2024.gada 14.maijā tiesa sāk izskatīt lietu par likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta 3.daļas 20.4punkta un 9.panta 1.daļas 5.punkta atbilstību Satversmes 105.panta pirmajiem trim teikumiem, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 14:49, 14. Mai. 2024
Šī gada 14.martā stājās spēkā grozījumi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, kas paredz valsts amatpersonām – pašvaldību domju deputātiem – papildu ierobežojumus ienākumu gūšanai. Apskatām tos!
Komerctiesības 06:00, 30. Apr. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:54, 2. Okt. 2024
Vai drīkst patapināt personīgo auto, lai brauktu uz darbu? Kādu nodokļu nomaksa jāveic, patapinot auto?
Komercdarbība 06:00, 1. Okt. 2024
No 2024.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (likums par IIN), kas cita starpā paredz, ka turpmāk ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliks darba devēja apmaksāto mācību maksu darbiniekam par tā studijām augstākās izglītības iestādē. Tas, kā juridiski darba devējam ir jānoformē darbinieka mācību maksas apmaksa un vai šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 96.panta noteikumi un slēdzama vienošanās, tiks iztirzāts šajā publikācijā.
Darba likuma 96.panta 4.daļas 2.punkts nosaka, ka vienošanās par apmācību termiņš nav ilgāks par 2 gadiem, skaitot no dienas, kad izdots izglītības dokuments, kas apliecina profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu. Kā korekti norādīt šādas vienošanās termiņu? Izglītību iegūst, piemēram, 2 gadus, tad ir, piemēram, maģistra darba aizstāvēšana, un tikai tad tiek izdots izglītības dokuments. Kopā var paiet 2,5–3 gadi. Tad sanāktu, ka līguma termiņš ir 2,5 gadi, kad notiek mācības, plus 2 gadi no izglītības dokumenta saņemšanas brīža, kas kopā ir 4,5 gadi?
Darba tiesības 06:00, 29. Aug. 2024
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības 06:00, 29. Jūl. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:00, 5. Jūl. 2024
Pēc Administratīvās apgabaltiesas pieteikuma Satversmes tiesā ierosināta lieta par likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” pantiem, kas regulē izložu un azartspēļu laimestu aplikšanu ar nodokli.
Jaunākās tiesvedības 17:00, 13. Jūl. 2023
Vai darbiniekam ir pienākums informēt darba devēju par stāšanos laulībā, ja netiek mainīts uzvārds un laulība ir noslēgta ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laikā? Vai jāiesniedz darba devējam laulības apliecība?
Klausies
Darba tiesības
09:00, 28. Mai. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 09:00, 24. Mai. 2024
Vai darba devējs var piešķirt darbiniekam apmaksātas brīvdienas saistībā ar tuvinieka nāvi? Kādi ir šādu brīvdienu apmaksas nosacījumi?
Darba tiesības 06:00, 11. Jūn. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 16:10, 29. Apr. 2024
Laikā, kad atbilstoša darbaspēka pieejamība ir kļuvusi par nopietnu problēmu, darbinieku profesionālā apmācība vai kvalifikācijas paaugstināšana kļūst vēl būtiskāka nekā iepriekš. Šajā kontekstā ir interesants Senāta 2024.gada 25.janvāra spriedums lietā SKC-20/2024, kurā tika izskatīts jautājums, kāda veida apmācības darba devējs var segt un kā vērtējams noslēgtais aizdevuma līgums studiju maksas segšanai maģistra grāda iegūšanai.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 7. Mai. 2024
Latvijā darbiniekus var motivēt dažādos veidos – organizējot darba pasākumus, piešķirot veselības apdrošināšanu, darba automašīnu un telefonu, kā arī uzņēmuma akciju/daļu pirkuma tiesības. Visi darbiniekam piešķirtie labumi, ko var personificēt un kam nav likumā noteikta atbrīvojuma, ir apliekami ar nodokļiem. Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēta arī virkne labumu, ko darba devējs var nodrošināt bez papildu nodokļu sloga.
Darba tiesības 06:00, 4. Mar. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Apr. 2024
2024.gada 12.martā apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību”, lai pārskatītu zvērinātu notāru atlīdzības takses atbilstoši patēriņu cenu pieaugumam, vienlaikus takses noapaļojot, lai to lietošana būtu ērtāka, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 14:53, 18. Mar. 2024
11.janvārī “ATTA CENTRE”, Rīgā, notika pasākums nodokļu un grāmatvedības profesionāļiem – konference “Nodokļi un grāmatvedība 2024”, kuru organizēja “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Šogad konference izcēlās ar jaunu formātu, kas dalībniekiem sniedza iespēju ne tikai iegūt jaunāko informāciju no Latvijas vadošajiem ekspertiem, bet arī personīgi uzdot un apspriest aktuālākos jautājumus.
Aktualitātes 14:00, 12. Jan. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:25, 2. Jan. 2024
Kā cīnīties ar nemaksātājiem? Kad jāsagatavo grāmatvedības izziņa? Sociālais uzņēmums – bizness vai fanātisms? Vai aizdevumu var ieturēt no algas? Vai mājas lapā jānorāda e-pasta adrese? Nozagta nauda – saimnieciskās darbības izdevumi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 1. Dec. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko novembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:02, 5. Dec. 2023
Plānotās izmaiņas Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), kas nosaka atlaidi mājokļu kredītņēmējiem, raisījušas asas diskusijas nozares pārstāvju vidū. Piedāvātie grozījumi sevī ietver virkni neskaidrību un tiesisku risku, norāda Finanšu nozares asociācijas (FNA) vecākais padomnieks juridiskajos jautājumos, zvērināts advokāts Edgars Pastars.
Komerctiesības 09:36, 30. Nov. 2023
Vai redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) kompensācija tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)? Kuri normatīvie akti to regulē?
Nodokļi 06:00, 25. Okt. 2022
Kā aprēķināt darba samaksu darbiniekam, kas nosūtīts darbu veikt citā valstī? Vai komandējuma naudu var uzskatīt par darba samaksas daļu? Situāciju jo īpaši sarežģī apstāklis, ka nosūtītajam darbiniekam jāpiemēro gan Latvijas, gan konkrētās ārvalsts un starptautiskie normatīvie akti. Izskatīsim aktuālos jautājumus, kas saistās ar darbinieku nosūtīšanu, un apskatīsim arī kādu lietu, kas nonākusi tiesā.
Tiesvedības 06:00, 7. Sep. 2023
Vispārīgā izpratnē dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Neskatoties uz šķietami vienkāršo juridisko skaidrojumu, pastāv dažas nianses, kuras ir vērts ņemt vērā, noslēdzot dāvinājuma līgumu.
Darbinieks šodien paziņo, ka vēlas doties atvaļinājumā uz vienu vai vairākām dienām bez darba algas saglabāšanas. Vai šādi drīkst rīkoties? Kā darbiniekam jāpieprasa un darba devējam jāpiešķir bezalgas atvaļinājums?
Lietvedība 10:00, 20. Jūl. 2023
Vēlos saprast, uz kāda pamata var veikt atalgojuma izmaksu sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašniekam – valdes priekšsēdētājam un vienīgajam valdes loceklim. Saprotu, ka uz šo amatpersonu neattiecas Darba likuma normas, bet to reglamentē Komerclikums. Tātad SIA valdes priekšsēdētājs ar lēmumu nosaka sev pats savu atalgojumu, kas grāmatvedībā tiek aprēķināta kā darba samaksa ar visiem algai piemērojamajiem nodokļiem?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 27. Jūn. 2023
Aizdevumu vispārēji definē Civillikums (CL). Pēc savas būtības CL izpratnē tas ir reāllīgums un tā juridisko spēku nosaka fakts, vai aizdevums ir reāli dots. Īpaša vienošanās par to nav nepieciešama, un CL sniedz atsevišķus noteikumus, kā rīkoties, ja tāds darījums faktiski ir noticis, bet puses nav vēlējušās vai aizmirsušas vienoties par aizdevuma nosacījumiem.
Lietvedība 06:00, 14. Jūl. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:45, 3. Jūl. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 25.aprīlī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesa spriedumu, ar kuru atcelts Valsts ieņēmumu dienesta lēmums par aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli un nokavējuma naudu saistībā ar nekustamā īpašuma dāvinājuma darījumu. Senāts atzina par nepamatotu VID secinājumu, ka dāvinājums laulātajai noticis pieteicēja saimnieciskās darbības ietvaros.
Jaunākās tiesvedības 13:56, 2. Mai. 2023
Tuvojoties vasaras brīvlaikam, atgādinām, ka vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērniem, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.
