Darba līgumā darbiniekam ir noteikta pusslodze – 4 stundas dienā. Vai darba devējs var norīkot darbinieku strādāt vairāk stundu? Vai šādā gadījumā darbiniekam veidojas virsstundas? Kā noformēt šādu papildu darbu - vai jāslēdz papildu vienošanās vai arī pietiek ar darba devēja izdotu rīkojumu?
Darba tiesības 06:00, 18. Jan. 2024
Vai darba devējs var iestrādāt darba līgumā punktu par obligātām virsstundām un norīkot darbam citā pilsētā bez darbinieka piekrišanas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2024
Darbinieks strādā astoņas stundas dienā, papildus viņam veidojas virsstundas, kas saistītas ar izsaukumu uz darbu neatliekamu darba pienākumu pildīšanai un mājas dežūrām jeb darbu gaidīšanas režīmā – aptuveni 10 dienas mēnesī 24 stundu režīmā brīvdienās (sestdiena, svētdiena un svētku dienas) un 15,5 stundas darba dienās ( t.i., pēc darba laika), kad jebkurā brīdī var būt jādodas uz darbu. Vai ceļš uz darbu un no darba izsaukuma reizē ietilpst virsstundu laikā, vai kā virsstundas skaitāmas tikai tās stundas, kad darbinieks atrodas tieši darba vietā, veicot konkrēto darbu?
Darba tiesības 06:00, 28. Feb. 2023
Vai darbiniekam ir tiesības katram savam darba devējam iesniegt pierādījumus, ka ārstniecības iestādē ir nodotas asinis, un saņemt atlīdzību un apmaksātu atpūtas dienu? Ko nozīmē “saņem atlīdzību”? Vai tas ir domāts par laiku, kamēr nodod asinis? Un ko nozīmē “apmaksāta atpūtas diena”? Tā ir diena, kad tiek nodotas asinis, vai vēl kāda cita brīvā diena?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Sep. 2024
No 2024.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (likums par IIN), kas cita starpā paredz, ka turpmāk ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliks darba devēja apmaksāto mācību maksu darbiniekam par tā studijām augstākās izglītības iestādē. Tas, kā juridiski darba devējam ir jānoformē darbinieka mācību maksas apmaksa un vai šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 96.panta noteikumi un slēdzama vienošanās, tiks iztirzāts šajā publikācijā.
Darbinieks ir spiests kavēt darbu piespiedu kārtā, laikā, kad tā sniegtie pakalpojumi ir ļoti nepieciešami, piemēram, Covid-19 pandēmijas laikā, jo darba devējs noslēdzis ar darbinieku darba līgumu uz nenoteiktu laiku, lai arī tas neatbilst nevienam no Darba likuma 44.pantā paredzētajiem īslaicīga darba veidiem, tādā veidā liedzot saņemt piemaksu par darbu Covid-19 laikā. Vai darba devējs rīkojies prettiesiski? Vai darbiniekam ir tiesības uz piemaksām, ja darbs tiek kavēts piespiedu kārtā?
Darba tiesības 06:00, 15. Apr. 2024
Darba likumā noteikts, ka summētā darba laika ietvaros aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Restorānā viesmīļi strādā trīs dienas nedēļā pa 10 stundām, kopsummā nepārkāpjot 56 stundas nedēļā. Vai šādā gadījumā darba līgumā drīkst noteikt summēto darba laiku? Vai arī jāuzskaita, ka astoņas stundas dienā ir normālais darba laiks, bet pārējās divas stundas ir virsstundas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 13. Sep. 2022
Senāts 2023.gadā izskatījis virkni spriedumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās, ko noteikti vērts izlasīt!
Tiesvedības 06:00, 29. Jan. 2024
Pagājušā gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-165/2023, kurā uzmanība tika pievērsta jautājumiem, kas skar darbinieku nosūtīšanu darbā uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Spriedums risina virkni darba tiesību jautājumu, kas saistīti ar naudas summām, kas pienākas nosūtītajam darbiniekam. Kā būtiskākie minami piemērojamā minimālā darba algas likme, samaksa par svētku dienām, komandējuma dienas naudas izmaksa, kā arī ceļā uz darbu pavadītā laika atzīšana par darba laiku, kam arī pievērsta uzmanība šajā rakstā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 15. Jan. 2024
Darbinieks un darba devējs var vienoties, ka darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu citā laikā atbilstoši nostrādāto virsstundu skaitam. Kādi nosacījumi jāievēro, aizstājot samaksu ar brīvdienām?
Klausies
Darba tiesības
09:09, 14. Dec. 2023
Laiks skrien vēja spārniem – klāt jau decembris, un prātu lēnām sāk nodarbināt dāvanu iegādes un svētku galda ēdienu jautājumi. Īstais laiks iepazīties ar “iTiesības” novembra lasītāko rakstu TOP 3.
