Patērētāju jeb nebanku kreditēšanas tirgus (līzinga pakalpojumi, “ātrie kredīti” u.c.) turpina attīstīties, tomēr ar pērn veiktajiem grozījumiem, kas tiešā veidā ietekmēja patērētāju kreditēšanas reklāmas un krasi ierobežoja komersantu darbību, šādas reklāmas ikdienā ir sastopamas aizvien retāk. Jautājumam par to, kādas reklāmas ir likumīgas, padziļināti ir pievērsies arī Senāts – tāpēc apskatām Senāta 2024.gada 5.jūlija spriedumu lietā SKA-84/2024.
Tiesvedības 06:00, 14. Okt. 2024
2024.gada 28.jūnijā tika ierosināta lieta par hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodevām un to, kas ir to saņēmēji un kas – maksātāji, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:09, 1. Jūl. 2024
Ministru kabinets (MK) š.g. 3.oktobrī pieņēma grozījumus MK noteikumos, paredzot, ka turpmāk maksātnespējas procesa administratoru konkrētā kredītiestādes maksātnespējas procesā izvēlēsies, izmantojot Elektroniskajā maksātnespējas uzskaites sistēmā (EMUS) kārtoto administratoru pretendentu sarakstu un Tiesu informatīvās sistēmas (TIS) nodrošinātu automatizētu, uz nejaušības principa balstītu atlasi. Pretendentu sarakstā Maksātnespējas kontroles dienests (MKD) iekļaus tos administratorus, kas atbilst MK noteiktajiem kritērijiem.
Likumdošana 08:39, 4. Okt. 2023
Pēc konstitucionālās sūdzības ierosināta lieta par Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.4panta 10.daļas 2.punkta atbilstību Satversmes 91.panta pirmajam teikumam, informē Satvermes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 15:15, 30. Apr. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Aktualitātes 13:07, 23. Feb. 2024
Iedzīvotājiem būs vienkāršāk pārkreditēt hipotekāro kredītu. Atvieglotāku pāreju pie cita kredītdevēja nosaka Saeimā 2024.gada 15.februārī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi trīs likumos.
Likumdošana 11:27, 15. Feb. 2024
Senāts 2024.gada 26.janvārī, izskatot sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Extra Credit” kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 2023.gada 25.maija spriedumu, nolēma atteikties ierosināt kasācijas tiesvedību lietā, jo kasācijas sūdzības argumenti nerada šaubas par apgabaltiesas sprieduma tiesiskumu.
Jaunākās tiesvedības 16:01, 29. Jan. 2024
Uzņēmējdarbībā neviena no darījuma pusēm nevar būt pilnīgi pārliecināta, ka ikviens darījums būs veiksmīgs un visi partneri godprātīgi pildīs savas saistības. Ja strīds starp darījumā iesaistītām pusēm nonāk līdz tiesai vai šķīrējtiesai, ir svarīgi zināt, kā pasargāt sevi no riska, ka labvēlīgs spriedums varētu palikt neizpildīts.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2024
Ministru kabineta 2023.gad 12.decembra sēdē atbalstīti grozījumi četros likumos – Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), Kredītiestāžu likumā, Notariāta likumā un Apdrošināšanas līguma likumā. Pakotnes mērķis ir mazināt pārkreditēšanas šķēršļus, atvieglot patērētāju iespējas pārkreditēt hipotekāros kredītus, tā veicinot klientu mobilitāti un konkurenci kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju starpā, attīstot kredītiestāžu piedāvātos risinājumus hipotekāro kredītu ņēmējiem un mazinot augstās hipotekāro kredītu likmes. Grozījumi likumos vēl jāapstiprina Saeimai.
Likumdošana 16:37, 12. Dec. 2023
Lai atvieglotu valsts nodevu aprēķināšanas kārtību, kā arī pilnveidotu piespiedu izpildīšanas brīdinājuma kārtības procedūru, 2024.gada 12.novembrī Ministru kabinets atbalstīja grozījumus Civilprocesa likumā, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:45, 13. Nov. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:22, 4. Nov. 2024
Senāts 2024.gada 19.jūnija spriedumā lietā SKC-60/2024 ir ne tikai analizējis faktoringa līguma un cesijas kopīgās un atšķirīgās iezīmes, bet arī skaidrojis, vai būvniecības līgumā veiktam cenas samazinājumam saistībā ar izpildītāja pieļautiem defektiem ir ieskaita raksturs vai šāda pasūtītāja rīcība tomēr atzīstama par līgumisko tiesību izlietošanu.
Tiesvedības 06:00, 13. Nov. 2024
Praksē bieži ir sastopami gadījumi, kad apdrošinātājs savā prasībā par zaudējumu atlīdzināšanu atsaucas uz subrogācijas tiesībām. Tomēr apdrošināšanas līgumu tiesisko attiecību kontekstā subrogācijas jēdziens joprojām nav plaši saprotams. Skaidrojam!
Komerctiesības 06:00, 6. Nov. 2024
Plānotās izmaiņas Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), kas nosaka atlaidi mājokļu kredītņēmējiem, raisījušas asas diskusijas nozares pārstāvju vidū. Piedāvātie grozījumi sevī ietver virkni neskaidrību un tiesisku risku, norāda Finanšu nozares asociācijas (FNA) vecākais padomnieks juridiskajos jautājumos, zvērināts advokāts Edgars Pastars.
Komerctiesības 09:36, 30. Nov. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:54, 2. Okt. 2024
Mūsdienās koplietošanas auto platformas ir kļuvušas par vienu no populārākajām pārvietošanās iespējām, piedāvājot lietotājiem elastību un ērtumu. Daudzi uzņēmumi saviem darbiniekiem piedāvā iespēju izmantot koplietošanas automašīnas darba vajadzībām, izmantojot uzņēmuma maksājumu kartes vai kontus. Taču rodas jautājums – vai šādās situācijās koplietošanas auto platforma var pieprasīt uzņēmumam segt zaudējumus par auto bojājumiem, un kā iespējams pierādīt, ka konkrētais darbinieks nav bijis atbildīgs par bojājumiem?
Komerctiesības 06:00, 21. Okt. 2024
Par nekustamo īpašumu tika noslēgts nomaksas pirkuma līgums, zemesgrāmatā nostiprināta hipotēka, kurā ķīlas ņēmējs ir nekustamā īpašuma īpašnieks (pārdevējs). Pircējs nomirst, neizpildot visus līguma nosacījumus (atlikuši vairāki maksājumi), bet pārdevējs nepiesaka savas kreditora tiesības, jo nav informēts par notikušo. Mantinieks, kam mantojumā palicis nekustamais īpašums, vēršas pie pārdevēja ar lūgumu pārslēgt nomaksas pirkuma līgumu, saglabājot visus līguma nosacījumus. Vai šajā situācijā jāslēdz jauns nomaksas pirkuma līgums, nomaksas pirkuma līguma pārjaunojums vai vienošanās? Vai zemesgrāmatā jādzēš iepriekšējā ķīlas tiesība un jāreģistrē tā uz jauno līgumu (vienošanos)?
Civiltiesības 06:00, 17. Okt. 2024
Nodibinot līgumiskas saistības, darījuma partneris mēdz iekļaut līgumā punktu, kas nodrošina darījuma attiecību izpildi, proti, personas galvojumu par saistību izpildi. Mēdz gadīties, ka līgumos tiek iekļauts tāds termins kā “solidāra atbildība”, kas, līdzīgi kā galvojums, nosaka pienākumu personai uzņemties atbildību, ja pielīgtās saistības netiek pildītas. Ko nozīmē solidārā atbildība un kā tā atšķiras no galvojuma?
Lietvedība 06:00, 27. Sep. 2024
Strīdus situācijas ir sastopamas kā sadzīvē, tā darījuma attiecībās, taču lielākā māksla ir situācijas atrisināt, savstarpēji vienojoties un izlīgstot, pirms strīda risināšana ir nonākusi līdz tiesvedībai vai sprieduma izpildei. Kādas nianses atšķir vienošanos un izlīgumu?
Tiesvedības 06:00, 18. Okt. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 11:37, 5. Sep. 2024
Interneta veikalos mēdz būt pieejamas īpašas atlaides, kam bieži vien līdzi nāk arī dažādi riski, kur viens no tiem ir maldinošo modeļu (dark patterns) esamība e-veikalos, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.
Aktualitātes 11:40, 30. Aug. 2024
Eiropas Savienības Vispārējā tiesa norāda, ka valsts iestādēm, kas īsteno ierobežojošos pasākumus, jāpārliecinās, ka iejaukšanās uzņēmuma klientu tiesībās uz īpašumu atbilst Eiropas Savienības Pamattiesību hartai, norāda Eiropas Savienības Tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:15, 12. Sep. 2024
Senāts 2024.gada 10.septembra spriedumā lietā SKC-248/2024 izskatīja lietu par dzīvojamās telpas īres līguma noteikumu grozīšanu, kurā vērtēja, kā nosakāms īres maksas apmērs un kārtība ar dzīvojamās telpas lietošanu saistīto pakalpojumu apmaksai, norāda Senāts.
