No 2024.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (likums par IIN), kas cita starpā paredz, ka turpmāk ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliks darba devēja apmaksāto mācību maksu darbiniekam par tā studijām augstākās izglītības iestādē. Tas, kā juridiski darba devējam ir jānoformē darbinieka mācību maksas apmaksa un vai šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 96.panta noteikumi un slēdzama vienošanās, tiks iztirzāts šajā publikācijā.
Senāta Administratīvo lietu departaments 31.maijā turpināja izskatīt abu pušu kasācijas sūdzības strīdā par nodokļu maksātājam piemērotu soda naudu divkāršā apmērā par iespējamu atkārtotu nodokļu pārkāpumu. Iepriekš Senāts bija apturējis tiesvedību lietā SKA-3/2023, lai vērstos ar pieteikumu Satversmes tiesā.
Jaunākās tiesvedības 08:00, 5. Jūn. 2023
Senāta Krimināllietu departaments atteica ierosināt kasācijas tiesvedību par spriedumu ar kuru apsūdzētais atzīts par vainīgu dienesta pilnvaru pārsniegšanā un dienesta viltojumā. Vainīgais sodīts ar brīvības atņemšanu uz 2 gadiem, notiesājot nosacīti, un naudas sodu 1860 eiro, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 11:48, 8. Mar. 2024
11.janvārī “ATTA CENTRE”, Rīgā, notika pasākums nodokļu un grāmatvedības profesionāļiem – konference “Nodokļi un grāmatvedība 2024”, kuru organizēja “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Šogad konference izcēlās ar jaunu formātu, kas dalībniekiem sniedza iespēju ne tikai iegūt jaunāko informāciju no Latvijas vadošajiem ekspertiem, bet arī personīgi uzdot un apspriest aktuālākos jautājumus.
Aktualitātes 14:00, 12. Jan. 2024
Uzņēmējdarbībā neviena no darījuma pusēm nevar būt pilnīgi pārliecināta, ka ikviens darījums būs veiksmīgs un visi partneri godprātīgi pildīs savas saistības. Ja strīds starp darījumā iesaistītām pusēm nonāk līdz tiesai vai šķīrējtiesai, ir svarīgi zināt, kā pasargāt sevi no riska, ka labvēlīgs spriedums varētu palikt neizpildīts.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2024
Juridiskai personai nav tiesību uz pēdējo vārdu, tāpēc atcelts Kurzemes apgabaltiesas lēmums, un lieta nosūtīta jaunai izskatīšanai, jo procesuālie pārkāpumi pirmās instances tiesas darbā bija konstatēti kļūdaini, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 11:36, 30. Okt. 2024
Vācijas uzņēmums reģistrējies Latvijā kā ārvalstu darba devējs (saimniecisko darbību Latvijā neveic). Uzņēmuma darbinieks ir Latvijas rezidents, par kuru algas nodokļi un sociālās iemaksas tiek aprēķinātas un samaksātas Latvijā. Pamatā darbinieks strādā attālināti, atrodoties Latvijā. Darba līgumā kā darba vieta norādīta gan darbinieka uzturēšanās adrese Latvijā, gan uzņēmuma adrese Vācijā. Reizi mēnesī/ceturksnī darbinieks dodas uz uzņēmumu Vācijā, lai piedalītos klātienes darba pasākumos (sapulcēs, tikšanās). Vai šie braucieni ir komandējumi, darba braucieni vai nosūtīšana? Vai šajos braucienos jāmaksā dienas nauda?
Darba tiesības 06:00, 10. Okt. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:22, 4. Nov. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:54, 2. Okt. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības 06:00, 16. Sep. 2024
Termins “balto apkaklīšu noziegumi” ir ne vien bieži dzirdams filmās un juristu sarunās, bet arī lietots biznesa dzīvē. Tomēr nereti, tiekoties ar klientiem un sadarbības partneriem, ir nācies saskarties ar to, ka izpratne par to, kas tas īsti ir un kā šajos jautājumos var palīdzēt juristi, nav pilnīga.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko augustā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:49, 2. Sep. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 11:37, 5. Sep. 2024
Darba likuma 96.panta 4.daļas 2.punkts nosaka, ka vienošanās par apmācību termiņš nav ilgāks par 2 gadiem, skaitot no dienas, kad izdots izglītības dokuments, kas apliecina profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu. Kā korekti norādīt šādas vienošanās termiņu? Izglītību iegūst, piemēram, 2 gadus, tad ir, piemēram, maģistra darba aizstāvēšana, un tikai tad tiek izdots izglītības dokuments. Kopā var paiet 2,5–3 gadi. Tad sanāktu, ka līguma termiņš ir 2,5 gadi, kad notiek mācības, plus 2 gadi no izglītības dokumenta saņemšanas brīža, kas kopā ir 4,5 gadi?
Darba tiesības 06:00, 29. Aug. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:00, 5. Jūl. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:56, 3. Jūn. 2024
Aizdevumu vispārēji definē Civillikums (CL). Pēc savas būtības CL izpratnē tas ir reāllīgums un tā juridisko spēku nosaka fakts, vai aizdevums ir reāli dots. Īpaša vienošanās par to nav nepieciešama, un CL sniedz atsevišķus noteikumus, kā rīkoties, ja tāds darījums faktiski ir noticis, bet puses nav vēlējušās vai aizmirsušas vienoties par aizdevuma nosacījumiem.
Lietvedība 06:00, 14. Jūl. 2023
Laikā, kad atbilstoša darbaspēka pieejamība ir kļuvusi par nopietnu problēmu, darbinieku profesionālā apmācība vai kvalifikācijas paaugstināšana kļūst vēl būtiskāka nekā iepriekš. Šajā kontekstā ir interesants Senāta 2024.gada 25.janvāra spriedums lietā SKC-20/2024, kurā tika izskatīts jautājums, kāda veida apmācības darba devējs var segt un kā vērtējams noslēgtais aizdevuma līgums studiju maksas segšanai maģistra grāda iegūšanai.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 7. Mai. 2024
Pirms kāda laika tika ieviests jauns pagaidu aizsardzības noregulējums, tā rezultātā visu civillietu kategorijās tika paredzēta iespēja piemērot pagaidu aizsardzības līdzekļus līdz galīgā nolēmuma pieņemšanai.
Komerctiesības 06:00, 27. Mar. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko martā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:09, 3. Apr. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Apr. 2024
Kā tiks ierobežota skaidrā nauda? Vai jāmaksā partneru parādi? Kādā valodā jāsagatavo iekšējie dokumenti? Kopīpašums – kā pārdot? Kā noslēgt līgumu, ja darījuma partneris atrodas ASV? Kā pārcelt uzkrāto atvaļinājumu? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 10:00, 5. Mar. 2024
Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) Lielā palāta 2023.gada 14.februārī pasludināja nozīmīgu spriedumu lietā “Halets pret Luksemburgu”, konstatējot Rafaēla Haleta (Raphaël Halet) - viena no trauksmes cēlējiem, kurš atmaskoja starptautisku uzņēmumu un Luksemburgas nodokļu iestāžu nodokļu praksi, pārkāpumu tiesībās uz vārda brīvību. Plašāk sabiedrībā šī lieta zināma kā Luxleaks jeb Luxembourg leaks skandāls.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 3. Mai. 2023
Lietā, kurā pie kriminālatbildības saukta Valsts ieņēmumu dienesta amatpersona par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, apsūdzētais tika atzīts par vainīgu un saņēma brīvības atņemšanu uz 3 gadiem, ar pārbaudes laiku, informē prokuratūra.
Jaunākās tiesvedības 09:29, 28. Feb. 2024
Mūsu uzņēmuma celtnieki strādā Vācijā komandējuma ietvaros. Vācijā darba alga nevar būt mazāka par minimālo likmi 12 eiro/stundā. Vai mūsu uzņēmums drīkst izmaksāt komandējuma kompensāciju 50 eiro dienā, ja darbinieki algu saņem Latvijā?
Darba tiesības 06:00, 25. Jan. 2024
Strīdi par biedrības tiesībām un nosacījumiem papildus pamatdarbībai veikt saimniecisko darbību tiesu praksē ir retums, tādēļ jebkurš spriedums par šo tematu ir ievērības vērts. Parasti šādi strīdi skar vai nu pienākumu maksāt nodokli, jo atklājas, ka biedrības dibināšanas atklāts vai slēpts mērķis ir peļņas vai kapitāla pieauguma gūšana to biedriem, vai nu pārkāpumus, kas ļauj Valsts ieņēmumu dienestam (VID) atņemt biedrībai sabiedriskā labuma organizācijas statusu.
