Digitālo pakalpojumu regula jeb regula 2022/2065 par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu lielajām digitālo pakalpojumu platformām piemērojama jau no 2022.gada 16.novembra, pārējām – no 2023.gada 17.februāra.
Komerctiesības 06:00, 4. Okt. 2023
Jaunie Rīgas ielu nosaukumi – Latgales, Lastādijas, Jāņa Klīdzēja, Kārļa Mīlenbaha, Vilhelma Purvīša, Viļa Plūdoņa, Emīlijas Benjamiņas, Valērijas Seiles un Augusta Spariņa iela –, kurus 2024.gada 21.februārī apstiprināja Rīgas dome, jau ir spēkā un tos var lietot, informē Rīgas dome.
Aktualitātes 11:10, 4. Mar. 2024
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2024
Viena un tā paša strīda vairākkārtēja izskatīšana starp tām pašām pusēm var radīt nenoteiktību un mazināt tiesisko stabilitāti. Šī iemesla dēļ Latvijas un Eiropas Savienības (ES) tiesību pamatprincips ir res judicata, kas nodrošina spēkā stājušos spriedumu negrozāmību un galīgumu. Vairāki ES normatīvie akti reglamentē tās dalībvalstu pienākumu automātiski atzīt citās dalībvalstīs pieņemtus un spēkā stājušos spriedumus civillietās, komerclietās, ģimenes un mantojuma lietās, tomēr administratīvajām lietām šāds visaptverošs mehānisms nepastāv.
Tiesvedības 06:00, 8. Nov. 2024
Publiskajai apspriešanai nodots Ministru kabineta (MK) noteikumu projektu, kas paredz ieviest Interešu pārstāvības atklātības likumā noteikto interešu pārstāvības reģistru un interešu pārstāvības deklarēšanas sistēmu. Noteikumu projekts publiskajai apspriešanai būs pieejams līdz 2023.gada 14.decembrim. Pēc tam tas tiks virzīts izskatīšanai MK, plānots, ka reģistrs un sistēma darbību sāks 2025.gada 1.septembrī.
Aktualitātes 12:52, 1. Dec. 2023
Kādi ir tie nosacījumi, ko var iekļaut koplīgumā? Piemēram, vai uzņēmums drīkst koplīgumā vienoties, ka ēdināšanas izdevumi tiek apmaksāti neatkarīgi no pirkuma izdarīšanas laika?
Darba tiesības 06:00, 24. Sep. 2024
Uzsākot sadarbību ar jauniem partneriem, uzņēmums nereti vēlas gūt pārliecību par potenciālo partneru pagātni. Ko par šādas informācijas iegūšanu saka Vispārīgā datu aizsardzības regula? Vai šādu informāciju iegūt ir legāli? Apskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu.
Tiesvedības 06:00, 19. Aug. 2024
Kā palielināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitālu un kas jāiekļauj pamatkapitāla palielināšanas noteikumos? Kas būtu jāizvērtē uzņēmumam, pieņemot lēmumu palielināt pamatkapitālu? Vai obligāti kopā ar pamatkapitāla palielināšanas noteikumiem jāiesniedz arī jauno dalībnieku pieteikumi daļu iegūšanai?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 2. Aug. 2024
Klients iemaksā naudu savā pakalpojumu kontā, lai saņemtu kādus kredītpunktus, kurus uzkrājot, var iegādāties kādus labumus attiecīgajā uzņēmumā. Vai šādi iemaksātajai naudai un saņemtajiem bonusiem ir jāievēro 2 gadu garantija? Vai uzņēmums var savā akcijas piedāvājumā noteikt, ka šādi kredītpunkti izmantojami līdz konkrētam datumam, tādējādi termiņš sanāk īsāks par 2 gadiem? Vai dāvanu kartē iemaksātajai naudai nav piemērojams 2 gadu derīguma termiņš? Kur novilkt robežu – kuriem pakalpojumiem ir un kuriem nav 2 gadu garantija?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Eiropas Savienības Padome 2024.gada 3.jūlijā publicēja Eiropas Savienības labās prakses vadlīniju atjauninājumu efektīvai ierobežojošo pasākumu ieviešanai. Šīs vadlīnijas sniedz nozīmīgus skaidrojumus, lai veiksmīgi pārvaldītu ar sankciju izpildi saistītos riskus.
Aktualitātes 15:05, 25. Jūl. 2024
Uzsākot kopīgu biznesu vai ieguldot finansiālos līdzekļus jau esošā projektā, topošie biznesa partneri bieži vien ir optimisma pilni par savu izloloto biznesa ideju realizāciju un sadarbības attiecībām, kas balstās uz savstarpēju cieņu un uzticēšanos. Tomēr prakse rāda, ka biznesa plāni mēdz nerealizēties, kā iecerēts, un pat vissaticīgākajās partnerattiecībās var iestāties sasalums. Vai, gluži pretēji, uzsāktais projekts var izrādīties pārāk veiksmīgs, agrāk vai vēlāk noslēdzoties ar kāda biznesa partnera izstumšanu no sabiedrības. Viens no biežākajiem biznesa neizdošanās iemesliem ir tieši strīdi starp dalībniekiem.
Lietvedība 06:00, 8. Jūl. 2024
Darbinieks 1.maijā nosūtīts strādāt uz Lietuvu. Latvijā šī ir svētku diena, bet Lietuvā – parasta darba diena. Savukārt, cits darbinieks nosūtīts strādāt uz Vāciju, lai 6 mēnešus strādātu kādā būvniecības objektā. Vai nosūtītajam darbiniekam ir jāstrādā, kad Vācijā ir svētki, jo Latvijā tādu nav, līdz ar to atpūsties ir iespējams tad, kad svētki ir Latvijā. Kā ar darba samaksu šādās situācijās?
Darba tiesības 06:00, 9. Jūl. 2024
2024.gada 30.maijā Saeima steidzamības kārtā pieņēma grozījumus Komerclikumā (KL), kuri stājās spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas, tas ir, 2024.gada 5.jūnijā. Grozījumi saistīti ar 2022.gada 16.jūnijā pieņemtajiem grozījumiem KL, kuri stājās spēkā 2023.gada 1.jūlijā, skaidro Uzņēmumu reģistrs.
Aktualitātes 11:30, 10. Jūn. 2024
Būtisks pagrieziena punkts iepirkumu kandidātu un pretendentu izslēgšanai no dalības tajos ir saistāms ar grozījumiem iepirkumu regulējumā, kas stājās spēkā 2023.gada 1.janvārī. Ar tiem tika pārskatīti kandidātu un pretendentu izslēgšanas noteikumi un iemesli, turklāt daži no tiem – ievērojami. Lai arī minētie grozījumi ir spēkā jau vairāk nekā gadu, publisko iepirkumu praksē izslēgšanas iemesli vēl joprojām ir viens no aktuālākajiem jautājumiem. Kopš stājušies spēkā jaunie izslēgšanas iemesli un noteikumi, praksē izkristalizējušies šādi aktuālākie jautājumi – kad, kuru un vai vienmēr.
Publiskie iepirkumi 06:00, 7. Jūn. 2024
Lai turpinātu samazināt Krievijas ieņēmumus un pastiprinātu eksporta ierobežojumus rūpniecības precēm un progresīvajām tehnoloģijām, Eiropas Savienībā pieņemta 14.sankciju pakete, informē Eiropas Komisija.
Aktualitātes 13:50, 25. Jūn. 2024
Darbinieks uzņēmumā nostrādājis 10 gadus, bijis aizrautīgs sava darba darītājs, tādēļ atvaļinājuma izmantošanu atlicis uz vēlāku laiku. Tad nācis jauns projekts, jauni izaicinājumi, jauns atvaļinājuma gads, kurā atkal šķitis, ka brīvdienu izmantošana pagaidīs. Gadu gaitā darbinieka neizmantotais atvaļinājums uzkrājies vairāku nedēļu apjomā. Dienā, kad darba devēja un darbinieka ceļi šķiras, rodas jautājums – vai un kādā apmērā darbiniekam pienākas neizmantotā atvaļinājuma kompensācija?
Darba tiesības 06:00, 8. Apr. 2024
Pēdējos pāris gados uzņēmējiem nācies pieņemt, ka ar nenoteiktību jārēķinās un tā ir daļa no standarta biznesa prakses un risku vadības. Daži no šādiem nenoteiktības faktoriem ir gan Eiropas zaļais kurss un tā tiesiskā regulējuma attīstība, gan arī pieaugošās uzraugu, investoru, klientu, darbinieku un citu sadarbības partneru prasības. Tāpēc vides, sociālie un pārvaldības jautājumi (environment, social, governance (ESG)) neizbēgami būs uzņēmumu dienas kārtības augšgalā. ESG ļauj uzņēmējam izprast ne tikai, kā uzņēmumā tiek reaģēts uz klimata pārmaiņām, bet arī,kā uzņēmumā tiek pārvaldīta un pārbaudīta tā darbība un piegādes ķēdes.
Komerctiesības 06:00, 28. Apr. 2023
Pēc intensīvām diskusijām Eiropas Parlamentā pieņemta jauna regula – Mākslīgā intelekta akts. Tas nosaka saskaņotas normas mākslīgā intelekta jomā, lai aizsargātu pilsoņu pamattiesības, demokrātiju, tiesiskumu un vides ilgtspēju no augsta riska mākslīgā intelekta sistēmām, vienlaikus veicinot inovācijas. Akts stāsies spēkā 2026.gada pavasarī. Apskatām, ko akts regulēs un kāda būs tā ietekme uz komersantiem – gan sistēmu izstrādātājiem, gan lietotājiem.
Datu aizsardzība 06:00, 21. Mar. 2024
Gada sākums katrā darbavietā parasti ir laiks, kad ikviens darbinieks sāk plānot, kā pavadīt savu atvaļinājumu. Tomēr saistībā ar to praksē bieži vien rodas neskaidrības. Apskatām pamatlietas par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanas kārtību.
