Viens no kopīpašuma īpašniekiem ir veicis īpašuma uzlabošanas darbus, jo vēlas, lai īpašums tiktu saglabāts. Citi īpašnieki šajos darbos neiesaistījās. Vai īpašniekam, kurš atjauno īpašumu, ir tiesības lūgt pārējiem īpašniekiem atlīdzināt ieguldītos izdevumus?
Civiltiesības 06:00, 27. Aug. 2024
Lai sagatavotos Eiropas Savienības regulas 2023/1114 par kriptoaktīvu tirgiem (MiCA regula) ieviešanai, Saeima 2024.gada 14.novembrī apstiprināja grozījumus Komerclikumā. Grozījumos noteikts, ka turpmāk uzņēmumi pamatkapitāla apmaksai drīkstēs izmantot kriptoaktīvus.
Likumdošana 11:27, 21. Nov. 2024
Lai iedzīvotājiem, kuri īrē pašvaldības dzīvojamo telpu, būtu iespēja šīs telpas iegūt īpašumā, 2024.gada 17.oktobrī pirmajā lasījumā pieņemti grozījumi likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā”, informē Saeima.
Likumdošana 09:32, 18. Okt. 2024
Lai precizētu apdrošināšanas stāža noteikšanas kārtību un pielīdzinātu darbu bijušajās Padomju savienības republikās ar ieguldījumu šī brīža pensiju sistēmā, Saeima 2024.gada 17.septembrī konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts pensijām”.
Likumdošana 16:51, 18. Sep. 2024
Šī gada 4.jūnijā Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-23/2024 par tādas datubāzes aizsardzību, ko veido tīmekļvietnē publicēti darba sludinājumi. Senāta spriedums palīdz novērtēt juridiski sarežģītu situāciju, kas tika izšķirta ar savstarpēji pretējiem zemākas instances tiesas spriedumiem, turklāt tās izskatīšanas gaitā Rīgas apgabaltiesa uzdeva prejudiciālos jautājumus Eiropas Savienības Tiesai.
Tiesvedības 06:00, 2. Sep. 2024
Eiropas Savienības Vispārējā tiesa norāda, ka valsts iestādēm, kas īsteno ierobežojošos pasākumus, jāpārliecinās, ka iejaukšanās uzņēmuma klientu tiesībās uz īpašumu atbilst Eiropas Savienības Pamattiesību hartai, norāda Eiropas Savienības Tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:15, 12. Sep. 2024
Vai uzņēmums drīkst piesaistīt jaunus darbiniekus, piedāvājot labākus darba apstākļus un bonusus salīdzinājumā ar tiem, kas pienākas esošajiem darbiniekiem?
Darba tiesības 06:00, 22. Aug. 2024
Senāta Administratīvo lietu departaments 14.martā atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu pieteicējas strīdā ar Valsts ieņēmumu dienestu par nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumu, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:07, 15. Mar. 2023
Piedāvājumu vērtēšana ir būtiska iepirkuma daļa, kuras mērķis ir nodrošināt godīgu un efektīvu iepirkuma procedūru. Šajā posmā iepirkumu veicējs (pasūtītājs) pārbauda piedāvājumu atbilstību iepirkuma dokumentācijas prasībām, un tās laikā bieži vien tiek konstatētas tādas neatbilstības kā nepiemērota pretendenta atzīšana par uzvarētāju, piedāvājumu neatļauta papildināšana, tehniskajai specifikācijai neatbilstoša piedāvājuma pieņemšana un piedāvājuma līgumcenas pārsniegšana 150% apmērā no paredzamās līgumcenas. Kam pievērst uzmanību, lai piedāvājums iepirkumā atbilstu prasībām?
Publiskie iepirkumi 06:00, 31. Jūl. 2024
Kā palielināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitālu un kas jāiekļauj pamatkapitāla palielināšanas noteikumos? Kas būtu jāizvērtē uzņēmumam, pieņemot lēmumu palielināt pamatkapitālu? Vai obligāti kopā ar pamatkapitāla palielināšanas noteikumiem jāiesniedz arī jauno dalībnieku pieteikumi daļu iegūšanai?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 2. Aug. 2024
Lai turpinātu samazināt Krievijas ieņēmumus un pastiprinātu eksporta ierobežojumus rūpniecības precēm un progresīvajām tehnoloģijām, Eiropas Savienībā pieņemta 14.sankciju pakete, informē Eiropas Komisija.
Aktualitātes 13:50, 25. Jūn. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:15, 4. Jūl. 2024
Uzsākot kopīgu biznesu vai ieguldot finansiālos līdzekļus jau esošā projektā, topošie biznesa partneri bieži vien ir optimisma pilni par savu izloloto biznesa ideju realizāciju un sadarbības attiecībām, kas balstās uz savstarpēju cieņu un uzticēšanos. Tomēr prakse rāda, ka biznesa plāni mēdz nerealizēties, kā iecerēts, un pat vissaticīgākajās partnerattiecībās var iestāties sasalums. Vai, gluži pretēji, uzsāktais projekts var izrādīties pārāk veiksmīgs, agrāk vai vēlāk noslēdzoties ar kāda biznesa partnera izstumšanu no sabiedrības. Viens no biežākajiem biznesa neizdošanās iemesliem ir tieši strīdi starp dalībniekiem.
Lietvedība 06:00, 8. Jūl. 2024
Senāts 2024.gada 4.jūnijā izskatīja lietu, kurā portāla Cv.lv turētāja sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) “Alma Career Latvia” bija cēlusi prasību pret portāla Kurdarbs.lv turētāju SIA “Melons” par datubāzes veidotāja tiesību pārkāpuma novēršanu. Senāts atstāja negrozītu spriedumu, ar kuru minētā prasība tika noraidīta.
Jaunākās tiesvedības 11:41, 5. Jūn. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:56, 3. Jūn. 2024
Senāts 2024.gada 24.aprīlī atcēla spriedumu, ar kuru noraidīts “Liepājas apbedīšanas birojs” prasījums atcelt Liepājas domes lēmumu, ar kuru apstiprināti pašvaldības nekustamā īpašuma apbūves tiesības izsoles noteikumi par privātpersonas tiesībām uz zemesgabalu krematorijas būvniecībai, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:46, 26. Apr. 2024
Saeimā ir iesniegts jaunā Imigrācijas likuma likumprojekts. Apskatām, kādas izmaiņas tas varētu ieviest un kādā stadijā šobrīd atrodas.
Darba tiesības 06:00, 10. Mai. 2024
Amerikas Savienoto Valstu pilsone Gabriēla Diāna Kaplāne ir vērsusies tiesā ar prasību pret Latviju par viņai nodarītajiem zaudējumiem, kas radušies likumdevējam ilgstošā laika periodā vairākkārt pieņemot Satversmei neatbilstošas tiesību normas piespiedu dalītā īpašuma jautājumos, informē zvērināta advokāte Dace Timermane.
Jaunākās tiesvedības 15:32, 17. Apr. 2024
No 2024.gada 16.aprīļa pieredzējušu zvērinātu advokātu Armanda Rasas un Jāņa Ešenvalda 2010.gadā dibinātais zvērinātu advokātu birojs “Rasa & Ešenvalds” (vēlāk SIA “Zvērinātu advokātu birojs RER Lextal”) oficiāli apvienots ar Lietuvas “ILAW LEXTAL” un Igaunijas “LEXTAL. Tā rezultātā dibināts zvērinātu advokātu birojs “WIDEN”.
Aktualitātes 12:53, 16. Apr. 2024
Latvijā darbiniekus var motivēt dažādos veidos – organizējot darba pasākumus, piešķirot veselības apdrošināšanu, darba automašīnu un telefonu, kā arī uzņēmuma akciju/daļu pirkuma tiesības. Visi darbiniekam piešķirtie labumi, ko var personificēt un kam nav likumā noteikta atbrīvojuma, ir apliekami ar nodokļiem. Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēta arī virkne labumu, ko darba devējs var nodrošināt bez papildu nodokļu sloga.
Darba tiesības 06:00, 4. Mar. 2024
Tiesāšanās bieži vien ir ilgs, dārgs un riskants process, jo īpaši fiziskām personām un vidējiem vai maziem uzņēmumiem. Finansiālie apsvērumi ir viens no noteicošajiem aspektiem tiesvedības uzsākšanai, tikai pēc tam ir tādas kategorijas kā taisnīgums, tiesību aizsardzība, piekļuve tiesai un tamlīdzīgi. Šo problēmu daudzās valstīs risina ar trešo personu finansējuma palīdzību, kas Latvijas praksē tiek izmantota reti.
Komerctiesības 06:00, 13. Mar. 2024
Beidzot tā pa īstam jūtama pavasara saule. Vēl jau noteikti būs arī kāda sniega kārta, bet tagad, pavasarīgo sajūtu ieskautiem, laiks žurnāla “iTiesības” februāra lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 12:35, 8. Mar. 2024
Ievērojot finanšu sektora augošo atkarību no informācijas un komunikāciju tehnoloģijām un nemitīgi evolucionējošos kiberdraudus, sektora digitālā noturība kļuvusi par daļu no Eiropas Savienības digitālās finanšu darbības stratēģijas prioritātēm. Šobrīd ir atlicis nepilns gads līdz spēkā stāsies, diskutabli, līdz šim nozīmīgākais finanšu sektora kiberdrošībai veltītais normatīvais akts Eiropas Savienībā – 2022.gada izskaņā pieņemtā regula 2022/2554 par finanšu nozares digitālās darbības noturību. Tā piemērojama, sākot ar 2025.gada 17.janvāri.
Datu aizsardzība 06:00, 16. Feb. 2024
Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļā paredzēti pieci pamatojumi, kas piemērojami darba līguma uzteikumam saistībā ar darbinieka uzvedību. Katra pamatojuma piemērošanai ir noteikti pamatkritēriji, taču to praktiskā piemērošana prasa dziļāku izpratni. Tāpat likums nosaka darba devēja pienākumu ievērot noteiktu procesu darba līguma uzteikumam. Kā pareizi uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz darbinieka uzvedību?