Aktualitātes 15:45, 15. Dec. 2023
Darbinieku nostrādātā darba laika uzskaite jau sen bijis darba devēja pienākums, taču praksē šim jautājumam darba devēji nereti pieiet formāli, darba laika uzskaites tabelēs atzīmējot darbinieku nostrādātās stundas pēc savas izpratnes. Šāda pieeja praksē var radīt dažādas strīdus situācijas.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 13. Nov. 2023
Atbilstoši Darba likumam darba laiks dienā pirms svētkiem ir jāsaīsina par vienu stundu. Taču ko darīt situācijās, kad darbiniekam ir noteikta nepilna darba diena, piemēram, sešas stundas? Vai tādā gadījumā darba laiks ir jāsaīsina uz piecām stundām?
Darba tiesības 06:00, 16. Nov. 2023
Arvien biežāk darba attiecību vidē dokumenti tiek sagatavoti, nosūtīti un parakstīti elektroniski. Kuros darba tiesisko attiecību dokumentos ir obligāti nepieciešami pušu paraksti? Kurus dokumentus var nosūtīt elektroniski bez paraksta? Kādas var būt sekas gadījumos, ja paraksta nav? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem tiks sniegtas rakstā, šoreiz koncentrējoties uz elektroniskajiem dokumentiem darba attiecībās.
Lietvedība 08:13, 31. Okt. 2023
Darbiniekam noslēgts darba līgums (normāls darba laiks ar darba laika uzskaiti), tiek veikts arī papildu darbs, noslēdzot autoratlīdzības līgumu, kurā noteikts konkrēts autordarbs, izpildes termiņš un samaksa. Vai jāuzskaita autordarbam veltītais laiks, ja tas tiek veikts uz autorlīguma pamata? Autordarbs var tikt veikts gan darba dienā, gan arī ārpus darba laika, piemēram, sestdienā.
Darba tiesības 06:00, 5. Okt. 2023
Vasaras periodā, kad vairāki darbinieki vienlaicīgi dodas atvaļinājumā, mēdz gadīties ka darbiniekiem jāaizvieto pat divi vai vairāk kolēģi to prombūtnes laikā. Vai darbinieks drīkst vienlaicīgi aizvietot vairākus kolēģus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Aug. 2023
Darbā, kurā nav iespējams paredzēt darba grafiku, uz nepilnu darba laiku tiek pieņemts darbinieks. Kāda informācija jānorāda darba līgumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 17. Aug. 2023
Kādus pierādījumus drīkst prasīt no darbinieka par darba laika ievērošanu, ja darbinieks ir bijis ārpus darba devēja kontroles?
Darba tiesības 06:00, 29. Mai. 2023
Darbiniekam darba līgumā ir noteikts normālais darba laiks ar summētā darba laika uzskaiti (ar pārskata periodu viens mēnesis). Darba līgumā puses vienojas, ka darba devējs ir tiesīgs piemērot virsstundas, ņemot vērā, ka ir nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu un darbiniekam ir vēlme saņemt lielāku algu. Darbinieks strādā pēc saskaņota nedēļas grafika. Vai darbiniekam ir tiesības saņemt samaksu par virsstundām slimības laikā, ja darba grafikā tās ir noteiktas?
Darba tiesības 06:00, 27. Apr. 2023
Uzņēmuma personālvadības sistēmā ir izsekojama informācija par darbinieku piemaksām, algu maiņām u.c. darbībām saistībā ar darbinieku darba laiku un samaksu. Vai šādā gadījumā ir nepieciešams papildus sagatavot arī rīkojumus par darba samaksas izmaiņām?
Klausies
Lietvedība
06:00, 10. Apr. 2023
Kā ik gadu, arī 2022.gadā Eiropas Savienības Tiesā ir izskatīta virkne spriedumu un atziņu, kas jāņem vērā visiem uzņēmējiem. Piedāvāju, manuprāt, būtiskāko atziņu apkopojumu darba tiesību jomā, ko vērts iekļaut noteikti izlasāmo rakstu “čeklistē”.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 27. Feb. 2023
Latvijas uzņēmums vēlas sākt iekārtot darbā jūrniekus uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Vai jūrnieku ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu 1,5 vai 2,5 mēnešalgu apmērā jāskaita proporcionāli kalendāra vai darba dienām? Vai jūrnieku virsstundas un nakts darbs netiks aplikts ar nodokļiem vispārējā kārtībā, un vai uzkrātais atvaļinājums tiek skaitīts no visas darba algas (gan apliekamās, gan neapliekamās) daļas?
