Tiesību akti, kas nosaka ierobežojumus rīcībai ar nekustamo īpašumu un par to paredzētās kompensācijas, nav pilnīgi un sakārtoti. Tie ir fragmentāri, nav saskaņoti ar visām iesaistītajām nozarēm, daudzos gadījumos vērojams pat konsekvences trūkums kompensāciju noteikšanā un samērīguma neievērošana ierobežojumu kritēriju noteikšanā. To atklāj Tiesībsarga biroja uzdevumā veiktais pētījums “Nekustamā īpašuma apgrūtinājumu un kompensāciju kartēšana”. Tiesībsarga birojs līdz 2025.gada 6.jūlijam sagaida skaidru Ministru kabineta redzējumu par jomas sakārtošanu.
Aktualitātes 15:40, 20. Mar. 2025
Lai gan šobrīd konkurences tiesību joma ir stingri reglamentēta un uzraudzības iestādes ir tiesīgas piemērot apjomīgus sodus, konkurences tiesību pārkāpumi dažādās to izpausmēs tomēr notiek salīdzinoši bieži. Kādā kārtībā risināmas šādas kategorijas zaudējumu lietas, kā aprēķināt un pierādīt radītos zaudējumus konkurences tiesību pārkāpuma rezultātā, kā arī, kāda loma šajā procesā ir Konkurences padomes (KP) jaunajām funkcijām – palīdzības sniegšanai publiskajiem pasūtītājiem zaudējumu apzināšanā un aprēķināšanā.
Konkurences tiesības 06:00, 28. Mar. 2025
Nav retums, ka negodprātīgs parādnieks mēģina izvairīties no saistībām, atsavinot savu mantu, lai kreditoriem nebūtu uz ko vērst piedziņu. Šādos gadījumos kreditoru tiesību aizsardzības nodrošināšanai var vērtēt, vai pastāv pamats vērsties ar iesniegumu policijā par iespējamu krāpšanu vai arī pastāv iespēja izmantot tādu tiesību institūtu kā Actio Pauliana.
Tiesvedības 06:00, 14. Mar. 2025
Esam autoru kolektīvs, kas apvienojušies vienā uzņēmumā. Viens no šī uzņēmuma iepriekšējiem darbiniekiem (nestrādā ar autoru kolektīvu jau 10 gadus, bet bijis tā dibinātājs) nolēmis reģistrēt uzņēmuma nosaukumu kā preču zīmi. Pārējie uzņēmumā domā, ka tas ir tāpēc, lai šo nosaukumu uzņēmums vairs nevarētu izmantot, izstrādājot materiālus, izdodot grāmatas un vadot seminārus. Vai drīkst reģistrēt konkrētu preču zīmi ar nolūku neļaut citiem autoriem, biedriem, līdzīpašniekiem izmantot šo nosaukumu?
Komercdarbība 09:00, 20. Mar. 2025
Senāts 2024.gadā ir sagatavojis virkni nolēmumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā gan darba devējiem, gan darbiniekiem.
Tiesvedības 06:00, 3. Apr. 2025
Lai sekmētu daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku tehniskā stāvokļa uzlabošanu un energoefektivitāti, nosakot plašāku tiesību apjomu dzīvojamo māju pārvaldniekiem, 2025.gada 7.janvāra apstiprināti grozījumi Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 13:54, 8. Jan. 2025
Ja nekustamais īpašums tiek iegādāts izsolē, cik ilgā laikā iepriekšējiem īpašniekiem īpašums jāatstāj? Vai jaunais īpašnieks drīkst rīkoties ar īpašumu uzreiz pēc izsoles?
Civiltiesības 06:00, 17. Dec. 2024
Viena un tā paša strīda vairākkārtēja izskatīšana starp tām pašām pusēm var radīt nenoteiktību un mazināt tiesisko stabilitāti. Šī iemesla dēļ Latvijas un Eiropas Savienības (ES) tiesību pamatprincips ir res judicata, kas nodrošina spēkā stājušos spriedumu negrozāmību un galīgumu. Vairāki ES normatīvie akti reglamentē tās dalībvalstu pienākumu automātiski atzīt citās dalībvalstīs pieņemtus un spēkā stājušos spriedumus civillietās, komerclietās, ģimenes un mantojuma lietās, tomēr administratīvajām lietām šāds visaptverošs mehānisms nepastāv.
Tiesvedības 06:00, 8. Nov. 2024
Zīmoga nospiedums dokumentos nav jaunums, tomēr pēdējos gados ir aktualizējies jautājums par zīmogu elektroniskā formā jeb e-zīmogu. Tas ir instruments, kas ļauj piešķirt dokumentiem autentiskumu un drošību digitālajā vidē. Apskatām, kas un kādos gadījumos var lietot e-zīmogu, un kāds ir tā juridiskais spēks.
Lietvedība 06:00, 13. Dec. 2024
Mediācijas koncepts ir ļoti sens, taču mūsdienu izpratnē, mediācija kā strukturēts process ir salīdzinoši jauna metode strīdu risināšanā. Mediāciju kā vienu no alternatīvo strīdu risināšanas līdzekļiem var izmantot, lai atrisinātu dažādus strīdus. Visbiežāk tā tiek izmantota ģimenes, komerctiesību un darba tiesību strīdos.Bet vai mediācija būtu efektīvs strīdus risināšanas rīks arī apdrošināšanas tiesībās? To pētīsim šajā rakstā.
Tiesvedības 06:00, 4. Dec. 2024
Praksē bieži ir sastopami gadījumi, kad apdrošinātājs savā prasībā par zaudējumu atlīdzināšanu atsaucas uz subrogācijas tiesībām. Tomēr apdrošināšanas līgumu tiesisko attiecību kontekstā subrogācijas jēdziens joprojām nav plaši saprotams. Skaidrojam!
Komerctiesības 06:00, 6. Nov. 2024
Ierosināta lieta par Civillikuma 637.panta atbilstību Satversmes 92.panta pirmajam teikumam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:57, 14. Nov. 2024
Sagatavoti grozījumi Konkurences likumā, lai arī tirgus dalībnieku amatpersonām noteiktu atbildību par konkurences tiesību pārkāpumiem, tas ir, par aizliegtas vienošanās pārkāpumiem, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 13:52, 14. Nov. 2024
Personai ārvalstī ar tiesas spriedumu piemērots sods – autovadītāja tiesību izmantošanas aizliegums uz noteiktu laiku. Vai šāds aizliegums ir saistošs arī Latvijā? Kā potenciālais darba devējs var zināt, vai darbiniekam / potenciālajam darbiniekam ir šāds sods?
Klausies
Civiltiesības
06:00, 5. Sep. 2024
Satversmes tiesā ierosināta lieta par Elektroenerģijas tirgus likuma 31.2panta atbilstību Satversmes 92.pantam un Ministru kabineta Nr.560 “Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, kā arī par cenu noteikšanas kārtību un uzraudzību” apakšpunktu atbilstību Satversmes 105.pantam, informē tiesa.
Jaunākās tiesvedības 16:11, 25. Sep. 2024
Eiropas Savienības Vispārējā tiesa norāda, ka valsts iestādēm, kas īsteno ierobežojošos pasākumus, jāpārliecinās, ka iejaukšanās uzņēmuma klientu tiesībās uz īpašumu atbilst Eiropas Savienības Pamattiesību hartai, norāda Eiropas Savienības Tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:15, 12. Sep. 2024
Praksē juristi atsevišķu tiesību normu iztulkošanai vai attiecīgā likuma mērķa vai tajā ietvertā jēdziena būtības un likumdevēja gribas noskaidrošanai izmanto likumprojektu anotācijas, atsaucoties uz tām tiesvedību procesuālajos dokumentos un citos juridiskajos dokumentos, sarakstēs vai diskusijās, tāpat anotācijas tiek izmantotas arī juristu zinātniskajā pētniecības darbā un juridiska satura rakstu tapšanā. Vai likumprojekta anotācijas izmantošanai kā tiesību palīgavotam ir kāda robeža?
Tiesvedības 06:00, 28. Aug. 2024
Lai sekmētu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju atjaunošanu un atbilstošu uzturēšanu, 2024.gada 30.maijā pieņemti grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā. Tie dod iespēju dzīvokļu īpašniekiem par mājai būtiskiem jautājumiem lemt arī tad, ja daļa iedzīvotāju neiesaistās šo jautājumu risināšanā. Ko mainīs šie grozījumi? Kad māju kopības varēs just to darbību?
Komerctiesības 06:00, 14. Aug. 2024
Lai palielinātu legāla satura patēriņu un nodrošinātu autortiesību un blakustiesību īpašnieku tiesību aizsardzību ne vien audiovizuālo pakalpojumu jomā, bet arī citās radošajās nozarēs, izstrādāti un š.g. 23.jūlija valdības sēdē apstiprināti grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, informē Kultūras ministrija.
Likumdošana 09:43, 24. Jūl. 2024
Jebkurai personai saskaņā ar Satversmes normām ir tiesības uz vārda brīvību, tostarp arī tiesības vērsties pie valsts un pašvaldības iestādēm ar lūgumu par to rīcībā esošas informācijas izsniegšanu. Vai persona drīkst lūgt iestādes skaidrojumu par kādu tās kompetencē esošu jautājumu un vai iestādei sniegtais lēmums ir jāpamato? Vai tas ir atbilstoši kārtībai, kas noteikta Iesniegumu likumā? Analizējam Senāta atziņas!
Tiesvedības 06:00, 12. Jūn. 2024
Vai darba devējs vai valde/padome drīkst noteikt aizliegumus uzņēmuma stratēģiski svarīgiem darbiniekiem – valdes locekļiem – ārpus darba nodarboties ar ekstrēmām aktivitātēm, kuru rezultātā tie var gūt smagu traumu? Šāds aizliegums tiek pamatots, ka tad, ja valdes loceklis veiks pārgalvīgas darbības un gūs traumu, viņam iestāsies darbnespēja, kas būtiski ietekmēs uzņēmuma darbību.