Tiesvedības 06:00, 26. Jan. 2024
Vai inflācijas atplūdi šogad turpināsies? Investīcijas tehnoloģijās – ceļš uz ilgtspēju? Vai paraksts e-rēķinā ir obligāts? Darbinieks no Ukrainas – rezidents vai nerezidents? Darbinieka rīcība ārpus darba laika – pamats uzteikumam? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 5. Feb. 2024
No 2024.gada 1.janvāra spēkā stājušies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (NIL likums), kas ne tikai paplašina patiesā labuma guvēja definīciju attiecībā uz juridiskiem veidojumiem jeb trastiem, bet arī paredz ārvalstu Juridisko veidojumu patieso labuma guvēju reģistra izveidi.
Komerctiesības 06:00, 9. Jan. 2024
Konkurences padome (KP) tirgus uzraudzībā pēta tirgotāju un piegādātāju sadarbību tirdzniecības veicināšanas pasākumu laikā, ko tirgus dalībnieki īsteno, lai piesaistītu patērētājus.
Aktualitātes 06:00, 27. Dec. 2023
Kā cīnīties ar nemaksātājiem? Kad jāsagatavo grāmatvedības izziņa? Sociālais uzņēmums – bizness vai fanātisms? Vai aizdevumu var ieturēt no algas? Vai mājas lapā jānorāda e-pasta adrese? Nozagta nauda – saimnieciskās darbības izdevumi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 1. Dec. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko novembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:02, 5. Dec. 2023
Civilprocesa likumā sagatavoti grozījumi, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 12:20, 26. Okt. 2023
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, Saeimas Juridiskā komisija š.g. 17.oktobrī virza grozījumus Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 14:58, 17. Okt. 2023
Kas būtu jāņem vērā, ja vēlaties iegādāties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidenta? Vai to iespējams realizēt tikpat vienkārši kā iegādājoties īpašumu no jebkura cita īpašnieka Latvijā? Acīmredzot – nē. Īsumā par riskiem, iegādājoties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidentiem.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 13. Okt. 2023
Ar regulu 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu, kas stājās spēkā 2022.gada 14.decembrī, paredzēti jauni noteikumi un procedūras iekšējo tirgu izkropļojošu ārvalstu subsīdiju izmeklēšanai un novēršanai. Savukārt pasūtītājiem un piegādātājiem, kā arī jomas profesionāļiem, jābūt informētiem par regulas esamību un tajā noteiktajiem pienākumiem, lai regulas prasības tiktu ievērotas un netiktu pieļauti pārkāpumi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 22. Sep. 2023
Kā aprēķināt darba samaksu darbiniekam, kas nosūtīts darbu veikt citā valstī? Vai komandējuma naudu var uzskatīt par darba samaksas daļu? Situāciju jo īpaši sarežģī apstāklis, ka nosūtītajam darbiniekam jāpiemēro gan Latvijas, gan konkrētās ārvalsts un starptautiskie normatīvie akti. Izskatīsim aktuālos jautājumus, kas saistās ar darbinieku nosūtīšanu, un apskatīsim arī kādu lietu, kas nonākusi tiesā.
Tiesvedības 06:00, 7. Sep. 2023
Lai paredzētu nodokļu atvieglojumus piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas un vienota nekustamā īpašuma izveidošanas gadījumā, 2022.gada 22.septembrī, galīgajā lasījumā tika pieņemti grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", informē Saeima.
Likumdošana 08:48, 23. Sep. 2022
Vai darbiniekiem ir jāizmaksā komandējuma nauda, ja visi uzņēmuma darbinieki brauc uz saliedēšanas pasākumu ārpus Latvijas, kur gan viesnīcu, gan ēdināšanu ir apmaksājis darba devējs?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jūl. 2023
Vispārīgā izpratnē dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Neskatoties uz šķietami vienkāršo juridisko skaidrojumu, pastāv dažas nianses, kuras ir vērts ņemt vērā, noslēdzot dāvinājuma līgumu.
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:45, 3. Jūl. 2023
Vai drīkst komandējumā norīkot sabiedrības dibinātāju, kurš nav valdes loceklis, un nav darba attiecībās? Darba samaksu viņš par šo laiku nesaņems, bet tiks izmaksāta dienas nauda un segti pārējie ar komandējumu saistītie izdevumi. Otrs variants būtu nemaksāt dienas naudu, bet tikai segt citus ar komandējumu saistītos izdevumus. Kā pamatot dalībnieka došanos komandējumā, ja viņam par to nemaksā un – kā to norādīt rīkojumā?
Komercdarbība 06:00, 22. Jūn. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 08:00, 5. Jūn. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko aprīlī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:30, 3. Mai. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko martā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:21, 5. Apr. 2023
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Tiesvedības 06:00, 20. Jūn. 2022
Latvijas uzņēmums vēlas sākt iekārtot darbā jūrniekus uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Vai jūrnieku ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu 1,5 vai 2,5 mēnešalgu apmērā jāskaita proporcionāli kalendāra vai darba dienām? Vai jūrnieku virsstundas un nakts darbs netiks aplikts ar nodokļiem vispārējā kārtībā, un vai uzkrātais atvaļinājums tiek skaitīts no visas darba algas (gan apliekamās, gan neapliekamās) daļas?
Nodokļi 06:00, 21. Feb. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 14.martā atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu pieteicējas strīdā ar Valsts ieņēmumu dienestu par nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumu, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:07, 15. Mar. 2023
Ja uzņēmums vai fiziska persona pieļauj kļūdu, tai ir jāmaksā sods. Bet reizēm kļūdās arī valsts institūcija, kā rezultātā uzņēmumam vai arī fiziskai personai tiek radīti materiāli zaudējumi. Vai valstij ir pienākums atlīdzināt zaudējumus?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 11. Jan. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:57, 6. Jan. 2023
Darbā tiek pieņemts ārvalstnieks - Itālijas rezidents, kurš darbu veiks attālināti. Vai darba līgumā kā darba vietu var norādīt darbinieka dzīvesvietu? Un vai šādā gadījumā braucieni uz Latviju ārvalstniekam var tikt uzskatīti par komandējumiem un darba braucieniem un kompensējami atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam? Uzņēmums reģistrēts Latvijā, un tam nav pārstāvniecības citās valstīs.
Klausies
Darba tiesības
07:08, 8. Dec. 2022
Valsts īsteno dažādus pasākumus, lai novērstu izvairīšanos no nodokļu samaksas. Pamatā šie pasākumi paredzēti nozarēs, kurās saredzamas krāpnieciskas darbības ar mērķi samazināt valsts budžetā maksājamos nodokļus. Visbiežāk nesamaksātos nodokļus izmanto, lai uzņēmuma darbiniekiem izmaksātu algas "aploksnēs" vai norēķinātos ar sadarbības partneriem skaidrā naudā, neatspoguļojot darījumus grāmatvedībā, attiecīgi nesamaksājot par tiem nodokļus.
Komerctiesības 06:00, 11. Feb. 2022
2023.gada 1.janvārī spēkā stāsies Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums, ar ko paredzēts beidzot atvieglot veidus, kā izbeidz piespiedu dalīto īpašumu un izveido vienotu īpašumu. Kādi ir gaidāmie ieguvumi, un kā rīkoties personām, lai uzsāktu un īstenotu piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas procesu?
Komerctiesības 06:00, 23. Nov. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam papildus ikmēneša darba algai var maksāt prēmiju vai piemaksu? Kādi ir šo darba samaksas "ekstru" piešķiršanas nosacījumi? Un kā piemaksas vai prēmijas var izmantot ikmēneša samaksas veidošanā, piemēram, nosakot tās atkarībā no darba rezultātiem vai izpildītiem uzdevumiem? Aplūkosim!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 14. Nov. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko oktobrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:14, 3. Nov. 2022
Nereti nekustamo īpašumu Latvijā, tostarp no juridiskām personām, vēlas iegādāties ārzemnieki, kas šeit vai nu vēlas uzsākt dzīvot vai braukt atpūsties, vai arī sākt izmantot īpašumu uzņēmējdarbības veikšanai. Aplūkosim nosacījumus, kas jāņem vērā, lai ārzemnieks varētu iegādāties īpašumu Latvijā.
Lietvedība 06:00, 26. Okt. 2022
Ikdienā ikviens sastopas ar neparedzamām situācijām, un mūsdienu mainīgajos ekonomiskajos apstākļos iespējamas situācijas, kad neizpildītu saistību gadījumā kāda no līgumslēdzēju pusēm kļūst par parādnieku. Parasti godprātīgi līguma slēdzēji cenšas šādu situāciju atrisināt sarunu ceļā, vienojoties ar kreditoru, taču ir situācijas, kad parādnieks izvēlas klusēt un gaidīt, cerot, ka situācija atrisināsies pati no sevis.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 9. Sep. 2022
Uzsākot uzņēmējdarbību, ikviena juridiska persona ir pārliecināta par sava uzņēmuma mērķiem un attīstību. Taču nereti ekonomiskie un faktiskie apstākļi gan valstī, gan pašā uzņēmumā mainās tā, ka komersanta valde pieņem lēmumu uzsākt juridiskas personas maksātnespējas procesu. Kāda ir maksātnespējas procesa gaita?
