Veicot tirgus uzraudzības atkārtotu novērtējumu, konstatēts, ka mazumtirgotāji tikai daļēji ir ņēmuši vērā Konkurences padomes (KP) ieteikumus, kas saistīti ar netaisnīgu un nepamatotu sankciju piemērošanu piegādātājiem, informē KP.
Aktualitātes 09:27, 22. Okt. 2024
Lai uzlabotu situāciju pārtikas produktu mazumtirdzniecībā, Konkurences padome (KP) šī gada 10.jūlijā iesniedza Ekonomikas ministrijai priekšlikumus Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma grozījumiem, informē KP.
Likumdošana 11:27, 26. Jūl. 2024
Konkurences padome (KP) tirgus uzraudzībā pēta tirgotāju un piegādātāju sadarbību tirdzniecības veicināšanas pasākumu laikā, ko tirgus dalībnieki īsteno, lai piesaistītu patērētājus.
Aktualitātes 06:00, 27. Dec. 2023
Viena un tā paša strīda vairākkārtēja izskatīšana starp tām pašām pusēm var radīt nenoteiktību un mazināt tiesisko stabilitāti. Šī iemesla dēļ Latvijas un Eiropas Savienības (ES) tiesību pamatprincips ir res judicata, kas nodrošina spēkā stājušos spriedumu negrozāmību un galīgumu. Vairāki ES normatīvie akti reglamentē tās dalībvalstu pienākumu automātiski atzīt citās dalībvalstīs pieņemtus un spēkā stājušos spriedumus civillietās, komerclietās, ģimenes un mantojuma lietās, tomēr administratīvajām lietām šāds visaptverošs mehānisms nepastāv.
Tiesvedības 06:00, 8. Nov. 2024
Mainoties ekonomiskajiem un tirgus apstākļiem, uzņēmumam var rasties nepieciešamība ieviest izmaiņas ar klientiem un sadarbības partneriem noslēgtajos līgumos. Kā juridiski korekti paziņot par līguma grozījumiem un kā jārīkojas, ja otra puse tiem nepiekrīt? Vai klusēšanu var uzskatīt par piekrišanu?
Lietvedība 06:00, 30. Okt. 2024
Lai veiktu sadarbību ar piegādātājiem, nepieciešams noslēgt piegādes līgumu, tomēr tā forma un saturs mēdz būt ļoti dažādi. Nepieciešams apzināties katras konkrētās situācijas apstākļus un riskus un piegādes līgumos iekļaut vajadzīgos aspektus.
Klausies
Lietvedība
06:00, 11. Dec. 2023
Apkopotās neatbilstības veido gan kvantitatīvie, gan kvalitatīvie rādītāji, proti, gan tādas neatbilstības, kuras nav ļoti būtiskas, bet bieži atkārtojas, gan tādas, kurām ir būtisks raksturs, kaut arī tās sastopamas salīdzinoši retāk, informē Iepirkumu uzraudzības birojs.
Aktualitātes 15:34, 14. Okt. 2024
Nereti gadās dzirdēt stāstus par to, ka personai ir pabeigts tiesas vai šķīrējtiesas process, bet tā neko par to nav zinājusi. Tiek vainota tiesu sistēma, šķīrējtiesas neobjektivitāte un valsts iekārta kopumā. Kā tad ir, vai drīkst iztiesāt personu, kas nezina par uzsākto tiesas procesu? Vai šāda situācija var rasties? Un ko darīt, ja šāda situācija gadījusies?
Tiesvedības 06:00, 4. Okt. 2024
Slēdzot darījumus, ir savlaicīgi jāapzinās riski, un jau līgumā jāparedz nodrošinājums gadījumiem, kad ar līgumu noteiktās saistības no darījuma partnera puses netiks pildītas. Protams, veicot uzņēmējdarbību, ikviens vēlas ticēt sadarbības partnera vai klienta godaprātam, tomēr praksē ir piemēri, kad pat ilgstošs labas sadarbības partneris kādu apstākļu dēļ pēkšņi nespēj vai nevēlas pildīt uzņemtās saistības. Kā rīkoties, lai savlaicīgi nodrošinātos un atgūtu ar līgumu pielīgto uzdevumu izpildi vai naudas atmaksu?
Centrālās finanšu un līgumu aģentūras praksē nemainīga saglabājas tendence, ka Eiropas Savienības fondu finansējuma saņēmēju būtiskākie un biežākie pārkāpumi projektu īstenošanā ir saistīti ar publisko iepirkumu regulējuma neievērošanu, tostarp iepirkumu līgumu izpildes posmā. Līdz ar to apskatām biežākās finansējumu saņēmēju kļūdas tieši iepirkumu līgumu izpildes posmā, paskaidrojot pasūtītāju pienākumus un atbildības jomas šajā posmā, kā arī sekas, kas finansējuma saņēmējiem rodas, ja iepirkuma līguma izpilde neatbilst normatīvo aktu regulējumam.
Publiskie iepirkumi 06:00, 23. Aug. 2024
Praksē kreditoriem ir svarīgi, lai ir paredzēti aizsardzības līdzekļi, kas mazinātu risku nonākt kādā no nevēlamajām lomām vai arī veicinātu viņu intereses debitora saistību neizpildes gadījumā. Par vienu no šādiem līdzekļiem ir uzskatāms saistību pastiprinājums – garantija. Šoreiz apskatām pirmā pieprasījuma garantiju, jo sevišķi tās piemērojamību publiskajos iepirkumos.
Publiskie iepirkumi 06:00, 16. Aug. 2024
Klients iemaksā naudu savā pakalpojumu kontā, lai saņemtu kādus kredītpunktus, kurus uzkrājot, var iegādāties kādus labumus attiecīgajā uzņēmumā. Vai šādi iemaksātajai naudai un saņemtajiem bonusiem ir jāievēro 2 gadu garantija? Vai uzņēmums var savā akcijas piedāvājumā noteikt, ka šādi kredītpunkti izmantojami līdz konkrētam datumam, tādējādi termiņš sanāk īsāks par 2 gadiem? Vai dāvanu kartē iemaksātajai naudai nav piemērojams 2 gadu derīguma termiņš? Kur novilkt robežu – kuriem pakalpojumiem ir un kuriem nav 2 gadu garantija?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Piedāvājumu vērtēšana ir būtiska iepirkuma daļa, kuras mērķis ir nodrošināt godīgu un efektīvu iepirkuma procedūru. Šajā posmā iepirkumu veicējs (pasūtītājs) pārbauda piedāvājumu atbilstību iepirkuma dokumentācijas prasībām, un tās laikā bieži vien tiek konstatētas tādas neatbilstības kā nepiemērota pretendenta atzīšana par uzvarētāju, piedāvājumu neatļauta papildināšana, tehniskajai specifikācijai neatbilstoša piedāvājuma pieņemšana un piedāvājuma līgumcenas pārsniegšana 150% apmērā no paredzamās līgumcenas. Kam pievērst uzmanību, lai piedāvājums iepirkumā atbilstu prasībām?
Publiskie iepirkumi 06:00, 31. Jūl. 2024
Lai uzlabotu pārtikas pircēju informētību par iegādājamo produktu izcelsmes valsti, valdība 2024.gada 13.augustā atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos noteikumus, kas nosaka kārtību, kādā pārtikas tirdzniecības vietās jāizvieto norāde par valsti, kurā ražots pārtikas produkts, informē ZM.
Likumdošana 11:13, 14. Aug. 2024
Šī brīža sarežģītajā ģeopolitiskajā vidē, kur arvien biežāk tiek ieviesti progresējoši komplicētāki ierobežojošie pasākumi jeb sankcijas, uzņēmumiem jāspēj orientēties mainīgajā normatīvajā regulējumā un pielāgot savu darbību, lai izvairītos no nelabvēlīgām juridiskām sekām. Skaidrojam, kādi noteikumi būtu jāiekļauj līgumos, lai tie būtu atbilstoši noteiktajām sankcijām.
Lietvedība 06:00, 19. Jūl. 2024
Platformu darbinieki bieži vien darbojas kā pašnodarbinātie vai neatkarīgie līgumslēdzēji, lai gan praksē viņu darba apstākļi bieži vien līdzinās tradicionālajiem darbiniekiem, un tas nozīmē, ka šie darbinieki nesaņem līdzvērtīgas sociālās garantijas, salīdzinot ar "parastajiem" darbiniekiem. Lai risinātu šo problēmu, 2024.gada 30.maijā Eiropas Parlaments pieņēma jaunu direktīvu par darba nosacījumu uzlabošanu platformu darbā.
Darba tiesības 06:00, 15. Jūl. 2024
2024.gada 28.jūnijā Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī publicēta regula 2024/1735 par pasākumu satvara izveidi Eiropas neto nulles emisiju tehnoloģiju izgatavošanas ekosistēmas stiprināšanai un ar ko groza regulu 2018/1724, informē Iepirkumu uzraudzības birojs.
Likumdošana 11:44, 8. Jūl. 2024
Darbiniekam nepieciešami dokumenti, kas pierādītu viņa darba stāžu līdz 1996.gadam. Vai un kur šādu informāciju iespējams iegūt, ja darbiniekam nav saglabājušās darba grāmatiņas?
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2024
Nereti praksē visbiežāk konstatētais neatbilstības veids Eiropas Savienības fondu īstenotajos projektos ir tieši iepirkumu normatīvo aktu pārkāpumi. Apskatām, kādi ir galvenie neatbilstību aspekti iepirkumu plānošanas un dokumentācijas sagatavošanā, ar ko regulāri iepirkumu pārbaudēs sastopas Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.
Publiskie iepirkumi 06:00, 17. Jūn. 2024
Tā sauktie “vertikālie līgumi” ir praksē ļoti izplatīti un tiek slēgti dažādās uzņēmējdarbības jomās. To mērķis ir vienoties par īpašiem noteikumiem un nosacījumiem saistībā ar preču vai pakalpojumu pirkšanu, pārdošanu vai tālākpārdošanu. Apskatām, kas ir vertikālie līgumi, kādi ir to izplatītākie veidi un būtiskākās pazīmes, kā arī ar šādiem līgumiem saistītos riskus un kā no tiem izvairīties.
