Praksē bieži ir sastopami gadījumi, kad apdrošinātājs savā prasībā par zaudējumu atlīdzināšanu atsaucas uz subrogācijas tiesībām. Tomēr apdrošināšanas līgumu tiesisko attiecību kontekstā subrogācijas jēdziens joprojām nav plaši saprotams. Skaidrojam!
Komerctiesības 06:00, 6. Nov. 2024
Lai precizētu apdrošināšanas stāža noteikšanas kārtību un pielīdzinātu darbu bijušajās Padomju savienības republikās ar ieguldījumu šī brīža pensiju sistēmā, Saeima 2024.gada 17.septembrī konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts pensijām”.
Likumdošana 16:51, 18. Sep. 2024
Vai apdrošināšanas stāžu veido tikai oficiāli nostrādātais laiks, par kuru ir veiktas sociālās iemaksas, vai arī periods, kurā audzināts bērns, proti, bērna kopšanas atvaļinājums?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jūn. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
Persona, kas iepriekš ir strādājusi Apvienotajā Karalistē, vēlas saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā. Jānorāda, ka persona nav saņēmusi bezdarbnieka pabalstu Apvienotajā Karalistē un nav darba ņēmēja Latvijā. Vai personai ir tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā, ja darba attiecības iepriekš bijušas citā valstī?
Darba tiesības 06:00, 19. Nov. 2024
Kādi ir tie nosacījumi, ko var iekļaut koplīgumā? Piemēram, vai uzņēmums drīkst koplīgumā vienoties, ka ēdināšanas izdevumi tiek apmaksāti neatkarīgi no pirkuma izdarīšanas laika?
Darba tiesības 06:00, 24. Sep. 2024
Ar grozījumiem likumā “Par valsts pensijām”, kas š.g. 27.augustā, pieņemti valdības sēdē, plānots precizēt apdrošināšanas stāža noteikšanas kārtību, sasaistot darbu un tam pielīdzinātos periodus bijušajās Padomju Savienības republikās ar iesaistes ilgumu Latvijas pensiju sistēmā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 13:01, 28. Aug. 2024
Darba likuma 96.panta 4.daļas 2.punkts nosaka, ka vienošanās par apmācību termiņš nav ilgāks par 2 gadiem, skaitot no dienas, kad izdots izglītības dokuments, kas apliecina profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu. Kā korekti norādīt šādas vienošanās termiņu? Izglītību iegūst, piemēram, 2 gadus, tad ir, piemēram, maģistra darba aizstāvēšana, un tikai tad tiek izdots izglītības dokuments. Kopā var paiet 2,5–3 gadi. Tad sanāktu, ka līguma termiņš ir 2,5 gadi, kad notiek mācības, plus 2 gadi no izglītības dokumenta saņemšanas brīža, kas kopā ir 4,5 gadi?
Darba tiesības 06:00, 29. Aug. 2024
No 2024.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (likums par IIN), kas cita starpā paredz, ka turpmāk ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliks darba devēja apmaksāto mācību maksu darbiniekam par tā studijām augstākās izglītības iestādē. Tas, kā juridiski darba devējam ir jānoformē darbinieka mācību maksas apmaksa un vai šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 96.panta noteikumi un slēdzama vienošanās, tiks iztirzāts šajā publikācijā.
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības 06:00, 29. Jūl. 2024
Cik bieži var saņemt bezdarbnieka pabalstu? Vai tam ir kādi ierobežojumi?
Darba tiesības 06:00, 6. Aug. 2024
Darbinieks, kas patstāvīgi dzīvo ārzemēs, saslimst. Kā šādam darbiniekam tiek veikta slimības lapas apmaksa? Kuras valsts likumdošana jāpiemēro?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Jūl. 2024
2024.gada 25.jūnijā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr.409 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtībā” paredz, ka turpmāk slimības lapas tiks uzraudzītas stingrāk, mainīsies arī kārtība, kādā tiks izsniegtas slimības lapas, informē Veselības ministrija.
Likumdošana 11:33, 26. Jūn. 2024
Darbiniekam nepieciešami dokumenti, kas pierādītu viņa darba stāžu līdz 1996.gadam. Vai un kur šādu informāciju iespējams iegūt, ja darbiniekam nav saglabājušās darba grāmatiņas?
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:56, 3. Jūn. 2024
Uzņēmums vēlas piesaistīt kvalificētus ārvalstu speciālistus no trešajām valstīm. Latvijā tiem nepieciešama uzturēšanās atļauja. Ar ko atšķiras Eiropas Savienības zilā karte no termiņuzturēšanās atļaujas?
Darba tiesības 06:00, 30. Mai. 2024
Vai darba devējs var piešķirt darbiniekam apmaksātas brīvdienas saistībā ar tuvinieka nāvi? Kādi ir šādu brīvdienu apmaksas nosacījumi?
Darba tiesības 06:00, 11. Jūn. 2024
Laikā, kad atbilstoša darbaspēka pieejamība ir kļuvusi par nopietnu problēmu, darbinieku profesionālā apmācība vai kvalifikācijas paaugstināšana kļūst vēl būtiskāka nekā iepriekš. Šajā kontekstā ir interesants Senāta 2024.gada 25.janvāra spriedums lietā SKC-20/2024, kurā tika izskatīts jautājums, kāda veida apmācības darba devējs var segt un kā vērtējams noslēgtais aizdevuma līgums studiju maksas segšanai maģistra grāda iegūšanai.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 7. Mai. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 16:10, 29. Apr. 2024
Darbinieks guvis traumu ārpus darba – sporta nodarbības laikā. Vai darba devējs var atteikties maksāt slimības lapu, ja darba līgumā nav iekļauts punkts, ka ārpus darba laika nedrīkst nodarboties ar konkrētām aktivitātēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Apr. 2024
Vai pieņemot darbā darbinieku, otrās grupas invalīdu, uz nepilnu slodzi, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas obligāti jāaprēķina no minimālās algas? Ja uzņēmums apmaksā šim darbiniekam dienesta dzīvokli, vai tas ietekmē nodokļu aprēķinu?
Nodokļi 06:00, 16. Mai. 2023
Darbinieks ir spiests kavēt darbu piespiedu kārtā, laikā, kad tā sniegtie pakalpojumi ir ļoti nepieciešami, piemēram, Covid-19 pandēmijas laikā, jo darba devējs noslēdzis ar darbinieku darba līgumu uz nenoteiktu laiku, lai arī tas neatbilst nevienam no Darba likuma 44.pantā paredzētajiem īslaicīga darba veidiem, tādā veidā liedzot saņemt piemaksu par darbu Covid-19 laikā. Vai darba devējs rīkojies prettiesiski? Vai darbiniekam ir tiesības uz piemaksām, ja darbs tiek kavēts piespiedu kārtā?
Darba tiesības 06:00, 15. Apr. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Apr. 2024
Latvijā darbiniekus var motivēt dažādos veidos – organizējot darba pasākumus, piešķirot veselības apdrošināšanu, darba automašīnu un telefonu, kā arī uzņēmuma akciju/daļu pirkuma tiesības. Visi darbiniekam piešķirtie labumi, ko var personificēt un kam nav likumā noteikta atbrīvojuma, ir apliekami ar nodokļiem. Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēta arī virkne labumu, ko darba devējs var nodrošināt bez papildu nodokļu sloga.
Darba tiesības 06:00, 4. Mar. 2024
2024.gada 12.martā apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību”, lai pārskatītu zvērinātu notāru atlīdzības takses atbilstoši patēriņu cenu pieaugumam, vienlaikus takses noapaļojot, lai to lietošana būtu ērtāka, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 14:53, 18. Mar. 2024
Senāts 2023.gadā izskatījis virkni spriedumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās, ko noteikti vērts izlasīt!
Tiesvedības 06:00, 29. Jan. 2024
Lai nodrošinātu valdes locekļa tiesības izmantot ar bērna piedzimšanu un aprūpi saistītos atvaļinājumus, ir sagatavoti grozījumi Komerclikumā, kas nodoti publiskajai apspriešanai.
Likumdošana 09:48, 25. Jan. 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārrēķinātās minimālās pensijas (vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma, kuras maksā par tekošo mēnesi) un minimālās apdrošināšanas atlīdzības klienti saņems jau janvārī.
Aktualitātes 09:46, 12. Dec. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:25, 2. Jan. 2024
Atbilstoši Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nostādnēm maternitātes pabalstu par visu grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku izmaksā sievietei, kura ir atbrīvota no darba ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma. Taču neskaidrs ir jautājums, vai izmaksātais atlaišanas pabalsts un kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu var tikt atzīti par darbā gūtajiem ienākumiem, nosakot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta aprēķināšanai.