Darba tiesības 06:00, 22. Jan. 2024
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2024
Konkurences padome (KP) tirgus uzraudzībā pēta tirgotāju un piegādātāju sadarbību tirdzniecības veicināšanas pasākumu laikā, ko tirgus dalībnieki īsteno, lai piesaistītu patērētājus.
Aktualitātes 06:00, 27. Dec. 2023
Līgums par preču izplatīšanu ir vienošanās starp divām vai vairāk pusēm, kas nosaka preču izplatīšanas noteikumus un nosacījumus. Šis līguma veids ir plaši izplatīts pasaulē, tomēr vēl aizvien iesaistītajām pusēm ir daudz neskaidru jautājumu. Apskatām, kas ir šī līguma galvenie elementi, kuri normatīvie akti to regulē un kā šis līguma veids atšķiras no citiem.
Lietvedība 10:00, 22. Nov. 2023
Viens no raksturīgākajiem audiovizuālās un elektroniskās komunikācijas jomā vērojamās pārveides aspektiem ir digitālā satura veidotāju izplatītie paziņojumi sistemātiski un dažādos formātos (video, komentāri, fotogrāfijas), sasniedzot augstu atpazīstamību mērķauditorijā, kurai šie paziņojumi ir adresēti. Eiropas Ekonomikas Sociālo lietu komiteja ir publicējusi viedokli par digitālā satura veidotāju nelikumīgām darbībā, un ieteikumiem to novēršanai, norāda Latvijas patērētāju interešu aizstāvības asociācija.
Aktualitātes 14:43, 11. Dec. 2023
Samērīguma jeb proporcionalitātes princips (angļu val. Principle of proportionality) vai nesamērīguma aizlieguma princips ir viens no vispārējiem publisko tiesību principiem. Samērīguma princips nosaka, ka ir jābūt saprātīgām attiecībām starp mērķi, ko publiskā vara ar administratīvo aktu vai faktisko rīcību vēlas sasniegt, un indivīda tiesību un leģitīmo interešu ierobežojumu. Turklāt izvēlētie līdzekļi mērķa sasniegšanai nedrīkst būt ierobežojošāki nekā konkrētajā gadījumā nepieciešams, norāda Konkurences padome.
Jaunākās tiesvedības 14:54, 24. Nov. 2023
Vai kreditoram, lai atgādinājums būtu pienācīgi paziņots, ir tiesīgs sūtīt atgādinājumu parādniekam uz viņa līgumā norādīto saziņas adresi, vai arī kreditoram ir pienākums noskaidrot parādnieka deklarēto dzīvesvietu un atgādinājumu sūtīt uz to. Senāta Civillietu departaments izskatīja juridisko interpretāciju saistībā ar kreditora atgādinājumu parādniekam.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2023
Darba devējs katru mēnesi izmaksā darbiniekam motivācijas prēmiju. Vai darba devējam katru mēnesi jāsagatavo rīkojums par ikmēneša prēmijas piešķiršanu?
Klausies
Lietvedība
06:00, 24. Okt. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 2023.gada 7.novembrī lietā SKA-183/2023 atcēla Administratīvās rajona tiesas spriedumu, ar kuru apmierināts žurnālista pieteikums un Rīgas domei (RD) uzlikts pienākums izsniegt Mežaparka Lielās estrādes rekonstrukcijas iepirkuma uzvarētājas sagatavoto tāmi. Senāts lietu nodeva jaunai izskatīšanai.
Jaunākās tiesvedības 14:09, 10. Nov. 2023
2023.gada 29.jūnijā stājās spēkā regula 2023/1114 par kriptoaktīvu tirgiem, kas attiecas uz visiem kriptoaktīvu veidiem, kas nav iekļauti kādā no tiesību aktiem un regulē finanšu pakalpojumus. To plānots piemērot no 2024.gada. Apskatām regulas tvērumu, kā arī tās ietekmi uz Eiropas Savienības (ES) licencētām kredītiestādēm, ieguldījumu brokeru sabiedrībām, ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām, alternatīvajiem ieguldījumu fondiem un e-naudas iestādēm, kas vēlas sniegt kriptoaktīvu pakalpojumus.
Komerctiesības 06:00, 11. Okt. 2023
Eiropas Savienības (ES) otra augstākā tiesa noraidījusi Īrijas zemo cenu aviokompānijas "Ryanair" prasību pret Eiropas Komisiju (EK) par Latvijas sniegto finansiālo atbalstu nacionālajai lidsabiedrībai "airBaltic" koronavīrusa pandēmijas seku pārvarēšanai.
Jaunākās tiesvedības 14:09, 19. Okt. 2023
2023.gada 5.aprīlī stājās spēkā grozījumi Autortiesību likumā (AL) un Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumā (AKPL), ieviešot vairākas būtiskas izmaiņas saistībā ar autordarbu izmantošanu. Izskatīsim, kādi nosacījumi jāparedz jaunajos autoratlīdzības līgumos un kādas izmaiņas jāveic esošajos līgumos atbilstoši grozījumiem.
Lietvedība 06:00, 16. Okt. 2023
Kas būtu jāņem vērā, ja vēlaties iegādāties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidenta? Vai to iespējams realizēt tikpat vienkārši kā iegādājoties īpašumu no jebkura cita īpašnieka Latvijā? Acīmredzot – nē. Īsumā par riskiem, iegādājoties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidentiem.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 13. Okt. 2023
Kas ir nemateriālie ieguldījumi? Kā celt prasību tiesā, ja nav ziņu par atbildētāja identitāti? Kā novērtēt un uzlabot uzņēmuma digitālo briedumu? CMR konvencija – kas tā ir un kad tiek pielietota? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 10:00, 31. Jūl. 2023
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks labprātīgi atsakās no savām daļām (daļas pāriet sabiedrībai ar ierobežotu atbildību) vai dāvina tās. Vai šādā situācijā ir jāatlīdzina dalībnieka ieguldījums?
Komercdarbība 06:00, 25. Jūl. 2023
Konkurences padome (KP) padziļinātā izpētē par biedrības “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) piemērotajiem kritērijiem atlīdzības maksas tarifu aprēķināšanai par mūzikas atskaņošanu viesnīcu istabās secināja, ka vairāki tarifu aprēķināšanas kārtībā piemērotie kritēriji nav uzskatāmi par pamatotiem. LaIPA ņēma vērā KP aicinājumu un, sadarbojoties ar nozares asociāciju “Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija”, vienojās par pāreju uz jaunu, pamatotu atlīdzības maksas piemērošanas kārtību.
Aktualitātes 08:20, 24. Jūl. 2023
//= $article['Article']['score'] ?>
Franšīzes līgums
Franšīzes līgums tiek atzīts par vienu no modernajiem līgumu veidiem, kas ir labs līdzeklis (instruments) savas uzņēmējdarbības, preču vai pakalpojumu paplašināšanai, attīstībai un popularizēšanai. No otras puses franšīzes līgums dod iespēju citām personām, proti, franšīzes ņēmējiem, – iespēju izmantot jau konkrētu (gatavu) biznesa modeli vai pārdošanas sistēmu (franšīzi), lai veiktu preču vai pakalpojumu tālāku ražošanu, izplatīšanu vai pārdošanu.
Komerctiesības 06:00, 2. Aug. 2023
Lai gūtu praktiskas zināšanas par to, kā uzlabot darba produktivitāti, izmantojot elektroniskos rīkus, vienuviet pulcēsim Latvijas zinošākos ekspertus un labākos digitālo risinājumu izstrādātājus, kas rādīs veidus, kā uzņēmuma procesus padarīt efektīvākus. Vienā dienā sniegsim iespēju uzzināt visu nepieciešamo uzņēmuma elektronizācijai un produktivitātes celšanai kā juridiski, tā praktiski. Tāpēc interneta žurnāls “iFinanses” aicina uz izstādi-forumu "Uzņēmuma elektronizācija 2023" 28.septembrī ATTA CENTRE Krasta ielā 60, Rīgā.
Aktualitātes 10:00, 10. Aug. 2023
Kā VID veicas ar PVN atmaksu? Ieguldījums vai krāpniecība? Kā atbrīvoties no papīra dokumentiem uzņēmumā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 15:30, 4. Jūl. 2023
Atbilstoši Eiropas Savienības tiesību aktiem dalībvalstīm ir noteikts pienākums nodrošināt, ka autoriem un izpildītājiem, kas ir licencējuši vai nodevuši savas ekskluzīvās tiesības uz savu darbu vai blakustiesību objektu izmantošanu citai personai, ir tiesības saņemt pienācīgu un samērīgu atlīdzību. Kas ir “taisnīga atlīdzība”?
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 26. Jūn. 2023
Vēlos saprast, uz kāda pamata var veikt atalgojuma izmaksu sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašniekam – valdes priekšsēdētājam un vienīgajam valdes loceklim. Saprotu, ka uz šo amatpersonu neattiecas Darba likuma normas, bet to reglamentē Komerclikums. Tātad SIA valdes priekšsēdētājs ar lēmumu nosaka sev pats savu atalgojumu, kas grāmatvedībā tiek aprēķināta kā darba samaksa ar visiem algai piemērojamajiem nodokļiem?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 27. Jūn. 2023
Uzņēmumu reģistrs (UR) atvēris jaunas 15 datu kopas Latvijas Atvērto datu portālā. Tādējādi šobrīd kopumā atvērto datu veidā Latvijas Atvērto datu portālā UR atvēris 25 datu kopas, tostarp Eiropas Komisijas definētās augstvērtīgās datu kopas.
Aktualitātes 09:00, 13. Jūl. 2023
2023.gada 1.jūlijā tiek uzsākta akciju sabiedrību (AS) reforma, kuras mērķis ir nodrošināt akciju sabiedrību caurspīdīgumu un drošu uzņēmējdarbības vidi, radot pieeju informācijai par akciju sabiedrību īpašniekiem, vēsta Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 08:00, 13. Jūl. 2023
Sākot ar 2023.gada 12.jūliju veiktajos iepirkumos, kuru paredzamās līgumcenas summa sasniedz 250 miljonus eiro, piemērojama kļūst Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu.
Likumdošana 17:00, 13. Jūl. 2023
Lai novērstu interešu konflikta veidošanos risku un īstenotu labas pārvaldības principus publiskajā sektorā un valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās, Valsts kanceleja rosina ierobežot valsts amatpersonu iespējas ieņemt vairākus vadošus amatus kapitālsabiedrībās, brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās.