Lietvedība 06:00, 8. Mai. 2024
Konkurences padome ziņo, ka noslēgta anonīmo lauksaimniecības un pārtikas preču ražotāju un piegādātāju aptauju, noskaidrojot, ar kādām negodīgas tirdzniecības prakses izpausmēm tie saskaras visbiežāk. Respondentu sniegtās atbildes norāda uz pastāvošo mazumtirgotāju varas pārsvaru attiecībās ar piegādātājiem, īstenojot negodprātīgu tirdzniecības praksi.
Aktualitātes 12:00, 16. Jūn. 2023
Nereti tiek konstatēts, ka iepirkuma dokumentos (tehniskajā specifikācijā) tiek izvirzītas ļoti konkrētas prasības mēbelēm, kas var liecināt par to, ka ir iespējams piedāvāt tikai konkrēta ražotāja preces, informē Iepirkumu uzraudzības birojs.
Likumdošana 08:44, 15. Mai. 2024
2023.gada 19.decembrī Francijas Konkurences iestāde pieņēma lēmumu, ar kuru sodīja uzņēmumu “Rolex France SAS” par to, ka tas vairāk nekā 10 gadus bija aizliedzis mazumtirgotājiem pārdot “Rolex” pulksteņus gan tiešsaistē, gan ar pasta starpniecību. “Rolex” norādīja, ka tādā veidā tiek apkarota šo pulksteņu viltošana un paralēlā tirdzniecība. Apskatām šo situāciju sīkāk.
Klausies
Konkurences tiesības
06:00, 17. Apr. 2024
Kopš Krievijas pilna mēroga militārā iebrukuma Ukrainā apritējuši 2 gadi, bet jautājums par Krievijai un Baltkrievijai noteikto sankciju ievērošanas uzraudzību un papildu ierobežojumu noteikšanu joprojām ir aktuāls. Vai sankciju piemērošanai var būt izņēmumi? Vai sankciju izņēmumu piemērošanu var pārsūdzēt?
Komerctiesības 06:00, 26. Mar. 2024
Katra uzņēmuma vai iestādes darbība neizbēgami atstāj iespaidu uz vidi un sabiedrību, tomēr pasūtītāji var rīkot ilgtspējīgus iepirkumus, piemēram, zaļos publiskos iepirkumus vai sociāli atbildīgus publiskos iepirkumus. Tam ir potenciāls samazināt iespējamo nelabvēlīgo ietekmi uz vidi, sociālo jomu un ekonomiku un panākt uzlabojumus sabiedrībai būtisku problēmu risināšanā. Kā iepirkumā integrēt vides un sociālos kritērijus, lai tas būtu ilgtspējīgs?
Publiskie iepirkumi 06:00, 5. Apr. 2024
Janvāri jau nomainījis februāris, pamazām tuvinot mūs pavasara saulītei. Tas nozīmē, ka laiks ielūkoties žurnāla “iTiesības” 2024.gada janvāra lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 14:50, 7. Feb. 2024
Izmantojot digitālos rīkus, mūsdienās izplatīt reklāmu ārpus Latvijas robežām ir kļuvis viegli. Izvietojot reklāmu internetā, tā sasniedz ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu iedzīvotājus. Tāpēc būtiski zināt, kādi ir noteikumi reklāmas izvietošanai ārvalstīs, lai pēc iespējas izvairītos no tiesību aizskāruma, kas var rezultēties ar sodiem, aizliegumiem un tiesvedībām.
Komerctiesības 06:00, 2. Feb. 2024
Iepirkumu uzraudzības birojs atgādina par normatīvajos aktos jau paredzēto regulējumu, kas pasūtītājiem un sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem dod iespējas neiepirkt Krievijas un Baltkrievijas preces.
Likumdošana 15:19, 29. Jan. 2024
Mēdz būt situācijas, ka patērētājs vēlas atgriezt naudu par iegādāto preci/pakalpojumu, pamatojoties uz to, ka prece/pakalpojums neatbilst kādiem kritērijiem. Taču, slēdzot līgumu ar preces/pakalpojuma piegādātāju/sniedzēju, sākotnēji nav atrunāti precīzi naudas atgriešanas nosacījumi vai kārtība, kādā abas puses var lauzt līgumu. Kādos gadījumos var uzskatīt, ka līgums starp komersantu un klientu/patērētāju ir noslēgts, neievērojot līgumslēdzēju pušu vienlīdzības principus?
Lietvedība 06:00, 27. Dec. 2023
Pēdējā laikā reklāmas saturs ir viens no apspriestākajiem tematiem sabiedrībā – nav šaubu, ka attiecībā uz reklāmu un tās izplatīšanu jāievēro normatīvajā regulējumā noteiktās prasības. Piemēram, reklāma nevar solīt “mūžīgo jaunību, veselību vai nemirstību”, tā ir maldinoša reklāma. Rakstā aplūkosim, kas īsti ir maldinoša reklāma, kādas var būt tiesiskās sekas šādas reklāmas izplatīšanai un kurš ir atbildīgs par maldinošas reklāmas satura izplatīšanu.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 8. Jan. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:25, 2. Jan. 2024
Ziemassvētkos labprāt pasniedzam un saņemam dāvanas. Visbiežāk no tīras sirds apdāvinām tuviniekus un draugus, tomēr dāvanas kā uzmanības apliecinājums Ziemassvētku laikā tiek sūtītas arī sadarbības partneriem. Ir vispārzināms, ka par mantisku vērtību nodošanu valsts amatpersonām koruptīvos nolūkos ir paredzēta atbildība. Taču ne visi zina, ka līdzīgā veidā Krimināllikumā (KL) ir paredzēta atbildība par neatļauta labuma pieņemšanu un nodošanu arī privātu uzņēmumu un organizāciju darbiniekiem. Ko ņemt vērā, lai vienkārša Ziemassvētku veltes nodošana sadarbības partnerim neizvērstos par likuma pārkāpumu, skaidro zvērinātu advokātu biroja “TGS Baltic” vecākā juriste Arina Stivriņa un vecākais jurists Artis Kļaviņš.
Aktualitātes 06:00, 27. Dec. 2023
Nesen tika diskutēts par to, vai lielveikalu tīkliem jāpublisko informācija par preču iepirkuma cenām. Lielveikalu tīklu vadītāji norādīja, ka cenas, par kādām tiek iepirktas preces no ražotājiem, ir komercnoslēpums. Vai uzņēmumi, aizbildinoties ar komercnoslēpumu, pārkāpj patērētāja tiesības? Kā ir patiesībā – vai preces iepirkuma cena ir komercnoslēpums?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 6. Dec. 2023
Viens no raksturīgākajiem audiovizuālās un elektroniskās komunikācijas jomā vērojamās pārveides aspektiem ir digitālā satura veidotāju izplatītie paziņojumi sistemātiski un dažādos formātos (video, komentāri, fotogrāfijas), sasniedzot augstu atpazīstamību mērķauditorijā, kurai šie paziņojumi ir adresēti. Eiropas Ekonomikas Sociālo lietu komiteja ir publicējusi viedokli par digitālā satura veidotāju nelikumīgām darbībā, un ieteikumiem to novēršanai, norāda Latvijas patērētāju interešu aizstāvības asociācija.
Aktualitātes 14:43, 11. Dec. 2023
Uzņēmumi var saskarties ar situāciju, kad kāds no sadarbības partneriem vai klientiem nepilda līguma saistības vai kavē maksājumus par piegādāto preci vai sniegto pakalpojumu. Kad var uzskatīt, ka iestājušās prasījuma tiesības, un kādā termiņā var sniegt prasības pieteikumu tiesā?
Tiesvedības 06:00, 7. Dec. 2023
Samērīguma jeb proporcionalitātes princips (angļu val. Principle of proportionality) vai nesamērīguma aizlieguma princips ir viens no vispārējiem publisko tiesību principiem. Samērīguma princips nosaka, ka ir jābūt saprātīgām attiecībām starp mērķi, ko publiskā vara ar administratīvo aktu vai faktisko rīcību vēlas sasniegt, un indivīda tiesību un leģitīmo interešu ierobežojumu. Turklāt izvēlētie līdzekļi mērķa sasniegšanai nedrīkst būt ierobežojošāki nekā konkrētajā gadījumā nepieciešams, norāda Konkurences padome.
Jaunākās tiesvedības 14:54, 24. Nov. 2023
Līgums par preču izplatīšanu ir vienošanās starp divām vai vairāk pusēm, kas nosaka preču izplatīšanas noteikumus un nosacījumus. Šis līguma veids ir plaši izplatīts pasaulē, tomēr vēl aizvien iesaistītajām pusēm ir daudz neskaidru jautājumu. Apskatām, kas ir šī līguma galvenie elementi, kuri normatīvie akti to regulē un kā šis līguma veids atšķiras no citiem.
Lietvedība 10:00, 22. Nov. 2023
Ja uzņēmējs vēlas vienā valstī nodibinātā uzņēmuma īstenoto uzņēmējdarbību paplašināt vai pārcelt uz citu valsti, tas var kalpot par iemeslu uzņēmuma atrašanās valsts vai teritorijas maiņai.
Komerctiesības 06:00, 17. Nov. 2023
Saņemot vairākus iesniegumus par aģentu darbību tūrisma nozarē, kuros tiek lūgts Konkurences padomei (KP) izvērtēt aģentu nolīgumu atbilstību Konkurences likumam (KL), KP savas kompetences ietvaros iepazīstina ar aģenta nolīgumu darbību tūrisma operatoru starpā un no šiem nolīgumiem izrietošo konkurences tiesību tvērumu.
