No 2025.gada 1.janvāra plānotas izmaiņas personas identifikācijas jeb pieslēgšanās veidā valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv. Turpmāk ar banku izsniegtajiem internetbanku rīkiem portālā vairs nebūs iespējams autentificēties, informē Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija.
Likumdošana 11:21, 21. Okt. 2024
Šī gada 1.pusgadā veiktas izmaiņas būvspeciālistu reģistrā, pārskatīts Būvniecības informācijas sistēmas e-pakalpojumu skaits un uzlabota to lietojamība, informē Ekonomikas ministrija.
Aktualitātes 15:08, 1. Aug. 2024
Vai OCTA kļūs lētāka? Transfertcenu direktīva – ko tā nozīmēs Latvijai? Vai personas kods jāiekļauj e-parakstā? Cik droši glabāt dokumentus tikai elektroniski? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 5. Apr. 2024
Lai personāla dokumentu aprites gaitā nerastos problēmas, jāpievērš uzmanība vairākiem aspektiem – dokumentu formātam, glabāšanas nosacījumiem, datu apstrādes drošībai un parakstu juridiskajam spēkam. Īpaši noteikumi jāievēro gadījumā, ja darba attiecības tiek slēgtas ar darbinieku, kurš atrodas ārvalstīs. Vērtēsim šos aspektus, sniedzot praktiskus ieteikumus, to alternatīvas un minimālās prasības.
Lietvedība 06:00, 23. Feb. 2024
Viena puse ir nosūtījusi otrai sadarbības pusei e-pastu, ko var pierādīt, bet otra puse apgalvo, ka e-pastu nav saņēmusi. Kā tā puse, kas nav saņēmusi e-pastu, var pierādīt, ka e-pasts nav saņemts?
Lietvedība 08:23, 1. Dec. 2023
Likums neaizliedz nedz darba devējam, nedz darba ņēmējam sagatavot un izsūtīt darba uzteikumu elektroniskā formātā, taču darba uzteikums e-pastā bez e-paraksta, ja par šādu kārtību nav bijusi iepriekšēja vienošanās, darbiniekam nav saistošs.
Lietvedība 08:13, 9. Nov. 2023
Kā rīkoties, ja darbinieks atsakās pieņemt rājienu, brīdinājumu? Kā viņu ar to iepazīstināt?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Okt. 2023
Kas būtu jāņem vērā, ja vēlaties iegādāties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidenta? Vai to iespējams realizēt tikpat vienkārši kā iegādājoties īpašumu no jebkura cita īpašnieka Latvijā? Acīmredzot – nē. Īsumā par riskiem, iegādājoties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidentiem.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 13. Okt. 2023
Ministru kabinetā (MK) pieņemti grozījumi biedrību un nodibinājumu likumā, ar kuriem plānots noteikts, ka biedrībām un nodibinājumiem obligāti būs jānorāda savu darbības joma atbilstoši MK izstrādātajai klasifikācijai. Tāpat grozījumi paredz regulējumu biedru attālinātajai dalībai un balsošanai biedru sapulcē un iespēju vienkāršotā veidā likvidēt biedrības un nodibinājumus ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra (UR) vai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu.
Likumdošana 14:50, 20. Okt. 2023
Biedrību un nodibinājumu likumā ir sagatavoti grozījumi, ar kuriem plānots noteikts, ka biedrībām un nodibinājumiem obligāti būs jānorāda savu darbības joma atbilstoši Ministru kabineta (MK) izstrādātajai klasifikācijai. Tāpat grozījumi paredz regulējumu biedru attālinātajai dalībai un balsošanai biedru sapulcē un iespēju vienkāršotā veidā likvidēt biedrības un nodibinājumus ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra (UR) vai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu.
Likumdošana 11:51, 15. Sep. 2023
Uzņēmums vēlas dokumentus kārtot elektroniski. Vai tas nozīmē, ka ir jābūt izstrādātai kārtībai, kurā dokumenti tiks digitalizēti? Kas jāņem vērā, ja sadarbības partneri dokumentus kārto papīra formā? Kādā veidā uzņēmumi, kas joprojām paraksta dokumentus ar roku, apzīmogo rēķinus un nosūta tos pa pastu, var elektroniski saņemtos dokumentus pārvērst papīra formā?
