Vai darbiniekam ir pienākums informēt darba devēju par stāšanos laulībā, ja netiek mainīts uzvārds un laulība ir noslēgta ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laikā? Vai jāiesniedz darba devējam laulības apliecība?
Klausies
Darba tiesības
09:00, 28. Mai. 2024
Vai un kādos gadījumos darba devējs var atcelt iepriekš plānotu un saskaņotu atvaļinājumu?
Klausies
Darba tiesības
09:00, 11. Apr. 2024
Darbinieks vēlas pārtraukt darba attiecības un informē par to darba devēju, lūdzot parakstīt vienošanos par darba attiecību izbeigšanu, lai pēc to pārtraukšanas varētu nekavējoties saņemt bezdarbnieka pabalstu. Vai darba devējs drīkst atteikt parakstīt vienošanos un uzstāt uz darbinieka atlūgumu pēc paša vēlēšanās?
Darba tiesības 06:00, 31. Okt. 2024
Abi bērna vecāki strādā pie viena darba devēja. Vai šādā situācijā papildatvaļinājums par bērnu pienākas abiem vecākiem?
Darba tiesības 06:00, 12. Sep. 2024
Darbiniekam ir summētais darba laiks un viņš strādā diennakti, bet pēc tam ir trīs brīvdienas. Kādas ir tiesības darba devējam noteikt to, ka darbiniekam ir jāapmeklē kursi visās viņa plānotajās brīvdienās (no plkst. 9.00 līdz 17.00)?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Jan. 2024
No 2024.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” (likums par IIN), kas cita starpā paredz, ka turpmāk ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliks darba devēja apmaksāto mācību maksu darbiniekam par tā studijām augstākās izglītības iestādē. Tas, kā juridiski darba devējam ir jānoformē darbinieka mācību maksas apmaksa un vai šajā gadījumā piemērojami Darba likuma 96.panta noteikumi un slēdzama vienošanās, tiks iztirzāts šajā publikācijā.
Saeimā ir iesniegts jaunā Imigrācijas likuma likumprojekts. Apskatām, kādas izmaiņas tas varētu ieviest un kādā stadijā šobrīd atrodas.
Darba tiesības 06:00, 10. Mai. 2024
Vai darba devējs drīkst pieprasīt darbiniekam dokumentus parakstīt tikai ar drošu elektronisko parakstu? Vai darba devējam ir jārespektē darbinieka atteikums to darīt, lai gan darba devējam tādēļ jāveic izņēmums uzņēmuma dokumentu aprites procesos?
Lietvedība 06:00, 1. Aug. 2023
Darba devēja uzteikuma atzīšana par spēkā neesošu un darbinieka atjaunošana darbā ir viens no izplatītākajiem darbinieku prasījumiem tiesā. Darba devējam strīda gadījumā jāsniedz pierādījumi gan par piemērotā pamatojuma atbilstību konkrētai situācijai, gan likumā noteiktā procesa ievērošanu.
Darba tiesības 06:00, 11. Mar. 2024
2024.gada 9.janvārī tika apstiprināti grozījumus Imigrācijas likumā, kuru mērķis ir ierobežot un disciplinēt negodprātīgus darba devējus – ārvalstu darbaspēka uzaicinātājus. Diskusijas par likumprojektu turpināsies Saeimā.
Likumdošana 16:44, 9. Jan. 2024
Iepriekš apskatījām, kas ir piespiedu kavējums un kādos gadījumos darba devējam pēc darbinieka atjaunošanas darbā ar tiesas spriedumu tas ir jākompensē. Šoreiz apskatām, kā aprēķināt atlīdzību par darba piespiedu kavējuma laiku.
Darba tiesības 06:00, 11. Nov. 2024
Vai autordarba kopēšana ir atļauta, ja tas tiek darīts personīgām vajadzībām, piemēram, kolektīvā tiek pavairotas dziesmu grāmatas?
Komercdarbība 06:00, 21. Nov. 2024
Lai cik ļoti darba devējs gribētu tikt vaļā no kāda darbinieka, atbrīvošanai ir jābūt tiesiskam pamatam un jāievēro Darba likumā noteiktā procedūra. Ja darbinieks būs neapmierināts ar atlaišanu, viņš var izvirzīt prasību tiesā. Tiesvedība parasti nav ne ātra, ne patīkama. Ja tiesa atzīst, ka darba tiesiskās attiecības ir izbeigtas prettiesiski, tiek skatīts jautājums par atlīdzības par darba piespiedu kavējuma laiku piedziņu.
Darba tiesības 06:00, 7. Okt. 2024
Vācijas uzņēmums reģistrējies Latvijā kā ārvalstu darba devējs (saimniecisko darbību Latvijā neveic). Uzņēmuma darbinieks ir Latvijas rezidents, par kuru algas nodokļi un sociālās iemaksas tiek aprēķinātas un samaksātas Latvijā. Pamatā darbinieks strādā attālināti, atrodoties Latvijā. Darba līgumā kā darba vieta norādīta gan darbinieka uzturēšanās adrese Latvijā, gan uzņēmuma adrese Vācijā. Reizi mēnesī/ceturksnī darbinieks dodas uz uzņēmumu Vācijā, lai piedalītos klātienes darba pasākumos (sapulcēs, tikšanās). Vai šie braucieni ir komandējumi, darba braucieni vai nosūtīšana? Vai šajos braucienos jāmaksā dienas nauda?
Darba tiesības 06:00, 10. Okt. 2024
Vai atsauce uz Darba likuma 148.pantu attiecināma arī uz darbinieku, piemēram, izpilddirektoru, kurš bieži ceļo un tādēļ birojā vairāk nav, nekā ir, kā arī piedalās sapulcēs, kas notiek brīvdienās, bet neieņem valdes locekļa amatu?
Darba tiesības 06:00, 15. Okt. 2024
Kā rīkoties situācijā, kad darba kolēģis paziņo par pozitīvu mājās veikta Covid-19 paštesta rezultātu, bet vakar vēl bijis darbā, kā rīkoties situācijā, ja kāds ģimenē slimo ar šo vīrusu, vai kas darāms, ja pašam parādās saslimšanas simptomi un tests uz Covid-19 ir pozitīvs, skaidro Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).
Covid-19 15:06, 29. Nov. 2023
Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas strādāt paralēli vairākās darbavietās ir dažādi, taču tas nenozīmē, ka tā vienmēr ir darbinieka “privātā darīšana”, kā viņš pavada savu brīvo laiku ārpus darba. Pirms uzņemties blakus darbus, darbiniekam dažkārt pat jāsaņem darba devēja piekrišana.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 30. Okt. 2023
Senāts atteica ierosināt kasācijas tiesvedību, un tādējādi stājās spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedums par darba tiesisko attiecību izbeigšanu starp teātri un aktieri, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 09:28, 19. Sep. 2024
Senāta Civillietu departaments 22.novembrī aktiera strīdā ar Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību (VSIA) “Dailes teātris” atcēla Rīgas apgabaltiesas 2022.gada 28.janvāra spriedumu daļā, ar kuru apmierināta prasība par darba līguma uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu, atjaunošanu darbā un atlīdzības par darba piespiedu kavējuma laiku piedziņu.
Jaunākās tiesvedības 16:28, 22. Nov. 2023
Darba līgumā ir iekļauts punkts, ka darba devējs drīkst ierakstīt un klausīties darbinieka privātās telefona sarunas arī ārpus darba laika. Vai šādu punktu vispār drīkst iekļaut darba līgumā un vai tas vispār ir spēkā esošs, pat ja darbinieks šādu līgumu no savas puses ir parakstījis?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Mar. 2023
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības 06:00, 29. Jūl. 2024
Darbinieks piekrīt ieturējumu veikšanai. Varētu domāt, ka lielākā darba devēja problēma atrisināta, jo nav jāvelta cilvēkresursu, laika un finanšu līdzekļi, vēršoties tiesā. Pirmais svarīgais solis ir veiksmīgi pārvarēts, taču līdz galarezultātam vēl ir vairāki nosacījumi, kas darba devējam jāievēro.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Aug. 2024
Vai uzņēmums drīkst piesaistīt jaunus darbiniekus, piedāvājot labākus darba apstākļus un bonusus salīdzinājumā ar tiem, kas pienākas esošajiem darbiniekiem?
Darba tiesības 06:00, 22. Aug. 2024
Darbiniekam ir divas oficiālas darbavietas. Vai darbiniekam ir tiesības saņemt apmaksātu atpūtas dienu par asins nodošanu pie katra darba devēja vai tikai pie viena? Vai katram darba devējam ir pienākums darbiniekam piešķirt un apmaksāt šo atpūtas dienu?
