Saistības un tiesiskie darījumi mūsdienu ekonomiski aktīvajā sabiedrībā tiek noslēgti ik uz soļa. Tas ir mūsu ekonomikas pamats. Nav šaubu, ka cilvēki ir pieraduši ikdienā noslēgt ārkārtīgi daudz un dažādus tiesiskos darījumus, kā arī nodibināt dažādas saistības. Bet kā rīkoties, ja ir noslēgts pirkuma līgums, izmantojot elektronisko pastu, taču esat aizmirsuši vienoties par cenu?
Lietvedība
09:00, 21. Apr. 2017
Uzņēmuma līgumu un autora līgumu izmanto nodarbinātības vai pakalpojumu sniegšanas attiecībās, lai noformētu pušu vienošanos par veicamo uzdevumu un atlīdzību par to. Šajā publikācijā aplūkošu būtiskākās atšķirības starp uzņēmuma līgumu un autora līgumu, kā arī gadījumus, kad katrs no tiem būtu jāizmanto.
Lietvedība
22:07, 29. Mar. 2017
Uzņēmumus pārvalda un attiecībās ar trešajām personām parasti pārstāv valde, bet dažkārt valdes locekļi nevar vai nevēlas ikdienā pārstāvēt sabiedrību. Viens no risinājumiem ir iecelt prokūristu. No juridiskā viedokļa to var izdarīt uz dažādu tiesisko attiecību pamata, tāpēc gan uzņēmuma vadītājam, gan grāmatvedim jāzina, kādas ir iespējas, būtiskākās to atšķirības un kā līguma veids ietekmē pienākumu informēt Valsts ieņēmumu dienestu (VID).
Lietvedība
22:15, 5. Jan. 2017
01.01.2017. stāsies spēkā grozījumi Būvniecības likumā (BL), ar kuriem paredzēts deleģējums Ministru kabinetam (MK) noteikt publisko būvdarbu līgumā un publisko pakalpojumu līgumā par projektēšanu, projekta ekspertīzi un būvuzraudzības veikšanu obligāti ietveramos nosacījumus un to saturu.
Lietvedība
08:00, 22. Dec. 2016
Dažādos uzņēmumos darba specifikas dēļ darba pienākumu veikšanai nereti ir nepieciešams izmantot autotransportu. Autotransportu darba veikšanai var nodrošināt gan darba devējs, gan pats darbinieks. Vai ir kādi nosacījumi un noteikumi, uz cik ilgu laiku var noslēgt auto nomas līgumu ar darbinieku? Piemēram, gads? Vai ir jābūt pārtraukumam starp nākamo līgumu?
Lietvedība
08:00, 3. Nov. 2016
Veicot jebkāda veida darījumus, ieteicams ievērot piesardzību – pārliecināties par darījuma partneri, rūpīgi pārdomāt darījuma nepieciešamību un iespējamās tā sekas. Papildus ir iespējams izmantot mehānismus darījumu nodrošināšanai, piemēram, izmantot darījumu kontus vai naudas glabājumu pie notāra. Kas ir darījuma konts un kam tas ir nepieciešams, kā arī kādos darījumos izmanto naudas glabājumu pie notāra – par to šajā publikācijā.
Lietvedība
08:00, 15. Sep. 2016
Pieņemot lēmumu par dalību izsolē un kapitāla daļu iegādi, ir svarīgi vērtēt ne tikai sabiedrības saimniecisko darbību un prognozējamās peļņas guvumu no šīs investīcijas, bet jāmēģina arī prognozēt, cik precīza un atbildīga būs esošā sabiedrības valde kapitāla daļu ierakstīšanai dalībnieku reģistra nodalījumā, lai ieguvējs varētu realizēt dalībnieka tiesības sabiedrībā.
Lietvedība
08:00, 1. Sep. 2016
Kas ir līgums par preču izplatīšanu, kādi normatīvie akti to regulē un kā tas atšķiras no citiem līgumu veidiem - tie ir praksē visbiežākie uzdotie jautājumi par izplatīšanas līgumiem, uz kuriem atbildes sniegtas šajā rakstā.
Lietvedība
08:28, 18. Aug. 2016
Šobrīd tirdzniecībā īpaša nozīme tiek pievērsta pēcpārdošanas apkalpošanai, jo tieši šādu pakalpojumu nodrošināšana var noteikt pircēju izvēli, kad vienu un to pašu vai līdzīgu preci iespējams iegādāties pie vairākiem pārdevējiem. Kas par šo tēmu jāzina pārdevējiem?
Lietvedība
08:00, 7. Jūl. 2016
Bieži nākas saskarties ar dilemmu – vai var paļauties uz klientu, dodot viņam iespēju norēķināties pēc pakalpojuma vai preces saņemšanas, vai tomēr pieprasīt avansu.
Reklāmraksts
Lietvedība
08:00, 19. Mai. 2016
Viens no perspektīvākajiem Latvijas un Eiropas uzņēmēju eksporta tirgiem šobrīd ir Āzijas reģions. Neraugoties uz savstarpējiem izaicinājumiem, arī ārvalstu un Āzijas uzņēmēji arvien biežāk tiecas pēc biznesa darījumiem Eiropas Savienībā. Lai arī pastāv abpusēja vēlme sadarboties, bieži vien izrādās, ka ārvalstu sadarbības partneru biznesa stils ir pārāk atšķirīgs no Rietumeiropā ierastā. Ārvalstu, it īpaši Āzijas, uzņēmējiem trūkst izpratnes par mums pazīstamajām uzņēmējdarbības metodēm, izmantoto terminoloģiju, tiesībām u.tml. Netrūkst arī negodprātīgu uzņēmēju.
Lietvedība
08:32, 6. Jan. 2016
Vai uzņēmuma vadītājs drīkst vienpusēji izvēlēties līguma veidu, uzsākot sadarbību ar jaunu darbinieku vai potenciālo sadarbības partneri – fizisko personu? Piemēram, ja uzņēmumam ir nepieciešams grāmatvedis, vai ar grāmatvedi obligāti jāslēdz darba līgums vai tomēr var slēgt arī uzņēmuma līgumu? Ja darbinieks jau strādā pie darba devēja, vai iespējams noslēgt papildus arī autoratlīdzības līgumu par kāda konkrēta projekta, piemēram, informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmas, izstrādi? Vai šāda rīcība ir tiesiska, un kādas varētu būt juridiskās sekas uzņēmumam?
Lietvedība
08:19, 2. Nov. 2015
Faktorings kā viens no finansēšanas veidiem ir pazīstams jau daudzus gadus. Latvijā visbiežāk faktoringu piedāvā Latvijas banku meitas sabiedrības – līzinga sabiedrības. Tomēr praksē šo finansēšanas veidu daudzi nepazīst, ir daudz neskaidrību par tā struktūru, juridiskajiem aspektiem.
Lietvedība
10:28, 21. Sep. 2015