Kā palielināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitālu un kas jāiekļauj pamatkapitāla palielināšanas noteikumos? Kas būtu jāizvērtē uzņēmumam, pieņemot lēmumu palielināt pamatkapitālu? Vai obligāti kopā ar pamatkapitāla palielināšanas noteikumiem jāiesniedz arī jauno dalībnieku pieteikumi daļu iegūšanai?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 2. Aug. 2024
Eiropas Cilvēktiesību tiesa 2024.gada 24.oktobrī ir pasludinājusi spriedumu lietā “N. B. pret Latviju”, secinot, ka ir noticis Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 8.pantā (tiesības uz privātās dzīves un korespondences neaizskaramību) garantēto tiesību pārkāpums, informē Ārlietu ministrija.
Jaunākās tiesvedības 11:03, 28. Okt. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:54, 2. Okt. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 11:37, 5. Sep. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:15, 4. Jūl. 2024
Konkurences padome 2021.gada jūlijā nāca klajā ar vienu no pēdējo gadu skandalozākajiem paziņojumiem – tika atklāts kartelis, kas ilgstoši pastāvējis starp vadošajiem būvniecības uzņēmumiem. Izskatām svarīgākās atziņas, kas tirgus dalībniekiem būtu jāņem vērā savā darbībā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 4. Apr. 2024
Latvijā darbiniekus var motivēt dažādos veidos – organizējot darba pasākumus, piešķirot veselības apdrošināšanu, darba automašīnu un telefonu, kā arī uzņēmuma akciju/daļu pirkuma tiesības. Visi darbiniekam piešķirtie labumi, ko var personificēt un kam nav likumā noteikta atbrīvojuma, ir apliekami ar nodokļiem. Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēta arī virkne labumu, ko darba devējs var nodrošināt bez papildu nodokļu sloga.
Darba tiesības 06:00, 4. Mar. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Aktualitātes 13:07, 23. Feb. 2024
Beidzot tā pa īstam jūtama pavasara saule. Vēl jau noteikti būs arī kāda sniega kārta, bet tagad, pavasarīgo sajūtu ieskautiem, laiks žurnāla “iTiesības” februāra lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 12:35, 8. Mar. 2024
Ja uzņēmumam nākas pieņemt lēmumu, piemēram, par valdes vai padomes locekļu maiņu, tam nepieciešams apstiprinājums – protokols, kas pierāda lēmuma gaitu un ir iesniedzams Uzņēmumu reģistrā. Tomēr praksē ir vēl vairākas situācijas, kurās protokola nozīme ir tikpat būtiska. Apskatām, kas ir protokols, kad tas jāsagatavo un kā jānoformē.
Lietvedība 06:00, 14. Mar. 2024
Kopš 2015.gada 1.janvāra, kad spēkā stājās izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), paredzot valdes locekļu personisko finansiālo atbildību par juridiskas personas nodokļu parādiem, administratīvās tiesas arvien biežāk izskata lietas, kurās valdes locekļi apstrīd Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumus par uzlikto pienākumu samaksāt valsts budžetā juridisko personu nokavētos nodokļu maksājumus. Šoreiz par Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023.gada 26.oktobra un Administratīvās apgabaltiesas 2021.gada 30.aprīļa spriedumiem lietā SKA-175/2023, kuros vērtēts likuma par NN 60.panta 1.daļas 3.punkts.
Tiesvedības 06:00, 24. Jan. 2024
Valmieras novada pašvaldības noslēgtais līgums, kas noslēgts uz sarunas procedūras pamata, atzīts par nelikumīgi noslēgtu. Ņemot vērā sabiedrības intereses, tiesa noteikusi, ka esošais līguma termiņš nevar pārsniegt 2025.gada 1.janvāri, informē Administratīvā rajona tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:32, 19. Feb. 2024
Lai veicinātu publisko pasūtītāju aktīvāku iesaisti zaudējumu atgūšanā, kas tiem radušies organizētajos iepirkumos tirgus dalībnieku īstenoto konkurences tiesību pārkāpumu dēļ, kā arī piedāvātu attiecīgus atbalsta instrumentus, 2024.gada 9.janvārī apskatīts informatīvais ziņojums “Par īstenojamiem pasākumiem, lai veicinātu aktīvāku publisko pasūtītāju iesaisti zaudējumu atgūšanā, kas tiem radušies organizētajos iepirkumos tirgus dalībnieku īstenoto konkurences tiesību pārkāpumu dēļ”, informē Ekonomikas ministrija (EM).
Likumdošana 09:08, 10. Jan. 2024
Prasības pret kapitālsabiedrības valdes locekli vienmēr bijis aktuāls temats. Senāts šajā jomā devis jaunu pienesumu, pieņemot spriedumu lietā par zaudējumu jeb atrautās peļņas piedziņu. Analizējam galvenās spriedumā paustās atziņas!
Tiesvedības 06:00, 12. Jan. 2024
Latvijas Bankas padome, turpinot Latvijas finanšu sistēmas noturības stiprināšanu, ir pieņēmusi "Kritisko finanšu pakalpojumu pārvaldības noteikumus", atsevišķiem pasākumiem nosakot ilgāku pārejas periodu.
Aktualitātes 13:07, 31. Okt. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:50, 1. Nov. 2023
Ja uzņēmējs vēlas vienā valstī nodibinātā uzņēmuma īstenoto uzņēmējdarbību paplašināt vai pārcelt uz citu valsti, tas var kalpot par iemeslu uzņēmuma atrašanās valsts vai teritorijas maiņai.
Komerctiesības 06:00, 17. Nov. 2023
Uzņēmumā ir notikusi datu noplūde, jo darbinieks uz galda atstājis dokumentus ar konfidenciālu informāciju? Kā uzņēmums var sevi pasargāt, lai šādas situācijas nākotnē neatkārtotos?
Lietvedība 06:00, 7. Nov. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:24, 4. Okt. 2023
Pirmo reizi 15 gadu laikā Komerclikums (KL), kas attiecas uz pārrobežu reorganizācijas kārtību, piedzīvojis vērienīgas pārmaiņas. Izskatīsim, kas mainījies reorganizācijas procesā, kā arī, ņemot vērā, ka lielākais reorganizāciju skaits saistīts tieši ar mūsu kaimiņvalsts Igaunijas komersantiem, salīdzināsim likumā noteiktās reorganizācijas prasības Latvijā un Igaunijā.
Komerctiesības 06:00, 27. Sep. 2023
Eiropas Savienības (ES) otra augstākā tiesa noraidījusi Īrijas zemo cenu aviokompānijas "Ryanair" prasību pret Eiropas Komisiju (EK) par Latvijas sniegto finansiālo atbalstu nacionālajai lidsabiedrībai "airBaltic" koronavīrusa pandēmijas seku pārvarēšanai.
Jaunākās tiesvedības 14:09, 19. Okt. 2023
Ar regulu 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu, kas stājās spēkā 2022.gada 14.decembrī, paredzēti jauni noteikumi un procedūras iekšējo tirgu izkropļojošu ārvalstu subsīdiju izmeklēšanai un novēršanai. Savukārt pasūtītājiem un piegādātājiem, kā arī jomas profesionāļiem, jābūt informētiem par regulas esamību un tajā noteiktajiem pienākumiem, lai regulas prasības tiktu ievērotas un netiktu pieļauti pārkāpumi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 22. Sep. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 30.augustā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesa spriedumu, ar kuru noraidīts pieteicējas – „Conexus Baltic Grid” – pieteikums par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmumu par uzņēmumam kā vienotajam dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoram noteiktajām neatkarības prasībām pēc dabasgāzes pārvades sistēmas nodalīšanas no ražošanas un piegādes darbībām.
Jaunākās tiesvedības 09:00, 1. Sep. 2023
Lai aktivizētu Latvijas kapitāla tirgu, atvieglojot iespējas veikt vērtspapīrošanas darījumus un radītu tiesiskus priekšnoteikumus šo darījumu veicināšanai, 15.jūlijā spēkā stājās Vērtspapīrošanas likums.
Likumdošana 12:15, 1. Aug. 2023
Uzņēmumu reģistrs (UR) atvēris jaunas 15 datu kopas Latvijas Atvērto datu portālā. Tādējādi šobrīd kopumā atvērto datu veidā Latvijas Atvērto datu portālā UR atvēris 25 datu kopas, tostarp Eiropas Komisijas definētās augstvērtīgās datu kopas.
Aktualitātes 09:00, 13. Jūl. 2023
No 2023.gada 1.jūnija spēkā stājušās Komerclikuma (KL) izmaiņas, kas paredz būtiskas izmaiņas komercsabiedrību nacionālajā un pārrobežu reorganizācijas kārtībā.
Likumdošana 14:30, 27. Jūn. 2023
Beidzot ir izsludināta pieteikšanās uzņēmumu digitālās transformācijas sekmēšanas atbalsta programmām, un uzņēmēji var ķerties klāt savu ieceru īstenošanai. Viena būtiska nianse gan ir jāpatur prātā, un tā ir pakalpojumu sniedzēju izvēle, proti, iepirkuma procedūra, kuras rezultātā uzņēmums izvēlas pakalpojumu sniedzēju, kas ieviesīs digitālos risinājumus uzņēmumā.