Aktualitātes 13:54, 21. Nov. 2023
Nereti strīdā iesaistītās puses mēdz draudēt ar tiesu darbiem, taču prakse pierāda, ka ne visas strīdu situācijas ir nepieciešams un iespējams atrisināt tiesas ceļā. Bieži vien to var izdarīt pārrunu ceļā vai pirmstiesas procesā. Kurš no strīdu risināšanas veidiem ir piemērotākais konkrētajā situācijā? Kādos gadījumos tiesvedība ir “pēdējais salmiņš”? Skaidrosim šajā rakstā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 25. Okt. 2023
Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā norādīts, ka pircējam ir aizliegts piemērot netaisnīgus un nepamatoti garus termiņus norēķiniem par piegādātajām lauksaimniecības un pārtikas precēm vai nepārtikas precēm. Šāds aizliegums ir spēkā arī gadījumos, kad norēķinu veikšanai tiek izmantotas piegādes ķēdes finansēšanas platformas vai jebkādi citi finanšu plūsmas risinājumi, informē Konkurences padome.
Aktualitātes 12:58, 16. Dec. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:24, 4. Okt. 2023
2023.gada 25.oktobrī stājas spēkā grozījumi publiskos iepirkumus regulējošajos normatīvajos aktos.
Likumdošana 15:11, 20. Okt. 2023
Ar regulu 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu, kas stājās spēkā 2022.gada 14.decembrī, paredzēti jauni noteikumi un procedūras iekšējo tirgu izkropļojošu ārvalstu subsīdiju izmeklēšanai un novēršanai. Savukārt pasūtītājiem un piegādātājiem, kā arī jomas profesionāļiem, jābūt informētiem par regulas esamību un tajā noteiktajiem pienākumiem, lai regulas prasības tiktu ievērotas un netiktu pieļauti pārkāpumi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 22. Sep. 2023
Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) apkopotās neatbilstības veido gan kvantitatīvie, gan kvalitatīvie rādītāji – proti, gan tādas neatbilstības, kuras nav ļoti būtiskas, bet kuras bieži atkārtojas, gan tādas neatbilstības, kurām ir būtisks raksturs, kaut arī tās sastopamas salīdzinoši retāk.
Aktualitātes 09:40, 23. Aug. 2023
2023.gada 29.augustā stājās spēkā kārtējie nozīmīgie Maksātnespējas likuma (ML) grozījumi, kas ne vien ietekmēja atsevišķus, līdz šim ML jau esošus rīkus, bet arī ieviesa Latvijas maksātnespējas jomas regulējumā būtiskus jauninājumus.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2023
//= $article['Article']['score'] ?>
Franšīzes līgums
Franšīzes līgums tiek atzīts par vienu no modernajiem līgumu veidiem, kas ir labs līdzeklis (instruments) savas uzņēmējdarbības, preču vai pakalpojumu paplašināšanai, attīstībai un popularizēšanai. No otras puses franšīzes līgums dod iespēju citām personām, proti, franšīzes ņēmējiem, – iespēju izmantot jau konkrētu (gatavu) biznesa modeli vai pārdošanas sistēmu (franšīzi), lai veiktu preču vai pakalpojumu tālāku ražošanu, izplatīšanu vai pārdošanu.
Komerctiesības 06:00, 2. Aug. 2023
Šajā rakstā aplūkotie jautājumi var būt noderīgi gan uzņēmumiem, kas jebkādā formā sadarbojas ar konkurentiem, gan arī tiem, kas iesaistās pētniecības, izstrādes vai specializācijas līgumos.
Lietvedība 06:00, 23. Aug. 2023
Nav noslēpums, ka par strīdiem un tiesvedībām, var domāt dažādi – to ietekmē gan kopējā uzņēmuma strīdu risināšanas stratēģija un izstrādātais rīcības algoritms (ja tāds ir), gan arī iesaistīto pušu temperaments un pieredze. Tomēr, lai strīdus varētu veiksmīgi izmantot vai pareizi aprēķināt ar tiem saistītos riskus, ir būtiski izvēlēties piemērotāko strīdu risināšanas vietu. Apskatām kritērijus, ko ieteicams izvērtēt, to darot!
Tiesvedības 06:00, 11. Sep. 2023
Preču tirdzniecības ierobežojumu dēļ pēdējā gada laikā aktualizējusies e-komercija, distances preču tirdzniecība un bezkontakta piegāde, kā arī sūtījumu izsniegšana, izmantojot pakomātus.
Komerctiesības 07:00, 24. Mar. 2021
Līgumu slēgšana, izmantojot elektroniskās platformas, gluži tāpat kā tehnoloģiju lietošana citās dzīves jomās, kļūst arvien populārāka. Nesen publiski izskanējusi informācija par kādu Kanādas tiesas spriedumu, kurā atzīts, ka lietotnē “Whatsapp” izmantotā emocijzīme thumbs up jeb “īkšķis uz augšu” konkrētajā situācijā atzīstama par līguma akceptu. Līdzīgi arī Rīgas apgabaltiesas Civillietu kolēģija atzinusi, ka šī pati emocijzīme uzskatāma par vienošanās apstiprinājumu. Līdz ar to rodas jautājums – kā un kurā brīdī elektroniskajā sarakstē paustās ziņas var rezultēties juridiskās saistībās?
Klausies
Tiesvedības
06:00, 13. Sep. 2023
Ņemot vērā pieņemtos grozījumus Publiskā iepirkuma likumā (PIL), kas paredz gan jaunus pretendentu izslēgšanas nosacījumus, gan pagarina līdzšinējo izslēgšanas termiņu, gan piešķiet pasūtītājam lielāku diskrēciju pieņemt lēmumu, balstoties uz pārliecinošām norādēm, par pretendentu izslēgšanu no tālākas dalības konkrētajā iepirkumā, kā arī pasūtītājiem pamanot pārkāpuma pazīmes ir jākonsultējas ar Konkurences padomi (KP). Šobrīd būtiski ir pieaudzis KP saņemto pasūtītāju ziņojumu skaits par pārkāpuma pazīmēm aizliegtās vienošanās iepirkumos.
Komerctiesības 06:00, 15. Sep. 2023
Sākot ar 2023.gada 12.jūliju veiktajos iepirkumos, kuru paredzamās līgumcenas summa sasniedz 250 miljonus eiro, piemērojama kļūst Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu.
Likumdošana 17:00, 13. Jūl. 2023
Darbiniekam – biroja vadītājam – ir izsniegta pilnvara parakstīt saņemto preču pavadzīmes, izņemt pasta sūtījumus u.tml. Ar darbinieku tiek pārtrauktas darba attiecības un pilnvara tiek anulēta. Cik ilgi jāsaglabā izsniegtā un anulētā pilnvara? Vai jāņem vērā Grāmatvedības likumā (GL) noteiktais glabāšanas termiņš dokumentiem, lai pierādītu, ka dokumentu parakstījusi tobrīd pilnvarotā persona?
Klausies
Lietvedība
06:00, 20. Jūn. 2023
Aizdevumu vispārēji definē Civillikums (CL). Pēc savas būtības CL izpratnē tas ir reāllīgums un tā juridisko spēku nosaka fakts, vai aizdevums ir reāli dots. Īpaša vienošanās par to nav nepieciešama, un CL sniedz atsevišķus noteikumus, kā rīkoties, ja tāds darījums faktiski ir noticis, bet puses nav vēlējušās vai aizmirsušas vienoties par aizdevuma nosacījumiem.
Lietvedība 06:00, 14. Jūl. 2023
Publisko iepirkumu likuma (PIL) regulējumu nepiemēro iepirkumiem, kuru paredzamā līgumcena ir mazāka par tajā noteiktajām līgumcenu robežvērtībām. Vai tas nozīmē, ka likumdevējs atļauj pasūtītājiem brīvi rīkoties, pērkot preces, pakalpojumus vai būvdarbus par mazām summām un kādēļ?
Raksta līdzautore: Sabīne Stirniņa, jurista palīdze
Komerctiesības 06:00, 14. Jūn. 2023
Beidzot ir izsludināta pieteikšanās uzņēmumu digitālās transformācijas sekmēšanas atbalsta programmām, un uzņēmēji var ķerties klāt savu ieceru īstenošanai. Viena būtiska nianse gan ir jāpatur prātā, un tā ir pakalpojumu sniedzēju izvēle, proti, iepirkuma procedūra, kuras rezultātā uzņēmums izvēlas pakalpojumu sniedzēju, kas ieviesīs digitālos risinājumus uzņēmumā.
Publiskie iepirkumi 06:00, 21. Jūn. 2023
Parasti līgums ir jāpilda pat tad, ja tas kļūst neizdevīgs vai, ja otra puse līgumu pārkāpj. Tāpēc tālredzīgi līgumslēdzēji mēdz jau laikus līgumā paredzēt iespēju no tā vienpusēji atkāpties. Kā piemērot šādas tiesības? Vai tās vienmēr būs samērīgas un praksē izmantojamas?
Pēdējos pāris gados uzņēmējiem nācies pieņemt, ka ar nenoteiktību jārēķinās un tā ir daļa no standarta biznesa prakses un risku vadības. Daži no šādiem nenoteiktības faktoriem ir gan Eiropas zaļais kurss un tā tiesiskā regulējuma attīstība, gan arī pieaugošās uzraugu, investoru, klientu, darbinieku un citu sadarbības partneru prasības. Tāpēc vides, sociālie un pārvaldības jautājumi (environment, social, governance (ESG)) neizbēgami būs uzņēmumu dienas kārtības augšgalā. ESG ļauj uzņēmējam izprast ne tikai, kā uzņēmumā tiek reaģēts uz klimata pārmaiņām, bet arī,kā uzņēmumā tiek pārvaldīta un pārbaudīta tā darbība un piegādes ķēdes.
