Jādomā, ka strīdi ir tikpat seni kā pati cilvēce, tādēļ cilvēki jau izsenis ir gremdējušies pārdomās par to, kas tad ir vērtīgāk – strīdēties vai noslēgt mieru. Strīdu dalībnieki ne vienmēr spējuši racionāli un ar vēsu prātu tos atrisināt paši saviem spēkiem, jo cilvēks tomēr ir emocionāla būtne un bieži vien tā rīcību nosaka dažādi principi, aizspriedumi vai kādi iracionāli apsvērumi. Tomēr izlīgums ir lielisks veids, kā ietaupīt finanšu un laika resursus.
Lietvedība 06:00, 12. Apr. 2024
Mēdz būt gadījumi, kad darba devējs prasa darbiniekiem būt gataviem ierasties darbā ārpus darba laika, piemēram, svētku dienās. Vai laiks, kas pavadīts, darbiniekam esot gatavībā, būtu viņam jākompensē un, vai tas būtu jādara arī tad, ja darbinieks iepriekš par šādu iespējamību ticis informēts?
Darba tiesības 06:00, 24. Mar. 2025
Par Satversmei atbilstošu atzīta Kriminālprocesa likuma norma, kas procesā par noziedzīgi iegūtu mantu paredz lietas izskatīšanu divās tiesu instancēs, bet neparedz tās skatīšanu kasācijas kārtībā, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 15:08, 16. Apr. 2025
Kādos gadījumos darba devējam ir jāatlīdzina darbinieka izdevumi par optisko briļļu iegādi? Kādi dokumenti ir jāiesniedz darba devējam un vai ir noteikts kāds summas limits? Cik bieži drīkst iegādāties jaunas brilles un vai par šādiem izdevumiem ir jāmaksā nodokļi?
Darba tiesības 06:00, 16. Apr. 2025
Lai sekmētu konkurenci un līdz ar to augtākās kvalitātes pakalpojumu sniegšanu, 2025.gada 4.martā apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.169 “Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi”, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 13:57, 14. Mar. 2025
Kriminālprocesa likuma normas, kas nosaka noziedzīgi iegūtas mantas izcelsmes pierādīšanu tādā procesā par noziedzīgi iegūtu mantu, kas izdalīts no kriminālprocesa par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, atbilst Satversmei, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 12:54, 14. Mar. 2025
Lēnām uz priekšu virzās pēdējā laika apjomīgākās izmaiņas Darba likumā. Tostarp paredzēts samazināt piemaksas par virsstundu darbu, ieviest četru dienu darba nedēļu, kā arī beidzot kā primāro algas izmaksas veidu noteikt bezskaidras naudas maksājumu. Tāpat gaidāmas arī citas būtiskas izmaiņas.
Darba tiesības 10:57, 7. Feb. 2025
2025.gada 2.februārī Eiropas Savienībā, tajā skaitā Latvijā, stājas spēkā Mākslīgā intelekta (MI) akta prasības, kas aizliedz izmantot MI rīkus, kas apdraud cilvēktiesības, piemēram, ietekmē cilvēku uzvedību, atvasina emocijas, prognozē, vai persona varētu izdarīt noziedzīgu nodarījumu un citas.
Likumdošana 11:22, 5. Feb. 2025
Vai darbinieku drīkst izsaukt no atvaļinājuma, lai parakstītu dokumentu? Vai atvaļinājuma laikā vispār drīkst veikt dokumentu parakstīšanu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2025
Uzņēmums rīko darbinieku bērniem Ziemassvētku eglīti. Vai bērna vecāks, kas šajā gadījumā ir arī uzņēmuma darbinieks, drīkst pavadīt bērnu uz pasākumu, kas notiek ārpus biroja telpām? Vai šis laiks ieskaitāms darba laikā vai tomēr jānoformē kā brīvdiena?
Darba tiesības 06:00, 23. Dec. 2024
Par Satversmei atbilstošu atzīta norma, kas nosaka elektroenerģijas sistēmas operatora tiesības pārrēķināt elektroenerģijas apjomu tās lietošanas noteikumu pārkāpuma gadījumā. Pārrēķina metode nodrošina individualizācijas principa ievērošanu un tādu ekonomisko ekvivalenci, kādu konkrētajos apstākļos iespējams nodrošināt, lai nepamatoti neskartu sistēmas operatora un citu elektroenerģijas sistēmas lietotāju tiesības, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 15:39, 4. Dec. 2024
Sāk izskatīt lietu par Ministru kabineta noteikumu Nr.50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 113.punkta atbilstību Satversmes 64. un 105.pantam un Elektroenerģijas tirgus likuma 32.panta 5.daļai, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 10:57, 5. Nov. 2024
2024.gada 10.septembrī Eiropas Savienības Tiesa pieņēma spriedumu lietā C-48/22 P, noraidot “Google”, LLC un tās meitasuzņēmuma “Alphabet”, Inc. apelācijas sūdzību par 2021.gada 10.novembra Vispārējās tiesas spriedumu lietā T-612/17. Tādējādi uzņēmumiem būs jāsamaksā Eiropas Komisijas 2017.gadā uzliktais naudas sods 2,4 miljardu eiro apmērā par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu par “Google Shopping” pakalpojuma piedāvāšanu.
Tiesvedības 06:00, 1. Nov. 2024
Latvijas tiesiskais regulējums, kas attiecas uz noziedzīgi iegūtu mantu un tās konfiskāciju bez notiesājoša sprieduma lietā, ir nonācis ne tikai Satversmes tiesas (ST), bet nu jau arī Eiropas Savienības Tiesas (EST) lietvedībā. 2024.gada 4.oktobrī EST pasludinātais spriedums apvienotajās lietās C-767/22, C-49/23, C-161/23 par ST uzdotajiem prejudiciālajiem jautājumiem iezīmē kādu būtisku pārpratumu, kas ir pieļauts nacionālā regulējuma izstrādē un prasa šobrīd atgriezties pie tā.
Tiesvedības 13:05, 11. Okt. 2024
Nodibinot līgumiskas saistības, darījuma partneris mēdz iekļaut līgumā punktu, kas nodrošina darījuma attiecību izpildi, proti, personas galvojumu par saistību izpildi. Mēdz gadīties, ka līgumos tiek iekļauts tāds termins kā “solidāra atbildība”, kas, līdzīgi kā galvojums, nosaka pienākumu personai uzņemties atbildību, ja pielīgtās saistības netiek pildītas. Ko nozīmē solidārā atbildība un kā tā atšķiras no galvojuma?
Lietvedība 06:00, 27. Sep. 2024
Ierosināta lieta par likuma “Par atjaunotā Latvijas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 38.panta 2.daļas vārdiem “četri procenti” un 42.panta 7.daļas atbilstību Satversmes 1.pantam un 105.panta pirmajam un trešajam teikumam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 08:45, 25. Jūl. 2024
Klients iemaksā naudu savā pakalpojumu kontā, lai saņemtu kādus kredītpunktus, kurus uzkrājot, var iegādāties kādus labumus attiecīgajā uzņēmumā. Vai šādi iemaksātajai naudai un saņemtajiem bonusiem ir jāievēro 2 gadu garantija? Vai uzņēmums var savā akcijas piedāvājumā noteikt, ka šādi kredītpunkti izmantojami līdz konkrētam datumam, tādējādi termiņš sanāk īsāks par 2 gadiem? Vai dāvanu kartē iemaksātajai naudai nav piemērojams 2 gadu derīguma termiņš? Kur novilkt robežu – kuriem pakalpojumiem ir un kuriem nav 2 gadu garantija?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Darbinieks paziņo darba devējam, ka viņš meklēs citu darbu, bet neiedod rakstisku atlūgumu, jo pagaidām vēl nav atradis jaunu darbu. Uzskatām, ka faktiski šis ir darba ņēmēja uzteikums, tomēr Darba likumā (DL) ir noteikts, ka uzteikumam jābūt noformētam rakstveidā. Vai uz šādu situāciju ir attiecināms kāds DL 101.panta darba devēja uzteikuma pamats?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Aug. 2024
Līdz pat piedāvājuma iesniegšanas termiņam pretendenti var iesniegt un atsaukt savu piedāvājumu (tātad arī precizēt un papildināt) bez stingru noteikumu ievērošanas. Savukārt pēc piedāvājuma iesniegšanas termiņa beigām ir jāievēro praksē izstrādājušies “spēles noteikumi”. Kādi tie ir?
Publiskie iepirkumi 06:00, 17. Jūl. 2024
Nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības noteikšanas principi nav pārskatīti kopš 2005.gada. Jau labu laiku notiek diskusijas, ka šo vērtību noteikšanas kārtību nepieciešams aktualizēt atbilstoši reālajai situācijai. 2024.gada 30.maijā trešajā lasījumā ir pieņemti grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, nosakot masveida kadastrālās vērtēšanas mērķus un principus. Kas mainīsies, vai un kā šīs izmaiņas ietekmēs nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus?
Komerctiesības 06:00, 5. Jūn. 2024
Nereti praksē visbiežāk konstatētais neatbilstības veids Eiropas Savienības fondu īstenotajos projektos ir tieši iepirkumu normatīvo aktu pārkāpumi. Apskatām, kādi ir galvenie neatbilstību aspekti iepirkumu plānošanas un dokumentācijas sagatavošanā, ar ko regulāri iepirkumu pārbaudēs sastopas Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.
