Senāts 2024.gada 19.jūnija spriedumā lietā SKC-60/2024 ir ne tikai analizējis faktoringa līguma un cesijas kopīgās un atšķirīgās iezīmes, bet arī skaidrojis, vai būvniecības līgumā veiktam cenas samazinājumam saistībā ar izpildītāja pieļautiem defektiem ir ieskaita raksturs vai šāda pasūtītāja rīcība tomēr atzīstama par līgumisko tiesību izlietošanu.
Tiesvedības 06:00, 13. Nov. 2024
Laiks skrien vēja spārniem – klāt jau decembris, un prātu lēnām sāk nodarbināt dāvanu iegādes un svētku galda ēdienu jautājumi. Īstais laiks iepazīties ar “iTiesības” novembra lasītāko rakstu TOP 3.
Aktualitātes 15:45, 15. Dec. 2023
Vai drīkst patapināt personīgo auto, lai brauktu uz darbu? Kādu nodokļu nomaksa jāveic, patapinot auto?
Komercdarbība 06:00, 1. Okt. 2024
Lai veicinātu parādnieku legālu nodarbinātību, kas ilgtermiņā nodrošinātu arī parādu atgūšanu, šī gada 1.oktobrī stājušies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas maina ieturējumu apmēru no parādnieku darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:06, 1. Okt. 2024
Darbinieks ir saņēmis aizdevumu 5000 eiro apmērā. Personisku apstākļu dēļ darbinieks lūdz šo aizdevumu (atlikusī summa 4500 eiro) ieturēt no ikmēneša darba algas. Vai uzņēmums drīkst uz rakstiska iesnieguma pamata veikt šādu ieturējumu? Vai šādam ieturējumam ir kādi summas ierobežojumi?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Nov. 2023
Slēdzot darījumus, ir savlaicīgi jāapzinās riski, un jau līgumā jāparedz nodrošinājums gadījumiem, kad ar līgumu noteiktās saistības no darījuma partnera puses netiks pildītas. Protams, veicot uzņēmējdarbību, ikviens vēlas ticēt sadarbības partnera vai klienta godaprātam, tomēr praksē ir piemēri, kad pat ilgstošs labas sadarbības partneris kādu apstākļu dēļ pēkšņi nespēj vai nevēlas pildīt uzņemtās saistības. Kā rīkoties, lai savlaicīgi nodrošinātos un atgūtu ar līgumu pielīgto uzdevumu izpildi vai naudas atmaksu?
Kā palielināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitālu un kas jāiekļauj pamatkapitāla palielināšanas noteikumos? Kas būtu jāizvērtē uzņēmumam, pieņemot lēmumu palielināt pamatkapitālu? Vai obligāti kopā ar pamatkapitāla palielināšanas noteikumiem jāiesniedz arī jauno dalībnieku pieteikumi daļu iegūšanai?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 2. Aug. 2024
No 2024.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (likums par IIN), kas cita starpā paredz, ka turpmāk ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliks darba devēja apmaksāto mācību maksu darbiniekam par tā studijām augstākās izglītības iestādē. Tas, kā juridiski darba devējam ir jānoformē darbinieka mācību maksas apmaksa un vai šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 96.panta noteikumi un slēdzama vienošanās, tiks iztirzāts šajā publikācijā.
Civillikums (CL) nenosaka pienākumu visos gadījumos sniegt darījumu saistību izpildes nodrošinājumus, piemēram, saņemta aizdevuma atmaksas nodrošinājumam vai darījuma partnerim veicamā maksājuma samaksas nodrošinājumam. Tomēr parasti kreditors (aizdevējs/pārdevējs) vienojas ar debitoru (aizņēmēju/pircēju) par tam pieņemamu saistību izpildes nodrošinājumu. Apskatīsim biežāk izmantojamos iekšzemes nodrošinājuma veidus – galvojums, banku garantijas, komercķīlas, hipotēkas –, un biežāk izmantojamos pārrobežu darījumu nodrošinājumus.
Komerctiesības 06:00, 30. Aug. 2023
Saeima 2024.gada 20.jūnijā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, mainot likuma 594. un 599.pantu par ieturējumiem no parādnieka darba algas un līdzīgiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 13:23, 28. Jūn. 2024
Uzsākot kopīgu biznesu vai ieguldot finansiālos līdzekļus jau esošā projektā, topošie biznesa partneri bieži vien ir optimisma pilni par savu izloloto biznesa ideju realizāciju un sadarbības attiecībām, kas balstās uz savstarpēju cieņu un uzticēšanos. Tomēr prakse rāda, ka biznesa plāni mēdz nerealizēties, kā iecerēts, un pat vissaticīgākajās partnerattiecībās var iestāties sasalums. Vai, gluži pretēji, uzsāktais projekts var izrādīties pārāk veiksmīgs, agrāk vai vēlāk noslēdzoties ar kāda biznesa partnera izstumšanu no sabiedrības. Viens no biežākajiem biznesa neizdošanās iemesliem ir tieši strīdi starp dalībniekiem.
Lietvedība 06:00, 8. Jūl. 2024
2024.gada 13.jūnijā tika izskatīta lieta, kurā vērtēja, no kādas summas ir tiesības par laiku līdz sprieduma izpildei (izsoles noslēguma dienai) saņemt procentus – no visas piedzītās summas vai no pamatparāda, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:48, 19. Jūn. 2024
Kad nepieciešama inventarizācijas lieta? Vai ir noteikts termiņš, kad tā jāsagatavo? Vai drīkst pārdot nekustamo īpašumu, kam vēl nav sagatavota inventarizācijas lieta?
Komerctiesības 06:00, 10. Jūn. 2024
Aizdevumu vispārēji definē Civillikums (CL). Pēc savas būtības CL izpratnē tas ir reāllīgums un tā juridisko spēku nosaka fakts, vai aizdevums ir reāli dots. Īpaša vienošanās par to nav nepieciešama, un CL sniedz atsevišķus noteikumus, kā rīkoties, ja tāds darījums faktiski ir noticis, bet puses nav vēlējušās vai aizmirsušas vienoties par aizdevuma nosacījumiem.
Lietvedība 06:00, 14. Jūl. 2023
Laikā, kad atbilstoša darbaspēka pieejamība ir kļuvusi par nopietnu problēmu, darbinieku profesionālā apmācība vai kvalifikācijas paaugstināšana kļūst vēl būtiskāka nekā iepriekš. Šajā kontekstā ir interesants Senāta 2024.gada 25.janvāra spriedums lietā SKC-20/2024, kurā tika izskatīts jautājums, kāda veida apmācības darba devējs var segt un kā vērtējams noslēgtais aizdevuma līgums studiju maksas segšanai maģistra grāda iegūšanai.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 7. Mai. 2024
Pēc Krievijas militārā uzbrukuma Ukrainai daudzviet pasaulē, piemēram, Eiropas Savienībā un Amerikas Savienotajās valstīs, ieviestas finanšu sankcijas pret plašu fizisku un juridisku personu loku. Ar šīm sankcijām tiek iesaldēti tām pakļauto personu finanšu līdzekļi, tādēļ ar tām nav iespējams veikt nekāda veida darījumus. Ko darīt kreditoram, ja sankcijām ticis pakļauts tā parādnieks?
Komerctiesības 06:00, 11. Apr. 2024
Uzņēmumiem zināmākā situācija, kad tiek slēgts patapinājuma līgums, ir par darbiniekam piederoša transportlīdzekļa lietošanu darba vajadzībām. Tomēr šis nebūt nav vienīgais gadījums, kad var slēgt patapinājuma līgumu. Kad tas būtu slēdzams? Kādas ir šī līguma nianses?
Klausies
Lietvedība
06:00, 10. Apr. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Aktualitātes 13:07, 23. Feb. 2024
Latvijā darbiniekus var motivēt dažādos veidos – organizējot darba pasākumus, piešķirot veselības apdrošināšanu, darba automašīnu un telefonu, kā arī uzņēmuma akciju/daļu pirkuma tiesības. Visi darbiniekam piešķirtie labumi, ko var personificēt un kam nav likumā noteikta atbrīvojuma, ir apliekami ar nodokļiem. Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēta arī virkne labumu, ko darba devējs var nodrošināt bez papildu nodokļu sloga.
Darba tiesības 06:00, 4. Mar. 2024
Bieži vien bijušie īpašnieki, kuriem ir atsavināts nekustamais īpašums, atsakās pamest īpašumu, kas juridiski viņiem vairs nepieder. Kā rīkoties jaunajam īpašniekam, lai varētu pilnvērtīgi lietot savu īpašumu bez nevēlamas trešo personu klātbūtnes?
Komerctiesības 06:00, 6. Mar. 2024
Ar uzņēmumu nesaistīta fiziska persona ir aizdevusi uzņēmumam naudu biznesa uzsākšanai. Ir noslēgts aizdevuma līgums bez procentiem. Vai, veicot aizdevuma atmaksu, uzņēmumam ir jāaprēķina un jāizmaksā procenti? Kādos normatīvajos aktos tas regulēts?
Civiltiesības 06:00, 11. Apr. 2023
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2024
Strīdi par biedrības tiesībām un nosacījumiem papildus pamatdarbībai veikt saimniecisko darbību tiesu praksē ir retums, tādēļ jebkurš spriedums par šo tematu ir ievērības vērts. Parasti šādi strīdi skar vai nu pienākumu maksāt nodokli, jo atklājas, ka biedrības dibināšanas atklāts vai slēpts mērķis ir peļņas vai kapitāla pieauguma gūšana to biedriem, vai nu pārkāpumus, kas ļauj Valsts ieņēmumu dienestam (VID) atņemt biedrībai sabiedriskā labuma organizācijas statusu.