Darba tiesības 06:00, 18. Mar. 2024
Ievērojot finanšu sektora augošo atkarību no informācijas un komunikāciju tehnoloģijām un nemitīgi evolucionējošos kiberdraudus, sektora digitālā noturība kļuvusi par daļu no Eiropas Savienības digitālās finanšu darbības stratēģijas prioritātēm. Šobrīd ir atlicis nepilns gads līdz spēkā stāsies, diskutabli, līdz šim nozīmīgākais finanšu sektora kiberdrošībai veltītais normatīvais akts Eiropas Savienībā – 2022.gada izskaņā pieņemtā regula 2022/2554 par finanšu nozares digitālās darbības noturību. Tā piemērojama, sākot ar 2025.gada 17.janvāri.
Datu aizsardzība 06:00, 16. Feb. 2024
2024.gada 11.janvārī stājas spēkā Eiropas Savienības (ES) Datu akts, kas uzlabos privātpersonu un uzņēmumu piekļuvi datiem ES tirgū. Pēdējos gados lietiskais internets ir veicinājis strauju datu apjoma pieaugumu. Jaunie noteikumi veicinās datu izmantošanu un nodrošinās, ka tie tiek kopīgoti, glabāti un apstrādāti, pilnībā ievērojot Eiropas noteikumus, informē Eiropas Komisija.
Likumdošana 14:24, 12. Jan. 2024
No 2024.gada 1.janvāra spēkā stājušies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (NIL likums), kas ne tikai paplašina patiesā labuma guvēja definīciju attiecībā uz juridiskiem veidojumiem jeb trastiem, bet arī paredz ārvalstu Juridisko veidojumu patieso labuma guvēju reģistra izveidi.
Komerctiesības 06:00, 9. Jan. 2024
Pieņemta jau divpadsmitā sankciju pakete pret Krieviju, kas paredz virkni ierobežojumu, tostarp papildu importa un eksporta aizliegumus Krievijai. Plānots ne vien papildināt jau esošos aizliegumus, bet arī nepieļaut sankciju apiešanu un novērst nepilnības sankciju izpildē.
Likumdošana 14:32, 19. Dec. 2023
Eiropas Komisija (EK) atzinīgi vērtē Eiropas Parlamenta (EP) un Eiropas Savienības Padomes panākto politisko vienošanos par Mākslīgā intelekta aktu, ko 2021. gada aprīlī bija ierosinājusi EK.
Aktualitātes 09:01, 15. Dec. 2023
Arvien svarīgāki kļūst dažādi informācijas ieguves un apstrādes rīki, kas ne tikai nodrošina iespēju uzzināt ko jaunu, bet arī ļauj apstrādāt un izmantot šo informāciju un datus nepieciešamajā veidā. Viens no šādiem rīkiem, kas arvien biežāk tiek pieminēts gan tiesību aktos, gan literatūrā un informācijas avotos, ir datizrace (data mining).
Komerctiesības 08:26, 27. Okt. 2023
Tiek plānota uzņēmuma reorganizācija. Sabiedrībai “A” tiks pievienota sabiedrība “B” un “C”. Kā jārīkojas ar “B” un “C” darbiniekiem, ja tie darbu turpina sabiedrībā “A”? Sabiedrības “B” un “C” Valsts ieņēmumu dienestā iesniedz atskaiti par darbinieku atbrīvošanu, “A” – par darbinieku pieņemšanu. Vai jāizmaksā atvaļinājuma kompensācija un atlaišanas pabalsts pirms atbrīvošanas. Vai darbinieki sāk darbu “A” ar uzkrāto atvaļinājumu? Vai sabiedrībai “A” jāsagatavo jauni darba līgumi ar “B” un “C” darbiniekiem, vai tomēr paliek spēkā iepriekšējie?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 17. Nov. 2022
2023.gada 29.augustā stājās spēkā kārtējie nozīmīgie Maksātnespējas likuma (ML) grozījumi, kas ne vien ietekmēja atsevišķus, līdz šim ML jau esošus rīkus, bet arī ieviesa Latvijas maksātnespējas jomas regulējumā būtiskus jauninājumus.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2023
Ar regulu 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu, kas stājās spēkā 2022.gada 14.decembrī, paredzēti jauni noteikumi un procedūras iekšējo tirgu izkropļojošu ārvalstu subsīdiju izmeklēšanai un novēršanai. Savukārt pasūtītājiem un piegādātājiem, kā arī jomas profesionāļiem, jābūt informētiem par regulas esamību un tajā noteiktajiem pienākumiem, lai regulas prasības tiktu ievērotas un netiktu pieļauti pārkāpumi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 22. Sep. 2023
Ņemot vērā pieņemtos grozījumus Publiskā iepirkuma likumā (PIL), kas paredz gan jaunus pretendentu izslēgšanas nosacījumus, gan pagarina līdzšinējo izslēgšanas termiņu, gan piešķiet pasūtītājam lielāku diskrēciju pieņemt lēmumu, balstoties uz pārliecinošām norādēm, par pretendentu izslēgšanu no tālākas dalības konkrētajā iepirkumā, kā arī pasūtītājiem pamanot pārkāpuma pazīmes ir jākonsultējas ar Konkurences padomi (KP). Šobrīd būtiski ir pieaudzis KP saņemto pasūtītāju ziņojumu skaits par pārkāpuma pazīmēm aizliegtās vienošanās iepirkumos.
Komerctiesības 06:00, 15. Sep. 2023
Turpinot pētīt darbinieku vārda brīvības tēmu, šajā rakstā aplūkosim, vai darbinieks drīkst publiski negatīvi izteikties par darba devēju vai saviem kolēģiem, un kādas varētu būt šādas rīcības sekas.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 28. Aug. 2023
Šajā rakstā aplūkotie jautājumi var būt noderīgi gan uzņēmumiem, kas jebkādā formā sadarbojas ar konkurentiem, gan arī tiem, kas iesaistās pētniecības, izstrādes vai specializācijas līgumos.
Lietvedība 06:00, 23. Aug. 2023
No 2023.gada 1.jūnija spēkā stājušās Komerclikuma (KL) izmaiņas, kas paredz būtiskas izmaiņas komercsabiedrību nacionālajā un pārrobežu reorganizācijas kārtībā.
Likumdošana 14:30, 27. Jūn. 2023
Pēc Eiropas Savienības Tiesas (EST) sprieduma stāšanās spēkā Senāta Administratīvo lietu departaments izskatījis lietu par Lauku atbalsta dienesta neapstiprinātu projektu. Senāts, atsaucoties uz EST atziņām, vēsta, ka Administratīvās apgabaltiesas spriedums lietā SKA-1/2023 ir atcelts, bet lieta nodota jaunai izskatīšanai.
Jaunākās tiesvedības 11:00, 16. Jūn. 2023
Drīzumā gaidāmi grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā un Civilprocesa likumā, kas radīs iespēju Latvijā patērētājiem apvienoties speciālā kolektīvā prasībā pret tirgotāju vai ražotāju, lai kopīgi aizsargātu savas tiesības. Šie grozījumi ir saistīti ar Eiropas Savienības (ES) direktīvas ieviešanu, kas radīta ar mērķi veicināt patērētāju aizsardzību vienādot kolektīvās aizsardzības mehānismus ES ietvaros.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 7. Jūn. 2023
Vai neizmaksātās iepriekšējā dalībnieka dividendes drīkst maksāt jauniem dalībniekiem proporcionāli daļu skaitam? Situācijas apraksts: 2019. gadā uzņēmumam tika aprēķinātas dividendes no peļņas, kas uzkrāta līdz 2017. gadam. Uzņēmumā bija viens dalībnieks, un no dividendēm tika samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10%. Dividendes pilnā apmērā netika izmaksātas dalībniekam. 2020. gadā nomainījās uzņēmuma valde, un tagad ir citi dalībnieki.
Komercdarbība 22:54, 30. Jūn. 2022
Eiropas Savienības Tiesa šī gada 12.janvārī pasludināja spriedumu apvienotajās lietās C‑702/20 un C‑17/21, atbildot uz Senāta uzdotajiem jautājumiem sabiedrību "DOBELES HES" un "GM" strīdā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju.
Tiesvedības 06:00, 12. Apr. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un darba laika uzskaitē? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Un kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sniegsim žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Aktualitātes 18:04, 17. Mar. 2023
Februāra sākumā Saeima pirmajā lasījumā pieņēma apjomīgus grozījumus Komerclikumā. Plānots, ka tie stāsies spēkā nākamā gada 1. jūlijā. Grozījumi galvenokārt paredzēti akciju sabiedrību tiesiskā regulējuma pilnveidošanai, taču ietver arī jauninājumus, tostarp izmaiņas kapitālsabiedrību pienākumam atklāt to patiesos labuma guvējus.
Komerctiesības 06:00, 4. Apr. 2022
Iepriekšējā gada nogalē Eiropas Savienības Tiesa satricināja Eiropas Savienībā pieņemto kārtību, ka informācija par uzņēmumu patiesajiem labuma guvējiem ir publiski un bez maksas pieejama visiem sabiedrības locekļiem. Izskatām, kas sagaidāms tuvākajā nākotnē, izvērtējot pieņemto spriedumu.
Tiesvedības 06:00, 1. Feb. 2023
2022.gada 16.novembrī daļēji stājās spēkā regula 2022/2065 par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu (saukta arī par Digitālo pakalpojumu aktu). To var uzskatīt par Eiropas Komisijas centienu iegūt lielāku kontroli pār pakalpojumu sniegšanu tiešsaistes vidē, un tas lielākā vai mazākā mērā ietekmēs ikkatru personu, kas piedāvā vai pērk preces vai pakalpojumus internetā.
Komerctiesības 06:00, 17. Feb. 2023
Sankcijas šobrīd ir īpaši aktuālas gan kā ārpolitikas, gan tiesību institūts, jo īpaši saistībā ar to praktisko piemērošanu. Šī raksta mērķis ir aplūkot vienu no sankciju piemērošanas aspektiem – atbildības saturu par sankciju pārkāpumiem –, lai rosinātu diskusiju, vai šīs atbildības tvērums ir pietiekams, samērīgs un arī efektīvs.