Nodokļi 06:00, 21. Feb. 2023
Darbinieks strādā normālo darba laiku ar summētā darba laika uzskaiti saskaņā ar iepriekš zināmu grafiku. Kolēģu prombūtnes laikā reti, bet tomēr darbiniekam gadās strādāt vairāk par 56 stundām nedēļā, kas pārsniedz Darba likumā (DL) noteikto normu. Virsstundas tiek apmaksātas. Kā organizēt darba laiku, lai, aizvietojot kolēģi, netiktu pārkāpts likums? Aizvietot citu nodaļu darbinieki nevar, jo darbam nepieciešams īpašs sertifikāts.
Darba tiesības 06:00, 27. Dec. 2022
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā, ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos (amatos) un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Klausies
Darba tiesības
07:10, 10. Jan. 2023
Pirmsskolas pedagogs, kam noteikts normālais darba laiks, strādā 12 stundas katru nedēļas dienu (60 stundas nedēļā), no kurām 30 stundas ir tarificētās, bet pārējās 30 – promesoša pedagoga aizvietošana. Vai ir pārkāpts Darba likums?
Darba tiesības 06:00, 13. Dec. 2022
Vadošie darbinieki reizēm ir pakļauti lielākai slodzei un darbu apjomam – reizēm tie ir plānoti darbi, bet var gadīties arī kas neplānots, ko nepieciešams steidzami atrisināt, neskatoties uz to, ka darba diena jau galā vai varbūt pat ir brīvdiena. Vai šādi darbi izriet no vadītāja darba pienākumiem un jau ir iekļauti darba samaksā?
Darba tiesības 06:00, 28. Nov. 2022
Darbiniekam jāveic darbs svētku dienā. Darbs jāveic arī nakts laikā. Vai šādā gadījumā darbiniekam, kas strādā svētku naktī, pienākas piemaksa par nakts darbas stundām un darbu svētku dienā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Nov. 2022
2022.gada 1.augustā stājušies spēkā grozījumi Darba likuma 148.pantā, paredzot vairākām darbinieku kategorijām tiesības prasīt darba devējam noteikt darba laika organizācijas pielāgojumu un tiesības veikt darbu attālināti. Kuriem darbiniekiem ir šādas tiesības? Un cik obligāti tās jāievēro darba devējiem?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 24. Okt. 2022
Nereti darbinieki atbild uz vadības, klientu vai kolēģu telefona zvaniem, e-pastiem vai citu digitālu saziņu arī ārpus darba laika, tostarp atpūtas dienās, attaisnotas prombūtnes un atvaļinājuma laikā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Nov. 2022
Aplūkosim kādu šī gada sākumā pieņemtu Eiropas Savienības Tiesas spriedumu, kurā vērtēts, kā darbinieka atvaļinājumā pavadītais laiks ietekmē virsstundu aprēķināšanu!
Tiesvedības 06:00, 4. Okt. 2022
Kā uzskaitīt darbinieka prombūtni, ja tā ilgst vienu vai divas dienas? Piemēram, darbinieks personisku apstākļu dēļ lūdz darba devējam piešķirt viņam vienu brīvdienu. Kā dokumentēt šādus gadījumus, un vai informācija par darbiniekam piešķirto neapmaksāto brīvdienu jāiesniedz valsts iestādēm? Vai darba devējam jāapmaksā šāda darbinieka prombūtne, ja darba devējs pats atļāva darbiniekam izmantot brīvu dienu, piemēram, ārsta apmeklējumam?
Darba tiesības 06:00, 20. Jan. 2022
Ik gadu tiesās top virkne spriedumu un atziņu, kas jāņem vērā visiem uzņēmējiem. Arī 2021. gads nav izņēmums, tādēļ piedāvāju, manuprāt, būtiskāko atziņu apkopojumu darba tiesību jomā, ko vērts iekļaut noteikti izlasāmo rakstu "čeklistē".
Tiesvedības 06:00, 10. Dec. 2021
Kāda ir robeža starp papildu darbu un prombūtnē esoša darbinieka aizvietošanu? Kādos gadījumos ir jāpiemaksā par šādu darbu? Vai par kolēģa aizvietošanu viņa atvaļinājuma laikā ir jāpiemaksā?
Darba tiesības 07:00, 21. Sep. 2021
Darbiniekam darba līgumā noteikts nepilnais darba laiks – divas stundas dienā, piecas darba dienas nedēļā, un darba alga 300 eiro. 2021. gada jūnijā ir 20 darba dienas, tātad darbinieks nostrādās 40 stundas un par to saņem 300 eiro. Bet, ja darbiniekam būs jāstrādā vairāk, piemēram, 45 stundas, vai šīs piecas stundas ir virsstundas, kas jāapmaksā dubultā? Valsts darba inspekcijas eksperti uzskata, ka tās neesot virsstundas, un atsaucas uz Darba likuma (DL) 136. panta 1. daļu, bet darba tiesību jurists uzskata, ka tās ir virsstundas. Kā tad īsti ir?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 15. Jūn. 2021
Darba līgums ir viens no biežāk sastopamajiem līgumu veidiem. Ņemot vērā darba līguma slēgšanas nepieciešamību un dažādas darbinieku un darba devēju vajadzības, darba līgumi mēdz būt ar ļoti atšķirīgu saturu. Līgumu pielāgošana individuālām vajadzībām, agrāk izstrādātu, bet normatīvo aktu izmaiņām nepielāgotu līgumu izmantošana, kā arī citi apstākļi nereti mēdz novest pie kļūdām līgumos.