Tiesvedības 06:00, 26. Jan. 2024
Senāts 2024.gada 26.janvārī, izskatot sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Extra Credit” kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 2023.gada 25.maija spriedumu, nolēma atteikties ierosināt kasācijas tiesvedību lietā, jo kasācijas sūdzības argumenti nerada šaubas par apgabaltiesas sprieduma tiesiskumu.
Jaunākās tiesvedības 16:01, 29. Jan. 2024
2024.gada 19.janvārī Valsts prezidents izsludinājis grozījumus Notariāta likumā, kas paredz ieviest jaunu tiesību institūtu – partnerību – Latvijā no šī gada 1.jūlija.
Likumdošana 15:34, 19. Jan. 2024
Kā cīnīties ar nemaksātājiem? Kad jāsagatavo grāmatvedības izziņa? Sociālais uzņēmums – bizness vai fanātisms? Vai aizdevumu var ieturēt no algas? Vai mājas lapā jānorāda e-pasta adrese? Nozagta nauda – saimnieciskās darbības izdevumi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 1. Dec. 2023
Mūsdienās, kad uzņēmējdarbībā arvien vairāk tiek izmantoti dažādi digitālie rīki, jautājumi par elektroniskajiem dokumentiem un elektroniskajiem pierādījumiem kļūst vēl aktuālāki. Lai gan elektroniskie pierādījumi tiesās tiek izmantoti jau labu laiku, tomēr nereti ir daudz neskaidrību par to izmantošanas iespējām. Apskatām jaunākās tiesu atziņas.
Tiesvedības 06:00, 5. Dec. 2023
Ģenerālprokuratūrā, vērtējot spēkā stājušos tiesas sprieduma likumību, ar kuru apmierināta prasība par parāda un aizdevuma lietošanas procentu piedziņu vairāk nekā 3,5 milj. eiro apmērā, konstatēts, ka atbildētājs ir juridiska persona, uz kuru attiecas regula 269/2014 par ierobežojošiem pasākumiem attiecībā uz darbībām, ar ko tiek grauta vai apdraudēta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība, noteiktās sankcijas.
Jaunākās tiesvedības 14:29, 21. Nov. 2023
Nesamērīgi un godīgai darījumu praksei neatbilstoši procenti uzskatāmi par prettiesiskiem atbilstoši Civillikuma (CL) 1764.pantam, kā arī šie procenti ir atzīstami par spēkā neesošiem. Savukārt, ja aizdevums izsniegts, apzināti izmantojot aizdevuma ņēmēja smago materiālo stāvokli, un kura nosacījumi ir aizņēmējam pārmērīgi apgrūtinoši, atbilstoši Krimināllikuma 201.pantam ir augļošana, par kuru ir paredzēta kriminālatbildība. Kas ir nesamērīgi procenti?
Komerctiesības 06:00, 18. Sep. 2023
Ar regulu 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu, kas stājās spēkā 2022.gada 14.decembrī, paredzēti jauni noteikumi un procedūras iekšējo tirgu izkropļojošu ārvalstu subsīdiju izmeklēšanai un novēršanai. Savukārt pasūtītājiem un piegādātājiem, kā arī jomas profesionāļiem, jābūt informētiem par regulas esamību un tajā noteiktajiem pienākumiem, lai regulas prasības tiktu ievērotas un netiktu pieļauti pārkāpumi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 22. Sep. 2023
Lai aktivizētu Latvijas kapitāla tirgu, atvieglojot iespējas veikt vērtspapīrošanas darījumus un radītu tiesiskus priekšnoteikumus šo darījumu veicināšanai, 15.jūlijā spēkā stājās Vērtspapīrošanas likums.
Likumdošana 12:15, 1. Aug. 2023
Ir dokumenti, kuru glabāšanas termiņš izriet no kāda speciālā likuma prasībām, piemēram, grāmatvedības dokumentu glabāšanas termiņš noteikts Grāmatvedības likumā. Tāpat speciālas prasības ir līgumu glabāšanai, dokumentu glabāšanai maksātnespējas gadījumā u. c. Šajā rakstā izskatīsim speciālās dokumentu glabāšanas prasības.
Lietvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:45, 3. Jūl. 2023
Beidzot ir izsludināta pieteikšanās uzņēmumu digitālās transformācijas sekmēšanas atbalsta programmām, un uzņēmēji var ķerties klāt savu ieceru īstenošanai. Viena būtiska nianse gan ir jāpatur prātā, un tā ir pakalpojumu sniedzēju izvēle, proti, iepirkuma procedūra, kuras rezultātā uzņēmums izvēlas pakalpojumu sniedzēju, kas ieviesīs digitālos risinājumus uzņēmumā.
Publiskie iepirkumi 06:00, 21. Jūn. 2023
Slēdzot darījumus, neviena no pusēm neparedz, ka tas neizdosies vai radīsies strīds. Gluži pretēji, puses ir pārliecinātas par veiksmīgu sadarbību. Tomēr jebkurās darījuma attiecībās var notikt neparedzētais un šī iemesla dēļ ir ieteicams līgumos paredzēt atbildību un sankcijas, kas iestāsies, ja kāda no pusēm nepildīs savas pielīgtās saistības.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 25. Jan. 2023
Otrdien, 17.janvārī, Ministru kabineta sēdē apstiprināja Vērtspapīrošanas likumprojektu un ar to saistīto likumprojektu pakotni, kas paredz radīt tiesiskus priekšnoteikumus vērtspapīrošanas darījumu veicināšanai Latvijā. Likumprojekta pieņemšana aktivizēs Latvijas kapitāla tirgu, atvieglojot iespējas veikt vērtspapīrošanas darījumus, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 13:33, 20. Jan. 2023
2022.gada 1.oktobrī stājās spēkā pilnie grozījumi Vekseļa likumā. Izmaiņas tika veicinātas un pieņemtas, lai mazinātu krāpnieciskus darījumus ar tiem. Izskatām, kādas izmaiņas ir plānotas, un atgādinām būtiskāko par vekseļiem.
Komerctiesības 06:00, 18. Jan. 2023
2021.gada nogalē spēkā stājās regula 2020/1503 par Eiropas kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem uzņēmējdarbībai, bet 2022.gada 4.maijā – Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likums, kurā noteiktas nacionālās prasības kolektīvās finansēšanas pakalpojumu jomā Latvijā. Pieņemot abus tiesību aktus, tiek novērsti juridiski šķēršļi kolektīvās finansēšanas pakalpojumu pārrobežu sniegšanā un radīta labvēlīga vide uzņēmējiem alternatīvā finansējuma piesaistē.
Komerctiesības 06:00, 4. Jan. 2023
14.novembrī stājās spēkā pieņemtie grozījumi Nacionālās drošības likumā. Ar tiem tiek paplašināts subjektu loks, uz kuriem likums attiecas, kas nozīmē, ka šis ir īpaši būtiski komersantiem, kuri šo grozījumu rezultātā kļūst par likuma subjektu. Tāpat ar grozījumiem noteikts jauns gadījums, kad nacionālajai drošībai nozīmīgām sabiedrībām ir nepieciešams saņemt atļauju no Ministru Kabineta (MK), skaidro "Sorainen" eksperti Raivo Raudzeps, Līva Aleksejeva un Kristers Pētersons.
Likumdošana 13:39, 8. Dec. 2022
Veicot uzņēmējdarbību, juridiskas un fiziskas personas meklē iespējas, kā risināt ieilgušas debitoru parādsaistības un palīdzēt savam biznesam strādāt produktīvi, tāpēc nereti izmanto tādu iespēju kā cesija, tādējādi atrisinot situāciju ar parādnieku un atgūstot finanses. Kā slēgt cesijas līgumu? Kādos gadījumos to izmanto, un kādas nianses jāņem vērā?
Klausies
Lietvedība
06:00, 30. Sep. 2022
Ikdienā ikviens sastopas ar neparedzamām situācijām, un mūsdienu mainīgajos ekonomiskajos apstākļos iespējamas situācijas, kad neizpildītu saistību gadījumā kāda no līgumslēdzēju pusēm kļūst par parādnieku. Parasti godprātīgi līguma slēdzēji cenšas šādu situāciju atrisināt sarunu ceļā, vienojoties ar kreditoru, taču ir situācijas, kad parādnieks izvēlas klusēt un gaidīt, cerot, ka situācija atrisināsies pati no sevis.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 9. Sep. 2022
Šā gada pavasarī Senāts pieņēmis ilgi gaidītu spriedumu strīdā, kura sākums meklējams vienā no visvairāk apspriestajiem Latvijas banku un finanšu sistēmas notikumiem – AS "Parex Banka" pārņemšanā un restrukturizācijā. Spriedumā analizēti būtiski valdes un padomes locekļu atbildības jautājumi, vienlaikus izgaismojot aktuālas ar tiesu savstarpējo sadarbību saistītas problēmas.
Tiesvedības 06:00, 19. Aug. 2022
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 2019.gada 8.novembrī pieņēma lēmumu, ar kuru uzlika SIA "Latvijas Hipotēka" soda naudu 50 tūkst. apmērā, kā arī pienākumu izbeigt lēmumā konstatēto negodīgu komercpraksi, tostarp lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem. SIA "Latvijas Hipotēka" noteikto soda naudu samaksāja šī gada augusta sākumā.
Jaunākās tiesvedības 15:24, 17. Aug. 2022
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personīgos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks neprasa atdot savu naudu? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Analizēsim lasītāja situāciju!
Valdes locekļi 07:00, 20. Sep. 2021
Kas ir konkurences neitralitāte, uz ko attiecināms tās nodrošināšanas pienākums? Skaidrojam!