Darījumu vidē nav nekā neparasta dokumentu oriģinālu izstrādē un izsniegšanā sadarbības partnerim, iestādēm vai tiesai/šķīrējtiesai. Apmulsumu nereti rada dokumentu, sevišķi e-dokumentu, atvasinājumu korekta sagatavošana iesniegšanai tiesā vai šķīrējtiesā. Kā korekti atdalīt sagatavojamā dokumenta un e-dokumenta atvasinājumu, un kā to sagatavot?
Lietvedība 06:00, 26. Mai. 2023
Vai rēķina summa jānorāda ar vārdiem? Vai atvaļinājumu drīkst kompensēt ar naudu? Nomas un īres līgums – kāda atšķirība? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:44, 2. Mai. 2023
Šobrīd ir situācija, kad ne visus Eiropas Savienības valstu elektroniskos parakstus atpazīst Latvijas e-paraksta vai eIDAS sistēmas. Ja valdes loceklis ir no tādas valsts, kuras elektronisko parakstu neatpazīst Latvijas sistēma vai eIDAS, piemēram, no Dānijas, vai Latvijā tiks uzskatīts, ka dokuments ir apstiprināts ar derīgu elektronisko parakstu un tam ir juridiskais spēks?
Lietvedība 06:00, 20. Apr. 2023
Vai zināji, ka grāmatvedības un lietvedības dokumentus drukāt un glabāt papīra formātā nav nepieciešams? Joprojām lielākajā daļā Latvijas uzņēmumu šo priekšrocību neizmanto, turoties pie vecajiem paradumiem un krājot papīru kaudzes. Mēs varam labāk! Ieviešot elektroniskos dokumentus, rūpēsimies ne tikai par dabu, bet arī par drošiem, juridiski korektiem darījumiem un, protams, savu komfortu. Ar kādiem šķēršļiem nākas saskarties katram uzņēmumam, pārejot no papīra uz elektroniskajiem dokumentiem? Un kā šo procesu iespējams atvieglot? Par šiem un citiem jautājumiem 28. februārī runāsim ikgadējā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos 2023”.
Aktualitātes 11:03, 10. Feb. 2023
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas savu ikdienas dzīvi vēlas padarīt iespējami efektīvāku. Nereti tieši dokumentu parakstīšana ir process, ko var aizstāt ar elektroniskiem saziņas līdzekļiem. Aplūkosim, kad līgumos un dokumentos var iztikt bez pušu parakstiem.
Klausies
Lietvedība
06:00, 25. Nov. 2022
Uzņēmums plāno pilnībā pāriet uz elektronisku iekšējo dokumentu apriti, taču esam konstatējuši, ka ne visiem darbiniekiem ir e-paraksts. Vai organizācija drīkst pieprasīt saviem darbiniekiem izveidot e-parakstu? Vienlaikus saskaramies ar vēl kādu problēmu, – piemēram, noliktavas darbiniekiem nemaz nav e-pasta adrešu un nav iespēju tajās regulāri ieskatīties. Ko darīt?
Lietvedība 07:00, 1. Apr. 2021
Nav organizāciju, kas varētu veiksmīgi strādāt, darbojoties ar tikai tās iekšienē tapušiem dokumentiem. Agrāk vai vēlāk pienāk brīdis, kad arī pilnībā iekšēji elektronizētas organizācijas no citām organizācijām vai privātpersonām kādu dokumentu saņem papīra formā. Kā rīkoties šādā situācijā?
Lietvedība 06:00, 7. Okt. 2022
Kā var reģistrēt un vai vispār vajag reģistrēt elektroniskos jeb e-dokumentus? Kas jāņem vērā, veidojot reģistrācijas numuru, izstrādājot mapju struktūru, pārdēvējot failu nosaukumus? Apkoposim ieteikumus veiksmīgai e-dokumentu saglabāšanai!
Lietvedība 06:00, 8. Jūl. 2022
Kā gadu desmitiem ierastos papīra dokumentus efektīvi aizstāt ar daudz ērtākiem un drošākiem elektroniskiem dokumentu un informācijas aprites procesiem, kā arī ar darbībām koplietošanas elektroniskajā vidē? Šos procesus apvienoti sauc par elektronizāciju – ar ko to sākt?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2022
Vai e-dokumentā obligāti jānorāda tā sagatavošanas vieta, lai šādam dokumentam būtu juridisks spēks? Vai ir pietiekami ar piebildi, ka dokumenta parakstīšanas datums un vieta ir pēdējā pievienotā drošā elektroniskā jeb e-paraksta un tā laika zīmoga pievienošanas datums un vieta?