Darba tiesības 06:00, 2. Jūl. 2024
Darbinieka atstādināšana var būt nepieciešama dažādu iemeslu dēļ, piemēram, darba disciplīnas pārkāpumu izmeklēšanas, darba drošības noteikumu neievērošanas vai citu nopietnu pārkāpumu gadījumā. Darba devējam ir jāievēro noteiktas procedūras un jānodrošina, ka atstādināšana notiek saskaņā ar tiesību aktiem. Tas ir svarīgi, lai aizsargātu darbinieka tiesības un novērstu nepamatotu vai nelikumīgu atstādināšanu, kā arī – lai izvairītos no juridiskām problēmām un strīdiem.
Darba tiesības 06:00, 31. Mar. 2025
Mobinga jautājumi darba tiesībās ir aktuāli jau vairākus gadus, taču arvien biežāk veidojas situācijas, kad darbinieki izmanto mobinga jēdzienu kā instrumentu, lai sasniegtu sev vēlamo rezultātu, atriebtos vai pat ļaunprātīgi iegūtu materiālu labumu no darba devēja. Šāds gadījums, kura analīze sniedz vērtīgas mācības, nesen novērots kādā uzņēmumā.
Tiesvedības 06:00, 25. Mar. 2025
Iznomātājs, kurš nodevis nomā nekustamo īpašumu, var nonākt situācijā, kurā tas kļūst par parādnieku. Pret nomas priekšmetu var tikt vērsta piedziņa, kā rezultātā tiek rīkota izsole. Tādēļ bieži vien nomniekam rodas jautājums, vai nekustamā īpašuma izsoles gadījumā var tikt skartas viņa nomas tiesības.
Komerctiesības 06:00, 15. Mai. 2024
Tiesas un tiesneša neatkarības princips ir demokrātiskas valsts neatņemama sastāvdaļa, un tas ir nostiprināts tiesību aktos, kā arī ir viens no tiesnešu ētikas pamatprincipiem. Tas rada priekšnosacījumus taisnīgai strīdu izskatīšanai un aizsargā personu tiesības un likumīgās intereses. Tomēr ir arī vairāki gadījumi, kad tiesnesis nav tiesīgs piedalīties lietas izskatīšanā – tostarp, ja viņam pieteikts objektīvs noraidījums, kas tiek pieņemts.
Tiesvedības 06:00, 1. Apr. 2025
Galvojums ir efektīvs tiesību pastiprināšanas līdzeklis, ar kuru kreditors var aizsargāties pret parādnieka iespējamām grūtībām īstenot saistību izpildi. Kādos gadījumos šāds līgums tiek prasīts, ko tajā rakstīt, kādi riski var būt to slēdzot un, kādu drošību sniedz galvojuma līgums – šie jautājumi apskatīti publikācijā.
Lietvedība 06:00, 19. Mar. 2025
Ierosināta lieta par Ministru kabineta noteikumu Nr.350 “Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumi” 142.4punkta atbilstību Satversmes 91.panta pirmajam teikumam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 14:12, 23. Mai. 2024
Darba devēja pienākums ir darba līgumā ietvert darbinieka arodu, amatu, specialitāti atbilstoši Profesiju klasifikatoram un vispārīgu nolīgtā darba raksturojumu. Likums neprasa, lai darba līgumā būtu detalizēti aprakstīti pilnīgi visi iespējamie darbinieka pienākumi, tāpēc darba devēji mēdz iekļaut teikumu, ka “darbiniekam ir pienākums veikt arī citus darba devēja noteiktos pienākumus.” Tas gan nenozīmē, ka darbiniekam ir pienākums veikt pilnīgi visus darba devēja uzdotos darbus un izpildīt visus rīkojumus.
Darba tiesības 06:00, 18. Mar. 2025
Darbaspēka trūkuma negatīvās ietekmes mazināšanai un plašāku nodarbinātības iespēju nodrošināšanai vietējiem darba meklētājiem 2025.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.55 “Par ārzemnieku nodarbināšanu”.
Darba tiesības 06:00, 10. Mar. 2025
Senāta Krimināllietu departaments atteicies ierosināt kasācijas tiesvedību krimināllietā, kurā kāds vīrietis apsūdzēts ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumā, kā rezultātā cietušajai nodarīti smagi miesas bojājumi, kas izraisīja nāvi.
Jaunākās tiesvedības 15:13, 31. Mar. 2025
Darbinieks ar darba devēju noslēdzis darba līgumu pirms septiņiem gadiem. Šajā laika periodā darbinieks bijis darbā un strādājis kopumā tikai trīs gadus, pārējā laikā bijis bērna kopšanas atvaļinājumā vai darbnespējīgs. Kādā apmērā izmaksājams atlaišanas pabalsts, ja tiek izbeigtas darba tiesiskās attiecības?
Darba tiesības 09:00, 3. Apr. 2025
Kopš Latvijā sāka izmantot ūdens skaitītājus, regulāri ir strīdi un domstarpības par veidu un kārtību, kā precīzi uzskaitīt patērēto ūdens daudzumu dzīvokļos, un ko darīt ar starpību starp mājas kopējo ūdens skaitītāju un dzīvokļos fiksēto patēriņu.
Tiesvedības 06:00, 12. Mar. 2025
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko martā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 14:10, 2. Apr. 2025
Augstākās tiesas Senāts 2024.gada 20.decembrī pieņēma spriedumu lietā SKA-256/2024, kurā fiziska persona lūdza atlīdzināt kaitējumu, kas nodarīts ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) prettiesisku faktisko rīcību, bez pieteicēja atļaujas izmantojot un izplatot viņa personas datus videosižetā. Šajā lietā Senāts arī vērsās Eiropas Savienības Tiesā (EST) un prejudiciālās procedūras ietvarā gūtās atbildes bija būtiskas nacionālā sprieduma pieņemšanā.
Tiesvedības 06:00, 17. Feb. 2025
Ierosināta lieta par Ministru kabineta noteikumu normu, kas noteica, ka ūdens patēriņa starpības sadales kārtību nepiemēro, bet ūdens patēriņa starpību sadala atbilstoši atsevišķo īpašumu skaitam starp tiem dzīvokļu īpašniekiem (ja tādi ir dzīvojamā mājā), kuru atsevišķajos īpašumos ūdens patēriņa skaitītāji nav uzstādīti, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 11:08, 19. Mar. 2025
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko februārī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:43, 6. Mar. 2025
Tādi uzņēmumi kā tūroperatori, autostāvvietu nomas pakalpojumu sniedzēji un e-komercijas uzņēmumi savā biznesā darbojas arī kā starpnieks starp līgumslēdzējiem un šajā statusā kaut neilgu brīdi tur pie sevis naudas līdzekļus, kas pienākas vienam no līgumslēdzējiem. Kādos gadījumos jākļūst par licencētu maksājumu pakalpojumu sniedzēju un vai to var nedarīt?
Komerctiesības 06:00, 4. Apr. 2025
Neskatoties uz to, ka piespiedu darbs kā tāds ir aizliegts gandrīz 100 gadus, tas joprojām ir sastopams visās pasaules valstīs. Lai šo problēmu censtos mazināt, pieņemta regula, kas Eiropas Savienības (ES) tirgū aizliegs produktus, kas izgatavoti, izmantojot piespiedu darbu.
Darba tiesības 06:00, 20. Mar. 2025
Turpinām aplūkot mūsu redakcijas ieskatā interesantāko februārī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 12:54, 11. Mar. 2025
2025.gada 14.janvārī Eiropas Savienības (ES) darba devēju konfederāciju informācijas telpu pārpildīja ziņa par Eiropas Savienības Tiesas (EST) publicēto ģenerāladvokāta Nikolaja Emiliou atzinumu par direktīvas 2022/2041 par adekvātām minimālajām algām ES lietu C‑19/23 "Dānijas Karaliste pret Eiropas Parlamenta Eiropas Savienības Padomi". Kāpēc šī ziņa bija un ir nozīmīga?
Tiesvedības 06:00, 21. Mar. 2025
Mēdz būt gadījumi, kad darba devējs prasa darbiniekiem būt gataviem ierasties darbā ārpus darba laika, piemēram, svētku dienās. Vai laiks, kas pavadīts, darbiniekam esot gatavībā, būtu viņam jākompensē un, vai tas būtu jādara arī tad, ja darbinieks iepriekš par šādu iespējamību ticis informēts?
Darba tiesības 06:00, 24. Mar. 2025
2025.gada 1.aprīlī stājas spēkā grozījumi tiesas izdevumos un valsts nodevas apmēros. Izmaiņas ir būtiskas, un tās ietekmēs ikvienu personu, kas vēlas vērsties tiesā ar prasību. Valsts nodevu reforma civillietās ir vērsta uz tiesas pieejamības veicināšanu un ar šiem grozījumiem tiek cerēts, ka tiesu sistēma kļūs pieejamāka.
Komerctiesības 06:00, 26. Mar. 2025
Nekas nav nemainīgs, viss plūst un mainās! Arī darba tiesiskajās attiecībās notiek attīstība, kuras dēļ var būt nepieciešams veikt grozījumus darba līgumā vai izteikt to jaunā redakcijā. Kādās situācijās grozījumi darba līgumā būtu jāveic un kā to izdarīt pareizi? Ko darīt darba devējam, ja darbinieks izmaiņas atsakās parakstīt. Šie un citi jautājumi rakstā aplūkoti detalizētāk.
Darba tiesības 06:00, 27. Mar. 2025
Eiropas Savienības Tiesa 2025.gada 20.martā pieņēma spriedumu lietā C-365/23, nosakot, ka līguma noteikums, kas jaunam sportistam paredz pienākumu maksāt daļu no saviem ienākumiem, ja viņš kļūst par profesionālu sportistu, var būt negodīgs.
Jaunākās tiesvedības 09:16, 26. Mar. 2025
Lai nodrošinātu iedzīvotājiem ērtāku piekļuvi saviem veselības datiem neatkarīgi no atrašanās vietas Eiropas Savienības teritorijā un veicinātu veselības datu izmantošanu zinātniskos un sabiedrības veselības nolūkos, 2025.gada 26.martā stājās spēkā regula 2025/327 par Eiropas veselības datu telpu, kas tiks ieviesta pakāpeniski turpmāko piecu gadu laikā, informē Veselības ministrija.