Jaunākās tiesvedības 14:44, 13. Sep. 2024
Š.g. 3.septembra Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, lai Latvijas regulējumā ieviestu Eiropas Savienības pieņemtā Zaļās pārkārtošanās akta prasības, kas tirgotājiem nosaka pienākumu sniegt patērētājiem skaidru, būtisku un ticamu informāciju par precēm, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 16:07, 5. Sep. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko augustā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:49, 2. Sep. 2024
Klients iemaksā naudu savā pakalpojumu kontā, lai saņemtu kādus kredītpunktus, kurus uzkrājot, var iegādāties kādus labumus attiecīgajā uzņēmumā. Vai šādi iemaksātajai naudai un saņemtajiem bonusiem ir jāievēro 2 gadu garantija? Vai uzņēmums var savā akcijas piedāvājumā noteikt, ka šādi kredītpunkti izmantojami līdz konkrētam datumam, tādējādi termiņš sanāk īsāks par 2 gadiem? Vai dāvanu kartē iemaksātajai naudai nav piemērojams 2 gadu derīguma termiņš? Kur novilkt robežu – kuriem pakalpojumiem ir un kuriem nav 2 gadu garantija?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Banku pakalpojumu saņemšana cilvēku ar ierobežotu rīcībspēju aizgādņiem ir regulārs izaicinājums, tādēļ ir sagatavots informatīvs materiāls “Ieteikumi aizgādņiem, zvērinātiem advokātiem, tiesām, bāriņtiesām un kredītiestādēm par banku pakalpojumu nodrošināšanu personām ar ierobežotu rīcībspēju”, informē Tiesībsarga birojs.
Aktualitātes 14:13, 7. Aug. 2024
Vai darba devējs darbinieka darba algu drīkst izmaksāt skaidrā naudā vai pārskaitīt uz citas personas kontu, ja darbinieka bankas konts, kas norādīts darba līgumā, ir bloķēts vai citu iemeslu dēļ nav pieejams?
Darba tiesības 06:00, 1. Aug. 2024
Praksē kreditoriem ir svarīgi, lai ir paredzēti aizsardzības līdzekļi, kas mazinātu risku nonākt kādā no nevēlamajām lomām vai arī veicinātu viņu intereses debitora saistību neizpildes gadījumā. Par vienu no šādiem līdzekļiem ir uzskatāms saistību pastiprinājums – garantija. Šoreiz apskatām pirmā pieprasījuma garantiju, jo sevišķi tās piemērojamību publiskajos iepirkumos.
Publiskie iepirkumi 06:00, 16. Aug. 2024
No 2024.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (likums par IIN), kas cita starpā paredz, ka turpmāk ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliks darba devēja apmaksāto mācību maksu darbiniekam par tā studijām augstākās izglītības iestādē. Tas, kā juridiski darba devējam ir jānoformē darbinieka mācību maksas apmaksa un vai šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 96.panta noteikumi un slēdzama vienošanās, tiks iztirzāts šajā publikācijā.
2025.gada 1.janvārī stāsies spēkā grozījumi Civillikumā, Notariāta likumā un Kredītu reģistra likumā, kas paredz izmaiņas mantošanas kārtībā. Izmaiņas būtiski ietekmēs kā mantiniekus, tā kreditorus. Kādas izmaiņas gaidāmas? Kas jau šobrīd būtu jāņem vērā?
Komerctiesības 06:00, 10. Jūl. 2024
2024.gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi Maksātnespējas likuma 73.panta 4.1daļā, kas nosaka, ka tiek apvienots kreditoru prasījums ar darbinieku prasījumu, līdz ar to visu nepieciešamo informāciju darbiniekam ir iespējams iesniegt vienkopus, informē Maksātnespējas kontroles dienests.
Likumdošana 15:48, 22. Jūl. 2024
Uzņēmuma debitoram ir uzsākts maksātnespējas process. Kādas ir kreditoru iespējas atgūt līdzekļus, ja parādniekam ir pasludināta maksātnespēja? Kā kreditoram pieteikt prasījumu?
Komerctiesības 06:00, 12. Jūl. 2024
2024.gada 5.jūlijā tika atstāts negrozīts Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā par normatīvajiem aktiem neatbilstošas patērētāju kreditēšanas pakalpojumu reklāmas izplatīšanu, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 13:05, 8. Jūl. 2024
Parādniekam nozīmēts parādu piedzinējs, kam nav izdevies ar parādnieku sazināties. Vai parādu piedzinējs drīkst sazināties ar parādnieka ģimeni vai darba vietu? Vai tādā gadījumā netiktu pārkāptas datu aizsardzības prasības?
Civiltiesības 06:00, 11. Jūl. 2024
Kad nepieciešama inventarizācijas lieta? Vai ir noteikts termiņš, kad tā jāsagatavo? Vai drīkst pārdot nekustamo īpašumu, kam vēl nav sagatavota inventarizācijas lieta?
Komerctiesības 06:00, 10. Jūn. 2024
2024.gada 13.jūnijā tika izskatīta lieta, kurā vērtēja, no kādas summas ir tiesības par laiku līdz sprieduma izpildei (izsoles noslēguma dienai) saņemt procentus – no visas piedzītās summas vai no pamatparāda, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:48, 19. Jūn. 2024
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, 2024.gada 20.jūnijā pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 16:19, 20. Jūn. 2024
Saeimā ir iesniegts jaunā Imigrācijas likuma likumprojekts. Apskatām, kādas izmaiņas tas varētu ieviest un kādā stadijā šobrīd atrodas.
Darba tiesības 06:00, 10. Mai. 2024
Šī gada 14.martā stājās spēkā grozījumi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, kas paredz valsts amatpersonām – pašvaldību domju deputātiem – papildu ierobežojumus ienākumu gūšanai. Apskatām tos!
Komerctiesības 06:00, 30. Apr. 2024
Senāts 2024.gada 21.maijā izskatīja administratīvo lietu, kurā tika lūgts uzlikt pienākumu Patērētāju tiesību aizsardzības centram pieņemt lēmumu par tūrisma operatoram samaksātās naudas atmaksu, kā arī atzīt par prettiesisku no tā saņemto atbildi, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 10:34, 22. Mai. 2024
Laikā, kad atbilstoša darbaspēka pieejamība ir kļuvusi par nopietnu problēmu, darbinieku profesionālā apmācība vai kvalifikācijas paaugstināšana kļūst vēl būtiskāka nekā iepriekš. Šajā kontekstā ir interesants Senāta 2024.gada 25.janvāra spriedums lietā SKC-20/2024, kurā tika izskatīts jautājums, kāda veida apmācības darba devējs var segt un kā vērtējams noslēgtais aizdevuma līgums studiju maksas segšanai maģistra grāda iegūšanai.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 7. Mai. 2024
Laulātie laulības laikā ir tiesīgi paši brīvi izraudzīties sev piemērotāko savstarpējo mantisko attiecību režīmu. Stājoties laulībā, aktualizējas jautājums par to, vai un kāda manta piederēs katram laulātajam kā atsevišķā manta, vai arī laulātie iegūs kopīgu mantu, ar ko kopīgi arī rīkosies. Apskatām, kādas darbības jāveic, lai laulības līgums, kas paredz tiesības uz nekustamo īpašumu, iegūtu saistošu spēku pret trešajām personām.
Klausies
Lietvedība
06:00, 26. Apr. 2024
Pēc Krievijas militārā uzbrukuma Ukrainai daudzviet pasaulē, piemēram, Eiropas Savienībā un Amerikas Savienotajās valstīs, ieviestas finanšu sankcijas pret plašu fizisku un juridisku personu loku. Ar šīm sankcijām tiek iesaldēti tām pakļauto personu finanšu līdzekļi, tādēļ ar tām nav iespējams veikt nekāda veida darījumus. Ko darīt kreditoram, ja sankcijām ticis pakļauts tā parādnieks?
Komerctiesības 06:00, 11. Apr. 2024
Piekrītot vairākiem kasācijas protesta argumentiem, zemākas instances tiesas spriedums lietā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un kukuļņemšanu tika daļēji atcelts un liets nosūtīta jaunai izskatīšanai, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 13:08, 2. Apr. 2024
Iedomāsimies situāciju, ka uzņēmums ir iegādājies zemi jaunas ražotnes būvniecībai par izdevīgu cenu, kas tikai nedaudz pārsniedz zemes kadastra vērtību. Ražotnes būvniecības darbi jau ir uzsākti, kad pēkšņi tiek saņemta tiesas pavēste, jo zemes pārdevējam pa šo laiku pasludināta maksātnespēja un maksātnespējas administrators ir izvirzījis tiesā prasību pirkuma darījuma atzīšanai par spēkā neesošu. Vai šāda prasība var būt pamatota? Kā rīkoties uzņēmumam, lai pasargātu savus aktīvus?
Komerctiesības 06:00, 18. Apr. 2024
Lietā, kurā pie kriminālatbildības saukta Valsts ieņēmumu dienesta amatpersona par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, apsūdzētais tika atzīts par vainīgu un saņēma brīvības atņemšanu uz 3 gadiem, ar pārbaudes laiku, informē prokuratūra.
