Tiesības norēķināties ar skaidru naudu
2021-06-30
Mārtiņš Rudzītis, ZAB "SORAINEN"
Arvien biežāk ikdienas dzīvē izmantojam digitālos risinājumus, kas ietekmē arī pāreju no skaidras uz bezskaidras naudas norēķiniem. Jautājums par skaidras naudas lietošanas ierobežojumu atbilstību Eiropas Savienības (ES) tiesībām pirmo reizi skatīts šī gada sākumā Eiropas Savienības Tiesas (EST) spriedumā.
Saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas (ECB) apkopoto maksājumu statistiku bezskaidras naudas maksājumu skaits eirozonā beidzamās desmitgades laikā vairāk nekā dubultojies, savukārt vidējā maksājuma summa sazinājusies. Šo tendenci, nenoliedzami, vēl vairāk paātrina Covid-19 pandēmija, kura palielina ekonomikas digitalizāciju. Prognozēts, ka Zviedrija līdz 2030. gadam varētu pilnībā pāriet uz bezskaidras naudas norēķiniem. Šīs straujās pārmaiņas saistītas ne tikai ar patērētāju paradumu maiņu, bet arī ar skaidras naudas lietošanas izmaksām. Sasniedzot bezskaidras naudas norēķinu "kritisko masu", ir risks, ka bankām vairs neatmaksāsies uzturēt plaši pieejamu bankomātu tīklu un mazumtirgotājiem nebūs izdevīgi pieņemt maksājumus skaidrā naudā.
Neskatoties uz straujajām pārmaiņām, bezskaidras naudas maksājumu līdzekļu tiesiskais statuss ir nepilnīgs. Likumīga maksāšanas līdzekļa statuss eirozonā ir tikai tās centrālo banku emitētām banknotēm un monētām. Debitori maksāšanas pienākumu var izpildīt ar šādu maksāšanas līdzekli, bet kreditori nevar atteikties to pieņemt. Turpretim t.s. komercbanku naudai (t.i., elektroniski iegrāmatotai naudai bankas vai maksājumu iestādes kontā) un digitālajai valūtai (privāto tiesību subjektu digitālā formā emitēta valūta) nav šāda tiesiskā statusa. Lai gan elektroniskā formā emitētu eiro apjoms ievērojami pārsniedz apgrozībā esošo skaidras naudas apjomu, norēķini ar tiem pašlaik pieejami tikai kredītiestādēm, kuras piedalās Latvijas Bankas (LB) monetārajās operācijās un kredītoperācijās.
Praksē nereti diskusijas raisa neiegūtās peļņas pierādīšana, tostarp publisko iepirkumu lietās. Kas ir neiegūtā peļņa publisko iepirkumu lietās? Kā to pierāda?
Tiesvedības
06:00, 21. Mai. 2025
Pateicoties Senātam, šobrīd vērojama pozitīva tiesu prakse publisko iepirkumu lietās, kurās tiek pārbaudīts pasūtītāja lēmuma – pārtraukt iepirkuma procedūru – tiesiskums. Sniedzam ieskatu jaunākajā tiesu praksē, analizējot progresīvus un arī ne tik progresīvus piemērus.
Tiesvedības
06:00, 9. Mai. 2025
2024.gada martā administratīvā tiesa izskatīja strīdu par Valsts ieņēmumu dienesta atteikumu sniegt arodbiedrībai informāciju, kurai, iespējams, ir komercnoslēpuma statuss.
Tiesvedības
06:00, 7. Mai. 2025
Jautājums par pierādīšanas pienākuma īstenošanas robežām un apjomu, ciktāl ar mantu saistītajai personai procesā par noziedzīgi iegūtu mantu jāpierāda arestētās mantas likumīgā izcelsme, praksē ilgstoši bijis strīdus objekts. 2025.gada pavasarī Satversmes tiesa (ST) pieņēma vairākus nolēmumus lietās, kas attiecināmi uz šī sevišķā procesa tiesisko izpratni.
Tiesvedības
06:00, 30. Apr. 2025
Senāts 2025.gada februāra beigās pieņēma lēmumu lietā, kurā analizēti divi jautājumi – vai Datu valsts inspekcijai (DVI) ir jāveic atkārtota pārbaude, ja to pieprasa datu subjekts, un kādus lēmumus vispār var izdot DVI. Izskatām spriedumu!