Likumdošana 15:05, 28. Mar. 2025
2025.gada 22.martā stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.950 “Nelaimes gadījumu darbā izmeklēšanas un uzskaites kārtība”, precizējot, ka arī valsts aizsardzības civilā dienesta veicējiem tiks izmeklēti un uzskaitīti nelaimes gadījumi.
Likumdošana 12:06, 26. Mar. 2025
Trešo valstu pilsoņiem, kuriem nav Latvijā izsniegta vīza vai uzturēšanās atļauja, pirms ieceļošanas Latvijā būs jāsniedz konkrētas ziņas par sevi, radiniekiem un ceļojuma mērķi, informē Saeimas Preses dienestā.
Likumdošana 09:00, 27. Mar. 2025
Pārbaudīt ārvalstu investora juridisko statusu un pārstāvības tiesības sākotnēji var šķist lieki, tomēr šī pārbaude ir ļoti būtiska. Darījumu noslēgšana ar neeksistējošu komersantu vai personu, kas nav tiesīga pārstāvēt komersantu, var radīt smagas sekas – no darījuma spēkā neesības līdz finansiāliem zaudējumiem un tiesvedībām. Tāpēc pirms jebkādas sadarbības uzsākšanas ar ārvalstu partneri nepieciešams pārliecināties par otras puses tiesībām slēgt attiecīgo darījumu.
Komerctiesības 06:00, 26. Feb. 2025
Lai veicinātu iedzīvotāju piekļuvi tiesu sistēmai, stiprinot taisnīgumu un tiesiskumu, 2025.gada 1.aprīlī stājas spēkā grozījumi Civilprocesa likumā. Grozījumi likumā paredz efektīvāku pagaidu aizsardzību pret vardarbību un taisnīgāku tiesāšanās izdevumu noteikšanu ģimeņu strīdos, atvieglos valsts nodevu aprēķināšanas kārtību, kā arī izmaiņas pilnveidos piespiedu izpildīšanas brīdinājuma kārtību, padarot to ātrāku un vienkāršāku, norāda Tieslietu ministrija.
Likumdošana 16:05, 1. Apr. 2025
Birokrātijas mazināšanas rīcības grupa tikās 2025.gada 31.martā, lai vienotos par pirmajām jomām, kurās mazināt administratīvo slogu. Tikšanās laikā tika secināts, ka uzlabojumi būs sasniedzami, veicinot datu apmaiņu starp iestādēm, tādējādi samazinot iedzīvotājiem pieprasāmās informācijas daudzumu. Tāpat būtu vienkāršojams dažādu pakalpojumu saņemšanas process un iestāžu saziņa, korespondence ar klientiem, informē Ministru kabinets.
Aktualitātes 15:57, 1. Apr. 2025
Kriminālprocesā un administratīvo pārkāpumu lietvedībā nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas likums nodrošina privātpersonu tiesības uz taisnīgu un atbilstīgu atlīdzinājumu par mantisku un nemantisku kaitējumu, kas radies kriminālprocesa izmeklēšanas ietvaros izmeklēšanas iestādes prettiesiskas vai nepamatotas rīcības dēļ. Kādos tieši gadījumos iespējams pieprasīt kompensāciju par kriminālprocesa izmeklēšanas ietvaros radušos kaitējumu un ko šis likums saka par gadījumiem, kad zaudējumi radīti juridiskajām personām?
Tiesvedības 06:00, 5. Feb. 2025
Darbinieks ir spiests kavēt darbu piespiedu kārtā, laikā, kad tā sniegtie pakalpojumi ir ļoti nepieciešami, piemēram, Covid-19 pandēmijas laikā, jo darba devējs noslēdzis ar darbinieku darba līgumu uz nenoteiktu laiku, lai arī tas neatbilst nevienam no Darba likuma 44.pantā paredzētajiem īslaicīga darba veidiem, tādā veidā liedzot saņemt piemaksu par darbu Covid-19 laikā. Vai darba devējs rīkojies prettiesiski? Vai darbiniekam ir tiesības uz piemaksām, ja darbs tiek kavēts piespiedu kārtā?
Darba tiesības 06:00, 15. Apr. 2024
2025.gada 11.februārī jaunai izskatīšanai nodota lieta par Tiesu ekspertu padomes lēmumu, ar kuru personai izbeigta tiesu ekspertes sertifikāta darbība. Senāts iepriekš bija vērsies Satversmes tiesā, jo secināja, ka lietā piemērojamā tiesību norma nesamērīgi ierobežo personas tiesības, kuras aizsargā Satversme, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:51, 11. Feb. 2025
Satversmes tiesas 2021.gada 8.aprīļa spriedums lietā 2020-34-03 paredz nodrošināt ekonomisko un sociālo aizsardzību personām, kas likumā noteiktajā kārtībā ir noslēgušas partnerību, konkrētajā lietā mantojuma atstājēja partnerim piemērojot samazinātu valsts nodevu par mantotā īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā. Tomēr spēkā esošajā regulējumā šāda iespēja nav paredzēta, tāpēc Tieslietu ministrija rosinājusi izmaiņas.
Tiesvedības 06:00, 2. Mai. 2024
Vai individuālā komersanta (IK) prokūrists var veikt saimniecisko darbību IK vārdā un saņemt ienākumus, ja IK neveic aktīvu saimniecisko darbību? Kad beidzas IK izdotā prokūra?
Komercdarbība 09:00, 21. Mai. 2024
Noslēdzot darba līgumu, darba devējs uzņemas darbiniekam nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus, tostarp arī darbinieka tiesības uz atpūtu. Nereti darbiniekiem ir nepieciešamība izmantot arī atvaļinājumu avansā, taču darba devējs nevēlas piekrist šādam lūgumam, pamatojot atteikumu ar to, ka darbinieks vēl nav uzkrājis atvaļinājuma dienas.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Feb. 2025
Trešo valstu pilsoņiem, kuriem nav Latvijā izsniegta vīza vai uzturēšanās atļauja, pirms ieceļošanas Latvijā būs jāsniedz konkrētas ziņas par sevi, radiniekiem un ceļojuma mērķi. Šādas izmaiņas Imigrācijas likumā un grozījumus Latvijas Republikas valsts robežas likumā 2025.gada 3.aprīlī galīgajā lasījumā atbalstīja Saeima. Izmaiņas nepieciešamas, lai stiprinātu valsts drošību un robežas apsardzības efektivitāti, norāda Saeima.
Likumdošana 12:15, 3. Apr. 2025
Uzņēmumu apvienošanās ir nozīmīga ekonomikas sastāvdaļa, kas var būtiski ietekmēt tirgus struktūru un konkurenci. Dažādi Baltijas pētījumi liecina, ka uzņēmēji nezaudē vēlmi apvienoties. Lai šādu darījumu dēļ neciestu konkurence un tiktu aizsargātas patērētāju intereses, Latvijas un Eiropas Savienības regulējums paredz gadījumus, kad uzņēmumu apvienošanās ir jāpaziņo Konkurences padomei vai Eiropas Komisijai un jāsaņem šo iestāžu atļauja. Rakstā iztirzāti apstākļi, kad šāda paziņošana ir obligāta, un kādas ir iespējamās sekas, ja šis pienākums netiek izpildīts.
Konkurences tiesības 06:00, 17. Mar. 2025
Dažādos dokumentos – vai tie būtu līgumi, personāla vai grāmatvedības dokumenti – vietā, kur jānorāda fiziskās personas adrese, nereti nākas aizdomāts – kura adrese jānorāda? Deklarētā vai faktiskās dzīvesvietas adrese? Šoreiz apskatām, kuros dokumentos un gadījumos obligāta ir deklarētā adrese.
Lietvedība 06:00, 25. Feb. 2025
Kriminālprocesa likuma normas, kas nosaka noziedzīgi iegūtas mantas izcelsmes pierādīšanu tādā procesā par noziedzīgi iegūtu mantu, kas izdalīts no kriminālprocesa par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, atbilst Satversmei, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 12:54, 14. Mar. 2025
Skatot blakus sūdzību par Administratīvās rajona tiesas tiesneša lēmumu daļā, ar kuru atteikts pieņemt personas pieteikumu par pienākuma uzlikšanu Datu valsts inspekcijai (DVI) veikt jaunu pārbaudi pēc būtības strīdā par datu pārzines veikto personas datu apstrādes tiesisko pamatu, atzīts, ka DVI lēmums, ar kuru noraidīta personas sūdzība, ir administratīvais akts, kuru tiesai ir pienākums pārbaudīt pilnībā, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 11:24, 7. Mar. 2025
2024.gada otrajā pusē publiskajā telpā izskanēja grupas “Līvi” dibinātāja un bijušā dalībnieka centieni aizliegt pārējiem grupas biedriem izmantot nosaukumu “Līvi” koncertos, izdodot jaunu mūziku un citur. Tas kalpoja par vēl vienu atgādinājumu tam, cik svarīgi preču zīmi reģistrēt savlaicīgi, bet, vai bijušais grupas dalībnieks drīkst iesniegt prasību reģistrēt grupas nosaukumu kā preču zīmi un kas notiks tālāk? Skaidrojam!
Klausies
Komerctiesības
06:00, 7. Mar. 2025
Ja īpašumā neatļauti uzturas nepiederošas personas vai uzturas personas, kurām ir nomas līgums, bet šīs personas nepilda saistības, var vērsties tiesā/šķīrējtiesā. Tomēr tiesu praksē novēroti gadījumi, kad prasības iesniedzējs, izsakot lūgumu tiesai, ir vēlējies panākt ko vienu, taču rezultāts ir pavisam cits. Tādēļ ir būtiski pārliecināties par juridisko terminu nozīmi un pareizu to pielietojumu. Sniedzot prasības pieteikumu tiesā par telpu atbrīvošanu, svarīgi izprast juridisko terminu “atbrīvot telpas” un “izlikt no telpām” nozīmi.
