No 2024.gada jūlija, kad spēkā stājās grozījumi Imigrācijas likumā, kas paplašina to pārkāpumu loku, par kādiem uzaicinātājam var noteikt aizliegumu uzaicināt ārzemniekus, 15 uzņēmumiem aizliegts uzaicināt un nodarbināt ārzemniekus saistībā ar konstatētiem pārkāpumiem normatīvo aktu prasību ievērošanā, informē Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.
Aktualitātes 16:29, 13. Mar. 2025
2019.gada 17.aprīlī pieņemta Eiropas direktīva 2019/882 par produktu un pakalpojumu piekļūstamības prasībām. Direktīva iezīmē nozīmīgas pārmaiņas Eiropas Savienības pieejā produktu un pakalpojumu piekļūstamības prasībām, taču nesniedz konkrētas norādes vai risinājumus, tā vietā ļaujot uzņēmumiem pielāgoties, izstrādājot savus risinājumus, kas atbilst gan to darbības specifikai, gan direktīvas mērķim.
Komerctiesības 06:00, 5. Mar. 2025
Uzņēmumu apvienošanās ir nozīmīga ekonomikas sastāvdaļa, kas var būtiski ietekmēt tirgus struktūru un konkurenci. Dažādi Baltijas pētījumi liecina, ka uzņēmēji nezaudē vēlmi apvienoties. Lai šādu darījumu dēļ neciestu konkurence un tiktu aizsargātas patērētāju intereses, Latvijas un Eiropas Savienības regulējums paredz gadījumus, kad uzņēmumu apvienošanās ir jāpaziņo Konkurences padomei vai Eiropas Komisijai un jāsaņem šo iestāžu atļauja. Rakstā iztirzāti apstākļi, kad šāda paziņošana ir obligāta, un kādas ir iespējamās sekas, ja šis pienākums netiek izpildīts.
Konkurences tiesības 06:00, 17. Mar. 2025
Uzņēmumam iesniegts maksātnespējas pieteikums. Šajā periodā uzņēmumā strādā darbiniece-grūtniece, kas atrodas uz darbnespējas lapas. Kā darba devējam jārīkojas attiecībā uz grūtnieci? Vai viņa tiek kādā veidā pasargāta maksātnespējas procesa ietvaros, vai arī par to jāparūpējas darba devējam?
Darba tiesības 06:00, 13. Mar. 2025
Mobings jeb kolēģa psiholoģiska ietekmēšana ir problēma, ar kuru var nākties saskarties arī uzņēmumos. Kā risināt mobingu starp kolēģiem un kā rīkoties, ja šī situācija sāk ietekmēt darba rezultātus? Vai darba devējs var pieprasīt paskaidrojumu par darba rezultātu pazemināšanos darbiniekam – mobinga upurim?
Darba tiesības 06:00, 27. Feb. 2025
2024.gada 20.jūnijā pieņemts Nacionālās kiberdrošības likuma projekts, kas paredz uzlabot kiberdrošību Latvijā, kā arī ieviest stingrākas drošības prasības valsts, pašvaldību iestādēm un uzņēmumiem šajā jomā, informē Saeima.
Likumdošana 10:58, 21. Jūn. 2024
Mātes uzņēmums vēlas atdot savai filiālei Latvijā pilnsabiedrības daļu. Kāda ir procedūra daļu nodošanai? Mātes uzņēmums kopā ar citu sabiedrību ir pilnsabiedrības biedri. Kopā tie ir seguši izmaksas 50% apmērā, lai filiāle kļūtu par pilnsabiedrības biedru un varētu saņemt dividendes 50% apmērā. Vai mātes sabiedrība nodod meitas sabiedrībai savus veiktos ieguldījumus, noslēdzot līgumu un veicot izmaiņas komercreģistrā?
Komercdarbība 06:00, 7. Jan. 2025
Zīmoga nospiedums dokumentos nav jaunums, tomēr pēdējos gados ir aktualizējies jautājums par zīmogu elektroniskā formā jeb e-zīmogu. Tas ir instruments, kas ļauj piešķirt dokumentiem autentiskumu un drošību digitālajā vidē. Apskatām, kas un kādos gadījumos var lietot e-zīmogu, un kāds ir tā juridiskais spēks.
Lietvedība 06:00, 13. Dec. 2024
Eiropas Savienības (ES) regula 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā paredz virkni jaunu pienākumu attiecībā uz ES reģistrētiem uzņēmumiem, kas nedz paši, nedz to saistītās sabiedrības, vai klienti ir sankcionēti individuāli.
Aktualitātes 13:30, 26. Apr. 2024
Uzņēmumā ir darbinieks ar īpašām vajadzībām. Kā rīkoties, ja šādam darbiniekam darba pienākumu veikšanai nepieciešams transportlīdzeklis? Vai viņš var izmantot savu transportlīdzekli un darba devējs – kompensēt izdevumus? Vai arī darba devējam jāpielāgo uzņēmuma transportlīdzeklis?
Darba tiesības 06:00, 5. Nov. 2024
Vai divi Latvijas uzņēmumi drīkst slēgt savstarpēju līgumu, kas sagatavots angļu valodā? Ja viena puse tam nepiekrīt, vai otrai pusei ir pienākums piedāvāt slēgt līgumu latviešu valodā? Kura valoda būs noteicošā, ja darījums tiks vērtēts tiesā?
Lai uz 2 gadiem iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, 2024.gada 14.novembrī galīgajā lasījumā atbalstīti par steidzamiem atzītie grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 13:44, 14. Nov. 2024
Lai uz laiku iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību uzņēmumu valdēs un padomēs, 2024.gada 10.oktobrī konceptuāli atbalstīti par steidzamiem atzītie Valsts prezidenta rosinātie grozījumi Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 10:10, 11. Okt. 2024
Valsts policija nosūtīja prokuratūrai lietu pret kādu ārvalsts pilsoni, kurš, izmantojot piešķirtās pilnvaras, nelikumīgi atsavinājis uzņēmumam piederošās kapitāldaļas citos uzņēmumos par labu sev un legalizējis noziedzīgi iegūtos līdzekļus.
Aktualitātes 11:12, 20. Sep. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 09:00, 24. Mai. 2024
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nodeva Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai kriminālprocesu, kura izmeklēšanā ieguva pierādījumus tam, ka publiski privātās kapitālsabiedrības valdes priekšsēdētājs ar valdes locekles atbalstu, iespējams, veica nelikumīgas darbības, lai iestādes īstenotā iepirkumā noslēgtu automašīnu pirkuma līgumus ar kādu sev pietuvinātu transportlīdzekļu tirdzniecības uzņēmumu, informē KNAB.
Jaunākās tiesvedības 16:27, 17. Mar. 2025
Mobinga jautājumi darba tiesībās ir aktuāli jau vairākus gadus, taču arvien biežāk veidojas situācijas, kad darbinieki izmanto mobinga jēdzienu kā instrumentu, lai sasniegtu sev vēlamo rezultātu, atriebtos vai pat ļaunprātīgi iegūtu materiālu labumu no darba devēja. Šāds gadījums, kura analīze sniedz vērtīgas mācības, nesen novērots kādā uzņēmumā.
Tiesvedības 06:00, 25. Mar. 2025
Satversmes tiesa 2025.gada 28.martā, pieņemot spriedumu lietā 2024-04-01, atzina par Satversmei atbilstošu uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemaksas sistēmu, ciktāl tā attiecas uz patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem. Tiesa uzsvēra, ka likumdevēja izraudzītais UIN aprēķināšanas princips ir pamatots ar objektīviem un racionāliem apsvērumiem.
Jaunākās tiesvedības 15:35, 28. Mar. 2025
Esam autoru kolektīvs, kas apvienojušies vienā uzņēmumā. Viens no šī uzņēmuma iepriekšējiem darbiniekiem (nestrādā ar autoru kolektīvu jau 10 gadus, bet bijis tā dibinātājs) nolēmis reģistrēt uzņēmuma nosaukumu kā preču zīmi. Pārējie uzņēmumā domā, ka tas ir tāpēc, lai šo nosaukumu uzņēmums vairs nevarētu izmantot, izstrādājot materiālus, izdodot grāmatas un vadot seminārus. Vai drīkst reģistrēt konkrētu preču zīmi ar nolūku neļaut citiem autoriem, biedriem, līdzīpašniekiem izmantot šo nosaukumu?
Komercdarbība 09:00, 20. Mar. 2025
Uzņēmumam pieder biroja telpas ēkā, kurā atrodas vairāki uzņēmumi. Ēka kopā ar zemi ir kopīpašums. Uzņēmums vēlas izveidot elektroauto uzlādes staciju uz kopīpašuma zemes, lai varētu lādēt uzņēmuma elektroauto. Vai uzņēmumam ir jāsaņem citu īpašnieku atļauja elektroauto uzlādes stacijas būvniecībai? Kā rīkoties, ja uzlādes stacijas izbūvēšanā iesaistās vairāki īpašnieki, bet daļa nepiekrīt tās izbūvei? Vai tādā gadījumā izbūve ir iespējama?
Komercdarbība 06:00, 4. Mar. 2025
Digitālo pakalpojumu regula jeb regula 2022/2065 par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu lielajām digitālo pakalpojumu platformām piemērojama jau no 2022.gada 16.novembra, pārējām – no 2023.gada 17.februāra.
Komerctiesības 06:00, 4. Okt. 2023
Darbinieka atstādināšana var būt nepieciešama dažādu iemeslu dēļ, piemēram, darba disciplīnas pārkāpumu izmeklēšanas, darba drošības noteikumu neievērošanas vai citu nopietnu pārkāpumu gadījumā. Darba devējam ir jāievēro noteiktas procedūras un jānodrošina, ka atstādināšana notiek saskaņā ar tiesību aktiem. Tas ir svarīgi, lai aizsargātu darbinieka tiesības un novērstu nepamatotu vai nelikumīgu atstādināšanu, kā arī – lai izvairītos no juridiskām problēmām un strīdiem.
