Speciālas prasības, pieņemot darbā personu ar invaliditāti
2019-09-18
Agnese Mainule, ZAB "Azanda&Associates", jurista palīdze
Darbs ir ne tikai svarīgs ienākumu gūšanas un iztikas nodrošināšanas līdzeklis, bet arī veids, kādā personas ar invaliditāti var integrēties sabiedrībā, socializēties ar citiem, nejusties sociāli nošķirtas vai atstumtas. Kas jāņem vērā darba devējam, nodarbinot šādas personas?
Ir svarīgi, lai personas ar invaliditāti pieņemtu sabiedrībā bez aizspriedumiem un diskriminācijas, kā arī būtiski, lai personas ar invaliditāti atzītu par līdzvērtīgiem sabiedrības locekļiem, t.i., viņām būtu vienlīdzīgas tiesības un vienāda atbildība, nodrošināta līdzvērtīga pieeja resursiem un to izmantošanas iespējām.
Eiropas Komisijas paziņojumā Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai "Nediskriminācija un vienlīdzīgas iespējas. No jauna izteikta apņemšanās" definēts, ka visu moderno Eiropas valstu sabiedrībām ir kopīga pamatatziņa – visi ir līdzvērtīgi, un katram indivīdam jābūt taisnīgai piekļuvei dzīves iespējām. Arī Latvijas Republikas Satversmes (Satversme) 91.pantā garantēta visu cilvēku vienlīdzība likuma un tiesas priekšā un noteikts, ka cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.
Ētiskums darbā ir neatņemama katra darbinieka profesionālās kompetences sastāvdaļa. Arī priekšzīmīgam darbiniekam, kurš neplāno pārkāpt noteikumus, var būt savs redzējums par to, kas darbā ir uzskatāms par ētisku un kas nav. Tāpēc svarīgi, lai uzņēmumā būtu izstrādāts ētikas kodekss jeb “uzvedības Bībele”, kurā šie jautājumi būtu skaidri noteikti, kā arī norādītas sekas par ētikas prasību neievērošanu.
Darba tiesības
06:00, 26. Mai. 2025
Darbiniekiem nereti tiek uzticēta uzņēmuma manta, piemēram, portatīvais dators, telefons vai pat automašīna. Šie resursi palīdz veikt darbu, taču vienlaikus var radīt arī riskus – ko darīt, ja manta tiek sabojāta, pazūd vai tiek tīši iznīcināta? Kad par to atbild darbinieks un cik lielā mērā viņš ir atbildīgs par uzņēmumam nodarītajiem zaudējumiem?
Darba tiesības
06:00, 19. Mai. 2025
Gan dzīvē, gan darba tiesiskajās attiecībās var rasties dažādas situācijas, tostarp tikt pieņemti pārsteidzīgi, kļūdaini vai tiesību normām neatbilstoši lēmumi. Piemēram, darba līgums tiek izbeigts bez pietiekama pamatojuma vai būtiski pārkāpjot uzteikuma procedūru. Tāpat var gadīties, ka uzteikums izteikts apstākļu vai emociju ietekmē, neapdomājot iespējamās sekas, un vainīgā puse vēlas to labot. Kā šādās situācijās rīkoties?
Darba tiesības
06:00, 14. Mai. 2025
Kādas atskaites un pārskatus par darbu drīkst lūgt darbiniekam un vai darba devēja tiesības saņemt informāciju ir neierobežotas? Vai darbinieks drīkst atteikties sniegt atskaites norādītajā laikā un kādas tam var būt sekas?
Darba tiesības
06:00, 8. Mai. 2025
Darba un privātās dzīves līdzsvars ir viens no mūsdienu aktuālajiem jautājumiem. Gan klātienes, gan attālinātajā darbā darbiniekam saistošs ir uzņēmumā noteiktais darba laiks. Vai ir izņēmumi un ko darīt darba devējam, ja darbiniekam nepieciešams pielāgots darba laiks?
Darba tiesības
06:00, 6. Mai. 2025
Ir saprotama un pamatota darba devēja prasība veikt darbu kvalitatīvi. Ja tas nenotiek, tad ne vienmēr ir iespējams turpināt darba attiecības ar darbinieku. Tomēr ko darīt tad, ja Darba likumā (DL) noteiktais atbrīvošanai pēc darba devēja iniciatīvas nav iespējams. Piemēram, darbinieks sāk darbu veikt nekvalitatīvi, jo koncentrēties traucē personīgi iemesli, psihoemocionāli faktori.