Tiesvedības 06:00, 7. Feb. 2025
Būvniecības regulējums ir diezgan sarežģīts un sadrumstalots – to veido gan Būvniecības likums, gan dažādu speciālo likumu tiesību normas. Turklāt detalizētas prasības būvniecībai nosaka arī Ministru kabinets un katra pašvaldība attiecībā uz savu administratīvo teritoriju. Ko darīt, ja šie normatīvie akti nonāk pretrunā viens otram? Vienu šādu situāciju vērtējis Senāts lietā par daudzstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas būvniecības ieceri.
Tiesvedības 06:00, 8. Jan. 2025
Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada laikā izskatījusi vairākas lietas, kurās gūtās atziņas varētu interesēt lielu daļu uzņēmēju. Apskatām lietas par brīvas pārvietošanās ierobežojumu, neitrālas vides nodrošināšanu darbavietā un atvaļinājuma uzkrājumu, ja darbinieks ir ilgstoši slimojis.
Tiesvedības 06:00, 22. Apr. 2024
Praksē nav izslēgtas situācijas, kad darbinieka veiktie pārkāpumi var atbilst vairāku Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļā norādīto normu tiesiskajiem sastāviem. Piemēram, var pastāvēt zināma DL 101.panta 1.daļas 1.punkta un 2.punkta “konkurence”. Šādā gadījumā var rasties grūtības noteikt atbilstošo vienpusēja uzteikuma pamatu kāda darbinieka pārkāpuma dēļ. Kas darba devējam jāievēro, lai pareizi kvalificētu pārkāpumu un izvēlētos atbilstošo uzteikuma pamatu? Vai iespējams vienlaicīgi piemērot tos abus?
Darba tiesības 06:00, 3. Mar. 2025
Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiks 2025.gada 30.martā plkst.03.00 (naktī no sestdienas uz svētdienu), pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu uz priekšu, informē Ekonomikas ministrija.
Aktualitātes 15:03, 28. Mar. 2025
Lai reformētu valsts nodevas un nodrošinātu taisnīgāku un samērīgāku pieeju tiesai, kā arī paredzētu maksimālo par prasību maksājamo valsts nodevas apmēru civillietās, 2025.gada 18.februārī atbalstīti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 16:28, 18. Feb. 2025
Uzņēmuma darbiniekiem lojalitātes programmas ietvaros ir piešķirta atlaižu karte lietošanai privātiem mērķiem. Ir iekšējais dokuments par atlaižu kartes lietošanas noteikumiem. Darbinieks, kurš atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, ir pārkāpis šos noteikumus, nododot atlaižu karti citai personai. Vai par šādu rīcību uzņēmums var sagatavot aktu un pieprasīt paskaidrojumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Feb. 2025
Cits vēlas iegādāties darbojošos uzņēmumu, cits – lietotus bērnu ratiņus. Pirkuma līguma priekšmeti praksē var būt ļoti atšķirīgi. Tāpēc, lai laicīgi sagatavotos dažādiem pirkuma līgumiem, skaidrojam – kas jāņem vērā, slēdzot pirkuma līgumu par preci, pakalpojumu, dārglietām vai nekustamo īpašumu?
Lietvedība 06:00, 19. Feb. 2025
Pilnveidos Valsts fondēto pensiju sistēmas jeb pensiju otrā līmeņa esošo regulējumu maksājuma pastāvīgās daļas ierobežojumam, paredzot samērīgu līdzsvaru apjoma radīto ietaupījumu sadalē starp līdzekļu pārvaldītājiem un Valsts fondēto pensiju sistēmas dalībniekiem, to paredz grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:57, 4. Mar. 2025
Darba attiecībās datu apstrāde ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Darba devēji un darbinieki regulāri apmainās ar informāciju, kas var ietvert personas datus, profesionālo informāciju un arī sensitīvāku informāciju, piemēram, ziņas par veselības stāvokli. Lai nodrošinātu atbilstību tiesiskajam regulējumam un aizsargātu visu personu intereses, šajā procesā ir jāievēro vairākas svarīgas prasības.
Datu aizsardzība 06:00, 24. Feb. 2025
Lai reformētu valsts nodevas un nodrošinātu taisnīgāku un samērīgāku pieeju tiesai, kā arī paredzētu maksimālo par prasību maksājamo valsts nodevas apmēru civillietās, 2025.gada 27.februārī pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 12:30, 27. Feb. 2025
Cik ilgi ir derīga būvatļauja? Vai uzņēmumam ir iespējams pagarināt būvatļauju, ja līdz tās derīguma termiņa beigām vēl nav izdevies pabeigt būvniecības procesu?
Komercdarbība 06:00, 18. Feb. 2025
Eiropas Centrālās bankas 2022.gadā paaugstināto galveno procentu likmju dēļ nekustamo īpašumu sektorā izaugsme bija vāja. Likmju pazemināšana pērn ļauj cerēt, ka Eiropas nekustamo īpašumu sektorā šogad varētu palielināties investīciju izaugsme. Tādēļ aktuāli kļūs jautājumi par būvniecības procesa sekmīgu norisi, tostarp par banku pirmā pieprasījuma garantijām, kas var pasargāt no dažādiem riskiem.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 12. Feb. 2025
Uzņēmumam (datu pārzinim) ir vairākas mājaslapas. To datu apstrādes noteikumos minēts, ka uzņēmums datus var izmantot ne tikai pasūtījumu un pieprasījumu apstrādei, bet arī mārketinga nolūkiem, piemēram, lai sūtītu piedāvājumus. Vai uzņēmums drīkst izmantot klienta kontaktinformāciju, piemēram, piedāvājuma izsūtīšanai e-pastā, ja e-pasta adrese tika norādīta citā mājaslapā?
Komercdarbība 06:00, 4. Feb. 2025
Lēnām uz priekšu virzās pēdējā laika apjomīgākās izmaiņas Darba likumā. Tostarp paredzēts samazināt piemaksas par virsstundu darbu, ieviest četru dienu darba nedēļu, kā arī beidzot kā primāro algas izmaksas veidu noteikt bezskaidras naudas maksājumu. Tāpat gaidāmas arī citas būtiskas izmaiņas.
Darba tiesības 10:57, 7. Feb. 2025
Deleģēšanas līgums ir būtisks juridisks instruments valsts pārvaldes uzdevumu efektīvai izpildei, nododot noteiktus publiskas personas vai tās iestādes kompetencē esošus uzdevumus privātpersonai vai citai publiskai personai. Apskatām deleģēšanas līguma juridiskos un praktiskos aspektus, sniedzot ieskatu tā būtībā, nosacījumos un piemērošanas gadījumos.
Klausies
Lietvedība
06:00, 13. Jan. 2025
2024.gada maijā spēkā stājās grozījumi Patentu likumā, kuru mērķis ir nodrošināt, ka patentu pieteikumu iesniegšanas kārtība un ar to saistītā komunikācija atbilst mūsdienu digitālās aprites iespējām un ērtībai, jo lielākā daļa Patentu valdes pakalpojumu tiek nodrošināti elektroniskā formātā.
Intelektuālais īpašums 06:00, 28. Feb. 2025
Daudzās profesijās darbs nav iedomājams bez datora un tajā uzglabātās informācijas un dokumentiem. Juristi, grāmatveži, lietveži, loģistikas speciālisti un daudzi citi savu profesionālo ikdienu pavada, strādājot datorā un nereti arī uzglabājot informāciju datora cietajā diskā. Vai ir pieļaujams, ka kriminālprocesa ietvaros šāds dators tiek izņemts, aizvests un aizturēts uz vairākiem mēnešiem, tādējādi liedzot iespēju turpināt darbu un pelnīt iztiku? Šis jautājums pavisam nesen tika izskatīts Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 20. Jan. 2025
Arvien vairāk uzņēmumu izvēlas ieviest mākslīgā intelekta (MI) rīkus, lai efektivizētu dažādus darba procesus. Tomēr MI rīku izmantošana palielina risku neapzināti pārkāpt, piemēram, autortiesības vai datu aizsardzības tiesības, kas var novest pie atbildības par neatļautu vai nepareizu MI izmantošanu, ja tā notikusi darba laikā vai veicot darba uzdevumus. Visbiežāk šāda atbildība iestāsies tieši darba devējam, ja darba devējs būs saskaņojis MI izmantošanu.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 6. Jan. 2025
Iesniedzot neatbilstošu vai daļēji atbilstošu piedāvājumu iepirkumos, bieži vien rodas strīdi, kas mēdz novest pat līdz tiesvedībai un būtiski paildzina iepirkuma procedūru. No paildzinātās procedūras būtu iespējams izvairīties, ja abas puses labāk pārzinātu tiesību jomu un spētu veiksmīgāk savā starpā komunicēt, kā arī uzlabotu zināšanas par dokumentāciju sagatavošanu. Skaidrojam, kā jāsagatavo piedāvājums publiskajā iepirkumā, lai tas atbilstu visām prasībām.
Publiskie iepirkumi 06:00, 29. Jan. 2025
Sagatavoti grozījumi Publisko iepirkumu likumā, kas nosaka pasūtītāja aktīvu lomu interešu konflikta identificēšanā.
Likumdošana 13:09, 25. Feb. 2025
Lai precizētu izšķirošā piedāvājuma izvēles kritēriju publiskajos iepirkumos, plānots veikt grozījumus Publisko iepirkumu likumā, informē Finanšu ministrija.
Aktualitātes 17:10, 17. Feb. 2025
Būvprojektu izstrāde un realizācija ir sarežģīts process, kurā iesaistīti dažādi dalībnieki ar atšķirīgām interesēm. Viens no svarīgākajiem jautājumiem šajā kontekstā ir autortiesību pārvaldīšana un aizsardzība. Apskatām pasūtītāju un būvprojekta autora (projektētāja) intereses būvprojektos no autortiesību regulējuma aspekta.
Intelektuālais īpašums 06:00, 20. Mar. 2024
Mobings jeb kolēģa psiholoģiska ietekmēšana ir problēma, ar kuru var nākties saskarties arī uzņēmumos. Kā risināt mobingu starp kolēģiem un kā rīkoties, ja šī situācija sāk ietekmēt darba rezultātus? Vai darba devējs var pieprasīt paskaidrojumu par darba rezultātu pazemināšanos darbiniekam – mobinga upurim?