Jaunākās tiesvedības 09:29, 28. Feb. 2024
Latvijā darbiniekus var motivēt dažādos veidos – organizējot darba pasākumus, piešķirot veselības apdrošināšanu, darba automašīnu un telefonu, kā arī uzņēmuma akciju/daļu pirkuma tiesības. Visi darbiniekam piešķirtie labumi, ko var personificēt un kam nav likumā noteikta atbrīvojuma, ir apliekami ar nodokļiem. Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēta arī virkne labumu, ko darba devējs var nodrošināt bez papildu nodokļu sloga.
Darba tiesības 06:00, 4. Mar. 2024
Beidzot tā pa īstam jūtama pavasara saule. Vēl jau noteikti būs arī kāda sniega kārta, bet tagad, pavasarīgo sajūtu ieskautiem, laiks žurnāla “iTiesības” februāra lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 12:35, 8. Mar. 2024
Bieži vien bijušie īpašnieki, kuriem ir atsavināts nekustamais īpašums, atsakās pamest īpašumu, kas juridiski viņiem vairs nepieder. Kā rīkoties jaunajam īpašniekam, lai varētu pilnvērtīgi lietot savu īpašumu bez nevēlamas trešo personu klātbūtnes?
Komerctiesības 06:00, 6. Mar. 2024
Lai modernizētu mantojuma tiesību regulējumu, tostarp ieviešot skaidrāku mantojuma pieņemšanas procesu, 2024.gada 21.martā pieņemti grozījumi Civillikumā un Notariāta likumā, informē Saeima.
Likumdošana 16:04, 21. Mar. 2024
2024.gada 23.janvārī valdība atbalstīja Ministru kabineta noteikumus, kas nosaka kārtību, kādā no kredītinformācijas birojiem tiks saņemtas, glabātas un aktualizētas ziņas par parādnieku Uzturlīdzekļu garantiju fonda reģistrā. Tāpat noteikumu projekts nosaka kritērijus, kad ziņas no Uzturlīdzekļu garantiju fonda reģistra iesniedzēju un parādnieku reģistra tiek dzēstas, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 10:35, 24. Jan. 2024
Lai personāla dokumentu aprites gaitā nerastos problēmas, jāpievērš uzmanība vairākiem aspektiem – dokumentu formātam, glabāšanas nosacījumiem, datu apstrādes drošībai un parakstu juridiskajam spēkam. Īpaši noteikumi jāievēro gadījumā, ja darba attiecības tiek slēgtas ar darbinieku, kurš atrodas ārvalstīs. Vērtēsim šos aspektus, sniedzot praktiskus ieteikumus, to alternatīvas un minimālās prasības.
Lietvedība 06:00, 23. Feb. 2024
Senāts 2023.gada 28.novembrī pieņēma lēmumu lietā SKC-273/2023 par Uzņēmumu reģistra iecelta likvidatora tiesībām sabiedrības vārdā izvirzīt prasību pret bijušajiem valdes locekļiem par zaudējumu atlīdzības piedziņu. Apskatām, kādas ir likvidatora tiesības izvirzīt prasību pret bijušajiem valdes locekļiem piespiedu likvidācijas procesā.
Tiesvedības 06:00, 8. Mar. 2024
Atbalstīti grozījumi, ar kuriem iecerēts modernizēt mantojuma tiesību regulējumu, tostarp ieviešot skaidrāku mantojuma pieņemšanas procesu, informē Saeima.
Likumdošana 15:13, 12. Mar. 2024
2024.gada 1.jūlijā spēkā stāsies grozījumi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”. Grozījumi paredz vairākas izmaiņas, tostarp precizēts pienākums valsts amatpersonai novērst un nenonākt interešu konflikta situācijā, ja tā kādā komercsabiedrībā ir patiesā labuma guvējs, informē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.
Likumdošana 14:51, 16. Feb. 2024
Ievērojot finanšu sektora augošo atkarību no informācijas un komunikāciju tehnoloģijām un nemitīgi evolucionējošos kiberdraudus, sektora digitālā noturība kļuvusi par daļu no Eiropas Savienības digitālās finanšu darbības stratēģijas prioritātēm. Šobrīd ir atlicis nepilns gads līdz spēkā stāsies, diskutabli, līdz šim nozīmīgākais finanšu sektora kiberdrošībai veltītais normatīvais akts Eiropas Savienībā – 2022.gada izskaņā pieņemtā regula 2022/2554 par finanšu nozares digitālās darbības noturību. Tā piemērojama, sākot ar 2025.gada 17.janvāri.
Datu aizsardzība 06:00, 16. Feb. 2024
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2024
Kopš 2015.gada 1.janvāra, kad spēkā stājās izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), paredzot valdes locekļu personisko finansiālo atbildību par juridiskas personas nodokļu parādiem, administratīvās tiesas arvien biežāk izskata lietas, kurās valdes locekļi apstrīd Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumus par uzlikto pienākumu samaksāt valsts budžetā juridisko personu nokavētos nodokļu maksājumus. Šoreiz par Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023.gada 26.oktobra un Administratīvās apgabaltiesas 2021.gada 30.aprīļa spriedumiem lietā SKA-175/2023, kuros vērtēts likuma par NN 60.panta 1.daļas 3.punkts.
Tiesvedības 06:00, 24. Jan. 2024
Izmantojot digitālos rīkus, mūsdienās izplatīt reklāmu ārpus Latvijas robežām ir kļuvis viegli. Izvietojot reklāmu internetā, tā sasniedz ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu iedzīvotājus. Tāpēc būtiski zināt, kādi ir noteikumi reklāmas izvietošanai ārvalstīs, lai pēc iespējas izvairītos no tiesību aizskāruma, kas var rezultēties ar sodiem, aizliegumiem un tiesvedībām.
Komerctiesības 06:00, 2. Feb. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko janvārī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 08:50, 2. Feb. 2024
Tieslietu ministrija sadarbībā ar nozares ekspertiem ir izstrādājusi vadlīnijas, lai sniegtu atbalstu tiem uzņēmumiem, kas ir saskārušies ar finanšu grūtībām un tās vēlas risināt tiesiskās aizsardzības procesa ietvaros.
Aktualitātes 09:59, 25. Jan. 2024
No uzņēmuma kartes tiek nozagta nauda 200 eiro apmērā. Ir ziņots bankai par šo gadījumu, bet banka atsakās naudu atgriezt, jo atbildīgā persona ievadījusi “Smart-ID” pirmo kodu. Kā atgūt nozagtos naudas līdzekļus?
Komercdarbība 06:00, 4. Jan. 2024
Ir pieņemti grozījumi likumā, ar kuriem valdība plāno iecelt Finanšu izlūkošanas dienestu (FID) par atbildīgo institūciju, kas sekos sankciju izpildes īstenošanai. Lai gan grozījumi likumā paredz, ka turpmāk par sankciju izpildi atbildēs FID, tomēr ir daži izņēmumi. Skaidrojam, kādas izmaiņas gaidāmas sankciju piemērošanas kārtībā.
Komerctiesības 06:00, 2. Jan. 2024
Nereti influenceru mārketings saistīts ne tikai ar iespējām efektīvi pārdot savu preci, bet arī ar nopietniem slēptās reklāmas riskiem. Pastāv vairāki būtiski aspekti, kas būtu jāņem vērā uzņēmumiem, kas izvēlas savus produktus/preces/pakalpojumus reklamēt ar influenceru jeb ietekmekļu palīdzību. Pētām, kādi nosacījumi būtu jāiekļauj līgumā ar influenceri, lai izvairītos no slēptās reklāmas riskiem!
Komercdarbība 06:00, 27. Dec. 2023
Mēdz būt situācijas, ka patērētājs vēlas atgriezt naudu par iegādāto preci/pakalpojumu, pamatojoties uz to, ka prece/pakalpojums neatbilst kādiem kritērijiem. Taču, slēdzot līgumu ar preces/pakalpojuma piegādātāju/sniedzēju, sākotnēji nav atrunāti precīzi naudas atgriešanas nosacījumi vai kārtība, kādā abas puses var lauzt līgumu. Kādos gadījumos var uzskatīt, ka līgums starp komersantu un klientu/patērētāju ir noslēgts, neievērojot līgumslēdzēju pušu vienlīdzības principus?
Lietvedība 06:00, 27. Dec. 2023
Ziemassvētkos labprāt pasniedzam un saņemam dāvanas. Visbiežāk no tīras sirds apdāvinām tuviniekus un draugus, tomēr dāvanas kā uzmanības apliecinājums Ziemassvētku laikā tiek sūtītas arī sadarbības partneriem. Ir vispārzināms, ka par mantisku vērtību nodošanu valsts amatpersonām koruptīvos nolūkos ir paredzēta atbildība. Taču ne visi zina, ka līdzīgā veidā Krimināllikumā (KL) ir paredzēta atbildība par neatļauta labuma pieņemšanu un nodošanu arī privātu uzņēmumu un organizāciju darbiniekiem. Ko ņemt vērā, lai vienkārša Ziemassvētku veltes nodošana sadarbības partnerim neizvērstos par likuma pārkāpumu, skaidro zvērinātu advokātu biroja “TGS Baltic” vecākā juriste Arina Stivriņa un vecākais jurists Artis Kļaviņš.