Komerctiesības 06:00, 28. Apr. 2023
Dažādu nozaru pārstāvji nereti savstarpēji komunicē nevalstiskajās organizācijās, piemēram, asociācijās, federācijās vai apvienībās, lai apspriestu nozares aktualitātes un izaicinājumus, kā arī meklētu tām risinājumu. Uzņēmumiem asociāciju ietvaros, meklējot risinājumus uzņēmējdarbības attīstībai, aktuāls ir jautājums, kāda sadarbība konkurentu starpā ir atļauta, lai to savstarpējās komunikācijas un sadarbības rezultātā netiktu pārkāpts Konkurences likums.
Aktualitātes 10:36, 17. Apr. 2023
Eiropas Komisija ierosināja kopīgus kritērijus, ko izmantot pret zaļmaldināšanu un maldinošām norādēm par ekoloģiskumu Šodienas priekšlikums patērētājiem sniegs vairāk skaidrības, pārliecības, ka tad, ja preci pārdod kā “zaļu”, tā tiešām ir “zaļa”. Ieguvēji būs arī uzņēmumi, jo patērētājiem kļūs vieglāk atpazīt un atalgot tos, kas patiesi cenšas uzlabot savu ražojumu vidisko ilgtspēju, un viņi spēs palielināt pārdevumu, nevis saskarties ar negodīgu konkurenci. Priekšlikums palīdzēs izveidot vienlīdzīgus konkurences apstākļus attiecībā uz informāciju par ražojumu ekoloģisko sniegumu.
Aktualitātes 15:46, 23. Mar. 2023
Līgumā noteikts, ka rēķinu par sniegto pakalpojumu klients saņems elektroniski (skenētā veidā), bet rēķins netika nosūtīts. Līgums ir parakstīts. Bet, atsaucoties uz noslēgto līgumu, klients atsakās maksāt, jo nav izpildīta vienošanās. Kurai pusei šādā gadījumā ir taisnībai?
Civiltiesības 06:00, 18. Apr. 2023
Ministru kabinets (MK) ziņo, ka izstrādes procesā šobrīd atrodas MK noteikumu grozījumu projekts par prasībām zaļajam publiskajam iepirkumam.
Likumdošana 06:00, 1. Mar. 2023
Dokumentu elektronizācija ir viens no šī brīža aktuālakajiem tematiem, bet pieredze rāda, ka jo vairāk darām, jo vairāk neskaidrību rodas. Daudzi uzņēmumi joprojām darbojas tikai ar papīra dokumentiem, bet notiek aktīvi mēģinājumi to mainīt – to jutām arī konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos 2023”, jo saņēmām tik daudz dalībnieku jautājumu kā nekad. Atbildes meklējām kopā ar ekspertiem.
Aktualitātes 11:15, 3. Mar. 2023
Konkurences padome (KP) tirgus uzraudzībā konstatē, ka mazumtirgotāju un piegādātāju ikdienas sadarbībā būtiska problēma ir netaisnīgu un nepamatotu sankciju piemērošana, kas saistīta ar mazumtirgotāju un to piegādātāju nelīdztiesīgām attiecībām. Lai novērstu potenciālus Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma pārkāpumus, vairākiem mazumtirgotājiem būtu jāpārskata savi līgumi ar piegādātājiem un jāveic tajos nepieciešamās izmaiņas, brīdina KP.
Aktualitātes 10:00, 7. Feb. 2023
Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) publicē skaidrojumu par regulas 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu piemērošanu.
Likumdošana 06:00, 3. Mar. 2023
2022.gada 19.jūlijā Senāta Administratīvo lietu departaments pieņēma lēmumu lietā SKA-922/2022. Tajā ir ietvertas vairākas būtiskas atziņas par pasūtītāja rīcības brīvību, izvēloties un nosakot saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma izvēles kritērijus.
Tiesvedības 06:00, 7. Feb. 2023
Slēdzot darījumus, neviena no pusēm neparedz, ka tas neizdosies vai radīsies strīds. Gluži pretēji, puses ir pārliecinātas par veiksmīgu sadarbību. Tomēr jebkurās darījuma attiecībās var notikt neparedzētais un šī iemesla dēļ ir ieteicams līgumos paredzēt atbildību un sankcijas, kas iestāsies, ja kāda no pusēm nepildīs savas pielīgtās saistības.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 25. Jan. 2023
Senāts atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atzīts par pamatotu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmums aprēķināt pieteicējai budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli (PVN), soda naudu un nokavējuma naudu, jo pieteicēja jaunu transportlīdzekļu piegādēm nepamatoti piemērojusi PVN 0% likmi, informē Latvijas Republikas Augstākā tiesa.
Jaunākās tiesvedības 10:38, 22. Mar. 2022
Līgumu izpildes laikā līguma puses bieži sastopas ar cenu (izmaksu) svārstībām. Tajā skaitā piegādātājiem ir jārēķinās ar to, ka līguma izpildes laikā izmaksas var ne tikai samazināties, bet arī var paaugstināties. Šādu svārstību rezultātā piegādātājs var gan gūt papildu peļņu (ja tā izmaksas samazinās), gan arī ciest zaudējumus (ja izmaksas būtiski pieaug), informē Iepirkumu uzraudzības birojs.
Aktualitātes 16:00, 9. Mar. 2022
Vai likumā ir noteikts garantijas termiņš izpildītiem programmēšanas darbiem, piemēram, izstrādātai mājaslapai? Kādā likumā tas norādīts? Vai pakalpojuma sniedzējs var atteikties no garantijas sniegšanas klientam?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 8. Feb. 2023
Senāts, izskatot lietu SKC‑46/2023 kasācijas kārtībā 25.janvārī, atcēla Zemgales apgabaltiesas 2021.gada 20.maija spriedumu, ar kuru noraidīta patērētāja prasība par pirkuma maksas samazināšanu un pirkuma maksas daļas piedziņu no automašīnu tirgotājas sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Automotiv", kas veic saimniecisko darbību ar zīmolu "EZ AUTO". Lieta nodota jaunai izskatīšanai Zemgales apgabaltiesā.
Jaunākās tiesvedības 14:19, 26. Jan. 2023
Sankcijas šobrīd ir īpaši aktuālas gan kā ārpolitikas, gan tiesību institūts, jo īpaši saistībā ar to praktisko piemērošanu. Šī raksta mērķis ir aplūkot vienu no sankciju piemērošanas aspektiem – atbildības saturu par sankciju pārkāpumiem –, lai rosinātu diskusiju, vai šīs atbildības tvērums ir pietiekams, samērīgs un arī efektīvs.
Komerctiesības 06:00, 9. Jan. 2023
Cenu pieauguma un materiālu nepieejamības dēļ, izmantojot ierastos piegādes kanālus, kopš 2022.gada marta aktualizēts jautājums par līguma nosacījumu pārskatīšanu un tiesībām izbeigt līgumu, ja pusēm neizdodas vienoties par nosacījumu pārskatīšanu. Īpaši aktuāli tas ir publisko iepirkumu līgumu gadījumā, jo tad jāvērtē ne tikai Civillikuma, bet arī publisko iepirkumu tiesības.
Komerctiesības 06:00, 7. Dec. 2022
Lai veicinātu Eiropas Savienības (ES) uzņēmumu piekļuvi un vienlīdzīgus apstākļus ārpus ES, 2022.gada 29.augustā stājās spēkā regula 2022/1031 jeb Starptautiskā iepirkuma akts.
Aktualitātes 14:05, 24. Okt. 2022
Turpinot aplūkot paredzamās līgumcenas noteikšanas pamatprincipus, jānorāda, ka, lai noteiktu paredzamo līgumcenu būvdarbu līgumam, atkarībā no līguma priekšmeta specifikas jāņem vērā būves kopējā vērtība (būves izveide vai būves projektēšana un izveide) vai būvdarbu vai projektēšanas un būvdarbu kopējā vērtība, informē Iepirkumu uzraudzības birojs.
Aktualitātes 14:57, 3. Nov. 2022
Dažbrīd, redzot situācijas praksē attiecībā uz līgumsoda noteikšanu saistību neizpildes gadījumā, šķiet, ka jautājums, kas ir taisnīgs un samērīgs līgumsods, uzņēmējiem mēdz radīt tikpat lielu uzskatu dažādību kā mūžīgais jautājums par vistas un olas rašanās secību. Kādā šāgada spriedumā līgumsoda vērtēšanas aspektiem pievērsies arī Senāts.
Tiesvedības 06:00, 21. Okt. 2022
Interešu konflikta neesamība starp pasūtītāju un pakalpojumu sniedzēju ir viens no priekšnoteikumiem piegādātāju brīvai konkurencei, vienlīdzīgai attieksmei pret tiem un publisko līdzekļu efektīvai izmantošanai sabiedrības interesēs. Kas ir interešu konflikts publiskajos iepirkumos, un kā to nepieļaut?
Komerctiesības 06:00, 5. Okt. 2022
Ikvienam uzņēmumam gribas, lai tā darbības "veiksmes atslēdziņas" nekļūtu zināmas konkurentiem. Izrādās, šādas informācijas turēšana slepenībā nav nekas jauns. Piemēram, stikla ražošanas paņēmieni sākotnēji bija cieši aizsargāts noslēpums – 13.gadsimtā Venēcijas stikla ražotājus pat izolēja Murāno salā un aizliedza viņiem doties prom no tās. Kādi ir līdzvērtīgi efektīvi, bet mūsdienām atbilstoši līdzekļi, kā uzņēmumam aizsargāt savu zinātību jeb know-how?
Komerctiesības 06:00, 28. Sep. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko augustā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:02, 2. Sep. 2022
Plānots noteikt patērētāju tiesības neatbilstoša digitālā satura un digitālā pakalpojuma iegādes un piegādes gadījumā, to paredz grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 10:00, 12. Nov. 2021
Tirgus dalībnieka "lielums" tirgū var tikt mērīts pēc tā kopējās produkcijas apjomiem, peļņas, klientu skaita, pārdošanas jaudas utt. Tomēr konkurences tiesībās tieši uzņēmuma tirgus daļa ir būtisks tirgus varas noteikšanas līdzeklis.