Darba tiesības 06:00, 27. Feb. 2025
Kvalificēta darbaspēka trūkums, kas iet roku rokā ar esošo darbinieku pārslodzi un izdegšanu, jau kādu laiku ir kļuvis par aktuālu problēmu gan Latvijas, gan Eiropas Savienības darba tirgū. Un šis nav tikai fiziskās un psihiskās veselības jautājums – to var aplūkot arī no juridiskā viedokļa, jo rada dažādas faktiskas un tiesiskas sekas arī darba devējam.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Feb. 2025
Pirms pāris gadiem, stājoties spēkā Dzīvojamo telpu īres likumam, šajā nozarē tika ieviestas daudzas būtiskas izmaiņas, kas radīja dažādas problēmas un neskaidrus jautājumus. Tomēr šobrīd situācija ir mainījusies, jo kā noderīgs dzīvojamo telpu īres tiesiskā regulējuma skaidrojums var noderēt Senāta 2024.gada 10.septembra spriedums lietā SKC-248/2024.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 22. Jan. 2025
Senāts izskatīja administratīvo lietu, kurā persona prasīja atlīdzināt kaitējumu, kas nodarīts ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra prettiesisku faktisko rīcību, bez atļaujas izmantojot un izplatot personas datus videosižetā “Pārbaudi–Pērc–LietoTo sociālais eksperiments”. Senāts atzina, ka pārsūdzētais Administratīvās apgabaltiesas spriedums daļā par atlīdzinājumu balstās uz nepareiziem tiesiskajiem apsvērumiem, attiecīgajā daļā to atcēla un lietu nosūtīja jaunai izskatīšanai, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 15:13, 2. Jan. 2025
2025.gada 29.janvārī ierosināta lieta par Administratīvās atbildības likuma 183.panta 1.daļas atbilstību Satversmes 92.panta pirmajam teikumam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 16:06, 30. Jan. 2025
Lai samazinātu juridiskos riskus un izmaksas kreditoriem un ieguldītājiem un Latvijas uzņēmējiem kļūtu pieejamāks banku (arī ārvalstu banku) un kapitāla tirgu finansējums, Latvijā ieviests nodrošinājuma aģenta institūts. Kā tā ieviešana maina esošo kārtību?
Komerctiesības 06:00, 17. Jan. 2025
Vai darba devējs var piešķirt brīvdienas darbiniekam bēru organizēšanai, ja darbiniekam tajā laikā ir darbnespēja?
Darba tiesības 06:00, 9. Jan. 2025
2025.gada 29.janvārī ierosinātas divas lietas par Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.171 “Noteikumi par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu, administrēšanu un uzraudzību vides, klimata un lauku ainavas uzlabošanai 2014.–2020.gada plānošanas periodā, kā arī pārejas laikā 2021. un 2022.gadā” 62.1.apakšpunkta un MK noteikumu Nr.197 “Atbalsta piešķiršanas kārtība Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai platībatkarīgo un dzīvniekatkarīgo saistību īstenošanai” 90.1.apakšpunkta atbilstību Satversmes 91.panta pirmajam teikumam un 105.pantam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 11:23, 30. Jan. 2025
Lai izskaustu nepamatotus marķējumus uz precēm un produktiem saistībā ar to dabiskumu, vides draudzīgumu un ilgtspēju, konceptuāli atbalstītas izmaiņas Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā, informē Saeima.
Likumdošana 15:25, 28. Jan. 2025
Ekonomikas ministrija 2024.gada 2.oktobrī nāca klajā ar ziņām, ka ir izstrādājusi un virzīs grozījums Apdrošināšanas līguma likumā. Cēlonis šādu grozījumu nepieciešamībai bija domstarpības par apdrošināšanas atlīdzības izmaksu jeb neizpratne par apdrošināšanas līguma nosacījumiem – kad tad apdrošinātājs izmaksā atlīdzību un kad atsaka to izmaksāt?
Likumdošana 09:00, 27. Jan. 2025
Darba pienākumu veikšanai darbiniekiem nereti tiek piešķirta piekļuve dažādām uzņēmuma datubāzēm vai informācijas sistēmām. Ko darīt, ja darbinieks šīs datubāzes izmanto arī savās interesēs? Vai šis var būt iemesls darba līguma uzteikumam? Šādu rīcību vērtējis Senāts 2024.gada 17.oktobra lietā SKC-943/2024.
Klausies
Darba tiesības
11:00, 27. Jan. 2025
Tiesu praksē ir ierasts, ka tiesas pieņemtu lēmumu persona var pārsūdzēt augstākajai vispārējās jurisdikcijas tiesai. Bet kā rīkoties, ja lēmumu pieņēmis izmeklētājs vai prokurors? Kā un kad var pārsūdzēt procesa virzītāja lēmumus?
Tiesvedības 06:00, 10. Jan. 2025
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko janvārī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 09:57, 4. Feb. 2025
Sagatavojot un iesniedzot prasības pieteikumu tiesā vai šķīrējtiesā, nereti nākas saskarties ar situāciju, kad tiesa/šķīrējtiesa prasības pieteikumu atsakās pieņemt vai atstāj bez virzības. Ko tas nozīmē, kādos gadījumos tas notiek, un kā tālāk rīkoties prasības pieteikuma iesniedzējam?
Tiesvedības 06:00, 31. Jan. 2025
Uzņēmums “Apple” piekritis samaksāt 95 milj. dolāru sodu, lai atrisinātu ilgstošo tiesas prāvu, kurā tika izskatītas sūdzības par Siri neatļautu lietotāju noklausīšanos.
Aktualitātes 10:22, 9. Jan. 2025
Trauksmes celšana ir būtisks demokrātiskas un tiesiskas sabiedrības nodrošināšanas mehānisms, kas veicina sabiedrības interešu aizsardzību, caurspīdīgu pārvaldību un tiesiskuma stiprināšanu, ļaujot atklāt būtiskus pārkāpumus. Tā ne tikai stiprina sabiedrības uzticību valsts un privātā sektora darbībai, bet arī veicina atbildīgas rīcības kultūru un palīdz novērst iespējamas neatbilstības. Tomēr trauksmes celšana var būt efektīva tikai tad, ja tiek nodrošināta pienācīga trauksmes cēlēju aizsardzība, lai mudinātu tos neklusēt.
Komerctiesības 06:00, 15. Jan. 2025
Lai atvieglotu autoceļu un ielu būvdarbu veicējiem Būvniecības informācijas sistēmā veicamos darbus – būvdarbu gaitas fiksēšanu būvdarbu žurnālā un veikto būvdarbu aktu sastādīšanu –, 2025.gada 14.janvārī apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.633 “Autoceļu un ielu būvnoteikumi”, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:59, 15. Jan. 2025
Līdzīgi kā citviet pasaulē, arī Baltijas valstu tautsaimniecības 2024.gadā turpināja cīnīties ar pandēmijas radītajām sekām, inflācijas spiedienu un ģeopolitisko spriedzi. Šie faktori jūtami ietekmējuši arī tiesu lietas Latvijā, secināts advokātu biroja “COBALT” Baltijas tiesvedību apskatā.
Jaunākās tiesvedības 11:21, 24. Jan. 2025
Izmaiņas Zemesgrāmatu likumā, kas stājas spēkā 2025.gada 1.janvārī, ievieš jaunas atklātības prasības juridiskām personām un juridiskiem veidojumiem, iegādājoties nekustamo īpašumu Latvijā. Lai nodrošinātu caurskatāmību, kā arī uzlabotu starptautisko sankciju ievērošanu, ar grozījumiem Zemesgrāmatu likumā noteikts, ka, nostiprinot tiesības uz nekustamo īpašumu Latvijā, ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu tiesību subjektiem obligāti būs jābūt atklātiem to patiesajiem labuma guvējiem, informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 11:11, 23. Dec. 2024
Lai novērstu zaļmaldināšanu un citu negodīgu komercpraksi pieņemti grozījumi Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā.
Likumdošana 09:50, 9. Jan. 2025
No 2025.gada 2.janvāra “COBALT” Latvijas biroja vadošā partnere Dace Silava-Tomsone ir iecelta par “COBALT” Baltijas padomes priekšsēdētāju, amatā nomainot līdzšinējo priekšsēdētāju, “COBALT” Lietuvas biroja vadošo partneri Irmantas Norkus, kurš turpinās strādāt Baltijas vadības komandā. Tāpat “COBALT” Baltijas padomē darbosies otrs Latvijas biroja vadošais partneris Lauris Liepa, Igaunijas biroja vadošais partneris Jaanus Mody un partneris Martin Simovart, kā arī Lietuvas partneris Elijus Burgis, informē “COBALT”.
Aktualitātes 15:00, 6. Jan. 2025
Mātes uzņēmums vēlas atdot savai filiālei Latvijā pilnsabiedrības daļu. Kāda ir procedūra daļu nodošanai? Mātes uzņēmums kopā ar citu sabiedrību ir pilnsabiedrības biedri. Kopā tie ir seguši izmaksas 50% apmērā, lai filiāle kļūtu par pilnsabiedrības biedru un varētu saņemt dividendes 50% apmērā. Vai mātes sabiedrība nodod meitas sabiedrībai savus veiktos ieguldījumus, noslēdzot līgumu un veicot izmaiņas komercreģistrā?
Komercdarbība 06:00, 7. Jan. 2025
Būvniecības ierosinātājam, plānojot būvniecību, jārēķinās ar tiesību aktos noteiktajām prasībām būvju novietojumam un arhitektoniskajiem risinājumiem vai arī ir jāsaskaņo atkāpes būvprojektā ar kaimiņu zemesgabala īpašnieku. Tomēr nereti būvniecības ierosinātājs būvniecības gaitā vēlas mainīt paredzētās arhitektoniskās detaļas. Vai izmaiņām jāsaņem jauns kaimiņa saskaņojums?
