Vai autordarba kopēšana ir atļauta, ja tas tiek darīts personīgām vajadzībām, piemēram, kolektīvā tiek pavairotas dziesmu grāmatas?
Komercdarbība 06:00, 21. Nov. 2024
Darbiniekam nepieciešams uzrādīt darba devējam iegūtās izglītības dokumentus. Ņemot vērā, ka augstākā izglītība ir iegūta citā Eiropas Savienības valstī, rodas jautājums – kā notiek ārvalstīs iegūtās izglītības atzīšana? Cik ilgu laiku aizņem šis process?
Lietvedība 09:00, 19. Nov. 2024
Uzņēmums saliedēšanās pasākumam iznomā telpas, par kurām tiek noslēgts līgums ar telpu īpašnieku. Pasākuma laikā telpās parādās neskaidras izcelsmes sadūmojums, sāk darboties dūmu detektori un uzņēmuma darbiniekiem tiek lūgts pamest telpas. Kuram jāuzņemas atbildība par pasākuma pārtraukšanu? Vai uzņēmumam šādā gadījumā pienākas kompensācija?
Komercdarbība 06:00, 14. Nov. 2024
Praksē juristi atsevišķu tiesību normu iztulkošanai vai attiecīgā likuma mērķa vai tajā ietvertā jēdziena būtības un likumdevēja gribas noskaidrošanai izmanto likumprojektu anotācijas, atsaucoties uz tām tiesvedību procesuālajos dokumentos un citos juridiskajos dokumentos, sarakstēs vai diskusijās, tāpat anotācijas tiek izmantotas arī juristu zinātniskajā pētniecības darbā un juridiska satura rakstu tapšanā. Vai likumprojekta anotācijas izmantošanai kā tiesību palīgavotam ir kāda robeža?
Tiesvedības 06:00, 28. Aug. 2024
Uzņēmumam radusies jauna produkta ideja, ko nespēj uzreiz realizēt. Kā uzņēmumam aizsargāt ideju, ko vēlas realizēt vēlāk? Vai uz ideju var reģistrēt autortiesības? Vai ideju ir iespējams likumīgi nosargāt?
Intelektuālais īpašums 06:00, 26. Aug. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:00, 5. Jūl. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Apr. 2024
Pēc intensīvām diskusijām Eiropas Parlamentā pieņemta jauna regula – Mākslīgā intelekta akts. Tas nosaka saskaņotas normas mākslīgā intelekta jomā, lai aizsargātu pilsoņu pamattiesības, demokrātiju, tiesiskumu un vides ilgtspēju no augsta riska mākslīgā intelekta sistēmām, vienlaikus veicinot inovācijas. Akts stāsies spēkā 2026.gada pavasarī. Apskatām, ko akts regulēs un kāda būs tā ietekme uz komersantiem – gan sistēmu izstrādātājiem, gan lietotājiem.
Datu aizsardzība 06:00, 21. Mar. 2024
Būvprojektu izstrāde un realizācija ir sarežģīts process, kurā iesaistīti dažādi dalībnieki ar atšķirīgām interesēm. Viens no svarīgākajiem jautājumiem šajā kontekstā ir autortiesību pārvaldīšana un aizsardzība. Apskatām pasūtītāju un būvprojekta autora (projektētāja) intereses būvprojektos no autortiesību regulējuma aspekta.
Intelektuālais īpašums 06:00, 20. Mar. 2024
Šī gada 2.janvārī spēkā stājas Saeimas 5.oktobra lēmums par tiesību zinātņu doktores Sanitas Osipovas apstiprināšanu Augstākās tiesas tiesneša amatā, liecina Augstākās tiesas Senāta mājaslapā atrodamā informācija.
Aktualitātes 12:56, 2. Jan. 2024
Eiropas Komisija (EK) atzinīgi vērtē Eiropas Parlamenta (EP) un Eiropas Savienības Padomes panākto politisko vienošanos par Mākslīgā intelekta aktu, ko 2021. gada aprīlī bija ierosinājusi EK.
Aktualitātes 09:01, 15. Dec. 2023
Aizvadīta Latvijas zvērinātu notāru kopsapulce (LZNP), kuras laikā ievēlēta jaunā Latvijas Zvērinātu notāru padome. Turpmākos trīs gadus LZNP vadīs zvērināts notārs no Rīgas Aigars Kaupe, savukārt viņa vietnieces pienākumus pildīs zvērināta notāre Rīgā Ilze Metuzāle.
Aktualitātes 11:39, 28. Nov. 2023
Arvien svarīgāki kļūst dažādi informācijas ieguves un apstrādes rīki, kas ne tikai nodrošina iespēju uzzināt ko jaunu, bet arī ļauj apstrādāt un izmantot šo informāciju un datus nepieciešamajā veidā. Viens no šādiem rīkiem, kas arvien biežāk tiek pieminēts gan tiesību aktos, gan literatūrā un informācijas avotos, ir datizrace (data mining).
Komerctiesības 08:26, 27. Okt. 2023
Likumā ir noteikti personāla dokumenti ar arhīvisko vērtību, proti, dokumenti, kuri jāglabā uzņēmuma arhīvā ilgstoši. Šādu dokumentu nav daudz, bet situācijās, kad darba devēja un darbinieka strīds nonāk līdz tiesai, var rasties nepieciešamība arī pēc citiem dokumentiem un pierādījumiem. Kādi dokumenti jāsaglabā un jāsaskaņo ar darbinieku? Vai tas noteikti jādara papīra formātā vai arī to iespējams darīt e-vidē?
Ņemot vērā mākslīgā intelekta (MI) rīku popularitātes pieaugumu un MI radītā satura pieejamību sabiedrībai, arvien biežāk MI satura radītāji un izmantotāji saskaras ar jautājumu, vai šie objekti uzskatāmi par autortiesību objektiem autortiesību regulējuma izpratnē un vai uz tiem attiecas autortiesības. Ja atbildes uz šiem jautājumiem ir “jā”, tad kam pieder tiesības uz MI radītu objektu?
Intelektuālais īpašums 06:00, 2. Okt. 2023
Vai drīkst saņemt autoratlīdzību, ja ir piešķirts bezdarbnieka statuss un tiek saņemts bezdarbnieka pabalsts?
Darba tiesības 06:00, 24. Aug. 2023
Vai skaņu ierakstus drīkst tiesā izmantot kā pierādījumus? Vai vienmēr ir jāsaskaņo ar otru pusi, ka ieraksts tiks veikts? Un kā pierādīt, ka ieraksts ir autentisks?
Klausies
Tiesvedības
06:00, 18. Aug. 2023
2023.gada 5.jūlijā Senāts pieņēmis spriedumu lietā SKC-19/2023, apskatot tādus jautājumus kā priekšlīguma juridiskā daba un būtība, tiesības prasīt priekšlīguma izpildi un apvienot šādu prasījumu ar prasījumu par galvenā līguma izpildi. Apskatām spriedumā pieņemto.
Tiesvedības 06:00, 31. Jūl. 2023
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks labprātīgi atsakās no savām daļām (daļas pāriet sabiedrībai ar ierobežotu atbildību) vai dāvina tās. Vai šādā situācijā ir jāatlīdzina dalībnieka ieguldījums?
Komercdarbība 06:00, 25. Jūl. 2023
Kā pareizi saskaņot dokumentus e-pasta, lai tie, nepieciešamības gadījumā, kalpotu kā pierādījums?
Lietvedība 06:00, 15. Aug. 2023
Ir dokumenti, kuru glabāšanas termiņš izriet no kāda speciālā likuma prasībām, piemēram, grāmatvedības dokumentu glabāšanas termiņš noteikts Grāmatvedības likumā. Tāpat speciālas prasības ir līgumu glabāšanai, dokumentu glabāšanai maksātnespējas gadījumā u. c. Šajā rakstā izskatīsim speciālās dokumentu glabāšanas prasības.
Lietvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Droši vien nepārspīlēšu, ja apgalvošu, ka lielākā daļa portāla iTiesības.lv lasītāju katru dienu darbā vismaz divas stundas strādā ar datoru. Bet cik no jums ir veikuši obligāto veselības pārbaudi un cik daudziem ir konstatēts, ka darba pienākumu veikšanai nepieciešamas piemērotas brilles? Un, ja tas ir konstatēts, kurš maksā par brillēm – darbinieks vai darba devējs?
Darba tiesības 06:00, 17. Jūl. 2023
Pasaulē ir daudz dažādu profesiju, kuras apgūst gadiem, citas – pat visu mūžu. Tomēr pastāv arī profesijas, kuras mijiedarbojas viena ar otru. Tā, piemēram, apgūstot jurista profesiju, ir iespējams nākotnē kļūt par šķīrējtiesnesi.
Tiesvedības 06:00, 7. Jūl. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 30.maijā apturēja tiesvedību lietā SKA-109/2023 par zinātniskā institūta “Bior” strīdu ar Valsts ieņēmumu dienestu par zinātniskiem instrumentiem un aparātiem piemērojamo muitas nodokli.
Jaunākās tiesvedības 16:00, 1. Jūn. 2023
Tieslietu padome apstiprinājusi vadlīnijas tiesu spriedumu rakstīšanai un izskatīja rajonu (pilsētu) tiesu, apgabaltiesu, Augstākās tiesas budžeta prioritāros pasākumus 2023.-2025.gadam. Tāpat veikti arī grozījumi likumā „Par tiesu varu” un Prokuratūras likumā.
Likumdošana 09:00, 19. Jūn. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesa spriedumu, ar kuru noraidīts pieteicēju pieteikums atcelt Ministru kabineta rīkojumā noteikto, kas ārkārtējās situācijas laikā uzlika pienākumu no 2021.gada 15.novembra valsts un pašvaldību institūciju darbiniekiem un amatpersonām uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, lai veiktu savus darba pienākumus.
