Nesen tika diskutēts par to, vai lielveikalu tīkliem jāpublisko informācija par preču iepirkuma cenām. Lielveikalu tīklu vadītāji norādīja, ka cenas, par kādām tiek iepirktas preces no ražotājiem, ir komercnoslēpums. Vai uzņēmumi, aizbildinoties ar komercnoslēpumu, pārkāpj patērētāja tiesības? Kā ir patiesībā – vai preces iepirkuma cena ir komercnoslēpums?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 6. Dec. 2023
Ir saprotama komersanta vēlme noteikt, ka visa ar tā komercdarbību saistītā informācija ir komercnoslēpumus, taču, kritiski vērtējot, diez vai viss komersanta rīcībā esošās informācijas kopums atbildīs Komercnoslēpuma aizsardzības likumā ietvertajai definīcijai. Kas ir un kas nav komercnoslēpums? Izskatām, ko šajā sakarā vērtējusi tiesa.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 10. Apr. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 2023.gada 7.novembrī lietā SKA-183/2023 atcēla Administratīvās rajona tiesas spriedumu, ar kuru apmierināts žurnālista pieteikums un Rīgas domei (RD) uzlikts pienākums izsniegt Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcijas iepirkuma uzvarētājas sagatavoto tāmi. Senāts lietu nodeva jaunai izskatīšanai.
Jaunākās tiesvedības 14:09, 10. Nov. 2023
2024.gada 10.maijā spēkā stājās Ministru kabineta noteikumi Nr.282 “Dokumentu un arhīvu pārvaldības noteikumi” – turpmāk vienā normatīvajā regulējumā ir apvienotas, precizētas un skaidrotas normas par publisko dokumentu un arhīvu pārvaldības kārtību institūcijās, kārtību, kādā institūcija nodod dokumentus pastāvīgā valsts glabāšanā Latvijas Nacionālajam arhīvam un par elektronisko dokumentu izvērtēšanas veidu, saglabāšanas kārtību un termiņu, kādā tie nododami valsts glabāšanā.
Lietvedība 09:00, 8. Aug. 2024
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības 06:00, 29. Jūl. 2024
Nereti starp darba devēju un darbinieku rodas no darba tiesiskajām attiecībām izrietošas vai ar tām saistītas domstarpības, kuru atrisināšana var būt sarežģīta un laikietilpīga. Pamatprincips paredz, ka radies strīds vispirms ir jāmēģina risināt savstarpēju pārrunu ceļā, tomēr ne vienmēr tas izdodas. Kādi ir darba strīdu veidi un vai darbinieks ir tiesīgs ikvienā gadījumā piesaistīt advokātu strīda atrisināšanai?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Jūl. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:56, 3. Jūn. 2024
Pirms kāda laika tika ieviests jauns pagaidu aizsardzības noregulējums, tā rezultātā visu civillietu kategorijās tika paredzēta iespēja piemērot pagaidu aizsardzības līdzekļus līdz galīgā nolēmuma pieņemšanai.
Komerctiesības 06:00, 27. Mar. 2024
Šobrīd strādājam digitālajā vidē, tāpēc, no vienas puses, rodas daudz dažādu datu, bet, no otras puses, dati ir dažādos formātos, tiem ir noteikti dažādi ierobežojumi, kas padara tos grūti izmantojamus. Lai risinātu šīs problēmas un padarītu datus pieejamus, šobrīd tiek strādāts pie jauna Eiropas Savienības Datu pārvaldības akta transponēšanas Latvijā un citās dalībvalstīs.
Lietvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Latvijas Republikas Senāts ar 2023.gada 19.decembra spriedumu ir atstājis negrozītu iepriekšējās instances – Administratīvās apgabaltiesas – 2020. gada 13.maija spriedumu, tādējādi nostiprinot, ka Konkurences padome (KP) procesuālo darbību laikā ir tiesīga izņemt no elektroniskās informācijas nesējiem arī fizisko personu datus un personas pamattiesības uz privātās dzīves neaizskaramību ir ierobežojamas, ņemot vērā procesuālo darbību leģitīmo mērķi.
Jaunākās tiesvedības 15:30, 28. Dec. 2023
Regulas 2020/0340 par Eiropas datu pārvaldību jeb Datu pārvaldības akta mērķis ir veicināt inovāciju, novēršot šķēršļus, kas līdz šim apgrūtināja piekļuvi datiem. Par Datu pārvaldības aktu jau vienojušies Eiropas Parlamenta (EP) deputāti un dalībvalstis.
Likumdošana 16:48, 9. Nov. 2023
Uzņēmumā ir notikusi datu noplūde, jo darbinieks uz galda atstājis dokumentus ar konfidenciālu informāciju? Kā uzņēmums var sevi pasargāt, lai šādas situācijas nākotnē neatkārtotos?
Lietvedība 06:00, 7. Nov. 2023
Arvien svarīgāki kļūst dažādi informācijas ieguves un apstrādes rīki, kas ne tikai nodrošina iespēju uzzināt ko jaunu, bet arī ļauj apstrādāt un izmantot šo informāciju un datus nepieciešamajā veidā. Viens no šādiem rīkiem, kas arvien biežāk tiek pieminēts gan tiesību aktos, gan literatūrā un informācijas avotos, ir datizrace (data mining).