Likumdošana 16:05, 6. Jūl. 2023
Beidzot ir izsludināta pieteikšanās uzņēmumu digitālās transformācijas sekmēšanas atbalsta programmām, un uzņēmēji var ķerties klāt savu ieceru īstenošanai. Viena būtiska nianse gan ir jāpatur prātā, un tā ir pakalpojumu sniedzēju izvēle, proti, iepirkuma procedūra, kuras rezultātā uzņēmums izvēlas pakalpojumu sniedzēju, kas ieviesīs digitālos risinājumus uzņēmumā.
Publiskie iepirkumi 06:00, 21. Jūn. 2023
Senāta Civillietu departaments 7.jūnijā pieņēma lēmumu vērsties Eiropas Savienības Tiesā, lai noskaidrotu, kā interpretējamas un piemērojamas Eiropas Savienības tiesību normas līgumam par atbalsta sniegšanu jaunam sportistam jeb tā sauktajam „cerību līgumam”.
Jaunākās tiesvedības 13:00, 8. Jūn. 2023
2023.gada 5.aprīlī spēkā stājās apjomīgi grozījumi Autortiesību likumā. Izmaiņas attiecas gan uz darba attiecību ietvaros veikto darbu izmantošanu, gan datorprogrammu autoru tiesību ierobežošanu, gan autordarbu izmantošanu digitālajā vidē. Tāpat noteiktas autora tiesības rīkoties ar savu darbu un pieprasīt taisnīgu atlīdzību, darbu izmantotāju pienākums sniegt informāciju par darbu izmantošanas veidiem un gūtajiem ieņēmumiem un citas svarīgas izmaiņas. Izskatām tās!
Klausies
Lietvedība
06:00, 22. Mai. 2023
Pēdējos pāris gados uzņēmējiem nācies pieņemt, ka ar nenoteiktību jārēķinās un tā ir daļa no standarta biznesa prakses un risku vadības. Daži no šādiem nenoteiktības faktoriem ir gan Eiropas zaļais kurss un tā tiesiskā regulējuma attīstība, gan arī pieaugošās uzraugu, investoru, klientu, darbinieku un citu sadarbības partneru prasības. Tāpēc vides, sociālie un pārvaldības jautājumi (environment, social, governance (ESG)) neizbēgami būs uzņēmumu dienas kārtības augšgalā. ESG ļauj uzņēmējam izprast ne tikai, kā uzņēmumā tiek reaģēts uz klimata pārmaiņām, bet arī,kā uzņēmumā tiek pārvaldīta un pārbaudīta tā darbība un piegādes ķēdes.
Komerctiesības 06:00, 28. Apr. 2023
Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) Lielā palāta 2023.gada 14.februārī pasludināja nozīmīgu spriedumu lietā “Halets pret Luksemburgu”, konstatējot Rafaēla Haleta (Raphaël Halet) - viena no trauksmes cēlējiem, kurš atmaskoja starptautisku uzņēmumu un Luksemburgas nodokļu iestāžu nodokļu praksi, pārkāpumu tiesībās uz vārda brīvību. Plašāk sabiedrībā šī lieta zināma kā Luxleaks jeb Luxembourg leaks skandāls.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 3. Mai. 2023
Līgums par Eiropas Savienības (ES) funkcionēšanu nosaka, ka Eiropas Revīzijas palātai ir jāveic ES budžeta un nozaru politikas revīzija, kas nosedz ES izdevumu finanšu, atbilstības un lietderības aspektus. Galvenais mērķis ir sniegt ES nodokļu maksātajiem informāciju par to, vai ES un nacionālās iestādes, kā arī finansējuma gala saņēmēji novirza investīcijas tiem mērķiem un tādā apjomā, kā to paredzējuši likumdevēji ES un nacionālajā līmenī. Šī pārskatatbildība ir īpaši svarīga kopš Covid-19 pandēmijas, kad ES rīcībā ir ne tikai lielāki tradicionālie budžeta līdzekļi, bet arī finanšu tirgos aizņemtais finansējums.
Tiesvedības 06:00, 12. Mai. 2023
Komercsabiedrībām ir tiesības pašām veidot savu lietu nomenklatūru, tostarp, ar retiem izņēmumiem, arī noteikt dokumentu glabāšanas laiku. Jautājums par autoratlīdzības līgumiem. Uzņēmuma līgumiem atbilstoši Civillikuma prasībām nav noteikti obligātais glabāšanas laiks, bet kā ir ar autoratlīdzības līgumiem? Vai tie, tāpat kā darba līgumi, jāglabā nenoteiktu laiku, vai arī uzņēmuma vadītājam ir jāizvērtē to glabāšanas laiks?
Klausies
Lietvedība
06:00, 18. Mai. 2023
Senāts 2023.gada 25.janvāra spriedumā lietā SKC-46/2023 izskatīja kasācijas sūdzību par pirkuma maksas samazināšanu patērētāja iegādātai lietotai automašīnai slēptu defektu dēļ, kas raksturojami kā preces neatbilstība līgumam.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 10. Apr. 2023
Preču zīme ir viens no pazīstamākajiem intelektuālā īpašuma objektiem: tas ir apzīmējums, kas atšķir vienas personas preci vai pakalpojumu no citas personas precēm vai pakalpojumiem. Intelektuālā īpašuma tiesību ietvarā preču zīme pieder pie tā sauktā rūpnieciskā īpašuma, līdzīgi kā patenti un dizainparaugi.
Intelektuālais īpašums 06:00, 6. Mar. 2023
Viens no aktuāliem jautājumiem, ar kuru atkal un atkal saskaras darījuma puses, ir prasījuma tiesību noilgums. Īpaši svarīgs šis termins ir kreditoram, jo, laikus neveicot darbības sava kapitāla atgūšanai no parādnieka, ir iespējams zaudēt prasījuma tiesības kopumā. Ko tas nozīmē?
Komerctiesības 08:00, 15. Feb. 2023
Trauksmes celšanas jēdziens uzņēmējiem Latvijā nav svešs, tomēr līdz ar jaunā Trauksmes celšanas likuma pieņemšanu un stāšanos spēkā 2022.gada 4.februārī ir aktualizējies jautājums par iekšējās trauksmes celšanas sistēmas izveidi, kā arī radušās jaunas nianses, kuras uzņēmējiem būtu jāņem vērā. Apskatām, kāpēc iekšējās trauksmes sistēmas izveide uzņēmumiem ir būtiska un kas jāzina, to veidojot.
Komerctiesības 06:00, 3. Feb. 2023
2023.gada 12. janvārī Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā. Paredzētas būtiskas izmaiņas autortiesību regulējumā, ietekmējot gan autorus un izpildītājus, gan darbu izmantotājus. Apkoposim, mūsuprāt, svarīgākās no tām.
Intelektuālais īpašums 06:00, 31. Jan. 2023
Senāts, izskatot lietu SKC‑46/2023 kasācijas kārtībā 25.janvārī, atcēla Zemgales apgabaltiesas 2021.gada 20.maija spriedumu, ar kuru noraidīta patērētāja prasība par pirkuma maksas samazināšanu un pirkuma maksas daļas piedziņu no automašīnu tirgotājas sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Automotiv", kas veic saimniecisko darbību ar zīmolu "EZ AUTO". Lieta nodota jaunai izskatīšanai Zemgales apgabaltiesā.
Jaunākās tiesvedības 14:19, 26. Jan. 2023
Šis nu gan bijis neparasts gads! Tā vien gribas iesaukties, apdomājot būtiskākās atziņas, kas šogad gūtas. Daudzas no tām noteikti vērts paņemt līdzi nākamajā un arī daudzos citos gados. Kādi ir būtiskākie šī gada tiesību jomas “pieturpunkti”, un ko esam iemācījušies, tajos piestājot?
Komerctiesības 06:00, 30. Dec. 2022
2021.gada nogalē spēkā stājās regula 2020/1503 par Eiropas kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem uzņēmējdarbībai, bet 2022.gada 4.maijā – Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likums, kurā noteiktas nacionālās prasības kolektīvās finansēšanas pakalpojumu jomā Latvijā. Pieņemot abus tiesību aktus, tiek novērsti juridiski šķēršļi kolektīvās finansēšanas pakalpojumu pārrobežu sniegšanā un radīta labvēlīga vide uzņēmējiem alternatīvā finansējuma piesaistē.
Komerctiesības 06:00, 4. Jan. 2023
Lai organizācija sasniegtu augstus mērķus, vispirms tie ir jādefinē, bet pēc tam – ar tiem jāiepazīstina darbinieki. Katram iesaistītajam darbiniekam jāsaprot, ko organizācija vēlas panākt un kāds ir katra individuālais ieguldījums kopējo mērķu sasniegšanā. Amata apraksts ir instruments, kas palīdz darbiniekiem darīt pareizās lietas, nosakot tiem skaidrus mērķus un izvirzot saprotamas prasības.
Darba tiesības 06:00, 20. Dec. 2022
Meklētājprogrammas pakalpojumu sniedzējam ir jāatsaista piesaistītajā saturā ietvertā informācija, ja atsaistīšanu lūgusī persona pierāda, ka šī informācija ir acīmredzami nepatiesa, Eiropas Savienības Tiesa secinājusi spriedumā lietā C-460/20.
Jaunākās tiesvedības 14:46, 12. Dec. 2022
Finanšu sektors visā pasaulē, tāpat arī Latvijā, attīstās ar inovatīviem risinājumiem, kas galvenokārt balstīti uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstību. Finanšu sektorā digitalizācijai ir bijusi tik nozīmīga loma, ka šobrīd gandrīz visas funkcijas un pakalpojumi balstīti uz digitāliem risinājumiem. Diemžēl digitālā transformācija rada ne tikai jaunas iespējas un ērtākus pakalpojumus klientiem, bet arī jaunus riskus.
Datu aizsardzība 06:00, 14. Dec. 2022
Būtiska zaļā kursa prioritāte ir ilgtspējīgs finansējums. Proti, Eiropas Savienībai ir plāns par finanšu sistēmas saskaņošanu ar tās politiku attiecībā uz atbalstu ilgtspējīgai izaugsmei un investīcijām, kuras mērķis ir veicināt publiskā un privātā kapitāla pieaugumu ilgtspējīgām investīcijām.