Jaunākās tiesvedības 08:00, 5. Jūn. 2023
Kā noteikt dokumenta arhīvisko vērtību? Lai gan Arhīvu likumā ir noteikti kritēriji, tie ir plaši, un institūcijām var rasties grūtības dokumentu praktiskajā izvērtēšanā. Rakstā skaidrosim, kā tos piemērot un ko ņemt vērā.
Lietvedība 06:00, 16. Jūn. 2023
Darbinieks ir veicis pārkāpumu darba laikā un par to uzrakstījis paskaidrojumu. Cik ilgi darba devējam ir jāsaglabā darbinieka paskaidrojums personāla lietā par pārkāpumu? Vai ir nepieciešams to glabāt ilgāk par vienu gadu?
Klausies
Lietvedība
06:00, 30. Mai. 2023
Vai inflācijas radītie zaudējumi ir jāatlīdzina? Kādas izmaiņas ieviestas Autortiesību likumā? Kā digitalizēt grāmatvedības dokumentus? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:32, 1. Jūn. 2023
Dokumentus veido institūcijas, privātpersonas, arī fiziskas personas. Rodas jautājums – cik ilgi tos glabāt? Lai noteiktu dokumentu arhīvisko vērtību un/vai glabāšanas termiņu, tie ir jāizvērtē. Dokumentu izvērtēšanai jābalstās uz precīzi noteiktiem kritērijiem un tai jābūt saistītai ar “radītāja” funkcijām.
Lietvedība 06:00, 2. Jūn. 2023
Vienlīdzīgu tiesību principa pārkāpumi visā pasaulē, tostarp Latvijā, šobrīd ir aktuāla problēma, tomēr tiesu prakse mobinga un bosinga jautājumos vēl tikai veidojas un nostiprinās. Izskatīsim vienu no jaunākajiem Senāta spriedumiem, kurā tiesa analizēja vienlīdzības principu darba tiesiskajās attiecībās.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 8. Mai. 2023
Senāta Civillietu departaments 2023.gada 17.maijā atteicis ierosināt kasācijas tiesvedību trīs lietās, kurās tiesa pārsūdzētajos spriedumos vērtējusi apstākļus par darbinieku atstādināšanu no darba. Tas nozīmē, ka šajās lietās stājušies spēkā apgabaltiesu spriedumi, kuros cita starpā noraidīti prasījumi, ar kuriem darbinieki lūdza atzīt par spēkā neesošiem darba devēju rīkojumus par atstādināšanu vai dīkstāves noteikšanu.
Jaunākās tiesvedības 16:00, 18. Mai. 2023
Saskaņā ar regulu 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula), viena no fiziskas personas tiesībām ir personas datu dzēšana jeb tiesības “tikt aizmirstam”. Centīšos ar praktiskiem piemēriem izskaidrot šī principa piemērošanu uzņēmumu praksē.
Datu aizsardzība 06:00, 2. Mai. 2023
Ir saprotama komersanta vēlme noteikt, ka visa ar tā komercdarbību saistītā informācija ir komercnoslēpumus, taču, kritiski vērtējot, diez vai viss komersanta rīcībā esošās informācijas kopums atbildīs Komercnoslēpuma aizsardzības likumā ietvertajai definīcijai. Kas ir un kas nav komercnoslēpums? Izskatām, ko šajā sakarā vērtējusi tiesa.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 10. Apr. 2023
Eiropas Komisija ierosināja kopīgus kritērijus, ko izmantot pret zaļmaldināšanu un maldinošām norādēm par ekoloģiskumu Šodienas priekšlikums patērētājiem sniegs vairāk skaidrības, pārliecības, ka tad, ja preci pārdod kā “zaļu”, tā tiešām ir “zaļa”. Ieguvēji būs arī uzņēmumi, jo patērētājiem kļūs vieglāk atpazīt un atalgot tos, kas patiesi cenšas uzlabot savu ražojumu vidisko ilgtspēju, un viņi spēs palielināt pārdevumu, nevis saskarties ar negodīgu konkurenci. Priekšlikums palīdzēs izveidot vienlīdzīgus konkurences apstākļus attiecībā uz informāciju par ražojumu ekoloģisko sniegumu.
Aktualitātes 15:46, 23. Mar. 2023
Kā novērtēt krājumus gada pārskatā? Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas? Kāda ir garantija programmēšanas darbiem? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 17:09, 31. Mar. 2023
Augstākā tiesa ziņo, ka Augstākās tiesas Judikatūras un zinātniski analītiskā nodaļa sagatavojusi tiesu prakses apkopojumu prasības celšanas jautājumos.
Aktualitātes 14:15, 9. Mar. 2023
Augstākā tiesa (AT) ziņo, ka AT Judikatūras un zinātniski analītiskā nodaļa ir sagatavojusi pārskatu par 2022.gadā pieņemtajiem Senāta Krimināllietu departamenta lēmumiem lietās, kurās ticis iesniegts prokurora kasācijas protests.
Aktualitātes 11:00, 1. Mar. 2023
Kurā brīdī sākas darba laiks, un kurā brīdī par to jāmaksā? Piemēram, uzņēmuma, kas nodarbojas ar klientu apkalpošanu, darba līgumā paredzēts, ka darba laiks sākas plkst. 8.00, bet darbiniekiem noteikts ierasties darbā 10–15 minūtes agrāk, lai paspētu sagatavoties darbam, padzert kafiju, apspriesties ar kolēģiem.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Jan. 2023
Tā kā cilvēku migrācija Eiropas Savienībā (ES) turpinās un pārrobežu mantojumu lietu skaits ir apjomīgs, jāsecina, ka šis jautājums ietekmē lielu daļu ES iedzīvotāju. Apskatīsim, kas ir mantojums, kā to var pieņemt Latvijā un ārvalstīs un kā notiek pārrobežu mantojumu lietu kārtošana un jurisdikcijas noteikšana.
Tiesvedības 06:00, 27. Jan. 2023
Dažkārt dažādu apsvērumu dēļ līgums tiek faktiski parakstīts pēc tam, kad jau uzsākta tā izpilde. Nereti puses kā līguma parakstīšanas datumu norāda atpakaļejošu datumu, kas neatbilst faktiskajiem līguma parakstīšanas apstākļiem. Vai līgumu parakstīšana ar atpakaļejošu datumu ir pieļaujama, un šādi līgumi ir spēkā esoši? Kas notiek, ja starp pusēm rodas strīds par līguma spēkā stāšanās brīdi?
Klausies
Lietvedība
06:00, 23. Dec. 2022
Ar preces kvalitāti neapmierināts internetveikala pircējs sociālajos tīklos publicējis pārdevēju kritizējošu komentāru, veltot apzīmējumu neliterārā valodā, proti, pircējs, izmantojis vulgārismu, jo pārdevēja pārstāvis nav pildījis pircējam doto solījumu. Komentārā pieminētās personas – komercsabiedrība un tās pārstāvis – vērsās tiesā ar prasību uzdot komentāra autoram to atsaukt, atvainoties un samaksāt kompensāciju par goda un cieņas aizskārumu, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 11:22, 23. Nov. 2022
Cenu pieauguma un materiālu nepieejamības dēļ, izmantojot ierastos piegādes kanālus, kopš 2022.gada marta aktualizēts jautājums par līguma nosacījumu pārskatīšanu un tiesībām izbeigt līgumu, ja pusēm neizdodas vienoties par nosacījumu pārskatīšanu. Īpaši aktuāli tas ir publisko iepirkumu līgumu gadījumā, jo tad jāvērtē ne tikai Civillikuma, bet arī publisko iepirkumu tiesības.
Komerctiesības 06:00, 7. Dec. 2022
Ir izstrādāta rokasgrāmata darbam ar kriptovalūtu (virtuālo valūtu), ko ikdienas darbā, risinot jautājumus par kriptovalūtu, varēs izmantot izmeklētāji, prokurori un tiesneši, informē Tieslietu ministrija.
Aktualitātes 10:11, 2. Dec. 2022
Cik gan daudz un dažādu preču un pakalpojumu piedāvā mūsdienu biznesa vide – sākot no, piemēram, papīra lapu izgatavošanas un tirdzniecības, līdz pat īpaši sarežģītām ar 3D printeru palīdzību radītām specifiskām lidmašīnu detaļām! Katrā šādā procesā var būt iesaistīts arī komercnoslēpums. Kā to aizsargāt no darbinieku negodprātības? Ielūkosimies vairākos pasaules tiesu prakses piemēros.
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Nov. 2022
Senāts 2.novembrī tiesas sēdē mutvārdu procesā izskatīja Valsts ieņēmumu dienesta kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas spriedumu. Izskatāmajā lietā ir strīds, vai izdevumi par vispārējās izglītības iegūšanu, apgūstot valsts akreditēto izglītības programmu privātajā mācību iestādē, ir iekļaujami iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja attaisnoto izdevumu sastāvā, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:27, 4. Nov. 2022
Lai izzinātu aktuālo situāciju darba tirgū un tendences darba spēka piesaistē un noturēšanā, Nodarbinātības valsts aģentūra no 8.jūnija līdz 30.septembrim rīkoja darba devēju ekspresaptaujas, kas norisinājās četros posmos: “Darba devējiem nepieciešamās prasmes”, “Tehnoloģiju ietekme uz darbaspēku nepieciešamību”, “Trešo valstu pilsoņu piesaiste darba tirgum” un “Darbaspēka piesaiste”. Aptaujas NVA uzdevumā veica SIA “RAIT Custom Research Baltic”.
Aktualitātes 16:08, 26. Okt. 2022
Domājams, ka Latvijā nav neviena cilvēka, kurš būtu izlasījis pilnīgi visus spēkā esošos normatīvos aktus. Tomēr visi šie likumi un noteikumi nosaka to, kā dzīvojam, strādājam, rīkojamies ar savu īpašumu un kā risinām visas iespējamās problēmas un situācijas. To apzinoties, no juridiskā viedokļa ir svarīgi, lai normatīvo aktu sistēma būtu loģiska un sakārtota un zinātājs tajā spētu atrast atbilstošajā situācijā piemērojamo normu.