Publiskie iepirkumi 06:00, 21. Jūn. 2023
Publisko iepirkumu likuma (PIL) regulējumu nepiemēro iepirkumiem, kuru paredzamā līgumcena ir mazāka par tajā noteiktajām līgumcenu robežvērtībām. Vai tas nozīmē, ka likumdevējs atļauj pasūtītājiem brīvi rīkoties, pērkot preces, pakalpojumus vai būvdarbus par mazām summām un kādēļ?
Raksta līdzautore: Sabīne Stirniņa, jurista palīdze
Komerctiesības 06:00, 14. Jūn. 2023
2021.gada pavasarī Eiropas Komisija pieņēma priekšlikumu par jaunu direktīvu, lai ieviestu instrumentus, kas palīdzēs nodrošināt vienlīdzīgu samaksu sievietēm un vīriešiem. Dokumentā norādīts, ka Eiropas Savienībā sieviešu un vīriešu darba algas vidējā atšķirība saglabājas 14% apmērā.
Darba tiesības 06:00, 17. Apr. 2023
Kuram no valdes locekļiem ir jāparaksta gada pārskats, ja valde sastāv no trīs valdes locekļiem? Vai gada pārskats jāparaksta visiem vai jāpilnvaro tikai viens valdes loceklis? Vai valdes priekšsēdētājam arī ir jābūt pilnvarojumam?
Lietvedība 06:00, 23. Feb. 2023
Viens no aktuāliem jautājumiem, ar kuru atkal un atkal saskaras darījuma puses, ir prasījuma tiesību noilgums. Īpaši svarīgs šis termins ir kreditoram, jo, laikus neveicot darbības sava kapitāla atgūšanai no parādnieka, ir iespējams zaudēt prasījuma tiesības kopumā. Ko tas nozīmē?
Komerctiesības 08:00, 15. Feb. 2023
Lai tiesību aktos ieviestu direktīvas 2019/2121 attiecībā uz pārrobežu reorganizāciju, apvienošanos un sadalīšanu un direktīvas 2019/1151 attiecībā uz digitālo rīku un procesu izmantošanu sabiedrību tiesībās nosacījumus, 31.janvārī Ministru kabinetā pieņemti Tieslietu ministrijas (TM) iesniegtie likumprojekti un izstrādāti grozījumi likumos, informē TM.
Likumdošana 11:25, 1. Feb. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:57, 6. Jan. 2023
2021.gada nogalē spēkā stājās regula 2020/1503 par Eiropas kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem uzņēmējdarbībai, bet 2022.gada 4.maijā – Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likums, kurā noteiktas nacionālās prasības kolektīvās finansēšanas pakalpojumu jomā Latvijā. Pieņemot abus tiesību aktus, tiek novērsti juridiski šķēršļi kolektīvās finansēšanas pakalpojumu pārrobežu sniegšanā un radīta labvēlīga vide uzņēmējiem alternatīvā finansējuma piesaistē.
Komerctiesības 06:00, 4. Jan. 2023
Atbalsts no kara bēgošajiem Ukrainas iedzīvotājiem būs pieejams līdz 2023.gada 30.jūnijam. To paredz ceturtdien, 8.decembrī, Saeimā atbalstītie grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā.
Likumdošana 12:07, 9. Dec. 2022
Finanšu sektors visā pasaulē, tāpat arī Latvijā, attīstās ar inovatīviem risinājumiem, kas galvenokārt balstīti uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstību. Finanšu sektorā digitalizācijai ir bijusi tik nozīmīga loma, ka šobrīd gandrīz visas funkcijas un pakalpojumi balstīti uz digitāliem risinājumiem. Diemžēl digitālā transformācija rada ne tikai jaunas iespējas un ērtākus pakalpojumus klientiem, bet arī jaunus riskus.
Datu aizsardzība 06:00, 14. Dec. 2022
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Strādāt ar e-dokumentiem ir ērti, ātri un lēti, taču reiz pienāk brīdis, kad to mūžs beidzas un šie dokumenti ir vai nu jānodod glabāšanā, vai arī jāiznīcina. Kā to darīt, kas jāņem vērā, un vai visās organizācijās viss jādara vienādi?
Lietvedība 06:00, 14. Nov. 2022
Pirmo reizi ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības dēļ Latvijā izsludināta 2020.gada 12.martā. Kopš šī datuma vīruss ieņēmis būtisku lomu gan ikdienas dzīvē, gan tiesiskajā telpā. Kā ar tā radītajiem izaicinājumiem tika galā Latvijas tiesas? Aplūkosim vairākus būtiskus pandēmijas laika spriedumus!
Klausies
Tiesvedības
06:00, 4. Nov. 2022
Lai kapitālsabiedrība īstenotu pasākumus labai korporatīvajai pārvaldībai, ar grozījumiem Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā paredz noteikt pienākumu kapitālsabiedrībām izstrādāt ikgadējus korporatīvās pārvaldības ziņojumus, kas sniedz koncentrētu informāciju par korporatīvās pārvaldības aktualitātēm un korporatīvās pārvaldības principu ieviešanu kapitālsabiedrībā, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 15:00, 12. Nov. 2021
Šā gada 9. novembra grozījumi Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" nosaka epidemioloģiskās drošības prasības no 15. novembra, kad būs beidzies iepriekš noteiktais stingrais mājsēdes periods, informē MK.
Covid-19 10:00, 10. Nov. 2021
No 2023.gada 1.jūlija spēkā stāsies grozījumi Komerclikumā, paredzot ieviest jaunu akciju reģistrācijas un uzskaites kārtību, kā arī veikt būtiskas izmaiņas citos komerctiesību institūtos. Iepazīsimies ar izmaiņām un noskaidrosim, kas jāņem vērā, sagatavojoties to spēkā stāšanās laikam!
Komerctiesības 06:00, 17. Aug. 2022
Uzņēmums ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, noslēdzis uzņēmuma līgumu par teritorijas uzraudzības pakalpojumiem. Līguma darbības periodā pakalpojuma sniedzējam iestājas darbnespēja. Vai pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas lapu A?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Aug. 2022
Uzsākot uzņēmējdarbību, ikviena juridiska persona ir pārliecināta par sava uzņēmuma mērķiem un attīstību. Taču nereti ekonomiskie un faktiskie apstākļi gan valstī, gan pašā uzņēmumā mainās tā, ka komersanta valde pieņem lēmumu uzsākt juridiskas personas maksātnespējas procesu. Kāda ir maksātnespējas procesa gaita?
Komerctiesības 06:00, 29. Jūl. 2022
Reaģējot uz Krievijas agresiju pret Ukrainu un militāro uzbrukumu Ukrainai, Eiropas Savienība u.c. valstis noteikušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju. Lai rīkotos atbilstoši noteiktajām sankciju prasībām, vai kreditors drīkst cedēt savas tiesības saņemt saistību izpildījumu? Vai drīkst iepriekš noslēgto saistību izpildei slēgt cesijas līgumu, kurā paredzēts, ka maksājumu veic cesionāram?
Komercdarbība 06:00, 4. Aug. 2022
Iepirkuma līgumā norādīts, ka pasūtītājs līguma darbības laikā pārbauda izpildītāja īpašniekus, valdes locekļus, kā arī darbu veikšanā iesaistītos darbiniekus. Kādā veidā jāveic šāda pārbaude?
Komercdarbība 06:00, 21. Jūl. 2022
Vēl nesen sankcijas šķita kaut kas pavisam teorētisks un tāls, bet tagad to ievērošana ir jaunā realitāte, jo jebkuram uzņēmumam Latvijā ir pienākums izpildīt starptautiskās un nacionālās sankcijas. Lai palīdzētu uzņēmumam izprast tā pienākumus sankciju jomā, aplūkosim normatīvo regulējumu un apkoposim praktiskos ieteikumus!
Komerctiesības 06:00, 13. Jūl. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienība (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Aktualitātes 11:41, 2. Mai. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
"Dzintara" stāsts
Vairumam, dzirdot vārdus “preču zīme”, tie asociējas ar tādiem jēdzieniem kā nosaukums vai logo, bet tikai retais nodomā, ka runa ir par mantu, kam var būt nozīmīga loma biznesa attīstībā. Piemērs, kas apliecina, ka preču zīme ir biznesam svarīgs aktīvs, ir Latvijas, iespējams, slavenākās preču zīmes “Dzintars” gadījums. Ko no tā varam secināt?
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Mai. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko nesen publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:28, 9. Mai. 2022
Februāra sākumā Saeima pirmajā lasījumā pieņēma apjomīgus grozījumus Komerclikumā. Plānots, ka tie stāsies spēkā nākamā gada 1. jūlijā. Grozījumi galvenokārt paredzēti akciju sabiedrību tiesiskā regulējuma pilnveidošanai, taču ietver arī jauninājumus, tostarp izmaiņas kapitālsabiedrību pienākumam atklāt to patiesos labuma guvējus.
Komerctiesības 06:00, 4. Apr. 2022
Eiropas Savienības (ES) sankcijas pret Krieviju nu ietver arī publisko iepirkumu jomu. Neskaitot dažus izņēmumus, publiskajos iepirkumos piederība Krievijai faktiski kļuvusi par obligātu noteikumu izslēgšanai. Vai publisko iepirkumu pasūtītājiem un piegādātājiem nu jāalgo izmeklētāji, un ko darīt, ja esošajā līgumā paredzēts izmantot, piemēram, tērauda izstrādājumus no Krievijas?