Komerctiesības 08:26, 27. Okt. 2023
Administratīvā pārkāpuma procesā ir stājies spēkā lēmums par soda piemērošanu. Pagājis aptuveni viens mēnesis no minētā lēmuma pieņemšanas dienas. Vai sodītai personai ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem, tos pieprasot? Šādas tiesības ir paredzētas pie administratīvās atbildības saucamai personai?
Klausies
Tiesvedības
06:00, 28. Sep. 2023
Cik gan daudz un dažādu preču un pakalpojumu piedāvā mūsdienu biznesa vide – sākot no, piemēram, papīra lapu izgatavošanas un tirdzniecības, līdz pat īpaši sarežģītām ar 3D printeru palīdzību radītām specifiskām lidmašīnu detaļām! Katrā šādā procesā var būt iesaistīts arī komercnoslēpums. Kā to aizsargāt no darbinieku negodprātības? Ielūkosimies vairākos pasaules tiesu prakses piemēros.
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Nov. 2022
Kā nodrošināt prakses vietas studentiem, ņemot vērā, ka regulējums attiecībā uz mācību prakses nodrošināšanas kārtības kādu laiku nebija spēkā? Vai jaunais regulējums ietekmē jau iepriekš noslēgtos prakses līgumus?
Civiltiesības 06:00, 19. Sep. 2023
Nav noslēpums, ka par strīdiem un tiesvedībām, var domāt dažādi – to ietekmē gan kopējā uzņēmuma strīdu risināšanas stratēģija un izstrādātais rīcības algoritms (ja tāds ir), gan arī iesaistīto pušu temperaments un pieredze. Tomēr, lai strīdus varētu veiksmīgi izmantot vai pareizi aprēķināt ar tiem saistītos riskus, ir būtiski izvēlēties piemērotāko strīdu risināšanas vietu. Apskatām kritērijus, ko ieteicams izvērtēt, to darot!
Tiesvedības 06:00, 11. Sep. 2023
Attālinātais darbs pašlaik ir daudzu darbinieku un darba devēju ikdiena, tādēļ būtisks kļuvis jautājums, kā darba devējam šādos apstākļos aizsargāt un uzraudzīt sava komercnoslēpuma neizpaušanas pienākumu? Meklēsim atbildi uz šo jautājumu!
Komerctiesības 06:00, 27. Jūl. 2022
Fiziskas personas goda un cieņas aizsardzības iespēja, visticamāk, nav jaunums. Turpretim, saistībā ar juridiskām personām šajā jautājumā nereti rodas pārpratumi. Darba devēja kā juridiskas personas reputācijas aizsardzība daudziem uzņēmumiem rada neizpratni – ne vienmēr ir skaidrs, kādus pienākumus var uzlikt darbiniekiem tās aizsardzībai. Šajā rakstā tuvāk apskatīsim reputācijas jēdzienu un apzināsim ieteikumus darba devējiem, kas ļautu nodrošināties pret iespējamu reputācijas kaitējumu darbinieka rīcības rezultātā.
Klausies
Darba tiesības
09:21, 5. Jūn. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments, izvērtējot SIA „Cityparks Latvija” kasācijas sūdzību, atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu daļā par Patērētāju tiesību aizsardzības centra pieteicējai noteikto soda naudu.
Jaunākās tiesvedības 09:00, 23. Mai. 2023
Civilprocesa likuma 1.pantā ir noteikts, ka katrai fiziskajai un juridiskajai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā jeb citiem vārdiem - ikviens, kurš aizskarts, drīkst vērsties tiesā. Bet kā ir darba tiesiskajās attiecībās? “Visi strīdi ved uz tiesu” vai tomēr strīdnieki var strīdu izšķirt citādāk?
Darba tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
2022.gada 28.decembrī Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2022 par negodīgas konkurences aizlieguma pārkāpuma rezultātā radītu zaudējumu piedziņu. Prasītāja lietā uzskatīja, ka tās darbinieks organizēja tirgus cenai neatbilstošu pakalpojumu sniegšanu saistītai personai, tādējādi pārkāpjot negodīgas konkurences aizliegumu un nodarot prasītājai zaudējumus. Atbildētāji lietā bija prasītājas darbinieks un sabiedrība, kuras kapitāla daļu turētāja un valdes locekle bija prasītāja darbinieka māsa. Izskatām Senāta atziņas!
Tiesvedības 06:00, 19. Apr. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Aktualitātes 14:52, 6. Apr. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un darba laika uzskaitē? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Un kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sniegsim žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Aktualitātes 18:04, 17. Mar. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko janvārī publicēto Senāta Civillietu departamenta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 20:00, 3. Feb. 2023
Ja uzņēmums vai fiziska persona pieļauj kļūdu, tai ir jāmaksā sods. Bet reizēm kļūdās arī valsts institūcija, kā rezultātā uzņēmumam vai arī fiziskai personai tiek radīti materiāli zaudējumi. Vai valstij ir pienākums atlīdzināt zaudējumus?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 11. Jan. 2023
Darbā tiek pieņemts ārvalstnieks - Itālijas rezidents, kurš darbu veiks attālināti. Vai darba līgumā kā darba vietu var norādīt darbinieka dzīvesvietu? Un vai šādā gadījumā braucieni uz Latviju ārvalstniekam var tikt uzskatīti par komandējumiem un darba braucieniem un kompensējami atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam? Uzņēmums reģistrēts Latvijā, un tam nav pārstāvniecības citās valstīs.