Tiesvedības 06:00, 21. Nov. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 2023.gada 12.decembrī atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts pieteikums izdot labvēlīgu administratīvo aktu un piešķirt pieteicējam izdienas pensiju. Lieta nodota jaunai izskatīšanai apelācijas instances tiesā.
Jaunākās tiesvedības 16:25, 13. Dec. 2023
Viens no raksturīgākajiem audiovizuālās un elektroniskās komunikācijas jomā vērojamās pārveides aspektiem ir digitālā satura veidotāju izplatītie paziņojumi sistemātiski un dažādos formātos (video, komentāri, fotogrāfijas), sasniedzot augstu atpazīstamību mērķauditorijā, kurai šie paziņojumi ir adresēti. Eiropas Ekonomikas Sociālo lietu komiteja ir publicējusi viedokli par digitālā satura veidotāju nelikumīgām darbībā, un ieteikumiem to novēršanai, norāda Latvijas patērētāju interešu aizstāvības asociācija.
Aktualitātes 14:43, 11. Dec. 2023
Kā cīnīties ar nemaksātājiem? Kad jāsagatavo grāmatvedības izziņa? Sociālais uzņēmums – bizness vai fanātisms? Vai aizdevumu var ieturēt no algas? Vai mājas lapā jānorāda e-pasta adrese? Nozagta nauda – saimnieciskās darbības izdevumi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 1. Dec. 2023
Pēdējo gadu laikā darba tirgū pieaudzis attālinātā darba modeļa pieprasījums, dodot iespēju darba devējiem algot darbiniekus no citām valstīm. Līdztekus aktualizējušies jautājumi, kas saistīt ar līgumu noformēšanu un nodokļu politikas aspektiem, veicot pārrobežu attālināto darbu.
Darba tiesības 06:00, 23. Okt. 2023
Arvien biežāk darba attiecību vidē dokumenti tiek sagatavoti, nosūtīti un parakstīti elektroniski. Kuros darba tiesisko attiecību dokumentos ir obligāti nepieciešami pušu paraksti? Kurus dokumentus var nosūtīt elektroniski bez paraksta? Kādas var būt sekas gadījumos, ja paraksta nav? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem tiks sniegtas rakstā, šoreiz koncentrējoties uz elektroniskajiem dokumentiem darba attiecībās.
Lietvedība 08:13, 31. Okt. 2023
Darbinieks pēc paša vēlēšanās dodas divu mēnešu garā bezalgas atvaļinājumā. Tā laikā darbinieks saslimst un tiek atvērta darbnespējas lapa “A”, vēlāk arī darbnespējas lapa “B”. Vai bezalgas atvaļinājums beidzas, atverot slimības lapu? Vai darba devējam jāapmaksā slimības lapa "A"?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Okt. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:24, 4. Okt. 2023
Vai drīkst saņemt autoratlīdzību, ja ir piešķirts bezdarbnieka statuss un tiek saņemts bezdarbnieka pabalsts?
Darba tiesības 06:00, 24. Aug. 2023
Kā aprēķināt darba samaksu darbiniekam, kas nosūtīts darbu veikt citā valstī? Vai komandējuma naudu var uzskatīt par darba samaksas daļu? Situāciju jo īpaši sarežģī apstāklis, ka nosūtītajam darbiniekam jāpiemēro gan Latvijas, gan konkrētās ārvalsts un starptautiskie normatīvie akti. Izskatīsim aktuālos jautājumus, kas saistās ar darbinieku nosūtīšanu, un apskatīsim arī kādu lietu, kas nonākusi tiesā.
Tiesvedības 06:00, 7. Sep. 2023
Vispārīgā izpratnē dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Neskatoties uz šķietami vienkāršo juridisko skaidrojumu, pastāv dažas nianses, kuras ir vērts ņemt vērā, noslēdzot dāvinājuma līgumu.
Vēlos saprast, uz kāda pamata var veikt atalgojuma izmaksu sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašniekam – valdes priekšsēdētājam un vienīgajam valdes loceklim. Saprotu, ka uz šo amatpersonu neattiecas Darba likuma normas, bet to reglamentē Komerclikums. Tātad SIA valdes priekšsēdētājs ar lēmumu nosaka sev pats savu atalgojumu, kas grāmatvedībā tiek aprēķināta kā darba samaksa ar visiem algai piemērojamajiem nodokļiem?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 27. Jūn. 2023
Apskatīsim kādu nesenu Senāta spriedumu par darba piespiedu kavējumu, ja tā laikā darbiniekam piešķirta invaliditāte.
Darba tiesības 06:00, 3. Jūl. 2023
Darbinieks šodien paziņo, ka vēlas doties atvaļinājumā uz vienu vai vairākām dienām bez darba algas saglabāšanas. Vai šādi drīkst rīkoties? Kā darbiniekam jāpieprasa un darba devējam jāpiešķir bezalgas atvaļinājums?
Lietvedība 10:00, 20. Jūl. 2023
Inflācijas straujais pieaugums pēdējā gada laikā aktualizēts presē gan Krievijas kara Ukrainā kontekstā, gan saistībā ar Covid-19 pandēmijas radīto krīzi. Inflācijas jautājums tieši jurisprudences aspektā nesen analizēts arī kādā tieslietā, kur darbinieks papildus darba devēja radītajiem zaudējumiem prettiesiskas atbrīvošanas dēļ, pieprasīja atlīdzināt arī inflācijas procentus.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 17. Mai. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 28.aprīlī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts pieteikums par slimības pabalsta piešķiršanu. Senāts atzina par pamatotu apgabaltiesas secinājumu, ka pieteicējs nebija pakļauts slimības apdrošināšanai, kā arī slimības dēļ viņš nebija zaudējis ienākumus.
Jaunākās tiesvedības 11:00, 3. Mai. 2023
Tuvojoties vasaras brīvlaikam, atgādinām, ka vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērniem, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.
Aktualitātes 11:30, 9. Mai. 2023
Pēdējos pāris gados uzņēmējiem nācies pieņemt, ka ar nenoteiktību jārēķinās un tā ir daļa no standarta biznesa prakses un risku vadības. Daži no šādiem nenoteiktības faktoriem ir gan Eiropas zaļais kurss un tā tiesiskā regulējuma attīstība, gan arī pieaugošās uzraugu, investoru, klientu, darbinieku un citu sadarbības partneru prasības. Tāpēc vides, sociālie un pārvaldības jautājumi (environment, social, governance (ESG)) neizbēgami būs uzņēmumu dienas kārtības augšgalā. ESG ļauj uzņēmējam izprast ne tikai, kā uzņēmumā tiek reaģēts uz klimata pārmaiņām, bet arī,kā uzņēmumā tiek pārvaldīta un pārbaudīta tā darbība un piegādes ķēdes.
Komerctiesības 06:00, 28. Apr. 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) informē, ka pārrēķinās paternitātes pabalstus par bērniem, kas dzimuši no 2022.gada 1.augusta. Tas saistīts ar izmaiņām Darba likumā, kas paredz bērna tēvam 10 darba dienu ilgu atvaļinājumu saistībā ar bērna piedzimšanu. VSAA par kalendārajām dienām piešķirto un izmaksāto pabalstu apmērus pārrēķinās atbilstoši darba dienu apmēram un izmaksās starpību.
Aktualitātes 15:05, 22. Mar. 2023
Uzņēmuma arhīvā glabājas vairāki darba līgumi papīra formātā. Vai var un drīkst tos pārvērst elektroniskā formātā un attiecīgi papīra līgumus iznīcināt?
Lietvedība 06:00, 13. Apr. 2023
Mūsdienu digitālajā laikmetā personas dati ir kļuvuši par vērtīgu uzņēmumu aktīvu. Attīstoties tehnoloģijām, uzņēmumi un organizācijas vāc milzīgu informācijas apjomu par saviem darbiniekiem. Šī informācija var saturēt gan parastus datus, piemēram, vārdu, uzvārdu un dzīvesvietas adresi, gan sensitīvus datus, piemēram, medicīniskos, biometriskos un citus datus. Tā kā darbinieki uztic savus personas datus darba devējam, ir būtiski nodrošināt, lai tie tiktu apstrādāti likumīgi, godprātīgi un pārredzami.
Datu aizsardzība 08:37, 11. Apr. 2023
Latvijas uzņēmums vēlas sākt iekārtot darbā jūrniekus uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Vai jūrnieku ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu 1,5 vai 2,5 mēnešalgu apmērā jāskaita proporcionāli kalendāra vai darba dienām? Vai jūrnieku virsstundas un nakts darbs netiks aplikts ar nodokļiem vispārējā kārtībā, un vai uzkrātais atvaļinājums tiek skaitīts no visas darba algas (gan apliekamās, gan neapliekamās) daļas?
