Lai uz 2 gadiem iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, 2024.gada 14.novembrī galīgajā lasījumā atbalstīti par steidzamiem atzītie grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 13:44, 14. Nov. 2024
Lai paplašinātu iespēju pie administratīvās atbildības par ceļu satiksmē izdarītajiem pārkāpumiem saukt trešajās valstīs reģistrētu auto vadītājus, 2024.gada 24.oktobrī atbalstīti grozījumi Ceļu satiksmes likumā, kuri nosaka, ka trešajā valstī reģistrēts transportlīdzeklis būs jādeklarē izmantošanai ceļu satiksmē Latvijā, informē Saeima.
Likumdošana 09:58, 25. Okt. 2024
2024.gada 10.septembrī Eiropas Savienības Tiesa pieņēma spriedumu lietā C-48/22 P, noraidot “Google”, LLC un tās meitasuzņēmuma “Alphabet”, Inc. apelācijas sūdzību par 2021.gada 10.novembra Vispārējās tiesas spriedumu lietā T-612/17. Tādējādi uzņēmumiem būs jāsamaksā Eiropas Komisijas 2017.gadā uzliktais naudas sods 2,4 miljardu eiro apmērā par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu par “Google Shopping” pakalpojuma piedāvāšanu.
Tiesvedības 06:00, 1. Nov. 2024
Darba tiesisko attiecību laikā darba devējs bieži vien publicē dažādus darbinieku fotoattēlus, lai veicinātu uzņēmuma un darbinieku atpazīstamību. Kā rīkoties gadījumā, ja darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas, bet attēli joprojām tiek publicēti? Skaidrojam, vai darba devējam ir tādas tiesības un kā rīkoties darbiniekam, ja tas iebilst pret šādu darba devēja rīcību.
Darba tiesības 06:00, 8. Okt. 2024
Lai nodrošinātu Latvijas virzību uz klimata pārmaiņu ierobežošanu, mazinot pārmaiņu radītās sekas un turpinot nodrošināt nozaru konkurētspēju, 2024.gada 1.oktobrī apstiprināts Klimata likums. Likumprojekts tiek iesniegts Saeimai tālākai izskatīšanai, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:42, 2. Okt. 2024
Veicot tirgus uzraudzības atkārtotu novērtējumu, konstatēts, ka mazumtirgotāji tikai daļēji ir ņēmuši vērā Konkurences padomes (KP) ieteikumus, kas saistīti ar netaisnīgu un nepamatotu sankciju piemērošanu piegādātājiem, informē KP.
Aktualitātes 09:27, 22. Okt. 2024
Eiropas Savienības Vispārējās tiesas spriedumi norāda, ka noteikt ziņošanas un sadarbības pienākumus, kas ļauj nodrošināt līdzekļu iesaldēšanas pasākumu efektivitāti, ir Eiropas Savienības Padomes kompetencē, norāda Eiropas Savienības Tiesa.
Jaunākās tiesvedības 11:32, 12. Sep. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības 06:00, 16. Sep. 2024
2024.gada 30.jūlijā augstākā līmeņa domēna .LV reģistra uzturētājs apstiprinājis domēna vārdu ārpustiesas strīdu risinātāju, informē Patentu valde.
Aktualitātes 16:18, 23. Aug. 2024
Lai veicinātu brīvprātīgo darbu, Profesiju klasifikators papildināts ar jaunu profesiju. To paredz grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.264 “Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām”, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 11:40, 14. Aug. 2024
13.augustā valdība skatīs grozījumus Azartspēļu un izložu likumā, paredzot stingrākus ierobežojumus dalībai azartspēlēs – gan nosakot stingrākus vecuma un azartspēļu organizēšanas laika ierobežojumus, gan ieviešot uzraudzības un kontroles sistēmu azartspēļu atkarību risku mazināšanai un citus pasākumus, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:39, 13. Aug. 2024
Lai uzlabotu situāciju pārtikas produktu mazumtirdzniecībā, Konkurences padome (KP) šī gada 10.jūlijā iesniedza Ekonomikas ministrijai priekšlikumus Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma grozījumiem, informē KP.
Likumdošana 11:27, 26. Jūl. 2024
Platformu darbinieki bieži vien darbojas kā pašnodarbinātie vai neatkarīgie līgumslēdzēji, lai gan praksē viņu darba apstākļi bieži vien līdzinās tradicionālajiem darbiniekiem, un tas nozīmē, ka šie darbinieki nesaņem līdzvērtīgas sociālās garantijas, salīdzinot ar "parastajiem" darbiniekiem. Lai risinātu šo problēmu, 2024.gada 30.maijā Eiropas Parlaments pieņēma jaunu direktīvu par darba nosacījumu uzlabošanu platformu darbā.
Darba tiesības 06:00, 15. Jūl. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
Jebkurai personai saskaņā ar Satversmes normām ir tiesības uz vārda brīvību, tostarp arī tiesības vērsties pie valsts un pašvaldības iestādēm ar lūgumu par to rīcībā esošas informācijas izsniegšanu. Vai persona drīkst lūgt iestādes skaidrojumu par kādu tās kompetencē esošu jautājumu un vai iestādei sniegtais lēmums ir jāpamato? Vai tas ir atbilstoši kārtībai, kas noteikta Iesniegumu likumā? Analizējam Senāta atziņas!
Tiesvedības 06:00, 12. Jūn. 2024
Izstrādājot datorprogrammas, katrai no iesaistītajām pusēm ir savas intereses. Pasūtītājs vēlas sev neierobežotas tiesības, lai datorprogrammu pilnvērtīgi varētu izmantot tālāk savā saimnieciskajā darbībā, savukārt programmatūras izstrādātājs ir ieinteresēts saglabāt autortiesības sev un izstrādāto produktu piedāvāt pēc iespējas plašākam lietotāju lokam. Kā līgumā sabalansēt abu pušu intereses?
Klausies
Lietvedība
06:00, 29. Mai. 2024
Vai darbiniekam ir pienākums informēt darba devēju par stāšanos laulībā, ja netiek mainīts uzvārds un laulība ir noslēgta ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laikā? Vai jāiesniedz darba devējam laulības apliecība?
Klausies
Darba tiesības
09:00, 28. Mai. 2024
Aizvien biežāk darba vietās tiek atklāts mobings. Tā īstenotāji mēdz padarīt neciešamu mobinga upura atrašanos darba vietā, kas var beigties dažādi. Kā var rīkoties darba devējs, lai laicīgi novērstu mobingu?
Darba tiesības 06:00, 24. Mai. 2024
Darba intervijas norisi regulē gan vietējie, gan starptautiskie tiesību akti, līdz ar to, veicot intervijas, dažādu iemeslu dēļ pastāv arī strīdu, tiesvedību vai sankciju riski. Lai pēc iespējas izvairītos no dažādu juridisko risku iestāšanās, darba devējiem būtu jāņem vērā vairākas būtiskas prasības, kas saistītas ar darba intervijām, lai nodrošinātu likumīgu un vienlaikus arī efektīvu intervijas procesu.
Darba tiesības 06:00, 13. Mai. 2024
Satversmes tiesa atzina normu, ar kuru samazināts galvenās cirtes caurmērs, par neatbilstošu Satversmei, kas aizsargā ikviena tiesības dzīvot labvēlīgā vidē. Satversmes tiesa uzsvēra, ka tiesiskajam regulējumam, kuram var būt būtiska ietekme uz vidi, jābūt vispusīgi izvērtētam, līdzsvarojot sabiedrības labklājības un ekonomikas intereses.
Jaunākās tiesvedības 16:37, 8. Apr. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko martā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:09, 3. Apr. 2024
2023.gadā Konkurences padome (KP) izvērtēja “Kurzemes Vārds” sūdzību par Satiksmes un Kultūras ministrijas darbībām, sniedzot valsts atbalstu “Latvijas Pasts” zaudējumu segšanai par preses piegādāšanu, vienlaikus nenodrošinot valsts atbalstu privātajam komersantam, kurš arī nodrošina preses piegādes pakalpojumus, informē KP.
Aktualitātes 13:58, 19. Apr. 2024
Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada laikā izskatījusi vairākas lietas, kurās gūtās atziņas varētu interesēt lielu daļu uzņēmēju. Apskatām lietas par brīvas pārvietošanās ierobežojumu, neitrālas vides nodrošināšanu darbavietā un atvaļinājuma uzkrājumu, ja darbinieks ir ilgstoši slimojis.
Tiesvedības 06:00, 22. Apr. 2024
Pēc intensīvām diskusijām Eiropas Parlamentā pieņemta jauna regula – Mākslīgā intelekta akts. Tas nosaka saskaņotas normas mākslīgā intelekta jomā, lai aizsargātu pilsoņu pamattiesības, demokrātiju, tiesiskumu un vides ilgtspēju no augsta riska mākslīgā intelekta sistēmām, vienlaikus veicinot inovācijas. Akts stāsies spēkā 2026.gada pavasarī. Apskatām, ko akts regulēs un kāda būs tā ietekme uz komersantiem – gan sistēmu izstrādātājiem, gan lietotājiem.
Datu aizsardzība 06:00, 21. Mar. 2024
Latvijā darbiniekus var motivēt dažādos veidos – organizējot darba pasākumus, piešķirot veselības apdrošināšanu, darba automašīnu un telefonu, kā arī uzņēmuma akciju/daļu pirkuma tiesības. Visi darbiniekam piešķirtie labumi, ko var personificēt un kam nav likumā noteikta atbrīvojuma, ir apliekami ar nodokļiem. Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēta arī virkne labumu, ko darba devējs var nodrošināt bez papildu nodokļu sloga.