Darba tiesības 07:00, 14. Jūn. 2021
Darba likumā un citos darba tiesiskās attiecības regulējošos normatīvajos aktos paredzētas vairākas normas, kas nav grozāmas, darbiniekam un darba devējam vienojoties. Aplūkosim uz nepilngadīgu personu nodarbināšanu attiecināmus ierobežojumus, kas ir īpaši aktuāli vasaras mēnešos, kad nepieciešami darbinieki sezonas darbu veikšanai, savukārt nepilngadīgajiem skolēnu brīvdienās ir brīvais laiks un nereti aktuāls kļūst jautājums par vēlmi piepelnīties.
Darba tiesības 07:00, 31. Mai. 2021
Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Klausies
Darba tiesības
07:00, 28. Jan. 2021
Darba likuma (DL) 91. pantā noteikts, ka darbiniekam ir tiesības slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, ja vien darba līgumā vai koplīgumā nav noteikts citādi. Savukārt DL 65.pantā pieminēts papildu darbs. Ar ko šie jēdzieni atšķiras?
Darba tiesības 07:00, 24. Nov. 2020
Decembrī viss notiek nedaudz citādi – domājam, jūtamies un arī strādājam atšķirīgi, nekā ierasts. Ir jāsagādā dāvanas, jāplāno darba un atpūtas laiks, daudziem palielinās darba apjoms, daži plāno maksāt prēmijas vai piesaistīt papildu darbiniekus.
Komerctiesības 07:00, 16. Dec. 2020
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību vienīgais valdes loceklis, kurš ir arī īpašnieks un uzņēmuma vadītājs, strādā uz darba līguma pamata kā valdes loceklis ar normālo darba laiku. Uzņēmuma struktūrvienībā (veikalā), kas atrodas citā Latvijas pilsētā, kamēr nav darbinieka, pats valdes loceklis strādā arī kā pārdevējs. Attiecīgi palielinās darba laiks, par ko tiek aprēķināta piemaksa par virsstundām. Vai valdes loceklim drīkst apmaksāt viesnīcas izdevumus, ja viņš paliek šajā pilsētā arī nakšņot, neatgriežoties savā pamatdarba vietā / dzīvesvietā? Kā klasificēt šos izdevumus? Kādi dokumenti (rīkojums) noformējami?
Darba tiesības 07:00, 10. Dec. 2020
Darbinieks strādā normālo darba laiku. Darba specifikas dēļ darbinieks strādā arī virsstundas. Katru reizi, kad darbinieks strādā virsstundas, nepieciešama rakstiska vienošanās. Vai vienošanos drīkst slēgt uz vienu mēnesi? Vai tajā jānorāda mērķis, noteikts darba virsstundu laiks (piemēram, 1, 2 stundas)? Vai šīs vienošanās var reģistrēt atsevišķā reģistrā vai arī tām jābūt kā darba līguma sastāvdaļai?
Darba tiesības 07:00, 3. Sep. 2020
Kā rīkoties, ja darbinieks, kurš strādā attālināti, savus darba pienākumus lielākoties izvēlas veikt naktī, taču darba devējs uzskata, ka loģiskāk būtu to darīt dienā, vienlaikus ar citiem kolēģiem, lai varētu notikt aktīvāka komunikācija par aktuāliem jautājumiem? Vai darba devējs drīkst noteikt, ka jāstrādā ir tieši no 8.00 līdz 17.00? Kā kontrolēt, vai darbinieks strādā konkrētajā laikā? Vai arī darbinieks pats var izvēlēties savu darba laiku, strādājot attālināti? Vai par šo laiku jāmaksā kā par nakts darbu?
Darba tiesības 07:00, 2. Jūl. 2020
Darba samaksa ir maksa par cilvēka spēju un prasmju izmantošanu noteiktā laika periodā. Jebkuras darba attiecības nonāk pie šiem jautājumiem. Cik lielu atalgojumu noteikt? Kāda ir vienlīdzīga darba samaksa? Kas ir atalgojuma politika un kā maksāt prēmijas? Skaidrojam būtiskāko!
