Lai uzlabotu situāciju pārtikas produktu mazumtirdzniecībā, Konkurences padome (KP) šī gada 10.jūlijā iesniedza Ekonomikas ministrijai priekšlikumus Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma grozījumiem, informē KP.
Likumdošana 11:27, 26. Jūl. 2024
Samērīguma jeb proporcionalitātes princips (angļu val. Principle of proportionality) vai nesamērīguma aizlieguma princips ir viens no vispārējiem publisko tiesību principiem. Samērīguma princips nosaka, ka ir jābūt saprātīgām attiecībām starp mērķi, ko publiskā vara ar administratīvo aktu vai faktisko rīcību vēlas sasniegt, un indivīda tiesību un leģitīmo interešu ierobežojumu. Turklāt izvēlētie līdzekļi mērķa sasniegšanai nedrīkst būt ierobežojošāki nekā konkrētajā gadījumā nepieciešams, norāda Konkurences padome.
Jaunākās tiesvedības 14:54, 24. Nov. 2023
Konkurences padome ziņo, ka noslēgta anonīmo lauksaimniecības un pārtikas preču ražotāju un piegādātāju aptauju, noskaidrojot, ar kādām negodīgas tirdzniecības prakses izpausmēm tie saskaras visbiežāk. Respondentu sniegtās atbildes norāda uz pastāvošo mazumtirgotāju varas pārsvaru attiecībās ar piegādātājiem, īstenojot negodprātīgu tirdzniecības praksi.
Aktualitātes 12:00, 16. Jūn. 2023
Sāk izskatīt lietu par Ministru kabineta noteikumu Nr.50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 113.punkta atbilstību Satversmes 64. un 105.pantam un Elektroenerģijas tirgus likuma 32.panta 5.daļai, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 10:57, 5. Nov. 2024
2024.gada 31.oktobrī sākta oficiāla procedūra, lai novērtētu, vai “Temu” ir pārkāpis Digitālo pakalpojumu aktu jomās, kas saistītas ar nelikumīgu produktu pārdošanu, pakalpojuma potenciāli atkarību izraisošu dizainu, sistēmām, ko izmanto, lai ieteiktu pirkumus lietotājiem, kā arī pētnieku piekļuvi datiem, informē Eiropas Komisija.
Aktualitātes 12:58, 6. Nov. 2024
Persona, kas iepriekš ir strādājusi Apvienotajā Karalistē, vēlas saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā. Jānorāda, ka persona nav saņēmusi bezdarbnieka pabalstu Apvienotajā Karalistē un nav darba ņēmēja Latvijā. Vai personai ir tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā, ja darba attiecības iepriekš bijušas citā valstī?
Darba tiesības 06:00, 19. Nov. 2024
2024.gada septembrī prokuratūra tiesai nodeva krimināllietu, kurā pirmo reizi Latvijas vēsturē tiesās personas par manipulācijām “Nasdaq Riga” biržā. Šī lieta pievērš uzmanību atsevišķiem normatīvā regulējuma aspektiem, kas varētu būt uzlabojami, lai mazinātu tirgus manipulāciju risku un atbalstītu Latvijas kapitāla tirgus attīstību.
Tiesvedības 06:00, 20. Nov. 2024
Lai sagatavotos Eiropas Savienības regulas 2023/1114 par kriptoaktīvu tirgiem ieviešanai, Saeima 2024.gada 14.novembrī apstiprināja grozījumus Komerclikumā, kas paredz, ka turpmāk uzņēmumi pamatkapitāla apmaksai drīkstēs izmantot kriptoaktīvus.
Likumdošana 11:27, 21. Nov. 2024
Apkopotās neatbilstības veido gan kvantitatīvie, gan kvalitatīvie rādītāji, proti, gan tādas neatbilstības, kuras nav ļoti būtiskas, bet bieži atkārtojas, gan tādas, kurām ir būtisks raksturs, kaut arī tās sastopamas salīdzinoši retāk, informē Iepirkumu uzraudzības birojs.
Aktualitātes 15:34, 14. Okt. 2024
Veicot tirgus uzraudzības atkārtotu novērtējumu, konstatēts, ka mazumtirgotāji tikai daļēji ir ņēmuši vērā Konkurences padomes (KP) ieteikumus, kas saistīti ar netaisnīgu un nepamatotu sankciju piemērošanu piegādātājiem, informē KP.
Aktualitātes 09:27, 22. Okt. 2024
Veikta pārbaude par sociālajos tīklos izplatītu informāciju par kādas veikala “Postcard” pārdevējas pret latviešiem vērstiem izteikumiem un atteikšanos apkalpot klientus latviešu valodā, informē Valsts drošības dienests.
Aktualitātes 11:40, 21. Okt. 2024
Konkurences padome (KP) tirgus uzraudzības “Par mazumtirgotāju sankcijām pret piegādātājiem par līguma noteikumu pārkāpumiem” ietvaros ir sagatavojusi pašnovērtējuma rīku lauksaimniecības un pārtikas piegādes ķēdes dalībniekiem, lai tie ērtā veidā pārliecinātos, vai to rīcība attiecībā pret līgumsodu piemērošanas kārtību netiek pakļauta Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā noteiktajiem aizliegumiem, informē KP.
Aktualitātes 09:09, 28. Feb. 2023
Lai uzlabotu pārtikas pircēju informētību par iegādājamo produktu izcelsmes valsti, valdība 2024.gada 13.augustā atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos noteikumus, kas nosaka kārtību, kādā pārtikas tirdzniecības vietās jāizvieto norāde par valsti, kurā ražots pārtikas produkts, informē ZM.
Likumdošana 11:13, 14. Aug. 2024
Praksē kreditoriem ir svarīgi, lai ir paredzēti aizsardzības līdzekļi, kas mazinātu risku nonākt kādā no nevēlamajām lomām vai arī veicinātu viņu intereses debitora saistību neizpildes gadījumā. Par vienu no šādiem līdzekļiem ir uzskatāms saistību pastiprinājums – garantija. Šoreiz apskatām pirmā pieprasījuma garantiju, jo sevišķi tās piemērojamību publiskajos iepirkumos.
Publiskie iepirkumi 06:00, 16. Aug. 2024
Noziegums pret intelektuālo īpašumu – tā neatļautu izplatīšanu un viltošanu Eiropas Savienībā – ir administratīvi un krimināli sodāms. Tomēr, neskatoties uz šo noziegumu radīto zaudējumu apmēru, sodi par pārkāpumiem pret intelektuālo īpašumu ir salīdzinoši mazāki, nekā par citām nelikumīgām darbībām, informē Patentu valde.
Aktualitātes 12:06, 22. Aug. 2024
Konkurences padome (KP) tirgus uzraudzībā konstatē, ka mazumtirgotāju un piegādātāju ikdienas sadarbībā būtiska problēma ir netaisnīgu un nepamatotu sankciju piemērošana, kas saistīta ar mazumtirgotāju un to piegādātāju nelīdztiesīgām attiecībām. Lai novērstu potenciālus Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma pārkāpumus, vairākiem mazumtirgotājiem būtu jāpārskata savi līgumi ar piegādātājiem un jāveic tajos nepieciešamās izmaiņas, brīdina KP.
Aktualitātes 10:00, 7. Feb. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:15, 4. Jūl. 2024
Šī brīža sarežģītajā ģeopolitiskajā vidē, kur arvien biežāk tiek ieviesti progresējoši komplicētāki ierobežojošie pasākumi jeb sankcijas, uzņēmumiem jāspēj orientēties mainīgajā normatīvajā regulējumā un pielāgot savu darbību, lai izvairītos no nelabvēlīgām juridiskām sekām. Skaidrojam, kādi noteikumi būtu jāiekļauj līgumos, lai tie būtu atbilstoši noteiktajām sankcijām.
Lietvedība 06:00, 19. Jūl. 2024
2024.gada 21.jūnijā stāsies spēkā grozījumi Informācijas sabiedrības pakalpojumu likumā, ar kuriem Latvijas normatīvajā regulējuma tiek ieviestas regulas 2022/2065 par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu prasības, informē Ekonomikas ministrija.
Aktualitātes 16:37, 20. Jūn. 2024
Kad nepieciešama inventarizācijas lieta? Vai ir noteikts termiņš, kad tā jāsagatavo? Vai drīkst pārdot nekustamo īpašumu, kam vēl nav sagatavota inventarizācijas lieta?
Komerctiesības 06:00, 10. Jūn. 2024
Konkurences padome tirgus izpētē, kurā tika izvērtēts, kā veidojas degvielas mazumtirdzniecības cena un kādi ir tās galvenie ietekmējošie faktori, konstatēja, ka degvielas mazumtirdzniecības cenu kāpuma pamatā nav konkurences tiesību pārkāpums, bet gan objektīvi apstākļi, kas radušies, sākoties Krievijas iebrukumam Ukrainā. Vienlaikus degvielas mazumtirdzniecības tirgus ir piesātināts un konkurence starp tirgus dalībniekiem turpina pieaugt.
Aktualitātes 17:55, 17. Nov. 2022
Tā sauktie “vertikālie līgumi” ir praksē ļoti izplatīti un tiek slēgti dažādās uzņēmējdarbības jomās. To mērķis ir vienoties par īpašiem noteikumiem un nosacījumiem saistībā ar preču vai pakalpojumu pirkšanu, pārdošanu vai tālākpārdošanu. Apskatām, kas ir vertikālie līgumi, kādi ir to izplatītākie veidi un būtiskākās pazīmes, kā arī ar šādiem līgumiem saistītos riskus un kā no tiem izvairīties.
