Valsts iestāde ar konkrētu darbinieku vairākas reizes gadā noslēdz darba līgumu uz noteiktu laiku. Parasti tas ir periods līdz 3 mēnešiem. Konkrētajam amatam pienākas papildatvaļinājums par darbu saistībā ar īpašu risku. Vai piešķirtais papildatvaļinājums jākompensē ikreiz, kad tiek izbeigtas uz noteiktu laiku noslēgtās darba attiecības, ja vienu reizi kalendārajā gadā tas jau kompensēts? Vai papildatvaļinājums ir piešķirams arī tad, ja darba līgums tiek pagarināts uz nenoteiktu laiku, lai arī jau divas reizes kalendārajā gadā, izbeidzot iepriekšējās darba attiecības, šis papildatvaļinājums ir kompensēts?
Darba tiesības 06:00, 12. Nov. 2024
Atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam (Atlīdzības likums) pašvaldību darbiniekiem ik gadu tiek piešķirts papildatvaļinājums līdz 10 dienām. Vai neizmantotais papildatvaļinājums jāatlīdzina naudā pašvaldības darbiniekam, izbeidzot darba attiecības?
Darba tiesības 06:00, 22. Okt. 2024
Abi bērna vecāki strādā pie viena darba devēja. Vai šādā situācijā papildatvaļinājums par bērnu pienākas abiem vecākiem?
Darba tiesības 06:00, 12. Sep. 2024
Kādos gadījumos var piešķirt papildatvaļinājumu par bērniem? Vai darbinieks var saņemt papildatvaļinājumu arī tajā gadā, kad bērnam paliek 17 gadi?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Mai. 2024
Ja darbinieks 3 gadu laikā nav ne reizi izmantojis sev pienākošos papildatvaļinājumu par bērnu, vai tas tiek dzēsts un to vairs nav iespējams izmantot vēlākā periodā? Vai, izbeidzot darba attiecības, drīkst lūgt kompensāciju par neizmantoto papildatvaļinājumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 23. Mai. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
Uzņēmuma vadība kopā ar darbiniekiem dodas talkot ikgadējā Latvijas talkā. Vai darba devējs var piešķirt brīvdienu tiem darbiniekiem, kas piedalīsies sestdienas talkā ārpus noteiktā darba laika?
Darba tiesības 09:00, 26. Apr. 2024
Kad īsti vasarīgs laiks mijas ar drēgnumu un lietu, laiks iekārtoties ērtāk un apskatīt žurnāla “iTiesības” marta lasītāko rakstu TOP3!
Aktualitātes 11:31, 11. Apr. 2024
Gada sākums katrā darbavietā parasti ir laiks, kad ikviens darbinieks sāk plānot, kā pavadīt savu atvaļinājumu. Tomēr saistībā ar to praksē bieži vien rodas neskaidrības. Apskatām pamatlietas par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanas kārtību.
Darba tiesības 06:00, 18. Mar. 2024
Darbinieks dodas ikgadējā apmaksātā atvaļinājumā. Pirms atvaļinājuma darbiniekam bijusi ilgstoša neattaisnota prombūtne. Kā šādā situācijā jāaprēķina samaksa par atvaļinājumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 1. Feb. 2024
Oktobri jau nomainījis drēgnais novembris – īstais laiks ietuntuļoties siltākā džemperī, ar tasi siltas tējas un iepazīties ar “iTiesības” oktobra lasītāko rakstu TOP 3.