Darba tiesības 06:00, 31. Mar. 2025
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko martā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:10, 2. Apr. 2025
Birokrātijas mazināšanas rīcības grupa tikās 2025.gada 31.martā, lai vienotos par pirmajām jomām, kurās mazināt administratīvo slogu. Tikšanās laikā tika secināts, ka uzlabojumi būs sasniedzami, veicinot datu apmaiņu starp iestādēm, tādējādi samazinot iedzīvotājiem pieprasāmās informācijas daudzumu. Tāpat būtu vienkāršojams dažādu pakalpojumu saņemšanas process un iestāžu saziņa, korespondence ar klientiem, informē Ministru kabinets.
Aktualitātes 15:57, 1. Apr. 2025
2024.gada otrajā pusē publiskajā telpā izskanēja grupas “Līvi” dibinātāja un bijušā dalībnieka centieni aizliegt pārējiem grupas biedriem izmantot nosaukumu “Līvi” koncertos, izdodot jaunu mūziku un citur. Tas kalpoja par vēl vienu atgādinājumu tam, cik svarīgi preču zīmi reģistrēt savlaicīgi, bet, vai bijušais grupas dalībnieks drīkst iesniegt prasību reģistrēt grupas nosaukumu kā preču zīmi un kas notiks tālāk? Skaidrojam!
Komerctiesības 06:00, 7. Mar. 2025
2025.gada 1.aprīļa valdības sēdē tika pieņemts likumsprojekts "Kapitālsabiedrību pārvaldes institūcijās nodrošināmā dzimumu līdzsvara likums”, kas paredz, ka kapitālsabiedrību valdēs un padomēs vajadzēs nodrošināt sieviešu un vīriešu līdzsvarotu pārstāvību, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 16:15, 1. Apr. 2025
Darba devēja pienākums ir darba līgumā ietvert darbinieka arodu, amatu, specialitāti atbilstoši Profesiju klasifikatoram un vispārīgu nolīgtā darba raksturojumu. Likums neprasa, lai darba līgumā būtu detalizēti aprakstīti pilnīgi visi iespējamie darbinieka pienākumi, tāpēc darba devēji mēdz iekļaut teikumu, ka “darbiniekam ir pienākums veikt arī citus darba devēja noteiktos pienākumus.” Tas gan nenozīmē, ka darbiniekam ir pienākums veikt pilnīgi visus darba devēja uzdotos darbus un izpildīt visus rīkojumus.
Darba tiesības 06:00, 18. Mar. 2025
Nav retums, ka negodprātīgs parādnieks mēģina izvairīties no saistībām, atsavinot savu mantu, lai kreditoriem nebūtu uz ko vērst piedziņu. Šādos gadījumos kreditoru tiesību aizsardzības nodrošināšanai var vērtēt, vai pastāv pamats vērsties ar iesniegumu policijā par iespējamu krāpšanu vai arī pastāv iespēja izmantot tādu tiesību institūtu kā Actio Pauliana.
Tiesvedības 06:00, 14. Mar. 2025
Lai atvieglotu arodslimību diagnostikas kārtību attiecībā uz darba vides higiēniskā raksturojuma sagatavošanu, pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.908 “Arodslimību izmeklēšanas un uzskaites kārtība”, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 16:00, 18. Mar. 2025
Kur ir kopīpašnieki, tur nereti rodas virkne domstarpību – īpaši attiecībā uz kopīpašuma apsaimniekošanu, uzturēšanu un saistītajiem remontdarbiem. Lai no tām izvairītos arī dzīvokļu īpašumos, skaidra lēmumu pieņemšanas kārtība un pienācīgi noformēts protokols ir nepieciešamība ikvienās dzīvokļu īpašnieku kopību savstarpējās attiecībās.
Lietvedība 09:00, 27. Mar. 2025
Eiropas Savienības Tiesa 2025.gada 20.martā pieņēma spriedumu lietā C-365/23, nosakot, ka līguma noteikums, kas jaunam sportistam paredz pienākumu maksāt daļu no saviem ienākumiem, ja viņš kļūst par profesionālu sportistu, var būt negodīgs.
Jaunākās tiesvedības 09:16, 26. Mar. 2025
Neskatoties uz to, ka piespiedu darbs kā tāds ir aizliegts gandrīz 100 gadus, tas joprojām ir sastopams visās pasaules valstīs. Lai šo problēmu censtos mazināt, pieņemta regula, kas Eiropas Savienības (ES) tirgū aizliegs produktus, kas izgatavoti, izmantojot piespiedu darbu.
Darba tiesības 06:00, 20. Mar. 2025
Darbaspēka trūkuma negatīvās ietekmes mazināšanai un plašāku nodarbinātības iespēju nodrošināšanai vietējiem darba meklētājiem 2025.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.55 “Par ārzemnieku nodarbināšanu”.
Darba tiesības 06:00, 10. Mar. 2025
Nekas nav nemainīgs, viss plūst un mainās! Arī darba tiesiskajās attiecībās notiek attīstība, kuras dēļ var būt nepieciešams veikt grozījumus darba līgumā vai izteikt to jaunā redakcijā. Kādās situācijās grozījumi darba līgumā būtu jāveic un kā to izdarīt pareizi? Ko darīt darba devējam, ja darbinieks izmaiņas atsakās parakstīt. Šie un citi jautājumi rakstā aplūkoti detalizētāk.
Darba tiesības 06:00, 27. Mar. 2025
Kā darba devējam noteikt, ka "jokošanās" kolēģu starpā ir pārsniegusi pieļaujamās robežas un jau var tik atzīta par nevēlamu uzvedību vai personas aizskaršanu? Kā šādā situācijā rīkoties, ja joki iziet ārpus robežām?
Darba tiesības 06:00, 6. Mar. 2025
Mēdz būt gadījumi, kad darba devējs prasa darbiniekiem būt gataviem ierasties darbā ārpus darba laika, piemēram, svētku dienās. Vai laiks, kas pavadīts, darbiniekam esot gatavībā, būtu viņam jākompensē un, vai tas būtu jādara arī tad, ja darbinieks iepriekš par šādu iespējamību ticis informēts?
Darba tiesības 06:00, 24. Mar. 2025
Cik ilgi ir derīga būvatļauja? Vai uzņēmumam ir iespējams pagarināt būvatļauju, ja līdz tās derīguma termiņa beigām vēl nav izdevies pabeigt būvniecības procesu?
Komercdarbība 06:00, 18. Feb. 2025
Darbinieki, dodoties komandējumos, uzkrāj darba devējam lojalitātes punktus lidsabiedrībās, viesnīcu tīklos, jo viss tiek rezervēts, izmantojot uzņēmuma kontu. Kā uzņēmums drīkst izmantot šos uzkrātos punktus? Darbinieku vajadzībām vai arī uzņēmuma īpašnieka privātām vajadzībām, piemēram, lidojumam atvaļinājumā? Vai šī kārtība jānosaka kādos iekšējos dokumentos?
Komercdarbība 06:00, 11. Feb. 2025
Lai veicinātu jaunu darbinieku piesaisti pašvaldībām, kā arī palīdzētu uzņēmumiem atrast darbiniekus, tādējādi sekmējot uzņēmējdarbību pašvaldības teritorijā, 2025.gada 25.februārī pieņemti grozījumi likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 10:53, 25. Feb. 2025
Uzņēmuma darbiniekiem lojalitātes programmas ietvaros ir piešķirta atlaižu karte lietošanai privātiem mērķiem. Ir iekšējais dokuments par atlaižu kartes lietošanas noteikumiem. Darbinieks, kurš atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, ir pārkāpis šos noteikumus, nododot atlaižu karti citai personai. Vai par šādu rīcību uzņēmums var sagatavot aktu un pieprasīt paskaidrojumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Feb. 2025
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Aktualitātes 16:10, 29. Apr. 2024
Uzņēmumam (datu pārzinim) ir vairākas mājaslapas. To datu apstrādes noteikumos minēts, ka uzņēmums datus var izmantot ne tikai pasūtījumu un pieprasījumu apstrādei, bet arī mārketinga nolūkiem, piemēram, lai sūtītu piedāvājumus. Vai uzņēmums drīkst izmantot klienta kontaktinformāciju, piemēram, piedāvājuma izsūtīšanai e-pastā, ja e-pasta adrese tika norādīta citā mājaslapā?
Komercdarbība 06:00, 4. Feb. 2025
Cits vēlas iegādāties darbojošos uzņēmumu, cits – lietotus bērnu ratiņus. Pirkuma līguma priekšmeti praksē var būt ļoti atšķirīgi. Tāpēc, lai laicīgi sagatavotos dažādiem pirkuma līgumiem, skaidrojam – kas jāņem vērā, slēdzot pirkuma līgumu par preci, pakalpojumu, dārglietām vai nekustamo īpašumu?
Lietvedība 06:00, 19. Feb. 2025
Noslēdzot darba līgumu, darba devējs uzņemas darbiniekam nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus, tostarp arī darbinieka tiesības uz atpūtu. Nereti darbiniekiem ir nepieciešamība izmantot arī atvaļinājumu avansā, taču darba devējs nevēlas piekrist šādam lūgumam, pamatojot atteikumu ar to, ka darbinieks vēl nav uzkrājis atvaļinājuma dienas.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Feb. 2025
Lēnām uz priekšu virzās pēdējā laika apjomīgākās izmaiņas Darba likumā. Tostarp paredzēts samazināt piemaksas par virsstundu darbu, ieviest četru dienu darba nedēļu, kā arī beidzot kā primāro algas izmaksas veidu noteikt bezskaidras naudas maksājumu. Tāpat gaidāmas arī citas būtiskas izmaiņas.
Darba tiesības 10:57, 7. Feb. 2025
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko janvārī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:57, 4. Feb. 2025
Lai precizētu izšķirošā piedāvājuma izvēles kritēriju publiskajos iepirkumos, plānots veikt grozījumus Publisko iepirkumu likumā, informē Finanšu ministrija.