Lietvedība 06:00, 8. Mai. 2024
2023.gada 19.decembrī Francijas Konkurences iestāde pieņēma lēmumu, ar kuru sodīja uzņēmumu “Rolex France SAS” par to, ka tas vairāk nekā 10 gadus bija aizliedzis mazumtirgotājiem pārdot “Rolex” pulksteņus gan tiešsaistē, gan ar pasta starpniecību. “Rolex” norādīja, ka tādā veidā tiek apkarota šo pulksteņu viltošana un paralēlā tirdzniecība. Apskatām šo situāciju sīkāk.
Klausies
Konkurences tiesības
06:00, 17. Apr. 2024
Katra uzņēmuma vai iestādes darbība neizbēgami atstāj iespaidu uz vidi un sabiedrību, tomēr pasūtītāji var rīkot ilgtspējīgus iepirkumus, piemēram, zaļos publiskos iepirkumus vai sociāli atbildīgus publiskos iepirkumus. Tam ir potenciāls samazināt iespējamo nelabvēlīgo ietekmi uz vidi, sociālo jomu un ekonomiku un panākt uzlabojumus sabiedrībai būtisku problēmu risināšanā. Kā iepirkumā integrēt vides un sociālos kritērijus, lai tas būtu ilgtspējīgs?
Publiskie iepirkumi 06:00, 5. Apr. 2024
Atbalstīts lēmums par pasākumiem Latvijas sadarbības pārtraukšanai ar agresorvalstīm – Krieviju un Baltkrieviju. Deputāti aicina Eiropas Savienību nekavējoties izstrādāt 14.sankciju kārtu pret Krieviju un iekļaut sankcionēto preču sarakstā arī mangāna rūdu, lai novērstu tās nonākšanu Krievijas militārajā rūpniecībā, informē Saeima.
Aktualitātes 11:26, 28. Mar. 2024
Konkurences padome izvērtēja sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Biļešu serviss” izstrādātās vadlīnijas biļešu tirdzniecības, izplatīšanas un kontroles tirgū un sniedza norādes, lai preventīvi novērstu iespējamus Konkurences likuma pārkāpumus, informē Konkurences padome.
Aktualitātes 14:13, 27. Feb. 2024
2024.gada 17.februārī pilnībā stājās spēkā Digitālo pakalpojumu akts, kurš tagad tiek piemērots visām tiešsaistes platformām un tiešsaistes tirdzniecības vietām, ne tikai lielajām, ziņo Latvijas patērētāju interešu aizstāvības asociācija.
Likumdošana 16:45, 26. Feb. 2024
Satversmes tiesā pēc Rīgas pilsētas tiesas pieteikuma ierosināta lieta par Ministru kabineta noteikumu Nr.50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” 113.punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmei un Elektroenerģijas tirgus likumam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 10:55, 1. Mar. 2024
No 2025.gada 28.jūnija spēkā stāsies preču un pakalpojumu piekļūstamības prasības, kas cilvēkiem ar ierobežotām kādām no sensorajām spējām, preci vai pakalpojumu ļaus lietot, izmantojot citu sensoro kanālu, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 16:25, 27. Feb. 2024
Vai pašvaldības drīkst izdot dokumentu, kurā noteikts, ka pašvaldību iestāžu klientiem vai apmeklētājiem ir aizliegts tajās filmēt vai veikt audioierakstus?
Komercdarbība 06:00, 29. Feb. 2024
2024.gada 27.februārī tika atbalstīti grozījumi Informācijas sabiedrības pakalpojumu likumā, ar kuriem tiks nodrošināta Digitālo pakalpojumu akta prasību ieviešana Latvijā, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 09:07, 28. Feb. 2024
Lai veicinātu patērētāju informētību par produktu, 2024.gada 29.februārī otrajā lasījumā atbalstīts ierosinājums pārtikas preču cenu zīmēs norādīt to ražotājvalsti, informē Saeima.
Likumdošana 16:10, 29. Feb. 2024
2023.gada 21.decembrī Konkurences padome pieņēma lēmumu par pārkāpuma konstatēšanu un naudas soda uzlikšanu biedrībai “Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs”, kura nav ievērojusi Līguma par Eiropas Savienības darbību 101.panta 1.punktā noteikto aizliegumu – veikt saskaņotas darbības, kuru rezultātā tiek ierobežota vai kropļota konkurence. Biedrība atzinusi pieļauto pārkāpumu, kā rezultātā piemērotais naudas sods samazināts par 10%.
Klausies
Tiesvedības
09:00, 28. Feb. 2024
Iepirkumu uzraudzības birojs atgādina par normatīvajos aktos jau paredzēto regulējumu, kas pasūtītājiem un sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem dod iespējas neiepirkt Krievijas un Baltkrievijas preces.
Likumdošana 15:19, 29. Jan. 2024
Izmantojot digitālos rīkus, mūsdienās izplatīt reklāmu ārpus Latvijas robežām ir kļuvis viegli. Izvietojot reklāmu internetā, tā sasniedz ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu iedzīvotājus. Tāpēc būtiski zināt, kādi ir noteikumi reklāmas izvietošanai ārvalstīs, lai pēc iespējas izvairītos no tiesību aizskāruma, kas var rezultēties ar sodiem, aizliegumiem un tiesvedībām.
Komerctiesības 06:00, 2. Feb. 2024
Konkurences padome izvērtēja divu slēpošanas un atpūtas parku sadarbības vienošanos par vienotu noteikumu piemērošanu savstarpēji neatkarīgos slēpošanas un snovborda parkos un sniedza norādes, kādas vienošanās ir tiesīgi slēgt konkurējoši tirgus dalībnieki.
Aktualitātes 09:09, 29. Jan. 2024
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2024
Senāts 2024.gada 25.janvārī atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atzīta par pamatotu Konkurences padomes konstatētā aizliegtā vienošanās starp diviem būvmateriālu ražotājiem un četriem tirgotājiem par ilgstošu būvmateriālu cenu noteikšanu, uzliekot pieteicējai naudas sodu 3 718 323 eiro apmērā.
Jaunākās tiesvedības 08:56, 29. Jan. 2024
Konkurences padome (KP) tirgus uzraudzībā pēta tirgotāju un piegādātāju sadarbību tirdzniecības veicināšanas pasākumu laikā, ko tirgus dalībnieki īsteno, lai piesaistītu patērētājus.
Aktualitātes 06:00, 27. Dec. 2023
Senāts ar 2023.gada 28.decembra spriedumu ir atstājis negrozītu iepriekšējās instances – Administratīvās apgabaltiesas – 2020.gada 17 februāra spriedumu, kurā secināts, ka Konkurences padomes (KP) 2017.gada lēmums attiecībā par sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) “Tirdzniecības nams “Kurši”” dalību būvmateriālu ražotāju un tirgotāju aizliegtā vertikālā vienošanās un aizliegtā horizontālā vienošanās jeb kartelī ir pamatots. Ņemot vērā, ka lēmums ir nepārsūdzams un tas stājies spēkā, SIA “Tirdzniecības nams “Kurši”” valsts budžetā jāiemaksā piemērotais naudas sods 1 145 077 eiro apmērā.
Jaunākās tiesvedības 13:03, 2. Jan. 2024
Šobrīd strādājam digitālajā vidē, tāpēc, no vienas puses, rodas daudz dažādu datu, bet, no otras puses, dati ir dažādos formātos, tiem ir noteikti dažādi ierobežojumi, kas padara tos grūti izmantojamus. Lai risinātu šīs problēmas un padarītu datus pieejamus, šobrīd tiek strādāts pie jauna Eiropas Savienības Datu pārvaldības akta transponēšanas Latvijā un citās dalībvalstīs.
Lietvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Pēdējā laikā reklāmas saturs ir viens no apspriestākajiem tematiem sabiedrībā – nav šaubu, ka attiecībā uz reklāmu un tās izplatīšanu jāievēro normatīvajā regulējumā noteiktās prasības. Piemēram, reklāma nevar solīt “mūžīgo jaunību, veselību vai nemirstību”, tā ir maldinoša reklāma. Rakstā aplūkosim, kas īsti ir maldinoša reklāma, kādas var būt tiesiskās sekas šādas reklāmas izplatīšanai un kurš ir atbildīgs par maldinošas reklāmas satura izplatīšanu.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 8. Jan. 2024
Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) 2023.gada 14.decembrī pasludināja lēmumu, izbeidzot tiesvedību lietās “AS Ventspils tirdzniecības osta pret Latviju”, “Simons pret Latviju” un “Štelmahers pret Latviju”.
Jaunākās tiesvedības 08:46, 15. Dec. 2023
2023.gada septembra beigās pieņemtais Senāta spriedums lietā SKA-5/2023 jeb tā dēvētajā AKKA/LAA lietā pielika punktu vairāk nekā 10 gadus ilgušajai tiesvedībai. Kādus secinājumus var izdarīt no šīs lietas, it īpaši no Senāta atziņām? Kāds ir iestādei – šajā gadījumā Konkurences padomei – piemērojamais pierādīšanas standarts? Vai tarifu taisnīguma salīdzinājumam pietiek ar kaimiņvalstu datiem?
Tiesvedības 06:00, 8. Dec. 2023
Eiropas Komisija (EK) publicējusi priekšlikumu likumdošanas paketei patērētāju alternatīvu strīdu risināšanas regulējuma pilnveidošanai, kuru turpmāk izskatīs Eiropas Parlaments un Padome, informē Latvijas patērētāju interešu aizstāvības asociācija.