Aktualitātes 16:32, 26. Okt. 2022
Nākamā gada rudenī Eiropas Savienībā (ES) kļūs piemērojams jauns tiesību akts datu aizsardzības jomā –Datu pārvaldības akts. Vai tas mūsu uzņēmējiem nesīs tikpat daudz satraukuma un darba, kā savulaik radīja Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešana?
Datu aizsardzība 06:00, 9. Nov. 2022
Ikvienam uzņēmumam gribas, lai tā darbības "veiksmes atslēdziņas" nekļūtu zināmas konkurentiem. Izrādās, šādas informācijas turēšana slepenībā nav nekas jauns. Piemēram, stikla ražošanas paņēmieni sākotnēji bija cieši aizsargāts noslēpums – 13.gadsimtā Venēcijas stikla ražotājus pat izolēja Murāno salā un aizliedza viņiem doties prom no tās. Kādi ir līdzvērtīgi efektīvi, bet mūsdienām atbilstoši līdzekļi, kā uzņēmumam aizsargāt savu zinātību jeb know-how?
Komerctiesības 06:00, 28. Sep. 2022
Kad un kādus līgumus var atcelt pārmērīga zaudējuma dēļ? Lai labāk izprastu šo jēdzienu un tā pielietošanu reālās situācijās, ielūkosimies piemēros no tiesu prakses!
Attālinātais darbs pašlaik ir daudzu darbinieku un darba devēju ikdiena, tādēļ būtisks kļuvis jautājums, kā darba devējam šādos apstākļos aizsargāt un uzraudzīt sava komercnoslēpuma neizpaušanas pienākumu? Meklēsim atbildi uz šo jautājumu!
Komerctiesības 06:00, 27. Jūl. 2022
Lai nodrošinātu kvalitatīvāku un efektīvāku darba aizsardzības pakalpojumu sniegšanu un darba vides uzlabošanu uzņēmumos, Ministru kabineta noteikumos Nr.723 "Noteikumi par prasībām kompetentām institūcijām un kompetentiem speciālistiem darba aizsardzības jautājumos un kompetences novērtēšanas kārtību" sagatavoti grozījumi.
Likumdošana 15:38, 12. Aug. 2022
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām darbinieka atlaišanas procesu un svarīgus praktiskos aspektus, kā arī jau ieskicējām, ka darba līguma uzteikums var būt saistīts ar darbinieka uzvedību. Aplūkosim šos uzteikuma pamatus "zem palielināmā stikla"!
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2022
Cik ilgi uzņēmumam arhīvā jāglabā ar darbiniekiem noslēgtie līgumi un citi ar darba attiecībām saistīti dokumenti, līgumi ar sadarbības partneriem, dažādu projektu dokumenti?
Lietvedība 06:00, 21. Jūn. 2022
Praksē joprojām ir situācijas, kad līgumsodu piemēro neatbilstoši. Kā noteikt bāzi, no kuras aprēķināms likumā noteiktais 10% ierobežojums, un vai līgumsodu, kas veido 10% no pamatparāda, vienmēr var uzskatīt par taisnīgu un samērīgu?
Lietvedība 06:00, 8. Jūn. 2022
Ir pamats uzskatīt, ka par prasības nodrošinājumu dzirdējuši daudzi, kas jebkad saskārušies ar tiesvedību civillietā, taču nu jau aptuveni gadu Civilprocesa likumā (CPL) ieviests vēl viens procesuāls līdzeklis, ar ko personas var aizsargāt savas tiesības vēl pirms sprieduma saņemšanas, – pagaidu aizsardzība. Ar ko šie līdzekļi viens no otra atšķiras?
Tiesvedības 06:00, 27. Mai. 2022
Efektīva un pārdomāta augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste ir aktuāla problēma, jo līdz šim trešo valstu pilsoņiem, kuru darba specifika ļauj veikt darba pienākumus attālināti, bija ierobežotas iespējas saņemt uzturēšanās tiesības Latvijā. Šobrīd speram soli uz priekšu, lai padarītu savu teritoriju pievilcīgu augsti kvalificētiem speciālistiem, ieviešot attālinātā darba jeb nomadu vīzas.
Darba tiesības 06:00, 23. Mai. 2022
Autortiesību likumā (AL) nodrošināta aizsardzība darbiem, t.i., autora radošās darbības rezultātiem literatūras, zinātnes un mākslas jomā neatkarīgi no to izpausmes veida, formas un vērtības. Aplūkosim, kādos gadījumos to autors var izdot izņēmuma jeb ekskluzīvas licences šo darbu izmantošanai!
Lietvedība 06:00, 18. Mai. 2022
Vēl nesen dažādi saimnieciskās darbības veicēji, piemēram, pārdevēji, lektori un citi, sevi dēvēja par autoriem, lai piemērotu tolaik ļoti draudzīgo nodokļu režīmu. Šie laiki ir beigušies, jo no 2021. gada vidus ir spēkā autoratlīdzību reforma, mainot ne tikai nodokļu piemērošanu, bet arī precizējot, kas ir autordarbi. Tomēr joprojām saņemam jautājumus – piemēram, vai par programmēšanas pakalpojumiem var slēgt autorlīgumu?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 25. Apr. 2022
Beidzamajā laikā īpaši aktuāls ir jautājums, vai var izbeigt līgumu, ja tā izpilde vairs nav ekonomiski pamatota izejmateriālu sadārdzinājuma vai apgrūtinātās izejvielu pieejamības dēļ. Vai šādos apstākļos puses var prasīt pārskatīt līgumā noteikto cenu?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 5. Mai. 2022
Eiropas Savienības (ES) sankcijas pret Krieviju nu ietver arī publisko iepirkumu jomu. Neskaitot dažus izņēmumus, publiskajos iepirkumos piederība Krievijai faktiski kļuvusi par obligātu noteikumu izslēgšanai. Vai publisko iepirkumu pasūtītājiem un piegādātājiem nu jāalgo izmeklētāji, un ko darīt, ja esošajā līgumā paredzēts izmantot, piemēram, tērauda izstrādājumus no Krievijas?
Publiskie iepirkumi 06:00, 11. Mai. 2022
Publisko iepirkumu likuma 5. panta 3. punktā noteikts, ka pasūtītājs nepiemēro šajā likumā noteiktās iepirkuma procedūras, ja iepirkuma līguma paredzamā līgumcena ir mazāka par iepirkuma līgumiem Ministru kabineta noteiktajām līgumcenu robežvērtībām un ja to slēdz par tādu muzejisko priekšmetu iepirkumu muzeju krājumu papildināšanai, kam ir mākslinieciska, kultūrvēsturiska, zinātniska vai memoriāla vērtība. Vai šis izņēmums attiecināms tikai uz publiskajiem muzejiem un akreditētiem privātiem muzejiem vai uz visām kapitālsabiedrībām un iestādēm, ja, piemēram, plānots iegādāties interjera priekšmetus, t.i., gleznas?
Komercdarbība 06:00, 1. Mar. 2022
Pieņēma spriedumu lietā Nr. 2021-24-03 “Par Ministru kabineta noteikumu Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 24.18 punkta (redakcijā, kas bija spēkā no 2021. gada 7. aprīļa līdz 1. jūnijam) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam, kā arī 105. panta pirmajam un trešajam teikumam”, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 15:20, 14. Mar. 2022
Galvojumu tēma ir aktuāla gan fiziskām, gan juridiskām personām, taču praksē galvojumus biežāk prasa tieši komersantu dalībniekiem – fiziskām personām. Aplūkosim būtiskākos jautājumus, kas par šo tēmu jāzina ikvienam galvotājam un galvojuma ņēmējam.
Klausies
Lietvedība
06:00, 28. Feb. 2022
Augstākās tiesas (Senāta) Civillietu departaments, izskatot lietu kasācijas kārtībā paplašinātā sastāvā, 31. janvārī atcēla Vidzemes apgabaltiesas 2021. gada 16. februāra spriedumu pārsūdzētajā daļā, ar kuru noraidīta AS „Latvijas Gāze” prasība pret atbildētāju – fizisko personu – piedzīt maksu par izlietoto, bet neuzskaitīto gāzi, un "Enerģētikas likumā" paredzēto kompensāciju. Informāciju sagatavoja Dr. iur. Rihards Gulbis, Senāta Civillietu departamenta zinātniski analītiskais padomnieks.
Jaunākās tiesvedības 15:30, 31. Jan. 2022
Daļa nodarbināto, kuri nevēlas vakcinēties, šobrīd ir atstādināti vai nosūtīti dīkstāvē. Tikmēr darba devēju ikdienas darbi turpinās un, iespējams, pietrūkst darbaspēka. Cik ilgi darba devējam gaidīt un cerēt, ka darbinieki tomēr izlems vakcinēties un atgriezties darbā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 17. Feb. 2022
Novembrī Latvijas tiesu praksē pieņemts pirmais spriedums par vakcināciju. Iespējams, tam sekos arī citi, tādēļ vērts aplūkot sīkāk tiesas secinājumus un lietas būtību.
Tiesvedības 06:00, 29. Dec. 2021
Darba samaksas jautājums ir būtisks ikviena uzņēmuma ikdienā, jo tas veido ne tikai ievērojamu izdevumu pozīciju, bet nereti nosaka arī paša uzņēmuma konkurētspēju, piesaistot un noturot kvalificētākus un pieredzējušākus darbiniekus. Aplūkosim aktuālos samaksas noteikšanas un konfidencialitātes aspektus!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Jan. 2022
Lai novērstu Covid-19 infekcijas, īpaši tā jaunā paveida – omikrona – strauju izplatības pieaugumu un saslimstības izraisītos riskus valsts funkciju, tostarp veselības aprūpes pakalpojumu, sabiedrības drošības, sociālo pakalpojumu nodrošināšanai, Ministru kabinets šā gada 6. janvārī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 28. februārim, atstājot spēkā jau esošos epidemioloģiskās drošības pasākumus.