Nodokļi 06:00, 21. Feb. 2023
Darbinieks darba vajadzībām izmanto savu privāto automašīnu. Vai pietiek ar atsauci darba līgumā, ka darbinieks izmanto savu auto? Vai tomēr labāk slēgt patapinājuma vai nomas līgumu?
Minimālās algas pieaugums līdz 620 eiro mēnesī, eID karte kā obligāts personu apliecinošs dokuments ikvienam Latvijas iedzīvotājam no 15 gadu vecuma, pensionēšanās vecuma paaugstināšana līdz 64 gadiem un sešiem mēnešiem - šīs un citas būtiskas izmaiņas likumos un noteikumos stājas spēkā 2023.gada sākumā, informē Valsts kanceleja.
Likumdošana 11:09, 2. Jan. 2023
Darbā tiek pieņemts ārvalstnieks - Itālijas rezidents, kurš darbu veiks attālināti. Vai darba līgumā kā darba vietu var norādīt darbinieka dzīvesvietu? Un vai šādā gadījumā braucieni uz Latviju ārvalstniekam var tikt uzskatīti par komandējumiem un darba braucieniem un kompensējami atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam? Uzņēmums reģistrēts Latvijā, un tam nav pārstāvniecības citās valstīs.
Klausies
Darba tiesības
07:08, 8. Dec. 2022
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks. Maiņas iekrīt gan darba dienās, gan sestdienās un svētdienās. Kā pareizi būtu jāraksta iesniegums par tēva atvaļinājumu? Vai iesniegumā par tēva atvaļinājuma piešķiršanu jānorāda plānotās maiņas darba dienas (kopā saskaitot 10) neatkarīgi no kalendāro dienu skaita?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 30. Nov. 2022
2023.gadā sociālajā jomā plānotas dažādas izmaiņas. Labklājības ministrija piebilst, ka šīs ir izmaiņas, par kurām var informēt, kamēr budžets nākamajam gadam vēl nav pieņemts.
Aktualitātes 14:55, 20. Dec. 2022
Vai redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) kompensācija tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)? Kuri normatīvie akti to regulē?
Nodokļi 06:00, 25. Okt. 2022
Uzņēmumā darbinieks plāno pārvākties uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Darbinieks savus darba pienākums var pildīt attālināti, tādēļ uzņēmums nevēlas lauzt darba līgumu. Viņš plāno pats maksāt visus nodokļus, lai būtu sociāli apdrošināts ES dalībvalstī, un lūdz mainīt līguma nosacījumus tā, lai uzņēmums darba algu pārskaitītu, neieturot nodokļus. Uz kādu dokumentu pamata uzņēmums var neieturēt nodokļus no darba algas un pārskaitīt visu summu darbiniekam?
Lai palielinātu valsts atbalstu strādājošiem vecāku pabalsta saņēmējiem, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija 7.oktobrī konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", informē Saeima.
Likumdošana 15:49, 7. Okt. 2022
Grūtniecība un mazuļa ienākšana ģimenē nereti tiek dēvēta par sievietes dzīves skaistāko laiku, kad visa uzmanība tiek veltīta bērnam. Jauki, ja mazuļa aprūpē aktīvi iesaistās tēvs vai reizēm kāda cita uzticības persona, – arī viņiem ir tiesības uz pabalstu un saistoši citi juridiskie aspekti, kas skar pēcdzemdību periodu. Tāpēc likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" ir pieņemtas izmaiņas, kas stājas spēkā 2022.gaa 1.augustā.
Darba tiesības 06:00, 19. Sep. 2022
Saslimstība ar arodslimībām Latvijā ar katru gadu pieaug. To var skaidrot ar apstākli, ka palielinājusies gan nodarbināto, gan ārstu izpratne un informētība par darba izraisīto veselības traucējumu sekām, arodslimībām, to diagnostikas iespējām, kā arī apdrošināšanas atlīdzības iegūšanas iespējām no valsts, – par šiem jautājumiem arī "parunāsim".
Darba tiesības 06:00, 15. Aug. 2022
2022.gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). Viens no izmaiņu aspektiem saistīts ar darba līgumā iekļaujamo informāciju, veicot grozījumus un papildinājumus DL 40.pantā. Kāda informācija turpmāk jāparedz, sagatavojot un slēdzot darba līgumu?
Darba tiesības 06:00, 1. Aug. 2022
Ņemot vērā, ka jaunajos Darba likuma (DL) grozījumos veiktas izmaiņas arī saistībā ar darba koplīgumu regulējumu, domājams, vairāk uzņēmumu varētu izvērtēt iespēju šādu koplīgumu noslēgt. Tādēļ atgādināsim, kas ir darba koplīgums, kāda ir tā būtība, specifika un nosacījumi.
Darba tiesības 06:00, 22. Aug. 2022
Uzsākot uzņēmējdarbību, ikviena juridiska persona ir pārliecināta par sava uzņēmuma mērķiem un attīstību. Taču nereti ekonomiskie un faktiskie apstākļi gan valstī, gan pašā uzņēmumā mainās tā, ka komersanta valde pieņem lēmumu uzsākt juridiskas personas maksātnespējas procesu. Kāda ir maksātnespējas procesa gaita?
Komerctiesības 06:00, 29. Jūl. 2022
Vai darbiniekam jāglabā savi darba dokumenti, tostarp darba līgums un tā grozījumi, autorlīgumi, rīkojumi (par atvaļinājumiem, piemaksām), iesniegumi u.c. dokumenti? Kuri dokumenti un ar kādu mērķi ir jāglabā? Un cik ilgi?
Lietvedība 06:00, 28. Jūl. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 10:59, 8. Aug. 2022
Publiskajos iepirkumos pasūtītājam par konkursa uzvarētāju jāatzīst pretendents, kurš piedāvājis saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu. Aplūkosim, kā noteikt, kurš no piedāvājumiem atbilst šim kritērijiem, kā arī analizēsim dažādus piemērus.
Klausies
Publiskie iepirkumi
06:00, 10. Aug. 2022
Uzņēmums ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, noslēdzis uzņēmuma līgumu par teritorijas uzraudzības pakalpojumiem. Līguma darbības periodā pakalpojuma sniedzējam iestājas darbnespēja. Vai pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas lapu A?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Aug. 2022
2022. gada 29. jūnijā spēkā stāsies grozījumi Imigrācijas likumā, kas paredz iespēju trešo valstu pilsoņiem saņemt tā saucamo "Digital Nomad" (jeb latviski "digitālais klejotājs") vīzu. Šo vīzu būs iespēja saņemt tām personām, kuras ir nodarbinātas pie ārzemēs reģistrēta darba devēja vai kuras ir ārzemēs reģistrētas pašnodarbinātas personas un veic savus darba pienākumus attālināti, piemēram, sniedz konsultācijas, tulkošanas pakalpojumus, pakalpojumus informācijas tehnoloģiju jomā, u.c.
Aktualitātes 09:59, 28. Jūn. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Tiesvedības 06:00, 20. Jūn. 2022
Pēdējā laikā arī Latvijas iedzīvotāji kļūst par "gājputniem" un ziemu pārlaiž kādā siltākā pasaules vietā. Kā rīkoties darba devējam, ja darbinieks īslaicīgi pārceļas uz dzīvi citā laika zonā? Vai tas uzskatāms par "nakts darbu"? Noskaidrojam!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jūn. 2022
Uzņēmums personu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) reģistrējis kā darba ņēmēju, bet fiziski tā nav parakstījusi līgumu un nav ieradusies darbā. Vai šajā gadījumā ir uzsāktas darba tiesiskās attiecības? Kā tās pārtraukt?
Darba tiesības 06:00, 9. Jūn. 2022
Uzņēmums vēlas ziedot Ukrainas atbalstam, tādēļ rīko pasākumu, kurā citi uzņēmumi var piedalīties par ziedojumu. Pēc pasākuma visu saziedoto summu pārskaitīs Ziedot.lv Ukrainas atbalstam. Vai uzņēmumi var maksāt citam uzņēmumam (komerciestādei) ziedojumu? Uz kāda pamata? Vai uzņēmumam, kurš rīko šādu pasākumu, ir kādā veidā jāreģistrē savs labdarības pasākums? Kas vēl jāņem vērā no juridiskās puses, rīkojot šādu pasākumu un saņemot ziedojumus no citiem uzņēmumiem, bet pēc tam tālāk tos nododot labdarības organizācijai?