Aktualitātes 17:10, 17. Feb. 2025
2025.gada 1.janvāri stājās spēkā grozījumi Zemesgrāmatu likumā, ieviešot jaunu prasību nekustamā īpašuma darījumos, kuros iesaistīta juridiskā persona – patieso labuma guvēju atklāšana. Šīs izmaiņas ir daļa no valsts centieniem stiprināt caurskatāmību un novērst finanšu noziegumus. Vai tas neveicinās jaunas birokrātiskus sarežģījumus?
Komerctiesības 06:00, 21. Feb. 2025
Darba attiecībās datu apstrāde ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Darba devēji un darbinieki regulāri apmainās ar informāciju, kas var ietvert personas datus, profesionālo informāciju un arī sensitīvāku informāciju, piemēram, ziņas par veselības stāvokli. Lai nodrošinātu atbilstību tiesiskajam regulējumam un aizsargātu visu personu intereses, šajā procesā ir jāievēro vairākas svarīgas prasības.
Datu aizsardzība 06:00, 24. Feb. 2025
Pārbaudīt ārvalstu investora juridisko statusu un pārstāvības tiesības sākotnēji var šķist lieki, tomēr šī pārbaude ir ļoti būtiska. Darījumu noslēgšana ar neeksistējošu komersantu vai personu, kas nav tiesīga pārstāvēt komersantu, var radīt smagas sekas – no darījuma spēkā neesības līdz finansiāliem zaudējumiem un tiesvedībām. Tāpēc pirms jebkādas sadarbības uzsākšanas ar ārvalstu partneri nepieciešams pārliecināties par otras puses tiesībām slēgt attiecīgo darījumu.
Komerctiesības 06:00, 26. Feb. 2025
2025.gada 2.februārī Eiropas Savienībā, tajā skaitā Latvijā, stājas spēkā Mākslīgā intelekta (MI) akta prasības, kas aizliedz izmantot MI rīkus, kas apdraud cilvēktiesības, piemēram, ietekmē cilvēku uzvedību, atvasina emocijas, prognozē, vai persona varētu izdarīt noziedzīgu nodarījumu un citas.
Likumdošana 11:22, 5. Feb. 2025
Sagatavoti grozījumi Publisko iepirkumu likumā, kas nosaka pasūtītāja aktīvu lomu interešu konflikta identificēšanā.
Likumdošana 13:09, 25. Feb. 2025
Praksē nav izslēgtas situācijas, kad darbinieka veiktie pārkāpumi var atbilst vairāku Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļā norādīto normu tiesiskajiem sastāviem. Piemēram, var pastāvēt zināma DL 101.panta 1.daļas 1.punkta un 2.punkta “konkurence”. Šādā gadījumā var rasties grūtības noteikt atbilstošo vienpusēja uzteikuma pamatu kāda darbinieka pārkāpuma dēļ. Kas darba devējam jāievēro, lai pareizi kvalificētu pārkāpumu un izvēlētos atbilstošo uzteikuma pamatu? Vai iespējams vienlaicīgi piemērot tos abus?
Darba tiesības 06:00, 3. Mar. 2025
Augstākās tiesas Senāts 2024.gada 20.decembrī pieņēma spriedumu lietā SKA-256/2024, kurā fiziska persona lūdza atlīdzināt kaitējumu, kas nodarīts ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) prettiesisku faktisko rīcību, bez pieteicēja atļaujas izmantojot un izplatot viņa personas datus videosižetā. Šajā lietā Senāts arī vērsās Eiropas Savienības Tiesā (EST) un prejudiciālās procedūras ietvarā gūtās atbildes bija būtiskas nacionālā sprieduma pieņemšanā.
Tiesvedības 06:00, 17. Feb. 2025
Lai reformētu valsts nodevas un nodrošinātu taisnīgāku un samērīgāku pieeju tiesai, kā arī paredzētu maksimālo par prasību maksājamo valsts nodevas apmēru civillietās, 2025.gada 18.februārī atbalstīti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 16:28, 18. Feb. 2025
Lai novērstu un samazinātu pārtikas un tekstilizstrādājumu atkritumu daudzumu Eiropas Savienībā, panākta vienošanās par jauniem pasākumiem, informē Eiropas Parlaments.
Likumdošana 12:03, 20. Feb. 2025
Lai reformētu valsts nodevas un nodrošinātu taisnīgāku un samērīgāku pieeju tiesai, kā arī paredzētu maksimālo par prasību maksājamo valsts nodevas apmēru civillietās, 2025.gada 27.februārī pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 12:30, 27. Feb. 2025
Sagatavoti grozījumi Publisko iepirkumu likumā (PIL), kas nacionāla mēroga publiskajos iepirkumos ļaus dot priekšroku kandidātiem, kam Valsts ieņēmumu dienests (VID) piemērojis “A” klases nodokļu maksātāja novērtējumu.
Likumdošana 12:42, 27. Feb. 2025
Arvien vairāk uzņēmumu izvēlas ieviest mākslīgā intelekta (MI) rīkus, lai efektivizētu dažādus darba procesus. Tomēr MI rīku izmantošana palielina risku neapzināti pārkāpt, piemēram, autortiesības vai datu aizsardzības tiesības, kas var novest pie atbildības par neatļautu vai nepareizu MI izmantošanu, ja tā notikusi darba laikā vai veicot darba uzdevumus. Visbiežāk šāda atbildība iestāsies tieši darba devējam, ja darba devējs būs saskaņojis MI izmantošanu.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jan. 2025
Darbā ar ārvalstu juridiskajām personām Uzņēmumu reģistra (UR) kompetencē ir pārliecināties, ka juridiskā persona tiešām pastāv un kurš ir pilnvarots to pārstāvēt. Agrāk šādu informāciju UR patstāvīgi iegūt nevarēja, tāpēc ārvalstu investoriem tika pieprasīti dokumenti, kas to apliecina. Šobrīd UR informāciju par lielāko daļu ārvalsts juridiskām personām var pārbaudīt Biznesa reģistru savstarpējās savienošanas sistēmā un Eiropas Savienības dalībvalstu, kā arī Islandes, Lihtenšteinas, Norvēģijas oficiālajos reģistros, ja informācija ir pieejama bez maksas. Šāda prakse būtiski atvieglo un padara procesu lētāku lielākajai daļai ārvalstu investoru, informē UR.
Aktualitātes 11:46, 3. Jan. 2025
Darba pienākumu veikšanai darbiniekiem nereti tiek piešķirta piekļuve dažādām uzņēmuma datubāzēm vai informācijas sistēmām. Ko darīt, ja darbinieks šīs datubāzes izmanto arī savās interesēs? Vai šis var būt iemesls darba līguma uzteikumam? Šādu rīcību vērtējis Senāts 2024.gada 17.oktobra lietā SKC-943/2024.
Klausies
Darba tiesības
11:00, 27. Jan. 2025
Mūsdienās arvien vairāk uzņēmumu ievieš modernās tehnoloģijas, lai uzlabotu drošības un piekļuves kontroles mehānismus. Viens no risinājumiem ir darbinieku autentifikācija, izmantojot biometriskos datus, piemēram, pirksta nospiedumus vai acu skenēšanu. Lai gan šādas tehnoloģijas var palielināt efektivitāti un drošību, tās rada nopietnus jautājumus saistībā ar datu aizsardzību un darbinieku tiesībām, īpaši Vispārējās datu aizsardzības regulas kontekstā. Vai šādu datu pieprasīšana ir pieļaujama?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 28. Jan. 2025
Ceļu būves uzņēmums 2018.gadā veica darbus pēc pasūtījuma. Pasūtītājs veica ieturējumu par garantijas laiku; garantijas termiņš bija 60 mēneši. 2024.gadā uzņēmums izrakstīja rēķinu pasūtītājam par ieturēto summu. Tajā brīdī pasūtītājs norādīja, ka garantijai 2023.gada 6.februārī bija beidzies termiņš, līdz ar to pasūtītājs šo parādu 2023.gada beigās norakstījis. Vai pasūtītājam bija tiesības norakstīt parādu? Vai ceļu būves uzņēmumam vēl ir iespēja atgūt ieturēto summu?
Komercdarbība 06:00, 23. Jan. 2025
Uzņēmums “Apple” piekritis samaksāt 95 milj. dolāru sodu, lai atrisinātu ilgstošo tiesas prāvu, kurā tika izskatītas sūdzības par Siri neatļautu lietotāju noklausīšanos.
Aktualitātes 10:22, 9. Jan. 2025
Gadījumos, kad uzņēmuma rīcībā ir dokumenti, kuri tam vairs nav nepieciešami ikdienas darba procesā, var rasties apjukums un jautājums, kā pareizi rīkoties ar šiem dokumentiem – arhivēt, dzēst vai citādi neatgriezeniski iznīcināt?
Lietvedība 06:00, 14. Jan. 2025
Vai darba devējam ir jāveic darbinieku vērtēšana, samazinot darbinieku skaitu uzņēmumā? Vai kādam darbiniekam var būt priekšrocība darbinieku skaita samazināšanas gadījumā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Jan. 2025
2025.gada 1.februārī spēkā stāsies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, kas paredz, ka kredītiestādēm turpmāk ir tiesības pieprasīt un saņemt, kā arī glabāt un citādi apstrādāt dokumentus (par juridiskās personas vai personālsabiedrības, kā arī juridiskā veidojuma), kas Uzņēmumu reģistram (UR) iesniegti pēc tā pieprasījuma, lai varētu pārliecināties par iesniegtās informācijas par patieso labuma guvēju ticamību, informē UR.
Likumdošana 14:45, 31. Jan. 2025
Kvalificēta darbaspēka trūkums, kas iet roku rokā ar esošo darbinieku pārslodzi un izdegšanu, jau kādu laiku ir kļuvis par aktuālu problēmu gan Latvijas, gan Eiropas Savienības darba tirgū. Un šis nav tikai fiziskās un psihiskās veselības jautājums – to var aplūkot arī no juridiskā viedokļa, jo rada dažādas faktiskas un tiesiskas sekas arī darba devējam.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Feb. 2025
Kādos gadījumos var atgūt pārmaksātos tiesvedības/šķīrējtiesvedības izdevumus? Kas jāņem vērā, lai tiesvedības izdevumi tiktu atmaksāti?