Covid-19 16:00, 6. Jan. 2022
Cilvēka veselība un dzīvība ir nenovērtējama. Tas nozīmē, ka darbs, ko cilvēki veic darba devēja labā, nedrīkst būt pamats zaudējumiem šiem cilvēkiem, tostarp nedrīkst radīt risku darbinieku drošībai un veselībai. Tādēļ normatīvajos aktos darba aizsardzības jomā noteikts, ka darba devējs ir atbildīgs par savā uzņēmumā nodarbināto drošību un veselību darbā. Kāda ir darba aizsardzības speciālista loma?
Darba tiesības 06:00, 19. Jan. 2022
Vai, pamatojoties uz rīkojumu, drīkst likvidēt atlaista darbinieka personīgās lietas dokumentāciju – darba līgumu, iesniegumus u.tml.? Darba algas aprēķinus glabāti likumā noteiktajā termiņā.
Lietvedība 06:00, 25. Nov. 2021
Vides tiesību ainava Latvijā un pasaulē, visticamāk, mainīsies samērā strauji. Iepriekšējā rakstā analizējām situāciju Latvijā, bet nu laiks ielūkoties zaļo tiesvedību jomas pasaules tendencēs. Jau šobrīd zaļo tiesvedību apjoms strauji palielinās.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2021
Ņemot vērā reklāmas nozīmi kontekstā ar uzņēmuma konkurētspēju tirgū, nav noslēpums, ka reklāmas tiesiskuma aspekti nereti saduras ar konkurences tiesību regulējumu. Šādos gadījumos, izpildoties noteiktiem priekšnoteikumiem, iespējams runāt par negodīgu konkurenci, kas dod tiesības vērsties pret konkurentu, lai gūtu atlīdzinājumu un novērstu negodīgās prakses turpināšanos.
Klausies
Konkurences tiesības
06:00, 10. Nov. 2021
Šā gada 13. novembrī Administratīvā rajona tiesa noraidīja privātpersonu pieteikumu par Ministru kabineta rīkojuma Nr.720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 5.3. apakšpunkta atcelšanu.
Jaunākās tiesvedības 13:00, 15. Nov. 2021
Otrdien, 12. oktobrī, Ministru kabinets apstiprināja grozījumus noteikumos par valsts nodevu par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu un par personu apliecinošiem dokumentiem, lai sekmētu ārzemnieku iekļaušanos Latvijas digitālajā vidē un veicinātu ekonomikas, zinātnes, izglītības un kultūras sakaru attīstību Latvijā, piedāvājot ārzemniekiem elektroniskās identifikācijas līdzekli - ārzemnieka eID karti.
Likumdošana 16:15, 12. Okt. 2021
Ja uzņēmēji ar valsts iestādēm nespēj vienoties par kādu jautājumu, strīds dažkārt nokļūst tiesā. Par daudzām šādām lietām dzirdam arī publiskajā telpā. Apkopojam biežākos iemeslus, par ko uzņēmēji tiesājas ar valsti.
Tiesvedības 06:00, 20. Okt. 2021
Mūsu ikdienā parādās arvien vairāk dažādu elektronisko pakalpojumu un iespēju, tādēļ rodas arī situācijas, kad ārvalstniekiem ir problēmas piekļūt Latvijas elektroniskajiem pakalpojumiem vai elektroniski parakstīt dokumentu. Tiem, kam ir Latvijā izdotas personas apliecības un Latvijas drošais elektroniskais paraksts, viss ir vienkārši. Bet kā rīkoties ārvalstniekiem, kuru biznesa vai citas aktivitātes Latvijā saistītas ar nepieciešamību izmantot Latvijas elektroniskos pakalpojumus?
Komerctiesības 07:00, 3. Sep. 2021
Kā plānot uzņēmumu un iestāžu ikdienas darbu, ja šobrīd visi darbinieki teorētiski ir jādala vakcinētajos un nevakcinētajos? Kādi šajā laikā ir darba devēja pienākumi?
Darba tiesības 07:00, 26. Jūl. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Tiesvedības 07:00, 28. Jūl. 2021
Administratīvā rajona tiesa ar 2021. gada 18. jūnija spriedumu lietā A42-01124-21/27 noraidījusi SIA "Memory Water" pieteikumu par Patērētāju aizsardzības centra (PTAC) 2020. gada 7. decembra lēmuma Nr. 22-pk atcelšanu un pienākuma uzlikšanu PTAC atlīdzināt SIA "Memory Water " mantisko kaitējumu 250 000 eiro apmērā.
Jaunākās tiesvedības 12:48, 15. Jūl. 2021
Bērnu nometnes varēs organizēt klātienē grupās līdz 20 dalībniekiem, savukārt izlaidumi drīkstēs notikt klātienē ārpus telpām līdz 40 cilvēkiem vienas klases/grupas ietvaros. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, kas 2021. gada 27. maijā apstiprināti valdībā.
Covid-19 10:57, 28. Mai. 2021
Aprīlī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos, paredzot, ka turpmāk nedaudz mainās veids, no kurienes autori saņem atlīdzību par saviem darbiem, proti, daļu atlīdzības ietur no datu nesēja pārdošanas cenas.
Intelektuālais īpašums 07:00, 26. Mai. 2021
Dāvanas un kukuļi – šie vārdi sabiedrībā ir samērā plaši zināmi. Kad runājam par katru no vārdiem atsevišķi, tiem var būt plaša un dažāda nozīme, piemēram, dzimšanas dienas dāvana, dabas dāvana, likteņa dāvana u.tml. vai maizes kukulis, ciemakukulis, Jānis Kukulis utt. Tomēr šo vārdu nozīme sašaurinās un kļūst konkrētāka, kad runājam par privātpersonas attiecībām ar amatpersonām un šo attiecību ietvaros pieņemtiem labvēlīgiem lēmumiem un risinājumiem.
Lietvedība 07:00, 9. Jūn. 2021
Svarīgas tēmas, kas darba devējiem aktuālas tieši vasarā, un citi vērtīgi raksti izlasāmi jaunajā “iTiesības” drukātā žurnāla numurā. Lūk, neliels ieskats tajā.
Aktualitātes 16:27, 28. Mai. 2021
Jautājums par privāto dzīvi jau iepriekš aktualizējās saistībā ar īstenojamo datu aizsardzības reformu. Šajā pārmaiņu un ārkārtējās situācijas laikā, kad attālinātais darbs jeb darbs no mājām strauji palielinājies un mainījis mūsu ikdienas dzīvi, tas ir vēl aktuālāk, jo nošķirt darbu no privātās dzīves kļūst arvien grūtāk.
Klausies
Tiesvedības
07:00, 9. Apr. 2021
Līdz šim likumdošana noteica, ka personas darba gaitas dokumentus ir jāglabā 75 gadus, taču 2021. gada 4. martā stājās spēkā izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 690 “Noteikumi par personas darba vai dienesta gaitu un izglītību apliecinošiem dokumentiem, kuriem ir arhīviska vērtība, un to glabāšanas termiņiem”, kas paredz samazināt šo glabāšanas laiku. Kas mainās?
Lietvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti Kultūras ministrijas iesniegtie grozījumi MK noteikumos Nr. 690 "Noteikumi par personas darba vai dienesta gaitu un izglītību apliecinošiem dokumentiem, kuriem ir arhīviska vērtība, un to glabāšanas termiņiem", paredzot, ka turpmāk šādu dokumentu glabāšanas laiks būs 90 gadi kopš tajā minēto personu dzimšanas, nevis 75 gadi kopš lietas pabeigšanas, kā tas bija iepriekšējā normatīvajā regulējumā, informē MK.
Likumdošana 13:05, 26. Feb. 2021
Lai risinātu vairākus advokatūras sistēmā konstatētos problēmjautājumus, tostarp definētu zvērinātu advokātu biroja tiesisko statusu, kā arī precizētu zvērinātu advokātu kvalifikācijas un izglītības prasības, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Latvijas Republikas Advokatūras likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 10:59, 22. Feb. 2021
Mūsdienu patērētājiem šķiet arvien būtiskāk, lai pārtika un citas lietas, ko viņi izmanto ikdienā, ir iespējami veselīgas un dabai draudzīgas. Nav brīnums, ka ražotāji to izmanto, lai popularizētu savus produktus. Ko drīkst un ko nedrīkst norādīt uz produkta etiķetes?
Komerctiesības 07:00, 22. Feb. 2021
Katrā profesijā ir rīki un instrumenti, kas nepieciešami veiksmīgai darbībai un bez kuriem darbs būtu ievērojami ilgāks un sarežģītāks. Arvien biežāk darbam kļūst noderīgas dažādas aplikācijas un programmas, kas ar tehnoloģiju palīdzību palīdz strādāt efektīvāk.
Komerctiesības 07:00, 20. Jan. 2021
“Balto apkaklīšu” noziegumi, kas ir angļu valodas jēdziena “white collar crime” tulkojums, ir noziegumi ekonomisko, finanšu, korporatīvās pārvaldes un korupcijas jomās. “Balto apkaklīšu” noziegumi no citiem noziegumiem atšķiras ar to, ka nav vardarbīgi, un vienmēr veikti, lai gūtu finansiālu labumu.
Tiesvedības 07:00, 25. Nov. 2020
Turpinot rakstu sēriju par informāciju, kas jāiekļauj darba līgumā, šoreiz aplūkosim ziņas, kas darba līgumā iekļaujamas obligāti, kā arī ziņas, ko var iekļaut fakultatīvi, t.i., pusēm vienojoties.
Darba tiesības 07:00, 13. Nov. 2020
Būtībā likumā jau paredzētas visas nepieciešamās sastāvdaļas, kam jābūt prasības pieteikumā, lai tiesa to pieņemtu un ierosinātu lietu. Taču jebkurš pieredzējis tiesvedību advokāts pateiks, ka ar likumā noteikto vien nepietiek.