Klausies
Darba tiesības
07:08, 8. Dec. 2022
Nākamā gada rudenī Eiropas Savienībā (ES) kļūs piemērojams jauns tiesību akts datu aizsardzības jomā –Datu pārvaldības akts. Vai tas mūsu uzņēmējiem nesīs tikpat daudz satraukuma un darba, kā savulaik radīja Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešana?
Datu aizsardzība 06:00, 9. Nov. 2022
Visām juridiskajām personām no 2023.gada 1.janvāra e-adreses lietošana būs obligāta, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un aicina neatlikt tās izveidi uz pēdējo brīdi.
Aktualitātes 09:13, 21. Nov. 2022
Ikvienam uzņēmumam gribas, lai tā darbības "veiksmes atslēdziņas" nekļūtu zināmas konkurentiem. Izrādās, šādas informācijas turēšana slepenībā nav nekas jauns. Piemēram, stikla ražošanas paņēmieni sākotnēji bija cieši aizsargāts noslēpums – 13.gadsimtā Venēcijas stikla ražotājus pat izolēja Murāno salā un aizliedza viņiem doties prom no tās. Kādi ir līdzvērtīgi efektīvi, bet mūsdienām atbilstoši līdzekļi, kā uzņēmumam aizsargāt savu zinātību jeb know-how?
Komerctiesības 06:00, 28. Sep. 2022
Interešu konflikta neesamība starp pasūtītāju un pakalpojumu sniedzēju ir viens no priekšnoteikumiem piegādātāju brīvai konkurencei, vienlīdzīgai attieksmei pret tiem un publisko līdzekļu efektīvai izmantošanai sabiedrības interesēs. Kas ir interešu konflikts publiskajos iepirkumos, un kā to nepieļaut?
Komerctiesības 06:00, 5. Okt. 2022
2022.gada 23.jūnijā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pasludinājusi konkurences tiesību un tiesu prakses ziņā salīdzinoši strīdīgu spriedumu lietā "Naumenko un SIA "Rix Shipping" pret Latviju". Šajā lietā izskatīta situācija, kad juridiskā persona un tās īpašnieks uzskata, ka Konkurences padomes (KP) veiktā pārbaude un tās laikā izņemtā informācija veido tiesību uz privātās dzīves un korespondences neaizskaramību pārkāpumu.
Tiesvedības 06:00, 26. Aug. 2022
No nākamā gada vairāki e-pakalpojumi būs pieejami tikai ar drošajiem identifikācijas līdzekļiem, tāpēc uzņēmējiem nevajadzētu atlikt minimālā digitālā komplekta – eID kartes, droša elektroniskā paraksta, e-adreses un e-rēķinu vides – sarūpēšanu, atgādina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija programmā "Dari digitāli".
Aktualitātes 08:54, 16. Aug. 2022
Aplūkosim, kāda ir arodbiedrības būtība, vai darba devējs darbiniekiem var aizliegt apvienoties arodbiedrībā, kādas ir arodbiedrības tiesības un kas darba devējam jāņem vērā, ja darbinieks ir arodbiedrības biedrs!
Darba tiesības 06:00, 25. Jūl. 2022
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām darbinieka atlaišanas procesu un svarīgus praktiskos aspektus, kā arī jau ieskicējām, ka darba līguma uzteikums var būt saistīts ar darbinieka uzvedību. Aplūkosim šos uzteikuma pamatus "zem palielināmā stikla"!
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2022
Pašreizējo ģeopolitisko notikumu ēnā, mainoties ierastajām preču piegādes ķēdēm, vairāki uzņēmumi saskārušies ar izejvielu trūkumu un to cenu pieaugumu. Uzņēmējiem šajā situācijā ir tiesības veidot kopīgus izejvielu iepirkumus, lai iegādātos lielāku preču daudzumu, taču šādiem iepirkumiem jāatbilst konkurences tiesību prasībām. Kā tās izpildīt?
Konkurences tiesības 06:00, 1. Jūn. 2022
Pēdējā laikā arī Latvijas iedzīvotāji kļūst par "gājputniem" un ziemu pārlaiž kādā siltākā pasaules vietā. Kā rīkoties darba devējam, ja darbinieks īslaicīgi pārceļas uz dzīvi citā laika zonā? Vai tas uzskatāms par "nakts darbu"? Noskaidrojam!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jūn. 2022
Šajā pārmaiņu laikā darba devējam būtisks un aktuāls ir jautājums, kā aizsargāt komercnoslēpumu un ko darīt, ja darbinieks to kādam izpaudis.