Publiskie iepirkumi 06:00, 17. Jūn. 2024
Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada laikā izskatījusi vairākas lietas, kurās gūtās atziņas varētu interesēt lielu daļu uzņēmēju. Apskatām lietas par brīvas pārvietošanās ierobežojumu, neitrālas vides nodrošināšanu darbavietā un atvaļinājuma uzkrājumu, ja darbinieks ir ilgstoši slimojis.
Tiesvedības 06:00, 22. Apr. 2024
Eiropas Savienības Tiesa 2023.gadā izskatīja virkni spriedumu, kuros gūtās atziņas par atvaļinājumu un atpūtas laiku ir vērts ņemt vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 25. Mar. 2024
Cik ilgs atvaļinājums pienākas bērnu tēvam, ja ģimenē piedzimuši dvīņi?
Darba tiesības 06:00, 4. Apr. 2024
Piektdienās darbiniekam darba diena ir nevis astoņas stundas, bet tikai četras, jo atlikušās stundas tiek noformētas kā atvaļinājums. Šādā veidā tiek iztērēta viena vai divas atvaļinājuma nedēļas. Vai darbinieku drīkst nosūtīt atvaļinājumā uz nepilnu dienu?
Klausies
Darba tiesības
09:00, 26. Mar. 2024
Darba likumā noteikts, ka darba devējs nedrīkst nodarbināt darbinieku ar summēto darba laiku ilgāk par 56 stundām nedēļā. Rodas jautājums – kas ir nedēļa? No pirmdienas līdz svētdienai vai jebkurš cits 7 dienu intervāls, piemēram, no otrdienas līdz pirmdienai?
Darba tiesības 06:00, 16. Apr. 2024
Darbinieks uzņēmumā nostrādājis 10 gadus, bijis aizrautīgs sava darba darītājs, tādēļ atvaļinājuma izmantošanu atlicis uz vēlāku laiku. Tad nācis jauns projekts, jauni izaicinājumi, jauns atvaļinājuma gads, kurā atkal šķitis, ka brīvdienu izmantošana pagaidīs. Gadu gaitā darbinieka neizmantotais atvaļinājums uzkrājies vairāku nedēļu apjomā. Dienā, kad darba devēja un darbinieka ceļi šķiras, rodas jautājums – vai un kādā apmērā darbiniekam pienākas neizmantotā atvaļinājuma kompensācija?
Darba tiesības 06:00, 8. Apr. 2024
Ja uzņēmumam nākas pieņemt lēmumu, piemēram, par valdes vai padomes locekļu maiņu, tam nepieciešams apstiprinājums – protokols, kas pierāda lēmuma gaitu un ir iesniedzams Uzņēmumu reģistrā. Tomēr praksē ir vēl vairākas situācijas, kurās protokola nozīme ir tikpat būtiska. Apskatām, kas ir protokols, kad tas jāsagatavo un kā jānoformē.
Lietvedība 06:00, 14. Mar. 2024
Satversmes tiesā pēc Rīgas pilsētas tiesas pieteikuma ierosināta lieta par Ministru kabineta noteikumu Nr.50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 113.punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmei un Elektroenerģijas tirgus likumam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 10:55, 1. Mar. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Aktualitātes 13:07, 23. Feb. 2024
Iepirkumu uzraudzības birojs atgādina par normatīvajos aktos jau paredzēto regulējumu, kas pasūtītājiem un sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem dod iespējas neiepirkt Krievijas un Baltkrievijas preces.
Likumdošana 15:19, 29. Jan. 2024
Darbinieks dodas ikgadējā apmaksātā atvaļinājumā. Pirms atvaļinājuma darbiniekam bijusi ilgstoša neattaisnota prombūtne. Kā šādā situācijā jāaprēķina samaksa par atvaļinājumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Feb. 2024
Darbiniekam ir summētais darba laiks un viņš strādā diennakti, bet pēc tam ir trīs brīvdienas. Kādas ir tiesības darba devējam noteikt to, ka darbiniekam ir jāapmeklē kursi visās viņa plānotajās brīvdienās (no plkst. 9.00 līdz 17.00)?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Jan. 2024
2024.gada 7.janvārī stājās spēkā jaunā regula 2023/2841, ar ko nosaka pasākumus nolūkā panākt vienādi augsta līmeņa kiberdrošību Eiropas Savienības (ES) iestādēs, struktūrās, birojos un aģentūrās (Kiberdrošības regula).
Likumdošana 16:33, 9. Jan. 2024
Eiropas Revīzijas palāta īpašajā ziņojumā par Publisko iepirkumu Eiropa Savienībā (ES) 10 gados laikposmā līdz 2021.gadam būvdarbu, preču un pakalpojumu līgumu piešķiršanā novērtējusi konkurences līmeni publiskajā iepirkumā ES vienotajā tirgū, tai skaitā par Latviju, informē Iepirkumu uzraudzības birojs.
Aktualitātes 14:18, 11. Dec. 2023
2023.gada septembra beigās pieņemtais Senāta spriedums lietā SKA-5/2023 jeb tā dēvētajā AKKA/LAA lietā pielika punktu vairāk nekā 10 gadus ilgušajai tiesvedībai. Kādus secinājumus var izdarīt no šīs lietas, it īpaši no Senāta atziņām? Kāds ir iestādei – šajā gadījumā Konkurences padomei – piemērojamais pierādīšanas standarts? Vai tarifu taisnīguma salīdzinājumam pietiek ar kaimiņvalstu datiem?
Tiesvedības 06:00, 8. Dec. 2023
Darba likuma (DL) 149.panta 3.daļā ir teikts, ka neizmantoto atvaļinājumu drīkst pārcelt tikai uz vienu gadu. Kas notiek situācijā, kad darbinieks dodas bērnu kopšanas atvaļinājumā un viņam paliek neizmantots ikgadējais atvaļinājums? Piemēram, darbinieks uzņēmumā strādā divus gadus. Pirmajā darba gadā tika izmantotas divas atvaļinājuma nedēļas un pārējās divas – pārceltas uz nākamo gadu. Otrajā darba gadā darbinieks izmanto vēl divas atvaļinājuma nedēļās un paziņo, ka pēc diviem mēnešiem dosies bērnu kopšanas atvaļinājumā. Ņemot vērā, ka bērnu kopšanas atvaļinājums ir ilgāks par vienu gadu, kas notiek uz neizmantoto ikgadējo atvaļinājumu? Vai šī neizmantotā daļa obligāti ir jāizmanto līdz bērnu kopšanas atvaļinājumam?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 30. Nov. 2023
Līgums par preču izplatīšanu ir vienošanās starp divām vai vairāk pusēm, kas nosaka preču izplatīšanas noteikumus un nosacījumus. Šis līguma veids ir plaši izplatīts pasaulē, tomēr vēl aizvien iesaistītajām pusēm ir daudz neskaidru jautājumu. Apskatām, kas ir šī līguma galvenie elementi, kuri normatīvie akti to regulē un kā šis līguma veids atšķiras no citiem.
Lietvedība 10:00, 22. Nov. 2023
Vai kreditoram, lai atgādinājums būtu pienācīgi paziņots, ir tiesīgs sūtīt atgādinājumu parādniekam uz viņa līgumā norādīto saziņas adresi, vai arī kreditoram ir pienākums noskaidrot parādnieka deklarēto dzīvesvietu un atgādinājumu sūtīt uz to. Senāta Civillietu departaments izskatīja juridisko interpretāciju saistībā ar kreditora atgādinājumu parādniekam.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2023
Kā atgūt pārmaksātos nodokļus? Ir vai nav pamatlīdzekļu komplekts? Vai NĪN drīkst iekļaut nomas maksā? Cik maksā personas dati? Kā VID pārbauda transfertcenu dokumentāciju? Mūsdienu amatniecība – patriotisms vai bizness? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:30, 1. Nov. 2023
Kas būtu jāņem vērā, ja vēlaties iegādāties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidenta? Vai to iespējams realizēt tikpat vienkārši kā iegādājoties īpašumu no jebkura cita īpašnieka Latvijā? Acīmredzot – nē. Īsumā par riskiem, iegādājoties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidentiem.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 13. Okt. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 18.oktobrī kopsēdē izskatīja lietu, kas ierosināta, pamatojoties uz pieteicējas Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ''Dobeles HES'' pieteikumu par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas atteikumu pieteicējai atlīdzināt zaudējumus sakarā ar saražotās elektroenerģijas pārdošanu.
Jaunākās tiesvedības 13:45, 20. Okt. 2023
Katrā uzņēmumā papildus darba līgumam tiek izstrādāti arī dažādi iekšējās darba kārtības noteikumi. Tie darbiniekiem ir tikpat saistoši, kā darba līgums, un, tos pārkāpjot, iestājas sekas atbilstoši Darba likumam (DL) – sākot no rājiena, līdz pat, smagākos gadījumos, atbrīvošanai no darba. Vai ir kādas obligātas prasības, kas jāiekļauj šādos noteikumos? Ko var uzskatīt par iekšējās kārtības noteikumiem – kādu vienu dokumentu vai arī var skatīties plašāk?
Klausies
Darba tiesības
06:45, 20. Sep. 2023
Darbiniekam ir ikgadējā atvaļinājuma uzkrājums 86 dienas. Šāds uzkrājums ir izveidojies darba intensitātes un specifikas dēļ. Vai darba devējs drīkst lūgt darbiniekam noformēt atvaļinājumu, par to izmaksāt atvaļinājuma naudu, bet vienlaikus lūgt darbiniekam fiziski atrasties darbā un veikt darba pienākumus?
