Diskusija par nepieciešamību veicināt trauksmes celšanu Latvijā notiek jau no 2014.gada, kad izveidoja trauksmes cēlēju aizsardzības likumprojekta darba grupu. Tomēr likumprojektu galīgajā lasījumā pieņēma tikai 2018.gada 11.oktobrī, un tas stāsies spēkā šī gada 1.maijā. Līdz ar likumprojekta pieņemšanu Latvija pievienojusies tādām valstīm kā Francija, Īrija, Nīderlande, Beļģija u.c., kurās trauksmes celšanas likumi jau ir pieņemti.
Komerctiesības
07:00, 25. Feb. 2019
Latviešu sakāmvārds vēsta, ka runāšana ir sudrabs, bet klusēšana – zelts. Tomēr, konstatējot nelikumīgas darbības savā darbavietā, runāšana var būt ne tikai zelts, bet arī vitāli svarīga, pasargājot ne tikai 54 cilvēku dzīvības[1], bet pat simtu un tūkstošu cilvēku intereses un tiesības.
Komerctiesības
07:00, 15. Feb. 2019
Būvniecība ir viena no nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm, kas tieši ietekmē iedzīvotāju dzīves kvalitāti un drošību, tāpēc ir īpaši būtiski, lai viss ir sakārtots arī normatīvu līmenī. Uzskatu, ka pašreizējais būvniecības regulējums Latvijā nav pietiekami efektīvs un mums vajadzētu vairāk pārņemt pasaules standartus.
Komerctiesības
07:00, 13. Feb. 2019
Vispārzināms, ka valde kā galvenais uzņēmuma operatīvās vadības realizētājs atbild par uzņēmuma darbību tās plašākajā nozīmē. Praksē ir dažādi veidi, kā realizē uzņēmuma pārvaldi, deleģē uzdevumus un veido attiecības ar uzņēmuma klientiem un sadarbības un darījumu partneriem. Vai tie ir pietiekami efektīvi, un vai esošais modelis nerada risku gan uzņēmumam, gan valdes locekļiem personīgi? Kādas ir iespējamās sekas un pieejamie risinājumi?
Komerctiesības
07:00, 6. Feb. 2019
Lai uzņēmums varētu iesaistīties tiesiskos darījumos, nepieciešama valdes locekļa (vai atkarībā no statūtos paredzētā vairāku valdes locekļu) iesaiste, kas visbiežāk nozīmē fizisku klātbūtni. Tomēr KL noteiktas uzņēmuma valdes tiesības pilnvarot trešo personu, tostarp uzņēmuma darbinieku, veikt konkrētas darbības uzņēmuma vārdā, izdodot prokūru vai komercpilnvaru, tādējādi nodrošinot risinājumu, ja valdei nav iespējams būt klāt vai iesaistīties situācijās, kad nepieciešama uzņēmuma pārstāvība, vai nav iespējams nodrošināt uzņēmuma ikdienas darbību ilgstošas prombūtnes dēļ.
Komerctiesības
07:00, 30. Jan. 2019
Kopfinansējuma pakalpojumu likums (Likums) tiek izstrādāts jau ilgāku laiku, un par to dzirdētas dažādas recenzijas un komentāri, tostarp ārvalstu eksperti Likumu novērtējuši kā pozitīvu soli. Kādas ir būtiskākās gaidāmās izmaiņas?
Komerctiesības
07:00, 12. Dec. 2018
2018.gada 7.septembrī stājās spēkā Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.558 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība", kas aizstāj MK noteikumus Nr.916 ar tādu pašu nosaukumu. Kas par šīm izmaiņām jāzina dokumentu noformētājiem?
Komerctiesības
07:00, 20. Nov. 2018
Judikatūrā skaidri noteikts valdes locekļa atbildības apmērs. Valdes loceklis ir atbildīgs par sabiedrībai nodarītajiem zaudējumiem, ja vien nav darbojies kā krietns un rūpīgs saimnieks, pārstāvot sabiedrību. Tomēr dažādu iemeslu dēļ praksē ir situācijas, kad sabiedrībai nav valdes un tās pienākumus veic cita persona. Tādēļ pamatots ir jautājums, vai uz šo personu var attiecināt Komerclikuma (KL) 169.pantā paredzēto valdes locekļa atbildību?