Darba tiesības
06:00, 28. Apr. 2025
Direktīva 2022/2041 par adekvātām minimālajām algām Eiropas Savienībā (ES) nosaka, ka valstīm, kurās koplīgumu segums ir mazāks par 80% ir pienākums izstrādāt rīcības plānu, lai šo slieksni sasniegtu. Latvijai līdz tam vēl ir tāls ceļš ejams. Vai direktīvas ieviešana var padarīt koplīgumu par jauno normu, kā arī vai koplīgumi varētu palīdzēt darba devējiem rast balansu starp savām un darbinieku interesēm?
Darba tiesības
06:00, 23. Apr. 2025
Darbinieka atstādināšana var būt nepieciešama dažādu iemeslu dēļ, piemēram, darba disciplīnas pārkāpumu izmeklēšanas, darba drošības noteikumu neievērošanas vai citu nopietnu pārkāpumu gadījumā. Darba devējam ir jāievēro noteiktas procedūras un jānodrošina, ka atstādināšana notiek saskaņā ar tiesību aktiem. Tas ir svarīgi, lai aizsargātu darbinieka tiesības un novērstu nepamatotu vai nelikumīgu atstādināšanu, kā arī – lai izvairītos no juridiskām problēmām un strīdiem.
Darba tiesības
06:00, 31. Mar. 2025
Nekas nav nemainīgs, viss plūst un mainās! Arī darba tiesiskajās attiecībās notiek attīstība, kuras dēļ var būt nepieciešams veikt grozījumus darba līgumā vai izteikt to jaunā redakcijā. Kādās situācijās grozījumi darba līgumā būtu jāveic un kā to izdarīt pareizi? Ko darīt darba devējam, ja darbinieks izmaiņas atsakās parakstīt. Šie un citi jautājumi rakstā aplūkoti detalizētāk.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 27. Mar. 2025
Mēdz būt gadījumi, kad darba devējs prasa darbiniekiem būt gataviem ierasties darbā ārpus darba laika, piemēram, svētku dienās. Vai laiks, kas pavadīts, darbiniekam esot gatavībā, būtu viņam jākompensē un, vai tas būtu jādara arī tad, ja darbinieks iepriekš par šādu iespējamību ticis informēts?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 24. Mar. 2025
Neskatoties uz to, ka piespiedu darbs kā tāds ir aizliegts gandrīz 100 gadus, tas joprojām ir sastopams visās pasaules valstīs. Lai šo problēmu censtos mazināt, pieņemta regula, kas Eiropas Savienības (ES) tirgū aizliegs produktus, kas izgatavoti, izmantojot piespiedu darbu.
Darba tiesības
06:00, 20. Mar. 2025
Darba devēja pienākums ir darba līgumā ietvert darbinieka arodu, amatu, specialitāti atbilstoši Profesiju klasifikatoram un vispārīgu nolīgtā darba raksturojumu. Likums neprasa, lai darba līgumā būtu detalizēti aprakstīti pilnīgi visi iespējamie darbinieka pienākumi, tāpēc darba devēji mēdz iekļaut teikumu, ka “darbiniekam ir pienākums veikt arī citus darba devēja noteiktos pienākumus.” Tas gan nenozīmē, ka darbiniekam ir pienākums veikt pilnīgi visus darba devēja uzdotos darbus un izpildīt visus rīkojumus.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 18. Mar. 2025
Darbaspēka trūkuma negatīvās ietekmes mazināšanai un plašāku nodarbinātības iespēju nodrošināšanai vietējiem darba meklētājiem 2025.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.55 “Par ārzemnieku nodarbināšanu”.
Darba tiesības
06:00, 10. Mar. 2025
Praksē nav izslēgtas situācijas, kad darbinieka veiktie pārkāpumi var atbilst vairāku Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļā norādīto normu tiesiskajiem sastāviem. Piemēram, var pastāvēt zināma DL 101.panta 1.daļas 1.punkta un 2.punkta “konkurence”. Šādā gadījumā var rasties grūtības noteikt atbilstošo vienpusēja uzteikuma pamatu kāda darbinieka pārkāpuma dēļ. Kas darba devējam jāievēro, lai pareizi kvalificētu pārkāpumu un izvēlētos atbilstošo uzteikuma pamatu? Vai iespējams vienlaicīgi piemērot tos abus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Mar. 2025
Noslēdzot darba līgumu, darba devējs uzņemas darbiniekam nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus, tostarp arī darbinieka tiesības uz atpūtu. Nereti darbiniekiem ir nepieciešamība izmantot arī atvaļinājumu avansā, taču darba devējs nevēlas piekrist šādam lūgumam, pamatojot atteikumu ar to, ka darbinieks vēl nav uzkrājis atvaļinājuma dienas.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Feb. 2025