Komerctiesības 06:00, 29. Jūl. 2022
Uzņēmums ar fizisku personu, kas nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, noslēdzis uzņēmuma līgumu par teritorijas uzraudzības pakalpojumiem. Līguma darbības periodā pakalpojuma sniedzējam iestājas darbnespēja. Vai pakalpojuma saņēmējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas lapu A?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Aug. 2022
Slēdzot dažādus darījumus, īpaši ar ārvalstu partneriem, nereti juridiskām vai fiziskām personām rodas nepieciešamība dokumentus apliecināt ar apostille. Šādos gadījumos rodas daudz neskaidrību, gan ko tas vispār nozīmē, gan kur to iegūt un kad tas jālieto obligāti. Noskaidrosim!
Lietvedība 06:00, 5. Aug. 2022
Lai pilnveidotu vekseļa regulējumu atbilstoši mūsdienu prasībām un samazinātu iespējas izdot viltotus dokumentus krāpnieciskos nolūkos, 16.jūnijā Saeimā pieņemti grozījumi Vekseļu likumā. Plānots, ka tie varētu stāties spēkā 1.oktobrī.
Komerctiesības 06:00, 20. Jūl. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:53, 14. Jūl. 2022
Vai neizmaksātās iepriekšējā dalībnieka dividendes drīkst maksāt jauniem dalībniekiem proporcionāli daļu skaitam? Situācijas apraksts: 2019. gadā uzņēmumam tika aprēķinātas dividendes no peļņas, kas uzkrāta līdz 2017. gadam. Uzņēmumā bija viens dalībnieks, un no dividendēm tika samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10%. Dividendes pilnā apmērā netika izmaksātas dalībniekam. 2020. gadā nomainījās uzņēmuma valde, un tagad ir citi dalībnieki.
Komercdarbība 22:54, 30. Jūn. 2022
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Tiesvedības 07:00, 28. Jūl. 2021
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba tiesības 07:00, 22. Jūl. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:58, 1. Apr. 2022
Darba tiesiskās attiecības iepriekšējos divos pandēmijas gados bijušas pakļautas jauniem noteikumiem un radīja virkni izaicinājumu gan darba devējiem, gan darbiniekiem. Šajā rakstā aplūkoti atsevišķi jautājumi, kas šobrīd varētu būt aktuāli uzņēmējiem, jo Covid-19 pandēmijas ietekme sāk samazināties un spēkā jau stājušies vai plānoti grozījumi, kas var ietekmēt darba tiesiskās attiecības turpmāk. Rakstā sniegts apkopojums par aktuālajiem jautājumiem, kas darba devējiem jāņem vērā, lai savlaikus sagatavotos plānotajiem grozījumiem tiesību normu regulējumā.
Aktualitātes 09:47, 16. Mar. 2022
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments 2021. gada 22. februāra spriedumā lietā SKA-522/2021 atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts pieteikums par Valsts ieņēmumu dienesta lēmuma atcelšanu un pieteicējai atteikts atmaksāt auditā atzīto pievienotās vērtības nodokļa pārmaksāto summu.
Jaunākās tiesvedības 10:34, 24. Feb. 2021
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Ja vēl pirms aptuveni pieciem gadiem Latvijas tiesu praksē bija diskusijas par to, vai atsevišķas tiesību normas aizsargā ne tikai fiziskās personas godu un cieņu, bet tādā pašā līmenī aizsargā arī juridiskās personas reputāciju, tad šobrīd var apgalvot, ka par to šaubu nav – juridiskai personai ir tiesības prasīt savas reputācijas aizsardzību tiesā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 3. Jan. 2022
Latvijas Republikas Senāts šā gada 15. decembrī spriedumā lietā SKK-153/2021 par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā atcēla Rīgas apgabaltiesas spriedumu daļā par noteikto sodu pieciem apsūdzētajiem. Pārējā daļā, proti, daļā, ar kuru apsūdzētie atzīti par vainīgiem inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos, un valsts labā no viņiem piedzītas kaitējuma kompensācijas 91 717,58 eiro apmērā, spriedums atstāts negrozīts.
Jaunākās tiesvedības 08:30, 17. Dec. 2021
"Grāmatveža plānotājs 2022" ir ikdienas palīgs, ikviena grāmatveža labā roka, kas izstrādāts un īpaši pielāgots grāmatvedības jomas speciālistam vai entuziastam. Plānotājs pieejams drukātā un elektroniskā formātā.
Aktualitātes 12:51, 13. Dec. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem diskutēsim forumā “Finanšu prognozes 2022”.
Aktualitātes 15:44, 29. Okt. 2021
Latvijas Republikas Senāts šā gada 22. septembrī spriedumā lietā Nr. SKK-542/2021 atstāja negrozītu Vidzemes apgabaltiesas spriedumu krimināllietā apsūdzībā par nereģistrētas uzņēmējdarbības veikšanu, kas izpaudās kā nekustamo īpašumu tirdzniecība, radot būtisku kaitējumu valstij. Līdz ar Senāta lēmumu stājas spēkā Vidzemes apgabaltiesas spriedums, ar kuru apsūdzētais atzīts par vainīgu celtajā apsūdzībā un no apsūdzētā valsts labā piedzīta 284 998,78 eiro kaitējuma kompensācija.
Jaunākās tiesvedības 11:30, 29. Sep. 2021
Kā jau noskaidrojām iepriekšējā šīs tēmas rakstā, kriptovalūta jeb virtuālā valūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu jeb e-naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā. Kā šīs virtuālās valūtas regulētas Latvijas kaimiņvalstīs?
Komerctiesības 06:00, 15. Okt. 2021
Nesen medijos parādījās ziņa, ka Salvadora kļuvusi par pirmo pasaules valsti, kurā kriptovalūta bitcoin atzīta par likumīgu maksāšanas līdzekli. Pagaidām ir pāragri prognozēt, vai un kad arī Latvija varētu sekot šim piemēram, taču ir īstais brīdis aplūkot, ar kādiem likumiem šobrīd regulēta kriptovalūtu izmantošana mūsu valstī.
Komerctiesības 07:00, 8. Okt. 2021
Pamazām tuvojoties gada nogalei un, iespējams, plānojot uzņēmuma ziedojumu aktivitātes, aktuāls ir jautājums par organizācijām, kurām ir sabiedriskā labuma statuss, jo tikai tādā gadījumā uzņēmums var pretendēt uz nodokļu atmaksu. Bet kā sabiedriskā labuma organizācija var zaudēt savu statusu? Kāda ir tiesu prakse par šo tēmu?
Komerctiesības 07:00, 17. Sep. 2021
Latvijas Republikas Senāts 30. augustā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts pieteicējas pieteikums par Valsts vides dienesta lēmumu atcelšanu. Ar minētajiem iestādes lēmumiem pieteicējai noteikts sods par hidrotehniskās būves darbību bez ūdens resursu lietošanas atļaujas un pienākums samaksāt dabas resursu nodokli desmitkārtīgā apmērā par ūdens resursu prettiesisku izmantošanu.
Jaunākās tiesvedības 14:35, 31. Aug. 2021
Darbinieku apmācības, līdzīgi kā daudzi citi notikumi organizācijās, saistītas ar noteiktiem veicamajiem lietvedības darbiem. Kā veidot apmācību grafiku? Kā plānot mācības? Kā tās organizēt? Palūkosimies uz darbinieku apmācību tēmu no lietvedības skatpunkta!
Lietvedība 07:00, 25. Aug. 2021
Jau pavisam drīz klāt 1. septembris, kad kreditori atkal varēs iesniegt maksātnespējas pieteikumus pret parādniekiem. Tomēr maksātnespējas pieteikums nav vienīgais tiesību aizsardzības līdzeklis, ko kreditors var vērst pret parādnieku. Kreditors var arī celt prasību tiesā, izmantot saistību bezstrīdus piespiedu izpildi u.c. likumā noteiktās metodes. Īpaši aplūkosim tiesiskās aizsardzības procesu, kas ir svarīgs rīks, ar ko parādnieks var pārvarēt īslaicīgas finanšu grūtības un turpināt sekmīgu uzņēmējdarbību.
Komerctiesības 07:00, 13. Aug. 2021
Jo vienkāršāka vai īslaicīgāka saistība, jo vienkāršākas formas līgums jāslēdz. Līguma formu ietekmē arī attiecības starp līdzējiem. Ģimenes ietvaros neviens, visticamāk, neiedomāsies parakstīt patapinājuma līgumu laika periodam, kamēr kāds ar sev nepiederošu auto aizbrauc līdz tuvējam veikalam. Savukārt, izmantojot kādu no koplietošanas automašīnām, ikreiz, veicot darbības aplikācijā, parakstām nomas līgumu.