Konkurences tiesības 06:00, 15. Jūn. 2022
Praksē joprojām ir situācijas, kad līgumsodu piemēro neatbilstoši. Kā noteikt bāzi, no kuras aprēķināms likumā noteiktais 10% ierobežojums, un vai līgumsodu, kas veido 10% no pamatparāda, vienmēr var uzskatīt par taisnīgu un samērīgu?
Lietvedība 06:00, 8. Jūn. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienība (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Aktualitātes 11:41, 2. Mai. 2022
Dažāda veida kredīti un aizdevumi, līzingi, overdrafti un kredītlīnijas mūsu dzīvē ienākušas uz palikšanu, tomēr arvien gadās situācijas, kad grūti orientēties dažādos jēdzienos – savukārt precīza finanšu instrumenta izvēle nodrošina izdevīgāko un piemērotāko līdzekļu piesaistes veidu. Šajā rakstā izskaidrosim galvenos kreditēšanas terminus un to atšķirības.
Aktualitātes 07:00, 23. Feb. 2022
Kolektīvā finansēšana ir samērā jauns finanšu instruments, kas beidzamajos gados piedzīvojis attīstību, taču vienlaikus izgaismojušās arī dažādas juridiskās nianses un neskaidrības vienota normatīvā regulējuma trūkuma dēļ. Lai situāciju mainītu un sakārtotu šo nozari, pagājušā gada nogalē pieņemta jauna regula, ar ko ieviestas vienotas prasības pūļa finansējuma pakalpojumu sniedzējiem visā Eiropas Savienībā, tostarp arī Latvijā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 16. Mar. 2022
Galvojumu tēma ir aktuāla gan fiziskām, gan juridiskām personām, taču praksē galvojumus biežāk prasa tieši komersantu dalībniekiem – fiziskām personām. Aplūkosim būtiskākos jautājumus, kas par šo tēmu jāzina ikvienam galvotājam un galvojuma ņēmējam.
Klausies
Lietvedība
06:00, 28. Feb. 2022
Lai pilnveidotu vekseļu tiesisko regulējumu atbilstoši mūsdienu prasībām, samazinot iespējas izdot viltotus dokumentus krāpnieciskos nolūkos, Ministru kabinets atbalstījis grozījumus Vekseļu likumā. Ar izmaiņām plānots noteikt stingrākas prasības vienkāršo vekseļu izdošanai, uzlabot to protestēšanas kārtību un precizēt prasības par informācijas paziņošanu, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 15:59, 22. Mar. 2022
Satversmes tiesas 2. kolēģija 2022. gada 25. janvārī ierosināja lietu “Par Civilprocesa likuma 534., 534.1, 535., 536. un 537. panta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 92. panta pirmajam teikumam”.
Jaunākās tiesvedības 10:06, 28. Jan. 2022
Pirms lēmuma pieņemšanas par īpašuma iegādi ir jāveic virkne svarīgu pārdomu, jo vairākumā gadījumu tas ir viens no nopietnākajiem pirkumiem mūžā. Pirmais solis ir izvirzīt vēlmes un iespējas attiecībā pret īpašumu, piemēram, tā atrašanās vieta, platība, veids utt. Otrais solis ir sagatavoties finansējuma saņemšanai bankā. Visbiežāk šī mērķa realizācijai tiek izmantots hipotekārais kredīts.
Aktualitātes 07:05, 8. Nov. 2021
Augstākās tiesas (Senāta) Civillietu departaments 3. decembrī atstāja negrozītu Zemgales apgabaltiesas spriedumu strīdā starp parāda piedziņas kompāniju un parādnieci, piedzenot prasītājas labā aizdevuma pamatsummu un pielīgtos procentu maksājumus (lieta Nr.SKC-12/2019). Senāts atzina par pamatotiem apgabaltiesas secinājumus, ka prasītāja – SIA "Paus Konsults" – prasības noilguma pārtraukumu pierādījusi ar atbildētājai uz viņas deklarēto dzīvesvietas adresi pa pastu nosūtītiem atgādinājumiem, kuros pieprasīta aizdevumu līgumu izpilde. Tas, ka adresāts nav iepazinies ar paziņojuma saturu, nekādu ietekmi uz līguma spēkā esamību neatstāj, norādīts Augstākās tiesas mājas lapā.
Jaunākās tiesvedības 13:19, 9. Dec. 2020
Turpmāk tiks mainīta kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēju darbības reģistrēšanas kārtība, darbība un atbildības nacionālās prasības, to paredz 12. oktobrī Ministru kabinetā izskatītie un atbalstītie grozījumi Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likumā, kā arī ar to saistītie grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā.
Likumdošana 09:30, 18. Okt. 2021
Kā jau noskaidrojām iepriekšējā šīs tēmas rakstā, kriptovalūta jeb virtuālā valūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu jeb e-naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā. Kā šīs virtuālās valūtas regulētas Latvijas kaimiņvalstīs?
Komerctiesības 06:00, 15. Okt. 2021
Iespējamas situācijas, kad uzņēmuma vai iestādes vadītājs devies komandējumā, atrodas atvaļinājumā vai citu iemeslu dēļ nav darbā. Kā rīkoties iestādei vai uzņēmumam laika periodā, kamēr vadītājs ir prom? Kas ir tiesīgs vadītāja vietā parakstīt dokumentāciju, tostarp rīkojumus? Vai šādām darbībām nepieciešama speciāla pilnvara, un vai persona ar komercpilnvaru ir tiesīga tās īstenot?
Klausies
Lietvedība
07:00, 13. Sep. 2021
Jau pavisam drīz klāt 1. septembris, kad kreditori atkal varēs iesniegt maksātnespējas pieteikumus pret parādniekiem. Tomēr maksātnespējas pieteikums nav vienīgais tiesību aizsardzības līdzeklis, ko kreditors var vērst pret parādnieku. Kreditors var arī celt prasību tiesā, izmantot saistību bezstrīdus piespiedu izpildi u.c. likumā noteiktās metodes. Īpaši aplūkosim tiesiskās aizsardzības procesu, kas ir svarīgs rīks, ar ko parādnieks var pārvarēt īslaicīgas finanšu grūtības un turpināt sekmīgu uzņēmējdarbību.
Komerctiesības 07:00, 13. Aug. 2021
Slēdzot jebkuru komerclīgumu, būtiski veltīt uzmanību soda sankciju veidiem un aprēķina kārtībai, kā arī maksājuma kavēšanai vai parāda dzēšanai pēc termiņa. Kuru soda sankciju veidu labāk izvēlēties? Kurš no tiem labāk aizsargās pušu tiesības – līgumsods, nokavējuma procenti vai likumiskie nokavējuma procenti?
Tiesvedības 07:00, 10. Aug. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:29, 16. Aug. 2021
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja un darbojas vispārējā nodokļu režīmā, ir viens kreditors, proti, uzņēmuma vienīgais īpašnieks, kas aizdevis tam naudu. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai viņš var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas nerada PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sekas? Vai jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Komercdarbība 07:00, 8. Jūl. 2021
Arvien biežāk ikdienas dzīvē izmantojam digitālos risinājumus, kas ietekmē arī pāreju no skaidras uz bezskaidras naudas norēķiniem. Jautājums par skaidras naudas lietošanas ierobežojumu atbilstību Eiropas Savienības tiesībām pirmo reizi skatīts šī gada sākumā Eiropas Savienības Tiesas spriedumā.
Tiesvedības 07:00, 30. Jūn. 2021
Saprotams, ka var patapināt kustamo mantu, piemēram, automašīnu, bet vai iespējams patapināt zirgu? Kā šādā gadījumā noformēt līgumu, un kādi īpaši punkti tajā jāparedz?
Lietvedība 07:00, 25. Mai. 2021
Ikkatram no mums ir jābūt izglītotiem ne tikai savu darba pienākumu veikšanā, bet arī dzīvē. Viena no prasmēm, kas jāapgūst jau no mazotnes, ir finanšu pratība. Šīs zināšanas palīdz orientēties gan savās finansēs un to plūsmā, gan izmantoto pakalpojumu, piemēram, kredītu vai bankas procesu organizācijā, kā arī tik svarīgā dzīves posmā kā laulību slēgšana.
Aktualitātes 07:00, 18. Jūn. 2021
2020. gada nogalē Senāta Civillietu departaments ar spriedumu lietā SKC-12/2020 mainīja judikatūru jautājumā par kreditora atgādinājuma būtību un atgādinājuma izsniegšanas parādniekam nozīmi noilguma pārtraukšanas kontekstā.
Tiesvedības 07:00, 16. Apr. 2021
Cedents (ātro kredītu aizdevējs) noslēdz cesijas līgumu ar cesionāru. Ar šo līgumu cedents nodod cesionāram un cesionārs pieņem prasījumus pret cedenta parādniekiem. Parādnieku saraksts un saistību apmērs līguma parakstīšanas dienā noteikts līguma pielikumā. Cik likumīgs ir cesijas līgums ar parādnieku sarakstu? Vai Latvijas normatīvajos aktos nav noteikts, ka cesijas līgums jāslēdz par konkrētu parādnieku?
Lietvedība 07:00, 15. Apr. 2021
Līguma slēgšana nereti ir ilgs process, kura laikā abām pusēm jāvienojas par būtiskiem sadarbības priekšnosacījumiem. Kādi apsvērumi jāņem vērā, izvēloties līguma formu? Kādi nosacījumi jāietver līgumā? Kā līgumu slēgšana notiek praksē, un vai otra puse var atteikties grozīt standartizētu līgumu? Kādu elektronisko parakstu ieteicams izvēlēties līgumam elektroniskā formā?
