Preču plūsma dažādu likumdošanas izmaiņu dēļ šobrīd ir samērā sarežģīta – pirms darījumiem jāpārbauda virkne formalitāšu, lai nepārkāptu noteikumus. Dažbrīd ir sajūta, ka šī tēma ir detektīvromāna cienīga…
Tiesvedības
07:00, 4. Dec. 2019
Kā rīkoties, ja darbiniekam noteikts summētais darba laiks, bet attaisnojošu iemeslu dēļ svētkos viņš darbu neveic?
Tiesvedības
07:00, 22. Nov. 2019
Slēdzot dāvinājuma līgumu par nekustamo īpašumu, personas nereti pavirši izturas pret jautājumiem par iespējamām nodokļu saistībām. Lai gan likumā paredzēti izņēmumi, kas attiecināmi uz nekustamā īpašuma dāvinājumiem un pienākumu maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), tomēr tie ir tikai specifiski gadījumi un liela daļa darījumu šajās izņēmuma kategorijās nemaz neietilps, līdz ar to jāmaksā nodoklis.
Tiesvedības
07:00, 6. Nov. 2019
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Tiesvedības
14:02, 30. Okt. 2019
Senāta Administratīvo lietu departaments 2019.gada 13.augustā pasludināja spriedumu lietā SKA-243/2019, vērtējot situāciju, kuras pamatā bija sūdzība par Patērētāju tiesību aizsardzības centra lēmumu par autostāvvietas izmantošanas laika pārsniegšanu piemērot līgumsodu.
Tiesvedības
07:00, 23. Okt. 2019
Eiropas Savienības Tiesa šī gada 29.jūlijā pieņēma spriedumu lietā C‑40/17, paredzot lielākus pienākumus un smagāku atbildību gan tiešajiem personas datu apstrādātājiem, gan tiem, kas tikai nodrošina datu iegūšanas platformu.
Tiesvedības
07:00, 25. Sep. 2019
Ikvienam zināms, ka par advokāta darbu un tiesāšanos ir jāmaksā. Kā jau par jebko, par ko jāmaksā, rodas arī virkne jautājumu un situāciju ar neskaidriem rīcības scenārijiem. Piemēram, kad maksu par advokāta pakalpojumiem var lūgt segt otrai pusei?
Tiesvedības
07:00, 28. Aug. 2019
Par ko ir šis raksts? Par civiltiesiskiem strīdiem. Par to, kā rodas strīdi. Par to, kam jāpievērš uzmanība, ceļot prasību un tiesājoties. Par to, ko var un ko nevar tiesa. Par to, kas lietā ir atkarīgs no pusēm. Par to, kāpēc reizēm no tiesas sagaida vairāk, nekā tā spēj sniegt. Par atšķirībām starp juridisko patiesību un objektīvo patiesību, juridisko taisnīgumu un morālo taisnīgumu. Un arī par to, ka nevajag tiesāties, ja pēc tā nav absolūtas nepieciešamības, īpaši, ja pats zini vai vismaz jūti, ka tev nav taisnība.
Tiesvedības
07:00, 14. Aug. 2019
Kam piemērojams izņēmums atteikuma tiesībām attiecībā uz aizzīmogotām precēm, kuras nav piemērotas atdošanai atpakaļ veselības aizsardzības vai higiēnas apsvērumu dēļ un kuras pēc piegādes ir atvērtas, un vai to var attiecināt, piemēram, uz matraci, kas nopirkts tiešsaistē? Uz konkrēto jautājumu atbilde sniegta šajā rakstā.
Tiesvedības
07:00, 29. Jūl. 2019
Šī gada martā Senāts pieņēma spriedumu, kurā ietvertā tēze sākotnēji raisa revolucionāras pārdomas – vai tas jāuztver kā apvērsums tiesvedībā un grāmatvedības praksē? Kas no tā izriet – tas, ka kreditora izrakstīta rēķina samaksai un piedziņai nav likumiska pamata, vai – gluži otrādi – ka debitors tam izrakstītu rēķinu nevar apstrīdēt tiesā? Analizējam spriedumu!
Tiesvedības
07:00, 22. Jūl. 2019
Mēs visi ik dienu slēdzam pirkuma līgumus, piemēram, veikalā iegādājoties pārtiku. Arī saimnieciskajā darbībā viens no biežāk lietotajiem un svarīgākajiem līguma veidiem ir pirkuma līgums. Tomēr ne vienmēr pirkuma līgums darījuma partneriem garantē veiksmīga darījuma realizāciju.
Tiesvedības
07:00, 12. Jūl. 2019
Datorprogramma ir viens no autortiesību objektiem, kas aizsargāts Autortiesību likumā (AL). Tās autoram ir izņēmuma tiesības uz datorprogrammas izmantošanu, kā arī tiesības atļaut vai aizliegt to izmantot citiem. Par nelegālu datorprogrammu izmantošanu var iestāties kriminālatbildība, ja konstatēts, ka autortiesību pārkāpums rada būtisku kaitējumu. Savukārt, ja nodarītais kaitējums nesasniedz Krimināllikumā (KL) noteikto apmēru, piemērojama administratīvā atbildība.
Tiesvedības
07:00, 28. Jūn. 2019
Nevainīguma prezumpcija ir viens no tiesiskas valsts pamatprincipiem. Tomēr nodokļu krimināllietās veidojas priekšstats par "vainīguma prezumpcijas" esamību. Daļēji tas saistīts ar to, ka kriminālprocess var būt uzsākts vienlaikus ar administratīvo procesu vai arī pēc tam. Administratīvajā procesā savukārt praksē nodokļu maksātājiem aktīvi jāpierāda savas rīcības atbilstība likumam, saimnieciskajām interesēm, godprātība partneru izvēlē un pārbaudē.
Tiesvedības
07:00, 20. Jūn. 2019
Atbilstoši Darba likuma (DL) 149.panta 5.daļai nav pieļaujama ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma atlīdzināšana naudā, izņemot, ja darba tiesiskās attiecības izbeigtas un darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.
Tiesvedības
07:00, 6. Mai. 2019
Sazinoties ar dažādu iestāžu amatpersonām, nereti jūtamies bezspēcīgi, jo skaidrs taču, ka ierēdnim ir taisnība! Tomēr – vai vienmēr? Praksē nereti vērojamas situācijas, kad iestāde nerīkojas atbilstoši normatīvajam regulējumam, tāpēc sniegsim atsevišķu procesuālo aspektu izvērtējumu, kas privātpersonai ir būtiski, piedaloties administratīvajā procesā iestādē.
Tiesvedības
07:00, 30. Apr. 2019