Aktualitātes 06:00, 27. Dec. 2023
Prasības pret kapitālsabiedrības valdes locekli vienmēr bijis aktuāls temats. Senāts šajā jomā devis jaunu pienesumu, pieņemot spriedumu lietā par zaudējumu jeb atrautās peļņas piedziņu. Analizējam galvenās spriedumā paustās atziņas!
Tiesvedības 06:00, 12. Jan. 2024
Ekonomisko lietu tiesa 2024.gada 8.janvārī noraidīja maksātnespējīgās sabiedrības ar ierobežotu atbildību “OSTAS CELTNIEKS” prasību pret Kuldīgas novada pašvaldību par 55 348,49 eiro piedziņu.
Jaunākās tiesvedības 13:51, 22. Jan. 2024
Mūsdienās, kad uzņēmējdarbībā arvien vairāk tiek izmantoti dažādi digitālie rīki, jautājumi par elektroniskajiem dokumentiem un elektroniskajiem pierādījumiem kļūst vēl aktuālāki. Lai gan elektroniskie pierādījumi tiesās tiek izmantoti jau labu laiku, tomēr nereti ir daudz neskaidrību par to izmantošanas iespējām. Apskatām jaunākās tiesu atziņas.
Tiesvedības 06:00, 5. Dec. 2023
Uzņēmumi var saskarties ar situāciju, kad kāds no sadarbības partneriem vai klientiem nepilda līguma saistības vai kavē maksājumus par piegādāto preci vai sniegto pakalpojumu. Kad var uzskatīt, ka iestājušās prasījuma tiesības, un kādā termiņā var sniegt prasības pieteikumu tiesā?
Tiesvedības 06:00, 7. Dec. 2023
Kā var uzvarēt strīdā, ja nav pietiekamu finanšu līdzekļu? Pirmajā brīdī vienīgā pareizā atbilde šķiet – nestrīdēties, piekāpties –, jo strīda risināšana tiesā pieprasa zināmus līdzekļus. Tomēr pastāv vairāki strīdu risināšanas aspekti, kas obligāti nepieprasa bezierunu piekāpšanos un ļauj nonākt pie pozitīva risinājuma. Apskatām rīcības modeļus, kas var noderēt ikvienam, kurš nonācis civiltiesiskā konflikta situācijā un kuram nepietiek finanšu resursu juridiskai aizstāvībai.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 27. Nov. 2023
Senāta Civillietu departaments šī gada 28.novembrī paplašinātā tiesas sastāvā izskatīja lietu SKC-273/2023 par sabiedrības likvidatora blakus sūdzību, par zemāku instanču tiesu lēmumiem izbeigt tiesvedību sabiedrības vārdā celtā prasībā pret bijušajiem sabiedrības valdes locekļiem par zaudējumu atlīdzības piedziņu.
Jaunākās tiesvedības 10:00, 30. Nov. 2023
Senāta Civillietu departaments, izskatot lietu kasācijas kārtībā, šī gada 29.novembrī atcēla Kurzemes apgabaltiesas spriedumu, ar kuru tā izsprieda akciju sabiedrību (AS) „Rīgas namu apsaimniekotājs” prasību pret sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) „Rīgas namu pārvaldnieks” par pienākumu nodot ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu saistītas lietas un saistības.
Jaunākās tiesvedības 10:02, 6. Dec. 2023
Latvijas Bankas padome, turpinot Latvijas finanšu sistēmas noturības stiprināšanu, ir pieņēmusi "Kritisko finanšu pakalpojumu pārvaldības noteikumus", atsevišķiem pasākumiem nosakot ilgāku pārejas periodu.
Aktualitātes 13:07, 31. Okt. 2023
Vai kreditoram, lai atgādinājums būtu pienācīgi paziņots, ir tiesīgs sūtīt atgādinājumu parādniekam uz viņa līgumā norādīto saziņas adresi, vai arī kreditoram ir pienākums noskaidrot parādnieka deklarēto dzīvesvietu un atgādinājumu sūtīt uz to. Senāta Civillietu departaments izskatīja juridisko interpretāciju saistībā ar kreditora atgādinājumu parādniekam.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2023
2023.gada 29.jūnijā stājās spēkā regula 2023/1114 par kriptoaktīvu tirgiem, kas attiecas uz visiem kriptoaktīvu veidiem, kas nav iekļauti kādā no tiesību aktiem un regulē finanšu pakalpojumus. To plānots piemērot no 2024.gada. Apskatām regulas tvērumu, kā arī tās ietekmi uz Eiropas Savienības (ES) licencētām kredītiestādēm, ieguldījumu brokeru sabiedrībām, ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām, alternatīvajiem ieguldījumu fondiem un e-naudas iestādēm, kas vēlas sniegt kriptoaktīvu pakalpojumus.
Komerctiesības 06:00, 11. Okt. 2023
Nereti strīdā iesaistītās puses mēdz draudēt ar tiesu darbiem, taču prakse pierāda, ka ne visas strīdu situācijas ir nepieciešams un iespējams atrisināt tiesas ceļā. Bieži vien to var izdarīt pārrunu ceļā vai pirmstiesas procesā. Kurš no strīdu risināšanas veidiem ir piemērotākais konkrētajā situācijā? Kādos gadījumos tiesvedība ir “pēdējais salmiņš”? Skaidrosim šajā rakstā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 25. Okt. 2023
Civilprocesa likumā sagatavoti grozījumi, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 12:20, 26. Okt. 2023
Ja uzņēmējs vēlas vienā valstī nodibinātā uzņēmuma īstenoto uzņēmējdarbību paplašināt vai pārcelt uz citu valsti, tas var kalpot par iemeslu uzņēmuma atrašanās valsts vai teritorijas maiņai.
Komerctiesības 06:00, 17. Nov. 2023
Augusta sākumā Latvijas Republikas Augstākā tiesa vērsās Eiropas Savienības Tiesā ar jautājumiem par personas tiesībām uz mantisku kompensāciju gadījumos, kad tās dati ir apstrādāti pretēji Vispārīgās datu aizsardzības regulas noteikumiem. Kamēr atbildes nav sniegtas, izskatām, kāda ir līdzšinējā tiesu prakse kompensāciju piešķiršanā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 18. Okt. 2023
Kas būtu jāņem vērā, ja vēlaties iegādāties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidenta? Vai to iespējams realizēt tikpat vienkārši kā iegādājoties īpašumu no jebkura cita īpašnieka Latvijā? Acīmredzot – nē. Īsumā par riskiem, iegādājoties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidentiem.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 13. Okt. 2023
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, Saeimas Juridiskā komisija š.g. 17.oktobrī virza grozījumus Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 14:58, 17. Okt. 2023
Š.g. 19.oktobrī, Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus Civillikumā un Notariālā likumā, ar kuriem iecerēts modernizēt mantojuma tiesību regulējumu.
Likumdošana 14:24, 19. Okt. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:24, 4. Okt. 2023
Uzņēmums “DelfinGroup”, kas patērētāju kreditēšanas tirgū darbojas ar zīmolu “Banknote”, Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) iesniedzis rakstveida apņemšanos, ar kuru sola pārtraukt negodīgas komercprakses īstenošanu. Akciju sabiedrība ar patērētajiem noslēgtajos kredītlīnijas līguma noteikumos bija sniegusi nepilnīgu informāciju, kas Negodīgas komercprakses aizlieguma likuma izpratnē uzskatāma par maldinošu noklusēšanu.
Aktualitātes 11:00, 23. Aug. 2023
Lai modernizētu mantojuma tiesību regulējumu, š.g. 29.augustā, Ministru kabinets pieņēma Tieslietu ministrijas izstrādātos grozījumus Civillikumā, Notariāta likumā un Kredītreģistru likumā. Grozījumi likumos izstrādāti ar mērķi ieviest skaidrāku mantošanas procesu un nodrošināt savlaicīgu mirušās personas mantas atgriešanos normālā civiltiesiskā apritē.
Likumdošana 14:55, 30. Aug. 2023
Senāts šī gada jūlijā izskatījis kādu lietu, kurā Uzņēmumu reģistrs (UR) no komercreģistra izslēdza sabiedrību, kura nebija norādījusi patieso labuma guvēju. Spriedumā ir divas vērtīgas atziņas – tas, ka nav norādīts patiesā labuma guvējs, automātiski nenozīmē, ka sabiedrība izslēdzama no komercreģistra. Un otra – Komerclikumā (KL) konstatētas nepilnības kreditoru interešu aizstāvībā, kas norāda uz nepieciešamību veikt grozījumus. Izskatām lietu!
Tiesvedības 06:00, 29. Sep. 2023
Pirmo reizi 15 gadu laikā Komerclikums (KL), kas attiecas uz pārrobežu reorganizācijas kārtību, piedzīvojis vērienīgas pārmaiņas. Izskatīsim, kas mainījies reorganizācijas procesā, kā arī, ņemot vērā, ka lielākais reorganizāciju skaits saistīts tieši ar mūsu kaimiņvalsts Igaunijas komersantiem, salīdzināsim likumā noteiktās reorganizācijas prasības Latvijā un Igaunijā.
