Ekonomiku digitalizēšana mainījusi pasauli un piedāvā virkni jaunu iespēju uzņēmējdarbībai. Tas rada jaunus izaicinājumus uzņēmējiem, pakalpojumu un preču pircējiem, kā arī valsts kontroles institūcijām.
Komerctiesības
07:00, 16. Sep. 2019
Sabiedrībā valda samērā spēcīgs stereotips: slēdzot būvniecības līgumu, rodas papildu izmaksas, vienmēr tiek pieļautas kļūdas un sākotnēji norunātais var tikt daudzkārt mainīts. Ko darīt pasūtītājam, lai neiekļūtu šajās lamatās un provocētu gudru un abpusēji veiksmīgu sadarbību?
Komerctiesības
07:00, 4. Sep. 2019
Šī gada 4.jūlijā stājās spēkā būtiski grozījumi Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā. Tie izstrādāti, pamatojoties uz Finanšu darījumu darba grupas jeb FATF (Financial Action Task Force) 6.rekomendācijas "Mērķtiecīgas finanšu sankcijas saistībā ar terorisma un teroristu finansēšanu" un 7.rekomendācijas "Mērķtiecīgas finanšu sankcijas saistībā ar ieroču izplatīšanu" labās prakses vadlīnijās noteikto. Jaunumu tajos ir daudz. Kopumā jāsecina, ka ar grozījumiem likumā iestādēm un īpaši komersantiem uzlikts daudz jaunu pienākumu.
Komerctiesības
07:00, 26. Aug. 2019
Kā rīkoties, ja banka uz laiku liedz kādam uzņēmumam veikt darbības tā kontā, jo radušās aizdomas par negodprātību?
Komerctiesības
07:00, 12. Aug. 2019
Akcionāru tiesību izmantošanas direktīva 2 jeb jeb Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2017/828, ar ko groza Direktīvu 2007/36/EK attiecībā uz akcionāru ilgtermiņa iesaistīšanās veicināšanu (Direktīva) pieņemta 2017.gada 17.maijā. Grozījumi, ar kuriem pārņemtas Direktīvas prasības, Latvijā stājās spēkā šā gada 16.jūlijā. Grozījumi veikti vairākos normatīvajos aktos, proti, Finanšu instrumentu tirgus likumā (FITL), Ieguldījumu pārvaldes sabiedrību likumā, Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā, Alternatīvo ieguldījumu fondu un to pārvaldnieku likumā, likumā "Par privātajiem pensiju fondiem" un Revīzijas pakalpojumu likumā.
Komerctiesības
07:00, 5. Aug. 2019
It visur, kur notiek sacensība, dalībnieki tiecas uz augstāko līmeni. Viens no kritērijiem nodokļu maksātāja kvalifikācijai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Padziļinātās sadarbības programmas zelta līmenī ir prasība nodrošināt dokumentētu nodokļu risku vadības procesu. Kas ir nodokļu risku vadība, un kādas darbības jāveic, lai kvalificētos zelta līmeņa dalībniekiem noteiktajām prasībām?
Komerctiesības
07:00, 2. Aug. 2019
Darbinieku nosūtīšana "uzņem apgriezienus" gan Latvijā, gan visā Eiropas Savienībā (ES), veicinot konkurētspēju un ekonomiskās aktivitātes pieaugumu. Tomēr jāņem vērā, ka parastā kārtībā trešās valsts pilsonim tiesības uz nodarbinātību jāpieprasa katrā ES dalībvalstī, kurā viņš plāno strādāt. Piemēram, Latvijā izdota darba atļauja Baltkrievijas pilsonim nepiešķir tiesības uz nodarbinātību ne Lietuvā, ne Vācijā, tādējādi trešo valstu pilsoņu mobilitāte ES ir ierobežota un apgrūtināta.