Darba tiesības 06:00, 31. Aug. 2023
Vai darba devējam ir jākompensē darbinieka ceļa izdevumi un ceļā pavadītais laiks gadījumā, ja darbiniekam tiek noteikta cita darba vieta? Šāda situācija ir analizēta Senāta 2022.gada 22.jūnija spriedumā lietā SKA-34/2022 par darba un atpūtas laiku civildienesta ierēdnim, kura darba vieta pārcelta rotācijas kārtībā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 4. Sep. 2023
2023.gada 29.augustā stājās spēkā kārtējie nozīmīgie Maksātnespējas likuma (ML) grozījumi, kas ne vien ietekmēja atsevišķus, līdz šim ML jau esošus rīkus, bet arī ieviesa Latvijas maksātnespējas jomas regulējumā būtiskus jauninājumus.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2023
Saeima galīgajā lasījumā ir apstiprināti grozījumus Patērētāju tiesību likumā un grozījumus Civilprocesa likumā, ieviešot Latvijā jaunu, efektīvu un iedarbīgu procesuālo mehānismu patērētāju kolektīvajām prasībām.
Likumdošana 08:22, 15. Sep. 2023
Vai skaņu ierakstus drīkst tiesā izmantot kā pierādījumus? Vai vienmēr ir jāsaskaņo ar otru pusi, ka ieraksts tiks veikts? Un kā pierādīt, ka ieraksts ir autentisks?
Klausies
Tiesvedības
06:00, 18. Aug. 2023
Konkurences padome (KP) padziļinātā izpētē par biedrības “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) piemērotajiem kritērijiem atlīdzības maksas tarifu aprēķināšanai par mūzikas atskaņošanu viesnīcu istabās secināja, ka vairāki tarifu aprēķināšanas kārtībā piemērotie kritēriji nav uzskatāmi par pamatotiem. LaIPA ņēma vērā KP aicinājumu un, sadarbojoties ar nozares asociāciju “Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija”, vienojās par pāreju uz jaunu, pamatotu atlīdzības maksas piemērošanas kārtību.
Aktualitātes 08:20, 24. Jūl. 2023
Darbā, kurā nav iespējams paredzēt darba grafiku, uz nepilnu darba laiku tiek pieņemts darbinieks. Kāda informācija jānorāda darba līgumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 17. Aug. 2023
Uzņēmums vēlas dokumentus kārtot elektroniski. Vai tas nozīmē, ka ir jābūt izstrādātai kārtībai, kurā dokumenti tiks digitalizēti? Kas jāņem vērā, ja sadarbības partneri dokumentus kārto papīra formā? Kādā veidā uzņēmumi, kas joprojām paraksta dokumentus ar roku, apzīmogo rēķinus un nosūta tos pa pastu, var elektroniski saņemtos dokumentus pārvērst papīra formā?
Droši vien nepārspīlēšu, ja apgalvošu, ka lielākā daļa portāla iTiesības.lv lasītāju katru dienu darbā vismaz divas stundas strādā ar datoru. Bet cik no jums ir veikuši obligāto veselības pārbaudi un cik daudziem ir konstatēts, ka darba pienākumu veikšanai nepieciešamas piemērotas brilles? Un, ja tas ir konstatēts, kurš maksā par brillēm – darbinieks vai darba devējs?
Darba tiesības 06:00, 17. Jūl. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 08:00, 5. Jūn. 2023
Darbinieks ir veicis pārkāpumu darba laikā un par to uzrakstījis paskaidrojumu. Cik ilgi darba devējam ir jāsaglabā darbinieka paskaidrojums personāla lietā par pārkāpumu? Vai ir nepieciešams to glabāt ilgāk par vienu gadu?
Klausies
Lietvedība
06:00, 30. Mai. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesa spriedumu, ar kuru noraidīts pieteicēju pieteikums atcelt Ministru kabineta rīkojumā noteikto, kas ārkārtējās situācijas laikā uzlika pienākumu no 2021.gada 15.novembra valsts un pašvaldību institūciju darbiniekiem un amatpersonām uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, lai veiktu savus darba pienākumus.
Jaunākās tiesvedības 08:00, 5. Jūn. 2023
Darbiniekam – biroja vadītājam – ir izsniegta pilnvara parakstīt saņemto preču pavadzīmes, izņemt pasta sūtījumus u.tml. Ar darbinieku tiek pārtrauktas darba attiecības un pilnvara tiek anulēta. Cik ilgi jāsaglabā izsniegtā un anulētā pilnvara? Vai jāņem vērā Grāmatvedības likumā (GL) noteiktais glabāšanas termiņš dokumentiem, lai pierādītu, ka dokumentu parakstījusi tobrīd pilnvarotā persona?
Klausies
Lietvedība
06:00, 20. Jūn. 2023
Līgums par Eiropas Savienības (ES) funkcionēšanu nosaka, ka Eiropas Revīzijas palātai ir jāveic ES budžeta un nozaru politikas revīzija, kas nosedz ES izdevumu finanšu, atbilstības un lietderības aspektus. Galvenais mērķis ir sniegt ES nodokļu maksātajiem informāciju par to, vai ES un nacionālās iestādes, kā arī finansējuma gala saņēmēji novirza investīcijas tiem mērķiem un tādā apjomā, kā to paredzējuši likumdevēji ES un nacionālajā līmenī. Šī pārskatatbildība ir īpaši svarīga kopš Covid-19 pandēmijas, kad ES rīcībā ir ne tikai lielāki tradicionālie budžeta līdzekļi, bet arī finanšu tirgos aizņemtais finansējums.
Tiesvedības 06:00, 12. Mai. 2023
Parasti situācijās, kad kāda no darījuma pusēm saskaras ar terminu “prasījuma tiesību pārņemšana”, tas tiek saistīts ar saistību nodošanu trešajām personām jeb saistību cesiju. Retāk tiesu praksē sastopams arī gadījums, kad parastās tiesvedības procesa vai šķīrējtiesas procesa gaitā, kā arī pēc sprieduma saņemšanas prasītājs no lietas izstājas, jo iestājusies kreditora nāve (fiziskās personas nāve).
Komerctiesības 06:00, 22. Mar. 2023
Eiropas Savienības Tiesa šī gada 12.janvārī pasludināja spriedumu apvienotajās lietās C‑702/20 un C‑17/21, atbildot uz Senāta uzdotajiem jautājumiem sabiedrību "DOBELES HES" un "GM" strīdā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju.
Tiesvedības 06:00, 12. Apr. 2023
Mūsdienu digitālajā laikmetā personas dati ir kļuvuši par vērtīgu uzņēmumu aktīvu. Attīstoties tehnoloģijām, uzņēmumi un organizācijas vāc milzīgu informācijas apjomu par saviem darbiniekiem. Šī informācija var saturēt gan parastus datus, piemēram, vārdu, uzvārdu un dzīvesvietas adresi, gan sensitīvus datus, piemēram, medicīniskos, biometriskos un citus datus. Tā kā darbinieki uztic savus personas datus darba devējam, ir būtiski nodrošināt, lai tie tiktu apstrādāti likumīgi, godprātīgi un pārredzami.
Datu aizsardzība 08:37, 11. Apr. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko martā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:21, 5. Apr. 2023
Ministru kabinets 28.martā apstiprināja grozījumus Patērētāju tiesību likumā un Civilprocesa likumā, ieviešot Latvijā jaunu, efektīvu un iedarbīgu procesuālo mehānismu patērētāju kolektīvajām prasībām, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 16:49, 28. Mar. 2023
Prakse rāda, ka nereti darba devēji neorientējas jēdzienos “dežūras gatavība” un “izsaukuma gatavība” un ne vienmēr zina, kā pareizāk rīkoties, lai, nodrošinot pakalpojumus klientiem, tiktu ievērotas darbinieku tiesības uz atpūtu, tiktu nodrošināta atbilstoša darba samaksa un neveidotos virsstundu darba risks.
Darba tiesības 06:00, 27. Mar. 2023
2021.gadā Datu valsts inspekcija (DVI) veica preventīvas pārbaudes Latvijas e-komersantu tīmekļa vietnēs, lai konstatētu faktisko situāciju un problēmas sīkdatņu izmantošanā. Pārbaudes rezultātā 2022.gadā DVI izdeva ziņojumu “Par konstatēto, veicot preventīvo pārbaudi attiecībā uz sīkdatņu izmantošanas atbilstību lielāko Latvijas e-komersantu tīmekļa vietnēs.”
Klausies
Datu aizsardzība
06:00, 3. Mar. 2023
Kā ik gadu, arī 2022.gadā Eiropas Savienības Tiesā ir izskatīta virkne spriedumu un atziņu, kas jāņem vērā visiem uzņēmējiem. Piedāvāju, manuprāt, būtiskāko atziņu apkopojumu darba tiesību jomā, ko vērts iekļaut noteikti izlasāmo rakstu “čeklistē”.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 27. Feb. 2023
Darbinieks strādā astoņas stundas dienā, papildus viņam veidojas virsstundas, kas saistītas ar izsaukumu uz darbu neatliekamu darba pienākumu pildīšanai un mājas dežūrām jeb darbu gaidīšanas režīmā – aptuveni 10 dienas mēnesī 24 stundu režīmā brīvdienās (sestdiena, svētdiena un svētku dienas) un 15,5 stundas darba dienās ( t.i., pēc darba laika), kad jebkurā brīdī var būt jādodas uz darbu. Vai ceļš uz darbu un no darba izsaukuma reizē ietilpst virsstundu laikā, vai kā virsstundas skaitāmas tikai tās stundas, kad darbinieks atrodas tieši darba vietā, veicot konkrēto darbu?