Tiesvedības 06:00, 24. Jan. 2025
Sagatavojot un iesniedzot prasības pieteikumu tiesā vai šķīrējtiesā, nereti nākas saskarties ar situāciju, kad tiesa/šķīrējtiesa prasības pieteikumu atsakās pieņemt vai atstāj bez virzības. Ko tas nozīmē, kādos gadījumos tas notiek, un kā tālāk rīkoties prasības pieteikuma iesniedzējam?
Tiesvedības 06:00, 31. Jan. 2025
Lai vienkāršotu komercķīlas reģistrācijas procesu, 2025.gada 21.janvārī atbalstīti grozījumi Komercķīlas likumā. Grozījumos paredzēts neprasīt komercķīlas pieteikumam pievienot aizdevuma līgumu, ja komercķīlas līgumā jau ir iekļauta informācija par nodrošināto prasījumu (prasījuma summa, puses, parādnieks un tamlīdzīgi), informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 15:13, 21. Jan. 2025
Trauksmes celšana ir būtisks demokrātiskas un tiesiskas sabiedrības nodrošināšanas mehānisms, kas veicina sabiedrības interešu aizsardzību, caurspīdīgu pārvaldību un tiesiskuma stiprināšanu, ļaujot atklāt būtiskus pārkāpumus. Tā ne tikai stiprina sabiedrības uzticību valsts un privātā sektora darbībai, bet arī veicina atbildīgas rīcības kultūru un palīdz novērst iespējamas neatbilstības. Tomēr trauksmes celšana var būt efektīva tikai tad, ja tiek nodrošināta pienācīga trauksmes cēlēju aizsardzība, lai mudinātu tos neklusēt.
Komerctiesības 06:00, 15. Jan. 2025
Daudzās profesijās darbs nav iedomājams bez datora un tajā uzglabātās informācijas un dokumentiem. Juristi, grāmatveži, lietveži, loģistikas speciālisti un daudzi citi savu profesionālo ikdienu pavada, strādājot datorā un nereti arī uzglabājot informāciju datora cietajā diskā. Vai ir pieļaujams, ka kriminālprocesa ietvaros šāds dators tiek izņemts, aizvests un aizturēts uz vairākiem mēnešiem, tādējādi liedzot iespēju turpināt darbu un pelnīt iztiku? Šis jautājums pavisam nesen tika izskatīts Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 20. Jan. 2025
Latvijas darba tirgū svešvalodu zināšanas tiek prasītas aptuveni pusē gadījumu, un izvietotajos sludinājumos izteikti dominē prasība pēc angļu un krievu valodas prasmes. Ja angļu valodas zināšanas pārsvarā prasa, lai darbinieks spētu sazināties ar ārvalstu klientiem, tad krievu valodas nepieciešamību galvenokārt pamato ar nepieciešamību sazināties ar klientiem Latvijā, kuri runā citās valodās. Tiesībsarga biroja veikto pētījumu “Latvijas darba devēju aptauja par svešvalodu prasmju nepieciešamību darba vidē” un “Attieksme pret svešvalodu prasībām darbā” rezultāti apgāž mītu, ka krievu valodas nezināšana ir iemesls, kāpēc darba meklētājs nevar atrast darbu un tāpēc apsvērtu gatavību pamest valsti – 91% aptaujāto darba ņēmēju šādu rīcību neapsver.
Aktualitātes 16:21, 15. Jan. 2025
Līdzīgi kā citviet pasaulē, arī Baltijas valstu tautsaimniecības 2024.gadā turpināja cīnīties ar pandēmijas radītajām sekām, inflācijas spiedienu un ģeopolitisko spriedzi. Šie faktori jūtami ietekmējuši arī tiesu lietas Latvijā, secināts advokātu biroja “COBALT” Baltijas tiesvedību apskatā.
Jaunākās tiesvedības 11:21, 24. Jan. 2025
No 2025.gada 2.janvāra “COBALT” Latvijas biroja vadošā partnere Dace Silava-Tomsone ir iecelta par “COBALT” Baltijas padomes priekšsēdētāju, amatā nomainot līdzšinējo priekšsēdētāju, “COBALT” Lietuvas biroja vadošo partneri Irmantas Norkus, kurš turpinās strādāt Baltijas vadības komandā. Tāpat “COBALT” Baltijas padomē darbosies otrs Latvijas biroja vadošais partneris Lauris Liepa, Igaunijas biroja vadošais partneris Jaanus Mody un partneris Martin Simovart, kā arī Lietuvas partneris Elijus Burgis, informē “COBALT”.
Aktualitātes 15:00, 6. Jan. 2025
Publiskajā pārvaldē vairāk kā 300 lietotājiem Ekonomikas ministrijā (EM), Centrālajā statistikas pārvaldē, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā, Latvijas Nacionālajā akreditācijas birojā, kā arī sabiedrībā ar ierobežotu atbildību “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor” tiks ieviesta “DeskTime” darba laika uzskaites sistēma, informē EM.
Aktualitātes 15:33, 10. Jan. 2025
Iesniedzot neatbilstošu vai daļēji atbilstošu piedāvājumu iepirkumos, bieži vien rodas strīdi, kas mēdz novest pat līdz tiesvedībai un būtiski paildzina iepirkuma procedūru. No paildzinātās procedūras būtu iespējams izvairīties, ja abas puses labāk pārzinātu tiesību jomu un spētu veiksmīgāk savā starpā komunicēt, kā arī uzlabotu zināšanas par dokumentāciju sagatavošanu. Skaidrojam, kā jāsagatavo piedāvājums publiskajā iepirkumā, lai tas atbilstu visām prasībām.
Publiskie iepirkumi 06:00, 29. Jan. 2025
Pirms pāris gadiem, stājoties spēkā Dzīvojamo telpu īres likumam, šajā nozarē tika ieviestas daudzas būtiskas izmaiņas, kas radīja dažādas problēmas un neskaidrus jautājumus. Tomēr šobrīd situācija ir mainījusies, jo kā noderīgs dzīvojamo telpu īres tiesiskā regulējuma skaidrojums var noderēt Senāta 2024.gada 10.septembra spriedums lietā SKC-248/2024.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 22. Jan. 2025
Kā nojaukt nezināmas piederības būvi, kas atrodas uz uzņēmumam piederošas zemes? Kur vērsties un kā rīkoties?
Komercdarbība 06:00, 5. Dec. 2024
Izmaiņas Zemesgrāmatu likumā, kas stājas spēkā 2025.gada 1.janvārī, ievieš jaunas atklātības prasības juridiskām personām un juridiskiem veidojumiem, iegādājoties nekustamo īpašumu Latvijā. Lai nodrošinātu caurskatāmību, kā arī uzlabotu starptautisko sankciju ievērošanu, ar grozījumiem Zemesgrāmatu likumā noteikts, ka, nostiprinot tiesības uz nekustamo īpašumu Latvijā, ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu tiesību subjektiem obligāti būs jābūt atklātiem to patiesajiem labuma guvējiem, informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 11:11, 23. Dec. 2024
Uzņēmums rīko darbinieku bērniem Ziemassvētku eglīti. Vai bērna vecāks, kas šajā gadījumā ir arī uzņēmuma darbinieks, drīkst pavadīt bērnu uz pasākumu, kas notiek ārpus biroja telpām? Vai šis laiks ieskaitāms darba laikā vai tomēr jānoformē kā brīvdiena?
Darba tiesības 06:00, 23. Dec. 2024
Minimālās algas palielināšana no 2025.gada 1.janvāra no 700 eiro uz 740 eiro ietekmēs vairākus maksātnespējas procesa aspektus – palielināsies iemaksājamais depozīts, kreditoriem novirzāmo līdzekļu apjoms fiziskās personas maksātnespējas procesā un no darbinieku prasījumu garantiju fonda izmaksājamā summa maksātnespējīgo uzņēmumu darbiniekiem, informē Maksātnespējas kontroles dienests.
Likumdošana 13:25, 10. Dec. 2024
Darba devēja ieguldījums darbinieku profesionālajā apmācībā un kvalifikācijas paaugstināšanā var sniegt vairākus būtiskus ieguvumus, kas pozitīvi ietekmē gan darbiniekus, gan uzņēmuma darbību kopumā. Uz kāda veida apmācībām darba devējs var nosūtīt darbiniekus? Ko no šīm apmācībām var iegūt darba devējs?
Darba tiesības 06:00, 2. Jan. 2025
Atbalstīti priekšlikumi par grozījumiem Ministru kabineta noteikumos par transportlīdzekļu vadītāju apmācību un transportlīdzekļu vadītāju apmācības programmām, lai atvieglotu iespējas iegūt autobusa vadīšanai nepieciešamo D kategorijas vadītāja apliecību, tādējādi sekmējot darbaspēka piesaisti sabiedriskā transporta pakalpojumiem un pasažieru pārvadātāju uzņēmumiem, informē Satiksmes ministrija.
Likumdošana 09:54, 18. Dec. 2024
Ņemot vērā, ka daudzi e-adreses lietotāji nav saņēmuši paziņojumus par pienākušu ziņu e-adresē, Uzņēmumu reģistrs lūdz sazināties, ja šāda situācija ir piedzīvota un tāpēc ir pieņemts nelabvēlīgs lēmums uzņēmumam.
Aktualitātes 11:36, 19. Dec. 2024
2024.gada 10.decembrī stājās spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz iespēju sabiedrības ar ierobežotu atbildību un akciju sabiedrības valdes locekļiem doties atvaļinājumā, kas saistīts ar bērna aprūpi – grūtniecības un dzemdību atvaļinājums; atvaļinājums bērna tēvam, adoptētājam un citai personai; bērna kopšanas atvaļinājums; bērna aprūpētāja atvaļinājums; atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas, ja ir jāaprūpē adoptējamais bērns, audžubērns vai aizbilstamais, informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 13:51, 23. Dec. 2024
Latvijā novērojama aizvien pieaugoša tendence strīdu risināšanai izvēlēties starptautiskās šķīrējtiesas. Lai arī sākotnēji tā varētu šķist otršķirīga, strīdu izšķiršanas vietas izvēle ir svarīga biznesam, jo tiesas izvēle var būtiski ietekmēt strīda iznākumu, izmaksas, procesa ilgumu vai pat atturēt no mazāku domstarpību eskalācijas. Skaidrojam, kas jāņem vērā, izvēloties starptautisko šķīrējtiesu kā strīdu risināšanas veidu.