Publiskie iepirkumi 06:00, 11. Mai. 2022
Kolektīvā finansēšana ir samērā jauns finanšu instruments, kas beidzamajos gados piedzīvojis attīstību, taču vienlaikus izgaismojušās arī dažādas juridiskās nianses un neskaidrības vienota normatīvā regulējuma trūkuma dēļ. Lai situāciju mainītu un sakārtotu šo nozari, pagājušā gada nogalē pieņemta jauna regula, ar ko ieviestas vienotas prasības pūļa finansējuma pakalpojumu sniedzējiem visā Eiropas Savienībā, tostarp arī Latvijā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 16. Mar. 2022
Ieilgusī cīņa ar Covid-19 pandēmiju piespiedusi veikt korekcijas nevienā vien dzīves jomā, tostarp ikdienas darbu organizēšanā uzņēmumos un institūcijās. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām darba devējam šobrīd ir jāpārliecinās par faktu, ka darbinieki ir vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19, pieprasot uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu. Kas ir būtiskākās darba devēju kļūdas, pildot noteiktās prasības un veicot personas un veselības datu apstrādi, un kā no tām izvairīties, skaidro advokātu biroja “TGS Baltic” jurists, datu aizsardzības speciālists Jānis Kāršenieks.
Aktualitātes 15:23, 28. Jan. 2022
Drīz būs apritējuši divi gadi, kopš Latvijā sadzīvojam ar Covid-19 pandēmijas apstākļiem, kas ietekmējuši mūsu paradumus gan ikdienas dzīvē, gan darba gaitās. Daudziem komersantiem arvien ierastāks kļuvis attālinātais darbs, proti, darbs ārpus komersanta galvenā biroja jeb mītnes vietas. No vienas puses, šāda situācija kādam var likties ērta un pieņemama, tomēr, no otras puses, tā rada arī riskus.
Lietvedība 06:00, 9. Feb. 2022
Kopējais vidējais sabiedrības ieguvums no Konkurences padomes (KP) darba jeb no konkurences politikas īstenošanas trīs gadu periodā, novēršot konkurences kropļojumus, veicot uzraudzību tirgos un rosinot tajos izmaiņas ar mērķi veicināt godīgu konkurenci, kā arī uzraugot lielo uzņēmumu apvienošanos darījumu īstenošanu, ir 26 miljoni eiro. Savukārt tikai aizvadītajā 2021. gadā sabiedrības ieguvums mērāms 52 miljonu eiro apmērā.
Aktualitātes 14:10, 27. Jan. 2022
Novembrī Latvijas tiesu praksē pieņemts pirmais spriedums par vakcināciju. Iespējams, tam sekos arī citi, tādēļ vērts aplūkot sīkāk tiesas secinājumus un lietas būtību.
Tiesvedības 06:00, 29. Dec. 2021
Nomnieks īrē telpas no iznomātāja. Jumta defekta dēļ, caur kuru telpā tek ūdens, sabojāta nomnieka datortehnika. Vai nomniekam ir tiesības prasīt iznomātājam atlīdzināt zaudējumus, kas radušies, nomājot telpas? Līgumā, kurš noslēgts starp nomnieku un iznomātāju, par zaudējumu atlīdzību nekas nav minēts. Uz kādu normatīvo aktu pamata nomniekam ir tiesības prasīt zaudējumu atlīdzināšanu, un kādā apmērā?
Civiltiesības 06:00, 18. Jan. 2022
Būvdarbu kvalitāte var būtiski ietekmēt ikviena uzņēmuma vai privātpersonas dzīves kvalitāti, tādēļ noderīgi atgādināt, cik ilgs garantijas laiks jāpiešķir būvdarbiem, kā rīkoties, ja konstatēti defekti, un kas jāzina garantijas izpildes laikā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 12. Jan. 2022
Šobrīd daudzos uzņēmumos un iestādēs klātienē drīkst strādāt tikai vakcinēti darbinieki. Kādiem darbinieku vakcināciju apliecinošiem dokumentiem jābūt uzņēmumam? Vai jāglabā sertifikāta kopija? Vai un kā glabāt šādus dokumentus?
Lietvedība 06:00, 2. Dec. 2021
Šā gada 13. novembrī Administratīvā rajona tiesa noraidīja privātpersonu pieteikumu par Ministru kabineta rīkojuma Nr.720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 5.3. apakšpunkta atcelšanu.
Jaunākās tiesvedības 13:00, 15. Nov. 2021
Laikā, kad darba tirgū joprojām palielinās darbinieku deficīts, darba devēji gatavi izmantot dažādus instrumentus, lai savai organizācijai piesaistītu darbiniekus, tādēļ arvien biežāk dzirdam arī par darbinieku pārvilināšanu. Vai tā rīkoties ir atļauts? Kā tas notiek, un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Nov. 2021
Darba devējam būs jānosaka darbinieku amati vai kategorijas, uz kurām attiecas normatīvajos aktos noteiktās prasības un nosacījumi par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta nepieciešamību, un jāinformē par to darbinieki, to paredz Saeimas šā gada 4. novembrī galīgajā lasījumā atbalstītie par steidzamiem atzītie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 11:00, 5. Nov. 2021
Ministru kabinetā tika skatīti nozaru ministriju iesniegtie priekšlikumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma normu uzlabošanai. Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā Covid-19 infekcijas straujo izplatību, kā rezultātā likumā noteiktais regulējums būs aktuāls ilgāku laiku, nekā sākotnēji plānots, tāpēc lielāko daļu atbalsta pasākumu paredzēts pagarināt par pusgadu līdz 2021. gada 30. jūnijam. Tāpat arī nepieciešams likumu papildināt ar jauniem pasākumiem Covid-19 izplatības laikam, kā arī vienlaikus tiek izslēgtas aktualitāti zaudējušās normas.
Covid-19 15:43, 25. Nov. 2020
Šovasar stājās spēkā administratīvi teritoriālā reforma, un pašvaldību vēlēšanās jau piedalījāmies atbilstoši jaunajam teritoriālajam dalījuma principam. Ko šī reforma mainījusi uzņēmēju ikdienā? Vai turpmāk kaut kas jādara citādi, nekā bija ierasts?
Lietvedība 07:00, 1. Okt. 2021
Labklājības ministrija (LM) ir sagatavojusi informatīvu materiālu darba devējiem, kurā skaidrotas būtiskākās izmaiņas, kas šobrīd jāievēro, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus un ārkārtējo situāciju. Kā organizēt darbu? Vai darba devējs var prasīt uzrādīt darbiniekam vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu? Kuriem darbiniekiem ir obligāti jāvakcinējas? Kurš maksās par darbinieku testiem? Atbildes uz šiem un citiem būstiskiem jautājumiem sniedz LM.
Covid-19 12:00, 12. Okt. 2021
Nesen medijos parādījās ziņa, ka Salvadora kļuvusi par pirmo pasaules valsti, kurā kriptovalūta bitcoin atzīta par likumīgu maksāšanas līdzekli. Pagaidām ir pāragri prognozēt, vai un kad arī Latvija varētu sekot šim piemēram, taču ir īstais brīdis aplūkot, ar kādiem likumiem šobrīd regulēta kriptovalūtu izmantošana mūsu valstī.
Komerctiesības 07:00, 8. Okt. 2021
Covid-19 pandēmijas un ārkārtējās situācijas laikā uz amatpersonām attiecināmi nedaudz atšķirīgi noteikumi kā uz citiem strādājošajiem. Noteiktas nianses jāņem vērā gan attālinātā darba noteikšanā, gan dīkstāvē un vakcinācijā. Būtiskākais apkopots Labklājības ministrijas informatīvajā materiālā.
Covid-19 14:00, 12. Okt. 2021
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personīgos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks neprasa atdot savu naudu? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Analizēsim lasītāja situāciju!
Valdes locekļi 07:00, 20. Sep. 2021
//= $article['Article']['score'] ?>
Pensionārs strādā
Mūsdienās pensionāri arvien biežāk izvēlas turpināt strādāt arī pēc atbilstošā pensijas vecuma sasniegšanas, lai gūtu papildu ienākumus un uzturētu sevi formā. Tādēļ noskaidrojam būtiskāko, kas jāzina darba devējam, kurš nodarbina pensionāru.
Darba tiesības 07:00, 30. Aug. 2021
Kāds lasītājs redakcijai iesūtīja jautājumu: "Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību bija trīs īpašnieki, no kuriem viens nomira. Kā rīkoties? Vai jāgaida, kad īpašnieka mantinieks noformē mantojumu, vai arī jau iepriekš jāveic izmaiņas Uzņēmumu reģistrā?" Noskaidrojam!
Valdes locekļi 07:00, 23. Aug. 2021
Lai gan Komerclikums (KL) šā gada sākumā piedzīvoja grozījumus, ar ko paredzēja atļaut sabiedrības ar ierobežotu atbildību darbiniekiem, valdes un padomes locekļiem iegūt savā īpašumā tās daļas, likumā veikti jauni grozījumi. 2021. gada 8. jūlijā izsludināti par steidzamiem atzītie KL grozījumi, kuri stāsies spēkā 2021. gada 1. augustā.