Darba tiesības 06:00, 28. Feb. 2023
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz četru kalendāra nedēļu ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kuru var dalīt tikai ar darbinieka piekrišanu un izņēmuma gadījumos divas kalendārās nedēļas pārcelt uz nākamo gadu. Bet cik daudz atvaļinājumus drīkst uzkrāt? Vai atvaļinājumu uzkrāt vispār ir likumīgi? Un kā aprēķināt uzkrātā atvaļinājuma naudu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Mar. 2023
Latvijā, tāpat kā daudzās citās valstīs, elektroniskais paraksts kļūst arvien biežāk izmantojamais rīks, lai parakstītu līgumus, tā grozījumus, apliecinājumus un citus dokumentus. Tas sniedz iespēju parakstīt dokumentus pat gadījumā, ja līgumslēdzēji atrodas dažādās valstīs, kā arī noteiktos gadījumos aizvieto nepieciešamību vērsties pie zvērināta notāra, lai apliecinātu parakstu īstumu.
Klausies
Lietvedība
06:00, 17. Mar. 2023
Vai darba devējs darba līgumā var paredzēt, ka darbiniekam garantē darbu 15 stundas mēnesī, vienlaikus minot, ka šo darbu būs jāveic piecas dienas pēc darba devēja iepriekšēja pieprasījuma, katrā no šīm dienām darbiniekam liekot strādāt trīs stundas, mēnesī kopā – 60 stundas. Vai šādas prasības darba līgumā ir samērīgas? Vai pastāv kādi ierobežojumi, kas nošķirtu darba līgumu ar stundu likmi un maiņu grafiku no parastā darba līguma ar normālo darba laiku? Darbiniekam pirmajā gadījumā ir ļoti grūti plānot savu privātu dzīvi, kā arī savienot darbu ar citiem blakus darbiem.
Darba tiesības 06:00, 10. Mar. 2023
Kurā brīdī sākas darba laiks, un kurā brīdī par to jāmaksā? Piemēram, uzņēmuma, kas nodarbojas ar klientu apkalpošanu, darba līgumā paredzēts, ka darba laiks sākas plkst. 8.00, bet darbiniekiem noteikts ierasties darbā 10–15 minūtes agrāk, lai paspētu sagatavoties darbam, padzert kafiju, apspriesties ar kolēģiem.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Jan. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, kad darbinieka darba grafiks nav pilnībā vai lielākoties paredzams. Šāda darba laika organizācija varētu attiekties uz daudziem uzņēmumiem un darbiniekiem, kas vēlas efektīvāk izmantot darba laiku.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Jan. 2023
Šobrīd visās mājaslapās tiek likti sīkdatņu jeb cookies paziņojumi. Vai šie paziņojumi jāliek visām mājaslapām? Vai mājaslapas apmeklētājam būtu jāapstiprina kāda atļauja, ja tās apmeklētāji netiek identificēti ne pēc kādiem rādītājiem un netiek veikta turpmāka izpēte un izsekošana mārketinga mērķiem, bet tiek vākti tikai obligāti nepieciešamie analītikas dati? Kādus datus par personu drīkst ievākt bez viņas piekrišanas?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 29. Dec. 2022
Finanšu sektors visā pasaulē, tāpat arī Latvijā, attīstās ar inovatīviem risinājumiem, kas galvenokārt balstīti uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstību. Finanšu sektorā digitalizācijai ir bijusi tik nozīmīga loma, ka šobrīd gandrīz visas funkcijas un pakalpojumi balstīti uz digitāliem risinājumiem. Diemžēl digitālā transformācija rada ne tikai jaunas iespējas un ērtākus pakalpojumus klientiem, bet arī jaunus riskus.
Datu aizsardzība 06:00, 14. Dec. 2022
Vadošie darbinieki reizēm ir pakļauti lielākai slodzei un darbu apjomam – reizēm tie ir plānoti darbi, bet var gadīties arī kas neplānots, ko nepieciešams steidzami atrisināt, neskatoties uz to, ka darba diena jau galā vai varbūt pat ir brīvdiena. Vai šādi darbi izriet no vadītāja darba pienākumiem un jau ir iekļauti darba samaksā?
Darba tiesības 06:00, 28. Nov. 2022
Arī visam skaistajam reizēm pienāk beigas – pusgada garumā esam soli pa solim iepazinušies ar to, kā elektronizēt uzņēmuma dokumentu apriti, un esam nokļuvuši pie noslēdzošā raksta šajā seriālā. Šoreiz analizēsim, kā uzņēmumam elektronizācijas ietvaros veidot lietu nomenklatūru un kā noteikt dokumentu iznīcināšanas kārtību.
Lietvedība 06:00, 9. Dec. 2022
Tieslietu ministrija (TM) sadarbībā ar Uzņēmumu reģistru un Finanšu ministriju veiks Latvijas normatīvo aktu izvērtējumu uzņēmumu īpašnieku publiskas pieejamības jomā, ņemot vērā Eiropas Savienības Tiesas 2022.gada 22.novembra sprieduma atziņas, informē TM.
Jaunākās tiesvedības 07:43, 25. Nov. 2022
2022.gada 29.novembrī stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr.730 “Grozījumi Ministru kabineta 2018.gada 26.jūnija noteikumos Nr.380 “Noteikumi par kompleksa un saistīta tūrisma pakalpojuma sagatavošanas un sniegšanas kārtību un kompleksu un saistītu tūrisma pakalpojumu sniedzēju un ceļotāju tiesībām un pienākumiem””, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.
Likumdošana 16:36, 16. Dec. 2022
Darbinieks atrodas komandējumā sestdienā/svētdienā. Vai tas nozīmē, ka saskaņā ar Darba likuma noteikumiem viņš par šīm dienām saņems komandējuma naudu un arī brīvu dienu kādā citā nedēļas dienā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Dec. 2022
Nākamā gada rudenī Eiropas Savienībā (ES) kļūs piemērojams jauns tiesību akts datu aizsardzības jomā –Datu pārvaldības akts. Vai tas mūsu uzņēmējiem nesīs tikpat daudz satraukuma un darba, kā savulaik radīja Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešana?
Datu aizsardzība 06:00, 9. Nov. 2022
Darbiniekam nolīgts normālais darba laiks un noteikta mēnešalga – laika alga. Vai alga jāizmaksā atbilstoši Darba likuma 69.panta 1.daļai, t.i., divas reizes mēnesī, vai pēc tā paša panta 2.daļas – vienu reizi mēnesī?
Darba tiesības 06:00, 10. Nov. 2022
Nereti darbinieki atbild uz vadības, klientu vai kolēģu telefona zvaniem, e-pastiem vai citu digitālu saziņu arī ārpus darba laika, tostarp atpūtas dienās, attaisnotas prombūtnes un atvaļinājuma laikā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Nov. 2022
Mākslīgais intelekts attīstās strauji, un jau šobrīd to lieto daudzās nozarēs, sākot ar attālināto personības identifikāciju un beidzot ar autopilotu automašīnās. Tā kā mākslīgais intelekts pavisam drīz būs katra cilvēka un uzņēmuma dzīves ikdiena un dažās Eiropas Savienības valstīs to plaši izmanto jau tagad, kļūst aktuāls jautājums par tā lietošanas noteikumiem.
Komerctiesības 06:00, 2. Nov. 2022
Darbiniekam jāveic darbs svētku dienā. Darbs jāveic arī nakts laikā. Vai šādā gadījumā darbiniekam, kas strādā svētku naktī, pienākas piemaksa par nakts darbas stundām un darbu svētku dienā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Nov. 2022
Veselība ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas ietekmē darbinieku labsajūtu un darba produktivitāti, tādēļ darba devējam ir svarīgi izveidot arī sēdoša darba veicējiem drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi, kura nepasliktinātu darbinieku veselību un labsajūtu, kā arī samazinātu ar darbu saistīto nelaimes gadījumu un arodslimību skaitu.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 31. Okt. 2022
Lai izzinātu aktuālo situāciju darba tirgū un tendences darba spēka piesaistē un noturēšanā, Nodarbinātības valsts aģentūra no 8.jūnija līdz 30.septembrim rīkoja darba devēju ekspresaptaujas, kas norisinājās četros posmos: “Darba devējiem nepieciešamās prasmes”, “Tehnoloģiju ietekme uz darbaspēku nepieciešamību”, “Trešo valstu pilsoņu piesaiste darba tirgum” un “Darbaspēka piesaiste”. Aptaujas NVA uzdevumā veica SIA “RAIT Custom Research Baltic”.
Aktualitātes 16:08, 26. Okt. 2022
Dažbrīd, redzot situācijas praksē attiecībā uz līgumsoda noteikšanu saistību neizpildes gadījumā, šķiet, ka jautājums, kas ir taisnīgs un samērīgs līgumsods, uzņēmējiem mēdz radīt tikpat lielu uzskatu dažādību kā mūžīgais jautājums par vistas un olas rašanās secību. Kādā šāgada spriedumā līgumsoda vērtēšanas aspektiem pievērsies arī Senāts.
Tiesvedības 06:00, 21. Okt. 2022
Aplūkosim šogad pieņemtu Eiropas Savienības Tiesas spriedumu, kurā tiesa analizēja, kā aprēķināt profesionālo ugunsdzēsēju atalgojumu un kuru laiku ieskatīt darba stāža noteikšanai!