Darba tiesības 06:00, 4. Mar. 2024
Kopš pandēmijas krīzes sākuma uzsākta aktīva jautājuma risināšana par attālinātā darba vienota regulējuma pieņemšanu. Kādas izmaiņas ir apspriestas Eiropas līmenī saistībā ar attālinātā darba pieaugošo tendenci? Kas turpmāk būs jāņem vērā darba devējiem, kuri nodarbina darbiniekus, kas veic darba pienākumus attālināti?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 26. Feb. 2024
Lai personāla dokumentu aprites gaitā nerastos problēmas, jāpievērš uzmanība vairākiem aspektiem – dokumentu formātam, glabāšanas nosacījumiem, datu apstrādes drošībai un parakstu juridiskajam spēkam. Īpaši noteikumi jāievēro gadījumā, ja darba attiecības tiek slēgtas ar darbinieku, kurš atrodas ārvalstīs. Vērtēsim šos aspektus, sniedzot praktiskus ieteikumus, to alternatīvas un minimālās prasības.
Lietvedība 06:00, 23. Feb. 2024
Konkurences padome izvērtēja divu slēpošanas un atpūtas parku sadarbības vienošanos par vienotu noteikumu piemērošanu savstarpēji neatkarīgos slēpošanas un snovborda parkos un sniedza norādes, kādas vienošanās ir tiesīgi slēgt konkurējoši tirgus dalībnieki.
Aktualitātes 09:09, 29. Jan. 2024
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2024
Izmantojot digitālos rīkus, mūsdienās izplatīt reklāmu ārpus Latvijas robežām ir kļuvis viegli. Izvietojot reklāmu internetā, tā sasniedz ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu iedzīvotājus. Tāpēc būtiski zināt, kādi ir noteikumi reklāmas izvietošanai ārvalstīs, lai pēc iespējas izvairītos no tiesību aizskāruma, kas var rezultēties ar sodiem, aizliegumiem un tiesvedībām.
Komerctiesības 06:00, 2. Feb. 2024
Kopš spēkā stājās regula 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti, ar datu aizsardzību saistītie riski tika ierindoti pie būtiskiem organizāciju finanšu riskiem, jo pieauga ne vien uzņēmumu pienākumi, bet arī soda naudas apmērs pārkāpumu gadījumā – līdz pat 20 milj. eiro vai 4% no uzņēmuma vai uzņēmumu grupas gada apgrozījuma.
Datu aizsardzība 06:00, 12. Feb. 2024
Satversmes tiesa atzinusi, ka Imigrācijas likuma pārejas noteikumu 58.punkts spēkā esošajā redakcijā atbilst Satversmei. Tiesa secināja, ka pēc būtības apstrīdētā norma, skatot to sistēmiski kopsakarā ar citām tiesību normām, sniedz Krievijas Federācijas pilsoņiem reālu iespēju iegūt jaunu tiesisko pamatu, lai turpinātu uzturēties Latvijas teritorijā, ja vien pati persona ir motivēta veikt tam nepieciešamās darbības. Tādējādi šīm personām ir nodrošināta iespēja turpināt uzturēt jau izveidojušās sociālās saiknes, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 16:26, 15. Feb. 2024
Ziemassvētkos labprāt pasniedzam un saņemam dāvanas. Visbiežāk no tīras sirds apdāvinām tuviniekus un draugus, tomēr dāvanas kā uzmanības apliecinājums Ziemassvētku laikā tiek sūtītas arī sadarbības partneriem. Ir vispārzināms, ka par mantisku vērtību nodošanu valsts amatpersonām koruptīvos nolūkos ir paredzēta atbildība. Taču ne visi zina, ka līdzīgā veidā Krimināllikumā (KL) ir paredzēta atbildība par neatļauta labuma pieņemšanu un nodošanu arī privātu uzņēmumu un organizāciju darbiniekiem. Ko ņemt vērā, lai vienkārša Ziemassvētku veltes nodošana sadarbības partnerim neizvērstos par likuma pārkāpumu, skaidro zvērinātu advokātu biroja “TGS Baltic” vecākā juriste Arina Stivriņa un vecākais jurists Artis Kļaviņš.
Aktualitātes 06:00, 27. Dec. 2023
2024.gada 7.janvārī stājās spēkā jaunā regula 2023/2841, ar ko nosaka pasākumus nolūkā panākt vienādi augsta līmeņa kiberdrošību Eiropas Savienības (ES) iestādēs, struktūrās, birojos un aģentūrās (Kiberdrošības regula).
Likumdošana 16:33, 9. Jan. 2024
Kad apdarīti iekavētie pagājušā gada darbi un sastādīti 2024.gada plāni, laiks atskatīties uz žurnāla “iTiesības” 2023.gada lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 12:45, 22. Jan. 2024
Senāta 2023.gada 18.oktobra spriedumā lietā SKA-296/2023 tika analizēts, kādas telpas var atzīt par publiskām telpām, konkrēti – vai par tādām var uzskatīt biroja telpas. No tā, savukārt, atkarīgs, vai un kāda dokumentācija nepieciešama, veicot pārbūvi ēkā. Izskatām spriedumu!
Tiesvedības 06:00, 19. Jan. 2024
No uzņēmuma kartes tiek nozagta nauda 200 eiro apmērā. Ir ziņots bankai par šo gadījumu, bet banka atsakās naudu atgriezt, jo atbildīgā persona ievadījusi “Smart-ID” pirmo kodu. Kā atgūt nozagtos naudas līdzekļus?
Komercdarbība 06:00, 4. Jan. 2024
11.janvārī “ATTA CENTRE”, Rīgā, notika pasākums nodokļu un grāmatvedības profesionāļiem – konference “Nodokļi un grāmatvedība 2024”, kuru organizēja “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Šogad konference izcēlās ar jaunu formātu, kas dalībniekiem sniedza iespēju ne tikai iegūt jaunāko informāciju no Latvijas vadošajiem ekspertiem, bet arī personīgi uzdot un apspriest aktuālākos jautājumus.
Aktualitātes 14:00, 12. Jan. 2024
Šobrīd strādājam digitālajā vidē, tāpēc, no vienas puses, rodas daudz dažādu datu, bet, no otras puses, dati ir dažādos formātos, tiem ir noteikti dažādi ierobežojumi, kas padara tos grūti izmantojamus. Lai risinātu šīs problēmas un padarītu datus pieejamus, šobrīd tiek strādāts pie jauna Eiropas Savienības Datu pārvaldības akta transponēšanas Latvijā un citās dalībvalstīs.
Lietvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Senāts ar 2023.gada 28.decembra spriedumu ir atstājis negrozītu iepriekšējās instances – Administratīvās apgabaltiesas – 2020.gada 17 februāra spriedumu, kurā secināts, ka Konkurences padomes (KP) 2017.gada lēmums attiecībā par sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) “Tirdzniecības nams “Kurši”” dalību būvmateriālu ražotāju un tirgotāju aizliegtā vertikālā vienošanās un aizliegtā horizontālā vienošanās jeb kartelī ir pamatots. Ņemot vērā, ka lēmums ir nepārsūdzams un tas stājies spēkā, SIA “Tirdzniecības nams “Kurši”” valsts budžetā jāiemaksā piemērotais naudas sods 1 145 077 eiro apmērā.
Jaunākās tiesvedības 13:03, 2. Jan. 2024
Kā cīnīties ar nemaksātājiem? Kad jāsagatavo grāmatvedības izziņa? Sociālais uzņēmums – bizness vai fanātisms? Vai aizdevumu var ieturēt no algas? Vai mājas lapā jānorāda e-pasta adrese? Nozagta nauda – saimnieciskās darbības izdevumi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 1. Dec. 2023
Samērīguma jeb proporcionalitātes princips (angļu val. Principle of proportionality) vai nesamērīguma aizlieguma princips ir viens no vispārējiem publisko tiesību principiem. Samērīguma princips nosaka, ka ir jābūt saprātīgām attiecībām starp mērķi, ko publiskā vara ar administratīvo aktu vai faktisko rīcību vēlas sasniegt, un indivīda tiesību un leģitīmo interešu ierobežojumu. Turklāt izvēlētie līdzekļi mērķa sasniegšanai nedrīkst būt ierobežojošāki nekā konkrētajā gadījumā nepieciešams, norāda Konkurences padome.
Jaunākās tiesvedības 14:54, 24. Nov. 2023
Nodokļu reformas gads tuvojas, tāpēc, kā jau ierasts katru gadu, žurnāls “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizē konferenci “Nodokļi un grāmatvedība 2024”. 2024.gada 11.janvārī aicinām uz noderīgāko un katram profesionālim nepieciešamāko nodokļu konferenci, kurā Latvijas zinošākie eksperti dalīsies ar praktiskiem skaidrojumiem un ieteikumiem par pieņemtajām izmaiņām.
Aktualitātes 09:00, 19. Dec. 2023
Pēdējo gadu laikā darba tirgū pieaudzis attālinātā darba modeļa pieprasījums, dodot iespēju darba devējiem algot darbiniekus no citām valstīm. Līdztekus aktualizējušies jautājumi, kas saistīt ar līgumu noformēšanu un nodokļu politikas aspektiem, veicot pārrobežu attālināto darbu.
Darba tiesības 06:00, 23. Okt. 2023
Plānotās izmaiņas Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), kas nosaka atlaidi mājokļu kredītņēmējiem, raisījušas asas diskusijas nozares pārstāvju vidū. Piedāvātie grozījumi sevī ietver virkni neskaidrību un tiesisku risku, norāda Finanšu nozares asociācijas (FNA) vecākais padomnieks juridiskajos jautājumos, zvērināts advokāts Edgars Pastars.
