Darba kārtības noteikumu nianses
2023-09-20
Andis Burkevics, SIA "Sorainen ZAB", darba tiesību prakses grupas vadītājs, zvērināts advokāts
Klausies
Katrā uzņēmumā papildus darba līgumam tiek izstrādāti arī dažādi iekšējās darba kārtības noteikumi. Tie darbiniekiem ir tikpat saistoši, kā darba līgums, un, tos pārkāpjot, iestājas sekas atbilstoši Darba likumam (DL) – sākot no rājiena, līdz pat, smagākos gadījumos, atbrīvošanai no darba. Vai ir kādas obligātas prasības, kas jāiekļauj šādos noteikumos? Ko var uzskatīt par iekšējās kārtības noteikumiem – kādu vienu dokumentu vai arī var skatīties plašāk?
Tiesiskais statuss
DL 1.pantā, kopā ar Satversmi kā darba attiecības regulējošu dokumentu, pieminēti arī darba kārtības noteikumi, uzsverot to būtisko lomu tieši katra uzņēmuma līmenī. Savukārt, DL 28.panta 2.daļa nosaka, ka pakļaušanās darba devēja noteiktai darba kārtībai ir viena no darba attiecību tipiskākajām pazīmēm, kas nereti ir izšķiroša, vērtējot tiesisko attiecību būtību, t. i., vai neatkarīgi no līguma nosaukuma, piemēram, uzņēmuma līgums, starp pusēm tomēr pastāv tieši darba attiecības.
Saskaņā ar DL 54.pantu darba kārtību uzņēmumā nosaka darba kārtības noteikumos līdztekus darba koplīgumam, darba līgumam un darba devēja rīkojumiem. Taču Senāta Civillietu departamenta 2021.gada 28.oktobra spriedumā lietā SKC-884-2021 norādīts, ka ar darba kārtību ir saistāmi arī amatu apraksti, dienesta instrukcijas, dažādi nolikumi un citi vadības izdoti dokumenti. Tā, piemēram, Senāts 2023.gada 6.jūlija spriedumā lietā SKC-138/2023 norādīja, ka par darba devēja darba kārtību reglamentējošu aktu uzskatāmi arī darba devēja pieņemts ētikas kodekss, kas saistoši nosaka uzvedības normas.
Arvien vairāk uzņēmumu izvēlas ieviest mākslīgā intelekta (MI) rīkus, lai efektivizētu dažādus darba procesus. Tomēr MI rīku izmantošana palielina risku neapzināti pārkāpt, piemēram, autortiesības vai datu aizsardzības tiesības, kas var novest pie atbildības par neatļautu vai nepareizu MI izmantošanu, ja tā notikusi darba laikā vai veicot darba uzdevumus. Visbiežāk šāda atbildība iestāsies tieši darba devējam, ja darba devējs būs saskaņojis MI izmantošanu.
Darba tiesības
06:00, 6. Jan. 2025
Darba devēja ieguldījums darbinieku profesionālajā apmācībā un kvalifikācijas paaugstināšanā var sniegt vairākus būtiskus ieguvumus, kas pozitīvi ietekmē gan darbiniekus, gan uzņēmuma darbību kopumā. Uz kāda veida apmācībām darba devējs var nosūtīt darbiniekus? Ko no šīm apmācībām var iegūt darba devējs?
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2025
Atvaļinājuma piešķiršana skolēnu brīvlaikā ir aktuāls jautājums daudziem vecākiem, kuri vēlas pavadīt laiku kopā ar saviem bērniem, vēl jo vairāk, ja nav iespējams lūgt kādam pieskatīt bērnu. Vai darba devējam jārespektē šī vēlme? Vai un kādos gadījumos darba devējs drīkst atteikt šādu atvaļinājumu? Vai uz šādiem atvaļinājumiem attiecas kādi speciāli noteikumi?
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2025
Praksē mēdz gadīties situācijas, kad darba devējs vēlas uzteikt darba attiecības ar darbinieku, kurš ir arī arodbiedrības biedrs. Šādās situācijās ir jāsaņem arodbiedrības piekrišana uzteikumam. Kā rīkoties, ja arodbiedrība to nedod? Apskatām nianses, kas jāņem vērā, ja darba līgums tiek uzteikts darbiniekam – arodbiedrības biedram.
Darba tiesības
06:00, 16. Dec. 2024
Mūsdienu darba vide ir kļuvusi ārkārtīgi tehnoloģiska. Ikdienā izmantojam dažādas iespējas, ko sniedz jaunās tehnoloģijas, tostarp komunikāciju e-vidē. Tomēr darba devēji nereti pievērš nepietiekamu uzmanību ar šāda veida saziņu saistītiem jautājumiem un ne vienmēr apzinās iespējamos riskus. Vienošanās par komunikāciju e-vidē nenozīmē tikai nosacījumus par apmaiņu ar e-pastiem vai ziņu sūtīšanu “WhatsApp”. Ir būtiski, kāda veida informācija tiek izmantota saziņai darba vidē, jo ikkatra ziņa ir cieši saistīta ar tās saturu.