Tiesvedības 06:00, 20. Dec. 2024
Vai darbinieku drīkst izsaukt no atvaļinājuma, lai parakstītu dokumentu? Vai atvaļinājuma laikā vispār drīkst veikt dokumentu parakstīšanu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2025
Ja nekustamais īpašums tiek iegādāts izsolē, cik ilgā laikā iepriekšējiem īpašniekiem īpašums jāatstāj? Vai jaunais īpašnieks drīkst rīkoties ar īpašumu uzreiz pēc izsoles?
Civiltiesības 06:00, 17. Dec. 2024
Konkurences padome (KP) ir iestāde, kuras nosaukums vien izraisa cieņu un bijību. Apzinoties sodus, kādus par pārkāpumiem ir tiesīga piemērot KP, ikviens uzņēmējs saprot – ar šo iestādi joki mazi. Ja jautājumus par kādu situāciju uzdevusi KP, tad atbilde jāsniedz precīza, izsmeļoša un noteiktajā termiņā. Pretējā gadījumā var nākties samaksāt sodu, kā tas ir noticis mūsu izskatāmajā lietā.
Tiesvedības 06:00, 3. Jan. 2025
Ilgu laiku transportlīdzekļiem tika noteikts pienākums ik pēc astoņām nedēļām atgriezties transportlīdzekļu reģistrācijas valstī. Tomēr, pieņemot Eiropas Savienības Tiesas spriedumu, šī prasība tika atcelta. Latvija pieņemto spriedumu vērtē pozitīvi, jo jau iepriekš bija norādījusi, ka prasība bija pretrunā ar samērīguma principu, brīvā tirgus un klimata nosacījumiem.
Komerctiesības 06:00, 2. Jan. 2025
Atvaļinājuma piešķiršana skolēnu brīvlaikā ir aktuāls jautājums daudziem vecākiem, kuri vēlas pavadīt laiku kopā ar saviem bērniem, vēl jo vairāk, ja nav iespējams lūgt kādam pieskatīt bērnu. Vai darba devējam jārespektē šī vēlme? Vai un kādos gadījumos darba devējs drīkst atteikt šādu atvaļinājumu? Vai uz šādiem atvaļinājumiem attiecas kādi speciāli noteikumi?
Darba tiesības 06:00, 2. Jan. 2025
Mediācijas koncepts ir ļoti sens, taču mūsdienu izpratnē, mediācija kā strukturēts process ir salīdzinoši jauna metode strīdu risināšanā. Mediāciju kā vienu no alternatīvo strīdu risināšanas līdzekļiem var izmantot, lai atrisinātu dažādus strīdus. Visbiežāk tā tiek izmantota ģimenes, komerctiesību un darba tiesību strīdos.Bet vai mediācija būtu efektīvs strīdus risināšanas rīks arī apdrošināšanas tiesībās? To pētīsim šajā rakstā.
Tiesvedības 06:00, 4. Dec. 2024
Mūsdienu darba vide ir kļuvusi ārkārtīgi tehnoloģiska. Ikdienā izmantojam dažādas iespējas, ko sniedz jaunās tehnoloģijas, tostarp komunikāciju e-vidē. Tomēr darba devēji nereti pievērš nepietiekamu uzmanību ar šāda veida saziņu saistītiem jautājumiem un ne vienmēr apzinās iespējamos riskus. Vienošanās par komunikāciju e-vidē nenozīmē tikai nosacījumus par apmaiņu ar e-pastiem vai ziņu sūtīšanu “WhatsApp”. Ir būtiski, kāda veida informācija tiek izmantota saziņai darba vidē, jo ikkatra ziņa ir cieši saistīta ar tās saturu.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Dec. 2024
Lai sagatavotos Eiropas Savienības regulas 2023/1114 par kriptoaktīvu tirgiem ieviešanai, Saeima 2024.gada 14.novembrī apstiprināja grozījumus Komerclikumā, kas paredz, ka turpmāk uzņēmumi pamatkapitāla apmaksai drīkstēs izmantot kriptoaktīvus.
Likumdošana 11:27, 21. Nov. 2024
Uzņēmums saliedēšanās pasākumam iznomā telpas, par kurām tiek noslēgts līgums ar telpu īpašnieku. Pasākuma laikā telpās parādās neskaidras izcelsmes sadūmojums, sāk darboties dūmu detektori un uzņēmuma darbiniekiem tiek lūgts pamest telpas. Kuram jāuzņemas atbildība par pasākuma pārtraukšanu? Vai uzņēmumam šādā gadījumā pienākas kompensācija?
Komercdarbība 06:00, 14. Nov. 2024
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības 06:00, 31. Jan. 2024
No uzņēmuma kartes tiek nozagta nauda 200 eiro apmērā. Ir ziņots bankai par šo gadījumu, bet banka atsakās naudu atgriezt, jo atbildīgā persona ievadījusi “Smart-ID” pirmo kodu. Kā atgūt nozagtos naudas līdzekļus?
Komercdarbība 06:00, 4. Jan. 2024
Uzņēmums sadarbojas ar citām juridiskajām personām. Vai sadarbības partnera darbinieka vārds, uzvārds, telefona numurs un uzņēmuma e-pasta adrese ir personas dati, kas pakļauti regulas 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti jeb Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām? Ja jā, kuras regulas prasības ir jāievēro šādu datu aizsardzībai?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 7. Nov. 2024
2024.gada 14.novemrbī pieņemts lēmums par jautājumu uzdošanu Eiropas Savienības Tiesai prejudiciāla nolēmuma pieņemšanai 2024.gada 26.janvārā lietā 2024-01-01 “Par likuma “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” 4.15panta 1.daļas 2.punkta b) apakšpunkta atbilstību Satversmes 96.pantam”, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 10:05, 15. Nov. 2024
Eiropas Komisija (EK) ir ierosinājusi veikt izmaiņas Eiropas Uzņēmumu padomju direktīvā, lai stiprinātu Eiropas Uzņēmumu padomju lomu, atvieglojot to izveidi, veicinot konstruktīvāku informāciju un apspriešanos un nodrošinot, ka tām ir nepieciešamie resursi pienākumu pildīšanai.
Likumdošana 12:35, 25. Jan. 2024
Uzņēmums izmanto dokumentu vadības sistēmu, kurā katram darbiniekam ir izveidots unikāls lietotāja konts. Šajā sistēmā darbinieki var iepazīties ar rīkojumiem, iekšējās kārtības noteikumiem, iesniegt iesniegumus, apstiprināt darbības ar dokumentiem, izmantojot sistēmas piedāvātu parakstu. Vai līgumā ar darbinieku jānorāda, ka darba attiecību laikā tiks izmantota dokumentu vadības sistēma, kurā dokumentu apstiprinājumam tiks izmantots sistēmā piedāvātais paraksts? Vai tomēr pietiek, ja tas tiek norādīts darba kārtības noteikumos?
Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas rīkotajā Rijādas diplomātiskajā konferencē organizācijas dalībvalstis 2024.gada 22.novembrī vienojās par Dizainparaugu nolīgumu, kas noslēdz gandrīz 20 gadu ilgušo darbu pie šī dokumenta. Līguma primārais mērķis ir ieviest vienkāršotu dizainparaugu aizsardzības procedūru visā pasaulē, informē Patentu valde.
Likumdošana 11:48, 29. Nov. 2024
2024.gada 14.novembrī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Komerclikumā, kuri paredz kārtību, kādā valdes locekļi turpmāk varēs izmantot tiesības uz grūtniecības, dzemdību un bērna kopšanas atvaļinājumiem, bērna aprūpētāja atvaļinājumu, atvaļinājumiem bērna tēvam, citai personai un adoptētājam, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 10:14, 15. Nov. 2024
Bieži vien nākas redzēt, ka uz konkrētu amatu tiek izsludināts atkārtots konkurss. Vai tas nozīmē, ka iepriekšējā reizē netika atrasts piemērots kandidāts? Kā atlases procesā tiek vērtēti potenciālie darbinieki? Vai pastāv likuma normas, kurās noteiktas prasības par darba pieredzi?
Darba tiesības 06:00, 4. Nov. 2024
Sagatavoti grozījumi Konkurences likumā, lai arī tirgus dalībnieku amatpersonām noteiktu atbildību par konkurences tiesību pārkāpumiem, tas ir, par aizliegtas vienošanās pārkāpumiem, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 13:52, 14. Nov. 2024
Vai Latvijas Amatniecības kameras izsniegtais meistara diploms ir pielīdzināms augstākajai profesionālajai izglītībai?
Darba tiesības 06:00, 26. Nov. 2024
Viena un tā paša strīda vairākkārtēja izskatīšana starp tām pašām pusēm var radīt nenoteiktību un mazināt tiesisko stabilitāti. Šī iemesla dēļ Latvijas un Eiropas Savienības (ES) tiesību pamatprincips ir res judicata, kas nodrošina spēkā stājušos spriedumu negrozāmību un galīgumu. Vairāki ES normatīvie akti reglamentē tās dalībvalstu pienākumu automātiski atzīt citās dalībvalstīs pieņemtus un spēkā stājušos spriedumus civillietās, komerclietās, ģimenes un mantojuma lietās, tomēr administratīvajām lietām šāds visaptverošs mehānisms nepastāv.