Darba tiesības 07:00, 17. Jūl. 2020
Tuvojoties atvaļinājumu laikam, apkopojam nozīmīgākos Eiropas Savienības Tiesas 2018. gada spriedumus par atvaļinājumiem, kas ir būtiski un noderīgi ikvienam uzņēmējam. Aplūkosim trīs spriedumus, kuros izteiktas tēzes par tiesībām uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.
Tiesvedības 07:00, 15. Jūl. 2020
Saeima ceturtdien, 20.decembrī, otrajā galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Ārstniecības likumā, paredzot mediķiem iespēju strādāt vairāk virsstundu, nekā to nosaka Darba likums, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:05, 2. Jan. 2019
Darbinieks ir izdarījis pārkāpumu, par ko darba devējs plāno viņam piemērot disciplinārsodu. Taču dažādu apstākļu dēļ šobrīd iepazīstināšana ar to rakstveidā nav iespējama. Vai iespējams rājienu izteikt mutiski – pa telefonu? Vai un kā to vēlāk varēs pierādīt?
Darba tiesības 07:00, 4. Jūn. 2020
Atbalstot Covid-19 radītās krīzes ietekmētos darba devējus, daudzās nozarēs nodarbinātie jau šobrīd saņem valsts apmaksātu dīkstāves pabalstu, tomēr tikpat daudz ir arī neatbildētu jautājumu un neskaidrību par kvalificēšanos pabalstam, tā apmēru, atteikuma iemesliem u.c. dīkstāves aspektiem krīzes laikā. Piedāvājam ieskatu aktuālajā darba tiesību un dīkstāves pabalsta problemātikā Covid-19 laikā atbilstoši mūsu novērojumiem, sniedzot šajā jomā juridisko palīdzību klientiem.
Darba tiesības 07:00, 28. Apr. 2020
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā no Liepājas uz Rīgu, lai apmeklētu klientu. Lai paspētu novadīt prezentāciju, no Liepājas viņš izbrauc plkst. 6.00, bet atpakaļ atgriežas plkst. 21.00. Darbinieka standarta darba laiks ir no 8.00 līdz 17.00. Vai par šīm ceļā pavadītajām papildu stundām jāmaksā kā par virsstundām? Vai ceļš šajā gadījumā skaitās darbalaiks?
Darba tiesības 07:00, 2. Apr. 2020
Lai gan lielākā daļa no mums pieraduši pie parastā jeb t.s. nine-to-five (no plkst. 9.00 līdz 17.00) darba laika, kas ir astoņas stundas dienā un 40 stundas nedēļā, ir vairākas profesijas, kam šāda darba laika īstenošana nav iespējama. Lielākā daļa šādu profesiju pārstāvju strādā maiņu darbu. Kā tieši izpaužas darbs maiņās, un kāds ir normatīvais regulējums, kas jāpārzin gan darba devējam, gan darba ņēmējam, piemērojot maiņu darba organizācijas tipu?
Darba tiesības 07:00, 23. Mar. 2020
Efektīva komunikācija ir atslēga jebkuriem panākumiem dzīvē. Šis apgalvojums ir patiess arī darba tiesisko attiecību kontekstā. Veiksmīgs komunikācijas modelis starp darbiniekiem un darba devēju veicina ne tikai biznesa attīstību, bet arī mazina darba strīdu rašanās iespējas. Savukārt darba strīda situācijās iepriekšēja komunikācija var kalpot kā pierādīšanas līdzeklis taisnīgai strīda atrisināšanai.
Darba tiesības 07:00, 22. Apr. 2020
16. martā tikās Ministru prezidenta uzdevumā izveidota vadības grupa uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam finanšu ministra Jāņa Reira vadībā, ziņo Finanšu ministrija. Lai ierobežotu vīrusa COVID-19 tālāku izplatību, jau noteikti līdz šim nepiedzīvoti ierobežojumi. Valdība strādā ārkārtas režīmā, lai nodrošinātu nepieciešamo papildu ierobežojumu noteikšanu tālākai vīrusa izplatības mazināšanai, kā arī sniegtu nepieciešamo atbalstu veselības nozarei un ieviestu nepieciešamos atbalsta pasākumus, lai ekonomiskais šoks ir pēc iespējas ierobežotākā apjomā un tam nav ilglaicīga efekta uz ekonomiku kopumā.
Covid-19 09:00, 17. Mar. 2020
Darbinieks no komandējuma atgriežas plkst. 3.00 no rīta pirmdienā. Vai šādā gadījumā komandējuma nauda jāmaksā arī par pirmdienu? Vai ir noteikts obligātais atpūtas laiks, kas darbiniekam jāpiešķir pēc atgriešanās no komandējuma, vai arī viņš pirmdienā jau plkst. 9.00 var ierasties darbā? Ja tomēr ir noteikts atpūtas laiks un darbā darbinieks drīkst ierasties tikai vēlāk, kā konkrētās dienas darba laiku norādīt uzskaitē?
