Lai precizētu apdrošināšanas stāža noteikšanas kārtību un pielīdzinātu darbu bijušajās Padomju savienības republikās ar ieguldījumu šī brīža pensiju sistēmā, Saeima 2024.gada 17.septembrī konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts pensijām”.
Likumdošana 16:51, 18. Sep. 2024
Darbinieks ir spiests kavēt darbu piespiedu kārtā, laikā, kad tā sniegtie pakalpojumi ir ļoti nepieciešami, piemēram, Covid-19 pandēmijas laikā, jo darba devējs noslēdzis ar darbinieku darba līgumu uz nenoteiktu laiku, lai arī tas neatbilst nevienam no Darba likuma 44.pantā paredzētajiem īslaicīga darba veidiem, tādā veidā liedzot saņemt piemaksu par darbu Covid-19 laikā. Vai darba devējs rīkojies prettiesiski? Vai darbiniekam ir tiesības uz piemaksām, ja darbs tiek kavēts piespiedu kārtā?
Darba tiesības 06:00, 15. Apr. 2024
2024.gada 27.maijā stājās spēkā apgabaltiesas spriedums, ar kuru apsūdzētais notiesāts par vajāšanu un neslavas celšanu, piespriežot 300 stundas sabiedrisko darbu, savukārt apsūdzētā notiesāta par vajāšanas atbalstīšanu, piespriežot 3100 eiro naudas sodu, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 11:47, 28. Mai. 2024
Sabiedrībā ir pieņemts valdes lēmums par valdes locekļu savstarpējo pilnvarojumu, nosakot kārtība, kādā valdes locekļi aizvieto viens otru un veic personas, kas atrodas atvaļinājumā, pienākumus. Valdes loceklis ir devies atvaļinājumā. Vai valdes loceklis atvaļinājuma laikā drīkst parakstīt līgumus, piedalīties valdes sēdēs un veikt citus pienākumus?
Klausies
Komercdarbība
18:20, 9. Feb. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi pilnvarojuma līgumu ar tās valdes locekli, savukārt valdes loceklis noslēdzis darba līgumu ar sabiedrības “A” meitas uzņēmumu “M” Gruzijā. Valdes loceklis pastāvīgi dzīvo Gruzijā un saņem darba algu kā meitas uzņēmuma direktors no uzņēmuma “M”. Sabiedrība “A” valdes locekli nosūtīta kā direktoru uz meitas uzņēmumu bez termiņa ierobežojuma. Vai sabiedrība “A” drīkst izdot rīkojumu un aprēķināt komandējuma naudu, kā arī atlīdzināt citus uzturēšanās izdevumus par šo laiku valdes loceklim?
Darba tiesības 06:00, 12. Dec. 2023
Pēdējo gadu laikā darba tirgū pieaudzis attālinātā darba modeļa pieprasījums, dodot iespēju darba devējiem algot darbiniekus no citām valstīm. Līdztekus aktualizējušies jautājumi, kas saistīt ar līgumu noformēšanu un nodokļu politikas aspektiem, veicot pārrobežu attālināto darbu.
Darba tiesības 06:00, 23. Okt. 2023
Termins “balto apkaklīšu noziegumi” ir ne vien bieži dzirdams filmās un juristu sarunās, bet arī lietots biznesa dzīvē. Tomēr nereti, tiekoties ar klientiem un sadarbības partneriem, ir nācies saskarties ar to, ka izpratne par to, kas tas īsti ir un kā šajos jautājumos var palīdzēt juristi, nav pilnīga.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2024
Obligātās veselības pārbaudes laikā tiek konstatēts, ka darbinieks vairs nevar veikt konkrētos darba pienākumus. Vai darba devējam ir jāpielāgo darba vieta, lai darbiniekam būtu iespējams turpināt darbu? Vai darba devējs drīkst piedāvāt līdzvērtīgu darbu, ja tas ir iespējams, kas attiecīgi nepakļauj konkrētu darbību veikšanai? Vai darba devējs ir tiesīgs atbrīvot no darba darbinieku pēc atzinuma saņemšanas?
Darba tiesības 06:00, 26. Sep. 2024
Kā rīkoties, ja darbinieks veselības stāvokļa dēļ vairs nevar turpināt strādāt nolīgto darbu? Kā šis fakts ir jāpaziņo darba devējam? Un kā rīkoties darba devējam, ja viņam ir aizdomas, ka darbinieks veselības stāvokļa dēļ nevar veikt nolīgto darbu, tomēr pats darbinieks tā neuzskata?
Darba tiesības 06:00, 9. Sep. 2024
Lai stiprinātu valsts valodas lietojumu darba tirgū, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija 10.septembrī trešajam lasījumam atbalstīja grozījumus Darba likumā, ar ko tiks aizstāvētas darbinieku tiesības, veicot darba pienākumus valsts valodā un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc svešvalodas zināšanām, norāda Saeima.
Likumdošana 15:18, 13. Sep. 2024
Lai stiprinātu valsts valodas lietojumu darba tirgū, 2024.gada 19.septembrī galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi Darba likumā. Ar grozījumiem aizstāvētas darbinieku tiesības izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc svešvalodas zināšanām, veicot darba pienākumus, informē Saeima.
Likumdošana 16:38, 23. Sep. 2024
Rīgas Austrumu prokuratūras prokurors Rīgas pilsētas tiesai nosūtījis krimināllietu, kurā apsūdzētas divas personas par veiktām manipulācijām finanšu tirgos, radot smagas sekas, informē prokuratūra.
Jaunākās tiesvedības 15:48, 16. Sep. 2024
Darbinieks strādā pašvaldības iestādē, viņam noteikts summētais darba laiks. Darba telpās ir izvietotas videonovērošanas kameras. Vadītājs regulāri pārskata videoarhīva ierakstus un pēc tam pārmet darbiniekiem privāto lietu kārtošanu darba laikā, draudot samazināt gada beigās paredzēto prēmiju vai pārcelt darbā uz citu nodaļu. Vai darbinieku drīkst pārcelt uz citu nodaļu, ja par to nav rakstiskas vienošanās un darba līgumā ir noteikta adrese, kurā veicami darba pienākumi? Papildus norādāms, ka amata aprakstā nekas nav minēts par pārcelšanas iespējām.
Darba tiesības 06:00, 19. Sep. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības 06:00, 16. Sep. 2024
Vai darbiniekam ir tiesības katram savam darba devējam iesniegt pierādījumus, ka ārstniecības iestādē ir nodotas asinis, un saņemt atlīdzību un apmaksātu atpūtas dienu? Ko nozīmē “saņem atlīdzību”? Vai tas ir domāts par laiku, kamēr nodod asinis? Un ko nozīmē “apmaksāta atpūtas diena”? Tā ir diena, kad tiek nodotas asinis, vai vēl kāda cita brīvā diena?
Darba tiesības 06:00, 3. Sep. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 11:37, 5. Sep. 2024
Klients iemaksā naudu savā pakalpojumu kontā, lai saņemtu kādus kredītpunktus, kurus uzkrājot, var iegādāties kādus labumus attiecīgajā uzņēmumā. Vai šādi iemaksātajai naudai un saņemtajiem bonusiem ir jāievēro 2 gadu garantija? Vai uzņēmums var savā akcijas piedāvājumā noteikt, ka šādi kredītpunkti izmantojami līdz konkrētam datumam, tādējādi termiņš sanāk īsāks par 2 gadiem? Vai dāvanu kartē iemaksātajai naudai nav piemērojams 2 gadu derīguma termiņš? Kur novilkt robežu – kuriem pakalpojumiem ir un kuriem nav 2 gadu garantija?
Komerctiesības 06:00, 21. Aug. 2024
Šī gada 4.jūnijā Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-23/2024 par tādas datubāzes aizsardzību, ko veido tīmekļvietnē publicēti darba sludinājumi. Senāta spriedums palīdz novērtēt juridiski sarežģītu situāciju, kas tika izšķirta ar savstarpēji pretējiem zemākas instances tiesas spriedumiem, turklāt tās izskatīšanas gaitā Rīgas apgabaltiesa uzdeva prejudiciālos jautājumus Eiropas Savienības Tiesai.
Tiesvedības 06:00, 2. Sep. 2024
Uzņēmumam radusies jauna produkta ideja, ko nespēj uzreiz realizēt. Kā uzņēmumam aizsargāt ideju, ko vēlas realizēt vēlāk? Vai uz ideju var reģistrēt autortiesības? Vai ideju ir iespējams likumīgi nosargāt?
Intelektuālais īpašums 06:00, 26. Aug. 2024
Šī gada 1.pusgadā veiktas izmaiņas būvspeciālistu reģistrā, pārskatīts Būvniecības informācijas sistēmas e-pakalpojumu skaits un uzlabota to lietojamība, informē Ekonomikas ministrija.
Aktualitātes 15:08, 1. Aug. 2024
Darbinieks, kas patstāvīgi dzīvo ārzemēs, saslimst. Kā šādam darbiniekam tiek veikta slimības lapas apmaksa? Kuras valsts likumdošana jāpiemēro?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Jūl. 2024
Darbiniekam nepieciešami dokumenti, kas pierādītu viņa darba stāžu līdz 1996.gadam. Vai un kur šādu informāciju iespējams iegūt, ja darbiniekam nav saglabājušās darba grāmatiņas?