Aktualitātes 11:30, 9. Mai. 2023
Vai pieņemot darbā darbinieku, otrās grupas invalīdu, uz nepilnu slodzi, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas obligāti jāaprēķina no minimālās algas? Ja uzņēmums apmaksā šim darbiniekam dienesta dzīvokli, vai tas ietekmē nodokļu aprēķinu?
Nodokļi 06:00, 16. Mai. 2023
Ar uzņēmumu nesaistīta fiziska persona ir aizdevusi uzņēmumam naudu biznesa uzsākšanai. Ir noslēgts aizdevuma līgums bez procentiem. Vai, veicot aizdevuma atmaksu, uzņēmumam ir jāaprēķina un jāizmaksā procenti? Kādos normatīvajos aktos tas regulēts?
Civiltiesības 06:00, 11. Apr. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko martā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:21, 5. Apr. 2023
Latvijas uzņēmums vēlas sākt iekārtot darbā jūrniekus uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Vai jūrnieku ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu 1,5 vai 2,5 mēnešalgu apmērā jāskaita proporcionāli kalendāra vai darba dienām? Vai jūrnieku virsstundas un nakts darbs netiks aplikts ar nodokļiem vispārējā kārtībā, un vai uzkrātais atvaļinājums tiek skaitīts no visas darba algas (gan apliekamās, gan neapliekamās) daļas?
Nodokļi 06:00, 21. Feb. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 14.martā atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu pieteicējas strīdā ar Valsts ieņēmumu dienestu par nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumu, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:07, 15. Mar. 2023
Vai 2023.gadā paliek spēkā nosacījums, ka attālinātā darba kompensācijai 30 eiro apmērā mēnesī nav jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Nodokļi 06:00, 17. Jan. 2023
Pensijas vecuma persona vēlas savā īpašumā esošu zemi nodot radiniecei. Vai līgums jānoformē kā dāvinājums vai pārdošanas līgums, ja samaksa par to netiks saņemta? Vai ir jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis par šo darījumu?
Nodokļi 06:00, 19. Jan. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko janvārī publicēto Senāta Administratīvo lietu departamenta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 20:00, 3. Feb. 2023
Darbinieks darba vajadzībām izmanto savu privāto automašīnu. Vai pietiek ar atsauci darba līgumā, ka darbinieks izmanto savu auto? Vai tomēr labāk slēgt patapinājuma vai nomas līgumu?
Senāta Administratīvo lietu departaments 1.decembrī atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu un nodeva jaunai izskatīšanai pieteicēja strīdu ar Valsts ieņēmumu dienestu par attaisnojamiem izdevumiem. Senātam lietā bija izšķirams jautājums, vai izdevumi, kas radušies sakarā ar pamatizglītības iegūšanu privātajā izglītības iestādē, ir atzīstami par attaisnotajiem izdevumiem un vai par tiem ir samazināms ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamais ienākums.
Jaunākās tiesvedības 12:52, 3. Dec. 2022
Minimālās algas pieaugums līdz 620 eiro mēnesī, eID karte kā obligāts personu apliecinošs dokuments ikvienam Latvijas iedzīvotājam no 15 gadu vecuma, pensionēšanās vecuma paaugstināšana līdz 64 gadiem un sešiem mēnešiem - šīs un citas būtiskas izmaiņas likumos un noteikumos stājas spēkā 2023.gada sākumā, informē Valsts kanceleja.
Likumdošana 11:09, 2. Jan. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:57, 6. Jan. 2023
Vai pašvaldības kapitālsabiedrības valdes loceklis drīkst saņemt optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) iegādes izdevumu kompensāciju, ja tā ir paredzēta uzņēmuma darba kārtības noteikumos un tiek apmaksāta, pamatojoties uz arodārsta norādījumu obligātās veselības pārbaudes (OVP) kartē?
Komercdarbība 06:00, 24. Nov. 2022
Darbā tiek pieņemts ārvalstnieks - Itālijas rezidents, kurš darbu veiks attālināti. Vai darba līgumā kā darba vietu var norādīt darbinieka dzīvesvietu? Un vai šādā gadījumā braucieni uz Latviju ārvalstniekam var tikt uzskatīti par komandējumiem un darba braucieniem un kompensējami atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam? Uzņēmums reģistrēts Latvijā, un tam nav pārstāvniecības citās valstīs.
Klausies
Darba tiesības
07:08, 8. Dec. 2022
Darba devējs taupības nolūkos vēlas noteikt, ka visi darbinieki divas dienas nedēļā strādā attālināti, lai šajās dienās nebūtu jāapsilda biroja telpas, jāslēdz gaismas utt. Vai darba devējs šādā gadījumā attālināto darbu var noteikt ar rīkojumu? Vai ir kādi izdevumi, kas darba devējam jākompensē, ja attālinātais darbs noteikts, piemēram, uz pieciem mēnešiem?
Darba tiesības 06:00, 8. Nov. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam papildus ikmēneša darba algai var maksāt prēmiju vai piemaksu? Kādi ir šo darba samaksas "ekstru" piešķiršanas nosacījumi? Un kā piemaksas vai prēmijas var izmantot ikmēneša samaksas veidošanā, piemēram, nosakot tās atkarībā no darba rezultātiem vai izpildītiem uzdevumiem? Aplūkosim!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 14. Nov. 2022
Uzņēmumā darbinieks plāno pārvākties uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Darbinieks savus darba pienākums var pildīt attālināti, tādēļ uzņēmums nevēlas lauzt darba līgumu. Viņš plāno pats maksāt visus nodokļus, lai būtu sociāli apdrošināts ES dalībvalstī, un lūdz mainīt līguma nosacījumus tā, lai uzņēmums darba algu pārskaitītu, neieturot nodokļus. Uz kādu dokumentu pamata uzņēmums var neieturēt nodokļus no darba algas un pārskaitīt visu summu darbiniekam?
Uzņēmums ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, noslēdzis uzņēmuma līgumu par teritorijas uzraudzības pakalpojumiem. Līguma darbības periodā pakalpojuma sniedzējam iestājas darbnespēja. Vai pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas lapu A?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Aug. 2022
Vai neizmaksātās iepriekšējā dalībnieka dividendes drīkst maksāt jauniem dalībniekiem proporcionāli daļu skaitam? Situācijas apraksts: 2019. gadā uzņēmumam tika aprēķinātas dividendes no peļņas, kas uzkrāta līdz 2017. gadam. Uzņēmumā bija viens dalībnieks, un no dividendēm tika samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10%. Dividendes pilnā apmērā netika izmaksātas dalībniekam. 2020. gadā nomainījās uzņēmuma valde, un tagad ir citi dalībnieki.
Komercdarbība 22:54, 30. Jūn. 2022
2022. gada 29. jūnijā spēkā stāsies grozījumi Imigrācijas likumā, kas paredz iespēju trešo valstu pilsoņiem saņemt tā saucamo "Digital Nomad" (jeb latviski "digitālais klejotājs") vīzu. Šo vīzu būs iespēja saņemt tām personām, kuras ir nodarbinātas pie ārzemēs reģistrēta darba devēja vai kuras ir ārzemēs reģistrētas pašnodarbinātas personas un veic savus darba pienākumus attālināti, piemēram, sniedz konsultācijas, tulkošanas pakalpojumus, pakalpojumus informācijas tehnoloģiju jomā, u.c.
Aktualitātes 09:59, 28. Jūn. 2022
Uzņēmums personu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) reģistrējis kā darba ņēmēju, bet fiziski tā nav parakstījusi līgumu un nav ieradusies darbā. Vai šajā gadījumā ir uzsāktas darba tiesiskās attiecības? Kā tās pārtraukt?
Darba tiesības 06:00, 9. Jūn. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Tiesvedības 06:00, 20. Jūn. 2022
Uzņēmums noslēdzis konsultāciju līgumu ar Latvijas pilsoni, kurš ir nerezidents – dzīvo Šveicē. Šai personai ir īpašums arī Latvijā, taču tās deklarētā dzīvesvieta ir Šveicē. Uzņēmums vēlas noslēgt darba līgumu, lai piemērotu visas no tā izrietošās tiesības. Kā to darīt? Vai ir kādi ierobežojumi vai speciāli nosacījumi?