Darba tiesības 07:00, 19. Jūl. 2021
Ja vēl pirms aptuveni pieciem gadiem Latvijas tiesu praksē bija diskusijas par to, vai atsevišķas tiesību normas aizsargā ne tikai fiziskās personas godu un cieņu, bet tādā pašā līmenī aizsargā arī juridiskās personas reputāciju, tad šobrīd var apgalvot, ka par to šaubu nav – juridiskai personai ir tiesības prasīt savas reputācijas aizsardzību tiesā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 3. Jan. 2022
Darba samaksas jautājums ir būtisks ikviena uzņēmuma ikdienā, jo tas veido ne tikai ievērojamu izdevumu pozīciju, bet nereti nosaka arī paša uzņēmuma konkurētspēju, piesaistot un noturot kvalificētākus un pieredzējušākus darbiniekus. Aplūkosim aktuālos samaksas noteikšanas un konfidencialitātes aspektus!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Jan. 2022
Pērn vārdu "kartelis' medijos un uzņēmēju vidē dzirdējām bieži. Ir skaidrs, ka tas nav nekas labs, taču kā konstatēt, ka, iespējams, esat saskārušies ar karteli? Kā izvairīties no iesaistīšanās tajā?
Konkurences tiesības 06:00, 17. Jan. 2022
Vai pieļaujams noteikt, ka darbinieks attālināti drīkst veikt darbu tikai no mājām, lai novērstu, ka viņš strādā no kafejnīcas vai tramvajā, tādējādi apdraudot darba devēja datu drošību? Kā to iespējams kontrolēt?
Darba tiesības 06:00, 7. Dec. 2021
Šā gada 1. novembrī spēkā stājas Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likums, kura mērķis ir aizliegt negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī aizliegt nepārtikas preču mazumtirgotāju iepirkuma varas izmantošanu pret piegādātājiem, savukārt tirgus dalībnieku rīcības atbilstību jaunajam likumam uzraudzīs un kontrolēs Konkurences padome.
Aktualitātes 10:00, 2. Nov. 2021
Ņemot vērā reklāmas nozīmi kontekstā ar uzņēmuma konkurētspēju tirgū, nav noslēpums, ka reklāmas tiesiskuma aspekti nereti saduras ar konkurences tiesību regulējumu. Šādos gadījumos, izpildoties noteiktiem priekšnoteikumiem, iespējams runāt par negodīgu konkurenci, kas dod tiesības vērsties pret konkurentu, lai gūtu atlīdzinājumu un novērstu negodīgās prakses turpināšanos.
Klausies
Konkurences tiesības
06:00, 10. Nov. 2021
Dzirdot vārdu "kartelis", pirmais, par ko iedomājamies, ir mafiozas struktūras Meksikā vai Kolumbijā. Tomēr šis termins raksturo arī konkurences tiesības un konkurentu pretlikumīgas darbības jeb tirgus dalībnieku aizliegtās horizontālās vienošanās. Kartelis konkurences tiesību izpratnē rodas situācijās, kad, piemēram, divi uzņēmēji, kas ir savstarpēji konkurenti, vienojas par cenu, sadala tirgu vai vienojas par dalības nosacījumiem iepirkumos.
Konkurences tiesības 07:00, 27. Sep. 2021
Gan klātienes, gan attālinātajā darbā ļoti daudzos uzņēmumos darbinieki ikdienā izmanto darba inventāru. Vispirms iedomājamies par darba telefonu un datoru, taču tās var būt arī dažādas citas darbiniekiem uzticētas ierīces. Kādos gadījumos darbiniekiem piešķir uzņēmumam piederošu tehniku un resursus, un kāda ir darbinieka atbildība, ar tiem strādājot?
Darba tiesības 07:00, 12. Jūl. 2021
Tiesības uz vārda brīvību, kas nostiprinātas Latvijas Republikas Satversmes 100. pantā, ir vienas no svarīgākajām cilvēktiesībām, ko gan darba laikā, gan arī ārpus tā bauda jebkurš darbinieks. Tomēr šajā jautājumā arī darba devējam var būt savas intereses. Tā vairs var nebūt tikai darbinieka privāta lieta, ja viņš brīvajā laikā publisko informāciju, kas, kā uzskata darba devējs, kaitē uzņēmuma reputācijai, jo minētie fakti par darba devēju ir nepatiesi, vai darbinieka paustās idejas, lai gan nav saistītas ar darbu, ir atklāti naidīgas kādai sabiedrības grupai.
Darba tiesības 07:00, 9. Jūl. 2021
Pie lasītājiem devies “iTiesības” jaunais drukātā žurnāla numurs! Šoreiz uz vāka lasāms AS “Aldaris” juridiskā departamenta vadītājas Daces Pelšes citāts, kas precīzi raksturo jurista ikdienu – bieži nākas pieņemt sarežģītus lēmumus un uzņemties risku. Lūk, ieskats arī citās aktuālās numura tēmās!
Aktualitātes 09:18, 1. Jūl. 2021
2021. gada 7. aprīlī Saeima pieņēma Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumu (NTPAL), kas stāsies spēkā 2021. gada 1. novembrī, būtībā vienā tiesību aktā apvienojot divus regulējumus.
Komerctiesības 07:00, 21. Jūn. 2021
Jau vairāk nekā gadu daudzos uzņēmumos darbinieki strādā attālināti, līdz ar to mainījušies dažādi personāla procesi, tostarp var būt nepieciešams attālināti pieņemt darbā un atbrīvot no darba darbiniekus. Šoreiz plašāk aplūkosim tieši atbrīvošanu no darba.
