Kā risināt komerciālo strīdu?
2023-10-25
Lauris Klagišs, SIA “Zvērināta advokāta Laura Klagiša birojs”, zvērināts advokāts, sertificēts personas datu apstrādes speciālists
Klausies
Nereti strīdā iesaistītās puses mēdz draudēt ar tiesu darbiem, taču prakse pierāda, ka ne visas strīdu situācijas ir nepieciešams un iespējams atrisināt tiesas ceļā. Bieži vien to var izdarīt pārrunu ceļā vai pirmstiesas procesā. Kurš no strīdu risināšanas veidiem ir piemērotākais konkrētajā situācijā? Kādos gadījumos tiesvedība ir “pēdējais salmiņš”? Skaidrosim šajā rakstā.
Kas ir komerciālie strīdi?
Par komerciālajiem strīdiem uzskatāmi tādi strīdi, kuros vismaz viens no strīdus dalībniekiem ir uzņēmums. Ņemot vērā, ka uzņēmēji ar saviem sadarbības partneriem vai klientiem pārsvarā slēdz sadarbības līgumus, daudzus strīdus iespējams preventīvi novērst, sagatavojot pēc iespējas kvalitatīvāku līgumu.
Situācijās, kurās konflikta risinājums nav atrodams līgumā, nebūtu ieteicams nekavējoties doties uz tiesu, jo tiesvedība Latvijā ir ilgs un dārgs process. Vispirms vajadzētu organizēt pārrunas ar strīdus pusi, kurās aicināti piedalīties arī iesaistīto pušu juristi vai advokāti. Profesionāļu iesaiste ne tikai palīdzēs ātrāk atrast “zelta vidusceļu”, bet arī mazinās pušu emocijas
Kā var uzvarēt strīdā, ja nav pietiekamu finanšu līdzekļu? Pirmajā brīdī vienīgā pareizā atbilde šķiet – nestrīdēties, piekāpties –, jo strīda risināšana tiesā pieprasa zināmus līdzekļus. Tomēr pastāv vairāki strīdu risināšanas aspekti, kas obligāti nepieprasa bezierunu piekāpšanos un ļauj nonākt pie pozitīva risinājuma. Apskatām rīcības modeļus, kas var noderēt ikvienam, kurš nonācis civiltiesiskā konflikta situācijā un kuram nepietiek finanšu resursu juridiskai aizstāvībai.
Tiesvedības
06:00, 27. Nov. 2023
Brīdī, kad pirms vairākiem gadiem noslēgta un joprojām spēkā esoša līguma oriģināls ir pazudis un saglabājusies vienīgi tā kopija, starp līgumslēdzēju pusēm rodas strīds, ko vēlas nodot risināt tiesai. Vai iespējams pierādīt līguma slēgšanu, ja nav pieejams dokumenta oriģināls?
Tiesvedības
06:00, 23. Nov. 2023
Atbilstoši Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nostādnēm maternitātes pabalstu par visu grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku izmaksā sievietei, kura ir atbrīvota no darba ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma. Taču neskaidrs ir jautājums, vai izmaksātais atlaišanas pabalsts un kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu var tikt atzīti par darbā gūtajiem ienākumiem, nosakot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta aprēķināšanai.
Tiesvedības
06:00, 21. Nov. 2023
Vai kreditoram, lai atgādinājums būtu pienācīgi paziņots, ir tiesīgs sūtīt atgādinājumu parādniekam uz viņa līgumā norādīto saziņas adresi, vai arī kreditoram ir pienākums noskaidrot parādnieka deklarēto dzīvesvietu un atgādinājumu sūtīt uz to. Senāta Civillietu departaments izskatīja juridisko interpretāciju saistībā ar kreditora atgādinājumu parādniekam.
Tiesvedības
06:00, 15. Nov. 2023
Kā pierādīt, ka konkrētā mobilā telefona lietotājs ir apsūdzētā persona? Vai slepus ierakstīti balss ieraksti var tikt izmantoti kā pierādījumi tiesā? Kādos gadījumos drīkst noklausīties sarunas? Izskatām tiesu praksi.
Tiesvedības
06:00, 8. Nov. 2023
Nereti strīdus situācijas starp darījuma partneriem var novest pie tiesvedības. Tas, kāds būs tiesas spriedums, galvenokārt atkarīgs no strīdā iesaistīto pušu – prasītāja un atbildētāja – spējas pamatot savus argumentus ar pierādījumiem.
