Latvijas Republikas Augstākā tiesa ir pieņēmusi spriedumu, kurā atzinusi, ka preču zīmju sajaucamās līdzības vērtējums ir tikai tiesas, nevis kādu nozares ekspertu kompetence. Tiesas kompetence ir atzīt, vai kāda preču zīme ir plaši pazīstama, un ka kritēriji plašas pazīstamības noteikšanai nav izsmeļoši uzskaitīti likumā.
Tiesvedības
06:00, 27. Jūn. 2018
Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta judikatūru papildinājis 30.11.2017. pieņemtais spriedums lietā Nr.SKC-343/2017 par valdes locekļa atbildību.
Tiesvedības
06:00, 22. Jūn. 2018
Cik ilgā laikā darbiniekam, kurš darba uzteikumu uzskata par nepamatotu, ir jāceļ prasība savu interešu aizsardzībai? Kādas sekas rada šādas prasības celšanas termiņa nokavējums? Šis jautājums risināts aktuālā tiesas spriedumā.
Tiesvedības
06:00, 20. Jūn. 2018
Lai gan morālā kaitējuma atlīdzināšana darba tiesisko attiecību ietvaros netiek aktualizēta bieži, tomēr gan darbiniekiem, gan darba devējiem ir jāņem vērā, ka morālā kaitējuma nodarīšana darba tiesisko attiecību ietvaros ir iespējama un nodarītais morālais kaitējums ir atlīdzināms, piedzenot no tā nodarītāja atbilstošu atlīdzību. To apliecina arī tiesu prakse.
Tiesvedības
06:20, 25. Mai. 2018
Autoratlīdzības apmērs par muzikālo darbu izmantošanu nereti ir iemesls strīdiem, ko pušu starpā risina gan civilprocesa, gan administratīvā procesa kārtībā. Dažkārt strīds par atlīdzības apmēru ir muzikālo darbu izmantotāja mērķtiecīga rīcība, lai iespējami ilgāk novilcinātu atlīdzības samaksu.
Tiesvedības
07:00, 16. Mai. 2018
11.10.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments pieņēma nozīmīgu spriedumu lietā Nr.SKA-80/2017, kurā atzina, ka saimnieciskās darbības izdevumi ir iekļaujami attiecīgā taksācijas gada izdevumos, pat ja nav gūti uz konkrētajiem izdevumiem attiecināmi ienākumi, kas atspoguļojas naudas plūsmā tajā pašā taksācijas gadā. Tas nozīmē, ka izdevumiem, kas tiek atskaitīti no ienākumiem, aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli, obligāti nav jābūt attiecināmiem uz konkrētiem ienākumiem, bet to raksturs var būt arī vispārīgs.
Tiesvedības
16:30, 8. Mai. 2018
31.01.2018. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-34/2018, kurā atzina, ka sabiedrībai atbilstoši Komerclikuma (KL) 195.pantā noteiktajam ir tiesības prasīt izslēgt tai nelojālu dalībnieku. Lojalitātes pārkāpums ir dalībnieka rīcība, ar kuru viņš nodarījis sabiedrībai būtisku kaitējumu.
Tiesvedības
07:00, 25. Apr. 2018
Iespēja vērsties Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) nav tipisks personas tiesību aizsardzības instruments. Nereti šāds risinājums konkrētam tiesību jautājumam nav pieejams vai piemērots. ST nav tiesu institūcija, kas vēlreiz skatīs lietu pēc būtības, vai arī paralēls tiesību aizsardzības instruments, jo ST pārbauda tikai normu atbilstību augstāka ranga normām. Tomēr ir situācijas, kad vienīgā iespēja sasniegt vēlamo rezultātu ir vērsties ST, jo antikonstitucionāla norma bijusi pamatā nelabvēlīgam lietas iznākumam vai situācijas noregulējumam.
Tiesvedības
07:00, 11. Apr. 2018
Jau kādu laiku Latvijas Valsts ieņēmumu dienests (VID) piemēro "konsultē vispirms" principu. Tā ietvaros nodokļu administrācija nodokļu maksātājiem paskaidro korektu nodokļu piemērošanu, radot iespēju dialogam. Lai gan šī prakse tendēta uz konstruktīvu komunikāciju, ko darīt, ja starp nodokļu administrāciju un nodokļu maksātāju rodas domstarpības?
Tiesvedības
07:00, 6. Apr. 2018
12.07.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKA-29/2017 (Spriedums), kurā analizēja, kādām pazīmēm jāatbilst informācijai, lai tai piešķirtu komercnoslēpuma statusu, kā arī vērtēja, kad iestāde vai tiesa drīkst pārbaudīt komercnoslēpuma statusa noteikšanas pamatotību un atzīt, ka tas konkrētā gadījumā nav aizsargājams.
Tiesvedības
07:00, 28. Mar. 2018
Ir virkne uzņēmumu, kuros darba specifikas dēļ darbinieki nedrīkst pamest savu darba vietu pusdienu un citos pārtraukumos. Vai laiks, kas pavadīts šādos pārtraukumos, uzskatāms par darba vai atpūtas laiku? No atbildes uz šo jautājumu ir atkarīgs, vai par šo laiku ir jāmaksā darba samaksa.
Tiesvedības
08:00, 22. Mar. 2018
Atbilstoši Darba likumam (DL) darba līgumu slēdz uz noteiktu vai nenoteiktu laiku. DL 44.pantā regulēts darba līgums uz noteiktu laiku, paredzot, ka to var noslēgt, lai veiktu noteiktu īslaicīgu darbu, kā arī precizējot, kas saprotams ar šo jēdzienu.
Tiesvedības
08:00, 16. Mar. 2018
Darba likumā (DL) paredzēts aizliegums radīt nelabvēlīgas sekas darbiniekam, ja viņš izmanto savas tiesības darba tiesisko attiecību ietvaros. Pavisam nesen lielu ievērību izpelnījās Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta 14.11.2017. spriedums lietā Nr.SKC-762/2017, kurā tiesa lēma, ka darba uzteikums atzīstams par spēkā neesošu, ja tā iemesls ir darbinieka atteikšanās pieņemt algu "aploksnē".
Tiesvedības
09:13, 28. Feb. 2018
Pavisam nesen, 16.01.2018., Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments pieņēma teju vai skandalozu spriedumu muitas tiesībās. AT atcēla Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu, ar kuru SIA "LS Customs Services" (Sabiedrība) uzrēķināts budžetā papildus maksājams muitas nodoklis un ar to saistīti maksājumi. Paredzams, ka šis spriedums ieviesīs izmaiņas VID praksē, kurā līdz šim ierasts diezgan formāli "atrakstīties" par neiespējamību piemērot kādu no muitas vērtības noteikšanas metodēm.
Tiesvedības
08:00, 1. Feb. 2018
Normatīvajos aktos paredzēti 2 tiesiskie instrumenti, ar kādiem darbinieks var aizstāvēt savas tiesības un panākt to ievērošanu, ja darba devējs tās pārkāpj. 1.gadījumā darbiniekam ir tiesības vērsties Valsts darba inspekcijā (VDI), savukārt 2.gadījumā – aizstāvēt savas tiesības Darba likumā (DL) noteiktajā kārtībā ar strīda izšķiršanas iespēju atbilstoši Civilprocesa likumam (CPL), ceļot prasību vispārējās jurisdikcijas tiesā.
Tiesvedības
09:00, 24. Jan. 2018