Likumdošana 10:47, 6. Dec. 2023
Nesen tika diskutēts par to, vai lielveikalu tīkliem jāpublisko informācija par preču iepirkuma cenām. Lielveikalu tīklu vadītāji norādīja, ka cenas, par kādām tiek iepirktas preces no ražotājiem, ir komercnoslēpums. Vai uzņēmumi, aizbildinoties ar komercnoslēpumu, pārkāpj patērētāja tiesības? Kā ir patiesībā – vai preces iepirkuma cena ir komercnoslēpums?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 6. Dec. 2023
Pieņemta jau divpadsmitā sankciju pakete pret Krieviju, kas paredz virkni ierobežojumu, tostarp papildu importa un eksporta aizliegumus Krievijai. Plānots ne vien papildināt jau esošos aizliegumus, bet arī nepieļaut sankciju apiešanu un novērst nepilnības sankciju izpildē.
Likumdošana 14:32, 19. Dec. 2023
Kāda šobrīd pasaulē ir situācija ar mākslīgā intelekta (MI) regulējumu un ko Eiropas Savienība (ES) plāno darīt šajā jomā? Vai MI vispār nepieciešams regulējums? Atbildi uz šiem jautājumiem mēģināsim rast rakstā.
Komerctiesības 06:00, 3. Nov. 2023
Kafejnīca rīko pasākumu, kura laikā āra terasē uzstāsies muzikants ar savu tehnisko nodrošinājumu. Šis pasākums ir publiski izziņots sociālo tīklu vietnēs. Vai muzikanta uzstāšanās vērtējama kā pasākums atbilstoši Publisko pasākumu un svētku pasākumu drošības likumam? Vai šajā gadījumā nepieciešama pašvaldības atļauja?
Komercdarbība 06:00, 26. Okt. 2023
5.janvārī Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut Somijā reģistrētai sabiedrībai "Auto-Bon Oy" iegūt izšķirošu ietekmi pār citu Somijā reģistrētu sabiedrību "LänsiAuto Drive Oy". KP nekonstatēja būtisku kaitējumu konkurencei, tāpēc lēma par darījuma atļaušanu.
Aktualitātes 16:11, 12. Jan. 2023
Līgums par preču izplatīšanu ir vienošanās starp divām vai vairāk pusēm, kas nosaka preču izplatīšanas noteikumus un nosacījumus. Šis līguma veids ir plaši izplatīts pasaulē, tomēr vēl aizvien iesaistītajām pusēm ir daudz neskaidru jautājumu. Apskatām, kas ir šī līguma galvenie elementi, kuri normatīvie akti to regulē un kā šis līguma veids atšķiras no citiem.
Lietvedība 10:00, 22. Nov. 2023
Eiropas Parlaments (EP) plāno pastiprināt Eiropas Savienības (ES) līmeņa uzraudzību sankciju īstenošanai un pastiprināt centienus ierobežot iespējas Krievijai apiet ES noteiktos ierobežojošos pasākumus.
Likumdošana 16:16, 9. Nov. 2023
Covid-19 ierobežojumi nu jau ir atcelti, un varam brīvi doties uz jebkuru veikalu. Tomēr pirms gada šajā laikā situācija bija atšķirīga – lielveikalos drīkstēja darboties tikai noteiktu kategoriju veikali. Ierobežojumi būtiski ietekmēja tirgotājus, kuri neietilpa šajās kategorijās, un arī tirdzniecības centrus, kuru telpas tādēļ bija ievērojami tukšākas. Vai šāda situācija bija tiesiska un atbilst Latvijas Republikas Satversmei? To nesenā spriedumā analizēja Satversmes tiesa.
Tiesvedības 06:00, 3. Mai. 2022
Kādi rekvizīti un kontaktinformācija ir obligāti jānorāda uzņēmuma mājas lapā, lai uzņēmumu varētu identificēt un ar to varētu sazināties? Konkrētāk – vai e-pastu norādīt ir obligāti? Piemēram, mājas lapā saziņa ir iespējama tikai ar virtuālajiem asistentiem, bet e-pasts vispār nav norādīts. Vai šādi ir juridiski korekti?
Klausies
Komercdarbība
10:35, 17. Okt. 2023
Saeima 5.oktobrī otrajā – galīgajā – lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”. Ar tiem paredzēts nodrošināt informācijas pieejamību par Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēto tiesību subjektu vai personu tiešu un netiešu sasaisti ar personām, uz kurām attiecas starptautiskās, nacionālās vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) dalībvalstu sankcijas.
Likumdošana 14:17, 5. Okt. 2023
2023.gada 29.jūnijā stājās spēkā regula 2023/1114 par kriptoaktīvu tirgiem, kas attiecas uz visiem kriptoaktīvu veidiem, kas nav iekļauti kādā no tiesību aktiem un regulē finanšu pakalpojumus. To plānots piemērot no 2024.gada. Apskatām regulas tvērumu, kā arī tās ietekmi uz Eiropas Savienības (ES) licencētām kredītiestādēm, ieguldījumu brokeru sabiedrībām, ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām, alternatīvajiem ieguldījumu fondiem un e-naudas iestādēm, kas vēlas sniegt kriptoaktīvu pakalpojumus.
Komerctiesības 06:00, 11. Okt. 2023
Digitālo pakalpojumu regula jeb regula 2022/2065 par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu lielajām digitālo pakalpojumu platformām piemērojama jau no 2022.gada 16.novembra, pārējām – no 2023.gada 17.februāra.
Komerctiesības 06:00, 4. Okt. 2023
Uzņēmums rīko pasākumu saviem klientiem, kas notiek brīvā dabā. Vai šis skaitās publisks pasākums Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likuma izpratnē? Kur ir robeža starp publisku un privātu pasākumu?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 12. Okt. 2023
Kas būtu jāņem vērā, ja vēlaties iegādāties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidenta? Vai to iespējams realizēt tikpat vienkārši kā iegādājoties īpašumu no jebkura cita īpašnieka Latvijā? Acīmredzot – nē. Īsumā par riskiem, iegādājoties nekustamo īpašumu no Krievijas vai Baltkrievijas rezidentiem.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 13. Okt. 2023
Lai aizsargātu darbiniekus, sākot ar 2023.gada 1.oktobri uzņēmējdarbības riska valsts nodeva (URVN) jāmaksā visām fiziskajām personām, kuras algo darbiniekus. URVN veido darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļus un uzņēmēja maksātnespējas gadījumā darbiniekiem ir tiesības pretendēt uz darba devēja neizmaksāto darba samaksu no šī fonda. Izmaiņas ir saistītas ar grozījumiem likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā”, informē Maksātnespējas kontroles dienests.
Likumdošana 16:45, 2. Okt. 2023
Augusta sākumā Latvijas Republikas Augstākā tiesa vērsās Eiropas Savienības Tiesā ar jautājumiem par personas tiesībām uz mantisku kompensāciju gadījumos, kad tās dati ir apstrādāti pretēji Vispārīgās datu aizsardzības regulas noteikumiem. Kamēr atbildes nav sniegtas, izskatām, kāda ir līdzšinējā tiesu prakse kompensāciju piešķiršanā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 18. Okt. 2023
Senāts ar 2023.gada 29.septembra spriedumu lietā SKA-5/2023 noraidījis kasācijas sūdzību un atstājis spēkā Konkurences padomes (KP) 2013.gada lēmumu, ar kuru KP konstatēja, ka biedrība “Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA)” ir ļaunprātīgi izmantojusi savu monopolstāvokli, piemērojot mazajiem un vidējiem veikaliem un pakalpojumu sniedzējiem par mūzikas atskaņošanu apmeklētājiem domātās telpās ievērojami augstāku tarifu nekā tas ir Lietuvā un Igaunijā, kā arī vairumā citu ES dalībvalstu.
Jaunākās tiesvedības 15:30, 17. Okt. 2023
2022. gads atnesis nozīmīgas pārmaiņas tirgotājiem, īpaši tiem, kuru darbība saistīta ar e-komerciju. Proti, no šā gada visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs bija jāievieš divas direktīvas, kuru galvenie nosacījumi regulē digitālu saturu un pakalpojumu tirdzniecību, savukārt jau maija beigās tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem jāsāk ievērot t.s. Patērētāju tiesību aizsardzības modernizēšanas direktīva.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 28. Mar. 2022
Eiropas Savienības (ES) otra augstākā tiesa noraidījusi Īrijas zemo cenu aviokompānijas "Ryanair" prasību pret Eiropas Komisiju (EK) par Latvijas sniegto finansiālo atbalstu nacionālajai lidsabiedrībai "airBaltic" koronavīrusa pandēmijas seku pārvarēšanai.
Jaunākās tiesvedības 14:09, 19. Okt. 2023
Ņemot vērā pieņemtos grozījumus Publiskā iepirkuma likumā (PIL), kas paredz gan jaunus pretendentu izslēgšanas nosacījumus, gan pagarina līdzšinējo izslēgšanas termiņu, gan piešķiet pasūtītājam lielāku diskrēciju pieņemt lēmumu, balstoties uz pārliecinošām norādēm, par pretendentu izslēgšanu no tālākas dalības konkrētajā iepirkumā, kā arī pasūtītājiem pamanot pārkāpuma pazīmes ir jākonsultējas ar Konkurences padomi (KP). Šobrīd būtiski ir pieaudzis KP saņemto pasūtītāju ziņojumu skaits par pārkāpuma pazīmēm aizliegtās vienošanās iepirkumos.
Komerctiesības 06:00, 15. Sep. 2023
Ar regulu 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu, kas stājās spēkā 2022.gada 14.decembrī, paredzēti jauni noteikumi un procedūras iekšējo tirgu izkropļojošu ārvalstu subsīdiju izmeklēšanai un novēršanai. Savukārt pasūtītājiem un piegādātājiem, kā arī jomas profesionāļiem, jābūt informētiem par regulas esamību un tajā noteiktajiem pienākumiem, lai regulas prasības tiktu ievērotas un netiktu pieļauti pārkāpumi.
