15. Jūn. 2021
Gada siltajos mēnešos darbinieki plāno atvaļinājumus, lai uz brīdi atvilktu elpu no ikdienas darbiem. Tomēr praksē nereti dzirdamas sūdzības, ka, lūk, atvaļinājuma plāni nav īstenojušies vai darba devējs nepiekrīt darbinieka plānotajai apmaksātajai prombūtnei. Lai novērstu iespēju, ka atvaļinājumu piešķiršana un izmantošana uzņēmumā rada domstarpības, darba devējiem jābūt informētiem par aktualitātēm, kas saistītas ar atvaļinājumu piešķiršanu.
Darba tiesības 07:00, 7. Jūn. 2021
Agrāk, sākot strādāt vai izbeidzot darba attiecības, visu informāciju un piezīmes reģistrēja darba grāmatiņā, kas darba devējam ļāva novērtēt, kādēļ darbinieks meklē jaunu darbu vai kāpēc atlaists no iepriekšējā. Vai šādu informāciju darba devējs var uzzināt arī šobrīd?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Apr. 2022
Darba līgums ir viens no biežāk sastopamajiem līgumu veidiem. Ņemot vērā darba līguma slēgšanas nepieciešamību un dažādas darbinieku un darba devēju vajadzības, darba līgumi mēdz būt ar ļoti atšķirīgu saturu. Līgumu pielāgošana individuālām vajadzībām, agrāk izstrādātu, bet normatīvo aktu izmaiņām nepielāgotu līgumu izmantošana, kā arī citi apstākļi nereti mēdz novest pie kļūdām līgumos.
Darba tiesības 07:00, 14. Jūn. 2021
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 21. Jūn. 2021
Aplūkosim Eiropas Savienības Tiesas spriedumu un noskaidrosim, vai ārštata ugunsdzēsēja dežūras laikaposms izsaukuma gatavības režīmā, kurā viņš ar darba devēja atļauju veic profesionālu darbību kā pašnodarbinātais, bet kura laikā neatliekamās palīdzības izsaukuma gadījumā ne vēlāk kā 10 minūtēs jāierodas ugunsdzēsības depo, uzskatāms par darba laiku!
Tiesvedības 06:00, 13. Apr. 2022
Covid-19 pandēmijas apstākļos darbs attālināti savu nozīmi un popularitāti ieguva tieši epidemioloģiskās drošības un infekcijas riska samazināšanas kontekstā. Lai gan ārkārtējā situācija un līdz ar to arī dažādi ierobežojumi šobrīd jau atcelti, arī atgriežoties birojos, joprojām svarīgi ievērot epidemioloģiskās drošības prasības.
Darba tiesības 07:00, 30. Mar. 2022