Tiesvedības 07:00, 26. Aug. 2020
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs pieņēmis lēmumu patērētāju kolektīvo interešu pārkāpuma lietā, ar kuru SIA "Flavor Extra" par pārkāpumiem elektronisko cigarešu reklāmas izplatīšanā ir piemērota soda nauda 2000 eiro apmērā.
Aktualitātes 10:21, 1. Jūl. 2020
Laba likumdošana nav iespējama bez rūpīgas priekšizpētes. Savukārt rūpīga priekšizpēte nav iespējama bez tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma. Šī novērtējuma secinājumi ietverami īpašā dokumentā – anotācijā, kurai ir nozīme ne vien likumdošanas procesā, bet arī jau pēc tiesību akta spēkā stāšanās.
Lietvedība 07:00, 29. Jūn. 2020
Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze daudzās nozarēs apturējusi ierasto biznesa skrējienu. Plašie ierobežojumi, kas gan kopš aprīļa beigām jau atcelti vai nav vairs tik stingri, daudziem darba devējiem arvien neļauj visus darbiniekus nodrošināt ar darbu. Šādos apstākļos uzņēmēju vidū raisās jautājums – kā lietderīgi un efektīvi izmantot dīkstāves laiku?
Darba tiesības 07:00, 6. Jūl. 2020
Valdība 30. jūnijā lēma nepieciešamā finansējuma 6 597 401 eiro apmērā piešķiršanu Labklājības ministrijai, lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra varētu nodrošināt pabalsta jaunajiem speciālistiem piešķiršanu un izmaksu.
Likumdošana 10:00, 1. Jūl. 2020
30. jūnijā Ministru kabinets atbalstīja Tieslietu ministrijas sadarbībā ar Latvijas Zvērinātu advokātu padomi un citiem ekspertiem izstrādātos grozījumus Latvijas Republikas Advokatūras likumā, kuru mērķis ir advokatūras institūta darbības kvalitātes pilnveidošana.
Likumdošana 10:04, 1. Jūl. 2020
Katrā no procesuālajiem likumiem – Civilprocesa (5.1 pantā), Kriminālprocesa (478. panta 2. daļā), kā arī Administratīvā procesa (104.1 pantā) likumā – noteikts, ka nacionālā tiesa var vērsties Eiropas Savienības Tiesā, lai noskaidrotu, kā pareizi interpretēt konkrētas Eiropas Savienības tiesību normas. Pieminams, ka šo iespēju izmanto ne tikai rajonu (pilsētu) tiesas, apgabaltiesas, Senāts, bet arī Satversmes tiesa.
Tiesvedības 07:00, 22. Jūn. 2020
Lai nodrošinātu pabalsta saņemšanas iespējas arī tām pašnodarbinātajām personām, kurām pēdējā laikā bijuši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veikti nodokļu nomaksas uzrēķini, tai skaitā nokavējuma naudas un soda naudas, un kuras uz iesnieguma iesniegšanas brīdi savas saistības ar VID ir nokārtojušas, valdība 28. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā.
Covid-19 11:30, 29. Apr. 2020
Mājdzīvnieku turēšana ir bijusi izplatīta jau ļoti ilgu laiku, un, kā ir redzams ikdienā, tendence turēt dzīvniekus noteikti nav mazinājusies arī mūsdienās. Tomēr ar brīdi, kad cilvēks izšķiras par labu mājdzīvniekam, viņš uzņemas arī atbildību par sava dzīvnieka uzvedību un kaitējumu, ko tas var nodarīt citiem. Tālāk tiks apskatīts šīs atbildības apmērs un iespējamie izņēmumi no atbildības, ko regulē Civillikums, kā arī šādas atbildības regulējums citur Eiropā.
Lietvedība 07:00, 24. Apr. 2020
Lai atbalstītu Covid-19 izraisītās krīzes skartās pašnodarbinātās personas, Kultūras ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes, Labklājības, Finanšu ministrijām un Valsts ieņēmumu dienestu izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu “Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātajām personām, kuras skar Covid–19 izplatība”, kas paredz kārtību, kādā pašnodarbinātie un mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji var pieteikties un saņemt dīkstāves pabalstu.
Covid-19 16:50, 1. Apr. 2020
24. martā publicēti Ministru kabineta noteikumi Nr. 151 “Noteikumi par nozarēm, kurām sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija”. Kopā šajā sarakstā iekļautas 40 nozares.
Covid-19 14:41, 25. Mar. 2020
Valdība 7. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā. Līdz ar valdības lēmuma stāšanos spēkā, dīkstāves pabalstam Valsts ieņēmumu dienestā varēs pieteikties arī autortiesību un blakustiesību īpašnieki, kuri saņem autoratlīdzības.
Covid-19 17:00, 7. Apr. 2020
Liecinieku klātbūtnes nodrošināšana, novēloti iesniegti pierādījumi un nepieciešamība iegūt papildu pierādījumus ir vieni no biežākajiem cēloņiem ilgām tiesvedībām, liecina procesos iesaistīto aptaujas rezultāti. Aptaujā, ko veica Senāta izveidotā darba grupa, piedalījās gandrīz 1000 tiesnešu, advokātu un prokuroru.
Aktualitātes 14:00, 17. Apr. 2020
Uzņēmēji ikdienā arvien lielāku nozīmi velta ne tikai peļņas gūšanai, bet arī rūpēm par klimatu un sabiedrību. Arī Eiropas līmenī šie jautājumi tiek aktualizēti biežāk. Šoreiz aplūkosim inovācijas publiskajos iepirkumos, kam ir liels potenciāls veicināt sabiedrības attīstību un labklājību.
Publiskie iepirkumi 07:00, 24. Feb. 2020
Saeima trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja jaunu likuma projektu, kura mērķis ir regulēt tiesiskās attiecības preču zīmju reģistrācijas, kā arī preču zīmju un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu lietošanas un aizsardzības jomā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 13:10, 10. Feb. 2020
Daļa lietā iesniedzamo materiālu nav latviešu valodā (paskaidrojumi ir krievu valodā). Vai iesniedzējam tie jātulko latviski? Kas notiek, ja vēlāk izrādās, ka iesniegtais tulkojums nav pareizs? Kurš uzņemas atbildību, ja tulkojumā ir kļūdas?
Tiesvedības 07:00, 18. Feb. 2020
Senāta Civillietu departaments, paplašinātā sastāvā izskatot kasācijas sūdzību, 12.decembrī atcēla Zemgales apgabaltiesas spriedumu, ar kuru tika daļēji apmierināta SIA "Rīgas namu pārvaldnieks” prasība pret dzīvokļa īpašuma īpašnieci par pārvaldīšanas izdevumu parāda piedziņu lietā SKC-109/2019. Lieta prasības apmierinātajā daļā nodota jaunai izskatīšanai apelācijas instances tiesā, informē Rihards Gulbis, Senāta Civillietu departamenta zinātniski analītiskais padomnieks.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 12. Dec. 2019
Uzņēmums Eiropas Savienības projekta ietvaros tulko materiālus no franču valodas latviešu valodā. Protams, pēc tulkošanas darbu nodod arī redaktoram un korektoram, lai sagatavotais materiāls būtu kvalitatīvs. Ar visiem darbu veicējiem (tulks, redaktors, korektors) noslēgti autoratlīdzības līgumi. Tomēr Valsts ieņēmumu dienesta konsultanti uzņēmumam norādījuši, ka tekstu rediģēšanu nevar uzskatīt par autordarbu, līdz ar to nedrīkst slēgt autoratlīdzības līgumu, bet gan jāslēdz uzņēmuma līgums. Tomēr uzņēmums šim viedoklim nepiekrīt, jo bez visu trīs autoru iesaistīšanās darbs nav pabeigts. Vai redaktora un korektora darbs ir ar autortiesībām aizsargāts darbs Autortiesību likuma izpratnē?
Lietvedība 07:00, 28. Nov. 2019
Kā zināms, līgums ne vienmēr beidzas ar saistību izpildi un abpusēji izdevīgu noslēgumu. Iespējamas arī situācijas, kad jau parakstītu līgumu dažādu iemeslu dēļ nepieciešams atcelt. Kā to izdarīt?
Lietvedība 07:00, 25. Nov. 2019
Turpinot apskatīt Senāta spriedumus lietās par komersantam radīto zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem, svarīgi pievērst uzmanību 2016.gada 7.jūnija spriedumam lietā SKC‑7/2016. Šajā spriedumā Senāts atkāpās no līdzšinējā judikatūrā paustajām atziņām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinātās un valsts budžetā maksājamās summas (nokavējuma un soda naudas) nav uzskatāmas par komersanta zaudējumiem, un līdz ar to nav pamata tās piedzīt no maksātnespējīgo sabiedrību bijušajiem valdes locekļiem.
Valdes locekļi 07:00, 27. Nov. 2019
Lai sniegtu pārskatu par aktuālākajām pēdējo 10 gadu judikatūras atziņām, Senāta Judikatūras un zinātniski analītiskās nodaļas padomnieks Dr. iur. Reinis Markvarts sastādījis Senāta atziņu apkopojumu lietās, kas attiecas uz zemes piespiedu nomu. Publicējam apkopojuma 2.daļu.
Jaunākās tiesvedības 16:22, 30. Okt. 2019
Lai sniegtu pārskatu par aktuālākajām pēdējo 10 gadu judikatūras atziņām, Senāta Judikatūras un zinātniski analītiskās nodaļas padomnieks Dr. iur. Reinis Markvarts sastādījis Senāta atziņu apkopojumu lietās, kas attiecas uz zemes piespiedu nomu. Publicējam apkopojuma 3.daļu.