Nodokļi 06:00, 17. Mai. 2022
Uzņēmums noslēdzis konsultāciju līgumu ar Latvijas pilsoni, kurš ir nerezidents – dzīvo Šveicē. Šai personai ir īpašums arī Latvijā, taču tās deklarētā dzīvesvieta ir Šveicē. Uzņēmums vēlas noslēgt darba līgumu, lai piemērotu visas no tā izrietošās tiesības. Kā to darīt? Vai ir kādi ierobežojumi vai speciāli nosacījumi?
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz tām personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzināt apdrošināšanas stāžam, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 16:11, 1. Jūn. 2021
Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu". Grozījumi paredz tām personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzināt apdrošināšanas stāžam.
Likumdošana 09:08, 21. Jūn. 2021
Agrāk, sākot strādāt vai izbeidzot darba attiecības, visu informāciju un piezīmes reģistrēja darba grāmatiņā, kas darba devējam ļāva novērtēt, kādēļ darbinieks meklē jaunu darbu vai kāpēc atlaists no iepriekšējā. Vai šādu informāciju darba devējs var uzzināt arī šobrīd?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Apr. 2022
Latvija, apzinoties savas ar starptautiskiem līgumiem uzņemtās saistības, ir izveidojusi juridiskus mehānismus, lai atbalstītu Ukrainas civiliedzīvotājus, kuri bruņotā konflikta dēļ ir spiesti atstāt Ukrainas teritoriju un doties bēgļu gaitās. Šim mērķim pieņemts Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums (Likums), kurā skaidroti ukraiņu nodarbināšanas nosacījumi, kas jāņem vērā potenciālajiem darba devējiem Latvijā.
Darba tiesības 06:00, 22. Apr. 2022
Darba tiesiskās attiecības iepriekšējos divos pandēmijas gados bijušas pakļautas jauniem noteikumiem un radīja virkni izaicinājumu gan darba devējiem, gan darbiniekiem. Šajā rakstā aplūkoti atsevišķi jautājumi, kas šobrīd varētu būt aktuāli uzņēmējiem, jo Covid-19 pandēmijas ietekme sāk samazināties un spēkā jau stājušies vai plānoti grozījumi, kas var ietekmēt darba tiesiskās attiecības turpmāk. Rakstā sniegts apkopojums par aktuālajiem jautājumiem, kas darba devējiem jāņem vērā, lai savlaikus sagatavotos plānotajiem grozījumiem tiesību normu regulējumā.
Aktualitātes 09:47, 16. Mar. 2022
Līdz 30 dienām pagarināts termiņš, kādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai jāpieņem lēmums par slimības pabalsta piešķiršanu. To paredz steidzamības kārtā pieņemtie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, ko 17. februārī apstiprināja Saeima.
Covid-19 17:06, 18. Feb. 2022
Šī gada 5. martā stājās spēkā Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums ar mērķi sniegt atbalstu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ šā bruņotā konflikta norises laikā, kā arī ar mērķi sniegt vispārēju atbalstu Ukrainas sabiedrībai.
Darba tiesības 21:08, 9. Mar. 2022
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", ar kuriem iecerēts noteikt, ka personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzinās apdrošināšanas stāžam.
Covid-19 11:59, 8. Apr. 2021
Darba attiecības ar konkrēto darbinieku izbeigtas jau vairāk nekā pirms gada, taču darbinieks šobrīd ir darba devējam iesniedzis iebildumus par noslēguma aprēķiniem, apstrīd samaksas aprēķinus. Cik ilgā laikā iestājas noilgums pēc darba attiecību izbeigšanas? Cik ilgi darbiniekam tomēr vēl ir tiesības iesniegt pretenzijas?
Darba tiesības 06:00, 1. Feb. 2022
Šobrīd spēkā esošajos tiesību aktos nav atrunāts, vai un kā dīkstāves pabalsta, dīkstāves palīdzības pabalsta un vecāku pabalsta turpinājuma saņemšanas periods ietekmēs vidējās apdrošināšanas algas aprēķinu, pieprasot kādu no sociālās apdrošināšanas pabalstiem.
Covid-19 11:15, 15. Mai. 2020
Kā uzskaitīt darbinieka prombūtni, ja tā ilgst vienu vai divas dienas? Piemēram, darbinieks personisku apstākļu dēļ lūdz darba devējam piešķirt viņam vienu brīvdienu. Kā dokumentēt šādus gadījumus, un vai informācija par darbiniekam piešķirto neapmaksāto brīvdienu jāiesniedz valsts iestādēm? Vai darba devējam jāapmaksā šāda darbinieka prombūtne, ja darba devējs pats atļāva darbiniekam izmantot brīvu dienu, piemēram, ārsta apmeklējumam?
Darba tiesības 06:00, 20. Jan. 2022
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Jau kādu laiku globālās tendences liecina, ka darba tirgus paplašinājies ārpus vienas valsts robežām. Arī Latvijas darba devēji šobrīd lūkojas ārvalstīs ne tikai talantu vai vadītāju piesaistei, bet arī rutīnas darba veicēju meklējumos. Turpinoties Covid-19 krīzei un palielinoties attālinātā darba nozīmei, Latvijas uzņēmumiem arvien biežāk rodas jautājums, kā vislabāk pieņemt darbā ārvalstu darbiniekus, īpaši tad, ja tie strādā attālināti no savas mītnes valsts.
Darba tiesības 06:00, 5. Jan. 2022
Ministru kabinets ir pieņēmis likumprojektu par grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", paredzot, ka iedzīvotājiem, kas ārkārtējās situācijas laikā saņem pabalstu, pabalsta periodi tiks pielīdzināti apdrošināšanas stāžam, informē Labklājības ministrija.
Covid-19 10:30, 19. Feb. 2021
Tuvojoties jaunam gadam, katram grāmatvedim būtiski zināt, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas būs jāņem vērā, tāpēc žurnāls iFinanses sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju aicina uz ikgadējo konferenci “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022”. Šoreiz konference norisināsies 9. decembrī attālināti.
Aktualitātes 17:33, 3. Dec. 2021
Gadu mija ir īstais laiks, kad atgādināt par laiku, termiņiem un nepieciešamību tos ievērot. Arī darba attiecībās neiztikt bez termiņiem – ir noteikts periods, kurā personas var realizēt savas tiesības darba attiecību ietvaros. Līdz ar to būtiski saprast, no kura brīža sākas termiņš, cik ilgs tas ir, kad tas beidzas, kādas sekas rodas, beidzoties noteiktajam termiņam, un vai nokavēto termiņu var atjaunot.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 8. Dec. 2021
Tiks mainīta līdzšinējā slimības lapu apmaksas kārtība, samazinot darba devēja apmaksāto darba nespējas termiņu, to paredz Saeimas šā gada 16. novembrī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kas ir saistīti ar 2022. gada valsts budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 10:00, 17. Nov. 2021
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Likumdošana 18:53, 28. Dec. 2020
Ministru kabinets ārkārtas sēdē atbalstījis grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", nosakot, ka valsts apmaksās slimības lapu darbiniekam no desmitās dienas. Šādas izmaiņas veiktas, lai samazinātu darba devēju izmaksas par darbiniekiem.
Likumdošana 12:00, 1. Okt. 2021
Palielinoties darbaspēka deficītam Latvijā, darba devēji arvien biežāk meklē alternatīvus risinājumus, līdz ar to pieaug darbaspēka ilgtermiņa nomas pakalpojumu pieprasījums. Noskaidrosim darbinieku nomas juridiskās nianses, kas jāņem vērā visām šajā procesā iesaistītajām pusēm!
Darba tiesības 07:00, 4. Okt. 2021
Ja uzņēmēji ar valsts iestādēm nespēj vienoties par kādu jautājumu, strīds dažkārt nokļūst tiesā. Par daudzām šādām lietām dzirdam arī publiskajā telpā. Apkopojam biežākos iemeslus, par ko uzņēmēji tiesājas ar valsti.
Tiesvedības 06:00, 20. Okt. 2021
Par nodarbināto drošību un veselību darbā atbildīgs darba devējs. Normatīvajos aktos darba devējam noteikti dažādi pienākumi, lai garantētu drošu darba vidi darbiniekiem un izvairītos no nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām.
Darba tiesības 07:00, 29. Sep. 2021
//= $article['Article']['score'] ?>
Pensionārs strādā
Mūsdienās pensionāri arvien biežāk izvēlas turpināt strādāt arī pēc atbilstošā pensijas vecuma sasniegšanas, lai gūtu papildu ienākumus un uzturētu sevi formā. Tādēļ noskaidrojam būtiskāko, kas jāzina darba devējam, kurš nodarbina pensionāru.