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2024
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības 06:00, 29. Jūl. 2024
Nereti praksē visbiežāk konstatētais neatbilstības veids Eiropas Savienības fondu īstenotajos projektos ir tieši iepirkumu normatīvo aktu pārkāpumi. Apskatām, kādi ir galvenie neatbilstību aspekti iepirkumu plānošanas un dokumentācijas sagatavošanā, ar ko regulāri iepirkumu pārbaudēs sastopas Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.
Publiskie iepirkumi 06:00, 17. Jūn. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
Darbinieks ir salauzis kāju, kā rezultātā tīri fiziski nevar nokļūt līdz savai darba vietai, kas atrodas biroja ēkas 5.stāvā, jo nav pieejams lifts. Kādas alternatīvas strādāšanai birojā darba devējs var piedāvāt darbiniekam, lai darba process neapstātos? Jo kājas lūzums netraucē darbiniekam veikt darba pienākumus, vienīgi liedz nokļūt līdz darba vietai. Vai darba devējs var piespiest darbinieku ņemt darbnespējas lapu šādos apstākļos?
Darba tiesības 06:00, 18. Jūn. 2024
Vai darba devējs vai valde/padome drīkst noteikt aizliegumus uzņēmuma stratēģiski svarīgiem darbiniekiem – valdes locekļiem – ārpus darba nodarboties ar ekstrēmām aktivitātēm, kuru rezultātā tie var gūt smagu traumu? Šāds aizliegums tiek pamatots, ka tad, ja valdes loceklis veiks pārgalvīgas darbības un gūs traumu, viņam iestāsies darbnespēja, kas būtiski ietekmēs uzņēmuma darbību.
Darba tiesības 06:00, 2. Jūl. 2024
Šobrīd mazu bērnu vecāki, lai varētu strādāt reglamentētajā profesijā, reizēm ir nostādīti izvēles priekšā – kopt un rūpēties par saviem mazuļiem vai mēģināt atrast ceļus, kā “izgrozīties” un izpildīt ar profesiju saistītos kritērijus, bet tāpēc pilnvērtīgi neizmantot savas kā vecāka tiesības, atklāj Tiesībsarga birojs.
Aktualitātes 13:35, 4. Jūl. 2024
Senāts 2024.gada 4.jūnijā izskatīja lietu, kurā portāla Cv.lv turētāja sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) “Alma Career Latvia” bija cēlusi prasību pret portāla Kurdarbs.lv turētāju SIA “Melons” par datubāzes veidotāja tiesību pārkāpuma novēršanu. Senāts atstāja negrozītu spriedumu, ar kuru minētā prasība tika noraidīta.
Jaunākās tiesvedības 11:41, 5. Jūn. 2024
Darba devējam radušās aizdomas, ka darbiniekam ir nepamatoti izsniegta slimības lapa. Vai darba devējs drīkst prasīt slimības lapas anulēšanu? Kādas ir darba devēja tiesības?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Jūn. 2024
Jautājums par drošu darba vidi ir vienlīdz svarīgs kā darbiniekiem, tā darba devējiem. Tomēr nozīmīgs ir jautājums – kādas sekas draud darba devējam gadījumos, kad tiek konstatēts darba drošības prasību pārkāpums? 2024.gada februārī Senāta Krimināllietu departaments anonimizēto nolēmumu klasifikatoram pievienoja slēgtā tiesas sēdē izskatītu spriedumu lietā SKK–[N]/2023, kurā cita starpā izklāstīja būtiskas tēzes, kas attiecināmas uz kriminālatbildības iestāšanās vērtēšanu darba aizsardzības noteikumu pārkāpuma gadījumā.
Tiesvedības 06:00, 17. Mai. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:56, 3. Jūn. 2024
Aprīlī pārliecinošu uzvaras gājienu piedzīvojusi publikācija par neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju! Bet par visu pēc kārtas – apskatām aprīļa lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 13:22, 10. Mai. 2024
2024.gada 21.maijā valdība apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr.310 “Darba aizsardzības prasības mežsaimniecībā”, atvieglojot noteikumu ievērošanu, nepasliktinot nodarbināto drošību darbā mežsaimniecībā, informē Zemkopības ministrija.
Likumdošana 10:17, 22. Mai. 2024
Izstrādājot datorprogrammas, katrai no iesaistītajām pusēm ir savas intereses. Pasūtītājs vēlas sev neierobežotas tiesības, lai datorprogrammu pilnvērtīgi varētu izmantot tālāk savā saimnieciskajā darbībā, savukārt programmatūras izstrādātājs ir ieinteresēts saglabāt autortiesības sev un izstrādāto produktu piedāvāt pēc iespējas plašākam lietotāju lokam. Kā līgumā sabalansēt abu pušu intereses?
Klausies
Lietvedība
06:00, 29. Mai. 2024
2024.gada 18.aprīlī Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā. Paredzēts, ka nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi nepieaugs. Grozījumi nosaka, ka 2025.gadā būs spēkā divas kadastrālās vērtības, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 14:17, 18. Apr. 2024
Lai vienkāršotu un paātrinātu privātmāju kadastrālo uzmērīšanu un datu reģistrāciju kadastrā, 2024.gada 23.aprīlī Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK noteikumos Nr.116 “Būvju kadastrālās uzmērīšanas noteikumi”, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 16:25, 23. Apr. 2024
Darbiniekam ir šāds darba režīms – 1 dienu strādā, 3 dienas brīvas. Vai drīkst ar darbinieku slēgt jaunu darba līgumu uz 1 dienu ik pēc 4 dienām?
Darba tiesības 06:00, 9. Apr. 2024
Uzņēmuma vadība kopā ar darbiniekiem dodas talkot ikgadējā Latvijas talkā. Vai darba devējs var piešķirt brīvdienu tiem darbiniekiem, kas piedalīsies sestdienas talkā ārpus noteiktā darba laika?
Darba tiesības 09:00, 26. Apr. 2024
2024.gada 30.aprīlī valdības sēdē tika pieņemts rīkojuma projekts "Par darba dienas pārcelšanu 2025.gadā”, kas paredz, ka 2025.gadā tiks pārceltas divas darba dienas – 2.maijs un 17.novembris, informē Labklājības ministrija.
Aktualitātes 08:23, 3. Mai. 2024
Darbiniekam ārsts ir nozīmējis saudzējošu mājas režīmu. Vai šādā situācijā darba devējs var lūgt darbinieku strādāt attālināti?
Darba tiesības 09:00, 25. Apr. 2024
Darbiniekam ar rīkojumu tika noteikts papildu darbs ar piemaksu. Darbinieks iepazinās ar rīkojumu, piekrita tam un veica papildu pienākumus. Šobrīd darbinieks vairāk nevēlas veikt papildu darbu un saņemt piemaksu par to. Vai darbinieks var atkāpties no rīkojuma izpildes?
Darba tiesības 09:00, 13. Mar. 2024
Veselība ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas ietekmē darbinieku labsajūtu un darba produktivitāti, tādēļ darba devējam ir svarīgi izveidot arī sēdoša darba veicējiem drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi, kura nepasliktinātu darbinieku veselību un labsajūtu, kā arī samazinātu ar darbu saistīto nelaimes gadījumu un arodslimību skaitu.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 31. Okt. 2022
Būvprojektu izstrāde un realizācija ir sarežģīts process, kurā iesaistīti dažādi dalībnieki ar atšķirīgām interesēm. Viens no svarīgākajiem jautājumiem šajā kontekstā ir autortiesību pārvaldīšana un aizsardzība. Apskatām pasūtītāju un būvprojekta autora (projektētāja) intereses būvprojektos no autortiesību regulējuma aspekta.
Intelektuālais īpašums 06:00, 20. Mar. 2024
Uzsākot darba attiecības, darba devējs tika informēts par blakus darba veikšanu ārpus darba laika. Līgumā netika iekļauts noteikums par darbu savienojamību. Šobrīd, mainoties uzņēmuma vadībai, tiek prasīts paskaidrojums par blakus darba veikšanu, kā arī tiek paredzēta soda nauda, jo neesot noslēgta rakstiska vienošanās par blakus darbu. Vai jaunā vadība ir tiesīga šādi rīkoties?
Darba tiesības 06:00, 7. Mar. 2024
2024.gada 18.martā atcelts Administratīvās apgabaltiesas spriedums daļā, ar kuru noraidīts nevakcinētas ierēdnes pieteikums par iestādes lēmumu atbrīvot viņu no amata, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 13:54, 19. Mar. 2024
2024.gada 2.aprīlī Uzņēmumu reģistra (UR) vadītāja – galvenā valsts notāra amatā stājas Laima Letiņa, informē UR.