Darba tiesības 06:00, 16. Jūl. 2024
Nereti starp darba devēju un darbinieku rodas no darba tiesiskajām attiecībām izrietošas vai ar tām saistītas domstarpības, kuru atrisināšana var būt sarežģīta un laikietilpīga. Pamatprincips paredz, ka radies strīds vispirms ir jāmēģina risināt savstarpēju pārrunu ceļā, tomēr ne vienmēr tas izdodas. Kādi ir darba strīdu veidi un vai darbinieks ir tiesīgs ikvienā gadījumā piesaistīt advokātu strīda atrisināšanai?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Jūl. 2024
Turpinot pētīt darbinieku vārda brīvības tēmu, šajā rakstā aplūkosim, vai darbinieks drīkst publiski negatīvi izteikties par darba devēju vai saviem kolēģiem, un kādas varētu būt šādas rīcības sekas.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 28. Aug. 2023
Vai darba devējs vai valde/padome drīkst noteikt aizliegumus uzņēmuma stratēģiski svarīgiem darbiniekiem – valdes locekļiem – ārpus darba nodarboties ar ekstrēmām aktivitātēm, kuru rezultātā tie var gūt smagu traumu? Šāds aizliegums tiek pamatots, ka tad, ja valdes loceklis veiks pārgalvīgas darbības un gūs traumu, viņam iestāsies darbnespēja, kas būtiski ietekmēs uzņēmuma darbību.
Darba tiesības 06:00, 2. Jūl. 2024
Darbiniekam nepieciešami dokumenti, kas pierādītu viņa darba stāžu līdz 1996.gadam. Vai un kur šādu informāciju iespējams iegūt, ja darbiniekam nav saglabājušās darba grāmatiņas?
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2024
Darbinieks 1.maijā nosūtīts strādāt uz Lietuvu. Latvijā šī ir svētku diena, bet Lietuvā – parasta darba diena. Savukārt, cits darbinieks nosūtīts strādāt uz Vāciju, lai 6 mēnešus strādātu kādā būvniecības objektā. Vai nosūtītajam darbiniekam ir jāstrādā, kad Vācijā ir svētki, jo Latvijā tādu nav, līdz ar to atpūsties ir iespējams tad, kad svētki ir Latvijā. Kā ar darba samaksu šādās situācijās?
Darba tiesības 06:00, 9. Jūl. 2024
Darbiniekam ir dubultpilsonība – Latvijas un Lielbritānijas. Atvaļinājuma laikā darbinieks devās uz Lielbritāniju, kur nomainīja vārdu. Kā šādā situācijā rīkoties darba devējam – vai jāveic grozījumi darba līgumā? Vai vārda maiņa Lielbritānijā attiecas arī uz Latvijas dokumentiem, kas attiecīgi ietekmē darba attiecību jautājumus?
Darba tiesības 06:00, 13. Jūn. 2024
Visiem uzņēmuma darbiniekiem noteikts vienāds darba laiks, tomēr viens darbinieks vēlas darbu sākt 30 minūtes agrāk, lai izvairītos no sastrēgumiem. Vai šādā gadījumā ir jāveic grozījumi darba līgumā, iekšējās darba kārtības noteikumos vai pietiek ar mutisku vienošanos? Vai darba devējs var noteikt, ka darbiniekam pusdienu pārtraukums ir 1 stundu, atkāpjoties no Darba likumā minētās pusstundas?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 4. Jūn. 2024
Aizvien biežāk darba vietās tiek atklāts mobings. Tā īstenotāji mēdz padarīt neciešamu mobinga upura atrašanos darba vietā, kas var beigties dažādi. Kā var rīkoties darba devējs, lai laicīgi novērstu mobingu?
Darba tiesības 06:00, 24. Mai. 2024
Satversmē ir noteikts, ka ikvienam ir tiesības uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību. Tomēr cik tālu sniedzas šī brīvība, saskaroties, piemēram, ar darba devēja interesēm? Kādos gadījumos darba devējam ir tiesības ierobežot darbinieka uzskatu paušanu?
Darba tiesības 06:00, 14. Aug. 2023
Darbinieks ir salauzis kāju, kā rezultātā tīri fiziski nevar nokļūt līdz savai darba vietai, kas atrodas biroja ēkas 5.stāvā, jo nav pieejams lifts. Kādas alternatīvas strādāšanai birojā darba devējs var piedāvāt darbiniekam, lai darba process neapstātos? Jo kājas lūzums netraucē darbiniekam veikt darba pienākumus, vienīgi liedz nokļūt līdz darba vietai. Vai darba devējs var piespiest darbinieku ņemt darbnespējas lapu šādos apstākļos?
Darba tiesības 06:00, 18. Jūn. 2024
Uzņēmuma vadītājs, kurš bija apsūdzēts par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, attaisnots, tā 2024.gada 21.maijā lēmis Senāts.
Jaunākās tiesvedības 12:57, 24. Mai. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
Darba likumā plānotas vairāki vērienīgi grozījumi, šobrīd norit aktīvas diskusijas par 4 dienu darba nedēļu, nepilna laika summēto darba laiku, uzteikums, ja darba līgums ir noslēgts uz noteiktu laiku bez termiņa un citām tēmām, “Izdevniecības iŽurnāli” rīkotajā konferencē “Darbinieku labumi” stāsta zvērināta advokāte Gita Oškāja.
Likumdošana 15:26, 24. Mai. 2024
Darbinieks guvis traumu ārpus darba – sporta nodarbības laikā. Vai darba devējs var atteikties maksāt slimības lapu, ja darba līgumā nav iekļauts punkts, ka ārpus darba laika nedrīkst nodarboties ar konkrētām aktivitātēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Apr. 2024
Senāts 2024.gada 17.janvāra spriedumā lietā SKC-129/2024 analizēja, vai darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu situācijā, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas ar tiesas spriedumu.
Tiesvedības 06:00, 29. Apr. 2024
Praksē bieži vien gan darba devējiem, gan darbiniekiem rodas neskaidrības, kā korekti piemērot tiesību normas saistībā ar ieturējumu veikšanu. Turklāt šie jautājumi vairākkārt ir vērtēti Senātā, kas apstiprina regulējuma piemērošanas neskaidrības. Kad ir atļauts veikt ieturējumus no darbinieka darba samaksas un kā to darīt?
Darba tiesības 06:00, 20. Mai. 2024
Jautājums par drošu darba vidi ir vienlīdz svarīgs kā darbiniekiem, tā darba devējiem. Tomēr nozīmīgs ir jautājums – kādas sekas draud darba devējam gadījumos, kad tiek konstatēts darba drošības prasību pārkāpums? 2024.gada februārī Senāta Krimināllietu departaments anonimizēto nolēmumu klasifikatoram pievienoja slēgtā tiesas sēdē izskatītu spriedumu lietā SKK–[N]/2023, kurā cita starpā izklāstīja būtiskas tēzes, kas attiecināmas uz kriminālatbildības iestāšanās vērtēšanu darba aizsardzības noteikumu pārkāpuma gadījumā.
Tiesvedības 06:00, 17. Mai. 2024
2024.gada 30.aprīlī valdības sēdē tika pieņemts rīkojuma projekts "Par darba dienas pārcelšanu 2025.gadā”, kas paredz, ka 2025.gadā tiks pārceltas divas darba dienas – 2.maijs un 17.novembris, informē Labklājības ministrija.
Aktualitātes 08:23, 3. Mai. 2024
Uzņēmumā darba drošības un aizsardzības instruktāžas veic ārpakalpojuma sniedzējs. Darba aizsardzības reģistrācijas žurnāls tiek parakstīts un glabāts elektroniski pakalpojuma nodrošinātajā sistēmā. Cik ilgi ir jāglabā šādi žurnāli? Vai nepieciešams elektroniski parakstītos žurnālus lejupielādēt un saglabāt arī uzņēmuma sistēmā vai pietiek, ka tie atrodas tikai pie pakalpojuma sniedzēja?
Lietvedība 09:00, 7. Mai. 2024
Darba devējs taupības nolūkos vēlas noteikt, ka visi darbinieki divas dienas nedēļā strādā attālināti, lai šajās dienās nebūtu jāapsilda biroja telpas, jāslēdz gaismas utt. Vai darba devējs šādā gadījumā attālināto darbu var noteikt ar rīkojumu? Vai ir kādi izdevumi, kas darba devējam jākompensē, ja attālinātais darbs noteikts, piemēram, uz pieciem mēnešiem?
Darba tiesības 06:00, 8. Nov. 2022
Fiziskas personas goda un cieņas aizsardzības iespēja, visticamāk, nav jaunums. Turpretim, saistībā ar juridiskām personām šajā jautājumā nereti rodas pārpratumi. Darba devēja kā juridiskas personas reputācijas aizsardzība daudziem uzņēmumiem rada neizpratni – ne vienmēr ir skaidrs, kādus pienākumus var uzlikt darbiniekiem tās aizsardzībai. Šajā rakstā tuvāk apskatīsim reputācijas jēdzienu un apzināsim ieteikumus darba devējiem, kas ļautu nodrošināties pret iespējamu reputācijas kaitējumu darbinieka rīcības rezultātā.