Lai gan Covid-19 ierobežošanas pasākumi jau atcelti, attālināto darbu uzņēmumos izmantos arī turpmāk. Tātad joprojām radīsies ar tam nepieciešamā aprīkojuma iegādi un darba vietas iekārtošanu saistīti izdevumi. Atgādināsim, kuram par tiem jāmaksā, kā arī noskaidrosim, vai var atgūt darbiniekam izmaksātu kompensāciju par darba aprīkojumu, ko tas salauzis!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Mai. 2022
Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" noteikts, ka kompensācijas izmaksas ir arī summas, ko darba devējs darbiniekam izmaksā saistībā ar darbiniekam piederoša personiskā transportlīdzekļa, ko atbilstoši darba līgumam izmanto darba vajadzībām, nolietošanos. Vai ar darbiniekam piederošu personisko transportlīdzekli saprotams tikai gadījums, kad darba līgumā darba ņēmēja vārds un uzvārds pilnībā sakrīt ar transportlīdzekļa tehniskajā pasē norādīto, un tikai šādā gadījumā iespējama kompensācijas izmaksa?
Civiltiesības 08:00, 17. Mar. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:00, 2. Mar. 2022
Darba tiesiskās attiecības iepriekšējos divos pandēmijas gados bijušas pakļautas jauniem noteikumiem un radīja virkni izaicinājumu gan darba devējiem, gan darbiniekiem. Šajā rakstā aplūkoti atsevišķi jautājumi, kas šobrīd varētu būt aktuāli uzņēmējiem, jo Covid-19 pandēmijas ietekme sāk samazināties un spēkā jau stājušies vai plānoti grozījumi, kas var ietekmēt darba tiesiskās attiecības turpmāk. Rakstā sniegts apkopojums par aktuālajiem jautājumiem, kas darba devējiem jāņem vērā, lai savlaikus sagatavotos plānotajiem grozījumiem tiesību normu regulējumā.
Aktualitātes 09:47, 16. Mar. 2022
Tā kā kopš 2020. gada 31. janvāra Apvienotā Karaliste vairs nav Eiropas Savienības dalībvalsts un automātiskā informācijas apmaiņa ar Latviju vairs nenotiek, Latvijas nodokļu rezidentiem ir pienākums turpmāk katru gadu līdz 1. jūnijam iesniegt Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam gada ienākumu deklarāciju, norādot tajā Apvienotajā Karalistē saņemto darba algu. Nodokļi no šīs darba algas Latvijā nav jāmaksā. Deklarācija par 2020. gadu jāiesniedz līdz šī gada 1. jūlijam.
Aktualitātes 12:04, 31. Mar. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 08:35, 3. Feb. 2022
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Jau kādu laiku globālās tendences liecina, ka darba tirgus paplašinājies ārpus vienas valsts robežām. Arī Latvijas darba devēji šobrīd lūkojas ārvalstīs ne tikai talantu vai vadītāju piesaistei, bet arī rutīnas darba veicēju meklējumos. Turpinoties Covid-19 krīzei un palielinoties attālinātā darba nozīmei, Latvijas uzņēmumiem arvien biežāk rodas jautājums, kā vislabāk pieņemt darbā ārvalstu darbiniekus, īpaši tad, ja tie strādā attālināti no savas mītnes valsts.
Darba tiesības 06:00, 5. Jan. 2022
Dažādās publikācijās minēts, ka darba devējs var kompensēt darbiniekam izdevumus, kas tam rodas attālinātā darba veikšanas savā dzīvesvietā dēļ. Bet kurā Darba likuma pantā var atrast šādu nosacījumu?
Darba tiesības 07:00, 25. Feb. 2021
Kā uzskaitīt darbinieka prombūtni, ja tā ilgst vienu vai divas dienas? Piemēram, darbinieks personisku apstākļu dēļ lūdz darba devējam piešķirt viņam vienu brīvdienu. Kā dokumentēt šādus gadījumus, un vai informācija par darbiniekam piešķirto neapmaksāto brīvdienu jāiesniedz valsts iestādēm? Vai darba devējam jāapmaksā šāda darbinieka prombūtne, ja darba devējs pats atļāva darbiniekam izmantot brīvu dienu, piemēram, ārsta apmeklējumam?
Darba tiesības 06:00, 20. Jan. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 10:00, 2. Dec. 2021
Senāta Administratīvo lietu departaments 8. oktobrī izskatīja lietu privātpersonas strīdā ar Valsts ieņēmumu dienestu saistībā ar noteikto pienākumu samaksāt budžetā iedzīvotāju ienākuma nodokli un nokavējuma naudu par nekustamā īpašuma pārdošanas rezultātā gūto ienākumu.
Jaunākās tiesvedības 13:24, 12. Okt. 2021
Uzņēmējiem ir dažādas iespējas iesaistīties likumdošanas procesā, piemēram, iespējams pašiem vai ar biedrību un sabiedrisko organizāciju palīdzību iesniegumu veidā izteikt savu viedokli un piedāvāt ieteikumus iestādēm, tostarp arī Ministru kabinetam un Saeimai, par dažādiem likumprojektiem un iespējamām nepieciešamām izmaiņām normatīvajos aktos. Tāpat uzņēmēji var piedalīties arī likumprojekta izstrādes publiskajā apspriešanā.
Komerctiesības 07:00, 3. Nov. 2021
Palielinoties darbaspēka deficītam Latvijā, darba devēji arvien biežāk meklē alternatīvus risinājumus, līdz ar to pieaug darbaspēka ilgtermiņa nomas pakalpojumu pieprasījums. Noskaidrosim darbinieku nomas juridiskās nianses, kas jāņem vērā visām šajā procesā iesaistītajām pusēm!
Darba tiesības 07:00, 4. Okt. 2021
Ko darīt, ja uzņēmumā neizdodas vienoties par izmaksu kompensēšanu attālinātā darba laikā, bet saskaņā ar valdības rīkojumu jānodrošina darbs attālināti? Ja darbinieks ar darba devēju nav vienojies par attālinātā darba izdevumiem, ko darīt, ja darbinieks vēlas saņemt kompensāciju, bet darba devējs piedāvā atgriezties birojā?
Darba tiesības 07:00, 5. Okt. 2021
Nesen medijos parādījās ziņa, ka Salvadora kļuvusi par pirmo pasaules valsti, kurā kriptovalūta bitcoin atzīta par likumīgu maksāšanas līdzekli. Pagaidām ir pāragri prognozēt, vai un kad arī Latvija varētu sekot šim piemēram, taču ir īstais brīdis aplūkot, ar kādiem likumiem šobrīd regulēta kriptovalūtu izmantošana mūsu valstī.
Komerctiesības 07:00, 8. Okt. 2021
Latvijas Republikas Senāts šā gada 22. septembrī spriedumā lietā Nr. SKK-542/2021 atstāja negrozītu Vidzemes apgabaltiesas spriedumu krimināllietā apsūdzībā par nereģistrētas uzņēmējdarbības veikšanu, kas izpaudās kā nekustamo īpašumu tirdzniecība, radot būtisku kaitējumu valstij. Līdz ar Senāta lēmumu stājas spēkā Vidzemes apgabaltiesas spriedums, ar kuru apsūdzētais atzīts par vainīgu celtajā apsūdzībā un no apsūdzētā valsts labā piedzīta 284 998,78 eiro kaitējuma kompensācija.
Jaunākās tiesvedības 11:30, 29. Sep. 2021
//= $article['Article']['score'] ?>
Pensionārs strādā
Mūsdienās pensionāri arvien biežāk izvēlas turpināt strādāt arī pēc atbilstošā pensijas vecuma sasniegšanas, lai gūtu papildu ienākumus un uzturētu sevi formā. Tādēļ noskaidrojam būtiskāko, kas jāzina darba devējam, kurš nodarbina pensionāru.
Darba tiesības 07:00, 30. Aug. 2021
Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu auditi var noritēt samērā ilgi. Turklāt vēl ilgāk var risināties strīds par auditā pieņemto lēmumu. Šajā laikā var mainīties normas, kas nosaka pienākumu maksāt nodokli. Piemēram, jaunais regulējums var paredzēt, ka tādā pašā situācijā nodoklis šobrīd vairs nebūtu jāmaksā. Vai tādā gadījumā piemērojamas jaunās vai iepriekšējās tiesību normas? Atbildi sniedz Senāta spriedums lietā SKA-452/2019.
Tiesvedības 08:11, 29. Sep. 2020
Zemnieku saimniecības īpašnieks, kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājs, nodarbina sešus darbiniekus un vēlas mainīt statusu – kļūt par darba ņēmēju savā saimniecībā. Kā pareizi noformēt darba attiecības? Vai zemnieku saimniecības īpašnieks sevi pieņem par zemnieku saimniecības pārvaldnieku vai uzņēmuma vadītāju? Kādā amatā viņš jānoformē atbilstoši profesiju klasifikatoram?