Jaunākās tiesvedības 12:40, 31. Okt. 2019
Lai sniegtu pārskatu par aktuālākajām pēdējo 10 gadu judikatūras atziņām, Senāta Judikatūras un zinātniski analītiskās nodaļas padomnieks Dr. iur. Reinis Markvarts sastādījis Senāta atziņu apkopojumu lietās, kas attiecas uz zemes piespiedu nomu.
Jaunākās tiesvedības 10:43, 29. Okt. 2019
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija konceptuāli atbalstīja jauna likuma projektu, kura mērķis ir regulēt tiesiskās attiecības preču zīmju reģistrācijas, kā arī preču zīmju un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu lietošanas un aizsardzības jomā.
Likumdošana 12:40, 24. Okt. 2019
Satversmes tiesa ir pieņēmusi lēmumu lietā Nr. 2018-20-01 “Par Augstskolu likuma 27. panta piektās daļas un 30. panta ceturtās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 106. panta pirmajam teikumam”.
Jaunākās tiesvedības 15:30, 9. Okt. 2019
Ekonomiku digitalizēšana mainījusi pasauli un piedāvā virkni jaunu iespēju uzņēmējdarbībai. Tas rada jaunus izaicinājumus uzņēmējiem, pakalpojumu un preču pircējiem, kā arī valsts kontroles institūcijām.
Komerctiesības 07:00, 16. Sep. 2019
Daudzu pašvaldību prakse, aizņemoties valsts budžeta finansējumu pārlieku lielu, pašvaldības reālajai situācijai un vajadzībām neatbilstošu objektu būvniecībai, liecina par īstermiņa domāšanu un bezatbildīgu attieksmi pret saviem nākotnes izdevumiem. Valsts kontrole 15 pašvaldībās vērtēja šādu infrastruktūras projektu ekonomiskā pamatojuma esamību, kā arī to plānošanu un īstenošanu. Revīzijā atklājās visnotaļ bēdīga nākotnes aina. Lielākā daļa sporta un atpūtas objektu visdrīzāk nekad nevarēs sevi atpelnīt, un no pašvaldībām nepieciešamie uzturēšanas izdevumi ik gadu tikai pieaugs, informē Valsts kontrole.
Aktualitātes 14:22, 19. Sep. 2019
Jau ierasts līgumos iekļaut punktus par nepārvaramu varu, tās iestāšanās gadījumā paredzot iespēju atbrīvoties no atbildības. Ko īsti nozīmē nepārvarama vara, kas ar to saprotams, un kādas atziņas par šo tēmu atrodamas tiesu praksē?
Lietvedība 07:00, 13. Sep. 2019
Darbs ir ne tikai svarīgs ienākumu gūšanas un iztikas nodrošināšanas līdzeklis, bet arī veids, kādā personas ar invaliditāti var integrēties sabiedrībā, socializēties ar citiem, nejusties sociāli nošķirtas vai atstumtas. Kas jāņem vērā darba devējam, nodarbinot šādas personas?
Darba tiesības 07:00, 18. Sep. 2019
Mēs visi ik dienu slēdzam pirkuma līgumus, piemēram, veikalā iegādājoties pārtiku. Arī saimnieciskajā darbībā viens no biežāk lietotajiem un svarīgākajiem līguma veidiem ir pirkuma līgums. Tomēr ne vienmēr pirkuma līgums darījuma partneriem garantē veiksmīga darījuma realizāciju.
Tiesvedības 07:00, 12. Jūl. 2019
Šī gada martā Senāts pieņēma spriedumu, kurā ietvertā tēze sākotnēji raisa revolucionāras pārdomas – vai tas jāuztver kā apvērsums tiesvedībā un grāmatvedības praksē? Kas no tā izriet – tas, ka kreditora izrakstīta rēķina samaksai un piedziņai nav likumiska pamata, vai – gluži otrādi – ka debitors tam izrakstītu rēķinu nevar apstrīdēt tiesā? Analizējam spriedumu!
Tiesvedības 07:00, 22. Jūl. 2019
Beidzamajā laikā aktualitāti izpelnījušās dažādu uzņēmumu zīmolu maiņas, par ko plaši informēta sabiedrība, piemēram, "Statoil" pārtapa par "Circle K", "Taxify" – par "Bolt", "Lattelecom" – par "Tet", divas bankas apvienojās vienā, iegūstot nosaukumu "Luminor". Kas īsti ir zīmols, un kādi varētu būt tā maiņas iemesli, vērtējot no juridiskās perspektīvas?
Komerctiesības 07:00, 3. Jūn. 2019
Zinātniskā institūcijā darbinieks strādā kā ekonomists. Saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu viņu uz sešiem gadiem ievēl par pētnieku / vadošo pētnieku / zinātnisko asistentu, tādējādi darbiniekam darba līgumā iekļauti divi amati, tostarp viens (uz nenoteiktu laiku) amats ir pamatslodze, bet otrs kā vēlēts amats uz noteiktu laiku (papildslodze). Vai šādā gadījumā jāveico divi amata apraksti? Vai arī ir iespējams tos apvienot vienā amata aprakstā?
Darba tiesības 07:00, 23. Apr. 2019
Sazinoties ar dažādu iestāžu amatpersonām, nereti jūtamies bezspēcīgi, jo skaidrs taču, ka ierēdnim ir taisnība! Tomēr – vai vienmēr? Praksē nereti vērojamas situācijas, kad iestāde nerīkojas atbilstoši normatīvajam regulējumam, tāpēc sniegsim atsevišķu procesuālo aspektu izvērtējumu, kas privātpersonai ir būtiski, piedaloties administratīvajā procesā iestādē.
Tiesvedības 07:00, 30. Apr. 2019
Vai visos gadījumos var atlaist darbinieku, kas pieļāvis pārkāpumu? Nē! Darba devējam atļauts uzteikt darba līgumu tikai Darba likumā noteiktās situācijās – aplūkosim, kādas tās ir.
Darba tiesības 07:00, 22. Mai. 2019
Paraksts ir būtiska dokumenta sastāvdaļa – tas ir viens no dokumenta juridiskā spēka priekšnoteikumiem. Atbilstoši Dokumentu juridiskā spēka likuma 4.panta 1.daļai, lai dokumentam būtu juridisks spēks, tajā jābūt trīs rekvizītiem, t.i., dokumenta autoru nosaukumam, dokumenta datumam un parakstam.
Lietvedība 07:00, 10. Mai. 2019
Laikā, kad ne vien privātajās organizācijās brīvprātīgi, bet arī valsts institūcijās obligāti aizvien vairāk tiek izmantota informācijas sniegšana, vākšana un apkopošana elektroniskā formā, ir savādi saņemt “pagājušā gadsimta” domu gājienam raksturīgu reglamentējumu dokumentu glabāšanai, taču diemžēl tas ir obligāts visām organizācijām un tātad – jāievēro.
Lietvedība 07:00, 8. Apr. 2019
Ik dienu pasaulē vairāk nekā miljons cilvēku kļūst par kibernoziegumu upuriem. Kibernoziedzinieku darbības lauks ir plašs, sākot ar kredītkaršu informācijas un identitātes zādzībām un bērnu seksuālu izmantošanu un beidzot ar masveida uzbrukumiem iestādēm un infrastruktūrām.
Intelektuālais īpašums 07:00, 25. Mar. 2019
Mūsdienu tehnoloģijas veicina cilvēces attīstību un sniedz plašākas iespējas gan sadzīvē, gan profesionālajā darbībā, tostarp radot opciju veikt darbu attālināti. Šāda iespēja kļūst populārāka un pieejamāka tieši tehnoloģiju progresa dēļ. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs no 2005. līdz 2015.gadam tāldarba izmantošana palielinājusies par 115%. Arī Latvijā šī tēma kļūst aktuāla – tiek izskatīta iespēja attālinātā darba jēdzienu noteikt nacionālajā regulējumā. Ņemot vērā pašreizējās tendences, aplūkosim attālinātā darba jēdzienu, tā normatīvo regulējumu, piemērošanu un ietekmi uz sabiedrību un vidi.
Darba tiesības 07:00, 1. Apr. 2019
Aktīva sociālo tīklu, uzņēmumu mājas lapu un elektroniskās vides attīstība rada likumdevēja satraukumu, liekot arvien vairāk domāt par autortiesību aizsardzību. Lai to risinātu, sagatavota jauna direktīva, kas, šķiet, Eiropas Parlamentā izpelnījusies līdz šim plašāko ievērību no visām direktīvām.
Intelektuālais īpašums 07:00, 29. Mar. 2019
Saeima ceturtdien, 28.februārī, trešajā lasījumā atbalstīja jaunu Komercnoslēpuma aizsardzības likumu un saistītos grozījumus Civilprocesa likumā. Likuma mērķis ir nodrošināt efektīvu komercnoslēpuma aizsardzību, it īpaši pret tā nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu vai izpaušanu.
Likumdošana 11:27, 11. Mar. 2019
Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 19.februārī, trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja jauna Komercnoslēpuma aizsardzības likuma (Likums) projektu un saistītos grozījumus Civilprocesa likumā. Likuma projekta mērķis ir nodrošināt efektīvu komercnoslēpuma aizsardzību, it īpaši pret tā nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu vai izpaušanu.
Likumdošana 13:57, 21. Feb. 2019
Klāt jau otrais, iespējams, vislabākā žurnāla numurs. Tajā paralēli rakstiem, kuros skaidrotas juridiskas nianses, ko noderīgi zināt biznesa ikdienā, atrodami arī fakti, dati un komentāri par šābrīža Latvijas ekonomikas “pulsu”, tādējādi nodrošinot daudzveidīgu un aizraujošu saturu.
Aktualitātes 15:48, 31. Jan. 2019
Ja īpašnieks sava uzņēmuma vajadzībām vēlas noslēgt līgumu ar kādu personu, kura nav darbinieks, rodas jautājums, kādu līgumu būtu izdevīgāk noslēgt – uzņēmuma līgumu vai autorlīgumu. Lai uz šo jautājumu atbildētu, vispirms jāsaprot, kāds būs šī personas uzdevums.