Komerctiesības 09:36, 30. Nov. 2023
Uzņēmumā ir notikusi datu noplūde, jo darbinieks uz galda atstājis dokumentus ar konfidenciālu informāciju? Kā uzņēmums var sevi pasargāt, lai šādas situācijas nākotnē neatkārtotos?
Lietvedība 06:00, 7. Nov. 2023
Mūsdienās ar vien biežāk dokumentu un failu glabāšanai tiek izmantoti mākoņpakalpojumi – to var izmantot bezmaksas un glabāt informāciju lielos apjoms. Taču vai tas ir droši? Vai ir jāslēdz atsevišķs līgums ar mākoņpakalpojumu sniedzēju, lai varētu pieprasīt atlīdzināt zaudējumus, ja faili ir nozaudēti, izdzēsti vai nozagti?
Lietvedība 08:27, 2. Nov. 2023
Kā atgūt pārmaksātos nodokļus? Ir vai nav pamatlīdzekļu komplekts? Vai NĪN drīkst iekļaut nomas maksā? Cik maksā personas dati? Kā VID pārbauda transfertcenu dokumentāciju? Mūsdienu amatniecība – patriotisms vai bizness? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:30, 1. Nov. 2023
Uzņēmuma, kurš atbilst Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasībām, pienākums ir iecelt par likuma prasību ievērošanu uzņēmumā atbildīgu darbinieku (vai vairākus). Kādas prasības šādai personai noteiktas likumā, un kādi ir tās pienākumi? Atbildes uz šo un citiem jautājumiem apskatīsim rakstā.
Komerctiesības 06:00, 6. Nov. 2023
Darba devējs katru mēnesi izmaksā darbiniekam motivācijas prēmiju. Vai darba devējam katru mēnesi jāsagatavo rīkojums par ikmēneša prēmijas piešķiršanu?
Klausies
Lietvedība
06:00, 24. Okt. 2023
2022.gadā publiski izskanēja ziņa, ka Beļģijas politiķis Kristofs De Beukelairs (Christophe De Beukelaer) kļuvis par pirmo Eiropas amatpersonu, kurš algu saņem kriptovalūtā. Šobrīd Latvijā nav iespējams noslēgt darba līgumu, kurā darba samaksa norādīta kriptovalūtā. Kāds tam ir iemesls un vai nākotnē kas varētu mainīties?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Nov. 2023
2023.gada 29.augustā stājās spēkā kārtējie nozīmīgie Maksātnespējas likuma (ML) grozījumi, kas ne vien ietekmēja atsevišķus, līdz šim ML jau esošus rīkus, bet arī ieviesa Latvijas maksātnespējas jomas regulējumā būtiskus jauninājumus.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2023
Katrā uzņēmumā papildus darba līgumam tiek izstrādāti arī dažādi iekšējās darba kārtības noteikumi. Tie darbiniekiem ir tikpat saistoši, kā darba līgums, un, tos pārkāpjot, iestājas sekas atbilstoši Darba likumam (DL) – sākot no rājiena, līdz pat, smagākos gadījumos, atbrīvošanai no darba. Vai ir kādas obligātas prasības, kas jāiekļauj šādos noteikumos? Ko var uzskatīt par iekšējās kārtības noteikumiem – kādu vienu dokumentu vai arī var skatīties plašāk?
Klausies
Darba tiesības
06:45, 20. Sep. 2023
Kādas darbības uzņēmumam jāveic, lai videonovērošana būtu tiesiska?
Komercdarbība 06:00, 21. Sep. 2023
Lai stiprinātu tiesību sistēmu un mazinātu administratīvo slogu tiesību aktu izstrādē, 15.augustā valdība apstiprināja grozījumus Ministru kabineta kārtības rullī. Tādējādi veiktas izmaiņas Ministru kabineta iesniedzamo dokumentu saskaņošanas procesā, kā arī pilnveidota TAP portāla darbība, tostarp automatizējot procesus efektīvākai uzdevumu izpildei.
Likumdošana 17:47, 16. Aug. 2023
Satversmē ir noteikts, ka ikvienam ir tiesības uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību. Tomēr cik tālu sniedzas šī brīvība, saskaroties, piemēram, ar darba devēja interesēm? Kādos gadījumos darba devējam ir tiesības ierobežot darbinieka uzskatu paušanu?
Darba tiesības 06:00, 14. Aug. 2023
Valsts kanceleja ir sagatavojusi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma grozījumus. Tie piedāvā precizēt pienākumus un to sadalījumu kapitālsabiedrību pārvaldībā iesaistīto pušu starpā, salāgot Kapitālsabiedrību pārvaldības likuma normas ar aktuālo Komerclikuma regulējumu, kā arī konsolidēt un precizēt kapitālsabiedrību regulējumu.
Likumdošana 14:00, 31. Jūl. 2023
Kā noteikt dokumenta arhīvisko vērtību? Lai gan Arhīvu likumā ir noteikti kritēriji, tie ir plaši, un institūcijām var rasties grūtības dokumentu praktiskajā izvērtēšanā. Rakstā skaidrosim, kā tos piemērot un ko ņemt vērā.
Lietvedība 06:00, 16. Jūn. 2023
Vai inflācijas radītie zaudējumi ir jāatlīdzina? Kādas izmaiņas ieviestas Autortiesību likumā? Kā digitalizēt grāmatvedības dokumentus? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:32, 1. Jūn. 2023
Līgums par Eiropas Savienības (ES) funkcionēšanu nosaka, ka Eiropas Revīzijas palātai ir jāveic ES budžeta un nozaru politikas revīzija, kas nosedz ES izdevumu finanšu, atbilstības un lietderības aspektus. Galvenais mērķis ir sniegt ES nodokļu maksātajiem informāciju par to, vai ES un nacionālās iestādes, kā arī finansējuma gala saņēmēji novirza investīcijas tiem mērķiem un tādā apjomā, kā to paredzējuši likumdevēji ES un nacionālajā līmenī. Šī pārskatatbildība ir īpaši svarīga kopš Covid-19 pandēmijas, kad ES rīcībā ir ne tikai lielāki tradicionālie budžeta līdzekļi, bet arī finanšu tirgos aizņemtais finansējums.
Tiesvedības 06:00, 12. Mai. 2023
Pēdējos pāris gados uzņēmējiem nācies pieņemt, ka ar nenoteiktību jārēķinās un tā ir daļa no standarta biznesa prakses un risku vadības. Daži no šādiem nenoteiktības faktoriem ir gan Eiropas zaļais kurss un tā tiesiskā regulējuma attīstība, gan arī pieaugošās uzraugu, investoru, klientu, darbinieku un citu sadarbības partneru prasības. Tāpēc vides, sociālie un pārvaldības jautājumi (environment, social, governance (ESG)) neizbēgami būs uzņēmumu dienas kārtības augšgalā. ESG ļauj uzņēmējam izprast ne tikai, kā uzņēmumā tiek reaģēts uz klimata pārmaiņām, bet arī,kā uzņēmumā tiek pārvaldīta un pārbaudīta tā darbība un piegādes ķēdes.
Komerctiesības 06:00, 28. Apr. 2023
Komercsabiedrībām ir tiesības pašām veidot savu lietu nomenklatūru, tostarp, ar retiem izņēmumiem, arī noteikt dokumentu glabāšanas laiku. Jautājums par autoratlīdzības līgumiem. Uzņēmuma līgumiem atbilstoši Civillikuma prasībām nav noteikti obligātais glabāšanas laiks, bet kā ir ar autoratlīdzības līgumiem? Vai tie, tāpat kā darba līgumi, jāglabā nenoteiktu laiku, vai arī uzņēmuma vadītājam ir jāizvērtē to glabāšanas laiks?
Klausies
Lietvedība
06:00, 18. Mai. 2023
2021.gada pavasarī Eiropas Komisija pieņēma priekšlikumu par jaunu direktīvu, lai ieviestu instrumentus, kas palīdzēs nodrošināt vienlīdzīgu samaksu sievietēm un vīriešiem. Dokumentā norādīts, ka Eiropas Savienībā sieviešu un vīriešu darba algas vidējā atšķirība saglabājas 14% apmērā.
Darba tiesības 06:00, 17. Apr. 2023
Reorganizējot Ekonomikas ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju ar 2023.gada 1.janvāri darbu ir uzsākusi Klimata un enerģētikas ministrija. Turpmāk funkcijas, kas saistītas ar enerģētikas politikas jomu un klimata politikas jomu tiks nodotas Klimata un enerģētikas ministrijas pārvaldībā.
Aktualitātes 06:00, 23. Feb. 2023
2021.gadā Datu valsts inspekcija (DVI) veica preventīvas pārbaudes Latvijas e-komersantu tīmekļa vietnēs, lai konstatētu faktisko situāciju un problēmas sīkdatņu izmantošanā. Pārbaudes rezultātā 2022.gadā DVI izdeva ziņojumu “Par konstatēto, veicot preventīvo pārbaudi attiecībā uz sīkdatņu izmantošanas atbilstību lielāko Latvijas e-komersantu tīmekļa vietnēs.”
Klausies
Datu aizsardzība
06:00, 3. Mar. 2023
Fizisko personu datu aizsardzības jautājumi kļūst aizvien aktuālāki ne tikai attiecībā uz darba tiesībām, bet arī sīkdatnēm, it īpaši straujās pakalpojumu digitalizācijas ietekmē, daudziem pakalpojumu sniedzējiem pārejot uz pakalpojumu sniegšanu tiešsaistē. Kā nodrošināt tiesiskas piekrišanas iegūšanu?