Klausies
Tiesvedības
06:00, 23. Dec. 2024
Lai plašāk aizsargātu Latvijas autoru darbus un veicinātu legāla satura izmantošanu, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome varēs ierobežot un bloķēt pirātiskās tīmekļvietnes. To paredz 2024.gada 12.decembrī pieņemtie grozījumi Autortiesību likumā, informē Saeima.
Likumdošana 11:17, 12. Dec. 2024
2024.gada 10.decembrī ierosinātas vēl divas lietas par likuma “Par atjaunotā Latvijas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 38.panta 2.daļas otrā teikuma atbilstību Satversmes 105.panta pirmajam un trešajam teikumam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:48, 11. Dec. 2024
Uzņēmums rīko darbinieku bērniem Ziemassvētku eglīti. Vai bērna vecāks, kas šajā gadījumā ir arī uzņēmuma darbinieks, drīkst pavadīt bērnu uz pasākumu, kas notiek ārpus biroja telpām? Vai šis laiks ieskaitāms darba laikā vai tomēr jānoformē kā brīvdiena?
Darba tiesības 06:00, 23. Dec. 2024
Mūsdienu darba vide ir kļuvusi ārkārtīgi tehnoloģiska. Ikdienā izmantojam dažādas iespējas, ko sniedz jaunās tehnoloģijas, tostarp komunikāciju e-vidē. Tomēr darba devēji nereti pievērš nepietiekamu uzmanību ar šāda veida saziņu saistītiem jautājumiem un ne vienmēr apzinās iespējamos riskus. Vienošanās par komunikāciju e-vidē nenozīmē tikai nosacījumus par apmaiņu ar e-pastiem vai ziņu sūtīšanu “WhatsApp”. Ir būtiski, kāda veida informācija tiek izmantota saziņai darba vidē, jo ikkatra ziņa ir cieši saistīta ar tās saturu.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Dec. 2024
Kā nojaukt nezināmas piederības būvi, kas atrodas uz uzņēmumam piederošas zemes? Kur vērsties un kā rīkoties?
Komercdarbība 06:00, 5. Dec. 2024
Vai darbinieku drīkst izsaukt no atvaļinājuma, lai parakstītu dokumentu? Vai atvaļinājuma laikā vispār drīkst veikt dokumentu parakstīšanu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Jan. 2025
Kādi dati jāievāc un kāda informācija jāuzzina par ārvalstnieku, slēdzot īres līgumu? Piemēram, vai jāpārliecinās, ka viņam ir atļauja uzturēties Latvijā? Vai ir kādi īpaši nosacījumi, kas jāņem vērā izīrētājam pirms līguma noslēgšanas ar Eiropas Savienības vai trešās valsts pilsoni?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 6. Dec. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 13:52, 30. Dec. 2024
Atvaļinājuma piešķiršana skolēnu brīvlaikā ir aktuāls jautājums daudziem vecākiem, kuri vēlas pavadīt laiku kopā ar saviem bērniem, vēl jo vairāk, ja nav iespējams lūgt kādam pieskatīt bērnu. Vai darba devējam jārespektē šī vēlme? Vai un kādos gadījumos darba devējs drīkst atteikt šādu atvaļinājumu? Vai uz šādiem atvaļinājumiem attiecas kādi speciāli noteikumi?
Darba tiesības 06:00, 2. Jan. 2025
Publiskajā pārvaldē vairāk kā 300 lietotājiem Ekonomikas ministrijā (EM), Centrālajā statistikas pārvaldē, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā, Latvijas Nacionālajā akreditācijas birojā, kā arī sabiedrībā ar ierobežotu atbildību “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor” tiks ieviesta “DeskTime” darba laika uzskaites sistēma, informē EM.
Aktualitātes 15:33, 10. Jan. 2025
Darba devēja ieguldījums darbinieku profesionālajā apmācībā un kvalifikācijas paaugstināšanā var sniegt vairākus būtiskus ieguvumus, kas pozitīvi ietekmē gan darbiniekus, gan uzņēmuma darbību kopumā. Uz kāda veida apmācībām darba devējs var nosūtīt darbiniekus? Ko no šīm apmācībām var iegūt darba devējs?
Darba tiesības 06:00, 2. Jan. 2025
Senāts ar 2024.gada 12.decembra spriedumu lietā SKA-474/2024 atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru noraidīts pieteikums par notārei piemērotā disciplinārsoda atcelšanu.
Jaunākās tiesvedības 14:05, 13. Dec. 2024
Senāts 2023.gadā izskatījis virkni spriedumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā ikvienam darba devējam. Apskatām pagājušā gada būtiskākās spriedumu atziņas darba tiesībās, ko noteikti vērts izlasīt!
Tiesvedības 06:00, 29. Jan. 2024
Senāts 2024.gada 19.jūnija spriedumā lietā SKC-60/2024 ir ne tikai analizējis faktoringa līguma un cesijas kopīgās un atšķirīgās iezīmes, bet arī skaidrojis, vai būvniecības līgumā veiktam cenas samazinājumam saistībā ar izpildītāja pieļautiem defektiem ir ieskaita raksturs vai šāda pasūtītāja rīcība tomēr atzīstama par līgumisko tiesību izlietošanu.
Tiesvedības 06:00, 13. Nov. 2024
Strīdi par biedrības tiesībām un nosacījumiem papildus pamatdarbībai veikt saimniecisko darbību tiesu praksē ir retums, tādēļ jebkurš spriedums par šo tematu ir ievērības vērts. Parasti šādi strīdi skar vai nu pienākumu maksāt nodokli, jo atklājas, ka biedrības dibināšanas atklāts vai slēpts mērķis ir peļņas vai kapitāla pieauguma gūšana to biedriem, vai nu pārkāpumus, kas ļauj Valsts ieņēmumu dienestam (VID) atņemt biedrībai sabiedriskā labuma organizācijas statusu.
Tiesvedības 06:00, 26. Jan. 2024
Konkurences padome (KP) ir iestāde, kuras nosaukums vien izraisa cieņu un bijību. Apzinoties sodus, kādus par pārkāpumiem ir tiesīga piemērot KP, ikviens uzņēmējs saprot – ar šo iestādi joki mazi. Ja jautājumus par kādu situāciju uzdevusi KP, tad atbilde jāsniedz precīza, izsmeļoša un noteiktajā termiņā. Pretējā gadījumā var nākties samaksāt sodu, kā tas ir noticis mūsu izskatāmajā lietā.
Tiesvedības 06:00, 3. Jan. 2025
Apturēta tiesvedība divās administratīvajās lietās un uzdoti prejudiciālie jautājumi Eiropas Savienības Tiesai, lai tās sniegto Eiropas Savienības tiesību normu interpretāciju izmantotu, izskatot strīdu par tiesībām izbūvēt elektroenerģijas tiešo līniju, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 10:36, 5. Nov. 2024
Ņemot vērā, ka daudzi e-adreses lietotāji nav saņēmuši paziņojumus par pienākušu ziņu e-adresē, Uzņēmumu reģistrs lūdz sazināties, ja šāda situācija ir piedzīvota un tāpēc ir pieņemts nelabvēlīgs lēmums uzņēmumam.
Aktualitātes 11:36, 19. Dec. 2024
Praksē mēdz gadīties situācijas, kad darba devējs vēlas uzteikt darba attiecības ar darbinieku, kurš ir arī arodbiedrības biedrs. Šādās situācijās ir jāsaņem arodbiedrības piekrišana uzteikumam. Kā rīkoties, ja arodbiedrība to nedod? Apskatām nianses, kas jāņem vērā, ja darba līgums tiek uzteikts darbiniekam – arodbiedrības biedram.
Darba tiesības 06:00, 16. Dec. 2024
Lai parūpētos par tiesībām nākotnē slēgt galveno līgumu vai pārliecinātos, ka otra puse to noslēgs, iespējams vienoties par priekšlīguma sagatavošanu un parakstīšanu. Kuros gadījumos ieteicams slēgt priekšlīgumu un kuros – līgumu? Vai šajos līgumos jāiekļauj atšķirīga informācija? Vai tie noformējami atšķirīgi?
Lietvedība 06:00, 22. Nov. 2024
Darba likuma 78.punkta 1.daļas 1.punktā noteikts, ka ir jāatmaksā summas, kas pārmaksātas darba devēja maldības dēļ, ja darbinieks par šo pārmaksājumu ir zinājis vai viņam atbilstoši apstākļiem vajadzējis to zināt vai ja pārmaksājums noticis tādu apstākļu dēļ, pie kuriem vainojams darbinieks. Kas tās ir par summām, kā pierādīt, ka darbinieks par to zina un ko darīt, ja darbinieks saka, ka par pārmaksu neko nav zinājis?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 25. Nov. 2024
Uzņēmums sadarbojas ar citām juridiskajām personām. Vai sadarbības partnera darbinieka vārds, uzvārds, telefona numurs un uzņēmuma e-pasta adrese ir personas dati, kas pakļauti regulas 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti jeb Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām? Ja jā, kuras regulas prasības ir jāievēro šādu datu aizsardzībai?
Klausies
Komercdarbība
06:00, 7. Nov. 2024
Iepriekš apskatījām, kas ir piespiedu kavējums un kādos gadījumos darba devējam pēc darbinieka atjaunošanas darbā ar tiesas spriedumu tas ir jākompensē. Šoreiz apskatām, kā aprēķināt atlīdzību par darba piespiedu kavējuma laiku.
Darba tiesības 06:00, 11. Nov. 2024
2024.gada 31.oktobrī sākta oficiāla procedūra, lai novērtētu, vai “Temu” ir pārkāpis Digitālo pakalpojumu aktu jomās, kas saistītas ar nelikumīgu produktu pārdošanu, pakalpojuma potenciāli atkarību izraisošu dizainu, sistēmām, ko izmanto, lai ieteiktu pirkumus lietotājiem, kā arī pētnieku piekļuvi datiem, informē Eiropas Komisija.