Darba tiesības 07:00, 19. Aug. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Tiesvedības 07:00, 28. Jūl. 2021
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja un darbojas vispārējā nodokļu režīmā, ir viens kreditors, proti, uzņēmuma vienīgais īpašnieks, kas aizdevis tam naudu. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai viņš var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas nerada PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sekas? Vai jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Komercdarbība 07:00, 8. Jūl. 2021
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba tiesības 07:00, 22. Jūl. 2021
Autors ir fiziska persona, bet nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs. Vai pēc 2021. gada 1. jūlija, kad stājas spēkā autoratlīdzību izmaksas regulējuma izmaiņas, autoratlīdzības izmaksātājam jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai 10% apmērā no autoratlīdzības summas?
Nodokļi 07:00, 6. Jūl. 2021
Saeima 2021. gada 4. februārī konceptuāli atbalstīja likuma grozījumus, ar ko iecerēts turpināt piemērot pašlaik spēkā esošās kadastrālās vērtības vismaz līdz 2025. gada 31. decembrim. Šis lēmums atspoguļots masu medijos un radījis sabiedrībā plašākas diskusijas, jo kadastrālo vērtību izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa palielināšanās vai samazināšanās dēļ tieši ietekmē ikviena nekustamā īpašuma īpašnieka finanses.
Komerctiesības 07:00, 28. Mai. 2021
Bērniņa ienākšana ģimenē vecākiem ir satraucošs laiks. Nereti lielākās bažas rada tas, kā veiksmīgi apvienot jauno ģimenes dzīvi un karjeru. Analizēsim likumos noteiktās tiesības un pienākumus topošajiem un jaunajiem vecākiem!
Darba tiesības 07:00, 14. Apr. 2021
Satversmes tiesas 2. kolēģija ierosināja lietu "Par likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11. panta 3.1 daļas un 11.1 panta 6.1 daļas atbilstību Satversmes 105. pantam".
Jaunākās tiesvedības 08:39, 11. Feb. 2021
Attālināta darba veikšanai darba devējs ir iegādājies nepieciešamās mēbeles un citu aprīkojumu, lai darbiniekam, veicot darbu mājās, būtu atbilstoši iekārtota darba vieta. Pēc kāda laika darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas. Kā šādā situācijā rīkoties darba devējam – vai iegādātā attālinātās darba vietas aprīkojuma izmaksas darbiniekam jāatlīdzina?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 4. Mar. 2021
Saeima 18. martā galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz ieviest virkni atvieglojumu, lai palīdzētu uzņēmējiem pārvarēt Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 09:57, 19. Mar. 2021
Saskaņā ar jaunākajiem Darba likuma grozījumiem, nosūtot darbinieku veikt darbu citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, darba devējs izmaksā komandējuma dienas naudu 30% apmērā no normas. Vai tādējādi darba devējs nedrīkst izmaksāt pilnu dienas naudas summu, kāda ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”? Piemēram, ja dodoties uz Zviedriju, komandējuma dienas naudas norma ir 50 eiro, tad darbiniekiem drīkst maksāt tikai 30% no 50 eiro, tātad 15 eiro?
Darba tiesības 07:00, 2. Mar. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti Finanšu ministrijas rosinātie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz vairākas izmaiņas aprēķināšanā, kā arī paredzēti grozījumi azartspēļu nodokļa aprēķināšanā ārkārtējās situācijas laikā.
Likumdošana 14:25, 5. Mar. 2021
Ministru kabinets 25. februārī atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un nodarbinātos, informē FM.
Covid-19 14:44, 2. Mar. 2021
2021. gada 1. janvārī spēkā stājās grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli". Ar mērķi ieviest likumā noteiktās izmaiņas, šā gada 14. janvāra sēdē Ministru kabinets apstiprināja kārtību, kādā piemēro samazināto patentmaksu.
Likumdošana 12:50, 15. Jan. 2021
2021. gada 1. janvārī spēkā stājās grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem tiek noteikta kārtība, kā darba devējs var kompensēt darbiniekam izdevumus, kas tam rodas attālinātā darba veikšanas savā dzīvesvietā dēļ.
Likumdošana 10:58, 15. Jan. 2021
Beidzamos gadus progresīvos uzņēmumos pasaulē arvien biežāk darbiniekiem, lai viņus motivētu, piešķir dažādas opcijas un tiesības uz akcijām vai kapitāla daļām. Latvijā līdz šim iespēja darbiniekiem motivācijas nolūkā piešķirt dažādas opcijas vai kapitāla daļas bija samērā ierobežota, jo uzņēmējdarbībā visbiežāk izmantotajai juridiskajai formai, t.i., sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, nebija pieejami speciāli juridiski darbinieku motivācijas instrumenti. Jebkurš kapitāldaļu apsolījums vai piešķiršana esošajiem dalībniekiem bija jāveic līgumiski, kas jebkurā gadījumā radīja nodokļu sekas.
Darba tiesības 08:36, 22. Mar. 2021
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Likumdošana 18:53, 28. Dec. 2020
Laikā, kad Covid-19 radīto ierobežojumu dēļ arī jaunāko klašu skolēniem mācības notiek attālināti, vecākiem ir iespēja pieteikties slimības palīdzības pabalstam bērna pieskatīšanai. Vecākiem ir tiesības saņemt šo pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem (ieskaitot) pieskatīšanu. Tā kā mācības attālināti notiks visā valstī, tad, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa par attālinātu mācību procesu, informē Labklājības ministrija.
Covid-19 09:12, 21. Jan. 2021
14. janvārī tiešsaistē noritēja žurnāla “iFinanses” sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizētā ikgadējā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2021”, kurā atzītākie nozares eksperti informēja par aktuālākajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stājas spēkā šogad.
Aktualitātes 10:50, 15. Jan. 2021
Slimības palīdzības pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem pieskatīšanu vecāki var pieprasīt arī par Covid-19 infekcijas radītās situācijas dēļ pagarinātā brīvlaika periodu. Šajā gadījumā, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa, ka bērns nedrīkst apmeklēt skolu.
Covid-19 11:04, 8. Jan. 2021
Darba vide kļūst arvien dinamiskāka, un nereti darbinieki ir darba attiecībās ar vairākiem darba devējiem. Šādai izvēlei ir dažādi iemesli – kāds vēlas apvienot vairākas nodarbošanās, bet citi pieņem šādu lēmumu finansiālu apstākļu dēļ.
Darba tiesības 07:00, 28. Dec. 2020
Lai palīdzētu plašākam tautsaimniecībā aktīvo iedzīvotāju lokam, Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas nosacījumus – samazināts atbalsta saņemšanai nepieciešamais ieņēmumu krituma slieksnis, savukārt patentmaksātājiem palielināts atbalsta apmērs.
Covid-19 11:34, 3. Dec. 2020
Latvijas uzņēmums nodarbojas ar konsultāciju sniegšanu, tajā skaitā ārvalstu sadarbības partneriem. Plānots, ka klienta vajadzībām būs nepieciešams piesaistīt speciālistus Latvijā, Igaunijā un Lietuvā, kuri sniegs savu publisku eksperta viedokli/komentāru par konkrētiem jautājumiem. Sniegtie pakalpojumi būs neregulāri. Kāds līgums slēgšanai ar šiem partneriem būtu piemērotākais? Vai uzņēmuma līgums būtu atbilstošs? Kā šādā situācijā aprēķināt nodokļus? Vai Igaunijas un Lietuvas ekspertiem nepieciešams saņemt Latvijas nodokļu maksātāja kodu?
Lietvedība 07:00, 17. Dec. 2020
Saeima šā gada 10. decembrī, kā steidzamus konceptuāli atbalstīja Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma grozījumus, kas paredz arī nākamgad turpināt līdzšinējos atbalsta pasākumus valsts tautsaimniecības un sabiedrības ekonomiskās stabilitātes nodrošināšanai, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 16:58, 10. Dec. 2020
Šā gada 10. novembrī stājušies spēkā grozījumi Ministra kabineta noteikumos Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes situācijas apstākļos” (MK noteikumi Nr. 675), ar kuriem veiktas izmaiņas atbalsta piešķiršanas nosacījumos atbalstam nepilnu darba laiku strādājošu darbinieku atlīdzības kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 10:37, 30. Nov. 2020
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Komerctiesības 07:00, 7. Dec. 2020
Saeima otrajā – galīgajā – lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, uz terminētu laiku ieviešot jaunu atbalsta veidu – vienreizēju slimības palīdzības pabalstu bērna pieskatīšanai, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 15:43, 27. Nov. 2020
Ministru kabinetā tika skatīti nozaru ministriju iesniegtie priekšlikumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma normu uzlabošanai. Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā Covid-19 infekcijas straujo izplatību, kā rezultātā likumā noteiktais regulējums būs aktuāls ilgāku laiku, nekā sākotnēji plānots, tāpēc lielāko daļu atbalsta pasākumu paredzēts pagarināt par pusgadu līdz 2021. gada 30. jūnijam. Tāpat arī nepieciešams likumu papildināt ar jauniem pasākumiem Covid-19 izplatības laikam, kā arī vienlaikus tiek izslēgtas aktualitāti zaudējušās normas.