Tiesvedības 06:00, 8. Nov. 2024
Apturēta tiesvedība divās administratīvajās lietās un uzdoti prejudiciālie jautājumi Eiropas Savienības Tiesai, lai tās sniegto Eiropas Savienības tiesību normu interpretāciju izmantotu, izskatot strīdu par tiesībām izbūvēt elektroenerģijas tiešo līniju, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 10:36, 5. Nov. 2024
Senāts 2024.gada 19.jūnija spriedumā lietā SKC-60/2024 ir ne tikai analizējis faktoringa līguma un cesijas kopīgās un atšķirīgās iezīmes, bet arī skaidrojis, vai būvniecības līgumā veiktam cenas samazinājumam saistībā ar izpildītāja pieļautiem defektiem ir ieskaita raksturs vai šāda pasūtītāja rīcība tomēr atzīstama par līgumisko tiesību izlietošanu.
Tiesvedības 06:00, 13. Nov. 2024
2024.gada oktobra beigās Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore tiesai nodeva krimināllietu, kurā apsūdzētas divas personas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu vairāk nekā 1 milj. eiro apmērā legalizēšanu, kas izdarīta organizētā grupā, informē prokuratūra.
Jaunākās tiesvedības 11:37, 13. Nov. 2024
Darba likuma 78.punkta 1.daļas 1.punktā noteikts, ka ir jāatmaksā summas, kas pārmaksātas darba devēja maldības dēļ, ja darbinieks par šo pārmaksājumu ir zinājis vai viņam atbilstoši apstākļiem vajadzējis to zināt vai ja pārmaksājums noticis tādu apstākļu dēļ, pie kuriem vainojams darbinieks. Kas tās ir par summām, kā pierādīt, ka darbinieks par to zina un ko darīt, ja darbinieks saka, ka par pārmaksu neko nav zinājis?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 25. Nov. 2024
Lai atvieglotu valsts nodevu aprēķināšanas kārtību, kā arī pilnveidotu piespiedu izpildīšanas brīdinājuma kārtības procedūru, 2024.gada 12.novembrī Ministru kabinets atbalstīja grozījumus Civilprocesa likumā, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:45, 13. Nov. 2024
Ikviens, kuram nācies saskarties ar tiesvedību, apzinās, ka tiesas sprieduma saņemšana nozīmē strīda atrisinājumu par labu kādai no pusēm. Taču tas vēl negarantē, ka saistības tiks izpildītas nekavējoties. Gadījumos, kad nolēmums netiek labprātīgi pildīts, pastāv iespēja saņemt izpildu rakstu, kas ļauj nodrošināt nolēmuma izpildi piespiedu kārtā. Kā to izdarīt?
Tiesvedības 06:00, 29. Nov. 2024
Jau ilgstoši darba tirgū ir vērojama darbaspēka nepietiekamības problēma. Ilgtermiņā domājoši darba devēji aktīvi meklē veidus, kā uzlabot darba vidi, lai noturētu esošos darbiniekus un piesaistītu jaunus. Viens no risinājumiem darbaspēka nepietiekamības problēmas mazināšanā ir darbinieku pārvilināšana. Kādi ir darbinieku pārvilināšanas juridiskie un ētiskie aspekti? Kā mazināt risku, ka cits konkurējošs tirgus dalībnieks pārvilina darbiniekus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Dec. 2024
Mūsdienās koplietošanas auto platformas ir kļuvušas par vienu no populārākajām pārvietošanās iespējām, piedāvājot lietotājiem elastību un ērtumu. Daudzi uzņēmumi saviem darbiniekiem piedāvā iespēju izmantot koplietošanas automašīnas darba vajadzībām, izmantojot uzņēmuma maksājumu kartes vai kontus. Taču rodas jautājums – vai šādās situācijās koplietošanas auto platforma var pieprasīt uzņēmumam segt zaudējumus par auto bojājumiem, un kā iespējams pierādīt, ka konkrētais darbinieks nav bijis atbildīgs par bojājumiem?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 21. Okt. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi pilnvarojuma līgumu ar tās valdes locekli, savukārt valdes loceklis noslēdzis darba līgumu ar sabiedrības “A” meitas uzņēmumu “M” Gruzijā. Valdes loceklis pastāvīgi dzīvo Gruzijā un saņem darba algu kā meitas uzņēmuma direktors no uzņēmuma “M”. Sabiedrība “A” valdes locekli nosūtīta kā direktoru uz meitas uzņēmumu bez termiņa ierobežojuma. Vai sabiedrība “A” drīkst izdot rīkojumu un aprēķināt komandējuma naudu, kā arī atlīdzināt citus uzturēšanās izdevumus par šo laiku valdes loceklim?
Darba tiesības 06:00, 12. Dec. 2023
Darba tiesisko attiecību laikā darba devējs bieži vien publicē dažādus darbinieku fotoattēlus, lai veicinātu uzņēmuma un darbinieku atpazīstamību. Kā rīkoties gadījumā, ja darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas, bet attēli joprojām tiek publicēti? Skaidrojam, vai darba devējam ir tādas tiesības un kā rīkoties darbiniekam, ja tas iebilst pret šādu darba devēja rīcību.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 8. Okt. 2024
Vācijas uzņēmums reģistrējies Latvijā kā ārvalstu darba devējs (saimniecisko darbību Latvijā neveic). Uzņēmuma darbinieks ir Latvijas rezidents, par kuru algas nodokļi un sociālās iemaksas tiek aprēķinātas un samaksātas Latvijā. Pamatā darbinieks strādā attālināti, atrodoties Latvijā. Darba līgumā kā darba vieta norādīta gan darbinieka uzturēšanās adrese Latvijā, gan uzņēmuma adrese Vācijā. Reizi mēnesī/ceturksnī darbinieks dodas uz uzņēmumu Vācijā, lai piedalītos klātienes darba pasākumos (sapulcēs, tikšanās). Vai šie braucieni ir komandējumi, darba braucieni vai nosūtīšana? Vai šajos braucienos jāmaksā dienas nauda?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Okt. 2024
2024.gada 10.septembrī Eiropas Savienības Tiesa pieņēma spriedumu lietā C-48/22 P, noraidot “Google”, LLC un tās meitasuzņēmuma “Alphabet”, Inc. apelācijas sūdzību par 2021.gada 10.novembra Vispārējās tiesas spriedumu lietā T-612/17. Tādējādi uzņēmumiem būs jāsamaksā Eiropas Komisijas 2017.gadā uzliktais naudas sods 2,4 miljardu eiro apmērā par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu par “Google Shopping” pakalpojuma piedāvāšanu.
Tiesvedības 06:00, 1. Nov. 2024
Sāk izskatīt lietu par likuma “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” 4.15panta 2.punkta b) apakšpunkta atbilstību Satversmes 96.pantam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 15:31, 15. Okt. 2024
Mainoties ekonomiskajiem un tirgus apstākļiem, uzņēmumam var rasties nepieciešamība ieviest izmaiņas ar klientiem un sadarbības partneriem noslēgtajos līgumos. Kā juridiski korekti paziņot par līguma grozījumiem un kā jārīkojas, ja otra puse tiem nepiekrīt? Vai klusēšanu var uzskatīt par piekrišanu?
Lietvedība 06:00, 30. Okt. 2024
Lai stiprinātu valsts valodas lietojumu darba tirgū, 2024.gada 19.septembrī galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi Darba likumā. Ar grozījumiem aizstāvētas darbinieku tiesības izmantot valsts valodu un netikt diskriminētiem, izvirzot nepamatotas prasības par svešvalodu zināšanām darba pienākumu veikšanai. Kas jāievēro darba devējiem un kas mainīsies darba tirgū? Kādās jomās svešvaloda nav obligāta, bet kādās darba devējs tomēr drīkstēs to prasīt arī turpmāk?
Darba tiesības 06:00, 28. Okt. 2024
Patērētāju jeb nebanku kreditēšanas tirgus (līzinga pakalpojumi, “ātrie kredīti” u.c.) turpina attīstīties, tomēr ar pērn veiktajiem grozījumiem, kas tiešā veidā ietekmēja patērētāju kreditēšanas reklāmas un krasi ierobežoja komersantu darbību, šādas reklāmas ikdienā ir sastopamas aizvien retāk. Jautājumam par to, kādas reklāmas ir likumīgas, padziļināti ir pievērsies arī Senāts – tāpēc apskatām Senāta 2024.gada 5.jūlija spriedumu lietā SKA-84/2024.
Tiesvedības 06:00, 14. Okt. 2024
2024.gada 24.jūnijā tika apstiprināta sankciju 14.pakotne pret Krieviju, un stājās spēkā regula 2024/1745, ar ko groza regulu 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā, papildinot ar 5.s pantu, kas paredz ierobežojumus intelektuālā īpašuma jomā, informē Patentu valde.
Likumdošana 16:01, 7. Okt. 2024
Bez grozījumiem atstāts Administratīvās apgabaltiesas spriedums, ar kuru noraidīts pieteikums par izmaiņu reģistrēšanu zemnieka saimniecības īpašnieku sastāvā, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 16:27, 21. Okt. 2024
Darbiniekam tika piešķirta piemaksa par darbu, kas saistīts ar īpašu risku. Vai darba devējs drīkst bez brīdinājuma vienpusēji atcelt šo piemaksu?
Darba tiesības 06:00, 24. Okt. 2024
Vai atsauce uz Darba likuma 148.pantu attiecināma arī uz darbinieku, piemēram, izpilddirektoru, kurš bieži ceļo un tādēļ birojā vairāk nav, nekā ir, kā arī piedalās sapulcēs, kas notiek brīvdienās, bet neieņem valdes locekļa amatu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Okt. 2024
Ņemot vērā, ka ikdienā papīra dokumentus arvien biežāk aizstāj elektroniski sagatavoti un parakstīti dokumenti, sniedzot prasību vai paskaidrojumu tiesai/šķīrējtiesai, rodas jautājums – vai dokumenta versija skenētā veidā der kā pierādījums tiesā? Vai skenēts dokuments tiek pieņemts kā pierādījums?