Lietvedība 06:00, 26. Mai. 2022
Sagatavojot, parakstot un saglabājot saņemtos e-dokumentus, jāizveido un jāievēro kārtība organizācijā, lai noritētu veiksmīga dokumentu aprite. Kā pareizi sūtīt, saņemt un saglabāt e-dokumentus mapēs?
Lietvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
Mūsdienās nereti sadarbība vai komunikācija notiek tikai attālināti, tādēļ puses arī papīra formātā parakstītus dokumentus mēdz aizvietot ar dokumentu skanētām kopijām. Šāds risinājums ne vienmēr ir juridiski pareizs, tādēļ pāreja uz elektroniski parakstītiem dokumentiem ir labs risinājums, lai aizsargātu abas darījuma puses.
Lietvedība 06:00, 22. Jūn. 2022
Vai dokumentam (piemēram, iesniegumam), kurš parakstīts ar drošu elektronisko jeb e-parakstu un satur laika zīmogu, dokumenta datums var atšķirties no datuma, kurā tas elektroniski parakstīts? Vai elektroniski parakstītam dokumentam ir jāraksta datums?
Lietvedība 06:00, 3. Mai. 2022
Kā sagatavot un parakstīt elektronisko jeb e-dokumentu? Kā koplietot šādu dokumentu, un kā to var parakstīt vairākas personas, tostarp ārvalstīs?
Lietvedība 06:00, 19. Mai. 2022
Lai gan Covid-19 ierobežošanas pasākumi jau atcelti, attālināto darbu uzņēmumos izmantos arī turpmāk. Tātad joprojām radīsies ar tam nepieciešamā aprīkojuma iegādi un darba vietas iekārtošanu saistīti izdevumi. Atgādināsim, kuram par tiem jāmaksā, kā arī noskaidrosim, vai var atgūt darbiniekam izmaksātu kompensāciju par darba aprīkojumu, ko tas salauzis!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Mai. 2022
Atbilstoši Darba likumam (DL) darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus un ja darbnespēja ir nepārtraukta. Vai to iespējams darīt uzreiz pēc sešiem slimošanas mēnešiem? Vai arī šādā gadījumā jāsagaida Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas rezultāti un apstiprinājums? Kā darbiniekam jāpaziņo par šādu uzteikumu? Analizējam un atbildam uz šiem lasītāja jautājumiem!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Apr. 2022
Filmu, mūzikas ierakstu, datorprogrammu un citu ar autortiesībām aizsargātu darbu autoriem ar likumu piešķirtas izņēmuma tiesības uz to izmantošanu. Lai atļautu darbu lietot citai personai vai – tieši pretēji – ierobežotu šādu iespēju, autors var izdot licences un slēgt licences līgumus. Aplūkosim to sastāvdaļas, iespējamos veidus un formu!
Lietvedība 06:00, 12. Apr. 2022
Agrāk, sākot strādāt vai izbeidzot darba attiecības, visu informāciju un piezīmes reģistrēja darba grāmatiņā, kas darba devējam ļāva novērtēt, kādēļ darbinieks meklē jaunu darbu vai kāpēc atlaists no iepriekšējā. Vai šādu informāciju darba devējs var uzzināt arī šobrīd?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Apr. 2022
Cik ilgi ir spēkā elektroniski parakstīts dokuments? Vai elektroniskais jeb e-dokuments zaudē spēku, ja to labo? Vai šādam dokumentam ir juridisks spēks arī tad, ja to izprintē?
Lietvedība 06:00, 22. Mar. 2022
Laikā, kad liela daļa "dzīves" paiet e-pastos, būtiski zināt, uz kurām elektroniskajām vēstulēm jāatbild obligāti, bet kuras varam izlikties, ka nemaz neesam saņēmuši, ja vien to pieļauj mūsu sirdsapziņa. Aplūkojam būtiskākos kritērijus, izņemot patērētāju tiesību aspektus!