Tiesvedības
08:22, 1. Nov. 2023
Augusta sākumā Latvijas Republikas Augstākā tiesa vērsās Eiropas Savienības Tiesā ar jautājumiem par personas tiesībām uz mantisku kompensāciju gadījumos, kad tās dati ir apstrādāti pretēji Vispārīgās datu aizsardzības regulas noteikumiem. Kamēr atbildes nav sniegtas, izskatām, kāda ir līdzšinējā tiesu prakse kompensāciju piešķiršanā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 18. Okt. 2023
Senāts šī gada jūlijā izskatījis kādu lietu, kurā Uzņēmumu reģistrs (UR) no komercreģistra izslēdza sabiedrību, kura nebija norādījusi patieso labuma guvēju. Spriedumā ir divas vērtīgas atziņas – tas, ka nav norādīts patiesā labuma guvējs, automātiski nenozīmē, ka sabiedrība izslēdzama no komercreģistra. Un otra – Komerclikumā (KL) konstatētas nepilnības kreditoru interešu aizstāvībā, kas norāda uz nepieciešamību veikt grozījumus. Izskatām lietu!
Tiesvedības
06:00, 29. Sep. 2023
Reti kurš no darba tiesību praktizējošiem speciālistiem un interesentiem Latvijā atstāja bez ievērības Senāta Civillietu departamenta 2023.gada 27.jūnija lēmumu lietā SKC-131/2023. Ar ko interesants ir šis Senāta lēmums, un kāpēc ir būtiski nošķirt kolektīvo tiesību strīdu no kolektīvā interešu strīda?
Tiesvedības
06:00, 25. Sep. 2023
Līgumu slēgšana, izmantojot elektroniskās platformas, gluži tāpat kā tehnoloģiju lietošana citās dzīves jomās, kļūst arvien populārāka. Nesen publiski izskanējusi informācija par kādu Kanādas tiesas spriedumu, kurā atzīts, ka lietotnē “Whatsapp” izmantotā emocijzīme thumbs up jeb “īkšķis uz augšu” konkrētajā situācijā atzīstama par līguma akceptu. Līdzīgi arī Rīgas apgabaltiesas Civillietu kolēģija atzinusi, ka šī pati emocijzīme uzskatāma par vienošanās apstiprinājumu. Līdz ar to rodas jautājums – kā un kurā brīdī elektroniskajā sarakstē paustās ziņas var rezultēties juridiskās saistībās?
Klausies
Tiesvedības
06:00, 13. Sep. 2023
Nav noslēpums, ka par strīdiem un tiesvedībām, var domāt dažādi – to ietekmē gan kopējā uzņēmuma strīdu risināšanas stratēģija un izstrādātais rīcības algoritms (ja tāds ir), gan arī iesaistīto pušu temperaments un pieredze. Tomēr, lai strīdus varētu veiksmīgi izmantot vai pareizi aprēķināt ar tiem saistītos riskus, ir būtiski izvēlēties piemērotāko strīdu risināšanas vietu. Apskatām kritērijus, ko ieteicams izvērtēt, to darot!
Tiesvedības
06:00, 11. Sep. 2023
Kā aprēķināt darba samaksu darbiniekam, kas nosūtīts darbu veikt citā valstī? Vai komandējuma naudu var uzskatīt par darba samaksas daļu? Situāciju jo īpaši sarežģī apstāklis, ka nosūtītajam darbiniekam jāpiemēro gan Latvijas, gan konkrētās ārvalsts un starptautiskie normatīvie akti. Izskatīsim aktuālos jautājumus, kas saistās ar darbinieku nosūtīšanu, un apskatīsim arī kādu lietu, kas nonākusi tiesā.
Tiesvedības
06:00, 7. Sep. 2023
“Kopīpašuma daļas lietošanas kārtība” ir uzskatāms par visai plašu jēdzienu, kas ietver materiālu vai nemateriālu labumu nodrošināšanu kopīpašniekiem, proti, autostāvvietu izveidošanu, rotaļlaukumu ierīkošanu, ietvju labiekārtošanu, kā arī citus projektus daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieku apkārtējās vides uzlabošanai. Taču, ko iesākt, ja pusēm pieder dzīvojamās mājas un mājas, kurās ir nedzīvojamās telpas, proti, kopīpašumā esošās daļas, kuru reāla sadale ir neiespējama, un kopīpašnieki nespēj izlemt par kopīpašumā esošās daļas lietošanas kārtības noteikšanu?
Tiesvedības
06:00, 1. Sep. 2023
Senāta 2023.gada 29.jūnija spriedumā lietā SKC-261/2023 izskatīta darbinieka prasība par darba devēja pieļautā vienlīdzīgu tiesību pārkāpuma jeb bosinga konstatēšanu, nelabvēlīgu seku radīšanas aizlieguma pārkāpuma konstatēšanu, kā arī darba algas un morālā kaitējuma atlīdzības piedziņu. Apskatīsim spriedumu.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 21. Aug. 2023