Lietvedība 07:00, 6. Aug. 2021
Arvien biežāk ikdienas dzīvē izmantojam digitālos risinājumus, kas ietekmē arī pāreju no skaidras uz bezskaidras naudas norēķiniem. Jautājums par skaidras naudas lietošanas ierobežojumu atbilstību Eiropas Savienības tiesībām pirmo reizi skatīts šī gada sākumā Eiropas Savienības Tiesas spriedumā.
Tiesvedības 07:00, 30. Jūn. 2021
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja un darbojas vispārējā nodokļu režīmā, ir viens kreditors, proti, uzņēmuma vienīgais īpašnieks, kas aizdevis tam naudu. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai viņš var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas nerada PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sekas? Vai jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Komercdarbība 07:00, 8. Jūl. 2021
Ikkatram no mums ir jābūt izglītotiem ne tikai savu darba pienākumu veikšanā, bet arī dzīvē. Viena no prasmēm, kas jāapgūst jau no mazotnes, ir finanšu pratība. Šīs zināšanas palīdz orientēties gan savās finansēs un to plūsmā, gan izmantoto pakalpojumu, piemēram, kredītu vai bankas procesu organizācijā, kā arī tik svarīgā dzīves posmā kā laulību slēgšana.
Aktualitātes 07:00, 18. Jūn. 2021
Pirms tiek uzsākta reorganizācija, iesaistītajām pusēm jāizvērtē, vai plānotie reorganizācijas soļi atbilst likumos paredzētajiem nosacījumiem. Komerclikumā definēti kapitālsabiedrību iespējamie reorganizācijas veidi no juridiskā skatpunkta, savukārt Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā noteikti trīs turpinājumā aplūkotie reorganizācijas veidi no nodokļu skatpunkta.
Komerctiesības 07:00, 13. Jūl. 2020
Saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumu uzņēmumu darbiniekiem un pašnodarbinātajiem VID var izmaksāt dīkstāves pabalstu par Covid-19 izraisītu dīkstāvi, kas pārsniegusi ārkārtējo situāciju un ilgusi līdz 30. jūnijam. Iesniegumu par laikposmu no 1. jūnija līdz 30. jūnijam darba devēji par saviem darbiniekiem var iesniegt līdz 30. jūnijam, bet pašnodarbinātās personas – līdz 25. jūlijam, atgādina VID.
Likumdošana 15:30, 29. Jūn. 2020
Saeima 17. martā galīgajā lasījumā pieņēma jauno Dzīvojamo telpu īres likumu, kas stājās spēkā 1. maijā. Kādas ir būtiskākās problēmas šajā jomā, un kas mainīsies īrniekiem un izīrētājiem?
Komerctiesības 07:00, 3. Mai. 2021
Tiesībsargs ir konstatējis Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 676 “Noteikumi par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai” neatbilstību Satversmei. Izskatot kāda uzņēmuma iesniegumu, secināts, ka noteikumos nav ievērots taisnīguma princips. Tiesībsargs aicina MK šo nepilnību novērst.
Covid-19 16:29, 22. Apr. 2021
Latvijas Republikas Senāts 12. martā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts SIA “VIA” pieteikums par Valsts ieņēmumu dienesta lēmuma atcelšanu. Ar minēto lēmumu pieteicējai samazināts no budžeta atmaksājamais pievienotās vērtības nodoklis (PVN), papildus samaksai budžetā noteikts PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis un saistībā ar šiem nodokļiem aprēķināta nokavējuma un soda nauda.
Jaunākās tiesvedības 08:49, 15. Mar. 2021
Kriminālatbildību par noziedzīgiem nodarījumiem tradicionāli piemēro fiziskām personām, kas vainīgas noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā. Tomēr ir vairāki nodarījumi, kad fiziskas personas darbības saistītas ar juridiskas personas interesēm. Ja fiziska persona, piemēram, valdes loceklis, veicis noziedzīgu nodarījumu juridiskas personas labā vai interesēs vai arī nav bijis pietiekami uzraudzīts no juridiskās personas puses, šādi apstākļi var radīt juridiskas personas kriminālatbildību.
Komerctiesības 07:00, 30. Mar. 2021
Radusies neskaidrība par dienas naudas izmaksas apmēru gadījumā, ja darbinieks tiek norīkots komandējumā Latvijas teritorijā uz vienu dienu, bet komandējums ilgt no agra rīta līdz pat vēlam vakaram (darbinieks dodas uz semināru, piemēram, no Daugavpils uz Rīgu). Vai dienas naudu var maksāt pilnā apmērā? Vai tikai daļēji? Ir dzirdēti komentāri no Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, ka ja atgriežas no komandējuma šīs pašas dienas vakarā (neskatoties uz vēlo laiku), dienas nauda nepienākas. Ja tomēr darba devējs izmaksā 8 eiro, tad tie ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Darba tiesības 07:00, 28. Mai. 2020
Saskaņā ar jaunākajiem Darba likuma grozījumiem, nosūtot darbinieku veikt darbu citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, darba devējs izmaksā komandējuma dienas naudu 30% apmērā no normas. Vai tādējādi darba devējs nedrīkst izmaksāt pilnu dienas naudas summu, kāda ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”? Piemēram, ja dodoties uz Zviedriju, komandējuma dienas naudas norma ir 50 eiro, tad darbiniekiem drīkst maksāt tikai 30% no 50 eiro, tātad 15 eiro?
Darba tiesības 07:00, 2. Mar. 2021
Mūsdienu biznesa vidē nepieciešama stabilitāte un konsekvence lēmumu pieņemšanas procesā, veidojot nodokļu politiku, tiesisku un drošu uzņēmējdarbības vidi, kā arī atbalstot tiesu sistēmas efektivitāti ilgtermiņā. Covid-19 vīrusa izplatība pasaulē radījusi izaicinājumu pilnu un smagu ikdienu visai sabiedrībai kopumā.
Komerctiesības 09:56, 1. Mar. 2021
Lai operatīvi reaģētu uz Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām un sniegtu atbalstu nozarēm, uzņēmumiem un to darbiniekiem, šī gada 20. martā ir pieņemts vienots likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”. Tas paredz virkni atbalsta pasākumus nodokļu jomā uzņēmumiem, to darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem, ko turpmāk nodrošina Valsts ieņēmumu dienests.
Covid-19 11:50, 30. Mar. 2020
Saeima trešajā lasījumā pieņēma jaunu likumu “Eiropas Birojam krāpšanas apkarošanai sniedzamā atbalsta likums”. Tas izstrādāts, lai nodrošinātu efektīvu atbalstu Eiropas Birojam krāpšanas apkarošanai (OLAF) tā veiktajās administratīvajās izmeklēšanās ar mērķi aizsargāt Eiropas Savienības finanšu intereses pret krāpšanu, korupciju un citām nelikumīgām darbībām.
Likumdošana 10:57, 25. Jan. 2021
Pērnā gada nogalē stājās spēkā grozījumi Autortiesību likumā, nosakot administratīvo atbildību un paredzot sodus par autortiesību un blakustiesību pārkāpumiem. Par ko un kā varam saņemt sodu?
Komerctiesības 07:00, 10. Feb. 2021
Novērtējot darbinieku padarīto ar lielākiem vai mazākiem labumiem, jārēķinās ne tikai ar labumu izmaksām, bet arī jānoskaidro, kādi papildu izdevumi veidosies nodokļos un vai tie neradīs uzņēmumam nodokļu risku.
Nodokļi 07:00, 2. Mar. 2020
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, ar kuriem atvieglos parādu atgūšanu par mājas pārvaldīšanas izdevumiem.
Likumdošana 10:46, 22. Jan. 2021
Turpinām tēmu par pērnā gada nogalē pieņemtajiem Darba likuma grozījumiem, ar ko regulēti darbinieku nosūtīšanas jautājumi. Šoreiz aplūkosim Latvijas darba devēja pienākumus, norīkojot darbiniekus strādāt ārvalstīs, kā arī rīcību, ja darba devējs ir pagaidu darba aģentūra. Kā jau minēts, izmaiņas stājās spēkā 5. janvārī.
Darba tiesības 07:00, 20. Jan. 2021
Šoreiz izskatīsim Latvijas tiesu praksē nesen izskatītu muitas lietu – Senāta 2020. gada 28. maija spriedumu lietā SKA-54/2020. Tajā izvērtēta virkne apstākļu: pareiza muitas procedūras – ievešana pārstrādei – piemērošana, muitas parāda rašanās, ja netiek ievērota procedūra, un tas, vai muitas parāds ietver arī pievienotās vērtības nodokli.
Tiesvedības 07:00, 30. Dec. 2020
Uzņēmuma darbības veids ir restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi. Restorāna darbinieks banketa vajadzībām iegādājas vīnu veikalā, norēķinās ar skaidru naudu, saņemot attaisnojuma dokumentu – čeku. Vai čeks par alkoholisko dzērienu iegādi ir derīgs kā attaisnojuma dokuments grāmatvedībā? Vai šādu veikalā iegādātu alkoholu var iztirgot restorāna bārā?