Aktualitātes 10:58, 3. Nov. 2023
Darbinieks pēc paša vēlēšanās dodas divu mēnešu garā bezalgas atvaļinājumā. Tā laikā darbinieks saslimst un tiek atvērta darbnespējas lapa “A”, vēlāk arī darbnespējas lapa “B”. Vai bezalgas atvaļinājums beidzas, atverot slimības lapu? Vai darba devējam jāapmaksā slimības lapa "A"?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Okt. 2023
Vasaras periodā, kad vairāki darbinieki vienlaicīgi dodas atvaļinājumā, mēdz gadīties ka darbiniekiem jāaizvieto pat divi vai vairāk kolēģi to prombūtnes laikā. Vai darbinieks drīkst vienlaicīgi aizvietot vairākus kolēģus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Aug. 2023
Uzņēmumā, kurā ražošanas process ir nepārtraukts, darbinieki strādā maiņās. Darba grafiks ir ciklisks un zināms gadu uz priekšu. Ja darbinieks strādā pēc sadalīta grafika, kur viņam nedēļas darba dienas ir brīvdienas, tad var veidoties situācija, ka atvaļinājums sākas brīvdienā. Vai atvaļinājums var sākties svētku dienā, ja tā ir darba diena?
Darba tiesības 06:00, 4. Apr. 2023
Darba likuma (DL) 151. pantā noteikts, ka darbiniekam var piešķirt ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu, piemēram, trīs darba dienas. Ja darbinieki strādā summēto darba laiku (darbs iespējams jebkurā nedēļas dienā vai arī maiņās pa 24 stundām), kas ir šīs trīs darba dienas – kalendārās darba dienas vai jebkura nedēļas diena?
Darba tiesības 06:00, 8. Feb. 2022
Teju katrs darba devējs nodarbina arī cilvēkus, kam ir bērni. Lai nepieļautu kādus darba tiesību normu pārkāpumus pret šiem darbiniekiem, ir svarīgi zināt strādājošiem vecākiem nodrošināmo tiesību ietvaru. Apkoposim visu svarīgo!
Darba tiesības 06:00, 4. Jūl. 2022
Ja darba uzskaites periods ir kalendārais gads un šajā gadā bērnam paliek 15 gadi, saprotams, ka papildatvaļinājums jāizmanto līdz gada beigām. Bet kā rīkoties, ja uzskaites periods ir darba gads? Vai papildatvaļinājumu pieļaujams izmantot līdz bērnam paliek 15 gadi vai līdz papildatvaļinājuma perioda beigām, kurā bērnam aprit 15 gadi? Piemēram, ja papildatvaļinājuma periods ir no 2020. gada 1. aprīļa līdz 2021. gada 31. martam un bērnam paliek 15 gadi 2021. gada 15. janvārī. Līdz kuram datumam šādā gadījumā var izmantot papildatvaļinājumu - līdz 2021. gada 31. martam vai līdz 2021. gada 15. janvārim?
Darba tiesības 07:00, 1. Jūl. 2021
Vai darbinieks var atteikties izmantot papildatvaļinājuma dienas, kas viņam pienākas atbilstoši Darba likumam (DL)? Vai tās uzkrājas? Vai darbinieks var atteikties izmantot papildatvaļinājuma dienas, kas viņam piešķiramas saskaņā ar koplīgumu? Vai koplīgumā nepieciešama īpaša piebilde, ka darbiniekam ir tiesības atteikties no papildatvaļinājuma?
Darba tiesības 07:00, 1. Jūn. 2021
Atbilstoši Darba likumam (DL) darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus un ja darbnespēja ir nepārtraukta. Vai to iespējams darīt uzreiz pēc sešiem slimošanas mēnešiem? Vai arī šādā gadījumā jāsagaida Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas rezultāti un apstiprinājums? Kā darbiniekam jāpaziņo par šādu uzteikumu? Analizējam un atbildam uz šiem lasītāja jautājumiem!
Klausies
Darba tiesības
06:00, 20. Apr. 2022
Kad darbinieks var prasīt atvaļinājumu – cik ilgu laiku viņam jānostrādā uzņēmumā, lai šāds atvaļinājums būtu izmantojams? Tāpat arī gribētos zināt, vai vecāki drīkst izmantot papildatvaļinājumu, ja viņu bērnam konkrētajā kalendārajā gadā paliek 14 vai 16 gadi?
Darba tiesības 07:00, 23. Mar. 2021
Bērniņa ienākšana ģimenē vecākiem ir satraucošs laiks. Nereti lielākās bažas rada tas, kā veiksmīgi apvienot jauno ģimenes dzīvi un karjeru. Analizēsim likumos noteiktās tiesības un pienākumus topošajiem un jaunajiem vecākiem!