Klausies
Darba tiesības
09:21, 5. Jūn. 2023
Aprīlī pārliecinošu uzvaras gājienu piedzīvojusi publikācija par neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju! Bet par visu pēc kārtas – apskatām aprīļa lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 13:22, 10. Mai. 2024
Rakstā analizēsim īpašus likuma noteikumus, kas jāņem vērā darba devējam, kurš vēlas izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, kuram ir noteikta invaliditāte.
Klausies
Darba tiesības
08:46, 12. Jūn. 2023
Darbinieks uzņēmumā nostrādājis 10 gadus, bijis aizrautīgs sava darba darītājs, tādēļ atvaļinājuma izmantošanu atlicis uz vēlāku laiku. Tad nācis jauns projekts, jauni izaicinājumi, jauns atvaļinājuma gads, kurā atkal šķitis, ka brīvdienu izmantošana pagaidīs. Gadu gaitā darbinieka neizmantotais atvaļinājums uzkrājies vairāku nedēļu apjomā. Dienā, kad darba devēja un darbinieka ceļi šķiras, rodas jautājums – vai un kādā apmērā darbiniekam pienākas neizmantotā atvaļinājuma kompensācija?
Darba tiesības 06:00, 8. Apr. 2024
Darba likumā noteikts, ka darba devējs nedrīkst nodarbināt darbinieku ar summēto darba laiku ilgāk par 56 stundām nedēļā. Rodas jautājums – kas ir nedēļa? No pirmdienas līdz svētdienai vai jebkurš cits 7 dienu intervāls, piemēram, no otrdienas līdz pirmdienai?
Darba tiesības 06:00, 16. Apr. 2024
Stājies spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedums lietā SKC-551/2023, ar kuru apmierināta Rīgas Valstspilsētas pašvaldības prasība pret bijušo Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktoru Anatoliju Aļeksejenko par darba līguma izbeigšanu starp pusēm tiesas ceļā sakarā ar darbinieka pieļauto būtisko pārkāpumu – ilgstošu atrašanos interešu konflikta situācijā un tā apzinātu nerisināšanu, kas radīja darba devēja uzticības zudumu.
Jaunākās tiesvedības 12:00, 8. Jūn. 2023
Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada laikā izskatījusi vairākas lietas, kurās gūtās atziņas varētu interesēt lielu daļu uzņēmēju. Apskatām lietas par brīvas pārvietošanās ierobežojumu, neitrālas vides nodrošināšanu darbavietā un atvaļinājuma uzkrājumu, ja darbinieks ir ilgstoši slimojis.
Tiesvedības 06:00, 22. Apr. 2024
Darbiniekam ir šāds darba režīms – 1 dienu strādā, 3 dienas brīvas. Vai drīkst ar darbinieku slēgt jaunu darba līgumu uz 1 dienu ik pēc 4 dienām?
Darba tiesības 06:00, 9. Apr. 2024
Lai arī jau šobrīd spēkā esošā Darba likuma redakcija neļauj nepamatoti prasīt svešvalodu zināšanas, tomēr valda uzskats, ka likums ir pārlieku vispārīgs un praksē neefektīvs, tāpēc ir tapuši jaunākie grozījumi darba likumā par krievu valodas lomas mazināšanu darba tirgū. Šos grozījumus Saeima 2023.gada nogalē ir atbalstījusi pirmajā lasījumā. Apskatām paredzētās izmaiņas.
Darba tiesības 06:00, 3. Apr. 2024
Turpinot rakstā "Darbinieka un darba devēja strīdu risināšana. 1.daļa" aizsākto tēmu par dažādiem strīdu risināšanas starp darba devēju un darbinieku instrumentiem, apskatīsim, kā un kādos gadījumos var palīdzēt mediācija. Bet, ja strīdu tomēr neizdodas atrisināt uzņēmuma iekšienē, kad vērsties Valsts darba inspekcijā (VDI) vai visbeidzot – tiesā.
Darba tiesības 06:00, 15. Mai. 2023
Kopš pandēmijas krīzes sākuma uzsākta aktīva jautājuma risināšana par attālinātā darba vienota regulējuma pieņemšanu. Kādas izmaiņas ir apspriestas Eiropas līmenī saistībā ar attālinātā darba pieaugošo tendenci? Kas turpmāk būs jāņem vērā darba devējiem, kuri nodarbina darbiniekus, kas veic darba pienākumus attālināti?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 26. Feb. 2024
Kad īsti vasarīgs laiks mijas ar drēgnumu un lietu, laiks iekārtoties ērtāk un apskatīt žurnāla “iTiesības” marta lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 11:31, 11. Apr. 2024
Civilprocesa likuma 1.pantā ir noteikts, ka katrai fiziskajai un juridiskajai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā jeb citiem vārdiem - ikviens, kurš aizskarts, drīkst vērsties tiesā. Bet kā ir darba tiesiskajās attiecībās? “Visi strīdi ved uz tiesu” vai tomēr strīdnieki var strīdu izšķirt citādāk?
Darba tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
Vai, mainoties minimālajai algai valstī, jāveic grozījumi darba līgumā, ja darbinieks saņem minimālo algu? Vai pārējiem darbiniekiem, kuri saņem vairāk par minimālo algu, arī nepieciešams veikt grozījumus darba līgumā, palielinot tiem algu par kādu konkrētu apmēru?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Mar. 2024
Vai darba devējs var kategoriski atteikties piešķirt atvaļinājumu konkrētā laikā? Uzņēmumam ar konkrētā darbinieka iesaisti jāpabeidz svarīgs objekts, bet darbinieks ieplānojis ārvalstu ceļojumu. Vai darba devējs var aizliegt darbiniekam izmantot atvaļinājumu? Kā risināt šādu situāciju?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 25. Aug. 2022
Atbalstīti pārskatītie Eiropas Savienības noteikumi par apvienotu darba un uzturēšanās atļauju izsniegšanu trešo valstu pilsoņiem, informē Eiropas Parlaments.
Likumdošana 15:23, 14. Mar. 2024
Darbinieks ir pārkāpis uzņēmuma darba kārtības noteikumus. Kā šajā situācijā jārīkojas darba devējam, un kāda veida dokumentus jānoformē?
Darba tiesības 06:00, 28. Mar. 2023
Mūsdienu digitālajā laikmetā personas dati ir kļuvuši par vērtīgu uzņēmumu aktīvu. Attīstoties tehnoloģijām, uzņēmumi un organizācijas vāc milzīgu informācijas apjomu par saviem darbiniekiem. Šī informācija var saturēt gan parastus datus, piemēram, vārdu, uzvārdu un dzīvesvietas adresi, gan sensitīvus datus, piemēram, medicīniskos, biometriskos un citus datus. Tā kā darbinieki uztic savus personas datus darba devējam, ir būtiski nodrošināt, lai tie tiktu apstrādāti likumīgi, godprātīgi un pārredzami.
Datu aizsardzība 08:37, 11. Apr. 2023
Senāts 2023.gadā izskatījis virkni spriedumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās, ko noteikti vērts izlasīt!
Tiesvedības 06:00, 29. Jan. 2024
Darbiniekam ar rīkojumu tika noteikts papildu darbs ar piemaksu. Darbinieks iepazinās ar rīkojumu, piekrita tam un veica papildu pienākumus. Šobrīd darbinieks vairāk nevēlas veikt papildu darbu un saņemt piemaksu par to. Vai darbinieks var atkāpties no rīkojuma izpildes?
Darba tiesības 09:00, 13. Mar. 2024
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Aktualitātes 14:52, 6. Apr. 2023
Turpmāk visiem darba tirgus dalībniekiem attiecībā uz ārvalstnieku nodarbināšanu tiks piemēroti vienoti noteikumi, kuros katrai nozarei būs vienots nepieciešamais finanšu līdzekļu apmērs, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:24, 5. Feb. 2024
Iedzīvotājiem būs vienkāršāk pārkreditēt hipotekāro kredītu. Atvieglotāku pāreju pie cita kredītdevēja nosaka Saeimā 2024.gada 15.februārī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi trīs likumos.
Likumdošana 11:27, 15. Feb. 2024
Darbiniekam nepieciešams uzrādīt darba devējam iegūtās izglītības dokumentus. Ņemot vērā, ka augstākā izglītība ir iegūta citā Eiropas Savienības valstī, rodas jautājums – kā notiek ārvalstīs iegūtās izglītības atzīšana? Cik ilgu laiku aizņem šis process?