Klausies
Lietvedība
06:00, 18. Mar. 2022
Daudzas ikdienišķas darbības, ko agrāk veicām klātienē, patērējot tam daudz vairāk laika, šobrīd varam veikt attālināti un daudz parocīgāk. Valsts un pašvaldību iestādes ar mērķi atvieglot ikdienu un padarīt pakalpojumus pieejamus ikvienam nodrošinājušas, ka šobrīd iedzīvotāji un uzņēmumi ar valsts un pašvaldību iestādēm var sazināties ērti, ātri, droši un vienuviet – e-adreses sistēmā. No nākamā gada uzņēmumiem oficiālā e-adrese būs jāizmanto obligāti.
Lietvedība 06:00, 11. Mar. 2022
Bieži vien praksē nepieciešams ātri noslēgt līgumu, bet līgumslēdzēji atrodas dažādās valstīs un vienai no pusēm nav elektroniskā jeb e-paraksta. Vai iespējams līgumus (tostarp darba līgumu) vienai pusei parakstīt ar e-parakstu, bet otrai pusei - ar parastu parakstu? Vai šādi parakstītam dokumentam ir juridisks spēks? Kā jāsagatavo šādi dokumenti? Vai iespējams šādā veidā parakstīt dokumentus, ko izmanto valsts pārvaldē?
Lietvedība 06:00, 25. Jan. 2022
Kā zināms, jauna gada sākums ir viens no aktīvākajiem periodiem darba tirgū, jo tieši šajā laikā darba devēji aktīvi sāk realizēt jaunā gada plānus, piesaistot jaunus darbiniekus, bet darba meklētājiem ir iespēja paplašināt savus apvāršņus. Tādēļ ir īstais brīdis atgādināt būtiskāko par darba attiecību izbeigšanu, savstarpēji vienojoties, kā arī aplūkot abu pušu saistības šādā gadījumā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 26. Jan. 2022
Pretenzija – nepatīkams pārsteigums komersantam vai viens no rīkiem, ar ko aizsargāt savas tiesības? Jebkurš var nokļūt abās situācijās un kļūt gan par pretenzijas saņēmēju, gan iesniedzēju, līdz ar to noderīgi zināt, kā rīkoties, saņemot pretenziju, un kādos gadījumos savu interešu aizstāvēšanai var izmantot rakstisku pretenziju.
Klausies
Lietvedība
06:00, 26. Nov. 2021
Darbinieka pilnvarošana darba vai citu saistītu jautājumu risināšanai var būt uzticības izrādīšana darbiniekam konkrētu jautājumu risināšanai, kā arī pilnvaru darbiniekam var izdot kā dokumentu, kurā ietvertas darbību un kompetences robežas.
Klausies
Lietvedība
06:00, 12. Nov. 2021
Uzņēmumā elektroniski parakstīti dokumenti tiek sūtīti pa e-pastu, taču to saņēmējs ne vienmēr atbild, ka konkrēto dokumentu ir saņēmis. Vai šādos gadījumos var un vajag lūgt saņemšanas apstiprinājumu?
Lietvedība 07:00, 19. Jan. 2021
Mūsu ikdienā parādās arvien vairāk dažādu elektronisko pakalpojumu un iespēju, tādēļ rodas arī situācijas, kad ārvalstniekiem ir problēmas piekļūt Latvijas elektroniskajiem pakalpojumiem vai elektroniski parakstīt dokumentu. Tiem, kam ir Latvijā izdotas personas apliecības un Latvijas drošais elektroniskais paraksts, viss ir vienkārši. Bet kā rīkoties ārvalstniekiem, kuru biznesa vai citas aktivitātes Latvijā saistītas ar nepieciešamību izmantot Latvijas elektroniskos pakalpojumus?
Komerctiesības 07:00, 3. Sep. 2021
Periodiski saņemu jautājumu, kā pareizi labot kļūdas dokumentos. Būtībā dokumentos kļūda pati par sevi jau ir kaut kas nepareizs, tādēļ izlabot to pareizi nevar. Ne velti Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 558 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība" paredzēts, ka dokumentā nedrīkst būt dzēsumi, aizkrāsojumi, neatrunāti labojumi, svītrojumi vai papildinājumi. Tātad esam uzmanīgi ar labojumiem, jo dokumentos tiem nevajadzētu būt!
Lietvedība 07:00, 18. Aug. 2021
Aizvien paplašinoties elektronisko dokumentu izmantošanai, ir tikai dabiski, ka rodas arī virkne jautājumu par dažādām elektronisko dokumentu noformēšanas, kā arī droša elektroniskā paraksta izmantošanas un noformēšanas niansēm. Šajā un turpmākajos “iTiesību” rakstos saliksim visu pa plauktiņiem!