Tiesvedības 06:00, 23. Sep. 2022
Aplūkosim kādu šī gada sākumā pieņemtu Eiropas Savienības Tiesas spriedumu, kurā vērtēts, kā darbinieka atvaļinājumā pavadītais laiks ietekmē virsstundu aprēķināšanu!
Tiesvedības 06:00, 4. Okt. 2022
Grūtniecība un mazuļa ienākšana ģimenē nereti tiek dēvēta par sievietes dzīves skaistāko laiku, kad visa uzmanība tiek veltīta bērnam. Jauki, ja mazuļa aprūpē aktīvi iesaistās tēvs vai reizēm kāda cita uzticības persona, – arī viņiem ir tiesības uz pabalstu un saistoši citi juridiskie aspekti, kas skar pēcdzemdību periodu. Tāpēc likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" ir pieņemtas izmaiņas, kas stājas spēkā 2022.gaa 1.augustā.
Darba tiesības 06:00, 19. Sep. 2022
Kā darba līgumā norādīt darbinieka darba laiku, ja, nosakot summēto darba laiku, nav iespējams norādīt konstantu nolīgto dienas vai nedēļas darba stundu skaitu, jo darba laika sākums un beigas var būt atšķirīgas? Vai šādā gadījumā ir pietiekami darba laiku norādīt darba kārtības noteikumos un darba grafikos? Atbildes uz šiem jautājumiem nesen publicētā spriedumā sniedza Senāts.
Tiesvedības 06:00, 12. Sep. 2022
Cik ilgi uzņēmumam arhīvā jāglabā ar darbiniekiem noslēgtie līgumi un citi ar darba attiecībām saistīti dokumenti, līgumi ar sadarbības partneriem, dažādu projektu dokumenti?
Lietvedība 06:00, 21. Jūn. 2022
Publiskos iepirkumus regulējošajos normatīvajos aktos veikti nozīmīgi grozījumi, kas stājas spēkā 2023. gada 1. janvārī, informē Iepirkumu uzraudzības birojs. Izskatīsim būtiskākos grozījumus!
Likumdošana 09:21, 2. Jūn. 2022
Kas ir konkurences neitralitāte, uz ko attiecināms tās nodrošināšanas pienākums? Skaidrojam!
Konkurences tiesības 06:00, 15. Jūn. 2022
Eiropas Savienības (ES) sankcijas pret Krieviju nu ietver arī publisko iepirkumu jomu. Neskaitot dažus izņēmumus, publiskajos iepirkumos piederība Krievijai faktiski kļuvusi par obligātu noteikumu izslēgšanai. Vai publisko iepirkumu pasūtītājiem un piegādātājiem nu jāalgo izmeklētāji, un ko darīt, ja esošajā līgumā paredzēts izmantot, piemēram, tērauda izstrādājumus no Krievijas?
Publiskie iepirkumi 06:00, 11. Mai. 2022
Covid-19 ierobežojumi nu jau ir atcelti, un varam brīvi doties uz jebkuru veikalu. Tomēr pirms gada šajā laikā situācija bija atšķirīga – lielveikalos drīkstēja darboties tikai noteiktu kategoriju veikali. Ierobežojumi būtiski ietekmēja tirgotājus, kuri neietilpa šajās kategorijās, un arī tirdzniecības centrus, kuru telpas tādēļ bija ievērojami tukšākas. Vai šāda situācija bija tiesiska un atbilst Latvijas Republikas Satversmei? To nesenā spriedumā analizēja Satversmes tiesa.
Tiesvedības 06:00, 3. Mai. 2022
Latvijā attālināti regulāri strādā jau ap 20% darbinieku, daudzi izvēlas elastīgu darba laiku, darbinieki strādā ne vien no mājām tepat Latvijā, bet arī ārvalstīs, savukārt ārvalstu darbaspēks aizvien biežāk ierodas pie mums. Darba modeļi, kas vēl pirms pāris gadiem bija izņēmums, nu kļuvuši par ikdienu. Kā darba devējiem orientēties jaunajā realitātē? Atbildes meklējām žurnāla “iTiesības” organizētajā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2022”.
Aktualitātes 17:00, 18. Mar. 2022
Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu dēļ pasaulē un Latvijā noteikti dažādi ierobežojumi, kas ietekmē gan cilvēku pārvietošanos, gan pakalpojumu sniegšanu un saņemšanu, tostarp ražošanas un transporta sektoros. Tomēr vai uzņēmēji līgumsaistību neizpildes gadījumā šos ierobežojumus var norādīt kā nepārvaramu varu?
Komerctiesības 06:00, 21. Mar. 2022
Augstākās tiesas (Senāta) Civillietu departaments, izskatot lietu kasācijas kārtībā paplašinātā sastāvā, 31. janvārī atcēla Vidzemes apgabaltiesas 2021. gada 16. februāra spriedumu pārsūdzētajā daļā, ar kuru noraidīta AS „Latvijas Gāze” prasība pret atbildētāju – fizisko personu – piedzīt maksu par izlietoto, bet neuzskaitīto gāzi, un "Enerģētikas likumā" paredzēto kompensāciju. Informāciju sagatavoja Dr. iur. Rihards Gulbis, Senāta Civillietu departamenta zinātniski analītiskais padomnieks.
Jaunākās tiesvedības 15:30, 31. Jan. 2022
Senāta Administratīvo lietu departaments 4. februārī atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu strīdā ar Patērtēju tiesību aizsardzības centru par pieteicēja datu neatļautu izmantošanu, informē Augstākās tiesas Senāts.
Jaunākās tiesvedības 09:30, 7. Feb. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 08:35, 3. Feb. 2022
Būvdarbu kvalitāte var būtiski ietekmēt ikviena uzņēmuma vai privātpersonas dzīves kvalitāti, tādēļ noderīgi atgādināt, cik ilgs garantijas laiks jāpiešķir būvdarbiem, kā rīkoties, ja konstatēti defekti, un kas jāzina garantijas izpildes laikā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 12. Jan. 2022
Ik gadu tiesās top virkne spriedumu un atziņu, kas jāņem vērā visiem uzņēmējiem. Arī 2021. gads nav izņēmums, tādēļ piedāvāju, manuprāt, būtiskāko atziņu apkopojumu darba tiesību jomā, ko vērts iekļaut noteikti izlasāmo rakstu "čeklistē".
Tiesvedības 06:00, 10. Dec. 2021
Paredzētas izmaiņas nomas maksas samazinājumā vai atbrīvojumā komersantiem un citiem saimnieciskās darbības veicējiem, to paredz Ministru kabineta (MK) šā gada 7. decembrī apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 453 "Noteikumi par publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības mantas nomas maksas atbrīvojuma vai samazinājuma piemērošanu sakarā ar Covid-19 izplatību", informē Finanšu ministrija.
Covid-19 20:42, 9. Dec. 2021
Vienmēr interesanti salīdzināt Baltijas valstu pieeju dažādos jautājumos – it kā esam pavisam blakus, tomēr daudzos jautājumos, tostarp darba attiecību regulējumā, pieejas ir atšķirīgas. Šoreiz piedāvājam salīdzināt, kāda ir Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pieeja jautājumos par darbinieku vakcināciju. Kas katrā no valstīm ir obligāti, bet kas ne?
Darba tiesības 06:00, 13. Dec. 2021
Darba algas subsīdija būs pieejama darba devējiem to darbinieku atlīdzības daļējai kompensēšanai, pašnodarbinātām personām, mikrouzņēmumu īpašniekiem un individuālajiem komersantiem to ienākumu kompensēšanai, kā arī patentmaksātājiem atlīdzības kompensēšanai, informē Ministru kabinets.
Covid-19 10:30, 27. Okt. 2021
Lai sniegtu iespēju saņemt dīkstāves atbalstu par periodu, kurā darba devēja darbinieki, pašnodarbinātās personas, kā arī patentmaksātājs netiek nodarbināti un atrodas dīkstāvē, sakarā ar to, ka valstī 2021. gada 11. oktobrī atkārtoti izsludināta ārkārtējā situācija un ir noteikti ierobežojumi, sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 709 "Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos".
Covid-19 15:30, 20. Okt. 2021
Par nodarbināto drošību un veselību darbā atbildīgs darba devējs. Normatīvajos aktos darba devējam noteikti dažādi pienākumi, lai garantētu drošu darba vidi darbiniekiem un izvairītos no nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām.
Darba tiesības 07:00, 29. Sep. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 5. Okt. 2021
Šovasar stājās spēkā administratīvi teritoriālā reforma, un pašvaldību vēlēšanās jau piedalījāmies atbilstoši jaunajam teritoriālajam dalījuma principam. Ko šī reforma mainījusi uzņēmēju ikdienā? Vai turpmāk kaut kas jādara citādi, nekā bija ierasts?
Lietvedība 07:00, 1. Okt. 2021
Uzņēmuma pārejas gadījumā tā ieguvējs pārņem ne tikai uzņēmuma nodevēja mantu, bet arī visas citas saistības, tostarp tiesības un pienākumus, kas izriet no uzņēmuma pārejas brīdī spēkā esošajām darba tiesiskajām attiecībām. Līdz ar to uzņēmuma ieguvējs iegūst arī jaunus darbiniekus un ir atbildīgs par viņu interešu aizsardzību un ievērošanu.