Lietvedība 07:00, 12. Apr. 2021
Beidzamos gadus progresīvos uzņēmumos pasaulē arvien biežāk darbiniekiem, lai viņus motivētu, piešķir dažādas opcijas un tiesības uz akcijām vai kapitāla daļām. Latvijā līdz šim iespēja darbiniekiem motivācijas nolūkā piešķirt dažādas opcijas vai kapitāla daļas bija samērā ierobežota, jo uzņēmējdarbībā visbiežāk izmantotajai juridiskajai formai, t.i., sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, nebija pieejami speciāli juridiski darbinieku motivācijas instrumenti. Jebkurš kapitāldaļu apsolījums vai piešķiršana esošajiem dalībniekiem bija jāveic līgumiski, kas jebkurā gadījumā radīja nodokļu sekas.
Darba tiesības 08:36, 22. Mar. 2021
Augstākās tiesas (Senāta) Civillietu departaments, izskatot civillietu paplašinātā – 11 senatoru – sastāvā, 2021. gada 25. februāra spriedumā lietā SKC-32/2021 atstāja negrozītu Rīgas apgabaltiesas spriedumu, atzīstot attīstības finanšu institūcijas "Altum" tiesības vērst savu prasījumu pret dāvinātu nekustamo īpašumu.
Jaunākās tiesvedības 12:11, 26. Feb. 2021
Normatīvajos aktos nav aizliegts līgumu parakstīt ar atpakaļejošu datumu, galvenais – atrunāt, ar kuru datumu dokuments ir stājies spēkā. Kā uz to skatīsies tiesa, piemēram, aizdevuma līgums it kā stājas spēkā ar 1. novembri, bet elektroniski parakstīts 1. decembrī. Vai te pastāv kādi pierādīšanas riski?
Uzņēmumu grupas mātes uzņēmums izsniedzis aizdevumus meitas uzņēmumiem. Vai šajā gadījumā mātes uzņēmums ir uzskatāms par Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma subjektu? Vai tam jābūt reģistrētam kā šī likuma subjektam un jāizveido iekšējās kontroles sistēma? Vai ir nozīme aizdevēja līdzdalības procentuālajam apmēram, piemēram, ja meitas uzņēmums 100% pieder mātes uzņēmumam un ja dalībnieks izsniedz meitas uzņēmumam aizdevumu tikai, piemēram, saimnieciskās darbības nodrošināšanai, un spēj to pierādīt, vai tas arī ir uzskatāms par likuma subjektu, kam ir pienākums izveidot kontroles sistēmu?
Komercdarbība 07:00, 23. Jan. 2020
“Krājbankas lietas” stāsts publiskajā telpā izskanējis plaši, bet ko no tā varam mācīties un kādas atziņas tajā paustas par valdes locekļu atbildību?
Tiesvedības 07:00, 2. Dec. 2020
“Balto apkaklīšu” noziegumi, kas ir angļu valodas jēdziena “white collar crime” tulkojums, ir noziegumi ekonomisko, finanšu, korporatīvās pārvaldes un korupcijas jomās. “Balto apkaklīšu” noziegumi no citiem noziegumiem atšķiras ar to, ka nav vardarbīgi, un vienmēr veikti, lai gūtu finansiālu labumu.
Tiesvedības 07:00, 25. Nov. 2020
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks ir fiziska persona. Dalībnieks aizdevis naudu savai sabiedrībai, un tas attiecīgi atspoguļots arī uzņēmuma bilancē. Vai dalībnieks aizdevumu savam uzņēmumam drīkst kapitalizēt, novirzot pamatkapitāla palielināšanai? Kādi dokumenti jāsagatavo, lai Uzņēmumu reģistram (UR) paziņotu par pamatkapitāla palielināšanu? Vai neveidojas ar nodokļiem (uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)) apliekama bāze?
Nodokļi 07:00, 21. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu auditi var noritēt samērā ilgi. Turklāt vēl ilgāk var risināties strīds par auditā pieņemto lēmumu. Šajā laikā var mainīties normas, kas nosaka pienākumu maksāt nodokli. Piemēram, jaunais regulējums var paredzēt, ka tādā pašā situācijā nodoklis šobrīd vairs nebūtu jāmaksā. Vai tādā gadījumā piemērojamas jaunās vai iepriekšējās tiesību normas? Atbildi sniedz Senāta spriedums lietā SKA-452/2019.
Tiesvedības 08:11, 29. Sep. 2020
Reorganizācijas process ir saistošs ne tikai reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām, bet arī šo sabiedrību kreditoriem, debitoriem un darbiniekiem. Šoreiz detalizētāk apskatīsim, kādas ir trešo personu tiesības un pienākumi, kādi pienākumi reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām jāīsteno pret darbiniekiem un kādi būtiski nodokļu aspekti jāņem vērā.
Komerctiesības 07:00, 14. Okt. 2020
Ekonomiskās situācijas stabilizēšanai Covid-19 krīzes laikā un pēc tās uzņēmēju atbalstam tika izstrādātas virkne valsts atbalsta programmas, sākot no dīkstāves pabalstiem darbiniekiem un nodokļu brīvdienām, kas deva atbalstu un atspēriena punktu uzņēmējiem krīzes laikā, līdz investīcijām apgrozāmajiem līdzekļiem un jaunu produktu izstrādei, kā arī starptautiskās konkurētspējas un eksporta veicināšanai.
Covid-19 11:30, 27. Aug. 2020
Mūsdienu mobilajā laikmetā uzņēmumi ar lielāku vai mazāku autoparku nav nekāds retums. Iemesli, kāpēc uzņēmumiem nepieciešamas automašīnas, ir dažādi. Noskaidrosim, kā to visu organizēt un pieskatīt, lai uzņēmumam kā transportlīdzekļa juridiskajam īpašniekam “visi papīri būtu kārtībā”.
Komerctiesības 07:00, 12. Aug. 2020
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir pieņēmis lēmumu patērētāju kolektīvo interešu pārkāpuma lietā, piemērojot SIA "ONDO" soda naudu 5000 eiro apmērā un nosakot tiesisko pienākumu – aizliegt Reklāmas likuma prasībām neatbilstošu patērētāju kreditēšanas reklāmu izplatīšanu.
Aktualitātes 09:22, 21. Aug. 2020
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par termiņiem, kas jāievēro reorganizācijas procesā iesaistītajām komercsabiedrībām sabiedrībām. Termiņu neievērošanas sekas var būt dažādas un lielākoties noved pie nevajadzīga reorganizācijas procesa pagarinājuma.
Komerctiesības 07:00, 3. Aug. 2020
Laikā, kad uzņēmumus skar finanšu grūtības, tiek meklēti dažādi veidi, kā samazināt izdevumus. Viens no potenciālajiem risinājumiem ir telpu nomas maksas samazinājums. Vai par to ir vērts mēģināt vienoties un kā to darīt? Aplūkosim šo tēmu tirdzniecības centru kontekstā, bet, iespējams, daļa ieteikumu noderēs arī cita veida telpu nomniekiem.
Komerctiesības 07:00, 8. Jūl. 2020
2020. gada 16. jūlijā Eiropas Savienības Tiesa (EST) pasludināja spriedumu lietā C‑686/19 Soho Group. Šajā lietā prejudiciālos jautājumus EST bija uzdevis Latvijas Republikas Senāts, lūdzot skaidrot Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2008/48/EK par patēriņa kredītlīgumiem un ar ko atceļ Direktīvu 87/102/EEK 3. panta g) apakšpunktā norādītā jēdziena “kredīta kopējās izmaksas patērētājam” tvērumu. Konkrētāk, vai jēdziens “kredīta kopējās izmaksas patērētājam” ietver arī kredīta pagarināšanas izmaksas, ja kredīta pagarināšanas noteikumi ir daļa no kreditēšanas līguma noteikumiem un nosacījumiem, par kuriem vienojas kredīta devējs un kredīta ņēmējs. Prejudiciālais jautājums uzdots tiesvedībā starp Patērētāju tiesību aizsardzības centru un SIA “Soho Group”, informē Tieslietu ministrija.
Jaunākās tiesvedības 13:45, 21. Jūl. 2020
Saeima 23. aprīlī ārkārtas sēdē pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kas paredz īstenot vēl vairākus papildu atbalsta pasākumus, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 11:00, 24. Apr. 2020
Ja izpildās noteikti apstākļi un kritēriji, nodrošināt saistību izpildi var bez ilgstošas, dārgas un reizēm neefektīvas tiesvedības. Saistību izpilde bezstrīdus kārtībā ir līdzeklis, kā sasniegt šādu rezultātu, taču tā pareizai pielietošanai svarīgi pārzināt normatīvo aktu regulējumu un tā sniegtās iespējas. Ko nozīmē saistību izpilde bezstrīdus kārtībā, un kādi ir būtiskākie ieguvumi, izmantojot šādu risinājumu?
Lietvedība 07:00, 29. Apr. 2020
Senāta Civillietu departamenta senatoru kolēģija 28. aprīlī atteica ierosināt kasācijas tiesvedību par Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināta administratora “KPMG Baltics” prasība pret bijušajiem "Latvijas Krājbankas" valdes locekļiem par 15 366 981,50 eiro solidāru piedziņu. Līdz ar to spēkā stājas Rīgas apgabaltiesas 2019. gada 18. aprīļa spriedums.
Jaunākās tiesvedības 12:15, 29. Apr. 2020
Reaģējot uz Covid-19 radītajām sekām, 20. martā pieņemts likums "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību".
Komerctiesības 08:00, 27. Mar. 2020
Visas pasaules karstākā aktualitāte šobrīd ir Covid-19 vīrusa globālā epidēmija. Slēgtas valstu robežas, slēgta aviosatiksme un pasažieru pārvadājumi, noteikti iekšēji pārvietošanās aizliegumi – šādus globāla rakstura piesardzības mērus pasaule mūsdienās nav pieredzējusi. Kā tie visi ietekmēs uzņēmējdarbību, un ko valsts darīs, lai palīdzētu šai jomai?