Datu aizsardzība 06:00, 8. Mar. 2023
Pikšķerēšana ir sociālās inženierijas paveids, kura ietvaros kāds, kas uzdodas par likumīgu iestādi vai fizisku personu, sazinās ar personu, izmantojot e-pastu, tālruni vai citus saziņas veidus, lai mudinātu personu izpaust sensitīvus datus.
Datu aizsardzība 06:00, 15. Mar. 2023
Darba līgumā ir iekļauts punkts, ka darba devējs drīkst ierakstīt un klausīties darbinieka privātās telefona sarunas arī ārpus darba laika. Vai šādu punktu vispār drīkst iekļaut darba līgumā un vai tas vispār ir spēkā esošs, pat ja darbinieks šādu līgumu no savas puses ir parakstījis?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Mar. 2023
Dalība dažādos pasākumos – semināros, konferencēs, kādās izstādēs, komandu saliedēšanas u.c. pasākumos – ir mūsu darba ikdienas sastāvdaļa. Šoreiz uz tiem palūkosimies no personas datu aizsardzības viedokļa – kādus datus par dalībniekiem drīkst ievākt un uzglabāt? Kas jāievēro, ja pasākuma laikā tiek fotografēts vai filmēts? Vai šādas fotogrāfijas drīkst izvietot sociālajos tīklos vai citos publicitātes materiālos bez dalībnieku piekrišanas?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 30. Jan. 2023
Laikā, kad ekonomiskā situācija daudziem uzņēmumiem ir piespiedusi pārskatīt savu cenu politiku, izskatīsim kādu lēmumu, kurā tiek vērtēta situācija, kad uzņēmums palielina pakalpojuma cenu, nesaskaņojot to ar pakalpojuma lietotāju – šajā gadījumā fizisko personu.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 20. Jan. 2023
Sankcijas šobrīd ir īpaši aktuālas gan kā ārpolitikas, gan tiesību institūts, jo īpaši saistībā ar to praktisko piemērošanu. Šī raksta mērķis ir aplūkot vienu no sankciju piemērošanas aspektiem – atbildības saturu par sankciju pārkāpumiem –, lai rosinātu diskusiju, vai šīs atbildības tvērums ir pietiekams, samērīgs un arī efektīvs.
Komerctiesības 06:00, 9. Jan. 2023
2021.gada nogalē spēkā stājās regula 2020/1503 par Eiropas kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem uzņēmējdarbībai, bet 2022.gada 4.maijā – Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likums, kurā noteiktas nacionālās prasības kolektīvās finansēšanas pakalpojumu jomā Latvijā. Pieņemot abus tiesību aktus, tiek novērsti juridiski šķēršļi kolektīvās finansēšanas pakalpojumu pārrobežu sniegšanā un radīta labvēlīga vide uzņēmējiem alternatīvā finansējuma piesaistē.
Komerctiesības 06:00, 4. Jan. 2023
Šis nu gan bijis neparasts gads! Tā vien gribas iesaukties, apdomājot būtiskākās atziņas, kas šogad gūtas. Daudzas no tām noteikti vērts paņemt līdzi nākamajā un arī daudzos citos gados. Kādi ir būtiskākie šī gada tiesību jomas “pieturpunkti”, un ko esam iemācījušies, tajos piestājot?
Komerctiesības 06:00, 30. Dec. 2022
Šobrīd visās mājaslapās tiek likti sīkdatņu jeb cookies paziņojumi. Vai šie paziņojumi jāliek visām mājaslapām? Vai mājaslapas apmeklētājam būtu jāapstiprina kāda atļauja, ja tās apmeklētāji netiek identificēti ne pēc kādiem rādītājiem un netiek veikta turpmāka izpēte un izsekošana mārketinga mērķiem, bet tiek vākti tikai obligāti nepieciešamie analītikas dati? Kādus datus par personu drīkst ievākt bez viņas piekrišanas?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 29. Dec. 2022
Finanšu sektors visā pasaulē, tāpat arī Latvijā, attīstās ar inovatīviem risinājumiem, kas galvenokārt balstīti uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstību. Finanšu sektorā digitalizācijai ir bijusi tik nozīmīga loma, ka šobrīd gandrīz visas funkcijas un pakalpojumi balstīti uz digitāliem risinājumiem. Diemžēl digitālā transformācija rada ne tikai jaunas iespējas un ērtākus pakalpojumus klientiem, bet arī jaunus riskus.
Datu aizsardzība 06:00, 14. Dec. 2022
Vienas no nepatīkamākajām sekām uzņēmumam darba attiecību izbeigšanā var būt svarīgas informācijas zaudēšana vai nonākšana trešo personu rīcībā. Lai šādu risku mazinātu, uzņēmumam būtu jāparūpējas par pienācīgu procedūru izveidi un ievērošanu. Ieskicēsim būtiskākos praktiskos soļus, kādus uzņēmums var veikt, lai šos riskus mazinātu!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 5. Dec. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam papildus ikmēneša darba algai var maksāt prēmiju vai piemaksu? Kādi ir šo darba samaksas "ekstru" piešķiršanas nosacījumi? Un kā piemaksas vai prēmijas var izmantot ikmēneša samaksas veidošanā, piemēram, nosakot tās atkarībā no darba rezultātiem vai izpildītiem uzdevumiem? Aplūkosim!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 14. Nov. 2022
Jau zināms, ka no 2022.gada 1.augusta Darba likumā ir spēkā apjomīgas izmaiņas. Viens no šo grozījumu aspektiem, t.i., aprūpētāja atvaļinājums, šķiet, radījis īpaši daudz diskusiju. Kam pienākas un ir tiesības saņemt šādu Darba likuma "īpašo piedāvājumu"?
Darba tiesības 06:00, 3. Okt. 2022
Lai veicinātu brīvprātīgā darba pieejamību sabiedrībai, pilnveidotu brīvprātīgā darba kā nodarbinātības veida uzskaiti, kā arī radītu elastīgākus nosacījumus brīvprātīgā darba īstenošanai tā organizētājiem, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 2022.gada 21.septembrī, lēma Saeimā virzīt alternatīvus likuma grozījumus Brīvprātīgā darba likumā.
Likumdošana 09:00, 23. Sep. 2022
Ikvienam uzņēmumam gribas, lai tā darbības "veiksmes atslēdziņas" nekļūtu zināmas konkurentiem. Izrādās, šādas informācijas turēšana slepenībā nav nekas jauns. Piemēram, stikla ražošanas paņēmieni sākotnēji bija cieši aizsargāts noslēpums – 13.gadsimtā Venēcijas stikla ražotājus pat izolēja Murāno salā un aizliedza viņiem doties prom no tās. Kādi ir līdzvērtīgi efektīvi, bet mūsdienām atbilstoši līdzekļi, kā uzņēmumam aizsargāt savu zinātību jeb know-how?
Komerctiesības 06:00, 28. Sep. 2022
Nereti uzņēmums vēlas publicēt darbinieku fotoattēlus sociālajos tīklos – bildes no uzņēmuma pasākumiem, darbinieku panākumus, kolektīva kopīgu dalību maratonā vai citā notikumā. Kādus dokumentus šādā gadījumā vēlams noslēgt ar katru no darbiniekiem, lai darba dēvējam nerastos problēmas saistībā ar personas datu aizsardzību? Vai ir pietiekami iegūt piekrišanu no katra darbinieka?
Klausies
Datu aizsardzība
06:00, 29. Aug. 2022
No 2023.gada 1.jūlija spēkā stāsies grozījumi Komerclikumā, paredzot ieviest jaunu akciju reģistrācijas un uzskaites kārtību, kā arī veikt būtiskas izmaiņas citos komerctiesību institūtos. Iepazīsimies ar izmaiņām un noskaidrosim, kas jāņem vērā, sagatavojoties to spēkā stāšanās laikam!
Komerctiesības 06:00, 17. Aug. 2022
Attālinātais darbs pašlaik ir daudzu darbinieku un darba devēju ikdiena, tādēļ būtisks kļuvis jautājums, kā darba devējam šādos apstākļos aizsargāt un uzraudzīt sava komercnoslēpuma neizpaušanas pienākumu? Meklēsim atbildi uz šo jautājumu!
Komerctiesības 06:00, 27. Jūl. 2022
Aplūkosim, kāda ir arodbiedrības būtība, vai darba devējs darbiniekiem var aizliegt apvienoties arodbiedrībā, kādas ir arodbiedrības tiesības un kas darba devējam jāņem vērā, ja darbinieks ir arodbiedrības biedrs!
Darba tiesības 06:00, 25. Jūl. 2022
Vēl nesen sankcijas šķita kaut kas pavisam teorētisks un tāls, bet tagad to ievērošana ir jaunā realitāte, jo jebkuram uzņēmumam Latvijā ir pienākums izpildīt starptautiskās un nacionālās sankcijas. Lai palīdzētu uzņēmumam izprast tā pienākumus sankciju jomā, aplūkosim normatīvo regulējumu un apkoposim praktiskos ieteikumus!
Komerctiesības 06:00, 13. Jūl. 2022
Vai, ņemot vērā noteiktās starptautiskās sankcijas, ir aizliegta sadarbība ar Krievijas uzņēmumiem un fiziskām personām, kas Latvijā esošiem uzņēmumiem attālināti sniedz programmēšanas pakalpojumus?
Komercdarbība 06:00, 12. Jūl. 2022
Pandēmija, kas bez žēlastības plosās gan Latvijā, gan pasaulē, nedrošības sajūta un nespēja paredzēt, kādā pasaulē pamodīsimies rīt. Kā uzņēmumam rīkoties šādos neskaidros laikos? Kā krīzes apstākļos uzlabot uzņēmuma konkurētspēju tirgū?