Darba tiesības 07:00, 14. Apr. 2021
Darbinieks daļu kalendārā gada nostrādāja vienā darbavietā, savukārt otru daļu – citā darbavietā. Ja viņš pieprasīs papildatvaļinājumu par bērnu abās darbavietās, tad gada laikā darbiniekam veidosies divas papildatvaļinājuma dienas (viņam ir viens bērns). Vai šāda situācija ir pieļaujama? Kas regulē izmantojamo papildatvaļinājuma dienu skaitu gada laikā?
Darba tiesības 07:00, 20. Feb. 2020
Decembrī viss notiek nedaudz citādi – domājam, jūtamies un arī strādājam atšķirīgi, nekā ierasts. Ir jāsagādā dāvanas, jāplāno darba un atpūtas laiks, daudziem palielinās darba apjoms, daži plāno maksāt prēmijas vai piesaistīt papildu darbiniekus.
Komerctiesības 07:00, 16. Dec. 2020
Tuvojas 2020. gada Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienas, kurās daļa darbinieku izmanto savu ikgadējo atvaļinājumu. Piemēram, darbinieks vēlas no 2020. gada 21. decembra doties atvaļinājumā uz 1 nedēļu – kurā datumā viņam ir jāatgriežas darbā un par cik dienām jāaprēķina atvaļinājuma nauda? Izskatīsim dažādus variantus!
Darba tiesības 07:00, 15. Dec. 2020
Turpinām aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Darba tiesības 07:00, 27. Nov. 2020
Turpinot rakstu sēriju par informāciju, kas jāiekļauj darba līgumā, šoreiz aplūkosim ziņas, kas darba līgumā iekļaujamas obligāti, kā arī ziņas, ko var iekļaut fakultatīvi, t.i., pusēm vienojoties.
Darba tiesības 07:00, 13. Nov. 2020
Darbinieks strādā vairākās darbavietās. Vai papildatvaļinājums par bērnu pienākas visās darbavietās? Vai tomēr tas piešķirams tikai darbavietā, kurā iesniegta algas nodokļa grāmatiņa?
Darba tiesības 07:00, 3. Dec. 2019
Darbiniece atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Beidzoties tā termiņam, viņa uzteikusi darba attiecības, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 100.panta 1.daļu. Vai laiks, kad darbiniece bija bērna kopšanas atvaļinājumā, dod viņai tiesības saņemt kompensāciju par neizmantoto papildatvaļinājumu par bērnu saskaņā ar DL 151.panta 3.daļu?
Darba tiesības 07:00, 19. Nov. 2019
Katru gadu vasaras sākumā aktualizējas dažādi jautājumi par atvaļinājumiem. Šoreiz vairāk par atvaļinājumu plānošanu, piešķiršanu, saskaņošanu un personāla lietvedības dokumentiem ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma kontekstā.
Darba tiesības 07:00, 8. Jūn. 2020
Ziemas sezonā jau ierasti aktuālāks kļūst jautājums par darbinieku slimošanu un darbnespējas lapu izsniegšanu. Noskaidrosim, kā konstatē darbnespēju, kādas ir darba devēju un darbinieku tiesības un pienākumi, kā apstrīdēt darbnespējas lapas un kādas problēmas var rasties darba devējiem.
Darba tiesības 07:00, 2. Dec. 2019
Aplūkosim, kādas garantijas un tiesiskā aizsardzība Darba likumā paredzēta grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti. Tāpat noskaidrosim, vai likumā noteikta īpaša aizsardzība tēviem un kāda aizsardzība piemērojama jebkuram no vecākiem.
Darba tiesības 07:00, 7. Aug. 2019
Darba likuma (DL) 151.panta 4.daļā noteikts: "Ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par kārtējo gadu piešķir un to izmanto līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam." Kā to praktiski saprast? Cik ilgā laikā jāizmanto papildatvaļinājums?
