Ik pa laikam dzirdam sūkstīšanos par zinātnes un biznesa / reālās dzīves nepietiekamo mijiedarbību, tāpēc īpašs prieks, ka ir izņēmumi – veiksmes stāsti par zinātnieku radītiem rīkiem un projektiem, kas ienāk mūsu visu ikdienā. Nu kas interesants tapis Ventspilī.

Ventspils Augsto tehnoloģiju parka paspārnē tapis interaktīvs termālo karšu rīks –energoefektivitātes ģeogrāfiskā informācijas sistēma (EEĢIS). Pagaidām tā ir demo versija, kas ieskicē iespēju nākotnē pašvaldībām, namu apsaimniekotājiem un citiem interesentiem sekot māju energoefektivitātei. Energoefektivitātes ģeogrāfiskās informācijas sistēma spēj ne tikai uzkrāt gadiem ilgu informāciju par katru ēku, bet - un tas šoreiz ir pats svarīgākais – to pasniegt vizuāli uztveramā formā.ortofotokarte.jpg

"Mums nāca prātā ideja izmantot kosmosa resursus. Tas bija jautājums mums pašiem, vai attēli no kosmosa resursiem no 40 kilometru augstuma var sniegt atbalstu ēku energoefektivitātes pārraudzībai. Tas nav mērķis, lai energoauditoriem vairs nebūtu darba, bet sākumā vismaz redzēt, kā ēka izskatās no augšas," stāstīja Ventspils Augsto tehnoloģiju parka pārstāve Maija Cēbere. 

EEĢIS mērķis ir apkopot ļoti lielu un plašu datu klāstu, kas palīdzētu apsaimniekotājiem, pašvaldību pārstāvjiem, energoauditoriem vai termala.jpgjebkuram iedzīvotājam apskatīties, kā viņa māja izskatās no augstuma un tieši kur varētu būt problēma, kāpēc ir tik lieli siltuma rēķini.

"Šobrīd dati apkopoti un atspoguļoti par Kurzemes reģiona 5 lielākajām pilsētām, kas arī bijis projekta mērķis, bet turpmāk ir plāns gan paplašināt jau esošo funkciju iespējas, gan iekļaut citu Latvijas teritoriju atspoguļojamu rīkā. Tas kļūs par ļoti svarīgu energoefektivitātes plānošanas un pārskatāmības palīgu daudziem un dažādiem nozares ekspertiem," par EEĢIS potenciālu pārliecināts projekta vadošā partnera nodobinājuma "Ventspils Augsto tehnoloģiju parks" valdes loceklis Salvis Roga.

Rīks uzrāda indikatīvas siltumsalas, kas var liecināt par teritoriju ar paaugstinātu temperatūru, salīdzinot ar apkārtējo vidi, un norādīt uz potenciālu SEG izmešu avotu vai arī citu iemeslu paaugstinātas temperatūras fiksācijai (industriālās zonas, aktīva transporta izmantošana u.tml.). Tas vizualizē ēkas jumta konstrukcijas siltumefektivitāti, uzrādot punktus vai reģionus, kur no jumta izdalās normām neatbilstošs karstuma daudzums, kas var liecināt par nepareizu vai nekvalitatīvu materiālu izmantošanu vai būvniecību, kā arī ļauj identificēt potenciālus siltuma zudumus ēkās, sniedzot sākotnējo vizuālo ēkas energoefektivitātes novērtējumu.

Lai gan sākotnēji EEĢIS plānots kā satelītattēlu pielietošanas rīks, novērtējot dzīvojamā fonda energoefektivitāti, tomēr rezultātā EEĢIS ieguvis plašu nozares ekspertu vērtējumu, kas devis potenciālu EEĢIS kļūt par centrālo sasaistes rīku dažādām datu bāzēm un informācijas apkopošanas vietnēm.

Edgars Augustiņš, Saldus novada pašvaldības energopārvaldnieks uzskata: "Pašvaldībai, kuras mērķis ir ieviest energopārvaldības sistēmu, šis jaunais izstrādātais rīks var kalpot kā ērts darba rīks - sistēma, kurā vienkopus veikt vēsturisko un jauno ēku patēriņu datu reģistrēšanu un analīzi. Ņemot vērā, ka visi dati ir apkopoti vienuviet, mēs varētu salīdzināt ēku īpatnējos siltumenerģijas patēriņus, ērti eksportēt datus pēc konkrētiem atlases kritērijiem, izstrādāt attīstības stratēģiju jeb plānot nākotnes prioritāros darbus. Ja sistēma tiek izstrādāta Kurzemes vai pat valsts ietvaros, redzot, kā kaimiņpilsētai iet ar energoefektivitāti, rīks var kalpot kā papildu motivācija pilsētas vadībai. Tā kā mūsdienās gandrīz visi rēķini tiek izsūtīti elektroniskā formātā, iespējams, pilnveidojot rīku, datu importēšana no rēķiniem varētu tikt organizēta automātiski, samazinot kļūdīšanos riskus un ietaupot energopārvaldnieka laiku."

EEĢIS piemīt ievērojams potenciāls kļūt par atbalstu jebkuram, kuram interesē pilsētas ēku stāvoklis un izmaksas, un tas varētu kļūt par visaptverošu resursu visas Latvijas mērogā, apkopojot informāciju no ēkas būvniecības līdz pat nojaukšanai, no kura iespējams iegūt un eksportēt lietotājam nepieciešamo informāciju viņam ērtā formātā un laikā. Tomēr, katra pakalpojuma sniegšanai ir arī izmaksas. Rīka gadījumā – šīs izmaksas ir nepārtraukta datu ievade un uzturēšana, kā arī rīka uzturēšana drošībā un tā pastāvīgas attīstības plānošana un realizācija, lai atbilstu nākamajiem izaicinājumiem.