Lietvedība 07:00, 31. Aug. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Hibrīddokumenti
Esam jau pieraduši izmantot gan elektroniskos, gan papīra dokumentus, taču dažkārt saskaramies ar lietām, kurās dokumenti ir gan papīra, gan elektroniskā formātā, jeb t.s. hibrīdlietām. Kas jāņem vērā, strādājot ar hibrīddokumentiem?
Lietvedība 07:00, 25. Jūn. 2021
Vai taisnība, ka tad, ja darba līgums noslēgts kā papīra dokuments, tad, lai turpmākos tā pielikumus varētu parakstīt elektroniski, nepieciešama vienošanās papīra dokumenta formātā, apliecinot, ka turpmāk darba līguma pielikumus puses piekrīt parakstīt elektroniski? Vai tiešām nepieciešams papīra dokuments, lai vienotos par elektroniskiem dokumentiem?
Darba tiesības 07:00, 8. Jūn. 2021
Attālinātais darbs šodien ir jau daudzu uzņēmumu ikdiena. Bet ko darīt, ja kāds darbinieks ir jāatlaiž? Vai uzreikumu drīkst nosūtīt e-pastā? Un kā ar citu būtisku dokumentu apriti?
Darba tiesības 07:00, 27. Mai. 2021
Lai gan lielākā daļa iedzīvotāju joprojām pieraduši notāru biroju apmeklēt klātienē, apkopotie dati par 2020. gadu liecina, ka notāru sniegto tiešsaistes pakalpojumu skaits Covid-19 laikā palielinājies vairāk nekā 100 reižu. Ienākt notāra virtuālajā kabinetā vai ieaicināt notāra virtuālo biroju savās mājās ir gan vienkārši, gan ērti un ātri, turklāt attālinātos pakalpojumus iespējams saņemt no jebkuras vietas pasaulē.
Lietvedība 07:00, 4. Jūn. 2021
Vai dokumentam ir juridisks spēks, ja elektroniskā vidē viena no līguma pusēm paraksta to ar drošu elektronisko parakstu jeb e-parakstu, bet otra puse dokumentu paraksta papīra formā, ieskenē un pievieno sistēmā?
Lietvedība 07:00, 11. Mai. 2021
Lai gan pagājis jau gads, kopš Covid-19 pandēmija ieviesa būtiskas korekcijas mūsu ikdienas dzīvē un darbā, darba devējiem joprojām rodas dažādi praktiski jautājumi par personāla atlasi un darbinieku pieņemšanu darbā, veicot šos procesus attālināti.
Darba tiesības 07:00, 3. Mai. 2021
Jau vairāk nekā gadu daudzos uzņēmumos darbinieki strādā attālināti, līdz ar to mainījušies dažādi personāla procesi, tostarp var būt nepieciešams attālināti pieņemt darbā un atbrīvot no darba darbiniekus. Šoreiz plašāk aplūkosim tieši atbrīvošanu no darba.
Darba tiesības 07:00, 19. Mai. 2021
Papīra dokumenta atvasinājumu apstiprina ar uzrakstu "Kopija" un "Kopija pareiza". Kā apliecināt elektronisku dokumentu jeb e-dokumentu kopijas, ja otra darījuma puse prasa atsūtīt atvasinājumus līgumiem u.c. dokumentiem, kas parakstīti ar elektronisko parakstu (e-parakstu)?
Lietvedība 07:00, 8. Apr. 2021
Preču tirdzniecības ierobežojumu dēļ pēdējā gada laikā aktualizējusies e-komercija, distances preču tirdzniecība un bezkontakta piegāde, kā arī sūtījumu izsniegšana, izmantojot pakomātus.
Komerctiesības 07:00, 24. Mar. 2021
Līguma slēgšana nereti ir ilgs process, kura laikā abām pusēm jāvienojas par būtiskiem sadarbības priekšnosacījumiem. Kādi apsvērumi jāņem vērā, izvēloties līguma formu? Kādi nosacījumi jāietver līgumā? Kā līgumu slēgšana notiek praksē, un vai otra puse var atteikties grozīt standartizētu līgumu? Kādu elektronisko parakstu ieteicams izvēlēties līgumam elektroniskā formā?