Darba tiesības 07:00, 19. Mai. 2021
Lai gan pagājis jau gads, kopš Covid-19 pandēmija ieviesa būtiskas korekcijas mūsu ikdienas dzīvē un darbā, darba devējiem joprojām rodas dažādi praktiski jautājumi par personāla atlasi un darbinieku pieņemšanu darbā, veicot šos procesus attālināti.
Darba tiesības 07:00, 3. Mai. 2021
Jautājumi par darba samaksu ir ievērojami plašāki par klasisko vaicājumu "Cik maksā?", jo būtiski arī zināt, piemēram, kad un kā maksā atlīdzību un kā risināt problēmsituācijas.
Darba tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Turpinot rakstu sēriju par darba līgumā iekļaujamām ziņām, noslēdzošajā rakstā aplūkosim informāciju, ko darba līgumā var iekļaut pēc pušu vienošanās.
Darba tiesības 07:00, 1. Feb. 2021
Arvien biežākas ir dažādas vienošanās, kurās darbiniekiem pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās paredzēts konkurences ierobežojums. Tomēr ne visas vienošanās atzīstamas par likumīgām.
Darba tiesības 07:00, 27. Jan. 2021
“Balto apkaklīšu” noziegumi, kas ir angļu valodas jēdziena “white collar crime” tulkojums, ir noziegumi ekonomisko, finanšu, korporatīvās pārvaldes un korupcijas jomās. “Balto apkaklīšu” noziegumi no citiem noziegumiem atšķiras ar to, ka nav vardarbīgi, un vienmēr veikti, lai gūtu finansiālu labumu.
Tiesvedības 07:00, 25. Nov. 2020
“Ja jūsu uzņēmums neizmanto interneta sniegtās iespējas, drīz klienti neizmantos jūsu uzņēmuma sniegtos pakalpojumus,” teicis Bils Geitss (Bill Gates), viens no visu laiku ietekmīgākajiem uzņēmējiem. Internets tiešā veidā mainījis arī kārtību, kādā uzņēmumi plāno un organizē komercdarbību, sazinās ar potenciālajiem vai esošajiem darījumu partneriem, kā arī vada attiecības uzņēmuma iekšienē.
Tiesvedības 07:00, 11. Nov. 2020
Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurors pirmo reizi attālināti, izmantojot videokonferences režīmu, e-parakstu un portālu latvija.lv, pārbaudīja personas identitāti, izsniedza apsūdzību un veica procesuālās darbības ar apsūdzēto, kas saistībā ar ārkārtējo situāciju nevarēja ierasties Latvijā. Apsūdzētais atradās Lielbritānijā, informē Latvijas Republikas prokuratūra.
Jaunākās tiesvedības 11:06, 8. Jūn. 2020
Nav noliedzams, ka no Komercnoslēpuma aizsardzības likuma noteikumiem izriet komersanta pienākums pašam rūpēties, lai aizsargātu sev komerciāli nozīmīgu informāciju. Tikai šādā gadījumā viņš var saņemt arī likumā paredzēto aizsardzību. Aplūkosim ieteikumus, kā soli pa solim katram uzņēmējam parūpēties par savu komercnoslēpuma "saimniecību".
Komerctiesības 07:00, 18. Jūn. 2019
Skaidrs kā divi reiz divi – komercnoslēpums ir jāsargā! Kā to pareizi darīt, un kādas ir aktualitātes šajā jautājumā? Izmaiņas likumdošanā ir īstais brīdis, lai izvērtētu šo jautājumu arī savā uzņēmumā.
Komerctiesības 07:00, 8. Mai. 2019
Sociālie tīkli piedāvā uzņēmumiem dažādas iespējas, kā iegūt jaunus klientus, reklamēt uzņēmuma preces, pakalpojumus un uzņēmuma tēlu, kā noskaidrot klientu viedokli un tā rezultātā uzlabot savus pakalpojumus, preces un rast jaunus uzņēmējdarbības virzienus. Šīs ir mūsdienīgas un bieži arī efektīvas iespējas, tomēr būtiski atcerēties, ka tās jāizmanto, ievērojot likumos noteiktos ierobežojumus.
Komerctiesības 07:00, 16. Mar. 2020
Saeima ceturtdien, 28.februārī, trešajā lasījumā atbalstīja jaunu Komercnoslēpuma aizsardzības likumu un saistītos grozījumus Civilprocesa likumā. Likuma mērķis ir nodrošināt efektīvu komercnoslēpuma aizsardzību, it īpaši pret tā nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu vai izpaušanu.
Likumdošana 11:27, 11. Mar. 2019
Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 19.februārī, trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja jauna Komercnoslēpuma aizsardzības likuma (Likums) projektu un saistītos grozījumus Civilprocesa likumā. Likuma projekta mērķis ir nodrošināt efektīvu komercnoslēpuma aizsardzību, it īpaši pret tā nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu vai izpaušanu.