Aktualitātes 12:58, 2. Apr. 2024
Katra uzņēmuma vai iestādes darbība neizbēgami atstāj iespaidu uz vidi un sabiedrību, tomēr pasūtītāji var rīkot ilgtspējīgus iepirkumus, piemēram, zaļos publiskos iepirkumus vai sociāli atbildīgus publiskos iepirkumus. Tam ir potenciāls samazināt iespējamo nelabvēlīgo ietekmi uz vidi, sociālo jomu un ekonomiku un panākt uzlabojumus sabiedrībai būtisku problēmu risināšanā. Kā iepirkumā integrēt vides un sociālos kritērijus, lai tas būtu ilgtspējīgs?
Publiskie iepirkumi 06:00, 5. Apr. 2024
Kopš pandēmijas krīzes sākuma uzsākta aktīva jautājuma risināšana par attālinātā darba vienota regulējuma pieņemšanu. Kādas izmaiņas ir apspriestas Eiropas līmenī saistībā ar attālinātā darba pieaugošo tendenci? Kas turpmāk būs jāņem vērā darba devējiem, kuri nodarbina darbiniekus, kas veic darba pienākumus attālināti?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 26. Feb. 2024
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2024
Lai saglabātu iespēju Latvijas iedzīvotājiem saņemt Covid-19 sertifikātu, kas var būt nepieciešams ceļošanai uz trešajām valstīm, 2024.gada 9.janvārī pieņemti Ministru kabineta noteikumi par Covid-19 sadarbspējīgajiem sertifikātiem.
Covid-19 08:47, 10. Jan. 2024
Pagājušā gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-165/2023, kurā uzmanība tika pievērsta jautājumiem, kas skar darbinieku nosūtīšanu darbā uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Spriedums risina virkni darba tiesību jautājumu, kas saistīti ar naudas summām, kas pienākas nosūtītajam darbiniekam. Kā būtiskākie minami piemērojamā minimālā darba algas likme, samaksa par svētku dienām, komandējuma dienas naudas izmaksa, kā arī ceļā uz darbu pavadītā laika atzīšana par darba laiku, kam arī pievērsta uzmanība šajā rakstā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 15. Jan. 2024
Senāts 2023.gadā izskatījis virkni spriedumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās, ko noteikti vērts izlasīt!
Tiesvedības 06:00, 29. Jan. 2024
Darbinieks dodas ikgadējā apmaksātā atvaļinājumā. Pirms atvaļinājuma darbiniekam bijusi ilgstoša neattaisnota prombūtne. Kā šādā situācijā jāaprēķina samaksa par atvaļinājumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Feb. 2024
Darba līgumā darbiniekam ir noteikta pusslodze – 4 stundas dienā. Vai darba devējs var norīkot darbinieku strādāt vairāk stundu? Vai šādā gadījumā darbiniekam veidojas virsstundas? Kā noformēt šādu papildu darbu - vai jāslēdz papildu vienošanās vai arī pietiek ar darba devēja izdotu rīkojumu?
Darba tiesības 06:00, 18. Jan. 2024
Darba likums paredz darbiniekam vairākas iespējas darba līguma uzteikšanai, taču katrai no tām piemērojami atšķirīgi nosacījumi. Vienīgais kopējais nosacījums ir darbinieka brīvas gribas izpaudums, kam jābūt izteiktam rakstveidā. Svarīgi atcerēties, ka emociju iespaidā izmesta frāze par darba pamešanu nav pamats izbeigt darba tiesiskās attiecības.
Darba tiesības 06:00, 5. Feb. 2024
Vai darba devējs var iestrādāt darba līgumā punktu par obligātām virsstundām un norīkot darbam citā pilsētā bez darbinieka piekrišanas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2024
Darbinieks un darba devējs var vienoties, ka darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu citā laikā atbilstoši nostrādāto virsstundu skaitam. Kādi nosacījumi jāievēro, aizstājot samaksu ar brīvdienām?
Klausies
Darba tiesības
09:09, 14. Dec. 2023
Laiks skrien vēja spārniem – klāt jau decembris, un prātu lēnām sāk nodarbināt dāvanu iegādes un svētku galda ēdienu jautājumi. Īstais laiks iepazīties ar “iTiesības” novembra lasītāko rakstu TOP 3.
Aktualitātes 15:45, 15. Dec. 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārrēķinātās minimālās pensijas (vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma, kuras maksā par tekošo mēnesi) un minimālās apdrošināšanas atlīdzības klienti saņems jau janvārī.
Aktualitātes 09:46, 12. Dec. 2023
Vai darbiniekam var uzteikt darba līgumu situācijā, kad tas zaudējis darba devēja uzticību rīcības ārpus darba laika dēļ? Šādu, bez šaubām, netipisku situāciju vērtējis Senāts lietā SKC-138/2023. Izskatām Senāta atziņas!
Tiesvedības 07:00, 2. Jan. 2024
Pēdējā laikā arī Latvijas iedzīvotāji kļūst par "gājputniem" un ziemu pārlaiž kādā siltākā pasaules vietā. Kā rīkoties darba devējam, ja darbinieks īslaicīgi pārceļas uz dzīvi citā laika zonā? Vai tas uzskatāms par "nakts darbu"? Noskaidrojam!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jūn. 2022
Likums neaizliedz nedz darba devējam, nedz darba ņēmējam sagatavot un izsūtīt darba uzteikumu elektroniskā formātā, taču darba uzteikums e-pastā bez e-paraksta, ja par šādu kārtību nav bijusi iepriekšēja vienošanās, darbiniekam nav saistošs.
Lietvedība 08:13, 9. Nov. 2023
Atbilstoši Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nostādnēm maternitātes pabalstu par visu grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku izmaksā sievietei, kura ir atbrīvota no darba ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma. Taču neskaidrs ir jautājums, vai izmaksātais atlaišanas pabalsts un kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu var tikt atzīti par darbā gūtajiem ienākumiem, nosakot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta aprēķināšanai.
Tiesvedības 06:00, 21. Nov. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 2023.gada 7.novembrī lietā SKA-183/2023 atcēla Administratīvās rajona tiesas spriedumu, ar kuru apmierināts žurnālista pieteikums un Rīgas domei (RD) uzlikts pienākums izsniegt Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcijas iepirkuma uzvarētājas sagatavoto tāmi. Senāts lietu nodeva jaunai izskatīšanai.
Jaunākās tiesvedības 14:09, 10. Nov. 2023
Apstiprināti sagatavotie grozījumi Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, kas paredz atteikties no brīvības atņemšanas soda nosacītas noteikšanas, ļaujot tiesai piemērot probācijas uzraudzību kā pamatsodu, kas tiks izpildīts uzreiz pēc sprieduma spēkā stāšanās.
Likumdošana 14:41, 29. Nov. 2023
2023.gada 5.aprīlī stājās spēkā grozījumi Autortiesību likumā (AL) un Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumā (AKPL), ieviešot vairākas būtiskas izmaiņas saistībā ar autordarbu izmantošanu. Izskatīsim, kādi nosacījumi jāparedz jaunajos autoratlīdzības līgumos un kādas izmaiņas jāveic esošajos līgumos atbilstoši grozījumiem.
Lietvedība 06:00, 16. Okt. 2023
Kāda šobrīd pasaulē ir situācija ar mākslīgā intelekta (MI) regulējumu un ko Eiropas Savienība (ES) plāno darīt šajā jomā? Vai MI vispār nepieciešams regulējums? Atbildi uz šiem jautājumiem mēģināsim rast rakstā.
Komerctiesības 06:00, 3. Nov. 2023
Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas strādāt paralēli vairākās darbavietās ir dažādi, taču tas nenozīmē, ka tā vienmēr ir darbinieka “privātā darīšana”, kā viņš pavada savu brīvo laiku ārpus darba. Pirms uzņemties blakus darbus, darbiniekam dažkārt pat jāsaņem darba devēja piekrišana.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 30. Okt. 2023
Darbiniekam noslēgts darba līgums (normāls darba laiks ar darba laika uzskaiti), tiek veikts arī papildu darbs, noslēdzot autoratlīdzības līgumu, kurā noteikts konkrēts autordarbs, izpildes termiņš un samaksa. Vai jāuzskaita autordarbam veltītais laiks, ja tas tiek veikts uz autorlīguma pamata? Autordarbs var tikt veikts gan darba dienā, gan arī ārpus darba laika, piemēram, sestdienā.
Darba tiesības 06:00, 5. Okt. 2023
Patentu valde ik gadu pretviltošanas kampaņās aicina iedzīvotājus neiegādāties viltotas preces un mācīties atpazīt tās, tomēr šai tik izplatītajai problēmai Latvijā un visā pasaulē ir arī otra puse – preču viltotāji un izplatītāji, kuri ievieš arvien jaunus veidus, kā viltojumus padarīt vēl grūtāk atšķiramus no oriģināliem. Tāpēc Patentu valde atgādina: par preču zīmju viltošanu un viltotu preču izplatīšanu draud kriminālatbildība.
Aktualitātes 15:35, 22. Sep. 2023
Ņemot vērā mākslīgā intelekta (MI) rīku popularitātes pieaugumu un MI radītā satura pieejamību sabiedrībai, arvien biežāk MI satura radītāji un izmantotāji saskaras ar jautājumu, vai šie objekti uzskatāmi par autortiesību objektiem autortiesību regulējuma izpratnē un vai uz tiem attiecas autortiesības. Ja atbildes uz šiem jautājumiem ir “jā”, tad kam pieder tiesības uz MI radītu objektu?