Komerctiesības 06:00, 21. Jan. 2022
Nereti nekustamo īpašumu Latvijā, tostarp no juridiskām personām, vēlas iegādāties ārzemnieki, kas šeit vai nu vēlas uzsākt dzīvot vai braukt atpūsties, vai arī sākt izmantot īpašumu uzņēmējdarbības veikšanai. Aplūkosim nosacījumus, kas jāņem vērā, lai ārzemnieks varētu iegādāties īpašumu Latvijā.
Lietvedība 06:00, 26. Okt. 2022
Cik gan daudz un dažādu preču un pakalpojumu piedāvā mūsdienu biznesa vide – sākot no, piemēram, papīra lapu izgatavošanas un tirdzniecības, līdz pat īpaši sarežģītām ar 3D printeru palīdzību radītām specifiskām lidmašīnu detaļām! Katrā šādā procesā var būt iesaistīts arī komercnoslēpums. Kā to aizsargāt no darbinieku negodprātības? Ielūkosimies vairākos pasaules tiesu prakses piemēros.
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Nov. 2022
Ja sadarbības partneris nepilda līgumā noteiktās saistības, līgumslēdzējam var nākties vērsties ar prasību tiesā. Iepriekš aplūkojām, kā celt prasību pret parādnieku – ārvalsts darījuma partneri –, bet šoreiz aplūkosim, kā notiek tiesas vai šķīrējtiesas lēmuma izpilde Latvijā, un apkoposim citu valstu piemērus.
Tiesvedības 06:00, 19. Okt. 2022
Apkoposim Eiropas Savienības Tiesas atziņas kādā šogad pieņemtā spriedumā, kurā tiesa analizējusi, vai ir tiesiski noteikt vecuma ierobežojumu arodbiedrības priekšsēdētāja kandidātiem!
Tiesvedības 06:00, 14. Okt. 2022
Ikvienam uzņēmumam gribas, lai tā darbības "veiksmes atslēdziņas" nekļūtu zināmas konkurentiem. Izrādās, šādas informācijas turēšana slepenībā nav nekas jauns. Piemēram, stikla ražošanas paņēmieni sākotnēji bija cieši aizsargāts noslēpums – 13.gadsimtā Venēcijas stikla ražotājus pat izolēja Murāno salā un aizliedza viņiem doties prom no tās. Kādi ir līdzvērtīgi efektīvi, bet mūsdienām atbilstoši līdzekļi, kā uzņēmumam aizsargāt savu zinātību jeb know-how?
Komerctiesības 06:00, 28. Sep. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
"Dzintara" stāsts
Vairumam, dzirdot vārdus “preču zīme”, tie asociējas ar tādiem jēdzieniem kā nosaukums vai logo, bet tikai retais nodomā, ka runa ir par mantu, kam var būt nozīmīga loma biznesa attīstībā. Piemērs, kas apliecina, ka preču zīme ir biznesam svarīgs aktīvs, ir Latvijas, iespējams, slavenākās preču zīmes “Dzintars” gadījums. Ko no tā varam secināt?
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Mai. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienība (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Aktualitātes 11:41, 2. Mai. 2022
Ārpakalpojuma sniedzēji nereti kļūst par personas datu apstrādātājiem vai uzņemas kopīga pārziņa vai pat atsevišķa pārziņa pienākumus. Neatkarīgi no lomu sadalījuma personas datu aizsardzības jautājumi, izmantojot ārpakalpojuma sniedzējus, jāsakārto līgumiski. Īpaši detalizēti Vispārīgajā datu aizsardzības regulā noteikta personas datu apstrādes līguma slēgšana starp pārzini un apstrādātāju. Turklāt šādam līgumam jābūt ar ikvienu personas datu apstrādātāju.
Datu aizsardzība 06:00, 23. Mar. 2022
Vai darba devējs no darbinieka var atprasīt par darbinieka apmācībām samaksātos līdzekļus, ja darba tiesiskās attiecības izbeigtas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 7. Mar. 2022
Kolektīvā finansēšana ir samērā jauns finanšu instruments, kas beidzamajos gados piedzīvojis attīstību, taču vienlaikus izgaismojušās arī dažādas juridiskās nianses un neskaidrības vienota normatīvā regulējuma trūkuma dēļ. Lai situāciju mainītu un sakārtotu šo nozari, pagājušā gada nogalē pieņemta jauna regula, ar ko ieviestas vienotas prasības pūļa finansējuma pakalpojumu sniedzējiem visā Eiropas Savienībā, tostarp arī Latvijā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 16. Mar. 2022
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 2021. gada vasarā uzsāka AS "Indexo Atklātais Pensiju Fonds" komercprakses izvērtēšanu saistībā ar pensiju 3. līmeņa pakalpojumu reklāmas izplatīšanu un secināja, ka AS "Indexo Atklātais Pensiju Fonds" ir īstenojusi maldinošu un profesionālai rūpībai neatbilstošu komercpraksi. Pēc PTAC aicinājuma minētā sabiedrība apņēmās pārtraukt reklāmas izplatīšanu un turpmāk īstenot godīgu darījumu praksi, informē PTAC.
Aktualitātes 15:07, 24. Feb. 2022
Galvojumu tēma ir aktuāla gan fiziskām, gan juridiskām personām, taču praksē galvojumus biežāk prasa tieši komersantu dalībniekiem – fiziskām personām. Aplūkosim būtiskākos jautājumus, kas par šo tēmu jāzina ikvienam galvotājam un galvojuma ņēmējam.
Klausies
Lietvedība
06:00, 28. Feb. 2022
Baltijas valstīs 2021. gadā kopumā ir reģistrēti 112 uzņēmumu iegādes un apvienošanās darījumi, kuru kopējā vērtība ir 2,3 miljardi eiro, pārsniedzot iepriekšējā gada rezultātu ar 76 darījumiem 1,2 miljardu eiro vērtībā, teikts advokātu biroju apvienības "Ellex" publicētajā pārskatā, kas tapis sadarbībā ar "Mergermarket".
Aktualitātes 17:05, 27. Jan. 2022
Šā gada beigas iezīmē arī šī Eiropas Parlamenta (EP) sasaukuma pilnvaru puslaiku – jau janvārī paredzētas jauna EP priekšsēdētāja un tā vietnieku vēlēšanas, un izmaiņas gaidāms arī parlamenta komiteju vadībā. Pēc pandēmijas satricinājuma 2020. gada sākumā EP ātri pielāgojās darbam jaunajos apstākļos, un aizvadītajā gadā pieņēma virkni lēmumu, kuri jau ietekmē vai tuvākajā laikā ietekmēs dzīvi Eiropā, informē EP.
Aktualitātes 16:00, 22. Dec. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 10:00, 2. Dec. 2021
Pretenzija – nepatīkams pārsteigums komersantam vai viens no rīkiem, ar ko aizsargāt savas tiesības? Jebkurš var nokļūt abās situācijās un kļūt gan par pretenzijas saņēmēju, gan iesniedzēju, līdz ar to noderīgi zināt, kā rīkoties, saņemot pretenziju, un kādos gadījumos savu interešu aizstāvēšanai var izmantot rakstisku pretenziju.
Klausies
Lietvedība
06:00, 26. Nov. 2021
Lai gan diskriminācijas aizliegums nostiprināts starptautiskos līgumos, Eiropas Savienības, konstitucionālā un nacionālā ranga tiesību aktos, praksē ir gadījumi, kad pret darbiniekiem vai darba meklētājiem kādā no darba tiesisko attiecību posmiem var būt vērsta darba devēja diskriminācija darba meklētāja vai darbinieka vecuma dēļ.
Darba tiesības 06:00, 29. Nov. 2021
Satversmes tiesa šā gada 3. decembrī pieņēma spriedumu lietā 2021-12-03 "Par Rīgas domes 2019. gada 18. decembra saistošo noteikumu Nr. 111 "Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtība Rīgā" 11. punkta (redakcijā, kas bija spēkā līdz 2020. gada 31. decembrim) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. pantam un 105. panta pirmajam teikumam".
Jaunākās tiesvedības 17:00, 6. Dec. 2021
Apdrošināšanas brokeru esamība tirgū veicina apdrošināšanas uzņēmumu savstarpējo konkurenci, nodrošinot ne tikai cenas, bet arī kvalitātes konkurenci, kā arī sniedz būtisku ieguldījumu klientu informētībā, lai tie spētu saņemt klienta interesēm visatbilstošāko un izdevīgāko obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas jeb OCTA polises piedāvājumu, noskaidrojusi Konkurences padome, veicot tirgus izpēti.
Aktualitātes 17:00, 25. Okt. 2021
Vides tiesību ainava Latvijā un pasaulē, visticamāk, mainīsies samērā strauji. Iepriekšējā rakstā analizējām situāciju Latvijā, bet nu laiks ielūkoties zaļo tiesvedību jomas pasaules tendencēs. Jau šobrīd zaļo tiesvedību apjoms strauji palielinās.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2021
Turpmāk tiks mainīta kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēju darbības reģistrēšanas kārtība, darbība un atbildības nacionālās prasības, to paredz 12. oktobrī Ministru kabinetā izskatītie un atbalstītie grozījumi Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likumā, kā arī ar to saistītie grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā.
Likumdošana 09:30, 18. Okt. 2021
Kā jau noskaidrojām iepriekšējā šīs tēmas rakstā, kriptovalūta jeb virtuālā valūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu jeb e-naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā. Kā šīs virtuālās valūtas regulētas Latvijas kaimiņvalstīs?
Komerctiesības 06:00, 15. Okt. 2021
Situācijas, kurās personas lūdz izsniegt sarunas ierakstu vai videoierakstu par kādu notikumu kurā iesaistīta persona ir dažādas. Lielākoties šīs situācijas attiecināmas uz gadījumiem, kur personai nepieciešami pierādījumi, kas atrodami attiecīgajos audio un/vai video ierakstos un kas nepieciešami kādas konkrētas likumīgas intereses aizsardzībai. Kā personai, kas vēlas saņemt audio vai video ierakstu, jārīkojas šādās situācijās?