Darba tiesības 07:00, 15. Sep. 2021
Domēna vārdu virtuālajā vidē iespējams pielīdzināt mājas adresei vai pastkastītei reālajā pasaulē. Domēna vārda mērķis ir aizvest lietotāju uz mājaslapu internetā. Lai nepieļautu negodīgu konkurenci un patērētāju maldināšanu, radīti noteikumi, kas un kā var reģistrēt un lietot domēna vārdus.
Intelektuālais īpašums 07:00, 6. Sep. 2021
Kuri Eiropas Savienības Tiesas pirmajā pusgadā pieņemtie spriedumi mums noteikti jāņem vērā? Kādas ir aktuālās atziņas, ko vērtīgi zināt arī Latvijā strādājošiem darbiniekiem un viņu darba devējiem? Apkopojam svarīgāko!
Tiesvedības 07:00, 27. Aug. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Tiesvedības 07:00, 28. Jūl. 2021
Jūnijā stājās spēkā vairāki grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, saskaņojot to ar Eiropas Savienības regulām. Līdz ar izmaiņām var uzskatīt, ka elektroniskā komercija jeb e-komercija kļūs drošāka, stingrāk uzraudzīta, kā arī ieviesti precīzāki nosacījumi patērētāju kreditēšanas reklāmai. Par visu pēc kārtas!
Komerctiesības 07:00, 20. Aug. 2021
Aizvien biežāk darbinieki lūdz savu darba algu pārskaitīt uz kādas citas personas bankas kontu. Iemeslus min dažādus – nav saņēmis bankas karti, tāpēc nevar izņemt naudu, bankas konta nav vispār u. tml. Pēc pieredzes pieļauju, ka patiesais iemesls ir tas, ka tiesu izpildītājs ir uzlicis limitu bankas kontam un atvelk visus ieņēmumus, kas to pārsniedz. Vai grāmatvedis drīkst skaitīt darba algu uz citas personas konta numura, ja saņēmis no darbinieka iesniegumu? Vai tādējādi netiek pārkāpti kādi likumi? Kādas sekas var būt darba devējam, un kādas – darbiniekam?
Darba tiesības 07:00, 29. Jūn. 2021
Tiesībsargs ir konstatējis Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 676 “Noteikumi par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai” neatbilstību Satversmei. Izskatot kāda uzņēmuma iesniegumu, secināts, ka noteikumos nav ievērots taisnīguma princips. Tiesībsargs aicina MK šo nepilnību novērst.
Covid-19 16:29, 22. Apr. 2021
Aplūkojam Eiropas Savienības Tiesas spriedumus, kuros skaidrotas direktīvas 2001/23/EK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz darbinieku tiesību aizsardzību uzņēmumu, uzņēmējsabiedrību vai uzņēmumu vai uzņēmējsabiedrību daļu īpašnieka maiņas gadījumā normas!
Tiesvedības 07:00, 31. Mar. 2021
Nu jau par vispārzināmu faktu uzskatāma tēze, ka Covid-19 ietekmējis katru Latvijas uzņēmumu. Ir uzņēmumi, kam šis bija fantastisks izrāviena, jaunu tehnoloģiju ieviešanas un attīstības periods, tomēr liela daļa darba devēju bija spiesti pieņemt lēmumu par darbinieku skaita samazināšanu.
Tiesvedības 07:00, 22. Mar. 2021
Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK noteikumos Nr. 709 "Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos" dīkstāves atbalsta programmā, paplašinot potenciālo atbalsta saņēmēju loku. Tāpat MK noteikumos Nr. 709 ietverta norma, nosakot, ka uzņēmuma apgrozījuma krituma aprēķinā netiks ņemts vērā saņemtais grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai.
Covid-19 15:14, 2. Mar. 2021
Uzņēmumam jau ilgstoši ir kāds parādnieks. Šobrīd prasījuma tiesību noilguma termiņš iet uz beigām, taču parādnieks joprojām ignorē. Kā šādā gadījumā rīkoties?
Klausies
Lietvedība
07:00, 23. Feb. 2021
Uzņēmumi joprojām ir spiesti pielāgoties jauniem apstākļiem, ieviešot arvien jaunus risinājumus, lai regulētu jautājumus par darbinieku darba vietu un darba laiku. Attālinātā darba apstākļos aktuāls un bieži vien arī neskaidrs ir jautājums par pareizu darba laika uzskaiti. Sevišķi svarīgi tas ir, runājot par tā saukto dežūrlaiku. Izskatīsim tiesas atziņas par šo jautājumu!
Tiesvedības 07:00, 24. Feb. 2021
Lai gan šķiet, ka darba attiecībās viss ir noregulēts un darba ikdiena ir salikta kā puzle, nav uzņēmuma, kurā nerastos kāds darba strīds. Vienmēr ir kāda tiesību normas nianse, kas var būt duāli interpretējama vai ne līdz galam saprotama, vai viedokļu sadursmes, kas var radīt domstarpības. Tādēļ svarīgi, jau pirms faktiski rodas konflikts, apzināties tā iespējamos cēloņus un risināšanas veidus, lai ietaupītu uzņēmuma resursus, izvairoties no ilgām un dārgām tiesvedībām.
Darba tiesības 07:00, 15. Feb. 2021
Strīda risināšana un ar to saistītais process sākas ilgi pirms brīža, kad rodas pats strīds, proti, jau tad, kad plānojam sadarbību ar potenciālo darījuma partneri. Ir divi priekšnoteikumi, lai strīda risināšana notiktu iespējami veiksmīgi. Pirmais – jau laikus plānot, kādi ir konkrētā darījuma riski, otrais – pareizi izvēlēties tiesu.
Tiesvedības 07:00, 3. Feb. 2021
2021. gada 1. janvārī spēkā stājās grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli". Ar mērķi ieviest likumā noteiktās izmaiņas, šā gada 14. janvāra sēdē Ministru kabinets apstiprināja kārtību, kādā piemēro samazināto patentmaksu.
Likumdošana 12:50, 15. Jan. 2021
Katrā profesijā ir rīki un instrumenti, kas nepieciešami veiksmīgai darbībai un bez kuriem darbs būtu ievērojami ilgāks un sarežģītāks. Arvien biežāk darbam kļūst noderīgas dažādas aplikācijas un programmas, kas ar tehnoloģiju palīdzību palīdz strādāt efektīvāk.
Komerctiesības 07:00, 20. Jan. 2021
Decembrī viss notiek nedaudz citādi – domājam, jūtamies un arī strādājam atšķirīgi, nekā ierasts. Ir jāsagādā dāvanas, jāplāno darba un atpūtas laiks, daudziem palielinās darba apjoms, daži plāno maksāt prēmijas vai piesaistīt papildu darbiniekus.
Komerctiesības 07:00, 16. Dec. 2020
“Krājbankas lietas” stāsts publiskajā telpā izskanējis plaši, bet ko no tā varam mācīties un kādas atziņas tajā paustas par valdes locekļu atbildību?
Tiesvedības 07:00, 2. Dec. 2020
Ņemot vērā Covid-19 straujo izplatības pieaugumu, uz terminētu laiku ir plānots ieviest jaunu atbalsta veidu – vienreizēju slimības palīdzības pabalstu. To izmaksās 60% apmērā no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par iepriekšējiem 12 kalendārajiem mēnešiem. Pabalstu neizmaksās, ja persona strādā, veic saimniecisko darbību un gūst ienākumus vai personai piešķirts cits sociālās apdrošināšanas pabalsts vai dīkstāves atbalsts. Plānots, ka slimības palīdzības pabalstu finansēs no valsts pamatbudžeta. Lai to saņemtu, cilvēkam būs nepieciešams iesniegt iesniegumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
Covid-19 16:17, 26. Nov. 2020
Šā gada 24. novembrī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”, kas nosaka kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 12:01, 30. Nov. 2020
Turpinām aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Darba tiesības 07:00, 27. Nov. 2020
Saeima otrajā – galīgajā – lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, uz terminētu laiku ieviešot jaunu atbalsta veidu – vienreizēju slimības palīdzības pabalstu bērna pieskatīšanai, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 15:43, 27. Nov. 2020
Preču zīmju aizsardzības jautājumiem katrā no uzņēmējdarbības jomām ir nedaudz atšķirīgas nianses, tāpēc turpmāk rakstu sēriju ietvaros tās aplūkosim. Šajā rakstā aplūkosim apģērbu tirdzniecības nozari – tiesu prakses aktualitātes, preču zīmju izmantošanas jautājumus, potenciālo labuma gūšanu no citas personas agrāk reģistrētām preču zīmēm un citus jautājumus.
Tiesvedības 07:00, 18. Dec. 2020
Šā gada 10. novembrī stājušies spēkā grozījumi Ministra kabineta noteikumos Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes situācijas apstākļos” (MK noteikumi Nr. 675), ar kuriem veiktas izmaiņas atbalsta piešķiršanas nosacījumos atbalstam nepilnu darba laiku strādājošu darbinieku atlīdzības kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 10:37, 30. Nov. 2020
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz vecāku pabalstu turpināt izmaksāt, ja bērna vecāks ārkārtējās situācijas dēļ nevar atgriezties darbā, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 16:26, 8. Dec. 2020
Lai arī nakts darbā nodarbināto skaitam vērojama tendence samazināties, tomēr daudzās nozarēs tas būs aktuāls vienmēr, jo ir darbi, kurus nepieciešams veikt arī naktī.