Komerctiesības 09:34, 15. Jan. 2021
Efektīva un pārdomāta augsti kvalificēta darbaspēka piesaiste ir aktuāla problēma, jo līdz šim trešo valstu pilsoņiem, kuru darba specifika ļauj veikt darba pienākumus attālināti, bija ierobežotas iespējas saņemt uzturēšanās tiesības Latvijā. Šobrīd speram soli uz priekšu, lai padarītu savu teritoriju pievilcīgu augsti kvalificētiem speciālistiem, ieviešot attālinātā darba jeb nomadu vīzas.
Darba tiesības 06:00, 23. Mai. 2022
Pašreizējo ģeopolitisko notikumu ēnā, mainoties ierastajām preču piegādes ķēdēm, vairāki uzņēmumi saskārušies ar izejvielu trūkumu un to cenu pieaugumu. Uzņēmējiem šajā situācijā ir tiesības veidot kopīgus izejvielu iepirkumus, lai iegādātos lielāku preču daudzumu, taču šādiem iepirkumiem jāatbilst konkurences tiesību prasībām. Kā tās izpildīt?
Konkurences tiesības 06:00, 1. Jūn. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienība (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Aktualitātes 11:41, 2. Mai. 2022
Ārpakalpojuma sniedzēji nereti kļūst par personas datu apstrādātājiem vai uzņemas kopīga pārziņa vai pat atsevišķa pārziņa pienākumus. Neatkarīgi no lomu sadalījuma personas datu aizsardzības jautājumi, izmantojot ārpakalpojuma sniedzējus, jāsakārto līgumiski. Īpaši detalizēti Vispārīgajā datu aizsardzības regulā noteikta personas datu apstrādes līguma slēgšana starp pārzini un apstrādātāju. Turklāt šādam līgumam jābūt ar ikvienu personas datu apstrādātāju.
Datu aizsardzība 06:00, 23. Mar. 2022
Plānots pilnveidot pretendentu izslēgšanas kritērijus, lai veicinātu godprātīgu kandidātu un pretendentu dalību publiskajos iepirkumos, to paredz šā gada 22. februārī trešajā lasījumā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas atbalstītie grozījumi Publisko iepirkumu likumā (PIL). Grozījumi paredz iekļaut PIL regulējumu par līgumu reģistru, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:00, 22. Feb. 2022
Darba tiesiskās attiecības iepriekšējos divos pandēmijas gados bijušas pakļautas jauniem noteikumiem un radīja virkni izaicinājumu gan darba devējiem, gan darbiniekiem. Šajā rakstā aplūkoti atsevišķi jautājumi, kas šobrīd varētu būt aktuāli uzņēmējiem, jo Covid-19 pandēmijas ietekme sāk samazināties un spēkā jau stājušies vai plānoti grozījumi, kas var ietekmēt darba tiesiskās attiecības turpmāk. Rakstā sniegts apkopojums par aktuālajiem jautājumiem, kas darba devējiem jāņem vērā, lai savlaikus sagatavotos plānotajiem grozījumiem tiesību normu regulējumā.
Aktualitātes 09:47, 16. Mar. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:00, 2. Mar. 2022
Likumā noteikts, ka, izbeidzot darba attiecības, darbiniekam piešķirams laiks jauna darba meklēšanai. Bet ko tas nozīmē praksē? Kādi aspekti jāņem vērā, un vai šāds laiks jāpiešķir obligāti?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Feb. 2022
Plānots ieviest jaunas prasības digitālā satura un pakalpojuma atbilstībai līguma noteikumiem, digitālā satura vai pakalpojuma piegādei, pareizai integrēšanai un modificēšanai, to paredz Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas šā gada 9. februāri galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:30, 10. Feb. 2022
Kopējais vidējais sabiedrības ieguvums no Konkurences padomes (KP) darba jeb no konkurences politikas īstenošanas trīs gadu periodā, novēršot konkurences kropļojumus, veicot uzraudzību tirgos un rosinot tajos izmaiņas ar mērķi veicināt godīgu konkurenci, kā arī uzraugot lielo uzņēmumu apvienošanos darījumu īstenošanu, ir 26 miljoni eiro. Savukārt tikai aizvadītajā 2021. gadā sabiedrības ieguvums mērāms 52 miljonu eiro apmērā.
Aktualitātes 14:10, 27. Jan. 2022
Baltijas valstīs 2021. gadā kopumā ir reģistrēti 112 uzņēmumu iegādes un apvienošanās darījumi, kuru kopējā vērtība ir 2,3 miljardi eiro, pārsniedzot iepriekšējā gada rezultātu ar 76 darījumiem 1,2 miljardu eiro vērtībā, teikts advokātu biroju apvienības "Ellex" publicētajā pārskatā, kas tapis sadarbībā ar "Mergermarket".
Aktualitātes 17:05, 27. Jan. 2022
Vides tiesībās, ņemot vērā nepieciešamību vides aizsardzības nolūkā regulēt dažādas nozares, ir daudz normatīvo aktu. Arī Eiropas Savienības uzņemtais kurss vides jautājumu attīstīšanā normatīvo aktu skaitu nesamazinās.
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2022
Ministru kabinets apstiprināja Valsts kancelejas sagatavotos grozījumus Valsts civildienesta likumā. Grozījumi uzlabos valsts pārvaldes iestāžu vadītāju karjeras pārvaldību, to padarot caurskatāmāku un palielinot politisko neitralitāti valsts pārvaldes iestāžu vadībā.
Likumdošana 16:42, 25. Jan. 2022
Būtiska zaļā kursa prioritāte ir ilgtspējīgs finansējums. Proti, Eiropas Savienībai ir plāns par finanšu sistēmas saskaņošanu ar tās politiku attiecībā uz atbalstu ilgtspējīgai izaugsmei un investīcijām, kuras mērķis ir veicināt publiskā un privātā kapitāla pieaugumu ilgtspējīgām investīcijām.
Komerctiesības 06:00, 21. Jan. 2022
Darba samaksas jautājums ir būtisks ikviena uzņēmuma ikdienā, jo tas veido ne tikai ievērojamu izdevumu pozīciju, bet nereti nosaka arī paša uzņēmuma konkurētspēju, piesaistot un noturot kvalificētākus un pieredzējušākus darbiniekus. Aplūkosim aktuālos samaksas noteikšanas un konfidencialitātes aspektus!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Jan. 2022
Publiskie iepirkumi ir viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Eiropas Savienības (ES) klimata mērķu sasniegšanai. 2020. gadā Latvijā zaļais publiskais iepirkums veidoja 15,4% jeb vienu piektdaļu) no visiem publiskajiem iepirkumiem. Prognozējams, ka tā īpatsvars pieaugs. Ieskicēsim Eiropas zaļā kursa potenciālo ietekmi uz zaļajiem iepirkumiem, jo tieši publiskais sektors uzskatāms par piemēru pārējiem un tam jānodrošina, ka tā iepirkumi tiešām ir zaļi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 27. Dec. 2021
Satversmes tiesa 2021. gada 29. decembrī pieņēma spriedumu lietā Nr. 2021-09-01 "Par Autoceļu lietošanas nodevas likuma 9.1 panta otrās daļas redakcijā, kas bija spēkā līdz 2020. gada 30. jūnijam, un Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.40 panta otrās daļas redakcijā, kas bija spēkā no 2017. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 30. jūnijam, atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. pantam un 92. panta pirmajam teikumam".
Jaunākās tiesvedības 11:00, 30. Dec. 2021
Šā gada beigas iezīmē arī šī Eiropas Parlamenta (EP) sasaukuma pilnvaru puslaiku – jau janvārī paredzētas jauna EP priekšsēdētāja un tā vietnieku vēlēšanas, un izmaiņas gaidāms arī parlamenta komiteju vadībā. Pēc pandēmijas satricinājuma 2020. gada sākumā EP ātri pielāgojās darbam jaunajos apstākļos, un aizvadītajā gadā pieņēma virkni lēmumu, kuri jau ietekmē vai tuvākajā laikā ietekmēs dzīvi Eiropā, informē EP.
Aktualitātes 16:00, 22. Dec. 2021
Iecerēts veikt izmaiņas valsts pārvaldes iestāžu vadītāju karjeras pārvaldībā, pievēršot uzmanību caurskatāmības un politiskās neitralitātes palielināšanai valsts pārvaldes iestāžu vadībā, to paredz Valsts sekretāru sanāksmē šā gada 6. janvārī izskatītie Valsts kancelejas sagatavotie grozījumi Valsts civildienesta likumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 14:30, 6. Jan. 2022
Latvijas Republikas Senāts apmierināja pieteicējas SIA „Pienava wind” lūgumu par pagaidu noregulējumu. Senāts atzina paredzēto darbību – vēja elektrostaciju parka „Pienava” būvniecību – par akceptētu līdz brīdim, kad stāsies spēkā Tukuma novada domes lēmums par paredzētās darbības akceptu (SIA „Pienava wind” labvēlīga sprieduma gadījumā), vai līdz brīdim, kad stāsies spēkā spriedums, ar kuru SIA „Pienava wind” pieteikums tiek noraidīts. Senāts šādu lēmumu pieņēma, izskatot pieteicējas blakus sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas lēmumu, ar kuru noraidīts pieteikums par pagaidu noregulējumu lietā.
Jaunākās tiesvedības 13:00, 14. Jan. 2022
Lai risinātu nodarbināto nabadzības problēmu un nodrošinātu adekvātus ienākumus arī minimālās algas saņēmējiem, šā gada 6. decembrī Briselē Eiropas Savienības (ES) Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padome apstiprināja vēsturisku vienošanos par Eiropas Komisijas priekšlikumu direktīvai par adekvātu minimālo algu ES.