Darba tiesības 07:00, 25. Feb. 2020
Esam sabiedrība ar ierobežotu atbildību - būvniecības uzņēmums. Mūsu darba līgumos noteikts summētais darba laiks ar trīs mēnešu pārskata periodu (periods ietver oktobri, novembri, decembri). Beidzoties pārskata periodam, tiek aprēķinātas darbinieka virsstundas, faktiski nostrādātās stundas pārskata periodā salīdzinot ar normālā darba laika stundām. Par virsstundām, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 68. panta 1. daļu, maksā divkāršā apmērā. DL 68. panta 3. daļā iekļauta arī atsauce uz likuma 18. pantu par ģenerālvienošanos. No 3. novembra ģenerālvienošanās būvniecības nozarē paredz piemaksu par virsstundu darbu 50% apmērā. Kā pareizi veikt virsstundu uzskaiti un apmaksu, ja pārskata periodā (trīs mēneši) mainās samaksas nosacījumi par virsstundām?
Komercdarbība 07:00, 6. Feb. 2020
Mūsdienu straujā ekonomiskā izaugsme un dažādu nozaru specifika, kad darbu izpildes laiku ir grūti prognozēt, ne vienmēr ļauj nodrošināt darbiniekam normālu dienas vai nedēļas darba laika ilgumu, līdz ar to darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem var noteikt summēto darba laiku.
Darba tiesības 07:00, 17. Feb. 2020
Mūsu Darba likumā (DL) iekļautas daudzas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Savienības (ES) direktīvām. Tādējādi, lai labāk izprastu DL ietvertās normas, jāzina arī ES tiesības. EST uzdevums ir nodrošināt efektīvu un vienveidīgu ES tiesību aktu piemērošanu un novērst to atšķirīgu interpretāciju, arī Latvijas tiesību normu piemērotājam ir svarīgi pārzināt EST spriedumos izteiktās atziņas.
Tiesvedības 07:00, 8. Jan. 2020
Aplūkosim, kādas garantijas un tiesiskā aizsardzība Darba likumā paredzēta grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti. Tāpat noskaidrosim, vai likumā noteikta īpaša aizsardzība tēviem un kāda aizsardzība piemērojama jebkuram no vecākiem.
Darba tiesības 07:00, 7. Aug. 2019
Uzņēmums atrodas Rēzeknē. Tā darbinieki nereti brauc uz semināriem vai kārtot darba jautājumus Rīgā. Šādos gadījumiem viņiem ir jāizbrauc no Rēzeknes ap plkst. 6:00 no rīta un jāatgriežas jau pēc darba laika. Ceļā tiek pavadītas apmēram 7,5 stundas. Piemēram, ja darbinieks brauc ar vilcienu, tad izbrauc plkst. 4:20 un atgriežas pēc plkst. 23:00. Vai uzņēmums drīkst maksāt dienas naudu 100% apmērā (6 EUR), ja darbinieks uz Rīgu nosūtīts uz 1 dienu? Vai šajā gadījumā, ja darbiniekam izmaksāta dienas nauda pilnā apmērā, ir jāņem vērā un jāuzskaita virsstundas? Vai uzņēmums var izmaksāt dienas naudu pilnā apmērā un vienoties ar darbinieku, ka nākamajā dienā viņš izmantos atpūtu, lai nemaksātu dubultā par virsstundām? Vai tomēr ir nepieciešams izvēlēties – maksāt dienas naudu vai piešķirt papildu stundas atpūtai? Uzņēmumā ir gan normālā, gan summētā darba laika uzskaite.
Darba tiesības 08:51, 8. Feb. 2018
Ņemot vērā, cik bieži rodas jautājumi par neizmantoto atvaļinājumu kompensēšanu un virsstundu apmaksu, secināms, ka šis ir laiks, kad cilvēki gatavi strādāt daudz, lai, iespējams, nopelnītu vairāk. Situācijas un nodomi mēdz būt dažādi, bet jebkurā gadījumā vērts pārzināt likumdošanas ietvaru, lai virsstundu darbs būtu abpusēji izdevīgs un saskaņots.
Darba tiesības 07:00, 8. Jūl. 2019
Attālinātais darbs jeb darbs no mājām kļūst arvien populārāks, ļaujot darbiniekam daudz brīvāk un nepiespiestāk plānot savu laiku un veiksmīgāk apvienot darbu ar ģimenes dzīvi. Lai gan liekas, ka "darbs no mājām" nozīmē, ka darbinieks organizē un plāno savu darbu, kā vien vēlas, ar nosacījumu, ka darbs ir izdarīts un darba līgumā paredzētās stundas nostrādātas, jāatceras, ka Darba likumā iekļautie darba laika nosacījumi tomēr netiek atcelti.