Komerctiesības 06:00, 9. Jan. 2023
Šis nu gan bijis neparasts gads! Tā vien gribas iesaukties, apdomājot būtiskākās atziņas, kas šogad gūtas. Daudzas no tām noteikti vērts paņemt līdzi nākamajā un arī daudzos citos gados. Kādi ir būtiskākie šī gada tiesību jomas “pieturpunkti”, un ko esam iemācījušies, tajos piestājot?
Komerctiesības 06:00, 30. Dec. 2022
Pagājušā gada nogalē spēkā stājās Ministru kabineta noteikumi Nr.766 "E-lietas datu arhivēšanas noteikumi", kas izstrādāti ar mērķi noteikt e-lietas datu arhivēšanu pamatdarbības informācijas sistēmās un iespējamo e-lietas datu atjaunošanu, kā arī nodošanu Latvijas Nacionālajā arhīvā. Izskatām svarīgāko!
Lietvedība 06:00, 13. Jan. 2023
Baltijas valstīs 2021. gadā kopumā ir reģistrēti 112 uzņēmumu iegādes un apvienošanās darījumi, kuru kopējā vērtība ir 2,3 miljardi eiro, pārsniedzot iepriekšējā gada rezultātu ar 76 darījumiem 1,2 miljardu eiro vērtībā, teikts advokātu biroju apvienības "Ellex" publicētajā pārskatā, kas tapis sadarbībā ar "Mergermarket".
Aktualitātes 17:05, 27. Jan. 2022
Valsts sociālās aprūpes centrā darbu nesen uzsākušai tiešajai darba vadītājai radies konflikts ar aprūpētāju, kura, kā uzskata vadītāja, nav pietiekami labi iztīrījusi izolatoru un medicīnas kabinetu telpas. Vadītāja par to sagatavoja pārkāpuma aktu, kurš aprūpētājai bija jāparaksta. Aprūpētāji ikdienā strādā saskaņā ar amata aprakstu un darba līgumu, kur norādīti amata pienākumi. Pienākumos neietilpst tīrības uzturēšana medicīnas personāla telpās. Vai darba devējam šādā gadījumā jāizdod rakstisks rīkojums par jauniem darba pienākumiem, iepazīstinot ar to darbinieku?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Feb. 2022
14.novembrī stājās spēkā pieņemtie grozījumi Nacionālās drošības likumā. Ar tiem tiek paplašināts subjektu loks, uz kuriem likums attiecas, kas nozīmē, ka šis ir īpaši būtiski komersantiem, kuri šo grozījumu rezultātā kļūst par likuma subjektu. Tāpat ar grozījumiem noteikts jauns gadījums, kad nacionālajai drošībai nozīmīgām sabiedrībām ir nepieciešams saņemt atļauju no Ministru Kabineta (MK), skaidro "Sorainen" eksperti Raivo Raudzeps, Līva Aleksejeva un Kristers Pētersons.
Likumdošana 13:39, 8. Dec. 2022
Finanšu sektors visā pasaulē, tāpat arī Latvijā, attīstās ar inovatīviem risinājumiem, kas galvenokārt balstīti uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstību. Finanšu sektorā digitalizācijai ir bijusi tik nozīmīga loma, ka šobrīd gandrīz visas funkcijas un pakalpojumi balstīti uz digitāliem risinājumiem. Diemžēl digitālā transformācija rada ne tikai jaunas iespējas un ērtākus pakalpojumus klientiem, bet arī jaunus riskus.
Datu aizsardzība 06:00, 14. Dec. 2022
Cenu pieauguma un materiālu nepieejamības dēļ, izmantojot ierastos piegādes kanālus, kopš 2022.gada marta aktualizēts jautājums par līguma nosacījumu pārskatīšanu un tiesībām izbeigt līgumu, ja pusēm neizdodas vienoties par nosacījumu pārskatīšanu. Īpaši aktuāli tas ir publisko iepirkumu līgumu gadījumā, jo tad jāvērtē ne tikai Civillikuma, bet arī publisko iepirkumu tiesības.
Komerctiesības 06:00, 7. Dec. 2022
16.novembrī stājās spēkā jauns, nozīmīgs Eiropas Savienības noteikumu kopums par drošāku un atbildīgāku tiešsaistes vidi Digitālo pakalpojumu akts (DPA). Tas attiecas uz visiem digitālajiem pakalpojumiem, kas saista patērētājus ar precēm, pakalpojumiem un saturu. Noteikumi visā vienotajā tirgū nodrošinās jaunu aizsardzību lietotājiem un juridisko noteiktību uzņēmumiem. DPA ir pirmā šāda veida regulatīvā rīkkopa visā pasaulē un nosaka starptautisku standartu regulatīvai pieejai tiešsaistes starpniekiem, informē Eiropas Komisija.
Likumdošana 11:56, 17. Nov. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam papildus ikmēneša darba algai var maksāt prēmiju vai piemaksu? Kādi ir šo darba samaksas "ekstru" piešķiršanas nosacījumi? Un kā piemaksas vai prēmijas var izmantot ikmēneša samaksas veidošanā, piemēram, nosakot tās atkarībā no darba rezultātiem vai izpildītiem uzdevumiem? Aplūkosim!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 14. Nov. 2022
Lai izzinātu aktuālo situāciju darba tirgū un tendences darba spēka piesaistē un noturēšanā, Nodarbinātības valsts aģentūra no 8.jūnija līdz 30.septembrim rīkoja darba devēju ekspresaptaujas, kas norisinājās četros posmos: “Darba devējiem nepieciešamās prasmes”, “Tehnoloģiju ietekme uz darbaspēku nepieciešamību”, “Trešo valstu pilsoņu piesaiste darba tirgum” un “Darbaspēka piesaiste”. Aptaujas NVA uzdevumā veica SIA “RAIT Custom Research Baltic”.
Aktualitātes 16:08, 26. Okt. 2022
Nākamā gada rudenī Eiropas Savienībā (ES) kļūs piemērojams jauns tiesību akts datu aizsardzības jomā –Datu pārvaldības akts. Vai tas mūsu uzņēmējiem nesīs tikpat daudz satraukuma un darba, kā savulaik radīja Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešana?
Datu aizsardzība 06:00, 9. Nov. 2022
Lai nodrošinātu skaidrus un proporcionālus tūrisma operatora un saistītu tūrisma pakalpojumu sniedzēju noteikumus, kā arī paplašinātu Patērētāju tiesību aizsardzības centra pilnvaras, 22.novembra sēdē tika lemts pilnveidot normatīvo regulējumu par kompleksu un saistītu tūrisma pakalpojumu sniedzēju, tūrisma aģentu un ceļotāju tiesībām un pienākumiem, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:53, 23. Nov. 2022
2022.gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). Viens no izmaiņu aspektiem saistīts ar darba līgumā iekļaujamo informāciju, veicot grozījumus un papildinājumus DL 40.pantā. Kāda informācija turpmāk jāparedz, sagatavojot un slēdzot darba līgumu?
Darba tiesības 06:00, 1. Aug. 2022
Preču zīmes reģistrācija ir veikta, kas notiek tālāk? Pieteikums tiek akceptēts, reģistrācijas apliecība tiek ielikta kaut kur atvilktnē, un visi atgriežas pie darba. Uzņēmuma juristi, kas strādāja pie pieteikuma veidoPreču zīmes reģistrācija ir veikta, kas notiek tālāk? Pieteikums tiek akceptēts, reģistrācijas apliecība tiek ielikta kaut kur atvilktnē, un visi atgriežas pie darba. Uzņēmuma juristi, kas strādāja pie pieteikuma veidošanas, ātri pāriet pie citiem uzdevumiem.
Aktualitātes 11:43, 12. Jūl. 2022
Kā gadu desmitiem ierastos papīra dokumentus efektīvi aizstāt ar daudz ērtākiem un drošākiem elektroniskiem dokumentu un informācijas aprites procesiem, kā arī ar darbībām koplietošanas elektroniskajā vidē? Šos procesus apvienoti sauc par elektronizāciju – ar ko to sākt?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2022
Strīdi un tiesvedības jebkurā uzņēmumā vai organizācijā parasti saistīti ar stresu, laika un finanšu zaudējumiem, kā arī darbības traucējumiem. Īpaši sāpīgi strīdi mēdz būt starp darba devēju un darbinieku, jo ir iesaistīta arī emocionālā puse. Šādos gadījumos labākais risinājums bieži vien ir mediācija.
Darba tiesības 06:00, 27. Apr. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko nesen publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:28, 9. Mai. 2022
Covid-19 pandēmijas apstākļos darbs attālināti savu nozīmi un popularitāti ieguva tieši epidemioloģiskās drošības un infekcijas riska samazināšanas kontekstā. Lai gan ārkārtējā situācija un līdz ar to arī dažādi ierobežojumi šobrīd jau atcelti, arī atgriežoties birojos, joprojām svarīgi ievērot epidemioloģiskās drošības prasības.
Darba tiesības 07:00, 30. Mar. 2022
Lai pārņemtu jaunās Eiropas Savienībā (ES) noteiktās prasības patērētāju tiesību aizsardzībai digitālā vidē, sagatavoti grozījumi Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā, precizējot kārtību, kādā komersantiem jāpārbauda un jāpublicē patērētāju sniegtās atsauksmes, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 15:00, 21. Apr. 2022
2021. gada 7. aprīlī Saeima pieņēma Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumu (NTPAL), kas stāsies spēkā 2021. gada 1. novembrī, būtībā vienā tiesību aktā apvienojot divus regulējumus.
