Fiziska persona atsakās, slēdzot līgumu par pakalpojumu, norādīt personas kodu. Kā rīkoties pakalpojuma sniedzējiem? Vai un kādos gadījumos personas kods jānorāda obligāti?
Civiltiesības
07:00, 21. Jūl. 2020
Arvien vairāk cilvēku kļūst par pašnodarbinātām personām un sniedz digitālā dizaina pakalpojumus (reklāmas baneru, audiovizuālu reklāmu, bloga ieraksta dizains utt.) uzņēmumiem. Kādu līgumu šādā gadījumā slēgt par dizaina pakalpojumiem un galarezultāta nodošanu īpašumā un neierobežotā lietošanā uzņēmumam? Kurš izlemj, vai pakalpojuma sniegšanas rezultāts (piemēram, reklāmas baneris) ir ar autortiesībām aizsargāts darbs? Kā par autordarbu pareizi samaksāt pašnodarbinātajai personai?
Civiltiesības
07:00, 9. Jan. 2020
Nepilngadīga persona (17 gadi) sniedz mūsu uzņēmumam pakalpojumu – sagatavo prezentāciju par influencera darbu un nolasa to auditorijai. Kā pareizāk noslēgt ar jaunieti autoratlīdzības līgumu (nevis darba līgumu)? Vai to drīkst noslēgt ar vienu no vecākiem (piemēram, māti) vai arī jaunietim pašam jāparaksta līgums, bet jābūt rakstiskai vecāku piekrišanai? Un vai šādā gadījumā drīkst naudu pārskaitīt uz vecāku kontu?
Civiltiesības
07:00, 2. Jan. 2020
Vai pilnvarojuma līgumam, kas piešķir personai tiesības pārstāvēt uzņēmumu un veikt darījumus tā vārdā, jābūt notariāli apstiprinātam?
Civiltiesības
07:00, 17. Dec. 2019
Kāda ir atbildības robeža starp ražotājiem un tirgotājiem? Piemēram, pircējs konstatē, ka iegādātajai precei ir defekti. Par ko atbildību uzņemas pārdevējs, un par ko atbildīgs ražotājs?
Civiltiesības
07:00, 15. Aug. 2019
Man jāslēdz līgums ar kādas personas notariāli pilnvaroto. Kā rīkoties? Vai pieprasīt uzrādīt pilnvaras oriģinālu vai kopiju? Vai drīkstu pilnvaru kopēt? Vai man kopija kaut kur jāsaglabā? Kā pārliecināties, ka pilnvara tiešām ir derīga un spēkā esoša? Kas vēl jāzina šādā situācijā?
Civiltiesības
07:00, 25. Jūl. 2019
Vai prasību par servitūta nodibināšanu tiesā var celt pret personu, kas nekustamo īpašumu ieguvusi, to mantojot, bet zemesgrāmatā (ZG) nav pārreģistrējusi uz sava vārda, t.i., ZG kā īpašnieks vēl ierakstīta mirusī persona? Kad šādā gadījumā īpašuma tiesības pāriet mantiniekam? Kas, ievērojot Civillikuma (CL) 994.pantu, būtu atbildētājs šajā lietā?
Civiltiesības
07:00, 25. Okt. 2018
Kādas ir aptuvenās izmaksas, ja fiziskā persona vēlas uzsākt maksātnespējas procesu? Kurā brīdī un kur veicami šie maksājumi?
Civiltiesības
06:00, 30. Aug. 2018
Ja īres līgumā norādīts, ka īrnieks nedrīkst veikt kādu darbību, piemēram, veikt jebkāda veida remonta darbus, bez izīrētāja atļaujas, kādā termiņā izīrētājam būtu jāreaģē uz īrnieka iesniegumu par šādas atļaujas saņemšanu situācijā, kad līgumā nav atrunāta atļaujas saņemšanas kārtība? Ko darīt, ja izīrētājs ilgstoši neatbild?
Civiltiesības
06:00, 14. Aug. 2018
Ko darīt ar fiziskās personas, kura ir mirusi 2017.gadā, parādu? Vīrs viņai miris pirms gada, bērnu arī nav.
Civiltiesības
06:00, 10. Jūl. 2018
Vai līgums (pakalpojuma vai preču piegādes) 2 komercsabiedrību starpā ir obligāts? Ja jā, tad kāds ir tā tiesiskais regulējums? Vai ir kādas nozares un / vai summas ierobežojumi, kuru gadījumā līgumi ir obligāti?
Civiltiesības
08:00, 9. Mar. 2018
Kam jāsedz zaudējumi, ja patērētājs veikalā nejauši sabojā kādu preci? Vai pircējam drīkst pieprasīt apmaksāt šos zaudējumus?
Civiltiesības
08:00, 30. Jan. 2018
Man pieder 30 gadu veca ēka. Visu šo laiku tā ir izmantota saimnieciskajā darbībā, taču nav ierakstīta zemesgrāmatā (ZG). Kāpēc ēku nepieciešams ierakstīt ZG? Kādi ir riski, ja to nedara?
Civiltiesības
11:58, 8. Jan. 2018
Kā rīkoties zemes īpašniekam, ja uz viņa zemes atrodas būve (privātmāja, kurā dzīvo ģimene), bet šai mājai nav kadastra numura, nav adreses un tā ir avārijas stāvoklī? Īpašnieks vēlas šo būvi nojaukt.
Civiltiesības
09:24, 2. Jan. 2018
Vairākiem uzņēmuma darbiniekiem ir parādsaistības, tādēļ tiesu izpildītāji nosūta uzņēmumam parādu piedziņas rīkojumus. Darba devējs saskaņā ar likumdošanas prasībām veic ieturējumus no darbinieku algām un ieskaita šīs summas tiesu izpildītāju kontos. Katram pārskaitījumam banka ietur komisijas maksu par sniegto pakalpojumu, kas mēnesī veido samērā lielu summu. Vai šo bankas komisijas maksu var ieturēt no konkrēta darbinieka algas? Kādos normatīvajos aktos tas regulēts?
Civiltiesības
08:00, 2. Nov. 2017