Aktualitātes 12:58, 6. Nov. 2024
2024.gada septembrī prokuratūra tiesai nodeva krimināllietu, kurā pirmo reizi Latvijas vēsturē tiesās personas par manipulācijām “Nasdaq Riga” biržā. Šī lieta pievērš uzmanību atsevišķiem normatīvā regulējuma aspektiem, kas varētu būt uzlabojami, lai mazinātu tirgus manipulāciju risku un atbalstītu Latvijas kapitāla tirgus attīstību.
Tiesvedības 06:00, 20. Nov. 2024
Uzņēmējdarbībā neviena no darījuma pusēm nevar būt pilnīgi pārliecināta, ka ikviens darījums būs veiksmīgs un visi partneri godprātīgi pildīs savas saistības. Ja strīds starp darījumā iesaistītām pusēm nonāk līdz tiesai vai šķīrējtiesai, ir svarīgi zināt, kā pasargāt sevi no riska, ka labvēlīgs spriedums varētu palikt neizpildīts.
Tiesvedības 06:00, 15. Nov. 2024
Uzņēmums saliedēšanās pasākumam iznomā telpas, par kurām tiek noslēgts līgums ar telpu īpašnieku. Pasākuma laikā telpās parādās neskaidras izcelsmes sadūmojums, sāk darboties dūmu detektori un uzņēmuma darbiniekiem tiek lūgts pamest telpas. Kuram jāuzņemas atbildība par pasākuma pārtraukšanu? Vai uzņēmumam šādā gadījumā pienākas kompensācija?
Komercdarbība 06:00, 14. Nov. 2024
Strīdi starp nekustamā īpašuma kopīpašniekiem nav nekas neparasts. Šoreiz izskatām kādu nozīmīgu lietu, kas kalpos par vērtīgu pienesumu Latvijas tiesu praksei. Tajā Senāts lēmis par apkures izdevumu kā nepieciešamo izdevumu kompensēšanu. Izskatām lietu!
Klausies
Tiesvedības
06:00, 27. Nov. 2024
Jau ilgstoši darba tirgū ir vērojama darbaspēka nepietiekamības problēma. Ilgtermiņā domājoši darba devēji aktīvi meklē veidus, kā uzlabot darba vidi, lai noturētu esošos darbiniekus un piesaistītu jaunus. Viens no risinājumiem darbaspēka nepietiekamības problēmas mazināšanā ir darbinieku pārvilināšana. Kādi ir darbinieku pārvilināšanas juridiskie un ētiskie aspekti? Kā mazināt risku, ka cits konkurējošs tirgus dalībnieks pārvilina darbiniekus?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Dec. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko novembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 16:17, 2. Dec. 2024
2024.gada 19.novembrī valdība apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr.767 “Noteikumi par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu un transportlīdzekļa atzīšanu par ilgstoši atstātu uz ceļa”, nosakot, ka piespiedu pārvietošana būs saistoša arī velosipēdu, elektroskrejriteņu un velorikšu īpašniekiem, informē Satiksmes ministrija.
Likumdošana 10:58, 21. Nov. 2024
Iepirkumu uzraudzības birojs atgādina par normatīvajos aktos jau paredzēto regulējumu, kas pasūtītājiem un sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem dod iespējas neiepirkt Krievijas un Baltkrievijas preces.
Likumdošana 15:19, 29. Jan. 2024
Ierosināta lieta par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma 3.panta 7.daļas un grozījumu likuma 6.pantā, ciktāl ar to likuma 8.panta 4.daļa izteikta jaunā redakcijā, atbilstību Satversmes ievadam un 4.pantam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 13:01, 27. Nov. 2024
Uzņēmums izmanto dokumentu vadības sistēmu, kurā katram darbiniekam ir izveidots unikāls lietotāja konts. Šajā sistēmā darbinieki var iepazīties ar rīkojumiem, iekšējās kārtības noteikumiem, iesniegt iesniegumus, apstiprināt darbības ar dokumentiem, izmantojot sistēmas piedāvātu parakstu. Vai līgumā ar darbinieku jānorāda, ka darba attiecību laikā tiks izmantota dokumentu vadības sistēma, kurā dokumentu apstiprinājumam tiks izmantots sistēmā piedāvātais paraksts? Vai tomēr pietiek, ja tas tiek norādīts darba kārtības noteikumos?
Cik likumu izsludināts pērn? Kurš ir visgarākais vai visīsākais? Vai Valsts aizsardzības dienesta likums ir starp visvairāk skatītajiem? Kas vēl ieguva milzīgu sabiedrības uzmanību (plaši apspriests)? Kura likuma publicēšana apturēta? Kuru izsludināja pēc pusnakts? Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" apkopojis desmit faktus par jaunajiem likumiem 2023.gadā.
Aktualitātes 13:04, 4. Jan. 2024
Ar saistībām, kuru izpildei ir noteikts konkrēts termiņš, var sastapties ne vien ikdienas gaitās, bet arī darījumu vidē. Neievērojot darījuma partnera, valsts iestāžu vai citus noteiktos termiņus, var saskarties ar nepatīkamām sekām. Līdzīgi ir arī tiesvedībā – ja vieglprātīgi attiecas pret dokumentos norādītajiem datumiem, tad tiesvedības/šķīrējtiesvedības procesa gaitā tiek zaudēta iespēja pilnvērtīgi izmantot savas tiesības. Ar ko jārēķinās un kādos termiņos ir samērīgi un adekvāti iesniegt paskaidrojumus, lūgumus?
Klausies
Tiesvedības
06:00, 25. Okt. 2024
Eiropas Cilvēktiesību tiesa 2024.gada 24.oktobrī ir pasludinājusi spriedumu lietā “N. B. pret Latviju”, secinot, ka ir noticis Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 8.pantā (tiesības uz privātās dzīves un korespondences neaizskaramību) garantēto tiesību pārkāpums, informē Ārlietu ministrija.
Jaunākās tiesvedības 11:03, 28. Okt. 2024
Eiropas Cilvēktiesību tiesa 2024.gada 24.oktobrī pasludināja spriedumu lietā “Timofejevs pret Latviju”, vienbalsīgi atzīstot, ka ir pieļauts iesniedzēja Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 5.panta 1.punktā garantēto tiesību pārkāpums.
Jaunākās tiesvedības 10:28, 25. Okt. 2024
Atcelts Administratīvas apgabaltiesas spriedums un jaunai izskatīšanai nodots sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Masu mediju grupa” un Sabiedrības integrācijas fonda strīds, kas saistīts ar konkursā piešķirtā atbalsta atcelšanu, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 11:47, 6. Nov. 2024
2024.gada oktobra beigās Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore tiesai nodeva krimināllietu, kurā apsūdzētas divas personas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu vairāk nekā 1 milj. eiro apmērā legalizēšanu, kas izdarīta organizētā grupā, informē prokuratūra.
Jaunākās tiesvedības 11:37, 13. Nov. 2024
Darbiniekam nepieciešams uzrādīt darba devējam iegūtās izglītības dokumentus. Ņemot vērā, ka augstākā izglītība ir iegūta citā Eiropas Savienības valstī, rodas jautājums – kā notiek ārvalstīs iegūtās izglītības atzīšana? Cik ilgu laiku aizņem šis process?
Lietvedība 09:00, 19. Nov. 2024
Bieži vien nākas redzēt, ka uz konkrētu amatu tiek izsludināts atkārtots konkurss. Vai tas nozīmē, ka iepriekšējā reizē netika atrasts piemērots kandidāts? Kā atlases procesā tiek vērtēti potenciālie darbinieki? Vai pastāv likuma normas, kurās noteiktas prasības par darba pieredzi?
Darba tiesības 06:00, 4. Nov. 2024
Rosinās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu un transportlīdzekļa atzīšanu par ilgstoši atstātu uz ceļa, kas turpmāk būs saistoši arī mikromobilitātes rīku, tostarp velosipēdu, īpašniekiem, informē Satiksmes ministrija.
Likumdošana 09:49, 11. Okt. 2024
2024.gada 21.novembrī Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā un lēma par atbalsta pasākumu pagarināšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem vēl uz gadu, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 09:24, 26. Nov. 2024
Satversmes tiesā ierosināta lieta “Par Maksātnespējas likuma 13.panta 2.daļas 3.punkta, ciktāl tas nosaka aizliegumu personai, attiecībā uz kuru kriminālprocess par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu izbeigts uz personu nereabilitējoša pamata, strādāt par maksātnespējas administratoru, atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 101.panta 1.daļai un 106.panta pirmajam teikumam”.
Jaunākās tiesvedības 10:25, 6. Dec. 2023
Lai sagatavotos Eiropas Savienības regulas 2023/1114 par kriptoaktīvu tirgiem ieviešanai, Saeima 2024.gada 14.novembrī apstiprināja grozījumus Komerclikumā, kas paredz, ka turpmāk uzņēmumi pamatkapitāla apmaksai drīkstēs izmantot kriptoaktīvus.
Likumdošana 11:27, 21. Nov. 2024
Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likums (Atlīdzināšanas likums) piešķir privātpersonai tiesības uz mantiskā zaudējuma vai nemantiskā kaitējuma atlīdzinājumu administratīvajā procesā, kas tai nodarīts ar valsts pārvaldes iestādes prettiesisku administratīvo aktu vai prettiesisku faktisko rīcību. Taču ne vienmēr zaudējumi vai nemantiskais kaitējums tiek atlīdzināti. Kāpēc rodas šādas situācijas? Skaidrojam!