Klausies
Komerctiesības
07:00, 23. Jūl. 2021
Jau pavisam drīz klāt 1. septembris, kad kreditori atkal varēs iesniegt maksātnespējas pieteikumus pret parādniekiem. Tomēr maksātnespējas pieteikums nav vienīgais tiesību aizsardzības līdzeklis, ko kreditors var vērst pret parādnieku. Kreditors var arī celt prasību tiesā, izmantot saistību bezstrīdus piespiedu izpildi u.c. likumā noteiktās metodes. Īpaši aplūkosim tiesiskās aizsardzības procesu, kas ir svarīgs rīks, ar ko parādnieks var pārvarēt īslaicīgas finanšu grūtības un turpināt sekmīgu uzņēmējdarbību.
Komerctiesības 07:00, 13. Aug. 2021
Ar šo publikāciju sākam rakstu sēriju, kurā detalizētāk skaidrosim dažādus ar uzņēmuma pāreju saistītus jautājumus. Sākam visu no sākuma!
Komerctiesības 07:00, 2. Jūn. 2021
Uzņēmēji un citas organizācijas, kuru saimnieciskā darbība cietusi valdības noteikto drošības pasākumu Covid-19 izplatības ierobežošanas dēļ, var lūgt atbrīvojumu no nomas maksas vai tās samazinājumu, ja telpas tiek nomātas valsts vai pašvaldību, citu atvasinātu publisku personu un to kapitālsabiedrību piederošajos nekustamajos īpašumos.
Covid-19 11:11, 31. Mar. 2021
Kāda nozīme ir darījuma partnera reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā situācijā, kad Valsts ieņēmumu dienests apšauba veiktos darījumus un atsaka tiesības atskaitīt priekšnodokli par darījumiem ar šādu darījuma partneri?
Komerctiesības 07:00, 30. Apr. 2021
Saeima 23. aprīlī ārkārtas sēdē pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kas paredz īstenot vēl vairākus papildu atbalsta pasākumus, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 11:00, 24. Apr. 2020
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti Finanšu ministrijas rosinātie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz vairākas izmaiņas aprēķināšanā, kā arī paredzēti grozījumi azartspēļu nodokļa aprēķināšanā ārkārtējās situācijas laikā.
Likumdošana 14:25, 5. Mar. 2021
Saeima 18. martā galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz ieviest virkni atvieglojumu, lai palīdzētu uzņēmējiem pārvarēt Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 09:57, 19. Mar. 2021
Reaģējot uz Covid-19 radītajām sekām, 20. martā pieņemts likums "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību".
Komerctiesības 08:00, 27. Mar. 2020
Līdz ar Covid-19 pandēmijas sākumu iedzīvotāji biežāk vēršas Trauksmes cēlēju kontaktpunktā Valsts kancelejā (VK), lai konsultētos par iespējamiem apdraudējumiem sabiedrības veselībai, kas ir viena no Trauksmes celšanas likumā īpaši izceltajām jomām, informē VK.
Aktualitātes 13:32, 8. Feb. 2021
Ministru kabinets ir pieņēmis likumprojektu par grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", paredzot, ka iedzīvotājiem, kas ārkārtējās situācijas laikā saņem pabalstu, pabalsta periodi tiks pielīdzināti apdrošināšanas stāžam, informē Labklājības ministrija.
Covid-19 10:30, 19. Feb. 2021
Jautājums par to, kam pieder mūsu valsts, šķiet, nekad nezaudē aktualitāti, jo cilvēki diskutē par varas dalīšanu un tautas varas pretstatu politiķu varai. Šajā un nākamajā rakstā veltīsim uzmanību nevis tradicionālajam tauta – Saeima pretnostatījumam, bet gan Saeimas un Ministru kabineta (MK) attiecībām, kas var būt īpaši aktuālas tiem, kas vēlas saprast, kura institūcija ir noteicošā un kuras darbībām jāseko, lai iespējami pilnīgāk plānotu savu saimniecisko, radošo vai cita veida darbību.
Komerctiesības 07:00, 17. Feb. 2021
Pērnā gada nogalē pieņemti ilgi gaidītie grozījumi Darba likumā (DL), regulējot darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izmaiņas stājās spēkā 5. janvārī, tās ir vērienīgas un samērā sarežģītas, tādēļ apkopošu būtiskāko, šoreiz analizējot ārvalstu darba devēja pienākumus, norīkojot darbinieku darbam Latvijā, kā arī Latvijas uzņēmumu atbildību, saņemot ārvalstu uzņēmumu pakalpojumus.
Darba tiesības 07:00, 13. Jan. 2021
Lai palīdzētu plašākam tautsaimniecībā aktīvo iedzīvotāju lokam, Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas nosacījumus – samazināts atbalsta saņemšanai nepieciešamais ieņēmumu krituma slieksnis, savukārt patentmaksātājiem palielināts atbalsta apmērs.
Covid-19 11:34, 3. Dec. 2020
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Komerctiesības 07:00, 7. Dec. 2020
Šā gada 24. novembrī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”, kas nosaka kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 12:01, 30. Nov. 2020
Turpinām aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Darba tiesības 07:00, 27. Nov. 2020
Šajā laikā ir interesanti atcerēties kāda gudra vīra – Salamana mācītāja – teikto, ka nekā jauna nav zem saules, kas ir jau bijis, tas atkal būs, kas ir jau noticis, tas atkal notiks. Vai tiešām? Covid-19 krīze radījusi virkni izmaiņu, īpaši darbinieku un darba devēju attiecībās. Daudzi zaudējuši darbu, citi strādā attālināti, bet ir arī tādi, kuru darba apjoms ievērojami palielinājies. Kādi likumi šobrīd valda?
Darba tiesības 07:00, 4. Dec. 2020
“Krājbankas lietas” stāsts publiskajā telpā izskanējis plaši, bet ko no tā varam mācīties un kādas atziņas tajā paustas par valdes locekļu atbildību?
Tiesvedības 07:00, 2. Dec. 2020
Mūsdienās būt valdes loceklim ir ne tikai liela atbildība, bet arī augsts risks gan pašam valdes loceklim, gan arī juridiskai personai, ko viņš pārstāv, pamatojoties uz likumu. Tas ir risks arī kapitālsabiedrības dalībniekiem, kas nepienācīgas valdes uzraudzības vai kontroles rezultātā var ne tikai saskarties ar savu saimniecisko interešu apdraudējumu, bet pat zaudēt uzņēmumu.
Komerctiesības 07:00, 2. Nov. 2020
Noslēdzot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz aplūkosim pārrobežu reorganizācijas procesu un nodokļu aspektus.
Komerctiesības 07:00, 20. Nov. 2020
Reorganizācijas process ir saistošs ne tikai reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām, bet arī šo sabiedrību kreditoriem, debitoriem un darbiniekiem. Šoreiz detalizētāk apskatīsim, kādas ir trešo personu tiesības un pienākumi, kādi pienākumi reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām jāīsteno pret darbiniekiem un kādi būtiski nodokļu aspekti jāņem vērā.
Komerctiesības 07:00, 14. Okt. 2020
Nereti jaundibinātos uzņēmumos uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis ir viena un tā pati persona. Kamēr uzņēmums nav sācis nest peļņu, valdes loceklis bieži vien nesaņem atlīdzību, turklāt bez atlīdzības veic arī citus pienākumus. Vai šādos gadījumos obligāti slēdzams darba vai kāds cits civiltiesisks līgums? Vai šis līgums obligāti slēdzams rakstveidā? Kurā brīdī iestājas pienākums maksāt nodokļus?
Lietvedība 07:00, 23. Sep. 2020
Ekonomiskās situācijas stabilizēšanai Covid-19 krīzes laikā un pēc tās uzņēmēju atbalstam tika izstrādātas virkne valsts atbalsta programmas, sākot no dīkstāves pabalstiem darbiniekiem un nodokļu brīvdienām, kas deva atbalstu un atspēriena punktu uzņēmējiem krīzes laikā, līdz investīcijām apgrozāmajiem līdzekļiem un jaunu produktu izstrādei, kā arī starptautiskās konkurētspējas un eksporta veicināšanai.
Covid-19 11:30, 27. Aug. 2020
2020. gada 1. augustā spēkā stājas Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likums, ko Saeima pieņēma, lai regulētu starpnieku darbības tiesiskos pamatus, starpniecības pakalpojumu sniegšanu, noteiktu prasības starpniekiem.
Komerctiesības 07:00, 5. Aug. 2020
Komercsabiedrību reorganizācija ir vairāku pasākumu kopums, kuru mērķis ir pārstrukturizēt sabiedrību saimniecisko darbību un pārvaldības struktūru, izveidojot jaunu, efektīvāku biznesa modeli. Klasisks piemērs ir dažādu saimniecisko darbību virzienu nodalīšana vai – tieši otrādi – to apvienošana.
Komerctiesības 07:00, 3. Jūl. 2020
Valdība apstiprināja Finanšu ministrijas sagatavotos Ministru kabineta noteikumus par publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības mantas nomas maksas atbrīvojumu vai samazinājumu, noteikumos lielākoties saglabājot pašreizējo regulējumu.