Covid-19 15:43, 25. Nov. 2020
Turpinām aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Darba tiesības 07:00, 27. Nov. 2020
No 2020. gada 9. novembra Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā saskaņā ar Ministru kabineta izdoto rīkojumu Nr. 655 “Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” darba devējiem noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem attālinātā darba iespējas, ja darba specifika to pieļauj un darbiniekam ir iespējas mājās pilnvērtīgi veikt darba pienākumus. Kā nosūtīt darbinieku attālinātajā darbā? Vai pietiek izdot rīkojumu?
Darba tiesības 20:39, 9. Nov. 2020
Nereti jaundibinātos uzņēmumos uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis ir viena un tā pati persona. Kamēr uzņēmums nav sācis nest peļņu, valdes loceklis bieži vien nesaņem atlīdzību, turklāt bez atlīdzības veic arī citus pienākumus. Vai šādos gadījumos obligāti slēdzams darba vai kāds cits civiltiesisks līgums? Vai šis līgums obligāti slēdzams rakstveidā? Kurā brīdī iestājas pienākums maksāt nodokļus?
Lietvedība 07:00, 23. Sep. 2020
Tie laiki, kad tika izsūtītas bezpersoniskas preses relīzes, televīzijas reklāmās gozējās īstus cilvēkus nereprezentējoši modeļi vai slavenības, ir pagājuši. Mūsdienās patērētāji meklē viens otra rekomendācijas, nevis vēršas tieši pie zīmola, lai uzzinātu informāciju par konkrēto produktu, līdz ar to influenceru ietekme arvien pieņemas spēkā.
Komerctiesības 07:00, 19. Okt. 2020
Plānots, ka no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme būs 34,09% pašreizējo 35,09% vietā. No šī paša datuma, bet, ievērojot pārejas periodu līdz 2021. gada 30. jūnijam, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs būs sociāli apdrošināms kā pašnodarbinātais, bet mikrouzņēmuma darbinieki – kā darba ņemēji vispārējā gadījumā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 18:57, 12. Okt. 2020
Līdz nākamā gada 1. jūlijam autoratlīdzību saņēmējiem paredzēts saglabāt līdzšinējo nodokļu maksāšanas kārtību un likmes. Savukārt no 2021. gada 1. jūlija notiks pakāpeniska sagatavošanās autoratlīdzību saņēmēju nodokļu nomaksai, izmantojot t.s. saimnieciskās darbības kontu.
Likumdošana 20:15, 12. Okt. 2020
SIA “A” vienīgais īpašnieks (fiziska persona) nolēma pārdot visas savas kapitāla daļas citai fiziskai personai pa 5000 eiro. SIA ir pilnībā apmaksāts pamatkapitāls 2800 eiro apmērā un nesadalītā peļņa par 2018. un 2019. gadu. Kapitāla daļu pirkuma līgumā norādīts datums, no kuras jaunajam īpašniekam ir tiesības uz dividendēm (piemēram, no līguma noslēgšanas datuma). Vai es saprotu pareizi, ka vecajam īpašniekam jāmaksā tikai kapitāla pieauguma nodoklis 20% apmērā no 2200 eiro?
Komercdarbība 07:00, 8. Sep. 2020
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par dalībnieku aizsardzību reorganizācijas procesā. Lai reorganizācijas rezultātā netiktu aizskartas dalībnieku, akcionāru vai biedru (dalībnieku) tiesības, Komerclikumā paredzēti dažādi dalībnieku aizsardzības mehānismi.
Komerctiesības 07:00, 7. Sep. 2020
Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Kredītiestāžu likumā un likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas paredz iespēju kredītiestādēm vienpusēji dzēst parādsaistības par hipotekārajiem kredītiem, kas ņemti pirms 2008. gada ekonomiskās krīzes, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:43, 10. Jūl. 2020
Lauksaimniecības uzņēmumam būs praktikants. Uzņēmums vēlas viņam maksāt atalgojumu. Kā mums pareizāk rīkoties? Papildus skolas prakses līgumam noslēgt arī darba līgumu ar šo praktikantu? Piemēram, pieņemt darbā par palīgu?
Darba tiesības 07:00, 20. Aug. 2020
Radusies neskaidrība par dienas naudas izmaksas apmēru gadījumā, ja darbinieks tiek norīkots komandējumā Latvijas teritorijā uz vienu dienu, bet komandējums ilgt no agra rīta līdz pat vēlam vakaram (darbinieks dodas uz semināru, piemēram, no Daugavpils uz Rīgu). Vai dienas naudu var maksāt pilnā apmērā? Vai tikai daļēji? Ir dzirdēti komentāri no Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, ka ja atgriežas no komandējuma šīs pašas dienas vakarā (neskatoties uz vēlo laiku), dienas nauda nepienākas. Ja tomēr darba devējs izmaksā 8 eiro, tad tie ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Darba tiesības 07:00, 28. Mai. 2020
Saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu uzņēmumu darbiniekiem un pašnodarbinātajiem VID var izmaksāt dīkstāves pabalstu par Covid-19 izraisītu dīkstāvi, kas pārsniegusi ārkārtējo situāciju un ilgusi līdz 30. jūnijam. Iesniegumu par laikposmu no 1. jūnija līdz 30. jūnijam darba devēji par saviem darbiniekiem var iesniegt līdz 30. jūnijam, bet pašnodarbinātās personas – līdz 25. jūlijam, atgādina VID.
Likumdošana 15:30, 29. Jūn. 2020
Lai uzņēmumu kapitāldaļu pirkuma tiesības kā darbinieku motivējošu faktoru izmantotu plašākā apjomā, plānots, ka arī sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) darbinieki varētu savā īpašumā iegūt uzņēmuma daļas. To paredz Saeimā pirmajā lasījumā atbalstītie Komerclikuma grozījumi.
Likumdošana 16:06, 22. Jūn. 2020
Valsts sekretāru sanāksmē izsludināta Tieslietu ministrijas izstrādātā 7 likumprojektu pakete, ar kuru plānots nodrošināt iespēju fiziskām personām, kurām ir zemi ienākumi un neliels parādsaistību apmērs, noteiktā kārtībā atbrīvoties no parādsaistībām.
Likumdošana 11:21, 16. Aug. 2019
Latvijā iedzīvotāju ienākuma nodoklis būtu jāsamazina vismaz līdz 20%, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja domnīcas "Certus" vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis.
Ekonomika 11:47, 24. Feb. 2017
Lai uzņēmumu kapitāldaļu pirkuma tiesības kā darbinieku motivējošu faktoru izmantotu plašākā apjomā, plānots, ka arī sabiedrības ar ierobežotu atbildību darbinieki varētu savā īpašumā iegūt uzņēmuma daļas. To paredz sagatavotie grozījumi Komerclikumā.
Likumdošana 15:52, 27. Mai. 2020
Ceturtdien, 28. maijā, Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināts Valsts apdraudējuma sakarā ar Covid-19 izplatību un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likumprojekts, vēsta Finanšu ministrija. Tā mērķis ir noteikt tiesisko regulējumu Covid-19 pandēmijas valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem pēc ārkārtējās situācijas beigām, kamēr vien būs nepieciešami īpaši pasākumi un atbalsta mehānisms Covid-19 apdraudējuma un tā seku novēršanai.
Covid-19 17:13, 29. Mai. 2020
Lai Valsts ieņēmumu dienests (VID) varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, pilnveidoti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumi nosaka, ka turpmāk, lemjot par dīkstāves pabalsta un/vai nodokļu brīvdienu piešķiršanu, VID ņems vērā uzņēmumu ienākumus un to samazinājumu Covid-19 krīzes ietekmē kopš brīža, kad uzņēmums uzsācis reālu saimniecisko darbību, nevis no tā reģistrēšanas brīža.