Intelektuālais īpašums 07:00, 2. Jan. 2019
Lai veicinātu ciešāku un efektīvāku sadarbību starp nodokļu maksātāju un Valsts ieņēmumu dienestu (VID), ir pilnveidota līdzšinējā Padziļinātās sadarbības programma jeb t.s. “baltais saraksts”. No 2019.gada 1.janvāra ir papildināti nosacījumi, lai šo sadarbības programmu un tās sniegtās priekšrocības varētu izmantot arvien plašāks komersantu loks, tajā skaitā – arī mazie un vidējie uzņēmumi, informē VID.
Aktualitātes 15:05, 4. Jan. 2019
16.oktobrī valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotos grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos, kas atvieglo uzņēmēju iesaisti darba vidē balstītās mācībās, informē IZM. Grozījumi vienkāršo procedūras saistībā ar profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu individuālo aizsardzības līdzekļu nodrošināšanu, kā arī audzēkņu apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem.
Likumdošana 15:28, 17. Okt. 2018
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) uzziņa ir tiesību instruments, ar ko privātpersona no VID var saņemt atbildi par savām tiesībām konkrētajā tiesiskajā situācijā. Šāda atbilde uzziņas formā ir saistoša VID, bet nav saistoša privātpersonai.
Tiesvedības 07:00, 19. Okt. 2018
Dažādu ārpakalpojumu izmantošana ir aktuāla mūsdienu biznesa tendence. Speciālists, kas nestrādā uz vietas birojā, vairumā gadījumu uzņēmumam izmaksā mazāk, tomēr ir virkne jautājumu, kas jāatbild, pirms pieņem lēmumu izmantot ārpakalpojumu. Piemēram, jāsagatavo atbilstošs un abpusēji drošs sadarbības līgums.
Komerctiesības 07:00, 10. Okt. 2018
Sabiedrības informēšanas nolūkā žurnālisti būs tiesīgi iepazīties ar krimināllietas materiāliem pēc kriminālprocesa pabeigšanas un galīgā nolēmuma stāšanās spēkā. To paredz Saeimas Juridiskās komisijas 18.09.2018. trešajam lasījumam Saeimā atbalstītie grozījumi Kriminālprocesa likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:06, 19. Sep. 2018
Satversmes tiesas (ST) 1. kolēģija 03.08.2018. ierosināja lietu par Augstskolu likuma 27.panta 5.daļas un 30.panta 4.daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes (Satversme) 106.panta 1.teikumam.
Jaunākās tiesvedības 10:03, 6. Aug. 2018
Patapinājums jeb lietošanas aizdevums ir līgums, ar kuru kādam (patapinājuma ņēmējam) patapinātājs nodod lietu bez atlīdzības, bet noteiktai lietošanai, ar nosacījumu atdot to pašu lietu. Kādos gadījumos tiek slēgts patapinājuma līgums, kas jāietver šādā līgumā, no kā jāuzmanās un kam jāpievērš uzmanība?
Lietvedība 06:00, 23. Jūl. 2018
Var saprast vēlmi Latvijas zinātnes atklājumus redzēt komercializētus jau “rīt uz pusdienas laiku”, taču reālā pieredze atbilst pasaules praksei – zinātnisko inovāciju pārvēršanai tirgojamā produktā ir nepieciešami aptuveni pieci līdz desmit gadi, uzskata platformas “Komercializācijas reaktors” vadītājs un līdzīpašnieks Nikolajs Adamovičs.
BNS ziņas 15:18, 24. Okt. 2016
Kā noteikt, vai konkrētā situācijā ir nepieciešams slēgt autora līgumu, nevis, piemēram, darba vai uzņēmuma līgumu?
Lietvedība 07:00, 15. Mai. 2018
Darbinieks – viedo ierīču elektronikas inženieris – saslimst (izsniegta darbnespējas lapa B). Uzņēmumam nav iespēju viņu aizvietot, tādēļ darbinieks slimības laikā atbild uz e–pastiem. Vai šāda rīcība uzskatāma par darba pienākumu pildīšanu? Vai konkrētajā situācijā var tikt apstrīdēta darbiniekam izsniegtā darbnespējas lapa?
Darba tiesības 07:00, 17. Mai. 2018
25.maijā Latvijā un visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāks piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgo datu aizsardzības regulu. Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, jaunās Regulas mērķis ir nostiprināt un modernizēt jau šobrīd piemērojamos personas datu apstrādes principus, lai palīdzētu uzņēmējiem veiksmīgāk un stratēģiski labāk pielāgoties pašreizējai biznesa videi.
Datu aizsardzība 07:00, 27. Apr. 2018
10.05.2018. Valsts sekretāru sapulcē izsludināts noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2007.gada 15.maija noteikumos Nr.325 “Darba aizsardzības prasības saskarē ar ķīmiskajām vielām darba vietās” (Grozījumi). Grozījumu mērķis ir pārņemt 13.01.2017. Eiropas Savienības (ES) Komisijas Direktīvu 2017/164/ES.
Likumdošana 10:00, 16. Mai. 2018
12.07.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKA-29/2017 (Spriedums), kurā analizēja, kādām pazīmēm jāatbilst informācijai, lai tai piešķirtu komercnoslēpuma statusu, kā arī vērtēja, kad iestāde vai tiesa drīkst pārbaudīt komercnoslēpuma statusa noteikšanas pamatotību un atzīt, ka tas konkrētā gadījumā nav aizsargājams.
Tiesvedības 07:00, 28. Mar. 2018
Autoratlīdzību jautājums joprojām ir gan autoru (kuri mēģina ielauzīties jaunajā sistēmā), gan grāmatvežu (kuri jau rēķina pa jaunam) dienaskārtībā, jo nodokļu reformas kontekstā arī šeit vērojamas izmaiņas. Tāpēc ir īstais brīdis salikt pa plauktiņiem, kas īsti ir autora līgums un kādos gadījumos tas slēdzams.
Lietvedība 08:00, 5. Mar. 2018
Lietu izskatīšanas pozitīvais koeficients un respektējama judikatūra ir Augstākās tiesas (AT) aizvadītā gada atzīstami rezultāti – pēc departamentu priekšsēdētāju un citu struktūrvienību vadītāju ziņojumu uzklausīšanas gada atskaites plēnumā rezumēja AT priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.
Aktualitātes 08:44, 27. Feb. 2018
Tieslietu padomes sēdē 22.janvārī un turpinājumā 5.februārī, uzklausot izteiktos viedokļus un ierosinājumus turpmākai rīcībai ar maksātnespējas procesu tiesvedību saistīto jautājumu risināšanā un tiesu sistēmas attīstībā kopumā, tika nolemts – lai gan kopš 2014.gada ir notikušas būtiskas izmaiņas tiesiskā regulējuma un tiesvedību jomā, veikt padziļinātu laikā no 2008.gada līdz 2014.gadam pirmās instances pieņemto lēmumu izpēti maksātnespējas lietās, informē Augstākā tiesa.
Aktualitātes 15:43, 6. Feb. 2018
Lai nodrošinātu darba tirgus un ekonomikas attīstību, Ministru kabinets (MK) 20.02.2018. apstiprināja MK noteikumu projektu "Saraksts ar specialitātēm (profesijām), kurās prognozē būtisku darbaspēka trūkumu un kurās darbā Latvijas Republikā var tikt uzaicināti ārzemnieki", piemērojot atvieglotus nosacījumus darba atļauju noformēšanai, ja darbam Latvijas Republikā šajās profesijās tiek uzaicināti trešo valstu pilsoņi.
Likumdošana 11:32, 21. Feb. 2018
No 01.07.2020. Latvijā darbosies Fizisko personu reģistrs, kas aizstās pašreizējo Iedzīvotāju reģistru. Jaunais reģistrs taps uz pašreizējā reģistra bāzes, un tajā būs plašāks ierakstāmo subjektu loks. To paredz Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā 5.decembrī, galīgajā lasījumā atbalstītais Fizisko personu reģistra likumprojekts.
Likumdošana 22:15, 5. Dec. 2017
Sabiedrība nevar būt pārliecināta, ka Latvijas augstākās izglītības sistēma virzās uz izcilību, jo tās attīstībai valstī nav noteikti pietiekami ambiciozi mērķi. To secinājusi Valsts kontrole, veicot augstākās izglītības finansēšanas sistēmas auditu.
Likumdošana 23:59, 19. Dec. 2017
12.10.2017. Valsts sekretāru sanāksmē atbalstīts Tieslietu ministrijas izstrādātais Personas datu apstrādes likuma projekts (likumprojekts), kurā regulēta Eiropas Savienības Parlamenta un Padomes Regulas 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgās datu aizsardzības regulas (regula) piemērošana Latvijā. Regula piemērojama no 25.05.2018., nosakot vienādus noteikumus personas datu aizsardzībai visā Eiropas Savienībā (ES).
Likumdošana 12:54, 19. Okt. 2017
Ik pa laikam dzirdam sūkstīšanos par zinātnes un biznesa / reālās dzīves nepietiekamo mijiedarbību, tāpēc īpašs prieks, ka ir izņēmumi – veiksmes stāsti par zinātnieku radītiem rīkiem un projektiem, kas ienāk mūsu visu ikdienā. Nu kas interesants tapis Ventspilī.
Pieredze 09:00, 4. Nov. 2016
Informācijas tehnoloģiju, telekomunikāciju un mediju jomas tiesiskā regulējuma jautājumiem netiek pievērsta ievērojama sabiedrības vērība regulējuma tehniskā rakstura un sarežģītības dēļ. Arī Latvijas tiesībās ievērojamas tiesu prakses izmaiņas vai autoritatīvi spriedumi minētajās jomās netiek pieņemti bieži. Tomēr šādi spriedumi nereti ietekmē liela iedzīvotāju skaita ikdienu, jo ir saistīti ar dažādu telekomunikāciju un mediju pakalpojumu sniegšanu patērētājiem. Šajā rakstā aplūkošu obligāto televīzijas programmu izplatīšanu.