Datu aizsardzība 07:00, 13. Sep. 2021
Domēna vārdu virtuālajā vidē iespējams pielīdzināt mājas adresei vai pastkastītei reālajā pasaulē. Domēna vārda mērķis ir aizvest lietotāju uz mājaslapu internetā. Lai nepieļautu negodīgu konkurenci un patērētāju maldināšanu, radīti noteikumi, kas un kā var reģistrēt un lietot domēna vārdus.
Intelektuālais īpašums 07:00, 6. Sep. 2021
Kāds lasītājs redakcijai iesūtīja jautājumu: "Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību bija trīs īpašnieki, no kuriem viens nomira. Kā rīkoties? Vai jāgaida, kad īpašnieka mantinieks noformē mantojumu, vai arī jau iepriekš jāveic izmaiņas Uzņēmumu reģistrā?" Noskaidrojam!
Valdes locekļi 07:00, 23. Aug. 2021
Ministru kabineta noteikumi Nr.360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” paredz, ka darbavietā darba telpā var pulcēties, nelietojot mutes un deguna aizsegus un neievērojot divu metru distanci, ja tās ir vakcinētas vai pārslimojušas Covid-19 infekciju. Kā arī, darba devējam ir tiesības pieprasīt un apstrādāt no darbinieka iegūto informāciju par atbilstību vakcinētas vai Covid-19 infekciju pārslimojušas personas statusam, ko apliecina sertifikāts. Datu valsts inspekcija skaidro, kā droši ievākt un apstrādāt šos datus.
Covid-19 11:07, 28. Jūl. 2021
Lai gan Komerclikums (KL) šā gada sākumā piedzīvoja grozījumus, ar ko paredzēja atļaut sabiedrības ar ierobežotu atbildību darbiniekiem, valdes un padomes locekļiem iegūt savā īpašumā tās daļas, likumā veikti jauni grozījumi. 2021. gada 8. jūlijā izsludināti par steidzamiem atzītie KL grozījumi, kuri stāsies spēkā 2021. gada 1. augustā.
Klausies
Komerctiesības
07:00, 23. Jūl. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Tiesvedības 07:00, 28. Jūl. 2021
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja un darbojas vispārējā nodokļu režīmā, ir viens kreditors, proti, uzņēmuma vienīgais īpašnieks, kas aizdevis tam naudu. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai viņš var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas nerada PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sekas? Vai jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Komercdarbība 07:00, 8. Jūl. 2021
Ikkatram no mums ir jābūt izglītotiem ne tikai savu darba pienākumu veikšanā, bet arī dzīvē. Viena no prasmēm, kas jāapgūst jau no mazotnes, ir finanšu pratība. Šīs zināšanas palīdz orientēties gan savās finansēs un to plūsmā, gan izmantoto pakalpojumu, piemēram, kredītu vai bankas procesu organizācijā, kā arī tik svarīgā dzīves posmā kā laulību slēgšana.
Aktualitātes 07:00, 18. Jūn. 2021
Ar šo publikāciju sākam rakstu sēriju, kurā detalizētāk skaidrosim dažādus ar uzņēmuma pāreju saistītus jautājumus. Sākam visu no sākuma!
Komerctiesības 07:00, 2. Jūn. 2021
Patieso labuma guvēju atklāšana nav jaunums, jo komercsabiedrībām šī prasība jāizpilda jau vairākus gadus. Taču kā tas darbojas praksē?
Komerctiesības 07:00, 17. Mai. 2021
Uzņēmums plāno pilnībā pāriet uz elektronisku iekšējo dokumentu apriti, taču esam konstatējuši, ka ne visiem darbiniekiem ir e-paraksts. Vai organizācija drīkst pieprasīt saviem darbiniekiem izveidot e-parakstu? Vienlaikus saskaramies ar vēl kādu problēmu, – piemēram, noliktavas darbiniekiem nemaz nav e-pasta adrešu un nav iespēju tajās regulāri ieskatīties. Ko darīt?
Lietvedība 07:00, 1. Apr. 2021
Attālināta darba veikšanai darba devējs ir iegādājies nepieciešamās mēbeles un citu aprīkojumu, lai darbiniekam, veicot darbu mājās, būtu atbilstoši iekārtota darba vieta. Pēc kāda laika darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas. Kā šādā situācijā rīkoties darba devējam – vai iegādātā attālinātās darba vietas aprīkojuma izmaksas darbiniekam jāatlīdzina?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 4. Mar. 2021
Kapitālsabiedrības dibinātāji ir tiesīgi noteikt statūtos papildu noteikumus ar mērķi reducēt iespējamos kapitālsabiedrības reiderisma riskus un konsekventi palielināt kapitālsabiedrības lēmumu pieņemšanas drošību. Aplūkosim gadījumu, kurā statūtu dēļ kapitālsabiedrība novesta pie piespiedu likvidācijas!
Klausies
Komerctiesības
07:00, 28. Dec. 2020
Pieņemot nākotnes lēmumus, vērts pārlūkot iepriekš iegūtās atziņas. Šogad tas ir īpaši būtiski, jo aizvadītais gads bija negaidītiem pavērsieniem pilns un radīja daudz jaunu pārdomu. Esmu apkopojis, manuprāt, būtiskākās pērnā gada atziņas, kas noderētu šajā gadā, lai, iespējams, izvērtētāk pieņemtu turpmākos lēmumus.
Komerctiesības 07:00, 4. Jan. 2021
Noslēdzot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz aplūkosim pārrobežu reorganizācijas procesu un nodokļu aspektus.
Komerctiesības 07:00, 20. Nov. 2020
Šoreiz, turpinot reorganizācijas tēmu, plašāk par pārrobežu reorganizācijas aspektiem, tostarp apskatot atšķirības starp valsts mēroga un pārrobežu reorganizācijas procesu.
Komerctiesības 07:00, 30. Okt. 2020
Reorganizācijas process ir saistošs ne tikai reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām, bet arī šo sabiedrību kreditoriem, debitoriem un darbiniekiem. Šoreiz detalizētāk apskatīsim, kādas ir trešo personu tiesības un pienākumi, kādi pienākumi reorganizācijas procesā iesaistītajām sabiedrībām jāīsteno pret darbiniekiem un kādi būtiski nodokļu aspekti jāņem vērā.
Komerctiesības 07:00, 14. Okt. 2020
Kas jāzina un jāņem vērā pretendentam, iesniedzot piedāvājumu par savu pakalpojumu? Ar kādiem līdzekļiem nodrošināt savu interešu un tiesību ievērošanu iepirkuma procesā? Dalāmies ar būtiskākajiem ieteikumiem, kas varētu noderēt iepirkumu pretendentiem.
Komerctiesības 07:00, 7. Okt. 2020
Publiskie iepirkumi ir aktuāla tēma, it īpaši šobrīd, kad pēc Covid-19 jāaktivizē ekonomika. Tieši tādēļ šajā rakstā vēlos fokusēties uz pakalpojumu publisko iepirkumu, jo pakalpojumu nozare juta būtisku Covid-19 ietekmi.
Komerctiesības 07:00, 28. Sep. 2020
SIA “A” vienīgais īpašnieks (fiziska persona) nolēma pārdot visas savas kapitāla daļas citai fiziskai personai pa 5000 eiro. SIA ir pilnībā apmaksāts pamatkapitāls 2800 eiro apmērā un nesadalītā peļņa par 2018. un 2019. gadu. Kapitāla daļu pirkuma līgumā norādīts datums, no kuras jaunajam īpašniekam ir tiesības uz dividendēm (piemēram, no līguma noslēgšanas datuma). Vai es saprotu pareizi, ka vecajam īpašniekam jāmaksā tikai kapitāla pieauguma nodoklis 20% apmērā no 2200 eiro?
Komercdarbība 07:00, 8. Sep. 2020
Asociācijas nodrošina uzņēmumiem iespēju komunicēt ar politikas veidotājiem un citu nozaru pārstāvjiem, veidot vienotu izpratni par nozares turpmāko attīstību, kā arī saglabāt vai uzlabot attiecīgās nozares pakalpojumu sniegšanas kvalitātes standartus. Bet vai šādas organizācijas ievēro konkurences pamatprincipus?
Komerctiesības 07:00, 21. Sep. 2020
Eiropas Savienības Tiesa (EST), kuras sastāvā ietilpst pati EST un Vispārējā tiesa, pārsvarā tiek asociēta ar prejudiciāliem nolēmumiem vai pārkāpuma procedūrām pret valsti. Tomēr tā ir tikai neliela daļa no EST kompetencē ietilpstošajiem jautājumiem.
Tiesvedības 07:00, 18. Sep. 2020
Turpinot rakstu sēriju par reorganizāciju, šoreiz plašāk par dalībnieku aizsardzību reorganizācijas procesā. Lai reorganizācijas rezultātā netiktu aizskartas dalībnieku, akcionāru vai biedru (dalībnieku) tiesības, Komerclikumā paredzēti dažādi dalībnieku aizsardzības mehānismi.
Komerctiesības 07:00, 7. Sep. 2020
Katrā no procesuālajiem likumiem – Civilprocesa (5.1 pantā), Kriminālprocesa (478. panta 2. daļā), kā arī Administratīvā procesa (104.1 pantā) likumā – noteikts, ka nacionālā tiesa var vērsties Eiropas Savienības Tiesā, lai noskaidrotu, kā pareizi interpretēt konkrētas Eiropas Savienības tiesību normas. Pieminams, ka šo iespēju izmanto ne tikai rajonu (pilsētu) tiesas, apgabaltiesas, Senāts, bet arī Satversmes tiesa.
Tiesvedības 07:00, 22. Jūn. 2020
Darba samaksa ir maksa par cilvēka spēju un prasmju izmantošanu noteiktā laika periodā. Jebkuras darba attiecības nonāk pie šiem jautājumiem. Cik lielu atalgojumu noteikt? Kāda ir vienlīdzīga darba samaksa? Kas ir atalgojuma politika un kā maksāt prēmijas? Skaidrojam būtiskāko!