Komerctiesības 07:00, 21. Jūn. 2021
Latvijā attālināti regulāri strādā jau ap 20% darbinieku, daudzi izvēlas elastīgu darba laiku, darbinieki strādā ne vien no mājām tepat Latvijā, bet arī ārvalstīs, savukārt ārvalstu darbaspēks aizvien biežāk ierodas pie mums. Darba modeļi, kas vēl pirms pāris gadiem bija izņēmums, nu kļuvuši par ikdienu. Kā darba devējiem orientēties jaunajā realitātē? Atbildes meklējām žurnāla “iTiesības” organizētajā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2022”.
Aktualitātes 17:00, 18. Mar. 2022
Darba tiesiskās attiecības iepriekšējos divos pandēmijas gados bijušas pakļautas jauniem noteikumiem un radīja virkni izaicinājumu gan darba devējiem, gan darbiniekiem. Šajā rakstā aplūkoti atsevišķi jautājumi, kas šobrīd varētu būt aktuāli uzņēmējiem, jo Covid-19 pandēmijas ietekme sāk samazināties un spēkā jau stājušies vai plānoti grozījumi, kas var ietekmēt darba tiesiskās attiecības turpmāk. Rakstā sniegts apkopojums par aktuālajiem jautājumiem, kas darba devējiem jāņem vērā, lai savlaikus sagatavotos plānotajiem grozījumiem tiesību normu regulējumā.
Aktualitātes 09:47, 16. Mar. 2022
Ārpakalpojuma sniedzēji nereti kļūst par personas datu apstrādātājiem vai uzņemas kopīga pārziņa vai pat atsevišķa pārziņa pienākumus. Neatkarīgi no lomu sadalījuma personas datu aizsardzības jautājumi, izmantojot ārpakalpojuma sniedzējus, jāsakārto līgumiski. Īpaši detalizēti Vispārīgajā datu aizsardzības regulā noteikta personas datu apstrādes līguma slēgšana starp pārzini un apstrādātāju. Turklāt šādam līgumam jābūt ar ikvienu personas datu apstrādātāju.
Datu aizsardzība 06:00, 23. Mar. 2022
No šā gada 1. marta atcelta Covid-19 sertifikātu izmantošana tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 10:31, 1. Mar. 2022
Kolektīvā finansēšana ir samērā jauns finanšu instruments, kas beidzamajos gados piedzīvojis attīstību, taču vienlaikus izgaismojušās arī dažādas juridiskās nianses un neskaidrības vienota normatīvā regulējuma trūkuma dēļ. Lai situāciju mainītu un sakārtotu šo nozari, pagājušā gada nogalē pieņemta jauna regula, ar ko ieviestas vienotas prasības pūļa finansējuma pakalpojumu sniedzējiem visā Eiropas Savienībā, tostarp arī Latvijā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 16. Mar. 2022
Vai darba devējs no darbinieka var atprasīt par darbinieka apmācībām samaksātos līdzekļus, ja darba tiesiskās attiecības izbeigtas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 7. Mar. 2022
Tiks īstenota pakāpeniska drošības pasākumu mazināšana no šā gada 1. marta, t.sk. atceļot Covid-19 sertifikātu izmantošanu tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā. Svarīgi norādīt, ka prasība pēc Eiropas digitālā Covid-19 sertifikāta saglabājas ceļošanai, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 16:00, 28. Feb. 2022
Mūsdienās ikviens sevi, sadarbības partnerus, klientus un darbiniekus cienošs uzņēmums mērķtiecīgi un patstāvīgi veic pasākumus sakārtotai un saprotamai biznesa videi. Citiem vārdiem – nodrošina “korporatīvo atbilstību” jeb compliance, kas nozīmē: uzņēmums un darbinieki ikdienas darbā ievēro piemērojamos tiesību aktus, noteikumus, nozares standartus un ētikas normas.
Komerctiesības 12:26, 22. Feb. 2022
Aplūkojam Eiropas Savienības Tiesas spriedumus, kuros skaidrotas direktīvas 2001/23/EK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz darbinieku tiesību aizsardzību uzņēmumu, uzņēmējsabiedrību vai uzņēmumu vai uzņēmējsabiedrību daļu īpašnieka maiņas gadījumā normas!
Tiesvedības 07:00, 31. Mar. 2021
Šogad stāsies spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), ar ko paredzēts noteikt jaunas prasības līgumiem par digitālā satura vai digitālo pakalpojumu piegādi.
Komerctiesības 06:00, 18. Feb. 2022
Ar mērķi sekmēt patērētāju informētību un augstāku tiesību aizsardzības līmeni, kā arī lai modernizētu normatīvos aktus, šā gada 22. februāra sēdē Ministru kabinets apstiprināja grozījumus noteikumos par distances līgumiem un par līgumiem, kas noslēgti ārpus pastāvīgās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietas, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:30, 22. Feb. 2022
Vides tiesībās, ņemot vērā nepieciešamību vides aizsardzības nolūkā regulēt dažādas nozares, ir daudz normatīvo aktu. Arī Eiropas Savienības uzņemtais kurss vides jautājumu attīstīšanā normatīvo aktu skaitu nesamazinās.
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2022
Apstiprināts jaunais "Trauksmes celšanas likums", kas izstrādāts, lai Latvija pievienotos Eiropas Savienības vienotajiem kritērijiem trauksmes celšanas kanālu izveidei un stiprinātu aizsardzības garantijas trauksmes cēlējiem, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:05, 20. Jan. 2022
Publiskie iepirkumi ir viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Eiropas Savienības (ES) klimata mērķu sasniegšanai. 2020. gadā Latvijā zaļais publiskais iepirkums veidoja 15,4% jeb vienu piektdaļu) no visiem publiskajiem iepirkumiem. Prognozējams, ka tā īpatsvars pieaugs. Ieskicēsim Eiropas zaļā kursa potenciālo ietekmi uz zaļajiem iepirkumiem, jo tieši publiskais sektors uzskatāms par piemēru pārējiem un tam jānodrošina, ka tā iepirkumi tiešām ir zaļi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 27. Dec. 2021
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Saeima 18. martā galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz ieviest virkni atvieglojumu, lai palīdzētu uzņēmējiem pārvarēt Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 09:57, 19. Mar. 2021
Uzņēmumā izveidota un saskaņota lietu nomenklatūra, bet gada vidū sākušies jauni projekti, līdz ar to rodas jauni dokumenti. Ja rodas jaunas lietas, vai tās var pievienot nomenklatūrā ar jaunu indeksu, nākamajā gadā to saskaņojot ar Latvijas Nacionālo arhīvu (LNA)? Vai arī, pievienojot jaunu lietas indeksu, jāraksta LNA, lai to saskaņotu?
Lietvedība 06:00, 11. Nov. 2021
Gadu mija vienmēr ir viena nogriežņa beigas un cita sākums, tāpēc ir īstais brīdis, lai apkopotu domas un atziņas, ko paņemt līdzi nākamajā gadā. Par ko šobrīd domājam mēs – juristi? Par ko domā mūsu klienti – uzņēmēji?
Komerctiesības 06:00, 15. Dec. 2021
Vides tiesību ainava Latvijā un pasaulē, visticamāk, mainīsies samērā strauji. Iepriekšējā rakstā analizējām situāciju Latvijā, bet nu laiks ielūkoties zaļo tiesvedību jomas pasaules tendencēs. Jau šobrīd zaļo tiesvedību apjoms strauji palielinās.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2021
Šā gada 1. novembrī spēkā stājas Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likums, kura mērķis ir aizliegt negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī aizliegt nepārtikas preču mazumtirgotāju iepirkuma varas izmantošanu pret piegādātājiem, savukārt tirgus dalībnieku rīcības atbilstību jaunajam likumam uzraudzīs un kontrolēs Konkurences padome.
Aktualitātes 10:00, 2. Nov. 2021
Laikā, kad darba tirgū joprojām palielinās darbinieku deficīts, darba devēji gatavi izmantot dažādus instrumentus, lai savai organizācijai piesaistītu darbiniekus, tādēļ arvien biežāk dzirdam arī par darbinieku pārvilināšanu. Vai tā rīkoties ir atļauts? Kā tas notiek, un kādi juridiskie aspekti jāņem vērā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Nov. 2021
Turpinām tēmu par pērnā gada nogalē pieņemtajiem Darba likuma grozījumiem, ar ko regulēti darbinieku nosūtīšanas jautājumi. Šoreiz aplūkosim Latvijas darba devēja pienākumus, norīkojot darbiniekus strādāt ārvalstīs, kā arī rīcību, ja darba devējs ir pagaidu darba aģentūra. Kā jau minēts, izmaiņas stājās spēkā 5. janvārī.
Darba tiesības 07:00, 20. Jan. 2021
Labklājības ministrija (LM) ir sagatavojusi informatīvu materiālu darba devējiem, kurā skaidrotas būtiskākās izmaiņas, kas šobrīd jāievēro, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus un ārkārtējo situāciju. Kā organizēt darbu? Vai darba devējs var prasīt uzrādīt darbiniekam vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu? Kuriem darbiniekiem ir obligāti jāvakcinējas? Kurš maksās par darbinieku testiem? Atbildes uz šiem un citiem būstiskiem jautājumiem sniedz LM.
Covid-19 12:00, 12. Okt. 2021
Šovasar stājās spēkā administratīvi teritoriālā reforma, un pašvaldību vēlēšanās jau piedalījāmies atbilstoši jaunajam teritoriālajam dalījuma principam. Ko šī reforma mainījusi uzņēmēju ikdienā? Vai turpmāk kaut kas jādara citādi, nekā bija ierasts?
Lietvedība 07:00, 1. Okt. 2021
Turpmāk tiks mainīta kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēju darbības reģistrēšanas kārtība, darbība un atbildības nacionālās prasības, to paredz 12. oktobrī Ministru kabinetā izskatītie un atbalstītie grozījumi Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likumā, kā arī ar to saistītie grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā.
Likumdošana 09:30, 18. Okt. 2021
No 2020. gada 19. novembra darba devējam darba vietā ir pienākums noteikt ar Covid-19 inficētās personas kontaktpersonas. Zvērinātu advokātu birojs “SORAINEN” apkopojis informāciju par pārējiem aktuālajiem pienākumiem darba devējiem.