Lietvedība 09:00, 19. Nov. 2024
Lai stiprinātu valsts valodas lietojumu darba tirgū, 2024.gada 19.septembrī galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi Darba likumā. Ar grozījumiem aizstāvētas darbinieku tiesības izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem, izvirzot nepamatotas prasības par svešvalodu zināšanām darba pienākumu veikšanai. Kas jāievēro darba devējiem un kas mainīsies darba tirgū? Kādās jomās svešvaloda nav obligāta, bet kādās darba devējs tomēr drīkstēs to prasīt arī turpmāk?
Darba tiesības 06:00, 28. Okt. 2024
Uzņēmums kā darbinieka atlaišanas iemeslu norāda konkrētās amata pozīcijas likvidēšanu uzņēmumā. Vai šādi drīkst rīkoties, ja uzņēmums tomēr izlemj atstāt šādu amata vietu uzņēmumā pēc darbinieka atlaišanas? Vai ir noteikts periods, kurā var atjaunot likvidētu amata vietu?
Darba tiesības 06:00, 15. Feb. 2024
Uzņēmumā ir darbinieks ar īpašām vajadzībām. Kā rīkoties, ja šādam darbiniekam darba pienākumu veikšanai nepieciešams transportlīdzeklis? Vai viņš var izmantot savu transportlīdzekli un darba devējs – kompensēt izdevumus? Vai arī darba devējam jāpielāgo uzņēmuma transportlīdzeklis?
Darba tiesības 06:00, 5. Nov. 2024
Darba līgumā ir norādīts datums 8.decembris, taču darba devējs un darbinieks līgumu parakstījuši tikai 10.decembrī. Kad stājās spēkā darba līgums – līgumā norādītajā datumā vai dienā, kad tas parakstīts?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 27. Dec. 2023
Vai darbiniekam var uzteikt darba līgumu situācijā, kad tas zaudējis darba devēja uzticību rīcības ārpus darba laika dēļ? Šādu, bez šaubām, netipisku situāciju vērtējis Senāts lietā SKC-138/2023. Izskatām Senāta atziņas!
Tiesvedības 07:00, 2. Jan. 2024
Darbiniekam tika piešķirta piemaksa par darbu, kas saistīts ar īpašu risku. Vai darba devējs drīkst bez brīdinājuma vienpusēji atcelt šo piemaksu?
Darba tiesības 06:00, 24. Okt. 2024
Bieži vien nākas redzēt, ka uz konkrētu amatu tiek izsludināts atkārtots konkurss. Vai tas nozīmē, ka iepriekšējā reizē netika atrasts piemērots kandidāts? Kā atlases procesā tiek vērtēti potenciālie darbinieki? Vai pastāv likuma normas, kurās noteiktas prasības par darba pieredzi?
Darba tiesības 06:00, 4. Nov. 2024
No 2025.gada 1.janvāra valstī noteiktā minimālā mēneša darba alga tiek paaugstināta no 700 eiro līdz 740 eiro, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 09:44, 30. Okt. 2024
Valsts iestāde ar konkrētu darbinieku vairākas reizes gadā noslēdz darba līgumu uz noteiktu laiku. Parasti tas ir periods līdz 3 mēnešiem. Konkrētajam amatam pienākas papildatvaļinājums par darbu saistībā ar īpašu risku. Vai piešķirtais papildatvaļinājums jākompensē ikreiz, kad tiek izbeigtas uz noteiktu laiku noslēgtās darba attiecības, ja vienu reizi kalendārajā gadā tas jau kompensēts? Vai papildatvaļinājums ir piešķirams arī tad, ja darba līgums tiek pagarināts uz nenoteiktu laiku, lai arī jau divas reizes kalendārajā gadā, izbeidzot iepriekšējās darba attiecības, šis papildatvaļinājums ir kompensēts?
Darba tiesības 06:00, 12. Nov. 2024
Pagājušā gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-165/2023, kurā uzmanība tika pievērsta jautājumiem, kas skar darbinieku nosūtīšanu darbā uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Spriedums risina virkni darba tiesību jautājumu, kas saistīti ar naudas summām, kas pienākas nosūtītajam darbiniekam. Kā būtiskākie minami piemērojamā minimālā darba algas likme, samaksa par svētku dienām, komandējuma dienas naudas izmaksa, kā arī ceļā uz darbu pavadītā laika atzīšana par darba laiku, kam arī pievērsta uzmanība šajā rakstā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 15. Jan. 2024
Darbiniekam tiek noteikts summētais darba laiks ar pārbaudes laiku trīs mēneši. Darba devējs uzsaka darba līgumu pārbaudes laikā, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 47.pantu. Darbiniekam paredzēts strādāt 9., 12. un 13.janvārī, brīvdienas – 10. un 11.janvāris. Ja darba devējs uzsaka darba tiesiskās attiecības 9.janvārī, kura būs darbinieka pēdējā darba diena – 11.janvāris, kas ir darbinieka brīvdiena? Vai, ņemot vērā DL 16.panta 5.punktu par termiņu noteikšanu, pēdējā darba diena drīkst būt darbinieka trešā ieplānotā darba diena?
Darba tiesības 06:00, 16. Feb. 2023
Senāts atteica ierosināt kasācijas tiesvedību, kā rezultātā stājās spēkā Latgales apgabaltiesas spriedums, ar kuru noraidīta darbinieka prasība atzīt par spēkā neesošu darba devēja uzteikumu, atjaunot darbā un piedzīt darba samaksu, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 10:48, 21. Okt. 2024
Darba devējs pārtraucis darba attiecības ar darbinieku, kurš pārbaudes laikā nav spējis tikt galā ar saviem darba pienākumiem. Tikmēr darbinieks apgalvo, ka darba devējs ir maldinājis par veicamajiem pienākumiem, jo sludinājumā un intervijā norādītie darba pienākumi ir atšķīrušies no tiem, kas faktiski bija jāveic. Cik precīzi darba sludinājumā jānorāda potenciālā darbinieka darba pienākumi?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 28. Nov. 2023
Personai ārvalstī ar tiesas spriedumu piemērots sods – autovadītāja tiesību izmantošanas aizliegums uz noteiktu laiku. Vai šāds aizliegums ir saistošs arī Latvijā? Kā potenciālais darba devējs var zināt, vai darbiniekam / potenciālajam darbiniekam ir šāds sods?
Klausies
Civiltiesības
06:00, 5. Sep. 2024
Darba tiesisko attiecību laikā darba devējs bieži vien publicē dažādus darbinieku fotoattēlus, lai veicinātu uzņēmuma un darbinieku atpazīstamību. Kā rīkoties gadījumā, ja darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas, bet attēli joprojām tiek publicēti? Skaidrojam, vai darba devējam ir tādas tiesības un kā rīkoties darbiniekam, ja tas iebilst pret šādu darba devēja rīcību.
Darba tiesības 06:00, 8. Okt. 2024
Mainoties ekonomiskajiem un tirgus apstākļiem, uzņēmumam var rasties nepieciešamība ieviest izmaiņas ar klientiem un sadarbības partneriem noslēgtajos līgumos. Kā juridiski korekti paziņot par līguma grozījumiem un kā jārīkojas, ja otra puse tiem nepiekrīt? Vai klusēšanu var uzskatīt par piekrišanu?
Lietvedība 06:00, 30. Okt. 2024
Kad apdarīti iekavētie pagājušā gada darbi un sastādīti 2024.gada plāni, laiks atskatīties uz žurnāla “iTiesības” 2023.gada lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 12:45, 22. Jan. 2024
Lai parūpētos par tiesībām nākotnē slēgt galveno līgumu vai pārliecinātos, ka otra puse to noslēgs, iespējams vienoties par priekšlīguma sagatavošanu un parakstīšanu. Kuros gadījumos ieteicams slēgt priekšlīgumu un kuros – līgumu? Vai šajos līgumos jāiekļauj atšķirīga informācija? Vai tie noformējami atšķirīgi?
Lietvedība 06:00, 22. Nov. 2024
Dibinot darba tiesiskās attiecības, darba devējs pārkāpis atšķirīgas attieksmes aizliegumu. Vai šādā gadījumā drīkst izvirzīt prasību tiesā? Kā to izdarīt?
Darba tiesības 06:00, 30. Sep. 2024
Obligātās veselības pārbaudes laikā tiek konstatēts, ka darbinieks vairs nevar veikt konkrētos darba pienākumus. Vai darba devējam ir jāpielāgo darba vieta, lai darbiniekam būtu iespējams turpināt darbu? Vai darba devējs drīkst piedāvāt līdzvērtīgu darbu, ja tas ir iespējams, kas attiecīgi nepakļauj konkrētu darbību veikšanai? Vai darba devējs ir tiesīgs atbrīvot no darba darbinieku pēc atzinuma saņemšanas?
Darba tiesības 06:00, 26. Sep. 2024
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus Darba likumā, ar kuriem iecerēts stiprināt valsts valodas lietojumu darba tirgū.