Intelektuālais īpašums 06:00, 2. Okt. 2023
Nesamērīgi un godīgai darījumu praksei neatbilstoši procenti uzskatāmi par prettiesiskiem atbilstoši Civillikuma (CL) 1764.pantam, kā arī šie procenti ir atzīstami par spēkā neesošiem. Savukārt, ja aizdevums izsniegts, apzināti izmantojot aizdevuma ņēmēja smago materiālo stāvokli, un kura nosacījumi ir aizņēmējam pārmērīgi apgrūtinoši, atbilstoši Krimināllikuma 201.pantam ir augļošana, par kuru ir paredzēta kriminālatbildība. Kas ir nesamērīgi procenti?
Komerctiesības 06:00, 18. Sep. 2023
Kā aprēķināt darba samaksu darbiniekam, kas nosūtīts darbu veikt citā valstī? Vai komandējuma naudu var uzskatīt par darba samaksas daļu? Situāciju jo īpaši sarežģī apstāklis, ka nosūtītajam darbiniekam jāpiemēro gan Latvijas, gan konkrētās ārvalsts un starptautiskie normatīvie akti. Izskatīsim aktuālos jautājumus, kas saistās ar darbinieku nosūtīšanu, un apskatīsim arī kādu lietu, kas nonākusi tiesā.
Tiesvedības 06:00, 7. Sep. 2023
Senāta 2023.gada 29.jūnija spriedumā lietā SKC-261/2023 izskatīta darbinieka prasība par darba devēja pieļautā vienlīdzīgu tiesību pārkāpuma jeb bosinga konstatēšanu, nelabvēlīgu seku radīšanas aizlieguma pārkāpuma konstatēšanu, kā arī darba algas un morālā kaitējuma atlīdzības piedziņu. Apskatīsim spriedumu.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 21. Aug. 2023
Vasaras periodā, kad vairāki darbinieki vienlaicīgi dodas atvaļinājumā, mēdz gadīties ka darbiniekiem jāaizvieto pat divi vai vairāk kolēģi to prombūtnes laikā. Vai darbinieks drīkst vienlaicīgi aizvietot vairākus kolēģus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Aug. 2023
Vai darba devējam ir jākompensē darbinieka ceļa izdevumi un ceļā pavadītais laiks gadījumā, ja darbiniekam tiek noteikta cita darba vieta? Šāda situācija ir analizēta Senāta 2022.gada 22.jūnija spriedumā lietā SKA-34/2022 par darba un atpūtas laiku civildienesta ierēdnim, kura darba vieta pārcelta rotācijas kārtībā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 4. Sep. 2023
Darbā, kurā nav iespējams paredzēt darba grafiku, uz nepilnu darba laiku tiek pieņemts darbinieks. Kāda informācija jānorāda darba līgumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 17. Aug. 2023
Tiek radīts autordarbs, kuram kā autors norādīts uzņēmuma nosaukums. Vai juridiska persona var būt autors?
Komercdarbība 06:00, 27. Jūl. 2023
Darba devējs darbiniekiem nodrošina visus nepieciešamos darba apstākļus darba veikšanai klātienē. Ja darbinieks pēc savas iniciatīvas vēlas strādāt attālināti, vai darba devējs ir tiesīgs piemērot darba algas samazinājumu par dienu, kad darbs tiek veikts attālināti? Ja tas ir iespējams, kādi dokumenti darba devējam ir jāsagatavo, lai iepazīstinātu darbinieku un piemērotu darba algas samazinājumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 13. Jūl. 2023
Droši vien nepārspīlēšu, ja apgalvošu, ka lielākā daļa portāla iTiesības.lv lasītāju katru dienu darbā vismaz divas stundas strādā ar datoru. Bet cik no jums ir veikuši obligāto veselības pārbaudi un cik daudziem ir konstatēts, ka darba pienākumu veikšanai nepieciešamas piemērotas brilles? Un, ja tas ir konstatēts, kurš maksā par brillēm – darbinieks vai darba devējs?
Darba tiesības 06:00, 17. Jūl. 2023
Praksē aizvien nereti ir sastopamas situācijas, kurās uzņēmums paļaujas, ka, ja par darbinieka vai pakalpojuma sniedzēja darbu samaksāts, tad šī samaksa ietver arī tiesības ar autora radīto darbu rīkoties brīvi, pēc saviem ieskatiem. Taču juridiski šādas tiesības ir tikai tad, ja puses par to ir vienojušās un ja tas ir pienācīgi atrunāts noslēgtajā līgumā.
Darba tiesības 06:00, 11. Jūl. 2023
Kas ir nemateriālie ieguldījumi? Kā celt prasību tiesā, ja nav ziņu par atbildētāja identitāti? Kā novērtēt un uzlabot uzņēmuma digitālo briedumu? CMR konvencija – kas tā ir un kad tiek pielietota? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 10:00, 31. Jūl. 2023
Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” noteikts, ka visiem darbiniekiem, kuri veic darbu klātienē, no 15. decembra obligāti nepieciešams Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Vai darbs būvlaukumā, ja būvnieki vispār neiet uz biroja telpām, arī ir darbs klātienē? Vai līdz 15. decembrim būvlaukumā var turpināt strādāt arī nevakcinētie darbinieki?
Darba tiesības 06:00, 9. Dec. 2021
Saeima galīgajā lasījumā atbalstījusi izmaiņas, kas paredz, ka jauniem automobiļiem valsts tehniskā apskate jāveic trīs gadu laikā pēc reģistrācijas, ziņo Saeimas Preses dienests. Tāpat lemts, ka ar elektroskrejriteni drīkst pārvietoties personas ar velosipēda vai jebkuras citas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas apliecību.
Likumdošana 10:00, 26. Jūn. 2023
Apskatīsim kādu nesenu Senāta spriedumu par darba piespiedu kavējumu, ja tā laikā darbiniekam piešķirta invaliditāte.
Darba tiesības 06:00, 3. Jūl. 2023
Rakstā analizēsim īpašus likuma noteikumus, kas jāņem vērā darba devējam, kurš vēlas izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, kuram ir noteikta invaliditāte.
Klausies
Darba tiesības
08:46, 12. Jūn. 2023
Šī gada 20.jūnijā Spīķeru koncertzālē notika interneta žurnāla “iBizness” organizētais mazo uzņēmumu gada balvas pasniegšanas pasākums “Biznesa lepnums 2023”, kur tika godināti uzņēmumi trīs kategorijās – “Mikrouzņēmums” (apgr. 2022.gadā nepārsniedz 100 000 eiro), “Pirmais miljons” (apgr. 2022.gadā nepārsniedz 1 000 000 eiro) un “Mazais uzņēmums” (apgr. 2022.gadā nepārsniedz 10 000 000 eiro).
Aktualitātes 11:00, 21. Jūn. 2023
Izpildītājmākslinieks (mūziķis) ir uzaicināts uzstāties mūsu uzņēmuma organizētā pasākumā, kuru apmeklēs gan uzņēmuma darbinieki, gan sadarbības partneri. Viena repertuāra daļa ir šī mākslinieka oriģināldziesmas, bet otra – citu autoru dziesmu. Mākslinieks par šo darbu saņem honorāru. Jautājums rodas par autortiesībām – vai un par ko tieši ir jāmaksā AKKA/LAA šādā situācijā? Vai ir jāsaņem atļauja, ja mēs maksājam māksliniekam honorāru? No kā ir atkarīgs šāda veida maksājums AKKA/LAA – izpildītajiem darbiem, stundām, pasākuma dalībnieku skaita, ieejas maksas?
Intelektuālais īpašums 06:00, 29. Jūn. 2023
Komercsabiedrībām ir tiesības pašām veidot savu lietu nomenklatūru, tostarp, ar retiem izņēmumiem, arī noteikt dokumentu glabāšanas laiku. Jautājums par autoratlīdzības līgumiem. Uzņēmuma līgumiem atbilstoši Civillikuma prasībām nav noteikti obligātais glabāšanas laiks, bet kā ir ar autoratlīdzības līgumiem? Vai tie, tāpat kā darba līgumi, jāglabā nenoteiktu laiku, vai arī uzņēmuma vadītājam ir jāizvērtē to glabāšanas laiks?
Klausies
Lietvedība
06:00, 18. Mai. 2023
Kādus pierādījumus drīkst prasīt no darbinieka par darba laika ievērošanu, ja darbinieks ir bijis ārpus darba devēja kontroles?
Darba tiesības 06:00, 29. Mai. 2023
2023.gada 5.aprīlī spēkā stājās apjomīgi grozījumi Autortiesību likumā. Izmaiņas attiecas gan uz darba attiecību ietvaros veikto darbu izmantošanu, gan datorprogrammu autoru tiesību ierobežošanu, gan autordarbu izmantošanu digitālajā vidē. Tāpat noteiktas autora tiesības rīkoties ar savu darbu un pieprasīt taisnīgu atlīdzību, darbu izmantotāju pienākums sniegt informāciju par darbu izmantošanas veidiem un gūtajiem ieņēmumiem un citas svarīgas izmaiņas. Izskatām tās!
