Darba devēji ir izstrādājuši jaunus priekšlikumus par virsstundu apmaksu un arodbiedrības biedru atlaišanu, kas, viņuprāt, uzskatāms par kompromisu, pastāstīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) darba tiesību eksperts Andris Alksnis.
A.Alksnis pastāstīja, ka darba devēji 2 - 3 gadu laikā ir "krietni atkāpušies" no sākotnējiem priekšlikumiem. Vienošanās starp sociālajiem partneriem un Labklājības ministriju kā vidutāju paredzot, ka rudens sesijā Darba likuma (DL)grozījumi nonāks Saeimā.
"Sākotnējais priekšlikums bija samazināt virsstundu samaksu no pašreizējiem 100% uz 50%, pašlaik mūsu kompromisa priekšlikums ir par pirmo līdz 20 virsstundām veikt 50% apmaksu, bet no 21 stundas saglabāt 100% apmaksu," stāstīja Alksnis.
Savukārt par arodbiedrības biedra atlaišanu priekšlikums ir attiecināt "privilēģijas" tikai uz arodbiedrības pilnvarotajām personām. "Latvija ir vienīgā Eiropas Savienības valsts, kur ir šis postpadomju mantojums," teica LDDK pārstāvis. Savus priekšlikumus ir iesniegusi arī Ārvalstu investoru padome.
Arodbiedrības šādai nostājai nepiekrīt. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības juriste Nataļja Mickeviča norādīja, ka diskusijas par izmaiņām joprojām turpinās.
"Mums vajadzētu lepoties, ka mums ir labā prakse vismaz kādā jomā. Bet jā, tas ir tiesa, ka starptautiskās konvencijas nosaka minimālo aizsardzību tieši pilnvarotiem pārstāvjiem. Mums ir aizstāvība visiem arodbiedrību biedriem, bet jāuzsver, ka mūsu tiesību sistēmā ir diezgan daudz robu, un vairākos gadījumos, kad arodbiedrība nesaskaņo atlaišanu, nesaskaņojums ir pamatots. Šādā gadījumā mēs risinām dažus tiesu sistēmas trūkumus. Lietuvā un Igaunijā ir izveidotas darba tiesas, kur tiek risināti strīdi, mums nepieciešamo aizsardzību nodrošina arodbiedrības ar 110.pantu" viņa komentēja.
Diskusijas par virsstundu apmaksu un vienkāršotāku arodbiedrības biedra atlaišanu Saeimā notikušas jau pirms pāris gadiem.
DL paredz, ka par virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, jāsaņem piemaksa ne mazāk kā 100% apmērā no stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, — ne mazāk kā 100% apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.
Tāpat DL nosaka, ka darba devējam ir aizliegts uzteikt darba līgumu arodbiedrības biedram bez attiecīgās arodbiedrības iepriekšējas piekrišanas, izņemot atsevišķus gadījumus.