Komerctiesības
07:00, 17. Jūl. 2019
Daudziem komersantiem pazīstama vai pat pašu pieredzē bijusi situācija, kad darījuma partneris – SIA – veicis prettiesiskas darbības, radījis zaudējumus citām personām un maksātnespējas ceļā likvidēts, bet bijušajiem darījuma partneriem tā rezultātā radušies finansiāli sarežģījumi, kas kā domino efekts ietekmē nākamos darījumu partnerus un visu valsts ekonomiku kopumā.
Komerctiesības
07:00, 10. Jūl. 2019
Muitnieki ik dienu piedzīvo daudz spraigu situāciju, sastopoties ar kontrabandistiem. Nereti stāsti ir krimināldrāmas scenārija cienīgi. Katrs no tiem ir kā jauna mācību stunda, kurā varam uzzināt ko jaunu, tāpēc šoreiz stāstu par kontrabandu un preču deklarēšanu piedāvāju nedaudz neierastā formātā.
Komerctiesības
07:00, 3. Jūl. 2019
Lai gan grozījumi normatīvajos aktos, kuros ikvienai Uzņēmumu reģistrā ierakstītai juridiskai personai noteikts pienākums atklāt tās patiesos labuma guvējus, stājās spēkā jau 2017.gada nogalē, joprojām ir samērā daudz uzņēmumu, kas to nav izdarījuši vai izdarījuši tikai formāli, nevērtējot patiesā labuma guvēja definīciju un veikto kontroli pēc būtības.
Komerctiesības
07:00, 26. Jūn. 2019
2019.gada 24.aprīlī spēkā stājās grozījumi Konkurences likumā, ar kuriem paplašināts likuma tvērums, noteicot, ka likums attiecināms arī uz tiešās pārvaldes un pastarpinātās pārvaldes iestādēm, kā arī kapitālsabiedrībām, kurās publiskai personai ir izšķiroša ietekme (publiskai personai (valstij vai pašvaldībai) pieder vismaz 51% no konkrētās kapitālsabiedrības kapitāldaļām).
Komerctiesības
07:00, 19. Jūn. 2019
2019.gada 13.jūnijā Saeimā trešajā lasījumā pieņemti grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, noteicot tā subjektiem (piemēram, zvērinātiem advokātiem, ārpakalpojuma grāmatvežiem, kredītiestādēm u.c.) pienākumu ziņot Uzņēmumu reģistram (UR) par gadījumiem, kad izpētes gaitā secināts, ka informācija par klienta patieso labuma guvēju neatbilst UR reģistrētajam. Savukārt UR informācija pārbaudes veikšanai jānosūta tiesībsargājošām institūcijām. Tāpat noteiktas arī citas UR pilnvaras.
Komerctiesības
16:00, 18. Jūn. 2019
Nav noliedzams, ka no Komercnoslēpuma aizsardzības likuma noteikumiem izriet komersanta pienākums pašam rūpēties, lai aizsargātu sev komerciāli nozīmīgu informāciju. Tikai šādā gadījumā viņš var saņemt arī likumā paredzēto aizsardzību. Aplūkosim ieteikumus, kā soli pa solim katram uzņēmējam parūpēties par savu komercnoslēpuma "saimniecību".
Komerctiesības
07:00, 18. Jūn. 2019
2019.gada 1.janvārī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.705 "Noteikumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem" (Noteikumi). Noteikumu mērķis, kā norādīts anotācijā, ir mazināt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (NILLTF) riskus kredīta devēju un parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēju darbībā un nodrošināt NILLTF novēršanas pasākumu veikšanas efektivitāti.
Komerctiesības
07:00, 5. Jūn. 2019
Beidzamajā laikā aktualitāti izpelnījušās dažādu uzņēmumu zīmolu maiņas, par ko plaši informēta sabiedrība, piemēram, "Statoil" pārtapa par "Circle K", "Taxify" – par "Bolt", "Lattelecom" – par "Tet", divas bankas apvienojās vienā, iegūstot nosaukumu "Luminor". Kas īsti ir zīmols, un kādi varētu būt tā maiņas iemesli, vērtējot no juridiskās perspektīvas?
Komerctiesības
07:00, 3. Jūn. 2019