Publiskie iepirkumi 06:00, 22. Sep. 2023
Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) apkopotās neatbilstības veido gan kvantitatīvie, gan kvalitatīvie rādītāji – proti, gan tādas neatbilstības, kuras nav ļoti būtiskas, bet kuras bieži atkārtojas, gan tādas neatbilstības, kurām ir būtisks raksturs, kaut arī tās sastopamas salīdzinoši retāk.
Aktualitātes 09:40, 23. Aug. 2023
2023.gada 19.jūlijā stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), kuru mērķis ir stingrāk kontrolēt būvkomersantu norēķinus ar apakšuzņēmējiem. Grozījumi paredz, ka, sākot no 2024.gada 1.jūlija, elektroniskās darba laika uzskaites sistēmā katrā būvlaukumā būs jāreģistrē un jāuzkrāj dati par iepriekšējā mēnesī samaksāto līguma summu vai tās daļu.
Nodokļi 06:00, 8. Sep. 2023
Saeima, 21.septembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus likumā "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru". Ar tiem plānots nodrošināt informācijas pieejamību par Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēto tiesību subjektu vai personu tiešu un netiešu sasaisti ar tiem subjektiem, uz kuriem attiecas starptautiskās, nacionālās vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) dalībvalstu sankcijas.
Likumdošana 15:15, 21. Sep. 2023
Civillikums (CL) nenosaka pienākumu visos gadījumos sniegt darījumu saistību izpildes nodrošinājumus, piemēram, saņemta aizdevuma atmaksas nodrošinājumam vai darījuma partnerim veicamā maksājuma samaksas nodrošinājumam. Tomēr parasti kreditors (aizdevējs/pārdevējs) vienojas ar debitoru (aizņēmēju/pircēju) par tam pieņemamu saistību izpildes nodrošinājumu. Apskatīsim biežāk izmantojamos iekšzemes nodrošinājuma veidus – galvojums, banku garantijas, komercķīlas, hipotēkas –, un biežāk izmantojamos pārrobežu darījumu nodrošinājumus.
Komerctiesības 06:00, 30. Aug. 2023
Tiks īstenota pakāpeniska drošības pasākumu mazināšana no šā gada 1. marta, t.sk. atceļot Covid-19 sertifikātu izmantošanu tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā. Svarīgi norādīt, ka prasība pēc Eiropas digitālā Covid-19 sertifikāta saglabājas ceļošanai, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 16:00, 28. Feb. 2022
Pieņēma spriedumu lietā Nr. 2021-24-03 “Par Ministru kabineta noteikumu Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 24.18 punkta (redakcijā, kas bija spēkā no 2021. gada 7. aprīļa līdz 1. jūnijam) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam, kā arī 105. panta pirmajam un trešajam teikumam”, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 15:20, 14. Mar. 2022
Valdība, apstiprinot grozījumus Ministru kabineta 2021. gada 9. oktobra rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, precizēja nosacījumus tirdzniecības veikšanai epidemioloģiski nedrošajā vidē, novēršot tiesību normu dažādu interpretāciju un atsevišķos gadījumos īstenoto praksi izmainīt plauktu, tirdzniecības iekārtu un citu konstrukciju novietojumu telpā nolūkā sašaurināt fiziski apmeklētājam pieejamo tirdzniecības zāles platību līdz tādai, kas nepārsniedz 1500 m2 un kas būtu atbilstoši darbam epidemioloģiski nedrošajā vidē.
Covid-19 17:07, 25. Jan. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Franšīzes līgums
Franšīzes līgums tiek atzīts par vienu no modernajiem līgumu veidiem, kas ir labs līdzeklis (instruments) savas uzņēmējdarbības, preču vai pakalpojumu paplašināšanai, attīstībai un popularizēšanai. No otras puses franšīzes līgums dod iespēju citām personām, proti, franšīzes ņēmējiem, – iespēju izmantot jau konkrētu (gatavu) biznesa modeli vai pārdošanas sistēmu (franšīzi), lai veiktu preču vai pakalpojumu tālāku ražošanu, izplatīšanu vai pārdošanu.
Komerctiesības 06:00, 2. Aug. 2023
Ievērojot, ka 2021. gada 1. novembrī spēkā stājās Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likums, Konkurences padome tirgus dalībniekiem ir sagatavojusi skaidrojošas jaunā likuma piemērošanas vadlīnijas. Tās veidotas, papildinot un precizējot Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma piemērošanas vadlīnijas, kuras bija veidotas, lai skaidrotu iepriekšējā regulējuma būtību – piegādātāju un mazumtirgotāju godīgu sadarbību.
Aktualitātes 16:00, 15. Feb. 2022
2023.gada 1.jūlijā tiek uzsākta akciju sabiedrību (AS) reforma, kuras mērķis ir nodrošināt akciju sabiedrību caurspīdīgumu un drošu uzņēmējdarbības vidi, radot pieeju informācijai par akciju sabiedrību īpašniekiem, vēsta Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 08:00, 13. Jūl. 2023
Lietuvā reģistrētā sabiedrība UAB "AKROPOLIS GROUP" iegūst izšķirošu ietekmi pār SIA "DELTA PROPERTY", kura pārvaldībā ir tirdzniecības centrs "Alfa", paredz šā gada 25. novembrī Konkurences padomes (KP) pieņemtais lēmums Nr. 33. Nekonstatējot būtisku kaitējumu konkurencei, KP lēma par darījuma atļaušanu.
Aktualitātes 14:30, 29. Nov. 2021
Lai mazinātu alkohola patēriņu sabiedrībā, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 25.aprīlī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā. Tie paredz ierobežot alkoholisko dzērienu reklāmu un mārketingu, alkohola pieejamību un sniegt papildu informāciju patērētājiem par tā sastāvu un kaitīgumu.
Likumdošana 14:08, 26. Apr. 2023
Šā gada 1. novembrī spēkā stājas Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likums, kura mērķis ir aizliegt negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī aizliegt nepārtikas preču mazumtirgotāju iepirkuma varas izmantošanu pret piegādātājiem, savukārt tirgus dalībnieku rīcības atbilstību jaunajam likumam uzraudzīs un kontrolēs Konkurences padome.
Aktualitātes 10:00, 2. Nov. 2021
Eiropas Savienības Tiesa šī gada 12.janvārī pasludināja spriedumu apvienotajās lietās C‑702/20 un C‑17/21, atbildot uz Senāta uzdotajiem jautājumiem sabiedrību "DOBELES HES" un "GM" strīdā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju.
Tiesvedības 06:00, 12. Apr. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Aktualitātes 14:52, 6. Apr. 2023
Senāts 2023.gada 25.janvāra spriedumā lietā SKC-46/2023 izskatīja kasācijas sūdzību par pirkuma maksas samazināšanu patērētāja iegādātai lietotai automašīnai slēptu defektu dēļ, kas raksturojami kā preces neatbilstība līgumam.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 10. Apr. 2023
Ministru kabinets lēmis izsludināt visā valsts teritorijā ārkārtējo situāciju no š.g. 11. oktobra līdz 2022. gada 11. janvārim. Ārkārtējās situācijas laikā tiek ieviesti pastiprināti drošības pasākumi tirdzniecības pakalpojumu sniegšanā ar mērķi mazināt cilvēku kontaktēšanos un līdz ar to Covid-19 inficēšanās riskus, jo īpaši nevakcinētu cilvēku kontaktēšanos, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 11:21, 9. Okt. 2021
Apstiprinot grozījums Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", MK precizējis darbības nosacījumos tirdzniecības vietām ārkārtējās situācijas laikā.
Covid-19 12:00, 14. Okt. 2021
Preču zīme ir viens no pazīstamākajiem intelektuālā īpašuma objektiem: tas ir apzīmējums, kas atšķir vienas personas preci vai pakalpojumu no citas personas precēm vai pakalpojumiem. Intelektuālā īpašuma tiesību ietvarā preču zīme pieder pie tā sauktā rūpnieciskā īpašuma, līdzīgi kā patenti un dizainparaugi.
Intelektuālais īpašums 06:00, 6. Mar. 2023
Jebkura juridiskā vai fiziskā persona, slēdzot darījumus, ir pārliecināta par darījuma izdošanos. Tāpēc situācijās, kad darījuma puses ir nonākušas līdz strīda atrisināšanai, tiesvedības ceļā lielākās neskaidrības un jautājumi, kas prasības pieteicējam rodas, ir ne tikai par nepieciešamajiem dokumentiem, bet arī par to, kā noris pats strīda risināšanas process tiesā.
Lietvedība 06:00, 14. Mar. 2023
Pamatojoties uz sociālo mediju vietnē “Instagram” saņemtajām sūdzībām par Adrianas Miglānes-Sondores un Marijas Vucēnas veidotā satura pārkāpumiem, 2022.gadā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) uzsāka divas administratīvās lietas. 2023.gadā PTAC saņēma minēto satura veidotāju rakstveida apņemšanās, kurās tās sola izbeigt negodīgu komercpraksi, reklamējot tīkla mārketinga produktus, norāda PTAC.
Aktualitātes 09:19, 28. Feb. 2023
Pikšķerēšana ir sociālās inženierijas paveids, kura ietvaros kāds, kas uzdodas par likumīgu iestādi vai fizisku personu, sazinās ar personu, izmantojot e-pastu, tālruni vai citus saziņas veidus, lai mudinātu personu izpaust sensitīvus datus.
Datu aizsardzība 06:00, 15. Mar. 2023
2022.gada 16.novembrī daļēji stājās spēkā regula 2022/2065 par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu (saukta arī par Digitālo pakalpojumu aktu). To var uzskatīt par Eiropas Komisijas centienu iegūt lielāku kontroli pār pakalpojumu sniegšanu tiešsaistes vidē, un tas lielākā vai mazākā mērā ietekmēs ikkatru personu, kas piedāvā vai pērk preces vai pakalpojumus internetā.