Likumdošana 15:32, 15. Jūl. 2020
Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) aicina darba devējus pieteikties algu subsīdiju atbalstam. Tā ir iespēja darba devējiem nodarbināt NVA reģistrētos bezdarbniekus, saņemot subsīdiju darba algai pirmajos trīs nodarbinātības mēnešos. Atbalstam var pieteikties no 2020. gada 1. jūlija līdz 2020. gada 31. decembrim.
Likumdošana 11:34, 6. Jūl. 2020
Laikā, kad uzņēmumus skar finanšu grūtības, tiek meklēti dažādi veidi, kā samazināt izdevumus. Viens no potenciālajiem risinājumiem ir telpu nomas maksas samazinājums. Vai par to ir vērts mēģināt vienoties un kā to darīt? Aplūkosim šo tēmu tirdzniecības centru kontekstā, bet, iespējams, daļa ieteikumu noderēs arī cita veida telpu nomniekiem.
Komerctiesības 07:00, 8. Jūl. 2020
Ceturtdien, 28. maijā, Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināts Valsts apdraudējuma sakarā ar Covid-19 izplatību un tā seku novēršanas un pārvarēšanas likumprojekts, vēsta Finanšu ministrija. Tā mērķis ir noteikt tiesisko regulējumu Covid-19 pandēmijas valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem pēc ārkārtējās situācijas beigām, kamēr vien būs nepieciešami īpaši pasākumi un atbalsta mehānisms Covid-19 apdraudējuma un tā seku novēršanai.
Covid-19 17:13, 29. Mai. 2020
Ārkārtējās situācijas laikā daudz kas notiek citādi, izmaiņas skārušas arī publisko iepirkumu jomu. Vai pieļaujama procesuālo termiņu pagarināšana un nokavētu termiņu atjaunošana publiskajā iepirkumā ārkārtējās situācijas laikā?
Publiskie iepirkumi 07:00, 27. Mai. 2020
Saeima 19. maijā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar Covid-19 izplatību", nosakot, ka ārstniecības iestāde darbiniekiem darba trūkuma gadījumā varēs izmaksāt atlīdzību 75% apmērā no iepriekšējo sešu mēnešu vidējās darba algas, informē Saeimas preses dienests.
Covid-19 11:30, 21. Mai. 2020
Ministru kabinetā (MK) tika izskatīti un atbalstīti Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi MK noteikumos Nr. 180 “Noteikumi par publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības mantas nomas maksas atbrīvojuma vai samazinājuma piemērošanu sakarā ar Covid-19 izplatību”. Minētie grozījumi nosaka, ka pašvaldības dome ar lēmumu, ievērojot MK noteikumos noteiktos piešķiršanas nosacījumus un kārtību, atbalstu var attiecināt arī uz citiem saimnieciskās darbības veicējiem, biedrībām un nodibinājumiem, kas nomā attiecīgās pašvaldības vai tās kontrolētas kapitālsabiedrības mantu.
Covid-19 12:16, 29. Apr. 2020
Ar Ministru kabineta (MK) rīkojumu Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" un likumu "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību" (Likums) valstī noteikts īpašs tiesisks režīms, kura laikā likumā noteiktajā kārtībā var tikt ierobežotas fizisku un juridisku personu tiesības un brīvības, kā arī noteikti papildu pienākumi. Kā uzņēmējam "nepazust" jaunajās prasībās? Kā pasargāt savu uzņēmumu no negatīvām sekām, tostarp piemērojot tiesiskās aizsardzības procesu?
Komerctiesības 07:00, 8. Mai. 2020
Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas ieviesti dažādi atbalsta mehānismi uzņēmējiem un darba devējiem Covid-19 seku mazināšanai un ierobežošanai, tomēr, kā atzinuši arī valdības pārstāvji, ne visi atbalsta mehānismi bijuši efektīvi un tikai laika gaitā atklājušies dažādi trūkumi regulējumā, kas traucē kvalificēties pabalstu un atvieglojumu saņemšanai visiem, ko skārusi krīze.
Komerctiesības 08:00, 8. Mai. 2020
Turpinot darbu pie Covid-19 izplatības ierobežošanas un ar to saistīto seku novēršanas, Ministru kabinets ir pagarinājis ārkārtējās situācijas termiņu un pieņēmis vairākus lēmumus papildus jau spēkā esošajiem pasākumiem, tādā veidā nodrošinot valsts, pašvaldību un citu pakalpojumu sniedzēju darbu un sadarbību krīzes laikā. Lēmumi par ierobežojumu termiņa pagarinājumu ir pieņemti saskaņā ar epidemiologu rekomendācijām un rūpējoties par sabiedrības veselību un drošību.
Covid-19 14:41, 8. Apr. 2020
Jau ziņots, ka Saeima pieņēmusi speciālu likumu "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kas ievieš pagaidu noregulējumu arī parādu piedziņas jomā gan pret uzņēmumiem, gan fiziskām personām.
Covid-19 07:00, 8. Apr. 2020
Valdība apstiprināja Finanšu ministrijas sagatavotus Ministru kabineta noteikumus par nomas maksas atbrīvojumu. Tajos ir paredzēti gadījumi, kādos uzņēmēju ārkārtējās situācijas laikā atbrīvo no nomas maksas, ja telpas uzņēmuma saimnieciskajai darbībai nomātas no publiskas personas vai tās kapitālsabiedrības.
Covid-19 16:06, 2. Apr. 2020
Vai SIA pamatkapitāls, kas jāapmaksā reģistrācijas brīdī, var būt automašīna vai cita manta, kas pārreģistrēta uzņēmumam? Ja tas iespējams, vai šāda manta var būt vienīgais pamatkapitāla avots?
Komercdarbība 07:00, 20. Jūn. 2019
Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, slēgtās robežas daudzviet Eiropā, ārvalstu viesu apsīkums – šie un citi faktori darba devējiem un darbiniekiem radījuši satraukumu par atalgojumu, darba organizāciju un citiem nodarbinātības jautājumiem. Piedāvājam ieskatu apkopojumā par aktuālajiem darba tiesību jautājumiem saistībā ar Covid-19.
Darba tiesības 07:00, 17. Apr. 2020
Konkurence ir viena no tēmām, kam šobrīd uzņēmējdarbības vidē veltīta īpaši liela uzmanība – gan pateicoties Konkurences padomes (KP) aktivitātēm godīgas biznesa vides veicināšanā, gan arī likumdošanas izmaiņām, kas stājās spēkā šī gada sākumā.
Konkurences tiesības 07:00, 18. Mar. 2020
16. martā tikās Ministru prezidenta uzdevumā izveidota vadības grupa uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam finanšu ministra Jāņa Reira vadībā, ziņo Finanšu ministrija. Lai ierobežotu vīrusa COVID-19 tālāku izplatību, jau noteikti līdz šim nepiedzīvoti ierobežojumi. Valdība strādā ārkārtas režīmā, lai nodrošinātu nepieciešamo papildu ierobežojumu noteikšanu tālākai vīrusa izplatības mazināšanai, kā arī sniegtu nepieciešamo atbalstu veselības nozarei un ieviestu nepieciešamos atbalsta pasākumus, lai ekonomiskais šoks ir pēc iespējas ierobežotākā apjomā un tam nav ilglaicīga efekta uz ekonomiku kopumā.
Covid-19 09:00, 17. Mar. 2020
19. martā Ministru kabinets izskatīs Finanšu ministrijas sagatavotu speciālu terminētu likumprojektu par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija, un tā mērķis ir noteikt pasākumus valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai un pārvarēšanai, īpašos atbalsta mehānismus, kā arī krīzes izdevumus, kas tieši saistīti ar COVID-19 izplatības ierobežošanas finansēšanu.
Covid-19 13:00, 19. Mar. 2020
Uzņēmēji ikdienā arvien lielāku nozīmi velta ne tikai peļņas gūšanai, bet arī rūpēm par klimatu un sabiedrību. Arī Eiropas līmenī šie jautājumi tiek aktualizēti biežāk. Šoreiz aplūkosim inovācijas publiskajos iepirkumos, kam ir liels potenciāls veicināt sabiedrības attīstību un labklājību.
Publiskie iepirkumi 07:00, 24. Feb. 2020
Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, slēgtās robežas daudzviet Eiropā, ārvalstu viesu apsīkums – šie un citi faktori sējuši bažas darba devēju un darbinieku vidū par atalgojumu, darba organizēšanu un citiem nodarbinātības jautājumiem. Piedāvājam ieskatu apkopojumā par darba tiesību jautājumiem saistībā ar Covid-19.
Darba tiesības 11:25, 19. Mar. 2020
Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums (Sankciju likums) ir spēkā jau ilgāku laiku, taču joprojām rodas jautājumi par tā pielietošanu praksē. Piemēram, vai interneta veikalam, kas pārdod preces visā pasaulē, tiešām sankciju sarakstos jāpārbauda katrs pircējs un jāizvērtē sadarbība? Noskaidrojam!
Komerctiesības 07:00, 5. Feb. 2020
Satversmes tiesa ir pieņēmusi spriedumu lietā Nr. 2019-05-01 “Par 2018. gada 4. oktobra likuma “Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” 1. panta pirmās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 105. pantam”.
Likumdošana 12:02, 14. Feb. 2020
Ārvalstīs dalībnieka atbildību par sabiedrības saistībām dēvē par "korporatīvā plīvura pacelšanu" (lifting the corporate veil / piercing the corporate veil). Tās mērķis ir novērst sabiedrības un dalībnieka atbildības šķirtības negodprātīgu izmantošanu. Kāda prakse šajā jautājumā ir Latvijā?