Covid-19 10:38, 26. Nov. 2020
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personīgos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks neprasa atdot savu naudu? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Analizēsim lasītāja situāciju!
Valdes locekļi 07:00, 20. Sep. 2021
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, valdība lēma veikt grozījumus Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, no 21. decembra līdz 11. janvārim pastiprinot drošības pasākumus, informē MK.
Covid-19 10:12, 18. Dec. 2020
Konkurences padome 29. jūlijā pieņēma lēmumu atbilstīgi notikušajām izmaiņām tirgū aktualizēt AS "Latvenergo" 2009. gadā uzliktos tiesiskos pienākumus, kas tika piemēroti, lai novērstu uzņēmuma radītos konkurences ierobežojumus siltumenerģijas vairumtirdzniecības tirgū Rīgā.
Aktualitātes 11:13, 6. Aug. 2021
No 2021. gada 1. augusta stājas spēkā jauns regulējums attiecībā uz komercreģistra ierakstu izsludināšanu. Izsludināšana ir juridisks termins, kas nozīmē komercreģistrā (vai citā reģistrā) reģistrētās informācijas publiskošanu. Uzņēmumu reģistra eksperti apkopojuši būtiskāko informāciju par izmaiņām.
Likumdošana 08:33, 16. Aug. 2021
Darbinieku apmācības, līdzīgi kā daudzi citi notikumi organizācijās, saistītas ar noteiktiem veicamajiem lietvedības darbiem. Kā veidot apmācību grafiku? Kā plānot mācības? Kā tās organizēt? Palūkosimies uz darbinieku apmācību tēmu no lietvedības skatpunkta!
Lietvedība 07:00, 25. Aug. 2021
Jaunais “iTiesības” numurs pie lasītājiem devies ar Augstākās tiesas priekšsēdētāja Aigara Strupiša citātu uz vāka. Šajā žurnālā lasiet par tādām aktuālām tēmām kā darbinieku vakcinācija, jaunajiem grozījumiem Darba likumā un Komerclikumā, kā arī daudzus citus noderīgus rakstus.
Aktualitātes 09:10, 4. Aug. 2021
Lai gan Komerclikums (KL) šā gada sākumā piedzīvoja grozījumus, ar ko paredzēja atļaut sabiedrības ar ierobežotu atbildību darbiniekiem, valdes un padomes locekļiem iegūt savā īpašumā tās daļas, likumā veikti jauni grozījumi. 2021. gada 8. jūlijā izsludināti par steidzamiem atzītie KL grozījumi, kuri stāsies spēkā 2021. gada 1. augustā.
Klausies
Komerctiesības
07:00, 23. Jūl. 2021
Kiberdrošība un savlaicīgi drošības pasākumi kļuvuši īpaši svarīgi katra uzņēmuma darbībā, īpaši kopš Covid-19 pandēmijas sākuma. Tādēļ, ņemot vērā straujo digitālo tehnoloģiju attīstību un pieaugošos kiberdrošības riskus, Eiropas Savienība (ES) 2020. gada nogalē sagatavoja priekšlikumus, lai paplašinātu un stiprinātu kiberdrošības prasības.
Datu aizsardzība 07:00, 11. Jūn. 2021
Attālinātais darbs šodien ir jau daudzu uzņēmumu ikdiena. Bet ko darīt, ja kāds darbinieks ir jāatlaiž? Vai uzreikumu drīkst nosūtīt e-pastā? Un kā ar citu būtisku dokumentu apriti?
Darba tiesības 07:00, 27. Mai. 2021
Svarīgas tēmas, kas darba devējiem aktuālas tieši vasarā, un citi vērtīgi raksti izlasāmi jaunajā “iTiesības” drukātā žurnāla numurā. Lūk, neliels ieskats tajā.
Aktualitātes 16:27, 28. Mai. 2021
2020. gadā Eiropas Savienības Tiesa (EST) pieņēma daudz nozīmīgu spriedumu darba tiesību jomā. Par tiem informēju arī iepriekšējos rakstos, savukārt šoreiz piedāvāju spriedumu apkopojuma noslēgumu un tiesas atziņas, ko vērtīgi zināt arī Latvijas juristiem un uzņēmumu vadītājiem.
Tiesvedības 07:00, 12. Mai. 2021
Beidzoties valstī izsludinātajai ārkārtējai situācijai Covid-19 izplatības ierobežošanai, virkne epidemioloģiskās drošības prasību arvien turpina būt spēkā. Tāpēc sniedzam ieskatu par prasībām, kas aktuālas darba devējiem un kuras arvien vēl jāievēro darbavietās.
Darba tiesības 16:14, 30. Apr. 2021
Lai gan pirmajā brīdī virsrakstā minētais jautājums var šķist retorisks, pandēmijas apstākļos darbinieku bažas par pārlieku viņu veselībai veltītu darba devēju uzmanību kļuvušas pavisam reālas. Šobrīd darba līgumā vai uzņēmuma politikā iekļauts darbinieka pienākums rūpēties par savu veselību vairs nav ne retums, ne pārsteigums.
Darba tiesības 07:00, 7. Apr. 2021
Mūsdienu biznesa vidē nepieciešama stabilitāte un konsekvence lēmumu pieņemšanas procesā, veidojot nodokļu politiku, tiesisku un drošu uzņēmējdarbības vidi, kā arī atbalstot tiesu sistēmas efektivitāti ilgtermiņā. Covid-19 vīrusa izplatība pasaulē radījusi izaicinājumu pilnu un smagu ikdienu visai sabiedrībai kopumā.
Komerctiesības 09:56, 1. Mar. 2021
Uzņēmumi joprojām ir spiesti pielāgoties jauniem apstākļiem, ieviešot arvien jaunus risinājumus, lai regulētu jautājumus par darbinieku darba vietu un darba laiku. Attālinātā darba apstākļos aktuāls un bieži vien arī neskaidrs ir jautājums par pareizu darba laika uzskaiti. Sevišķi svarīgi tas ir, runājot par tā saukto dežūrlaiku. Izskatīsim tiesas atziņas par šo jautājumu!
Tiesvedības 07:00, 24. Feb. 2021
Arvien biežākas ir dažādas vienošanās, kurās darbiniekiem pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās paredzēts konkurences ierobežojums. Tomēr ne visas vienošanās atzīstamas par likumīgām.
Darba tiesības 07:00, 27. Jan. 2021
Kas jauns tiešsaistes starpniecības platformu uzraudzībā, un ko mainīs topošie grozījumi Informācijas sabiedrības pakalpojumu likumā?
Klausies
Komerctiesības
07:00, 5. Feb. 2021
Uzņēmuma ikdienā nepieciešams parakstīt daudz dokumentus. Vai un kā ir iespējams parakstīt visus dokumentus uzreiz, taču tā, lai katram dokumentam ir savs paraksts?
Lietvedība 07:00, 5. Jan. 2021
Pērnā gada nogalē pieņemti ilgi gaidītie grozījumi Darba likumā (DL), regulējot darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izmaiņas stājās spēkā 5. janvārī, tās ir vērienīgas un samērā sarežģītas, tādēļ apkopošu būtiskāko, šoreiz analizējot ārvalstu darba devēja pienākumus, norīkojot darbinieku darbam Latvijā, kā arī Latvijas uzņēmumu atbildību, saņemot ārvalstu uzņēmumu pakalpojumus.
Darba tiesības 07:00, 13. Jan. 2021
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Likumdošana 18:53, 28. Dec. 2020
Uzņēmēji profesiju klasifikatoram un tā kodu norādīšanai personāla dokumentos nereti velta vien virspusēju uzmanību, neiedziļinoties niansēs. Līdz ar to pamatoti var rasties jautājums, kādēļ ir būtiski zināt klasifikatora nozīmi un pielietojumu.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 6. Jan. 2021
Lai vienkāršotu un paātrinātu atbalsta sniegšanu Covid-19 ierobežojošo pasākumu ietekmētiem uzņēmumiem, Ministru kabineta sēdē apstiprināti jauni nosacījumi atbalstam algu subsīdijai daļēji nodarbinātiem darbiniekiem un dīkstāves atbalsta sniegšanai uzņēmējiem un to darbiniekiem, kā arī pašnodarbinātajiem un patentmaksātājiem.
Covid-19 16:35, 26. Nov. 2020
Epidemioloģiskā situācija Latvijā nedaudz stabilizējas, tomēr šobrīd vēl nav iespējams atcelt vai mīkstināt noteiktos drošības pasākumus. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka Covid-19 infekcija turpina izplatīties un situācija Latvijā, neskatoties uz dažu pēdējo dienu uzlabojumu, ir kritiska.
Covid-19 11:27, 22. Jan. 2021
14. janvārī tiešsaistē noritēja žurnāla “iFinanses” sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizētā ikgadējā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2021”, kurā atzītākie nozares eksperti informēja par aktuālākajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stājas spēkā šogad.
Aktualitātes 10:50, 15. Jan. 2021
38% aptaujāto* uzņēmumu joprojām elektroniski saņemtus un sagatavotus dokumentus izdrukā uz papīra, taču pandēmijas laiks situāciju nedaudz ir uzlabojis, palielinot izpratni par elektronisko dokumentu nozīmi mūsdienīgā uzņēmumā, secināts žurnāla “iFinanses” rīkotajā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos”, kas 3. decembrī notika tiešsaistē.
Aktualitātes 13:49, 4. Dec. 2020
Jurists ir profesija, kam, līdzīgi kā daudzām citām, jāseko laikam un jāmainās. Strādājot pa vecam, diez vai ilgtermiņā izdosies noturēt esošos vai piesaistīt jaunus klientus, tāpēc arī juristiem jābūt atvērtiem pārmaiņām un jāmācās izmantot mūsdienu tehnoloģijas, kā arī jāmeklē inovatīvi risinājumi.