Lietvedība 07:00, 12. Apr. 2021
Saņēmām lasītāja jautājumu, cik ilgi ir spēkā elektroniski parakstīts dokuments un vai pienāk brīdis, kad tas zaudē juridisko spēku? Atbildam!
Klausies
Lietvedība
07:00, 12. Mar. 2021
Kas ir uzskatāms par parakstīšanas datumu dokumentam, ja katra puse to ir parakstījusi ar drošu elektronisko parakstu citā datumā? Piemēram, ja pieņemšanas-nodošanas aktu viena puse paraksta mēnesi vēlāk. Vai darījums ir spēkā no brīža, kad to parakstījis pirmais parakstītājs?
Lietvedība 07:00, 9. Mar. 2021
Kāds faktiski izskatās vienkāršs elektroniskais paraksts? Vai tas var saturēt vārdu un uzvārdu vai arī tas var būt svītrkods, par kura atšifrējumu informācija pieejama tikai pašam dokumenta radītājam, kuru ģenerē sistēma, vai arī kāds cits veids?
Lietvedība 07:00, 18. Feb. 2021
Uzņēmuma ikdienā nepieciešams parakstīt daudz dokumentus. Vai un kā ir iespējams parakstīt visus dokumentus uzreiz, taču tā, lai katram dokumentam ir savs paraksts?
Lietvedība 07:00, 5. Jan. 2021
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” un grozījumus Komercķīlas likumā, ar kuriem samazināts Uzņēmumu reģistra pakalpojumu sniegšanas kanālu skaits, atsakoties no pakalpojumu sniegšanas klātienē.
Likumdošana 10:33, 8. Jan. 2021
Gan organizācijām, gan privātpersonām aizvien biežāk nākas kārtot dažādas dokumentu lietas starptautiski, līdz ar to rodas daudz neskaidrību, ko tādos gadījumos var un ko nevar kārtot elektroniski, kādam jābūt elektroniskajam dokumentam un elektroniskajam parakstam utt.
Saeimas Juridiskā komisija pirmajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” un grozījumus Komercķīlas likumā, ar kuriem iecerēts samazināt Uzņēmumu reģistra pakalpojumu sniegšanas kanālu skaitu, atsakoties no pakalpojumu sniegšanas klātienē.
Likumdošana 20:15, 21. Sep. 2020
Pateicoties faktam, ka droši elektroniskie paraksti jau kopš 2019. gada 1. janvāra ikvienam ir pieejami bez maksas un skaita ierobežojuma, un Covid-19 ietekmē izplatoties attālinātajam darbam, strauji pieaugusi elektroniski parakstītu elektronisko dokumentu apgrozība.
Lietvedība 07:00, 14. Sep. 2020
Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurors pirmo reizi attālināti, izmantojot videokonferences režīmu, e-parakstu un portālu latvija.lv, pārbaudīja personas identitāti, izsniedza apsūdzību un veica procesuālās darbības ar apsūdzēto, kas saistībā ar ārkārtējo situāciju nevarēja ierasties Latvijā. Apsūdzētais atradās Lielbritānijā, informē Latvijas Republikas prokuratūra.
Jaunākās tiesvedības 11:06, 8. Jūn. 2020
Šis ir īstais laiks rīkoties organizācijām, kuras iepriekš nav saņēmušās papīra dokumentu grēdas aizvietot ar daudz ērtākajiem un drošākajiem elektroniskajiem dokumentiem. Ja organizācijā dominē biroja darbs, darbiniekiem ir datori vai viedierīces, kā arī elektrība un internets, teorētiski uzņēmums ir gatavs attālinātam darbam. Kas nepieciešams un kā tas organizējams?
Lietvedība 07:00, 22. Jūn. 2020
Iepriekšējā manā rakstā sākām aplūkot sūdzību tēmu, noskaidrojot, ka privātām organizācijām nav pienākuma reaģēt uz sūdzībām. Šoreiz noskaidrosim, kā pareizi noformēt sūdzību un kā labāk veidot tās tekstu.
Lietvedība 07:00, 5. Mai. 2020
Ārkārtējā situācija ir īpašs tiesiskais režīms, kuru Ministru kabinets (MK) valsts apdraudējuma novēršanai ar savu rīkojumu nosaka uz zināmu laiku. Ārkārtējās situācijas periodā MK var pieņemt lēmumus, ko citkārt tas nebūtu tiesīgs pieņemt. Tas, kāda veida lēmumus MK var pieņemt, paredzēts likumā "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli" (Likums), kā arī citos likumos.