Valdes locekļi 07:00, 6. Jan. 2020
Latvijas banku sektors samērā nelielā laikā piedzīvojis ievērojamus notikumus, tostarp Eiropas Centrālās bankas lēmumu atzīt vienu no tās uzraudzībā esošajām bankām par finanšu iestādi, kas nokļuvusi vai nokļūs finanšu grūtībās, un Eiropas Vienotās noregulējuma valdes lēmumu neveikt pasākumus, kas stabilizētu bankas darbību. Ko tas viss nozīmē?
Komerctiesības 07:00, 2. Dec. 2019
Būvniecība ir viena no nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm, kas tieši ietekmē iedzīvotāju dzīves kvalitāti un drošību, tāpēc ir īpaši būtiski, lai viss ir sakārtots arī normatīvu līmenī. Uzskatu, ka pašreizējais būvniecības regulējums Latvijā nav pietiekami efektīvs un mums vajadzētu vairāk pārņemt pasaules standartus.
Komerctiesības 07:00, 13. Feb. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2019.gada 9.decembrī Amerikas Savienoto valstu (ASV) Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (Office of Foreign Assets Control (OFAC)) noteicis sankcijas pret Aivaru Lembergu, Ventspils Attīstības Aģentūru, Biznesa Attīstības Asociāciju, Latvijas Tranzīta Biznesa Asociāciju un Ventspils brīvostas pārvaldi.
Aktualitātes 12:07, 17. Dec. 2019
Latvijā reģistrēts uzņēmums plāno sniegt izbraukuma ēdināšanas pakalpojumus citā Eiropas Savienības (ES) valstī. Vai šādā gadījumā uzņēmums drīkst veikt saimniecisko darbību, nereģistrējot atsevišķu uzņēmumu vai filiāli, bet darbojoties kā Latvijā reģistrēts uzņēmums? Kādi nodokļu aspekti jāņem vērā? Kādos normatīvajos aktos regulēta šāda saimnieciskā darbība?
Komercdarbība 07:00, 24. Sep. 2019
Praksē visbiežāk darba līgumu slēdz uz nenoteiktu laiku, taču iespējamas arī situācijas, kad darbinieks nepieciešams noteiktam laika periodam, tādēļ jāslēdz atbilstošs līgums. Pareiza līguma un tā darbības termiņa izvēle nereti darba devējiem rada problēmas.
Darba tiesības 07:00, 16. Okt. 2019
Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) izstāšanās sarunas joprojām ir bez rezultāta. Tikmēr strauji tuvojas noliktais termiņš Apvienotās Karalistes aiziešanai no ES – 2019.gada 31.oktobris. Piedāvājam nelielu ieskatu dažādos tiesiskajos aspektos, kas būs jāņem vērā, ja vienošanās ar ES tomēr netiks panākta.
Komerctiesības 07:00, 18. Okt. 2019
Finanšu instrumentu tirgus likumā pieņemti grozījumi, kas nosaka akcionāru tiesības pilnībā pārzināt un kontrolēt sabiedrību valdes un padomes atalgojumu sistēmu un vienlaikus visai būtiski skar sabiedrību valdes un padomes locekļu tiesības uz privāto dzīvi un konfidencialitāti.
Valdes locekļi 07:00, 11. Sep. 2019
Šī gada 4.jūlijā stājās spēkā būtiski grozījumi Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā. Tie izstrādāti, pamatojoties uz Finanšu darījumu darba grupas jeb FATF (Financial Action Task Force) 6.rekomendācijas "Mērķtiecīgas finanšu sankcijas saistībā ar terorisma un teroristu finansēšanu" un 7.rekomendācijas "Mērķtiecīgas finanšu sankcijas saistībā ar ieroču izplatīšanu" labās prakses vadlīnijās noteikto. Jaunumu tajos ir daudz. Kopumā jāsecina, ka ar grozījumiem likumā iestādēm un īpaši komersantiem uzlikts daudz jaunu pienākumu.
Komerctiesības 07:00, 26. Aug. 2019
Kā rīkoties, ja banka uz laiku liedz kādam uzņēmumam veikt darbības tā kontā, jo radušās aizdomas par negodprātību?
Komerctiesības 07:00, 12. Aug. 2019
Akcionāru tiesību izmantošanas direktīva 2 jeb jeb Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2017/828, ar ko groza Direktīvu 2007/36/EK attiecībā uz akcionāru ilgtermiņa iesaistīšanās veicināšanu (Direktīva) pieņemta 2017.gada 17.maijā. Grozījumi, ar kuriem pārņemtas Direktīvas prasības, Latvijā stājās spēkā šā gada 16.jūlijā. Grozījumi veikti vairākos normatīvajos aktos, proti, Finanšu instrumentu tirgus likumā (FITL), Ieguldījumu pārvaldes sabiedrību likumā, Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā, Alternatīvo ieguldījumu fondu un to pārvaldnieku likumā, likumā "Par privātajiem pensiju fondiem" un Revīzijas pakalpojumu likumā.
Komerctiesības 07:00, 5. Aug. 2019
Situācija, kad darbinieku atlaiž kāda pārkāpuma dēļ, šķiet ierasta, tomēr gadās, ka uzteikums pamatots ar apstākļiem, kas saistīti ar saimnieciskiem, organizatoriskiem, tehnoloģiskiem vai līdzīga rakstura pasākumiem uzņēmumā.
Darba tiesības 07:00, 1. Jūl. 2019
Lai gan grozījumi normatīvajos aktos, kuros ikvienai Uzņēmumu reģistrā ierakstītai juridiskai personai noteikts pienākums atklāt tās patiesos labuma guvējus, stājās spēkā jau 2017.gada nogalē, joprojām ir samērā daudz uzņēmumu, kas to nav izdarījuši vai izdarījuši tikai formāli, nevērtējot patiesā labuma guvēja definīciju un veikto kontroli pēc būtības.
Komerctiesības 07:00, 26. Jūn. 2019
Daudziem komersantiem pazīstama vai pat pašu pieredzē bijusi situācija, kad darījuma partneris – SIA – veicis prettiesiskas darbības, radījis zaudējumus citām personām un maksātnespējas ceļā likvidēts, bet bijušajiem darījuma partneriem tā rezultātā radušies finansiāli sarežģījumi, kas kā domino efekts ietekmē nākamos darījumu partnerus un visu valsts ekonomiku kopumā.
Komerctiesības 07:00, 10. Jūl. 2019
Negatīvs pašu kapitāls ir viens no pirmajiem indikatoriem, kas liecina par iespējamām uzņēmuma finanšu grūtībām. Līdz ar to pašu kapitāla stāvoklis tiek vērtēts un pastāv vairāki ierobežojumi uzņēmumu darbībā, kas piemērojami negatīvas pašu kapitāla tendences gadījumā.
Komerctiesības 06:00, 22. Aug. 2018
2019.gada 1.janvārī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.705 "Noteikumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem" (Noteikumi). Noteikumu mērķis, kā norādīts anotācijā, ir mazināt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (NILLTF) riskus kredīta devēju un parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēju darbībā un nodrošināt NILLTF novēršanas pasākumu veikšanas efektivitāti.
Komerctiesības 07:00, 5. Jūn. 2019
2019.gada 1.janvārī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.705 "Noteikumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem" (Noteikumi). Tie pieņemti, pamatojoties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma (Likums) 47.panta 4.daļu, kurā ietverts pilnvarojums MK noteikt saistošas prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) jomā Likuma 45.panta 2.1daļā minētajiem Likuma subjektiem.
Komerctiesības 07:00, 29. Mai. 2019
Beidzamajā laikā aktualitāti izpelnījušās dažādu uzņēmumu zīmolu maiņas, par ko plaši informēta sabiedrība, piemēram, "Statoil" pārtapa par "Circle K", "Taxify" – par "Bolt", "Lattelecom" – par "Tet", divas bankas apvienojās vienā, iegūstot nosaukumu "Luminor". Kas īsti ir zīmols, un kādi varētu būt tā maiņas iemesli, vērtējot no juridiskās perspektīvas?
Komerctiesības 07:00, 3. Jūn. 2019
Kā rīkoties, ja daļa uzņēmuma dalībnieku nedzīvo Latvijā, taču nepieciešams sasaukt dalībnieku sapulci, lai pieņemtu svarīgus lēmumus?
Komercdarbība 07:00, 18. Jūn. 2019
Lai nodrošinātu Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēto juridisko personu, tostarp to formālo un īsto īpašnieku jeb to fizisko personu, kas ir juridisko personu patiesie labuma guvēji, caurspīdīgumu, likumdevējs UR ir piešķīris jaunas pilnvaras, informē UR.
Likumdošana 10:41, 18. Jūn. 2019
Skaidrs kā divi reiz divi – komercnoslēpums ir jāsargā! Kā to pareizi darīt, un kādas ir aktualitātes šajā jautājumā? Izmaiņas likumdošanā ir īstais brīdis, lai izvērtētu šo jautājumu arī savā uzņēmumā.