Likumdošana 15:51, 29. Nov. 2023
Vai darbiniekam ir tiesības katram savam darba devējam iesniegt pierādījumus, ka ārstniecības iestādē ir nodotas asinis, un saņemt atlīdzību un apmaksātu atpūtas dienu? Ko nozīmē “saņem atlīdzību”? Vai tas ir domāts par laiku, kamēr nodod asinis? Un ko nozīmē “apmaksāta atpūtas diena”? Tā ir diena, kad tiek nodotas asinis, vai vēl kāda cita brīvā diena?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Sep. 2024
Mūsdienās koplietošanas auto platformas ir kļuvušas par vienu no populārākajām pārvietošanās iespējām, piedāvājot lietotājiem elastību un ērtumu. Daudzi uzņēmumi saviem darbiniekiem piedāvā iespēju izmantot koplietošanas automašīnas darba vajadzībām, izmantojot uzņēmuma maksājumu kartes vai kontus. Taču rodas jautājums – vai šādās situācijās koplietošanas auto platforma var pieprasīt uzņēmumam segt zaudējumus par auto bojājumiem, un kā iespējams pierādīt, ka konkrētais darbinieks nav bijis atbildīgs par bojājumiem?
Komerctiesības 06:00, 21. Okt. 2024
Atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam (Atlīdzības likums) pašvaldību darbiniekiem ik gadu tiek piešķirts papildatvaļinājums līdz 10 dienām. Vai neizmantotais papildatvaļinājums jāatlīdzina naudā pašvaldības darbiniekam, izbeidzot darba attiecības?
Darba tiesības 06:00, 22. Okt. 2024
Lai stiprinātu valsts valodas lietojumu darba tirgū, 2024.gada 19.septembrī galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi Darba likumā. Ar grozījumiem aizstāvētas darbinieku tiesības izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc svešvalodas zināšanām, veicot darba pienākumus, informē Saeima.
Likumdošana 16:38, 23. Sep. 2024
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus Darba likumā, ar kuriem iecerēts stiprināt valsts valodas lietojumu darba tirgū. Plānots, ka ar grozījumiem tiks aizstāvētas darbinieku tiesības darba pienākumu veikšanas laikā izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc krievu valodas zināšanām.
Likumdošana 08:25, 15. Dec. 2023
Uzņēmums saviem darbiniekiem piešķīris limitu pusdienu iegādei, ko darbinieki var izmantot ik mēnesi, iegādājoties pusdienas ēdnīcā, kas atrodas biroja ēkā. Savukārt, ja ēdināšanas limits tiek pārtērēts, tad uzņēmums pārtērēto starpību atskaita no darba algas. Vai uzņēmums šādi drīkst rīkoties?
Darba tiesības 06:00, 3. Okt. 2024
Apkopotās neatbilstības veido gan kvantitatīvie, gan kvalitatīvie rādītāji, proti, gan tādas neatbilstības, kuras nav ļoti būtiskas, bet bieži atkārtojas, gan tādas, kurām ir būtisks raksturs, kaut arī tās sastopamas salīdzinoši retāk, informē Iepirkumu uzraudzības birojs.
Aktualitātes 15:34, 14. Okt. 2024
Kā rīkoties, ja darbinieks veselības stāvokļa dēļ vairs nevar turpināt strādāt nolīgto darbu? Kā šis fakts ir jāpaziņo darba devējam? Un kā rīkoties darba devējam, ja viņam ir aizdomas, ka darbinieks veselības stāvokļa dēļ nevar veikt nolīgto darbu, tomēr pats darbinieks tā neuzskata?
Darba tiesības 06:00, 9. Sep. 2024
Vai drīkst patapināt personīgo auto, lai brauktu uz darbu? Kādu nodokļu nomaksa jāveic, patapinot auto?
Komercdarbība 06:00, 1. Okt. 2024
Kādi ir tie nosacījumi, ko var iekļaut koplīgumā? Piemēram, vai uzņēmums drīkst koplīgumā vienoties, ka ēdināšanas izdevumi tiek apmaksāti neatkarīgi no pirkuma izdarīšanas laika?
Darba tiesības 06:00, 24. Sep. 2024
Darbinieku nostrādātā darba laika uzskaite jau sen bijis darba devēja pienākums, taču praksē šim jautājumam darba devēji nereti pieiet formāli, darba laika uzskaites tabelēs atzīmējot darbinieku nostrādātās stundas pēc savas izpratnes. Šāda pieeja praksē var radīt dažādas strīdus situācijas.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 13. Nov. 2023
Laiks skrien vēja spārniem – klāt jau decembris, un prātu lēnām sāk nodarbināt dāvanu iegādes un svētku galda ēdienu jautājumi. Īstais laiks iepazīties ar “iTiesības” novembra lasītāko rakstu TOP 3.
Aktualitātes 15:45, 15. Dec. 2023
Darbinieks ar darba devēju noslēdz vienošanos, ka darba attiecības pārtrauks pēc diviem mēnešiem, nevis viena, kā tas noteikts Darba likumā (DL). Vai norādītais darba attiecību izbeigšanas termiņš var būt garāka par vienu mēnesi? Kā rīkoties, ja viena no iesaistītajām pusēm maina domas nedēļu pirms darba attiecību izbeigšanas datuma?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 16. Nov. 2023
Darba likuma 96.panta 4.daļas 2.punkts nosaka, ka vienošanās par apmācību termiņš nav ilgāks par 2 gadiem, skaitot no dienas, kad izdots izglītības dokuments, kas apliecina profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu. Kā korekti norādīt šādas vienošanās termiņu? Izglītību iegūst, piemēram, 2 gadus, tad ir, piemēram, maģistra darba aizstāvēšana, un tikai tad tiek izdots izglītības dokuments. Kopā var paiet 2,5–3 gadi. Tad sanāktu, ka līguma termiņš ir 2,5 gadi, kad notiek mācības, plus 2 gadi no izglītības dokumenta saņemšanas brīža, kas kopā ir 4,5 gadi?
Darba tiesības 06:00, 29. Aug. 2024
Arvien biežāk darba attiecību vidē dokumenti tiek sagatavoti, nosūtīti un parakstīti elektroniski. Kuros darba tiesisko attiecību dokumentos ir obligāti nepieciešami pušu paraksti? Kurus dokumentus var nosūtīt elektroniski bez paraksta? Kādas var būt sekas gadījumos, ja paraksta nav? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem tiks sniegtas rakstā, šoreiz koncentrējoties uz elektroniskajiem dokumentiem darba attiecībās.
Lietvedība 08:13, 31. Okt. 2023
Šī gada 4.jūnijā Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-23/2024 par tādas datubāzes aizsardzību, ko veido tīmekļvietnē publicēti darba sludinājumi. Senāta spriedums palīdz novērtēt juridiski sarežģītu situāciju, kas tika izšķirta ar savstarpēji pretējiem zemākas instances tiesas spriedumiem, turklāt tās izskatīšanas gaitā Rīgas apgabaltiesa uzdeva prejudiciālos jautājumus Eiropas Savienības Tiesai.
Tiesvedības 06:00, 2. Sep. 2024
Darbinieks strādā pašvaldības iestādē, viņam noteikts summētais darba laiks. Darba telpās ir izvietotas videonovērošanas kameras. Vadītājs regulāri pārskata videoarhīva ierakstus un pēc tam pārmet darbiniekiem privāto lietu kārtošanu darba laikā, draudot samazināt gada beigās paredzēto prēmiju vai pārcelt darbā uz citu nodaļu. Vai darbinieku drīkst pārcelt uz citu nodaļu, ja par to nav rakstiskas vienošanās un darba līgumā ir noteikta adrese, kurā veicami darba pienākumi? Papildus norādāms, ka amata aprakstā nekas nav minēts par pārcelšanas iespējām.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Sep. 2024
Eiropas Savienības fondu investīcijas ir nozīmīgs instruments Latvijas tautsaimniecības attīstībā, kas uzlabo konkurētspēju, veicina izaugsmi un rada jaunas darbavietas, taču šo investīciju apguvē ir nepieciešams ievērot zināmus nosacījumus, lai piešķirtie līdzekļi tiktu izmantoti pārredzami, atbildīgi un likumīgi. Kādi nosacījumi jāievēro?
Publiskie iepirkumi 06:00, 18. Sep. 2024
Lai stiprinātu valsts valodas lietojumu darba tirgū, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija 10.septembrī trešajam lasījumam atbalstīja grozījumus Darba likumā, ar ko tiks aizstāvētas darbinieku tiesības, veicot darba pienākumus valsts valodā un netikt diskriminētiem ar nepamatotām prasībām pēc svešvalodas zināšanām, norāda Saeima.