Darba tiesības 07:00, 17. Jūl. 2020
Tehnoloģiju uzņēmi gan pasaulē, gan Latvijā ziņo par plāniem attīstīt mobilās lietotnes, kas palīdzētu noskaidrot un izsekot Covid-19 kontaktpersonas. Viena no pirmajām valstīm pasaulē, kas izstrādājusi kontaktu izsekošanas mobilo lietotni, ir Singapūra. Arī citas valstis visā pasaulē pandēmijas apkarošanā izvērtē iespēju izmantot mūsdienu tehnoloģijas. Skaidrs, ka šādu mobilo lietotņu veiksmīga darbība sniegtu būtisku ieguldījumu sabiedrības veselības aizsardzībā, tomēr vienlaikus to lietošana bez atbilstošas uzraudzības un drošības pasākumiem var radīt būtiskus riskus iedzīvotāju privātumam un cilvēktiesībām.
Datu aizsardzība 07:00, 5. Jūn. 2020
Hakatonā, kurā piedalījāmies ar darba devēja piekrišanu, trīs kolēģi radījām lietotnes prototipu (datorprogrammu). Pēc hakatona kopā ar vienu no domubiedriem gribu turpināt attīstīt prototipu un dibināt uzņēmumu, tomēr trešais kolēģis nav ieinteresēts. Kā rīkoties, lai nerastos līdzautora tiesību pārkāpums?
Komercdarbība 07:00, 26. Mai. 2020
Lai Valsts ieņēmumu dienests (VID) varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, pilnveidoti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumi nosaka, ka turpmāk, lemjot par dīkstāves pabalsta un/vai nodokļu brīvdienu piešķiršanu, VID ņems vērā uzņēmumu ienākumus un to samazinājumu Covid-19 krīzes ietekmē kopš brīža, kad uzņēmums uzsācis reālu saimniecisko darbību, nevis no tā reģistrēšanas brīža.
Covid-19 09:45, 30. Apr. 2020
Saeima 23. aprīlī ārkārtas sēdē pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kas paredz īstenot vēl vairākus papildu atbalsta pasākumus, informē Saeimas Preses dienests.
Covid-19 11:00, 24. Apr. 2020
Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija, slēgtās robežas daudzviet Eiropā, ārvalstu viesu apsīkums – šie un citi faktori darba devējiem un darbiniekiem radījuši satraukumu par atalgojumu, darba organizāciju un citiem nodarbinātības jautājumiem. Piedāvājam ieskatu apkopojumā par aktuālajiem darba tiesību jautājumiem saistībā ar Covid-19.
Darba tiesības 07:00, 17. Apr. 2020
Lai Valsts ieņēmumu dienests varētu nodrošināt dīkstāves pabalstu arvien plašākam krīzes skarto uzņēmumu darbinieku lokam, papildināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 “Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem”. Grozījumos noteikts, ka turpmāk dīkstāves pabalstu varēs saņemt arī uzņēmumu valdes locekļi, kā arī darbinieki, kuri jau saņem vecuma vai izdienas pensiju.
Covid-19 09:00, 15. Apr. 2020
Lai operatīvi reaģētu uz Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām un sniegtu atbalstu nozarēm, uzņēmumiem un to darbiniekiem, šī gada 20. martā ir pieņemts vienots likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”. Tas paredz virkni atbalsta pasākumus nodokļu jomā uzņēmumiem, to darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem, ko turpmāk nodrošina Valsts ieņēmumu dienests.
Covid-19 11:50, 30. Mar. 2020
Ministru kabinets (MK) 2020. gada 26. martā pieņēma noteikumus par dīkstāves pabalsta izmaksu darbiniekiem neatkarīgi no darba devēja nozares, ja saistībā ar COVID-19 izplatību samazinājušies darba devēja ieņēmumi, tādējādi faktiski aizstājot 2020. gada 24. martā pieņemtos noteikumus saistībā ar dīkstāves pabalsta izmaksu tikai konkrētās nozarēs strādājošiem darbiniekiem.
Darba tiesības 18:34, 25. Mar. 2020
Visas pasaules karstākā aktualitāte šobrīd ir Covid-19 vīrusa globālā epidēmija. Slēgtas valstu robežas, slēgta aviosatiksme un pasažieru pārvadājumi, noteikti iekšēji pārvietošanās aizliegumi – šādus globāla rakstura piesardzības mērus pasaule mūsdienās nav pieredzējusi. Kā tie visi ietekmēs uzņēmējdarbību, un ko valsts darīs, lai palīdzētu šai jomai?
Komerctiesības 08:00, 23. Mar. 2020
Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem teju 1,3 milj. Latvijas iedzīvotāju jau vairākus gadus paralēli valsts nodrošinātajai pensijai uzkrāj arī pensijas otro līmeni, veicot papildu iemaksas savā pensiju kapitālā 6% apmērā no bruto algas. Diemžēl ne visi paspēj šo naudu izmantot.
Komerctiesības 07:00, 4. Mar. 2020
Uzņēmēji ikdienā arvien lielāku nozīmi velta ne tikai peļņas gūšanai, bet arī rūpēm par klimatu un sabiedrību. Arī Eiropas līmenī šie jautājumi tiek aktualizēti biežāk. Šoreiz aplūkosim inovācijas publiskajos iepirkumos, kam ir liels potenciāls veicināt sabiedrības attīstību un labklājību.
Publiskie iepirkumi 07:00, 24. Feb. 2020
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks kā personīgo ieguldījumu vēlas ieguldīt saimniecībā zemi un traktortehniku (visi plānotie ieguldījumi ir reģistrēti uz īpašnieka kā fiziskās personas vārda). Vai personīgā ieguldījuma gadījumā zeme un traktortehnika jāpārreģistrē uz ZS vārda? Kādi grāmatojumi jāveic? Kas vēl jāzina, šādi rīkojoties?
Komercdarbība 07:00, 25. Mar. 2019
Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, ar kuriem nostiprināta obligātā iepirkuma – valsts atbalsta elektroenerģijas ražotājiem – pārraudzība, kā arī paredzēts novērst tā saņēmēju pārkompensāciju, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 12:47, 31. Jan. 2020
Darbinieks daļu kalendārā gada nostrādāja vienā darbavietā, savukārt otru daļu – citā darbavietā. Ja viņš pieprasīs papildatvaļinājumu par bērnu abās darbavietās, tad gada laikā darbiniekam veidosies divas papildatvaļinājuma dienas (viņam ir viens bērns). Vai šāda situācija ir pieļaujama? Kas regulē izmantojamo papildatvaļinājuma dienu skaitu gada laikā?
Darba tiesības 07:00, 20. Feb. 2020
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks ir fiziska persona. Dalībnieks aizdevis naudu savai sabiedrībai, un tas attiecīgi atspoguļots arī uzņēmuma bilancē. Vai dalībnieks aizdevumu savam uzņēmumam drīkst kapitalizēt, novirzot pamatkapitāla palielināšanai? Kādi dokumenti jāsagatavo, lai Uzņēmumu reģistram (UR) paziņotu par pamatkapitāla palielināšanu? Vai neveidojas ar nodokļiem (uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)) apliekama bāze?
Nodokļi 07:00, 21. Jan. 2020
Latvijas banku sektors samērā nelielā laikā piedzīvojis ievērojamus notikumus, tostarp Eiropas Centrālās bankas lēmumu atzīt vienu no tās uzraudzībā esošajām bankām par finanšu iestādi, kas nokļuvusi vai nokļūs finanšu grūtībās, un Eiropas Vienotās noregulējuma valdes lēmumu neveikt pasākumus, kas stabilizētu bankas darbību. Ko tas viss nozīmē?
Komerctiesības 07:00, 2. Dec. 2019
Dzīvokļu īpašnieku biedrība apsaimnieko savu biedru daudzdzīvokļu māju. Ar valdes locekļiem noslēgti pilnvarojuma līgumi Civillikuma izpratnē. Ieņēmumi no apsaimniekošanas pēdējo 12 mēnešu periodā ir 28 tūkst. eiro, līdz ar to plānots biedrību izslēgt no PVN maksātāju reģistra. Vienlaikus plānots no 2020.gada sākuma palielināt atlīdzību valdes locekļiem. Valdes locekļu atlīdzības un uz tām attiecināmos nodokļus paredzēts izmaksāt no izveidota mērķfonda (pieņemot attiecīgu lēmumu biedru kopsapulcē un rēķinos izveidojot atsevišķu pozīciju "Iemaksa mērķfondā"). Vai biedrībai ir tiesības veidot šādu mērķfondu? Vai valdes locekļu atlīdzības obligāti jāiekļauj apsaimniekošanas maksā, līdz ar to palielinot ar PVN apliekamos ieņēmumus?
Nodokļi 07:00, 12. Dec. 2019
Senāta Civillietu departaments, paplašinātā sastāvā izskatot kasācijas sūdzību, 12.decembrī atcēla Zemgales apgabaltiesas spriedumu, ar kuru tika daļēji apmierināta SIA "Rīgas namu pārvaldnieks” prasība pret dzīvokļa īpašuma īpašnieci par pārvaldīšanas izdevumu parāda piedziņu lietā SKC-109/2019. Lieta prasības apmierinātajā daļā nodota jaunai izskatīšanai apelācijas instances tiesā, informē Rihards Gulbis, Senāta Civillietu departamenta zinātniski analītiskais padomnieks.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 12. Dec. 2019
No šī mēneša sākam jaunu rakstu sēriju, kurā aplūkosim dažādu valsts iestāžu pilnvaras, ierodoties pārbaudēs pie uzņēmumu un iestāžu vadītājiem. Šoreiz par Datu valsts inspekciju un tās kompetencē esošajiem jautājumiem.
Komerctiesības 07:00, 20. Nov. 2019
Tiesneši neslēpj, ka kopīpašums šobrīd ir viena no aktuālākajām tiesvedību tēmām Latvijā – par to ir daudz neskaidrību un interpretācijas iespēju, tāpēc tiesu praksē rodas arvien jaunas atziņas. Apkopojam aktuālākās pārdomas par šo tēmu!