Komerctiesības 06:00, 17. Feb. 2023
Darba likuma (DL) 148.panta 1.daļā ir paredzēti gadījumi, kad, ievērojot attiecīgā darba vai nodarbošanās īpatnības, darba laika ilgums netiek mērīts vai iepriekš noteikts vai to var noteikt paši darbinieki. Šādos gadījumos nav jāveic darba laika uzskaite. Uz kuriem darbiniekiem un amatiem var attiecināt šo noteikumu? Kā organizēt darbu un aprēķināt algu šādiem darbiniekiem?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Feb. 2023
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), pamatojoties uz Negodīgas komercprakses aizlieguma likumu un ņemot vērā saņemtās patērētāju sūdzības, kā arī sniegtās konsultācijas, uzsāktās patērētāju kolektīvo interešu uzraudzības lietas ietvaros izvērtējis sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) "CDR" un pēc šī komersanta reorganizācijas SIA "SMS Solutions" īstenotās komercprakses atbilstību normatīvo aktu prasībām, informē PTAC.
Aktualitātes 09:32, 9. Feb. 2023
Ir situācijas, kad darba attiecības nākas izbeigt ar darbiniekiem, kuru loma uzņēmumā ir bijusi nozīmīga un kuru pāriešana pie konkurenta varētu radīt uzņēmumam negatīvas sekas. Lai uzņēmums pasargātu sevi no šādām situācijām, likumā paredzēts ar darbinieku slēgt vienošanos par konkurences ierobežojumu. Kādos gadījumos var slēgt šādu vienošanos? Cik lielai jābūt atlīdzībai, un ar kādām sekām jārēķinās darba devējam?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2023
Sankcijas šobrīd ir īpaši aktuālas gan kā ārpolitikas, gan tiesību institūts, jo īpaši saistībā ar to praktisko piemērošanu. Šī raksta mērķis ir aplūkot vienu no sankciju piemērošanas aspektiem – atbildības saturu par sankciju pārkāpumiem –, lai rosinātu diskusiju, vai šīs atbildības tvērums ir pietiekams, samērīgs un arī efektīvs.
Komerctiesības 06:00, 9. Jan. 2023
2021.gada nogalē spēkā stājās regula 2020/1503 par Eiropas kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem uzņēmējdarbībai, bet 2022.gada 4.maijā – Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu likums, kurā noteiktas nacionālās prasības kolektīvās finansēšanas pakalpojumu jomā Latvijā. Pieņemot abus tiesību aktus, tiek novērsti juridiski šķēršļi kolektīvās finansēšanas pakalpojumu pārrobežu sniegšanā un radīta labvēlīga vide uzņēmējiem alternatīvā finansējuma piesaistē.
Komerctiesības 06:00, 4. Jan. 2023
Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā norādīts, ka pircējam ir aizliegts piemērot netaisnīgus un nepamatoti garus termiņus norēķiniem par piegādātajām lauksaimniecības un pārtikas precēm vai nepārtikas precēm. Šāds aizliegums ir spēkā arī gadījumos, kad norēķinu veikšanai tiek izmantotas piegādes ķēdes finansēšanas platformas vai jebkādi citi finanšu plūsmas risinājumi, informē Konkurences padome.
Aktualitātes 12:58, 16. Dec. 2022
14.novembrī stājās spēkā pieņemtie grozījumi Nacionālās drošības likumā. Ar tiem tiek paplašināts subjektu loks, uz kuriem likums attiecas, kas nozīmē, ka šis ir īpaši būtiski komersantiem, kuri šo grozījumu rezultātā kļūst par likuma subjektu. Tāpat ar grozījumiem noteikts jauns gadījums, kad nacionālajai drošībai nozīmīgām sabiedrībām ir nepieciešams saņemt atļauju no Ministru Kabineta (MK), skaidro "Sorainen" eksperti Raivo Raudzeps, Līva Aleksejeva un Kristers Pētersons.
Likumdošana 13:39, 8. Dec. 2022
Ņemot vērā Covid-19 izplatības samazināšanās tendences bērnu vecuma grupā, Ministru kabinets (MK) šā gada 15. februārī, apstiprinot grozījumus MK 2021. gada 9. oktobra rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", vienojās jau šobrīd atcelt prasību bērniem bez derīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta piedalīties pasākumos vai saņemt pakalpojumus tikai pieaugušo ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu pavadībā, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 17:00, 15. Feb. 2022
Apstiprinot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", MK lēma no šā gada 2. jūnija atcelt darbības ierobežojumus lielajiem tirdzniecības centriem un ielu tirdzniecības organizēšanai, t.i. gadatirgu organizēšanai, vienlaikus saglabājot visus drošas tirdzniecības koncepta nosacījumus, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 09:52, 2. Jūn. 2021
Uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai un mazinoties saslimstībai ar Covid-19, Ministru kabinets 15. jūnija sēdē, pārskatīja tirdzniecības nozarē noteikto drošas tirdzniecības protokolu un atviegloja vairākus nosacījumus. Atvieglotie nosacījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”.
Covid-19 16:31, 16. Jūn. 2021
2021. gada 7. aprīlī Saeima pieņēma Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumu (NTPAL), kas stāsies spēkā 2021. gada 1. novembrī, būtībā vienā tiesību aktā apvienojot divus regulējumus.
Komerctiesības 07:00, 21. Jūn. 2021
Cik gan daudz un dažādu preču un pakalpojumu piedāvā mūsdienu biznesa vide – sākot no, piemēram, papīra lapu izgatavošanas un tirdzniecības, līdz pat īpaši sarežģītām ar 3D printeru palīdzību radītām specifiskām lidmašīnu detaļām! Katrā šādā procesā var būt iesaistīts arī komercnoslēpums. Kā to aizsargāt no darbinieku negodprātības? Ielūkosimies vairākos pasaules tiesu prakses piemēros.
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Nov. 2022
Lai veicinātu Eiropas Savienības (ES) uzņēmumu piekļuvi un vienlīdzīgus apstākļus ārpus ES, 2022.gada 29.augustā stājās spēkā regula 2022/1031 jeb Starptautiskā iepirkuma akts.
Aktualitātes 14:05, 24. Okt. 2022
Mākslīgais intelekts attīstās strauji, un jau šobrīd to lieto daudzās nozarēs, sākot ar attālināto personības identifikāciju un beidzot ar autopilotu automašīnās. Tā kā mākslīgais intelekts pavisam drīz būs katra cilvēka un uzņēmuma dzīves ikdiena un dažās Eiropas Savienības valstīs to plaši izmanto jau tagad, kļūst aktuāls jautājums par tā lietošanas noteikumiem.
Komerctiesības 06:00, 2. Nov. 2022
Lai izzinātu aktuālo situāciju darba tirgū un tendences darba spēka piesaistē un noturēšanā, Nodarbinātības valsts aģentūra no 8.jūnija līdz 30.septembrim rīkoja darba devēju ekspresaptaujas, kas norisinājās četros posmos: “Darba devējiem nepieciešamās prasmes”, “Tehnoloģiju ietekme uz darbaspēku nepieciešamību”, “Trešo valstu pilsoņu piesaiste darba tirgum” un “Darbaspēka piesaiste”. Aptaujas NVA uzdevumā veica SIA “RAIT Custom Research Baltic”.
Aktualitātes 16:08, 26. Okt. 2022
Administratīvā apgabaltiesa ar 2022.gada 4.oktobra spriedumu ir noraidījusi pieteikumu par Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) 2021.gada 21.maija lēmuma Nr.16-pk atcelšanu, ar kuru "Instagram" lietotājai queen_kachinja tika aizliegta negodīgas komercprakses īstenošana sociālo mediju vietnē, kā arī piemērota soda nauda 1000 eiro apmērā, informē PTAC.
Jaunākās tiesvedības 16:41, 11. Nov. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko oktobrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:14, 3. Nov. 2022
Pirmo reizi ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības dēļ Latvijā izsludināta 2020.gada 12.martā. Kopš šī datuma vīruss ieņēmis būtisku lomu gan ikdienas dzīvē, gan tiesiskajā telpā. Kā ar tā radītajiem izaicinājumiem tika galā Latvijas tiesas? Aplūkosim vairākus būtiskus pandēmijas laika spriedumus!
Klausies
Tiesvedības
06:00, 4. Nov. 2022
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumu. Tā mērķis ir ierobežot negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī nepārtikas preču mazumtirgotāju ietekmes izmantošanu pret piegādātājiem. Līdz ar jauno regulējumu ieviesta arī virkne Eiropas Savienības prasību.
Likumdošana 12:07, 8. Apr. 2021
Dažbrīd, redzot situācijas praksē attiecībā uz līgumsoda noteikšanu saistību neizpildes gadījumā, šķiet, ka jautājums, kas ir taisnīgs un samērīgs līgumsods, uzņēmējiem mēdz radīt tikpat lielu uzskatu dažādību kā mūžīgais jautājums par vistas un olas rašanās secību. Kādā šāgada spriedumā līgumsoda vērtēšanas aspektiem pievērsies arī Senāts.
Tiesvedības 06:00, 21. Okt. 2022
Lai pieprasītu zaudējumu atlīdzību 11 milj. eiro apmērā, Šveicē reģistrētā kompānija "R.S.E. Holding AG" vērsusies starptautiskajā šķīrējtiesā pret Latvijas valsti, apgalvojot, ka izmaiņas tiesiskajā regulējumā elektroenerģijas ražošanai augstas energoefektivitātes koģenerācijā ir pretrunā ar Eiropas enerģētikas hartas nolīguma 10.panta 1.daļu. Latvija pārkāpumu noliedz un uzsver, ka ar izmaiņām regulējumā atjaunojamās enerģijas jomā nekādā veidā nav pārkāpusi savas starptautiskās saistības, kas izriet no hartas nolīguma.