Likumdošana 15:18, 13. Sep. 2024
Vai drīkst pārtraukt bērna kopšanas atvaļinājumu ātrāk, nekā norādīts darba devējam iesniegtajā iesniegumā par bērna kopšanas atvaļinājuma piešķiršanu? Vai drīkst ar darba devēju vienoties par darbu uz pusslodzi bērnu kopšanas atvaļinājumā?
Darba tiesības 06:00, 20. Aug. 2024
Vai darba devējs darbinieka darba algu drīkst izmaksāt skaidrā naudā vai pārskaitīt uz citas personas kontu, ja darbinieka bankas konts, kas norādīts darba līgumā, ir bloķēts vai citu iemeslu dēļ nav pieejams?
Darba tiesības 06:00, 1. Aug. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības 06:00, 16. Sep. 2024
Termins “balto apkaklīšu noziegumi” ir ne vien bieži dzirdams filmās un juristu sarunās, bet arī lietots biznesa dzīvē. Tomēr nereti, tiekoties ar klientiem un sadarbības partneriem, ir nācies saskarties ar to, ka izpratne par to, kas tas īsti ir un kā šajos jautājumos var palīdzēt juristi, nav pilnīga.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 11:37, 5. Sep. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko augustā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:49, 2. Sep. 2024
Praksē gadās situācijas, kad darbinieki, kas ieguvuši uzturēšanās atļauju pēc darba devēja izsaukuma, neierodas darbā, jo devušies nevis uz to valsti, kurā tika nolīgti, bet uz citu. Kas darba devējam būtu jāiekļauj darba līgumā, lai izsauktie darbinieki nelikumīgi nepamestu Latviju?
Darba tiesības 06:00, 30. Jūl. 2024
Darbinieks paziņo darba devējam, ka viņš meklēs citu darbu, bet neiedod rakstisku atlūgumu, jo pagaidām vēl nav atradis jaunu darbu. Uzskatām, ka faktiski šis ir darba ņēmēja uzteikums, tomēr Darba likumā (DL) ir noteikts, ka uzteikumam jābūt noformētam rakstveidā. Vai uz šādu situāciju ir attiecināms kāds DL 101.panta darba devēja uzteikuma pamats?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Aug. 2024
Praksē juristi atsevišķu tiesību normu iztulkošanai vai attiecīgā likuma mērķa vai tajā ietvertā jēdziena būtības un likumdevēja gribas noskaidrošanai izmanto likumprojektu anotācijas, atsaucoties uz tām tiesvedību procesuālajos dokumentos un citos juridiskajos dokumentos, sarakstēs vai diskusijās, tāpat anotācijas tiek izmantotas arī juristu zinātniskajā pētniecības darbā un juridiska satura rakstu tapšanā. Vai likumprojekta anotācijas izmantošanai kā tiesību palīgavotam ir kāda robeža?
Tiesvedības 06:00, 28. Aug. 2024
Kā nodrošināt obligātās veselības pārbaudes prasību ievērošanu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.219 “Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude” darbiniekam – citas valsts pilsonim –, kurš strādā attālināti? Darbinieks Latvijā neierodas vispār. Tajā valstī, no kuras darbinieks strādā, šādas prasības darba drošības jomā nepastāv.
Darba tiesības 06:00, 13. Aug. 2024
Darbiniekam noslēgts darba līgums (normāls darba laiks ar darba laika uzskaiti), tiek veikts arī papildu darbs, noslēdzot autoratlīdzības līgumu, kurā noteikts konkrēts autordarbs, izpildes termiņš un samaksa. Vai jāuzskaita autordarbam veltītais laiks, ja tas tiek veikts uz autorlīguma pamata? Autordarbs var tikt veikts gan darba dienā, gan arī ārpus darba laika, piemēram, sestdienā.
Darba tiesības 06:00, 5. Okt. 2023
Ko norādīt par darbinieka pārkāpumu un atlaišanas iemeslu, ja darba devējs nav drošs par precīzu pārkāpuma pantu? Vai darba devējs drīkst kļūdīties, piemērojot uzteikuma iemeslu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 27. Jūn. 2024
Darba likums nosaka aizliegumu darba devējam uzteikt darba līgumu darbiniekam – arodbiedrības biedram – pirms arodbiedrības piekrišanas saņemšanas. Vai arodbiedrībai ir pienākums pamatot savus lēmumus? Un kāda ir arodbiedrības atbildība gadījumā, ja tās lēmuma dēļ darba devējam ir radušies zaudējumi?
Darba tiesības 06:00, 1. Jūl. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:15, 2. Aug. 2024
Lai izzinātu aktuālo situāciju darba tirgū un tendences darba spēka piesaistē un noturēšanā, Nodarbinātības valsts aģentūra no 8.jūnija līdz 30.septembrim rīkoja darba devēju ekspresaptaujas, kas norisinājās četros posmos: “Darba devējiem nepieciešamās prasmes”, “Tehnoloģiju ietekme uz darbaspēku nepieciešamību”, “Trešo valstu pilsoņu piesaiste darba tirgum” un “Darbaspēka piesaiste”. Aptaujas NVA uzdevumā veica SIA “RAIT Custom Research Baltic”.
Aktualitātes 16:08, 26. Okt. 2022
Vai darba devējam ir jākompensē darbinieka ceļa izdevumi un ceļā pavadītais laiks gadījumā, ja darbiniekam tiek noteikta cita darba vieta? Šāda situācija ir analizēta Senāta 2022.gada 22.jūnija spriedumā lietā SKA-34/2022 par darba un atpūtas laiku civildienesta ierēdnim, kura darba vieta pārcelta rotācijas kārtībā.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 4. Sep. 2023
Darba vietā notiek ikgadēja dezinfekcija, kuras laikā biroja telpās neviens nedrīkst atrasties. Uzņēmumam nav iespējams nodarbināt darbiniekus attālināti, jo darba process to neļauj. Vai darba devējs drīkst šajā dienā piešķirt darbiniekiem neapmaksātu brīvdienu?
Darba tiesības 06:00, 4. Jūl. 2024
Cik bieži var saņemt bezdarbnieka pabalstu? Vai tam ir kādi ierobežojumi?
Darba tiesības 06:00, 6. Aug. 2024
Darbinieks, kas patstāvīgi dzīvo ārzemēs, saslimst. Kā šādam darbiniekam tiek veikta slimības lapas apmaksa? Kuras valsts likumdošana jāpiemēro?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Jūl. 2024
Klients iemaksā naudu savā pakalpojumu kontā, lai saņemtu kādus kredītpunktus, kurus uzkrājot, var iegādāties kādus labumus attiecīgajā uzņēmumā. Vai šādi iemaksātajai naudai un saņemtajiem bonusiem ir jāievēro 2 gadu garantija? Vai uzņēmums var savā akcijas piedāvājumā noteikt, ka šādi kredītpunkti izmantojami līdz konkrētam datumam, tādējādi termiņš sanāk īsāks par 2 gadiem? Vai dāvanu kartē iemaksātajai naudai nav piemērojams 2 gadu derīguma termiņš? Kur novilkt robežu – kuriem pakalpojumiem ir un kuriem nav 2 gadu garantija?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Uzsākot sadarbību ar jauniem partneriem, uzņēmums nereti vēlas gūt pārliecību par potenciālo partneru pagātni. Ko par šādas informācijas iegūšanu saka Vispārīgā datu aizsardzības regula? Vai šādu informāciju iegūt ir legāli? Apskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu.
Tiesvedības 06:00, 19. Aug. 2024
Praksē kreditoriem ir svarīgi, lai ir paredzēti aizsardzības līdzekļi, kas mazinātu risku nonākt kādā no nevēlamajām lomām vai arī veicinātu viņu intereses debitora saistību neizpildes gadījumā. Par vienu no šādiem līdzekļiem ir uzskatāms saistību pastiprinājums – garantija. Šoreiz apskatām pirmā pieprasījuma garantiju, jo sevišķi tās piemērojamību publiskajos iepirkumos.
Publiskie iepirkumi 06:00, 16. Aug. 2024
Parādniekam nozīmēts parādu piedzinējs, kam nav izdevies ar parādnieku sazināties. Vai parādu piedzinējs drīkst sazināties ar parādnieka ģimeni vai darba vietu? Vai tādā gadījumā netiktu pārkāptas datu aizsardzības prasības?
Civiltiesības 06:00, 11. Jūl. 2024
Kā notiek termiņuzturēšanās atļaujas kartes anulēšana darba attiecību izbeigšanas gadījumā? Vai informācija par uzturēšanās atļaujas anulēšanu tiek nodota automātiski vai ir nepieciešams veikt kādas darbības?
