Mēs visi ik dienu slēdzam pirkuma līgumus, piemēram, veikalā iegādājoties pārtiku. Arī saimnieciskajā darbībā viens no biežāk lietotajiem un svarīgākajiem līguma veidiem ir pirkuma līgums. Tomēr ne vienmēr pirkuma līgums darījuma partneriem garantē veiksmīga darījuma realizāciju.
Tiesvedības
07:00, 12. Jūl. 2019
Datorprogramma ir viens no autortiesību objektiem, kas aizsargāts Autortiesību likumā (AL). Tās autoram ir izņēmuma tiesības uz datorprogrammas izmantošanu, kā arī tiesības atļaut vai aizliegt to izmantot citiem. Par nelegālu datorprogrammu izmantošanu var iestāties kriminālatbildība, ja konstatēts, ka autortiesību pārkāpums rada būtisku kaitējumu. Savukārt, ja nodarītais kaitējums nesasniedz Krimināllikumā (KL) noteikto apmēru, piemērojama administratīvā atbildība.
Tiesvedības
07:00, 28. Jūn. 2019
Nevainīguma prezumpcija ir viens no tiesiskas valsts pamatprincipiem. Tomēr nodokļu krimināllietās veidojas priekšstats par "vainīguma prezumpcijas" esamību. Daļēji tas saistīts ar to, ka kriminālprocess var būt uzsākts vienlaikus ar administratīvo procesu vai arī pēc tam. Administratīvajā procesā savukārt praksē nodokļu maksātājiem aktīvi jāpierāda savas rīcības atbilstība likumam, saimnieciskajām interesēm, godprātība partneru izvēlē un pārbaudē.
Tiesvedības
07:00, 20. Jūn. 2019
Atbilstoši Darba likuma (DL) 149.panta 5.daļai nav pieļaujama ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma atlīdzināšana naudā, izņemot, ja darba tiesiskās attiecības izbeigtas un darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.
Tiesvedības
07:00, 6. Mai. 2019
Sazinoties ar dažādu iestāžu amatpersonām, nereti jūtamies bezspēcīgi, jo skaidrs taču, ka ierēdnim ir taisnība! Tomēr – vai vienmēr? Praksē nereti vērojamas situācijas, kad iestāde nerīkojas atbilstoši normatīvajam regulējumam, tāpēc sniegsim atsevišķu procesuālo aspektu izvērtējumu, kas privātpersonai ir būtiski, piedaloties administratīvajā procesā iestādē.
Tiesvedības
07:00, 30. Apr. 2019
Kristians Labutēns (Christian Louboutin) ir modes dizaineris, kas īpaši pazīstams, pateicoties augstpapēžu kurpēm ar sarkano zoli. Eiropas Savienības Tiesa (EST) 2018.gada 12.jūnija spriedumā lietā C‑163/16 atzina, ka sarkanā zole ir spēkā esoša preču zīme, līdz ar to ir aizsargājama. Šis atzinums ir būtisks, jo reģistrēta preču zīme tās īpašniekam piešķir ekskluzīvas tiesības uz noteiktām precēm vai pakalpojumiem (skat., piemēram, 2003.gada 6.maija spriedumu lietā C‑104/01).
Tiesvedības
07:00, 17. Apr. 2019
Eiropas Savienības Tiesa (EST), sniedzot atbildes uz Vācijas Augstākās tiesas uzdotajiem prejudiciālajiem jautājumiem, 2018.gada 21.jūnijā pasludināja spriedumu lietā C‑20/17 (Spriedums), kas ir pēc skaita trešais spriedums, kurā sniegta Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas Nr.650/2012 par jurisdikciju, piemērojamiem tiesību aktiem, nolēmumu atzīšanu un izpildi un publisku aktu akceptēšanu un izpildi mantošanas lietās un par Eiropas mantošanas apliecības izveidi (Regula) jeb t.s. Mantošanas regulas normu interpretācija.
Tiesvedības
07:00, 5. Apr. 2019
Privātautonomijas princips pusēm ļauj slēgt arī civiltiesiskus darījumus un uzņemties pienākumus, kas nav tieši regulēti Civillikumā (CL). Līdz ar to tas vien, ka tāds institūts kā parāda vēlāka uzņemšanās kopīgi ar sākotnējo parādnieku nav detalizētāk regulēts likumā, nepadara šādu saistību uzņemšanos par neatļautu un spēkā neesošu. Arī apstāklis, ka puses līgumā nav tieši norādījušas, ka līguma priekšmets ir parāda vēlāka uzņemšanās kopīgi ar sākotnējo parādnieku, neietekmē lietas iznākumu, jo izšķiroša nozīme ir pušu gribai.