Aktualitātes 14:00, 9. Apr. 2020
Vai, parakstot dokumentus, vienmēr jāizmanto paraksts, kāds redzams pasē vai ID kartē? Kā tas ietekmē dokumenta juridisko spēku? Kāpēc ir vai nav svarīgi izmantot tieši tādu pašu parakstu?
Lietvedība 07:00, 19. Mar. 2020
Oficiālā elektroniskā adrese jeb oficiālā e-adrese ir elektronisks risinājums, kas nodrošina ērtu un drošu saziņu starp valsts iestādēm un privātpersonām. Šīs sistēmas ietvaros praktiski nav krāpniecības riska un ziņojumi nevar pazust pasta kļūdas vai nepareizi norādītas adreses dēļ. Šobrīd norit darbs, lai pilnībā ieviestu e-adresi Latvijā.
Lietvedība 06:00, 24. Okt. 2019
Ministru kabinets apstiprināja noteikumus, kas paredz, ka no 2.septembra Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) sāks izsniegt jauna parauga personas apliecības (ID kartes), informē Iekšlietu ministrija.
Aktualitātes 10:44, 29. Aug. 2019
Uzņēmuma iekšējie dokumenti ir papīra formātā, bet vēlamies tos pārveidot elektroniski. Kā to pareizi darīt? Piemēram, ir dokumenti, kuros ir vairāki paraksti. Vai šādā gadījumā jāsaglabā to oriģināli, kuros ir oriģinālie paraksti? Kā rīkoties?
Komercdarbība 07:00, 19. Sep. 2019
Vai Latvijā ir paredzēti nosacījumi, kāds drīkst vai nedrīkst būt personas paraksts? Ierasts, ka paraksts sastāv no iniciāļiem vai uzvārda. Vai teorētiski paraksts var būt arī zvaigznīte vai puķīte? Vai un cik bieži persona drīkst mainīt savu parakstu? Vai paraksta maiņa ir jāsaskaņo? Kā rīkoties, ja parakstu izdomā mainīt, piemēram, valdes priekšsēdētājs?
Lietvedība 07:00, 30. Apr. 2019
Mūsdienās tehnoloģijas izmanto visās dzīves jomas, un arī uzņēmējdarbība nav izņēmums. Vēl pirms aptuveni 10 gadiem iespēja dibināt uzņēmumu 1 dienas laikā, neizejot no mājām, šķita kā ideja no fantastikas stāsta, bet šodien tā ir realitāte. Izvērtēsim, kādas ir priekšrocības, ierobežojumi un problēmas saistībā ar korporatīvo tiesību digitalizāciju Eiropas Savienībā (ES), aplūkojot uzņēmumu īpašnieku, to pārstāvju u.c. ieinteresēto pušu pozīcijas.
Komerctiesības 07:00, 3. Sep. 2018
Tagad ikviens, arī uzņēmēji, var attālināti kārtot lietas, kurās nepieciešama notāra iesaiste. No 1.jūlija Latvijas zvērinātu notāru klientu portālā konsultācija pie notāra var notikt videorežīmā un notariālās darbības var notikt attālināti.
Aktualitātes 10:37, 1. Aug. 2018
Dzīvojam laikā, kad visi dokumenti top datoros, taču daļa no tiem savu tālāko mūžu nez kādēļ joprojām dzīvo papīra formā. Aplūkosim gadījumus, kad nepieciešams izveidot papīra dokumentu atvasinājumus elektroniskā formā, gan pretēji – kad e-dokumenti jāpārvērš papīra formā –, abos gadījumos nodrošinot dokumentu juridisko spēku.
Lietvedība 06:00, 30. Jūl. 2018
Ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.916 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība", kas galvenokārt attiecināmi uz dokumentu atvasinājumiem. Kādas ir prasības dokumentu oriģinālu noformēšanai? Kas ir dokumenta oriģināls? Kas ir dokumenta atvasinājums? Kā jānoformē, piemēram, uzņēmuma gada pārskata un revidenta ziņojuma uz vairākām lappusēm oriģināls? Vai gan uzņēmuma revidentam iesniegtais gada pārskata eksemplārs, gan revidenta izsniegtais ziņojums ir oriģināls?