Komerctiesības
07:00, 31. Okt. 2018
Dažādu ārpakalpojumu izmantošana ir aktuāla mūsdienu biznesa tendence. Speciālists, kas nestrādā uz vietas birojā, vairumā gadījumu uzņēmumam izmaksā mazāk, tomēr ir virkne jautājumu, kas jāatbild, pirms pieņem lēmumu izmantot ārpakalpojumu. Piemēram, jāsagatavo atbilstošs un abpusēji drošs sadarbības līgums.
Komerctiesības
07:00, 10. Okt. 2018
Normatīvie akti nenosaka pienākumu kādam kļūt par atzīto ekonomisko operatoru, tā ir paša komersanta brīva izvēle. Saņemot atzītā ekonomiskā operatora atļauju, komersants brīvprātīgi uzņemas muitas iestāžu noteikto kritēriju izpildi, pretī gūstot atvieglotu noteikumu piemērošanu no muitas puses.
Komerctiesības
07:00, 19. Sep. 2018
Mūsdienās tehnoloģijas izmanto visās dzīves jomas, un arī uzņēmējdarbība nav izņēmums. Vēl pirms aptuveni 10 gadiem iespēja dibināt uzņēmumu 1 dienas laikā, neizejot no mājām, šķita kā ideja no fantastikas stāsta, bet šodien tā ir realitāte. Izvērtēsim, kādas ir priekšrocības, ierobežojumi un problēmas saistībā ar korporatīvo tiesību digitalizāciju Eiropas Savienībā (ES), aplūkojot uzņēmumu īpašnieku, to pārstāvju u.c. ieinteresēto pušu pozīcijas.
Komerctiesības
07:00, 3. Sep. 2018
Negatīvs pašu kapitāls ir viens no pirmajiem indikatoriem, kas liecina par iespējamām uzņēmuma finanšu grūtībām. Līdz ar to pašu kapitāla stāvoklis tiek vērtēts un pastāv vairāki ierobežojumi uzņēmumu darbībā, kas piemērojami negatīvas pašu kapitāla tendences gadījumā.
Komerctiesības
06:00, 22. Aug. 2018
Ikdienišķa situācija: nepieciešams vērsties valsts pārvaldē ar lūgumu veikt kādu darbību privātpersonai par labu, piemēram, sniegt informāciju, skaidrojumu, izteikt priekšlikumu. Saskaņā ar Iesniegumu likumu šāda privātpersonas darbība ir iesniegums, uz ko iestādei jāsniedz atbilde. Tomēr pieredze rāda, ka mēdz būt situācijas, kurās privātpersonas līdzdalība valsts pārvaldē un sadarbība ar tiešās pārvaldes iestādēm nav tik veiksmīga.
Komerctiesības
06:00, 22. Aug. 2018
Šobrīd vien retiem subjektiem (tostarp bankām) ir izstrādāta sankciju riska kontroles procedūra un atsevišķs sankciju riska izvērtējums. Lielākoties subjekti aprobežojušies ar klientu skrīningu pēc starptautisko sankciju sarakstiem, kas ir nozīmīgs, tomēr ne vienīgais sankciju iekšējā riska kontroles sistēmas elements.
Komerctiesības
06:00, 13. Aug. 2018
Īpašuma tiesība uz dzīvokļa īpašumu dzīvokļa īpašniekam rada ne vien pilnīgas varas tiesības uz to, bet arī uzliek noteiktus pienākumus, tostarp dalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā, kas ietver ar pārvaldīšanu (obligāti veicamās un citas pārvaldīšanas darbības) saistītu lēmumu pieņemšanā un pārvaldīšanas izdevumu segšanā, kā arī pildīt dzīvokļu īpašnieku kopības pieņemtos lēmumus.
Komerctiesības
06:00, 1. Aug. 2018