Konkurences tiesības 06:00, 31. Aug. 2022
Kad un kādus līgumus var atcelt pārmērīga zaudējuma dēļ? Lai labāk izprastu šo jēdzienu un tā pielietošanu reālās situācijās, ielūkosimies piemēros no tiesu prakses!
Ikdiena uzņēmējdarbības vidē kļūst arvien dinamiskāka un, pateicoties tehnoloģiju un dažādu iespēju attīstībai, sadarbība brīvi notiek gan vietējā, gan starptautiskā tirgū. Līdz ar to arvien biežāk rodas arī jautājumi par darījumu slēgšanu ar ārvalsts sadarbības partneriem un par to, kā rīkoties, ja sadarbības partneris nepilda pielīgtās saistības.
Tiesvedības 06:00, 21. Sep. 2022
Iepriekšējā raksta daļā noskaidrojām, kā noteikt, kurš no piedāvājumiem publiskajā iepirkumā ir saimnieciski izdevīgākais. Šoreiz aplūkosim, kādas kļūdas praksē visbiežāk rodas, nosakot saimnieciski izdevīgāko kritēriju, kā arī apkoposim praktiskus ieteikumus, kā tās nepieļaut.
Publiskie iepirkumi 06:00, 7. Sep. 2022
Ikdienā ikviens sastopas ar neparedzamām situācijām, un mūsdienu mainīgajos ekonomiskajos apstākļos iespējamas situācijas, kad neizpildītu saistību gadījumā kāda no līgumslēdzēju pusēm kļūst par parādnieku. Parasti godprātīgi līguma slēdzēji cenšas šādu situāciju atrisināt sarunu ceļā, vienojoties ar kreditoru, taču ir situācijas, kad parādnieks izvēlas klusēt un gaidīt, cerot, ka situācija atrisināsies pati no sevis.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 9. Sep. 2022
Divu vai vairāku tirgus dalībnieku vienošanās, līgums vai saskaņota darbība, kā arī lēmums, ko pieņēmusi reģistrēta vai nereģistrēta tirgus dalībnieku apvienība, piemēram, asociācija, savienība u.tml., vai tās amatpersona, uzskatāms par tirgus dalībnieku vienošanos un sadarbību. Analizēsim, kādi noteikumi jāievēro šādā sadarbībā, lai nepārkāptu likumā paredzētos ierobežojumus, kā arī ielūkosimies, kā konkurentu saziņu noteiktās situācijās vērtējusi tiesa.
Konkurences tiesības 06:00, 3. Aug. 2022
Publiskajos iepirkumos pasūtītājam par konkursa uzvarētāju jāatzīst pretendents, kurš piedāvājis saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu. Aplūkosim, kā noteikt, kurš no piedāvājumiem atbilst šim kritērijiem, kā arī analizēsim dažādus piemērus.
Klausies
Publiskie iepirkumi
06:00, 10. Aug. 2022
No nākamā gada vairāki e-pakalpojumi būs pieejami tikai ar drošajiem identifikācijas līdzekļiem, tāpēc uzņēmējiem nevajadzētu atlikt minimālā digitālā komplekta – eID kartes, droša elektroniskā paraksta, e-adreses un e-rēķinu vides – sarūpēšanu, atgādina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija programmā "Dari digitāli".
Aktualitātes 08:54, 16. Aug. 2022
Publiskie iepirkumi ir ietilpīga tēma, kurā nozīme ir daudziem dažādiem aspektiem. Iespējams, tieši tādēļ par iepirkumiem nereti notiek arī tiesvedības, jo finanšu apjomi ir lieli un katra puse aizstāv savas intereses. Šoreiz analizēsim kādu aktuālu spriedumu par piegādātāja tiesībām precizēt iepirkuma informāciju.
Tiesvedības 07:00, 13. Sep. 2021
Pašreizējo ģeopolitisko notikumu ēnā, mainoties ierastajām preču piegādes ķēdēm, vairāki uzņēmumi saskārušies ar izejvielu trūkumu un to cenu pieaugumu. Uzņēmējiem šajā situācijā ir tiesības veidot kopīgus izejvielu iepirkumus, lai iegādātos lielāku preču daudzumu, taču šādiem iepirkumiem jāatbilst konkurences tiesību prasībām. Kā tās izpildīt?
Konkurences tiesības 06:00, 1. Jūn. 2022
Ņemot vērā situāciju Ukrainā un ar to saistīto sankciju ietekmi, liela daļa uzņēmumu saskārušies ar ievērojamu cenu sadārdzināšanos un izejvielu deficītu. Tā rezultātā nozaru pārstāvji nereti komunicē savā starpā, piemēram, asociācijās, lai kopīgi apspriestu problēmas un meklētu risinājumus. Tomēr uzņēmējiem ir svarīgi ņemt vērā, kāda sadarbība konkurentu starpā ir atļauta, lai to savstarpējās komunikācijas un sadarbības rezultātā nepārkāptu Konkurences likumu, atgādina Konkurences padome.
Aktualitātes 13:10, 11. Jūl. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:53, 14. Jūl. 2022
Dažādi jautājumi par e-komerciju un patērētāju tiesībām digitālo pirkumu uzņēmumu dienaskārtībā kļūst arvien aktuālāki. Šobrīd aktuāls ir jautājums par direktīvu, kuras prasības kļūst piemērojamas jau šīs nedēļas beigās, proti, 28. maijā. Atgādināsim, kas gan pircējiem, gan pārdevējiem jāzina par dažādu piegādes risinājumu noformēšanu, pirkumu drošību un jaunajām digitālās vides prasībām!
Komerctiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Slēdzot līgumus ar darījuma partneriem, vienmēr lūgts norādīt līgumā aktuālo juridisko vai deklarēto adresi. Tāpat līgumā nereti iekļauts punkts, ka tad, ja norādīto adresi maina, līguma pusei par to jāinformē darījuma partneris. Jautājums par sadarbības partnera adresi kļūst aktuāls, kad pārkāpti līguma nosacījumi, proti, kad kavēta saistību izpilde. Šajā gadījumā rodas situācijas, kad, sūtot atgādinājumus par saistību izpildi, līguma puse nav sasniedzama līgumā norādītajā adresē.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 5. Jūl. 2022
Publiskos iepirkumus regulējošajos normatīvajos aktos veikti nozīmīgi grozījumi, kas stājas spēkā 2023. gada 1. janvārī, informē Iepirkumu uzraudzības birojs. Izskatīsim būtiskākos grozījumus!
Likumdošana 09:21, 2. Jūn. 2022
Praksē joprojām ir situācijas, kad līgumsodu piemēro neatbilstoši. Kā noteikt bāzi, no kuras aprēķināms likumā noteiktais 10% ierobežojums, un vai līgumsodu, kas veido 10% no pamatparāda, vienmēr var uzskatīt par taisnīgu un samērīgu?
Lietvedība 06:00, 8. Jūn. 2022
Eiropas Savienības (ES) sankcijas pret Krieviju nu ietver arī publisko iepirkumu jomu. Neskaitot dažus izņēmumus, publiskajos iepirkumos piederība Krievijai faktiski kļuvusi par obligātu noteikumu izslēgšanai. Vai publisko iepirkumu pasūtītājiem un piegādātājiem nu jāalgo izmeklētāji, un ko darīt, ja esošajā līgumā paredzēts izmantot, piemēram, tērauda izstrādājumus no Krievijas?
Publiskie iepirkumi 06:00, 11. Mai. 2022
Pandēmija, cerams, kļuvusi par pagātni, bet daudzi no tās laikā gūtajiem paradumiem ir uz palikšanu. Viens no tiem – fiziski taustāmu preču vai pakalpojumu vietā, ja vien iespējams, arvien vairāk izmantojam digitālu saturu un digitālus pakalpojumus. Tādēļ šo produktu ražotājiem un pārdevējiem jārēķinās, ka strauji augošo biznesa nozari uzraudzīs arvien vairāk.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 9. Mai. 2022
Lai gan Covid-19 ierobežošanas pasākumi jau atcelti, attālināto darbu uzņēmumos izmantos arī turpmāk. Tātad joprojām radīsies ar tam nepieciešamā aprīkojuma iegādi un darba vietas iekārtošanu saistīti izdevumi. Atgādināsim, kuram par tiem jāmaksā, kā arī noskaidrosim, vai var atgūt darbiniekam izmaksātu kompensāciju par darba aprīkojumu, ko tas salauzis!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Mai. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienība (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Aktualitātes 11:41, 2. Mai. 2022
Beidzamajā laikā īpaši aktuāls ir jautājums, vai var izbeigt līgumu, ja tā izpilde vairs nav ekonomiski pamatota izejmateriālu sadārdzinājuma vai apgrūtinātās izejvielu pieejamības dēļ. Vai šādos apstākļos puses var prasīt pārskatīt līgumā noteikto cenu?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 5. Mai. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko nesen publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:28, 9. Mai. 2022
Ņemot vērā, ka vairāku nozaru uzņēmēji pašlaik Krievijas Federācijas īstenotās un Baltkrievijas Republikas atbalstītās militārās agresijas un ar to saistīto sankciju rezultātā saskaras ar būtisku izejvielu deficītu, piemēram, metāla izejvielu trūkumu un graudaugu trūkumu pārtikas ražošanā, kā arī citu izejvielu deficītu, uzņēmēji neatkarīgi no nozares drīkst veidot kopīgus izejvielu iepirkumus piegādēm uz Latviju, informē Konkurences padome (KP).