Darba tiesības 09:00, 25. Jūn. 2024
Katrā uzņēmumā papildus darba līgumam tiek izstrādāti arī dažādi iekšējās darba kārtības noteikumi. Tie darbiniekiem ir tikpat saistoši, kā darba līgums, un, tos pārkāpjot, iestājas sekas atbilstoši Darba likumam (DL) – sākot no rājiena, līdz pat, smagākos gadījumos, atbrīvošanai no darba. Vai ir kādas obligātas prasības, kas jāiekļauj šādos noteikumos? Ko var uzskatīt par iekšējās kārtības noteikumiem – kādu vienu dokumentu vai arī var skatīties plašāk?
Klausies
Darba tiesības
06:45, 20. Sep. 2023
Uzņēmums turpmāk vēlas nomāt telpas, ko kā savas darba vietas vienlaikus izmanto vairāki uzņēmumi, proti, tā saucamo atklāto biroju (open-office). Kā izvērtēt darba riskus šādā birojā?
Darba tiesības 06:00, 29. Aug. 2023
Kādos gadījumos darba devējs drīkst pieprasīt no darbinieka izglītību apliecinošus dokumentus? Vai nepieciešams uzrādīt oriģinālu vai pietiek ar kopiju papīra vai elektroniskā formātā?
Lietvedība 06:00, 20. Jūn. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:15, 4. Jūl. 2024
Vai darba devējs var piešķirt darbiniekam apmaksātas brīvdienas saistībā ar tuvinieka nāvi? Kādi ir šādu brīvdienu apmaksas nosacījumi?
Darba tiesības 06:00, 11. Jūn. 2024
Darba devējam radušās aizdomas, ka darbiniekam ir nepamatoti izsniegta slimības lapa. Vai darba devējs drīkst prasīt slimības lapas anulēšanu? Kādas ir darba devēja tiesības?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Jūn. 2024
Darbinieks laiku pa laikam darbā uzvedas destruktīvi, publiski izsakās par paškaitējuma iespējām, kā arī nereti emocionāli uzbrūk savam vadītājam, izgāžot savas dusmas un emocijas. Kā darba devējam rīkoties šādā situācijā? Vai, konstatējot šādu uzvedību, darba devējs drīkst darbinieku atstādināt vai nepielaist pie darba? Vai darba devējam ir tiesības nosūtīt darbinieku pie ārsta veikt izmeklējumus, ja ir aizdomas, ka darbinieka psihoemocionālās veselības stāvoklis nav stabils?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 27. Mai. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:00, 5. Jūl. 2024
Šobrīd mazu bērnu vecāki, lai varētu strādāt reglamentētajā profesijā, reizēm ir nostādīti izvēles priekšā – kopt un rūpēties par saviem mazuļiem vai mēģināt atrast ceļus, kā “izgrozīties” un izpildīt ar profesiju saistītos kritērijus, bet tāpēc pilnvērtīgi neizmantot savas kā vecāka tiesības, atklāj Tiesībsarga birojs.
Aktualitātes 13:35, 4. Jūl. 2024
Darbā, kurā nav iespējams paredzēt darba grafiku, uz nepilnu darba laiku tiek pieņemts darbinieks. Kāda informācija jānorāda darba līgumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 17. Aug. 2023
Ja darbinieks 3 gadu laikā nav ne reizi izmantojis sev pienākošos papildatvaļinājumu par bērnu, vai tas tiek dzēsts un to vairs nav iespējams izmantot vēlākā periodā? Vai, izbeidzot darba attiecības, drīkst lūgt kompensāciju par neizmantoto papildatvaļinājumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Mai. 2024
Konts ārvalstīs – vai priekšrocība? Kā veikt virsgrāmatas eksprespārbaudi? Vai grāmatvedis citiem grupas uzņēmumiem ir NIL likuma subjekts? Kā saglabāt darba instruktāžas e-vidē? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 6. Jūn. 2024
Uzņēmums vēlas piesaistīt kvalificētus ārvalstu speciālistus no trešajām valstīm. Latvijā tiem nepieciešama uzturēšanās atļauja. Ar ko atšķiras Eiropas Savienības zilā karte no termiņuzturēšanās atļaujas?
Darba tiesības 06:00, 30. Mai. 2024
Laikā, kad atbilstoša darbaspēka pieejamība ir kļuvusi par nopietnu problēmu, darbinieku profesionālā apmācība vai kvalifikācijas paaugstināšana kļūst vēl būtiskāka nekā iepriekš. Šajā kontekstā ir interesants Senāta 2024.gada 25.janvāra spriedums lietā SKC-20/2024, kurā tika izskatīts jautājums, kāda veida apmācības darba devējs var segt un kā vērtējams noslēgtais aizdevuma līgums studiju maksas segšanai maģistra grāda iegūšanai.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 7. Mai. 2024
Droši vien nepārspīlēšu, ja apgalvošu, ka lielākā daļa portāla iTiesības.lv lasītāju katru dienu darbā vismaz divas stundas strādā ar datoru. Bet cik no jums ir veikuši obligāto veselības pārbaudi un cik daudziem ir konstatēts, ka darba pienākumu veikšanai nepieciešamas piemērotas brilles? Un, ja tas ir konstatēts, kurš maksā par brillēm – darbinieks vai darba devējs?
Darba tiesības 06:00, 17. Jūl. 2023
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko maijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 15:56, 3. Jūn. 2024
Darbiniekam ārsts ir nozīmējis saudzējošu mājas režīmu. Vai šādā situācijā darba devējs var lūgt darbinieku strādāt attālināti?
Darba tiesības 09:00, 25. Apr. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 16:10, 29. Apr. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 09:00, 24. Mai. 2024
Uzņēmuma vadība kopā ar darbiniekiem dodas talkot ikgadējā Latvijas talkā. Vai darba devējs var piešķirt brīvdienu tiem darbiniekiem, kas piedalīsies sestdienas talkā ārpus noteiktā darba laika?
Darba tiesības 09:00, 26. Apr. 2024
Darba intervijas norisi regulē gan vietējie, gan starptautiskie tiesību akti, līdz ar to, veicot intervijas, dažādu iemeslu dēļ pastāv arī strīdu, tiesvedību vai sankciju riski. Lai pēc iespējas izvairītos no dažādu juridisko risku iestāšanās, darba devējiem būtu jāņem vērā vairākas būtiskas prasības, kas saistītas ar darba intervijām, lai nodrošinātu likumīgu un vienlaikus arī efektīvu intervijas procesu.
Darba tiesības 06:00, 13. Mai. 2024
Darba devējs ir iekļāvis darbinieku apdrošināšanas polises segumā vakcīnu pret ērču encefalītu. Lielākā daļa uzņēmuma darbinieku to izmanto, bet ir daļa, kas nevēlas vakcinēties. Vai darba devējs var atlaist darbinieku, ja viņš atsakās veikt vakcināciju? Vai darba devējs drīkst piemērot kādas sankcijas?
Klausies
Darba tiesības
09:00, 30. Apr. 2024
Izstrādājot datorprogrammas, katrai no iesaistītajām pusēm ir savas intereses. Pasūtītājs vēlas sev neierobežotas tiesības, lai datorprogrammu pilnvērtīgi varētu izmantot tālāk savā saimnieciskajā darbībā, savukārt programmatūras izstrādātājs ir ieinteresēts saglabāt autortiesības sev un izstrādāto produktu piedāvāt pēc iespējas plašākam lietotāju lokam. Kā līgumā sabalansēt abu pušu intereses?
Klausies
Lietvedība
06:00, 29. Mai. 2024
Darbiniekam pēc 1,5 gadu ilgas prombūtnes jāatgriežas darbā vasaras mēnešos, kad bērnam piešķirtais bērnudārzs ir slēgts. Adaptācijas periods bērnudārzā sākas tikai septembrī. Vai darbiniekam ir tiesības uzreiz pēc bērna kopšanas atvaļinājuma izmantot uzkrātās atvaļinājuma dienas, lai pieskatītu bērnu vasarā? Vai iesniegums par atvaļinājuma piešķiršanu darba devējam jāiesniedz vēl bērna kopšanas atvaļinājuma laikā?
Darba tiesības 06:00, 16. Mai. 2024
Būtisks pagrieziena punkts iepirkumu kandidātu un pretendentu izslēgšanai no dalības tajos ir saistāms ar grozījumiem iepirkumu regulējumā, kas stājās spēkā 2023.gada 1.janvārī. Ar tiem tika pārskatīti kandidātu un pretendentu izslēgšanas noteikumi un iemesli, turklāt daži no tiem – ievērojami. Lai arī minētie grozījumi ir spēkā jau vairāk nekā gadu, publisko iepirkumu praksē izslēgšanas iemesli vēl joprojām ir viens no aktuālākajiem jautājumiem. Kopš stājušies spēkā jaunie izslēgšanas iemesli un noteikumi, praksē izkristalizējušies šādi aktuālākie jautājumi – kad, kuru un vai vienmēr.