Komerctiesības 06:00, 27. Sep. 2023
2021.gada maijā Eiropas Komisija (EK) nāca klajā ar inovatīvu priekšlikumu regulai, kas nodrošinātu saskaņotu pieeju mākslīgā intelekta regulēšanā, vienlaikus veicinot tā izaugsmi un drošumu. Priekšlikums bija daļa no plašākas EK iniciatīvu paketes, kuras mērķis ir padarīt Eiropas Savienību (ES) par līderi droša un ētiska mākslīgā intelekta inovāciju attīstībā un pielietošanā.
Intelektuālais īpašums 06:00, 25. Aug. 2023
Civillikums (CL) nenosaka pienākumu visos gadījumos sniegt darījumu saistību izpildes nodrošinājumus, piemēram, saņemta aizdevuma atmaksas nodrošinājumam vai darījuma partnerim veicamā maksājuma samaksas nodrošinājumam. Tomēr parasti kreditors (aizdevējs/pārdevējs) vienojas ar debitoru (aizņēmēju/pircēju) par tam pieņemamu saistību izpildes nodrošinājumu. Apskatīsim biežāk izmantojamos iekšzemes nodrošinājuma veidus – galvojums, banku garantijas, komercķīlas, hipotēkas –, un biežāk izmantojamos pārrobežu darījumu nodrošinājumus.
Komerctiesības 06:00, 30. Aug. 2023
Nesamērīgi un godīgai darījumu praksei neatbilstoši procenti uzskatāmi par prettiesiskiem atbilstoši Civillikuma (CL) 1764.pantam, kā arī šie procenti ir atzīstami par spēkā neesošiem. Savukārt, ja aizdevums izsniegts, apzināti izmantojot aizdevuma ņēmēja smago materiālo stāvokli, un kura nosacījumi ir aizņēmējam pārmērīgi apgrūtinoši, atbilstoši Krimināllikuma 201.pantam ir augļošana, par kuru ir paredzēta kriminālatbildība. Kas ir nesamērīgi procenti?
Komerctiesības 06:00, 18. Sep. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 10:00, 6. Sep. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 31.augustā, izskatot SIA „Julianus Inkasso Latvija” kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, nolēma neierosināt lietā kasācijas tiesvedību. Šādu lēmumu lietā SKA-464/2023 Senāts pieņēma, atzīstot, ka apgabaltiesas spriedums ir tiesisks un pamatots, un tam nav nozīme judikatūras veidošanā.
Jaunākās tiesvedības 08:40, 5. Sep. 2023
2023.gada 29.augustā stājās spēkā kārtējie nozīmīgie Maksātnespējas likuma (ML) grozījumi, kas ne vien ietekmēja atsevišķus, līdz šim ML jau esošus rīkus, bet arī ieviesa Latvijas maksātnespējas jomas regulējumā būtiskus jauninājumus.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2023
Lai aktivizētu Latvijas kapitāla tirgu, atvieglojot iespējas veikt vērtspapīrošanas darījumus un radītu tiesiskus priekšnoteikumus šo darījumu veicināšanai, 15.jūlijā spēkā stājās Vērtspapīrošanas likums.
Likumdošana 12:15, 1. Aug. 2023
Vispārīgā izpratnē dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Neskatoties uz šķietami vienkāršo juridisko skaidrojumu, pastāv dažas nianses, kuras ir vērts ņemt vērā, noslēdzot dāvinājuma līgumu.
2023.gada 23.marta Senāta spriedumā lietā SKC-100/2023 tika vērtēta profesijas ētikas kanoniem neatbilstoša rīcība kā prettiesiska Civillikuma 1635.panta izpratnē. Šis spriedums ir interesants ne tikai lietas dalībnieku emocionāli piesātinātās mijiedarbības, kas tos novedusi līdz tiesas sēžu zālei, bet arī vērtīgo tiesas atziņu dēļ, kas sniedz skaidrāku izpratni par atbildības ietvaru personas goda un cieņas aizskāruma gadījumā. Aplūkosim šo lietu sīkāk!
Tiesvedības 06:00, 4. Aug. 2023
Vai sabiedrībai obligāti ir jānorāda juridiskā adrese un vai tajā ir jābūt sasniedzamai? Kādas sekas var iestāties, ja kapitālsabiedrība nav sasniedzama juridiskajā adresē?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 16. Aug. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:30, 1. Aug. 2023
Veicot uzņēmējdarbību, neatkarīgi no darbības jomas nereti darījuma slēdzēji līgumos saskaras ar norādēm uz dažādiem juridiskiem normatīvajiem aktiem. Visbiežāk mulsumu rada līgumos iekļautie normatīvie akti, kas saistīti ar starptautiskajiem darījumiem. Dažkārt neskaidrības rada neziņa, kuru normatīvo aktu kurā situācijā pielietot.
Lietvedība 06:00, 28. Jūl. 2023
Faktoringa pakalpojumus Latvijā piedāvā teju katrs finanšu pakalpojumu sniedzējs, tomēr faktoringa līgums ir viens no tiem līgumu veidiem, kas Komerclikumā regulēts tiek visnotaļ minimāli. Iespējams, tieši nepietiekams regulējums ir iemesls tam, kāpēc faktorings kā pakalpojums bieži vien ir zināms tikai tiem komersantiem, kuri ar to jau ir saskārušies. Daudziem citiem “faktorings” var būt svešvārds.
Lietvedība 06:00, 24. Jūl. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:45, 3. Jūl. 2023
2023.gada 1.jūlijā tiek uzsākta akciju sabiedrību (AS) reforma, kuras mērķis ir nodrošināt akciju sabiedrību caurspīdīgumu un drošu uzņēmējdarbības vidi, radot pieeju informācijai par akciju sabiedrību īpašniekiem, vēsta Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 08:00, 13. Jūl. 2023
Aizdevumu vispārēji definē Civillikums (CL). Pēc savas būtības CL izpratnē tas ir reāllīgums un tā juridisko spēku nosaka fakts, vai aizdevums ir reāli dots. Īpaša vienošanās par to nav nepieciešama, un CL sniedz atsevišķus noteikumus, kā rīkoties, ja tāds darījums faktiski ir noticis, bet puses nav vēlējušās vai aizmirsušas vienoties par aizdevuma nosacījumiem.
Lietvedība 06:00, 14. Jūl. 2023
Ir dokumenti, kuru glabāšanas termiņš izriet no kāda speciālā likuma prasībām, piemēram, grāmatvedības dokumentu glabāšanas termiņš noteikts Grāmatvedības likumā. Tāpat speciālas prasības ir līgumu glabāšanai, dokumentu glabāšanai maksātnespējas gadījumā u. c. Šajā rakstā izskatīsim speciālās dokumentu glabāšanas prasības.
Lietvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Saeima galīgajā lasījumā atbalstījusi izmaiņas, kas paredz, ka jauniem automobiļiem valsts tehniskā apskate jāveic trīs gadu laikā pēc reģistrācijas, ziņo Saeimas Preses dienests. Tāpat lemts, ka ar elektroskrejriteni drīkst pārvietoties personas ar velosipēda vai jebkuras citas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas apliecību.
Likumdošana 10:00, 26. Jūn. 2023
No 2023.gada 1.jūnija spēkā stājušās Komerclikuma (KL) izmaiņas, kas paredz būtiskas izmaiņas komercsabiedrību nacionālajā un pārrobežu reorganizācijas kārtībā.
Likumdošana 14:30, 27. Jūn. 2023
Pēdējo gadu judikatūrā novērots, ka tiesas nolēmumu pamatošanai nereti atsaucas uz satura izvēles brīvības principu, kas paredz līgumslēdzējiem tiesības izvēlēties līguma saturu un nodibināt sev tādas tiesības un pienākumus, kādus līdzēji vēlas, taču līguma satura izvēles brīvība sniedzas tiktāl, ciktāl to neierobežo likuma imperatīvās normas.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 19. Jūn. 2023
Vai inflācijas radītie zaudējumi ir jāatlīdzina? Kādas izmaiņas ieviestas Autortiesību likumā? Kā digitalizēt grāmatvedības dokumentus? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:32, 1. Jūn. 2023
Maksātnespējas kontroles dienests aicina juridiskās personas izmantot iespēju un atgūt iemaksāto depozītu.
Aktualitātes 12:00, 14. Jūn. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 08:00, 5. Jūn. 2023
Parasti līgums ir jāpilda pat tad, ja tas kļūst neizdevīgs vai, ja otra puse līgumu pārkāpj. Tāpēc tālredzīgi līgumslēdzēji mēdz jau laikus līgumā paredzēt iespēju no tā vienpusēji atkāpties. Kā piemērot šādas tiesības? Vai tās vienmēr būs samērīgas un praksē izmantojamas?
Ministru kabinets (MK) šā gada 18.aprīļa sēdē apstiprināja Ekonomikas ministrijas (EM) rosinātos grozījumus MK noteikumos Nr.705 par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem, kas veicinās starptautiski atzītas uz riska novērtējumu balstītas pieejas īstenošanu kredīta devēju un parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēju klientu izpētes procesā un risku novērtēšanā.