Komercdarbība 07:00, 28. Dec. 2020
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Komerctiesības 07:00, 7. Dec. 2020
Ziedojums atbilstoši definīcijai parasti ir materiālas vērtības, nauda, ko atdod kāda labā, noteikta mērķa dēļ. Ziedojums Latvijas vispārējā privāttiesību regulējumā, t.i., Civillikumā, nav definēts. Tomēr pēc civiltiesiskajām sekām tas pilnībā pielīdzināms dāvinājumam, kas regulēts minētajā likumā. Šajā normatīvajā aktā dāvinājums definēts kā tiesisks darījums, ar ko kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību.
Lietvedība 07:00, 14. Dec. 2020
“Balto apkaklīšu” noziegumi, kas ir angļu valodas jēdziena “white collar crime” tulkojums, ir noziegumi ekonomisko, finanšu, korporatīvās pārvaldes un korupcijas jomās. “Balto apkaklīšu” noziegumi no citiem noziegumiem atšķiras ar to, ka nav vardarbīgi, un vienmēr veikti, lai gūtu finansiālu labumu.
Tiesvedības 07:00, 25. Nov. 2020
Komercsabiedrības valdes locekļu – esošo un bijušo – atbildības jautājumi ir nemainīga aktualitāte gan civiltiesībās, gan arī krimināltiesībās un administratīvajās tiesībās. Kas aktuāls tiesu praksē?
Tiesvedības 07:00, 26. Okt. 2020
Mūsdienās būt valdes loceklim ir ne tikai liela atbildība, bet arī augsts risks gan pašam valdes loceklim, gan arī juridiskai personai, ko viņš pārstāv, pamatojoties uz likumu. Tas ir risks arī kapitālsabiedrības dalībniekiem, kas nepienācīgas valdes uzraudzības vai kontroles rezultātā var ne tikai saskarties ar savu saimniecisko interešu apdraudējumu, bet pat zaudēt uzņēmumu.
Komerctiesības 07:00, 2. Nov. 2020
Reorganizācijas process ir saistošs ne tikai reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām, bet arī šo sabiedrību kreditoriem, debitoriem un darbiniekiem. Šoreiz detalizētāk apskatīsim, kādas ir trešo personu tiesības un pienākumi, kādi pienākumi reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām jāīsteno pret darbiniekiem un kādi būtiski nodokļu aspekti jāņem vērā.
Komerctiesības 07:00, 14. Okt. 2020
No 2020. gada 9. novembra Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā saskaņā ar Ministru kabineta izdoto rīkojumu Nr. 655 “Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” darba devējiem noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem attālinātā darba iespējas, ja darba specifika to pieļauj un darbiniekam ir iespējas mājās pilnvērtīgi veikt darba pienākumus. Kā nosūtīt darbinieku attālinātajā darbā? Vai pietiek izdot rīkojumu?
Darba tiesības 20:39, 9. Nov. 2020
Likums nosaka juridisku personu pienākumu atklāt savu patieso labuma guvēju, iesniedzot Uzņēmumu reģistram noteiktu informāciju. Savukārt Uzņēmumu reģistrs, nesaņemot pietiekamu informāciju, var uz laiku atlikt pieteikto reģistrāciju. Apskatīsim praktiskos aspektus, kā sekmīgi iesniegt informāciju Uzņēmumu reģistrā un izvairīties no atbildības par paziņošanas pienākuma savlaicīgu neizpildi.
Komerctiesības 07:00, 25. Sep. 2020
Biedrība vairs neveic nekādas funkcijas, tāpēc to plānots likvidēt. Visas saistības ir dzēstas, un biedrībai ir atlikuši tikai naudas līdzekļi kontā. Ko biedrība var darīt ar šiem naudas līdzekļiem? Kādā veidā biedri varētu sadalīt šos naudas līdzekļus savā starpā? Nepieciešamības gadījumā arī nomaksāt nodokļus, bet kādus un kādā apmērā?
Komercdarbība 07:00, 1. Sep. 2020
Darbinieka kvalifikācija ir būtiska ne vien darba devējam, bet arī pašam darbiniekam, tādēļ likumdevējs Darba likuma 96. pantā centies sabalansēt darbinieka intereses un tiesības ar darba devēja pamatoto interesi sagaidīt, ka darbinieks, kuram apmaksātas papildu profesionālās apmācības, vismaz noteiktu laika periodu savas jauniegūtās zināšanas un prasmes izmantos esošā darba devēja labā, nevis uzreiz vai pēc neilga laika aizies strādāt pie konkurentiem vai dibinās savu uzņēmumu.
Lietvedība 07:00, 12. Okt. 2020
Tie laiki, kad tika izsūtītas bezpersoniskas preses relīzes, televīzijas reklāmās gozējās īstus cilvēkus nereprezentējoši modeļi vai slavenības, ir pagājuši. Mūsdienās patērētāji meklē viens otra rekomendācijas, nevis vēršas tieši pie zīmola, lai uzzinātu informāciju par konkrēto produktu, līdz ar to influenceru ietekme arvien pieņemas spēkā.
Komerctiesības 07:00, 19. Okt. 2020
Slēdzot dāvinājuma līgumu par nekustamo īpašumu, personas nereti pavirši izturas pret jautājumiem par iespējamām nodokļu saistībām. Lai gan likumā paredzēti izņēmumi, kas attiecināmi uz nekustamā īpašuma dāvinājumiem un pienākumu maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), tomēr tie ir tikai specifiski gadījumi un liela daļa darījumu šajās izņēmuma kategorijās nemaz neietilps, līdz ar to jāmaksā nodoklis.
Tiesvedības 07:00, 6. Nov. 2019
Uzņēmums darbojas būvniecības jomā. Tam ir noslēgti līgumi ar citu ES dalībvalstu uzņēmumiem par būvniecības darbu veikšanu viņu valstīs, līdz ar to Latvijas uzņēmums darbiniekus nosūta ilgstošos darba braucienos būvdarbu veikšanai. Darbinieku algu maksā Latvijas uzņēmums. Daļai darbinieku, kas dodas darba braucienos uz citām ES valstīm, ir nokārtoti A1 sertifikāti, savukārt daļai to nav. Dzīvesvietas un ceļa izdevumus sedz uzņēmums. Vai šādā situācijā uzņēmumam jāmaksā darbiniekiem arī darba brauciena dienas nauda, un vai tā jāmaksā pilnā apmērā atbilstoši katrā valstī noteiktajai normai?
Darba tiesības 07:00, 24. Okt. 2019
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par dalībnieku aizsardzību reorganizācijas procesā. Lai reorganizācijas rezultātā netiktu aizskartas dalībnieku, akcionāru vai biedru (dalībnieku) tiesības, Komerclikumā paredzēti dažādi dalībnieku aizsardzības mehānismi.
Komerctiesības 07:00, 7. Sep. 2020
Lai efektīvāk ierobežotu tabakas izstrādājumu nelegālo apriti, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu grozījumus, kas cita starpā paredz noteikt kriminālatbildību par tabakas izstrādājumu nelikumīgu realizāciju neatkarīgi no tās apmēra
Likumdošana 10:39, 7. Sep. 2020
Šobrīd e-komercija attīstās ātrāk nekā jebkad iepriekš. Iepirkšanās tiešsaistē kļuvusi par vienu no izplatītākajām interneta lietotāju aktivitātēm. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2019. gada dati, pērn 53,8% Latvijas iedzīvotāju izmantojuši internetu, lai iegādātos dažādas preces un pakalpojumus. Paredzams, ka šis rādītājs pēc ārkārtējās situācijas būs audzis.
Komerctiesības 07:00, 24. Aug. 2020
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzeslokā.
Nodokļi 07:00, 11. Okt. 2019
2020. gada 1. augustā spēkā stājas Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likums, ko Saeima pieņēma, lai regulētu starpnieku darbības tiesiskos pamatus, starpniecības pakalpojumu sniegšanu, noteiktu prasības starpniekiem.
Komerctiesības 07:00, 5. Aug. 2020
1. jūlijā piedzīvojām būtiskas izmaiņas administratīvās atbildības regulējumā, stājoties spēkā jaunajam Administratīvās atbildības likumam un zaudējot spēku tā priekštecim – Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksam.
Komerctiesības 07:00, 17. Aug. 2020
No 2020. gada 1. jūlija, stājoties spēkā Administratīvās atbildības likumam, stājušies spēkā arī likuma "Par nodokļiem un nodevām" grozījumi, kuros noteikti administratīvie pārkāpumi nodokļu jomā, par tiem piemērojamie sodi un institūcijas, kuras ir kompetentas veikt administratīvā pārkāpuma procesu, vēsta Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:34, 6. Jūl. 2020
Darba samaksa ir maksa par cilvēka spēju un prasmju izmantošanu noteiktā laika periodā. Jebkuras darba attiecības nonāk pie šiem jautājumiem. Cik lielu atalgojumu noteikt? Kāda ir vienlīdzīga darba samaksa? Kas ir atalgojuma politika un kā maksāt prēmijas? Skaidrojam būtiskāko!
