Pēc "Kredītinformācijas birojs" (KIB) datiem populārākā uzņēmumu aizņēmumu forma ir finanšu līzings. Pašlaik kopā KIB datu bāzē ir informācija par 56 tūkstošiem juridisko personu aizņēmumu līgumiem un lielākā daļa, t.i. 26 tūkstoši no tiem ir finanšu līzinga līgumi, kam seko operatīvā līzinga līgumi (7 tūkstoši līgumu).

Kopā KIB sistēmā uz 2017.gada 1.februāri pieejami dati par kavētiem aizdevumiem kopsummā par 1,468 miljardiem eiro, no kuriem 644 miljonus kavē juridiskās personas. Tikpat kā puse no uzņēmumu parādiem sastāda tieši finanšu līzings (44,7% no visiem kavētajiem juridisko personu līgumiem), kavētie operatīvie līgumi sastāda 13,6% un uzņēmumu kavētie komerckredīti - 11,9%.

"Kavēto līgumsaistību procents joprojām ir ļoti augsts, kas negatīvi ietekmē katra parādā esošā uzņēmuma kredītreitingu. Savukārt zems kredītreitings bojā uzņēmuma ‘tēlu’ gan sadarbības partneru un kreditētāju acīs. Faktiski kredītreitings prognozē uzņēmuma iespēju norēķināties ar saviem piegādātājiem tuvāko 12 mēnešu laikā, kas ir svarīgs rādītājs, kaut vai ņemot vērā to, ka KIB datu bāzi pašlaik kā avotu savu klientu izvērtēšanā un informācijas apkopošanā izmanto gandrīz visas lielākās Latvijas komercbankas", norāda Intars Miķelsons, "Kredītinformācijas birojs" direktors.

"Kredītinformācijas birojs" ir licenzēts kredītbirojs, kas darbojas saskaņā ar Latvijas Kredītinformācijas biroju likumu. Pašlaik KIB sistēmai ir pievienoti ap 70 uzņēmumu datu - komunālo pakalpojumu sniedzēji, līzingdevēji, patērētāju kreditētāji, bankas, kā arī celtniecības, transporta un tirdzniecības nozares uzņēmumi. KIB veic regulāru datu apmaiņu arī ar valsts institūcijām, piemēram, Uzņēmumu reģistru, Valsts ieņēmumu dienestu, Uzturlīdzekļu garantiju fondu.