Darba tiesības 07:00, 30. Aug. 2021
2021. gada 1. septembrī beidzas Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteiktie ierobežojumi iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, informē Maksātnespējas kontroles dienests.
Aktualitātes 10:07, 2. Sep. 2021
Autors ir fiziska persona, bet nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs. Vai pēc 2021. gada 1. jūlija, kad stājas spēkā autoratlīdzību izmaksas regulējuma izmaiņas, autoratlīdzības izmaksātājam jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai 10% apmērā no autoratlīdzības summas?
Nodokļi 07:00, 6. Jūl. 2021
Zemnieku saimniecības īpašnieks, kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājs, nodarbina sešus darbiniekus un vēlas mainīt statusu – kļūt par darba ņēmēju savā saimniecībā. Kā pareizi noformēt darba attiecības? Vai zemnieku saimniecības īpašnieks sevi pieņem par zemnieku saimniecības pārvaldnieku vai uzņēmuma vadītāju? Kādā amatā viņš jānoformē atbilstoši profesiju klasifikatoram?
Darba tiesības 07:00, 19. Aug. 2021
Lai iegūtu A1 sertifikātu citās valstīs, parasti nepieciešams mēnesis laika, taču mūsdienu apstākļos (vismaz informācijas tehnoloģiju jomā) nevienam nav laika gaidīt mēnesi. Tādējādi sertifikāta iegūšana principā apstādina darbības. Vai iespējams A1 sertifikātu iesniegt vēlāk, bet sākumā sniegt tikai A1 pieteikumu? Pašlaik šī prasība šķiet nesamērojama ar mūsdienu darba ritmu.
Darba tiesības 07:00, 5. Aug. 2021
Darbinieks kavē darba izpildes termiņu. Arī pēc vairākkārtējiem atgādinājumiem darbs nav paveikts. Vai darba devējs šādā situācijā drīkst sodīt darbinieku? Kā to labāk darīt? Kādos gadījumos darba devējs var sodīt darbinieku?
Darba tiesības 07:00, 27. Jūl. 2021
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja un darbojas vispārējā nodokļu režīmā, ir viens kreditors, proti, uzņēmuma vienīgais īpašnieks, kas aizdevis tam naudu. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai viņš var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas nerada PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sekas? Vai jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Komercdarbība 07:00, 8. Jūl. 2021
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba tiesības 07:00, 22. Jūl. 2021
Saeimas Juridiskā komisija galīgajā lasījumā atbalstīja jauna likumprojektu "Likums par fiziskās personas atbrīvošanu no pārādsaistībām", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:42, 1. Jūn. 2021
Jautājumi par darba samaksu ir ievērojami plašāki par klasisko vaicājumu "Cik maksā?", jo būtiski arī zināt, piemēram, kad un kā maksā atlīdzību un kā risināt problēmsituācijas.
Darba tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Saeima šāgada 20. maija sēdē galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas ļaus Patērētāju tiesību aizsardzības centram efektīvāk atklāt un novērst pārkāpumus, kas skar patērētāju kolektīvās intereses, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:19, 20. Mai. 2021
Saeima 25. martā kā steidzamu pieņēma grozījumu likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”, ar kuru līdz sešiem mēnešiem, iepriekš noteikto četru mēnešu vietā, pagarināts bezdarbnieka palīdzības pabalsta maksimālais izmaksas periods, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 16:26, 26. Mar. 2021
Līdz šī gada 1. septembrim kreditoriem liegts iesniegt maksātnespējas pieteikumus pret parādniekiem, savukārt uzņēmuma, kas ir parādnieks, valdei nav pienākuma iesniegt maksātnespējas pieteikumu pret savu uzņēmumu līdz 31. decembrim (ar atsevišķiem izņēmumiem). Šī moratorija mērķis ir novērst masveida maksātnespējas pasludināšanu uzņēmumiem, kam pandēmijas dēļ ir īslaicīgas finanšu grūtības. Tomēr ar laiku ierobežojumus atcels (vai nepagarinās), tādēļ izpratne par maksātnespējas procesa norisi ir svarīga un aktuāla daudziem uzņēmējiem, kas var kļūt gan par parādniekiem, gan kreditoriem.
Komerctiesības 07:00, 6. Apr. 2021
Bērniņa ienākšana ģimenē vecākiem ir satraucošs laiks. Nereti lielākās bažas rada tas, kā veiksmīgi apvienot jauno ģimenes dzīvi un karjeru. Analizēsim likumos noteiktās tiesības un pienākumus topošajiem un jaunajiem vecākiem!
Darba tiesības 07:00, 14. Apr. 2021
2021. gada 18. martā Saeima pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, ar kuriem ir pagarināts maksātnespējas moratorijs, informē Edvīns Draba, ZAB “Sorainen” vecākais jurists.
Covid-19 13:57, 25. Mar. 2021
Tiesībsargs ir konstatējis Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 676 “Noteikumi par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai” neatbilstību Satversmei. Izskatot kāda uzņēmuma iesniegumu, secināts, ka noteikumos nav ievērots taisnīguma princips. Tiesībsargs aicina MK šo nepilnību novērst.
Covid-19 16:29, 22. Apr. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti Finanšu ministrijas rosinātie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz vairākas izmaiņas aprēķināšanā, kā arī paredzēti grozījumi azartspēļu nodokļa aprēķināšanā ārkārtējās situācijas laikā.
Likumdošana 14:25, 5. Mar. 2021
Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti Kultūras ministrijas iesniegtie grozījumi MK noteikumos Nr. 690 "Noteikumi par personas darba vai dienesta gaitu un izglītību apliecinošiem dokumentiem, kuriem ir arhīviska vērtība, un to glabāšanas termiņiem", paredzot, ka turpmāk šādu dokumentu glabāšanas laiks būs 90 gadi kopš tajā minēto personu dzimšanas, nevis 75 gadi kopš lietas pabeigšanas, kā tas bija iepriekšējā normatīvajā regulējumā, informē MK.
Likumdošana 13:05, 26. Feb. 2021
Līdz šim likumdošana noteica, ka personas darba gaitas dokumentus ir jāglabā 75 gadus, taču 2021. gada 4. martā stājās spēkā izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 690 “Noteikumi par personas darba vai dienesta gaitu un izglītību apliecinošiem dokumentiem, kuriem ir arhīviska vērtība, un to glabāšanas termiņiem”, kas paredz samazināt šo glabāšanas laiku. Kas mainās?
Lietvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Saskaņā ar jaunākajiem Darba likuma grozījumiem, nosūtot darbinieku veikt darbu citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, darba devējs izmaksā komandējuma dienas naudu 30% apmērā no normas. Vai tādējādi darba devējs nedrīkst izmaksāt pilnu dienas naudas summu, kāda ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”? Piemēram, ja dodoties uz Zviedriju, komandējuma dienas naudas norma ir 50 eiro, tad darbiniekiem drīkst maksāt tikai 30% no 50 eiro, tātad 15 eiro?
Darba tiesības 07:00, 2. Mar. 2021
Ministru kabinets 25. februārī atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un nodarbinātos, informē FM.
Covid-19 14:44, 2. Mar. 2021
Šobrīd visus vai teju visus personāla vadības procesus iespējams nodrošināt elektroniskajā vidē, ja vien pieejamas trīs lietas – griba, rīki un prasmes. No darba devēja gribas atkarīgs, vai un kādu programmu, t.i., rīkus, izmantot dokumentu radīšanai, uzskaitei, apritei, parakstīšanai un saglabāšanai. Piedāvājumu un iespēju ir pietiekami daudz, līdz ar to tikai no gribas un prasmēm atkarīgs, ko no tā visa izmantosim un kā strādāsim.
Slimības palīdzības pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem pieskatīšanu vecāki var pieprasīt arī par Covid-19 infekcijas radītās situācijas dēļ pagarinātā brīvlaika periodu. Šajā gadījumā, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa, ka bērns nedrīkst apmeklēt skolu.
Covid-19 11:04, 8. Jan. 2021
Laikā, kad Covid-19 radīto ierobežojumu dēļ arī jaunāko klašu skolēniem mācības notiek attālināti, vecākiem ir iespēja pieteikties slimības palīdzības pabalstam bērna pieskatīšanai. Vecākiem ir tiesības saņemt šo pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem (ieskaitot) pieskatīšanu. Tā kā mācības attālināti notiks visā valstī, tad, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa par attālinātu mācību procesu, informē Labklājības ministrija.