Darba tiesības 07:00, 17. Jūl. 2020
Atbilstoši Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumam, Tieslietu ministrija (TM) un Valsts zemes dienests (VZD), ir izstrādājis projektētās kadastrālās vērtības, kuras stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī. Jaunās kadastrālās vērtības ir noteiktas atbilstoši situācijai nekustamā īpašuma tirgū uz 2019. gada 1. jūliju. TM un VZD 15. jūlijā ir nodevusi projektētās kadastrālās vērtības publiskai apspriešanai un aicina pašvaldības un iedzīvotājus iepazīties ar projektu un kadastrālo vērtību pamatojošo informāciju VZD tīmekļavietnē www.kadastralavertiba.lv un VZD datu publicēšanas un e-pakalpojumu portālā Kadastrs.lv.
Likumdošana 09:12, 16. Jūl. 2020
Valsts ieņēmumu dienests, izskatot Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta prokurora protestu, atcēla savu lēmumu par personas saukšanu pie administratīvās atbildības. Personai tika piemērots naudas sods 1350 eiro apmērā par automašīnas iegādi ārvalstī skaidrā naudā, ja darījuma summa pārsniedz 7200 eiro.
Jaunākās tiesvedības 20:00, 2. Aug. 2019
Lai nodrošinātu pabalsta saņemšanas iespējas arī tām pašnodarbinātajām personām, kurām pēdējā laikā bijuši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veikti nodokļu nomaksas uzrēķini, tai skaitā nokavējuma naudas un soda naudas, un kuras uz iesnieguma iesniegšanas brīdi savas saistības ar VID ir nokārtojušas, valdība 28. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā.
Covid-19 11:30, 29. Apr. 2020
Muitnieki ik dienu piedzīvo daudz spraigu situāciju, sastopoties ar kontrabandistiem. Nereti stāsti ir krimināldrāmas scenārija cienīgi. Katrs no tiem ir kā jauna mācību stunda, kurā varam uzzināt ko jaunu, tāpēc šoreiz stāstu par kontrabandu un preču deklarēšanu piedāvāju nedaudz neierastā formātā.
Komerctiesības 07:00, 3. Jūl. 2019
Ar Ministru kabineta (MK) rīkojumu Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" un likumu "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību" (Likums) valstī noteikts īpašs tiesisks režīms, kura laikā likumā noteiktajā kārtībā var tikt ierobežotas fizisku un juridisku personu tiesības un brīvības, kā arī noteikti papildu pienākumi. Kā uzņēmējam "nepazust" jaunajās prasībās? Kā pasargāt savu uzņēmumu no negatīvām sekām, tostarp piemērojot tiesiskās aizsardzības procesu?
Komerctiesības 07:00, 8. Mai. 2020
Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas ieviesti dažādi atbalsta mehānismi uzņēmējiem un darba devējiem Covid-19 seku mazināšanai un ierobežošanai, tomēr, kā atzinuši arī valdības pārstāvji, ne visi atbalsta mehānismi bijuši efektīvi un tikai laika gaitā atklājušies dažādi trūkumi regulējumā, kas traucē kvalificēties pabalstu un atvieglojumu saņemšanai visiem, ko skārusi krīze.
Komerctiesības 08:00, 8. Mai. 2020
Ministru kabineta sēdē apstiprinātas izmaiņas dīkstāves pabalsta saņemšanas nosacījumos, paplašinot potenciālo pabalsta saņēmēju loku.
Covid-19 16:02, 23. Apr. 2020
Laba ziņa uzņēmējiem, vadītājiem un visiem, kas vēlas un ne tikai vēlas, bet arī aktīvi darbojas uzņēmējdarbības jomā – tieši jums ir radīts jaunais interneta žurnāls iBizness!
Aktualitātes 11:00, 23. Apr. 2020
Būtisks maiņas jeb bartera darījumu aspekts ir nodokļu un nodevu jautājumi. Tie ir svarīgi, lai izvēlētos, vai konkrētajā situācijā izmantojams maiņas darījums, kā arī jāņem vērā, sagatavojot maiņas līgumu un, piemēram, norādot tajā maiņas priekšmeta vērtību vai aprēķinot pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lietvedība 07:00, 3. Jūn. 2019
Jau kopš 2010.gada Eiropas Komisija (EK) ir uzsākusi diskusijas par turpmāko pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmas attīstību. Šobrīd esam situācijā, kad ir tapušas zināmas plānotās reformas aprises Eiropas Savienībā (ES).
Nodokļi 07:00, 10. Jūn. 2019
13.jūnijā Saeimā pieņemti grozījumi likumā "Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas". Tie paredz, ka no šī gada 1.jūlija Valsts ieņēmumu dienests (VID) drīkstēs kontrolēt skaidras naudas plūsmu ne tikai uz ārējās robežas, kā tas ir šobrīd, bet arī uz iekšējās robežas. Tas tiks darīts tikai pamatotu aizdomu gadījumā ar mērķi mazināt noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu apriti Latvijā.
Likumdošana 10:22, 14. Jūn. 2019
Nevainīguma prezumpcija ir viens no tiesiskas valsts pamatprincipiem. Tomēr nodokļu krimināllietās veidojas priekšstats par "vainīguma prezumpcijas" esamību. Daļēji tas saistīts ar to, ka kriminālprocess var būt uzsākts vienlaikus ar administratīvo procesu vai arī pēc tam. Administratīvajā procesā savukārt praksē nodokļu maksātājiem aktīvi jāpierāda savas rīcības atbilstība likumam, saimnieciskajām interesēm, godprātība partneru izvēlē un pārbaudē.
Tiesvedības 07:00, 20. Jūn. 2019
Ministru kabinets (MK) 2020. gada 26. martā pieņēma noteikumus par dīkstāves pabalsta izmaksu darbiniekiem neatkarīgi no darba devēja nozares, ja saistībā ar COVID-19 izplatību samazinājušies darba devēja ieņēmumi, tādējādi faktiski aizstājot 2020. gada 24. martā pieņemtos noteikumus saistībā ar dīkstāves pabalsta izmaksu tikai konkrētās nozarēs strādājošiem darbiniekiem.
Darba tiesības 18:34, 25. Mar. 2020
Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, slēgtās robežas daudzviet Eiropā, ārvalstu viesu apsīkums – šie un citi faktori darba devējiem un darbiniekiem radījuši satraukumu par atalgojumu, darba organizāciju un citiem nodarbinātības jautājumiem. Piedāvājam ieskatu apkopojumā par aktuālajiem darba tiesību jautājumiem saistībā ar Covid-19.
Darba tiesības 07:00, 17. Apr. 2020
Reaģējot uz Covid-19 radītajām sekām, 20. martā pieņemts likums "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību".
Komerctiesības 08:00, 27. Mar. 2020
Nevienā tiesību aktā joprojām nav pietiekami skaidri definēts, kas ir pašnodarbināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekts jeb ienākums, no kura jāaprēķina pašnodarbinātas personas sociālās iemaksas. Valsts ieņēmumu dienests (VID) nesen precizējis metodisko materiālu "Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas". Aplūkosim, kā tas atbilst normatīvo aktu regulējumam.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2020
Visas pasaules karstākā aktualitāte šobrīd ir Covid-19 vīrusa globālā epidēmija. Slēgtas valstu robežas, slēgta aviosatiksme un pasažieru pārvadājumi, noteikti iekšēji pārvietošanās aizliegumi – šādus globāla rakstura piesardzības mērus pasaule mūsdienās nav pieredzējusi. Kā tie visi ietekmēs uzņēmējdarbību, un ko valsts darīs, lai palīdzētu šai jomai?
Komerctiesības 08:00, 23. Mar. 2020
Juridiskajā literatūrā ir maz informācijas, kas ir administratīvā akta izpildes process un kāda ir šī institūta būtība. Sūdzības lietas administratīvajā procesā izskata tikai vienā tiesu instancē, turklāt tiesas lēmums nav pārsūdzams un lēmumi netiek publiskoti sabiedrībai. Apkopošu būtiskāko informāciju par administratīvā akta piespiedu izpildi!
Tiesvedības 07:00, 25. Mar. 2020
Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem teju 1,3 milj. Latvijas iedzīvotāju jau vairākus gadus paralēli valsts nodrošinātajai pensijai uzkrāj arī pensijas otro līmeni, veicot papildu iemaksas savā pensiju kapitālā 6% apmērā no bruto algas. Diemžēl ne visi paspēj šo naudu izmantot.