Lietvedība 07:00, 23. Sep. 2019
Daudzu pašvaldību prakse, aizņemoties valsts budžeta finansējumu pārlieku lielu, pašvaldības reālajai situācijai un vajadzībām neatbilstošu objektu būvniecībai, liecina par īstermiņa domāšanu un bezatbildīgu attieksmi pret saviem nākotnes izdevumiem. Valsts kontrole 15 pašvaldībās vērtēja šādu infrastruktūras projektu ekonomiskā pamatojuma esamību, kā arī to plānošanu un īstenošanu. Revīzijā atklājās visnotaļ bēdīga nākotnes aina. Lielākā daļa sporta un atpūtas objektu visdrīzāk nekad nevarēs sevi atpelnīt, un no pašvaldībām nepieciešamie uzturēšanas izdevumi ik gadu tikai pieaugs, informē Valsts kontrole.
Aktualitātes 14:22, 19. Sep. 2019
Akcionāru tiesību izmantošanas direktīva 2 jeb jeb Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2017/828, ar ko groza Direktīvu 2007/36/EK attiecībā uz akcionāru ilgtermiņa iesaistīšanās veicināšanu (Direktīva) pieņemta 2017.gada 17.maijā. Grozījumi, ar kuriem pārņemtas Direktīvas prasības, Latvijā stājās spēkā šā gada 16.jūlijā. Grozījumi veikti vairākos normatīvajos aktos, proti, Finanšu instrumentu tirgus likumā (FITL), Ieguldījumu pārvaldes sabiedrību likumā, Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā, Alternatīvo ieguldījumu fondu un to pārvaldnieku likumā, likumā "Par privātajiem pensiju fondiem" un Revīzijas pakalpojumu likumā.
Komerctiesības 07:00, 5. Aug. 2019
Kā rīkoties, ja banka uz laiku liedz kādam uzņēmumam veikt darbības tā kontā, jo radušās aizdomas par negodprātību?
Komerctiesības 07:00, 12. Aug. 2019
Kooperatīvajai sabiedrībai ir trīs biedri. Katrs no tiem iegulda sabiedrībā noteiktu naudas summu (viens iegulda 10 tūkst. eiro, otrs 20 tūkst. eiro, trešais 40 tūkst. eiro). Sabiedrība par šo naudu nopērk vienu vai vairākus dzīvokļus un tos izīrē. Vai īres ienākumus drīkst sadalīt proporcionāli biedru ieguldījumam? Proti, tas, kurš ieguldīja vismazāk naudas, saņems arī vismazāk ienākumu no īres (un otrādi). Ja korporatīvā sabiedrība izmaksā peļņu saviem biedriem, vai tās ir dividendes? Kādu nodokli šajā gadījumā piemēro?
Komercdarbība 07:00, 13. Jūn. 2019
Pirmais gads, kopš Latvijā ieviesta Vispārīgā datu aizsardzības regula, aizvadīts salīdzinoši mierīgi, bez būtiskiem satricinājumiem personas datu aizsardzības jomā. Tas izdevies, pateicoties sadarbībai ar partneriem un Datu valsts inspekcijas (DVI) darbam, nodrošinot konsultācijas un informāciju gan iedzīvotājiem, gan organizācijām, norāda DVI direktore Daiga Avdejanova.
Aktualitātes 13:21, 31. Mai. 2019
Augstākās tiesas (Senāta) Administratīvo lietu departaments 21.maijā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atzīts par pareizu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) viedoklis, samazinot pieteicējai – SIA "Investko" – no budžeta atmaksājamo pievienotās vērtības nodokli (PVN) un aprēķinot soda naudu. Senāts atzina par pamatotu apelācijas instances tiesas secinājumu, ka ir notikusi uzņēmuma pāreja, proti, pieteicēja ir iegādājusies nevis atsevišķas preces, bet gan pārņēmusi visu uzņēmumu, kas atbilstoši likumā noteiktajam nav uzskatāma par preču piegādi, tādēļ darījumi nav apliekami ar PVN. Senāta spriedums nav pārsūdzams.
Jaunākās tiesvedības 10:41, 24. Mai. 2019
Būtisks maiņas jeb bartera darījumu aspekts ir nodokļu un nodevu jautājumi. Tie ir svarīgi, lai izvēlētos, vai konkrētajā situācijā izmantojams maiņas darījums, kā arī jāņem vērā, sagatavojot maiņas līgumu un, piemēram, norādot tajā maiņas priekšmeta vērtību vai aprēķinot pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lietvedība 07:00, 3. Jūn. 2019
2019.gada 1.janvārī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.705 "Noteikumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem" (Noteikumi). Tie pieņemti, pamatojoties uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma (Likums) 47.panta 4.daļu, kurā ietverts pilnvarojums MK noteikt saistošas prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) jomā Likuma 45.panta 2.1daļā minētajiem Likuma subjektiem.
Komerctiesības 07:00, 29. Mai. 2019
Vai SIA pamatkapitāls, kas jāapmaksā reģistrācijas brīdī, var būt automašīna vai cita manta, kas pārreģistrēta uzņēmumam? Ja tas iespējams, vai šāda manta var būt vienīgais pamatkapitāla avots?
Komercdarbība 07:00, 20. Jūn. 2019
2019.gada 1.janvārī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.705 "Noteikumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem" (Noteikumi). Noteikumu mērķis, kā norādīts anotācijā, ir mazināt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (NILLTF) riskus kredīta devēju un parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēju darbībā un nodrošināt NILLTF novēršanas pasākumu veikšanas efektivitāti.
Komerctiesības 07:00, 5. Jūn. 2019
Sazinoties ar dažādu iestāžu amatpersonām, nereti jūtamies bezspēcīgi, jo skaidrs taču, ka ierēdnim ir taisnība! Tomēr – vai vienmēr? Praksē nereti vērojamas situācijas, kad iestāde nerīkojas atbilstoši normatīvajam regulējumam, tāpēc sniegsim atsevišķu procesuālo aspektu izvērtējumu, kas privātpersonai ir būtiski, piedaloties administratīvajā procesā iestādē.
Tiesvedības 07:00, 30. Apr. 2019
Uzņēmuma valdē ir trīs īpašnieki ar vienādām daļām. Viens no viņiem negatīvi ietekmē uzņēmuma tēlu un nerespektē citu viedokli. Vai iespējams viņu izslēgt no valdes vai kā citādi atsavināt viņa daļas?
Komercdarbība 07:00, 2. Apr. 2019
Fiziskajai personai kopš 2013.gada (tātad ilgāk nekā piecus gadus) pieder zemes gabals. 2018.gada rudenī uz tā uzbūvēti pamati, reģistrējot šajā īpašumā savu dzīvesvietu. Valsts zemes dienesta datu publicēšanas un e-pakalpojumu portālā Kadastrs.lv ir reģistrēts gan zemes gabals, gan būve, savukārt zemesgrāmatā pagaidām reģistrēts tikai zemes gabals. Kā zināms, ja personai izpildās īpašuma tiesības ir vismaz piecus gadus un deklarētā dzīvesvieta ir vismaz 12 mēnešus, tad ienākumi no pārdošanas netiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Vai konkrētajā gadījumā ir korekti skaitīt deklarētās adreses termiņu, ja dabā īpašums vēl nav pastāvējis brīdī, kad tika veikta deklarācija?
Nodokļi 07:00, 28. Mar. 2019
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma (Likums) normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (Satversme). Jau no solidaritātes nodokļa (SN) ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par "bagātnieku nodokli". Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Nodokļi 07:00, 11. Mar. 2019
26.februāra Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz skaidras naudas lietošanas sliekšņa samazināšanu, kā arī skaidras naudas lietošanas aizliegumu nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumos un skaidras naudas lietošanas ierobežojumu konkrētu kategoriju mehānisko transportlīdzekļu atsavināšanas darījumos.
Likumdošana 16:34, 4. Mar. 2019
Nekustamais īpašums ir vērtīgs kapitāla aktīvs. Persona to var lietot savām vajadzībām vai arī izmantot saimnieciskajā darbībā, gūstot ienākumus. Veids, kā nekustamo īpašumu lieto tā turēšanas laikā, var ietekmēt maksājamā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) apmēru, ja īpašnieks nolēmis atsavināt vairs nevajadzīgo aktīvu.
Nodokļi 07:00, 28. Jan. 2019
Ikdienā, sniedzot klientiem juridisko palīdzību darba tiesību jomā, nereti ir situācijas, kad darba devēju noslēgto darba līgumu, darba kārtības noteikumu, rīkojumu vai citu dokumentu nosacījumi ir pretrunā Darba likumā (DL) vai citos normatīvajos aktos paredzētajam regulējumam, tādējādi prettiesīgi pasliktinot darbinieku stāvokli.
Darba tiesības 07:00, 31. Jan. 2019
12.februārī stājās spēkā jaunie “Sankciju riska pārvaldīšanas normatīvie noteikumi”, kuri finanšu un kapitāla tirgus dalībniekiem nosaka vienotas prasības sankciju riska pārvaldīšanā.
Likumdošana 01:11, 12. Feb. 2019
Pašlaik Latvijā apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpnieku darbība regulēta Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpnieku darbības likumā (APSD likums), taču ar Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas izplatīšanas likuma (Likums), kura projekts 1.lasījumā Saeimā pieņemts 2018.gada 1.novembrī, spēkā stāšanos, tas savu spēku zaudēs un būs piemērojamas tikai Likuma prasības.
Lietvedība 07:00, 7. Jan. 2019
Ja īpašnieks sava uzņēmuma vajadzībām vēlas noslēgt līgumu ar kādu personu, kura nav darbinieks, rodas jautājums, kādu līgumu būtu izdevīgāk noslēgt – uzņēmuma līgumu vai autorlīgumu. Lai uz šo jautājumu atbildētu, vispirms jāsaprot, kāds būs šī personas uzdevums.
Intelektuālais īpašums 07:00, 2. Jan. 2019
Uzņēmumam jau vairākus gadus ir bankas konts vienā no Latvijā esošajām bankām. Tagad uzņēmums atvēris papildu kontu citā bankā. Vai šī konta numurs obligāti jānorāda Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS)?
Komercdarbība 07:00, 11. Dec. 2018
Ministru kabineta 13.novembra sēdē piešķirti papildu 3 554 883 eiro uzņēmēju atbalstam Eiropas Savienības (ES) fondu programmas "Atbalsts jaunu produktu ieviešanai ražošanā" 2.atlases kārtas ietvaros iesniegtajiem projektiem. Papildu finansējums rasts no šīs pašas atbalsta programmas 1.atlases kārtas pārpalikuma.