Klausies
Lietvedība
06:00, 22. Mai. 2023
Darbinieks strādā attālināti ārzemēs pēc paša iniciatīvas un darba devējs pieļauj šādu darba modeli. Vai darba devējam ir jākompensē attālinātā darba izdevumi šādā situācijā? Vai arī izdevumi (t.sk. apdrošināšana) jāsedz darbiniekam?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Jūn. 2023
Darba vai pakalpojuma izpildi apliecina darbu pieņemšanas–nodošanas akts. Tomēr praksē novērojams, ka šo dokumentu uzņēmumi nereti uzskata par formalitāti vai atsakās parakstīt vispār. Kādos gadījumos akts ir obligāts un nepieciešams dokuments? Un kā rīkoties, ja otra puse atsakās to parakstīt?
Klausies
Lietvedība
06:00, 19. Mai. 2023
Sadarbības līgumā pēc pasūtītāja uzdevuma tiek radīta datorprogramma. Vai autora mantiskās tiesības piederēs pasūtītājam? Kādi noteikumi ir jāiekļauj līgumā, ja pasūtītājs lūdz izpildītāju izstrādāto datorprogrammu arī pārdot klientiem, kuri ir ieinteresēti tās lietošanā?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 25. Mai. 2023
Lai efektīvāk plānotu darba un atpūtas laiku decembrī, 2024. gadā ir plānots pārcelt divas darba dienas – to paredz Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par darba dienas pārcelšanu 2024.gadā", kas 11.maijā pieņemts valdības sēdē.
Aktualitātes 08:30, 12. Mai. 2023
Ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības atbilstoši tiesu darba specifikai, no šā gada 15. novembra tiesas primāri skatīs lietas rakstveidā vai attālināti. Ja lietu nebūs iespējams izskatīt ne rakstveidā, ne attālināti, tad tiesa tiesas sēdi varēs organizēt klātienē, informē Tieslietu ministrija.
Aktualitātes 15:39, 15. Nov. 2021
Katram uzņēmumam ir sava veiksmes atslēga – vienam tās ir inovatīvas idejas, citam gluži pretēji – pragmatisks darbs, vēl citam – spēja izmantot situāciju. Bet, iespējams, lai veiksmīgi strādātu un attīstītu uzņēmumu, ir noderīgi apvienot visas šīs prasmes. “Biznesa lepnums 2023” atgriežas 2023. gada 20. jūnijā, lai izceltu labākos, veiksmīgākos un inovatīvākos uzņēmumus Latvijā!
Aktualitātes 14:47, 2. Mai. 2023
2021.gada pavasarī Eiropas Komisija pieņēma priekšlikumu par jaunu direktīvu, lai ieviestu instrumentus, kas palīdzēs nodrošināt vienlīdzīgu samaksu sievietēm un vīriešiem. Dokumentā norādīts, ka Eiropas Savienībā sieviešu un vīriešu darba algas vidējā atšķirība saglabājas 14% apmērā.
Darba tiesības 06:00, 17. Apr. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Aktualitātes 14:52, 6. Apr. 2023
Tiesībsargs neredz pamatu aizliegt publiski izrādīt neviennozīmīgi vērtētos mākslas darbus Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. Mākslas darbs var būt provokatīvs un var aizskart kādas sabiedrības daļas reliģiskās jūtas, kā tas ir noticis konkrētajā gadījumā, taču tas pats par sevi nenozīmē, ka šāds mākslas darbs nebūtu publiski izrādāms, skaidro tiesībsargs Juris Jansons.
Jaunākās tiesvedības 09:39, 14. Mar. 2023
Prakse rāda, ka nereti darba devēji neorientējas jēdzienos “dežūras gatavība” un “izsaukuma gatavība” un ne vienmēr zina, kā pareizāk rīkoties, lai, nodrošinot pakalpojumus klientiem, tiktu ievērotas darbinieku tiesības uz atpūtu, tiktu nodrošināta atbilstoša darba samaksa un neveidotos virsstundu darba risks.
Darba tiesības 06:00, 27. Mar. 2023
Vai darba devējs darba līgumā var paredzēt, ka darbiniekam garantē darbu 15 stundas mēnesī, vienlaikus minot, ka šo darbu būs jāveic piecas dienas pēc darba devēja iepriekšēja pieprasījuma, katrā no šīm dienām darbiniekam liekot strādāt trīs stundas, mēnesī kopā – 60 stundas. Vai šādas prasības darba līgumā ir samērīgas? Vai pastāv kādi ierobežojumi, kas nošķirtu darba līgumu ar stundu likmi un maiņu grafiku no parastā darba līguma ar normālo darba laiku? Darbiniekam pirmajā gadījumā ir ļoti grūti plānot savu privātu dzīvi, kā arī savienot darbu ar citiem blakus darbiem.
Darba tiesības 06:00, 10. Mar. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un darba laika uzskaitē? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Un kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sniegsim žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Aktualitātes 18:04, 17. Mar. 2023
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz četru kalendāra nedēļu ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kuru var dalīt tikai ar darbinieka piekrišanu un izņēmuma gadījumos divas kalendārās nedēļas pārcelt uz nākamo gadu. Bet cik daudz atvaļinājumus drīkst uzkrāt? Vai atvaļinājumu uzkrāt vispār ir likumīgi? Un kā aprēķināt uzkrātā atvaļinājuma naudu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Mar. 2023
Latvijas uzņēmums vēlas sākt iekārtot darbā jūrniekus uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Vai jūrnieku ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu 1,5 vai 2,5 mēnešalgu apmērā jāskaita proporcionāli kalendāra vai darba dienām? Vai jūrnieku virsstundas un nakts darbs netiks aplikts ar nodokļiem vispārējā kārtībā, un vai uzkrātais atvaļinājums tiek skaitīts no visas darba algas (gan apliekamās, gan neapliekamās) daļas?
Nodokļi 06:00, 21. Feb. 2023
Kāda ir robeža starp papildu darbu un prombūtnē esoša darbinieka aizvietošanu? Kādos gadījumos ir jāpiemaksā par šādu darbu? Vai par kolēģa aizvietošanu viņa atvaļinājuma laikā ir jāpiemaksā?
Darba tiesības 07:00, 21. Sep. 2021
Mācību atvaļinājums nav pats populārākais Darba likumā (DL) noteiktais iespējamais atvaļinājuma veids, un darba devēji šo normu nelabprāt ievēro. Šeit rodas jautājums – kāpēc tā notiek? Mācību atvaļinājums pēc šī brīža DL redakcijas nav obligāti jāapmaksā, bet tā piešķiršana var būt brīva izvēle vai obligāta pie konkrētiem nosacījumiem. Apskatām, kas ir teikts DL.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Feb. 2023
Viss plūst un mainās, līdz ar to saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīgu pasākumu rezultātā var mainīties arī darba devēja personāla stratēģija un darba devējam nepieciešamo darbinieku amatu saraksts. Diemžēl tas var nozīmēt arī konkrētu amatu likvidāciju. Kā drīkst rīkoties darba devējs, ja nepieciešams likvidēt amatu, kad darbinieks atrodas grūtniecības un dzemdību vai bērna kopšanas atvaļinājumā?
Darba tiesības 06:00, 13. Feb. 2023
Šā gada 28. septembrī Ministru kabinets (MK) apstiprināja rudens drošības pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošus pakalpojumus un drošu darba vietu, informē MK.
Covid-19 10:00, 29. Sep. 2021
Darbinieks strādā astoņas stundas dienā, papildus viņam veidojas virsstundas, kas saistītas ar izsaukumu uz darbu neatliekamu darba pienākumu pildīšanai un mājas dežūrām jeb darbu gaidīšanas režīmā – aptuveni 10 dienas mēnesī 24 stundu režīmā brīvdienās (sestdiena, svētdiena un svētku dienas) un 15,5 stundas darba dienās ( t.i., pēc darba laika), kad jebkurā brīdī var būt jādodas uz darbu. Vai ceļš uz darbu un no darba izsaukuma reizē ietilpst virsstundu laikā, vai kā virsstundas skaitāmas tikai tās stundas, kad darbinieks atrodas tieši darba vietā, veicot konkrēto darbu?
Darba tiesības 06:00, 28. Feb. 2023
Kam pievērst uzmanību, ja darbinieks strādā attālināti no citas valsts? Saprotams, ka precīza atbilde uz šo jautājumu atkarīga no tā, kurā valstī darbinieks atrodas un kas noteikts konkrētās valsts likumdošanā, taču apkoposim būtiskāko, kas jāņem vērā!
Klausies
Darba tiesības
07:00, 9. Aug. 2021
Iepriekšējā gada nogalē Eiropas Savienības Tiesa satricināja Eiropas Savienībā pieņemto kārtību, ka informācija par uzņēmumu patiesajiem labuma guvējiem ir publiski un bez maksas pieejama visiem sabiedrības locekļiem. Izskatām, kas sagaidāms tuvākajā nākotnē, izvērtējot pieņemto spriedumu.