Likumdošana 13:57, 21. Feb. 2019
Preču plūsma dažādu likumdošanas izmaiņu dēļ šobrīd ir samērā sarežģīta – pirms darījumiem jāpārbauda virkne formalitāšu, lai nepārkāptu noteikumus. Dažbrīd ir sajūta, ka šī tēma ir detektīvromāna cienīga…
Tiesvedības 07:00, 4. Dec. 2019
Ja vēlamies Latviju ar kādu salīdzināt, vissaprātīgāk to darīt ar Lietuvu un Igauniju. Šoreiz apkopojām informāciju par darba attiecību regulējuma pamatprincipiem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.
Darba tiesības 07:00, 18. Nov. 2019
12.07.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKA-29/2017 (Spriedums), kurā analizēja, kādām pazīmēm jāatbilst informācijai, lai tai piešķirtu komercnoslēpuma statusu, kā arī vērtēja, kad iestāde vai tiesa drīkst pārbaudīt komercnoslēpuma statusa noteikšanas pamatotību un atzīt, ka tas konkrētā gadījumā nav aizsargājams.
Tiesvedības 07:00, 28. Mar. 2018
Ministru kabinetā izskatīti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), kas nostiprinās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tiesības informēt nodokļu maksātāju par faktiem, kas liecina par darījuma partnera nodokļu riskiem, un pilnveidos juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanas regulējumu, norādīts grozījumu anotācijā. Grozījumi stājas spēkā 2020.gada 1.janvārī.
Likumdošana 14:20, 1. Okt. 2019
Darba devējs, pievienojot darba līgumam beztermiņa vienošanos, vēlas veikt komercnoslēpuma aizsardzības pasākumus, nosakot, ka atbildība par pārkāpumu ir spēkā neierobežotu laiku pēc darba līguma beigām un paredzot līgumsodu noteiktu procentu apmērā no darba līguma darbības pēdējo 12 mēnešu laikā izmaksāto darba samaksu summas. Kā šāda vienošanās ietekmē personu pēc darba attiecību beigām?
Komercdarbība 07:00, 8. Nov. 2018
Iepriekšējos rakstos jau pētījām vairākas biežāk pieļautās kļūdas, kas rodas saistībā ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulu 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgo datu aizsardzības regulu (Regula). Šajā noslēdzošajā rakstā aplūkosim vēl citas izplatītas neatbilstības Regulai vai rīcības, kas rada risku to pārkāpt, ar ko nereti sastopamies, veicot auditus / novērtējumus par uzņēmumu veikto personas datu apstrādi vai sniedzot uzņēmumiem Regulas prasību ieviešanas pakalpojumus.
Datu aizsardzība 07:00, 9. Sep. 2019
Ieviešot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK jeb Vispārīgo datu aizsardzības regulu (Regula), datu aizsardzībā piemērojamas jaunas prasības un standarti, procesa gaitā radot arī daudzus mītus. Turpināsim aplūkot izplatītākos no tiem!
Datu aizsardzība 07:00, 27. Mai. 2019
Domājot par jautājumiem, kas uzņēmējiem ir aktuāli vasaras sezonas sākumā, ir iznācis jaunākais žurnāla “iTiesības” numurs, kura labdarības tēma šoreiz veltīta Jēkabpils dzīvnieku patversmes atbalstam.
Aktualitātes 14:56, 30. Apr. 2019
Latvijai līdz 2021.gada 1.maijam nacionālajos tiesību aktos jāpārņem Eiropas Savienības (ES) direktīva, kuras mērķis ir ierobežot negodīgas tirdzniecības prakses visā pārtikas piegādes ķēdē, lai aizsargātu ES lauksaimniekus. Latvijā Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumā pašlaik ir ieviestas vai daļēji ieviestas vairākas direktīvā noteiktās prasības, tomēr tās attiecas uz atsevišķiem, nevis visiem pārtikas piegādes ķēdes posmiem.
Likumdošana 10:31, 21. Mai. 2019
Šī gada 8.februārī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts jauns likumprojekts "Komercnoslēpuma likums", kura mērķis ir nodrošināt efektīvu komercnoslēpumu aizsardzību Latvijā, īpaši pret to nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu vai izpaušanu, ko veic citas personas.
Likumdošana 12:41, 14. Feb. 2018
Kas jāņem vērā, slēdzot datu apstrādes līgumu starp pārzini un apstrādātāju? Cik tālu par apstrādātāja "apakšapstrādātāju ķēdi" viņam jāsniedz informācija pārzinim? Vai pienākums ziņot pārzinim par apakšapstrādātājiem un pienākums katru reizi saņemt piekrišanu pirms apakšapstrādātāju piesaistes nav nesamērīgs, ņemot vērā apstrādātāja komercdarbības intereses, tostarp komercnoslēpuma aizsardzību?
Komercdarbība 07:00, 4. Okt. 2018
Sabiedrības informēšanas nolūkā žurnālisti būs tiesīgi iepazīties ar krimināllietas materiāliem pēc kriminālprocesa pabeigšanas un galīgā nolēmuma stāšanās spēkā. To paredz Saeimas Juridiskās komisijas 18.09.2018. trešajam lasījumam Saeimā atbalstītie grozījumi Kriminālprocesa likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:06, 19. Sep. 2018
Zināms, ka laba ideja var būt miljonu vērta. Uz to cerības liek gan ideju radītāji, gan investori. Kā rīkoties, lai pasargātu savu ideju? Vai vienīgais risinājums ir idejas patentēšanas?