Covid-19 09:12, 21. Jan. 2021
Galīgajā lasījumā Saeimā tika atbalstīti grozījumi likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”. Ar tiem līdz 2021. gada 30. jūnijam pagarināts termiņš, kādā piešķir un izmaksā bezdarbnieka palīdzības pabalstu personām, kuras pēc bezdarbnieka pabalsta izmaksas beigām nav atradušas darbu un neveic saimniecisko darbību. Pabalsta apmērs ir 180 eiro mēnesī, un to var saņemt četrus mēnešus, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 13:00, 28. Dec. 2020
Turpinām tēmu par pērnā gada nogalē pieņemtajiem Darba likuma grozījumiem, ar ko regulēti darbinieku nosūtīšanas jautājumi. Šoreiz aplūkosim Latvijas darba devēja pienākumus, norīkojot darbiniekus strādāt ārvalstīs, kā arī rīcību, ja darba devējs ir pagaidu darba aģentūra. Kā jau minēts, izmaiņas stājās spēkā 5. janvārī.
Darba tiesības 07:00, 20. Jan. 2021
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, ar kuriem atvieglos parādu atgūšanu par mājas pārvaldīšanas izdevumiem.
Likumdošana 10:46, 22. Jan. 2021
Ņemot vērā Covid-19 straujo izplatības pieaugumu, uz terminētu laiku ir plānots ieviest jaunu atbalsta veidu – vienreizēju slimības palīdzības pabalstu. To izmaksās 60% apmērā no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par iepriekšējiem 12 kalendārajiem mēnešiem. Pabalstu neizmaksās, ja persona strādā, veic saimniecisko darbību un gūst ienākumus vai personai piešķirts cits sociālās apdrošināšanas pabalsts vai dīkstāves atbalsts. Plānots, ka slimības palīdzības pabalstu finansēs no valsts pamatbudžeta. Lai to saņemtu, cilvēkam būs nepieciešams iesniegt iesniegumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
Covid-19 16:17, 26. Nov. 2020
Saeima otrajā – galīgajā – lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, uz terminētu laiku ieviešot jaunu atbalsta veidu – vienreizēju slimības palīdzības pabalstu bērna pieskatīšanai, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 15:43, 27. Nov. 2020
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz vecāku pabalstu turpināt izmaksāt, ja bērna vecāks ārkārtējās situācijas dēļ nevar atgriezties darbā, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 16:26, 8. Dec. 2020
Šajā laikā ir interesanti atcerēties kāda gudra vīra – Salamana mācītāja – teikto, ka nekā jauna nav zem saules, kas ir jau bijis, tas atkal būs, kas ir jau noticis, tas atkal notiks. Vai tiešām? Covid-19 krīze radījusi virkni izmaiņu, īpaši darbinieku un darba devēju attiecībās. Daudzi zaudējuši darbu, citi strādā attālināti, bet ir arī tādi, kuru darba apjoms ievērojami palielinājies. Kādi likumi šobrīd valda?
Darba tiesības 07:00, 4. Dec. 2020
Šā gada 24. novembrī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”, kas nosaka kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 12:01, 30. Nov. 2020
Turpinām aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Darba tiesības 07:00, 27. Nov. 2020
Latvijas uzņēmums nodarbojas ar konsultāciju sniegšanu, tajā skaitā ārvalstu sadarbības partneriem. Plānots, ka klienta vajadzībām būs nepieciešams piesaistīt speciālistus Latvijā, Igaunijā un Lietuvā, kuri sniegs savu publisku eksperta viedokli/komentāru par konkrētiem jautājumiem. Sniegtie pakalpojumi būs neregulāri. Kāds līgums slēgšanai ar šiem partneriem būtu piemērotākais? Vai uzņēmuma līgums būtu atbilstošs? Kā šādā situācijā aprēķināt nodokļus? Vai Igaunijas un Lietuvas ekspertiem nepieciešams saņemt Latvijas nodokļu maksātāja kodu?
Lietvedība 07:00, 17. Dec. 2020
Ministru kabinetā tika skatīti nozaru ministriju iesniegtie priekšlikumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma normu uzlabošanai. Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā Covid-19 infekcijas straujo izplatību, kā rezultātā likumā noteiktais regulējums būs aktuāls ilgāku laiku, nekā sākotnēji plānots, tāpēc lielāko daļu atbalsta pasākumu paredzēts pagarināt par pusgadu līdz 2021. gada 30. jūnijam. Tāpat arī nepieciešams likumu papildināt ar jauniem pasākumiem Covid-19 izplatības laikam, kā arī vienlaikus tiek izslēgtas aktualitāti zaudējušās normas.
Covid-19 15:43, 25. Nov. 2020
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Komerctiesības 07:00, 7. Dec. 2020
Šā gada 10. novembrī stājušies spēkā grozījumi Ministra kabineta noteikumos Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes situācijas apstākļos” (MK noteikumi Nr. 675), ar kuriem veiktas izmaiņas atbalsta piešķiršanas nosacījumos atbalstam nepilnu darba laiku strādājošu darbinieku atlīdzības kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 10:37, 30. Nov. 2020
Lai palīdzētu plašākam tautsaimniecībā aktīvo iedzīvotāju lokam, Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas nosacījumus – samazināts atbalsta saņemšanai nepieciešamais ieņēmumu krituma slieksnis, savukārt patentmaksātājiem palielināts atbalsta apmērs.
Covid-19 11:34, 3. Dec. 2020
“Balto apkaklīšu” noziegumi, kas ir angļu valodas jēdziena “white collar crime” tulkojums, ir noziegumi ekonomisko, finanšu, korporatīvās pārvaldes un korupcijas jomās. “Balto apkaklīšu” noziegumi no citiem noziegumiem atšķiras ar to, ka nav vardarbīgi, un vienmēr veikti, lai gūtu finansiālu labumu.
Tiesvedības 07:00, 25. Nov. 2020
Ņemot vērā ar Covid-19 izsludināto ārkārtējo situāciju, tiek atjaunots iepriekšējā ārkārtējās situācijas laikā ieviestais atbalsta veids sociāli apdrošinātajām personām, kurām piešķirtā vecāku pabalsta periods (līdz bērna viena gada vai pusotra gada vecumam) beidzas laikā, kad sakarā ar Covid-19 izsludināta ārkārtējā situācija, un ārkārtējās situācijas apstākļu dēļ šie cilvēki nevarēja atgriezties darbā.
Covid-19 16:32, 2. Dec. 2020
Plānots, ka no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme būs 34,09% pašreizējo 35,09% vietā. No šī paša datuma, bet, ievērojot pārejas periodu līdz 2021. gada 30. jūnijam, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs būs sociāli apdrošināms kā pašnodarbinātais, bet mikrouzņēmuma darbinieki – kā darba ņemēji vispārējā gadījumā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 18:57, 12. Okt. 2020
Kā šobrīd rīkoties darba devējiem, ņemot vērā, ka Covid-19 turpina un, visticamāk, tuvākajā laikā arī turpinās mūs pārsteigt ar nepieciešamību pieņemt ātrus, bet gudrus lēmumus?
Darba tiesības 07:00, 6. Nov. 2020
Turpinot rakstu sēriju par darba līgumā iekļaujamo informāciju, aplūkosim ziņas, kas līgumā jānorāda par darbinieka profesiju un darba samaksu.
Darba tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Vai dividenžu saņemšana konfliktē ar kādiem pabalstiem (vecāku pabalsts, bezdarbnieka pabalsts, slimības pabalsts u. c.), proti, vai var tikt atcelts pabalsts, ja konstatēta dividenžu saņemšana noteiktā periodā?
Komercdarbība 07:00, 10. Nov. 2020
No 2021. gada 1. janvāra tiks mainīta valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta (turpmāk – nodrošinājuma pabalsts) apmēra un tā pārskatīšanas kārtība. Turpmāk nodrošinājuma pabalsta apmērs tiks noteikts procentuālā apmērā no ienākumu mediānas. Savukārt šis pabalsts personām ar I un II invaliditātes grupu tiks diferencēts pēc nodarbinātības fakta.
Likumdošana 11:56, 5. Okt. 2020
Mikrouzņēmuma vienīgā īpašniece/darbinieks šobrīd ir bērnu kopšanas atvaļinājumā, bet ir nodarbināta kā darba ņēmēja arī citā uzņēmumā – SIA "X" –, kur šobrīd arī skaitās bērna kopšanas atvaļinājumā. Vai viņa ir tiesīga saņemt bezdarbnieku pabalstu, ja pārtrauc darba attiecības, respektīvi, neuzsāk darba attiecības pēc bērna kopšanas atvaļinājuma SIA "X" un mikrouzņēmumā, kur ir vienīgā valdes locekle, nenotiek nekāda saimnieciskā darbība, proti, netiek gūti ienākumi?
