Jau 2017.gada 1.janvārī Civillikumā stājās spēkā grozījumi, ar kuriem Latvijā ieviests jauns tiesību institūts – apbūves tiesība. Kā tā darbojas?
Lietvedība
07:00, 12. Nov. 2019
Oficiālā elektroniskā adrese jeb oficiālā e-adrese ir elektronisks risinājums, kas nodrošina ērtu un drošu saziņu starp valsts iestādēm un privātpersonām. Šīs sistēmas ietvaros praktiski nav krāpniecības riska un ziņojumi nevar pazust pasta kļūdas vai nepareizi norādītas adreses dēļ. Šobrīd norit darbs, lai pilnībā ieviestu e-adresi Latvijā.
Lietvedība
06:00, 24. Okt. 2019
Nereti uzņēmumi, lai veiktu saimniecisko darbību un nodrošinātu tās efektivitāti, iegādājas automašīnas, ko nodod lietošanā darbiniekiem vai citām ar uzņēmumu saistītām personām, kas veic darba uzdevumus. Lai lietotu uzņēmuma automašīnu, slēdz līgumu, kurā regulē automašīnas izmantošanas mērķi, nosacījumus, atlīdzību un atbildību.
Lietvedība
07:00, 14. Okt. 2019
Tipisks klienta situācijas apraksts – klients jau vairākus gadus preces importē ar vienu un to pašu kombinētās nomenklatūras kodu. Valsts ieņēmumu dienests (VID) negaidīti veic preču dokumentu pārbaudi, secina nepareizi piemērotu kombinētās nomenklatūras kodu un muitas nodokļa likmi par pēdējiem trīs gadiem. Tam seko nodokļu pārrēķins, ar kuru VID nosaka valsts budžetā piedzenamo nodokļa summu, kā arī soda un/vai nokavējuma naudu. Tā rezultātā nodokļu maksātājs gatavo tam pieejamos pierādījumus, lai pamatotu piemērotā kombinētās nomenklatūras koda pareizību jeb VID secinājumu nepamatotību. Kā izvairīties no šādas situācijas?
Lietvedība
07:00, 7. Okt. 2019
Tiesneši neslēpj, ka kopīpašums šobrīd ir viena no aktuālākajām tiesvedību tēmām Latvijā – par to ir daudz neskaidrību un interpretācijas iespēju, tāpēc tiesu praksē rodas arvien jaunas atziņas. Apkopojam aktuālākās pārdomas par šo tēmu!
Lietvedība
07:00, 23. Sep. 2019
Ir vairāki kritēriji, kas piemērojami, lai apstākļus, kas padarījuši līguma izpildi neiespējamu vai neiespējamu nolīgtajā termiņā, atzītu par nepārvaramas varas apstākļiem. Kritērijus nereti izmanto arī līgumos, lai noteiktu, kas konkrētās saistības gadījumā tiks uzskatīts par nepārvaramu varu. Līdz ar to labāka šo apstākļu izpratne nodrošinās lielāku tiesisko drošību un noderēs līdzēju interešu aizsardzībai, noslēdzot līgumu.
Lietvedība
07:00, 20. Sep. 2019
Jau ierasts līgumos iekļaut punktus par nepārvaramu varu, tās iestāšanās gadījumā paredzot iespēju atbrīvoties no atbildības. Ko īsti nozīmē nepārvarama vara, kas ar to saprotams, un kādas atziņas par šo tēmu atrodamas tiesu praksē?
Lietvedība
07:00, 13. Sep. 2019
Dokumentu legalizācija jeb dokumentu īstuma apliecināšana ir publisko dokumentu autentiskuma nodrošināšanas process. Tas nepieciešams, lai vienā valstī izdots publisks dokuments iegūtu juridisku spēku citā valstī, kur dokumentu izmantos. Šajā rakstā aplūkosim dokumentu legalizāciju, kas attiecināma uz Hāgas konvencijas par ārvalstu publisko dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu (Konvencija) dalībvalstīm.
Lietvedība
07:00, 19. Aug. 2019
Aplūkosim, kā noteikt piemērojamo likumu un kurai tiesai ir jurisdikcija skatīt strīdu par preču pirkumu līgumiem, ja puses nav vienojušās par piemērojamajiem tiesību aktiem un tiesas jurisdikciju lietās, kurās ir ārvalstu elements!
Lietvedība
07:00, 15. Jūl. 2019
2019.gada 2.maijā Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”. Ņemot vērā, ka kādreizējā Civillikuma (CL) redakcija saistībā ar privātajiem testamentiem radīja virkni situāciju, kad regulējumu izmantoja ļaunprātīgi, piemēram, īpaši izplatīti bija gadījumi, kad zvērinātiem notāriem iesniegts viltots privāts testaments un prettiesiski iegūts matojuma atstājēja īpašums, likumdevējs ar šiem grozījumiem beidzis ieviest izmaiņas privāto testamentu regulējumā, kas būtiski palielina ieinteresēto personu aizsardzības līmeni.
Lietvedība
07:00, 21. Jūn. 2019
Būtisks maiņas jeb bartera darījumu aspekts ir nodokļu un nodevu jautājumi. Tie ir svarīgi, lai izvēlētos, vai konkrētajā situācijā izmantojams maiņas darījums, kā arī jāņem vērā, sagatavojot maiņas līgumu un, piemēram, norādot tajā maiņas priekšmeta vērtību vai aprēķinot pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lietvedība
07:00, 3. Jūn. 2019
Barters ir senākais darījumu veids. Lai gan naudas darījumiem mūsdienās ir galvenā loma, bartera darījumu forma joprojām veido būtisku daļu darījumu pasaulē, turklāt pēdējā laikā novērojama tā popularitātes pieauguma tendence.
Lietvedība
07:00, 17. Mai. 2019
Paraksts ir būtiska dokumenta sastāvdaļa – tas ir viens no dokumenta juridiskā spēka priekšnoteikumiem. Atbilstoši Dokumentu juridiskā spēka likuma 4.panta 1.daļai, lai dokumentam būtu juridisks spēks, tajā jābūt trīs rekvizītiem, t.i., dokumenta autoru nosaukumam, dokumenta datumam un parakstam.
Lietvedība
07:00, 10. Mai. 2019
Laikā, kad ne vien privātajās organizācijās brīvprātīgi, bet arī valsts institūcijās obligāti aizvien vairāk tiek izmantota informācijas sniegšana, vākšana un apkopošana elektroniskā formā, ir savādi saņemt “pagājušā gadsimta” domu gājienam raksturīgu reglamentējumu dokumentu glabāšanai, taču diemžēl tas ir obligāts visām organizācijām un tātad – jāievēro.
Lietvedība
07:00, 8. Apr. 2019
Viens no svarīgākajiem un komerciālajā apgrozībā izplatītākajiem darījumu veidiem, kas regulēts Komerclikumā (KL), ir komerciālais pirkums. Lai gan komercdarījumus regulējošas normas likumā iekļautas jau vairāk nekā deviņus gadus, tās joprojām uzskatāmas par "zelta" normām katram komersantam – ar regulējumu vienkāršota un paātrināta darījumu noslēgšana un izpilde, novēršot šķēršļus. Tomēr arī pašam komersantam jābūt rūpīgam, ātram un izlēmīgam, kā arī labi jāpārzina savas tiesības un pienākumi.
Lietvedība
07:00, 25. Mar. 2019