Komerctiesības 06:00, 16. Jūl. 2018
Kad darba devējs drīkst ierobežot darbinieka tiesības lietot sociālos tīklus? Kādu informāciju par darba devēju darbinieks drīkst norādīt sociālajos tīklos?
Darba tiesības 13:32, 29. Mai. 2018
Līguma slēgšana ar valdes locekli ir svarīgs jautājums ikvienai sabiedrībai. Pirms atbilstošā līguma izvēles jāņem vērā virkne aspektu, lai tā noteikumi būtu abpusēji izdevīgi. Pilnvarojuma līgums ir viens no biežāk izmantotajiem līgumu veidiem tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem.
Lietvedība 07:00, 2. Mai. 2018
Mūsdienās cilvēku ikdiena nav iedomājama bez sociālajiem tīkliem, piemēram, "Facebook", "Twitter" u.c. Šajās vietnēs pieejama dažāda informācija un tiek pavadīts daudz laika. Kādus sociālo tīklu lietošanas ierobežojumus darba devēji drīkst noteikt darbiniekiem? Kad darbinieku viedoklis sociālajos tīklos var tikt uzskatīts par uzņēmuma vai iestādes oficiālo viedokli?
Darba tiesības 07:00, 3. Apr. 2018
Ko darīt, ja darbinieks ar savu darbību vai – gluži pretēji – bezdarbību radījis zaudējumus darba devējam? Kādos gadījumos darbiniekam šie zaudējumi jāatlīdzina, bet kad atbildība jāuzņemas darba devējam?
Darba tiesības 08:00, 7. Mar. 2018
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām, kas ir komercnoslēpums un kādēļ nepieciešama tā aizsardzība, kā arī iepazināmies ar vispārīgiem komercnoslēpuma saglabāšanas pasākumiem. Šajā publikācijā turpināsim konkrētāk par pasākumiem, kas komercnoslēpuma aizsardzībai veicami, uzsākot vai izbeidzot darba attiecības, kā arī to laikā.
Komerctiesības 08:00, 2. Feb. 2017
Gandrīz katra komersanta rīcībā ir tā klientu saraksti, mārketinga stratēģijas, produktu receptes, plānotie jaunie pakalpojumi vai cita komercdarbības ietvaros radīta vai izmantota informācija, kuras publiskās nepieejamības dēļ komersantam rodas priekšrocības, salīdzinot ar konkurentiem, kas savukārt nodrošina ekonomisko izaugsmi. Tādējādi gandrīz katra komersanta rīcībā ir komercnoslēpums, kura aizsardzība ir nepieciešama, lai saglabātu ar komercnoslēpumu nodrošinātās priekšrocības.
Komerctiesības 08:00, 26. Jan. 2017
Slēdzot darba līgumu, darba devējam un darbiniekam ir jāvienojas par vairākām svarīgām niansēm, tostarp arī par blakus darba regulējumu, darba samaksas apmēru un tās izmaksas laiku, kā arī dažādiem ar datu un konkurences noslēpuma aizsardzību saistītiem jautājumiem.
Darba tiesības 08:00, 25. Okt. 2017
Turpinot aplūkot Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) 2017.gada 1.puses atziņas publisko iepirkumu jomā, pievērsīšos jautājumiem par finanšu piedāvājuma sagatavošanu, balstīšanos uz citu piegādātāju iespējām, sarunu procedūras piemērošanu un informācijas par piedāvāto cenu sniegšanu.
Publiskie iepirkumi 10:00, 17. Nov. 2017
Mūsdienās kā noziedzīga nodarījuma priekšmetu Krimināllikumā (KL) nosaka arvien jaunu kategoriju ziņas. Tostarp KL minēts arī jēdziens "citas ziņas". Kas ar to saprotams?
Tiesvedības 08:00, 31. Aug. 2017
Saskaņā ar Civillikuma (CL) 1716.pantu līgumsods ir pametums (t.i., mantisks samazinājums), ko kāda persona uzņemas ciest par savu saistību neizpildi vispār, nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstā laikā (termiņā).
Darba tiesības 07:25, 14. Aug. 2017
Kā mediatore lielāko pieredzi esmu guvusi darbā ar ģimenēm, un lielā mērā tas saistīts ar faktu, ka no 2007.gada līdz 2015.gadam, galvenokārt pateicoties Rīgas bāriņtiesas atbalstam, bet šobrīd jau visā Latvijā pieejamajam valsts finansējumam, jau ilgāku laiku ģimenes ar bērniem var saņemt mediācijas pakalpojumus bez maksas. Finansējumu pieejamība ir palīdzējusi attīstīt mediācijas atpazīstamību un izmantošanu, tādējādi mūsu valstī jau ilgstoši lielākā daļa mediācijas gadījumu (ap 80%) tiek īstenoti ģimenes lietās. Salīdzinājumā ar vairākiem simtiem novadītu ģimenes mediāciju, trūcīgs izskatās nepilns desmits mediācijas gadījumu, kad esmu aicināta vadīt strīdus uzņēmumos vai organizācijās vai palīdzējusi risināt ar biznesa konfliktiem saistītus jautājumus. Tomēr arī šī ir pietiekami liela pieredze, lai savā mediatora darbā pamanītu dažas tendences, kas raksturīgas atšķirīgām mediācijas jomām.