Komercdarbība 07:00, 29. Okt. 2020
Nereti jaundibinātos uzņēmumos uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis ir viena un tā pati persona. Kamēr uzņēmums nav sācis nest peļņu, valdes loceklis bieži vien nesaņem atlīdzību, turklāt bez atlīdzības veic arī citus pienākumus. Vai šādos gadījumos obligāti slēdzams darba vai kāds cits civiltiesisks līgums? Vai šis līgums obligāti slēdzams rakstveidā? Kurā brīdī iestājas pienākums maksāt nodokļus?
Lietvedība 07:00, 23. Sep. 2020
Līdz nākamā gada 1. jūlijam autoratlīdzību saņēmējiem paredzēts saglabāt līdzšinējo nodokļu maksāšanas kārtību un likmes. Savukārt no 2021. gada 1. jūlija notiks pakāpeniska sagatavošanās autoratlīdzību saņēmēju nodokļu nomaksai, izmantojot t.s. saimnieciskās darbības kontu.
Likumdošana 20:15, 12. Okt. 2020
Tie laiki, kad tika izsūtītas bezpersoniskas preses relīzes, televīzijas reklāmās gozējās īstus cilvēkus nereprezentējoši modeļi vai slavenības, ir pagājuši. Mūsdienās patērētāji meklē viens otra rekomendācijas, nevis vēršas tieši pie zīmola, lai uzzinātu informāciju par konkrēto produktu, līdz ar to influenceru ietekme arvien pieņemas spēkā.
Komerctiesības 07:00, 19. Okt. 2020
Krievijas pilsonis, kuram ir ES zilā karte ar tiesībām uz nodarbinātību ar ierobežojumiem (tiesības strādāt pie noteikta darba devēja), proti, viņš strādā Latvijas uzņēmumā, plāno kļūt par cita Latvijas uzņēmuma īpašnieku. Viņš pats tur nestrādās, nesaņems par to atalgojumu. Līdz ar to šis cilvēks vienlaikus būs gan darbinieks Latvijas uzņēmumā, kurā jau šobrīd strādā ar ES zilo karti uz pilno slodzi, gan cita Latvijas uzņēmuma īpašnieks. No uzņēmuma, kuru plānots nopirkt, īpašnieks tikai saņems dividendes reizi gadā, nevis darba algu. Vai šī situācija kaut kādā veidā ietekmēs esošo ES zilo karti? Vai būs vajadzīga jauna ES zilā karte ar kaut kādām speciālām atzīmēm?
Komercdarbība 07:00, 8. Okt. 2020
Ministru kabinetā izskatīti un atbalstīti grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz slima bērna kopšanai piešķirt vairāk apmaksātu darbnespējas dienu. Tāpat arī plānots pabalstu aprēķinam no vidējās iemaksu algas aprēķina perioda izslēgt pēdējos četrus mēnešus, norādīts likumprojekta anotācijā.
Likumdošana 14:58, 12. Nov. 2019
Publiskie iepirkumi ir aktuāla tēma, it īpaši šobrīd, kad pēc Covid-19 jāaktivizē ekonomika. Tieši tādēļ šajā rakstā vēlos fokusēties uz pakalpojumu publisko iepirkumu, jo pakalpojumu nozare juta būtisku Covid-19 ietekmi.
Komerctiesības 07:00, 28. Sep. 2020
Valdība 30. jūnijā lēma nepieciešamā finansējuma 6 597 401 eiro apmērā piešķiršanu Labklājības ministrijai, lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra varētu nodrošināt pabalsta jaunajiem speciālistiem piešķiršanu un izmaksu.
Likumdošana 10:00, 1. Jūl. 2020
Lauksaimniecības uzņēmumam būs praktikants. Uzņēmums vēlas viņam maksāt atalgojumu. Kā mums pareizāk rīkoties? Papildus skolas prakses līgumam noslēgt arī darba līgumu ar šo praktikantu? Piemēram, pieņemt darbā par palīgu?
Darba tiesības 07:00, 20. Aug. 2020
Radusies neskaidrība par dienas naudas izmaksas apmēru gadījumā, ja darbinieks tiek norīkots komandējumā Latvijas teritorijā uz vienu dienu, bet komandējums ilgt no agra rīta līdz pat vēlam vakaram (darbinieks dodas uz semināru, piemēram, no Daugavpils uz Rīgu). Vai dienas naudu var maksāt pilnā apmērā? Vai tikai daļēji? Ir dzirdēti komentāri no Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, ka ja atgriežas no komandējuma šīs pašas dienas vakarā (neskatoties uz vēlo laiku), dienas nauda nepienākas. Ja tomēr darba devējs izmaksā 8 eiro, tad tie ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Darba tiesības 07:00, 28. Mai. 2020
Uzņēmuma biroja darbiniekam tika konstatēta Covid-19 saslimšana, rezultātā visi biroja darbinieki uz divām nedēļām nonāca karantīnā. Tas nozīmē, ka darbs tika paralizēts. Darbiniekiem ārsti izrakstīja darbnespējas lapas B, bet ir lietas, kas jāpadara, kaut arī ir slimības lapa. Uzņēmumam nebija iespēju aizstāt darbiniekus. Kā Valsts ieņēmumu dienests skatīsies uz to, ka ir darbi, kas tomēr ir darīti šajā periodā, kad visi ir uz slimības lapas? Vai ārkārtējā stāvokļa dēļ varētu paredzēt izņēmumus?
Darba tiesības 07:00, 16. Jūl. 2020
Darba samaksa ir maksa par cilvēka spēju un prasmju izmantošanu noteiktā laika periodā. Jebkuras darba attiecības nonāk pie šiem jautājumiem. Cik lielu atalgojumu noteikt? Kāda ir vienlīdzīga darba samaksa? Kas ir atalgojuma politika un kā maksāt prēmijas? Skaidrojam būtiskāko!
Darba tiesības 07:00, 17. Jūl. 2020
Cerībā, ka Covid-19 pamazām atkāpjas no mūsu ikdienas, ir laiks sākt domāt par dzīvošanu tālāk un seku pārvarēšanu. Par to domā arī mūsu Saeima, radot atbilstošu likumu. Kas tajā teikts?
Darba tiesības 07:00, 10. Jūn. 2020
Saeima aizvadītajā nedēļā izskatīja jautājumu par to, vai būtu lietderīgi samazināt parādu atgūšanas iespējas, liedzot tiesas lēmuma izpildes nodrošināšanā piemērot iespēju vērst piedziņu uz jebkāda veida pabalstiem. Šobrīd parādus drīkst atgūt tikai no tiem pabalstiem, kuriem ir saistība ar parādnieka darba samaksu, bet piedziņu nedrīkst vērst uz valsts un pašvaldības sociālajiem, kā arī citiem pabalstiem.
Aktualitātes 13:35, 26. Mai. 2020
Pēdējā laikā sabiedrībā vērojama jauna tendence – pieaug interese par sociālajām iemaksām. Un nav nekāds brīnums! Liela daļa darba ņēmēju ir uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss brīdi, kad ir vēlēšanās saņemt slimības vai maternitātes pabalstu. Vai vēl vairāk – kādas ir sekas, ja nodokļus darba devējs nav maksājis vispār. Tāpēc šoreiz mēģināsim noskaidrot, kur tad paliek mūsu veiktās sociālās iemaksas, uz kādiem pabalstiem varam pretendēt, un visbeidzot – cik lielu pensiju nopelnīsim, godīgi samaksājot nodokļus?
Nodokļi 07:00, 19. Jūl. 2019
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”, ieviešot bezdarbnieka palīdzības pabalstu. Persona, kurai piešķirtā bezdarbnieka pabalsta periods beidzas 2020. gada 12. martā vai vēlāk un kura sakarā ar Covid-19 izsludinātās ārkārtējās situācijas radītajiem apstākļiem turpina būt bezdarbnieka statusā, varēs pieprasīt bezdarbnieka palīdzības pabalstu.
Covid-19 12:03, 27. Apr. 2020
Nevienā tiesību aktā joprojām nav pietiekami skaidri definēts, kas ir pašnodarbināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekts jeb ienākums, no kura jāaprēķina pašnodarbinātas personas sociālās iemaksas. Valsts ieņēmumu dienests (VID) nesen precizējis metodisko materiālu "Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas". Aplūkosim, kā tas atbilst normatīvo aktu regulējumam.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2020
Lai Valsts ieņēmumu dienests (VID) varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, pilnveidoti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumi nosaka, ka turpmāk, lemjot par dīkstāves pabalsta un/vai nodokļu brīvdienu piešķiršanu, VID ņems vērā uzņēmumu ienākumus un to samazinājumu Covid-19 krīzes ietekmē kopš brīža, kad uzņēmums uzsācis reālu saimniecisko darbību, nevis no tā reģistrēšanas brīža.