Tiesvedības
07:00, 18. Mar. 2019
Lai gan varētu šķist, ka darba algas izmaksa ir viens no skaidrākajiem jautājumiem darba tiesisko attiecību kontekstā, tomēr pavisam nesen pieņemtais Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Senāta Civillietu departamenta spriedums aktualizējis jau iepriekš izskanējušo diskusiju par darba samaksas izmaksas veidiem. Rakstā aplūkotas gan konkrētā sprieduma atziņas, gan Darba likuma (DL) regulējums, kas attiecībā pret naudas aprites sistēmu mūsdienās diemžēl ir novecojis.
Tiesvedības
07:00, 8. Mar. 2019
Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments 2018.gada 25.oktobrī pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-191/2018 (Spriedums), kurā skatīts strīds starp preču zīmes "DRAUGU" (reģistrēta par Nicas klasifikācijas 29., 30., 31., 32., 33.klases precēm) īpašnieku u.c. komersantu, kas Latvijā izplatīja brokastu pārslas ar nosaukumu "3 DRAUGAI DRAUGI SOPRA FRIENDS". Spriedumā AT paudusi atziņas, kas noderīgas arī citās lietās, kurās jāizdara secinājumi par preču zīmes pārkāpuma esamību vai neesamību.
Tiesvedības
07:00, 1. Mar. 2019
Darba likuma (DL) 67.pantā paredzētas darbiniekam tiesības saņemt piemaksu par nakts darbu ne mazāk kā 50% apmērā. Līdz ar to svarīgi saprast, kāda darba pienākumu izpilde uzskatāma par nakts darbu. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments 2018.gada 20.novembrī pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-646/2018, kurā cita starpā skaidroti DL noteikumi par nakts darbu. Šajā rakstā sniegsim īsu pārskatu par lietas apstākļiem un AT secinājumiem.
Tiesvedības
07:00, 25. Feb. 2019
2018.gada 28.septembrī Augstākās tiesas Civillietu departaments izskatīja lietu Nr.SKC-552/2018 darbinieka prasībā pret darba devēju par darba līguma uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu un atjaunošanu darbā. Tiesas spriedumā iekļautas vairākas nozīmīgas atziņas Darba likuma (DL) piemērošanā situācijā, ja darbinieks nav piekritis darba devēja piedāvātajiem darba līguma grozījumiem.
Tiesvedības
09:23, 13. Feb. 2019
Praksē arvien biežāki ir gadījumi, kad Latvijas tiesas sprieduma izpilde mūsu valstī nav iespējama, jo parādnieks mainījis dzīvesvietu un dzīvo un/vai gūst pastāvīgus ienākumus citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī. Kā rīkoties, ja parādnieka pastāvīgā dzīvesvieta un ienākumi, uz kuriem iespējams vērst piedziņu, atrodas kādā ES dalībvalstī?
Tiesvedības
07:00, 8. Feb. 2019
Šis ir turpinājums 2018.gada 8.augustā portālā "iTiesības" publicētajam rakstam "Kad Eiropas Savienībai jāatlīdzina uzņēmumiem zaudējumi?", jo puses iesniedza apelācijas sūdzības par Vispārējās tiesas (VT) 2017.gada 10.janvāra spriedumu lietā Nr.T-577/14, kurā nolemts, ka Eiropas Savienībai (ES) jāatlīdzina uzņēmumiem zaudējumi saistībā ar sprieduma taisīšanas saprātīga termiņa pārkāpumu. Līdz ar to Eiropas Savienības Tiesa (EST), izskatot apelācijas sūdzības, vērtēja, kad jāpiešķir atlīdzība par kaitējumu, kas radies tiesas pārmērīgi ilgas kavēšanās dēļ.
Tiesvedības
07:00, 6. Feb. 2019
Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Senāta Civillietu departaments ar 2018.gada 18.decembra spriedumu lietā Nr.SKC-270/2018 (Spriedums) atrisināja kādu hipotētisku kāzusu saistībā ar būves atzīšanu par dabā neesošu un dzēšanu no publiskiem reģistriem.
Tiesvedības
07:00, 1. Feb. 2019