Publiskie iepirkumi 06:00, 7. Jūn. 2024
Amerikas Savienoto Valstu kongress 2023.gada sākumā nobalsoja par lietotnes “TikTok” aizliegšanu valdības darbinieku ierīcēs saistībā ar bažām par spiegošanu no Ķīnas puses, lai pasargātu no iespējamiem kiberuzbrukumiem. Kopš tā brīža valsts iestādes viena pēc otras ieviesa aizliegumu darbiniekiem izmantot “TikTok” ierīcēs, kas tiek lietotas darba vajadzībām. Tāpat atsevišķi uzņēmumi arī citās valstīs ir lieguši darbiniekiem darba telefonos izmantot šo lietotni. Vai šāds aizliegums ir juridiski pamatots?
Darba tiesības 06:00, 25. Apr. 2024
Apskatīsim kādu nesenu Senāta spriedumu par darba piespiedu kavējumu, ja tā laikā darbiniekam piešķirta invaliditāte.
Darba tiesības 06:00, 3. Jūl. 2023
Kādos gadījumos var piešķirt papildatvaļinājumu par bērniem? Vai darbinieks var saņemt papildatvaļinājumu arī tajā gadā, kad bērnam paliek 17 gadi?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Mai. 2024
Darbinieks strādā attālināti ārzemēs pēc paša iniciatīvas un darba devējs pieļauj šādu darba modeli. Vai darba devējam ir jākompensē attālinātā darba izdevumi šādā situācijā? Vai arī izdevumi (t.sk. apdrošināšana) jāsedz darbiniekam?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Jūn. 2023
Kas ir alternatīvās personas statuss un kas to var saņemt? Kas jāņem vērā, pieņemot darbinieku ar šo statusu?
Darba tiesības 06:00, 3. Mai. 2024
Darba devējs ar darbinieku noslēdzis darba līgumu, kurā norādīts, ka darbiniekam pārbaudes laiks ir trīs mēneši, taču pēc diviem mēnešiem darba devējs izlemj, ka vēlas pagarināt pārbaudes laiku līdz pusgadam. Vai darba devējs ir tiesīgs pagarināt pārbaudes laiku?
Darba tiesības 06:00, 2. Apr. 2024
Darbinieks izlēmis, ka pēc 6 mēnešiem vēlas doties priekšlaicīgā pensijā. Vai darba devējs drīkst atlaist darbinieku, uzzinot par tā vēlmi doties priekšlaicīgā pensijā? Vai tas drīkst būt iemesls atlaišanai?
Darba tiesības 09:00, 18. Apr. 2024
Darbinieks ir spiests kavēt darbu piespiedu kārtā, laikā, kad tā sniegtie pakalpojumi ir ļoti nepieciešami, piemēram, Covid-19 pandēmijas laikā, jo darba devējs noslēdzis ar darbinieku darba līgumu uz nenoteiktu laiku, lai arī tas neatbilst nevienam no Darba likuma 44.pantā paredzētajiem īslaicīga darba veidiem, tādā veidā liedzot saņemt piemaksu par darbu Covid-19 laikā. Vai darba devējs rīkojies prettiesiski? Vai darbiniekam ir tiesības uz piemaksām, ja darbs tiek kavēts piespiedu kārtā?
Darba tiesības 06:00, 15. Apr. 2024
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Apr. 2024
Aplūkosim, kāda ir arodbiedrības būtība, vai darba devējs darbiniekiem var aizliegt apvienoties arodbiedrībā, kādas ir arodbiedrības tiesības un kas darba devējam jāņem vērā, ja darbinieks ir arodbiedrības biedrs!
Darba tiesības 06:00, 25. Jūl. 2022
Eiropas Savienības Tiesa 2023.gadā izskatīja virkni spriedumu, kuros gūtās atziņas par atvaļinājumu un atpūtas laiku ir vērts ņemt vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 25. Mar. 2024
Kādus pierādījumus drīkst prasīt no darbinieka par darba laika ievērošanu, ja darbinieks ir bijis ārpus darba devēja kontroles?
Darba tiesības 06:00, 29. Mai. 2023
Piektdienās darbiniekam darba diena ir nevis astoņas stundas, bet tikai četras, jo atlikušās stundas tiek noformētas kā atvaļinājums. Šādā veidā tiek iztērēta viena vai divas atvaļinājuma nedēļas. Vai darbinieku drīkst nosūtīt atvaļinājumā uz nepilnu dienu?
Klausies
Darba tiesības
09:00, 26. Mar. 2024
Darba devējs vēlas iegādāties veselības apdrošināšanas polises tikai tiem darbiniekiem, kuriem nav kaitīgu ieradumu. Vai darba devējs ir tiesīgs atteikties apmaksāt veselības apdrošināšanas polisi darbiniekiem, kuriem ir kaitīgi ieradumi?
Darba tiesības 09:00, 14. Mar. 2024
Latvijā darbiniekus var motivēt dažādos veidos – organizējot darba pasākumus, piešķirot veselības apdrošināšanu, darba automašīnu un telefonu, kā arī uzņēmuma akciju/daļu pirkuma tiesības. Visi darbiniekam piešķirtie labumi, ko var personificēt un kam nav likumā noteikta atbrīvojuma, ir apliekami ar nodokļiem. Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēta arī virkne labumu, ko darba devējs var nodrošināt bez papildu nodokļu sloga.
Darba tiesības 06:00, 4. Mar. 2024
Uzsākot darba attiecības, darba devējs tika informēts par blakus darba veikšanu ārpus darba laika. Līgumā netika iekļauts noteikums par darbu savienojamību. Šobrīd, mainoties uzņēmuma vadībai, tiek prasīts paskaidrojums par blakus darba veikšanu, kā arī tiek paredzēta soda nauda, jo neesot noslēgta rakstiska vienošanās par blakus darbu. Vai jaunā vadība ir tiesīga šādi rīkoties?
Darba tiesības 06:00, 7. Mar. 2024
Attiecības starp darba devēju un darbinieku nenosaka tikai darba līguma noteikumi un Darba likums. Liela nozīme ir arī informācijai un formai, kādā abas puses ar to apmainās darba tiesisko attiecību laikā. Apskatām Senāta 2023.gada 22.novembra spriedumu lietā SKC-103/2023, kurā vērtēts jautājums par uzteikuma atsaukuma formu un piespiedu kavējuma samaksu, ja darbinieks pats izvēlas neatgriezties darbā.
Tiesvedības 06:00, 22. Mar. 2024
Cik ilgs atvaļinājums pienākas bērnu tēvam, ja ģimenē piedzimuši dvīņi?
Darba tiesības 06:00, 4. Apr. 2024
Vai OCTA kļūs lētāka? Transfertcenu direktīva – ko tā nozīmēs Latvijai? Vai personas kods jāiekļauj e-parakstā? Cik droši glabāt dokumentus tikai elektroniski? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 09:00, 5. Apr. 2024
Senāta Civillietu departaments 2023.gada 17.maijā atteicis ierosināt kasācijas tiesvedību trīs lietās, kurās tiesa pārsūdzētajos spriedumos vērtējusi apstākļus par darbinieku atstādināšanu no darba. Tas nozīmē, ka šajās lietās stājušies spēkā apgabaltiesu spriedumi, kuros cita starpā noraidīti prasījumi, ar kuriem darbinieki lūdza atzīt par spēkā neesošiem darba devēju rīkojumus par atstādināšanu vai dīkstāves noteikšanu.
Jaunākās tiesvedības 16:00, 18. Mai. 2023
Jādomā, ka strīdi ir tikpat seni kā pati cilvēce, tādēļ cilvēki jau izsenis ir gremdējušies pārdomās par to, kas tad ir vērtīgāk – strīdēties vai noslēgt mieru. Strīdu dalībnieki ne vienmēr spējuši racionāli un ar vēsu prātu tos atrisināt paši saviem spēkiem, jo cilvēks tomēr ir emocionāla būtne un bieži vien tā rīcību nosaka dažādi principi, aizspriedumi vai kādi iracionāli apsvērumi. Tomēr izlīgums ir lielisks veids, kā ietaupīt finanšu un laika resursus.
Lietvedība 06:00, 12. Apr. 2024
Darbiniekam par darba līguma un iekšējo darba kārtības noteikumu pārkāpšanu tiek izteikts rājiens. Pēc pusgada darbinieks atkal izdara līdzīgu pārkāpumu. Vai darba devējs var atkārtoti izteikt rājienu darbiniekam un samazināt tam darba algu? Vai darba devējs drīkst pārtraukt darba attiecības ar šo darbinieku, ja pārkāpumi turpinās?
Darba tiesības 09:00, 21. Mar. 2024
Uzņēmums atbrīvo no darba darbinieku ar invaliditāti. Kas jāņem vērā, lai darbinieks nevērstos tiesā, norādot, ka ir atbrīvots tikai invaliditātes dēļ?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 27. Feb. 2024