Covid-19 09:45, 30. Apr. 2020
Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas ieviesti dažādi atbalsta mehānismi uzņēmējiem un darba devējiem Covid-19 seku mazināšanai un ierobežošanai, tomēr, kā atzinuši arī valdības pārstāvji, ne visi atbalsta mehānismi bijuši efektīvi un tikai laika gaitā atklājušies dažādi trūkumi regulējumā, kas traucē kvalificēties pabalstu un atvieglojumu saņemšanai visiem, ko skārusi krīze.
Komerctiesības 08:00, 8. Mai. 2020
Ministru kabineta ārkārtas sēdē apstiprinātas izmaiņas dīkstāves pabalsta saņemšanas nosacījumos, pagarinot dīkstāves pabalsta izmaksas periodu līdz 30. jūnijam un paplašinot potenciālo pabalsta saņēmēju loku.
Covid-19 17:11, 7. Mai. 2020
Vai uzņēmums var pats maksāt darbiniekiem par dīkstāvi? Ja jā, tad ar kādiem nodokļiem apliekamas šīs summas?
Darba tiesības 07:00, 4. Mai. 2020
Nevienā tiesību aktā joprojām nav pietiekami skaidri definēts, kas ir pašnodarbināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekts jeb ienākums, no kura jāaprēķina pašnodarbinātas personas sociālās iemaksas. Valsts ieņēmumu dienests (VID) nesen precizējis metodisko materiālu "Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas". Aplūkosim, kā tas atbilst normatīvo aktu regulējumam.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2020
Lai Valsts ieņēmumu dienests varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, papildināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumos noteikts, ka turpmāk dīkstāves pabalstu varēs saņemt arī uzņēmumu valdes locekļi, kā arī darbinieki, kuri jau saņem vecuma vai izdienas pensiju.
Covid-19 09:00, 15. Apr. 2020
Lai operatīvi reaģētu uz Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām un sniegtu atbalstu nozarēm, uzņēmumiem un to darbiniekiem, šī gada 20. martā ir pieņemts vienots likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”. Tas paredz virkni atbalsta pasākumus nodokļu jomā uzņēmumiem, to darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem, ko turpmāk nodrošina Valsts ieņēmumu dienests.
Covid-19 11:50, 30. Mar. 2020
Fiziskajai personai kopš 2013.gada (tātad ilgāk nekā piecus gadus) pieder zemes gabals. 2018.gada rudenī uz tā uzbūvēti pamati, reģistrējot šajā īpašumā savu dzīvesvietu. Valsts zemes dienesta datu publicēšanas un e-pakalpojumu portālā Kadastrs.lv ir reģistrēts gan zemes gabals, gan būve, savukārt zemesgrāmatā pagaidām reģistrēts tikai zemes gabals. Kā zināms, ja personai izpildās īpašuma tiesības ir vismaz piecus gadus un deklarētā dzīvesvieta ir vismaz 12 mēnešus, tad ienākumi no pārdošanas netiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Vai konkrētajā gadījumā ir korekti skaitīt deklarētās adreses termiņu, ja dabā īpašums vēl nav pastāvējis brīdī, kad tika veikta deklarācija?
Nodokļi 07:00, 28. Mar. 2019
Novērtējot darbinieku padarīto ar lielākiem vai mazākiem labumiem, jārēķinās ne tikai ar labumu izmaksām, bet arī jānoskaidro, kādi papildu izdevumi veidosies nodokļos un vai tie neradīs uzņēmumam nodokļu risku.
Nodokļi 07:00, 2. Mar. 2020
19. martā Ministru kabinets izskatīs Finanšu ministrijas sagatavotu speciālu terminētu likumprojektu par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija, un tā mērķis ir noteikt pasākumus valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai un pārvarēšanai, īpašos atbalsta mehānismus, kā arī krīzes izdevumus, kas tieši saistīti ar COVID-19 izplatības ierobežošanas finansēšanu.
Covid-19 13:00, 19. Mar. 2020
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks ir fiziska persona. Dalībnieks aizdevis naudu savai sabiedrībai, un tas attiecīgi atspoguļots arī uzņēmuma bilancē. Vai dalībnieks aizdevumu savam uzņēmumam drīkst kapitalizēt, novirzot pamatkapitāla palielināšanai? Kādi dokumenti jāsagatavo, lai Uzņēmumu reģistram (UR) paziņotu par pamatkapitāla palielināšanu? Vai neveidojas ar nodokļiem (uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)) apliekama bāze?
Nodokļi 07:00, 21. Jan. 2020
Esmu reģistrēts saimnieciskās darbības veicējs, kas sniedz lietvedības pakalpojumus. Dažreiz tikšanās ar klientiem notiek kafejnīcā. Ja samaksāju rēķinu arī par savu klientu, vai šos izdevumus drīkst pieskaitīt saimnieciskās darbības izdevumiem? Ja jā, tad kādā apmērā?
Nodokļi 07:00, 13. Feb. 2020
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma (Likums) normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (Satversme). Jau no solidaritātes nodokļa (SN) ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par "bagātnieku nodokli". Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Nodokļi 07:00, 11. Mar. 2019
Arvien vairāk cilvēku kļūst par pašnodarbinātām personām un sniedz digitālā dizaina pakalpojumus (reklāmas baneru, audiovizuālu reklāmu, bloga ieraksta dizains utt.) uzņēmumiem. Kādu līgumu šādā gadījumā slēgt par dizaina pakalpojumiem un galarezultāta nodošanu īpašumā un neierobežotā lietošanā uzņēmumam? Kurš izlemj, vai pakalpojuma sniegšanas rezultāts (piemēram, reklāmas baneris) ir ar autortiesībām aizsargāts darbs? Kā par autordarbu pareizi samaksāt pašnodarbinātajai personai?
Civiltiesības 07:00, 9. Jan. 2020
Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām", kas paredz, ka iesniegumus Valsts ieņēmumu dienestam nodokļu administrēšanas jautājumos no 2021. gada nodokļu maksātāji varēs iesniegt tikai elektroniskās deklarēšanas sistēmā.
Likumdošana 15:52, 9. Jan. 2020
Slēdzot dāvinājuma līgumu par nekustamo īpašumu, personas nereti pavirši izturas pret jautājumiem par iespējamām nodokļu saistībām. Lai gan likumā paredzēti izņēmumi, kas attiecināmi uz nekustamā īpašuma dāvinājumiem un pienākumu maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), tomēr tie ir tikai specifiski gadījumi un liela daļa darījumu šajās izņēmuma kategorijās nemaz neietilps, līdz ar to jāmaksā nodoklis.
Tiesvedības 07:00, 6. Nov. 2019
Vai Jānis Bērziņš kā privātpersona var iznomāt auto uzņēmumam, kurā pats ir valdes loceklis? Šādā gadījumā nomas līgumā kā abas puses parakstītos viena persona, proti, Jānis Bērziņš kā privātpersona, kas iznomā automašīnu uzņēmumam SIA ''OGA'', un Jānis Bērziņš kā SIA "OGA" valdes loceklis? Kāda ir kārtība un dokumentācija šādai darbībai?
Komercdarbība 07:00, 5. Dec. 2019
Darbinieks strādā vairākās darbavietās. Vai papildatvaļinājums par bērnu pienākas visās darbavietās? Vai tomēr tas piešķirams tikai darbavietā, kurā iesniegta algas nodokļa grāmatiņa?
Darba tiesības 07:00, 3. Dec. 2019
Ikvienam ir tiesības saņemt uzziņas no valsts iestādēm. Likumdošanā šādas tiesības noteiktas jau padsmit gadu, bet kā tās darbojas praksē?
Tiesvedības 07:00, 9. Dec. 2019
Preču plūsma dažādu likumdošanas izmaiņu dēļ šobrīd ir samērā sarežģīta – pirms darījumiem jāpārbauda virkne formalitāšu, lai nepārkāptu noteikumus. Dažbrīd ir sajūta, ka šī tēma ir detektīvromāna cienīga…
Tiesvedības 07:00, 4. Dec. 2019
Nodokļi jāmaksā visiem. Šķiet, ka tas ir skaidrs, taču uzņēmējiem Latvijā attiecības ar nodokļu administrāciju jeb Valsts ieņēmumu dienestu ir pastāvīgā kustībā un dinamikā. Apsveicami, ka beidzamā gada laikā pieaug vēlme iedalīt nodokļu maksātājus pēc to uzvedības un nodokļu maksāšanas kultūras, veidojot arī katrai grupai atbilstošu uzraudzības veidu.