Komerctiesības 07:00, 30. Nov. 2020
Saeima šā gada 10. decembrī, kā steidzamus konceptuāli atbalstīja Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma grozījumus, kas paredz arī nākamgad turpināt līdzšinējos atbalsta pasākumus valsts tautsaimniecības un sabiedrības ekonomiskās stabilitātes nodrošināšanai, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 16:58, 10. Dec. 2020
Ministru kabinetā tika skatīti nozaru ministriju iesniegtie priekšlikumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma normu uzlabošanai. Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā Covid-19 infekcijas straujo izplatību, kā rezultātā likumā noteiktais regulējums būs aktuāls ilgāku laiku, nekā sākotnēji plānots, tāpēc lielāko daļu atbalsta pasākumu paredzēts pagarināt par pusgadu līdz 2021. gada 30. jūnijam. Tāpat arī nepieciešams likumu papildināt ar jauniem pasākumiem Covid-19 izplatības laikam, kā arī vienlaikus tiek izslēgtas aktualitāti zaudējušās normas.
Covid-19 15:43, 25. Nov. 2020
Saeima 2019. gada 14. novembrī pieņēma grozījumus likumā "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru" (likums par UR), kuri stājās spēkā šī gada 7. janvārī. Grozījumu galvenais mērķis ir padarīt komercreģistra informāciju ērti un ātri pieejamu jebkuram interesentam. Ko tas nozīmē?
Komerctiesības 07:00, 20. Jan. 2020
Kā šobrīd rīkoties darba devējiem, ņemot vērā, ka Covid-19 turpina un, visticamāk, tuvākajā laikā arī turpinās mūs pārsteigt ar nepieciešamību pieņemt ātrus, bet gudrus lēmumus?
Darba tiesības 07:00, 6. Nov. 2020
Darbinieka kvalifikācija ir būtiska ne vien darba devējam, bet arī pašam darbiniekam, tādēļ likumdevējs Darba likuma 96. pantā centies sabalansēt darbinieka intereses un tiesības ar darba devēja pamatoto interesi sagaidīt, ka darbinieks, kuram apmaksātas papildu profesionālās apmācības, vismaz noteiktu laika periodu savas jauniegūtās zināšanas un prasmes izmantos esošā darba devēja labā, nevis uzreiz vai pēc neilga laika aizies strādāt pie konkurentiem vai dibinās savu uzņēmumu.
Lietvedība 07:00, 12. Okt. 2020
Noslēdzot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz aplūkosim pārrobežu reorganizācijas procesu un nodokļu aspektus.
Komerctiesības 07:00, 20. Nov. 2020
Kopš 2018. gada vasaras Vispārīgā datu aizsardzības regula jāpiemēro daudzās mūsu dzīves un darba jomās. Aplūkosim, kā rīkoties datu pārzinim, lai nodrošinātu tā e-pastos veiktās datu apstrādes atbilstību regulas prasībām!
Komerctiesības 07:00, 23. Nov. 2020
Uzņēmuma darbības veids ir transportlīdzekļu vadītāju apmācība, uzņēmums ir reģistrēts Izglītības iestāžu reģistrā un saņēmis reģistrācijas apliecību. Vai, pamatojoties uz Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta 1. daļas 12. punktu, uzņēmums var nepiemērot pievienotās vērtības nodokli transportlīdzekļu vadītāju apmācības pakalpojumiem?
Nodokļi 07:00, 1. Okt. 2020
Asociācijas nodrošina uzņēmumiem iespēju komunicēt ar politikas veidotājiem un citu nozaru pārstāvjiem, veidot vienotu izpratni par nozares turpmāko attīstību, kā arī saglabāt vai uzlabot attiecīgās nozares pakalpojumu sniegšanas kvalitātes standartus. Bet vai šādas organizācijas ievēro konkurences pamatprincipus?
Komerctiesības 07:00, 21. Sep. 2020
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par dalībnieku aizsardzību reorganizācijas procesā. Lai reorganizācijas rezultātā netiktu aizskartas dalībnieku, akcionāru vai biedru (dalībnieku) tiesības, Komerclikumā paredzēti dažādi dalībnieku aizsardzības mehānismi.
Komerctiesības 07:00, 7. Sep. 2020
Šī gada 1.jūlijā stājas spēkā nozīmīgi grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā. Grozījumi paredz jaunu patieso labuma guvēju atklāšanas pienākuma subjektu loku un jaunas tiesības Uzņēmumu reģistram, informē ZAB "Sorainen" ekspertes Eva Berlaus un Kate Berlaua.
Likumdošana 07:00, 3. Sep. 2019
Pirms tiek uzsākta reorganizācija, iesaistītajām pusēm jāizvērtē, vai plānotie reorganizācijas soļi atbilst likumos paredzētajiem nosacījumiem. Komerclikumā definēti kapitālsabiedrību iespējamie reorganizācijas veidi no juridiskā skatpunkta, savukārt Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā noteikti trīs turpinājumā aplūkotie reorganizācijas veidi no nodokļu skatpunkta.
Komerctiesības 07:00, 13. Jūl. 2020
Laikā, kad uzņēmumus skar finanšu grūtības, tiek meklēti dažādi veidi, kā samazināt izdevumus. Viens no potenciālajiem risinājumiem ir telpu nomas maksas samazinājums. Vai par to ir vērts mēģināt vienoties un kā to darīt? Aplūkosim šo tēmu tirdzniecības centru kontekstā, bet, iespējams, daļa ieteikumu noderēs arī cita veida telpu nomniekiem.
Komerctiesības 07:00, 8. Jūl. 2020
No 2020. gada 10. jūnija Latvijā ir beidzies iepriekš izsludinātais ārkārtējais stāvoklis saistībā ar Covid-19 izplatību. Taču tas nenozīmē, ka visi ierobežojumi un piesardzības pasākumi ir pilnībā atcelti. Apskatīšu jaunākos normatīvos aktus (spēkā 2020. gada 10. jūnijā) attiecībā uz drošības noteikumiem darba vietās un sniegšu ieteikumus saistībā ar darba devēju pienākumiem Covid-19 ierobežošanā.
Darba tiesības 07:00, 1. Jūl. 2020
Izmantojot personīgo datoru darba vajadzībām, piemēram, strādājot no mājām, noder zināt, vai un kādā mērā darba devējs drīkst ietekmēt datora lietošanu. Piemēram, vai darba devējs var noteikt, kādas programmas nepieciešams lejupielādēt datorā, kādām aizsardzības sistēmām jābūt utt. Kā pasargāt uzņēmumu, un kurš ir atbildīgs, lai dati būtu drošībā?
Darba tiesības 07:00, 1. Jūn. 2020
Laikā, kad pasaulē sākusies jauna ekonomiskā krīze un prātojam, kādas varētu būt tās sekas, ir svarīgi ne tikai kritiski izvērtēt jau nodibinātās tiesiskās attiecības, bet arī, izmantojot jauniegūto pieredzi, pārdomāt, kā turpmāk rīkoties, lai pasargātu sevi no negatīvām finansiālajām sekām, ko var radīt apstākļu izmaiņas. Būvniecības līgumu kontekstā šādu drošību piedāvā būvniecības izmaksu indeksi.
Komerctiesības 07:00, 13. Mai. 2020
Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas ieviesti dažādi atbalsta mehānismi uzņēmējiem un darba devējiem Covid-19 seku mazināšanai un ierobežošanai, tomēr, kā atzinuši arī valdības pārstāvji, ne visi atbalsta mehānismi bijuši efektīvi un tikai laika gaitā atklājušies dažādi trūkumi regulējumā, kas traucē kvalificēties pabalstu un atvieglojumu saņemšanai visiem, ko skārusi krīze.
Komerctiesības 08:00, 8. Mai. 2020
Atbalstot Covid-19 radītās krīzes ietekmētos darba devējus, daudzās nozarēs nodarbinātie jau šobrīd saņem valsts apmaksātu dīkstāves pabalstu, tomēr tikpat daudz ir arī neatbildētu jautājumu un neskaidrību par kvalificēšanos pabalstam, tā apmēru, atteikuma iemesliem u.c. dīkstāves aspektiem krīzes laikā. Piedāvājam ieskatu aktuālajā darba tiesību un dīkstāves pabalsta problemātikā Covid-19 laikā atbilstoši mūsu novērojumiem, sniedzot šajā jomā juridisko palīdzību klientiem.
Darba tiesības 07:00, 28. Apr. 2020
Jau ziņots, ka Saeima pieņēmusi speciālu likumu "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kas ievieš pagaidu noregulējumu arī parādu piedziņas jomā gan pret uzņēmumiem, gan fiziskām personām.
Covid-19 07:00, 8. Apr. 2020
Pašreizējās darba tirgus tendences liecina, ka atrast kvalificētus darbiniekus kļūst arvien sarežģītāk un dārgāk, līdz ar to visā pasaulē uzņēmumi meklē alternatīvus un gudrus risinājumus, lai ikdienas pakalpojumi un darbi tāpat tiktu saņemti un paveikti kvalitatīvi, laikā un par izdevīgu cenu.
Darba tiesības 07:00, 9. Apr. 2020
Laba ziņa uzņēmējiem, vadītājiem un visiem, kas vēlas un ne tikai vēlas, bet arī aktīvi darbojas uzņēmējdarbības jomā – tieši jums ir radīts jaunais interneta žurnāls iBizness!
Aktualitātes 11:00, 23. Apr. 2020
Lai nodrošinātu Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēto juridisko personu, tostarp to formālo un īsto īpašnieku jeb to fizisko personu, kas ir juridisko personu patiesie labuma guvēji, caurspīdīgumu, likumdevējs UR ir piešķīris jaunas pilnvaras, informē UR.
Likumdošana 10:41, 18. Jūn. 2019
Visas pasaules karstākā aktualitāte šobrīd ir Covid-19 vīrusa globālā epidēmija. Slēgtas valstu robežas, slēgta aviosatiksme un pasažieru pārvadājumi, noteikti iekšēji pārvietošanās aizliegumi – šādus globāla rakstura piesardzības mērus pasaule mūsdienās nav pieredzējusi. Kā tie visi ietekmēs uzņēmējdarbību, un ko valsts darīs, lai palīdzētu šai jomai?