Likumdošana 13:48, 19. Apr. 2023
Ar uzņēmumu nesaistīta fiziska persona ir aizdevusi uzņēmumam naudu biznesa uzsākšanai. Ir noslēgts aizdevuma līgums bez procentiem. Vai, veicot aizdevuma atmaksu, uzņēmumam ir jāaprēķina un jāizmaksā procenti? Kādos normatīvajos aktos tas regulēts?
Civiltiesības 06:00, 11. Apr. 2023
Parasti situācijās, kad kāda no darījuma pusēm saskaras ar terminu “prasījuma tiesību pārņemšana”, tas tiek saistīts ar saistību nodošanu trešajām personām jeb saistību cesiju. Retāk tiesu praksē sastopams arī gadījums, kad parastās tiesvedības procesa vai šķīrējtiesas procesa gaitā, kā arī pēc sprieduma saņemšanas prasītājs no lietas izstājas, jo iestājusies kreditora nāve (fiziskās personas nāve).
Komerctiesības 06:00, 22. Mar. 2023
Pikšķerēšana ir sociālās inženierijas paveids, kura ietvaros kāds, kas uzdodas par likumīgu iestādi vai fizisku personu, sazinās ar personu, izmantojot e-pastu, tālruni vai citus saziņas veidus, lai mudinātu personu izpaust sensitīvus datus.
Datu aizsardzība 06:00, 15. Mar. 2023
Cilvēka sejas attēls atsevišķos gadījumos ir personas biometriskie dati, kas ir īpaši aizsargājami. Kā ir ar fotogrāfijām pasēs un eID kartēs? Vai tie ir biometriskie personas dati? Kā glabāt, piemēram, pases fotogrāfiju? Vai pases vispār drīkst kopēt, un kuri normatīvie akti to regulē?
Lietvedība 06:00, 26. Jan. 2023
Iepriekšējā gada nogalē Eiropas Savienības Tiesa satricināja Eiropas Savienībā pieņemto kārtību, ka informācija par uzņēmumu patiesajiem labuma guvējiem ir publiski un bez maksas pieejama visiem sabiedrības locekļiem. Izskatām, kas sagaidāms tuvākajā nākotnē, izvērtējot pieņemto spriedumu.
Tiesvedības 06:00, 1. Feb. 2023
Ja tiek slēgts cesijas līgums, kas var būt cedētājs?
Civiltiesības 15:00, 6. Feb. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko janvārī publicēto Senāta Administratīvo lietu departamenta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 20:00, 3. Feb. 2023
Slēdzot darījumus, neviena no pusēm neparedz, ka tas neizdosies vai radīsies strīds. Gluži pretēji, puses ir pārliecinātas par veiksmīgu sadarbību. Tomēr jebkurās darījuma attiecībās var notikt neparedzētais un šī iemesla dēļ ir ieteicams līgumos paredzēt atbildību un sankcijas, kas iestāsies, ja kāda no pusēm nepildīs savas pielīgtās saistības.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 25. Jan. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko janvārī publicēto Senāta Civillietu departamenta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 20:00, 3. Feb. 2023
Dažāda veida kredīti un aizdevumi, līzingi, overdrafti un kredītlīnijas mūsu dzīvē ienākušas uz palikšanu, tomēr arvien gadās situācijas, kad grūti orientēties dažādos jēdzienos – savukārt precīza finanšu instrumenta izvēle nodrošina izdevīgāko un piemērotāko līdzekļu piesaistes veidu. Šajā rakstā izskaidrosim galvenos kreditēšanas terminus un to atšķirības.
Aktualitātes 07:00, 23. Feb. 2022
Mācību atvaļinājums nav pats populārākais Darba likumā (DL) noteiktais iespējamais atvaļinājuma veids, un darba devēji šo normu nelabprāt ievēro. Šeit rodas jautājums – kāpēc tā notiek? Mācību atvaļinājums pēc šī brīža DL redakcijas nav obligāti jāapmaksā, bet tā piešķiršana var būt brīva izvēle vai obligāta pie konkrētiem nosacījumiem. Apskatām, kas ir teikts DL.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Feb. 2023
Viens no aktuāliem jautājumiem, ar kuru atkal un atkal saskaras darījuma puses, ir prasījuma tiesību noilgums. Īpaši svarīgs šis termins ir kreditoram, jo, laikus neveicot darbības sava kapitāla atgūšanai no parādnieka, ir iespējams zaudēt prasījuma tiesības kopumā. Ko tas nozīmē?
Komerctiesības 08:00, 15. Feb. 2023
Otrdien, 17.janvārī, Ministru kabineta sēdē apstiprināja Vērtspapīrošanas likumprojektu un ar to saistīto likumprojektu pakotni, kas paredz radīt tiesiskus priekšnoteikumus vērtspapīrošanas darījumu veicināšanai Latvijā. Likumprojekta pieņemšana aktivizēs Latvijas kapitāla tirgu, atvieglojot iespējas veikt vērtspapīrošanas darījumus, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 13:33, 20. Jan. 2023
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 2022.gada nogalē ir pieņēmis lēmumu patērētāju kolektīvo interešu pārkāpuma lietā, ar kuru SIA "InCREDIT GROUP" uzlikts tiesiskais pienākumu izbeigt negodīgu komercpraksi, patērētāju auditorijai paredzētas reklāmas maskējot kā kreditēšanas reklāmas saimnieciskās darbības veicējiem, un piemērota soda nauda 16 000 eiro apmērā.
Aktualitātes 16:35, 12. Jan. 2023
Šis nu gan bijis neparasts gads! Tā vien gribas iesaukties, apdomājot būtiskākās atziņas, kas šogad gūtas. Daudzas no tām noteikti vērts paņemt līdzi nākamajā un arī daudzos citos gados. Kādi ir būtiskākie šī gada tiesību jomas “pieturpunkti”, un ko esam iemācījušies, tajos piestājot?
Komerctiesības 06:00, 30. Dec. 2022
Sankcijas šobrīd ir īpaši aktuālas gan kā ārpolitikas, gan tiesību institūts, jo īpaši saistībā ar to praktisko piemērošanu. Šī raksta mērķis ir aplūkot vienu no sankciju piemērošanas aspektiem – atbildības saturu par sankciju pārkāpumiem –, lai rosinātu diskusiju, vai šīs atbildības tvērums ir pietiekams, samērīgs un arī efektīvs.
Komerctiesības 06:00, 9. Jan. 2023
2021.gada nogalē spēkā stājās regula 2020/1503 par Eiropas kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem uzņēmējdarbībai, bet 2022.gada 4.maijā – Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likums, kurā noteiktas nacionālās prasības kolektīvās finansēšanas pakalpojumu jomā Latvijā. Pieņemot abus tiesību aktus, tiek novērsti juridiski šķēršļi kolektīvās finansēšanas pakalpojumu pārrobežu sniegšanā un radīta labvēlīga vide uzņēmējiem alternatīvā finansējuma piesaistē.
Komerctiesības 06:00, 4. Jan. 2023
Dažkārt dažādu apsvērumu dēļ līgums tiek faktiski parakstīts pēc tam, kad jau uzsākta tā izpilde. Nereti puses kā līguma parakstīšanas datumu norāda atpakaļejošu datumu, kas neatbilst faktiskajiem līguma parakstīšanas apstākļiem. Vai līgumu parakstīšana ar atpakaļejošu datumu ir pieļaujama, un šādi līgumi ir spēkā esoši? Kas notiek, ja starp pusēm rodas strīds par līguma spēkā stāšanās brīdi?
Klausies
Lietvedība
06:00, 23. Dec. 2022
2022.gada 1.oktobrī stājās spēkā pilnie grozījumi Vekseļa likumā. Izmaiņas tika veicinātas un pieņemtas, lai mazinātu krāpnieciskus darījumus ar tiem. Izskatām, kādas izmaiņas ir plānotas, un atgādinām būtiskāko par vekseļiem.
Komerctiesības 06:00, 18. Jan. 2023
Ja uzņēmums vai fiziska persona pieļauj kļūdu, tai ir jāmaksā sods. Bet reizēm kļūdās arī valsts institūcija, kā rezultātā uzņēmumam vai arī fiziskai personai tiek radīti materiāli zaudējumi. Vai valstij ir pienākums atlīdzināt zaudējumus?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 11. Jan. 2023
Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā norādīts, ka pircējam ir aizliegts piemērot netaisnīgus un nepamatoti garus termiņus norēķiniem par piegādātajām lauksaimniecības un pārtikas precēm vai nepārtikas precēm. Šāds aizliegums ir spēkā arī gadījumos, kad norēķinu veikšanai tiek izmantotas piegādes ķēdes finansēšanas platformas vai jebkādi citi finanšu plūsmas risinājumi, informē Konkurences padome.