Darba tiesības 07:00, 14. Jūn. 2019
Pirms pusgada darbinieks aizgāja no darba. Tagad viņš atklājis, ka darba devējs nejauši nepareizi aprēķinājis darbinieka virsstundas laikā, kad viņš vēl strādāja uzņēmumā. Vai darba devējam ir pienākums veikt pārrēķinu un samaksāt kļūdas starpību? Darbinieks draud vērsties tiesā. Vai un kā darba devējam jālabo šāda vēsturiska kļūda?
Darba tiesības 07:00, 16. Apr. 2019
Ikdienā, sniedzot klientiem juridisko palīdzību darba tiesību jomā, nereti ir situācijas, kad darba devēju noslēgto darba līgumu, darba kārtības noteikumu, rīkojumu vai citu dokumentu nosacījumi ir pretrunā Darba likumā (DL) vai citos normatīvajos aktos paredzētajam regulējumam, tādējādi prettiesīgi pasliktinot darbinieku stāvokli.
Darba tiesības 07:00, 31. Jan. 2019
10.05.2018. Latvijā tika uzsākta ģenerālvienošanās parakstīšana par minimālās algas būvniecības nozarē noteikšanu. Atbilstoši ģenerālvienošanās noteikumiem Latvijā tiks noteikta minimālā alga būvniecībā, kas būtiski pārsniegs pašreiz noteikto minimālo algu valstī kopumā.
Komerctiesības 06:00, 6. Jūl. 2018
Satversmes tiesa 15.05.2018. nosprieda atzīt Ārstniecības likuma pārejas noteikumu 31.punktu par neatbilstošu Latvijas Republikas Satversmes 91.panta 1.teikumam un spēkā neesošu no 01.01.2019.
Jaunākās tiesvedības 10:53, 16. Mai. 2018
Ir ne mazums uzņēmumu, kam jāturpina strādāt svētku dienās, līdz ar to darbiniekiem jāveic darba pienākumi arī šajā laikā. Darbs pirmssvētku un svētku dienās Darba likumā (DL) regulēts īpaši. Kādas prasības jāņem vērā, nodarbinot darbinieku šajā laikā, un kādi darba samaksas nosacījumi jāievēro?
Darba tiesības 08:00, 22. Mar. 2018
Darba likumā (DL) paredzēts aizliegums radīt nelabvēlīgas sekas darbiniekam, ja viņš izmanto savas tiesības darba tiesisko attiecību ietvaros. Pavisam nesen lielu ievērību izpelnījās Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta 14.11.2017. spriedums lietā Nr.SKC-762/2017, kurā tiesa lēma, ka darba uzteikums atzīstams par spēkā neesošu, ja tā iemesls ir darbinieka atteikšanās pieņemt algu "aploksnē".
Tiesvedības 09:13, 28. Feb. 2018
Mūsu uzņēmumā daļa darbinieku strādā summēto darba laiku. Tā kā darbs norit ārvalstīs, darbinieki savu darba grafiku nosaka paši. Nereti darbinieki vēlas strādāt 3 kalendārās nedēļas pēc kārtas (t.i., darbs katru dienu, izņemot svētdienas, un apmēram 6 līdz 8 vai 10 stundas dienā). Pēc šī perioda, t.i., 3 kalendārajām nedēļām, darbinieks atgriežas mītnes zemē (Latvijā) un dodas brīvdienās. Parasti brīvdienas ir 1 vai pat 2 kalendārās nedēļas. Tādējādi darbiniekam tiek nodrošināts atpūtas laiks. Vai šī 1 - 2 kalendārās nedēļas darba devējs drīkst piešķirt kā brīvdienas saskaņā ar darba laika uzskaites grafiku? Vai tomēr katru reizi darbiniekam jāpiešķir apmaksāts vai bezalgas atvaļinājums? Ja tas uzskatāms par apmaksātu atvaļinājumu, darbinieka atvaļinājums gadā būtu ilgāks nekā 4 kalendārās nedēļas jeb 28 dienas. Vai šāda situācija ir pieļaujama?
Darba tiesības 08:45, 7. Dec. 2017
Slēdzot darba līgumu, darba devējam un darbiniekam ir jāvienojas par vairākām svarīgām niansēm, tostarp arī par blakus darba regulējumu, darba samaksas apmēru un tās izmaksas laiku, kā arī dažādiem ar datu un konkurences noslēpuma aizsardzību saistītiem jautājumiem.
Darba tiesības 08:00, 25. Okt. 2017
No 16.08.2017., kad stājās spēkā jaunākie grozījumi Darba likumā (DL), uzņēmumiem ir jaunas iespējas efektīvāk plānot savu darbinieku darba laiku. Pirms šo grozījumu pieņemšanas vairumā situāciju vienīgā iespēja virsstundu gadījumā bija naudas kompensācijas izmaksa, kas ne vienmēr atbilda darba dēvēju un darbinieku vēlmēm.