Tiesvedības 06:00, 1. Feb. 2023
Kurā brīdī sākas darba laiks, un kurā brīdī par to jāmaksā? Piemēram, uzņēmuma, kas nodarbojas ar klientu apkalpošanu, darba līgumā paredzēts, ka darba laiks sākas plkst. 8.00, bet darbiniekiem noteikts ierasties darbā 10–15 minūtes agrāk, lai paspētu sagatavoties darbam, padzert kafiju, apspriesties ar kolēģiem.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Jan. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, kad darbinieka darba grafiks nav pilnībā vai lielākoties paredzams. Šāda darba laika organizācija varētu attiekties uz daudziem uzņēmumiem un darbiniekiem, kas vēlas efektīvāk izmantot darba laiku.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Jan. 2023
Ņemot vērā darba apjoma pieaugumu, uzņēmumam nepieciešami papildu darbinieki. Uzņēmums izvēlas meklēt jauno darbinieku, publicējot vakanci darba sludinājuma portālā. Vai, publicējot vakanci, obligāti ir jānorāda darba samaksa?
Darba tiesības 06:00, 24. Jan. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos (amatos) un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Klausies
Darba tiesības
07:10, 10. Jan. 2023
Saeima 12.janvārī otrajā – galīgajā - lasījumā kā steidzamu atbalstīja grozījumu Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā. Tas noteic, ka mobilo sakaru operatoriem jānodrošina agrīnās brīdināšanas paziņojumu nosūtīšana iedzīvotājiem vienlaikus, ziņo Saeima Preses dienests.
Likumdošana 15:50, 12. Jan. 2023
2023.gada 12. janvārī Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā. Paredzētas būtiskas izmaiņas autortiesību regulējumā, ietekmējot gan autorus un izpildītājus, gan darbu izmantotājus. Apkoposim, mūsuprāt, svarīgākās no tām.
Intelektuālais īpašums 06:00, 31. Jan. 2023
Darbinieks tiek pieņemts darbā, paredzot, ka darbs tiks veikts attālināti ar iespēju brīvi izvēlēties savu darba vietu (dzīvesvietā vai jebkur citur). Vienu vai divas reizes nedēļā tiek organizētas sapulces biroja telpās vai arī attālināti – tiešsaistes platformā "Zoom" vai citā interneta platformā. Kādi darba drošības noteikumi jāpiemēro darbiniekam, ņemot vērā, ka nav noteikta darba vieta, kurā veikt risku izvērtējumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Jan. 2023
Darbiniekam darba līgumā noteikts summētais darba laiks, un veicamais darbs nav to darbu kategorijā, kam nav iepriekš paredzams darba laiks. Vai darba līgumā ir jāparedz darba laiks – stundas nedēļā?
Darba tiesības 06:00, 15. Dec. 2022
Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai būs tiesības pagarināt personai iepriekš noteikto invaliditātes grupu tajā laika periodā, kad persona ir iesniegusi iesniegumu atkārtotai invaliditātes ekspertīzei, bet iesniegums vēl ir izskatīšanas procesā un komisijas lēmums vēl nav pieņemts, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 11:59, 8. Dec. 2022
Kā noteikt mākslas darba vērtību? Kādu līgumu slēgt ar mākslas darba autoru, ja tā darbs tiek pārdots izsolē? Kam pieder autortiesības? Un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā, pārdodot mākslas darbu?
Komerctiesības 06:00, 6. Dec. 2022
Pirmsskolas pedagogs, kam noteikts normālais darba laiks, strādā 12 stundas katru nedēļas dienu (60 stundas nedēļā), no kurām 30 stundas ir tarificētās, bet pārējās 30 – promesoša pedagoga aizvietošana. Vai ir pārkāpts Darba likums?
Darba tiesības 06:00, 13. Dec. 2022
Darbā tiek pieņemts ārvalstnieks - Itālijas rezidents, kurš darbu veiks attālināti. Vai darba līgumā kā darba vietu var norādīt darbinieka dzīvesvietu? Un vai šādā gadījumā braucieni uz Latviju ārvalstniekam var tikt uzskatīti par komandējumiem un darba braucieniem un kompensējami atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam? Uzņēmums reģistrēts Latvijā, un tam nav pārstāvniecības citās valstīs.
Klausies
Darba tiesības
07:08, 8. Dec. 2022
Arī visam skaistajam reizēm pienāk beigas – pusgada garumā esam soli pa solim iepazinušies ar to, kā elektronizēt uzņēmuma dokumentu apriti, un esam nokļuvuši pie noslēdzošā raksta šajā seriālā. Šoreiz analizēsim, kā uzņēmumam elektronizācijas ietvaros veidot lietu nomenklatūru un kā noteikt dokumentu iznīcināšanas kārtību.
Lietvedība 06:00, 9. Dec. 2022
Lai organizācija sasniegtu augstus mērķus, vispirms tie ir jādefinē, bet pēc tam – ar tiem jāiepazīstina darbinieki. Katram iesaistītajam darbiniekam jāsaprot, ko organizācija vēlas panākt un kāds ir katra individuālais ieguldījums kopējo mērķu sasniegšanā. Amata apraksts ir instruments, kas palīdz darbiniekiem darīt pareizās lietas, nosakot tiem skaidrus mērķus un izvirzot saprotamas prasības.
Darba tiesības 06:00, 20. Dec. 2022
Darba devējs taupības nolūkos vēlas noteikt, ka visi darbinieki divas dienas nedēļā strādā attālināti, lai šajās dienās nebūtu jāapsilda biroja telpas, jāslēdz gaismas utt. Vai darba devējs šādā gadījumā attālināto darbu var noteikt ar rīkojumu? Vai ir kādi izdevumi, kas darba devējam jākompensē, ja attālinātais darbs noteikts, piemēram, uz pieciem mēnešiem?
Darba tiesības 06:00, 8. Nov. 2022
Ir izstrādāta rokasgrāmata darbam ar kriptovalūtu (virtuālo valūtu), ko ikdienas darbā, risinot jautājumus par kriptovalūtu, varēs izmantot izmeklētāji, prokurori un tiesneši, informē Tieslietu ministrija.
Aktualitātes 10:11, 2. Dec. 2022
Vadošie darbinieki reizēm ir pakļauti lielākai slodzei un darbu apjomam – reizēm tie ir plānoti darbi, bet var gadīties arī kas neplānots, ko nepieciešams steidzami atrisināt, neskatoties uz to, ka darba diena jau galā vai varbūt pat ir brīvdiena. Vai šādi darbi izriet no vadītāja darba pienākumiem un jau ir iekļauti darba samaksā?
Darba tiesības 06:00, 28. Nov. 2022
Nereti darbinieki atbild uz vadības, klientu vai kolēģu telefona zvaniem, e-pastiem vai citu digitālu saziņu arī ārpus darba laika, tostarp atpūtas dienās, attaisnotas prombūtnes un atvaļinājuma laikā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Nov. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam papildus ikmēneša darba algai var maksāt prēmiju vai piemaksu? Kādi ir šo darba samaksas "ekstru" piešķiršanas nosacījumi? Un kā piemaksas vai prēmijas var izmantot ikmēneša samaksas veidošanā, piemēram, nosakot tās atkarībā no darba rezultātiem vai izpildītiem uzdevumiem? Aplūkosim!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 14. Nov. 2022
Vai pašvaldības kapitālsabiedrības valdes loceklis drīkst saņemt optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) iegādes izdevumu kompensāciju, ja tā ir paredzēta uzņēmuma darba kārtības noteikumos un tiek apmaksāta, pamatojoties uz arodārsta norādījumu obligātās veselības pārbaudes (OVP) kartē?
Komercdarbība 06:00, 24. Nov. 2022
Darbiniekam jāveic darbs svētku dienā. Darbs jāveic arī nakts laikā. Vai šādā gadījumā darbiniekam, kas strādā svētku naktī, pienākas piemaksa par nakts darbas stundām un darbu svētku dienā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Nov. 2022
Nav organizāciju, kas varētu veiksmīgi strādāt, darbojoties ar tikai tās iekšienē tapušiem dokumentiem. Agrāk vai vēlāk pienāk brīdis, kad arī pilnībā iekšēji elektronizētas organizācijas no citām organizācijām vai privātpersonām kādu dokumentu saņem papīra formā. Kā rīkoties šādā situācijā?
Lietvedība 06:00, 7. Okt. 2022
Mūsdienās uzņēmumos darbinieks bieži vien vairs neveic tikai konkrētu šauru pienākumu loku, tādēļ praksē novērojams, ka darba attiecību pusēm šādos gadījumos nav saprotams, kā norādīt darbinieka amatu no profesiju klasifikatora. Vai profesiju klasifikators ir gatavs šodienas darba vides izaicinājumiem?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 17. Okt. 2022
Sākoties rudenim, nepieciešamos priekšdarbus epidemioloģiski drošas vides nodrošināšanai, tostarp skolas un studiju mācību gada uzsākšanai, veicis arī Ministru kabinets. Kādas prasības jāievēro šoruden?