Darba tiesības 07:00, 28. Okt. 2020
Turpinot rakstu sēriju par informāciju, kas jāiekļauj darba līgumā, šoreiz aplūkosim ziņas, kas darba līgumā iekļaujamas obligāti, kā arī ziņas, ko var iekļaut fakultatīvi, t.i., pusēm vienojoties.
Darba tiesības 07:00, 13. Nov. 2020
Vai darbiniekam ir tiesības neierasties darbā dienās, kurās viņam ir pienākums strādāt, ja vajadzības un saistības, kam paredzēti īpašie atvaļinājumi, radušās iknedēļas atpūtas vai apmaksāta atvaļinājuma laikā?
Tiesvedības 07:00, 4. Nov. 2020
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā izmaiņas Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, paredzot ieviest regulējumu arī tabakas aizstājējproduktiem. Tādējādi tirdzniecības un reklamēšanas ierobežojumi attiektos arī uz beztabakas nikotīna spilventiņiem, kuru aprite Latvijā patlaban nav regulēta, kā arī citiem līdzīgiem jauniem produktiem, kuri Latvijas tirgū varētu ienākt nākotnē.
Likumdošana 10:08, 13. Nov. 2020
Covid-19 laikā vairāki darba devēji paziņoja darbiniekiem, ka darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas. Daudzos gadījumos darba līguma uzteikšana bija pamatota, un darbinieki to akceptēja. Tomēr reizēm darbinieks nav mierā ar darba līguma uzteikumu un ceļ prasību tiesā, lai to atzītu par spēkā neesošu.
Tiesvedības 07:00, 30. Sep. 2020
Ikdienā aizvien biežāk nākas saskarties ar situācijām, kad uzņēmumi ne tikai pārvieto savu darbaspēku uz dažādām pasaules valstīm pārrobežu projektu īstenošanai, bet arī darbaspēka trūkuma novēršanai izvēlas piesaistīt darbiniekus no trešajām valstīm.
Darba tiesības 07:00, 2. Okt. 2020
Lai arī pēdējo gadu laikā darba tiesībās arvien biežāk sastopams jēdziens “mobings”, praksē joprojām ir daudz neskaidrību un jautājumu, kā to konstatēt un pierādīt. Aplūkosim kādu aktuālu spriedumu par šo tēmu!
Tiesvedības 07:00, 24. Jūl. 2020
Mūsdienu mobilajā laikmetā uzņēmumi ar lielāku vai mazāku autoparku nav nekāds retums. Iemesli, kāpēc uzņēmumiem nepieciešamas automašīnas, ir dažādi. Noskaidrosim, kā to visu organizēt un pieskatīt, lai uzņēmumam kā transportlīdzekļa juridiskajam īpašniekam “visi papīri būtu kārtībā”.
Komerctiesības 07:00, 12. Aug. 2020
Saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu uzņēmumu darbiniekiem un pašnodarbinātajiem VID var izmaksāt dīkstāves pabalstu par Covid-19 izraisītu dīkstāvi, kas pārsniegusi ārkārtējo situāciju un ilgusi līdz 30. jūnijam. Iesniegumu par laikposmu no 1. jūnija līdz 30. jūnijam darba devēji par saviem darbiniekiem var iesniegt līdz 30. jūnijam, bet pašnodarbinātās personas – līdz 25. jūlijam, atgādina VID.
Likumdošana 15:30, 29. Jūn. 2020
Kā rīkoties, ja darbinieks, kurš strādā attālināti, savus darba pienākumus lielākoties izvēlas veikt naktī, taču darba devējs uzskata, ka loģiskāk būtu to darīt dienā, vienlaikus ar citiem kolēģiem, lai varētu notikt aktīvāka komunikācija par aktuāliem jautājumiem? Vai darba devējs drīkst noteikt, ka jāstrādā ir tieši no 8.00 līdz 17.00? Kā kontrolēt, vai darbinieks strādā konkrētajā laikā? Vai arī darbinieks pats var izvēlēties savu darba laiku, strādājot attālināti? Vai par šo laiku jāmaksā kā par nakts darbu?
Darba tiesības 07:00, 2. Jūl. 2020
Tuvojoties atvaļinājumu laikam, apkopojam nozīmīgākos Eiropas Savienības Tiesas 2018. gada spriedumus par atvaļinājumiem, kas ir būtiski un noderīgi ikvienam uzņēmējam. Aplūkosim trīs spriedumus, kuros izteiktas tēzes par tiesībām uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.
Tiesvedības 07:00, 15. Jūl. 2020
Ar darbinieku tika noslēgts līgums uz laiku – trīs mēnešiem. Darba attiecības beidzas. Taču pēc īsa laika tapis skaidrs, ka darbinieks nepieciešams vēl uz trīs mēnešiem. Cik bieži secīgi drīkst slēgt līgumus uz noteiktu laiku?
Darba tiesības 07:00, 22. Jūn. 2020
Šobrīd, kad atļauts pulcēties lielākām grupām treniņos, semināros un citos organizētos pasākumos, populārs kļūst apliecinājums, ko vaicā dalībniekam par veselības stāvokli. Vai un kuros gadījumos klientiem, semināru un citu pasākumu dalībniekiem jādod apliecinājums par savu veselības stāvokli? Un vai šis apliecinājums ir korekts no personas datu aizsardzības skatpunkta?
Komercdarbība 07:00, 30. Jūn. 2020
Turpinot rakstu sēriju par interesantākajām Eiropas Savienības Tiesas 2019. gada atziņām darba tiesību jomā, šoreiz plašāk aplūkošu divus spriedumus. Vienā no tiem analizēta ģimenes un darba pienākumu saskaņošana, savukārt otrā spriedumā aplūkoti diskriminācijas aspekti.
Tiesvedības 07:00, 25. Mai. 2020
Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstādi un šādu datu brīvu apriti jeb Vispārīgo datu aizsardzības regulu (Regula) datu subjektiem ir vairākas tiesības attiecībā uz viņu datu apstrādi un aizsardzību. Viena no šādām tiesībām noteikta Regulas 15. pantā – datu subjekta piekļuves tiesības.
Datu aizsardzība 07:00, 22. Mai. 2020
Ceturtdien, 28. maijā, Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināts Valsts apdraudējuma sakarā ar Covid-19 izplatību un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likumprojekts, vēsta Finanšu ministrija. Tā mērķis ir noteikt tiesisko regulējumu Covid-19 pandēmijas valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem pēc ārkārtējās situācijas beigām, kamēr vien būs nepieciešami īpaši pasākumi un atbalsta mehānisms Covid-19 apdraudējuma un tā seku novēršanai.
Covid-19 17:13, 29. Mai. 2020
Atbalstot Covid-19 radītās krīzes ietekmētos darba devējus, daudzās nozarēs nodarbinātie jau šobrīd saņem valsts apmaksātu dīkstāves pabalstu, tomēr tikpat daudz ir arī neatbildētu jautājumu un neskaidrību par kvalificēšanos pabalstam, tā apmēru, atteikuma iemesliem u.c. dīkstāves aspektiem krīzes laikā. Piedāvājam ieskatu aktuālajā darba tiesību un dīkstāves pabalsta problemātikā Covid-19 laikā atbilstoši mūsu novērojumiem, sniedzot šajā jomā juridisko palīdzību klientiem.
Darba tiesības 07:00, 28. Apr. 2020
Ar Ministru kabineta (MK) rīkojumu Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" un likumu "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību" (Likums) valstī noteikts īpašs tiesisks režīms, kura laikā likumā noteiktajā kārtībā var tikt ierobežotas fizisku un juridisku personu tiesības un brīvības, kā arī noteikti papildu pienākumi. Kā uzņēmējam "nepazust" jaunajās prasībās? Kā pasargāt savu uzņēmumu no negatīvām sekām, tostarp piemērojot tiesiskās aizsardzības procesu?
Komerctiesības 07:00, 8. Mai. 2020
Ministru kabineta sēdē apstiprinātas izmaiņas dīkstāves pabalsta saņemšanas nosacījumos, paplašinot potenciālo pabalsta saņēmēju loku.
Covid-19 16:02, 23. Apr. 2020
Saeima 14. maijā galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu". Ar grozījumiem pagarināts termiņš, kādā tiek piešķirts slimības pabalsts saistībā ar darbnespējas lapām, kas izsniegtas Covid-19 saslimšanas vai atrašanās karantīnā dēļ.
Covid-19 11:25, 15. Mai. 2020
Tuvojoties vasaras sezonai, aktuālāks kļūst jautājums par sezonas rakstura darbiem un kārtību, kādā var noslēgt darba līgumus ar darbiniekiem par šāda veida darbu izpildi. Protams, katrai sezonai raksturīgi atsevišķi darbu veidu, ko nevar veikt citā laikā, piemēram, tikai rudens-ziemas sezonā nepieciešami kalnu slēpošanas instruktori un tikai vasarā-rudenī jāalgo darbinieki ražas novākšanai. Tomēr jāatzīst, ka tieši vasaras sezonā šis jautājums kļūst īpaši aktuāls.
Darba tiesības 07:00, 20. Mai. 2020
Senāts 28.aprīlī atcēla Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2019. gada 24. maija spriedumu Veselības inspekcijas darbinieces prasībā par atlaišanas pabalsta un morālā kaitējuma atlīdzības piedziņu un nodeva lietu jaunai izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā.