Aktualitātes 15:58, 15. Nov. 2018
Meklējot informāciju par mediāciju, parasti atrodami stāsti, kā ar tās palīdzību veiksmīgi atrisināti strīdi. Tādējādi var rasties priekšstats, ka sabiedrība savā konfliktēšanas vēsturiskajā attīstībā beidzot sasniegusi virsotni – atklāts brīnumlīdzeklis visu konfliktu risināšanai mierīgā ceļā. Tomēr, atgriežoties pie realitātes, jānorāda, ka mediācija nav panaceja, kas palīdzētu visos dzīves gadījumos un atrisinātu visas problēmas.
Tiesvedības 07:00, 26. Sep. 2018
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Nodokļi 07:00, 1. Okt. 2018
Lai gan AS “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifi aprēķināti atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteiktajai metodikai, nevar apgalvot, ka tarifos ir pilnībā nodrošinātas likumā noteiktās pakalpojuma lietotāju intereses, atzinusi Valsts kontrole.
Aktualitātes 08:58, 19. Sep. 2018
Negatīvs pašu kapitāls ir viens no pirmajiem indikatoriem, kas liecina par iespējamām uzņēmuma finanšu grūtībām. Līdz ar to pašu kapitāla stāvoklis tiek vērtēts un pastāv vairāki ierobežojumi uzņēmumu darbībā, kas piemērojami negatīvas pašu kapitāla tendences gadījumā.
Komerctiesības 06:00, 22. Aug. 2018
Īpašuma tiesība uz dzīvokļa īpašumu dzīvokļa īpašniekam rada ne vien pilnīgas varas tiesības uz to, bet arī uzliek noteiktus pienākumus, tostarp dalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā, kas ietver ar pārvaldīšanu (obligāti veicamās un citas pārvaldīšanas darbības) saistītu lēmumu pieņemšanā un pārvaldīšanas izdevumu segšanā, kā arī pildīt dzīvokļu īpašnieku kopības pieņemtos lēmumus.
Komerctiesības 06:00, 1. Aug. 2018
Šobrīd vien retiem subjektiem (tostarp bankām) ir izstrādāta sankciju riska kontroles procedūra un atsevišķs sankciju riska izvērtējums. Lielākoties subjekti aprobežojušies ar klientu skrīningu pēc starptautisko sankciju sarakstiem, kas ir nozīmīgs, tomēr ne vienīgais sankciju iekšējā riska kontroles sistēmas elements.
Komerctiesības 06:00, 13. Aug. 2018
Zināms, ka laba ideja var būt miljonu vērta. Uz to cerības liek gan ideju radītāji, gan investori. Kā rīkoties, lai pasargātu savu ideju? Vai vienīgais risinājums ir idejas patentēšanas?
Komerctiesības 06:00, 16. Jūl. 2018
29.05.2018. Ministru kabinets apstiprināja Transporta enerģijas likumprojektu (Likumprojekts), kas izstrādāts, lai sekmētu plašāku alternatīvo degvielu lietojumu, veicinātu elektromobilitātes attīstību un ieguldījumus ilgtspējīgā transportā, kā arī atbalstītu alternatīvo degvielu infrastruktūras tīkla ieviešanu visā Eiropas Savienībā.
Likumdošana 13:00, 31. Mai. 2018
Krievijas Federācijas tiesību aktos noteikts, ka ārvalstu investoru uzņēmējdarbības režīmam jābūt tikpat labvēlīgam kā Krievijas investoru darbības režīmam. Praksē tas nozīmē, ka ārvalstu pilsoņi un juridiskās personas darbojas vienlīdzīgi ar Krievijas pilsoņiem un viņiem ir identiskas tiesības un pienākumi. SIA ir izplatītākā juridiskās personas uzņēmējdarbības dibināšanas forma, tādēļ šajā rakstā aplūkosim tās reģistrācijas īpatnības.
Komerctiesības 07:00, 4. Jūn. 2018
Nekustamā īpašuma pārdošana ir viens no gadījumiem, kad fiziskajai personai var būt jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) 20% apmērā no saņemtā ienākuma, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Aktualitātes 17:00, 30. Mai. 2018
Ministru kabinets 3.maijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība pasākumā “Atbalsts ieguldījumiem ar lauksaimniecību nesaistītu darbību radīšanā un attīstīšanā”.
Likumdošana 13:47, 7. Mai. 2018
Aprīļa vidū plašsaziņas līdzekļos parādījās informācija, ka sadarbības aizliegums ar t.s. čaulas kompānijām būs attiecināms ne tikai uz bankām, bet arī vismaz 20 000 uzņēmumu, tostarp arī nodokļu konsultantiem, advokātu birojiem, grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem u.c. Vai šī informācija ir patiesa? Kas paredzēts grozījumos?
Komerctiesības 07:00, 3. Mai. 2018
Latvijā reģistrētām bankām turpmāk būs aizliegts sadarboties ar čaulas kompānijām un apkalpot to kontus. To paredz Saeimā ceturtdien, 26.aprīlī, pieņemtie grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā.
Likumdošana 15:23, 27. Apr. 2018
Pamatkapitāla palielināšanas mērķis parasti ir papildu kapitāla piesaiste kapitālsabiedrības komercdarbībai. Pēc ekonomiskās būtības tā zināmā mērā ir alternatīva aizdevumam.
Komerctiesības 08:00, 10. Jūl. 2017
Ministru kabineta komitejas 23.aprīļa sēdē konceptuāli atbalstīts Dzīvojamo telpu īres likumprojekts, kas būs jauns regulējums dzīvojamo telpu īres tirgū un sekmēs kvalitatīvu un pieejamāku īres dzīvokļu izveidi, piedāvās jaunu risinājumu līdzšinējiem garajiem tiesvedību procesiem, kā arī veicinās investīcijas īres namu sektorā, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:14, 25. Apr. 2018
10.05.2018. stājas spēkā grozījumi Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā (Likums), kas paredzēts, lai veicinātu strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu jeb jaunuzņēmumu veidošanos Latvijā, tādējādi sekmējot inovatīvas komercdarbības attīstību un pētniecību privātajā sektorā, kā arī pētniecības komercializāciju.
Komerctiesības 07:00, 14. Mai. 2018
Ministru kabinets 3.maija sēdē atbalstīja Ekonomikas ministrijas izstrādāto Dzīvojamo telpu īres likumprojektu, kas būs jauns regulējums dzīvojamo telpu īres tirgū un sekmēs kvalitatīvu un pieejamāku īres dzīvokļu izveidi, piedāvās jaunu risinājumu līdzšinējiem garajiem tiesvedību procesiem, kā arī veicinās investīcijas īres namu sektorā un darbaspēka mobilitāti uz pilsētām un novadiem, kur veidojas labi apmaksātas darbavietas.
Likumdošana 12:14, 7. Mai. 2018
Latvijas plašsaziņas līdzekļos ir pastiprinājušās diskusijas par minimālo algu valstī, tās lēnā pieauguma iemesliem un potenciālajiem veidiem, kā ietekmēt ienākumu pieauguma tempu valstī. Apspriešanas eksperti (ekonomikas speciālisti, arodbiedrību pārstāvji, pētnieciskie žurnālisti) ir nosaukuši vairākus faktorus, kas ietekmē ienākumu līmeni, tostarp nodokļu sistēmu, uzņēmumu ražīgumu, procesu automatizāciju un darbinieku nevēlēšanos mācīties un celt kvalifikāciju.
BNS ziņas 14:31, 9. Nov. 2016
Lai uzlabotu būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un profesionālās darbības uzraudzības procesu, Ministru kabinets 20.03.2018. sēdē apstiprināja izmaiņas būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumos.
Likumdošana 08:55, 22. Mar. 2018
03.01.2018. stājusies spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/65/ES par finanšu instrumentu tirgiem un ar ko groza Direktīvu 2002/92/ES un Direktīvu 2011/61/ES jeb Otrā finanšu tirgus instrumentu direktīva (Markets in Finanical Instruments Directive jeb MiFID II). Kam piemērojamas direktīvā noteiktās prasības, un kā tā mainīs darījumus ar finanšu instrumentiem?
Komerctiesības 07:00, 20. Apr. 2018
Nereti uzņēmumiem rodas jautājums, vai uz to darbību ir attiecināms Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (Likums) noteiktais pienākums sniegt ziņas par neparastiem vai aizdomīgiem darījumiem un ieviest kontroles sistēmu. Kādas prasības paredzētas Likumā, un kam tās jāievēro obligāti?
Komerctiesības 07:00, 5. Apr. 2018
6.martā valdība atbalstīja grozījumus Finanšu instrumentu tirgus likumā, Alternatīvo ieguldījumu fondu un to pārvaldnieku likumā, kā arī Revīzijas pakalpojumu likumā. Izmaiņu mērķis ir padarīt Eiropas Savienības (ES) finanšu tirgu stabilāku un pārredzamāku, nodrošināt ieguldītāju aizsardzību, samazināt sistemātiskos riskus, kā arī nodrošināt finanšu tirgu efektivitāti un samazināt to dalībnieku izmaksas.
Likumdošana 09:41, 8. Mar. 2018
Pēc 2007.-2009.gada globālās finanšu krīzes 20 finanšu ministru un Centrālo banku vadītāju grupa jeb G-20 Pitsburgas sanāksmē 25.09.2009. noslēdza starptautisku vienošanos, nosakot, ka nepieciešami jauni instrumenti globālās finanšu sistēmas ilgtspējas saglabāšanai, lielākai uzraudzībai un tirgus caurspīdīguma nodrošināšanai.
Komerctiesības 08:00, 12. Mar. 2018
16.08.2017. spēkā stājās Darba likuma (DL) 151.panta grozījumi (4. un 5.daļa), kuros paredzēts, ka papildatvaļinājumu piešķir par kārtējo gadu un tas izmantojams līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Kas mainīsies praksē? Analizējam vairākas interesantas (dažbrīd vien teorētiski iespējamas) problēmsituācijas saistībā ar minēto grozījumu ieviešanu praksē.
Darba tiesības 08:00, 22. Feb. 2018