Aktualitātes 11:52, 1. Apr. 2022
2022. gads atnesis nozīmīgas pārmaiņas tirgotājiem, īpaši tiem, kuru darbība saistīta ar e-komerciju. Proti, no šā gada visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs bija jāievieš divas direktīvas, kuru galvenie nosacījumi regulē digitālu saturu un pakalpojumu tirdzniecību, savukārt jau maija beigās tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem jāsāk ievērot t.s. Patērētāju tiesību aizsardzības modernizēšanas direktīva.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 28. Mar. 2022
Šī gada 15. martā stājās spēkā Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumi, kur tika mainīts un uzlabots regulējums par preču atbilstību līguma noteikumiem, gan veidots speciāls regulējums attiecībā uz digitālo saturu un digitāliem pakalpojumiem, bez kuriem nu vairs nav iedomājama gandrīz neviena cilvēka ikdiena, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 08:14, 21. Mar. 2022
Ņemot vērā Krievijas īstenoto karadarbību Ukrainā un tās ietekmi, Eiropas Komisija pieņēmusi jaunu regulu, precizējot sankcijas, kuras ir tieši piemērojamas publisku iepirkumu līgumu noslēgšanai un izpildei, informē Iepirkumu uzraudzības birojs. Regula stājās spēkā 9. aprīlī.
Likumdošana 13:25, 20. Apr. 2022
Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu dēļ pasaulē un Latvijā noteikti dažādi ierobežojumi, kas ietekmē gan cilvēku pārvietošanos, gan pakalpojumu sniegšanu un saņemšanu, tostarp ražošanas un transporta sektoros. Tomēr vai uzņēmēji līgumsaistību neizpildes gadījumā šos ierobežojumus var norādīt kā nepārvaramu varu?
Komerctiesības 06:00, 21. Mar. 2022
Atbilstoši epidemioloģiskās drošības prasībām no 1. marta publiskās vietās jālieto medicīniskā maska vai respirators. Ko konkrēti nozīmē jēdziens "publiskās telpas"? Vai darba vieta rūpnīcā ir publiskā telpa? Vai privātā ražošanas uzņēmumā no 1. marta darbinieki drīkst strādāt bez maskām, ja vienā telpā ir vairāk par vienu cilvēku?
Komercdarbība 06:00, 15. Mar. 2022
Lai nodrošinātu tiesisko noteiktību un stabilitāti, likumdevējs paredzējis, ka persona savas tiesības var izlietot noteiktu laikaposmu. Tā tas ir arī darba attiecībās, kur pastāvošos termiņus var iedalīt divos veidos – noilguma un prekluzīvie termiņi.
Darba tiesības 06:00, 14. Mar. 2022
Šogad stāsies spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), ar ko paredzēts noteikt jaunas prasības līgumiem par digitālā satura vai digitālo pakalpojumu piegādi.
Komerctiesības 06:00, 18. Feb. 2022
Ievērojot, ka 2021. gada 1. novembrī spēkā stājās Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likums, Konkurences padome tirgus dalībniekiem ir sagatavojusi skaidrojošas jaunā likuma piemērošanas vadlīnijas. Tās veidotas, papildinot un precizējot Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma piemērošanas vadlīnijas, kuras bija veidotas, lai skaidrotu iepriekšējā regulējuma būtību – piegādātāju un mazumtirgotāju godīgu sadarbību.
Aktualitātes 16:00, 15. Feb. 2022
Noteiktas patērētāju tiesības neatbilstoša digitālā satura un digitālā pakalpojuma iegādes un piegādes gadījumā, to paredz Saeimas šā gada 17. februārī trešajā lasījumā atbalstītie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:00, 17. Feb. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 08:35, 3. Feb. 2022
Diskusijas par cenas vērtēšanu iepirkumos, izslēdzot vai neizslēdzot nepamatoti lētus piedāvājumus, notiek jau ilgi. Cik objektīvi pasūtītājs var izvērtēt cenas atbilstību? Nav pārsteigums, ka šādi jautājumi nokļūst arī līdz tiesas analīzei. Ielūkojamies kādā aktuālā spriedumā!
Tiesvedības 06:00, 16. Feb. 2022
Senāta Administratīvo lietu departaments rakstveida procesā izskatīs sešas kasācijas sūdzības par apelācijas instances tiesas spriedumiem un divas blakus sūdzības par zemākas instances tiesas lēmumiem. Kasācijas sūdzības iesniegtas lietās, kurās atbildētāji ir Valsts ieņēmumu dienests, Konkurences padome, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Tukuma novada Dzimtsarakstu nodaļa un Juridiskās palīdzības dienests. Informāciju sagatavoja Baiba Kataja, Augstākās tiesas preses sekretāre.
Jaunākās tiesvedības 16:00, 31. Jan. 2022
Plānots ieviest jaunas prasības digitālā satura un pakalpojuma atbilstībai līguma noteikumiem, digitālā satura vai pakalpojuma piegādei, pareizai integrēšanai un modificēšanai, to paredz Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas šā gada 9. februāri galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:30, 10. Feb. 2022
Ar mērķi sekmēt patērētāju informētību un augstāku tiesību aizsardzības līmeni, kā arī lai modernizētu normatīvos aktus, šā gada 22. februāra sēdē Ministru kabinets apstiprināja grozījumus noteikumos par distances līgumiem un par līgumiem, kas noslēgti ārpus pastāvīgās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietas, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:30, 22. Feb. 2022
Lai vienkāršotu ar lietas izskatīšanu saistīto izdevumu aprēķināšanu civillietās, ar noteikumu projektu tiek noteikta viena konkrēta summa par izdevumiem, kas saistīti ar tiesas pavēstu un citu tiesas dokumentu piegādāšanu un izsniegšanu, rakstveida pierādījumu atgriešanu un ar tiesas dokumentu atvasinājumu izgatavošanu, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 15:30, 12. Jan. 2022
Publiskie iepirkumi ir viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Eiropas Savienības (ES) klimata mērķu sasniegšanai. 2020. gadā Latvijā zaļais publiskais iepirkums veidoja 15,4% jeb vienu piektdaļu) no visiem publiskajiem iepirkumiem. Prognozējams, ka tā īpatsvars pieaugs. Ieskicēsim Eiropas zaļā kursa potenciālo ietekmi uz zaļajiem iepirkumiem, jo tieši publiskais sektors uzskatāms par piemēru pārējiem un tam jānodrošina, ka tā iepirkumi tiešām ir zaļi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 27. Dec. 2021
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Uz šiem un citiem būtiskiem jautājumiem atbildes meklēsim konferencē “Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022” jau šonedēļ, 21. janvārī!
Aktualitātes 16:51, 14. Jan. 2022
Pērn vārdu "kartelis' medijos un uzņēmēju vidē dzirdējām bieži. Ir skaidrs, ka tas nav nekas labs, taču kā konstatēt, ka, iespējams, esat saskārušies ar karteli? Kā izvairīties no iesaistīšanās tajā?
Konkurences tiesības 06:00, 17. Jan. 2022
Reizi divos gados Eiropas Komisija pārskata un precizē līgumcenu robežvērtības, no kurām piemēro publisko iepirkumu direktīvu prasības. Līdz ar to no 2022. gada 1. janvāra noteiktas jaunas līgumcenu robežas piegāžu, pakalpojumu un būvdarbu līgumos.
Likumdošana 11:08, 9. Jan. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 10:00, 2. Dec. 2021
Šā gada 1. novembrī spēkā stājas Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likums, kura mērķis ir aizliegt negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī aizliegt nepārtikas preču mazumtirgotāju iepirkuma varas izmantošanu pret piegādātājiem, savukārt tirgus dalībnieku rīcības atbilstību jaunajam likumam uzraudzīs un kontrolēs Konkurences padome.
Aktualitātes 10:00, 2. Nov. 2021
Šā gada 28. septembra Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas izstrādāti, lai veicinātu augstāku patērētāju tiesību aizsardzības līmeni digitālajā jomā, nosakot patērētāju tiesības neatbilstošu digitālā satura un digitālā pakalpojuma iegādes un piegādes gadījumos, kā arī neatbilstošu preču iegādes gadījumā, ziņo Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 12:00, 28. Sep. 2021
Darbinieka pilnvarošana darba vai citu saistītu jautājumu risināšanai var būt uzticības izrādīšana darbiniekam konkrētu jautājumu risināšanai, kā arī pilnvaru darbiniekam var izdot kā dokumentu, kurā ietvertas darbību un kompetences robežas.
Klausies
Lietvedība
06:00, 12. Nov. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:30, 4. Nov. 2021
Ņemot vērā reklāmas nozīmi kontekstā ar uzņēmuma konkurētspēju tirgū, nav noslēpums, ka reklāmas tiesiskuma aspekti nereti saduras ar konkurences tiesību regulējumu. Šādos gadījumos, izpildoties noteiktiem priekšnoteikumiem, iespējams runāt par negodīgu konkurenci, kas dod tiesības vērsties pret konkurentu, lai gūtu atlīdzinājumu un novērstu negodīgās prakses turpināšanos.
Klausies
Konkurences tiesības
06:00, 10. Nov. 2021
Sadarbības partneris nepilda līguma nosacījumus un neveic apsolīto preču piegādi noteiktajā termiņā, tādēļ radies konflikts. Pamatoti ir sajūta, ka bez tiesas iesaistes to nebūs iespējams atrisināt. Ar ko sākt, sagatavojot prasības pieteikumu tiesai vai šķīrējtiesai?
Tiesvedības 07:00, 29. Sep. 2021
Vides tiesību ainava Latvijā un pasaulē, visticamāk, mainīsies samērā strauji. Iepriekšējā rakstā analizējām situāciju Latvijā, bet nu laiks ielūkoties zaļo tiesvedību jomas pasaules tendencēs. Jau šobrīd zaļo tiesvedību apjoms strauji palielinās.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2021
Līgumu izpildes laikā līguma puses bieži sastopas ar cenu – izmaksu – svārstībām. Tajā skaitā piegādātājiem ir jārēķinās ar to, ka līguma izpildes laikā izmaksas var ne tikai samazināties, bet arī var paaugstināties. Šādu svārstību rezultātā piegādātājs var gan gūt papildu peļņu, ja tā izmaksas samazinās, gan arī ciest zaudējumus, ja izmaksas būtiski pieaug, skaidro Iepirkumu uzraudzības birojs.