Komerctiesības 08:00, 22. Sep. 2017
01.06.2017. stājās spēkā jaunais Profesiju klasifikators. Kas mainījies, salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu, kā tajā orientēties, un vai turpmāk būs vienkāršāk atrast darbinieka amatam atbilstošo profesijas kodu?
Darba tiesības 10:19, 28. Aug. 2017
Saskaņā ar Civillikuma (CL) 1716.pantu līgumsods ir pametums (t.i., mantisks samazinājums), ko kāda persona uzņemas ciest par savu saistību neizpildi vispār, nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstā laikā (termiņā).
Darba tiesības 07:25, 14. Aug. 2017
Nereti apdrošinājuma ņēmēji neizprot apdrošināšanas būtību, uzskata, ka tā ir kā labdarības iestāde, kurai ir pienākums maksāt atlīdzību vien tāpēc, ka ir noslēgts līgums un samaksāta apdrošināšanas prēmija. Lai labāk izprastu šī pakalpojuma būtību, der iepazīties ar apdrošināšanas līgumu būtību.
Lietvedība 08:31, 27. Jūn. 2017
Jau 2011.gada aprīlī Rīgā notika starptautiskā zinātniski praktiskā konference "Starptautisko un nacionālo tiesību attīstība mūsdienās", kurā dalībnieki diskuteja par jautājumiem, kas saistīti ar krimināllietas digitalizāciju. Arī šobrīd temats kriminālprocesuālās kārtības pilnveides kontekstā nenoliedzami vēl saglabā savu aktualitāti, tāpēc rakstā analizēta krimināllietu digitalizācijas procesa attīstība.
Tiesvedības 08:00, 26. Mai. 2017
Izstrādāt jaunu produktu. Izveidot jaunu departamentu. Uzbūvēt rūpnīcu. Slēgt nerentablu filiāli. Atvērt jaunu veikalu. Apmācīt darbiniekus. Modernizēt ražotni. Ieviest jaunas procedūras. Ieiet jaunā tirgū… Šādi un līdzīgi uzdevumi vispirms parādās biznesa plānos, mērķos un stratēģijās. Kad tie ir sekmīgi izpildīti, tos redzam uzņēmumu veiksmes stāstos un vadītāju CV.
Uzņēmuma vadība 08:47, 12. Jan. 2016
Priekšvēlēšanu laikā īpaši bieži aizdomājamies par vārda brīvību – cik daudz drīkstam kritizēt publiskas personas, cik daudz tās var izteikties viena par otru. Kādi likumi Latvijā un Eiropā regulē šo jomu?
Turpinājums rakstam "Anitreklāma priekšvēlēšanu laikā".
Komerctiesības 12:03, 23. Mai. 2017
Saeima ceturtdien, 15.06.2017., galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem". Ar grozījumiem precizēts, ka šā likuma mērķis ir aizsargāt Latvijas Republikas Satversmē nostiprinātās tiesības uz vārda brīvību.
Likumdošana 13:40, 16. Jūn. 2017
Rihards Pastars, Vērtēšanas birojs "Eksperts" vadītājs, turpinot sava tēva 21 gadu ilgo darba vēsturi, ir apvienojis vienotā komandā visa veida īpašumu vērtētājus un nozares ekspertus. Mūsu prioritāte ir vērtēšanas darba kvalitāte un profesionālu vērtēšanas pakalpojumu sniegšana. Katrs vērtētāja un eksperta slēdzienu ir juridisks instruments, kurš kā salīdzinājumā ir dzelzsbetona arguments objektīva rezultāta un darba uzdevuma sasniegšanai.
Likumdošana 08:58, 5. Jūn. 2017
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija trešdien, 26.04.2017., trešajā lasījumā atbalstīja jauno Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumu (Likums), ar kuru tiek radīti tiesiskie priekšnoteikumi autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma efektīvai veikšanai.
Likumdošana 10:20, 27. Apr. 2017
No 2020.gada Latvijā darbosies Fizisko personu reģistrs, kas aizstās pašreizējo Iedzīvotāju reģistru. Jaunais reģistrs taps uz pašreizējā reģistra bāzes un tajā būs plašāks ierakstāmo subjektu loks. To paredz Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā 16.05.2017. konceptuāli atbalstītais Fizisko personu reģistra likumprojekts.
Likumdošana 08:00, 18. Mai. 2017
Uzņēmuma līgumu un autora līgumu izmanto nodarbinātības vai pakalpojumu sniegšanas attiecībās, lai noformētu pušu vienošanos par veicamo uzdevumu un atlīdzību par to. Šajā publikācijā aplūkošu būtiskākās atšķirības starp uzņēmuma līgumu un autora līgumu, kā arī gadījumus, kad katrs no tiem būtu jāizmanto.
Lietvedība 22:07, 29. Mar. 2017
Latvijā darbu sākusi starptautiskā biznesa akseleratora ''InnoEnergy'' pārstāvniecība, kuras uzdevums ir jaunu inovatīvu uzņēmumu un tehnoloģiju attīstītāju sagatavošana investīciju piesaistei, pavēstīja ''InnoEnergy''.
Nauda 12:02, 23. Mar. 2017
Preču un pakalpojumu aprakstu, attēlu un dažādu audiovizuālu darbu aprite, izmantojot elektroniskos sakaru līdzekļus, kā arī šo materiālu ievietošana komersanta mājaslapā var būt saistīta ar risku, ka trešā persona centīsies tos izmantot bez atļaujas.
Intelektuālais īpašums 08:00, 29. Mar. 2017
Termins "bioekonomika" pēdējo gadu laikā ir veiksmīgi ieviesies latviešu valodā, to diezgan plaši lieto zinātnieki, politikas veidotāji, taču plašākai sabiedrībai šis termins ir svešs un nesaprotams. Kāda ir bioekonomikas koncepcijas būtība, un vai šis jautājums ir aktuāls Latvijas iedzīvotājiem?
Ekonomika 09:00, 20. Mar. 2017
Otrajā "Latvijas Start-up uzņēmumu asociācijas" rīkotajā "Startup Slalom" uzvarējusi komanda "BeerBnB", kas piedāvā radīt rīku, ar kura palīdzību būtu iespējams tikt pie alkoholiskajiem dzērieniem pēc plkst.22, kad beidzas to tirdzniecība, informēja organizatori.
BNS ziņas 13:32, 15. Mar. 2017
Informācijas tehnoloģiju (IT) nozare ar saviem instrumentiem un risinājumiem ienākusi visās tautsaimniecības jomās, sniedzot būtisku ieguldījumu kopējā valsts ekonomikas konkurētspējas veicināšanā, sacīja tehnoloģiju uzņēmuma "Datakom" valdes priekšsēdētājs Uldis Semeiks.
BNS ziņas 12:41, 6. Mar. 2017
Atlas Aerospace SIA, bezpilota lidaparātu izstrādātji no Latvijas atklāti runā par jaunu uzņēmējdarbības virzienu - izlūkdienestu dronu konceptuāla izstrāde un ražošana. Līdz šim tika aktualizēts produkts drons “Erida”, kura tidzniecība tiks uzsākta šī gada jūlijā.
BNS ziņas 13:50, 8. Mar. 2017
Ak, tu birokrāts! Laikam neviens šādu komplimentu negribētu saņemt. Bet ir situācijas, uzņēmumi, projekti, nozares, kur tieši birokrātisks līderis var nodrošināt darbības nepārtrauktību, drošību un klientu uzticēšanos. Šoreiz parunāsim par to, vai līderība vienmēr ir pozitīva un atvērta. Izrādās, ka līderis var būt arī autokrātisks un birokrātisks, turklāt ir situācijas, kurās šāda pieeja ir efektīva. Kā jebkuram līderības stilam, arī šiem ir sava gaišā un ēnas puse.
Uzņēmuma vadība 09:00, 22. Mar. 2017
"Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozares dinamiskā attīstība apliecina, ka digitalizācijas process reiz pārņems visas tautsaimniecības nozares – šī progresa iedīgļus redzam jau tagad. Šīs tendences jau ir mainījušas speciālistu pieprasījumu darba tirgū – ne vien uzņēmumu IKT nodaļās, bet kopumā - dažādas digitālās prasmes tiek norādītas pie vēlamajām darbinieku kompetencēm arī citu jomu profesijās. Plaši tiek apspriests ekonomiskais izrāviens, ko amatpersonas norāda valsts attīstības vīzijās, taču nākotnē tas būs grūti panākams bez e-prasmēs kompetentiem darbiniekiem. Kā vienu no soļiem IKT speciālistu trūkuma problēmas risināšanā valstsvīri izskata darbaspēka piesaisti no ārvalstīm, taču, manuprāt, pirmkārt būtu jāmeklē risinājumi, kā izskolot darba tirgus pieprasījumam atbilstošus jauniešus tepat Latvijā un kā jaunizceptos speciālistus šeit noturēt," norāda SIA “Datakom” valdes priekšsēdētājs Uldis Semeiks.
BNS ziņas 11:47, 21. Mar. 2017
17.februārī LLU Jelgavas pilī pirmo reizi tiks piešķirtas Gada balvas konkursa "Uzņēmējs nākotnei 2016" laureātiem. Klātesot universitātes mācībspēkiem, zinātniekiem un vadībai tika godināti 11 uzņēmēji, kuri 2016.gadā, sadarbojoties ar LLU, snieguši būtisku ieguldījumu zinātnē vai atbalstījuši studiju procesu.
BNS ziņas 14:26, 20. Feb. 2017
Zinātnieki brīdina, ka Eiropā atgriezusies bīstama graudaugu slimība - stiebru jeb svītru rūsa, vēsta portāls "nature.com".
BNS ziņas 13:45, 6. Feb. 2017