Komerctiesības 08:00, 23. Mar. 2020
19. martā Ministru kabinets izskatīs Finanšu ministrijas sagatavotu speciālu terminētu likumprojektu par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija, un tā mērķis ir noteikt pasākumus valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai un pārvarēšanai, īpašos atbalsta mehānismus, kā arī krīzes izdevumus, kas tieši saistīti ar COVID-19 izplatības ierobežošanas finansēšanu.
Covid-19 13:00, 19. Mar. 2020
Satversmes tiesa ir pieņēmusi spriedumu lietā Nr. 2019-05-01 “Par 2018. gada 4. oktobra likuma “Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” 1. panta pirmās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 105. pantam”.
Likumdošana 12:02, 14. Feb. 2020
Beidzamo gadu laikā strauji pieauguši alternatīvā finansējuma veidi. Viens no tiem ir kolektīvā finansēšana (crowdfunding). Šāda finansējuma veidus parasti izmanto uzņēmumi, kas tikai nesen sākuši savu saimniecisko darbību vai kam nav pieejama opcija bankas aizdevumiem. Arī Latvijā kolektīvās finansēšanas platformas nav svešs fenomens. Pirmā aizdevumu platforma Latvijā darbu sāka 2015. gadā, un ir veiktas investīcijas jau vairāk nekā 300 milj. eiro apmērā. Tās pieaug ar katru gadu.
Komerctiesības 07:00, 30. Dec. 2019
Latvijas banku sektors samērā nelielā laikā piedzīvojis ievērojamus notikumus, tostarp Eiropas Centrālās bankas lēmumu atzīt vienu no tās uzraudzībā esošajām bankām par finanšu iestādi, kas nokļuvusi vai nokļūs finanšu grūtībās, un Eiropas Vienotās noregulējuma valdes lēmumu neveikt pasākumus, kas stabilizētu bankas darbību. Ko tas viss nozīmē?
Komerctiesības 07:00, 2. Dec. 2019
Kā zināms, līgums ne vienmēr beidzas ar saistību izpildi un abpusēji izdevīgu noslēgumu. Iespējamas arī situācijas, kad jau parakstītu līgumu dažādu iemeslu dēļ nepieciešams atcelt. Kā to izdarīt?
Lietvedība 07:00, 25. Nov. 2019
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Tiesvedības 14:02, 30. Okt. 2019
Degvielas kartes ir ērtas lietotājiem, bet mēdz sagādāt pārdomu pilnus brīžus grāmatvežiem un uzņēmumu vadītājiem. Piemēram, ja degvielas karte tiek nodota citam lietotājam, kā mainās nodokļa piemērošana? Aplūkosim kādu stāstu no Eiropas Savienības Tiesu (EST) prakses!
Nodokļi 07:00, 8. Nov. 2019
Šobrīd uzņēmējdarbībā izzūd ne tikai valstu robežas, bet arī darbības nozaru rāmji. Lielie uzņēmumi paplašina savu darbību, piedāvājot klientiem teju visu nepieciešamo. Īpaši tas vērojams tehnoloģiju nozarē.
Komerctiesības 07:00, 9. Okt. 2019
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzeslokā.
Nodokļi 07:00, 11. Okt. 2019
Uzņēmumā, pamatojoties uz darba līgumu, pieņemta darbā grāmatvede. Uzņēmumam ar grāmatvedi noslēgts patapinājuma līgums par datoru un printeri. Vai grāmatvede var patapināt arī grāmatvedības datorprogrammu, lai uzņēmumā varētu veikt grāmatvedības uzskaiti?
Lietvedība 07:00, 8. Okt. 2019
Daudzu pašvaldību prakse, aizņemoties valsts budžeta finansējumu pārlieku lielu, pašvaldības reālajai situācijai un vajadzībām neatbilstošu objektu būvniecībai, liecina par īstermiņa domāšanu un bezatbildīgu attieksmi pret saviem nākotnes izdevumiem. Valsts kontrole 15 pašvaldībās vērtēja šādu infrastruktūras projektu ekonomiskā pamatojuma esamību, kā arī to plānošanu un īstenošanu. Revīzijā atklājās visnotaļ bēdīga nākotnes aina. Lielākā daļa sporta un atpūtas objektu visdrīzāk nekad nevarēs sevi atpelnīt, un no pašvaldībām nepieciešamie uzturēšanas izdevumi ik gadu tikai pieaugs, informē Valsts kontrole.
Aktualitātes 14:22, 19. Sep. 2019
Par ko ir šis raksts? Par civiltiesiskiem strīdiem. Par to, kā rodas strīdi. Par to, kam jāpievērš uzmanība, ceļot prasību un tiesājoties. Par to, ko var un ko nevar tiesa. Par to, kas lietā ir atkarīgs no pusēm. Par to, kāpēc reizēm no tiesas sagaida vairāk, nekā tā spēj sniegt. Par atšķirībām starp juridisko patiesību un objektīvo patiesību, juridisko taisnīgumu un morālo taisnīgumu. Un arī par to, ka nevajag tiesāties, ja pēc tā nav absolūtas nepieciešamības, īpaši, ja pats zini vai vismaz jūti, ka tev nav taisnība.
Tiesvedības 07:00, 14. Aug. 2019
Dažkārt darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Nodokļi 07:00, 13. Sep. 2018
2019.gada 1.janvārī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.705 "Noteikumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem" (Noteikumi). Noteikumu mērķis, kā norādīts anotācijā, ir mazināt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (NILLTF) riskus kredīta devēju un parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēju darbībā un nodrošināt NILLTF novēršanas pasākumu veikšanas efektivitāti.
Komerctiesības 07:00, 5. Jūn. 2019
2019.gada 1.janvārī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.705 "Noteikumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem" (Noteikumi). Tie pieņemti, pamatojoties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma (Likums) 47.panta 4.daļu, kurā ietverts pilnvarojums MK noteikt saistošas prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) jomā Likuma 45.panta 2.1daļā minētajiem Likuma subjektiem.
Komerctiesības 07:00, 29. Mai. 2019
Dažkārt gadās, ka darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Bet kādas ir svarīgākās juridiskās nianses, kas jāņem vērā, noslēdzot aizdevuma līgumu un izsniedzot aizdevumu darbiniekam? Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Darba tiesības 07:00, 18. Mai. 2018
Vai starp saistītām juridiskām personām drīkst slēgt patapinājuma līgumu par ēkas (veikala telpas) lietošanu? Vienam uzņēmējam pieder divi uzņēmumi. Vienam uzņēmumam pieder ēka, un šīs ēkas daļu uzņēmums vēlas patapināt otram uzņēmumam.
Lietvedība 07:00, 26. Feb. 2019
Privātautonomijas princips pusēm ļauj slēgt arī civiltiesiskus darījumus un uzņemties pienākumus, kas nav tieši regulēti Civillikumā (CL). Līdz ar to tas vien, ka tāds institūts kā parāda vēlāka uzņemšanās kopīgi ar sākotnējo parādnieku nav detalizētāk regulēts likumā, nepadara šādu saistību uzņemšanos par neatļautu un spēkā neesošu. Arī apstāklis, ka puses līgumā nav tieši norādījušas, ka līguma priekšmets ir parāda vēlāka uzņemšanās kopīgi ar sākotnējo parādnieku, neietekmē lietas iznākumu, jo izšķiroša nozīme ir pušu gribai.
Tiesvedības 07:00, 18. Mar. 2019
12.februārī stājās spēkā jaunie “Sankciju riska pārvaldīšanas normatīvie noteikumi”, kuri finanšu un kapitāla tirgus dalībniekiem nosaka vienotas prasības sankciju riska pārvaldīšanā.
Likumdošana 01:11, 12. Feb. 2019
Lai uzņēmums varētu iesaistīties tiesiskos darījumos, nepieciešama valdes locekļa (vai atkarībā no statūtos paredzētā vairāku valdes locekļu) iesaiste, kas visbiežāk nozīmē fizisku klātbūtni. Tomēr KL noteiktas uzņēmuma valdes tiesības pilnvarot trešo personu, tostarp uzņēmuma darbinieku, veikt konkrētas darbības uzņēmuma vārdā, izdodot prokūru vai komercpilnvaru, tādējādi nodrošinot risinājumu, ja valdei nav iespējams būt klāt vai iesaistīties situācijās, kad nepieciešama uzņēmuma pārstāvība, vai nav iespējams nodrošināt uzņēmuma ikdienas darbību ilgstošas prombūtnes dēļ.
Komerctiesības 07:00, 30. Jan. 2019
Vai jēdzienā "lietotas preces" var ietilpt preces, kuru sastāvā ir dārgmetāli vai dārgakmeņi? Atbildi uz šo jautājumu 2018.gada 11.jūlijā spriedumā lietā Nr.C‑154/17 sniedza Eiropas Savienības Tiesa (EST).
Tiesvedības 07:00, 18. Jan. 2019
Teju katrs otrais Latvijas iedzīvotājs vismaz reizi pēdējo 5 līdz 10 gadu laikā ir izmantojis kādu no banku vai nebanku finanšu iestāžu piedāvātajiem aizdevumiem, lai ilgākā laika posmā nomaksātu pirkumu, ko pilnā apmērā apmaksāt ar 1 reizi nav bijis pa kabatai. Aizdevums mūsdienās nav reta parādība. Patiesībā tas ir viens no populārākajiem veidiem, kā finansēt apjomīgus projektus, pirkumus vai pakalpojumus. Ja esat izlēmis par labu aizdevumam un jums ir vairākas izvēles iespējas, izpētīt, kura no tām būs jums vispiemērotākā un arī gala rezultātā vislētākā, var būt sarežģīts process. Jums būs jāapsver daudz un dažādi faktori un izpētē jāiekļauj neskaitāmu Latvijas aizdevēju piedāvājumi. Nemaz neminēsim personīgā laika daudzumu, kas šādam pētījumam būs jāvelta. Vai tiešām nevarētu būt kāds vienkāršāks variants?