Komerctiesības 07:00, 8. Mai. 2019
Vai Valsts ieņēmumu dienests (VID) domā par konkrētu nozaru ekspertu ieviešanu konsultācijām? Piemēram, būvniecības jomā jautājumi ir specifiski, tādēļ cilvēkam no malas ne vienmēr iespējams tos ātri izprast, un daudz efektīvāk būtu, ja VID pusē būtu iespējams konsultēties ar kādu speciālistu, kurš ir eksperts tieši būvniecības nodokļu jautājumos.
Nodokļi 07:00, 26. Mar. 2019
Komerclikumā valdes un padomes locekļiem noteikts pienākums rīkoties kā krietniem un rūpīgiem saimniekiem. Tomēr viss nav tik vienkārši, jo rūpības standarts jāvērtē kopā ar iespēju kļūdīties, pieņemot biznesa lēmumus. Valdes un padomes locekļi var kļūt par apstākļu upuriem pat situācijās, kad visu izdara pareizi, jo valdes un padomes locekļi pakļauti dažādiem riskiem. Viens no veidiem, kā mazināt riskus, ir apdrošināšana.
Valdes locekļi 07:00, 22. Mar. 2019
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma (Likums) normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (Satversme). Jau no solidaritātes nodokļa (SN) ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par "bagātnieku nodokli". Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Nodokļi 07:00, 11. Mar. 2019
2019.gada 1.janvārī stājas spēkā grozījumi Elektronisko sakaru likumā un Ministru kabineta noteikumos Nr.306 "Kārtība, kādā Finanšu un kapitāla tirgus komisija un Datu valsts inspekcija pieprasa un elektronisko sakaru komersants nodod noslodzes datus", kas papildina Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) tiesības, lai veiktu uzraudzību e-komercijas jomā tiešsaistes vidē un novērstu patērētāju tiesību pārkāpumus. PTAC no 2019.gada būs tiesības izprasīt uzraudzībai nepieciešamos noslodzes datus no elektronisko sakaru komersantiem.
Likumdošana 19:05, 2. Jan. 2019
Ekonomikas ministrija apkopojusi informāciju par tās kompetencē esošajiem tiesību aktiem, kas stāsies spēkā 2019.gada 1.janvārī, vai 2019.gada sākumā.
Aktualitātes 14:18, 2. Jan. 2019
Vienlaikus ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgās datu aizsardzības regulas (Regula) stāšanos spēkā šī gada maijā datu apstrādātājiem jāņem vērā stingrāki ierobežojumi. Tomēr nereti rodas apjukums, jo spēkā vienlaikus ir gan Regula, gan AML direktīva. Ar ko tad atšķiras personas datu aizsardzība un personu uzraudzība?
Datu aizsardzība 07:00, 23. Nov. 2018
Kopfinansējuma pakalpojumu likums (Likums) tiek izstrādāts jau ilgāku laiku, un par to dzirdētas dažādas recenzijas un komentāri, tostarp ārvalstu eksperti Likumu novērtējuši kā pozitīvu soli. Kādas ir būtiskākās gaidāmās izmaiņas?
Komerctiesības 07:00, 12. Dec. 2018
15.oktobrī Ministru kabinets izskatīja Finanšu ministrijas sagatavotu Vispārējās valdības budžeta plāna projektu 2019.gadam. Latvija projektu iesniegs Eiropas Komisijai un Eirogrupai atzinuma sagatavošanai. Atšķirībā no citiem gadiem, kad šajā laikā valdībā ir sagatavots arī valsts budžets, šoreiz tiks iesniegts budžeta plāna projekts pie nemainīgas politikas, tas ir, tas ietvers prognozētos ieņēmumus un izdevumus, kas atbilst pēdējām makroekonomiskajām prognozēm un visiem lēmumiem, kas pieņemti līdz septembra beigām.
Aktualitātes 15:39, 17. Okt. 2018
Šobrīd vien retiem subjektiem (tostarp bankām) ir izstrādāta sankciju riska kontroles procedūra un atsevišķs sankciju riska izvērtējums. Lielākoties subjekti aprobežojušies ar klientu skrīningu pēc starptautisko sankciju sarakstiem, kas ir nozīmīgs, tomēr ne vienīgais sankciju iekšējā riska kontroles sistēmas elements.
Komerctiesības 06:00, 13. Aug. 2018
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Darba tiesības 06:00, 27. Jūl. 2018
13.07.2017. stājās spēkā grozījumi Komerclikumā (KL), paredzot jaunu tiesību institūtu Latvijas komerctiesībās – pamatkapitāla palielināšanu ar nosacījumu, definējot jēdzienu "nosacītais pamatkapitāls", nosakot atvieglojumus AS pamatkapitāla palielināšanai un mainot kārtību pamatkapitāla palielināšanai uz sabiedrības peļņas rēķina.
Komerctiesības 08:00, 20. Sep. 2017
SIA "A" pamatkapitāls bija 1000 EUR. Jūnija sākumā SIA "A" aizņēmās naudu 9000 EUR apmērā no SIA "B" un nolēma par šo summu palielināt pamatkapitālu līdz 10 000 EUR. Pēc naudas saņemšanas bankas kontā SIA "A" valdes loceklis - dalībnieks (vienīgais) iesniedza UR pieteikumu kopā ar visiem nepieciešamajiem dokumentiem, tajā skaitā dokumentu, kas apliecina naudas iemaksu bankas kontā, kur kā maksātājs norādīts SIA "B". UR 17.07.2017. palielināja SIA "A" pamatkapitālu līdz 10 000 EUR, saglabājot valdes locekli par vienīgo dalībnieku. Šobrīd gandrīz visa aizdevuma summa ir atmaksāta. Vai SIA "A" drīkstēja palielināt pamatkapitālu par šo aizņemto naudu? Vai šādā gadījumā SIA "B" nebija jāiekļauj dalībniekos?
Komercdarbība 07:42, 15. Aug. 2017
Noziedznieki atklāj arvien jaunas metodes, kā apiet prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas un starptautisko ekonomisko sankciju jomā. Tāpēc ir svarīgi nepārtraukti uzlabot tiesisko regulējumu, kas vērsts pret šiem draudiem, un noteikt papildu prasības un pasākumus, kas jāveic, lai cīnītos pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, terorisma finansēšanu un starptautisko ekonomisko sankciju pārkāpumiem.
Komerctiesības 07:00, 18. Jūn. 2018
Ņemot vērā pēdējā laika notikumus biznesa vidē, daudziem radies jautājums par pašlikvidāciju – ko tā nozīmē un kad tā ir piemērotākais uzņēmuma likvidācijas veids. Rakstā aplūkosim kapitālsabiedrību, SIA vai AS pašlikvidāciju.
Komerctiesības 06:00, 11. Jūn. 2018
Krievijas Federācijas tiesību aktos noteikts, ka ārvalstu investoru uzņēmējdarbības režīmam jābūt tikpat labvēlīgam kā Krievijas investoru darbības režīmam. Praksē tas nozīmē, ka ārvalstu pilsoņi un juridiskās personas darbojas vienlīdzīgi ar Krievijas pilsoņiem un viņiem ir identiskas tiesības un pienākumi. SIA ir izplatītākā juridiskās personas uzņēmējdarbības dibināšanas forma, tādēļ šajā rakstā aplūkosim tās reģistrācijas īpatnības.
Komerctiesības 07:00, 4. Jūn. 2018
10.05.2018. stājas spēkā grozījumi Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā (Likums), kas paredzēts, lai veicinātu strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu jeb jaunuzņēmumu veidošanos Latvijā, tādējādi sekmējot inovatīvas komercdarbības attīstību un pētniecību privātajā sektorā, kā arī pētniecības komercializāciju.
Komerctiesības 07:00, 14. Mai. 2018
Aprīļa vidū plašsaziņas līdzekļos parādījās informācija, ka sadarbības aizliegums ar t.s. čaulas kompānijām būs attiecināms ne tikai uz bankām, bet arī vismaz 20 000 uzņēmumu, tostarp arī nodokļu konsultantiem, advokātu birojiem, grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem u.c. Vai šī informācija ir patiesa? Kas paredzēts grozījumos?
Komerctiesības 07:00, 3. Mai. 2018
Šī gada sākumā stājušies spēkā grozījumi, kas maina nokavēto nodokļu maksājumu piedziņas kārtību un lēmumu izpildes nodrošinājuma līdzekļu regulējumu. Novēlam, lai šī tēma uz jūsu uzņēmumiem neattiecas, bet, ja nu tomēr, tad skaidrojam būtiskākos jauninājumus.
Nodokļi 07:00, 16. Apr. 2018
Nereti uzņēmumiem rodas jautājums, vai uz to darbību ir attiecināms Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (Likums) noteiktais pienākums sniegt ziņas par neparastiem vai aizdomīgiem darījumiem un ieviest kontroles sistēmu. Kādas prasības paredzētas Likumā, un kam tās jāievēro obligāti?
Komerctiesības 07:00, 5. Apr. 2018
12.07.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKA-29/2017 (Spriedums), kurā analizēja, kādām pazīmēm jāatbilst informācijai, lai tai piešķirtu komercnoslēpuma statusu, kā arī vērtēja, kad iestāde vai tiesa drīkst pārbaudīt komercnoslēpuma statusa noteikšanas pamatotību un atzīt, ka tas konkrētā gadījumā nav aizsargājams.