Tiesvedības 06:00, 29. Okt. 2024
Eiropas Savienības Vispārējā tiesa norāda, ka valsts iestādēm, kas īsteno ierobežojošos pasākumus, jāpārliecinās, ka iejaukšanās uzņēmuma klientu tiesībās uz īpašumu atbilst Eiropas Savienības Pamattiesību hartai, norāda Eiropas Savienības Tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:15, 12. Sep. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 11:37, 5. Sep. 2024
Ja uzņēmējs vēlas vienā valstī nodibinātā uzņēmuma īstenoto uzņēmējdarbību paplašināt vai pārcelt uz citu valsti, tas var kalpot par iemeslu uzņēmuma atrašanās valsts vai teritorijas maiņai.
Komerctiesības 06:00, 17. Nov. 2023
Mūsdienu digitālajā laikmetā personas datu aizsardzības incidenti notiek arvien biežāk, tādēļ uzņēmumiem ir ļoti svarīgi būt labi sagatavotiem un precīzi apzināties, kā rīkoties, ja šāds datu pārkāpums notiek. Ātras un efektīvas reakcijas nozīmi nevar pārvērtēt, jo nespēja laicīgi ziņot ietekmētajām pusēm un uzraudzības iestādēm var rezultēties nopietnās juridiskās, finansiālās un reputācijas sekās. Kā ziņot par datu aizsardzības pārkāpumiem?
Datu aizsardzība 06:00, 23. Sep. 2024
Kā pārliecināties, vai piešķirtā pilnvara darbiniekam ir spēkā esoša? Vai šādai pilnvarai jābūt apstiprinātai pie notāra, lai tā būtu spēkā esoša? Dzirdēts, ka pilnvarām tiek izmantots QR kods, kas palīdz vieglāk tās atšifrēt un pārbaudīt. Vai uzņēmumam uz pilnvaras arī jānorāda tāds kods? Kādam nolūkam darbojas QR kods?
Lietvedība 06:00, 17. Sep. 2024
Uzņēmums iegādājas daudzdzīvokļu ēku, kurā dzīvo īrnieki. Kā uzņēmumam rīkoties, ja tas nevēlas turpināt noslēgtos īres līgumus, jo ir citi plāni ēkas attīstībai? Vai uzņēmumam ir tiesības īres līgumus lauzt? Vai iespējams iegādāties īpašumu bez šiem noslēgtajiem īres līgumiem?
Klausies
Lietvedība
06:00, 20. Sep. 2024
Kādi ir tie nosacījumi, ko var iekļaut koplīgumā? Piemēram, vai uzņēmums drīkst koplīgumā vienoties, ka ēdināšanas izdevumi tiek apmaksāti neatkarīgi no pirkuma izdarīšanas laika?
Darba tiesības 06:00, 24. Sep. 2024
Senāts 2023.gada 21.decembrī atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts pieteikums par Ekonomikas ministrijas (EM) lēmuma atcelšanu. Lieta nodota jaunai izskatīšanai Administratīvajā apgabaltiesā. Senāts lietu tiesas sēdē mutvārdu procesā izskatīja 2023.gada 6.decembrī, uzklausot procesa dalībniekus.
Jaunākās tiesvedības 09:10, 22. Dec. 2023
Uzņēmums saviem darbiniekiem piešķīris limitu pusdienu iegādei, ko darbinieki var izmantot ik mēnesi, iegādājoties pusdienas ēdnīcā, kas atrodas biroja ēkā. Savukārt, ja ēdināšanas limits tiek pārtērēts, tad uzņēmums pārtērēto starpību atskaita no darba algas. Vai uzņēmums šādi drīkst rīkoties?
Darba tiesības 06:00, 3. Okt. 2024
Š.g. 3.septembra Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, lai Latvijas regulējumā ieviestu Eiropas Savienības pieņemtā Zaļās pārkārtošanās akta prasības, kas tirgotājiem nosaka pienākumu sniegt patērētājiem skaidru, būtisku un ticamu informāciju par precēm, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 16:07, 5. Sep. 2024
Termins “balto apkaklīšu noziegumi” ir ne vien bieži dzirdams filmās un juristu sarunās, bet arī lietots biznesa dzīvē. Tomēr nereti, tiekoties ar klientiem un sadarbības partneriem, ir nācies saskarties ar to, ka izpratne par to, kas tas īsti ir un kā šajos jautājumos var palīdzēt juristi, nav pilnīga.
Komerctiesības 06:00, 6. Sep. 2024
Eiropas Savienības fondu investīcijas ir nozīmīgs instruments Latvijas tautsaimniecības attīstībā, kas uzlabo konkurētspēju, veicina izaugsmi un rada jaunas darbavietas, taču šo investīciju apguvē ir nepieciešams ievērot zināmus nosacījumus, lai piešķirtie līdzekļi tiktu izmantoti pārredzami, atbildīgi un likumīgi. Kādi nosacījumi jāievēro?
Publiskie iepirkumi 06:00, 18. Sep. 2024
Ja dokuments ir sagatavots svešvalodā, iestādēm nereti nepieciešams arī tā tulkojums. Kam drīkst uzticēt dokumenta tulkošanu? Kādām niansēm būtu jāpievērš uzmanība, saņemot tulkojumu?
Klausies
Lietvedība
06:00, 13. Sep. 2024
Darbinieks strādā pašvaldības iestādē, viņam noteikts summētais darba laiks. Darba telpās ir izvietotas videonovērošanas kameras. Vadītājs regulāri pārskata videoarhīva ierakstus un pēc tam pārmet darbiniekiem privāto lietu kārtošanu darba laikā, draudot samazināt gada beigās paredzēto prēmiju vai pārcelt darbā uz citu nodaļu. Vai darbinieku drīkst pārcelt uz citu nodaļu, ja par to nav rakstiskas vienošanās un darba līgumā ir noteikta adrese, kurā veicami darba pienākumi? Papildus norādāms, ka amata aprakstā nekas nav minēts par pārcelšanas iespējām.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 19. Sep. 2024
Obligātās veselības pārbaudes laikā tiek konstatēts, ka darbinieks vairs nevar veikt konkrētos darba pienākumus. Vai darba devējam ir jāpielāgo darba vieta, lai darbiniekam būtu iespējams turpināt darbu? Vai darba devējs drīkst piedāvāt līdzvērtīgu darbu, ja tas ir iespējams, kas attiecīgi nepakļauj konkrētu darbību veikšanai? Vai darba devējs ir tiesīgs atbrīvot no darba darbinieku pēc atzinuma saņemšanas?
Darba tiesības 06:00, 26. Sep. 2024
Nodibinot līgumiskas saistības, darījuma partneris mēdz iekļaut līgumā punktu, kas nodrošina darījuma attiecību izpildi, proti, personas galvojumu par saistību izpildi. Mēdz gadīties, ka līgumos tiek iekļauts tāds termins kā “solidāra atbildība”, kas, līdzīgi kā galvojums, nosaka pienākumu personai uzņemties atbildību, ja pielīgtās saistības netiek pildītas. Ko nozīmē solidārā atbildība un kā tā atšķiras no galvojuma?
Lietvedība 06:00, 27. Sep. 2024
Kā rīkoties, ja darbinieks veselības stāvokļa dēļ vairs nevar turpināt strādāt nolīgto darbu? Kā šis fakts ir jāpaziņo darba devējam? Un kā rīkoties darba devējam, ja viņam ir aizdomas, ka darbinieks veselības stāvokļa dēļ nevar veikt nolīgto darbu, tomēr pats darbinieks tā neuzskata?
Darba tiesības 06:00, 9. Sep. 2024
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi.
Darba tiesības 06:00, 16. Sep. 2024
Vai drīkst patapināt personīgo auto, lai brauktu uz darbu? Kādu nodokļu nomaksa jāveic, patapinot auto?
Komercdarbība 06:00, 1. Okt. 2024
Valsts vides dienests (VVD) pirmo reizi kā uzraugošā iestāde piemērojusi aizvietotājizpildi jeb, citiem vārdiem sakot, pēc tam, kad zemes dzīļu ieguves uzņēmums atteicies pats veikt mērījumus, kas pierāda nelegāli realizētās augsnes apjomu, VVD organizēja šo mērījumu veikšanu uzņēmuma vietā, informē VVD.
Jaunākās tiesvedības 16:30, 26. Aug. 2024
Uzņēmumam radusies jauna produkta ideja, ko nespēj uzreiz realizēt. Kā uzņēmumam aizsargāt ideju, ko vēlas realizēt vēlāk? Vai uz ideju var reģistrēt autortiesības? Vai ideju ir iespējams likumīgi nosargāt?
Intelektuālais īpašums 06:00, 26. Aug. 2024
Saeima 5.oktobrī otrajā – galīgajā – lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”. Ar tiem paredzēts nodrošināt informācijas pieejamību par Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēto tiesību subjektu vai personu tiešu un netiešu sasaisti ar personām, uz kurām attiecas starptautiskās, nacionālās vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) dalībvalstu sankcijas.
Likumdošana 14:17, 5. Okt. 2023
Klients iemaksā naudu savā pakalpojumu kontā, lai saņemtu kādus kredītpunktus, kurus uzkrājot, var iegādāties kādus labumus attiecīgajā uzņēmumā. Vai šādi iemaksātajai naudai un saņemtajiem bonusiem ir jāievēro 2 gadu garantija? Vai uzņēmums var savā akcijas piedāvājumā noteikt, ka šādi kredītpunkti izmantojami līdz konkrētam datumam, tādējādi termiņš sanāk īsāks par 2 gadiem? Vai dāvanu kartē iemaksātajai naudai nav piemērojams 2 gadu derīguma termiņš? Kur novilkt robežu – kuriem pakalpojumiem ir un kuriem nav 2 gadu garantija?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Uzsākot sadarbību ar jauniem partneriem, uzņēmums nereti vēlas gūt pārliecību par potenciālo partneru pagātni. Ko par šādas informācijas iegūšanu saka Vispārīgā datu aizsardzības regula? Vai šādu informāciju iegūt ir legāli? Apskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu.
Tiesvedības 06:00, 19. Aug. 2024
Vai uzņēmums drīkst piesaistīt jaunus darbiniekus, piedāvājot labākus darba apstākļus un bonusus salīdzinājumā ar tiem, kas pienākas esošajiem darbiniekiem?