Likumdošana 10:54, 8. Feb. 2018
Uzņēmumam jau vairākus gadus ir bankas konts vienā no Latvijā esošajām bankām. Tagad uzņēmums atvēris papildu kontu citā bankā. Vai šī konta numurs obligāti jānorāda Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS)?
Komercdarbība 07:00, 11. Dec. 2018
Kopfinansējuma pakalpojumu likums (Likums) tiek izstrādāts jau ilgāku laiku, un par to dzirdētas dažādas recenzijas un komentāri, tostarp ārvalstu eksperti Likumu novērtējuši kā pozitīvu soli. Kādas ir būtiskākās gaidāmās izmaiņas?
Komerctiesības 07:00, 12. Dec. 2018
Valdes loceklim Ainim (uzņēmumu īpašnieks) pieder daļas 2 uzņēmumos – "B" un "C". Uzņēmumā "B" Ainim pieder 50% daļu, uzņēmumā "C" - 33,33% daļu. Valdes loceklim Dainim (uzņēmumu īpašnieks) pieder daļas 2 uzņēmumos – "B" un "C". Uzņēmumā "B" Dainim pieder 50% daļu, uzņēmumā "B" - 33,33% daļu. Ainis un Dainis nav radinieki. Vai uzņēmumi "B" un "C", savstarpēji veicot jebkādus darījumus, uzskatāmi par saistītajām personām?
Komercdarbība 07:00, 28. Sep. 2018
Saeimas deputāti 4.oktobrī trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Tie samazina noteiktās kopējās kredīta izmaksas patērētājam, ierobežo uz 30 dienām izsniegto kredītu apjomu, kā arī maina to atmaksas kārtību. Kredītu devējiem noteiktas stingrākas prasības izvērtēt patērētāja spēju atmaksāt aizņēmumu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 12:27, 5. Okt. 2018
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Nodokļi 07:00, 1. Okt. 2018
Nodibinot līgumiskas saistības, vairumā gadījumu jāņem vērā arī saistību neizpildes risks. Saistību neizpildes gadījumā normatīvajā regulējumā kreditoram nodrošināta iespēja panākt savu interešu aizsardzību tiesā. Piemēram, ja noslēgts aizdevuma līgums, bet aizdevums nav atdots, kreditors var celt prasību tiesā, lūdzot piedzīt parādu. Praksē tiesas spriedumu izpilde nereti nav iespējama ne tikai objektīvu apstākļu dēļ (piemēram, parādnieka mantas neesamība), bet arī tādēļ, ka parādnieks veic darbības, tostarp slēdz darījumus, lai izvairītos no sprieduma izpildes.
Tiesvedības 07:00, 7. Sep. 2018
Kādas ir svarīgākās juridiskās nianses, kas jāņem vērā, noslēdzot aizdevuma līgumu un izsniedzot aizdevumu darbiniekam? Analizēsim attiecīgā aizdevuma veida regulējumu, piemērojamos nodokļus un citus būtiskākos jautājumus.
Lietvedība 08:00, 27. Okt. 2017
02.03.2017. saskaņošanai Valsts sekretāru sanāksmē iesniegti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.469 "Noteikumi par paralēlajiem aizdevumiem saimnieciskās darbības veicējiem konkurētspējas uzlabošanai", atbilstoši kuriem arī lielajiem komersantiem būs pieejami "Altum" paralēlie aizdevumi.
Nauda 10:54, 6. Mar. 2017
Negatīvs pašu kapitāls ir viens no pirmajiem indikatoriem, kas liecina par iespējamām uzņēmuma finanšu grūtībām. Līdz ar to pašu kapitāla stāvoklis tiek vērtēts un pastāv vairāki ierobežojumi uzņēmumu darbībā, kas piemērojami negatīvas pašu kapitāla tendences gadījumā.
Komerctiesības 06:00, 22. Aug. 2018
Patapinājums jeb lietošanas aizdevums ir līgums, ar kuru kādam (patapinājuma ņēmējam) patapinātājs nodod lietu bez atlīdzības, bet noteiktai lietošanai, ar nosacījumu atdot to pašu lietu. Kādos gadījumos tiek slēgts patapinājuma līgums, kas jāietver šādā līgumā, no kā jāuzmanās un kam jāpievērš uzmanība?
Lietvedība 06:00, 23. Jūl. 2018
Divu gadu laikā, kopš savstarpējo aizdevumu platforma "Mintos" sāka darbību, caur to finansēti aizdevumi vairāk nekā 100 miljonu eiro apmērā. Taču trīs līdz piecu gadu laikā caur platformu finansētais kredītu apjoms varētu sasniegt miljardu eiro, prognozē "Mintos" komanda.
BNS ziņas 12:45, 4. Jan. 2017
10.05.2018. stājas spēkā grozījumi Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā (Likums), kas paredzēts, lai veicinātu strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu jeb jaunuzņēmumu veidošanos Latvijā, tādējādi sekmējot inovatīvas komercdarbības attīstību un pētniecību privātajā sektorā, kā arī pētniecības komercializāciju.
Komerctiesības 07:00, 14. Mai. 2018
Lai uzņēmums saņemtu aizdevumu bankā, nereti nākas kaut ko ieķīlāt, kas, protams, nozīmē risku pazaudēt ieķīlāto īpašumu. Ko ieķīlāt? Kā minimizēt riskus? Kā šādā situācijā rīkoties gudri?
iFinanses 08:00, 17. Okt. 2016
Komercķīla ir populārs saistību izpildes nodrošinājuma līdzeklis, jo tas ir vienkārši un efektīvi realizējams, īpaši, ja noteiktas tiesības ieķīlāto mantu pārdot bez izsoles. Kā izlietot komercķīlu, pārdodot ieķīlāto mantu bez izsoles, kas jāievēro komercķīlas tiesību izlietošanas procesā, un kāda ir kreditora atbildība?
Komerctiesības 08:00, 7. Mar. 2018
Grozītā Maksājumu pakalpojumu direktīva - PSD2 (Payment Service Directive 2) stājās spēkā šajā mēnesī (13.01.2018.), tās galvenais mērķis ir atvieglot inovāciju un konkurenci finanšu pakalpojumu tirgū, padarīt to atvērtāku un pārskatāmāku. Vai bankas tam ir gatavas? Veikts maksājumu pakalpojumu direktīvas 2 banku sagatavotības līmeņa pētījums.
Aktualitātes 10:17, 30. Jan. 2018
"SEB banka" un uzņēmums "Verus Praedium", kas Latvijā attīsta starptautisko mēbeļu un mājsaimniecības preču zīmolu IKEA, noslēguši līgumu par ilgtermiņa aizdevumu 35,4 miljonu eiro apmērā IKEA veikala būvniecībai Stopiņu novadā, teikts bankas paziņojumā medijiem.
BNS ziņas 13:10, 7. Mar. 2017
Valdība piektdien apstiprināja valsts atbalsta programmu – paralēlo aizdevumu programmu -, kuras ietvaros komersantiem un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām būs pieejami subordinēti ilgtermiņa investīciju aizdevumi ar paaugstinātu kredīta risku, lai veicinātu saimnieciskās darbības veicēju attīstību un konkurētspēju.
Nauda 11:52, 15. Jūl. 2016
Aizdevuma saņemšanai komercbankā uzņēmumi varēs piesaistīt Attīstības finanšu institūcijas "Altum" garantiju līdz trīs miljoniem eiro.
Nauda 13:21, 15. Feb. 2017
Ministru kabineta (MK) 14.02.2017. sēdē apstiprināti grozījumi atbalsta programmā par garantijām komersantu un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību konkurētspējas uzlabošanai, būtiski palielinot uzņēmumiem pieejamo Attīstības finanšu institūcijas "Altum" kredīta garantijas summu - tā palielināta līdz 3 milj. eiro līdzšinējo 1,5 milj. eiro vietā.
Nauda 16:14, 14. Feb. 2017
Saeima 23.novembrī, galīgajā lasījumā pieņēma 2018.gada valsts budžeta likumu, vidēja termiņa budžeta ietvaru 2018., 2019. un 2020.gadam, kā arī ar budžetu saistītus grozījumus 26 likumos un 2 jaunus likumus.
Likumdošana 13:13, 24. Nov. 2017
Mūsdienās maksātnespējas procesa mērķis ir ļaut maksātnespējīgām personām atsākt ekonomiski aktīvu dzīvi, vienlaikus ievērojot arī kreditoru intereses. Ir būtiski aplūkot ieguvumus un ierobežojumus, kas parādniekam rodas pēc bankrota procedūras pasludināšanas.
Komerctiesības 08:00, 4. Dec. 2017
01.01.2018. stāsies spēkā nozīmīgas nodokļu regulējuma izmaiņas Latvijā un Igaunijā, kas ietekmēs visus uzņēmumus. Latvijā tiks ieviesta 0% nodokļa likme reinvestētajai peļņai, savukārt Igaunijā pazeminās ienākuma nodokļa likmi regulārai peļņas sadalei. Paredzētas arī citas izmaiņas, lai uzlabotu katras valsts konkurētspēju.
Nodokļi 08:58, 16. Nov. 2017
Lai gan SIA dalībnieki netiek iesaistīti uzņēmuma ikdienas darbībā un tiesību normās kapitāla daļu īpašnieku un sabiedrības atbildība ir nodalīta, praksē ir gadījumi, kad fiziskās personas saistības tiek uzskatītas arī par sabiedrības saistībām tikai tādēļ, ka šī persona ir sabiedrības dalībnieks.