Likumdošana 15:30, 6. Dec. 2021
Ik gadu tiesās top virkne spriedumu un atziņu, kas jāņem vērā visiem uzņēmējiem. Arī 2021. gads nav izņēmums, tādēļ piedāvāju, manuprāt, būtiskāko atziņu apkopojumu darba tiesību jomā, ko vērts iekļaut noteikti izlasāmo rakstu "čeklistē".
Tiesvedības 06:00, 10. Dec. 2021
Vai par Vispārīgās datu aizsardzības regulas pārkāpumu uzskatāma darbinieka rīcība, autoatbildētājā norādot, ka prombūtne ir slimības dēļ? Vai darba devēja rīcība, novirzot prombūtnē esoša darbinieka e-pastus aizvietotājam, ir atbilstoša regulai?
Klausies
Datu aizsardzība
06:00, 6. Dec. 2021
Lai gan diskriminācijas aizliegums nostiprināts starptautiskos līgumos, Eiropas Savienības, konstitucionālā un nacionālā ranga tiesību aktos, praksē ir gadījumi, kad pret darbiniekiem vai darba meklētājiem kādā no darba tiesisko attiecību posmiem var būt vērsta darba devēja diskriminācija darba meklētāja vai darbinieka vecuma dēļ.
Darba tiesības 06:00, 29. Nov. 2021
Gadu mija vienmēr ir viena nogriežņa beigas un cita sākums, tāpēc ir īstais brīdis, lai apkopotu domas un atziņas, ko paņemt līdzi nākamajā gadā. Par ko šobrīd domājam mēs – juristi? Par ko domā mūsu klienti – uzņēmēji?
Komerctiesības 06:00, 15. Dec. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem diskutēsim forumā “Finanšu prognozes 2022”.
Aktualitātes 15:44, 29. Okt. 2021
Laikā, kad darba tirgū joprojām palielinās darbinieku deficīts, darba devēji gatavi izmantot dažādus instrumentus, lai savai organizācijai piesaistītu darbiniekus, tādēļ arvien biežāk dzirdam arī par darbinieku pārvilināšanu. Vai tā rīkoties ir atļauts? Kā tas notiek, un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Nov. 2021
Šā gada 23. septembrī Saeima pieņēma jauno Latvijas Bankas likumu, kas noteiks regulējumu valsts centrālās bankas darbībai pēc tās apvienošanas ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, aizstājot līdzšinējo likumu "Par Latvijas Banku" –, kas ir spēkā kopš 1992. gada. Jaunais Latvijas Bankas likums stāsies spēkā 2023. gada 1. janvārī, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:00, 23. Sep. 2021
Kā jau noskaidrojām iepriekšējā šīs tēmas rakstā, kriptovalūta jeb virtuālā valūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu jeb e-naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā. Kā šīs virtuālās valūtas regulētas Latvijas kaimiņvalstīs?
Komerctiesības 06:00, 15. Okt. 2021
Daudziem tā jau ir ikdiena – mājās paņemts darba dators, lai strādātu attālināti. Bet vai ārpus darba laika datorā drīkst skatīties filmas un spēlēt spēles? Vai darba devējs var to aizliegt, vai var kontrolēt, kāda informācija nokļūst datorā un izvirzīt savas prasības, ja darbam izmanto privāto datoru?
Darba tiesības 06:00, 13. Okt. 2021
Lai gan par datu aizsardzību un atbilstošiem piesardzības pasākumiem rakstīts un runāts daudz, tomēr pārkāpumu un kļūdu šajā jomā netrūkst. Tas, kas sākotnēji šķiet nebūtisks, vēlāk var uzņēmumam radīt lielus zaudējumus. Kas aktuāls datu aizsardzības jomā?
Klausies
Datu aizsardzība
07:00, 22. Sep. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Tiesvedības 07:00, 28. Jūl. 2021
Tiesības atsaukties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma 18.2 panta 6. daļā ietverto apliecinājumu ir juridiskām personām, kuru “ķēdes” gala akciju sabiedrības akcijas ir kotētas Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstu biržās, aktuālajā skaidrojumā par patieso labuma guvēju reģistrāciju informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 10:58, 29. Jūl. 2021
Arvien biežāk ikdienas dzīvē izmantojam digitālos risinājumus, kas ietekmē arī pāreju no skaidras uz bezskaidras naudas norēķiniem. Jautājums par skaidras naudas lietošanas ierobežojumu atbilstību Eiropas Savienības tiesībām pirmo reizi skatīts šī gada sākumā Eiropas Savienības Tiesas spriedumā.
Tiesvedības 07:00, 30. Jūn. 2021
Gan klātienes, gan attālinātajā darbā ļoti daudzos uzņēmumos darbinieki ikdienā izmanto darba inventāru. Vispirms iedomājamies par darba telefonu un datoru, taču tās var būt arī dažādas citas darbiniekiem uzticētas ierīces. Kādos gadījumos darbiniekiem piešķir uzņēmumam piederošu tehniku un resursus, un kāda ir darbinieka atbildība, ar tiem strādājot?
Darba tiesības 07:00, 12. Jūl. 2021
No 1.janvāra enerģētikas politikas uzraudzības funkcijas veiks Būvniecības valsts kontroles birojs, ieviešot efektīvāku valsts atbalsta sistēmas kontroli, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:00, 2. Jan. 2020
Saeima otrajā – galīgajā – lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Komerclikumā (KL), kas paredz, ka no šā gada 1. augusta komercreģistra ierakstus un dokumentus izsludinās Uzņēmumu reģistra (UR) tīmekļvietnē, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:31, 19. Jūl. 2021
Kiberdrošība un savlaicīgi drošības pasākumi kļuvuši īpaši svarīgi katra uzņēmuma darbībā, īpaši kopš Covid-19 pandēmijas sākuma. Tādēļ, ņemot vērā straujo digitālo tehnoloģiju attīstību un pieaugošos kiberdrošības riskus, Eiropas Savienība (ES) 2020. gada nogalē sagatavoja priekšlikumus, lai paplašinātu un stiprinātu kiberdrošības prasības.
Datu aizsardzība 07:00, 11. Jūn. 2021
Ikkatram no mums ir jābūt izglītotiem ne tikai savu darba pienākumu veikšanā, bet arī dzīvē. Viena no prasmēm, kas jāapgūst jau no mazotnes, ir finanšu pratība. Šīs zināšanas palīdz orientēties gan savās finansēs un to plūsmā, gan izmantoto pakalpojumu, piemēram, kredītu vai bankas procesu organizācijā, kā arī tik svarīgā dzīves posmā kā laulību slēgšana.
Aktualitātes 07:00, 18. Jūn. 2021
Saeima 2021. gada 4. februārī konceptuāli atbalstīja likuma grozījumus, ar ko iecerēts turpināt piemērot pašlaik spēkā esošās kadastrālās vērtības vismaz līdz 2025. gada 31. decembrim. Šis lēmums atspoguļots masu medijos un radījis sabiedrībā plašākas diskusijas, jo kadastrālo vērtību izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa palielināšanās vai samazināšanās dēļ tieši ietekmē ikviena nekustamā īpašuma īpašnieka finanses.
Komerctiesības 07:00, 28. Mai. 2021
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 21. Jūn. 2021
Svarīgas tēmas, kas darba devējiem aktuālas tieši vasarā, un citi vērtīgi raksti izlasāmi jaunajā “iTiesības” drukātā žurnāla numurā. Lūk, neliels ieskats tajā.
Aktualitātes 16:27, 28. Mai. 2021
2020. gadā Eiropas Savienības Tiesa (EST) pieņēma daudz nozīmīgu spriedumu darba tiesību jomā. Par tiem informēju arī iepriekšējos rakstos, savukārt šoreiz piedāvāju spriedumu apkopojuma noslēgumu un tiesas atziņas, ko vērtīgi zināt arī Latvijas juristiem un uzņēmumu vadītājiem.
Tiesvedības 07:00, 12. Mai. 2021
Lai gan pirmajā brīdī virsrakstā minētais jautājums var šķist retorisks, pandēmijas apstākļos darbinieku bažas par pārlieku viņu veselībai veltītu darba devēju uzmanību kļuvušas pavisam reālas. Šobrīd darba līgumā vai uzņēmuma politikā iekļauts darbinieka pienākums rūpēties par savu veselību vairs nav ne retums, ne pārsteigums.
Darba tiesības 07:00, 7. Apr. 2021
Kriminālatbildību par noziedzīgiem nodarījumiem tradicionāli piemēro fiziskām personām, kas vainīgas noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā. Tomēr ir vairāki nodarījumi, kad fiziskas personas darbības saistītas ar juridiskas personas interesēm. Ja fiziska persona, piemēram, valdes loceklis, veicis noziedzīgu nodarījumu juridiskas personas labā vai interesēs vai arī nav bijis pietiekami uzraudzīts no juridiskās personas puses, šādi apstākļi var radīt juridiskas personas kriminālatbildību.
Komerctiesības 07:00, 30. Mar. 2021
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumu. Tā mērķis ir ierobežot negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī nepārtikas preču mazumtirgotāju ietekmes izmantošanu pret piegādātājiem. Līdz ar jauno regulējumu ieviesta arī virkne Eiropas Savienības prasību.
Likumdošana 12:07, 8. Apr. 2021
Mūsdienu biznesa vidē nepieciešama stabilitāte un konsekvence lēmumu pieņemšanas procesā, veidojot nodokļu politiku, tiesisku un drošu uzņēmējdarbības vidi, kā arī atbalstot tiesu sistēmas efektivitāti ilgtermiņā. Covid-19 vīrusa izplatība pasaulē radījusi izaicinājumu pilnu un smagu ikdienu visai sabiedrībai kopumā.