Komerctiesības 06:00, 8. Jūn. 2018
Attiecības starp publisko sektoru vai tā funkcijas pildošām organizācijām un to klientiem, privātpersonām un uzņēmējiem nereti ir sarežģītas. Ņemot vērā mūsdienu pasaules attīstības dinamiku un tehnoloģiju triumfu, abu pušu redzējums par savstarpējo mijiedarbību sniegto un saņemto pakalpojumu kontekstā var atšķirties. Klienti sagaida, ka pakalpojumus saņems ērtākajā un efektīvākajā veidā, savukārt dažādas organizācijas saskaras ar dažādiem izaicinājumiem, lai sabalansētu ieceres ar reālajām iespējām.
Aktualitātes 08:00, 31. Jan. 2018
Droša elektroniskā paraksta lietotājiem ir pieejams parakstīšanai nepieciešamās programmatūras "eParakstītājs 1.4.1." atjauninājums, kurā mainīts e-paraksta radīšanai izmantotais kriptogrāfijas algoritms, tāpēc sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) un Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" aicina e-paraksta lietotājus savos datoros atjaunināt programmatūru "eParakstītājs".
BNS ziņas 12:40, 2. Mar. 2017
No 2019.gada visiem Latvijas iedzīvotājiem plānots nodrošināt eID kartes ar neierobežotu bezmaksas e-parakstu skaitu, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).
Likumdošana 13:33, 14. Okt. 2016
Mūsdienu tehnoloģijas būtiski ietekmē juristu un tiesu darbu, un šī ietekme attīstās ne tikai gadu, bet pat dažu mēnešu ietvaros. Rakstā aplūkoti atsevišķi tehnoloģiju aspekti, salīdzinot pašreizējo situāciju ar agrāko dzīvi, kā arī tehnoloģiju ietekme uz juristu darbu un attiecībām ar tiesām un klientiem.
Tiesvedības 08:00, 30. Mai. 2017
Lai arī lielākā daļa (80%) Latvijas iedzīvotāju ir dzirdējuši, ka no 1.aprīļa mainīsies kārtība, kā apstiprināt maksājumus internetbankā, katrs trešais (27%) atzīst, ka īsti nesaprot, kādas tieši būs izmaiņas, bet katrs piektais (18%) - nejūtas informēts par šādiem jaunumiem, liecina Swedbank veiktā aptauja . Zīmīgi, ka pat trešā daļa no tiem , kuri ir informēti, ka papildu kodu kartēm būs jauni risinājumi, praksē tos vēl nelieto, savukārt piektdaļa (19%) jau sākusi izmantot banku piedāvātos jaunos risinājumus.
BNS ziņas 15:24, 21. Mar. 2017
Lai turpinātu nodrošināt klientiem ērtu attālināto pakalpojumu saņemšanu, bankas no 1. aprīļa, kad mainīsies autorizācijas nosacījumi internetbankās, piedāvās plašu risinājumu klāstu klientiem ar dažādām vajadzībām un prasmēm. Tomēr kopumā banku pārstāvji ir pārliecināti - nākotne pieder mobilajiem risinājumiem, kuru izmantošana īpaši strauji pieaugusi 2016. gadā.
BNS ziņas 14:04, 17. Feb. 2017
Ministru kabineta komiteja šodien lēma virzīt apstiprināšanai valdībā Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavoto uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plānu, kura mērķis saglabāts tāds pats kā iepriekšējos gados - nodrošināt vairāk e-pakalpojumu, tāpat plānā rosināts nodrošināt uzņēmējiem pakalpojumus arī angļu valodā.
Likumdošana 11:45, 23. Jan. 2017
Kādi šķēršļi ir jāpārvar, lai par ikviena – mazā, vidējā vai lielā komersanta, ārsta, skolotāja vai fotogrāfa - ikdienas rīku kļūtu arī eParaksts? VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” (LVRTC), kas Latvijā piedāvā droša elektroniskā paraksta pakalpojumu iedzīvotājiem, valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta skaidro, ka nereti par pēdējo barjeru ceļā uz darījumu e-vidi un eParaksta izmantošanu kļūst tieši nedrošība par savām iemaņām, ieradumi apmeklēt iestādes un organizācijas klātienē, stāvēt rindā un par to dusmoties, glabāt dokumentus mapēs un plauktos, kā arī stereotipi, ar kuriem eParaksts sava mūža laikā ir apaudzis.
Uzņēmuma vadība 16:16, 14. Jūl. 2015