Covid-19 09:45, 30. Apr. 2020
Saeima 19. maijā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar Covid-19 izplatību", nosakot, ka ārstniecības iestāde darbiniekiem darba trūkuma gadījumā varēs izmaksāt atlīdzību 75% apmērā no iepriekšējo sešu mēnešu vidējās darba algas, informē Saeimas preses dienests.
Covid-19 11:30, 21. Mai. 2020
Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas ieviesti dažādi atbalsta mehānismi uzņēmējiem un darba devējiem Covid-19 seku mazināšanai un ierobežošanai, tomēr, kā atzinuši arī valdības pārstāvji, ne visi atbalsta mehānismi bijuši efektīvi un tikai laika gaitā atklājušies dažādi trūkumi regulējumā, kas traucē kvalificēties pabalstu un atvieglojumu saņemšanai visiem, ko skārusi krīze.
Komerctiesības 08:00, 8. Mai. 2020
Turpinot pilnveidot Ministru kabineta noteikumus Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”, tajos noteikts ilgāks termiņš, kādā uzņēmumi var pieteikt dīkstāves pabalstu saviem darbiniekiem, kā arī noteiktas papildu darbinieku kategorijas, kas turpmāk varēs pretendēt uz dīkstāves pabalstiem.
Covid-19 15:15, 18. Mai. 2020
Saeima 23. aprīlī ārkārtas sēdē pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kas paredz īstenot vēl vairākus papildu atbalsta pasākumus, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 11:00, 24. Apr. 2020
Par laika periodu, kamēr visā valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija sakarā ar Covid-19 izplatību (no šā gada 12. marta līdz 9. jūnijam), personai, kura kopj bērnu vecumā no pusotra gada līdz diviem gadiem, bērna kopšanas pabalsta apmērs ir 171 eiro (līdz šim – 42,69 eiro) mēnesī un personām, kurām šajā periodā ir tiesības uz piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti, tiks izmaksāta vienreizēja piemaksa 150 eiro apmērā.
Covid-19 11:00, 15. Mai. 2020
Valstī Covid-19 epidēmijas sakarā izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ ir pieņemti vairāki jauni normatīvie dokumenti. Tie domāti, lai dažādu izolācijas pasākumu radīto darba apgrūtinājumu un citu problēmu dēļ cilvēki nepaliktu bez iztikas līdzekļiem. Ir pieejama jauna atbalsta forma – dīkstāves palīdzības pabalsts. Lai skaidrotu, kā un kas var to saņemt, Labklājības ministrija piedāvā skaidrojumu – soli pa solim.
Covid-19 08:45, 28. Apr. 2020
Vai uzņēmums var pats maksāt darbiniekiem par dīkstāvi? Ja jā, tad ar kādiem nodokļiem apliekamas šīs summas?
Darba tiesības 07:00, 4. Mai. 2020
Darbinieks pusdienu pārtraukumā dodas savās darīšanās, bet pēc pusdienām, atgriežoties darbā, notiek negadījums – darbinieks paklūp uz trepēm un salauž kājas potīti. Tas notiek biroju ēkā, tomēr ne pašā birojā un arī ne darba laikā. Vai tas ir negadījums darbā, par ko būtu jāziņo Valsts darba inspekcijai (VDI)? Vai darba devējs ir atbildīgs par šādu negadījumu pusdienu pārtraukumā ārpus darba vietas? Vai arī atbildīgs ir mājas apsaimniekotājs vai pats darbinieks? Kuram ir pienākums segt ārstēšanās izdevumus?
Darba tiesības 07:00, 7. Mai. 2020
Lai atbalstītu Covid-19 izraisītās krīzes skartās pašnodarbinātās personas, Kultūras ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes, Labklājības, Finanšu ministrijām un Valsts ieņēmumu dienestu izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu “Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātajām personām, kuras skar Covid–19 izplatība”, kas paredz kārtību, kādā pašnodarbinātie un mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji var pieteikties un saņemt dīkstāves pabalstu.
Covid-19 16:50, 1. Apr. 2020
Valdība 7. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā. Līdz ar valdības lēmuma stāšanos spēkā, dīkstāves pabalstam Valsts ieņēmumu dienestā varēs pieteikties arī autortiesību un blakustiesību īpašnieki, kuri saņem autoratlīdzības.
Covid-19 17:00, 7. Apr. 2020
Saeima ceturtdien, 2. aprīlī, ārkārtas sēdē pieņēma grozījumus Valsts fondēto pensiju likumā, nosakot, ka personas varēs atlikt izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu līdz 2021. gada 30. novembrim.
Likumdošana 14:00, 3. Apr. 2020
Lai Valsts ieņēmumu dienests varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, papildināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumos noteikts, ka turpmāk dīkstāves pabalstu varēs saņemt arī uzņēmumu valdes locekļi, kā arī darbinieki, kuri jau saņem vecuma vai izdienas pensiju.
Covid-19 09:00, 15. Apr. 2020
Reaģējot uz Covid-19 radītajām sekām, 20. martā pieņemts likums "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību".
Komerctiesības 08:00, 27. Mar. 2020
Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem teju 1,3 milj. Latvijas iedzīvotāju jau vairākus gadus paralēli valsts nodrošinātajai pensijai uzkrāj arī pensijas otro līmeni, veicot papildu iemaksas savā pensiju kapitālā 6% apmērā no bruto algas. Diemžēl ne visi paspēj šo naudu izmantot.
Komerctiesības 07:00, 4. Mar. 2020
Lai operatīvi reaģētu uz Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām un sniegtu atbalstu nozarēm, uzņēmumiem un to darbiniekiem, šī gada 20. martā ir pieņemts vienots likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”. Tas paredz virkni atbalsta pasākumus nodokļu jomā uzņēmumiem, to darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem, ko turpmāk nodrošina Valsts ieņēmumu dienests.
Covid-19 11:50, 30. Mar. 2020
Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, slēgtās robežas daudzviet Eiropā, ārvalstu viesu apsīkums – šie un citi faktori darba devējiem un darbiniekiem radījuši satraukumu par atalgojumu, darba organizāciju un citiem nodarbinātības jautājumiem. Piedāvājam ieskatu apkopojumā par aktuālajiem darba tiesību jautājumiem saistībā ar Covid-19.
Darba tiesības 07:00, 17. Apr. 2020
19. martā Ministru kabinets izskatīs Finanšu ministrijas sagatavotu speciālu terminētu likumprojektu par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija, un tā mērķis ir noteikt pasākumus valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai un pārvarēšanai, īpašos atbalsta mehānismus, kā arī krīzes izdevumus, kas tieši saistīti ar COVID-19 izplatības ierobežošanas finansēšanu.
Covid-19 13:00, 19. Mar. 2020
Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, slēgtās robežas daudzviet Eiropā, ārvalstu viesu apsīkums – šie un citi faktori sējuši bažas darba devēju un darbinieku vidū par atalgojumu, darba organizēšanu un citiem nodarbinātības jautājumiem. Piedāvājam ieskatu apkopojumā par darba tiesību jautājumiem saistībā ar Covid-19.
Darba tiesības 11:25, 19. Mar. 2020
Latvijā līdz 14. aprīlim izsludināta ārkārtēja situācija, lai ierobežotu COVID-19 izplatību. Izsludinātā ārkārtas situācija ietekmē vai var ietekmēt arī darbiniekus un darba devējus, tāpēc ir būtiski visiem iesaistītajiem kopīgi sadarbojoties rast iespējami veiksmīgākus dažādu problēmu situāciju risinājumus, informē Labklājības ministrija.
Covid-19 09:30, 17. Mar. 2020
Satversmes tiesas 4. kolēģija 2020. gada 27. februārī ierosināja lietu par likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.4 panta 4. daļas 2. punkta un Valsts sociālo pabalstu likuma 7. panta 1.1 daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam un 110. pantam.
Jaunākās tiesvedības 10:00, 2. Mar. 2020
Novērtējot darbinieku padarīto ar lielākiem vai mazākiem labumiem, jārēķinās ne tikai ar labumu izmaksām, bet arī jānoskaidro, kādi papildu izdevumi veidosies nodokļos un vai tie neradīs uzņēmumam nodokļu risku.
Nodokļi 07:00, 2. Mar. 2020