Tiesvedības 06:00, 11. Sep. 2024
Lai cik ļoti darba devējs gribētu tikt vaļā no kāda darbinieka, atbrīvošanai ir jābūt tiesiskam pamatam un jāievēro Darba likumā noteiktā procedūra. Ja darbinieks būs neapmierināts ar atlaišanu, viņš var izvirzīt prasību tiesā. Tiesvedība parasti nav ne ātra, ne patīkama. Ja tiesa atzīst, ka darba tiesiskās attiecības ir izbeigtas prettiesiski, tiek skatīts jautājums par atlīdzības par darba piespiedu kavējuma laiku piedziņu.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 7. Okt. 2024
Darba tiesisko attiecību laikā darba devējs bieži vien publicē dažādus darbinieku fotoattēlus, lai veicinātu uzņēmuma un darbinieku atpazīstamību. Kā rīkoties gadījumā, ja darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas, bet attēli joprojām tiek publicēti? Skaidrojam, vai darba devējam ir tādas tiesības un kā rīkoties darbiniekam, ja tas iebilst pret šādu darba devēja rīcību.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 8. Okt. 2024
2024.gada 24.jūnijā tika apstiprināta sankciju 14.pakotne pret Krieviju, un stājās spēkā regula 2024/1745, ar ko groza regulu 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā, papildinot ar 5.s pantu, kas paredz ierobežojumus intelektuālā īpašuma jomā, informē Patentu valde.
Likumdošana 16:01, 7. Okt. 2024
Tas, ka zvērinātiem advokātiem pienākumi jāpilda godprātīgi un kvalificēti, nav nekas jauns. Tas tiešā veidā izriet no likuma un advokāta ētikas normu prasībām. Tomēr Latvijas Zvērinātu advokātu padome regulāri saņem sūdzības par advokātu pienākumu nepildīšanu tiesas procesos. Šoreiz vēlos izcelt kādu lietu, kurā Senāts pirmo reizi ir pieņēmis blakus lēmumu saistībā ar advokāta rīcību.
Tiesvedības 06:00, 9. Okt. 2024
2024.gada 10.maijā spēkā stājās Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.282 “Dokumentu un arhīvu pārvaldības noteikumi” – turpmāk tie apvienoti vienā normatīvajā regulējumā. Rakstu sērijas noslēdzošajā daļā lasiet par izmaiņām dokumentu aprakstīšanas un iznīcināšanas kārtībā.
Lietvedība 06:46, 11. Okt. 2024
Latvijas tiesiskais regulējums, kas attiecas uz noziedzīgi iegūtu mantu un tās konfiskāciju bez notiesājoša sprieduma lietā, ir nonācis ne tikai Satversmes tiesas (ST), bet nu jau arī Eiropas Savienības Tiesas (EST) lietvedībā. 2024.gada 4.oktobrī EST pasludinātais spriedums apvienotajās lietās C-767/22, C-49/23, C-161/23 par ST uzdotajiem prejudiciālajiem jautājumiem iezīmē kādu būtisku pārpratumu, kas ir pieļauts nacionālā regulējuma izstrādē un prasa šobrīd atgriezties pie tā.
Tiesvedības 13:05, 11. Okt. 2024
Patērētāju jeb nebanku kreditēšanas tirgus (līzinga pakalpojumi, “ātrie kredīti” u.c.) turpina attīstīties, tomēr ar pērn veiktajiem grozījumiem, kas tiešā veidā ietekmēja patērētāju kreditēšanas reklāmas un krasi ierobežoja komersantu darbību, šādas reklāmas ikdienā ir sastopamas aizvien retāk. Jautājumam par to, kādas reklāmas ir likumīgas, padziļināti ir pievērsies arī Senāts – tāpēc apskatām Senāta 2024.gada 5.jūlija spriedumu lietā SKA-84/2024.
Tiesvedības 06:00, 14. Okt. 2024
Ierosināta lieta par normu, kas liedz atrasties Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā personai, kura sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu, neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas, atbilstību Satversmes 101.panta 1.daļai un 106.panta pirmajam teikumam, informē Satversmes tiesa.
Jaunākās tiesvedības 14:57, 31. Okt. 2024
Ministru kabineta sēdē 2024.gada 29.oktobrī atbalstīti grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā un Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā, paredzot ieviest likumisku reālnastu jeb principu “parāds seko dzīvoklim”, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:19, 30. Okt. 2024
Apkopotās neatbilstības veido gan kvantitatīvie, gan kvalitatīvie rādītāji, proti, gan tādas neatbilstības, kuras nav ļoti būtiskas, bet bieži atkārtojas, gan tādas, kurām ir būtisks raksturs, kaut arī tās sastopamas salīdzinoši retāk, informē Iepirkumu uzraudzības birojs.
Aktualitātes 15:34, 14. Okt. 2024
Kopīpašums, piemēram, zemes gabals vai māja, kas vienlaikus pieder dažādiem īpašniekiem, var sagādāt pārbaudījumus un strīdus gan starp radiniekiem, gan savstarpēji nepazīstamiem iedzīvotājiem. Par to, kādas ir izplatītākās problēmas ar kopīpašumiem un kā tās risināt, stāsta Latvijas zvērināti notāri.
Aktualitātes 14:28, 18. Okt. 2024
Mūsdienās koplietošanas auto platformas ir kļuvušas par vienu no populārākajām pārvietošanās iespējām, piedāvājot lietotājiem elastību un ērtumu. Daudzi uzņēmumi saviem darbiniekiem piedāvā iespēju izmantot koplietošanas automašīnas darba vajadzībām, izmantojot uzņēmuma maksājumu kartes vai kontus. Taču rodas jautājums – vai šādās situācijās koplietošanas auto platforma var pieprasīt uzņēmumam segt zaudējumus par auto bojājumiem, un kā iespējams pierādīt, ka konkrētais darbinieks nav bijis atbildīgs par bojājumiem?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 21. Okt. 2024
Atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam (Atlīdzības likums) pašvaldību darbiniekiem ik gadu tiek piešķirts papildatvaļinājums līdz 10 dienām. Vai neizmantotais papildatvaļinājums jāatlīdzina naudā pašvaldības darbiniekam, izbeidzot darba attiecības?
Darba tiesības 06:00, 22. Okt. 2024
Ierosinot būvniecību, personai ir jārēķinās, ka būvdarbi ir jāpabeidz normatīvajos aktos noteiktajā termiņā, citādi ekspluatācijā nenodotai būvei var tikt piemērota paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme. Senāts analizēja, kāds ir šis “normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums”.
Tiesvedības 06:00, 23. Okt. 2024
Vai atsauce uz Darba likuma 148.pantu attiecināma arī uz darbinieku, piemēram, izpilddirektoru, kurš bieži ceļo un tādēļ birojā vairāk nav, nekā ir, kā arī piedalās sapulcēs, kas notiek brīvdienās, bet neieņem valdes locekļa amatu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Okt. 2024
2024.gada 10.septembrī Eiropas Savienības Tiesa pieņēma spriedumu lietā C-48/22 P, noraidot “Google”, LLC un tās meitasuzņēmuma “Alphabet”, Inc. apelācijas sūdzību par 2021.gada 10.novembra Vispārējās tiesas spriedumu lietā T-612/17. Tādējādi uzņēmumiem būs jāsamaksā Eiropas Komisijas 2017.gadā uzliktais naudas sods 2,4 miljardu eiro apmērā par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu par “Google Shopping” pakalpojuma piedāvāšanu.
Tiesvedības 06:00, 1. Nov. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko oktobrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Jaunākās tiesvedības 11:22, 4. Nov. 2024
Mainoties ekonomiskajiem un tirgus apstākļiem, uzņēmumam var rasties nepieciešamība ieviest izmaiņas ar klientiem un sadarbības partneriem noslēgtajos līgumos. Kā juridiski korekti paziņot par līguma grozījumiem un kā jārīkojas, ja otra puse tiem nepiekrīt? Vai klusēšanu var uzskatīt par piekrišanu?
Lietvedība 06:00, 30. Okt. 2024
Saņemot vairākus iesniegumus par aģentu darbību tūrisma nozarē, kuros tiek lūgts Konkurences padomei (KP) izvērtēt aģentu nolīgumu atbilstību Konkurences likumam (KL), KP savas kompetences ietvaros iepazīstina ar aģenta nolīgumu darbību tūrisma operatoru starpā un no šiem nolīgumiem izrietošo konkurences tiesību tvērumu.
Aktualitātes 13:54, 21. Nov. 2023
Satversmes tiesa 2023.gada 7.novembrī pieņēma lēmumu par tiesvedības izbeigšanu lietā 2023-03-01 par normām, kas paredz zemes lietošanas tiesības un nosaka šādu tiesību izmantošanas maksu.
Jaunākās tiesvedības 14:46, 7. Nov. 2023
Senāts atteica ierosināt kasācijas tiesvedību, un tādējādi stājās spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedums par darba tiesisko attiecību izbeigšanu starp teātri un aktieri, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 09:28, 19. Sep. 2024
Uzņēmums iegādājas daudzdzīvokļu ēku, kurā dzīvo īrnieki. Kā uzņēmumam rīkoties, ja tas nevēlas turpināt noslēgtos īres līgumus, jo ir citi plāni ēkas attīstībai? Vai uzņēmumam ir tiesības īres līgumus lauzt? Vai iespējams iegādāties īpašumu bez šiem noslēgtajiem īres līgumiem?
Klausies
Lietvedība
06:00, 20. Sep. 2024
Bez grozījumiem atstāts Administratīvās apgabaltiesas spriedums, ar kuru noraidīts notāra pieteikums par divu tieslietu ministra piemēroto disciplinārsodu – rājienu – atcelšanu, informē Senāts.
Jaunākās tiesvedības 11:30, 30. Okt. 2024
Kā rīkoties, ja darbinieks veselības stāvokļa dēļ vairs nevar turpināt strādāt nolīgto darbu? Kā šis fakts ir jāpaziņo darba devējam? Un kā rīkoties darba devējam, ja viņam ir aizdomas, ka darbinieks veselības stāvokļa dēļ nevar veikt nolīgto darbu, tomēr pats darbinieks tā neuzskata?
Darba tiesības 06:00, 9. Sep. 2024
Kā pārliecināties, vai piešķirtā pilnvara darbiniekam ir spēkā esoša? Vai šādai pilnvarai jābūt apstiprinātai pie notāra, lai tā būtu spēkā esoša? Dzirdēts, ka pilnvarām tiek izmantots QR kods, kas palīdz vieglāk tās atšifrēt un pārbaudīt. Vai uzņēmumam uz pilnvaras arī jānorāda tāds kods? Kādam nolūkam darbojas QR kods?
Lietvedība 06:00, 17. Sep. 2024