Jaunākās tiesvedības 09:20, 19. Okt. 2022
Ikvienam uzņēmumam gribas, lai tā darbības "veiksmes atslēdziņas" nekļūtu zināmas konkurentiem. Izrādās, šādas informācijas turēšana slepenībā nav nekas jauns. Piemēram, stikla ražošanas paņēmieni sākotnēji bija cieši aizsargāts noslēpums – 13.gadsimtā Venēcijas stikla ražotājus pat izolēja Murāno salā un aizliedza viņiem doties prom no tās. Kādi ir līdzvērtīgi efektīvi, bet mūsdienām atbilstoši līdzekļi, kā uzņēmumam aizsargāt savu zinātību jeb know-how?
Komerctiesības 06:00, 28. Sep. 2022
Ministru kabinets ceturtdien, 1. aprīlī, precizēja Covid-19 saslimstības ierobežošanai nepieciešamos noteikumus, kādi būs spēkā no 7. aprīļa pēc ārkārtējās situācijas beigām.
Covid-19 10:55, 2. Apr. 2021
Tirgus dalībnieka "lielums" tirgū var tikt mērīts pēc tā kopējās produkcijas apjomiem, peļņas, klientu skaita, pārdošanas jaudas utt. Tomēr konkurences tiesībās tieši uzņēmuma tirgus daļa ir būtisks tirgus varas noteikšanas līdzeklis.
Konkurences tiesības 06:00, 31. Aug. 2022
Attālinātais darbs pašlaik ir daudzu darbinieku un darba devēju ikdiena, tādēļ būtisks kļuvis jautājums, kā darba devējam šādos apstākļos aizsargāt un uzraudzīt sava komercnoslēpuma neizpaušanas pienākumu? Meklēsim atbildi uz šo jautājumu!
Komerctiesības 06:00, 27. Jūl. 2022
Publiskajos iepirkumos pasūtītājam par konkursa uzvarētāju jāatzīst pretendents, kurš piedāvājis saimnieciski visizdevīgāko piedāvājumu. Aplūkosim, kā noteikt, kurš no piedāvājumiem atbilst šim kritērijiem, kā arī analizēsim dažādus piemērus.
Klausies
Publiskie iepirkumi
06:00, 10. Aug. 2022
Kur un kā jānorāda uzņēmuma darba laiks, un vai tam jābūt konkrēti noteiktam? Vai šajā laikā uzņēmumam jābūt sasniedzamam, ja pārbaudei ierodas uzraugošā iestāde?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 26. Jūl. 2022
Covid-19 izplatības radītā krīze pasaulē un Latvijā ir būtiski satricinājusi uzņēmējdarbības vidi Latvijā, savukārt tirdzniecības ierobežojumi var radīt ilgtermiņa sekas konkurencei, informē Konkurences padome.
Covid-19 14:23, 8. Feb. 2021
No 2023.gada 1.jūlija spēkā stāsies grozījumi Komerclikumā, paredzot ieviest jaunu akciju reģistrācijas un uzskaites kārtību, kā arī veikt būtiskas izmaiņas citos komerctiesību institūtos. Iepazīsimies ar izmaiņām un noskaidrosim, kas jāņem vērā, sagatavojoties to spēkā stāšanās laikam!
Komerctiesības 06:00, 17. Aug. 2022
No 1.jūlija ir atlicis viens mēnesis līdz depozīta sistēmas pārejas perioda beigām. Šobrīd tirdzniecības vietās depozīta produktu īpatsvars svārstās no 80% līdz 95%, savukārt 1.augustā veikalu plauktos varēs atrasties tikai tie dzērienu iepakojumi, kas marķēti ar Latvijas depozīta sistēmas zīmi, informē Vides aizsardzības un reģionālāss attīstības ministrija.
Aktualitātes 09:30, 6. Jūl. 2022
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:53, 14. Jūl. 2022
Nekustamie īpašumi, tostarp telpu noma un īre, ir aktuāli vienmēr, tādēļ, slēdzot šādus darījumus, svarīgi pārliecināties, vai līgumos iekļautie punkti pasargā nekustamā īpašuma īpašnieku no negodprātīgas rīcības un zaudējumiem. Kā izvairīties no problēmām, slēdzot īres vai nomas līgumu? Un kā šie darījumi vispār atšķiras?
Klausies
Lietvedība
06:00, 14. Jūl. 2022
Preču zīmju aizsardzības jautājumiem katrā no uzņēmējdarbības jomām ir nedaudz atšķirīgas nianses, tāpēc turpmāk rakstu sēriju ietvaros tās aplūkosim. Šajā rakstā aplūkosim apģērbu tirdzniecības nozari – tiesu prakses aktualitātes, preču zīmju izmantošanas jautājumus, potenciālo labuma gūšanu no citas personas agrāk reģistrētām preču zīmēm un citus jautājumus.
Tiesvedības 07:00, 18. Dec. 2020
Lai pārņemtu Eiropas Savienības (ES) prasības, kurās paredzēts ES dalībvalstu līmenī harmonizēt konkurences uzraudzības iestāžu pilnvaras, tostarp naudas sodu piemērošanu par starptautiskiem konkurences tiesību pārkāpumiem, 9. jūnijā apstiprināti grozījumi Konkurences likumā (KL), informē Saeima.
Likumdošana 16:27, 9. Jūn. 2022
Dažādi jautājumi par e-komerciju un patērētāju tiesībām digitālo pirkumu uzņēmumu dienaskārtībā kļūst arvien aktuālāki. Šobrīd aktuāls ir jautājums par direktīvu, kuras prasības kļūst piemērojamas jau šīs nedēļas beigās, proti, 28. maijā. Atgādināsim, kas gan pircējiem, gan pārdevējiem jāzina par dažādu piegādes risinājumu noformēšanu, pirkumu drošību un jaunajām digitālās vides prasībām!
Komerctiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Sakarā ar epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos Latvijā Ministru kabinets lēma par vairāku ierobežojumu atcelšanu saimniecisko pakalpojumu sniegšanai, tostarp tirdzniecībā, brīdī, kad 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem būs mazāks par 20, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 15:20, 8. Jūl. 2021
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti pirmajā lasījumā atbalstīja Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likuma projektu. Tā mērķis ir ierobežot negodīgu tirdzniecības praksi visā lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes ķēdē, kā arī nepārtikas preču mazumtirgotāju ietekmes izmantošanu pret piegādātājiem. Līdz ar jauno regulējumu paredzēts ieviest arī virkni Eiropas Savienības prasību.
Likumdošana 17:25, 2. Nov. 2020
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienība (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Aktualitātes 11:41, 2. Mai. 2022
Lai gan Covid-19 ierobežošanas pasākumi jau atcelti, attālināto darbu uzņēmumos izmantos arī turpmāk. Tātad joprojām radīsies ar tam nepieciešamā aprīkojuma iegādi un darba vietas iekārtošanu saistīti izdevumi. Atgādināsim, kuram par tiem jāmaksā, kā arī noskaidrosim, vai var atgūt darbiniekam izmaksātu kompensāciju par darba aprīkojumu, ko tas salauzis!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Mai. 2022
Konkurences padome jaunākajā publiskajā pārskatā apkopojusi 2021. gada būtiskākos iestādes darba rezultātus un aktualitātes konkurences tiesību piemērošanā Latvijā.
Aktualitātes 12:18, 9. Mai. 2022
Lai pārņemtu jaunās Eiropas Savienībā (ES) noteiktās prasības patērētāju tiesību aizsardzībai digitālā vidē, sagatavoti grozījumi Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā, precizējot kārtību, kādā komersantiem jāpārbauda un jāpublicē patērētāju sniegtās atsauksmes, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 15:00, 21. Apr. 2022
No šā gada 1. marta atcelta Covid-19 sertifikātu izmantošana tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 10:31, 1. Mar. 2022
Vai darba devējs no darbinieka var atprasīt par darbinieka apmācībām samaksātos līdzekļus, ja darba tiesiskās attiecības izbeigtas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 7. Mar. 2022
Ar mērķi sekmēt patērētāju informētību un augstāku tiesību aizsardzības līmeni, kā arī lai modernizētu normatīvos aktus, šā gada 22. februāra sēdē Ministru kabinets apstiprināja grozījumus noteikumos par distances līgumiem un par līgumiem, kas noslēgti ārpus pastāvīgās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietas, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:30, 22. Feb. 2022
Lai efektīvāk ierobežotu tabakas izstrādājumu nelegālo apriti, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu grozījumus, kas cita starpā paredz noteikt kriminālatbildību par tabakas izstrādājumu nelikumīgu realizāciju neatkarīgi no tās apmēra
Likumdošana 10:39, 7. Sep. 2020
Plānots ieviest jaunas prasības digitālā satura un pakalpojuma atbilstībai līguma noteikumiem, digitālā satura vai pakalpojuma piegādei, pareizai integrēšanai un modificēšanai, to paredz Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas šā gada 9. februāri galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:30, 10. Feb. 2022
Senāta Administratīvo lietu departaments rakstveida procesā izskatīs sešas kasācijas sūdzības par apelācijas instances tiesas spriedumiem un divas blakus sūdzības par zemākas instances tiesas lēmumiem. Kasācijas sūdzības iesniegtas lietās, kurās atbildētāji ir Valsts ieņēmumu dienests, Konkurences padome, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Tukuma novada Dzimtsarakstu nodaļa un Juridiskās palīdzības dienests. Informāciju sagatavoja Baiba Kataja, Augstākās tiesas preses sekretāre.