Tiesvedības 08:00, 16. Nov. 2017
Latvija 2016.gadā ierindojusies trešajā vietā pēc tiešsaistē izsniegto savstarpējo aizdevumu apjoma kontinentālās Eiropas valstu vidū, atpaliekot tikai no Francijas un Vācijas.
BNS ziņas 13:39, 19. Dec. 2016
Viss ar laiku nolietojas, tajā skaitā arī mājoklis, kurā dzīvojam, tāpēc ik pa laikam ir nepieciešams veikt kosmētiskos remontus. Tā kā patīkama un funkcionāla vide, kurā dzīvot, ir ļoti svarīga, cilvēki nereti tam naudu nežēlo. Lai veiktu mājokļa remontu, bieži vien tiek paņemts pirmais naudas kredits, kas iekrīt acīs, un tiek sapirkti labākie materiāli un algoti profesionāli strādnieki.
Likumdošana 16:43, 16. Okt. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka nodokļu maksātājiem līdz 01.06.2016. jāsniedz informācija VID par 2015.gadā izsniegtajiem vai saņemtajiem aizdevumiem, kuru apmērs pārsniedz 15 000 EUR, ja tos izsniedzis viens aizdevējs.
Likumdošana 14:11, 6. Apr. 2016
Topošajā savstarpējo aizdevumu platformu regulējumā plānotas prasības par uzņēmuma pamatkapitālu, valdi un citas informācijas atklāšanu.
BNS ziņas 11:57, 4. Nov. 2016
Uzņēmums, tāpat kā ģimenes māja, nereti ir lolots gadiem ilgi un veidots grūtā darbā. Tādēļ uzņēmums ir arī īpašums, kam likumā noteikta mantošanas kārtība. Mantošanas lieta var ilgt no 3 mēnešiem līdz pat 1 gadam, tomēr uzņēmējdarbība un uzņēmuma vadības process ir dinamisks.
Komerctiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Cesija ir prasījumu nodošana no agrākā kreditora uz jaunu kreditoru. Saskaņā ar Civillikuma (CL) regulējumu šāda prasījumu nodošana var notikt saskaņā ar likumu, spriedumu un tiesisko darījumu.
Lietvedība 08:00, 13. Sep. 2017
Latvijā ir vajadzīgs savstarpējo aizdevumu platformu regulējums, tas var sekmēt gan Latvijā strādājošo savstarpējo aizdevumu pakalpojumu sniedzēju attīstību, gan arī var palīdzēt Latvijai kļūt par centru savstarpējo aizdevumu platformām, bet regulējums nedrīkst būt nesaprātīgs.
BNS ziņas 13:33, 29. Sep. 2016
SIA "A" pamatkapitāls bija 1000 EUR. Jūnija sākumā SIA "A" aizņēmās naudu 9000 EUR apmērā no SIA "B" un nolēma par šo summu palielināt pamatkapitālu līdz 10 000 EUR. Pēc naudas saņemšanas bankas kontā SIA "A" valdes loceklis - dalībnieks (vienīgais) iesniedza UR pieteikumu kopā ar visiem nepieciešamajiem dokumentiem, tajā skaitā dokumentu, kas apliecina naudas iemaksu bankas kontā, kur kā maksātājs norādīts SIA "B". UR 17.07.2017. palielināja SIA "A" pamatkapitālu līdz 10 000 EUR, saglabājot valdes locekli par vienīgo dalībnieku. Šobrīd gandrīz visa aizdevuma summa ir atmaksāta. Vai SIA "A" drīkstēja palielināt pamatkapitālu par šo aizņemto naudu? Vai šādā gadījumā SIA "B" nebija jāiekļauj dalībniekos?
Komercdarbība 07:42, 15. Aug. 2017
Pamatkapitāla palielināšanas mērķis parasti ir papildu kapitāla piesaiste kapitālsabiedrības komercdarbībai. Pēc ekonomiskās būtības tā zināmā mērā ir alternatīva aizdevumam.
Komerctiesības 08:00, 10. Jūl. 2017
Nereti apdrošinājuma ņēmēji neizprot apdrošināšanas būtību, uzskata, ka tā ir kā labdarības iestāde, kurai ir pienākums maksāt atlīdzību vien tāpēc, ka ir noslēgts līgums un samaksāta apdrošināšanas prēmija. Lai labāk izprastu šī pakalpojuma būtību, der iepazīties ar apdrošināšanas līgumu būtību.
Lietvedība 08:31, 27. Jūn. 2017
Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa nospriedusi solidāri piedzīt 15 miljonus eiro no 7 bijušajiem "Latvijas krājbankas" valdes locekļiem, informē laikraksts "Diena", atsaucoties uz aģentūru LETA.
Likumdošana 16:29, 26. Jūn. 2017
Savstarpējo aizdevumu platformai "Mintos" pievienojies Igaunijas nebanku kreditēšanas uzņēmums "Creditstar", pavēstīja "Mintos" pārstāve Elīna Dobulāne.
BNS ziņas 11:39, 9. Aug. 2016
Komercsabiedrība ir specifiska juridiska fikcija, kas dabā nav taustāma un nespēj pati pieņemt lēmumus par sevi. Tādējādi komercsabiedrības vienmēr būs saistītas ar kādām fiziskajām personām, kas rīkojas un pieņem lēmumus komercsabiedrības vārdā. Šādas personas ir komercsabiedrības pārstāvji.
Komerctiesības 08:00, 16. Jūn. 2017
AS "Citadele banka" ir viena no retajām bankām, kas maziem un vidējiem uzņēmumiem izsniedz mikrokredītus jeb Atbalsta kredītus bez ķīlas. Uzņēmēji šāda veida aizņēmumus izmanto visdažādākajiem mērķiem - remontam, izejvielu iepirkšanai, apgrozāmiem līdzekļiem un lielākiem attīstības mērķiem, piemēram, jauna veikala iekārtošanai. Maijā "Citadele" Atbalsta kredītam ir samazinājusi procentu likmi līdz 12% gadā.
Likumdošana 10:25, 5. Jūn. 2017
Lielākais vairums jeb 92% investoru, kas finansē kredītus savstarpējo aizdevumu platformās, nākamo sešu mēnešu laikā plāno palielināt savu investīciju portfeli, liecina savstarpējo aizdevumu platformas Mintos veiktais pētījums.
Nauda 14:19, 29. Jūn. 2016
Valsts līdzfinansētie finanšu un investīciju uzņēmuma "Capitalia" aizdevumi divos gados izsniegti 84 uzņēmumiem 850 tūkstošu eiro apmērā, pavēstīja "Capitalia" valdes priekšsēdētājs Juris Grišins.
Nauda 14:54, 21. Dec. 2015
Pagājuši nedaudz vairāk nekā 3 gadi, kopš stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā (CPL) un Notariāta likumā (NL), paredzot, ka tiesas spriedumu izpildei var nodot noteiktus notariālā akta formā taisītus līgumus. Tas ir efektīvs veids, kā aizstāvēt un īstenot savas tiesības bez smagiem tiesas procesiem. Pieaugot iedzīvotāju informētībai un izpratnei par šo tiesību instrumentu, palielinās arī darījumu skaits, kuros noslēgti šādi pie notāra sagatavoti līgumi.
Tiesvedības 08:00, 31. Mai. 2017
Augstākās Tiesas (AT) Civillietu departaments ar 03.03.2017. spriedumu lietā Nr.SKC-81/2017 nepārprotami norādījis uz nemainīgu judikatūru saistībā ar galvinieka atbildību fiziskās personas maksātnespējas procesā.
Tiesvedības 08:00, 12. Mai. 2017
Ministru kabineta sēdē 03.05.2016. atbalstīti grozījumi valsts atbalsta programmā, kuras ietvaros sīkie (mikro), mazie un vidējie komersanti, kā arī lauksaimnieciskās produkcijas ražotāji un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības var saņemt atbalstu apgrozāmo līdzekļu aizdevuma un investīciju aizdevuma veidā.
Nauda 15:16, 5. Mai. 2016
Šodien plkst.15 nekustamā īpašuma pūļa finansēšanas platforma "Crowdestate" sāk pūļa finansēšanas kampaņu daudzdzīvokļu ēkas projekta attīstīšanai Baložu ielā 7, Rīgā, teikts "Crowdestate" mājaslapā.
Nauda 12:11, 20. Mar. 2017
SIA "NORD līzings" ir salīdzinoši jauns uzņēmums, kas Latvijā sāka darboties vien pirms 2 gadiem. Vai šeit ir vieta vēl kādām līzinga kompānijām? Kādas ir līzinga tirgus tendences? To jautājām Initai Stūrniecei, SIA "NORD līzings" valdes loceklei.
Pieredze 09:00, 3. Mar. 2017
Piedzīvoti dažādi tirgus kāpumi un kritumi, tomēr labs nekustamais īpašums kā ilgtermiņa investīcija sevi ir pierādījis un joprojām ir viens no populārākajiem ieguldījumu veidiem, domājot ne tikai par ģimenes labklājību, bet arī vecumdienām. Lai uzzinātu, kas jāņem vērā pirms īpašuma iegādes, un vai lielais pirkums būs laba investīcija, aicinām iepazīties ar Nordea bankas nekustamā īpašuma eksperta Edgara Indrāna ieteikumiem.
Nauda 12:49, 14. Feb. 2017
Pēc "Kredītinformācijas birojs" (KIB) datiem populārākā uzņēmumu aizņēmumu forma ir finanšu līzings. Pašlaik kopā KIB datu bāzē ir informācija par 56 tūkstošiem juridisko personu aizņēmumu līgumiem un lielākā daļa, t.i. 26 tūkstoši no tiem ir finanšu līzinga līgumi, kam seko operatīvā līzinga līgumi (7 tūkstoši līgumu).