Aktualitātes 11:00, 20. Okt. 2021
Lai samazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, valdība šodien apstiprināja izmaiņas rīkojumā par ārkārtējo situāciju, ieviešot stingrākus drošības pasākumus no 21. oktobra līdz 14. novembrim (ieskaitot).
Covid-19 08:06, 21. Okt. 2021
Dzirdot vārdu "kartelis", pirmais, par ko iedomājamies, ir mafiozas struktūras Meksikā vai Kolumbijā. Tomēr šis termins raksturo arī konkurences tiesības un konkurentu pretlikumīgas darbības jeb tirgus dalībnieku aizliegtās horizontālās vienošanās. Kartelis konkurences tiesību izpratnē rodas situācijās, kad, piemēram, divi uzņēmēji, kas ir savstarpēji konkurenti, vienojas par cenu, sadala tirgu vai vienojas par dalības nosacījumiem iepirkumos.
Konkurences tiesības 07:00, 27. Sep. 2021
Pie lasītājiem devies jaunais iTiesības drukātais numurs. Kādas ir attiecības starp uzņēmumiem un valsts iestādēm? Kā mājās lietot darba datoru? Ko uzņēmumiem maina Pašvaldību reforma? Noskaidrojiet oktobra numurā!
Aktualitātes 14:18, 1. Okt. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 5. Okt. 2021
2021. gada 1. septembrī Konkurences padome (KP) saņēma Igaunijā reģistrētas sabiedrības OÜ "MM Grupp" apvienošanās ziņojumu par izšķirošas ietekmes iegūšanu pār Igaunijā reģistrētu sabiedrību OÜ "Treeland", kam pieder uzņēmumi akciju sabiedrība "LIDO" un OÜ "LIDO Eesti", informē KP.
Aktualitātes 15:30, 13. Sep. 2021
Mūsdienu dzīves ritmā distances tirdzniecības nozīme turpina palielināties, savukārt Covid-19 pandēmijas krīzes apstākļos tās lomu nevar pārvērtēt. Nav šaubu, ka patērētājiem un pārdevējiem, pēkšņi esot spiestiem slēgt darījumus attālināti, bija liels izaicinājums saprast no distances līguma izrietošās tiesības un pienākumus.
Klausies
Lietvedība
07:00, 30. Jūl. 2021
Ieraugot terminu "mazie iepirkumi", bieži rodas jautājums, kas tie ir un cik mazam iepirkumam jābūt, lai nepiemērotu Publisko iepirkumu likumu vai arī piemērotu to atvieglotā kārtībā. Lai atrastu pareizo atbildi un noskaidrotu, kāds regulējums jāpiemēro, pasūtītājam jāveic vairākas secīgas darbības.
Publiskie iepirkumi 07:00, 4. Aug. 2021
Ministru kabinetā apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 353 "Prasības zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtība". Grozījumi izstrādāti, lai aktualizētu, vienkāršotu zaļā publiskā iepirkuma prasības un nodrošinātu otrreiz pārstrādāto materiālu izmantošanu publiskajos iepirkumos.
Likumdošana 10:58, 15. Sep. 2020
Iepirkumu uzraudzības biroja Kontroles departamenta eksperti ir apkopojuši desmit biežāk sastopamās neatbilstības iepirkumu dokumentācijā. Apkopojumā iekļauti gan kvantitatīvie, gan kvalitatīvie rādītāji – proti, gan tādas neatbilstības, kuras nav ļoti būtiskas, bet kuras bieži atkārtojas, gan tādas neatbilstības, kurām ir būtisks raksturs, kaut arī tās sastopamas salīdzinoši retāk.
Aktualitātes 14:56, 19. Jūl. 2021
Darba likumā un citos darba tiesiskās attiecības regulējošos normatīvajos aktos paredzētas vairākas normas, kas nav grozāmas, darbiniekam un darba devējam vienojoties. Aplūkosim uz nepilngadīgu personu nodarbināšanu attiecināmus ierobežojumus, kas ir īpaši aktuāli vasaras mēnešos, kad nepieciešami darbinieki sezonas darbu veikšanai, savukārt nepilngadīgajiem skolēnu brīvdienās ir brīvais laiks un nereti aktuāls kļūst jautājums par vēlmi piepelnīties.
Darba tiesības 07:00, 31. Mai. 2021
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 21. Jūn. 2021
Svarīgas tēmas, kas darba devējiem aktuālas tieši vasarā, un citi vērtīgi raksti izlasāmi jaunajā “iTiesības” drukātā žurnāla numurā. Lūk, neliels ieskats tajā.
Aktualitātes 16:27, 28. Mai. 2021
2021. gada 7. aprīlī Saeima pieņēma Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumu (NTPAL), kas stāsies spēkā 2021. gada 1. novembrī, būtībā vienā tiesību aktā apvienojot divus regulējumus.
Komerctiesības 07:00, 21. Jūn. 2021
Latvijas uzņēmums pasūta preces no Ķīnas, taču, kad sūtījums saņemts, tās izrādās viltotas. Kuram par to jāuzņemas atbildība – muitai, pārdevējam no Ķīnas (jo sūtīja viltojumu) vai preču saņēmējam, kurš saņēma viltojumu?
Komercdarbība 07:00, 29. Apr. 2021
Attālinātais darbs šodien ir jau daudzu uzņēmumu ikdiena. Bet ko darīt, ja kāds darbinieks ir jāatlaiž? Vai uzreikumu drīkst nosūtīt e-pastā? Un kā ar citu būtisku dokumentu apriti?
Darba tiesības 07:00, 27. Mai. 2021
Kāda nozīme ir darījuma partnera reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā situācijā, kad Valsts ieņēmumu dienests apšauba veiktos darījumus un atsaka tiesības atskaitīt priekšnodokli par darījumiem ar šādu darījuma partneri?
Komerctiesības 07:00, 30. Apr. 2021
Ja darījums notiek starp divām juridiskām personām, vai pakalpojumu sniedzējs var atteikties veikt grozījumus līgumā pēc potenciālā pircēja aicinājuma?
Lietvedība 07:00, 14. Mai. 2021
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumu. Tā mērķis ir ierobežot negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī nepārtikas preču mazumtirgotāju ietekmes izmantošanu pret piegādātājiem. Līdz ar jauno regulējumu ieviesta arī virkne Eiropas Savienības prasību.
Likumdošana 12:07, 8. Apr. 2021
Latvijas Republikas Senāts 6. maijā pieņēma lēmumu neierosināt kasācijas tiesvedību krimināllietā par medicīnas aprīkojuma iegādi Jelgavas slimnīcai. Līdz ar Senāta lēmumu stājas spēkā Zemgales apgabaltiesas 2020. gada 16. oktobra spriedums, ar kuru četri apsūdzētie atzīti par nevainīgiem un attaisnoti pret viņiem celtajās apsūdzībās.
Jaunākās tiesvedības 16:21, 6. Mai. 2021
Lai gan pagājis jau gads, kopš Covid-19 pandēmija ieviesa būtiskas korekcijas mūsu ikdienas dzīvē un darbā, darba devējiem joprojām rodas dažādi praktiski jautājumi par personāla atlasi un darbinieku pieņemšanu darbā, veicot šos procesus attālināti.
Darba tiesības 07:00, 3. Mai. 2021
Jau vairāk nekā gadu daudzos uzņēmumos darbinieki strādā attālināti, līdz ar to mainījušies dažādi personāla procesi, tostarp var būt nepieciešams attālināti pieņemt darbā un atbrīvot no darba darbiniekus. Šoreiz plašāk aplūkosim tieši atbrīvošanu no darba.
Darba tiesības 07:00, 19. Mai. 2021
Līguma slēgšana nereti ir ilgs process, kura laikā abām pusēm jāvienojas par būtiskiem sadarbības priekšnosacījumiem. Kādi apsvērumi jāņem vērā, izvēloties līguma formu? Kādi nosacījumi jāietver līgumā? Kā līgumu slēgšana notiek praksē, un vai otra puse var atteikties grozīt standartizētu līgumu? Kādu elektronisko parakstu ieteicams izvēlēties līgumam elektroniskā formā?
Lietvedība 07:00, 12. Apr. 2021
Latvijas Republikas Senāts 12. martā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts SIA “VIA” pieteikums par Valsts ieņēmumu dienesta lēmuma atcelšanu. Ar minēto lēmumu pieteicējai samazināts no budžeta atmaksājamais pievienotās vērtības nodoklis (PVN), papildus samaksai budžetā noteikts PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis un saistībā ar šiem nodokļiem aprēķināta nokavējuma un soda nauda.
Jaunākās tiesvedības 08:49, 15. Mar. 2021
Kāds faktiski izskatās vienkāršs elektroniskais paraksts? Vai tas var saturēt vārdu un uzvārdu vai arī tas var būt svītrkods, par kura atšifrējumu informācija pieejama tikai pašam dokumenta radītājam, kuru ģenerē sistēma, vai arī kāds cits veids?
Lietvedība 07:00, 18. Feb. 2021
Covid-19 izplatības radītā krīze pasaulē un Latvijā ir būtiski satricinājusi uzņēmējdarbības vidi Latvijā, savukārt tirdzniecības ierobežojumi var radīt ilgtermiņa sekas konkurencei, informē Konkurences padome.
Covid-19 14:23, 8. Feb. 2021
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus Publisko iepirkumu likumā (PIL), kas paredz pilnveidot pretendentu izslēgšanas kritērijus, lai veicinātu kandidātu un pretendentu dalību publiskajos iepirkumos. Tāpat grozījumi PIL paredz iekļaut regulējumu par līgumu reģistru, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:59, 12. Feb. 2021
Atsākoties lidojumiem no Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes, visiem, kas ielido Latvijā, obligāti lidostā jāveic Covid-19 tests un stingri jāievēro 10 dienu pašizolācijas prasības.
