Topošajā savstarpējo aizdevumu platformu regulējumā plānotas prasības par uzņēmuma pamatkapitālu, valdi un citas informācijas atklāšanu.
Finanšu ministrijas (FM) Finanšu tirgus politikas departamenta direktora vietniece un Finanšu sektora pārvaldības nodaļas vadītāja Aija Zitcere šodien diskusijā par savstarpējo aizdevumu platformām sacīja, ka regulējumā plānots noteikt samērīgas prasības attiecībā uz savstarpējo aizdevumu platformu pamatkapitālu un valdes locekļiem, lai nodrošinātu, ka uzņēmums ir uzticams un strādās tirgū ilgtermiņā.
FM amatpersona skaidroja, ka pašlaik savstarpējo aizdevumu platformās viss kredītrisks ir uz ieguldītāju pleciem, taču brīdī, kad platformas sāks regulēt, ieguldītāji sagaidīs, ka viņu aizsardzības līmenis būs augstāks. Taču savstarpējo aizdevumu platformu ieguldītāju aizsardzība nav plānota tādā izpratnē kā noguldījumu garantijas bankās, drīzāk runa būs par noteiktām minimālām prasībām informācijas atklāšanā un tamlīdzīgi.
Pēc Zitceres teiktā, jādomā, kā nodrošināt, lai ieguldītājs saprot, kur iegulda savus līdzekļus. Patlaban rit diskusija, vai būtu nepieciešams noteikt ieguldījuma limitus. Nebūtu pareizi, ja visi cilvēka uzkrājumi tiktu ieguldīti savstarpējo aizdevumu platformā, atzina FM Finanšu sektora pārvaldības nodaļas vadītāja.
Ministrijas pārstāve atzīmēja, ka regulējumam būs jāmēģina atrisināt interešu konfliktu, kas pastāv jebkura starpnieka gadījumā, proti, kā nodrošināt, ka kredīti tiek izsniegti, darbojoties ieguldītāja interesēs. Jo zinot, ka kredītrisku uzņemas kāds cits, kredītu izsniegšanai gribas pieiet mazliet brīvāk.
Zitcere arī pauda viedokli, ka savstarpējo aizdevumu platforma ir ļoti efektīvs finanšu starpnieks un topošajam šīs jomas regulējumam jāsaglabā iespēja tam būt efektīvam instrumentam.
Jau ziņots, ka līdz šim regulējuma izstrādes gaitā panākta vienota izpratne, ka nepieciešams pietiekami plašs regulējums, kas aptver gan tādas platformas, kas sniedz aizdevumus tiešā veidā, gan arī tādas platformas, kas darbojas kā starpnieki starp kredītdevējiem un kredītņēmējiem.
Latvijā strādājošā platforma "Mintos" saved kopā investorus un aizņēmējus no dažādiem kredītu izsniedzējiem, kas piedāvā īstermiņa aizdevumus, auto kredītus, hipotekāros, biznesa aizdevumus. Savukārt platforma "Twino" piedāvā iespēju ieguldīt patēriņa kredītos, kurus izsnieguši "Twino" grupas uzņēmumi.
Savstarpējo aizdevumu platformas "Mintos" vadītājs Mārtiņš Šulte paudis atbalstu regulējuma izstrādei. Viņaprāt, nozares regulācija dotu pārliecība investoriem, ka Latvijā strādājošās platformas ievēro kaut kādus standartus. Industrija tiktu negatīvi ietekmēta, ja tajā ienāktu kāds negodīgs spēlētājs, secināja Šulte. Viņš paslavēja līdzšinējo sadarbību ar FM, atzīmējot, ka regulējuma izstrāde jau ir procesā, lai arī "Mintos" kā pirmā savstarpējo aizdevumu platforma Latvijā sāka strādāt tikai pirms nepilniem diviem gadiem. Pēc viņa teiktā, līdz šim dialogs ar FM bijis gana konstruktīvs.