Komerctiesības 07:00, 4. Mar. 2020
16. martā tikās Ministru prezidenta uzdevumā izveidota vadības grupa uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam finanšu ministra Jāņa Reira vadībā, ziņo Finanšu ministrija. Lai ierobežotu vīrusa COVID-19 tālāku izplatību, jau noteikti līdz šim nepiedzīvoti ierobežojumi. Valdība strādā ārkārtas režīmā, lai nodrošinātu nepieciešamo papildu ierobežojumu noteikšanu tālākai vīrusa izplatības mazināšanai, kā arī sniegtu nepieciešamo atbalstu veselības nozarei un ieviestu nepieciešamos atbalsta pasākumus, lai ekonomiskais šoks ir pēc iespējas ierobežotākā apjomā un tam nav ilglaicīga efekta uz ekonomiku kopumā.
Covid-19 09:00, 17. Mar. 2020
19. martā Ministru kabinets izskatīs Finanšu ministrijas sagatavotu speciālu terminētu likumprojektu par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija, un tā mērķis ir noteikt pasākumus valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai un pārvarēšanai, īpašos atbalsta mehānismus, kā arī krīzes izdevumus, kas tieši saistīti ar COVID-19 izplatības ierobežošanas finansēšanu.
Covid-19 13:00, 19. Mar. 2020
Šī gada 1.maijā spēkā stājas izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas nosaka aizliegumu darījumos ar nekustamiem īpašumiem izmantot skaidro naudu.
Likumdošana 15:06, 16. Apr. 2019
Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums (Sankciju likums) ir spēkā jau ilgāku laiku, taču joprojām rodas jautājumi par tā pielietošanu praksē. Piemēram, vai interneta veikalam, kas pārdod preces visā pasaulē, tiešām sankciju sarakstos jāpārbauda katrs pircējs un jāizvērtē sadarbība? Noskaidrojam!
Komerctiesības 07:00, 5. Feb. 2020
Jau drīz ārpakalpojumu grāmatvežiem savu pakalpojumu sniegšanai būs jāsaņem licences. Valsts sekretāru sanāksmē atkārtoti virzīts likumprojekts grozījumiem likumā "Par grāmatvedību" (Likums), paredzot, ka izmaiņas būtiski ietekmēs grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanu. Plānots, ka grozījumi varētu stāties spēkā 2020. gada vasarā.
Komerctiesības 07:00, 7. Feb. 2020
Ar citātu no intervijas ar “Latvijas Mobilā Telefona” vadītāju Juri Bindi uz vāka pie lasītājiem ir devies žurnāla iTiesības jaunākais numurs.
Aktualitātes 15:53, 31. Jan. 2020
Saeima 2019. gada 14. novembrī pieņēma grozījumus likumā "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru" (likums par UR), kuri stājās spēkā šī gada 7. janvārī. Grozījumu galvenais mērķis ir padarīt komercreģistra informāciju ērti un ātri pieejamu jebkuram interesentam. Ko tas nozīmē?
Komerctiesības 07:00, 20. Jan. 2020
Ārvalstīs dalībnieka atbildību par sabiedrības saistībām dēvē par "korporatīvā plīvura pacelšanu" (lifting the corporate veil / piercing the corporate veil). Tās mērķis ir novērst sabiedrības un dalībnieka atbildības šķirtības negodprātīgu izmantošanu. Kāda prakse šajā jautājumā ir Latvijā?
Valdes locekļi 07:00, 6. Jan. 2020
Turpinot apskatīt Senāta spriedumus lietās par komersantam radīto zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem, svarīgi pievērst uzmanību 2016.gada 7.jūnija spriedumam lietā SKC‑7/2016. Šajā spriedumā Senāts atkāpās no līdzšinējā judikatūrā paustajām atziņām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinātās un valsts budžetā maksājamās summas (nokavējuma un soda naudas) nav uzskatāmas par komersanta zaudējumiem, un līdz ar to nav pamata tās piedzīt no maksātnespējīgo sabiedrību bijušajiem valdes locekļiem.
Valdes locekļi 07:00, 27. Nov. 2019
Nekustamais īpašums ir vērtīgs kapitāla aktīvs. Persona to var lietot savām vajadzībām vai arī izmantot saimnieciskajā darbībā, gūstot ienākumus. Veids, kā nekustamo īpašumu lieto tā turēšanas laikā, var ietekmēt maksājamā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) apmēru, ja īpašnieks nolēmis atsavināt vairs nevajadzīgo aktīvu.
Nodokļi 07:00, 28. Jan. 2019
Nodokļi jāmaksā visiem. Šķiet, ka tas ir skaidrs, taču uzņēmējiem Latvijā attiecības ar nodokļu administrāciju jeb Valsts ieņēmumu dienestu ir pastāvīgā kustībā un dinamikā. Apsveicami, ka beidzamā gada laikā pieaug vēlme iedalīt nodokļu maksātājus pēc to uzvedības un nodokļu maksāšanas kultūras, veidojot arī katrai grupai atbilstošu uzraudzības veidu.
Nodokļi 07:00, 20. Dec. 2019
Konkurences padome (KP) tirgus uzraudzībā secinājusi – pat ja zāļu ražotāji medikamentiem Latvijā nosaka zemākas cenas nekā Lietuvā un Igaunijā, cenu veidošanas mehānisma dēļ Latvijas patērētājiem zāles var izmaksāt dārgāk. Tāpēc KP rosina atbildīgās institūcijas veidot jaunu mehānismu, kas Latvijas patērētājiem kompensējamos un nekompensējamos medikamentus padarītu finansiāli pieejamākus.
Aktualitātes 11:30, 26. Nov. 2019
Ikvienam ir tiesības saņemt uzziņas no valsts iestādēm. Likumdošanā šādas tiesības noteiktas jau padsmit gadu, bet kā tās darbojas praksē?
Tiesvedības 07:00, 9. Dec. 2019
Laiku pa laikam uzņēmējiem jāpaņem rokās “kristāla bumba” un jāielūkojas nākotnē, lai saskatītu kopainu un pieņemtu gudrus lēmumus. Ir noderīgi izpētīt nodokļu sistēmas nākotnes iespējas, lai atbilstoši tām veidotu biznesa scenārijus, tādēļ piedāvājam Eiropas nodokļu horoskopu tuvākajai nākotnei.
Nodokļi 07:00, 4. Jan. 2019
Latvijā jau gadiem ilgi izskan pārmetumi par ilgajiem tiesas procesiem starp nodokļu maksātājiem un Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Mierinām sevi ar domu, ka gan jau katrā valstī ir savas problēmas un grūtības. Vai tā tiešām ir? Salīdzināsim, kādas ir iespējas vienoties ar valstu ieņēmumu dienestiem Baltijas valstīs, kādas atšķirības novērojamas un vai tiešām problēmas ir tikai Latvijā?
Nodokļi 07:00, 21. Okt. 2019
Lai pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas izpratne Latvijā sakristu ar Eiropas Savienības tiesību aktiem, īsā laikā plānots veikt grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Paredzēts, ka 15.oktobrī Ministru kabinetā izskatītie grozījumi stāsies spēkā jau no nākamā gada 1.janvāra.
Likumdošana 12:26, 16. Okt. 2019
Komersantu rīcības apjoms, kas veicams noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, tagad vairs nerada pārsteigumu, kā tas bija pirms gada. Pašlaik ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu (Likums) noteikto pasākumu neesamība komersantu darbībā arvien vairāk saistīta ar apzinātu likumu prasību neievērošanu, nevis no normatīvajiem aktiem izrietošo prasību nezināšanu. Lai nodrošinātu, ka ieviestie pasākumi tiek īstenoti un sasniedz savu mērķi, nepieciešama izpratne par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas formām.
Nodokļi 08:00, 21. Feb. 2018
Šobrīd uzņēmējdarbībā izzūd ne tikai valstu robežas, bet arī darbības nozaru rāmji. Lielie uzņēmumi paplašina savu darbību, piedāvājot klientiem teju visu nepieciešamo. Īpaši tas vērojams tehnoloģiju nozarē.
Komerctiesības 07:00, 9. Okt. 2019
Sabiedrībā izskanējusi informācija, ka Uzņēmumu reģistrs šobrīd ir apturējis jaunu uzņēmumu dibināšanu, jo tā rīcībā ir nepietiekami daudz informācijas par uzņēmumu patiesajiem labuma guvējiem. Vai tā ir taisnība? Atbildes drukātā žurnāla “iTiesības” oktobra numurā sniedz Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere.
Aktualitātes 15:39, 4. Okt. 2019
Tiesneši neslēpj, ka kopīpašums šobrīd ir viena no aktuālākajām tiesvedību tēmām Latvijā – par to ir daudz neskaidrību un interpretācijas iespēju, tāpēc tiesu praksē rodas arvien jaunas atziņas. Apkopojam aktuālākās pārdomas par šo tēmu!