BNS ziņas 15:34, 20. Feb. 2017
Attīstības finanšu institūcija ALTUM līdz 3 milj. eiro palielinājusi finansējumu, kas pieejams ALTUM un "Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkla" (LatBAN) īstenotajiem kopfinansēšanas projektiem. Izmaiņas veiktas, lai veicinātu privāto investoru piesaisti dzīvotspējīgiem biznesa uzsācēju un strauji augošu biznesu projektiem.
Nauda 14:35, 26. Jan. 2017
Attīstības finanšu institūcija ALTUM izsludinājusi iepirkumu akcelerācijas fondu pārvaldnieku atlasei. Akcelerācija būs Latvijā līdz šim vēl nebijusi aktivitāte ļoti agrīnas stadijas uzņēmumu atbalstam, un tai paredzēts ERAF finansējums 15 miljonu eiro apmērā.
Nauda 13:34, 16. Feb. 2017
AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") līdz trim miljoniem eiro palielinājusi finansējumu, kas pieejams "Altum" un "Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla" ("LatBAN") īstenotajiem kopfinansēšanas projektiem.
Nauda 14:41, 27. Jan. 2017
Otrdien, 24.01.2017., Ministru kabinets (MK) izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par krājaizdevu sabiedrību turpmākās attīstības perspektīvām. FM piedāvā modeli krājaizdevu sabiedrību apvienotas struktūras izveidošanai, krājaizdevu sabiedrībām brīvprātīgi apvienojot spēkus, dibinot vienotu krājaizdevu sabiedrību banku.
Likumdošana 14:05, 27. Jan. 2017
Neraugoties uz visai saspīlēto ģeopolitisko situāciju pasaulē un lielu nenoteiktības devu ekonomikā, kreditēšanas apjomi nākamgad varētu augt, bet aizdevumu likmes - saglabāties pašreizējos zemajos līmeņos.
Nauda 08:00, 27. Dec. 2016
Lauksaimniekiem valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalsta maksājumos šogad no pieejamajiem 540 miljoniem eiro izmaksāti 95% jeb 510 miljoni eiro, taču atbalsta maksājumi tiks veikti vēl arī pēdējās gada dienās, informēja Zemkopības ministrija (ZM).
Nauda 12:35, 30. Dec. 2016
Lai mazinātu iespēju veikt krāpnieciskus darījumus un nepieļautu iespēju legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, no nākamā gada 1.janvāra ir spēkā ierobežojums fizisku personu darījumiem skaidrā naudā, ja darījuma summa pārsniedz 7200 eiro, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 13:05, 23. Dec. 2016
Gada nogale parasti saistās ar lieliem izdevumiem, jo vieni svētki seko otriem. Ir kārtīgi jānosvin gan Ziemassvētki, gan Jaunais gads, līdz ar to var nākties krietni pārtērēties, un reizēm pat ir jāņem ātrais kredīts, lai varētu atļauties sev un savai ģimenei nodrošināt pienācīgus svētkus.
BNS ziņas 10:46, 10. Jan. 2017
Latvijas uzņēmumiem 2016.gada pirmajos trīs ceturkšņos bankas izsniegušas jaunos aizdevumos 1,4 miljardus eiro, kas ir par 40% vairāk nekā 2015.gada pirmajos deviņos mēnešos, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas aprēķini pēc FKTK datiem*.
BNS ziņas 13:32, 8. Dec. 2016
Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi un saskaņošanai nodevusi vēl vienu jaunā Eiropas Savienības fondu plānošanas perioda 2014.-2020.gadam atbalsta programmu - paralēlo aizdevumu programmu. Tās ietvaros komersantiem un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām būs pieejami subordinēti ilgtermiņa investīciju aizdevumi, lai veicinātu saimnieciskās darbības veicēju attīstību un konkurētspēju. Jaunā atbalsta programma saimnieciskās darbības veicējiem varētu būt pieejama jau 2016.gada 2.ceturkšņa beigās.
Nauda 08:32, 28. Jan. 2016
Publiskajā telpā regulāri parādās izteikumi un sūdzības par valsts un pašvaldību ierēdņiem. Daudzos gadījumos viņiem tiek pārmesta neprofesionalitāte, augstprātība, izpratnes un pieklājības trūkums. Plašsaziņas līdzekļos redzamas un dzirdamas pārsvarā augstākās amatpersonas, taču ierēdņu lielāko vairumu veido viņu padotie, kurus sastapt var vienīgi klātienē. Devāmies uz vairākām iestādēm, lai novērtētu, kādu servisu piedāvā nodokļu maksātāju algotņi.
Pieredze 08:00, 2. Dec. 2016
"Dažādās uzņēmuma attīstības fāzēs īpašniekiem ir jāpiesaista atšķirīgi finansējuma veidi, taču no idejas līdz pirmajiem produktiem veikalos, uzņēmums jāspēj finansēt ar pašu resursiem," tā interneta žurnāla "iBizness" rīkotajā konferencē "Finanšu prognozes 2017" atzina Uldis Iltners, SIA "MADARA Cosmetics" līdzīpašnieks un direktors.
Pieredze 10:49, 29. Nov. 2016
No 15.decembra bankas Citadele subordinētās obligācijas ir iekļautas biržas “Nasdaq Riga” Baltijas Parāda vērtspapīru sarakstā. Šī ir pirmā reize, kad Citadeles vērtspapīri tiek iekļauti biržā. Ievērojot biržu tradīcijas, notikums tika atzīmēts ar 15.decembra tirdzniecības sesijas atklāšanas zvana simbolisku iezvanīšanu biržas “Nasdaq Riga” telpās.
BNS ziņas 16:13, 19. Dec. 2016
Ekonomikas ministrija (EM) izstrādājusi atbalsta programmu par paralēlajiem aizdevumiem saimnieciskās darbības veicēju attīstībai, kuras ietvaros uzņēmumiem un kooperatīviem būs pieejami 30 miljoni eiro, informēja ministrija.
Nauda 10:51, 21. Jan. 2016
Valsts policija (VP) atklājusi vairāk nekā divu miljonu eiro izkrāpšanu no Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzekļiem.
BNS ziņas 14:08, 8. Nov. 2016
Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA) rosinās līdz 600 eiro paaugstināt slieksni kredīta summai, no kuras kredīta ņēmējam ir jāiesniedz aizdevējam dokumentāli pierādījumi par ienākumiem.
Nauda 13:28, 21. Nov. 2016
Ja konstatējat, ka pienācis laiks uzsākt savu biznesu, paplašināt jau esošo vai palielināt apgrozāmos līdzekļus, jums var rasties nepieciešamība iegūt aizdevumu biznesam mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) sektorā. Sagatavošanās procesā pirms aizdevuma saņemšanas nepieciešams apzināt visaptverošu veicamo soļu sarakstu. SIA “Grand Credit” sagatavojis sešus praktiskus padomus uzņēmējiem, kas vēlas pretendēt uz draudzīgu aizdevumu.
Nauda 10:41, 25. Nov. 2015
"Arvien biežāk, pētot dažādus reiderisma gadījumus, saskaros ar to, ka Sabiedrībai ir veidots mākslīgs aizdevums un tad tas parādās jau kā kreditoru prasījums no ārzemēm," norāda Kalvis Vītoliņš, Baltic legal Practice OU, Partneris no Igaunijas.
BNS ziņas 09:03, 23. Sep. 2016
Eiropas Centrālā banka (ECB) padomes sēdē ceturtdien saglabāja galveno bāzes procentlikmi 0% līmenī.
BNS ziņas 14:06, 21. Okt. 2016
Nebanku kreditētāju bizness Latvijā vairs būtiski neaugs, prognozēja "Swedbank" valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Reinis Rubenis.
BNS ziņas 11:02, 12. Okt. 2016
Kosmētikas ražotājs SIA "Madara Cosmetics" papildu investīcijām jaunās ražotnes izveidē tuvāko 3 gadu laikā attīstībā plāno ieguldīt vēl miljonu eiro, jaunās ražotnes atklāšanā pastāstīja uzņēmuma direktors Uldis Iltners.
BNS ziņas 12:46, 30. Sep. 2016
Vai vieglā transportlīdzekļa patapinājuma līgums var tikt noslēgts ar jebkuru fizisku personu (mašīnas īpašnieku), pat ja šī persona nav darba attiecībās ar patapinājuma ņēmēju (uzņēmumu)?
Lietvedība 08:00, 21. Okt. 2016
Pēc divus gadus ilguša samazinājuma beidzot atsākusi kāpt piena iepirkuma cena, tikmēr, neraugoties uz krīzi nozarē, no kopējā uz tirgu orientētā piensaimniecību skaita tikai 1% jeb 92 saimniecības pārtraukušas darbību, bet 1,2% jeb 111 saimniecības mainījušas specializācijas virzienu.
Ekonomika 13:52, 6. Okt. 2016
Ar mērķi paplašināt valstu klāstu, kuru darījumiem var saņemt eksporta kredītu garantijas, kā arī lai nodrošinātu ātrāku un efektīvāku garantiju pieejamību, Ekonomikas ministrija (EM) saskaņošanai nodevusi jaunu Ministru kabineta (MK) noteikumu projektu "Īstermiņa eksporta kredīta garantiju izsniegšanas saimnieciskās darbības veicējiem noteikumi".
Nauda 09:57, 23. Sep. 2016
Uzņēmumam nonākot pie secinājuma par nepieciešamību paplašināties un līdz ar to veidot uzņēmumu grupu, ir rūpīgi jāizvērtē šādas paplašināšanās praktiskie aspekti, lai pieņemtu labāko lēmumu efektīvi funkcionējošas grupas izveidei.
Komerctiesības 08:00, 25. Aug. 2016