Tiesvedības 08:04, 18. Aug. 2017
Kapitālsabiedrību valdes locekļu statusa un atbildības aspekti kļūst arvien aktuālāki. Kā uzticamības personai valdes loceklim, no vienas puses, ir piešķirts īpašs pilnvarojums rīkoties ar kapitālsabiedrības mantu un maksimizēt kapitālsabiedrības peļņu, bet, no otras puses, uzlikts pienākums rūpēties par šīs mantas saglabāšanu. Līdz ar to ir būtiski zināt, kādas sekas draud par šāda pilnvarojuma un uzticības neievērošanu.
Valdes locekļi 08:00, 27. Jūl. 2017
Šajā raksta daļā aplūkošu darba koplīguma noslēgšanas un grozīšanas kārtību, koplīguma izbeigšanās nosacījumus atbilstoši Darba likuma (DL) normām, kā arī aktuālākās tiesu prakses atziņas par darba koplīguma jautājumiem.
Darba tiesības 08:00, 7. Aug. 2017
26.05.2016. Eiropas Savienības Padome apstiprinājusi ilgi gaidīto direktīvu par zinātības un komercnoslēpumu aizsardzību pret to nelikumīgu iegūšanu, lietošanu un izpaušanu (Direktīva). Tas noticis tikai pāris nedēļas pēc tam, kad Baraks Obama parakstīja ASV Komercnoslēpumu aizsardzības aktu. Kas par sakritību!
Komerctiesības 08:00, 28. Jūl. 2016
Latvijas Republikas Satversmes 106.pantā noteiktas ikvienas personas tiesības izvēlēties savu nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savai kvalifikācijai un spējām, tādējādi nodrošinot juridisku pamatu citiem darba tiesiskās attiecības regulējošajiem normatīvajiem aktiem un būtībā arī darba līgumam kā tādam. Atgādināšu svarīgāko, kas jāievēro, slēdzot darba līgumu.
Darba tiesības 08:00, 31. Mar. 2017
Vēlos piesaistīt mediju uzmanību tiesas sēdei, kurā tiek izskatīta mana lieta. Vai žurnālisti drīkst apmeklēt tiesas sēdes? Vai un kādas personas vēl var ierasties uz tiesas sēdi? Vai šīm personām jāņem līdzi dokumenti? Kādi ir ierobežojumi un nosacījumi?
Tiesvedības 09:00, 14. Apr. 2017
Preču un pakalpojumu aprakstu, attēlu un dažādu audiovizuālu darbu aprite, izmantojot elektroniskos sakaru līdzekļus, kā arī šo materiālu ievietošana komersanta mājaslapā var būt saistīta ar risku, ka trešā persona centīsies tos izmantot bez atļaujas.
Intelektuālais īpašums 08:00, 29. Mar. 2017
Investīciju piesaistes jautājums ir aktuāls gan uzņēmuma attīstības sākumstadijā, gan arī posmā, kad uzņēmums ir ieņēmis stipras pozīcijas tirgū un vēlās attīstīties tālāk. Arvien vairāk var novērot uzņēmēju interesi attīstīties ne tikai vietējā Baltijas tirgū, bet arī starptautiski, kā arī vēlmi piesaistīt ārvalstu investīcijas attīstībai.
iFinanses 09:00, 27. Feb. 2017
01.01.2017. stājās spēkā Energoefektivitātes likums, kura ietvaros tiek ieviesta jauna nodeva lielajiem uzņēmumiem, ja tie nav ieviesuši noteiktus energoefektivitātes pasākumus. Likumā teikts, ka energoefektivitātes nodevas mērķis ir veicināt energoefektivitāti un nodrošināt energopārvaldības sistēmas ieviešanas kontroli.
Ekonomika 09:00, 30. Jan. 2017
Mūsdienu Krievijā intelektuālā īpašuma tiesību regulējums balstīts uz daudzpusējo starptautisko līgumu noteikumiem autortiesību, blakustiesību, patentu tiesību u.c. ar intelektuālo īpašumu saistītajās jomās un pilnībā atbilst visā pasaulē pieņemtajiem tiesiskās aizsardzības nodrošināšanas un intelektuālā īpašuma objektu tiesību aizsardzības standartiem.
Intelektuālais īpašums 08:00, 9. Aug. 2016
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, otrdien skatot grozījumus Darba likumā, neatbalstīja priekšlikumu darba sludinājumā norādīt algu, ziņots komisijā.
Likumdošana 11:42, 3. Mai. 2016
Uzņēmuma darbiniece ir aizgājusi no darba, līdzi paņemot (nokopējot) visu uzņēmuma klientu datu bāzi, ko pēc tam izmantojusi sava labuma gūšanai – nodibinājusi savu uzņēmumu un izmanto datu bāzi klientu piesaistei. Kā rīkoties uzņēmumam? Kā pasargāt sevi no šādas negodīgas konkurences?
Komercdarbība 09:37, 24. Nov. 2015