Darba tiesības
06:00, 9. Dec. 2024
Jau ilgstoši darba tirgū ir vērojama darbaspēka nepietiekamības problēma. Ilgtermiņā domājoši darba devēji aktīvi meklē veidus, kā uzlabot darba vidi, lai noturētu esošos darbiniekus un piesaistītu jaunus. Viens no risinājumiem darbaspēka nepietiekamības problēmas mazināšanā ir darbinieku pārvilināšana. Kādi ir darbinieku pārvilināšanas juridiskie un ētiskie aspekti? Kā mazināt risku, ka cits konkurējošs tirgus dalībnieks pārvilina darbiniekus?
Darba tiesības
06:00, 2. Dec. 2024
Darba likuma 78.punkta 1.daļas 1.punktā noteikts, ka ir jāatmaksā summas, kas pārmaksātas darba devēja maldības dēļ, ja darbinieks par šo pārmaksājumu ir zinājis vai viņam atbilstoši apstākļiem vajadzējis to zināt vai ja pārmaksājums noticis tādu apstākļu dēļ, pie kuriem vainojams darbinieks. Kas tās ir par summām, kā pierādīt, ka darbinieks par to zina un ko darīt, ja darbinieks saka, ka par pārmaksu neko nav zinājis?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 25. Nov. 2024
Persona, kas iepriekš ir strādājusi Apvienotajā Karalistē, vēlas saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā. Jānorāda, ka persona nav saņēmusi bezdarbnieka pabalstu Apvienotajā Karalistē un nav darba ņēmēja Latvijā. Vai personai ir tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā, ja darba attiecības iepriekš bijušas citā valstī?
Darba tiesības
06:00, 19. Nov. 2024
Iepriekš apskatījām, kas ir piespiedu kavējums un kādos gadījumos darba devējam pēc darbinieka atjaunošanas darbā ar tiesas spriedumu tas ir jākompensē. Šoreiz apskatām, kā aprēķināt atlīdzību par darba piespiedu kavējuma laiku.
Darba tiesības
06:00, 11. Nov. 2024
Bieži vien nākas redzēt, ka uz konkrētu amatu tiek izsludināts atkārtots konkurss. Vai tas nozīmē, ka iepriekšējā reizē netika atrasts piemērots kandidāts? Kā atlases procesā tiek vērtēti potenciālie darbinieki? Vai pastāv likuma normas, kurās noteiktas prasības par darba pieredzi?
Darba tiesības
06:00, 4. Nov. 2024
Lai stiprinātu valsts valodas lietojumu darba tirgū, 2024.gada 19.septembrī galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi Darba likumā. Ar grozījumiem aizstāvētas darbinieku tiesības izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem, izvirzot nepamatotas prasības par svešvalodu zināšanām darba pienākumu veikšanai. Kas jāievēro darba devējiem un kas mainīsies darba tirgū? Kādās jomās svešvaloda nav obligāta, bet kādās darba devējs tomēr drīkstēs to prasīt arī turpmāk?
Darba tiesības
06:00, 28. Okt. 2024
Lai cik ļoti darba devējs gribētu tikt vaļā no kāda darbinieka, atbrīvošanai ir jābūt tiesiskam pamatam un jāievēro Darba likumā noteiktā procedūra. Ja darbinieks būs neapmierināts ar atlaišanu, viņš var izvirzīt prasību tiesā. Tiesvedība parasti nav ne ātra, ne patīkama. Ja tiesa atzīst, ka darba tiesiskās attiecības ir izbeigtas prettiesiski, tiek skatīts jautājums par atlīdzības par darba piespiedu kavējuma laiku piedziņu.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 7. Okt. 2024
Dibinot darba tiesiskās attiecības, darba devējs pārkāpis atšķirīgas attieksmes aizliegumu. Vai šādā gadījumā drīkst izvirzīt prasību tiesā? Kā to izdarīt?
Darba tiesības
06:00, 30. Sep. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības
06:00, 16. Sep. 2024
Kā rīkoties, ja darbinieks veselības stāvokļa dēļ vairs nevar turpināt strādāt nolīgto darbu? Kā šis fakts ir jāpaziņo darba devējam? Un kā rīkoties darba devējam, ja viņam ir aizdomas, ka darbinieks veselības stāvokļa dēļ nevar veikt nolīgto darbu, tomēr pats darbinieks tā neuzskata?
Darba tiesības
06:00, 9. Sep. 2024