Komerctiesības 06:00, 10. Okt. 2022
Pirmo reizi ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības dēļ Latvijā izsludināta 2020.gada 12.martā. Kopš šī datuma vīruss ieņēmis būtisku lomu gan ikdienas dzīvē, gan tiesiskajā telpā. Kā ar tā radītajiem izaicinājumiem tika galā Latvijas tiesas? Aplūkosim vairākus būtiskus pandēmijas laika spriedumus!
Klausies
Tiesvedības
06:00, 4. Nov. 2022
Uzņēmumā darbinieks plāno pārvākties uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Darbinieks savus darba pienākums var pildīt attālināti, tādēļ uzņēmums nevēlas lauzt darba līgumu. Viņš plāno pats maksāt visus nodokļus, lai būtu sociāli apdrošināts ES dalībvalstī, un lūdz mainīt līguma nosacījumus tā, lai uzņēmums darba algu pārskaitītu, neieturot nodokļus. Uz kādu dokumentu pamata uzņēmums var neieturēt nodokļus no darba algas un pārskaitīt visu summu darbiniekam?
Apkoposim Eiropas Savienības Tiesas atziņas kādā šogad pieņemtā spriedumā, kurā tiesa analizējusi, vai ir tiesiski noteikt vecuma ierobežojumu arodbiedrības priekšsēdētāja kandidātiem!
Tiesvedības 06:00, 14. Okt. 2022
Darbiniekam A par konkrētu papildu pienākumu izpildi noteikta piemaksa 30% apmērā no algas laika posmā no 1.septembra līdz 31.oktobrim. Piemaksa noteikta ar darba devēja rīkojumu. Tā kā darba devējs no oktobra pieņem darbā jaunu darbinieku B, kas turpmāk veiks šos pienākumus, darbiniekam A tie nebūs jāveic visu rīkojumā norādīto laiku, t.i., nebūs jāveic līdz rīkojumā norādītājam 31.oktobrim. Vai darba devējs šādā gadījumā var atsaukt ar rīkojumu noteikto piemaksu, jo papildu pienākumi vairs netiek veikti?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Okt. 2022
2022.gada 1.augustā stājušies spēkā grozījumi Darba likuma 148.pantā, paredzot vairākām darbinieku kategorijām tiesības prasīt darba devējam noteikt darba laika organizācijas pielāgojumu un tiesības veikt darbu attālināti. Kuriem darbiniekiem ir šādas tiesības? Un cik obligāti tās jāievēro darba devējiem?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 24. Okt. 2022
Vai darbiniekam var darba līgumā noteiktajai darba algai papildus paredzēt piemaksu procentu veidā, piemēram, par katru uzņēmumam atrasto un piesaistīto klientu? Vai tā ir piemaksa par papildu darbu? Kā to noformēt darba līgumā vai citā dokumentā?
Darba tiesības 06:00, 6. Sep. 2022
Aplūkosim kādu Eiropas Savienības Tiesas spriedumu un noskaidrosim, vai darba devējam ir obligāts pienākums darbinieks, kam iestājusies invaliditāte, kuras dēļ viņš vairs nevar pildīt līdzšinējo darbu, pārcelt citā amatā tajā pašā uzņēmumā!
Tiesvedības 06:00, 8. Sep. 2022
Jau zināms, ka no 2022.gada 1.augusta Darba likumā ir spēkā apjomīgas izmaiņas. Viens no šo grozījumu aspektiem, t.i., aprūpētāja atvaļinājums, šķiet, radījis īpaši daudz diskusiju. Kam pienākas un ir tiesības saņemt šādu Darba likuma "īpašo piedāvājumu"?
Darba tiesības 06:00, 3. Okt. 2022
Kādas atšķirīgas un kopīgas iezīmes ir komandējumam un darbinieka nosūtījumam? Apkoposim būtiskāko!
Darba tiesības 06:00, 26. Sep. 2022
Darba likumā noteikts, ka summētā darba laika ietvaros aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Restorānā viesmīļi strādā trīs dienas nedēļā pa 10 stundām, kopsummā nepārkāpjot 56 stundas nedēļā. Vai šādā gadījumā darba līgumā drīkst noteikt summēto darba laiku? Vai arī jāuzskaita, ka astoņas stundas dienā ir normālais darba laiks, bet pārējās divas stundas ir virsstundas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 13. Sep. 2022
Otrais elektronizācijas solis ir inventarizācija. Tas darbību skaita ziņā ir visapjomīgākais, un tā laikā jāveic trīs dažādi apakšsoļi. Katrā apakšsolī jāveic vairāki unikāli ar to saistīti uzdevumi, arī jāapkopo pieredze un izaicinājumi, jāpieņem daudzi lēmumi. Taču šos daudzos darbus var pilnīgi vai daļēji darīt paralēli, ja ir atbilstoši resursi, kas būtiski paātrina procesu.
Lietvedība 06:00, 12. Aug. 2022
Saslimstība ar arodslimībām Latvijā ar katru gadu pieaug. To var skaidrot ar apstākli, ka palielinājusies gan nodarbināto, gan ārstu izpratne un informētība par darba izraisīto veselības traucējumu sekām, arodslimībām, to diagnostikas iespējām, kā arī apdrošināšanas atlīdzības iegūšanas iespējām no valsts, – par šiem jautājumiem arī "parunāsim".
Darba tiesības 06:00, 15. Aug. 2022
Darbā pieņemts ārvalstnieks – Itālijas rezidents, kurš darbu veiks attālināti. Vai darba līgumā kā darba vietu var norādīt darbinieka dzīvesvietu? Vai šādā gadījumā braucieni uz Latviju ārvalstniekam var tikt uzskatīti par komandējumiem un darba braucieniem un kompensējami atbilstoši likumdošanā noteiktajam? Uzņēmums reģistrēts Latvijā, un tam nav pārstāvniecības citās valstīs.
Darba tiesības 06:00, 30. Aug. 2022
Ņemot vērā, ka nesen stājušās spēkā Darba likuma izmaiņas, kas tostarp ietekmē arī pārbaudes laika noteikšanu, atgādināsim, vai ir kādas situācijas, kad pārbaudes laiku var noteikt atkārtoti? Piemēram, vai tad, ja darbinieku paaugstina amatā, nosakot jaunus pienākumus, darba devējam ir iespēja pārbaudīt viņa spējas un atbilstību šī darba izpildei?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 5. Sep. 2022
Uzņēmums ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, noslēdzis uzņēmuma līgumu par teritorijas uzraudzības pakalpojumiem. Līguma darbības periodā pakalpojuma sniedzējam iestājas darbnespēja. Vai pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas lapu A?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Aug. 2022
Normatīvajā regulējumā noteikts, ka gaisa temperatūrai darba telpās jābūt līdz 28 grādiem. Vai darbinieks drīkst pieprasīt nestrādāt arī, piemēram, no 26 grādiem, norādot, ka šādā temperatūrā jau vairs nejūtas labi? Vai ir pietiekami ar darbinieka iesniegumu, kurā viņš lūdz neturpināt darbu, jo temperatūra pārsniedz 26 grādus? Vai šādā gadījumā nepieciešams ārsta atzinums, kas apliecinātu un pamatotu darbinieka nespēju strādāt šādā temperatūrā?
Darba tiesības 06:00, 23. Aug. 2022
Attālinātais darbs pašlaik ir daudzu darbinieku un darba devēju ikdiena, tādēļ būtisks kļuvis jautājums, kā darba devējam šādos apstākļos aizsargāt un uzraudzīt sava komercnoslēpuma neizpaušanas pienākumu? Meklēsim atbildi uz šo jautājumu!
Komerctiesības 06:00, 27. Jūl. 2022
Kur un kā jānorāda uzņēmuma darba laiks, un vai tam jābūt konkrēti noteiktam? Vai šajā laikā uzņēmumam jābūt sasniedzamam, ja pārbaudei ierodas uzraugošā iestāde?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 26. Jūl. 2022
2022.gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). Viens no izmaiņu aspektiem saistīts ar darba līgumā iekļaujamo informāciju, veicot grozījumus un papildinājumus DL 40.pantā. Kāda informācija turpmāk jāparedz, sagatavojot un slēdzot darba līgumu?
Darba tiesības 06:00, 1. Aug. 2022
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām darbinieka atlaišanas procesu un svarīgus praktiskos aspektus, kā arī jau ieskicējām, ka darba līguma uzteikums var būt saistīts ar darbinieka uzvedību. Aplūkosim šos uzteikuma pamatus "zem palielināmā stikla"!
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2022
Vai sociālajos tīklos publicēts vakances paziņojums ir darba sludinājums? Un vai tajā obligāti jānorāda arī piedāvātā darba alga?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 11. Jūl. 2022
14. janvārī tiešsaistē noritēja žurnāla “iFinanses” sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizētā ikgadējā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2021”, kurā atzītākie nozares eksperti informēja par aktuālākajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stājas spēkā šogad.