Lietvedība 07:00, 23. Sep. 2019
Ja nodokļu maksātājs nav apmierināts ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu, viņam ir tiesības iesniegt apstrīdēšanas iesniegumu dienesta ģenerāldirektoram. Neizmantojot iespēju apstrīdēt sev nelabvēlīgu lēmumu, nodokļu maksātājs zaudē arī tiesības nodot strīda izskatīšanu tiesai. Ja nodokļu maksātājs apstrīdēšanas stadijas ietvaros rīkojas nekorekti, viņš riskē neiegūt pozitīvu lietas atrisinājumu tiesā. Kas jāņem vērā, apstrīdot nodokļu administrācijas lēmumu?
Nodokļi 07:00, 6. Sep. 2019
Sabiedrībā valda samērā spēcīgs stereotips: slēdzot būvniecības līgumu, rodas papildu izmaksas, vienmēr tiek pieļautas kļūdas un sākotnēji norunātais var tikt daudzkārt mainīts. Ko darīt pasūtītājam, lai neiekļūtu šajās lamatās un provocētu gudru un abpusēji veiksmīgu sadarbību?
Komerctiesības 07:00, 4. Sep. 2019
Kopš 2012.gada, kad sodu par neatļautu mūzikas atskaņošanu piemēroja mazam puķu veikaliņam, teju visi uzņēmēji jau iegaumējuši, ka par mūzikas atskaņošanu ir jāmaksā. Cik tas maksā, un kur jāveic maksājums? Kas ir publiska vieta, un kāpēc šādas atļaujas nepieciešamas? Noskaidrojam!
Intelektuālais īpašums 07:00, 21. Aug. 2019
Dažkārt darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Nodokļi 07:00, 13. Sep. 2018
Pēdējā laikā sabiedrībā vērojama jauna tendence – pieaug interese par sociālajām iemaksām. Un nav nekāds brīnums! Liela daļa darba ņēmēju ir uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss brīdi, kad ir vēlēšanās saņemt slimības vai maternitātes pabalstu. Vai vēl vairāk – kādas ir sekas, ja nodokļus darba devējs nav maksājis vispār. Tāpēc šoreiz mēģināsim noskaidrot, kur tad paliek mūsu veiktās sociālās iemaksas, uz kādiem pabalstiem varam pretendēt, un visbeidzot – cik lielu pensiju nopelnīsim, godīgi samaksājot nodokļus?
Nodokļi 07:00, 19. Jūl. 2019
Lai gan grozījumi normatīvajos aktos, kuros ikvienai Uzņēmumu reģistrā ierakstītai juridiskai personai noteikts pienākums atklāt tās patiesos labuma guvējus, stājās spēkā jau 2017.gada nogalē, joprojām ir samērā daudz uzņēmumu, kas to nav izdarījuši vai izdarījuši tikai formāli, nevērtējot patiesā labuma guvēja definīciju un veikto kontroli pēc būtības.
Komerctiesības 07:00, 26. Jūn. 2019
Ņemot vērā, cik bieži rodas jautājumi par neizmantoto atvaļinājumu kompensēšanu un virsstundu apmaksu, secināms, ka šis ir laiks, kad cilvēki gatavi strādāt daudz, lai, iespējams, nopelnītu vairāk. Situācijas un nodomi mēdz būt dažādi, bet jebkurā gadījumā vērts pārzināt likumdošanas ietvaru, lai virsstundu darbs būtu abpusēji izdevīgs un saskaņots.
Darba tiesības 07:00, 8. Jūl. 2019
Teju visi uzņēmumi pērk pakalpojumus (piemēram, reklāmas) no Google, Facebook u.c. Tādējādi aktuāls ir jautājums par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu, iegādājoties šādus pakalpojumus.
Nodokļi 06:00, 10. Aug. 2018
SIA vēlas nosūtīt darbiniekus darba braucienā uz objektu Latvijā, kur viņi strādās vairākas dienas, līdz ar to būs nepieciešamas naktsmītnes un arī ēdināšana trīsreiz dienā. SIA plāno izmantot viesu nama pakalpojumus. Rēķinā būs atsevišķi nodalītas izmaksas par naktsmītni un ēdināšanu, taču ēdināšanas izdevumi katram darbiniekam atsevišķi nebūs izdalīti, proti, tie nebūs personificējami. Vai šādā situācijā uzņēmums drīkst darbiniekiem neizmaksāt dienas naudu? Vai ēdināšanas pakalpojumus drīkst iekļaut SIA saimnieciskās darbības izmaksās, atskaitot kā pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli, vai arī tie ir ar saimniecisku darbību nesaistīti izdevumi un veido ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamo bāzi? Vai tomēr tie ir jāpersonificē un jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) vispārējā kārtībā?
Darba tiesības 07:00, 4. Jūn. 2019
Kooperatīvajai sabiedrībai ir trīs biedri. Katrs no tiem iegulda sabiedrībā noteiktu naudas summu (viens iegulda 10 tūkst. eiro, otrs 20 tūkst. eiro, trešais 40 tūkst. eiro). Sabiedrība par šo naudu nopērk vienu vai vairākus dzīvokļus un tos izīrē. Vai īres ienākumus drīkst sadalīt proporcionāli biedru ieguldījumam? Proti, tas, kurš ieguldīja vismazāk naudas, saņems arī vismazāk ienākumu no īres (un otrādi). Ja korporatīvā sabiedrība izmaksā peļņu saviem biedriem, vai tās ir dividendes? Kādu nodokli šajā gadījumā piemēro?
Komercdarbība 07:00, 13. Jūn. 2019
Saeimas deputāti 13.jūnijā trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā.
Likumdošana 10:36, 14. Jūn. 2019
2019.gada 1.janvārī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.705 "Noteikumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem" (Noteikumi). Tie pieņemti, pamatojoties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma (Likums) 47.panta 4.daļu, kurā ietverts pilnvarojums MK noteikt saistošas prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) jomā Likuma 45.panta 2.1daļā minētajiem Likuma subjektiem.
Komerctiesības 07:00, 29. Mai. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka jau no šodienas, 2019.gada 21.jūnija, ikvienam ir pieejama jaunā Čeku loterijas tīmekļvietne www.cekuloterija.lv. Reģistrēt čekus tajā varēs tikai no 1.jūlija, kas ir oficiālais Čeku loterijas sākuma datums, taču jau tagad aicinām ikvienu interesantu izpētīt tīmekļvietni un iepazīties ar tajā pieejamo informāciju, lai jau 1.jūlijā varētu veiksmīgi reģistrēt loterijai savu pirmo čeku, kvīti vai biļeti.
Aktualitātes 11:37, 21. Jūn. 2019
Ministru kabinets (MK) 07.08.2018. pieņēma grozījumus MK noteikumos Nr.584 "Kases operāciju uzskaites noteikumi" (Noteikumi).
Likumdošana 14:40, 7. Aug. 2018
Lai nodrošinātu Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēto juridisko personu, tostarp to formālo un īsto īpašnieku jeb to fizisko personu, kas ir juridisko personu patiesie labuma guvēji, caurspīdīgumu, likumdevējs UR ir piešķīris jaunas pilnvaras, informē UR.
Likumdošana 10:41, 18. Jūn. 2019
Barters ir senākais darījumu veids. Lai gan naudas darījumiem mūsdienās ir galvenā loma, bartera darījumu forma joprojām veido būtisku daļu darījumu pasaulē, turklāt pēdējā laikā novērojama tā popularitātes pieauguma tendence.
Lietvedība 07:00, 17. Mai. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2019.gada 3.aprīlī Saeimā ir pieņemti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, papildinot šī likuma 30.pantu ar 1.6daļu.
Likumdošana 11:44, 2. Mai. 2019
Vasara ir laiks, kad nedaudz atpūšamies, darām ikdienas lietas un varam arī mierīgi paskatīties uz procesiem grāmatvedībā un uzņēmumā kopumā. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir aplūkot un analizēt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izpratnē nesakārtotas lietas, kas konstatētas, veicot nodokļu maksātāju nodokļu kontroles pasākumus pēdējo četru gadu laikā (no 2015. līdz 2018.gadam).
Nodokļi 07:00, 13. Mai. 2019
Izvērtējot situāciju, kāda bijusi Latvijā 2018.gadā, Valsts ieņēmumu dienests konstatējis, ka nedeklarētās darba algas īpatsvars komercsektorā pērn veidojis 19,3% un, salīdzinot ar 2017.gadu, tas ir samazinājies vien par 0,6%.
Aktualitātes 13:47, 13. Mai. 2019
Saeimas deputāti ceturtdien, 25.aprīlī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā. Izmaiņas nepieciešamas, lai nodrošinātu Latvijas normatīvo aktu un Eiropas Savienības tiesību normu savstarpēju saskaņotību, kā arī novērstu Moneyval 2018.gada ziņojumā konstatētās nepilnības.
Likumdošana 13:04, 26. Apr. 2019