Aktualitātes 12:58, 16. Dec. 2022
2022.gada 29.novembrī stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr.730 “Grozījumi Ministru kabineta 2018.gada 26.jūnija noteikumos Nr.380 “Noteikumi par kompleksa un saistīta tūrisma pakalpojuma sagatavošanas un sniegšanas kārtību un kompleksu un saistītu tūrisma pakalpojumu sniedzēju un ceļotāju tiesībām un pienākumiem””, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.
Likumdošana 16:36, 16. Dec. 2022
Finanšu sektors visā pasaulē, tāpat arī Latvijā, attīstās ar inovatīviem risinājumiem, kas galvenokārt balstīti uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstību. Finanšu sektorā digitalizācijai ir bijusi tik nozīmīga loma, ka šobrīd gandrīz visas funkcijas un pakalpojumi balstīti uz digitāliem risinājumiem. Diemžēl digitālā transformācija rada ne tikai jaunas iespējas un ērtākus pakalpojumus klientiem, bet arī jaunus riskus.
Datu aizsardzība 06:00, 14. Dec. 2022
Slēdzot jebkāda veida darījumus, puses cer uz veiksmīgu un produktīvu sadarbību. Tomēr ikkatrās darījuma attiecībās var notikt visnegaidītākais un nav būtiski, vai sadarbība ar darījuma partneri ir nupat uzsākta vai ilgst jau gadiem. Rodas dažādu apstākļu kopums, kas rada situācijas, kad to risinājumā ir jāmeklē tiesas/šķīrējtiesas palīdzība.
Komerctiesības 06:00, 21. Dec. 2022
Senāta Administratīvo lietu departaments 1.decembrī atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu un nodeva jaunai izskatīšanai pieteicēja strīdu ar Valsts ieņēmumu dienestu par attaisnojamiem izdevumiem. Senātam lietā bija izšķirams jautājums, vai izdevumi, kas radušies sakarā ar pamatizglītības iegūšanu privātajā izglītības iestādē, ir atzīstami par attaisnotajiem izdevumiem un vai par tiem ir samazināms ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamais ienākums.
Jaunākās tiesvedības 12:52, 3. Dec. 2022
Nereti nekustamo īpašumu Latvijā, tostarp no juridiskām personām, vēlas iegādāties ārzemnieki, kas šeit vai nu vēlas uzsākt dzīvot vai braukt atpūsties, vai arī sākt izmantot īpašumu uzņēmējdarbības veikšanai. Aplūkosim nosacījumus, kas jāņem vērā, lai ārzemnieks varētu iegādāties īpašumu Latvijā.
Lietvedība 06:00, 26. Okt. 2022
Mākslīgais intelekts attīstās strauji, un jau šobrīd to lieto daudzās nozarēs, sākot ar attālināto personības identifikāciju un beidzot ar autopilotu automašīnās. Tā kā mākslīgais intelekts pavisam drīz būs katra cilvēka un uzņēmuma dzīves ikdiena un dažās Eiropas Savienības valstīs to plaši izmanto jau tagad, kļūst aktuāls jautājums par tā lietošanas noteikumiem.
Komerctiesības 06:00, 2. Nov. 2022
Senāts 2.novembrī tiesas sēdē mutvārdu procesā izskatīja Valsts ieņēmumu dienesta kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas spriedumu. Izskatāmajā lietā ir strīds, vai izdevumi par vispārējās izglītības iegūšanu, apgūstot valsts akreditēto izglītības programmu privātajā mācību iestādē, ir iekļaujami iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja attaisnoto izdevumu sastāvā, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:27, 4. Nov. 2022
Ikkatrās darījuma attiecībās ir ierasts, ka jebkurai darbībai, kas tiek veikta, ir noteikti termiņi. Ar jēdzienu “termiņš” dažādās jomās saprot laika punktu, līdz kuram ir jāpabeidz kaut kā izpilde. Puses, slēdzot darījumus, atrunā konkrētus datumus gan līguma noslēgšanā un tā izpildē, gan pakalpojumu sniegšanā un to apmaksā. Termiņu ievērošana kļūst īpaši svarīga situācijās, kādas var veidoties, piemēram, ja nepieciešams vērsties tiesā, skaidro Rīgas Šķīrējtiesa.
Aktualitātes 10:38, 17. Nov. 2022
Tā kā saspringtā ekonomiskā un politiskā situācija neizbēgami ietekmē biznesa vidi, strīdu daudzums par sabiedrību ar ierobežotu atbildību un akciju sabiedrību dalībnieku sapulces lēmumiem arvien palielinās. Reaģējot uz pārmaiņām, tiek meklēti labākie risinājumi, bet dažkārt šādos procesos iesaistītajiem rodas domstarpības. Salīdzināsim dalībnieku strīdu risinājumu procesus Baltijas valstīs!
Klausies
Komerctiesības
06:00, 27. Okt. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko oktobrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:14, 3. Nov. 2022
Kādas prasības piemērojamas, ja influenceris, kas sociālajos tīklos popularizē uzņēmuma preces, ir šī uzņēmuma īpašnieks un ievieto sociālajos tīklos savu produkciju? Vai šādā gadījumā ir jānorāda, ka tā ir reklāma?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 27. Sep. 2022
Veicot uzņēmējdarbību, juridiskas un fiziskas personas meklē iespējas, kā risināt ieilgušas debitoru parādsaistības un palīdzēt savam biznesam strādāt produktīvi, tāpēc nereti izmanto tādu iespēju kā cesija, tādējādi atrisinot situāciju ar parādnieku un atgūstot finanses. Kā slēgt cesijas līgumu? Kādos gadījumos to izmanto, un kādas nianses jāņem vērā?
Klausies
Lietvedība
06:00, 30. Sep. 2022
Ja sadarbības partneris nepilda līgumā noteiktās saistības, līgumslēdzējam var nākties vērsties ar prasību tiesā. Iepriekš aplūkojām, kā celt prasību pret parādnieku – ārvalsts darījuma partneri –, bet šoreiz aplūkosim, kā notiek tiesas vai šķīrējtiesas lēmuma izpilde Latvijā, un apkoposim citu valstu piemērus.
Tiesvedības 06:00, 19. Okt. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko septembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 21:45, 30. Sep. 2022
Ikdiena uzņēmējdarbības vidē kļūst arvien dinamiskāka un, pateicoties tehnoloģiju un dažādu iespēju attīstībai, sadarbība brīvi notiek gan vietējā, gan starptautiskā tirgū. Līdz ar to arvien biežāk rodas arī jautājumi par darījumu slēgšanu ar ārvalsts sadarbības partneriem un par to, kā rīkoties, ja sadarbības partneris nepilda pielīgtās saistības.
Tiesvedības 06:00, 21. Sep. 2022
Ikdienā ikviens sastopas ar neparedzamām situācijām, un mūsdienu mainīgajos ekonomiskajos apstākļos iespējamas situācijas, kad neizpildītu saistību gadījumā kāda no līgumslēdzēju pusēm kļūst par parādnieku. Parasti godprātīgi līguma slēdzēji cenšas šādu situāciju atrisināt sarunu ceļā, vienojoties ar kreditoru, taču ir situācijas, kad parādnieks izvēlas klusēt un gaidīt, cerot, ka situācija atrisināsies pati no sevis.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 9. Sep. 2022
Paplašinot uzņēmējdarbību, nereti juridiskām personām nepieciešams iegādāties lielākas telpas ražošanai vai lielāku biroju vai iegādāties ēku, lai atvērtu filiāli ārvalstīs. Ņemot vērā ekonomisko situāciju un pieaugošās nomas maksas, kā arī izvērtējot ieguvumus nākotnē, juridiskas personas biežāk izvēlas īpašumus iegādāties, nevis nomāt.
Klausies
Lietvedība
06:00, 24. Aug. 2022
Publiskajos iepirkumos pasūtītājam par konkursa uzvarētāju jāatzīst pretendents, kurš piedāvājis saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu. Aplūkosim, kā noteikt, kurš no piedāvājumiem atbilst šim kritērijiem, kā arī analizēsim dažādus piemērus.
Klausies
Publiskie iepirkumi
06:00, 10. Aug. 2022
Reaģējot uz Krievijas agresiju pret Ukrainu un militāro uzbrukumu Ukrainai, Eiropas Savienība u.c. valstis noteikušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju. Lai rīkotos atbilstoši noteiktajām sankciju prasībām, vai kreditors drīkst cedēt savas tiesības saņemt saistību izpildījumu? Vai drīkst iepriekš noslēgto saistību izpildei slēgt cesijas līgumu, kurā paredzēts, ka maksājumu veic cesionāram?
Komercdarbība 06:00, 4. Aug. 2022
Attālinātais darbs pašlaik ir daudzu darbinieku un darba devēju ikdiena, tādēļ būtisks kļuvis jautājums, kā darba devējam šādos apstākļos aizsargāt un uzraudzīt sava komercnoslēpuma neizpaušanas pienākumu? Meklēsim atbildi uz šo jautājumu!
Komerctiesības 06:00, 27. Jūl. 2022
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 2019.gada 8.novembrī pieņēma lēmumu, ar kuru uzlika SIA "Latvijas Hipotēka" soda naudu 50 tūkst. apmērā, kā arī pienākumu izbeigt lēmumā konstatēto negodīgu komercpraksi, tostarp lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem. SIA "Latvijas Hipotēka" noteikto soda naudu samaksāja šī gada augusta sākumā.