Nodokļi 07:00, 20. Dec. 2019
Uzņēmums darbojas būvniecības jomā. Tam ir noslēgti līgumi ar citu ES dalībvalstu uzņēmumiem par būvniecības darbu veikšanu viņu valstīs, līdz ar to Latvijas uzņēmums darbiniekus nosūta ilgstošos darba braucienos būvdarbu veikšanai. Darbinieku algu maksā Latvijas uzņēmums. Daļai darbinieku, kas dodas darba braucienos uz citām ES valstīm, ir nokārtoti A1 sertifikāti, savukārt daļai to nav. Dzīvesvietas un ceļa izdevumus sedz uzņēmums. Vai šādā situācijā uzņēmumam jāmaksā darbiniekiem arī darba brauciena dienas nauda, un vai tā jāmaksā pilnā apmērā atbilstoši katrā valstī noteiktajai normai?
Darba tiesības 07:00, 24. Okt. 2019
Augstākās tiesas (Senāta) Administratīvo lietu departaments 14.oktobrī atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā par iedzīvotāja ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu pārmaksas atmaksu. Senāts nodeva lietu jaunai izskatīšanai apelācijas instances tiesā.
Jaunākās tiesvedības 15:00, 18. Okt. 2019
Augstākās tiesas (Senāta) Administratīvo lietu departaments 30.oktobrī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru pieteicējam atteikts piemērot samazināto nekustamā īpašuma nodokļa likmi, jo nekustamā īpašuma adresi fiziskā persona ir deklarējusi vienīgi kā papildu adresi. Senāts spriedumā norāda, ka nepamatots ir pieteicēja uzskats, ka deklarētā dzīvesvieta, kas minēta Rīgas domes saistošajos noteikumos, un papildu adrese, ir viens un tas pats jēdziens.
Jaunākās tiesvedības 11:12, 31. Okt. 2019
Latvijā reģistrēts uzņēmums plāno sniegt izbraukuma ēdināšanas pakalpojumus citā Eiropas Savienības (ES) valstī. Vai šādā gadījumā uzņēmums drīkst veikt saimniecisko darbību, nereģistrējot atsevišķu uzņēmumu vai filiāli, bet darbojoties kā Latvijā reģistrēts uzņēmums? Kādi nodokļu aspekti jāņem vērā? Kādos normatīvajos aktos regulēta šāda saimnieciskā darbība?
Komercdarbība 07:00, 24. Sep. 2019
Nereti uzņēmumi, lai veiktu saimniecisko darbību un nodrošinātu tās efektivitāti, iegādājas automašīnas, ko nodod lietošanā darbiniekiem vai citām ar uzņēmumu saistītām personām, kas veic darba uzdevumus. Lai lietotu uzņēmuma automašīnu, slēdz līgumu, kurā regulē automašīnas izmantošanas mērķi, nosacījumus, atlīdzību un atbildību.
Lietvedība 07:00, 14. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) 2018.gada jūnijā ir sniedzis uzziņu zemnieku saimniecībai par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) veikšanu. Uzziņā ir skartas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) normas.
Darba tiesības 07:00, 23. Aug. 2019
Ņemot vērā Latvijas ekonomikas stabilo izaugsmi un bezdarba līmeņa samazināšanos iepriekšējos gados, uzņēmumiem arvien biežāk rodas grūtības piesaistīt un noturēt kvalificētus darbiniekus. Izaicinājums ir arī motivēt esošos darbiniekus izmantot darba laiku efektīvi, sasniegt noteiktos mērķus un ar atbildību iesaistīties uzņēmuma izaugsmē.
Darba tiesības 07:00, 4. Okt. 2019
"Sākot no 01.01.2017. spēkā stājusies jauna prasība - lai izmantotu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumus par iemaksām privātajos pensiju fondos, klientiem šīs iemaksas būs jāpatur vismaz 2 taksācijas gadus," skaidro Iļja Arefjevs, Nordea Pensions Latvia valdes loceklis.
Likumdošana 11:12, 6. Feb. 2017
2018.gada 18.oktobrī Satversmes tiesa (ST) ir pieņēmusi spriedumu lietā Nr.2018-04-01 "Par likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" 7.panta trešās daļas, ciktāl tā neparedz nekustamā īpašuma nodokļa papildlikmes maksāšanas pienākuma izbeigšanos par neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamo zemi, atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105.pantam".
Jaunākās tiesvedības 11:22, 19. Okt. 2018
Esmu mikrouzņēmuma īpašniece un valdes locekle. Tuvākajā laikā došos dekrēta atvaļinājumā. Kā man šis fakts būtu jāpaziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID)? Kas jāizdara, lai darbinieks, kam uzticos, var vadīt firmu?
Komercdarbība 07:00, 23. Jūl. 2019
SIA vēlas nosūtīt darbiniekus darba braucienā uz objektu Latvijā, kur viņi strādās vairākas dienas, līdz ar to būs nepieciešamas naktsmītnes un arī ēdināšana trīsreiz dienā. SIA plāno izmantot viesu nama pakalpojumus. Rēķinā būs atsevišķi nodalītas izmaksas par naktsmītni un ēdināšanu, taču ēdināšanas izdevumi katram darbiniekam atsevišķi nebūs izdalīti, proti, tie nebūs personificējami. Vai šādā situācijā uzņēmums drīkst darbiniekiem neizmaksāt dienas naudu? Vai ēdināšanas pakalpojumus drīkst iekļaut SIA saimnieciskās darbības izmaksās, atskaitot kā pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli, vai arī tie ir ar saimniecisku darbību nesaistīti izdevumi un veido ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamo bāzi? Vai tomēr tie ir jāpersonificē un jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) vispārējā kārtībā?
Darba tiesības 07:00, 4. Jūn. 2019
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Valdes locekļi 07:00, 5. Jūl. 2019
Kopš 2012.gada, kad sodu par neatļautu mūzikas atskaņošanu piemēroja mazam puķu veikaliņam, teju visi uzņēmēji jau iegaumējuši, ka par mūzikas atskaņošanu ir jāmaksā. Cik tas maksā, un kur jāveic maksājums? Kas ir publiska vieta, un kāpēc šādas atļaujas nepieciešamas? Noskaidrojam!
Intelektuālais īpašums 07:00, 21. Aug. 2019
Pēdējā laikā sabiedrībā vērojama jauna tendence – pieaug interese par sociālajām iemaksām. Un nav nekāds brīnums! Liela daļa darba ņēmēju ir uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss brīdi, kad ir vēlēšanās saņemt slimības vai maternitātes pabalstu. Vai vēl vairāk – kādas ir sekas, ja nodokļus darba devējs nav maksājis vispār. Tāpēc šoreiz mēģināsim noskaidrot, kur tad paliek mūsu veiktās sociālās iemaksas, uz kādiem pabalstiem varam pretendēt, un visbeidzot – cik lielu pensiju nopelnīsim, godīgi samaksājot nodokļus?
Nodokļi 07:00, 19. Jūl. 2019
Būtisks maiņas jeb bartera darījumu aspekts ir nodokļu un nodevu jautājumi. Tie ir svarīgi, lai izvēlētos, vai konkrētajā situācijā izmantojams maiņas darījums, kā arī jāņem vērā, sagatavojot maiņas līgumu un, piemēram, norādot tajā maiņas priekšmeta vērtību vai aprēķinot pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lietvedība 07:00, 3. Jūn. 2019
Saeima 23.maijā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus septiņos likumos, nosakot, ka nodokļu maksātājiem visus Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu maksājumus vienotajā Valsts kases kontā būs iespēja samaksāt vienā maksājumā.
Likumdošana 12:29, 24. Mai. 2019
Nekustamā īpašuma pārdošana ir viens no gadījumiem, kad fiziskajai personai var būt jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) 20% apmērā no saņemtā ienākuma, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Aktualitātes 17:00, 30. Mai. 2018
Vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērnu, kurš ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, ja bērns strādā vasaras brīvlaikā (no 1.jūnija līdz 31.augustam), atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Aktualitātes 11:05, 13. Mai. 2019
Fiziskai personai pieder vairāki nekustamā īpašuma objekti, kas iegādāti pirms 2019.gada. Nevienā no objektiem fiziskā persona nav deklarēta. 2019.gadā pārdoti divi objekti, darījumi deklarēti kā ienākums no kapitāla pieauguma, nodoklis samaksāts, ievērojot iegādes izmaksas. Tagad fiziskajai personai ir nodoms pārdot trešo īpašumu un rodas pienākums reģistrēt saimniecisko darbību. Vai 2019.gadā saimnieciskās darbības ietvaros drīkst pārdot trešo īpašumu un šā īpašuma iegādes izdevumus atzīt par saimnieciskās darbības izdevumiem?