Jaunākās tiesvedības 16:00, 31. Jan. 2022
Ņemot vērā joprojām sarežģīto situāciju veselības aprūpē un saslimstības izplatības pieaugumu, Ministru kabinets (MK) šā gada 15. februārī atbalstīja Veselības ministrijas piedāvāto trīs soļu plānu pakāpeniskai un atbildīgai drošības pasākumu mazināšanai, informē MK.
Covid-19 09:00, 16. Feb. 2022
Kopējais vidējais sabiedrības ieguvums no Konkurences padomes (KP) darba jeb no konkurences politikas īstenošanas trīs gadu periodā, novēršot konkurences kropļojumus, veicot uzraudzību tirgos un rosinot tajos izmaiņas ar mērķi veicināt godīgu konkurenci, kā arī uzraugot lielo uzņēmumu apvienošanos darījumu īstenošanu, ir 26 miljoni eiro. Savukārt tikai aizvadītajā 2021. gadā sabiedrības ieguvums mērāms 52 miljonu eiro apmērā.
Aktualitātes 14:10, 27. Jan. 2022
Ņemot vērā grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 529 "Ēku būvnoteikumi", no 1. marta būs vienkāršotāka būvniecības saskaņošanas kārtība Rīgas domes (RD) Pilsētas attīstības departamentā. Daļai būvdarbu vairs nebūs jāiesniedz būvniecības ieceres dokumenti, daļu būvdarbu varēs uzsākt uzreiz pēc paziņojuma iesniegšanas būvniecības informācijas sistēmā. Izmaiņas skar arī paskaidrojuma raksta pielietojumu, ieviestas jaunas definīcijas ēkas vienkāršotajai atjaunošanai un pārbūvei, informē RD Komunikācijas pārvalde.
Likumdošana 16:30, 22. Feb. 2022
Noteiktas patērētāju tiesības neatbilstoša digitālā satura un digitālā pakalpojuma iegādes un piegādes gadījumā, to paredz Saeimas šā gada 17. februārī trešajā lasījumā atbalstītie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:00, 17. Feb. 2022
Vides tiesībās, ņemot vērā nepieciešamību vides aizsardzības nolūkā regulēt dažādas nozares, ir daudz normatīvo aktu. Arī Eiropas Savienības uzņemtais kurss vides jautājumu attīstīšanā normatīvo aktu skaitu nesamazinās.
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2022
2021. gadā īstenotajā smēķēšanas produktu reklāmas ierobežojumu uzraudzības projektā konstatēti 25 pārkāpumi. Būtiska un satraucoša tendence: smēķēšanas produktu reklāmas ierobežojumi ir pārkāpti tieši tajās vidēs un kanālos, kas ir populārākie jauniešu vidū (interneta vide, sociālie mediji), kā arī vietās, kur fiziski pulcējas un satiekas jaunieši, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).
Aktualitātes 15:00, 14. Jan. 2022
No 2022. gada 1. janvāra tiek noteikts maksimālais valsts nodevas apmērs par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā fiziskām un juridiskām personām – 50 000 eiro –, to paredz Ministru kabineta (MK) atbalstītie grozījumi MK noteikumos Nr. 1250 "Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā", informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 15:00, 27. Dec. 2021
Cilvēka veselība un dzīvība ir nenovērtējama. Tas nozīmē, ka darbs, ko cilvēki veic darba devēja labā, nedrīkst būt pamats zaudējumiem šiem cilvēkiem, tostarp nedrīkst radīt risku darbinieku drošībai un veselībai. Tādēļ normatīvajos aktos darba aizsardzības jomā noteikts, ka darba devējs ir atbildīgs par savā uzņēmumā nodarbināto drošību un veselību darbā. Kāda ir darba aizsardzības speciālista loma?
Darba tiesības 06:00, 19. Jan. 2022
Būvdarbu kvalitāte var būtiski ietekmēt ikviena uzņēmuma vai privātpersonas dzīves kvalitāti, tādēļ noderīgi atgādināt, cik ilgs garantijas laiks jāpiešķir būvdarbiem, kā rīkoties, ja konstatēti defekti, un kas jāzina garantijas izpildes laikā.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 12. Jan. 2022
Gada sākumā jau rakstījām par Covid-19 kā argumenta izmantošanu tiesā, konstatējot, ka tobrīd tiesu prakse šajā jomā bija samērā neliela. Iespējams, tas saistīts ar apstākli, ka pandēmijas pirmais vilnis bija viegls un neilgs, bet tiesvedībai nepieciešams ilgāks laiks. Kā ir šobrīd?
Tiesvedības 06:00, 3. Dec. 2021
Administratīvā rajona tiesa ar 2021. gada 10. novembra spriedumu lietā A42019062 ir noraidījusi pieteikumu par Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) 2021. gada 21. maija lēmuma Nr. 15-pk atcelšanu. Ar tiesas spēkā atstāto lēmumu pieteicējai tika aizliegta negodīgas komercprakses īstenošana "Instagram" sociālās saziņas vietnē, patērētājiem noklusējot informāciju par privātās informācijas sadaļās publicētās reklāmas komerciālo raksturu, kā arī piemērota soda nauda 1500 eiro apmērā, informē PTAC.
Jaunākās tiesvedības 16:00, 22. Dec. 2021
Gadu mija vienmēr ir viena nogriežņa beigas un cita sākums, tāpēc ir īstais brīdis, lai apkopotu domas un atziņas, ko paņemt līdzi nākamajā gadā. Par ko šobrīd domājam mēs – juristi? Par ko domā mūsu klienti – uzņēmēji?
Komerctiesības 06:00, 15. Dec. 2021
Cik detalizēti jāizvērtē darbinieku riski, lai saprastu, kuriem darbiniekiem noteikt obligātu vakcināciju, t.i., kuriem darbiniekiem nav iespējams veikt darbu attālināti? Vai ir pietiekami ar vadītāja atzinumu? Vai tomēr jāpiesaista darba drošības eksperts?
Darba tiesības 06:00, 16. Dec. 2021
Ar mērķi novērst cilvēku drūzmēšanos un sekmēt apmeklētāju lielāku izkliedi saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietās, Ministru kabinets šā gada 7. decembrī apstiprināja grozījumus 2021. gada 9. oktobra rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", lemjot par atsevišķām izmaiņām pakalpojumu sniegšanas, tostarp, ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas jomā, informē Ekonomikas ministrija.
Covid-19 14:30, 7. Dec. 2021
Reklāma var būt izcils palīginstruments, lai veicinātu produktu un pakalpojumu popularitāti un pieprasījumu, taču cik daudz zinām par reklāmu tiesisko regulējumu? Kādas juridiskās nianses jāņem vērā, sagatavojot reklāmas saturu?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 20. Dec. 2021
Datu ievākšana statistikas veidošanai nepieciešama gan uzņēmumam iekšējās darba kvalitātes, apjoma un daudzveidības pārskatāmībai un kontrolei, gan arī valsts mērogā, lai sabiedrība kopumā būtu informēta par ekonomiskajiem, sociālajiem un demogrāfiskajiem rādītajiem valstī, ko var izmantot gan pētniecībā, gan darbā.
Lietvedība 06:00, 1. Dec. 2021
Šā gada 30. novembrī Ministru kabineta (MK) sēdē tika veikti grozījumi MK rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", precizējot nosacījumus Covid-19 testu veikšanai darba vietās un ieceļojot Latvijā, kā arī plašākas iespējas interešu izglītības un Ziemassvētku tirdziņu organizēšanai, informē Veselības ministrija.
Covid-19 16:00, 1. Dec. 2021
Kas jauns tiešsaistes starpniecības platformu uzraudzībā, un ko mainīs topošie grozījumi Informācijas sabiedrības pakalpojumu likumā?
Klausies
Komerctiesības
07:00, 5. Feb. 2021
Ņemot vērā reklāmas nozīmi kontekstā ar uzņēmuma konkurētspēju tirgū, nav noslēpums, ka reklāmas tiesiskuma aspekti nereti saduras ar konkurences tiesību regulējumu. Šādos gadījumos, izpildoties noteiktiem priekšnoteikumiem, iespējams runāt par negodīgu konkurenci, kas dod tiesības vērsties pret konkurentu, lai gūtu atlīdzinājumu un novērstu negodīgās prakses turpināšanos.
Klausies
Konkurences tiesības
06:00, 10. Nov. 2021
Šā gada 13. novembrī Administratīvā rajona tiesa noraidīja privātpersonu pieteikumu par Ministru kabineta rīkojuma Nr.720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 5.3. apakšpunkta atcelšanu.
Jaunākās tiesvedības 13:00, 15. Nov. 2021
Šā gada 9. novembra grozījumi Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" nosaka epidemioloģiskās drošības prasības no 15. novembra, kad būs beidzies iepriekš noteiktais stingrais mājsēdes periods, informē MK.
Covid-19 10:00, 10. Nov. 2021
Apstiprināti nosacījumi saimniecisko, tostarp, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanai no šā gada 15. novembra līdz ārkārtējās situācijas beigām – 2022. gada 11. janvārim, ar mērķi mazināt straujo Covid-19 infekcijas pieauguma un veselības sistēmas noslodzes pieauguma tendenci un mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, informē Ministru kabinets.