Covid-19 10:25, 5. Jan. 2021
Pandēmija, kas bez žēlastības plosās gan Latvijā, gan pasaulē, nedrošības sajūta un nespēja paredzēt, kādā pasaulē pamodīsimies rīt. Kā uzņēmumam rīkoties šādos neskaidros laikos? Kā krīzes apstākļos uzlabot uzņēmuma konkurētspēju tirgū?
Komerctiesības 09:34, 15. Jan. 2021
Sākot e-komercijas darbību, jāņem vērā, ka arī interneta veikali pakļauti noteiktām prasībām un šo prasību izpildi kontrolē tādas uzraudzības iestādes kā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Datu valsts inspekcija. Šajā rakstā aplūkosim aspektus, kas komersantiem, kuri gatavojas pārdot savu produkciju e-vidē, jāņem vērā, lai nenokļūtu uzraudzības iestāžu nagos.
Komerctiesības 15:00, 8. Jan. 2021
14. janvārī tiešsaistē noritēja žurnāla “iFinanses” sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizētā ikgadējā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2021”, kurā atzītākie nozares eksperti informēja par aktuālākajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stājas spēkā šogad.
Aktualitātes 10:50, 15. Jan. 2021
Jautājums par digitalizāciju tirdzniecības nozarē beidzamos piecos gados ievērojami audzējis aktualitāti, īpaši šobrīd, kad tirdzniecības pārcelšana uz digitālo vidi daudziem uzņēmumiem var vismaz daļēji nodrošināt līdzšinējo ieņēmumu saglabāšanu. Sniegšu koncentrētu ieskatu par būtiskākajiem juridiskajiem personas datu aizsardzības jautājumiem, kas jāņem vērā jauna interneta veikala izveides vai esoša interneta veikala uzlabošanas ietvaros.
Klausies
Komerctiesības
07:00, 18. Jan. 2021
Sakarā ar Covid-19 pandēmijas izplatību ārkārtējā situācija tiek pagarināta līdz 7. februārim, iekļaujot papildu nosacījumu par “brīvdienu mājsēdi” un nosakot vairākus papildu ierobežojumus tirdzniecības vietām un sabiedriskās ēdināšanas un citu pakalpojumu sniedzējiem, nolemts Ministru kabineta (MK) un Krīzes vadības padomes kopsēdē.
Covid-19 15:30, 30. Dec. 2020
Augstākās tiesas (Senāta) Administratīvo lietu departaments 23. novembrī atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā par akcīzes nodokļa pārmaksu. Lieta nodota jaunai izskatīšanai apelācijas instances tiesā.
Jaunākās tiesvedības 16:28, 25. Nov. 2020
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti pirmajā lasījumā atbalstīja Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma projektu. Tā mērķis ir ierobežot negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī nepārtikas preču mazumtirgotāju ietekmes izmantošanu pret piegādātājiem. Līdz ar jauno regulējumu paredzēts ieviest arī virkni Eiropas Savienības prasību.
Likumdošana 17:25, 2. Nov. 2020
Jurists ir profesija, kam, līdzīgi kā daudzām citām, jāseko laikam un jāmainās. Strādājot pa vecam, diez vai ilgtermiņā izdosies noturēt esošos vai piesaistīt jaunus klientus, tāpēc arī juristiem jābūt atvērtiem pārmaiņām un jāmācās izmantot mūsdienu tehnoloģijas, kā arī jāmeklē inovatīvi risinājumi.
Komerctiesības 07:00, 30. Nov. 2020
Publiskie iepirkumi mums nereti saistās ar sūdzībām par pasūtītāja rīcību, negodīgu konkurenci un tiesvedībām. Šāda asociācija skaidrojama ne tikai ar katra pretendenta vēlmi uzvarēt publiskajā iepirkumā, bet arī ar samērā specifiskām publiskā iepirkuma nolikuma prasībām, ko pasūtītājs nosaka gan publiskā pasūtījuma priekšmetam, gan pretendenta pieredzei. Tieši neizpratne par publisko iepirkumu pamatprincipiem un pasūtītāja rīcības brīvību pretendentiem nereti neļauj saprast konkrētu publiskā iepirkuma nolikumā ietverto prasību pamatotību.
Tiesvedības 07:00, 11. Dec. 2020
Ministru kabineta sēdē ir izskatīti grozījumi Publisko iepirkumu likumā un ar to saistītie grozījumi likumā par nodokļiem un nodevām. To mērķis ir pilnveidot esošos kandidātu un pretendentu izslēgšanas iemeslus, lai dotu pasūtītājiem plašākas iespējas izslēgt no iepirkumiem negodprātīgus piegādātājus. Tāpat paredzēts paplašināt sabiedrības piekļuvi informācijai par noslēgto līgumu faktisko izpildi.
Likumdošana 16:56, 2. Nov. 2020
Uzņēmuma darbības veids ir transportlīdzekļu vadītāju apmācība, uzņēmums ir reģistrēts Izglītības iestāžu reģistrā un saņēmis reģistrācijas apliecību. Vai, pamatojoties uz Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta 1. daļas 12. punktu, uzņēmums var nepiemērot pievienotās vērtības nodokli transportlīdzekļu vadītāju apmācības pakalpojumiem?
Nodokļi 07:00, 1. Okt. 2020
Publiskie iepirkumi ir aktuāla tēma, it īpaši šobrīd, kad pēc Covid-19 jāaktivizē ekonomika. Tieši tādēļ šajā rakstā vēlos fokusēties uz pakalpojumu publisko iepirkumu, jo pakalpojumu nozare juta būtisku Covid-19 ietekmi.
Komerctiesības 07:00, 28. Sep. 2020
Kas jāzina un jāņem vērā pretendentam, iesniedzot piedāvājumu par savu pakalpojumu? Ar kādiem līdzekļiem nodrošināt savu interešu un tiesību ievērošanu iepirkuma procesā? Dalāmies ar būtiskākajiem ieteikumiem, kas varētu noderēt iepirkumu pretendentiem.
Komerctiesības 07:00, 7. Okt. 2020
Šobrīd e-komercija attīstās ātrāk nekā jebkad iepriekš. Iepirkšanās tiešsaistē kļuvusi par vienu no izplatītākajām interneta lietotāju aktivitātēm. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2019. gada dati, pērn 53,8% Latvijas iedzīvotāju izmantojuši internetu, lai iegādātos dažādas preces un pakalpojumus. Paredzams, ka šis rādītājs pēc ārkārtējās situācijas būs audzis.
Komerctiesības 07:00, 24. Aug. 2020
Eiropas Komisija nav piešķīrusi atļauju Latvijai ieviest apgriezto jeb reverso pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtību būvizstrādājumiem, sadzīves elektroniskajām iekārtām un sadzīves elektriskajai aparatūrai, līdz ar to, sākot no 2020.gada 1.janvāra, komersantiem, kuri veic minēto preču piegādes, būs jāpiemēro PVN vispārīgā maksāšanas kārtība, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Aktualitātes 13:54, 18. Okt. 2019
Pēc teju divus gadus ilgušā darba ar mērķi stiprināt patērētāju tiesību aizsardzības noteikumu labāku izpildi un modernizēšanu Eiropas Savienības (ES) līmenī 2019. gada nogalē tika pieņemta Eiropas parlamenta un Padomes direktīva 2019/2161 (Omnibus direktīva). Tā, pirmkārt, nodrošina iespēju gūt kompensāciju par pārdevēju pārkāpumiem un, otrkārt, modernizē jau esošā regulējuma izpratni.
Komerctiesības 07:00, 4. Sep. 2020
Aizvien paplašinoties elektronisko dokumentu izmantošanai, ir tikai dabiski, ka rodas arī virkne jautājumu par dažādām elektronisko dokumentu noformēšanas, kā arī droša elektroniskā paraksta izmantošanas un noformēšanas niansēm. Šajā un turpmākajos “iTiesību” rakstos saliksim visu pa plauktiņiem!
Lietvedība 07:00, 31. Aug. 2020
Tipisks klienta situācijas apraksts – klients jau vairākus gadus preces importē ar vienu un to pašu kombinētās nomenklatūras kodu. Valsts ieņēmumu dienests (VID) negaidīti veic preču dokumentu pārbaudi, secina nepareizi piemērotu kombinētās nomenklatūras kodu un muitas nodokļa likmi par pēdējiem trīs gadiem. Tam seko nodokļu pārrēķins, ar kuru VID nosaka valsts budžetā piedzenamo nodokļa summu, kā arī soda un/vai nokavējuma naudu. Tā rezultātā nodokļu maksātājs gatavo tam pieejamos pierādījumus, lai pamatotu piemērotā kombinētās nomenklatūras koda pareizību jeb VID secinājumu nepamatotību. Kā izvairīties no šādas situācijas?
Lietvedība 07:00, 7. Okt. 2019
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir pieņēmis lēmumu pret SIA "Aliaz Cooperation" (turpmāk – Sabiedrība), piemērojot Sabiedrībai soda naudu 90 000 eiro apmērā un nosakot pienākumu nekavējoties izbeigt īstenoto negodīgo komercpraksi. Sabiedrība ir maldinājusi patērētājus par piedāvāto produktu īpašībām, pasūtīšanas līgumu, kā arī citiem distances līguma noteikumiem.
Aktualitātes 16:32, 5. Sep. 2020
Prakse liecina, ka neuzmanība muitas jautājumos var maksāt pat vairākus simtus tūkstošus eiro. Dažus no riskiem starptautiskajā tirdzniecībā var viegli novērst, rūpīgi pārbaudot, no kurienes ir preces, un pārliecinoties, ka pirms darījuma noslēgšanas ir zināmas piemērojamās nodevas un tarifi.
Komerctiesības 07:00, 27. Sep. 2019
1. jūlijā piedzīvojām būtiskas izmaiņas administratīvās atbildības regulējumā, stājoties spēkā jaunajam Administratīvās atbildības likumam un zaudējot spēku tā priekštecim – Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksam.
Komerctiesības 07:00, 17. Aug. 2020