Tiesvedības
06:00, 25. Apr. 2025
Ikdienā dažādās darbības jomās tiek lietoti dažādi termini, kurus pārzina un lieto savas jomas speciālisti un kuri šķiet saprotami katram. Tomēr tiesu praksē ir termini, kuri var mulsināt procesa dalībniekus, piemēram, kāda ir atšķirība starp “prasības grozīšana” un “prasības papildināšana”.
Tiesvedības
06:00, 17. Apr. 2025
Vai hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodeva atbilst Satversmei? Šis jautājums ir nonācis Satversmes tiesas (ST) vērtējumā, tomēr šajā lietā ir iestājies pārtraukums – tiek gaidīts Eiropas Savienības Tiesas (EST) nolēmums, pēc kura savu gala vārdu teiks arī ST Latvijā.
Tiesvedības
06:00, 15. Apr. 2025
Senāts 2024.gada nogalē pieņēma spriedumu lietā, kurā analizēja noilguma termiņu, ja darba samaksas aprēķins darbiniekam nodrošināts elektroniski un tajā ir nepilnības nav ietverts aprēķins par nostrādātajām virsstundām. Tiesai bija jālemj, vai noilgums ir divi vai trīs gadi.
Tiesvedības
06:00, 14. Apr. 2025
Senāts 2024.gadā ir sagatavojis virkni nolēmumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā gan darba devējiem, gan darbiniekiem.
Tiesvedības
06:00, 11. Apr. 2025
Senāts 2024.gadā ir sagatavojis virkni nolēmumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā gan darba devējiem, gan darbiniekiem.
Tiesvedības
06:00, 3. Apr. 2025
Tiesas un tiesneša neatkarības princips ir demokrātiskas valsts neatņemama sastāvdaļa, un tas ir nostiprināts tiesību aktos, kā arī ir viens no tiesnešu ētikas pamatprincipiem. Tas rada priekšnosacījumus taisnīgai strīdu izskatīšanai un aizsargā personu tiesības un likumīgās intereses. Tomēr ir arī vairāki gadījumi, kad tiesnesis nav tiesīgs piedalīties lietas izskatīšanā – tostarp, ja viņam pieteikts objektīvs noraidījums, kas tiek pieņemts.
Tiesvedības
06:00, 1. Apr. 2025
Mobinga jautājumi darba tiesībās ir aktuāli jau vairākus gadus, taču arvien biežāk veidojas situācijas, kad darbinieki izmanto mobinga jēdzienu kā instrumentu, lai sasniegtu sev vēlamo rezultātu, atriebtos vai pat ļaunprātīgi iegūtu materiālu labumu no darba devēja. Šāds gadījums, kura analīze sniedz vērtīgas mācības, nesen novērots kādā uzņēmumā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 25. Mar. 2025
2025.gada 14.janvārī Eiropas Savienības (ES) darba devēju konfederāciju informācijas telpu pārpildīja ziņa par Eiropas Savienības Tiesas (EST) publicēto ģenerāladvokāta Nikolaja Emiliou atzinumu par direktīvas 2022/2041 par adekvātām minimālajām algām ES lietu C‑19/23 "Dānijas Karaliste pret Eiropas Parlamenta Eiropas Savienības Padomi". Kāpēc šī ziņa bija un ir nozīmīga?
Tiesvedības
06:00, 21. Mar. 2025
Nav retums, ka negodprātīgs parādnieks mēģina izvairīties no saistībām, atsavinot savu mantu, lai kreditoriem nebūtu uz ko vērst piedziņu. Šādos gadījumos kreditoru tiesību aizsardzības nodrošināšanai var vērtēt, vai pastāv pamats vērsties ar iesniegumu policijā par iespējamu krāpšanu vai arī pastāv iespēja izmantot tādu tiesību institūtu kā Actio Pauliana.
Tiesvedības
06:00, 14. Mar. 2025
Kopš Latvijā sāka izmantot ūdens skaitītājus, regulāri ir strīdi un domstarpības par veidu un kārtību, kā precīzi uzskaitīt patērēto ūdens daudzumu dzīvokļos, un ko darīt ar starpību starp mājas kopējo ūdens skaitītāju un dzīvokļos fiksēto patēriņu.
Tiesvedības
06:00, 12. Mar. 2025