Komercdarbība 07:00, 16. Apr. 2019
Vasara ir laiks, kad nedaudz atpūšamies, darām ikdienas lietas un varam arī mierīgi paskatīties uz procesiem grāmatvedībā un uzņēmumā kopumā. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir aplūkot un analizēt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izpratnē nesakārtotas lietas, kas konstatētas, veicot nodokļu maksātāju nodokļu kontroles pasākumus pēdējo četru gadu laikā (no 2015. līdz 2018.gadam).
Nodokļi 07:00, 13. Mai. 2019
Par daudzu mūsdienu uzņēmumu ikdienas realitāti kļuvuši dažādi sociālajos tīklos rīkoti konkursi, kā arī reklāmas kampaņas, kurās veiksmīgākie dalībnieki iegūst balvas. Tās nereti pērk no citiem uzņēmumiem, piemēram, kā dāvanu kartes. Kā šādas izmaksas norādīt grāmatvedībā? Vai tām jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)?
Nodokļi 07:00, 6. Mar. 2019
Nekustamais īpašums ir vērtīgs kapitāla aktīvs. Persona to var lietot savām vajadzībām vai arī izmantot saimnieciskajā darbībā, gūstot ienākumus. Veids, kā nekustamo īpašumu lieto tā turēšanas laikā, var ietekmēt maksājamā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) apmēru, ja īpašnieks nolēmis atsavināt vairs nevajadzīgo aktīvu.
Nodokļi 07:00, 28. Jan. 2019
Būvniecība ir viena no nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm, kas tieši ietekmē iedzīvotāju dzīves kvalitāti un drošību, tāpēc ir īpaši būtiski, lai viss ir sakārtots arī normatīvu līmenī. Uzskatu, ka pašreizējais būvniecības regulējums Latvijā nav pietiekami efektīvs un mums vajadzētu vairāk pārņemt pasaules standartus.
Komerctiesības 07:00, 13. Feb. 2019
Persona var gūt ienākumus dažādos veidos, līdz ar to arī piemērojamie nodokļu maksāšanas režīmi var būt atšķirīgi – ne vienmēr fiziskā persona pakļauta tikai vienai nodokļu samaksas formai. Viens no variantiem – persona, kas veic patentmaksas maksājumus, izvēlas slēgt autora līgumu.
Lietvedība 07:00, 14. Jan. 2019
Jaunais gads strādājošajiem, kā arī daļai pensionāru un personām ar invaliditāti var sākties ar skarbu atklāsmi, ka jāsamaksā nodokļu starpība par 2018.gadu, brīdina SIA “TILDE”.
Aktualitātes 12:15, 2. Jan. 2019
Tuvojoties gada beigām, iespējams, daudzi uzņēmēji izlems mainīt sava uzņēmuma formu, piemēram, pārejot no mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) uz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) režīmu. Kā šādā gadījumā jākārto formalitātes ar darbiniekiem?
Nodokļi 07:00, 28. Nov. 2018
Šogad gada ienākumu deklarāciju plāno iesniegt vien katrs otrais iedzīvotājs jeb 57%, liecina "Swedbank" Finanšu institūta veiktā iedzīvotāju aptauja.
Nauda 11:41, 28. Feb. 2017
Fiziskā persona uzbūvē divu dzīvokļu dzīvojamo māju un nolemj šo īpašumu pārdot. Tiek atrasti divi neatkarīgi pircēji (abus dzīvokļus tehniski un tiesiski iespējams pārdot un lietot autonomi). No pārdošanas rodas ienākums, ko apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Kā aprēķināt izdevumus saistībā ar īpašuma iegūšanu? Būvniecības izmaksas bija 160 000 eiro. Vai viena dzīvokļa izmaksas līdz ar to ir 80 000 eiro (160 000 / 2)? Vai arī drīkst noteikt, piemēram, ka vienam dzīvoklim izmaksas 100 000 eiro, savukārt otram – 60 000 eiro? Dokumentāri tas nav pierādāms, jo visi būvniecības dokumenti noformēti kā viena objekta būvniecībai.
Nodokļi 08:00, 16. Okt. 2018
Saeima 1.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Tie nosaka, ka interneta komersantam informācija Valsts ieņēmumu dienestam (VID) turpmāk būs jāsniedz ne tikai par nodokļu maksātājiem, bet gan par visiem klientiem, kuri iepērkas vai izmanto pakalpojumus internetā, informē Saeimas preses dienests.
Aktualitātes 16:20, 7. Nov. 2018
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Nodokļi 07:00, 1. Okt. 2018
31.12.2017. sabiedrības gūtā peļņa nav sadalīta dividendēs. Īpašnieks nolēmis to sadalīt. Vai peļņu drīkst dalīt pakāpeniski, t.i., pa daļām, ieturēt 10% iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un izmaksāt dividendes? Vai arī peļņa obligāti jāsadala 1 reizē, ieturot 10% IIN un samaksājot to budžetā? Vai ir noteikts periods (gads), līdz kuram drīkst dalīt peļņu un ieturēt IIN 10% apmērā?
Nodokļi 07:00, 6. Sep. 2018
Dažādu ārpakalpojumu izmantošana ir aktuāla mūsdienu biznesa tendence. Speciālists, kas nestrādā uz vietas birojā, vairumā gadījumu uzņēmumam izmaksā mazāk, tomēr ir virkne jautājumu, kas jāatbild, pirms pieņem lēmumu izmantot ārpakalpojumu. Piemēram, jāsagatavo atbilstošs un abpusēji drošs sadarbības līgums.
Komerctiesības 07:00, 10. Okt. 2018
Ar fotobanku, piemēram Shutterstock vai Dreamstime, starpniecību, fotogrāfi var pārdot savu fotogrāfiju izmantošanas tiesības, neredzot gala patērētāju. Fotobankas var būt reģistrētas gan Eiropas Savienībā , gan Amerikas Savienotajās Valstīs. Būtiski saprast, ar kādiem nodokļiem fotogrāfam šādā gadījumā jārēķinās, kā arī, vai nepieciešams reģistrēties par pievienotās vērtības nodokļa maksātāju.
Nodokļi 06:00, 31. Aug. 2018
Studente Anna brīvprātīgi (dažas stundas nedēļā) veic Eiropas Komisijas (EK) veidota projekta darbus (palīdz organizēt izstādes un kontaktbiržas), nesaņemot samaksu naudā vai citus labumus. Kā noformēt šādu darbu? Vai par Annas brīvprātīgo darbu jāmaksā nodokļi? Vai jāuzskaita nostrādātās stundas, un vai par tām jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID)?
Darba tiesības 07:00, 4. Sep. 2018
Dažkārt darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Nodokļi 07:00, 13. Sep. 2018
Kā rīkoties, ja atskaites nodošanas datums sakrīt ar nodarbinātā pēdējo darba dienu? Piemēram, 2018.gada jūlijā iestādē no darba atbrīvoti vairāki darbinieki. Darbinieks A atbrīvots no 31.07.2018. Kurš no šiem variantiem ir pareizs?
Nodarbināto, kas atbrīvots atskaites beigu datumā, uzrāda sadaļā "Atbrīvotie", jo dienas beigās (plkst. 24.00) darbinieks A vairs nestrādā.
Darbinieks A pēdējā darba dienā ir jāskaita ne tikai algu kontekstā, bet arī personālvadībā, jo visu dienu viņš ir tāds pats darbinieks, kā visi pārējie.
Darba tiesības 07:00, 11. Sep. 2018
Kādi ir nosacījumi, lai darbinieks un darba devējs varētu noslēgt auto patapinājuma līgumu? Vai darbiniekam obligāti ir jābūt auto īpašniekam vai turētājam? Kā rīkoties, ja automašīna ir iegādāta līzingā? Vai patapināt var tikai darbinieks vai jebkura fiziskā persona?
Lietvedība 06:00, 16. Aug. 2018
Patapinājums jeb lietošanas aizdevums ir līgums, ar kuru kādam (patapinājuma ņēmējam) patapinātājs nodod lietu bez atlīdzības, bet noteiktai lietošanai, ar nosacījumu atdot to pašu lietu. Kādos gadījumos tiek slēgts patapinājuma līgums, kas jāietver šādā līgumā, no kā jāuzmanās un kam jāpievērš uzmanība?
Lietvedība 06:00, 23. Jūl. 2018
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Darba tiesības 06:00, 27. Jūl. 2018
27.09.2016. Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), ar kuriem paredzēts ieviest iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atbrīvojumu vienai no darba koplīgumā noteiktajām darbinieku sociālajām garantijām - ēdināšanas izdevumiem. Tāpat veiktas vēl vairākas citas izmaiņas – par svarīgāko turpinājumā.
Likumdošana 17:35, 29. Sep. 2016