Komerctiesības 08:00, 23. Mar. 2020
Ir noslēdzies kārtējais gads, pamazām apkopojot tā rezultātus, tāpēc daudzos uzņēmumos tiek domāts arī par prēmijām darbiniekiem, izvērtējot pērn uzrādītos darba rezultātus vai citus kritērijus. Aplūkosim, kā tās piešķirt juridiski pareizi.
Darba tiesības 07:00, 12. Feb. 2020
Vienmēr svarīgi ir jautājumi par kapitālsabiedrību dalībnieku sapulču sasaukšanas kārtību un ar to saistīto problēmjautājumu risināšanu tiesā. Aplūkosim kādu aktuālu spriedumu!
Tiesvedības 07:00, 14. Feb. 2020
Nepilngadīga persona (17 gadi) sniedz mūsu uzņēmumam pakalpojumu – sagatavo prezentāciju par influencera darbu un nolasa to auditorijai. Kā pareizāk noslēgt ar jaunieti autoratlīdzības līgumu (nevis darba līgumu)? Vai to drīkst noslēgt ar vienu no vecākiem (piemēram, māti) vai arī jaunietim pašam jāparaksta līgums, bet jābūt rakstiskai vecāku piekrišanai? Un vai šādā gadījumā drīkst naudu pārskaitīt uz vecāku kontu?
Civiltiesības 07:00, 2. Jan. 2020
Beidzamo gadu laikā strauji pieauguši alternatīvā finansējuma veidi. Viens no tiem ir kolektīvā finansēšana (crowdfunding). Šāda finansējuma veidus parasti izmanto uzņēmumi, kas tikai nesen sākuši savu saimniecisko darbību vai kam nav pieejama opcija bankas aizdevumiem. Arī Latvijā kolektīvās finansēšanas platformas nav svešs fenomens. Pirmā aizdevumu platforma Latvijā darbu sāka 2015. gadā, un ir veiktas investīcijas jau vairāk nekā 300 milj. eiro apmērā. Tās pieaug ar katru gadu.
Komerctiesības 07:00, 30. Dec. 2019
2020.gadā gaidāmas vairākas izmaiņas sociālajā jomā, no kurām lielākā daļa stājas spēkā jau no 1.janvāra, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 14:53, 30. Dec. 2019
2019.gada 10.septembrī – savas simtgades gadā – Starptautiskā tirdzniecības kamera publicēja atjaunotu preču tirdzniecības noteikumu izdevumu "Incoterms 2020".
Komerctiesības 07:00, 30. Dec. 2019
Ar jau atzīmētu lauciņu nepietiek, lai uzskatītu, ka tīmekļa vietnes lietotājs devis atļauju sīkdatņu glabāšanai un piekļuvei viņa ierīcēm. Uzņēmējiem jāvelta uzmanība šai atziņai un, iespējams, jāmaina līdzšinējā prakse.
Tiesvedības 07:00, 22. Jan. 2020
Jau 2017.gada 1.janvārī Civillikumā stājās spēkā grozījumi, ar kuriem Latvijā ieviests jauns tiesību institūts – apbūves tiesība. Kā tā darbojas?
Lietvedība 07:00, 12. Nov. 2019
Vai veikala darbiniekam - pārdevējai vai veikala vadītājai - ir tiesības uz aizdomu pamata lūgt pircējam uzrādīt somas saturu? Vai arī ir jāizsauc apsardzes uzņēmums? (Veikalā uz vietas apsardzes darbinieka nav.) Vai arī uzreiz jāsauc policija? Vai šādā gadījumā veikala darbiniekam ir tiesības prasīt aizdomās turamajam uzkavēties, kamēr ierodas apsardzes uzņēmums vai policija?
Komercdarbība 07:00, 3. Okt. 2019
Ņemot vērā Latvijas ekonomikas stabilo izaugsmi un bezdarba līmeņa samazināšanos iepriekšējos gados, uzņēmumiem arvien biežāk rodas grūtības piesaistīt un noturēt kvalificētus darbiniekus. Izaicinājums ir arī motivēt esošos darbiniekus izmantot darba laiku efektīvi, sasniegt noteiktos mērķus un ar atbildību iesaistīties uzņēmuma izaugsmē.
Darba tiesības 07:00, 4. Okt. 2019
Oficiālā elektroniskā adrese jeb oficiālā e-adrese ir elektronisks risinājums, kas nodrošina ērtu un drošu saziņu starp valsts iestādēm un privātpersonām. Šīs sistēmas ietvaros praktiski nav krāpniecības riska un ziņojumi nevar pazust pasta kļūdas vai nepareizi norādītas adreses dēļ. Šobrīd norit darbs, lai pilnībā ieviestu e-adresi Latvijā.
Lietvedība 06:00, 24. Okt. 2019
Uzņēmuma iekšējie dokumenti ir papīra formātā, bet vēlamies tos pārveidot elektroniski. Kā to pareizi darīt? Piemēram, ir dokumenti, kuros ir vairāki paraksti. Vai šādā gadījumā jāsaglabā to oriģināli, kuros ir oriģinālie paraksti? Kā rīkoties?
Komercdarbība 07:00, 19. Sep. 2019
SIA, kas nodarbojas ar apģērbu un to dizaina skiču un rakstu pārdošanu, plāno pārdot savus produktus mājaslapā Etsy.com. SIA ir reģistrējusies kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja. Kā šiem darījumiem piemērot PVN? Preces pārsvarā iegādāsies privātpersonas, tostarp ārzemnieki. Kurā PVN deklarācijas rindā jāuzrāda šie darījumi? Vai darījumus ar privātpersonām apliek ar 21% PVN likmi un norāda PVN deklarācijas 41.rindā?
Nodokļi 07:00, 27. Aug. 2019
Ekonomiku digitalizēšana mainījusi pasauli un piedāvā virkni jaunu iespēju uzņēmējdarbībai. Tas rada jaunus izaicinājumus uzņēmējiem, pakalpojumu un preču pircējiem, kā arī valsts kontroles institūcijām.
Komerctiesības 07:00, 16. Sep. 2019
Lai sakārtotu taksometru nozari, Ministru Kabinets otrdien, 27.augustā, atbalstīja noteikumus, kas izskauž negodīgu attieksmi pret pasažieriem un ievieš skaidrus brauciena maksas noteikšanas principus, informē Satiksmes ministrija.
Likumdošana 11:09, 29. Aug. 2019
Vadot seminārus par personāla dokumentu pārvaldību, bieži saņemu jautājumus, kādi dokumenti nepieciešami, ja organizācijā atlasa vajadzīgo darbinieku konkursa kārtībā, kā arī kādus dokumentus prasīt personai, ar kuru dibina darba tiesiskās attiecības.
Darba tiesības 07:00, 3. Okt. 2018
Pirmais gads, kopš Latvijā ieviesta Vispārīgā datu aizsardzības regula, aizvadīts salīdzinoši mierīgi, bez būtiskiem satricinājumiem personas datu aizsardzības jomā. Tas izdevies, pateicoties sadarbībai ar partneriem un Datu valsts inspekcijas (DVI) darbam, nodrošinot konsultācijas un informāciju gan iedzīvotājiem, gan organizācijām, norāda DVI direktore Daiga Avdejanova.
Aktualitātes 13:21, 31. Mai. 2019
Jau kopš 2010.gada Eiropas Komisija (EK) ir uzsākusi diskusijas par turpmāko pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmas attīstību. Šobrīd esam situācijā, kad ir tapušas zināmas plānotās reformas aprises Eiropas Savienībā (ES).
Nodokļi 07:00, 10. Jūn. 2019
Skaidrs kā divi reiz divi – komercnoslēpums ir jāsargā! Kā to pareizi darīt, un kādas ir aktualitātes šajā jautājumā? Izmaiņas likumdošanā ir īstais brīdis, lai izvērtētu šo jautājumu arī savā uzņēmumā.
Komerctiesības 07:00, 8. Mai. 2019
Aktīva sociālo tīklu, uzņēmumu mājas lapu un elektroniskās vides attīstība rada likumdevēja satraukumu, liekot arvien vairāk domāt par autortiesību aizsardzību. Lai to risinātu, sagatavota jauna direktīva, kas, šķiet, Eiropas Parlamentā izpelnījusies līdz šim plašāko ievērību no visām direktīvām.
Intelektuālais īpašums 07:00, 29. Mar. 2019
Vai Valsts ieņēmumu dienests (VID) domā par konkrētu nozaru ekspertu ieviešanu konsultācijām? Piemēram, būvniecības jomā jautājumi ir specifiski, tādēļ cilvēkam no malas ne vienmēr iespējams tos ātri izprast, un daudz efektīvāk būtu, ja VID pusē būtu iespējams konsultēties ar kādu speciālistu, kurš ir eksperts tieši būvniecības nodokļu jautājumos.
Nodokļi 07:00, 26. Mar. 2019
10.05.2018. stājas spēkā grozījumi Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā (Likums), kas paredzēts, lai veicinātu strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu jeb jaunuzņēmumu veidošanos Latvijā, tādējādi sekmējot inovatīvas komercdarbības attīstību un pētniecību privātajā sektorā, kā arī pētniecības komercializāciju.
Komerctiesības 07:00, 14. Mai. 2018
Efektīvs mārketings ir viens no stūrakmeņiem veiksmīgai komersanta darbībai, tomēr jāuzmanās, ja mārketinga aktivitāšu ietvaros veic personas datu apstrādi, piemēram, uz e-pasta adresēm vai īsziņu formā sūta informāciju par jauniem pakalpojumiem, akcijām vai piedāvājumiem, ja komunikācija ar esošajiem vai potenciālajiem klientiem notiek sociālajos tīklos, tiek rīkoti konkursi, loterijas u.c. aktivitātes mārketinga ietvaros. Jau šo aktivitāšu plānošanas procesā ir būtiski izvērtēt, vai un kuri personas datu izmantošanas noteikumi potenciāli plānotajām marketingā aktivitātēm varētu būt saistoši - Vispārīgā datu aizsardzības regula (Regula), Fizisko personu datu apstrādes likums vai kāds cits.