Komerctiesības 09:56, 1. Mar. 2021
Ar mirdzošiem burtiem uz vāka un vērtīgu saturu iekšpusē pie lasītājiem ir devies žurnāla “iTiesības” jaunākais numurs. Kā jau ierasts, tajā uzzināsiet aktuālu un noderīgu informāciju komerctiesību un darba tiesību jautājumos, kā arī jaunāko tiesu praksi, līgumu slēgšanas knifus un citu noderīgu informāciju. Ielūkojamies jaunā numura saturā!
Aktualitātes 17:11, 1. Mar. 2021
Šis ir turpinājums rakstam, kurā aplūkojām varu, Saeimu un Ministru kabinetu (MK). Iepriekš veltīju uzmanību varas dalīšanai un valsts varai, kas piešķirta Saeimai. Savukārt šoreiz – vispārīgi par izpildu varu, ko īsteno MM, kā arī MK un Saeimas savstarpējo mijiedarbību.
Lietvedība 07:00, 26. Feb. 2021
Lai pilnveidotu likumu patērētāju interešu aizsardzības jomā, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti konceptuāli atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Izmaiņas paredz Patērētāju tiesību aizsardzības centram papildu tiesības izmeklēt, atklāt un novērst pārkāpumus, kas skar patērētāju kolektīvās intereses.
Likumdošana 16:37, 4. Feb. 2021
Saeima trešajā lasījumā pieņēma jaunu likumu “Eiropas Birojam krāpšanas apkarošanai sniedzamā atbalsta likums”. Tas izstrādāts, lai nodrošinātu efektīvu atbalstu Eiropas Birojam krāpšanas apkarošanai (OLAF) tā veiktajās administratīvajās izmeklēšanās ar mērķi aizsargāt Eiropas Savienības finanšu intereses pret krāpšanu, korupciju un citām nelikumīgām darbībām.
Likumdošana 10:57, 25. Jan. 2021
Strīda risināšana un ar to saistītais process sākas ilgi pirms brīža, kad rodas pats strīds, proti, jau tad, kad plānojam sadarbību ar potenciālo darījuma partneri. Ir divi priekšnoteikumi, lai strīda risināšana notiktu iespējami veiksmīgi. Pirmais – jau laikus plānot, kādi ir konkrētā darījuma riski, otrais – pareizi izvēlēties tiesu.
Tiesvedības 07:00, 3. Feb. 2021
Lai gan šķiet, ka darba attiecībās viss ir noregulēts un darba ikdiena ir salikta kā puzle, nav uzņēmuma, kurā nerastos kāds darba strīds. Vienmēr ir kāda tiesību normas nianse, kas var būt duāli interpretējama vai ne līdz galam saprotama, vai viedokļu sadursmes, kas var radīt domstarpības. Tādēļ svarīgi, jau pirms faktiski rodas konflikts, apzināties tā iespējamos cēloņus un risināšanas veidus, lai ietaupītu uzņēmuma resursus, izvairoties no ilgām un dārgām tiesvedībām.
Darba tiesības 07:00, 15. Feb. 2021
Kamēr uzņēmējdarbība notiek vien mūsu valsts robežās, viss šķiet saprotami un ierasti. Izaicinājumi rodas, kad sākam darboties plašāk. Tā tas ir teju visās jomās, bet šoreiz plašāk aplūkosim datu aizsardzību un nodošanu uz valstīm ārpus Eiropas Savienības.
Datu aizsardzība 10:07, 19. Feb. 2021
Jautājums par to, kam pieder mūsu valsts, šķiet, nekad nezaudē aktualitāti, jo cilvēki diskutē par varas dalīšanu un tautas varas pretstatu politiķu varai. Šajā un nākamajā rakstā veltīsim uzmanību nevis tradicionālajam tauta – Saeima pretnostatījumam, bet gan Saeimas un Ministru kabineta (MK) attiecībām, kas var būt īpaši aktuālas tiem, kas vēlas saprast, kura institūcija ir noteicošā un kuras darbībām jāseko, lai iespējami pilnīgāk plānotu savu saimniecisko, radošo vai cita veida darbību.
Komerctiesības 07:00, 17. Feb. 2021
Jautājums par digitalizāciju tirdzniecības nozarē beidzamos piecos gados ievērojami audzējis aktualitāti, īpaši šobrīd, kad tirdzniecības pārcelšana uz digitālo vidi daudziem uzņēmumiem var vismaz daļēji nodrošināt līdzšinējo ieņēmumu saglabāšanu. Sniegšu koncentrētu ieskatu par būtiskākajiem juridiskajiem personas datu aizsardzības jautājumiem, kas jāņem vērā jauna interneta veikala izveides vai esoša interneta veikala uzlabošanas ietvaros.
Klausies
Komerctiesības
07:00, 18. Jan. 2021
Sākot e-komercijas darbību, jāņem vērā, ka arī interneta veikali pakļauti noteiktām prasībām un šo prasību izpildi kontrolē tādas uzraudzības iestādes kā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Datu valsts inspekcija. Šajā rakstā aplūkosim aspektus, kas komersantiem, kuri gatavojas pārdot savu produkciju e-vidē, jāņem vērā, lai nenokļūtu uzraudzības iestāžu nagos.
Komerctiesības 15:00, 8. Jan. 2021
Sakarā ar Covid-19 pandēmijas izplatību ārkārtējā situācija tiek pagarināta līdz 7. februārim, iekļaujot papildu nosacījumu par “brīvdienu mājsēdi” un nosakot vairākus papildu ierobežojumus tirdzniecības vietām un sabiedriskās ēdināšanas un citu pakalpojumu sniedzējiem, nolemts Ministru kabineta (MK) un Krīzes vadības padomes kopsēdē.
Covid-19 15:30, 30. Dec. 2020
38% aptaujāto* uzņēmumu joprojām elektroniski saņemtus un sagatavotus dokumentus izdrukā uz papīra, taču pandēmijas laiks situāciju nedaudz ir uzlabojis, palielinot izpratni par elektronisko dokumentu nozīmi mūsdienīgā uzņēmumā, secināts žurnāla “iFinanses” rīkotajā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos”, kas 3. decembrī notika tiešsaistē.
Aktualitātes 13:49, 4. Dec. 2020
Kopš 2018. gada vasaras Vispārīgā datu aizsardzības regula jāpiemēro daudzās mūsu dzīves un darba jomās. Aplūkosim, kā rīkoties datu pārzinim, lai nodrošinātu tā e-pastos veiktās datu apstrādes atbilstību regulas prasībām!
Komerctiesības 07:00, 23. Nov. 2020
“Krājbankas lietas” stāsts publiskajā telpā izskanējis plaši, bet ko no tā varam mācīties un kādas atziņas tajā paustas par valdes locekļu atbildību?
Tiesvedības 07:00, 2. Dec. 2020
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti noslēdza darbu pie grozījumiem likumā, kas paredz atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību arī internetā. Līdz ar grozījumiem plānots noteikt tirgotāju un piegādātāju pienākumus, lai nodrošinātu, ka alkoholiskie dzērieni netiek piegādāti nepilngadīgām personām un tiek ievērotas citas šī likuma prasības.
Likumdošana 17:04, 11. Nov. 2020
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti pirmajā lasījumā atbalstīja Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma projektu. Tā mērķis ir ierobežot negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī nepārtikas preču mazumtirgotāju ietekmes izmantošanu pret piegādātājiem. Līdz ar jauno regulējumu paredzēts ieviest arī virkni Eiropas Savienības prasību.
Likumdošana 17:25, 2. Nov. 2020
Kā šobrīd rīkoties darba devējiem, ņemot vērā, ka Covid-19 turpina un, visticamāk, tuvākajā laikā arī turpinās mūs pārsteigt ar nepieciešamību pieņemt ātrus, bet gudrus lēmumus?
Darba tiesības 07:00, 6. Nov. 2020
Saeima trešajā lasījumā atbalstīja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumu. Tā mērķis ir nodrošināt sabiedrisko mediju efektīvu un atklātu pārvaldību, neatkarību un atbildīgumu sabiedrības priekšā, kā arī veicināt to kvalitatīvu darbību.
Likumdošana 01:09, 20. Nov. 2020
Tie laiki, kad tika izsūtītas bezpersoniskas preses relīzes, televīzijas reklāmās gozējās īstus cilvēkus nereprezentējoši modeļi vai slavenības, ir pagājuši. Mūsdienās patērētāji meklē viens otra rekomendācijas, nevis vēršas tieši pie zīmola, lai uzzinātu informāciju par konkrēto produktu, līdz ar to influenceru ietekme arvien pieņemas spēkā.
Komerctiesības 07:00, 19. Okt. 2020
Kopīpašuma dalīšanas piemēri, kuri guvuši plašu rezonansi sabiedrībā par iespējami negodprātīgo rīcību, skaidri rāda, ka ar izmaiņām tiesu praksē vien šos jautājumus nav iespējams risināt, tāpēc ir nepieciešami pārdomāti grozījumi arī Civillikumā, uzsvēra Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere.
Likumdošana 10:55, 16. Sep. 2020
“Sistēmiskie grozījumi advokatūras nozarē ir nozīmīgi un ilgi gaidīti. Ar tiem plānots risināt vairākus sistēmā konstatētos problēmjautājumus, tostarp jautājumus par kvalitātes celšanu,” sacīja Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere, apakškomisijai uzsākot darbu pie grozījumu Latvijas Republikas Advokatūras likumā sagatavošanas.
