Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija trešdien, 26.04.2017., trešajā lasījumā atbalstīja jauno Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumu (Likums), ar kuru tiek radīti tiesiskie priekšnoteikumi autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma efektīvai veikšanai.

Ar jauno Likumu tiks regulēts Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA), kā arī Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) un citu kolektīvā pārvaldījuma organizāciju darbs.

Ar Likumu tiks pārņemta Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/26/ES par autortiesību un blakustiesību kolektīvo pārvaldījumu un muzikālo darbu tiesību lietošanai tiešsaistē daudzteritoriālo lincencēšanu iekšējā tirgū.

Likumprojektā ietverti vispārīgie noteikumi un mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma pamatnoteikumi. Tajā iekļautas definīcijas, kā arī norādītas jomas, kurās kolektīvais pārvaldījums ir obligāts.

Tāpat jaunajā regulējumā ietvertas kolektīvā pārvaldījuma organizāciju tiesības un pienākumi, tai skaitā pienākums pārstāvēt tiesību subjektus. Viens no būtiskākajiem jaunumiem šajā jomā ir autortiesību īpašnieku tiesības individuāli izsniegt licences savu darbu nekomerciālai izmantošanai arī tad, ja attiecīgās tiesības pārvalda kolektīvā pārvaldījuma organizācija.

Likumprojektā regulēta arī muzikālo darbu tiešsaistes tiesību daudzteritoriāla lincencēšana, kas ir licences izsniegšana par vairāk nekā vienu Eiropas Savienības dalībvalsti. Tāpat noteikta kolektīvā pārvaldījuma organizāciju uzraudzība un strīdu risināšana. Kā uzraudzības iestāde noteikta Kultūras ministrija, kas atbildīga arī par kolektīvā pārvaldījuma veikšanai paredzētās atļaujas izsniegšanu vai arī tās atcelšanu.

Izglītības komisija trešdienas sēdē atbalstīja arī saistītos grozījumus Autortiesību likumā (AL), ar kuriem veikti vairāki redakcionāla rakstura grozījumi, lai nodrošinātu AL izmantoto terminu un atsauču atbilstību jaunajam Likumam. Tāpat no AL paredzēts izslēgt nodaļu par mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu, jo šo jomu regulēs jaunais Likums.

Likumprojekti trešajā – galīgajā – lasījumā vēl jāizskata Saeimā, un Izglītības komisija lūgs tos iekļaut 18.maija Saeimas sēdes darba kārtībā.

Ja Jūs savā darbā esat saskārušies ar neskaidriem jautājumiem normatīvo aktu piemērošanā, aicinām atsūtīt savu jautājumu žurnāla iTiesības ekspertiem http://itiesibas.lv/uzdot-jautajumu un centīsimies palīdzēt!