Tiesvedības 07:00, 28. Mar. 2018
Finanšu ministrija ir izstrādājusi grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (NILLTFNL), lai ierobežotu augsta riska klientu finanšu operācijas Latvijas finanšu sektorā. Šāds risinājums ļaus efektīvi mazināt un novērst nevēlamo klientu klātbūtni Latvijas finanšu sistēmā un skaidri paust Latvijas nostāju.
Likumdošana 10:40, 5. Apr. 2018
1.martā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Tieslietu ministrijas izstrādātos grozījumus Civilprocesa likumā, kas paredz būtiskas izmaiņas kārtībā, kādā īstenojams piespiedu izpildes līdzeklis – piedziņas vēršana uz parādnieka kustamo mantu, piedziņas vēršana uz apbūves tiesību, kā arī grozījumus saistībā ar zvērinātu tiesu izpildītāju veikto dokumentu piegādi.
Aktualitātes 08:59, 5. Mar. 2018
Gan juridiskās personas, gan privātpersonas, kas materiāli, tostarp finansiāli, vēlas palīdzēt sabiedriskā labuma organizācijai (SLO), budžeta iestādei vai valsts kapitālsabiedrībai, kura veic Kultūras ministrijas (KM) deleģētas valsts kultūras funkcijas, var to darīt, veicot ziedojumus. Praksē nereti ir situācijas, kad personas, kas vēlas ziedot, skaidri neapzinās, kāds līgums jāslēdz un vai vispār jāslēdz līgums, kā arī nezina, kādas nodokļu sekas uzņēmumam rada ziedojumi. Turklāt no 2018.gada stājās spēkā vērienīga nodokļu reforma, kas mainīja arī nodokļu piemērošanas kārtību ziedojumiem.
Nodokļi 08:00, 20. Feb. 2018
Eiropas Savienības (ES) vienotajā tirgū pastāv preču, pakalpojumu, kapitāla un personu pārvietošanās brīvība. Tomēr to nevar teikt arī par e-tirdzniecību. Tirgotāji, kas darbojas kādā dalībvalstī, joprojām bloķē tiešsaistes vai piemēro atšķirīgus piekļuves nosacījumus savām precēm un pakalpojumiem patērētājiem un uzņēmumiem no citām dalībvalstīm.
Komerctiesības 08:00, 12. Feb. 2018
2017.gadā blokķēdes (blockchain) tehnoloģijas un virtuālo valūtu attīstībai sekoja ne tikai mediji un nozares profesionāļi visā pasaulē. Stratēģijas, kā pelnīt, veicot darījumus ar virtuālajām valūtām, apsprieda arī parkos, kafejnīcās un frizētavās. Pat tik relatīvi mazā ekonomikā kā Latvija 2018.gada sākumā reti kurš vēl nav dzirdējis terminu "bitcoin".
Komerctiesības 08:00, 11. Jan. 2018
Investori tiek aicināti apmeklēt Latvijā pirmā B2B startapu akseleratora noslēguma pasākumu un startapu prezentācijas. Visā pasaulē akseleratoru noslēguma pasākumi jeb Demo Dienas ir nozīmīgs potenciālo investīciju informācijas avots gan biznesa eņģeļiem, gan riska kapitāla uzņēmumiem.
BNS ziņas 10:38, 13. Dec. 2016
No šī gada 9. līdz 11.oktobrim Rīgā notika starptautiskā konference "Ceļā uz atklātību, atbildību un labāku pārvaldību: trauksmes celšanas veicināšana, cīņa pret korupciju, nākotnes perspektīvas", kuras ietvaros Latvijas Republikas Saeimā tika apspriesti jautājumi par trauksmes celšanas veicināšanu un trauksmes cēlēju aizsardzību. Konferencē tika apspriests arī Trauksmes cēlēju aizsardzības likuma projekts (Likumprojekts).
Tiesvedības 08:00, 20. Okt. 2017
Uzņēmums, tāpat kā ģimenes māja, nereti ir lolots gadiem ilgi un veidots grūtā darbā. Tādēļ uzņēmums ir arī īpašums, kam likumā noteikta mantošanas kārtība. Mantošanas lieta var ilgt no 3 mēnešiem līdz pat 1 gadam, tomēr uzņēmējdarbība un uzņēmuma vadības process ir dinamisks.
Komerctiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 16.1panta 8.daļu par ienākuma gūšanas dienu no dividendēm uzskata dienu, kad dividendes aprēķinātas. Kas ir šī diena - dalībnieku sapulces protokola diena vai dividenžu izmaksas diena? Uz šķietami vienkāršu jautājumu saņēmām dažādas ekspertu atbildes.
Komercdarbība 08:00, 31. Jūl. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Darba tiesības 08:00, 25. Jūl. 2017
Jebkurā komercdarbībā iespējami riski, kas saistīti ar klientu vai darījumu partneru nelikumīgām darbībām. Pat godīgākais uzņēmējs var tikt iesaistīts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā vai terorisma finansēšanā, ja nevelta nepieciešamo uzmanību darījumu partneru izvēlei.
Komerctiesības 08:00, 2. Aug. 2017
Latvijai nav šķēršļu patiesā labuma guvēju reģistrā iekļauto informāciju padarīt pieejamu sabiedrībai, kas varētu veicināt patiesā labuma guvēja identificēšanas un atklāšanas efektivitāti, secinājusi Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) pēc veiktās juridiskās izpētes, tajā skaitā starptautisko tiesību avotu un ārvalstu prakses analīzes.
Likumdošana 13:01, 19. Jūn. 2017
Šīs publikācijas mērķis ir apkopot svarīgāko informāciju par ārzemnieku nodarbināšanu Latvijas Republikā, tādējādi palīdzot darba devējam neapjukt pieejamās informācijas daudzumā un izvērtēt sava uzņēmuma iespējas piesaistīt ārvalstu darbaspēku, kā arī aplūkot iespējamos riskus. Publikācijā analizētas tikai ārvalstu darbaspēka (no trešajām valstīm) regulējuma aktualitātes.
Darba tiesības 09:00, 12. Apr. 2017
Kamēr vēl tikai gaidām gada pārskatu nodošanas beigas un kopsavilkumus par ekonomiku pērn, ir rādītāji un dati, kas jau ir pieejami un ļauj secināt. Galvenā atklāsme neiepriecina – uzņēmējdarbības gars Latvijā ir pieklusis.
Ekonomika 08:00, 23. Mar. 2017
Investīciju piesaistes jautājums ir aktuāls gan uzņēmuma attīstības sākumstadijā, gan arī posmā, kad uzņēmums ir ieņēmis stipras pozīcijas tirgū un vēlās attīstīties tālāk. Arvien vairāk var novērot uzņēmēju interesi attīstīties ne tikai vietējā Baltijas tirgū, bet arī starptautiski, kā arī vēlmi piesaistīt ārvalstu investīcijas attīstībai.
iFinanses 09:00, 27. Feb. 2017
Finanšu ministrijas (FM) priekšlikums nodokļu reformas kontekstā celt akcīzes nodokli radīs vairākus nozari graujošus riskus, sacīja degvielas tirgotāja AS "Virši-A" valdes loceklis Jānis Priedītis.
BNS ziņas 11:06, 15. Mar. 2017
Baltijas uzņēmēji bieži izmanto iespēju piesaistīt ārvalsts finanšu investoru. Tas ir atraktīvs investīciju piesaistes veids, ja uzņēmums grib attīstīties, bet tā darbības rādītāji neļauj saņemt papildu bankas finansējumu, ja investīcijas risks pārsniedz to, ko ir gatava uzņemties banka, ja nodrošinājums nav pietiekams, un citos gadījumos.
iFinanses 09:00, 13. Mar. 2017
Šodien, 01.03.2017., stājas spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.74 "Jaunuzņēmumu atbalsta programmu pieteikšanas un administrēšanas kārtība" (MK noteikumi Nr.74), kas izdoti saskaņā ar Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumu (JU likums).
Likumdošana 12:05, 1. Mar. 2017
Laikā, kad ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā samazinās tiešo ārvalstu investīciju plūsma, var rasties jautājums, kāpēc tā, ja jau uzņēmējdarbības vide reģionā uzlabojas? Neskaitāmus gadus dzīvojot ASV, kur ikdienā tiekos un sadarbojos ar dažādiem politikas, tiesībsargājošo iestāžu un biznesa vides pārstāvjiem, vairākkārt personīgi ir nācies dzirdēt par gadījumiem, kad, mēģinot uzsākt uzņēmējdarbību Latvijā, viņi tiešā vai netiešā veidā aicināti dod kukuli gan no privātā, gan valsts sektora pārstāvjiem.
iFinanses 14:28, 13. Mar. 2017
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām, kas ir komercnoslēpums un kādēļ nepieciešama tā aizsardzība, kā arī iepazināmies ar vispārīgiem komercnoslēpuma saglabāšanas pasākumiem. Šajā publikācijā turpināsim konkrētāk par pasākumiem, kas komercnoslēpuma aizsardzībai veicami, uzsākot vai izbeidzot darba attiecības, kā arī to laikā.
Komerctiesības 08:00, 2. Feb. 2017
Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības grupas "Ikea Group" pārvaldītais uzņēmums "IRI Investments Lietuva" iegādājies 45 megavatu jaudas vēja parku Mažeiķu rajonā.
BNS ziņas 15:40, 30. Jan. 2017