Gan organizācijām, gan privātpersonām aizvien biežāk nākas kārtot dažādas dokumentu lietas starptautiski, līdz ar to rodas daudz neskaidrību, ko tādos gadījumos var un ko nevar kārtot elektroniski, kādam jābūt elektroniskajam dokumentam un elektroniskajam parakstam utt.
Nereti jaundibinātos uzņēmumos uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis ir viena un tā pati persona. Kamēr uzņēmums nav sācis nest peļņu, valdes loceklis bieži vien nesaņem atlīdzību, turklāt bez atlīdzības veic arī citus pienākumus. Vai šādos gadījumos obligāti slēdzams darba vai kāds cits civiltiesisks līgums? Vai šis līgums obligāti slēdzams rakstveidā? Kurā brīdī iestājas pienākums maksāt nodokļus?
Lietvedība
07:00, 23. Sep. 2020
Pateicoties faktam, ka droši elektroniskie paraksti jau kopš 2019. gada 1. janvāra ikvienam ir pieejami bez maksas un skaita ierobežojuma, un Covid-19 ietekmē izplatoties attālinātajam darbam, strauji pieaugusi elektroniski parakstītu elektronisko dokumentu apgrozība.
Lietvedība
07:00, 14. Sep. 2020
Aizvien paplašinoties elektronisko dokumentu izmantošanai, ir tikai dabiski, ka rodas arī virkne jautājumu par dažādām elektronisko dokumentu noformēšanas, kā arī droša elektroniskā paraksta izmantošanas un noformēšanas niansēm. Šajā un turpmākajos “iTiesību” rakstos saliksim visu pa plauktiņiem!
Lietvedība
07:00, 31. Aug. 2020
Šī gada sākumā tika publiskotas jaunās “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas vadlīnijas”. Šoreiz ieskats to vispārīgajos ieteikumos un jaunajos, mainītajos vai konkretizētajos ieteikumos papīra dokumentiem. Nākamajos žurnāla numuros – par elektronisko dokumentu aktualitātēm.
Lietvedība
07:00, 29. Jūl. 2020
Laiki, kad reglamentējums dokumentēšanā visiem un visās jomās bija vienāds, aizgājuši uz neatgriešanos. Vienlaikus parādās patīkama tendence – samazinās obligātais valstiskais reglamentējums, vairāk rīcības brīvības un izvēles piešķirot dokumentu autoriem.
Lietvedība
07:00, 10. Jūl. 2020
Laba likumdošana nav iespējama bez rūpīgas priekšizpētes. Savukārt rūpīga priekšizpēte nav iespējama bez tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma. Šī novērtējuma secinājumi ietverami īpašā dokumentā – anotācijā, kurai ir nozīme ne vien likumdošanas procesā, bet arī jau pēc tiesību akta spēkā stāšanās.
Lietvedība
07:00, 29. Jūn. 2020
Šis ir īstais laiks rīkoties organizācijām, kuras iepriekš nav saņēmušās papīra dokumentu grēdas aizvietot ar daudz ērtākajiem un drošākajiem elektroniskajiem dokumentiem. Ja organizācijā dominē biroja darbs, darbiniekiem ir datori vai viedierīces, kā arī elektrība un internets, teorētiski uzņēmums ir gatavs attālinātam darbam. Kas nepieciešams un kā tas organizējams?
Lietvedība
07:00, 22. Jūn. 2020
Gan darba devēja un darbinieka vienošanās, gan rīkojums ir tiesību institūti, ar kuriem regulēt darba tiesiskās attiecības, tomēr katrs no tiem veic citu funkciju. Kā darba devējam noteikt – slēdzama vienošanās vai izdodams rīkojums?
Lietvedība
07:00, 8. Jūn. 2020
No šī gada sākuma būvniecībā dokumentu aprite notiek tikai elektroniski. Kā tas darbojas, un kādi ir būtiskākie ieguvumi iesaistītajām pusēm?
Lietvedība
07:00, 3. Jūn. 2020
Ikvienam uzņēmējam zināms, ka dažādi līgumi jālasa rūpīgi, neizlaižot arī mazos burtiņus. Apkoposim dažus būtiskākos aspektus, kam vēlams pievērst uzmanību un ko vajadzētu noregulēt telpu nomas līgumā no nomnieka puses!
Lietvedība
07:00, 15. Mai. 2020
Iepriekšējā manā rakstā sākām aplūkot sūdzību tēmu, noskaidrojot, ka privātām organizācijām nav pienākuma reaģēt uz sūdzībām. Šoreiz noskaidrosim, kā pareizi noformēt sūdzību un kā labāk veidot tās tekstu.
Lietvedība
07:00, 5. Mai. 2020
Ja izpildās noteikti apstākļi un kritēriji, nodrošināt saistību izpildi var bez ilgstošas, dārgas un reizēm neefektīvas tiesvedības. Saistību izpilde bezstrīdus kārtībā ir līdzeklis, kā sasniegt šādu rezultātu, taču tā pareizai pielietošanai svarīgi pārzināt normatīvo aktu regulējumu un tā sniegtās iespējas. Ko nozīmē saistību izpilde bezstrīdus kārtībā, un kādi ir būtiskākie ieguvumi, izmantojot šādu risinājumu?
Lietvedība
07:00, 29. Apr. 2020
Mājdzīvnieku turēšana ir bijusi izplatīta jau ļoti ilgu laiku, un, kā ir redzams ikdienā, tendence turēt dzīvniekus noteikti nav mazinājusies arī mūsdienās. Tomēr ar brīdi, kad cilvēks izšķiras par labu mājdzīvniekam, viņš uzņemas arī atbildību par sava dzīvnieka uzvedību un kaitējumu, ko tas var nodarīt citiem. Tālāk tiks apskatīts šīs atbildības apmērs un iespējamie izņēmumi no atbildības, ko regulē Civillikums, kā arī šādas atbildības regulējums citur Eiropā.
Lietvedība
07:00, 24. Apr. 2020
Pasaules Veselības organizācija 2020. gada 1. martā paziņoja, ka koronavīruss jeb COVID-19 ir pandēmija. COVID-19 radījis virkni tiesiskas un ekonomiskas dabas jautājumu, kādai jābūt tiesiski pareizai uzņēmēju rīcībai situācijā, kad valsts noteiktie pandēmijas ierobežošanas pasākumi ("ārkārtējā situācija") tiešā veidā ietekmē uzņēmēju ikdienu, tostarp raisot jautājumu, vai uzņēmēji var atsaukties uz nepārvaramu varu, lai nepildītu līgumus.
Lietvedība
07:00, 13. Apr. 2020