Datu aizsardzība 07:00, 27. Feb. 2019
Vispārzināms, ka valde kā galvenais uzņēmuma operatīvās vadības realizētājs atbild par uzņēmuma darbību tās plašākajā nozīmē. Praksē ir dažādi veidi, kā realizē uzņēmuma pārvaldi, deleģē uzdevumus un veido attiecības ar uzņēmuma klientiem un sadarbības un darījumu partneriem. Vai tie ir pietiekami efektīvi, un vai esošais modelis nerada risku gan uzņēmumam, gan valdes locekļiem personīgi? Kādas ir iespējamās sekas un pieejamie risinājumi?
Komerctiesības 07:00, 6. Feb. 2019
Radošo profesiju pārstāvjiem un izdevējiem būs vienkāršāk risināt sarunas ar lielajiem interneta uzņēmumiem par autortiesību atlīdzības saņemšanu, paredz trešdien vakarā panāktā vienošanās par autortiesībām digitālajā jomā, par ko informē Eiropas Parlamenta birojs Latvijā.
Aktualitātes 17:30, 15. Feb. 2019
Būvniecība ir viena no nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm, kas tieši ietekmē iedzīvotāju dzīves kvalitāti un drošību, tāpēc ir īpaši būtiski, lai viss ir sakārtots arī normatīvu līmenī. Uzskatu, ka pašreizējais būvniecības regulējums Latvijā nav pietiekami efektīvs un mums vajadzētu vairāk pārņemt pasaules standartus.
Komerctiesības 07:00, 13. Feb. 2019
Ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgo datu aizsardzības regulu (Regula) noteikti vairāki jauni pienākumi ikvienam komersantam, organizācijai un iestādei Latvijā. Šo prasību izpildei nepieciešami resursi. Atsevišķos gadījumos tie ir samērā lieli, īpaši situācijās, kad, piemēram, komersanta klienti ir ne tikai juridiskās, bet arī fiziskās personas.
Datu aizsardzība 07:00, 23. Jan. 2019
Bizness ir nemitīga attīstība – arvien jauni izaicinājumi un plāni. Bizness nereti ir arī risks – viens nepareizs solis var nest līdzi nepatīkama mēroga zaudējumus, bet viens īstajā brīdī sperts, pareizs solis var uzmest lielās peļņas un slavas virsotnēs. Lai pastāstītu aktuālo un atgādinātu būtisko, jūsu rīcībā ir jaunais drukātais žurnāls “iTiesības”.
Aktualitātes 12:23, 8. Jan. 2019
Darba likums (DL) mainās – daļa jauninājumu stājās spēkā jau pagājušā gada novembra beigās, savukārt šogad sekoja turpinājums. Plašāk izskanēja informācija par pienākumu turpmāk darba sludinājumos norādīt potenciālo algas apmēru, taču tās nav vienīgās izmaiņas, kas jāievēro jau šobrīd.
Darba tiesības 07:00, 9. Jan. 2019
2019.gada 1.maijā spēkā stāsies vairākus gadus medijos, konferencēs, Saeimas zālēs un universitāšu gaiteņos apspriestais Trauksmes celšanas likums. Lai gan līdz šim brīdim vēl ir vairāki mēneši, atbildīgam darba devējam, kurš vēlas gan aizsargāt savu darbinieku intereses un tiesības, gan arī izvairīties no sodiem, likuma piemērošanai jāsāk gatavoties laicīgi, atgādina ZAB “SORAINEN”.
Likumdošana 11:15, 16. Jan. 2019
Tuvojoties gada beigām, iespējams, daudzi uzņēmēji izlems mainīt sava uzņēmuma formu, piemēram, pārejot no mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) uz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) režīmu. Kā šādā gadījumā jākārto formalitātes ar darbiniekiem?
Nodokļi 07:00, 28. Nov. 2018
Oktobra vidū Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Trauksmes celšanas likumu ar mērķi Latvijā nodrošināt trauksmes celšanas mehānismu un stiprināt trauksmes cēlēju pienācīgu aizsardzību. Likums paredz, ka līdz ar tā stāšanos spēkā ikvienam darba ņēmējam būs drošāka iespēja celt trauksmi par dažādiem pārkāpumiem gan valsts un pašvaldības institūcijās, gan privāto tiesību organizācijās.
Aktualitātes 13:46, 30. Okt. 2018
Joprojām neskaidrs ir jautājums par personu lietu glabāšanu privātām institūcijām. Vai personu lietas jāglabā 75 gadus? Kādam nolūkam privātiem uzņēmumiem jāglabā tādi dokumenti kā līgums, vienošanās par darba līguma grozījumiem, iekšējie darba kārtības noteikumi, amata apraksts? Kā organizēt personu lietu krājumus? Vai ir iespēja kādas lietas nodot glabāšanai arhīvā? Ja jā, tad kā privātam uzņēmumam jānodod lietas arhīvā?
Komercdarbība 07:00, 23. Okt. 2018
Pēc 30 gadu darbošanās "pagaidu režīmā" nepieciešamība modernizēt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmu bija acīmredzama, un beidzot apjomīgais darbs tuvojas noslēgumam. Lai arī pašlaik nav skaidri daudzi būtiski tehniski jautājumi nodokļa piemērošanā, tomēr ir cerības, ka turpmāk administratīvais slogs uzņēmējiem samazināsies, deklarēšana kļūs vienkāršāka un sadarbība ar nodokļu administrācijām uzlabosies.
Nodokļi 07:00, 17. Okt. 2018
Studente Anna brīvprātīgi (dažas stundas nedēļā) veic Eiropas Komisijas (EK) veidota projekta darbus (palīdz organizēt izstādes un kontaktbiržas), nesaņemot samaksu naudā vai citus labumus. Kā noformēt šādu darbu? Vai par Annas brīvprātīgo darbu jāmaksā nodokļi? Vai jāuzskaita nostrādātās stundas, un vai par tām jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID)?
Darba tiesības 07:00, 4. Sep. 2018
Lai gan AS “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifi aprēķināti atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteiktajai metodikai, nevar apgalvot, ka tarifos ir pilnībā nodrošinātas likumā noteiktās pakalpojuma lietotāju intereses, atzinusi Valsts kontrole.
Aktualitātes 08:58, 19. Sep. 2018
Profesionālās IT vadības programmatūras izstrādātāja kompānija "Axence" ir iepazīstinājusi ar devīto sava risinājuma "nVsion" versiju, ar kuru startē arī jaunais licencēšanas modelis. Tagad visi uzņēmumi var bez maksas izmantot "Axence nVsion 9" un pārvaldīt tīklu līdz 10 darba vietām bez jebkādiem ierobežojumiem.
BNS ziņas 13:34, 17. Okt. 2016
Vienlaicīgi ar virkni citiem grozījumiem 13.07.2017. stājās spēkā grozījumi Komerclikuma 187.1 pantā, kas nosaka kārtību, kādā tiek izdarīts ieraksts dalībnieku reģistrā, kad daļām mainās īpašnieki. Šie grozījumi ir būtiski, jo praksē mēdza būt strīdi gadījumos, kad daļas tika iegūtas izlietojot komercķīlu, tomēr valde ierakstu dalībnieku reģistrā atteicās izdarīt.
Komerctiesības 08:53, 9. Aug. 2017
Aprīļa vidū plašsaziņas līdzekļos parādījās informācija, ka sadarbības aizliegums ar t.s. čaulas kompānijām būs attiecināms ne tikai uz bankām, bet arī vismaz 20 000 uzņēmumu, tostarp arī nodokļu konsultantiem, advokātu birojiem, grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem u.c. Vai šī informācija ir patiesa? Kas paredzēts grozījumos?
Komerctiesības 07:00, 3. Mai. 2018
6.jūnijā Ministru kabinetā tika pieņemti jauni noteikumi par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra (UR) sniegtajiem maksas pakalpojumiem. Noteikumi paredz būtiskas izmaiņas līdzšinējo sniegto pakalpojumu cenrādī un jaunu UR maksas pakalpojumu ieviešanu.
Likumdošana 15:39, 6. Jūn. 2017
Šī gada sākumā stājušies spēkā grozījumi, kas maina nokavēto nodokļu maksājumu piedziņas kārtību un lēmumu izpildes nodrošinājuma līdzekļu regulējumu. Novēlam, lai šī tēma uz jūsu uzņēmumiem neattiecas, bet, ja nu tomēr, tad skaidrojam būtiskākos jauninājumus.
Nodokļi 07:00, 16. Apr. 2018
Pēc 2007.-2009.gada globālās finanšu krīzes 20 finanšu ministru un Centrālo banku vadītāju grupa jeb G-20 Pitsburgas sanāksmē 25.09.2009. noslēdza starptautisku vienošanos, nosakot, ka nepieciešami jauni instrumenti globālās finanšu sistēmas ilgtspējas saglabāšanai, lielākai uzraudzībai un tirgus caurspīdīguma nodrošināšanai.
Komerctiesības 08:00, 12. Mar. 2018
No 05.03.2018. uzņēmumiem, kuri izmanto muitas pakalpojumus, jāņem vērā dažas izmaiņas, ko noteikusi Eiropas Komisija, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Likumdošana 11:13, 6. Mar. 2018
Pagājušā gada nogalē Eiropas Komisija nāca klajā ar pasākumiem, kuru mērķis ir nodrošināt intelektuālā īpašuma tiesību labāku aizsardzību un mudināt Eiropas uzņēmumus, jo īpaši mazos un vidējos uzņēmumus un jaunuzņēmumus, ieguldīt inovācijās un radošos problēmu risinājumos.
Likumdošana 10:28, 30. Jan. 2018