Darba tiesības 09:00, 18. Sep. 2017
Inventarizācijas ir nozīmīgs process katra uzņēmuma dzīvē. Daļēja vai pilna inventarizācija ļauj iegūt aktuālo preču atlikumu, laicīgi atklāt preču zudumu iemeslus, kā arī novērst grāmatvedībā un pavaddokumentos ieviestās kļūdas. Daudziem uzņēmumiem inventarizācija saistās ar ļoti sarežģītu un dārgu procesu, vēl jo vairāk, ja uzņēmumam nav izstrādāta efektīva pamatlīdzekļu, inventāra un krājumu uzskaites sistēma.
Likumdošana 10:51, 5. Jūn. 2017
Kādu līgumu slēgt ar personu, ja darba devējs nevar tai noteikt garantēto minimālo darba slodzi? Darba devējam nepieciešams papildu betonvedēja mašīnas šoferis tikai periodiem, kad ir liela apjoma pasūtījumi. Darba devējs nevar garantēt noteiktu darba apjomu un līdz ar to arī samaksu saskaņā ar Darba likumu, jo darba slodze atkarīga no pasūtījumiem. Pastāv iespēja, ka papildu šoferim nebūs darba pat vairākus mēnešus pēc kārtas. Tāpat nebūtu korekti slēgt uzņēmuma līgumu, jo automašīna ir darba devēja īpašums. Kā likumīgi noformēt šādas darba attiecības?
Darba tiesības 09:00, 26. Mai. 2017
Šī gada 23.februārī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Darba likuma (DL) grozījumu likumprojekts. Tas vēl jāsaskaņo ar ministrijām, jāapstiprina valdībā un jāpieņem Saeimā. Tomēr jau šobrīd ir vērts ielūkoties plānotajos grozījumos, lai darba devēji varētu laikus reaģēt uz izmaiņām.
Darba tiesības 09:00, 14. Apr. 2017
Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurgu arodbiedrība un Rīgas Dzemdību nama ārsti un vecmātes ir iesnieguši pieteikumu Satversmes tiesā (ST), apstrīdot Ārstniecības likuma (ĀL) normas par normālo pagarināto darba laiku, informē BNS.
Likumdošana 11:32, 6. Apr. 2017
23.02.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Darba likumā (DL), paredzot būtiskas izmaiņas virsstundu piemaksu, darbinieku atstādināšanas, blakus darba, uzteikuma un citu darba tiesību jautājumu regulējumā.
Likumdošana 10:42, 24. Feb. 2017
Darba portāla "cvmarket.lv" aptaujā par iekārojamāko darba devēju Latvijā jau piekto gadu līderis ir AS "Latvenergo". Otrajā vietā šogad savas pozīcijas saglabā SIA "Latvijas Mobilais Telefons", savukārt trešajā ierindojas SIA "Rimi Latvia".
BNS ziņas 11:59, 17. Feb. 2017
Kāda ir reālā situācija darba tirgū Latvijā? Cik daudz laika darbinieki pavada, patiešām strādājot, un cik daudz laika tiek veltīts privātām vajadzībām darba laikā? Cik būtisks darba ņēmējiem ir darba laiks, izvēloties savu darbavietu?
Uzņēmuma vadība 09:00, 21. Nov. 2016
Latvijas uzņēmums plāno sniegt ar nekustamo īpašumu saistītus pakalpojumus – nekustamā īpašuma pārvaldīšanu un uzkopšanu. Nekustamais īpašums atrodas Francijā. Kā pareizi nosūtīt darbinieku uz Franciju? Vai ir kādi ierobežojumi darbiniekam atrasties Francijā? Kam jāpievērš uzmanība šādos nosūtīšanas darījumos?
Darba tiesības 08:00, 7. Sep. 2016
Darba devēji ir izstrādājuši jaunus priekšlikumus par virsstundu apmaksu un arodbiedrības biedru atlaišanu, kas, viņuprāt, uzskatāms par kompromisu, pastāstīja Latvijas Darba devēju konfederācijas darba tiesību eksperts Andris Alksnis.
Likumdošana 15:05, 5. Mai. 2016
Ar darbaspēku saistīto nodokļu sistēmu Lietuvā var uzskatīt par samērā pievilcīgu, jo tā paredz dažādus atvieglojumus un neapliekamas summas. Iedzīvotāju ienākumu nodokļa likme Lietuvā ir 15%, kas ir viena no zemākajām šī nodokļa likmēm Eiropas Savienībā, bet sociālo iemaksu apmērs ir 39,98%.
Darba tiesības 09:00, 14. Apr. 2016