Jaunākās tiesvedības 15:24, 17. Aug. 2022
Uzsākot uzņēmējdarbību, ikviena juridiska persona ir pārliecināta par sava uzņēmuma mērķiem un attīstību. Taču nereti ekonomiskie un faktiskie apstākļi gan valstī, gan pašā uzņēmumā mainās tā, ka komersanta valde pieņem lēmumu uzsākt juridiskas personas maksātnespējas procesu. Kāda ir maksātnespējas procesa gaita?
Komerctiesības 06:00, 29. Jūl. 2022
Lai nodrošinātu kvalitatīvāku un efektīvāku darba aizsardzības pakalpojumu sniegšanu un darba vides uzlabošanu uzņēmumos, Ministru kabineta noteikumos Nr.723 "Noteikumi par prasībām kompetentām institūcijām un kompetentiem speciālistiem darba aizsardzības jautājumos un kompetences novērtēšanas kārtību" sagatavoti grozījumi.
Likumdošana 15:38, 12. Aug. 2022
Slēdzot līgumus ar darījuma partneriem, vienmēr lūgts norādīt līgumā aktuālo juridisko vai deklarēto adresi. Tāpat līgumā nereti iekļauts punkts, ka tad, ja norādīto adresi maina, līguma pusei par to jāinformē darījuma partneris. Jautājums par sadarbības partnera adresi kļūst aktuāls, kad pārkāpti līguma nosacījumi, proti, kad kavēta saistību izpilde. Šajā gadījumā rodas situācijas, kad, sūtot atgādinājumus par saistību izpildi, līguma puse nav sasniedzama līgumā norādītajā adresē.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 5. Jūl. 2022
Lai pilnveidotu vekseļa regulējumu atbilstoši mūsdienu prasībām un samazinātu iespējas izdot viltotus dokumentus krāpnieciskos nolūkos, 16.jūnijā Saeimā pieņemti grozījumi Vekseļu likumā. Plānots, ka tie varētu stāties spēkā 1.oktobrī.
Komerctiesības 06:00, 20. Jūl. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:53, 3. Jūn. 2022
Praksē joprojām ir situācijas, kad līgumsodu piemēro neatbilstoši. Kā noteikt bāzi, no kuras aprēķināms likumā noteiktais 10% ierobežojums, un vai līgumsodu, kas veido 10% no pamatparāda, vienmēr var uzskatīt par taisnīgu un samērīgu?
Lietvedība 06:00, 8. Jūn. 2022
Apstiprinot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 805 "Noteikumi par nekustamā īpašuma darījumu starpnieka kvalifikācijas celšanas pasākumiem", MK precizēja kvalifikācijas celšanas nosacījumus nekustamā īpašuma darījumu starpniekiem, informē Ekonomikas ministrija (EM).
Likumdošana 11:06, 17. Mai. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienība (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Aktualitātes 11:41, 2. Mai. 2022
Vai uzņēmums drīkst Ukrainas civiliedzīvotāju pieņemt neapmaksātā darbā ar mērķi viņu apmācīt, lai pēc noteikta laika pieņemtu algotā darbā? Kādi dokumenti šādā gadījumā uzņēmumam jānoformē personai, kuru apmācīs? Cik ilgu laiku uzņēmumam ir tiesības apmācīt potenciālo darbinieku? Savukārt, ja Latvijas uzņēmums vēlas pieņemt ukraiņu ieceļotāju praksē, kādi dokumenti jānoformē šādā gadījumā?
Darba tiesības 06:00, 28. Apr. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
"Dzintara" stāsts
Vairumam, dzirdot vārdus “preču zīme”, tie asociējas ar tādiem jēdzieniem kā nosaukums vai logo, bet tikai retais nodomā, ka runa ir par mantu, kam var būt nozīmīga loma biznesa attīstībā. Piemērs, kas apliecina, ka preču zīme ir biznesam svarīgs aktīvs, ir Latvijas, iespējams, slavenākās preču zīmes “Dzintars” gadījums. Ko no tā varam secināt?
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Mai. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:58, 1. Apr. 2022
Saistībā ar Krievijas Federācijas īstenoto teritoriālās integritātes graušanu un iebrukumu Ukrainā Eiropas Savienība un virkne citu demokrātisko valstu ir piemērojušas ar Krievijas Federāciju un Baltkrieviju saistītām organizācijām un fiziskām personām Latvijai saistošas starptautiskās sankcijas. Saņemta informācija, ka tiek sniegti padomi, kā apiet sankcijas, veicot maksājumus, izmantojot "PayPal" maksājumu sistēmu, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).
Aktualitātes 16:36, 9. Mar. 2022
Publisko iepirkumu likuma 5. panta 3. punktā noteikts, ka pasūtītājs nepiemēro šajā likumā noteiktās iepirkuma procedūras, ja iepirkuma līguma paredzamā līgumcena ir mazāka par iepirkuma līgumiem Ministru kabineta noteiktajām līgumcenu robežvērtībām un ja to slēdz par tādu muzejisko priekšmetu iepirkumu muzeju krājumu papildināšanai, kam ir mākslinieciska, kultūrvēsturiska, zinātniska vai memoriāla vērtība. Vai šis izņēmums attiecināms tikai uz publiskajiem muzejiem un akreditētiem privātiem muzejiem vai uz visām kapitālsabiedrībām un iestādēm, ja, piemēram, plānots iegādāties interjera priekšmetus, t.i., gleznas?
Komercdarbība 06:00, 1. Mar. 2022
Lai nodrošinātu tiesisko noteiktību un stabilitāti, likumdevējs paredzējis, ka persona savas tiesības var izlietot noteiktu laikaposmu. Tā tas ir arī darba attiecībās, kur pastāvošos termiņus var iedalīt divos veidos – noilguma un prekluzīvie termiņi.
Darba tiesības 06:00, 14. Mar. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:00, 2. Mar. 2022
Galvojumu tēma ir aktuāla gan fiziskām, gan juridiskām personām, taču praksē galvojumus biežāk prasa tieši komersantu dalībniekiem – fiziskām personām. Aplūkosim būtiskākos jautājumus, kas par šo tēmu jāzina ikvienam galvotājam un galvojuma ņēmējam.
Klausies
Lietvedība
06:00, 28. Feb. 2022
Laikā no šā gada 15. februāra līdz 1. aprīlim ieskaitot valsts amatpersonām Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir jāiesniedz valsts amatpersonas kārtējā gada deklarācija par 2021. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu.
Aktualitātes 15:30, 15. Feb. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 08:35, 3. Feb. 2022
Valsts īsteno dažādus pasākumus, lai novērstu izvairīšanos no nodokļu samaksas. Pamatā šie pasākumi paredzēti nozarēs, kurās saredzamas krāpnieciskas darbības ar mērķi samazināt valsts budžetā maksājamos nodokļus. Visbiežāk nesamaksātos nodokļus izmanto, lai uzņēmuma darbiniekiem izmaksātu algas "aploksnēs" vai norēķinātos ar sadarbības partneriem skaidrā naudā, neatspoguļojot darījumus grāmatvedībā, attiecīgi nesamaksājot par tiem nodokļus.
Komerctiesības 06:00, 11. Feb. 2022
Iepriekšējā rakstā plašāk aplūkojām būvniecības garantiju jautājumu, bet šoreiz pievērsīsimies tēmai par pasūtītāja aizsardzību situācijās, kad būvdarbu veicējam pasludināta maksātnespēja. Tiesu praksē rodama virkne aktuālu atziņu par šo jautājumu.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 24. Jan. 2022
Ekonomisko lietu tiesa 2022. gada 31. janvārī pasludinājusi saīsināto spriedumu tā sauktajā otrajā digitālajā lietā, attaisnojot apsūdzētās personas. Visas personas bija apsūdzētas par krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā, ieviešot Latvijā televīzijas programmu zemes apraidi ciparformātā. Viena no apsūdzētājām personām papildus tika apsūdzēta arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, informē Latvijas tiesu portāls.
Jaunākās tiesvedības 16:00, 31. Jan. 2022
Satversmes tiesas 2. kolēģija 2022. gada 25. janvārī ierosināja lietu “Par Civilprocesa likuma 534., 534.1, 535., 536. un 537. panta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 92. panta pirmajam teikumam”.
Jaunākās tiesvedības 10:06, 28. Jan. 2022
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir izvērtējis un pieņēmis lēmumu par SIA “Civinity Solutions” (Sabiedrība) rīcību, konstatējot negodīgu komercpraksi un uzliekot 5 000 eiro soda naudu. Pārkāpumi saistīti ar rēķinu izsūtīšanu, kuros tika iekļauta maksa par komunālo maksājumu rēķinu sagatavošanu un izrakstīšanu, informē PTAC.
Aktualitātes 11:00, 19. Jan. 2022
Tieslietu ministrija ir apkopojusi izmaiņas normatīvajos aktos, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
Likumdošana 17:00, 3. Jan. 2022