Covid-19 15:00, 12. Nov. 2021
Plānots noteikt patērētāju tiesības neatbilstoša digitālā satura un digitālā pakalpojuma iegādes un piegādes gadījumā, to paredz grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 10:00, 12. Nov. 2021
Apdrošināšanas brokeru esamība tirgū veicina apdrošināšanas uzņēmumu savstarpējo konkurenci, nodrošinot ne tikai cenas, bet arī kvalitātes konkurenci, kā arī sniedz būtisku ieguldījumu klientu informētībā, lai tie spētu saņemt klienta interesēm visatbilstošāko un izdevīgāko obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas jeb OCTA polises piedāvājumu, noskaidrojusi Konkurences padome, veicot tirgus izpēti.
Aktualitātes 17:00, 25. Okt. 2021
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko beidzamajā laikā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:30, 4. Nov. 2021
Šā gada 9. novembrī precizētie nosacījumi par darba pienākumu pildīšanu, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu no 15. novembra, paredz, ka publiskajā sektorā nodarbinātie, kuri līdz 15. novembrim būs uzsākuši vakcinācijas kursu (saņēmuši vakcīnas divas devas vai vienu devu), taču vēl nebūs saņēmuši sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu, varēs turpināt pildīt darba pienākumus attālināti vai klātienē, informē Ministru kabinets.
Covid-19 10:30, 10. Nov. 2021
Latvijas Republikas Senāts šā gada 22. septembrī spriedumā lietā Nr. SKK-542/2021 atstāja negrozītu Vidzemes apgabaltiesas spriedumu krimināllietā apsūdzībā par nereģistrētas uzņēmējdarbības veikšanu, kas izpaudās kā nekustamo īpašumu tirdzniecība, radot būtisku kaitējumu valstij. Līdz ar Senāta lēmumu stājas spēkā Vidzemes apgabaltiesas spriedums, ar kuru apsūdzētais atzīts par vainīgu celtajā apsūdzībā un no apsūdzētā valsts labā piedzīta 284 998,78 eiro kaitējuma kompensācija.
Jaunākās tiesvedības 11:30, 29. Sep. 2021
Kā jau noskaidrojām iepriekšējā šīs tēmas rakstā, kriptovalūta jeb virtuālā valūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu jeb e-naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā. Kā šīs virtuālās valūtas regulētas Latvijas kaimiņvalstīs?
Komerctiesības 06:00, 15. Okt. 2021
Lai samazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, valdība šodien apstiprināja izmaiņas rīkojumā par ārkārtējo situāciju, ieviešot stingrākus drošības pasākumus no 21. oktobra līdz 14. novembrim (ieskaitot).
Covid-19 08:06, 21. Okt. 2021
Saeima 18.decembrī apstiprināja virkni izmaiņu, ko valdība ir veikusi attiecībā uz ārkārtējās situācijas laikā noteiktajiem ierobežojumiem. Tostarp deputāti šodien atbalstīja vairākus papildu ierobežojumus, ko Ministru kabinets ieviesis 17.decembrī, informē Saeimas preses dienests.
Covid-19 16:35, 18. Dec. 2020
Nesen medijos parādījās ziņa, ka Salvadora kļuvusi par pirmo pasaules valsti, kurā kriptovalūta bitcoin atzīta par likumīgu maksāšanas līdzekli. Pagaidām ir pāragri prognozēt, vai un kad arī Latvija varētu sekot šim piemēram, taču ir īstais brīdis aplūkot, ar kādiem likumiem šobrīd regulēta kriptovalūtu izmantošana mūsu valstī.
Komerctiesības 07:00, 8. Okt. 2021
Šovasar stājās spēkā administratīvi teritoriālā reforma, un pašvaldību vēlēšanās jau piedalījāmies atbilstoši jaunajam teritoriālajam dalījuma principam. Ko šī reforma mainījusi uzņēmēju ikdienā? Vai turpmāk kaut kas jādara citādi, nekā bija ierasts?
Lietvedība 07:00, 1. Okt. 2021
Laikā, kad Latvijas uzņēmēji aktīvi darbojas ārvalstīs, kā arī ārvalstu uzņēmēji īsteno darījumus šeit, aktuāls ir jautājums par atbildību. Kuras valsts tiesā jāvēršas, ja darījuma puse nav godprātīga? Kādi ir biežākie pārkāpumi, un kas noteikts likumos?
Tiesvedības 07:00, 6. Okt. 2021
Dzirdot vārdu "kartelis", pirmais, par ko iedomājamies, ir mafiozas struktūras Meksikā vai Kolumbijā. Tomēr šis termins raksturo arī konkurences tiesības un konkurentu pretlikumīgas darbības jeb tirgus dalībnieku aizliegtās horizontālās vienošanās. Kartelis konkurences tiesību izpratnē rodas situācijās, kad, piemēram, divi uzņēmēji, kas ir savstarpēji konkurenti, vienojas par cenu, sadala tirgu vai vienojas par dalības nosacījumiem iepirkumos.
Konkurences tiesības 07:00, 27. Sep. 2021
Šā gada 1. oktobrī Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu Nr. 29, atļaujot apvienošanos, ar kuru Igaunijā reģistrēta sabiedrība OÜ "MM Grupp" iegūst izšķirošo ietekmi pār Igaunijā reģistrētu sabiedrību OÜ "Treeland", kam pieder uzņēmumi AS "LIDO" un OÜ "LIDO Eesti". KP nekonstatēja būtisku kaitējumu konkurencei, tāpēc lēma par darījuma atļaušanu.
Aktualitātes 12:00, 8. Okt. 2021
No pirmdienas, 11. oktobra, Latvijā uz trim mēnešiem izsludina ārkārtējo situāciju, lai apstādinātu Covid-19 infekcijas izplatības ātrumu, nepārslogotu veselības aprūpi un glābtu iespējami vairāk cilvēku dzīvības. Veselības aprūpes resursu izsīkums, jaunu Covid-19 gadījumu lielais skaits pēdējās dienās, zemā vakcinācijas aptvere un epidemioloģijas ekspertu prognozes ir apstākļu kopums, kas liek valdībai nekavējoties pieņemt lēmumu par stingriem drošības pasākumiem visā Latvijas teritorijā, ziņo Ministru kabinets.
Covid-19 10:45, 9. Okt. 2021
Apstiprinot Ministru kabineta rīkojumu “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, valdība lēmusi samazināt cilvēku pulcēšanās iespējas un līdz ar to inficēšanās ar Covid-19 risku, nosakot sekojošus drošības pasākumus saimniecisko pakalpojumu un ēdināšanas pakalpojumu sniegšanai laika posmam no šī gada 11. oktobra līdz 2022. gada 11. janvārim.
Covid-19 11:25, 9. Okt. 2021
Labklājības ministrija (LM) ir sagatavojusi informatīvu materiālu darba devējiem, kurā skaidrotas būtiskākās izmaiņas, kas šobrīd jāievēro, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus un ārkārtējo situāciju. Kā organizēt darbu? Vai darba devējs var prasīt uzrādīt darbiniekam vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu? Kuriem darbiniekiem ir obligāti jāvakcinējas? Kurš maksās par darbinieku testiem? Atbildes uz šiem un citiem būstiskiem jautājumiem sniedz LM.
Covid-19 12:00, 12. Okt. 2021
Konkurences padome informē, ka ārkārtējās situācijas laikā mazumtirgotājiem sadarbībā ar piegādātājiem ir jāievēro godīgas mazumtirdzniecības principi atbilstīgi Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumā noteiktajam. Neskatoties uz to, ka piegādātāji krīzes laikā atsevišķām preču grupām nespēj nodrošināt būtiski lielāku pasūtījumu izpildi, tas nav pamats, lai mazumtirgotāji noteiktu netaisnīgas sankcijas.
Aktualitātes 16:34, 9. Apr. 2020
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti noslēdza darbu pie grozījumiem likumā, kas paredz atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību arī internetā. Līdz ar grozījumiem plānots noteikt tirgotāju un piegādātāju pienākumus, lai nodrošinātu, ka alkoholiskie dzērieni netiek piegādāti nepilngadīgām personām un tiek ievērotas citas šī likuma prasības.
Likumdošana 17:04, 11. Nov. 2020
Domēna vārdu virtuālajā vidē iespējams pielīdzināt mājas adresei vai pastkastītei reālajā pasaulē. Domēna vārda mērķis ir aizvest lietotāju uz mājaslapu internetā. Lai nepieļautu negodīgu konkurenci un patērētāju maldināšanu, radīti noteikumi, kas un kā var reģistrēt un lietot domēna vārdus.
Intelektuālais īpašums 07:00, 6. Sep. 2021
2021. gada 1. septembrī Konkurences padome (KP) saņēma Igaunijā reģistrētas sabiedrības OÜ "MM Grupp" apvienošanās ziņojumu par izšķirošas ietekmes iegūšanu pār Igaunijā reģistrētu sabiedrību OÜ "Treeland", kam pieder uzņēmumi akciju sabiedrība "LIDO" un OÜ "LIDO Eesti", informē KP.
Aktualitātes 15:30, 13. Sep. 2021
Šā gada 21. septembrī Ministru kabineta sēdē tika izskatīti un konceptuāli atbalstīti priekšlikumi drošākai pakalpojumu sniegšanai sakarā ar strauji pieaugošo Covid-19 saslimstību, informē Veselības ministrija.
Covid-19 08:30, 22. Sep. 2021
Šā gada 12. augustā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu Nr. 26, ar kuru SIA "Veho" iegūst izšķirošu ietekmi pār "Mercedes-Benz" pārstāvi Latvijā SIA "DOMENIKSS" un lietotu vieglo automobiļu mazumtirdzniecības jomu pārstāvošu sabiedrību SIA "BALTIJAS AUTO CENTRS". KP nekonstatēja būtisku ietekmi konkurencei, tāpēc lēma par darījuma atļaušanu.
Aktualitātes 16:24, 17. Aug. 2021