Aktualitātes 10:50, 15. Jan. 2021
Aplūkosim, kādi var būt atlaišanas iemesli, kā jānotiek šim procesam un par ko darbinieks jāinformē atlaišanas gadījumā!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Jūn. 2022
Uzņēmums pieņem darbā jaunu darbinieku. Paredzēts, ka darbinieks strādās tikai attālināti. Kādi noteikumi jāparedz darba līgumā, ja darbu veiks attālināti? Vai ir pietiekami darba līgumā norādīt, ka darba vieta ir darbinieka dzīvesvietas adrese?
Darba tiesības 06:00, 20. Jūn. 2022
Lai efektīvāk izmantotu darba un atpūtas laiku, 2023. gadā ir plānots pārcelt vienu darba dienu – to paredz Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par darba dienas pārcelšanu 2023. gadā" 21. jūnijā, pieņemts valdības sēdē, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 16:00, 21. Jūn. 2022
Kā gadu desmitiem ierastos papīra dokumentus efektīvi aizstāt ar daudz ērtākiem un drošākiem elektroniskiem dokumentu un informācijas aprites procesiem, kā arī ar darbībām koplietošanas elektroniskajā vidē? Šos procesus apvienoti sauc par elektronizāciju – ar ko to sākt?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2022
Teju katrs darba devējs nodarbina arī cilvēkus, kam ir bērni. Lai nepieļautu kādus darba tiesību normu pārkāpumus pret šiem darbiniekiem, ir svarīgi zināt strādājošiem vecākiem nodrošināmo tiesību ietvaru. Apkoposim visu svarīgo!
Darba tiesības 06:00, 4. Jūl. 2022
Darba un ģimenes dzīves līdzsvars, izmaiņas Darba likumā, darbinieku veselības dati, publiskie iepirkumi – piedāvājam nelielu ieskatu tēmās, kas lasāmas jaunajā “iTiesības” drukātajā žurnālā.
Aktualitātes 15:35, 1. Jūl. 2022
Kā aprēķināt atlaišanas pabalstu saskaņā ar Darba likuma (DL) 112. pantu? Kurā brīdī darbiniekam tas pienākas - jānostrādā vismaz gads vai cits noteikts periods? Vai arī atlaišanas pabalsts pienākas jau pēc pārbaudes laika? Piemēram, darbinieks nostrādājis trīs mēnešus un divas nedēļas, tad tiek atlaists - vai jāmaksā atlaišanas pabalsts viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā? Tad sanāk, ka atlaišanas pabalsts jāmaksā vienas mēnešalgas apmērā gan tad, ja nostrādāti trīsarpus mēneši, gan tad, ja nostrādāti četri gadi un 11 mēneši?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 28. Jūn. 2022
Kādos gadījumos darba devējs drīkst interesēties par darbinieka veselību? Vai pieļaujams darbiniecei vaicāt par grūtniecību? Vai drīkst darbinieku nosūtīt uz pārbaudi, ja darba devējam ir aizdomas, ka tieši veselības stāvoklis ietekmē darba izpildes kvalitāti? Meklējam atbildes!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 27. Jūn. 2022
Kam jāsedz izdevumi par veselības pārbaudi? Darba likumā (DL) noteikts, ka ar pretendenta veselības pārbaudi saistītos izdevumus sedz darba devējs. Savukārt Darba aizsardzības likumā (DAL) paredzēts, ka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi pirms darba vai civildienesta attiecību uzsākšanas pēc savstarpējas vienošanās sedz attiecīgā persona no saviem līdzekļiem vai darba devējs.
Darba tiesības 06:00, 7. Jūn. 2022
Nevienam nav noslēpums, ka darbs e-vidē vidē kļuvis par mūsu ikdienu – elektroniski veicam darījumus, digitalizējam dokumentus, automatizējam dažādus procesus un pārceļam tos uz e-vidi. Darba ikdienā rodas jautājumi ne vien kā piemērot normatīvos aktus, bet arī kādus praktiskus risinājumus pielietot, lai darbiniekiem būtu ērtāk strādāt. Tāpēc žurnāla “iFinanses” organizētajā forumā “Praktiskie e-risinājumi uzņēmumu ikdienā” kopā ar Latvijas zinošākajiem speciālistiem precizējām neskaidrības un meklējām veidus, kā darbus paveikt gudrāk, ātrāk un kvalitatīvāk.
Aktualitātes 14:15, 13. Mai. 2022
Darba līgumā ir jānorāda vieta, kur darbiniekam jāveic darbs, taču praksē var rasties nepieciešamība to mainīt. Vai darba devējs drīkst darba vietu mainīt vienpusēji, un kā to pareizi noformēt? Tā kā normatīvajos aktos nav acīmredzamas atbildes uz šo jautājumu, skaidrosim galvenos darba vietas pārcelšanas juridiskos aspektus saskaņā ar aktuālo tiesu praksi!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 30. Mai. 2022
Apstiprinot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 805 "Noteikumi par nekustamā īpašuma darījumu starpnieka kvalifikācijas celšanas pasākumiem", MK precizēja kvalifikācijas celšanas nosacījumus nekustamā īpašuma darījumu starpniekiem, informē Ekonomikas ministrija (EM).
Likumdošana 11:06, 17. Mai. 2022
Atbilstoši likumam darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, ja darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ un to apliecina ārsta atzinums. Bet kuram ārstam tas jāapliecina? Vai ir pietiekami ar ģimenes ārsta atzinumu? Šādu jautājumu kādā nesenā spriedumā analizējis Senāts.
Tiesvedības 06:00, 13. Mai. 2022
Darbinieks strādā attālināti no mājam. Kurš ir atbildīgs par darbinieka darba vietas aprīkošanu ar nepieciešamo iekārtu? Kā darba devējam pārliecināties, ka darba vieta ir aprīkota atbilstoši drošības un veselības prasībām?
Darba tiesības 06:00, 31. Mai. 2022
Pandēmija, cerams, kļuvusi par pagātni, bet daudzi no tās laikā gūtajiem paradumiem ir uz palikšanu. Viens no tiem – fiziski taustāmu preču vai pakalpojumu vietā, ja vien iespējams, arvien vairāk izmantojam digitālu saturu un digitālus pakalpojumus. Tādēļ šo produktu ražotājiem un pārdevējiem jārēķinās, ka strauji augošo biznesa nozari uzraudzīs arvien vairāk.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 9. Mai. 2022
Dažādi jautājumi par e-komerciju un patērētāju tiesībām digitālo pirkumu uzņēmumu dienaskārtībā kļūst arvien aktuālāki. Šobrīd aktuāls ir jautājums par direktīvu, kuras prasības kļūst piemērojamas jau šīs nedēļas beigās, proti, 28. maijā. Atgādināsim, kas gan pircējiem, gan pārdevējiem jāzina par dažādu piegādes risinājumu noformēšanu, pirkumu drošību un jaunajām digitālās vides prasībām!
Komerctiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Autortiesību likumā (AL) nodrošināta aizsardzība darbiem, t.i., autora radošās darbības rezultātiem literatūras, zinātnes un mākslas jomā neatkarīgi no to izpausmes veida, formas un vērtības. Aplūkosim, kādos gadījumos to autors var izdot izņēmuma jeb ekskluzīvas licences šo darbu izmantošanai!
Lietvedība 06:00, 18. Mai. 2022
Darba likuma (DL) 91. pantā noteikts, ka darbiniekam ir tiesības slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, ja vien darba līgumā vai koplīgumā nav noteikts citādi. Savukārt DL 65.pantā pieminēts papildu darbs. Ar ko šie jēdzieni atšķiras?
Darba tiesības 07:00, 24. Nov. 2020
Atbilstoši Darba likumam (DL) darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus un ja darbnespēja ir nepārtraukta. Vai to iespējams darīt uzreiz pēc sešiem slimošanas mēnešiem? Vai arī šādā gadījumā jāsagaida Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas rezultāti un apstiprinājums? Kā darbiniekam jāpaziņo par šādu uzteikumu? Analizējam un atbildam uz šiem lasītāja jautājumiem!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Apr. 2022
Lai gan Covid-19 ierobežošanas pasākumi jau atcelti, attālināto darbu uzņēmumos izmantos arī turpmāk. Tātad joprojām radīsies ar tam nepieciešamā aprīkojuma iegādi un darba vietas iekārtošanu saistīti izdevumi. Atgādināsim, kuram par tiem jāmaksā, kā arī noskaidrosim, vai var atgūt darbiniekam izmaksātu kompensāciju par darba aprīkojumu, ko tas salauzis!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Mai. 2022
Vēl nesen dažādi saimnieciskās darbības veicēji, piemēram, pārdevēji, lektori un citi, sevi dēvēja par autoriem, lai piemērotu tolaik ļoti draudzīgo nodokļu režīmu. Šie laiki ir beigušies, jo no 2021. gada vidus ir spēkā autoratlīdzību reforma, mainot ne tikai nodokļu piemērošanu, bet arī precizējot, kas ir autordarbi. Tomēr joprojām saņemam jautājumus – piemēram, vai par programmēšanas pakalpojumiem var slēgt autorlīgumu?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 25. Apr. 2022