Likumdošana 12:00, 9. Sep. 2020
Asociācijas nodrošina uzņēmumiem iespēju komunicēt ar politikas veidotājiem un citu nozaru pārstāvjiem, veidot vienotu izpratni par nozares turpmāko attīstību, kā arī saglabāt vai uzlabot attiecīgās nozares pakalpojumu sniegšanas kvalitātes standartus. Bet vai šādas organizācijas ievēro konkurences pamatprincipus?
Komerctiesības 07:00, 21. Sep. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Domā, ko runā!
Eiropas Savienības Tiesā šī gada aprīlī pieņemts jauns spriedums, kas aktualizē, cik būtiski darba devējam ir nodrošināt vienlīdzīgu attieksmi pret ikvienu darbinieku, kā arī piedomāt par saviem izteikumiem publiskajā telpā. Arī vārda brīvībai ir robežas.
Tiesvedības 07:00, 7. Aug. 2020
Mūsdienu mobilajā laikmetā uzņēmumi ar lielāku vai mazāku autoparku nav nekāds retums. Iemesli, kāpēc uzņēmumiem nepieciešamas automašīnas, ir dažādi. Noskaidrosim, kā to visu organizēt un pieskatīt, lai uzņēmumam kā transportlīdzekļa juridiskajam īpašniekam “visi papīri būtu kārtībā”.
Komerctiesības 07:00, 12. Aug. 2020
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par termiņiem, kas jāievēro reorganizācijas procesā iesaistītajām komercsabiedrībām sabiedrībām. Termiņu neievērošanas sekas var būt dažādas un lielākoties noved pie nevajadzīga reorganizācijas procesa pagarinājuma.
Komerctiesības 07:00, 3. Aug. 2020
Darba samaksa ir maksa par cilvēka spēju un prasmju izmantošanu noteiktā laika periodā. Jebkuras darba attiecības nonāk pie šiem jautājumiem. Cik lielu atalgojumu noteikt? Kāda ir vienlīdzīga darba samaksa? Kas ir atalgojuma politika un kā maksāt prēmijas? Skaidrojam būtiskāko!
Darba tiesības 07:00, 17. Jūl. 2020
Valdība atbalstīja Tieslietu ministrijas informatīvo ziņojumu par tiesu ekspertīžu institūta reformu, kas paredzētu izveidot vienotu tiesu ekspertīžu iestādi Tieslietu ministrijas padotībā – Valsts tiesu ekspertīžu birojam pievienojot Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu biroju.
Aktualitātes 10:08, 16. Jūl. 2020
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas cita starpā paredz ieviest finanšu nodrošinājumu atkritumu tirgotājiem un apsaimniekošanas starpniekiem, kā arī precizēt prasības finanšu nodrošinājuma piemērošanai atkritumu apsaimniekotājiem. Tāpat likumprojekts paredz ieviest Eiropas Savienības prasības atkritumu apsaimniekošanas jomā.
Likumdošana 15:53, 29. Mai. 2020
Lai veicinātu efektīvāku tiesībaizsardzības iestāžu darbu, kā arī paātrinātu izmeklēšanas procesu, Saeimas Juridiskās komisijas deputāti lēma virzīt galīgajam lasījumam Saeimā grozījumus Krimināllikumā, Kriminālprocesa likumā un likumā par “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”. Grozījumi izstrādāti Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijā.
Likumdošana 13:35, 4. Jūn. 2020
Noslēdzot rakstu sēriju par pagājušā gada nozīmīgākajiem Eiropas Savienības Tiesas spriedumiem darba tiesību jomā, šoreiz aplūkosim būtiskas atziņas par bērna kopšanas atvaļinājumu, kā arī darbu uz noteiktu laiku.
Tiesvedības 07:00, 12. Jūn. 2020
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti 13. maijā noslēdza darbu pie Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likuma projekta, lai regulētu starpnieku darbības tiesiskos pamatus un nodrošinātu šo personu profesionālās darbības uzraudzību. Plānots, ka, sākot ar 2021. gada 1. jūliju, starpniecības pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai tās personas, kuras iekļautas nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā.
Likumdošana 11:40, 14. Mai. 2020
Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstādi un šādu datu brīvu apriti jeb Vispārīgo datu aizsardzības regulu (Regula) datu subjektiem ir vairākas tiesības attiecībā uz viņu datu apstrādi un aizsardzību. Viena no šādām tiesībām noteikta Regulas 15. pantā – datu subjekta piekļuves tiesības.
Datu aizsardzība 07:00, 22. Mai. 2020
Lai uzņēmumam būtu izpratne, kā rīkoties pārbaužu gadījumā, saņemot datu subjektu pieprasījumu, kā arī tiktu galā ar citiem Vispārīgās datu aizsardzības regulas izaicinājumiem, ļoti nozīmīga loma ir datu apstrādes reģistram.
Datu aizsardzība 07:00, 3. Apr. 2020
Trauksmes celšanas likuma pirmā darbības gada laikā centrālajās valsts institūcijās saņemti 435 iesniegumi, kas noformēti kā trauksmes cēlēju ziņojumi. No tiem par trauksmes cēlēju ziņojumiem ir atzīti 119. Visbiežāk trauksme celta par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, amatpersonu pārkāpumiem un publiskas personas finanšu līdzekļu vai mantas izšķērdēšanu.
Aktualitātes 11:55, 27. Feb. 2020
Sociālie tīkli piedāvā uzņēmumiem dažādas iespējas, kā iegūt jaunus klientus, reklamēt uzņēmuma preces, pakalpojumus un uzņēmuma tēlu, kā noskaidrot klientu viedokli un tā rezultātā uzlabot savus pakalpojumus, preces un rast jaunus uzņēmējdarbības virzienus. Šīs ir mūsdienīgas un bieži arī efektīvas iespējas, tomēr būtiski atcerēties, ka tās jāizmanto, ievērojot likumos noteiktos ierobežojumus.
Komerctiesības 07:00, 16. Mar. 2020
Plašas diskusijas izraisījusi Dr. oec. Ievas Kalves publikācija "Pases dati darba devējam nav jāzina" ("iFinanses", maijs 2019), un to būtība ir tāda, ka nav viennozīmīgi skaidrs, vai un kad uzņēmumiem vai organizācijām ir atļauts vai ir pienākums iegūt un saglabāt darbinieku vai klientu, vai citu personu pases datus. No personas datu aizsardzības un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas 2016/679 jeb Vispārīgās datu aizsardzības regulas viedokļa raugoties, šī situācija ir samērā skaidri atrisināta.
Datu aizsardzība 07:00, 26. Feb. 2020
Uzņēmēji ikdienā arvien lielāku nozīmi velta ne tikai peļņas gūšanai, bet arī rūpēm par klimatu un sabiedrību. Arī Eiropas līmenī šie jautājumi tiek aktualizēti biežāk. Šoreiz aplūkosim inovācijas publiskajos iepirkumos, kam ir liels potenciāls veicināt sabiedrības attīstību un labklājību.
Publiskie iepirkumi 07:00, 24. Feb. 2020
Konkurence ir viena no tēmām, kam šobrīd uzņēmējdarbības vidē veltīta īpaši liela uzmanība – gan pateicoties Konkurences padomes (KP) aktivitātēm godīgas biznesa vides veicināšanā, gan arī likumdošanas izmaiņām, kas stājās spēkā šī gada sākumā.
Konkurences tiesības 07:00, 18. Mar. 2020
Saeima otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas paredz noteikt ārkārtēju situāciju risināšanas regulējumu atkritumu apsaimniekošanas jomā.
Likumdošana 11:27, 31. Jan. 2020
No šī gada 1. marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks. To paredz Saeimā 20. februārī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”.
Likumdošana 10:53, 21. Feb. 2020
No 2022. gada bezalkoholiskajiem saldinātajiem dzērieniem plānots palielināt akcīzes nodokļa likmi. To paredz Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli", informē Saeimas Preses dienests
Likumdošana 13:05, 6. Feb. 2020
Ir noslēdzies kārtējais gads, pamazām apkopojot tā rezultātus, tāpēc daudzos uzņēmumos tiek domāts arī par prēmijām darbiniekiem, izvērtējot pērn uzrādītos darba rezultātus vai citus kritērijus. Aplūkosim, kā tās piešķirt juridiski pareizi.
Darba tiesības 07:00, 12. Feb. 2020
Ar citātu no intervijas ar “Latvijas Mobilā Telefona” vadītāju Juri Bindi uz vāka pie lasītājiem ir devies žurnāla iTiesības jaunākais numurs.
Aktualitātes 15:53, 31. Jan. 2020
No 2022. gada bezalkoholiskajiem saldinātajiem dzērieniem plānots palielināt akcīzes nodokļa likmi. To paredz 21.janvārī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā galīgajam lasījumam atbalstītie grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:09, 24. Jan. 2020
Jau drīz ārpakalpojumu grāmatvežiem savu pakalpojumu sniegšanai būs jāsaņem licences. Valsts sekretāru sanāksmē atkārtoti virzīts likumprojekts grozījumiem likumā "Par grāmatvedību" (Likums), paredzot, ka izmaiņas būtiski ietekmēs grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanu. Plānots, ka grozījumi varētu stāties spēkā 2020. gada vasarā.
Komerctiesības 07:00, 7. Feb. 2020
Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums (Sankciju likums) ir spēkā jau ilgāku laiku, taču joprojām rodas jautājumi par tā pielietošanu praksē. Piemēram, vai interneta veikalam, kas pārdod preces visā pasaulē, tiešām sankciju sarakstos jāpārbauda katrs pircējs un jāizvērtē sadarbība? Noskaidrojam!
Komerctiesības 07:00, 5. Feb. 2020