Darba tiesības 06:00, 28. Jūn. 2018
Kā piemērot Darba likuma (DL) 151.pantu, kurā noteikts papildatvaļinājumu regulējums, ja darbiniekam ir 3 bērni, no kuriem viens ir bērns ar invaliditāti? Cik papildatvaļinājuma dienu jāpiešķir šādā gadījumā?
Darba tiesības 07:00, 27. Mar. 2018
16.08.2017. spēkā stājās Darba likuma (DL) 151.panta grozījumi (4. un 5.daļa), kuros paredzēts, ka papildatvaļinājumu piešķir par kārtējo gadu un tas izmantojams līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Kas mainīsies praksē? Analizējam vairākas interesantas (dažbrīd vien teorētiski iespējamas) problēmsituācijas saistībā ar minēto grozījumu ieviešanu praksē.
Darba tiesības 08:00, 22. Feb. 2018
Vai valsts iestāde drīkst aprēķināt atvaļinājuma naudu bez iestādes vadītāja parakstīta rīkojuma, pamatojoties tikai uz darbinieka iesniegumu, kuru akceptējis vadītājs, un atvaļinājumu grafiku?
Darba tiesības 07:00, 5. Dec. 2018
Darba likuma 151.panta 4.daļā noteikts: “Ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par kārtējo gadu piešķir un to izmanto līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam.” Ko nozīmē “kārtējais gads” – vai tas ir domāts kalendārais gads? Vai arī, ja darbinieks sāk strādāt 01.07.2017., viņa kārtējais gads ir 01.07.2017. - 30.06.2018.? Un ko nozīmē “piešķir” – darba devējs uzraksta rīkojumu uz savu iniciatīvu vai darbinieks raksta iesniegumu un darba devējs apstiprina?
Darba tiesības 06:00, 14. Jūn. 2018
Darba likumā (DL) ir paredzēts piešķirt darbiniekam papildatvaļinājumu šādos gadījumos: darbiniekiem, kuru aprūpē ir 3 vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam, — 3 darba dienas; darbiniekiem, kuru aprūpē ir mazāk par 3 bērniem vecumā līdz 14 gadiem, — ne mazāk par 1 darba dienu. Vai DL noteiktais darbinieka bērnu vecums – 14, 16 un 18 gadi – ir ieskaitot šo vecumu sasniegušos, piemēram, 16 gadus un 6 mēnešus vecus bērnus?
Darba tiesības 08:00, 6. Okt. 2017
Šī gada 16.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem pārņemtas vairāku Eiropas Savienības (ES) direktīvu prasības, tiesu prakses un doktrīnas atziņas, kā arī darba devēju un darbinieku intereses pārstāvošo organizāciju priekšlikumi. Ar grozījumiem ietekmētam tādas jomas kā darba koplīgums, darba samaksa, darbinieka tiesības un pienākumi, darba līguma izbeigšana, darbinieku pāreja un atpūtas laiks.
Darba tiesības 08:00, 4. Sep. 2017
Darba koplīgumu nozīme darba tiesiskajās attiecībās nav pietiekami novērtēta mazajos un vidējos uzņēmumos. Tie vairāk raksturīgi lielajiem uzņēmumiem. Iespējams, tā pamatā ir nepietiekamas ziņas un izpratne par darba koplīgumu būtību un nozīmi sociālajā dialogā.
Darba tiesības 08:00, 1. Aug. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Darba tiesības 08:00, 25. Jūl. 2017
Vai skolnieka vecākiem ir tiesības uz apmaksāto brīvdienu 1.septembrī? Ja viņiem ir šādas tiesības, kādā veidā tās var izmantot?
Darba tiesības 15:10, 8. Aug. 2017
Aplūkojot darbības, kas uzņēmumā reorganizācijas gadījumā jāveic saistībā ar darbiniekiem, jāņem vērā kārtība, kādā jāveic norēķini ar darbiniekiem, jākompensē neizmantotais atvaļinājums un zaudējumi, kā arī jānosaka konkurences ierobežojums.
Darba tiesības 08:00, 18. Jūl. 2017