Jaunākās tiesvedības 16:15, 29. Apr. 2020
Valsts darba inspekcija apkopojusi biežāk sastopamās situācijas, ar kurām ārkārtējās situācijas laikā saskaras darba devēji un darbinieki. Vai darbinieku var piespiest doties atvaļinājumā? Vai darbinieku drīkst piespiest doties uz pārbaudi pie ārsta? Un vai darba devējam jānodrošina roku dezinfekcijas līdzekļi?
Covid-19 14:00, 6. Mai. 2020
Ministru kabineta ārkārtas sēdē apstiprinātas izmaiņas dīkstāves pabalsta saņemšanas nosacījumos, pagarinot dīkstāves pabalsta izmaksas periodu līdz 30. jūnijam un paplašinot potenciālo pabalsta saņēmēju loku.
Covid-19 17:11, 7. Mai. 2020
Šobrīd valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ vairāki darba devēji sākuši vai apsver iespēju veikt darbinieku skaita samazināšanas procedūru savā uzņēmumā. Aplūkosim, kādi svarīgi aspekti jāņem vērā, ja darba devējs nolēmis veikt darbinieku skaita samazināšanu.
Darba tiesības 07:00, 11. Mai. 2020
Lai gan Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 165 "Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem" paredzēti konkrēti kritēriji dīkstāves pabalsta saņemšanai, vēlamies iedrošināt uzņēmējus vērsties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) arī tad, ja uzņēmums formāli neatbilst MK noteiktajiem kritērijiem.
Covid-19 07:00, 14. Mai. 2020
Turpinot pilnveidot Ministru kabineta noteikumus Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”, tajos noteikts ilgāks termiņš, kādā uzņēmumi var pieteikt dīkstāves pabalstu saviem darbiniekiem, kā arī noteiktas papildu darbinieku kategorijas, kas turpmāk varēs pretendēt uz dīkstāves pabalstiem.
Covid-19 15:15, 18. Mai. 2020
Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas ieviesti dažādi atbalsta mehānismi uzņēmējiem un darba devējiem Covid-19 seku mazināšanai un ierobežošanai, tomēr, kā atzinuši arī valdības pārstāvji, ne visi atbalsta mehānismi bijuši efektīvi un tikai laika gaitā atklājušies dažādi trūkumi regulējumā, kas traucē kvalificēties pabalstu un atvieglojumu saņemšanai visiem, ko skārusi krīze.
Komerctiesības 08:00, 8. Mai. 2020
Lai Valsts ieņēmumu dienests varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, papildināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumos noteikts, ka turpmāk dīkstāves pabalstu varēs saņemt arī uzņēmumu valdes locekļi, kā arī darbinieki, kuri jau saņem vecuma vai izdienas pensiju.
Covid-19 09:00, 15. Apr. 2020
Visas pasaules karstākā aktualitāte šobrīd ir Covid-19 vīrusa globālā epidēmija. Slēgtas valstu robežas, slēgta aviosatiksme un pasažieru pārvadājumi, noteikti iekšēji pārvietošanās aizliegumi – šādus globāla rakstura piesardzības mērus pasaule mūsdienās nav pieredzējusi. Kā tie visi ietekmēs uzņēmējdarbību, un ko valsts darīs, lai palīdzētu šai jomai?
Komerctiesības 08:00, 23. Mar. 2020
Ministru kabinets (MK) 2020. gada 26. martā pieņēma noteikumus par dīkstāves pabalsta izmaksu darbiniekiem neatkarīgi no darba devēja nozares, ja saistībā ar COVID-19 izplatību samazinājušies darba devēja ieņēmumi, tādējādi faktiski aizstājot 2020. gada 24. martā pieņemtos noteikumus saistībā ar dīkstāves pabalsta izmaksu tikai konkrētās nozarēs strādājošiem darbiniekiem.
Darba tiesības 18:34, 25. Mar. 2020
Ministru kabinets nolēma atbalstīt īslaicīgu un ierobežotu transportlīdzekļu vadītāju braukšanas un atpūtas laika izpildes atvieglošanu. Šāds atvieglojums attieksies uz autovadītājiem, kas iesaistīti iekšzemes un starptautiskos pārvadājumos un darbosies Latvijas Republikas teritorijā.
Aktualitātes 11:56, 27. Mar. 2020
Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, slēgtās robežas daudzviet Eiropā, ārvalstu viesu apsīkums – šie un citi faktori darba devējiem un darbiniekiem radījuši satraukumu par atalgojumu, darba organizāciju un citiem nodarbinātības jautājumiem. Piedāvājam ieskatu apkopojumā par aktuālajiem darba tiesību jautājumiem saistībā ar Covid-19.
Darba tiesības 07:00, 17. Apr. 2020
Latvijā līdz 14. aprīlim izsludināta ārkārtēja situācija, lai ierobežotu COVID-19 izplatību. Izsludinātā ārkārtas situācija ietekmē vai var ietekmēt arī darbiniekus un darba devējus, tāpēc ir būtiski visiem iesaistītajiem kopīgi sadarbojoties rast iespējami veiksmīgākus dažādu problēmu situāciju risinājumus, informē Labklājības ministrija.
Covid-19 09:30, 17. Mar. 2020
Turpinot rakstu sēriju par interesantākajām Eiropas Savienības Tiesas (EST) 2019. gada atziņām darba tiesību jomā, šoreiz plašāk aplūkošu divus spriedumus. Vienā no tiem analizēta ģimenes un darba pienākumu saskaņošana, savukārt otrā spriedumā aplūkoti diskriminācijas aspekti.
Tiesvedības 07:00, 13. Mar. 2020
Turpinām rakstu sēriju par Eiropas Savienības Tiesas (EST) pērnā gada būtiskākajām atziņām darba tiesību jomā. Šajā rakstā par tiesas spriedumiem, kuros analizēta vienlīdzīga nodarbināšana un nepilns darba laiks.
Tiesvedības 07:00, 28. Feb. 2020
Vienmēr svarīgi ir jautājumi par kapitālsabiedrību dalībnieku sapulču sasaukšanas kārtību un ar to saistīto problēmjautājumu risināšanu tiesā. Aplūkosim kādu aktuālu spriedumu!
Tiesvedības 07:00, 14. Feb. 2020
Ņemot vērā pārmaiņas un tendences darba tirgū, Darba aizsardzības likumā sagatavoti grozījumi, kas stāsies spēkā šī gada 1. jūlijā.
Darba tiesības 07:00, 24. Jan. 2020
Beidzamajā laikā atlaižu norādīšanas situācija dažādās tirdzniecības vietās ir uzlabojusies, jo iepriekšējos gados intensīvi strādāts šajā jomā. Tomēr joprojām ir dažādi problemātiski jautājumi, kam pievērst uzmanību. Akcentējam būtiskāko!
Aktualitātes 07:00, 3. Jan. 2020
"Pēc rudens depresijas nāk ziemas apātija, tad seko pavasara nogurums, bet vasarā bažas, ka būs auksta un lietaina mūsu tā jau tik īsā vasara," teicis dzejnieks Juris Kronbergs. Vienlaikus Veselības ministrijas eksperti rekomendē: lai izvairītos no depresijas, svarīgi apzināties, ka diena jāplāno tā, lai tajā atrastu laiku pilnvērtīgai atpūtai.
Darba tiesības 07:00, 30. Dec. 2019
Mūsu Darba likumā (DL) iekļautas daudzas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Savienības (ES) direktīvām. Tādējādi, lai labāk izprastu DL ietvertās normas, jāzina arī ES tiesības. EST uzdevums ir nodrošināt efektīvu un vienveidīgu ES tiesību aktu piemērošanu un novērst to atšķirīgu interpretāciju, arī Latvijas tiesību normu piemērotājam ir svarīgi pārzināt EST spriedumos izteiktās atziņas.
Tiesvedības 07:00, 8. Jan. 2020
Kā rīkoties, ja darbiniekam noteikts summētais darba laiks, bet attaisnojošu iemeslu dēļ svētkos viņš darbu neveic?
Tiesvedības 07:00, 22. Nov. 2019
Praksē arvien biežāk ir gadījumi, kad darba devējam būtiski, lai darbinieks ir pieejams arī ārpus viņa normālā darba laika. Ne vienmēr nepieciešams, lai darbinieks strādātu ārpus normālā darba laika ietvara, bet gan lai viņš būtu pieejams un gatavs pildīt darba pienākumus, ja darba devējam rodas šāda vajadzība. Aplūkosim, kad praksē darbinieku dežūras un izsaukuma gatavības laiku klasificē kā darba laiku un kad par to ir jāmaksā!
Darba tiesības 07:00, 1. Nov. 2019
Darbiniekam noteikta piemaksa par prombūtnē esoša darbinieka aizvietošanu. Piemaksa noteikta uz darbinieka prombūtnes laiku, un tās beigu datums paredzēts ar atsevišķu rīkojumu. Prombūtnē esošais darbinieks atgriežas darbā 4.novembrī. Vai rīkojums, kas izdots par piemaksas atcelšanu no 3.novembra, nozīmē, ka piemaksu aprēķinās arī par 3.novembri? Kā pareizāk rīkojumos norādīt datumus, lai nerastos pārpratumi, vai norādītais datums ir vai nav jāieskaita piemaksas aprēķinā?
Komercdarbība 07:00, 12. Nov. 2019
Saeima 14.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžetu, vidēja termiņa budžeta ietvara 2020., 2021. un 2022.gadam likumu, kā arī grozījumus 26 likumos, kas saistīti ar budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:13, 15. Nov. 2019
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzeslokā.
Nodokļi 07:00, 11. Okt. 2019