Darba tiesības 06:00, 22. Aug. 2024
Darbinieks paziņo darba devējam, ka viņš meklēs citu darbu, bet neiedod rakstisku atlūgumu, jo pagaidām vēl nav atradis jaunu darbu. Uzskatām, ka faktiski šis ir darba ņēmēja uzteikums, tomēr Darba likumā (DL) ir noteikts, ka uzteikumam jābūt noformētam rakstveidā. Vai uz šādu situāciju ir attiecināms kāds DL 101.panta darba devēja uzteikuma pamats?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Aug. 2024
2024.gada 24.jūnijā tika apstiprināta sankciju 14.pakotne pret Krieviju, un tajā pašā dienā regula 2024/1745, ar ko groza regulu 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā, tika papildināta ar 5.s pantu, kas paredz ierobežojumus intelektuālā īpašuma jomā, informē Patentu valde.
Likumdošana 13:52, 5. Aug. 2024
Darbinieks piekrīt ieturējumu veikšanai. Varētu domāt, ka lielākā darba devēja problēma atrisināta, jo nav jāvelta cilvēkresursu, laika un finanšu līdzekļi, vēršoties tiesā. Pirmais svarīgais solis ir veiksmīgi pārvarēts, taču līdz galarezultātam vēl ir vairāki nosacījumi, kas darba devējam jāievēro.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Aug. 2024
Šī gada 4.jūnijā Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-23/2024 par tādas datubāzes aizsardzību, ko veido tīmekļvietnē publicēti darba sludinājumi. Senāta spriedums palīdz novērtēt juridiski sarežģītu situāciju, kas tika izšķirta ar savstarpēji pretējiem zemākas instances tiesas spriedumiem, turklāt tās izskatīšanas gaitā Rīgas apgabaltiesa uzdeva prejudiciālos jautājumus Eiropas Savienības Tiesai.
Tiesvedības 06:00, 2. Sep. 2024
Lai uzlabotu pārtikas pircēju informētību par iegādājamo produktu izcelsmes valsti, valdība 2024.gada 13.augustā atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos noteikumus, kas nosaka kārtību, kādā pārtikas tirdzniecības vietās jāizvieto norāde par valsti, kurā ražots pārtikas produkts, informē ZM.
Likumdošana 11:13, 14. Aug. 2024
Zināms, ka ēku pēc būvniecības pabeigšanas ir pienācīgā kārtā jānodod ekspluatācijā. Taču kā rīkoties nomniekam, kurš ir uzzinājis, ka viņa nomātās biroja telpas atrodas ēkā, kura, lai gan izskatās pilnīgi pabeigta, tomēr nav pieņemta ekspluatācijā? Vai nomniekam var uzlikt sodu par ekspluatācijā nenodotu telpu lietošanu? Kā nomnieks var sevi pasargāt no nepatikšanām?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 8. Aug. 2024
Liegumu tālāk nodot radiofrekvenču spektra joslas lietošanas tiesības, kuras elektronisko sakaru uzņēmumam piešķirtas bez maksas, neatbilst Satversmei, tā atzinusi Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 15:35, 17. Jūl. 2024
Uzņēmuma debitoram ir uzsākts maksātnespējas process. Kādas ir kreditoru iespējas atgūt līdzekļus, ja parādniekam ir pasludināta maksātnespēja? Kā kreditoram pieteikt prasījumu?
Komerctiesības 06:00, 12. Jūl. 2024
Šī brīža sarežģītajā ģeopolitiskajā vidē, kur arvien biežāk tiek ieviesti progresējoši komplicētāki ierobežojošie pasākumi jeb sankcijas, uzņēmumiem jāspēj orientēties mainīgajā normatīvajā regulējumā un pielāgot savu darbību, lai izvairītos no nelabvēlīgām juridiskām sekām. Skaidrojam, kādi noteikumi būtu jāiekļauj līgumos, lai tie būtu atbilstoši noteiktajām sankcijām.
Lietvedība 06:00, 19. Jūl. 2024
Kā palielināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitālu un kas jāiekļauj pamatkapitāla palielināšanas noteikumos? Kas būtu jāizvērtē uzņēmumam, pieņemot lēmumu palielināt pamatkapitālu? Vai obligāti kopā ar pamatkapitāla palielināšanas noteikumiem jāiesniedz arī jauno dalībnieku pieteikumi daļu iegūšanai?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 2. Aug. 2024
2024.gada 1.jūlijā stājas spēkā grozījumi Komercķīlas likumā, kas nosaka veidu, kā akcijas turpmāk varēs ieķīlāt, informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 16:07, 17. Jūl. 2024
Darba vietā notiek ikgadēja dezinfekcija, kuras laikā biroja telpās neviens nedrīkst atrasties. Uzņēmumam nav iespējams nodarbināt darbiniekus attālināti, jo darba process to neļauj. Vai darba devējs drīkst šajā dienā piešķirt darbiniekiem neapmaksātu brīvdienu?
Darba tiesības 06:00, 4. Jūl. 2024
Uzņēmums izvietojis videonovērošanas kameras pie sev piederoša nekustamā īpašuma, līdz ar to tiek fiksēti visi garāmgājēji. Vai uzņemtie videoieraksti nozīmē, ka tiek veikta datu apstrāde? Kā nepārkāpt datu aizsardzības tiesības?
Komercdarbība 06:00, 25. Jūl. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Aktualitātes 13:00, 5. Jūl. 2024
Kā pārliecināties, vai ārvalstī izsniegtam dokumentam ir juridiskais spēks arī Latvijā? Vai, gluži pretēji, kā rīkoties, ja ārvalstu partneris lūdz iesniegt Latvijā izsniegtu dokumentu, lai izmantotu to savā mītnes valstī, kas ir Hāgas konvencijas “Par ārvalstu publisku dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu” dalībvalsts?
Komerctiesības 06:00, 10. Feb. 2023
Darbinieks 1.maijā nosūtīts strādāt uz Lietuvu. Latvijā šī ir svētku diena, bet Lietuvā – parasta darba diena. Savukārt, cits darbinieks nosūtīts strādāt uz Vāciju, lai 6 mēnešus strādātu kādā būvniecības objektā. Vai nosūtītajam darbiniekam ir jāstrādā, kad Vācijā ir svētki, jo Latvijā tādu nav, līdz ar to atpūsties ir iespējams tad, kad svētki ir Latvijā. Kā ar darba samaksu šādās situācijās?
Darba tiesības 06:00, 9. Jūl. 2024
Uzsākot kopīgu biznesu vai ieguldot finansiālos līdzekļus jau esošā projektā, topošie biznesa partneri bieži vien ir optimisma pilni par savu izloloto biznesa ideju realizāciju un sadarbības attiecībām, kas balstās uz savstarpēju cieņu un uzticēšanos. Tomēr prakse rāda, ka biznesa plāni mēdz nerealizēties, kā iecerēts, un pat vissaticīgākajās partnerattiecībās var iestāties sasalums. Vai, gluži pretēji, uzsāktais projekts var izrādīties pārāk veiksmīgs, agrāk vai vēlāk noslēdzoties ar kāda biznesa partnera izstumšanu no sabiedrības. Viens no biežākajiem biznesa neizdošanās iemesliem ir tieši strīdi starp dalībniekiem.
Lietvedība 06:00, 8. Jūl. 2024
Platformu darbinieki bieži vien darbojas kā pašnodarbinātie vai neatkarīgie līgumslēdzēji, lai gan praksē viņu darba apstākļi bieži vien līdzinās tradicionālajiem darbiniekiem, un tas nozīmē, ka šie darbinieki nesaņem līdzvērtīgas sociālās garantijas, salīdzinot ar "parastajiem" darbiniekiem. Lai risinātu šo problēmu, 2024.gada 30.maijā Eiropas Parlaments pieņēma jaunu direktīvu par darba nosacījumu uzlabošanu platformu darbā.
Darba tiesības 06:00, 15. Jūl. 2024
Ikviena dzīvē var rasties situācijas, kurās vienlaikus nav iespējams būt vai arī trūkst zināšanas un prasmes kāda jautājuma risināšanai. Šādos gadījumos ieteicams pilnvarot kādu personu pārstāvībai. Ņemot vērā, ka pilnvaru veidi atšķiras, skaidrojam to atšķirības.
Lietvedība 06:00, 24. Jūl. 2024
Piedāvājumu vērtēšana ir būtiska iepirkuma daļa, kuras mērķis ir nodrošināt godīgu un efektīvu iepirkuma procedūru. Šajā posmā iepirkumu veicējs (pasūtītājs) pārbauda piedāvājumu atbilstību iepirkuma dokumentācijas prasībām, un tās laikā bieži vien tiek konstatētas tādas neatbilstības kā nepiemērota pretendenta atzīšana par uzvarētāju, piedāvājumu neatļauta papildināšana, tehniskajai specifikācijai neatbilstoša piedāvājuma pieņemšana un piedāvājuma līgumcenas pārsniegšana 150% apmērā no paredzamās līgumcenas. Kam pievērst uzmanību, lai piedāvājums iepirkumā atbilstu prasībām?
Publiskie iepirkumi 06:00, 31. Jūl. 2024
No 2024.gada 16.jūlija personām ar Baltkrievijā reģistrētiem vieglajām pasažieru automašīnām – liegts iebraukt Eiropas Savienībā caur Latvijas–Baltkrievijas un Latvijas–Krievijas robežšķērsošanas vietām, ko paredz regula 2024/1865.
Likumdošana 13:18, 15. Jūl. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:15, 2. Aug. 2024
Darbiniekam nepieciešami dokumenti, kas pierādītu viņa darba stāžu līdz 1996.gadam. Vai un kur šādu informāciju iespējams iegūt, ja darbiniekam nav saglabājušās darba grāmatiņas?
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2024
Pie lasītājiem jau devies jauns profesionālais žurnāls “iFiT”, kurā ik mēnesi tiks apskatīts plašs
tēmu loks, kas aktuāls katram uzņēmumam – nodokļi, grāmatvedība un finanšu
vadība, darba un komerctiesību, kā arī vadības tēmas.
Aktualitātes 16:28, 6. Jan. 2023